PL182296B1 - Substrate member in particular for a roof-mounted solar cell panel - Google Patents

Substrate member in particular for a roof-mounted solar cell panel

Info

Publication number
PL182296B1
PL182296B1 PL97328920A PL32892097A PL182296B1 PL 182296 B1 PL182296 B1 PL 182296B1 PL 97328920 A PL97328920 A PL 97328920A PL 32892097 A PL32892097 A PL 32892097A PL 182296 B1 PL182296 B1 PL 182296B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shoulder
board according
roof
eaves
ridge
Prior art date
Application number
PL97328920A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328920A1 (en
Inventor
Manfred Rinklake
Norbert Roesler
Original Assignee
Lafarge Braas Roofing Accessor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lafarge Braas Roofing Accessor filed Critical Lafarge Braas Roofing Accessor
Publication of PL328920A1 publication Critical patent/PL328920A1/xx
Publication of PL182296B1 publication Critical patent/PL182296B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D12/00Non-structural supports for roofing materials, e.g. battens, boards
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D1/00Roof covering by making use of tiles, slates, shingles, or other small roofing elements
    • E04D1/36Devices for sealing the spaces or joints between roof-covering elements
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02SGENERATION OF ELECTRIC POWER BY CONVERSION OF INFRARED RADIATION, VISIBLE LIGHT OR ULTRAVIOLET LIGHT, e.g. USING PHOTOVOLTAIC [PV] MODULES
    • H02S20/00Supporting structures for PV modules
    • H02S20/20Supporting structures directly fixed to an immovable object
    • H02S20/22Supporting structures directly fixed to an immovable object specially adapted for buildings
    • H02S20/23Supporting structures directly fixed to an immovable object specially adapted for buildings specially adapted for roof structures
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B10/00Integration of renewable energy sources in buildings
    • Y02B10/10Photovoltaic [PV]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/50Photovoltaic [PV] energy

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Photovoltaic Devices (AREA)

