HUT66123A - Process of preparing large dimension emulsion polymer particles, polymer product and uses thereof - Google Patents
Process of preparing large dimension emulsion polymer particles, polymer product and uses thereof Download PDFInfo
- Publication number
- HUT66123A HUT66123A HU9302009A HU9302009A HUT66123A HU T66123 A HUT66123 A HU T66123A HU 9302009 A HU9302009 A HU 9302009A HU 9302009 A HU9302009 A HU 9302009A HU T66123 A HUT66123 A HU T66123A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- particles
- emulsion polymer
- particle
- polymer
- emulsion
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F2/00—Processes of polymerisation
- C08F2/12—Polymerisation in non-solvents
- C08F2/16—Aqueous medium
- C08F2/22—Emulsion polymerisation
- C08F2/24—Emulsion polymerisation with the aid of emulsifying agents
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Polymerisation Methods In General (AREA)
- Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
- Paints Or Removers (AREA)
- Paper (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Carbon And Carbon Compounds (AREA)
- Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)
- Air Conditioning Control Device (AREA)
- Graft Or Block Polymers (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
Description
•részecskék
A találmány tárgya eljárás Nagyméretű emulziós polimer és az eljárás polimer termékért/ égy megvalósítási módja szerint találmány* egy hosszú tengellyel és egy azt metsző^^id ,tégellyel leírt alakú, nagy méretarányú részecskéké Ezen részecskék alakja a tojásszerűtől, megvalósítási módja szerint a találmány nagy, csaknem gömb alakú emulziós polimer részecskékre vonatkozik.
%
KÉPVISELŐ: | ö s..... J |
DANUBIA SZABADALMI ÉS VÉDJEGY IRODA KFT | P KÖZZÉTÉTELI PÉLDÁNY / |
BUDAPEST | tiSiO/s' C.O&F Z/íU io/oo |
Eljárás nagyméretű emulziós polimer részecskék és polimer termék előállítására és azok felhasználásaivá
ROHM AND HAAS COMPANY, Philadelphia, Pennsylvania,
Amerikai Egyesült Államok
Feltalálók:
CHIOU, Shang-Jaw
LI SHENG, Miao-Hsun
HOOK III, John William
STEVENS, Travis Edward
Lower Gwynedd
Lower Gwynedd
Warminster
Ambler
PA. , Amerikai Egyesült Államok
A bejelentés napja: 1993. 07. 13.
Elsőbbsége: 1992. 11. 13. (975 746)
Amerikai Egyesült Államok
77707-5402-GÁ/Km0
A találmány tárgyát nagyméretű emulziós polimer részecskék, nagyméretű emulziós polimer részecskéket tartalmazó kompozíciók és gyártási eljárásaik képezik.
A találmány első szempontja szerint adott egy nagyméretű emulziós polimer részecske, amely legalább egy etilénesen telítetlen monomer polimerizálását magában foglaló emulziós polimerizációs eljárással nyerhető, i) az összes monomer reagens mennyiségére vonatkoztatva mintegy 0,5 és 50 tömeg % közötti primer amfifil polimer stabilizálószert és adott esetben szerves adalékanyagot tartalmazó stabilizáló rendszer jelenlétében, ahol a polimer stabilizálószer szerves vagy szervetlen bázissal oldhatóvá tett, hidrofób-hidrofil egyensúlyi lúgoldható gyanta vagy szerves vagy szervetlen savval oldhatóvá tett, hidrofób-hidrofil egyensúlyi savoldható gyanta, ii) szabad gyökös polimerizációs iniciátor jelenlétében; a primer amfifil polimer stabilizálószer folyamatos oldhatóságának kedvező körülmények között, és további monomer ellenőrzött módon való hozzáadásával a gömbalakú részecskék stabilizált nagyméretű emulziós részecskékké való növekedésének kiváltására, és adott esetben a monomer adagolás folytatásával a nagyméretű emulziós részecskék növekedésének kiváltására.
