BG63771B1 - Заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане - Google Patents

Заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане Download PDF

Info

Publication number
BG63771B1
BG63771B1 BG102977A BG10297798A BG63771B1 BG 63771 B1 BG63771 B1 BG 63771B1 BG 102977 A BG102977 A BG 102977A BG 10297798 A BG10297798 A BG 10297798A BG 63771 B1 BG63771 B1 BG 63771B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
opening
burner according
transition member
welding wire
welding
Prior art date
Application number
BG102977A
Other languages
English (en)
Other versions
BG102977A (bg
Inventor
Walter Wimroither
Original Assignee
Fronius Schweissmaschinen Kg. Austria
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fronius Schweissmaschinen Kg. Austria filed Critical Fronius Schweissmaschinen Kg. Austria
Publication of BG102977A publication Critical patent/BG102977A/bg
Publication of BG63771B1 publication Critical patent/BG63771B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/16Arc welding or cutting making use of shielding gas
    • B23K9/173Arc welding or cutting making use of shielding gas and of a consumable electrode

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)
  • Connecting Device With Holders (AREA)
  • Connection Of Batteries Or Terminals (AREA)
  • Electric Double-Layer Capacitors Or The Like (AREA)
  • Arc Welding Control (AREA)
  • Compressor (AREA)

Abstract

Заваръчната горелка (1) има контактна букса (24) и подвеждащо устройство (29), което носи заваръчнател (6) и я отклонява наклонено спрямо отвор (25)в контактната букса (24) така, че външна повърхност на заваръчната тел (6) се опира на определена вътрешна повърхност на отвора (25) най-малко през един частичен негов участък.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане, която може да намери приложение за електродъгово заваряване на метали.
Предшестващо състояние на техниката
От GB 2 074 069А е известна заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане, при която приспособлението за подвеждане е предназначено за направляване на заваръчен тел под наклон към отвор на контактната букса по такъв начин, че външната повърхност на заваръчния тел постъпва към съоръжението на една определена повърхност на отвора най-малко през един участък на отвора. Косото подвеждане на заваръчния тел се осъществява по такъв начин, че в предходната част между приспособлението за подвеждане и контактната букса са предвидени вдлъбнатини, респ. нарези, които отклоняват заваръчния тел, преминаващ в центъра на отвора на предходната част, така че заваръчният тел влиза наклонено в отвора на контактната букса. Недостатък на известното решение е, че при оформлението на вдлъбнатините и нарезите в предходната част се получават места на триене и поради това нараняване на повърхността, респ. загуба на материал на заваръчния тел в предходната част.
В US 1 959 180 А е описано специално оформление на крайна тръба, респ. контактна букса на заваръчна горелка. При нея са предвидени отвори, респ. вдлъбнатини, чрез които при подаване на налягане към един насрещен детайл се създава определена контактна повърхност на заваръчния тел. Недостатък на това изпълнение е, че чрез специалното оформление на контактната букса с подвижните части се повишават производствените разходи, чрез което се повишава значително цената на контактната тръба.
Известни са различни заваръчни горелки с контактни букси, при които се осъществява принудителен контакт на заваръчния тел с контактната букса чрез специално оформление на контактната букса. Според DE 4 410 371А1 е известно решение за принудително контактуване на заваръчния тел с контактна букса, при което кон тактната букса има гнездо през една част от дължината си и в гнездото се поставя напасван към гнездото контактен детайл. Контактният детайл се притиска към заваръчния тел чрез пружинна сила, така че се получава принудителен контакт на контактния детайл със заваръчния тел. Като недостатък се считат по-високите производствени разходи и с това по-висока производствена цена на контактната букса, а при намаляване на пружинния натиск не се осъществява ефективен контакт.
Техническа същност на изобретението
Задачата на настоящото изобретение е да се създаде заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане, при която се осигурява принудителен контакт на заваръчния тел в контактната букса, като се използват наличните в търговската мрежа контактни букси.
Задачата е решена чрез заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане на заваръчен тел, при което приспособлението за подвеждане е монтирано до участъка на контактната букса за подвеждане на заваръчния тел наклонено към отвор на контактната букса. Съгласно изобретението оста на симетрия, преминаваща в средата на приспособлението за подвеждане. съответно на водещо приспособление, разположено в приспособлението за подвеждане, е разположена паралелно на надлъжна централна ос, преминаваща в средата на заваръчната горелка. За вкарването на заваръчния тел наклонено спрямо централната ос на отвор на контактната букса, тя е деформирана по посоката на оста на симетрия.
Целесъобразно е контактната букса и приспособлението за подвеждане да са фиксирани едно спрямо друго чрез преходен детайл.
В един вариант преходният детайл има два отвора.
Възможно е контактната букса да е свързана с отвора на преходния детайл чрез вътрешна резба или чрез затварящо приспособление с прещракване.
Възможно е също така приспособлението за подвеждане да е разположено в участъка на отвора.
За предпочитане централната ос, преминаваща в средата на отвора на контактната букса, е разположена съосно с надлъжната централна ос.
Възможно е в приспособлението за подвеж дане да е разположено водещо приспособление.
В един вариант водещото приспособление е оформено от спирална пружина или от еластична пластмаса, респективно от материал с еластични свойства.
Целесъобразно е водещото приспособление да има външен диаметър, по-малък от вътрешния диаметър на приспособлението за подвеждане.
Възможно е водещото приспособление да има вътрешен диаметър, който най-малко е еднакъв или по-голям от външния диаметър, съответно външната обвивка на заваръчния тел.
В един вариант приспособлението за подвеждане, съответно водещото приспособление, стърчи навътре в отвора на преходния детайл.
Целесъобразно е приспособлението за подвеждане да е извито под ъгъл по посока на надлъжната централна ос на заваръчната горелка.
Възможно е приспособлението за подвеждане да е допряно до отвора на преходния детайл.
Целесъобразно е чрез разполагане под ъгъл на приспособлението за подвеждане заваръчният тел да се отклонява така в участъка на преходния детайл, като чрез външната обвивка на заваръчния тел в отвора на контактната букса са образувани най-малко една или повече определени контактни повърхности, а свързваща двете контактни повърхности права сключва ъгъл спрямо преминаващата по средата на заваръчната горелка надлъжна централна ос.
Възможно е приспособлението за подвеждане и или водещото приспособление да завършват при влизането в отвора на преходния детайл.
В един друг вариант отворът на преходния детайл е затворен чрез затваряща пластина.
Затварящата пластина може да има отвори.
Целесъобразно е заваръчният тел да лежи свободно между затварящата пластина и отвора на контактната букса в отвора на преходния детайл.
Целесъобразно е чрез изместените едно спрямо друго разположения на приспособлението за подвеждане, съответно на водещото приспособление, и отвора на контактната букса, заваръчният тел да преминава под ъгъл спрямо надлъжната централна ос на заваръчната горелка в участъка на отвора на преходния детайл, така че в участъка на отвора на контактната букса да се образуват най-малко една или повече определени контактни повърхности, като свързващата ги права сключва ъгъл с надлъжната централна ос.
За предпочитане е приспособлението за подвеждане с преминаващата през средата ос на симетрия да е разположено съосно с преминаващата в средата на заваръчната горелка надлъжна централна ос.
За предпочитане също една средна ос, преминаваща в средата на отвора на преходния детайл, да е разположена съосно с надлъжната централна ос.