Abstract

1. Plyta dachowa podkladowa dla monta- zu baterii slonecznej, wykonana z materialu wodoodpornego i przymocowana do dzwiga- rów dachu spadowego, przebiegajacych w kierunku od kalenicy do okapu, i zaopa- trzona na swej powierzchni zewnetrznej w rynienke ociekowa, znamienna tym, ze jest wyposazona przynajmniej w jedno wytloczenie ustalajace (36), w którym jest osadzona przesuwnie na dzwigarze (28), przy czym szerokosc wewnetrznej czesci tego wytloczenia (36) jest w najwezszym miejscu wieksza od szerokosci dzwigara (28), nato- miast jej rynienka ociekowa (30) znajduje sie pod stykajacymi sie ze soba krawedziami sasiadujacych ze soba plyt baterii slonecznej. FIG. 1 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest płyta dachowa podkładowa dla montażu baterii słonecznej, wykonana z materiału wodoodpornego i przymocowana do dźwigarów dachu spadowego, przebiegających w kierunku od kalenicy do okapu i zaopatrzona na swej powierzchni zewnętrznej w rynienkę ociekową.
Z opisu niemieckiego wzoru użytkowego nr DE GM 9409453.9 znany jest sposób mocowania dachowych baterii słonecznych, tworzących wzdłuż spadku dachu rodzaj łusek montowanych na zakładkę. Kierunek spadku dachu jest określony jako kierunek podłużny, natomiast kierunek równoległy do okapu lub kalenicy jest określony jako kierunek poprzeczny. Jako dźwigary do mocowania baterii mają zastosowanie kształtowniki drewniane, usytuowane w kierunku od kalenicy do okapu i oparte swym górnym końcem na łacie przylegającej do kalenicy, zaś dolnym końcem na łacie przylegającej do okapu. Łata przylegająca do okapu wystaje przy tym ponad powierzchnię dachu i ponad łatę przylegającą do kalenicy w przybliżeniu na grubość baterii słonecznej. Natomiast dźwigary są zaopatrzone na swej
182 296 powierzchni w podłużne zagłębienia, spełniające rolę rynienek ociekowych dla wody deszczowej, przedostającej się przez szczeliny między krawędziami sąsiadujących ze sobą baterii słonecznych.
Niedogodnością tego rozwiązania jest konieczność stosowania dodatkowych łat drewnianych i dodatkowych haków do mocowania obrzeży baterii słonecznych od strony okapu.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0547285 oraz z niemieckiego opisu patentowego nr DE 3314637 znana jest dachówka wyposażona na swej powierzchni zewnętrznej w niewielkie baterie słoneczne. Dachówka ta jest na jednej ze swych krawędzi podłużnych zaopatrzona w rąbek wodny, a na przeciwległej krawędzi w rąbek pokrywający, przy czym bateria słoneczna jest oparta na dachówce wzdłuż obydwu rąbków. Podczas wykonywania pokrycia dachu, dachówki układa się w kierunku równoległym do okapu, przykrywając rąbkiem pokrywającym kolejnej dachówki rąbek wodny dachówki poprzednio ułożonej w tym samym rzędzie. Dzięki temu woda deszczowa nie może się przedostać pod powierzchnię dachówek.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiej płyty dachowej podkładowej dla baterii słonecznej, która wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas rozwiązań i zapewni nie tylko odpowiednio wytrzymałe zamocowanie baterii słonecznych, ale również prawidłowy spływ i odbiór wody deszczowej przedostającej się przez szczeliny między krawędziami przylegających do siebie baterii oraz między krawędziami sąsiadującymi z nimi dachówek. W kierunku podłużnym baterie słoneczne częściowo pokrywają się obrzeżami i są oparte na dźwigarach usytuowanych w przybliżeniu w środku tych płyt podkładowych.
Cel ten zrealizowano w konstrukcji płyty podkładowej według wynalazku, która charakteryzuje się tym, że jest wyposażona przynajmniej w jedno wytłoczenie ustalające, w którym jest osadzona przesuwnie na dźwigarze, przy czym szerokość wewnętrznej części tego wytłoczenia jest w najwęższym miejscu większa od szerokości dźwigara, natomiast jej rynienka ociekowa znajduje się pod stykającymi się ze sobą krawędziami sąsiadujących ze sobą płyt baterii słonecznej.
