PL178301B1 - Tor i sposób montażu toru - Google Patents

Tor i sposób montażu toru

Info

Publication number
PL178301B1
PL178301B1 PL95320997A PL32099795A PL178301B1 PL 178301 B1 PL178301 B1 PL 178301B1 PL 95320997 A PL95320997 A PL 95320997A PL 32099795 A PL32099795 A PL 32099795A PL 178301 B1 PL178301 B1 PL 178301B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rails
base plate
plate
inner plate
track according
Prior art date
Application number
PL95320997A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320997A1 (en
Inventor
Bernhard Neumann
Original Assignee
Gmundner Fertigteile Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gmundner Fertigteile Gmbh filed Critical Gmundner Fertigteile Gmbh
Publication of PL320997A1 publication Critical patent/PL320997A1/xx
Publication of PL178301B1 publication Critical patent/PL178301B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B3/00Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails
    • E01B3/28Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails made from concrete or from natural or artificial stone
    • E01B3/38Longitudinal sleepers; Longitudinal sleepers integral or combined with tie-rods; Combined longitudinal and transverse sleepers; Layers of concrete supporting both rails
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/60Rail fastenings making use of clamps or braces supporting the side of the rail
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2204/00Characteristics of the track and its foundations
    • E01B2204/11Embedded tracks, using prefab elements or injecting or pouring a curable material
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2204/00Characteristics of the track and its foundations
    • E01B2204/12Floating rails or sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Magnetic Heads (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Golf Clubs (AREA)
  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Linear Motors (AREA)
  • Supply And Installment Of Electrical Components (AREA)

Abstract

1. Tor, którego szyny sa z boku i z dolu, poprzez elastyczne wkladki posrednie pod glówka, wsparte po zewnetrznej i wewne- trznej stronie szyn na wzdluznych wsporni- kach, przy czym szyny przebiegaja w odste- pie nad lezacymi ponizej elementami toru, a pod szynami znajduje sie rozciagajaca sie pod nimi plyta bazowa, znamienny tym, ze wzdluzne wsporniki po zewnetrznej stronie szyn stanowia pierwsze listwy wsporniko- we (5), które sa czescia rozciagajacej sie pod szynami (2; 2'; 2") plyty bazowej (10), zas wzdluzne wsporniki po wewnetrznej stronie szyn stanowia drugie listwy wspo- rnikowe (7), bedace czescia lezacej miedzy szynami (2; 2'; 2") plyty wewnetrznej (11), która z kolei jest wsparta na plycie bazowej (10). FIG.1 PL PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest tor i sposób montażu toru.
Dla zmniejszenia wstrząsów, występujących przy przejeżdżaniu przez tor, i wytwarzanych wskutek tego dźwięków materiałowych od dawna proponowano zastosowanie elastycznie osadzonych szyn. Tak na przykład w międzynarodowym zgłoszeniu patentowym nr WO 92/04503 opisana jest spodnia konstrukcja toru, w której szyny są poprzez elastyczne wkładki pośrednie wsparte na wzdłużnych wspornikach w postaci szyn kształtowych, umieszczonych po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyny i połączonych z leżącymi poniżej wspornikami z prefabrykowanych elementów betonowych, przy czym przestrzeń poniżej stopki szyny jest wolna. Wsporniki są połączone ze sobą za pomocą poprzeczek. bzyny kształtowe mają kilkakrotnie zakrzywiony przekrój i są połączone ze sobą za pomocą śrub, przełożonych przez szyjkę szyny. Konstrukcja toru jest w związku z tym skomplikowana, ponieważ potrzebna jest pewna ilość elementów, mających po części skomplikowany kształt i wymagających czasochłonnego montażu.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji toru, aby zmniejszona była ilość elementów i obniżona została czasochłonność jego montażu.
Tor, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką, wsparte po aewzętrazej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają, w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wzdłużne wsporniki po zewnętrznej stronie szyn stanowią pierwsze listwy wspornikowe, które są częścią rozciągającej się pod szynami płyty bazowej, zaś wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn stanowią drugie listwy wspornikowe, będące częścią leżącej między szynami płyty wewnętrznej, która z kolei jest wsparta na płycie bazowej.
Korzystnie, płyta bazowa ma po zewnętrznej stronie szyn wystające do góry części boczne, na których umieszczone są, tworzące z nimi jedną całość, pierwsze listwy wspornikowe,
178 301 zaś drugie listwy wspornikowe są umieszczone na bocznych końcach płyty wewnętrznej, również tworząc z nimi jedną całość.
Korzystnie, płyta bazowa i płyta wewnętrzna mają jednakową długość i są przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym.
Korzystnie, płyta bazowa i/lub płyta wewnętrzna ma względnie mają co najmniej jedno żebro wzdłużne do podparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej.
Korzystnie, pomiędzy żebrem wzdłużnym płyty bazowej i płyty wewnętrznej lub pomiędzy umieszczonym na płycie wewnętrznej żebrem wzdłużnym i płytą bazową umieszczona jest taśma elastomerowa.
Korzystnie, płyta bazowa ma dwa, usytuowane w odstępie względem siebie i skierowane do góry, żebra wzdłużne, które w części środkowej są przerwane lub mają zmniejszoną wysokość, zaś płyta wewnętrzna ma w swych końcowych obszarach dwa, pokrywające się z żebrami wzdłużnymi płyty bazowej, żebra wzdłużne.
Korzystnie, pomiędzy żebrem wzdłużnym płyty bazowej i płyty wewnętrznej lub pomiędzy umieszczonym na płycie wewnętrznej żebrem wzdłużnym i płytą bazową umieszczona jest taśma elastomerowa, przy czym płyta bazowa ma dwa, usytuowane w odstępie względem siebie i skierowane do góry, żebra wzdłużne, które w części środkowej są przerwane lub mają zmniejszoną wysokość, zaś płyta wewnętrzna ma w swych końcowych obszarach dwa, pokrywające się z żebrami wzdłużnymi płyty bazowej, żebra wzdłużne.
Korzystnie, żebra wzdłużne są zukosowane na, położonych od strony wymiany, przejściach do danego korpusu płytowego płyty bazowej względnie płyty wewnętrznej.
Korzystnie, zarówno płyta bazowa, jak też płyta wewnętrzna mają w środku, korzystnie prostokątne, wybranie, tak że tworzą ramę.
Korzystnie, rama jest zaopatrzona w zamknięte dno.
Korzystnie, płyta bazowa i płyta wewnętrzna mają postać elementu prefabrykowanego, korzystnie z żelazobetonu, betonu polimeryzacyjnego lub betonu specjalnego.
Korzystnie, płyta bazowa jest wykonana z masy betonowej przetwarzanej na miejscu.
Korzystnie, płyta bazowa i płyta wewnętrzna są zaopatrzone w zbrojenie.
Korzystnie, na górnym końcu bocznych części płyty bazowej są umieszczone wzdłużne profile z metalu, przy czym profile sąsiednich, kolejnych płyt bazowych są połączone ze sobą elektrycznie i/lub uziemione.