Целесъобразно е средната ос, преминаваща в средата на отвора на контактната букса, да е разположена под ъгъл спрямо надлъжната централна ос, съответно спрямо средната ос на отвора.
За предпочитане е чрез разположението на средната ос на отвора под ъгъл спрямо надлъжната централна ос на заваръчната горелка заваръчният тел да образува в отвора на контактната букса най-малко една или повече определени контактни повърхности, при което свързващата права сключва ъгъл спрямо надлъжната средна ос.
В един вариант между приспособлението за подвеждане, съответно водещото приспособление и отвора на преходния детайл, е разположена междинна част.
Възможно е отворът на преходния детайл да сключва ъгъл спрямо отвора на преходния детайл и средната ос на отвора да е разположена съосно с надлъжната централна ос.
Междинната част може да има най-малко една или повече извивки.
В един вариант на изпълнение преминаващата в средата на приспособлението за подвеждане ос на симетрия е разположена съосно с надлъжната средна ос на заваръчната горелка и разположената в приспособлението за подвеждане, съответно във водещото приспособление, заваръчен тел, се деформира чрез междинната част и при влизането съответно в отвора на контактната букса образува най-малко една или повече определени контактни повърхности.
В друг вариант в преходния участък между отвора и отвора е разположена една преминаваща под ъгъл повърхност към отвора.
Преминаващата под ъгъл повърхност може да се скосява по посока на надлъжната средна ос към контактната букса.
Приспособлението за подвеждане и/или водещото приспособление могат да завършват пред или в преминаващата под ъгъл повърхност.
Преходният детайл може да е оформен с отвор и преминаваща под ъгъл към отвора повърхност.
Възможно е преходният детайл да има отвор и пред отвора да е разположена друга част с преминаваща под ъгъл повърхност.
Целесъобразно е отворът на преходния детайл със своята средна ос да е разположен съосно на надлъжната централна ос, която преминава през центъра на заваръчната горелка.
Отворът на преходния детайл може да се разпростира през една частична област на преходния детайл, при която в отвора напълно и само в един участък да е оформена вътрешна резба, в която да се завива контактната букса.
За предпочитане отворът на контактната букса да има диаметър, съгласуван с външния периметър на заваръчния тел.
Приспособлението за подвеждане в един вариант стърчи навътре в отвора на преходния детайл.
Приспособлението за подвеждане може да се разпростира до отвора на преходния детайл, чрез което разположеният в приспособлението за подвеждане заваръчен тел влиза директно от приспособлението за подвеждане в отвора на преходния детайл.
За предпочитане е водещото приспособление да е разположено в приспособлението за подвеждане, при което водещото приспособление се разпростира до отвора на преходния детайл.
Предимствата на заваръчната горелка съгласно изобретението са опростеното решение, при което чрез подаването под ъгъл на заваръчния тел към отвора на контактната букса се създава една определена контактна повърхност, така че се получава принудително контактуване на заваръчния тел с контактната букса.
Друго предимство е, че е възможно лесно напасване спрямо различните диаметри на заваръчния тел.
Предимство е и реализирането на безшевен преход на заваръчния тел от приспособлението за подвеждане в контактната букса.
Чрез отклоняване на заваръчния тел се постига отново подаване под ъгъл на заваръчния тел към контактната букса, така че в отвора на контактната букса се създава една определена контактна повърхност за принудително контактуване на заваръчния тел.
Предимството е и, че заваръчният тел се отклонява по такъв начин, че при навлизането му в отвора на контактната букса се образува наймалко една определена контактна повърхност.
Пояснения на приложените фигури
Фигура 1 показва заваръчна горелка съгласно изобретението в страничен изглед и частичен разрез;
фигура 2 - заваръчна горелка според фиг. 1 в страничен изглед, в разрез и в опростено схематично изображение;
фигура 3 - поглед отпред на заваръчната горелка, в разрез и в опростено схематично изображение;
фигура 4 - част от една друга форма на изпълнение на заваръчната горелка в страничен изглед, в разрез;
фигура 5 - част от друга форма на изпълнение на заваръчната горелка в страничен изглед, в разрез;
фигура 6 - ръчна заваръчна горелка в страничен изглед и частичен разрез;
фигура 7 - част от заваръчна горелка според фиг. 6 в страничен изглед, в разрез и в опростено схематично изображение;
фигура 8 - част от друга форма на изпълнение на заваръчна горелка, в страничен изглед, в разрез.
Примери за изпълнение на изобретението
На фиг. 1 до 3 е показана заваръчна горелка 1, например за MIG/MIG-заваряване, при което заваръчната горелка е изпълнена за заваръчен робот.
Заваръчната горелка 1 се състои от захранваща част 2, чрез която заваръчната горелка 1 през пакет шлаухи е свързана към заваръчен апарат, респ. заваръчен токоизточник, и едновременно с това тя има функцията да подведе тока от заваръчния апарат, респ. заваръчния токоиизточник, към заваръчната горелка 1. Непосредствено след това към захранващата част 2 е монтиран изолационен пръстен 3, чрез който се изолира предната част на заваръчната горелка 1 от захранващата част 2, така че да не може да протича ток по външните повърхности на заваръчната горелка 1. Токът, който протича през захранващата част 2 към заваръчната горелка 1, се подвежда във вътрешността на външен кожух 4 към крайния участък 5 на заваръчната горелка 1 и от крайния участък 5 се предава към заваръчния тел 6.
Външният кожух 4 може при това да е изпълнен от няколко отделни части 7 до 9, при кое то външният кожух 4 за предпочитане е изпълнен като стоманена тръба. Заваръчната горелка 1 може при това да се закрепи с предвиден отделен детайл 7 към рамо на заваръчен робот.
Както се вижда по-добре от фиг. 2, захранващата част 2 е така свързана, респ. контактува със захранваща тръба 10, че при включване на заваръчната горелка 1 към заваръчния апарат, респ. заваръчния токоизточник, токът протича понататък през захранващата част 2 към захранващата тръба 10. Захранващата тръба 10 може примерно да бъде изпълнена като медна тръба. Върху захранващата тръба 10 се нанася изолационен слой 11, който се разпростира от изолационния пръстен 3 до крайния участък 5 на заваръчната горелка 1, така че захранващата тръба 10 е напълно покрита отвън от този изолационен слой 11. Възможно е вместо изолационния слой 11 върху захранващата тръба 10 да се надене изолационна тръба.
За да се постигне по-добро охлаждане на заваръчната горелка 1, може например върху изолационния слой 11 над отделен участък на заваръчната горелка 1 да бъде монтирана охлаждаща тръба 13, оформена с отделни, преминаващи надлъжно канали 12, чрез което се постига подобрено охлаждане на заваръчната горелка 1, респ. на външния кожух 4. Охлаждащата тръба 13 при това в крайния участък има един обикалящ нейния периметър канал 14, така че в отделните канали 12. по-специално във всеки втори канал, може отново да изтича вода, респ. въздух под налягане в останалите канали 12. Върху охлаждащата тръба 13. респ. върху изолационния слой, е монтиран външният кожух, така че се осигурява здраво фиксиране на отделните пластове, респ. тръбни конструкции. Отделната част 9 на външния кожух има в крайния участък вътрешна резба, така че да се закрепи оформеният с външна резба изолационен детайл 15. Накрая, над изолационния детайл 15 и отделен участък на отделния детайл 9. се свързва разглобяемо газова дюза 16.