Dachowa płyta podkładowa jest korzystnie wykonana z cienkościennego, głęboko tłoczonego tworzywa sztucznego w jednej operacji roboczej.
Wytłoczenie osadcze płyty podkładowej jest na swym końcu czołowym od strony okapu korzystnie zaopatrzone w wycięcie, w którym jest osadzony dźwigar. Ponadto płyta według wynalazku jest korzystnie wyposażona, wzdłuż jednej ze swych krawędzi podłużnych, w odsadzenie kołnierzowe, natomiast wzdłuż drugiej krawędzi podłużnej w występ nakładkowy. Szerokość występu nakładkowego winna być przy tym większa od szerokości odsadzenia kołnierzowego.
Rynienka ociekowa płyty podkładowej ma postać prostokątnego zagłębienia i styka się swą dłuższą krawędzią z odsadzeniem kołnierzowym.
Górne powierzchnie zewnętrzne występu nakładkowego odsadzenia kołnierzowego, wytłoczenia ustalającego oraz wąskiego występu znajdują się w jednej płaszczyźnie poziomej. Również górna powierzchnia krawędzi podłużnych płyty, zarówno od strony okapu, jak i od strony kalenicy, znajduje się w jednej płaszczyźnie poziomej, w której to płaszczyźnie znajduje się również górna powierzchnia wytłoczenia ustalającego.
Płyta podkładowa, według wynalazku, jest korzystnie zaopatrzona w układ słupków, znajdujących się w sąsiedztwie jej krawędzi od strony okapu oraz przynajmniej w jeden zaczep hakowy, znajdujący się w pobliżu jej krawędzi od strony kalenicy.
Dzięki opisanej wyżej konstrukcji, dachowa płyta podkładowa dla baterii słonecznej, według wynalazku, zapewnia odpowiednią wytrzymałość zamocowania baterii słonecznych, bez konieczności stosowania specjalnych elementów mocujących lub spinających. Ponadto, dzięki usytuowaniu rynienki ociekowej pod stykającymi się ze sobą krawędziami podłużnymi dwóch sąsiednich płyt baterii słonecznej, albo też płyty baterii słonecznej i dachówki, zapewniony jest prawidłowy spływ i odbiór wody deszczowej przepływającej szczelinami utworzonymi między powierzchniami zetknięcia. Zastosowanie na poprzecznych obrzeżach płyty słupków, tworzących komory zawirowania, zapewnia dobre przewietrzanie przestrzeni pod bateriami słonecznymi, a tym samym wykorzystanie pełnej mocy baterii.
182 296
Konstrukcja płyty podkładowej, według wynalazku, umożliwia każdorazowe dopasowanie czynnej szerokości płyty do aktualnych warunków wykonywania pokrycia dachowego.
Płytę dachową podkładową dla baterii słonecznych, według wynalazku, uwidoczniono w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pokrycie dachu wraz z zamontowaną płytą podkładową oraz z przymocowanymi do niej bateriami słonecznymi, w widoku z góry, fig. 2 - pojedynczą płytę dachową według wynalazku, w widoku z góry, fig. 3 - płytę podkładową, w przekroju wzdłuż linii IV-IV na fig. 2, fig. 4 płytę podkładową w widoku z przodu od strony okapu, fig. 5 - płytę podkładową w widoku z boku, a fig. 6 - pokrycie dachu, w przekroju wzdłuż linii VI-Vi na fig. 1, równoległym do okapu, w widoku od strony okapu.
Figura 1 przedstawia dwie płyty dachowe podkładowe 10, umieszczone w rzędach 14, 16, 18 częściowo pokrytych (na przykład w trakcie budowy spadowego dachu) dachówkami 12. Z prawej strony i poniżej tych płyt 10 są już na dachu ułożone, na niewidocznych płytach podkładowych, baterie słoneczne 20, 22, 24, 26, natomiast w rzędzie 16 są umieszczone płyty podkładowe 10 nie pokryte jeszcze bateriami słonecznymi, zaś w rzędzie 18 uwidocznione są nie pokryte dźwigary 28, zamocowane w poprzednim etapie budowy dachu. Po zakończeniu budowy dachu płyty podkładowe 10 znajdują się pod bateriami słonecznymi i są przymocowane do więźby dachowej.
