PL180182B1 - Urzadzenie do zapisu i/lub odczytu informacji PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do zapisu i/lub odczytu informacji PL PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL180182B1
PL180182B1 PL95315584A PL31558495A PL180182B1 PL 180182 B1 PL180182 B1 PL 180182B1 PL 95315584 A PL95315584 A PL 95315584A PL 31558495 A PL31558495 A PL 31558495A PL 180182 B1 PL180182 B1 PL 180182B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
record carrier
information
control
diameter
recording
Prior art date
Application number
PL95315584A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315584A1 (en
Inventor
Johannes Jan Mons
Original Assignee
Koninkl Philips Electronics Nv
Koninklijke Philips Electronics Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3888483&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL180182(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Koninkl Philips Electronics Nv, Koninklijke Philips Electronics Nv filed Critical Koninkl Philips Electronics Nv
Publication of PL315584A1 publication Critical patent/PL315584A1/xx
Publication of PL180182B1 publication Critical patent/PL180182B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B19/00Driving, starting, stopping record carriers not specifically of filamentary or web form, or of supports therefor; Control thereof; Control of operating function ; Driving both disc and head
    • G11B19/02Control of operating function, e.g. switching from recording to reproducing
    • G11B19/12Control of operating function, e.g. switching from recording to reproducing by sensing distinguishing features of or on records, e.g. diameter end mark
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B19/00Driving, starting, stopping record carriers not specifically of filamentary or web form, or of supports therefor; Control thereof; Control of operating function ; Driving both disc and head
    • G11B19/20Driving; Starting; Stopping; Control thereof
    • G11B19/24Arrangements for providing constant relative speed between record carrier and head
    • G11B19/247Arrangements for providing constant relative speed between record carrier and head using electrical means