Освен това в крайния участък 5 на заваръчната горелка 1 има преходен детайл 17, който е свързан със захранващата тръба 10. Свързването на преходния детайл 17 към захранващата тръба 10 може да се изпълни чрез запояване, заваряване, залепване или завинтване. Преходният детайл 17 при това има два различни отвора 18, 19. Отворът 18, с оста 20, която преминава през центъра на отвора 18, е разположен съосно с една надлъжна централна ос 21, която преминава през центъра на заваръчната горелка 1. Отворът 18 на преходния детайл 17 се простира през отделен участък 22 на преходния детайл 17, при което в отвора 18 цялостно или в част от него е оформена вътрешна резба 23, в която може да се завие контактна букса 24. Контактната букса 24 отново има отвор 25 с диаметър 26, съответстващ на външния периметър на заваръчния тел. Централна ос 27, преминаваща през центъра на отвора 25, е насочена съосно с надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1, респ. централната ос на преходния детайл 17.
Контактната букса 24 има предназначение токът, който протича от захранващата част 2 през захранващата тръба 10 към преходния детайл 17 и от него се предава на контактната букса 24, понататък да се предаде на заваръчния тел 6, който е изобразен схематично така, че преходът на тока към заваръчния тел 6 да се осъществява възможно най-близо до мястото на заваряване. Освен това преходният детайл 17, по-специално в участъка на отвора 18, има отделни, преминаващи около периметъра, насочени към центъра отвори 28. Възможно е преходният детайл 17 да бъде оформен от повече отделни конструктивни детайли, които след това могат да се свържат в една отделна част.
В заваръчната горелка 1 освен това е монтирано приспособление за подвеждане 29, което например е изпълнено от медна тръба 30. Медната тръба 30 при това е монтирана така, че преминаваща през центъра на медната тръба 30 ос на симетрия 31 е разположена паралелно на надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1, т.е. така, че медната тръба 30 е изместена от центъра на заваръчната горелка 1, чрез което например горна повърхнина 32 на медната тръба 30 се допира до вътрешна повърхност 33 на захранващата тръба 10 и така се образува контактна позърхност 34. Освен това приспособлението за подвеждане 29 стърчи навътре в отвора 19 на преходния детайл 17.
Медната тръба 30 на приспособлението за подвеждане 29 се извива под ъгъл 35 по посока на надлъжната централна ос 21 в крайния участък 5, по-точно във всеки участък, в който медната тръба 30 влиза в преходния детайл 17, така че при вкарване на заваръчен тел 6 в приспособлението за подвеждане 29, то се отклонява така, че заваръчният тел 6 се отклонява в отвора 25 на контактната букса 24. При това за подвеждане на заваръчния тел 6 може да се вгради едно водещо приспособление 26, което например може да е изпълне но чрез спирална пружина за направляване на заваръчния тел 6 в приспособлението за подвеждане 29. Това има предимството, че заваръчният тел 6 се води по-точно в приспособлението за подвеждане 29. тъй като външното покритие на 37 на заваръчния тел 6 има по-малък диаметър от външния диаметър 38 на приспособлението за подвеждане 29. Водещото приспособление има еднакъв или по-голям вътрешен диаметър от външното покритие 37 на заваръчния тел 6, при което външният диаметър на водещото приспособление 36 е равен или помалък от вътрешния диаметър 38 на приспособлението за подвеждане 29. По този начин чрез обикновена подмяна на водещото приспособление 36 заваръчната горелка 1 може да се използва за различни заваръчни телове 6, с различни външни покрития 37 на заваръчния тел 6. За тази цел контактната букса 24 трябва да се напасва към съответните диаметри на телта, респ. към външното покритие 37 на заваръчния тел 6, т.е. при използването на подебел заваръчен тел 6 се използва контактна букса, при която диаметърът 26 на отвора 25 съответства на външното покритие 37 на заваръчния тел 6, респ. е по-голям.
Освен това във вътрешността на захранващата тръба 10 могат да бъдат разположени една или повече допълнителни тръби 39, 40, при което те могат да прилягат към външната повърхност 32 на приспособлението за подвеждане 29 и към вътрешната повърхност 33 на захранващата тръба 10. За целта може да се използва например допълнителната тръба 39 за пускане на водата и допълнителната тръба 40 за доставяне на сгъстен въздух. При това например е възможно допълнителната тръба 39 да е прекарана през част от заваръчната горелка 1, при което при използване на допълнителната тръба за пускане на водата, тя например завършва с охлаждащата тръба 13 така, че през отвор между допълнителната тръба 39 и циркулационния канал 15 може да се монтира съединителна тръба 41, както е изобразено щриховано. Чрез монтажа на съединителна тръба 41 е възможно за охлаждане на заваръчната горелка 1 водата да се подвежда във вътрешността, а следователно във вътрешността на захранващата тръба 10 и през съединителната тръба водата от допълнителната тръба 39 се доставя към циркулационния канал 14 за охлаждащата тръба 13 така, че в отделните канали 12 на охлаждащата тръба 13 се осъществява рециркулация на водата.
Възможно е с допълнителната тръба 39 да се оформи един собствен охлаждащ кръг във вът решността на захранващата тръба 10, при което за целта допълнителната тръба 39 завършва в участъка на преходния детайл 17. Допълнителната тръба 39 накрая трябва да бъде изолирана спрямо другата допълнителна тръба 40, т.е. образувана е отделителна стена около другата допълнителна тръба 40, така че при излизане на охладителната течност от допълнителната тръба 39 тази охладителна течност не може да проникне в другата допълнителна тръба 40 и в приспособлението за подвеждане 29. Охлаждащата течност накрая протича обратно извън допълнителната тръба 39, т.е. в захранващата тръба 10 накрая на заваръчната горелка 1.
Другата допълнително монтирана тръба 40 може да се разглежда като приспособление за подвеждане за автоматично очистване на газовата дюза 16, т.е. получаващите се в заваръчната баня замърсени частици, които се събират в газовата дюза, се издухват отново чрез обикновен сгъстен въздух. При това допълнителната тръба 40 завършва в областта на преходния детайл 17, чрез което при нагнетяване на сгъстен въздух в допълнителната тръба 40, сгъстеният въздух попада в отвора 10 на преходния детайл 17. В обхвата на преходния детайл 17, в зоната на отвора 19, са предвидени изходящи отвори 42, така че сгъстеният въздух от отвора 19 се изкарва навън през изходящите отвори 42 и така протича по газовата дюза 16 и оттам замърсяващите частици се продухват по направление на контактната букса 24.
Ако трябва да се извърши заварка със заваръчната горелка 1, то автоматично от заваръчния апарат във водещото приспособление 36 се подава заваръчният тел 6, т.е. заваръчният тел 6 се подава от запасен магазин през захранващ тръбопровод в заваръчната горелка 1, така че заваръчният тел 6 се транспортира надлъжно на приспособлението за подвеждане 29 към контактната букса 24. Вследствие на разположението на приспособлението за подвеждане извън надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1, приспособлението за подвеждане 29 трябва да се извие на ъгъл 35 в крайния участък 5, така че заваръчният тел 6 се отклонява така в крайния участък 5, че може да последва безпрепятствено навлизане на заваръчния тел 6 в отвора 25 на контактната букса 24, респ. в отвора 18 на преходния детайл 17.