Płyta podkładowa 10 ma szerokość równą połowie szerokości baterii słonecznej 20, 22, 24, 26. Na jednej krawędzi (na fig. 1 z lewej strony) płyta dachowa podkładowa 10 jest zaopatrzona w rynienkę ociekową 30 w postaci prostokątnego, korytkowego zagłębienia na zewnętrznej powierzchni płyty (fig. 2 i 3). Baterie słoneczne 20, 22 umieszczone obok siebie w dolnym rzędzie 14, stykają się na obrzeżach ze sobą oraz z dachówkami 12 w ten sposób, że na prawym końcu bateria słoneczna 20 opiera się i pokrywa rąbek wodny sąsiadującej z nią dachówki 12, natomiast na lewym końcu bateria słoneczna 20 styka się z rąbkiem pokrywającym sąsiedniej dachówki 12. Pod utworzonymi w miejscu styku szczelinami znajdują się rynienki 30 niewidocznych pod bateriami słonecznymi 20, 22 dachowych płyt podkładowych 10.
Figury 2 i 3 przedstawiają płytę podkładową 10 według wynalazku w widoku z góry oraz w przekroju wzdłuż linii IV-IV na fig. 1. Płyta podkładowa 10 jest wykonana korzystnie z głęboko tłoczonego cienkościennego tworzywa sztucznego i przykładowo ma wymiary: 42,1 cm x 64,4 cm x 1,3 cm i jest przeznaczona dla baterii słonecznej o wymiarach 38 cm x 120 cm pokrywającej dwie umieszczone obok siebie płyty podkładowe 10. Długość płyty podkładowej jest dlatego większa od połowy długości baterii słonecznej, gdyż sąsiadujące ze sobą płyty podkładowe przylegają do siebie na zakładkę, tworząc układ łuskowy pokrycia dachu, który umożliwia nie tylko dobry spływ wody, ale również przepływ powietrza pod bateriami słonecznymi. Dobre przewietrzanie przestrzeni pod bateriami słonecznymi ma bardzo duże znaczenie ze względu na chłodzenie tych baterii, eliminując spadek ich mocy występujący w czasie silnego ogrzewania dachu w okresie letnim. Ogrzane powietrze jest prowadzone wzdłuż dolnej powierzchni płyt podkładowych i odprowadzane korzystnie w rejonie kalenicy. W tym celu płyta podkładowa w kierunku podłużnym (czyli od kalenicy do okapu) jest szersza od szerokości baterii słonecznej.
Ponadto zastosowanie na obrzeżu otaczającym zagłębienia 40 i 42, od strony okapu dwa rzędy słupków 44 i 46, tworzą komory zawirowania powietrza, a równocześnie eliminują możliwość wnikania śniegu i niewielkich zwierzątek do szczelin znajdujących się między płytami podkładowymi, które to szczeliny tworzą rodzaj labiryntu.
Z lewej strony płytki podkładowej 10 (fig. 2) znajduje się rynienka ociekowa 30, mająca postać prostokątnego korytka, zaś z prawej - występ nakładkowy 32 o przekroju trapezowym. Zewnętrzne lewe obrzeże płyty 10, sąsiadujące z rynienką ociekową 30, jest utworzone z wąskiego odsadzenia kołnierzowego 34 o przekroju trójkątnym, dopasowanego do kształtu rąbka pokrywającego dachówek 12 i mającego ten sam kąt nachylenia, jaki ma dolna powierzchnia występu nakładkowego 32 sąsiedniej płyty podkładowej 10 nałożonej na to odsadzenie 34. W środku płyty 10 znajduje się stosunkowo szerokie wytłoczenie ustalające 36, którego dolna powierzchnia obejmuje dźwigar 28, podtrzymujący baterię słoneczną i przylega do wąskiego występu 38, ograniczającego krawędź rynienki ociekowej 30. Wszystkie wysta182 296 jące części płyty podkładowej /0, tworzące występ nakładkowy 12, odsadzenie kołnierzowe 1D, wytłoczenie ustalające 16 oraz wąski występ 18, przebiegają w kierunku od kalenicy do okapu, przy czym górna powierzchnia tych występów znajduje się w jednej płaszczyźnie poziomej. W tej samej płaszczyźnie winna się również znajdować górna powierzchnia podłużnych krawędzi płyty podkładowej /0, zarówno od strony okapu, jak i od strony kalenicy.
Między wąskim występem 18 i wytłoczeniem ustalającym 16, a także między wytłoczeniem ustalającym 16 i występem nakładkowym 12 znajdują się dość szerokie zagłębienia D0 i D2, mające w widoku z góry kształt zygzakowy i zaopatrzone w usytuowane na części tych zagłębień żebra wzmacniające. Na obrzeżu otaczającym zagłębienia D0 i D2 znajdują się od strony okapu dwa rzędy słupków DD i D6, sprzyjających zawirowaniu prądów powietrza, natomiast od strony kalenicy znajdują się zaczepy D8, 50 (fig. 1 i D).