Abstract

1. Urzadzenie do zapisu i/lub odczytu informacji, zawierajace srodek napedowy do obrotowego napedzania plytowego no- snika zapisu, glowice odczytowo/zapisowa, polaczona z blokiem odtwarzania sygnalu, skanujaca sciezke informacyjna nosnika zapisu oraz elementy serwosterujace pola- czone ze srodkiem napedowym i glowica odczytowo/zapisowa, znamienne tym, ze nosnik zapisu zawiera informacje o sredni- cy okreslajaca srednice nosnika zapisu (1), a urzadzenie zawiera srodki nastawcze (5), polaczone z blokiem odtwarzania sygnalu (4) i elementami serwosterujacymi, do ustawiania dzialania sterujacego elementów serwosterujacych (6, 7, 8, 9) w zaleznosci od informacji o srednicy odczytanej ze sciezki informacyjnej. F IG .1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do zapisu i/lub odczytu informacji.
Urządzenie typu wspomnianego na wstępie jest znane na przykład z opisu EP-A 0 325 329 (PHQ 88 002).
W tym dokumencie opisano urządzenie do zapisu i odczytu informacji na optycznym nośniku zapisu typu zapisywalnego. Podczas zapisu i/lub odczytu, prędkość obrotu nośnika zapisu sterowana jest w zależności od sygnału pomiarowego wskazującego liniową prędkość skanowania, o wartości odpowiadającej stałej liniowej prędkości skanowania. Działanie tej regulacji prędkości zależy od średnicy nośnika zapisu. Z tego powodu wzmocnienie pętlowe w pętli regulacyjnej i szerokość pasma sterowania silnie zależą od momentu bezwładności tarczy, a zatem również silnie zależą od średnicy płyty.
Urządzenie do zapisu i/lub odczytu informacji, zawierające środek napędowy do obrotowego napędzania płytowego nośnika zapisu, głowicę odczytowo/zapisową, połączoną z blokiem odtwarzania sygnału, skanującą ścieżkę informacyjną nośnika zapisu oraz elementy serwosterujące połączone ze środkiem napędowym i głowicą odczytowo/zapisową, według wynalazku wyróżnia się tym, że nośnik zapisu zawiera informację o średnicy określającą średnicę nośnika zapisu, a urządzenie zawiera środki nastawcze, połączone z blokiem odtwarzania sygnału i elementami serwosterującymi, do ustawiania działania sterującego elementów serwosterujących w zależności od informacji o średnicy odczytanej ze ścieżki informacyjnej.
Elementy serwosterujące są korzystnie zaopatrzone w środki sterujące ruchem obrotowym nadawanym przez środek napędowy, przy czym środki nastawcze są przystosowane do adaptacji działania sterującego środków sterujących ruchem obrotowym zależnie od informacji o średnicy.
Elementy serwosterujące, połączone z głowicą odczytowo/zapisową i środkami napędowymi korzystnie tworzą pętlę sterującą, a środki nastawcze są korzystnie przystosowane do adaptacji wzmocnienia pętlowego pętli sterującej, w zależności od informacji o średnicy.
180 182
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia stosowanie nośników zapisu o różnych średnicach, z eliminacją ujemnego wpływu zmiany średnicy nośnika zapisu na działanie urządzenia.
Urządzenie do zapisu i/lub odczytu informacji z nośnika zapisu jest zaopatrzone w środek napędowy do obrotowego napędzania płytowego nośnika, zapisu i środki nastawcze do nastawiania urządzenia w zależności od informacji sterującej zapisanej na nośniku zapisu, przy czym urządzenie zawiera części składowe, których działanie zależy ód średnicy nośnika zapisu. Dzięki temu jest możliwe optymalne dopasowanie, w prosty sposób, urządzenia do średnicy nośnika zapisu.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania, został bliżej objaśniony na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia jedną z odmian urządzenia według wynalazku, a fig. 2 przedstawia nośnik zapisu.
