PL168287B1 - Pojazd pomiarowy PL PL PL PL - Google Patents

Pojazd pomiarowy PL PL PL PL

Info

Publication number
PL168287B1
PL168287B1 PL92294986A PL29498692A PL168287B1 PL 168287 B1 PL168287 B1 PL 168287B1 PL 92294986 A PL92294986 A PL 92294986A PL 29498692 A PL29498692 A PL 29498692A PL 168287 B1 PL168287 B1 PL 168287B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plane
vehicle
measuring
frame
track
Prior art date
Application number
PL92294986A
Other languages
English (en)
Other versions
PL294986A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL294986A1 publication Critical patent/PL294986A1/xx
Publication of PL168287B1 publication Critical patent/PL168287B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B35/00Applications of measuring apparatus or devices for track-building purposes
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/16Guiding or measuring means, e.g. for alignment, canting, stepwise propagation

Abstract

1. POJAZD POMIAROWY DO USTALANIA RZECZYWISTEGO POLOZENIA TORU W ODNIESIENIU DO ZADANEGO POLOZENIA TORU, Z RAMA PODWOZIA WAGONU, WSPARTA NA SZYNOWYCH WÓZKACH JEZDNYCH, PRZY CZYM PLASZCZYZNA RAMY PRZE- BIEGA RÓWNOLEGLE DO PLASZCZYZNY ODNIESIENIA UTWORZO- NEJ PRZEZ PUNKTY STYKU KÓL, ORAZ Z WÓZKIEM SATELITARNYM DAJACYM SIE TRANSPORTOWAC NA NIM, LUB MOGACYM PO- RUSZAC SIE NIEZALEZNIE, ZNAMIENNY TYM, ZE POJAZD POMIAROWY (1, 39) I WÓZEK SATELITARNY (22, 45) SA UKSZTALTOWANE TAK, ZE ICH GÓRNE LINIE OBRYSU (12) MIE- SZCZA SIE PONIZEJ PLASZCZYZNY OGRANICZAJACEJ (13,51), KTÓRA WZGLEDEM UTWORZONEJ PRZEZ PUNKTY STYKU (4) SZYNOWYCH WÓZKÓW JEZDNYCH (5, 40) PLASZCZYZNY ODNIESIENIA OBEJMUJE KAT A WYNOSZACY 5 DO 10°, PRZY CZYM PLASZCZYZNA OGRANICZAJACA (13,51) Z PLASZCZYZNA RAMY (3, 41) W KIERUNKU ROBOCZYM PRZEDNIEGO KONCA WAGONU POMIAROWEGO (1, 39) TWORZA LINIE PRZECIECIA (14) PRZEBIEGAJACA PROSTOPADLE DO KIERUNKU WZDLUZNEGO MASZYNY I RÓWNOLEGLE DO PLASZCZYZNY ODNIESIENIA. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pojazd pomiarowy do ustalania rzeczywistego położenia toru kolejowego w odniesieniu do zadanego położenia tego toru, z ramą wagonu wspartą na szynowych wózkach jezdnych, przy czym płaszczyzna ramy przebiega równolegle do płaszczyzny odniesienia przechodzącej przez punkty styku kół, oraz z wózkiem satelitarnym dającym się transportować na tej ramie, lub mogącym przetaczać się niezależnie.
Znany jest z prospektu EM SAT Geometerwagon (wagon geometryczny) firmy Plasser u.Theurer tego rodzaju pojazd pomiarowy. W tym znanym pojeździe pomiarowym jest powyżej umieszczona wielkoprzestrzenna kabinajezdna, oraz wysokosprawny mechanizm napędu jazdy. Drugi, określony jako wózek satelitarny, pojazd pomiarowy jest połączony z nadajnikiem laserowym w celu wytworzenia cięciwy odniesienia i może być zamocowany pod płaszczyzną ramy podwozia maszyny w celu wspólnego przetransportowania.
Z opisu patentowego U.S.A. nr 4 691 565 znana jest maszyna do pomiaru względnie rejestracji i/lub korekty położenia toru z wózkiem przednim dającym się przetaczać po nieskorygowanym torze. Ten wózek przedni, wyposażony w nadajnik laserowy i mechanizm napędu jazdy, może w celu wspólnego przetransportowania wjechać na końcowy odcinek maszyny, ukształtowany jako rampa czołowa. Ta maszyna, ukształtowana jako wagon do pomiaru toru ma na swym przednim odcinku umieszczony odbiornik laserowy, oraz różne urządzenia do określania i zarejestrowania wartości korekty położenia toru.
W czasopiśmie Eisenbahntechnische Rundschau Przegląd techniki kolejowej 39/1990, Zeszyt 4, strony 201-211, w punkcie 2.2 zwrócono uwagę na to, że prace podbijania w celu uzyskania zadanych parametrów geometrii toru są poprzedzone wymagającymi dużego nakładu pracami przy pomiarze i ocenie rzeczywistego położenia toru. Za pomocą maszyny pomiarowej EM-SAT podjęto próby zmechanizowania tych prac. Pomiędzy ustawionym w punkcie stałym wózkiem satelitarnym i nadjeżdżającym ku niemu, w sposób ciągły, pojazdem pomiarowym, zastosowano promień laserowy jako cięciwę odniesienia. Zmierzone wysokości strzałki względem laserowej cięciwy odniesienia zostają zdygitalizowane i zarejestrowane w pamięci komputera.