Korzystnie, listwy wspornikowe i ukształtowane w postaci profili elastomerowych, elastyczne wkładki pośrednie są dopasowane do kształtu główki, szyjki i stopki szyny.
Korzystnie, wsparte na listwach wspornikowych płyt bazowych i płyt wewnętrznych szyny mają stopkę, ukształtowaną tak samo jak główka.
Korzystnie, listwy wspornikowe i ukształtowane w postaci profili elastomerowych, elastyczne wkładki pośrednie są dopasowane do kształtu główki, szyjki i stopki szyny, przy czym wsparte na listwach wspornikowych płyt bazowych i płyt wewnętrznych szyny mają stopkę, ukształtowaną tak samo jak główka.
Korzystnie, szerokość stopki szyn jest taka sama lub mniejsza niż odstęp pomiędzy pierwszymi i drugimi listwami wspornikowymi.
Korzystnie, szerokość stopki szyn jest taka sama lub mniejsza niż odstęp pomiędzy pierwszymi i drugimi listwami wspornikowymi.
Korzystnie, płyta bazowa i płyta wewnętrzna mają prostokątny zarys i jednakową długość, przy czym płyta bazowa i płyta wewnętrzna są przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym.
Korzystnie, płyta bazowa ma w zarysie kształt trapezu równoramiennego, zaś płyta wewnętrzna ma w zarysie kształt dwóch złożonych trapezów nierówmoramlemnych, z których każdy ma kształt odpowiadający połowie płyty bazowej.
Korzystnie, wysokość profilu elastomerowego po zewnętrznej stronie szyn, poniżej główki szyny, jest większa niż wysokość profilu elastomerowego po wewnętrznej stronie szyn.
Korzystnie, odstęp listwy wspornikowej po zewnętrznej stronie szyn względem górnej krawędzi płyty bazowej jest większy niż odstęp listwy wspornikowej po wewnętrznej stronie szyn względem górnej krawędzi, płyty wewnętrznej.
Korzystnie,. w odstępach od 10 do 60 m płyty bazowe, mające postać elementów prefabrykowanych, są sztywno połączone z fundamentem.
Korzystnie, na połączonych z fundamentem płytach bazowych lub bezpośrednio na fundamencie są zakotwione płyty metalowe, na ' których umieszczone są elementy do mocowania szyn.
Korzystnie, na bocznych częściach płyty bazowej od wewnątrz i na bocznych częściach płyty wewnętrznej od zewnątrz znajdują się centralnie wybrania, przy czym listwy wspornikowe i odpowiadające im profile elastomerowe są przerwane w obszarze wybrań.
Korzystnie, płyta bazowa ma, wychodzące z bocznych części, poszerzenie.
Korzystnie, stopka szyn jest ukształtowana w postaci zgrubienia, przy czym wkładki pośrednie mające postać profili elastomerowych mają w stanie wymontowanym szerokość równą połowie odstępu pomiędzy obiema listwami wspornikowymi.
Korzystnie, na bocznych częściach płyty bazowej w miejscach połączenia znajduje się wybranie, co ułatwia montaż.
Korzystnie, na bocznych częściach płyty bazowej w miejscach połączenia znajduje się ukośne, przechodzące od zewnątrz do wewnątrz, wybranie, co ułatwia montaż profili elastomerowych.
Korzystnie, na bocznych częściach płyty bazowej umieszczone są od zewnątrz, z jednej lub obu stron, ścianki z materiału dźwiękochłonnego, co zmniejsza hałas wywoływany przejeżdżaniem kół.
Korzystnie, górna powierzchnia przylegania listew wspornikowych płyty bazowej i płyty wewnętrznej przebiega w zasadzie równolegle do dolnej powierzchni przylegania główki szyn.
Sposób montażu toru, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, według wynalazku polega na tym, że układa się płytę bazową, która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe, które tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną, która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe, tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, układa się taśmy elastomerowe na wzdłużnych żebrach płyty bazowej i przykłada się szyny do listew wspornikowych płyty bazowej, wkłada się ukośnie płytę wewnętrzną z jednej strony płyty bazowej i przechylając wciska się płytę wewnętrzną z drugiej strony płyty bazowej, wsuwa się profile' elastomerowe pomiędzy listwy wspornikowe płyty wewnętrznej i szyny, następnie ściska się szyny od zewnątrz i wsuwa się profile elastomerowe pomiędzy listwy wspornikowe płyty bazowej i szyny, po czym zwalnia się szyny od zewnątrz, tak że -szyny są zaciśnięte pomiędzy profilami elastomerowymi, znajdującymi się na listwach wspornikowych.
Odmiana sposobu montażu toru, którego szyny -są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, według wynalazku polega również na tym, że układa się płytę bazową, która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe, które tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną, która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe, tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, umieszcza
178 301 się profile elastomerowe na listwach wspornikowych płyty wewnętrznej i przyłożenie szyn do profili elastomerowych, ściska się szyny od zewnątrz, układa się taśmy elastomerowe na wzdłużnych żebrach płyty bazowej i wkłada się szyny wraz z płytą wewnętrzną w płytę bazową, wsuwa się profile elastomerowe pomiędzy listwy wspornikowe płyty bazowej i szyny, a na koniec zwalnia się szyny od zewnątrz, tak że szyny są zaciśnięte pomiędzy profilami elastomerowymi, znajdującymi się na listwach wspornikowych.
Dalsza odmiana sposobu montażu toru, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką, wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, według wynalazku polega też na tym, że układa się płytę bazową, która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe, które tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną, która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe, tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, układa się taśmy elastomerowe na wzdłużnych żebrach płyty bazowej i wkłada się płytę wewnętrzną w płytę bazową umieszcza się profile elastomerowe po obu stronach szyn, a następnie wciska się szyny wraz z profilami elastomerowymi pomiędzy listwy wspornikowe płyty bazowej i listwy wspornikowe płyty wewnętrznej, ewentualnie umieszczając pasek blachy pomiędzy listwami wspornikowymi.
Następna odmiana sposobu montażu toru, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką, wsparte po zewnętrznej i wewnetrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, według wynalazku charakteryzuje się tym, że układa się płytę bazową która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe, które tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe, tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, układa się taśmy elastomerowe na wzdłużnych żebrach płyty bazowej i wkłada się płytę wewnętrzną w płytę bazową po czym wkłada się profile elastomerowe pomiędzy listwy wspornikowe płyty bazowej i listwy wspornikowe płyty wewnętrznej, a następnie wciska się szyny.
Dzięki temu, że płyta bazowa i płyta wewnętrzna mają jednakową długość i są przesunięte względem siebie o połowę długości uzyskuje się równomierne rozłożenie obciążenia płyt bazowych i płyt wewnętrznych, oraz zapobiega się pokrywaniu się miejsc łączenia płyt bazowych z miejscami łączenia płyt wewnętrznych.