Ponadto pod lewym obrzeżem płyty podkładowej /0 (fig. 1) znajduje się element wzmacniający 52 w postaci blaszanego, kształtowego korytka. Odsadzone do góry i odgięte ścianki boczne tego korytka stykają się z wewnętrzną powierzchnią ścianek bocznych odsadzenia kołnierzowego 1D oraz wąskiego występu 18. Obrzeże elementu wzmacniającego 52 od strony kalenicy jest zaopatrzone w zagiętą hakowo listwę, umożliwiającą zawieszenie go na łacie poszycia dachu.
Figura 6 przedstawia cztery sąsiadujące ze sobą w rzędzie LD (fig. L) płyty podkładowe /0 w przekroju wzdłuż linii VI-Vl na fig. 1 w widoku od okapu w stronę kalenicy. Dachówka /2, znajdująca się z lewej strony rysunku, opiera się swym rąbkiem pokrywającym 5D na odsadzeniu kołnierzowym 1D lewej płyty podkładowej /0, która oparta jest wewnętrzną powierzchnią swego wydłużenia ustalającego 16 na dźwigarze 28. W korzystnym rozwiązaniu konstrukcyjnym płyty podkładowej według wynalazku jej wytłoczenie ustalające 16 jest na swym końcu od strony okapu zaopatrzone w wycięcie, przez które przechodzi dźwigar, co umożliwia przesuw płyty podkładowej /0 wzdłuż dźwigara. Dzięki temu rozwiązaniu płyta podkładowa /0 opiera się na dźwigarze 28, a równocześnie osłania od dołu baterię słoneczną 20, 22, 2D, 26. Równocześnie wewnętrzna powierzchnia występu nakładkowego 12 przykrywa wąskie odsadzenie kołnierzowe 1D sąsiedniej, środkowej płyty podkładowej /0, opartej na drugim dźwigarze 28. Dzięki temu powstaje ścisły styk boczny sąsiadujących ze sobą płyt podkładowych. Zróżnicowanie szerokości występów umożliwia dopasowanie zestawu płyt podkładowych do aktualnej sytuacji montażowej przez ich wzajemne przesunięcie względem siebie, nie powodujące zmniejszenia szczelności. Równocześnie płyta podkładowa /0, stykająca się z rąbkiem wodnym 58 dachówki /2, może być przesunięta względem sąsiadującej z nią płyty podkładowej o szerokość tego rąbka wodnego. W rozwiązaniu według wynalazku jest to możliwe dzięki temu, że szerokość występu nakładkowego 12 jest większa od szerokości odsadzenia kołnierzowego 1D.
W celu uzyskania jak największej rozpiętości dwóch sąsiadujących ze sobą płyt podkładowych /0, drugą płytę podkładową podczas jej układania przesuwa się maksymalnie w prawo tak, aby odsadzenie kołnierzowe 1D, umieszczone wewnątrz spodniej części szerokiego występu nakładkowego 12 pierwszej płyty podkładowej, przesunęło się w prawo, aż do zetknięcia z prawym wewnętrznym obrzeżem tego występu 12.
Pierwsza, lewa bateria słoneczna 20 opiera się na dwóch sąsiednich dźwigarach 28, przy czym z lewej strony styka się (tworząc niewielką szczelinę) z rąbkiem pokrywającym pierwszej dachówki /2, zaś z prawej strony styka się czołowo (również tworząc niewielką szczelinę) z sąsiednia baterią słoneczną 22.
Na prawo od drugiej płyty podkładowej /0 układa się, w omówiony uprzednio sposób, trzecią płytę podkładową /0. Miejsce styku baterii słonecznych 20 i 22 jest przy tym usytuowane nad rynienką ociekową 10 tej trzeciej płyty podkładowej /0.
Z prawej strony trzeciej płyty podkładowej /0 układa się, w omówiony poprzednio sposób, czwartą płytę podkładową /0, która prawym obrzeżem swego występu nakładkowego 12 styka się z rąbkiem wodnym 58 prawej dachówki /2, przy czym zarówno trzecia, jak i czwarta płyta podkładowa / 0 są przykryte drugą baterią słoneczną 22.
Ponieważ trzy pierwsze płyty podkładowe /0 są ułożone z maksymalnym przesunięciem w prawo, a czwarta płyta podkładowa /0 przylega do drugiej dachówki /2, to czynna
182 296 szerokość tej czwartej płyty jest mniejsza o szerokość rąbka wodnego 58 drugiej dachówki 12 w stosunku do tej szerokości, którą pokrywałaby ta płyta po maksymalnym jej przesunięciu w prawo. Inaczej mówiąc, czwarta płyta podkładowa 10 winna być przesunięta w lewo o szerokość rąbka wodnego 58 dachówki 12. W tym położeniu płyty 10 jej odsadzenie kołnierzowe 34 znajduje się od dołu wewnątrz występu nakładkowego 32 trzeciej płyty podkładowej 10, przylegając do lewej, wewnętrznej powierzchni bocznej tego występu nakładkowego 32, natomiast wytłoczenie ustalające 36 tej czwartej płyty podkładowej 10, przykrywające dźwigar 28, jest przesunięte w położenie, w którym dźwigar 28 styka się z prawą powierzchnią wewnętrzną tego wytłoczenia 36.