Przez dodatkowe pomiary odstępów bocznych względem punktów stałych, dadzą się określić różnice względem położenia zadanego i wyliczyć niezbędne przesunięcia i podniesienia, które mają służyć jako dane wejściowe dla komputera sterującego maszyną do podbijania. Za pomocą wagonu geometrycznego GM 80, który na miejscu budowy daje się rozdzielić na część nadawczą i na część odbiorczą i który stanowi jednostkę o długości 17m i ciężarze 30t, powinny te prace zostać wykonane szybciej, ekonomiczniej i w sposób chroniony od ruchu pociągów na sąsiednich torach roboczych.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie pojazdu pomiarowego, opisanego typu, który przy zmniejszonym nakładzie konstrukcyjnym może być zastosowany w sposób szczególnie racjonalny.
168 287
Zadanie to, zgodnie z wynalazkiem, zostało rozwiązane dzięki temu, że pojazd pomiarowy i wózek satelitarny są tak ukształtowane, że ich górne linie obrysu znajdują się pod płaszczyzną ograniczającą, która względem płaszczyzny odniesienia, utworzonej przez punkty styku kół szynowych wózków jezdnych, obejmuje kąt a od 5 do 10°, przy czym płaszczyzna ograniczająca z płaszczyzną ramy, w kierunku roboczym przedniego zakończenia pojazdu pomiarowego, tworzą linię przecięcia prostopadłą do kierunku wzdłużnego maszyny i równoległą do płaszczyzny odniesienia.
Tego rodzaju pojazd pomiarowy o małej wysokości, z wózkiem satelitarnym, może być w szczególnie korzystny sposób sprzężony z maszyną do robót torowych, zwłaszcza z maszyną do podbijania, w celu wspólnego przewiezienia na miejsce pracy. Przy tym zestaw maszynowy może być w sposób szczególnie racjonalny, bez zakłócania widoczności, sterowany z kabiny jezdnej maszyny do podbijania. To kombinowane przetaczanie umożliwia szczególnie proste pod względem konstrukcyjnym ukształtowanie pojazdu pomiarowego z jednym tylko silnikiem pomocniczym, potrzebnym w czasie pracy i mającym małą moc, przy czym jednak przez odpowiedni zakres kątowy płaszczyzny ograniczającej, możliwa jest odpowiednio duża długość ramy pojazdu zapewniająca zadawalające wyniki jazdy podczas przewożenia. Poza tym pojazd pomiarowy tego rodzaju, z wózkiem satelitarnym, może być bez nakładu konstrukcyjnego, względnie bez przezbrajania, sprzężony z będącą już w użytkowaniu maszyną do podbijania. Tego rodzaju przewożenie w jednym zestawie maszynowym z maszyną do podbijania, umożliwia dokonanie pomiarów i podbicie toru przy jednorazowym zamknięciu toru dla ruchu pociągów, przy czym nakłady logistyczne w porównaniu z dotychczasowymi oddzielnymi zabiegami roboczymi, mogą być również znacznie zredukowane.
W dalszym rozwinięciu pojazdu według wynalazku, powyżej płaszczyzny ramy jedynie silnik i umieszczona w górnej części wybrania ramy podwozia pojazdu kabina jezdna są umieszczone w kierunku pracy, na tylnym końcu maszyny pojazdu pomiarowego, a wózek satelitarny jest połączony z przednim końcem maszyny pod płaszczyzną ramy. Ponadto pod płaszczyzną ramy i bezpośrednio przed przednim szynowym wózkiemjezdnym są przewidziane; dający się przestawiać na wysokość wózek pomiarowy z kołami z obrzeżami i odbiornikiem laserowym z kamerą matrycową CCD i urządzenie do podnoszenia i rozłącznego mocowania wózka satelitarnego. Umożliwia to nieograniczone zastosowanie komfortowej kabiny jezdnej oraz szybkie zastosowanie w pracy wózka satelitarnego dla utworzenia laserowej linii odniesienia na kamerze umocowanej na pojeździe pomiarowym.
Następną cechą pojazdu zgodnego z wynalazkiem jest to, że umieszczony na tylnym końcu maszyny w kierunku pracy, hak ciągłowy do zdalnie sterowanego rozłączenia, jest ukształtowany jako sprzęg utworzony na przyłączonej maszynie, a szynowe wózki jezdne mają umieszczone pomiędzy łożyskami osi i ramą podwozia wagonu, uruchamiane hydraulicznie, napędy blokujące. Dające się zdalnie sterować rozłączanie haka ciągłowego umożliwia - przy uniknięciu, zagrażającej bezpieczeństwu, konieczności opuszczania maszyny - szczególnie szybkie odłączanie, bezpośrednio po osiągnięciu miej sca budowy toru, a ponadto rama wagonu daje się połączyć kształtowo z łożyskami osi, tak że wykluczony jest wpływ resorowania wózków jezdnych na wynik pomiaru.
Korzystnie jest gdy odbiornik laserowy jest łożyskowany na wózku pomiarowym z możliwością wysokościowego i poprzecznego przestawiania za pomocą napędów, i że wózek pomiarowy ma urządzenie do pomiaru drogi z rolką wodzącą, która toczy się po główce szyny, przy czym na wózku pomiarowym są umieszczone dwie, leżące wzajemnie naprzeciw siebie w kierunku poprzecznym do ruchu maszyny, wideokamery do wideotechnicznego przeszukiwania odcinka szyny w obszarze każdego koła z obrzeżem. Wózek pomiarowy jest połączony z miernikiem przechylania poprzecznego.