Gdy płyta bazowa i/lub płyta wewnętrzna ma względnie mają co najmniej jedno żebro wzdłużne, do podparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, jest lepsze statyczne i dynamiczne przenoszenie sił pomiędzy płytami wewnętrznymi i płytami bazowymi, a dzięki umieszczeniu pomiędzy żebrem wzdłużnym płyty bazowej i płyty wewnętrznej lub pomiędzy umieszczonym na płycie wewnętrznej żebrem wzdłużnym i płytą bazową taśmy elastomerowej zapewnia się działanie dźwiękochłonne i elastyczne osadzenie konstrukcji.
Rozwiązanie, w którym płyta bazowa ma dwa, usytuowane w odstępie względem siebie i skierowane do góry, żebra wzdłużne, które w części środkowej są przerwane lub mają zmniejszoną wysokość, zaś płyta wewnętrzna ma w swych końcowych obszarach dwa, pokrywające się z żebrami wzdłużnymi płyty bazowej, żebra wzdłużne, zapobiega występowaniu wzajemnego przesuwu płyt bazowych i wewnętrznych w kierunku wzdłużnym.
Dzięki temu, że żebra wzdłużne biegną ukośnie na, położonych od strony wymiany, przejściach do danego korpusu płytowego płyty bazowej względnie płyty wewnętrznej, nie zagina się, taśm elastomerowych na przejściach pomiędzy wzdłużnymi żebrami odpowiednich płyt i zapewnia się działanie dźwiękochłonne również w tym obszarze.
Poprzez takie ukształtowanie, że zarówno płyta bazowa, jak też płyta wewnętrzna mają w środku wybranie, na przykład prostokątne, tak że tworzą ramę, zapewnia się zmniejszenie ciężaru i zaoszczędzenie materiału płyty, przy ' czym zaopatrzenie ramy w zamknięte dno pozwala zwiększyć wytrzymałość.
Wykonanie płyty bazowej i płyty wewnętrznej w postaci elementu prefabrykowanego zmniejsza koszty wytwarzania.
Wykonanie płyty bazowej z masy betonowej przetwarzanej na miejscu jest korzystne w szczególnych przypadkach, takich jak na przykład przy mniej wytrzymałym lub bardzo nierównym podłożu.
Zarówno płyta bazowa, jak i płyta wewnętrzna mają zwiększoną wytrzymałość dzięki zaopatrzeniu ich w zbrojenie, ułożone luźno lub wstępnie naprężone.
Ustalenie potencjału elektrycznego płyt bazowych jest zapewnione w ten sposób, że na górnym końcu bocznych części płyty bazowej są umieszczone wzdłużne profile z metalu, przy czym połączenie ze sobą elektrycznie i/lub uziemienie profili sąsiednich płyt bazowych zwiększa dodatkowo wytrzymałość płyty bazowej.
Ponieważ w torze według wynalazku mogą być stosowane profile szynowe o różnych kształtach, więc korzystnie jest, gdy listwy wspornikowe i ukształtowane w postaci profili elastomerowych, elastyczne wkładki pośrednie są dopasowane do kształtu główki, szyjki i stopki szyny.
Przy specjalnym osadzeniu szyn według wynalazku korzystne jest, jeżeli wsparte na listwach wspornikowych płyt bazowych i płyt wewnętrznych szyny mają stopkę ukształtowaną tak samo jak główka. Dzięki temu każdą szynę można, po stwierdzeniu jej zużycia, stosować po kilkukrotnej wymianie cztery razy, co znacznie wydłuża całkowity okres użytkowania szyny. Można przy tym wspomnieć, że szyny o jednakowo ukształtowanej główce i stopce są znane z dokumentu patentowego Stanów Zjednoczonych nr US 1 260 149 A.
Inną możliwość łatwiejszego montażu szyn w płytach zapewniono kształtując stopkę szyny w ten sposób, że jej szerokość jest taka sama lub niniejsza niż odstęp pomiędzy pierwszymi i drugimi listwami wspornikowymi.
Dla łukowatych odcinków toru korzystne jest, jeżeli płyta bazowa ma w zarysie kształt trapezu równoramiennego, zaś płyta wewnętrzna ma w zarysie kształt dwóch złożonych trapezów nierównoramiennych, z których każdy ma kształt odpowiadający połowie płyty bazowej.
Przy stożkowo skręconych powierzchniach jezdnych obręczy koła korzystne jest, jeżeli szyny są ustawione ukośnie do wewnątrz w celu dopasowania do powierzchni jezdnej, przy czym takie ukośne ustawienie szyn jest uzyskiwane według wynalazku w ten sposób, że wysokość profilu elastomerowego po zewnętrznej stronie szyn, poniżej główki, jest większa niż wysokość profilu elastomerowego po wewnętrznej stronie szyn. Inny sposób uzyskania ukośnego ustawienia szyn polega na tym, że odstęp listwy wspornikowej po zewnętrznej stronie szyn od górnej krawędzi płyty bazowej jest większy niż odstęp listwy wspornikowej po wewnętrznej stronie szyn od górnej krawędzi płyty wewnętrznej.
Ze względów bezpieczeństwa i w celu umożliwienia kontroli korzystne jest, jeżeli w odstępach od 10 do 60 m płyty bazowe, mające postać elementów prefabrykowanych, są sztywno połączone z fundamentem, a przy tym korzystnie jest, gdy w fundamencie są zakotwione płyty metalowe, na których umieszczone są elementy do mocowania szyn, za pomocą których szyny są zaciskane.
Dzięki temu, że na bocznych częściach płyty bazowej od wewnątrz i na bocznych częściach płyty wewnętrznej od zewnątrz znajduią się centralne wybrania, a przy tym listwy wspornikowe i odpowiadające im profile elastomerowe są przerwane w obszarze wybrań, umożliwiając włożenie narzędzia, na przykład szczęk obcęgów, przykładanych do szyn, uzyskuje się znaczne uproszczenie montażu i demontażu szyn.
178 301
Umieszczone na płycie bazowej poszerzenie, wychodzące z jej bocznych części, zwiększa wytrzymałość i nośność płyty' bazowej.
Postać wynalazku, w której · stopka szyny jest ukształtowana w postaci zgrubienia, przy czym profile elastomerowe mają w stanie wymontowanym szerokość równą połowie odstępu pomiędzy obiema listwami wspornikowymi, jest szczególnie korzystna pod względem montażowym, gdyż przy tym rozwiązaniu szyny można stosunkowo łatwo wstawić względnie wsunąć pomiędzy osłonięte profilami elastomerowymi listwy wspornikowe, zaś zgrubienie zabezpiecza szyny po zamontowaniu pomiędzy profilami elastomerowymi przed przemieszczeniem się od góry. Dla montażu korzystne jest również, jeżeli oba, przypisane jednej szynie, profile elastomerowe są połączone dolnymi końcami w jedną część.