Чрез подвеждането под ъгъл на заваръчния тел 6 към отвора 25 на контактната букса 24 във вътрешността на контактната букса 24 се съз дава най-малко една трайна, определена контактна повърхност 43, защото заваръчният тел 6 на повърхността на отвора 25 на контактната букса 24 винаги се отклонява по посока на централната ос 27 на отвора 25. Възможно е съответно в областта на входа в отвора 25 да се създаде друга контактна повърхност 44, благодарение на извивка 45 от заваръчния тел 6. Ако сега двете контактни повърхности 43, 44 се свържат, се получава една права 46, която е изобразена с щрих-линия с две точки. Получената от двете контактни повърхности 43, 44 права 46 сключва ъгъл 47 спрямо надлъжната централна ос 21 ис това спрямо централна ос 27 на отвора 25. Чрез това разположение под ъгъл на заваръчния тел 6, респ. предизвиканото с това огъване на заваръчния тел 6 в крайния участък 5 на приспособлението за подвеждане, се постига принудителен контакт на заваръчния тел 6 с контактната букса 24.
Така се получава предимство, че от трайното свързване на заваръчния тел 6 с контактната букса 24, т.е. принудително контактуване, се осигурява безупречно протичане на ток между контактната букса 24 и заваръчния тел 6 също и тогава, когато се използва заваръчен тел с малко пресоване, респ. малка пружинна константа, тъй като чрез косото подвеждане, респ. подвеждането под ъгъл, към контактната букса 24 се създава винаги най-малко една контактна повърхност 43 в контактната букса 24.
Друго предимство на подвеждането под ъгм на заваръчния тел 6 към контактната букса 24 се състои в това, че чрез създаването на определена контактна повърхност 43 в областта на мястото за заваряване, респ. в контактната букса 24, жичното съпротивление на заваръчния тел 6 остава постоянно и се подобрява регулирането на заваръчния процес.
При заваръчен процес със заваръчна горелка 1 съгласно изобретението по-специално за един MIG-MAG-заваръчен процес, около заваръчния тел 6 трябва да се изгради защитна газова обвивка 48, за да се предотврати достъпа на кислород, така че посредством електрическа дъга 49, както е изобразено схематично чрез стрелка, може да се реализира целесъобразен заваръчен процес. За целта се подвежда газ 50, по-специално защитен газ 50, както схематично е изобразено със стрелка, през приспособлението за подвеждане 29 до преходния детайл 17, т.е. газът 50 достига едновременно със заваръчния тел 6 през приспособлението за подвеждане 29 до контактната букса 24.
В преходния детайл 17 газът 50 може да изтича през отворите 28 във вътрешното пространство 51 на газовата дюза 16, така че около заваръчния тел 6 в областта на електрическата дъга 49 може да се оформи защитна газова обвивка 48.
При това подвеждане на газа 50 предимство е, че в отвора 25 на контактната букса 24 едновременно протича газ 50 и така се образува въздухонепропусклива атмосфера за заваръчния тел 6, така че се избягва корозия в отвора 25 и с това се постига винаги много добър токов преход от контактната букса 24 към заваръчния тел 6.
На фиг. 4 е показано друго примерно изпълнение на заваръчната горелка 1 за подвеждане на заваръчния тел 6 към контактната букса 24, при което за еднаквите части се използват еднакви означения на позициите. При изобразеното примерно изпълнение на заваръчната горелка 1 крайният участък е представен в увеличен мащаб.
При това заваръчната горелка се оформя отново от захранваща тръба 10, със заобикалящи я отвън слоеве, както това е изобразено на фигури 1 до 3. Приспособлението за подвеждане 29 не се прокарва до отвора 18 на преходния детайл 17, а завършва в отвора 19 на преходния детайл 17. Затова в отвора 19 може например да бъде монтирана затваряща пластина 52. Затварящата пластина 52 има отвори 53 за отделните тръби, разположени в захранващата тръба 10, по-специално на приспособлението за подвеждане 29 и на допълнителните тръби 39, 40, както те са изобразени на фиг. 1, за подвеждане на съответни среди, например газът 50 към преходния детайл 17.
Чрез монтирането на затварящата пластина 52 освен това водещото приспособление 36 завършва съответно при затварящата пластина 52 така, че заваръчният тел 6 от затварящата пластина 52 се разполага свободно, респ. не е воден, до входен отвор 54 на отвора 18 на преходния детайл 17, при което приспособлението за подвеждане 29 отново, както е показано на фиг. 1, със своята ос на симетрия 31 се разполага паралелно на надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1. Чрез завършване на приспособлението за подвеждане 29 в началния участък на преходния детайл 17 вече не е възможно автоматично вкарване на заваръчния тел 6 в отвора 25 на контактната букса 24, така че при пускане на заваръчната горелка заваръчният тел трябва ръчно да се вкара в отвора 25 на контактната букса 24.
Затова контактната букса 24 се завинтва на преходния детайл така, че при автоматично под веждане на заваръчния тел 6 се подвежда дотогава, докато краят на заваръчния тел 6 достигне извън преходния детайл 17, респ. извън газовата дюза 16, откъдето накрая ползвателят чрез поставяне на контактната букса 24 върху заваръчния тел 6 може да завие контактната букса 24 към преходния детайл 17. Чрез завиването на контактната букса 24 върху преходния детайл 17 заваръчният тел 6 изменя формата си по такъв начин, че се постига принудителен контакт на заваръчния тел 6 с външната повърхност на отвора 25. Тази деформация на заваръчния тел 6 предизвиква отново образуването на определените контактни повърхности 43, 44 в контактната букса 24. Ако сега отново се съединят двете контактни повърхности 43, 44, то се получава правата 46, изобразена с две точки и щрих-линия, при което тя отново образува ъгъл 47 спрямо преминаващата в центъра на заваръчната горелка 1 надлъжна централна ос 21, респ. спрямо централната ос 27 на отвора 25. Така контактната букса 24 отново със своята централна ос 27 е разположена съосно на надлъжната централна ос на заваръчната горелка.
Чрез това отклоняване на заваръчния тел 6 се постига непрекъснато определен контакт на заваръчния тел 6 с контактната букса 24, а с това и принудителен контакт на заваръчния тел 6. Това е предимство, тъй като за заваръчният ток, който през захранващата тръба 10 достига до контактната букса 24, се създава безупречен преход към заваръчен тел. Друго предимство се състои в това, че чрез образуването на определени, респ. предварително зададени контактни повърхности 43, респ. 44, се подобрява значително регулирането на заваръчния процес.
При този вариант на изпълнение заваръчната горелка 1 е конструирана така, че газът 50 повече не се подвежда през устройството за подвеждане 29 към преходния детайл 17, а се подвежда към преходния детайл 17 през допълнителните тръби 39, 40. При това газът 50 изтича отново от затварящата пластина 52 през отворите 53 така, че в отвора 19 на преходния детайл 17 газът образува защитен екран около заваръчния тел 6 и през отворите 28, респ. изходните отвори 42 на отвора 19, може да достигне във вътрешното пространство 51 на газовата дюза 16 и по този начин около заваръчния тел 6 образува защитна газова обвивка 48. Възможно е например след приключване на заваръчния процес допълнителните тръби 39, 40 да се продухат със сгъстен въздух, така че да се осъществи прочистване на газовата дюза 16, респ. отвора 19.
На фиг. 5 е показана друга форма на изпълнение на заваръчната горелка 1 съгласно изобретението, при която отново е изобразен само крайният участък 5 на заваръчната горелка 1 и за еднаквите части от описаните преди това фигури са използвани същите означения.