Powyższe cechy umożliwiają polepszenie wyniku pomiaru, przy czym zabiegi robocze niezbędne dla przeprowadzania pomiaru mogą być w większości przeprowadzone przy zdalnym sterowaniu.
Na wózku satelitarnym, wyposażonym w siedzenie i napęd jezdny jest umieszczony nadajnik laserowy i urządzenie do pomiaru odległości dla uchwycenia odchyłek wysokościowych i bocznych toru w odniesieniu do stałego punktu toru. Dalsze korzystne ukształtowanie
168 287 umożliwia, w połączeniu z ustaleniem różnic wartości rzeczywistej i zadanej położenia toru, dokładne odniesienie nadajnika laserowego na stały punkt toru. Nadajnik laserowy jest łożyskowany na urządzeniu do przestawiania poprzecznego i może być przesuwany poprzecznie każdorazowo do 500 mm środka toru.
Dzięki tym cechom uzyskuje się w sposób korzystny dokładniejsze wyniki pomiaru przy mniejszych wysokościach strzałki. Długość ramy podwozia pojazdu wystającej przed szynowy wózek jezdny jest większa niż całkowita długość wózka satelitarnego. Takie rozwiązanie pojazdu pomiarowego umożliwia bezproblemowe, szybkie zamocowanie wózka satelitarnego pod wystającą ramą pojazdu, tak że pojazd pomiarowy daje się bez przeszkód włączyć w zestaw pociągu. Przednia część ramy podwozia pojazdu z odchyloną rampą jest przewidziana do przemieszczania wózka satelitarnego z pozycji transportowej znajdującej się na płaszczyźnie ramy na tor.
Dalsze rozwinięcie pojazdu według wynalazku polega na tym, że składa się on z trzech zasadniczych części, przy czym - patrząc w kierunku pracy pojazdu - część tylną stanowi maszyna do podbij ania, która do wspólnego przej azdu transportowego jest sprzężona z poj azdem pomiarowym, na którego przednim końcu jest umocowany wózek satelitarny , przy czym pojazd pomiarowy jest wyposażony w jednostkę obliczeniową do określenia wartości korekcji przesuwu i wysokości, oraz urządzenie radiowe do przesyłania tych wartości do urządzenia sterującego znajdującego się na maszynie do podbijania, w celu automatycznego sterowania napędami agregatu do podnoszenia i prostowania toru.
Także ukształtowanie pojazdu pomiarowego umożliwia transportowanie wózka satelitarnego na jego ramie, przy czym za pomocą rampy zapewnione jest szybkie przemieszczanie wózka satelitarnego z pozycji przewożenia w pozycję roboczą.
Za pomocą korzystnego rozwiązania urządzenia kombinowanego z pojazdem pomiarowym prace, przeprowadzone dotychczas w dwóch zabiegach roboczych, a mianowicie pomiary toru i podbijanie toru, mogą być przeprowadzone w jednym zabiegu roboczym, wykazującym zalety pod względem ekonomicznym i konstrukcyjnym. Ogólny nakład pracy wymaga w tym wypadku tylko jednorazowego zamknięcia toru dla ruchu pociągów, co jest szczególnie ekonomiczne, przy czym, dzięki wspólnemu przetaczaniu i niskiej budowie pojazdu pomiarowego jego rozwiązanie konstrukcyjne jest zasadniczo uproszczone. To uproszczenie konstrukcyjne wynika stąd, że dla małej prędkości roboczej potrzebny jest tylko silnik pomocniczy i uproszczona kabina robocza. Również nakład logistyczny na zgranie w czasie różnych zabiegów roboczych, jest w porównaniu ze znanymi rozwiązaniami, znacznie uproszczony. I wreszcie jest to również zaletą, pozwalającą na uniknięcie konfliktu interesów, aby prace pomiarowe i prace podbijania, były wykonane przez to samo przedsiębiorstwo.
Ponadto możliwe jest dokładne dostrojenie prac korekcyjnych, które mają być wykonane przez maszynę do podbijania, do bezpośrednio przedtem ustalonych różnic wartości rzeczywistej i zadanej położenia toru.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pojazd pomiarowy przyłączony do, pokazanej tylko częściowo, maszyny do podbijania, z wózkiem satelitarnym, dającym się na nim zamocować, w widoku bocznym, fig. 2 - część pojazdu pomiarowego w widoku z góry, fig. 3 - pojazd pomiarowy w innym przykładzie wykonania w widoku z boku.
Pojazd pomiarowy 1, widoczny na fig. 1 ma ramę 2 z jej płaszczyzną 3, która przebiega równolegle do płaszczyzny odniesienia utworzonej przez punkty styku kół 4 szynowych wózków jezdnych 5. Równoległość ta odnosi się do normalnego przypadku, w którym resorowania obydwu szynowych wózków jezdnych 5 są obciążone w tym samym stopniu. Na płaszczyźnie 3 ramy 2, w obszarze tylnego końca 6 maszyny jest umieszczony silnik spalinowy 7. Bezpośrednio przed nim, w kierunku pracy pojazdu pomiarowego 1, oznaczonym strzałką 8, jest umieszczona kabinajezdna 9 z urządzeniem sterowniczym 10. Kabinajezdna 9 znajduje się w wybraniu 11 ramy 2 podwozia pojazdu. Górne linie obrysu 12 utworzone przez silnik 7 i kabinę jezdną 9 mieszczą się poniżej płaszczyzny ograniczającej 13, która względem utworzonej przez punkty styku kół 4 szynowych wózków jezdnych 5 płaszczyzny odniesienia, względnie płaszczyzny 3 ramy, obejmuje kąt a wynoszący 5 do 10°. Przy tym płaszczyzna ograniczająca 13 z płaszczyzną
168 287 ramy tworzy linię przecięcia 14,. przebiegającą w kierunku roboczym przedniego końca pojazdu pomiarowego 1 prostopadle do kierunku wzdłużnego maszyny i równolegle do płaszczyzny ramy, względnie do płaszczyzny odniesienia. Pojazd pomiarowy 1 daje się przetaczać
J ' J J ' C? * i * * i. » - Λ.
niezależnie za pomocą własnego mechanizmu napędowego 52.