Wspólną cechą wszystkich sposobów montażu toru według wynalazku jest to, że montaż ten można wykonać w krótkim czasie bez konieczności używania skomplikowanych narzędzi.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony i objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia tor w przekroju wzdłuż linii I-I na fig. 2, fig. 2 - tor według fig. 1, w widoku z góry, fig. 3 - tor według fig. 2, w przekroju wzdłużnym, fig. 4 płytę bazową, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - profil szyny toru według wynalazku, w przekroju, fig. 6 - szynę wspartą na płycie bazowej i wewnętrznej, w przekroju, fig. 7 - zamocowanie szyny, w widoku z góry, a fig. 8 - szynę wspartą na płycie bazowej i płycie wewnętrznej, w przekroju.
Na figurze 1 uwidoczniony jest tor 1 z szynami 2, których główka 3 jest każdorazowo po zewnętrznej stronie szyny wsparta poprzez profil elastomerowy 4 na listwie wspornikowej 5, zaś po wewnętrznej stronie szyny wsparta poprzez profil elastomerowy 6 na listwie wspornikowej 7. Profile elastomerowe 4, 6 rozciągają się od główki 3 do stopki 8, przy czym profile elastomerowe 4, 6 są dociskane do siebie listwami wspornikowymi 5, 7, tak że szyny 2 są unieruchomione w kierunku bocznym.
Obie listwy wspornikowe 5 po zewnętrznej stronie szyn są umieszczone jako integralny element na wystających do góry bocznych częściach 9, leżącej pod szynami 2, mający prostokątny zarys płyty bazowej 10, tworząc z nimi jedną całość. W podobny sposób obie listwy wspornikowe 7 po wewnętrznej stronie szyny są umieszczone jako integralny element na bocznych końcach, leżącej pomiędzy szynami 2 i nad płytą bazową 10, mającą prostokątny zarys, płytą wewnętrzną 11, która poprzez taśmy elastomerowe 12 opiera się na płycie bazowej 10. Jak pokazano na fig. 2 i 3, płyta bazowa 10 i płyta wewnętrzna 11 mają taką sama długość, są jednak przesunięte względem siebie o połowę długości. Aby zapobiec wzajemnemu przesunięciu płyt 10, 11, każda z płyt bazowych 10 ma dwa, rozmieszczone w odstępie względem siebie i skierowane do góry, wzdłużne żebra 13, które w środkowej części są przerwane lub mają zmniejszoną wysokość, tworząc wybranie do umieszczenia wzdłużnych żeber 14 na końcowych obszarach płyty wewnętrznej 11, które pokrywają się ze wzdłużnymi żebrami 13 i są skierowane do dołu, przy czym na położonych od strony wymiany przejściach do danego korpusu płytowego płyty bazowej 10 lub płyty wewnętrznej 11 wzdłużne żebra 13, 14 przebiegają ukośnie i mają tak dobraną wysokość, że powstaje przestrzeń do umieszczenia usytuowanych pomiędzy wzdłużnymi żebrami 13, 14 taśm elastomerowych 12. Dzięki takiemu ukształtowaniu wzdłużne żebra 13, 14 wchodzą przy montowaniu płyt 10, 11 w utworzone pomiędzy wzdłużnymi żebrami komplementarne występy i wybrania w rodzaju zazębienia, tworząc w ten sposób połączenie kształtowe w kierunku wzdłużnym.
Płyty bazowe 10 i płyty wewnętrzne 11 mogą być wytwarzane w postaci elementów prefabrykowanych, przy czym korzystnie stosuje się żelazobeton, beton polimeryzacyjny lub beton specjalny, na przykład z dodatkami, zaś płyty 10,11 można w razie potrzeby zaopatrzyć w nie przedstawione, zbrojenie. Płyta bazowa 10 może być wykonywana również w miejscu przeznaczenia. Ponadto płyty 10, 11 są, w celu zaoszczędzenia materiału, zaopatrzone w środku w prostokątne wybranie 15 lub 16, z którym łączą się z boków wzdłużne żebra 13 lub 14. W wyniku obecności wybrań 15 lub 16 płyty 10, 11 uzyskują kształt ramy, mającej w danym
178 301 przypadku na spodzie zamknięte dno. Ponadto płyta bazowa 10 może mieć, w celu zwiększenia nośności, wychodzące z bocznych części 9 i zaopatrzone w zbrojenie, poszerzenie 17, które zaznaczono na fig. 4 linią punktową. Aby dodatkowo zwiększyć nośność płyty bazowej 10, przestrzeń pomiędzy obydwoma żebrami 13 w obszarze poza wybraniem 15 może być do równego poziomu wypełniona materiałem, co na fig. 4 zaznaczono linią dwupunktową. To samo rozwiązanie można zastosować w płycie wewnętrznej 11.
Aby określić potencjał elektryczny płyty bazowej 10, na górnym końcu bocznych części 9 umieszczone są korzystnie kątowniki 18 z metalu, które mogą być połączone ze sobą przewodząco i/lub uziemione.
Na figurze 5 przedstawiona jest szyna 2', która zamiast stopki ma drugą główkę 3', dzięki czemu szynę 2' można po nadmiernym zużyciu, zwłaszcza po stronie obrzeża koła, zdemontować i ponownie zamontować w odwrotnym położeniu. Każda z szyn 2' może być zatem stosowana w sumie cztery razy.
Figura 6 przedstawia układ, w którym wysokość profilu elastomerowego 4' po zewnętrznej strome szyny, poniżej główki 3, jest większa niż wysokość profilu elastomerowego 6' po wewnętrznej stronie szyny, aby skompensować ugięcie profilu elastomerowego 6' i taśm elastomerowych 12. Jednocześnie poprzez odpowiedni dobór wysokości profilu elastomerowego 6' można uzyskać wymuszone ustawienie szyny 2 ukośnie do wewnątrz, co zaznaczono na fig. 6 drugą, ukośną osią środkową M, tak że szyny dopasowują się do stożkowo skręconych powierzchni jezdnych obręczy koła, dzięki czemu obrzeże koła nie ulega zużyciu.
Ze względów bezpieczeństwa i w celu umożliwienia kontroli, szyny 2 są w odstępach od 10 do 60 m połączone sztywno w punktach zamocowania z fundamentem 19, jak to uwidoczniono na fig. 7.
Do połączenia szyn 2 z fundamentem 19 służą, przykładowo cztery, zakotwione w fundamencie, metalowe płyty 20, na których umieszczone są typowe elementy 21 do mocowania szyn, na przykład płyty zaciskowe, klamry sprężynowe lub temu podobne, aby zacisnąć szyny 2. Długość fundamentu może wynosić około 0,5 do 1 m. Układ ten zapobiega przemieszczaniu się szyn 2 na boki i w kierunku wzdłużnym.
W przedstawionej na fig. 8 szynie 2 stopka ma kształt zgrubienia 23, przy czym oba profile elastomerowe 4 i 6 w stanie wymontowanym mają szerokość równą połowie odstępu pomiędzy obiema listwami wspornikowymi 5 i 7. Oba profile elastomerowe 4 i 6 mogą również stanowić jedną część, tak że są połączone dolnymi końcami, jak zaznaczono liniami przerywanymi. W obszarze przejściowym znajdują się wówczas, rozmieszczone w odstępach, otwory 24, które umożliwiają odpływ lub dopływ powietrza przy montażu lub demontażu szyny 2.