При изобразената заваръчна горелка 1 приспособлението за подвеждане 29, по-специално медната тръба 30, е разположено в средата на заваръчната горелка 1. При това оста на симетрия 31 на приспособлението за подвеждане 29 е разположена съосно с надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1. Приспособлението за подвеждане 29 се разпростира до отвора 18 на преходната част 17, така че разположеният в приспособлението за подвеждане 29 заваръчен тел 6 може да се вкара директно от приспособлението за подвеждане 29 в отвора 18 на преходния детайл 12. Възможно е също приспособлението за подвеждане 29 да завършва в преходния детайл 17.
Централната ос 20 на отвора 18 на преходния детайл 17 е разположена съосно с надлъжната централна ос 21, респ. оста на симетрия 31 на приспособлението за подвеждане 29. Ако сега контактната букса 24 се завие в преходния детайл 17, то контактната букса 24 се разполага в средата на заваръчната горелка 1.
Отворът 25 в контактната букса 24 е направен под ъгъл, като оста 27 на отвора 25 сключва ъгъл 55 спрямо оста на отвора 28, респ. спрямо надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1.
С това оформление под ъгъл на отвора 25 посредством заваръчния тел 6 се образуват определени контактни повърхности 43, 44 в отвора 25. Ако сега двете контактни повърхности 43, 44 се свържат с права 46, изобразена с две точки и щрих-линия, правата 46 сключва ъгъла 47 спрямо централната ос 20 на отвора 18, респ. спрямо надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1.
С това оформление под ъгъл се осигурява постоянно фиксирана повърхност на триене, която съответства на определените контактни повърхности 43, 44 в контактната букса 24 и по този начин се осигурява трайно преходът на тока от контактната букса 24 към заваръчния тел 6.
Възможно е например отворът 25 да не е разположен под ъгъл в контактната букса 24, а отворът 25 да е разположен извън центъра на контактната букса 24, така че заваръчният тел отново се вкарва в отвора 25 и след излизането на заваръчния тел 6 от водещото приспособление 36 се отклонява така, че в контактната букса 24 се образуват контактните повърхности 43, 44.
Възможно е контактната букса 24 да е разположена от центъра на заваръчната горелка па- 5 ралелно на надлъжната ос 21, така че при влизането в отвора 25 на контактната букса 24 заваръчният тел 6 се отклонява, чрез което отново в контактната букса 24 се образуват най-малко една, респ. две или повече контактни повърхности 43, 44. Възможно е също така приспособлението за подвеждане 29 и контактната букса 24 да са разположени под ъгъл едно спрямо друго, при което отново чрез заваръчния тел се създават определени контактни повърхности 43, 44.
При заваръчен процес газът 50, както е показано на фиг. 1 до 3, се подвежда отново през приспособлението за подвеждане 29, така че газът 50 може да излезе през отворите 28 във вътрешното пространство 51 на газовата дюза 16, чрез което около заваръчния тел 6 може да се образува защитна газова обвивка 48.
При тази форма на изпълнение е възможно отново във вътрешността на захранващата тръба 10 да бъдат монтирани допълнителни тръби 39, 40, така че те отново могат да се използват за почистване на газовата дюза 16, респ. за охладителен кръг.
Освен това, за да се получи точно положение на контактните повърхности 43, 44 в контактната букса 24, контактната букса 24 се изпълнява с капачка с прещракване, за да се определи точното положение на заваръчния тел 6.
На фиг. 6 и 7 е показана друга форма на изпълнение на заваръчната горелка 1, по-специално ръчна заваръчна горелка 56 за заваръчен апарат, при което за еднаквите части с описаните преди това фигури са използвани същите означения на позициите.
Ръчната заваръчна горелка 56 има свързващо приспособление 57 за свързване на ръчната заваръчна горелка 56 с проводите на заваръчния апарат. Чрез свързващото приспособление 57 ръчната заваръчна горелка 56 се захранва с ток, както и със заваръчен тел и газ, при което ръчната заваръчна горелка 56 е изолирана от външния кожух 4 чрез изолационни слоеве 58, така че ръчната заваръчна горелка 56 не представлява опасност за ползвателя.
От изобразеното примерно изпълнете е ясно, че ръчната заваръчна горелка 56 в крайния си участък 5 има огъване 59, чрез което се постига добро захранване на ръчната горелка при ръчно заваряване.
Захранващата тръба 10 в изобразената форма на изпълнение е разположена в средата, така че оста на симетрия 31 на захранващата тръба 10 преминава съосно с надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1, по-специално на ръчната заваръчна горелка 56. Захранващата тръба 10 завършва на разстояние 60 през преходния детайл 17, така че между края на захранващата тръба 10 и преходния детайл 17 се създава едно празно пространство 61. Така токът достига от захранващата тръба 10 преходния детайл 17, на външната повърхност на захранващата тръба 10, както и на външната повърхност на преходната част 17 се нахлузва свързваща тръба, така че се създава ефективен контакт между захранващата тръба 10 и преходния детайл 17. Свързващата тръба 62 може да бъде заварена или запоена със захранващата тръба 10.
В захранващата тръба 10 отново е монтирано приспособлението за подвеждане 29, което е изпълнено с медна тръба 30, при което в това примерно изпълнение във вътрешността на захранващата тръба 10 не са монтирани други допълнителни тръби 39, 40. Приспособлението за подвеждане 29, по-специално медната тръба 30, завършва отново в края на захранващата тръба 10, при което медната тръба 30 може например да бъде заварена със захранващата тръба 10, за да се предотврати приштьзване на медната тръба 30.
За да се осъществи плавен преход от медната тръба 30 към преходния детайл 17, в кухината 61 се монтират междинна част 63. Междинната част 63 може да бъде заварена с медната тръба 30 на приспособлението за подвеждане 29 и преходния детайл 17, по-специално отвора 19 на преходния детайл 17.
За да се постигне ефективен контакт на заваръчния тел 6 в свързаната към преходния детайл 17 контактна букса 24, междинната част 63 има извивка, така че заваръчният тел 6, воден чрез приспособлението за подвеждане 29, се отклонява от средата на заваръчната горелка 56. В участъка на преходния детайл 17 междинната част 63 се отклонява отново по посока на надлъжната средна ос 21 чрез друга извивка 64.
Чрез това извиване под ъгъл се постига безшевно завършване на преходния детайл 17 в отвора 19, при което отворът 19 на преходния детайл 17 е разположен под ъгъл 65° спрямо оста 20 на отвора 18, чрез което се постига безшевен пре ход между междинната част 63 и отвора 19. Отворът 18 на преходния детайл 17 е разположен съосно с надлъжната централна ос 21 на ръчната заваръчна горелка 56, при което в отвора 18 може отново да се оформи вътрешна резба 23, така че контактната букса 24 да може да се завие в отвора 18.
Контактната букса 24 има отвор 25, който е ориентиран съосно на надлъжната централна ос 21 на ръчната заваръчна горелка 56 и така преминава съосно на средната ос 20 на отвора 18.
При изобразената ръчна заваръчна горелка 56 е възможно водещото приспособление 36 да бъде монтирано в приспособление за подвеждане 29, при което водещото приспособление 36 може да се придвижва до отвора 18 на преходния детайл 17, както това е изобразено схематично.