Wykaz oznaczeń
10 płyta dachowa podkładowa
12 dachówka
14, 16, 18 rząd dachówek
20, 22, 24, 26 baterie słoneczne
28 dźwigar, na którym opiera się płyta 10
30 rynienka ociekowa
32 występ nakładkowy płyty 10
34 odsadzenie kołnierzowe płyty 10
36 wytłoczenie ustalające płyty 10
38 wąski występ płyty 10
40, 42 zagłębienie zygzakowe płyty 10
44, 46 słupki
48,50 zaczepy hakowe
52 element wzmacniający
54 rąbek pokrywający - dachówki 12
56 łata więźby dachowej
58 rąbek wodny - dachówki 12
182 296
Ljl, o
IG. 2 f*)
182 296
CO
O
Ll
182 296
'-ί
Ο
u.
182 296
182 296
CD
O
Ll
182 296
ΓΌ ό
Ll.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Płyta dachowa podkładowa dla montażu baterii słonecznej, wykonana z materiału wodoodpornego i przymocowana do dźwigarów dachu spadowego, przebiegających w kierunku od kalenicy do okapu, i zaopatrzona na swej powierzchni zewnętrznej w rynienkę ociekową, znamienna tym, że jest wyposażona przynajmniej w jedno wytłoczenie ustalające (36), w którym jest osadzona przesuwnie na dźwigarze (28), przy czym szerokość wewnętrznej części tego wytłoczenia (36) jest w najwęższym miejscu większa od szerokości dźwigara (28), natomiast jej rynienka ociekowa (30) znajduje się pod stykającymi się ze sobą krawędziami sąsiadujących ze sobą płyt baterii słonecznej.
  2. 2. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana z cienkościennego, głęboko tłoczonego tworzywa sztucznego.
  3. 3. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że jej wytłoczenie osadcze (36) jest na swym końcu czołowym od strony okapu zaopatrzone w wycięcie, w którym jest osadzony dźwigar (28).
  4. 4. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że wzdłuż jednej ze swych krawędzi podłużnych jest wyposażona w odsądzenie kołnierzowe (34), natomiast wzdłuż drugiej krawędzi podłużnej w występ nakładkowy (32).
  5. 5. Płyta według zastrz. 4, znamienna tym, że szerokość występu nakładkowego (32) jest większa od szerokości odsadzenia kołnierzowego (34).
  6. 6. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że rynienka ociekowa (30) ma postać prostokątnego zagłębienia i styka się swą dłuższą krawędzią z odsądzeniem kołnierzowym (34).
  7. 7. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że górne powierzchnie zewnętrzne występu nakładkowego (32) odsadzenia kołnierzowego (34), wytłoczenia ustalającego (36) oraz wąskiego występu (38) znajdująsię w jednej płaszczyźnie poziomej.
  8. 8. Płyta według zastrz. 7, znamienna tym, że górna powierzchnia jej krawędzi podłużnych, zarówno od strony okapu, jak i od strony kalenicy, znajduje się w jednej płaszczyźnie poziomej, w której to płaszczyźnie znajduje się również górna powierzchnia wytłoczenia ustalającego (36).
  9. 9. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że jest zaopatrzona w układ słupków (44, 46), znajdujących się w sąsiedztwie jej krawędzi od strony okapu.
  10. 10. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że jest zaopatrzona przynajmniej w jeden zaczep hakowy (48, 50), znajdujący się w pobliżu jej krawędzi od strony kalenicy.
PL97328920A 1996-03-29 1997-03-27 Substrate member in particular for a roof-mounted solar cell panel PL182296B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19612490A DE19612490C1 (de) 1996-03-29 1996-03-29 Unterdeckelement für ein flaches plattenförmiges Bauelement
PCT/DE1997/000647 WO1997037387A1 (de) 1996-03-29 1997-03-27 Unterdeckelement für ein flaches plattenförmiges bauelement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328920A1 PL328920A1 (en) 1999-03-01
PL182296B1 true PL182296B1 (en) 2001-12-31