A találmány második szempontja szerint adott egy eljárás nagyméretű emulziós polimer részecske képzésére, amelyre az jellemző, hogy az eljárás a találmány első szempontja szerint definiált.
A találmány harmadik szempontja szerint adott egy funkcionális csoportokat tartalmazó nagy méretarányú (nagy hossz:átmérő arányú) emulziós polimer részecske.
• ·
- 3 A találmány negyedik szempontja szerint adott egy keresztkötéses nagy méretarányú polimer részecske.
A találmány ötödik szempontja szerint adott egy nagy méretarányú szénrészecske.
A találmány hatodik szempontja szerint adott egy nagy gömb alakú részecskéket tartalmazó kompozíció.
A találmány hetedik szempontja szerint adott nagy gömb alakú részecskék felhasználása erősítő adalékanyagként bevonásra, sajtolásra és edények készítésére szolgáló kompozíciókhoz .
A nagyméretű emulziós polimer részecskék előnyösen nagy méretarányú emulziós polimer latéxek.
A nagyméretű emulziós polimer részecskék előnyösen 2 és 50 mikron közötti átmérőjű gömbalakú emulziós polimer részecskék.
A polimer stabilizálószer előnyösen vagy lúgoldható gyanta, amely mintegy 5 és 75 tömeg % közötti sav-funkciós monomert tartalmaz és 1000-nél nagyobb molekulatömegű, vagy savoldható gyanta, amely mintegy 20 és 70 tömeg % közötti lúg-funkciós monomert tartalmaz és molekulatömege 1000-nél nagyobb.
Előnyösen jelen van egy szerves adalékanyag, amely lehet egy 6-18 szénatomos hidrofób alkohol, felületaktív anyag, poli(vinil-alkohol) vagy egyesülést elősegítő (koaleszcens) anyag.
Az eljárás előnyösen tartalmaz egy lépést, amely szerint az előállított nagy méretarányú polimer részecskéhez oldószert, vagy további monomert adagolunk a részecske megduzzasztásához és a nagy méretarányú polimer nagy gömb alakú részecskévé való alakváltozása kiváltásához elegendő mennyiségben.
• · • * ·
- 4 A nagy méretarányú emulziós polimer részecskében a funkcionális csoport előnyösen amin-, hidroxil-, acetoacetil-, N-alkanol-amido-, oxirán- vagy savcsoport.
Az igen megnyúlt szénrészecskét előnyösen nagy méretarányú polimer részecske pirolízisével kapjuk.
Továbbá a kompozíció előnyösen tartalmaz egy kötőanyagot.
A kompozíció előnyösen valamely a kritikus pigmenttérfogat koncentrációhoz közeli, vagy feletti pigmentkoncentrációval rendelkező bevonat, amelynek kiszáradt iszapéhoz hasonló repedezéssel szembeni ellenállása (műd crack resistance) pigmentet, kötőanyagot és nagy méretarányú polimer részecskéket tartalmazó porózus szubsztráton az ismerténél jobb; kötött cement és nagy méretarányú részecskék; hőre lágyuló sajtolási kompozíció; hőre lágyuló sajtolási kompozíció, ahol a részecskék nagy méretarányú részecskék; vagy javult hajlítási szilárdságú, szervetlen anyagokat és nagy méretarányú részecskéket tartalmazó cementes kompozíció bármelyike.