Ако заваръчният тел 6 се вкара във водещото приспособление 36, заваръчният тел 6 преминава по протежение на надлъжната централна ос 21 до края на захранващата тръба 10. При прехода в междинната част 63 заваръчният тел се отклонява от надлъжната централна ос 21 и накрая преминава по посока на външния корпус 4, чрез което в участъка на края на захранващата тръба 20, респ. на края на приспособлението за подвеждане 26 се образуват повече контактни повърхности 66. След това заваръчният тел 6 се отклонява в преходния участък между междинната част 63 и отвора 19 по посока на надлъжната централна ос 21, така че в участъка на прехода между междинната част 63 и отвора 19 на преходния детайл 17 отново се образува контактна повърхност 66. След това заваръчният тел 6 влиза в отвора 25 на контактната букса 24, така че заваръчният тел 6 се отклонява по външната повърхност на отвора 25 и с това се образуват определените контактни повърхности 43, 44 в контактната букса 24. Чрез това отклонение на заваръчния тел 6 се постига принудителен контакт, с което се създава безупречен преход на тока от контактната букса 24 към заваръчния тел. Ако двете контактни повърхности 43, 44 се свържат чрез правата 46, която е изобразена с две точки и щрих-линия, то правата 46 сключва ъгъл 47 спрямо централната ос 20 на отвора 18.
Предимството на това отклоняване на заваръчния тел 6 се състои в това, че при използване на заваръчен тел 6 се създава най-малко една постоянна контактна повърхност 43 или 44 в контактната букса 24 и с това се осъществява един по-постоянен преход на тока към заваръчния тел 6.
За да може да се проведе заваръчен процес с ръчната заваръчна горелка 56, газът 50, който е изобразен схематично отново с една стрелка, се подава през приспособлението за подвеждане 29 към преходния детайл 17. Газът след това през отвора 28 може да протича във вътрешното пространство 51 на газовата дюза 16, така че в края на газовата дюза 16 може да се създаде газова обвивка 48 за заваръчния тел 6.
Освен това кухината 61 може да се използва за охладителен кръг, при което например за целта медната тръба 30 на приспособлението за подвеждане 29 може да има ребра, така че да се създава подаване и изпускане на охладителна среда.
На фиг. 8 е показано друго примерно изпълнение на заваръчната горелка 1 за подвеждане на заваръчната тел 6 в преминаваща в центъра на надлъжната централна ос 21 контактна букса 24, при което за еднаквите детайли са използвани същите означения за позициите. При изобразените примерни изпълнения на заваръчната горелка 1 крайният участък 5 е изобразен в увеличен мащаб.
Заваръчната горелка 1, както е описано за фиг. 1 до 7, е изпълнена чрез захранваща тръба 10 с външни заобикалящи я слоеве. В заваръчната горелка 1 отново е монтирано приспособлението за подвеждане 29, така че преминаващата в центъра на приспособлението за подвеждане 29 ос на симетрия 31 е разположена паралелно спрямо надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1, т.е. приспособлението за подвеждане 29 е изместено от средата на заваръчната горелка 1, така че например външната повърхност 32 на медната тръба 30 контактува с външната повърхност 33 на захранващата тръба 10 и така се образува една контактна повърхност 34.
В преходния участък между отвора 18 и отвора 19 е разположена ориентирана под ъгъл спрямо надлъжната централна ос 21 повърхност 67, при което тя преминава, като се скосява от отвора 19 към отвора 18 по посока на контактната букса 24. При такова примерно изпълнение е възможно преходният детайл 17 да е образуван само от отвора 18 и преминаващата под ъгъл повърхност 67, така че отворът 19 в преходния детайл 17 може да отпадне и така преходният детайл 12 да завършва с повърхността 67. Възможно е преходният детайл 17 да е изпълнен само от отвора 18, при което пред отвора 18 е монтиран друг конструктивен детайл с ориентирана под ъгъл повърхност 67.
Приспособлението за подвеждане 29 вече не се разпростира до отвора 28 на преходния детайл 17, а завършва пред или директно на повърхността 67 между отворите 18, 19 на преходния детайл 17, като приспособлението за подвеждане 29 може да стърчи в отвора 19.
За тази цел например в отвора 19 може отново да бъде монтирана затваряща пластина 52. При това затварящата пластина 52 има отвори 53 за отделните тръби, разположени в захранващата тръба 10, по-специално на приспособлението за подвеждане 29 и на допълнителните тръби 39, 40, както са показани на фиг. 1, за да се подвеждат съответните среди, например като газ 50, към преходния детайл 17.
Отворът в затварящата пластина 52 за приспособлението за подвеждане 29 може да бъде оформен така, че приспособлението за подвеждане 29 може да се измества през този отвор в отвора 19. Възможно е снцо приспособлението за подвеждане 29 да завършва в затварящата пластина 52, тъй като чрез разположението на преминаващата под ъгъл повърхност 67 заваръчният тел 6, респ. водещото приспособление 36 се отклонява по посока на отвора 18 и с това се постига автоматично въвеждане на заваръчния тел 6 в отвора 25 на контактната букса 24.
Ако сега трябва да се осъществи заварка със заваръчната горелка 1, то автоматично от заваръчния апарат във водещото приспособление 36 се вкарва заваръчен тел 6, т.е. заваръчният тел 6 се въвежда от складов магазин през подвеждащ провод в заваръчната горелка 1, така че заваръчният тел 6 се транспортира по дължината на приспособлението за подвеждане 29 към контактната букса 24. Чрез разположението на приспособлението за подвеждане 29 извън надлъжната централна ос 21 на заваръчната горелка 1, в крайния участък 5, заваръчният тел, респ. водещото приспособление 36, се ояклоняват на ъгъл, който се определя от преминаващата под ъгъл повърхност 67, така че заваръчният тел 6, респ. водещото приспособление 36 в крайния участък се отклоняват, така че да се получи безупречно въвеждане на заваръчния тел 6 в отвора 25 на контактната букса 24, респ. в отвора 18 на преходния детайл 17.
Чрез подвеждането под ъгъл на заваръчния тел 6 към отвора 25 на контактната букса 24 във вътрешността на контактната букса 24 се създава най-малко една постоянна определена контактна повърхност 43, тъй като заваръчният тел 6 се отклонява по външната повърхност на отвора 25 на контактната букса 24 винаги по посока на сред ната ос 27 на отвора 25. При това е възможно в участъка на входа на отвора 25 да се получи друга контактна повърхност 44, вследствие на образуваната от заваръчния тел 6 извивка 45. Ако сега се свържат двете контактни повърхности 43, 44, се получава правата 46, която е изобразена с две точки и щрих-линия. Получената от двете контактни повърхности 43, 44 права линия 46 сключва ъгъл 47 с надлъжна централна ос 21 и с това с централната ос 27 на отвора 25. Чрез това ъглово разположение на заваръчния тел 6, респ. предизвиканото от това извиване на заваръчния тел 6 в крайния участък 5 на приспособлението за подвеждане 29, се постига принудителен контакт на заваръчния тел 6 с контактната букса 24.
На фигурите отделните конструктивни детайли и конструктивните възли са дадени непропорционално и с нарушен мащаб за по-добро разбиране на изобретението.
Преди всичко отделните, показани на фиг. 1 до 3, 4, 5, 6, 7, 8 изпълнения, образуват обекта на отделни решения в съответствие с изобретението. Съответните за изобретението задачи и решения се извличат от подробните описания на тези фигури.
Патентни претенции

Claims (38)

1. Заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане на заваръчен тел, при което приспособлението за подвеждане е монтирано до участъка на контактната букса за подвеждане на заваръчния тел наклонено към отвор на контактната букса, характеризираща се с това, че ос на симетрия (31), преминаваща в средата на приспособлението за подвеждане (29), съответно на водещо приспособление (36), разположено в приспособлението за подвеждане (29), е разположена паралелно на надлъжна централна ос (21), преминаваща в средата на заваръчната горелка (1) и за вкарването на заваръчния тел (6) наклонено спрямо централната ос (27) на отвор (25) на контактната букса (24) контактната букса (24) е деформирана по посоката на оста на симетрия (31).