Na fig. 1 przedstawiono jedną z odmian wykonania urządzenia zapisowo - odczytowego według wynalazku. Na tym rysunku odnośnikiem 1 oznaczono okrągły płytowy nośnik zapisu zwykłego typu, na przykład typu magnetycznego lub optycznego. Silnik napędowy obraca nośnik zapisu 1 wokół punktu obrotu 20, który w zasadzie pokrywa się ze środkiem nośnika zapisu 1. Naprzeciwko obracającego się nośnika zapisu 1 jest umieszczona głowica odczytowa/zapisowa 3 zwykłego typu do odczytu/zapisu informacji na nośniku zapisu w sposób bezdotykowy. Głowica 3 może być głowicą optyczną, za pomocą której możliwy jest zapis lub odczyt informacji optycznego nośnika zapisu z wykorzystaniem zogniskowanej wiązki laserowej. Na nośniku zapisu naniesiona jest informacja zawierająca informację o średnicy, wskazująca na średnicę nośnika zapisu 1. Korzystne jest, jeżeli informacja sterująca jest zapisana w określonym z góry miejscu nośnika zapisu, jak zwykle w przypadku na przykład tak zwanych płyt Compact Disc, których informacja sterująca zapisana jest na tak zwanym wprowadzającym obszarze ścieżki. Dla ilustracji, fig. 2 przedstawia odmianę wykonania nośnika zapisu 1, na którym informacja zapisana jest wzdłuż spiralnej ścieżki 21. Ścieżka zawiera tak zwany obszar wprowadzający 21 a, oznaczony linią przerywaną. W obszarze wprowadzającym 21a znajduje się informacja sterująca Poza tym ścieżka 21 zawiera obszar programowy 21b, w którym mieści się informacja programowa Przy odtwarzaniu nośnika zapisu 1 zwykle jako pierwsza jest odczytywana informacja sterująca obszaru 21a. Następnie, pod kontrolą informacji sterującej, odczytywana jest informacja programowa obszaru 21b. Nie trzeba zaznaczać, że informacja o średnicy może być również zapisana w miejscach innych, niż miejsce zapisu informacji sterującej w obszarze wprowadzającym nośnika zapisu 1.
Informacja o średnicy może być zapisana, na przykład, w tak zwanym subkodzie, rejestrowanym równocześnie z informacją programową w trybie multipleksu czasowego.
Nośnik zapisu 1 może być typu zapisywalnego, jak na przykład opisany w EP-A- 0 397 238 (PHN 12 925). Opisany w tym dokumencie nośnik zapisu zawiera umieszczoną w z góry wyznaczonym miejscu ścieżkę zapisową, periodycznie przemiatającą płytę w kierunku promieniowym, której częstotliwość jest modulowana odpowiednio do cyfrowej informacji sterującej. W tym przypadku informację o średnicy można włączyć do informacji sterującej modulującej częstotliwość ścieżki przemiatające.
Urządzenie przedstawione na fig. 1 jest dodatkowo zaopatrzone w blok 4 odtwarzania sygnału zwykłego typu, który odtwarza, w odpowiedzi na sygnał generowany przez głowicę 3, informację zapisana na części nośnika zapisu skanowanego przez głowicę 3. Informacja odtworzona przez blok 4 jest podawana do bloku sterującego 5.
Ten blok sterujący zawiera środki sterujące zwykłego typu do sterowania procesem wyszukiwania informacji określającej adres, czyli położenie na nośniku zapisu. W tym celu blok sterujący sprzężony jest z blokiem przemieszczającym 6, do przemieszczania głowicy 3 w kierunku promieniowym nośnika zapisu 1.
Sam proces wyszukiwania jest szeroko znany, dlatego nie będzie objaśniany szczegółowo.
Urządzenie jest ponadto zaopatrzone w sterowanie, do regulacji prędkości nośnika zapisu 1. Sterowanie to obejmuje blok 7 do wydzielania sygnału wskazującego, czy prędkość
180 182 rzeczywista odpowiada prędkości pożądanej. Taki sygnał pomiarowy można wydzielać w sposób opisany, na przykład w dokumencie EP-A-0 325 329, w którym opisano wydzielanie sygnału pomiarowego wskazującego na różnicę między rzeczywistą, prędkością liniową, z którą jest skanowany nośnik a pożądaną prędkością liniową. Jeżeli rzeczywista prędkość liniowa jest mniejsza od pożądanej prędkości liniowej, to znaczy, że liczba obrotów na minutę jest zbyt mała, a jeżeli rzeczywista prędkość liniowa zbyt duża, to znaczy, że zbyt duża jest liczba obrotów na minutę. Warto zaznaczyć, że sygnał pomiarowy można wydzielać na różne sposoby, na przykład za pomocą tachometru lub tarczy impulsującej sprzężonej z wałem silni
Sygnał pomiarowy wytwarzany przez blok 7 jest podawany do bloku sterującego 8 zwykłego typu, na przykład bloku sterującego o charakterystyce regulacji stanowiącej połączenie działania proporcjonalnego, różniczkującego i całkującego. Blok sterujący 8 wydziela z sygnału pomiarowego sygnał sterujący dla silnika 2, który obraca nośnik zapisu. Ten sygnał sterujący jest podawany do silnika 2 poprzez układ 9 wzmacniacza.