Dla równych z szynami przejść ulicznych co najmniej płyta wewnętrzna 11 nie zawiera wybrania 16. W celu wykonania łukowych odcinków toru płyta bazowa 10 ma w zarysie kształt trapezu równoramiennego, natomiast płyta wewnętrzna 11, która zachodzi na dwie połowy płyt bazowych 10, ma w zarysie odpowiednio kształt dwóch złożonych trapezów nierównoramiennych.
Do zamontowania szyn 2, 2' pomiędzy płytą bazową 10 i płytą wewnętrzną 11 służą, umieszczone od wewnątrz na bocznych częściach 9 płyty bazowej 10, centralne wybrania 22, które umożliwiają wprowadzenie narzędzia, na przykład szczęk obcęgów. W tym samym celu na płycie wewnętrznej 11 można umieścić od zewnątrz wybrania 22', które na fig. 2 są oznaczone liniami przerywanymi. Dodatkowo płyty bazowe 10 mogą być w miejscach styku zaopatrzone w wybranie 22', analogiczne do wybrania 22 w środku, lub szersze, przebiegające ukośnie, wybrania 22, przy czym te ostatnie służą do łatwiejszego wsuwania profili elastomerowych 4, 4' podczas montażu (patrz fig. 2). Aby zapobiec osiowemu przemieszczaniu się profili elastomerowych 4, 4', w obszarze wybrań 22 umieszczone są uchwyty zaciskowe (nie przedstawione na rysunku). Dla zmniejszenia hałasu, jaki wywołują, koła podczas jazdy, można na bocznych częściach 9 płyty bazowej 10, z jednej lub obu stron, umieścić ścianki 25 z
178 301 dźwiękochłonnego materiału (patrz fig. 2). W obszarze wybrań 22 profile elastomerowe 4, 4' i listwy wspornikowe 5, 5' są przerwane.
Podczas montażu najpierw układa się płytę bazową i przygotowuje się płytę wewnętrzną a następnie układa się taśmy elastomerowe 12 na wzdłużnych żebrach płyty bazowej 10, zaś szyny 2, 2' dociska się obcęgami do listw wspornikowych 5 płyty bazowej 10, po czym płytę wewnętrzną 11, ewentualnie w położeniu ukośnym, wkłada się w płytę bazową 10. Teraz wsuwa się profile elastomerowe 6, 6' w kierunku toru pomiędzy listwy wspornikowe 7 płyty wewnętrznej 11 i szyny 2, 2'. Następnie szyny 2, 2' ściska się od zewnątrz obcęgami, zaś profile elastomerowe 4, 4' wsuwa się lub wciąga korzystnie poprzez wybrania 22 pomiędzy listwy wspornikowe 5 płyty bazowej 10 i szyny 2,2'.
Przy drugim sposobie montażu profile elastomerowe 6, 6' umieszcza się najpierw na listwach wspornikowych 7 płyty wewnętrznej 11, a następnie do profili elastomerowych 6, 6' przykłada od zewnątrz szyny 2, 2'. Teraz szyny 2,2' ściska się od zewnątrz za pomocą obcęgów, wskutek czego zmniejsza się odstęp pomiędzy szynami. Wreszcie cały ten podzespół wkłada się pomiędzy listwy wspornikowe 5 płyty bazowej 10, w której uprzednio na wzdłużnych żebrach 13 położone zostały taśmy elastomerowe 12, przy czym szczęki obcęgów wchodzą w wybrania 22, a następnie profile elastomerowe 4,4' umieszcza się na listwach wspornikowych 5 płyty bazowej 10 poprzez ich wsunięcie. Po zwolnieniu obcęgów szyny 2, 2' pozostają zaciśnięte, po czym szczęki obcęgów wyciąga się z wybrań 22.
Trzeci sposób montażu szyny 2 według fig. 8 polega na tym, że najpierw wkłada się taśmy elastomerowe, zaś płytę wewnętrzną 11 umieszcza się w płycie bazowej 10, a następnie szyny 2 zaopatruje się z obu stron w profile elastomerowe 4, 4' lub 6, 6', po czym cały ten podzespół wciska się od góry pomiędzy listwy wspornikowe 5 lub 7, wkładając pomiędzy te elementy pasek blachy.
Czwarty sposób montażu szyn 2 według fig. 8 polega na tym, że najpierw umieszcza się profile elastomerowe 4, 4' lub 6, 6' na listwach wspornikowych 5 lub 7, po czym wciska się od góry szyny 2 i za pomocą zgrubienia 23 zabezpiecza w tym położeniu.
Ponieważ istnieją różne kształty profili szynowych, listwy wspornikowe 5 i 7 lub profile elastomerowe 4 i 6 mogą być dopasowane do główki, szyjki i stopki tych profili.
Odległość listew wspornikowych 5 lub 7 od górnej powierzchni płyty bazowej 10 jest tak dobrana, że stopka 8, 8' szyny 2 znajduje się stale, a zatem także w stanie obciążonym, w pewnej odległości od górnej powierzchni płyty bazowej 10. Wspomniane wyżej, ukośne ustawienie szyny 2 można osiągnąć w ten sposób, że odległość listew wspornikowych 5 po zewnętrznej stronie szyny od górnej powierzchni płyty bazowej 10 jest większa niż odległość listwy wspornikowej 7 po wewnętrznej stronie szyny od górnej powierzchni płyty bazowej 10.
Do wytwarzania szyn o zmniejszonej szerokości stopki można stosować szyny o typowym przekroju poprzecznym, których stopka jest zmniejszana do żądanej szerokości poprzez jedno- lub obustronne cięcie za pomocą palnika lub lasera.
Profile elastomerowe 4, 4' lub 6, 6' można albo wsuwać w postaci przyciętej na długość dla każdego zespołu płytowego, albo też wsuwać lub wciągać przez wybrania 22 z zastosowaniem środka poślizgowego.
Z uwagi na bardziej korzystny rozkład nacisków górna powierzchnia przylegania listew wspornikowych 5, 7 płyty bazowej 10 i płyty wewnętrznej 11 może przebiegać w zasadzie równolegle do dolnej powierzchni przylegania stopki 3 szyn 2, 3, to znaczy ukośnie.
178 301
FIG. 5
FIG. 6
FIG. 8
2' 10 4' 2 3 6' 11 10 3 2,J 11
□3
178 301
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (38)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Tor, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, znamienny tym, że wzdłużne wsporniki po zewnętrznej stronie szyn stanowią pierwsze listwy wspornikowe (5), które są częścią rozciągającej się pod szynami (2; 2'; 2) płyty bazowej (10), zaś wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn stanowią drugie listwy wspornikowe (7), będące częścią leżącej między szynami (2; 2'; 2) płyty wewnętrznej (11), która z kolei jest wsparta na płycie bazowej (10).