Pod płaszczyzną 3 ramy 2, bezpośrednio przed przednim szynowym wózkiem jezdnym 5 jest umieszczony wózek pomiarowy 16 dający się przestawiać na wysokość za pomocą napędów, połączony z ramą podwoziową 2 i posiadający koła 15 z obrzeżami. Umieszczony jest na nim odbiornik laserowy 17 z kamerą wyposażoną w matrycę CCD, miernik pochylenia poprzecznego 18, oraz dwie, leżące wzajemnie naprzeciw siebie w kierunku poprzecznym do ruchu maszyny, wideokamery 19 służące do przeszukiwania odcinka szyny znajdującego się w obszarze każdego koła 15 z obrzeżem. Odbiornik laserowy 17 jest łożyskowany na wózku pomiarowym 16 w sposób umożliwiający jego wysokościowe i poprzeczne przestawianie za pomocą napędów 20. Ponadto jest jemu podporządkowane urządzenie 21 do pomiaru drogi z rolką wodzącą, która toczy się po główce szyny.
Odcinek ramy podwoziowej 2, który wystaje poza przedni szynowy wózek jezdny 5 jest dłuższy niż całkowita długość wózka satelitarnego 22. Wózek jest za pomocą urządzenia z napędami 23 podnoszony z toru 24 i łączony z przednim końcem ramy podwoziowej 2. Jak to zaznaczono liniami kreskowo-kropkowymi, wózek satelitarny 22, podczas przewożenia znajduje się w odcinku ramy podwoziowej 2 wystającym ponad przednim szynowym wózkiem jezdnym 5 wagonu, tak że może on być bez przeszkód przyłączony do innej maszyny.
Wózek satelitarny 22 ma koła z obrzeżami mogące toczyć się po torze 24, silnik pomocniczy 25, siedzenie 26 i nadajnik laserowy 27. Jest on łożyskowany na poprzecznym urządzeniu nastawczym 28 i daje się każdorazowo przesuwać poprzecznie do 500 mm względem osi toru.
Obydwa szynowe wózki jezdne 5 pojazdu pomiarowego 1 mają umieszczone pomiędzy łożyskami osi i ramą podwozia pojazdu, uruchamiane hydraulicznie, napędy blokujące 29, za pomocą których zostaje wyeliminowany wpływ resorowania wózka jezdnego podczas zabiegu pomiarowego. Hak cięgłowy 30, umieszczony na tylnym końcu maszyny, w kierunku mchu roboczego, jest ukształtowany jako sprzęg dla zdalnie sterowanego rozłączania.
W celu utworzenia urządzenia 31 do zmierzenia rzeczywistego położenia toru, oraz do korekty położenia toru za pomocą określenia ustalonych w czasie pomiaru różnic wartości rzeczywistej i zadanej położenia toru i do jego podbicia do położenia skorygowanego, zostaje pojazd pomiarowy 1 na przejazd transportowy sprzężony z maszyną do podbijania 32. Ta przedstawiona tylko częściowo i normalnie wyposażona w agregaty podbijające, agregat podnoszący i prostujący tor, system odniesienia poziomujący i prostujący 33, napęd jazdy 53, maszyna do podbijania 32 jest w swym przednim obszarze końcowym, w kierunku jazdy, wyposażona w kabinę jezdną 34. Kabina 34 wykazuje obszar widoczności 35, z którego podczas przejazdu transportowego, osoba obsługująca ma swobodny widok na tor 24. Ten swobodny widok jest zapewniony dzięki temu, że mimo umieszczenia z przodu, pojazdu pomiarowego 1, górne linie obrysu 12 mieszczą się poniżej ściśle określonej płaszczyzny ograniczającej 13. Bezpośrednio przed zastosowaniem w pracy urządzenia 31 hak cięgłowy 30 zostaje rozłączony za pomocą zdalnego sterowania i pojazd pomiarowy 1 wraz z wózkiem satelitarnym 22 odjeżdża po torze 24 do przodu na odległość od stu do dwustu metrów od maszyny do podbijania 24. Skoro tylko zostanie osiągnięty odcinek toru, który ma być zmierzony, ruch pojazdu pomiarowego 1 do przodu zostaje wstrzymany i wózek satelitarny 22 odłączony od urządzenia 23, względnie od ramy 2 podwozia wagonu i opuszczony na tor 24. Następnie wózek satelitarny 22 przejeżdża do przodu do najbliższego stałego punktu toru i zostaje ustalony względem znaku barwnego znajdującego się na maszynie. Następnie zostaje zmierzona rzeczywista odległość i rzeczywista wysokość toru względem stałego punktu toru. Określone dane zostają drogą radiową przekazane do pojazdu pomiarowego 1. Po zmierzeniu tego stałego punktu toru, wózek satelitarny 22 zostaje jeszcze przetoczony dalej o około 5 do 10m i tam odstawiony. Nadajnik laserowy 27 nakierowuje się na odbiornik laserowy 17, który w tym czasie z wózkiem pomiarowym 16 został opuszczony na tor 24. Za pomocą odpowiedniego mechanizmu zakleszczającego wózek satelitarny 22 zostaje ustalony na szynie toru, tak że wykluczone jest jego przesunięcie przez przejeżdżające w pobliżu pociągi. Podczas pomiaru istnieje połączenie radiowe za pomocą
168 287 odpowiednich ruchomych urządzeń radiowych między osobami obsługi wózka satelitarnego 22, pojazdu pomiarowego 1 i załogi maszyny do podbijania 32.