Family

ID=7789813

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328920A PL182296B1 (en) 1996-03-29 1997-03-27 Substrate member in particular for a roof-mounted solar cell panel

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6182404B1 (pl)
EP (1) EP0891637A1 (pl)
JP (1) JP3058454B2 (pl)
CN (1) CN1214801A (pl)
AU (1) AU2633597A (pl)
BA (1) BA98361A (pl)
BR (1) BR9708466A (pl)
CZ (1) CZ287665B6 (pl)
DE (1) DE19612490C1 (pl)
HU (1) HU222257B1 (pl)
NO (1) NO984527L (pl)
PL (1) PL182296B1 (pl)
SK (1) SK132898A3 (pl)
TR (1) TR199801925T2 (pl)
WO (1) WO1997037387A1 (pl)

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29805791U1 (de) * 1998-03-30 1998-06-10 UFE SOLAR GmbH, 16225 Eberswalde Indach-Solarkollektorsystem
NL1008846C2 (nl) * 1998-04-08 1999-03-16 Cooeperatief Advies En Onderzo Inrichting voor het ondersteunen van een zonnepaneel op een schuin dak.
DE19823356A1 (de) * 1998-05-15 1999-11-18 Tonindustrie Heisterholz Ernst Dachziegel zur Nutzung der Sonnenenergie
EP1035591A1 (en) * 1999-03-05 2000-09-13 Coöperatief Advies en Onderzoeksburo u.a. Ecofys Cover system for arranging on a surface one or more solar elements such as solar panels and/or solar thermal collectors
DE19921044A1 (de) * 1999-05-07 2000-12-07 Dachziegelwerke Pfleiderer Gmb Solardachmodul
NL1015654C2 (nl) * 2000-07-07 2002-01-08 Lafarge Dakproducten B V Indeksamenstel voor indekking tussen pannen op een pannendak.
US8385977B2 (en) * 2001-05-02 2013-02-26 Trex Enterprises Corp Cellular communication system with high speed content distribution
US6907701B2 (en) * 2001-06-07 2005-06-21 Gary Edward Smith Steel roofing panel support
US6606823B1 (en) 2002-03-20 2003-08-19 Ford Motor Land Development Corporation Modular roof covering system
US6928775B2 (en) * 2002-08-16 2005-08-16 Mark P. Banister Multi-use electric tile modules
US7578102B2 (en) * 2002-08-16 2009-08-25 Mark Banister Electric tile modules
AT413719B8 (de) * 2002-09-02 2006-06-15 Lafarge Roofing Components Vorrichtung für die in-dach-verbindung von wenigstens zwei plattenförmigen bauteilen auf einem schrägdach
NZ549407A (en) * 2004-02-27 2009-04-30 James Hardie Int Finance Bv Batten mounting water management system
US20060225780A1 (en) * 2005-04-08 2006-10-12 Sharp Manufacturing Company Of America, A Division Of Sharp Electronics Corporation Rooftop photovoltaic module
US20070095388A1 (en) * 2005-11-02 2007-05-03 Mergola Thomas J Photovoltaic roof-top components, a photovoltaic IRMA roofing system, and a photovoltaic roofing system
US20080035140A1 (en) * 2006-05-26 2008-02-14 Bp Corporation North America Inc. Solar Roof Tile
US7939747B2 (en) 2007-04-06 2011-05-10 Bradley Owen Stimson Solar heating method and apparatus
FR2915345B1 (fr) 2007-04-20 2009-07-03 Imphy Alloys Sa Bati support d'un panneau electriquement actif tel qu'un panneau photovoltaique
ITTO20070633A1 (it) * 2007-09-10 2009-03-11 Isolpack S P A Pannello isolante per edilizia dotato di una unita' ausiliaria, in particolare una unita' fotovoltaica, e di mezzi perfezionati per il supporto ed il trattenimento dell'unita' ausiliaria.
US8739478B1 (en) 2008-12-30 2014-06-03 Pvt Solar, Inc. Integrated thermal module and back plate structure and related methods
US9103563B1 (en) 2008-12-30 2015-08-11 Sunedison, Inc. Integrated thermal module and back plate structure and related methods
US20110209742A1 (en) * 2009-06-10 2011-09-01 Pvt Solar, Inc. Method and Structure for a Cool Roof by Using a Plenum Structure
US8511006B2 (en) * 2009-07-02 2013-08-20 Owens Corning Intellectual Capital, Llc Building-integrated solar-panel roof element systems
FR2951478A1 (fr) * 2009-10-16 2011-04-22 Wilson Coelho Ecran de sous toiture dependant d'une structure support de panneaux solaires
US20110114158A1 (en) * 2009-11-16 2011-05-19 Sunpower Corporation Replaceable photovoltaic roof panel
US8661753B2 (en) * 2009-11-16 2014-03-04 Sunpower Corporation Water-resistant apparatuses for photovoltaic modules
ITMI20110677A1 (it) * 2011-04-20 2012-10-21 Gazmend Luzi Sistema di rivestimento con pannelli fotovoltaici
US8782972B2 (en) 2011-07-14 2014-07-22 Owens Corning Intellectual Capital, Llc Solar roofing system
WO2013096962A1 (en) 2011-12-23 2013-06-27 Solarworld Usa A roof panel for supporting pv modules
US10881867B2 (en) 2012-01-16 2021-01-05 Greatbatch Ltd. Method for providing a hermetically sealed feedthrough with co-fired filled via for an active implantable medical device
US9889306B2 (en) 2012-01-16 2018-02-13 Greatbatch Ltd. Hermetically sealed feedthrough with co-fired filled via and conductive insert for an active implantable medical device
US8653384B2 (en) 2012-01-16 2014-02-18 Greatbatch Ltd. Co-fired hermetically sealed feedthrough with alumina substrate and platinum filled via for an active implantable medical device
DE102013010407A1 (de) * 2013-06-21 2014-12-24 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Solarmodul mit Rückseitenverstärkung
US9973143B1 (en) 2016-09-01 2018-05-15 Daniel J Courselle Solar panel roof modules
US10707805B2 (en) * 2016-12-27 2020-07-07 Hall Labs Llc Roofing underlayment for solar shingles
US20200242575A1 (en) 2017-12-08 2020-07-30 Talkbox, LLC System and method for providing a discrete workspace
NL2023175B1 (nl) 2019-05-21 2020-12-01 Gpo Advies Onderlegelement voor dakbedekkings- of gevelbekledingselementen