  2. 2. Tor według zastrz. 1, znamienny tym, że płyta bazowa (10) ma po zewnętrznej stronie szyn wystające do góry części boczne (9), na których umieszczone są tworzące z nimi jedną całość, pierwsze listwy wspornikowe (5), zaś drugie listwy wspornikowe (7) są umieszczone na bocznych końcach płyty wewnętrznej (11), również tworząc z nimi jedną całość.
  3. 3. Tor według zastrz. 1 albo '2, znamienny tym, że płyta bazowa (10) i płyta wewnętrzna (11) mająjednakową długość i są przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym.
  4. 4. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płyta bazowa (10) i/lub płyta wewnętrzna (11) ma względnie mają co najmniej jedno żebro wzdłużne (13, 14) do podparcia płyty wewnętrznej (11) na płycie bazowej (10).
  5. 5. Tor według zastrz. 4, znamienny tym, że pomiędzy żebrem wzdłużnym (13, 14) płyty bazowej (10) i płyty wewnętrznej (11) lub pomiędzy umieszczonym na płycie wewnętrznej żebrem wzdłużnym i płytą bazową umieszczona jest taśma elastomerowa (12).
  6. 6. Tor według zastrz. 4, znamienny tym, że płyta bazowa (10) ma dwa, usytuowane w odstępie względem siebie i skierowane do gry, żebra wzdłużne (13), które w części środkowej są przerwane lub mają zmniejszoną wysokość, zaś płyta wewnętrzna (11) ma w swych końcowych obszarach dwa, pokrywające się z żebrami wzdłużnymi (13) płyty bazowej (10), żebra wzdłużne (14).
  7. 7. Tor według zastrz. 4, znamienny tym, że pomiędzy żebrem wzdłużnym (13, 14) płyty bazowej (10) i płyty wewnętrznej (11) lub pomiędzy umieszczonym na płycie wewnętrznej żebrem wzdłużnym i płytą bazową umieszczona jest taśma elastomerowa (12), przy czym płyta bazowa (10) ma dwa, usytuowane w odstępie względem siebie i skierowane do góry, żebra wzdłużne (13), które w części środkowej są przerwane lub mają zmniejszoną wysokość, zaś płyta wewnętrzna (11) ma w swych końcowych obszarach dwa, pokrywające się z żebrami wzdłużnymi (13) płyty bazowej (10), żebra wzdłużne (14).
  8. 8. Tor według zastrz. 6, znamienny tym, że żebra wzdłużne (13,14) sązukosowane na, położonych od strony wymiany, przejściach do danego korpusu płytowego płyty bazowej (10) względnie płyty wewnętrznej (11).
  9. 9. Tor według zastrz. 7, znamienny tym, że żebra wzdłużne (13,14) są zukosowane na, położonych od strony wymiany, przejściach do danego korpusu płytowego płyty bazowej (10) względnie płyty wewnętrznej (11).
  10. 10. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zarówno płyta bazowa (10), jak też płyta wewnętrzna (11) mają w środku, korzystnie prostokątne, wybranie (15, 16), tak że tworzą ramę.
  11. 11. Tor według zastrz. 10, znamienny tym, że rama jest zaopatrzona w zamknięte dno.
  12. 12. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płyta bazowa (10) i płyta wewnętrzna (11) mają postać elementu prefabrykowanego, korzystnie z żelazobetonu, betonu polimeryzacyjnego lub betonu specjalnego.
  13. 13. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płyta bazowa (10) jest wykonana z masy betonowej przetwarzanej na miejscu.
    178 301
  14. 14. Tor według zastrz. 10, znamienny tym, że płyta bazowa (10) i płyta wewnętrzna (11) są zaopatrzone w zbrojenie.
  15. 15. Tor według zastrz. 11, znamienny tym, że płyta bazowa (10) i płyta wewnętrzna (11) są zaopatrzone w zbrojenie.
  16. 16. Tor według zastrz. 2, znamienny tym, że korzystnie na górnym końcu bocznych części (9) płyty bazowej (10) są umieszczone wzdłużne profile (18) z metalu, przy czym profile sąsiednich, kolejnych płyt bazowych (10) są połączone ze sobą elektrycznie i/lub uziemione.
  17. 17. Tor według zastrz. 1, znamienny tym, że listwy wspornikowe (5, 7; 5', 7') i ukształtowane w postaci profili elastomerowych (4, 6; 4', 6), elastyczne wkładki pośrednie są dopasowane do kształtu główki, szyjki i stopki szyny (2; 2').
  18. 18. Tor według zastrz. 1, znamienny tym, że wsparte na listwach wspornikowych (5, 7;5', 7) płyt bazowych (10) i płyt wewnętrznych (11) szyny (2) mają stopkę (3'), ukształtowaną tak samo jak główka (3).
  19. 19. Tor według zastrz. 1, znamienny tym, że listwy wspornikowe (5, 7;5', Ί) i ukształtowane w postaci profili elastomerowych (4, 6; 4', &), elastyczne wkładki pośrednie są dopasowane do kształtu główki, szyjki i stopki szyny (2; 2'), przy czym wsparte na listwach wspornikowych (5, 7; 5', 7) płyt bazowych (10) i płyt wewnętrznych (11) szyny (2') mają stopkę (3'^, ukształtowaną tak samo jak główka (3).
  20. 20. Tor według zastrz. 18, znamienny tym, że szerokość stopki (8; 23) szyn (2; 2) jest taka sama lub mniejsza niż odstęp pomiędzy pierwszymi i drugimi listwami wspornikowymi (5,7).
  21. 21. Tor według zastrz. 19, znamienny tym, że szerokość stopki (8; 23) szyn (2; 2) jest taka sama lub mniejsza niż odstęp pomiędzy pierwszymi i drugimi listwami wspornikowymi (5, 7).
  22. 22. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płyta bazowa (10) i płyta wewnętrzna (11) mają prostokątny zarys i jednakową długość, przy czym płyta bazowa (10) i płyta wewnętrzna (11) są przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym.
  23. 23. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płyta bazowa (10) ma w zarysie kształt trapezu równoramiennego, zaś płyta wewnętrzna (11') ma w zarysie kształt dwóch złożonych trapezów nierównoramiennych, z których każdy ma kształt odpowiadający połowie płyty bazowej (10).
  24. 24. Tor według zastrz. 1 albo 17 albo 19 znamienny tym, że wysokość profilu elastomerowego (4') po zewnętrznej stronie szyn, poniżej główki (3) szyny (2), jest większa niż wysokość profilu elastomerowego (6) po wewnętrznej stronie szyn.
  25. 25. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że odstęp listwy wspornikowej (5') po zewnętrznej stronie szyn względem górnej krawędzi płyty bazowej (10) jest większy niż odstęp listwy wspornikowej (7) po wewnętrznej stronie szyn względem górnej krawędzi płyty wewnętrznej (11).