Gdy nadajnik laserowy 27 jest nakierowany na odbiornik 17, pojazd pomiarowy 1 rozpoczyna pomiary odcinka toru, znajdującego się między pojazdem pomiarowym 1 i wózkiem satelitarnym 22. Za pomocą kamery z matrycą CCD znajdującej się w odbiorniku laserowym 17 zostaje równocześnie zmierzona wysokość i kierunek. Z przewyższenia prześwitu toru w pozycji odbiornika laserowego 17 i dr^gi przestawienia, a także z drogi odbytej, zmierzonej przez urządzenie do pomiaru drogi 21 wylicza się odpowiednią, rzeczywistą wysokość strzałek w założonych odstępach. Obliczanie rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy pojazd pomiarowy 1 zbliży się do stałego punktu toru znajdującego się bezpośrednio przed wózkiem satelitarnym 22 i zostanie zatrzymany dokładnie w odniesieniu do tego stałego punktu toru. Dopiero wtedy dowolne położenie cięciwy utworzonej przez nadajnik laserowy 27 może być przeliczone rachunkowo na teoretyczną cięciwę, stanowiącą podstawę dla zadanej wysokości strzałki.
Podczas trwania tego obliczania może już znów wózek satelitarny 22 za pomocą własnego silnika pomocniczego 25 przejechać na następny stały punkt toru. Po obliczeniu rzeczywistej wysokości strzałki zostaje ona porównana z zarejestrowaną w pamięci zadaną wysokością strzałki i ustalone wartości korekcji przesuwu i wysokości. Te dane korekcyjne są za pomocą urządzenia radiowego 36 przekazywane do centralnego urządzenia sterującego 37 maszyny do podbijania 32 i mogą być dalej przetworzone przez nią, lub przez automatyczny komputer kierujący do odpowiedniego sterowania napędami agregatu podnoszącego i prostującego tor.
Wytworzony przez nadajnik laserowy 27 promień laserowy nie jest rozdzielany, lecz jako promień o przekroju kołowym kierowany na odbiornik 17. Ma to przy odbiorze zaletę wyższej intensywności i tym samym zwiększa pewność odbioru. Możliwość przestawiania nadajnika laserowego 27 za pomocą urządzenia do przestawiania poprzecznego 28 ma tę zaletę, że w ten sposób do odbiornika dochodzą mniejsze wysokości strzałek. Z powodu innego skośnego położenia cięciwy laserowej należałoby przestawiać w większym zakresie.
W kamerze matrycowej CCD odbiornika laserowego 17 chodzi o urządzenie do przestawiania YZ (przestawianie poprzeczne Y, przestawianie na wysokość Z). Ponieważ aktywna powierzchnia odbiorcza kamery jest dla niezbędnego zakresu odbioru zbyt mała, musi więc być ona odpowiednio przestawiana. Dokonuje się tego automatycznie za pomocą komputera i odpowiedniego zespołu nastawczego, w sposób ciągły. Przy tym zakres przestawiania wynosi Z 500 mm, a zakres nastawiania Y 1000 mm. Pozycja kamery na zespole nastawczym jest mierzona za pomocą enkodera bezwzględnego. Punkt laserowy jest rzutowany poprzez matówkę i układ optyczny na matrycę CCD kamery i odnośnie swego położenia, wyliczany przez odpowiednio zaprogramowany komputer, a następnie dane te są przekazywane do głównego komputera 38 pojazdu pomiarowego 1. Za pomocą obydwóch wideokamer 19, znajdujących się na wózku pomiarowym 16 istnieje możliwość, za pośrednictwem obrazu utworzonego na monitorze w kabinie jezdnej 9 przeprowadzenia dokładnego pozycjonowania pojazdu pomiarowego 1 względem odpowiedniego punktu stałego toru. Odbywa się to przez pozycjonowanie środka koła pojazdu pomiarowego 1 na wskaźnik barwny umieszczony na główce i ścieżce szyny. Oś pomiarowa utworzona przez koła z obrzeżami 15 jest równocześnie wykonana jako oś teleskopowa aby można było zmierzyć szerokość toru.
Po zakończeniu prac, trzyczęściowe urządzenie 31 łączy się w jeden zespół maszynowy, w którym wózek satelitarny 22 jest za pomocą urządzenia 23 połączony z przednim końcem maszyny pojazdu pomiarowego 1, a sam pojazd pomiarowy 1 jest za pomocą haka cięgłowego 30 sprzężony z maszyną do podbijania 32. Dzięki niezakłóconej widoczności ponad pojazdem pomiarowym 1 może osoba obsługująca urządzenie kierować bez przeszkód ze swej kabiny jezdnej, jazdą w kierunku strzałki 8.