Szerokość pasma pętli sterowania, utworzonej przez elementy 2, 3, 7, 8, 9, silnie zależy od wzmocnienia pętlowego w pętli sterowania. To wzmocnienie pętlowe jest odwrotnie proporcjonalne do momentu bezwładności nośnika zapisu 1 względem punktu obrotu 20. Przy jednakowej grubości i składzie materiałowym nośnika zapisu, ten moment bezwładności określony jest w zasadzie całkowicie średnicą nośnika zapisu 1. Moment, bezwładności jest wtedy proporcjonalny do trzeciej potęgi średnicy nośnika zapisu.
W celu dostosowania wzmocnienia pętlowego, układ 9 wzmacniacza zawiera znane same w sobie środki dostosowywania wzmocnienia układu 9 wzmacniacza. Wzmocnienie pętlowe w pętli sterującej może być utrzymywane na optymalnym poziomie przez taką regulację wzmocnienia układu 9 wzmacniacza, aby iloraz (K/J) wzmocnienia (K) i momentu bezwładności (J) pozostał w zasadzie ten sam, niezależnie od średnicy.
W celu określenia pożądanego wzmocnienia (K), blok sterujący 5 zawiera środki wyszukiwania informacji o średnicy i następnie odczytu jej w zwykły sposób. Następnie blok sterujący 5 wyznacza wartość wzmocnienia na podstawie odczytanej informacji o średnicy i następuje ustawienie wzmocnienia na tę wyznaczoną wartość. To wzmocnienie można wyznaczać na bardzo wiele różnych sposobów. Na przykład możliwe jest zapamiętanie w pamięci bloku sterującego 5 odpowiednich dla różnych średnic wartości wzmocnienia. W odróżnieniu od tego, możliwe jest również obliczanie wartości wzmocnienia w bloku sterującym na podstawie odczytanych sygnałów.
Powyżej opisano adaptację sterowania prędkością obrotu w zależności od informacji o średnicy. Należy jednak zaznaczyć, że nie tylko działanie regulacji prędkości obrotowej, lecz również działanie innych części składowych urządzenia może być uzależnione od średnicy nośnika zapisu. Na przykład ze średnicą nośnika zapisu związany jest silnie zakres użytecznego przemieszczania głowicy w kierunku promieniowym. Zatem przy sterowaniu przemieszczeniem głowicy 3 w kierunku promieniowym średnica płyty może być parametrem ważnym. Nie trzeba zaznaczać, że adaptacja sterowania przemieszczaniem głowicy 3 do średnicy nośnika zapisu objęta jest zakresem niniejszego wynalazku
180 182
FIG.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do zapisu i/lub odczytu informacji, zawierające środek napędowy do obrotowego napędzania płytowego nośnika zapisu, głowicę odczytowo/zapisową, połączoną z blokiem odtwarzania sygnału, skanującą ścieżkę informacyjną nośnika zapisu oraz elementy serwosterujące połączone ze środkiem napędowym i głowicą odczytowo/zapisową znamienne tym, że nośnik zapisu zawiera informację o średnicy określającą średnicę nośnika zapisu (1), a urządzenie zawiera środki nastawcze (5), połączone z blokiem odtwarzania sygnału (4) i elementami serwosterującymi, do ustawiania działania sterującego elementów serwosterujących (6, 7, 8, 9) w zależności od informacji o średnicy odczytanej ze ścieżki informacyjnej.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy serwosterujące są zaopatrzone w środki sterujące (7, 8, 9) ruchem obrotowym nadawanym przez środek napędowy, przy czym środki nastawcze (5) są przystosowane do adaptacji działania sterującego środków sterujących (7, 8, 9) ruchem obrotowym zależnie od informacji o średnicy.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że elementy serwosterujące, połączone z głowicą odczytowo/zapisową (3) i środkami napędowymi (2) tworzą pętlę sterującą, a środki nastawcze (5) są przystosowane do adaptacji wzmocnienia pętlowego pętli sterującej (2, 3, 7, 8,9), w zależności od informacji o średnicy.
PL95315584A 1994-11-18 1995-10-31 Urzadzenie do zapisu i/lub odczytu informacji PL PL PL PL PL PL PL PL180182B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9401044A BE1008963A3 (nl) 1994-11-18 1994-11-18 Schijfvormige registratiedrager, alsmede opteken- en/of uitleesinrichting voor optekening/uitlezing van informatie op/van de registratiedrager.
PCT/IB1995/000939 WO1996016404A1 (en) 1994-11-18 1995-10-31 Disc-like record carrier, recording and/or reading apparatus for recording/reading information in the record carrier