  26. 26. Tor według zastrz. 1, znamienny tym, że w odstępach od 10 do 60 m płyty bazowe (10), mające postać elementów prefabrykowanych, są sztywno połączone z fundamentem (19).
  27. 27. Tor według zastrz. 26, znamienny tym, że na połączonych z fundamentem (19) płytach bazowych (10) lub bezpośrednio na fundamencie (19) są zakotwione płyty metalowe (20), na których umieszczone są elementy (21) do mocowania szyn.
  28. 28. Tor według zastrz. 2, znamienny tym, że na bocznych częściach (9) płyty bazowej (10) od wewnątrz i na bocznych częściach płyty wewnętrznej (11) od zewnątrz znajd.ują się centralne wybrania (22; 22'), przy czym listwy wspornikowe (5) i odpowiadające im profile elastomerowe (6; 6') są przerwane w obszarze wybrań (22).
  29. 29. Tor według zastrz. 2, znamienny tym, że płyta bazowa (10) ma, wychodzące z bocznych części (9), poszerzenie (17).
  30. 30. Tor według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stopka (8) szyn (2) jest ukształtowana w postaci zgrubienia, przy czym wkładki pośrednie mające postać profili elasto4
    178 301 merowych (4, . 6) mają w stanie wymontowanym szerokość równą połowie odstępu pomiędzy obiema listwami wspornikowymi (5, 7).
  31. 31. Tor według zastrz. 2, znamienny tym, że na bocznych częściach (9) płyty bazowej (10) w miejscach połączenia znajduje się wybranie (22).
  32. 32. Tor według zastrz. 2, znamienny tym, że na bocznych częściach (9) płyty bazowej (10) w miejscach połączenia znajduje się ukośne, przechodzące od zewnątrz do wewnątrz, wybranie (22).
  33. 33. Tor według zastrz. 2, znamienny tym, że na bocznych częściach (9) płyty bazowej (10) umieszczone są od zewnątrz, z jednej lub obu stron, ścianki (25) z materiału dźwiękochłonnego.
  34. 34. Tor według zastrz. 2, znamienny tym, że górna powierzchnia przylegania listew wspornikowych (5,7) płyty bazowej (10) i płyty wewnętrznej (11) przebiega w zasadzie równolegle do dolnej powierzchni przylegania główki (3) szyn (2; 2'; 2).
  35. 35. Sposób montażu toru, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką, wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, znamienny tym, że układa się płytę bazową (10), która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe (5), które tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną (11), która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe (7), tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, układa się taśmy elastomerowe (12) na wzdłużnych żebrach (13) płyty bazowej (10) i przykłada się szyny (2, 2j do listew wspornikowych (5) płyty bazowej (10), wkłada się ukośnie płytę wewnętrzną (11) z jednej strony płyty bazowej (10) i przechylając wciska się płytę wewnętrzną (11) z drugiej strony płyty bazowej (10), wsuwa się profile elastomerowe (6, 6') pomiędzy listwy wspornikowe (7) płyty wewnętrznej (11) i szyny (2, 2j, następnie ściska się szyny (2, 2') od zewnątrz i wsuwa się profile elastomerowe (4, 4') pomiędzy listwy wspornikowe (5) płyty bazowej (10) i szyny (2, 2'), po czym zwalnia się szyny (2, 2r) od zewnątrz, tak że szyny (2, 2') są zaciśnięte pomiędzy profilami elastomerowymi, znajdującymi się na listwach wspornikowych (5, 7).
  36. 36. Sposób montażu toru, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką, wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa znamienny tym, że układa się płytę bazową (10), która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe (5), które tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną (11), która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe (7), tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, umieszcza się profile elastomerowe (6, 6') na listwach wspornikowych (7, 7) płyty wewnętrznej (11) i przyłożenie szyn (2, 2j do profili elastomerowych (6, 6'), ściska się szyny (2, 2r) od zewnątrz, układa się taśmy elastomerowe (12) na wzdłużnych żebrach (13) płyty bazowej (10) i wkłada się szyny (2,2) wraz z płytą wewnętrzną (11) w płytę bazową (10), wsuwa się profile elastomerowe (4, 4') pomiędzy listwy wspornikowe (5) płyty bazowej (10) i szyny (2, 2), a na koniec zwalnia się szyny (2, 2j od zewnątrz, tak że szyny (2, 2') ' są zaciśnięte pomiędzy profilami elastomerowymi, znajdującymi się na listwach wspornikowych (5, 7).
  37. 37. Sposób montażu toru, którego szyny są z boku i z dołu, poprzez elastyczne wkładki pośrednie pod główką wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, znamienny tym, że układa się płytę bazową (10), która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe (5), które
    178 301 tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną (11), która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe (7), tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, układa się taśmy elastomerowe (12) na wzdłużnych żebrach (13) płyty bazowej (10) i wkłada się płytę wewnętrzną (11) w płytę bazową (10), umieszcza się profile elastomerowe (4,4', 6, 6’) po obu stronach szyn (2,2’), a nastepnie wciska się szyny (2, 2') wraz z profilami elastomerowymi, (4, 4', 6, 6') pomiędzy listwy wspornikowe (5, 5') płyty bazowej (10) i listwy wspornikowe (7, 7) płyty wewnętrznej (11), ewentualnie umieszczając pasek blachy pomiędzy listwami wspornikowymi (5,5’, 7, 7).
  38. 38. Sposóbmontamitoru, którego sryny izązboku iz dołu, poprzez erastycznewkładki pośrednie pod główką, wsparte po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyn na wzdłużnych wspornikach, przy czym szyny przebiegają w odstępie nad leżącymi poniżej elementami toru, a pod szynami znajduje się rozciągająca się pod nimi płyta bazowa, znamienny tym, że układa się płytę bazową (10), która ma na sobie pierwsze listwy wspornikowe (5), które tworzą wsporniki wzdłużne po zewnętrznej stronie szyn i przygotowuje się płytę wewnętrzną (11), która ze swej strony ma być opierana na płycie bazowej i umieszczona pomiędzy szynami, która to płyta wewnętrzna ma drugie listwy wspornikowe (7), tworzące wzdłużne wsporniki po wewnętrznej stronie szyn, przy czym jest także przewidziane co najmniej jedno żebro wzdłużne do oparcia płyty wewnętrznej na płycie bazowej, układa się taśmy elastomerowe (12) na wzdłużnych żebrach (13) płyty bazowej (10) i wkłada się płytę wewnętrzną (11) w płytę bazową (10), po czym wkłada się profile elastomerowe (4, 6) pomiędzy listwy wspornikowe (5, S) płyty bazowej (10) i listwy wspornikowe (7, 7J płyty wewnętrznej (11), a następnie wciska się szyny (2).