Widoczny na fig. 3 inny przykład wykonania pojazdu pomiarowego 39, ma ramę 42 podwozia pojazdu, wspartą na wózkach szynowych 40, z płaszczyzną 41 przebiegającą równolegle do płaszczyzny toru. Na tylnym końcu, względem kierunku pracy, ramy 42 podwozia wagonujest umieszczone centralne urządzenie sterujące 43 z siedzeniem 44. Bezpośrednio przed nim znajduje się miejsce do odstawiania wózka satelitarnego 45, który może poruszać się niezależnie. Może on po szynach 46, przebiegających w kierunku wzdłużnym maszyny, i
168 287 połączonych z ramą 42 podwozia wagonu, oraz po umieszczonej w przednim końcu ramy podwozia pojazdu, rampie 47 zjeżdżać na tor 48 (patrz linie kreskowo-kropkowe). Rampa 47 iest na okres przewozu transportowego i na okres pracy wycofywana do tyłu w pozycje spoczynkową za pomocą napędów, przy czym leży ona wówczas równolegle do płaszczyzny 41 ramy, bezpośrednio nad ramą 42 podwozia pojazdu. Pojazd pomiarowy 39 może jeździć za pomocą silnika 49 i napędu jazdy 50. Płaszczyzna ograniczająca 51 obejmuje z płaszczyzną 41 ramy kąt 8°. Znajdujący się na ramie 42 podwozia pojazdu wózek satelitarny 45, urządzenie sterujące 43 i siedzenie 44 znajdują się poniżej tej płaszczyzny ograniczającej 51, tak że z maszyny do podbijania, przyłączonej z tyłu, w celu wspólnego przewozu transportowego, jest zapewniona niezakłócona widoczność na tor.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pojazd pomiarowy do ustalaniarzeczywistego położenia toru w odniesieniu do zadanego położenia toru, z ramą podwozia wagonu, wspartą na szynowych wózkach jezdnych, przy czym płaszczyzna ramy przebiega równolegle do płaszczyzny odniesienia utworzonej pr/ez punkty styku kół, oraz z wózkiem satelitarnym dającym się transportować na nim, lub mogącym poruszać się niezależnie, znamienny tym, że pojazd pomiarowy (1,39) i wózek satelitarny (22, 45) są ukształtowane tak, że ich górne linie obrysu (12) mieszczą się poniżej płaszczyzny ograniczającej (13,51), która względem utworzonej przez punkty styku (4) szynowych wózków jezdnych (5, 40) płaszczyzny odniesienia obejmuje kąt a wynoszący 5 do 10°, przy czym płaszczyzna ograniczająca (13,51) z płaszczyzną ramy (3,41) w kierunku roboczym przedniego końca wagonu pomiarowego (1, 39) tworzą linię przecięcia (14) przebiegającą prostopadle do kierunku wzdłużnego maszyny i równolegle do płaszczyzny odniesienia.
  2. 2. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że powyżej płaszczyzny (3) ramy (4) jedynie silnik (7) i umieszczona w górnej części wybrania ramy podwozia wagonu (2) kabina jezdna (9) są umieszczone w kierunku pracy, na tylnym końcu maszyny wagonu pomiarowego (1), a wózek satelitarny (22) jest połączony z przednim końcem maszyny pod płaszczyzną (30) ramy (4).
  3. 3. Pojazd według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pod płaszczyzną (3) ramy (4) i bezpośrednio przed przednim szynowym wózkiem jezdnym (5) są umieszczone dający się przedstawić na wysokość wózek pomiarowy (16) z kołami z obrzeżami (15) i odbiornikiem laserowym (17) z kamerą matrycową CCD i urządzenie (23) do podnoszenia i rozłącznego mocowania wózka satelitarnego (22).
  4. 4. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że umieszczony na tylnym końcu pojazdu (1 )-patrząc w kierunku ruchu roboczego - hak cięgłowy (30) do zdalnie sterowanego rozłączenia, jest ukształtowany jako sprzęg utworzony na przyłączonym pojeździe.
  5. 5. Pojazd według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że szynowe wózki jezdne (5) mają umieszczone pomiędzy łożyskami osi i ramą podwozia pojazdu, uruchamiane hydraulicznie, napędy blokujące (29).
  6. 6. Pojazd według zastrz. 3, znamienny tym, że odbiornik laserowy (17) jest łożyskowany na wózku pomiarowym (16) z możliwością wysokościowego i poprzecznego przestawiania za pomocą napędów (20).
  7. 7. Pojazd według zastrz. 3, znamienny tym, że wózek pomiarowy (16) ma urządzenie do pomiaru drogi (21) z rolką wodzącą, która toczy się po główce szyny.
  8. 8. Pojazd według zastrz. 3, znamienny tym, że na wózku pomiarowym (16) są umieszczone dwie, leżące wzajemnie naprzeciw siebie w kierunku poprzecznym do ruchu maszyny, wideokamery (19) do wideotechnicznego przeszukiwania odcinka szyny w obszarze każdego koła z obrzeżem (15).
  9. 9. Pojazd według zastrz. 3, znamienny tym, że wózek pomiarowy (16) jest połączony z miernikiem przechylenia poprzecznego (18).
  10. 10. Pojazd według zastrz. 3, znamienny tym, że na wózku satelitarnym (22), wyposażonym w siedzenie (26) i napęd jazdy (25) jest umieszczony nadajnik laserowy (27) i urządzenie do pomiaru odległości dla uchwycenia odchyłek wysokościowych i bocznych toru w odniesieniu do stałego punktu toru.
  11. 11. Pojazd według zastrz. 10, znamienny tym, że nadajnik laserowy (27) jest łożyskowany na urządzeniu do przestawiania poprzecznego (28) i jest przesuwany poprzecznie każdorazowo do 500 mm od środka toru.