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315584A1 PL315584A1 (en) 1996-11-12
PL180182B1 true PL180182B1 (pl) 2000-12-29

Family

ID=3888483

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315584A PL180182B1 (pl) 1994-11-18 1995-10-31 Urzadzenie do zapisu i/lub odczytu informacji PL PL PL PL PL PL PL
PL95337170A PL180307B1 (pl) 1994-11-18 1995-10-31 Plytowy nosnik zapisu PL PL PL PL PL PL PL

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95337170A PL180307B1 (pl) 1994-11-18 1995-10-31 Plytowy nosnik zapisu PL PL PL PL PL PL PL

Country Status (27)

Country Link
US (2) US6388962B1 (pl)
EP (1) EP0740831B1 (pl)
JP (1) JPH09507946A (pl)
KR (1) KR100410711B1 (pl)
CN (1) CN1097260C (pl)
AR (1) AR000131A1 (pl)
AT (1) ATE192878T1 (pl)
AU (1) AU698869B2 (pl)
BE (1) BE1008963A3 (pl)
BG (1) BG62105B1 (pl)
BR (1) BR9506626A (pl)
CZ (1) CZ288682B6 (pl)
DE (1) DE69516845T2 (pl)
ES (1) ES2147859T3 (pl)
GR (1) GR3033750T3 (pl)
HK (1) HK1013722A1 (pl)
HU (1) HU221214B1 (pl)
PL (2) PL180182B1 (pl)
PT (1) PT740831E (pl)
RO (1) RO113191B1 (pl)
RU (1) RU2186427C2 (pl)
SK (1) SK282592B6 (pl)
TR (1) TR199501446A2 (pl)
TW (1) TWI239004B (pl)
UA (1) UA42015C2 (pl)
WO (1) WO1996016404A1 (pl)
ZA (1) ZA959489B (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1008963A3 (nl) * 1994-11-18 1996-10-01 Philips Electronics Nv Schijfvormige registratiedrager, alsmede opteken- en/of uitleesinrichting voor optekening/uitlezing van informatie op/van de registratiedrager.
TW544671B (en) 2000-02-25 2003-08-01 Sony Corp Recording medium, recording apparatus, and reading apparatus
JP4277452B2 (ja) * 2000-02-25 2009-06-10 ソニー株式会社 記録装置、再生装置
JP2002074855A (ja) * 2000-09-04 2002-03-15 Sony Corp ディスク状記録媒体およびディスク駆動装置
US7402102B2 (en) * 2002-09-20 2008-07-22 Igt Gaming device having multiple symbols at a single symbol position
US7889630B2 (en) * 2002-11-06 2011-02-15 Koninklijke Philips Electronics N.V. Record carrier

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4190860A (en) * 1978-11-16 1980-02-26 Mca Discovision, Inc. Digital method and apparatus for rotating an information storage disc
JPS5888874A (ja) * 1981-11-20 1983-05-27 Toshiba Corp 情報記録再生装置
JPH0634305B2 (ja) * 1983-03-04 1994-05-02 ソニー株式会社 デイジタルデイスクによるデ−タ伝送システム
JPS59185071A (ja) * 1983-04-04 1984-10-20 Hitachi Ltd 情報記録デイスクの再生速度制御装置
JP2532362B2 (ja) 1984-05-31 1996-09-11 松下電器産業株式会社 光デイスク
JPS6196583A (ja) * 1984-10-17 1986-05-15 Sony Corp ディスク記録再生装置
ES2048819T3 (es) 1988-01-22 1994-04-01 Philips Nv Procedimiento y aparato para grabar sucesivamente se\ales de efm-modulada.
JPH0828031B2 (ja) * 1988-12-27 1996-03-21 パイオニア株式会社 ディスクプレーヤの回転制御方式
JPH02216663A (ja) * 1989-02-15 1990-08-29 Sony Corp 光デイスク装置
JPH0738270B2 (ja) * 1989-02-21 1995-04-26 パイオニア株式会社 ディスク演奏方法
ES2080783T4 (es) 1989-05-08 2005-06-16 Koninklijke Philips Electronics N.V. Sistema para la grabacion de informacion, y dispositivo de grabacion y soporte de grabacion para uso en un sistema para la grabacion de informacion de este tipo.
JPH04181522A (ja) * 1990-11-16 1992-06-29 Sony Corp 光ディスク装置
JPH04245061A (ja) * 1991-01-31 1992-09-01 Sony Corp 光ディスク再生装置及びその再生方法
DE4103827A1 (de) * 1991-02-08 1992-08-27 Thomson Brandt Gmbh Wiedergabegeraet
JP3068921B2 (ja) * 1991-12-09 2000-07-24 シャープ株式会社 情報記録再生装置
JPH05325403A (ja) * 1992-05-22 1993-12-10 Sony Corp スピンドルサーボ回路
BE1008963A3 (nl) * 1994-11-18 1996-10-01 Philips Electronics Nv Schijfvormige registratiedrager, alsmede opteken- en/of uitleesinrichting voor optekening/uitlezing van informatie op/van de registratiedrager.