    * * *
PL95320997A 1994-12-30 1995-12-22 Tor i sposób montażu toru PL178301B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0243394A AT403386B (de) 1994-12-30 1994-12-30 Gleis
PCT/AT1995/000252 WO1996021063A1 (de) 1994-12-30 1995-12-22 Gleis

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320997A1 PL320997A1 (en) 1997-11-24
PL178301B1 true PL178301B1 (pl) 2000-04-28

Family

ID=3534267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95320997A PL178301B1 (pl) 1994-12-30 1995-12-22 Tor i sposób montażu toru

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5806764A (pl)
EP (1) EP0800599B1 (pl)
JP (1) JP3602137B2 (pl)
KR (1) KR100405939B1 (pl)
CN (1) CN1096530C (pl)
AT (2) AT403386B (pl)
AU (1) AU699601B2 (pl)
CZ (1) CZ145497A3 (pl)
DE (1) DE59502289D1 (pl)
ES (1) ES2118643T3 (pl)
FI (1) FI119776B (pl)
HU (1) HU218774B (pl)
NO (1) NO309106B1 (pl)
PL (1) PL178301B1 (pl)
SK (1) SK78597A3 (pl)
WO (1) WO1996021063A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19920146B4 (de) * 1999-05-03 2005-07-21 Max Bögl Bauunternehmung GmbH & Co. KG Lagerung einer Schiene für Schienenfahrzeuge
DE19920075A1 (de) * 1999-05-03 2000-12-07 Boegl Max Bauunternehmung Gmbh Lagerung einer Schiene für Schienenfahrzeuge
NL1012649C2 (nl) * 1999-07-20 2001-01-23 Grimbergen Holding B V Spoorplaat voor een spoorbaan, en bevestigingsmethode daarvoor.
KR100711202B1 (ko) 2005-12-10 2007-04-24 송억영 중앙안내방식 단일레일궤도 트램카
EP2032409A1 (en) * 2006-06-13 2009-03-11 Newstyle Nominees PTY LTD Rail track crossing
DE102006043745A1 (de) * 2006-09-13 2008-04-03 Max Bögl Bauunternehmung GmbH & Co. KG Fahrweg und Verfahren zur Herstellung eines Fahrweges
FR2938274B1 (fr) * 2008-11-10 2016-02-05 Alstom Transport Sa Superstructure de voie fixe sans ballast avec sectionnement de la dalle de fondation

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1260149A (en) * 1917-10-13 1918-03-19 William G Coughlin Railroad-rail and support.
US1587691A (en) * 1924-10-23 1926-06-08 Richard A Whittingham Railway-track structure
AT227289B (de) * 1961-01-20 1963-05-10 Meteoor Nv Betonfabriek Gleislagerung auf Blockschwellen
US3525472A (en) * 1966-08-30 1970-08-25 Japan National Railway Vibration-suppressing composite rail for railways
JPS5251605A (en) * 1975-10-24 1977-04-25 Yutaka Sato Rail viebration insulating and tighteing device
DE2817278C3 (de) * 1978-04-20 1980-10-30 Diether 4300 Essen Uderstaedt Schalldämmende Schienenunterlage
US4266719A (en) * 1978-06-30 1981-05-12 Clouth Gummiwerke Aktiengesellschaft Track mounting assembly and sound-damping system therefore
AT367482B (de) * 1980-05-20 1982-07-12 Hoetzel Beton Gmbh Schienengleicher bahnuebergang mit innenplatten aus beton
US4616395A (en) * 1983-06-30 1986-10-14 Perini Corporation Railroad track fixation method and apparatus
DE3536966A1 (de) * 1985-10-17 1987-04-23 Uderstaedt Diether Schienenunterbau
DE3540128A1 (de) * 1985-11-13 1987-05-14 Clouth Gummiwerke Ag Elastisch gelagerte schiene fuer schienenfahrzeuge
BE903871A (fr) * 1985-12-17 1986-04-16 Dynamit Du Batiment En Abrege Systeme de voie ferree antivibratoire.
DE4007937C2 (de) * 1990-03-13 2002-03-21 Hermann Ortwein Elastisch gelagerte Schiene für Schienenfahrzeuge
DE4114803A1 (de) * 1991-05-07 1992-11-12 Hermann Ortwein Rillenschiene
DE4311452C2 (de) * 1993-04-07 2000-03-09 Wuerzburger Strassenbahn Gmbh Elastische Schienenlagerung mit offenem oder geschlossenem Oberbau für Schienenfahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
JPH10511754A (ja) 1998-11-10
EP0800599B1 (de) 1998-05-20
FI972782A (fi) 1997-06-27
ATE166405T1 (de) 1998-06-15
JP3602137B2 (ja) 2004-12-15
FI972782A0 (fi) 1997-06-27
CZ145497A3 (en) 1997-08-13
US5806764A (en) 1998-09-15
NO309106B1 (no) 2000-12-11
KR100405939B1 (ko) 2004-04-29
HUT76961A (hu) 1998-01-28
DE59502289D1 (de) 1998-06-25
NO973053L (no) 1997-06-30
HU218774B (hu) 2000-12-28
EP0800599A1 (de) 1997-10-15
PL320997A1 (en) 1997-11-24
AT403386B (de) 1998-01-26
SK78597A3 (en) 1998-01-14
NO973053D0 (no) 1997-06-30
WO1996021063A1 (de) 1996-07-11
CN1171139A (zh) 1998-01-21
CN1096530C (zh) 2002-12-18
ES2118643T3 (es) 1998-09-16
FI119776B (fi) 2009-03-13
AU4167896A (en) 1996-07-24
AU699601B2 (en) 1998-12-10
ATA243394A (de) 1997-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1331593C (en) Device for securement of railroad rails to a bearing member
US20180119362A1 (en) Center Supported Bond Joint
JP5822240B2 (ja) 基礎の上にレールを固定するためのシステム及び該システム用の支持プレート
PL178301B1 (pl) Tor i sposób montażu toru
KR100265579B1 (ko) 사다리형 침목 및 레일트랙
US4275832A (en) Resilient support means
US5428926A (en) Serpentine noise barrier
JP2008514840A (ja) レール溝用走行レール
US5911538A (en) Transverse force rod bearing
AU2002300272B2 (en) Roadway Delimiting Means
EP1164222A1 (en) Insulated rail joint
CN1981089A (zh) 轨道紧固装置
EP3992051B1 (en) Treadplate for a floor of a gangway and gangway
CA2593426C (en) Tie for a ballasted track
EP1180566A3 (en) "Improvements relating to support assemblies"
RU2002114060A (ru) Транспортная система Юницкого (варианты) и способ построения транспортной системы
CN216216188U (zh) 一种电机安装支脚结构及其柴油发电机组
US6343747B1 (en) Fork and wedge-type rail connector
KR19990040196U (ko) 철도레일연결부 받침대조립체
JP3824831B2 (ja) ラダー型マクラギ及び車両用軌道
KR101955086B1 (ko) 철도 침목 블록
AU760451B2 (en) Center clamp assembly for frame brace rail truck
PL182453B1 (pl) Łapka sprężysta do mocowania szyn
CN115142304A (zh) 一种连接组件
FI79737B (fi) Anordning foer faestande av skenor.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121222