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE87015C (pl) * 1893-03-07 1896-06-02
US670723A (en) * 1900-12-11 1901-03-26 Gottfried August Nebeling Means for rendering grooved-tile roofs weatherproof.
DE1005256B (de) * 1955-04-27 1957-03-28 Robert Eisemann Lueftungsdachziegel
FR1386138A (fr) * 1964-03-24 1965-01-15 Marley Tile Ag Tuile perfectionnée
DE1709179A1 (de) * 1967-12-22 1971-05-19 Roger Paillard Unterdachplatte
DE2259608C2 (de) * 1972-12-06 1984-06-07 Thermodach Dachtechnik GmbH, 8598 Waldershof Dacheindeckung
US3909998A (en) * 1973-02-27 1975-10-07 Star Mfg Co Roof construction system
US4130974A (en) * 1977-02-16 1978-12-26 Alcan Aluminum Corporation Siding panels and the method of production
US4406106A (en) * 1979-04-05 1983-09-27 Dinges Kenneth N Concealed fastener panel construction and method of installation
IT1153703B (it) * 1981-04-15 1987-01-14 Miquel Angela Hasler Struttura di copertura per lo sfruttamento dell'energia solare
US4574536A (en) * 1981-09-25 1986-03-11 Oldcastle, Inc. Roof tile
DE3314637A1 (de) * 1982-04-27 1983-11-17 BM CHEMIE Kunststoff GmbH, 5678 Wermelskirchen Dachstein
GB2131060B (en) * 1982-11-24 1986-05-21 Marley Roof Tile Preventing penetration of water through tiled or slated pitched roofs
US4636577A (en) * 1983-08-29 1987-01-13 Thomas & Betts Corporation Solar panel module and support therefor
DE3816396A1 (de) * 1987-05-21 1989-03-02 Ruhrkohle Ag Koksofendecke
US5214895A (en) * 1988-01-18 1993-06-01 Oldcastle, Inc. Roof tiles
US4936063A (en) * 1989-05-19 1990-06-26 Humphrey John B Frame flanges for mounting photovoltaic modules direct to roof structural framing
CH682831A5 (de) * 1990-02-23 1993-11-30 Burg Rolf Energie-Dachziegel mit Solarzelle.
US5164020A (en) * 1991-05-24 1992-11-17 Solarex Corporation Solar panel
DE4141664C1 (pl) * 1991-12-17 1993-07-01 Rieter-Werke Haendle Kg, 7750 Konstanz, De
GB2266903B (en) * 1992-05-06 1995-05-31 Redland Eng Ltd Improved roof tile
JP2974513B2 (ja) * 1992-09-03 1999-11-10 キヤノン株式会社 屋根材一体型太陽電池モジュール
KR960702041A (ko) * 1993-04-22 1996-03-28 리차드 위딩톤 널빤지형 지붕 조립체(IMPROVED SHINGLE ROOFlNG ASSEMBLY)
US5385614A (en) * 1993-05-06 1995-01-31 Photon Energy Inc. Series interconnected photovoltaic cells and method for making same
GB9322805D0 (en) * 1993-11-05 1993-12-22 Forticrete Ltd Roof tile
DE9409453U1 (de) 1994-06-01 1994-08-11 Genschorek, Gido, 15827 Dahlewitz Vorrichtung zur Befestigung von rahmenlosen Solarmodulen

Also Published As

Publication number Publication date
SK132898A3 (en) 1999-03-12
JPH11508339A (ja) 1999-07-21
PL328920A1 (en) 1999-03-01
CZ309398A3 (cs) 1999-02-17
BA98361A (bs) 1999-08-02
JP3058454B2 (ja) 2000-07-04
HU222257B1 (hu) 2003-05-28
BR9708466A (pt) 2000-01-04
US6182404B1 (en) 2001-02-06
NO984527D0 (no) 1998-09-28
DE19612490C1 (de) 1997-09-18
CN1214801A (zh) 1999-04-21
TR199801925T2 (xx) 1999-04-21
EP0891637A1 (de) 1999-01-20
NO984527L (no) 1998-11-27
WO1997037387A1 (de) 1997-10-09
CZ287665B6 (en) 2001-01-17
HUP9901379A2 (hu) 1999-08-30
HUP9901379A3 (en) 2001-12-28
AU2633597A (en) 1997-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182296B1 (en) Substrate member in particular for a roof-mounted solar cell panel
US5642596A (en) Shingle roofing assembly
US6119415A (en) Pitched roof with an energy collection system
EP1170806A1 (en) Weatherproofing assembly for weatherproofing between tiles on a tile roof
PL182282B1 (pl) Zespól baterii slonecznych dla dachu spadowego PL PL PL
CN212053400U (zh) 一种装配式屋顶
US20030037503A1 (en) Covering arrangement for a building, and covering part for use in such a covering arrangement
JPH0543136Y2 (pl)
JP2520844B2 (ja) 二重葺き屋根構造
JP2949607B2 (ja) 縦葺き屋根構造
AU709435B3 (en) Securing and weatherproofing roof tiles
JP2520846B2 (ja) 二重葺き屋根構造
JP2520845B2 (ja) 二重葺き屋根構造
SK9780Y1 (sk) Systém prichytenia solárnych panelov na šikmé až zvislé plochy
JP3408729B2 (ja) Pv用換気部材及びこれを用いた棟換気構造
JP2736956B2 (ja) 縦葺き屋根構造
JP2004293200A (ja) すがもれ防止瓦屋根
AU752997B2 (en) A tile, a securing and weatherproofing means and a roofing system
WO2000022256A1 (en) A tile, a securing and weatherproofing means and a roofing system
JPH04327635A (ja) 屋根材用の捨て板
JP3044195B2 (ja) 軒先構造
JPH04194250A (ja) 屋根
JPH0649959A (ja) 屋根パネル
JP2000096779A (ja) 雨押さえ部材の取付構造
JPH0742784B2 (ja) 横葺き屋根構造

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050327