Also Published As

Publication number Publication date
HU221214B1 (en) 2002-08-28
DE69516845D1 (de) 2000-06-15
AU3672095A (en) 1996-06-17
US20020118632A1 (en) 2002-08-29
HUT75269A (en) 1997-05-28
ZA959489B (en) 1997-05-08
CZ288682B6 (cs) 2001-08-15
KR100410711B1 (ko) 2004-03-31
US6526005B2 (en) 2003-02-25
JPH09507946A (ja) 1997-08-12
ATE192878T1 (de) 2000-05-15
TWI239004B (en) 2005-09-01
ES2147859T3 (es) 2000-10-01
BR9506626A (pt) 1997-09-16
TR199501446A2 (tr) 1996-06-21
DE69516845T2 (de) 2000-12-07
SK282592B6 (sk) 2002-10-08
BG62105B1 (bg) 1999-02-26
US6388962B1 (en) 2002-05-14
KR970700906A (ko) 1997-02-12
EP0740831A1 (en) 1996-11-06
PT740831E (pt) 2000-10-31
PL180307B1 (pl) 2001-01-31
CN1138917A (zh) 1996-12-25
UA42015C2 (uk) 2001-10-15
AR000131A1 (es) 1997-05-21
WO1996016404A1 (en) 1996-05-30
SK92096A3 (en) 1997-11-05
RU2186427C2 (ru) 2002-07-27
GR3033750T3 (en) 2000-10-31
PL315584A1 (en) 1996-11-12
CZ204496A3 (en) 1997-02-12
BG100723A (bg) 1997-02-28
BE1008963A3 (nl) 1996-10-01
HK1013722A1 (en) 1999-09-03
EP0740831B1 (en) 2000-05-10
CN1097260C (zh) 2002-12-25
RO113191B1 (ro) 1998-04-30
AU698869B2 (en) 1998-11-12
HU9601955D0 (en) 1996-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4984227A (en) Optical disc device
KR940002000B1 (ko) 광디스크기록/재생장치 및 그 제어방법
KR910013170A (ko) 디스크 구동장치
JP3126182B2 (ja) Cd−rom読取り装置
JPS6146907B2 (pl)
JPH04289515A (ja) 記録レーザ強度設定方法及びレーザ記録装置
JPH0343693B2 (pl)
PL180182B1 (pl) Urzadzenie do zapisu i/lub odczytu informacji PL PL PL PL PL PL PL
JP2559143B2 (ja) 光ディスク記録装置
JP3066133B2 (ja) 光記録媒体の情報再生方法
JP2786909B2 (ja) 光学式再生装置
JPH0676286A (ja) 光学記録再生方法
JP2760174B2 (ja) 光ディスク装置
JP2596209B2 (ja) 光ディスクの偏心除去方法
JPH0863750A (ja) 光ディスク装置
JP2889714B2 (ja) 光記録再生装置
JP3291452B2 (ja) ディスクプレーヤーの信号記録制御回路
JPH0235387B2 (ja) Kirokudeisukunokirokuoyobisaiseihoshiki
JPS61289582A (ja) デイスク状記録媒体回転制御装置
JPH0652588B2 (ja) 光デイスク欠陥位置記録装置
JPH04103075A (ja) 光記憶装置
JPH0252352B2 (pl)
JPH07141764A (ja) 光ディスク再生装置
JPS59191102A (ja) デイスク装置への情報記録再生方法
JPH11273226A (ja) ディスク再生装置