2. Горелка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че контактната букса (24) и приспособлението за подвеждане (29) са фиксирани едно спрямо друго чрез един преходен детайл (17).
3. Горелка съгласно претенция 2, характеризираща се с това, че преходният детайл (17) има два отвора (18, 19).
4. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че контактната букса (24) е свързана с отвора (18) на преходния детайл (17) чрез вътрешна резба (23) или чрез затварящо приспособление с прещракване.
5. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 4, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) е разположено в участъка на отвора (19).
6. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 5, характеризираща се с това, че централната ос (27), преминаваща в средата на отвора (25) на контактната букса (24) е разположена съосно с надлъжната централна ос (21).
7. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 6, характеризираща се с това, че в приспособлението за подвеждане (29) е разположено водещо приспособление (36).
8. Горелка съгласно претенция 7, характеризираща се с това, че водещото приспособление (36) например е оформено от спирална пружина или от еластична пластмаса, респективно от материал с еластични свойства.
9. Горелка съгласно претенция 7 или 8, характеризираща се с това, че водещото приспособление (36) има външен диаметър, който е помалък от вътрешния диаметър (38) на приспособлението за подвеждане (29).
10. Горелка съгласно една или повече претенции от 7 до 9, характеризираща се с това, че водещото приспособление (36) има вътрешен диаметър, който най-малко е еднакъв или по-голям от външния диаметър, съответно външната обвивка (37) на заваръчния тел (6).
11. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 10, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29), съответно водещото приспособление (36), стърчи навътре в отвора (19) на преходния детайл (17).
12. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 11, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) е извито под ъгъл (35) по посока на над лъжната централна ос (21) на заваръчната горелка (1).
13. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 12, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) е допряно до отвора (18) на преходния детайл (17).
14. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 13, характеризираща се с това, че чрез разполагане под ъгъл на приспособлението за подвеждане (29), заваръчният тел (6) се отклонява така в участъка на преходния детайл (17), че чрез външната обвивка (37) на заваръчния тел (6) в отвора (25) на контактната букса (24) се образуват най-малко една или повече определени контактни повърхности (43, 44) и, че една, свързваща двете контактни повърхности (43, 44), права (46), сключва ъгъл (47) спрямо преминаващата по средата на заваръчната горелка (1) надлъжна централна ос (21).
15. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 10, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) и/или водещото приспособление (36) завършват при влизането в отвора (19) на преходния детайл (17).
16. Горелка съгласно една или повече претенции 2 или 3, характеризираща се с това, че отворът (19) на преходния детайл (17) е затворен чрез затваряща пластина (52).
17. Горелка съгласно претенция 16, характеризираща се с това, че затварящата пластина (52) има отвори (53).
18. Горелка съгласно претенция 16 или 17, характеризираща се с това, че заваръчният тел (6) лежи свободно между затварящата пластина (52) и отвора (25) на контактната букса (24) в отвора (19) на преходния детайл (17).
19. Горелка съгласно една или повече претенции от 15 до 18, характеризираща се с това, че чрез изместените едно спрямо друго разположения на приспособлението за подвеждане (29), съответно на водещото приспособление (36), и отвора (25) на контактната букса (24), заваръчният тел (6) преминава под ъгъл спрямо надлъжната централна ос (21) на заваръчната горелка (1) в участъка на отвора (19) на преходния детайл (17), така че в участъка на отвора (25) на контактната букса (24) се образуват най-малко една или повече определени контактни повърхности (43, 44) и, че свързващата ги права (46) сключва ъгъл (47) с надлъжната централна ос (21).
20. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 10, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) с преминаващата през средата ос на симетрия (31) е разположено съосно с преминаващата в средата на заваръчната горелка (1) надлъжна централна ос (21).
21. Горелка съгласно претенция 20, характеризираща се с това, че една средна ос (20), преминаваща в средата на отвора (18) на преходния детайл (17) е разположена съосно с надлъжната централна ос (21).
22. Горелка съгласно претенции от 1 до 10 и 20, характеризираща се с това, че средна ос (27), преминаваща в средата на отвора (25) на контактната букса (24), е разположена под ъгъл (55) спрямо надлъжната централна ос (21), съответно спрямо средната ос (20) на отвора (18).
23. Горелка съгласно една или повече претенции от 1 до 10 и 20 до 22, характеризираща се с това, че чрез разположението на средната ос (27) на отвора (25) под ъгъл (44) спрямо надлъжната централна ос (21) на заваръчната горелка (1) заваръчният тел (6) образува в отвора (25) на контактната букса (24) най-малко една или повече определени контактни повърхности (43, 44) и, че свързващата права (46) сключва ъгъл (47) спрямо надлъжната средна ос (21).
24. Горелка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че между приспособлението за подвеждане (29), съответно водещото приспособление (36) и отвора (19) на преходния детайл (17) е разположена една междинна част (63).
25. Горелка съгласно претенция 24, характеризираща се с това, че отворът (19) на преходния детайл (17) сключва ъгъл (65) спрямо отвора (18) на преходния детайл (17) и, че средната ос (20) на отвора (18) е разположена съосно с надлъжната централна ос (21).
26. Горелка съгласно претенция 24 или 25, характеризираща се с това, че междинната част (63) има най-малко една или повече извивки (64).
27. Горелка съгласно една или повече претенции от 24 до 26, характеризираща се с това, че преминаващата в средата на приспособлението за подвеждане (29) ос на симетрия (31) е разположена съосно с надлъжната средна ос (21) на заваръчната горелка (1) и, че разположената в приспособлението за подвеждане (29), съответно във водещото приспособление (36) заваръчна тел (6) се деформира чрез междинната част (63) и при влизането съответно в отвора (25) на контактната букса (24) образува най-малко една или повече определени контактни повърхности (43, 44).
28. Горелка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че в преходния участък между отвора (18) и отвора (19) е разположена една преминаваща под ъгъл повърхност (67) към отвора (19).
29. Горелка съгласно претенция 28, характеризираща се с това, че преминаващата под ъгъл повърхност (67) се скосява по посока на надлъжната средна ос (21) към контактната букса (24).
30. Горелка съгласно претенция 28 или 29, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) и/или водещото приспособление (36) завършва пред или в преминаващата под ъгъл повърхност (67).
31. Горелка съгласно една или повече от претенциите от 28 до 30, характеризираща се с това, че преходният детайл (17) оформен с отвор (18) и преминаваща под ъгъл към отвора (18) повърхност (67).
32. Горелка съгласно една или повече от претенциите от 28 до 31, характеризираща се с това, че преходният детайл (17) има отвор (18) и, че пред отвора (18) е разположена една друга част с преминаваща под ъгъл повърхност (67).
33. Горелка съгласно претенция 2 или 3, характеризираща се с това, че отворът (18) на преходния детайл (17) със своята средна ос (20) е разположен съосно на надлъжната централна ос (21), която преминава през центъра на заваръчната горелка (1).
34. Горелка съгласно претенции 2 или 3, или 33, характеризираща се с това, че отворът (18) на преходния детайл (17) се разпростира през една частична област (22) на преходния детайл (17), при което в отвора (18) напълно и само в един участък е оформена вътрешна резба (23), в която се завива контактната букса (24).