A leírásban és a példákban a következő rövidítéseket használjuk:
Anyag nevének rövidítése Anyagok teljes neve
ASR | Lúgoldható gyanta |
AA | akrilsav |
MAA | met i 1 -me t akr i 1 s a v |
IA | itakonsav |
AMPS | 2-akrilamido-2-metil-l-propán- szulfonsav |
SMA 1000 | sztirol/maleinsavanhidrid kopolimer |
BA | butil-akrilát |
• · · · ·
Anyag nevének
MMA
EA
EHA
Sty
DMAEMA
TBAEMA
VAc
IDMA
MLAM
GMA
AAEM
HEMA
ALMA
TEA
PPA
TTA
HMPA
VT
AN
PVOH
Airvol 203
Airvol 205
Airvol 523
- 5 rövidítése Anyagok teljes neve met i1-metakr i1át etil-akrilát 2-etil-hexil-akrilát sztirol N,N-dimetil-amino-etil-metakrilát N-tercier-butil-amino-etil-metakrilát vinil-acetát izodecil-metakrilát N-metilol-akrilamid glicidil-metakrilát 2-acetoacetoxi-etil-metakrilát 2-hidroxi-etil-metakrilát a11i1-metakr i1át trietanolamin propionsav borkősav
2,2-bisz(hidroxi-metil)-propionsav vinil-toluol akrilnitril poli(vinil-alkohol)
88%-ban hidrolizált PVOH, átlagos molekulatömege 7000 - 13 000
88%-ban hidrolizált PVOH, átlagos molekulatömege 15 000 - 27 000
88%-ban hidrolizált PVOH, átlagos molekulatömege 44 000
000 • · β · ···· »«·«
- 6 Anyag nevének rövidítése
Anyagok teljes neve
Conco AAS-60S
SLS
DS-4
Alipal CO-436
Triton X-405
Triton X-100
CTA n-DDM terc-DDM
HEM
3-MMP n-C8SH
3-MPA
TBHP
NaBS
SSF (Formopon)
IAA
APS
VAZO 52
Versene dodecil-benzolszulfonát trietanolamin sója nátrium-lauril-szulfát nátrium-dodecil-benzolszulfonát szulfátéit polietoxi-nonil-fenol ammóniumsója oktil-fenoxi-etilénoxid (40 EO) oktil-fenoxi-etilénoxid (9-10 EO) láncátvivő anyag n-dodekántiol tercier-dodekántiol
2- merkaptoetanol meti1-3-merkaptopropionát n-oktántiol
3- merkaptopropionsav tercier-butil-hidrogén-peroxid nátrium-hidrogén-szulf it nátrium-formaldehid-szulfoxilát (NaHS02·CH2O·2H2O) izoaszkorbinsav ammónium-perszulfát
2,2’-azo-bisz(2,4-dimetil-valeronitril) etilén-diamin-tetraecetsav-dinátriumsó-hidrát ···· ···· ···« · «· • · · · · · · i · · · · · ·· · · ·······
-ΊΑ megvalósítási módok egyike szerint a nagyméretű emulziós polimer részecskék nagy méretarányú polimerek, amelyek a 3-4 mikron hosszú és 0,3 mikron átmérőjű részecskéktől a mintegy 800 mikron hosszú és 5-10 mikron átmérőjű részecskékig terjednek. Ezeknek a részecskéknek alakja a tojásszerűtől a pálcáig és a nyújtott szálig terjed.
Egy másik megvalósítási mód szerint a nagyméretű emulziós polimer részecskék gömbalakú részecskék, amelyek átmérője 2 mikron és 40 mikron közötti.
A találmány szerinti eljárásokban nagyméretű emulziós polimer részecskéket állítunk elő. Mind nagy gömb alakú részecskéket, mind nagy méretarányú polimer részecskéket elő lehet . állítani a találmány szerinti eljárással. Az eljárás magában foglalja monomerek emulziós polimerizálását részecske stabilizáló rendszert tartalmazó vizes közegben.