  12. 12. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że długość ramy (2) podwozia pojazdu wystającej przed szynowy wózek jezdny jest większa niż całkowita długość wózka satelitarnego (22).
    168 287
  13. 13. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że przednia część ramy (42) podwozia pojazdu z odchylną rampą (47) jest przeznaczona do przemieszczania wózka satelitarnego (45) z pozycji transportowej znajdującej się na płaszczyźnie ramy (41) na tor (48).
  14. 14. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że składa się z trzech podstawowych części, przy czym - patrząc w kierunku pracy urządzenia - część tylną stanowi maszyna do podbijania (32), która do wspólnego przejazdu transportowego jest sprzężona z pojazdem pomiarowym (1), na którego przednim obszarze zakończenia jest umocowany wózek satelitarny (22).
  15. 15. Pojazd według zastrz. 14, znamienny tym, że jest on wyposażony w jednostkę obliczeniową (38) do określenia wartości korekcji przesuwu i wysokości, oraz urządzenie radiowe (36) do przesyłania tych wartości do urządzenia sterującego (37) znajdującego się na maszynie do podbijania (32) w celu automatycznego sterowania napędami agregatu do podnoszenia i prostowania toru.
PL92294986A 1991-06-27 1992-06-23 Pojazd pomiarowy PL PL PL PL PL168287B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT128791 1991-06-27

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL294986A1 PL294986A1 (en) 1992-12-28
PL168287B1 true PL168287B1 (pl) 1996-01-31

Family

ID=3510629

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92294986A PL168287B1 (pl) 1991-06-27 1992-06-23 Pojazd pomiarowy PL PL PL PL

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5301548A (pl)
EP (1) EP0520342B1 (pl)
JP (1) JP2865950B2 (pl)
CN (1) CN1044021C (pl)
AT (1) ATE131232T1 (pl)
AU (1) AU646743B2 (pl)
CA (1) CA2070791C (pl)
CZ (1) CZ278676B6 (pl)
DE (1) DE59204556D1 (pl)
DK (1) DK0520342T3 (pl)
ES (1) ES2081523T3 (pl)
FI (1) FI98314C (pl)
HU (1) HU212948B (pl)
NO (1) NO301599B1 (pl)
PL (1) PL168287B1 (pl)
RU (1) RU2041310C1 (pl)
SK (1) SK280109B6 (pl)
ZA (1) ZA924770B (pl)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ285403B6 (cs) * 1995-03-16 1999-08-11 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H. Pracovní vozidlo pro provádění kolejových stavebních prací
AT405425B (de) * 1997-08-20 1999-08-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit einem laser-bezugsystem und verfahren
EP0952254B1 (de) * 1998-03-27 2003-11-19 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Verfahren zur Gleislagekorrektur
US6161429A (en) * 1998-10-13 2000-12-19 Paveset America, Llc Dual path profilograph
ATA18499A (de) * 1999-02-10 2000-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur lagekorrektur eines gleises
DE50015765D1 (de) * 1999-02-12 2009-12-03 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zum Aufmessen eines Gleises
US6405141B1 (en) * 2000-03-02 2002-06-11 Ensco, Inc. Dynamic track stiffness measurement system and method
SE516170C2 (sv) * 2000-03-29 2001-11-26 Railvac Ab Sätt att planera banvallssidor och lasermätningsanordning
ITVE20000023A1 (it) * 2000-05-12 2001-11-12 Tecnogamma S A S Di Zanin E & Apparecchiatura laser per il controllo delle rotaie di una linea ferrotramviaria.
US9733625B2 (en) 2006-03-20 2017-08-15 General Electric Company Trip optimization system and method for a train
US10308265B2 (en) 2006-03-20 2019-06-04 Ge Global Sourcing Llc Vehicle control system and method
AT6219U3 (de) * 2002-07-23 2004-07-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur beladung eines verladezuges
AT5982U3 (de) * 2002-11-13 2003-12-29 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur abtastung eines bettungsprofiles
US9950722B2 (en) 2003-01-06 2018-04-24 General Electric Company System and method for vehicle control
US6804621B1 (en) * 2003-04-10 2004-10-12 Tata Consultancy Services (Division Of Tata Sons, Ltd) Methods for aligning measured data taken from specific rail track sections of a railroad with the correct geographic location of the sections
US9956974B2 (en) 2004-07-23 2018-05-01 General Electric Company Vehicle consist configuration control
US9828010B2 (en) 2006-03-20 2017-11-28 General Electric Company System, method and computer software code for determining a mission plan for a powered system using signal aspect information
CN100371198C (zh) * 2006-03-27 2008-02-27 太原理工大学 递推式铁路轨道检测车及检测方法
US8914171B2 (en) 2012-11-21 2014-12-16 General Electric Company Route examining system and method
CN101700777B (zh) * 2009-10-24 2011-09-28 株洲南车时代电气股份有限公司 一种轨道几何参数测量小车
CN102101478A (zh) * 2009-12-19 2011-06-22 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 车载作业车