35. Горелка съгласно една или повече предходни претенциите, характеризираща се с това, че отворът (25) на контактната букса (24) има диаметър (26), съгласуван с външния периметър на заваръчния тел (6).
36. Горелка съгласно една или повече от предходните претенции, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) стърчи навътре в отвора (19) на преходния детайл (17).
37. Горелка съгласно една или повече от предходните претенции, характеризираща се с това, че приспособлението за подвеждане (29) се разпростира до отвора (18) на преходния детайл (17), чрез което разположеният в приспособлението за подвеждане (29) заваръчен тел (6) влиза директно от приспособлението за подвеждане (29) в отвора (18) на преходния детайл (17).
38. Горелка съгласно една или повече от предходните претенции, характеризираща се с това, че водещото приспособление (36) е разположено в приспособлението за подвеждане (29), при което водещото приспособление (36) се разпростира до отвора (18) на преходния детайл (17).
BG102977A 1996-05-02 1998-12-01 Заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане BG63771B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT24896 1996-05-02
PCT/AT1997/000086 WO1997041992A1 (de) 1996-05-02 1997-04-30 Schweissbrenner mit einer kontaktbuchse und einer zufuhrvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102977A BG102977A (bg) 1999-08-31
BG63771B1 true BG63771B1 (bg) 2002-12-29

Family

ID=3485496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102977A BG63771B1 (bg) 1996-05-02 1998-12-01 Заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6200519B1 (bg)
EP (1) EP0912287B1 (bg)
CN (1) CN1177666C (bg)
AT (1) ATE213680T1 (bg)
AU (1) AU2626297A (bg)
BG (1) BG63771B1 (bg)
CZ (1) CZ340198A3 (bg)
DE (2) DE59706506D1 (bg)
ES (1) ES2173438T3 (bg)
NO (1) NO985053L (bg)
PL (1) PL182797B1 (bg)
SK (1) SK146598A3 (bg)
TR (1) TR199802182T2 (bg)
WO (1) WO1997041992A1 (bg)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2151430B1 (es) * 1998-11-23 2001-07-01 Ap Amortiguadores S A Antorcha para sistema de soldadura en procesos automaticos.
DE10314278B4 (de) * 2003-03-29 2011-05-05 Tbi Industries Gmbh MIG/MAG-Schweißbrenner
AT413661B (de) * 2003-05-28 2006-04-15 Fronius Int Gmbh Puffervorrichtung für einen schweissdraht sowie schweissanlage
US20080035623A1 (en) * 2006-08-11 2008-02-14 Illinois Tool Works Inc. Contact tip and assembly
US9061366B2 (en) 2007-06-22 2015-06-23 Illinois Tool Works Inc. Welding system and method having controlled liner contour and welding wire curvature
DE102007061678B4 (de) * 2007-12-18 2010-01-21 Wilhelm Merkle Lichtbogenschweißbrenner
US8450646B2 (en) * 2007-12-18 2013-05-28 Illinois Tool Works Inc. Retaining head and contact tip for controlling wire contour and contacting point for GMAW torches
US8357877B2 (en) * 2009-06-11 2013-01-22 Illinois Tool Works Inc. Front consumables for pulse GMAW torches
US8383987B2 (en) * 2009-09-25 2013-02-26 Illinois Tool Works Inc. Welding contact tips for pulse applications
DE202011051668U1 (de) 2011-10-19 2011-11-08 Ewm Hightec Welding Automation Gmbh Schweißbrenner

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE286123C (bg)
US1959180A (en) * 1933-09-19 1934-05-15 Gen Electric Electrode nozzle
US2347646A (en) * 1942-03-21 1944-05-02 Midland Steel Prod Co Metallic arc welding nozzle
US2366068A (en) * 1944-03-17 1944-12-26 American Bridge Company Device for electrically contacting traveling welding rod
US3038059A (en) * 1960-03-17 1962-06-05 Smith Corp A O Welding nozzle
US3112393A (en) 1961-09-13 1963-11-26 Union Carbide Corp Helical welding contactor tube
US3576423A (en) * 1969-06-05 1971-04-27 Bernard Welding Equipment Co Arc welding gun
FR2349389A1 (fr) * 1976-04-26 1977-11-25 Arbel Industrie Torche a souder
SE440617B (sv) * 1980-04-18 1985-08-12 Esab Ab Kontaktror vid ett svetsbrennarmunstycke for en smeltbar tradelektrod
DE3304996A1 (de) 1983-02-04 1984-08-09 Rolf 5909 Burbach Schönau Stromduese
US4731518A (en) 1986-12-12 1988-03-15 The Lincoln Electric Company Gun and cable for gas metal arc welding
DE4410370A1 (de) 1994-03-25 1995-09-28 Carl Cloos Schweistechnik Gmbh Stromkontaktdüse für Schweißpistolen

Also Published As

Publication number Publication date
SK146598A3 (en) 1999-04-13
DE59706506D1 (de) 2002-04-04
EP0912287B1 (de) 2002-02-27
NO985053D0 (no) 1998-10-29
NO985053L (no) 1998-10-29
CZ340198A3 (cs) 1999-08-11
ATE213680T1 (de) 2002-03-15
AU2626297A (en) 1997-11-26
DE29723058U1 (de) 1998-03-12
BG102977A (bg) 1999-08-31
CN1177666C (zh) 2004-12-01
PL182797B1 (pl) 2002-03-29
PL329603A1 (en) 1999-03-29
US6200519B1 (en) 2001-03-13
TR199802182T2 (xx) 1999-02-22
ES2173438T3 (es) 2002-10-16
EP0912287A1 (de) 1999-05-06
WO1997041992A1 (de) 1997-11-13
CN1216945A (zh) 1999-05-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5328905B2 (ja) 溶接トーチ用コンタクト管
CA2292240C (en) Arc thermal spray gun extension with conical spray
US3909585A (en) Arc welding torch
US9533369B2 (en) Plug part and socket part for detachably connecting a pipe elbow of a water-cooled welding torch and connecting device
BG63771B1 (bg) Заваръчна горелка с контактна букса и приспособление за подвеждане
US5721417A (en) High deposition weld gun nozzle
EP0590728A1 (en) Welding torch
AU2010227115B2 (en) Narrow groove gas metal arc welding torch
US3265856A (en) Welding apparatus
US20150306695A1 (en) Plug part and socket part for detachably connecting a tube elbow of a gas-cooled welding torch to a hose packet, and connecting device with such a plug part and socket part
CN210789617U (zh) 一种用于窄间隙焊接的多气道式导电嘴
US2659797A (en) Arc welding apparatus
KR200490919Y1 (ko) 티그 용접용 토치
US4309588A (en) Air cooled gas shielded arc torch
KR101791147B1 (ko) 용접 토치용 헤드 어셈블리
KR101578533B1 (ko) 대전류용 플렉시블 토치 바디
JP3141006U (ja) ガスシールドアーク溶接用ガスシールドノズルの水冷装置
KR20170106846A (ko) 통합 용접 토치
CN114700596B (zh) 气保焊枪头及具有其的气保焊枪
CN113510346B (zh) 焊枪及焊接方法
KR101791146B1 (ko) 통합 용접 토치
KR101109631B1 (ko) 연결링에 의해 용접케이블이 연결된 수동식 탄산가스 용접토치
SU1488155A1 (ru) Горелка дл дуговой сварки
EP0712680A1 (en) Water-cooled MIG welding torch
HRP980570A2 (en) Welding torch with a contact socket and a feed device