WO2014026091A2 (en) 2012-08-10 2014-02-13 General Electric Company Route examining system and method
US9702715B2 (en) 2012-10-17 2017-07-11 General Electric Company Distributed energy management system and method for a vehicle system
CN103046442B (zh) * 2012-12-18 2015-03-11 北京二七轨道交通装备有限责任公司 打磨车激光定位装置及打磨车
US9255913B2 (en) 2013-07-31 2016-02-09 General Electric Company System and method for acoustically identifying damaged sections of a route
AT514667B1 (de) * 2013-08-07 2015-05-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zur Unterstopfung eines Gleises
RU2538482C1 (ru) * 2013-08-08 2015-01-10 Открытое акционерное общество "БетЭлТранс" (ОАО "БЭТ") Система автоматизированного контроля геометрических параметров шпал
AT514718B1 (de) * 2013-09-11 2015-06-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren für die Korrektur eines Gleises
US20150083914A1 (en) * 2013-09-25 2015-03-26 Nordco Inc. Railway reference machine having a collapsible projector assembly
EP2960371B1 (de) * 2014-06-27 2017-08-09 HP3 Real GmbH Vorrichtung zum Vermessen von Gleisen
CN104652197A (zh) * 2015-02-13 2015-05-27 中铁第一勘察设计院集团有限公司 高速铁路轨道测量仪分离式行走轮驱动装置
WO2016153486A1 (en) * 2015-03-24 2016-09-29 Harsco Technologies LLC Moveable seat on a rail vehicle
AT518839B1 (de) * 2016-07-11 2018-12-15 Plasser & Theurer Exp Von Bahnbaumaschinen G M B H System und Verfahren zum Vermessen eines Gleises
AT519575B1 (de) * 2017-02-15 2018-08-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleismessfahrzeug und Verfahren zur Erfassung einer vertikalen Gleislage
AT519784B1 (de) * 2017-03-17 2019-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Maschine und Verfahren zum Profilieren und Verteilen von Schotter eines Gleises
CN110116734A (zh) * 2019-05-07 2019-08-13 中国铁建重工集团股份有限公司 磁浮轨道作业车
CN112442927A (zh) * 2019-09-02 2021-03-05 中国铁道科学研究院集团有限公司铁道建筑研究所 一种捣固车前端偏差测量方法
RU199383U1 (ru) * 2020-02-04 2020-08-31 Общество с ограниченной ответственностью "РН-Пурнефтегаз" Каретка для дистанционного перемещения отражателя по рельсе
CN114987565B (zh) * 2022-06-17 2023-08-04 杭州申昊科技股份有限公司 一种具有越障功能的轨道探伤车

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1154311A (en) * 1965-03-23 1969-06-04 Canron Ltd Railway Track Lifting Apparatus
US3750299A (en) * 1969-01-22 1973-08-07 Plasser Bahnbaumasch Franz Track apparatus with laser beam reference
ATE33411T1 (de) * 1985-08-22 1988-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisfahrbare maschine zum messen bzw. registrieren oder korrigieren der gleislage mit laser-strahlen bzw. -ebenen.

Also Published As

Publication number Publication date
ZA924770B (en) 1993-03-31
SK280109B6 (sk) 1999-08-06
NO922200D0 (no) 1992-06-04
CA2070791C (en) 2002-12-31
PL294986A1 (en) 1992-12-28
EP0520342A1 (de) 1992-12-30
AU1862192A (en) 1993-01-07
NO301599B1 (no) 1997-11-17
CA2070791A1 (en) 1992-12-18
US5301548A (en) 1994-04-12
JP2865950B2 (ja) 1999-03-08
AU646743B2 (en) 1994-03-03
DK0520342T3 (da) 1996-01-08
FI922974A (fi) 1992-12-28
RU2041310C1 (ru) 1995-08-09
CN1067938A (zh) 1993-01-13
JPH05202506A (ja) 1993-08-10
HU212948B (en) 1996-12-30
ATE131232T1 (de) 1995-12-15
FI98314B (fi) 1997-02-14
NO922200L (no) 1992-12-28
FI922974A0 (fi) 1992-06-26
CZ198392A3 (en) 1993-01-13
FI98314C (fi) 1997-05-26
DE59204556D1 (de) 1996-01-18
CZ278676B6 (en) 1994-04-13
CN1044021C (zh) 1999-07-07
EP0520342B1 (de) 1995-12-06
HU9202115D0 (en) 1992-10-28
ES2081523T3 (es) 1996-03-16
HUT64276A (en) 1993-12-28
SK198392A3 (en) 1994-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL168287B1 (pl) Pojazd pomiarowy PL PL PL PL
SU1505447A3 (ru) Машина на рельсовом ходу дл измерени , регистрации и корректировки положени пути
US7050926B2 (en) Method of surveying a track
US7979995B2 (en) Method of measuring a track position
JP3140160B2 (ja) 軌道と固定点との間の距離を測定するための距離測定台車
US5090329A (en) Reference system for track working machine
JPH05273330A (ja) 軌道区間の実測位置の偏位を測定するための方法
AU2017381030B2 (en) A measuring device and method for recording a track geometry
AU618384B2 (en) A continuously advancing (non-stop) track tamping, levelling and lining machine
JP3295213B2 (ja) 軌道突固め機械
CA2288921C (en) A method of tamping a track
CN204309801U (zh) 用于检测轨道平顺度的检测装置
US4165693A (en) Mobile track leveling, lining and tamping apparatus
AU626199B2 (en) Continuously advancing track tamping machine comprising a plough arrangement
CA1119045A (en) Track-bound carriage with set-off apparatus
RU2152469C1 (ru) Измерительное устройство на железнодорожном ходу
PL244006B1 (pl) Urządzenie do bezdotykowego wyznaczania geometrii toru
PL189000B1 (pl) Urządzenie zdalnie sterowane do pomiaru prostoliniowości szyn, zwłaszcza szyn suwnicowych

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110623