A találmány egyik tekintetben egy emulziós polimerizációs eljárást ad nagyméretű emulziós polimer részecskék előállítására, amely eljárás magában foglalja legalább egy etilénesen telítetlen monomer polimerizálását i) a teljes reagáló monomer mennyiségére vonatkoztatva mintegy 0,5 és 50 tömeg % közötti primer amfifil polimer stabilizálószert és adott esetben szerves adalékanyagot tartalmazó stabilizáló rendszer jelenlétében, ahol a polimer stabilizálószer szerves vagy szervetlen bázisban oldott hidrofób-hidrofil egyensúlyi lúgoldható gyanta és szerves vagy szervetlen savban oldott hidrofób-hidrofil egyensúlyi, savban oldható gyanta lehet; és ii) szabad gyökös polimerizációs iniciátor jelenlétében; a primer amfifil polimer stabilizálószer folyamatos oldhatóságának kedvező körülmények között és további ·«··*······· · ·· • · · · · · · • · · · · • · · · · · • · · · ·······
- 8 monomer ellenőrzött módon való hozzáadagolásával a gömbalakú részecskéknek stabilizált nagyméretű emulziós részecskékké való növekedésének kiváltására, és adott esetben a monomer adagolás folytatásával a nagyméretű emulziós részecskék növekedésének kiváltására.
A találmány szerinti eljárás magában foglalja a kiválasztott monomerek polimerizálását vagy kopolimerizálását egy stabilizáló rendszer jelenlétében. A stabilizáló rendszer tartalmaz egy lúgoldható gyanták vagy savoldható gyanták körébe tartozó, mind hidrofób, mind hidrofil szegmenseket tartalmazó primer amfifil polimer stabilizálószert. Az amfifil anyagok .olyan anyagok, amelyek kovalens kötésben tartalmaznak mind hidrofób, mind hidrofil szegmenseket ugyanazon molekulában. A hidrofil csoportok körébe tartoznak például a -OH, amido-, -0(CH2CH2-O-)mH [m = 2 - 70], -COO-NH4+, -S0-Na+ és
-N(-CH3)3+Cl“ csoportok.
A hidrofób csoportok körébe tartoznak például a (CnH2n+i általános képletű) mintegy 6 szénatomosnál nagyobb és mintegy 20 szénatomszámig terjedő alkilcsoportok, például oktil-, nonil-, decil-, undecil-, dodecil- stb. csoportok éppúgy, mint ciklikus (azaz ciklohexil-) és aromás csoportok, például fenil-, tolil- és aril-alkil-csoportok, például nonil-fenil- és terc-oktil-fenil-csoportok.
A találmány körén belül használt polimer stabilizálószerek mindegyikét a hidrofób és hidrofil tulajdonságok egyensúlya jellemzi akár tömb, szuszpenziós, oldat vagy emulziós polimerizációs technikák bármelyikével állították is elő ezeket.
Ezeket a stabilizálószereket előállíthatjuk tipikus
szabadgyökös polimerizációs eljárásokkal. A tömb, oldat, szuszpenziós és emulziós polimerizációs eljárásokat a Polymerization Processes, szerk. C. E. Schieldknecht, John Wiley and Sons, 1977. szakirodalmi helyen írják le. Előnyösek az emulziós és oldat polimerizációs eljárásokkal előállított gyanták. Sok hagyományos pigment diszpergálószer szolgál példaként a kereskedelmileg beszerezhető amfifil polimer stabilizálószerekre, ilyenek például a Rohm and Haas Company terméke, a Tamol^ 731 és az ARCO Chemical Company termékei, a diizobutilén/maleinsav polimer és a sztirol/melainsavanhidrid gyanták, például az SMA 1000 (M=1600; savszám 480).
A primer polimer stabilizálószerek szerkezeti és teljesítmény tulajdonságai fontos elemek a találmány szerinti egyedülálló és nem várt részecske alakok előállításában. Megfelelő polimer stabilizálószereket lehet előállítani olyan szokásos etilénesen telítetlen és vinil monomer keverékekből, amelyek nagy részarányban foglalnak magukba sav- vagy amin-funkcionális monomereket, és amelyek 1000-nél nagyobb molekulatömegű polimer terméket eredményeznek emulziós vagy oldat polimerizációval. A polimer stabilizálószer általában 15 000 alatti átlagos molekulatömegű. Az előnyös álagos molekulatömeg mintegy 5000 és 10 000 közötti. A nagy molekulatömegű polimer stabilizálószerek általában nem előnyösek, mivel semlegesítésnél nagy viszkozitást okoznak, vízben való oldhatatlanságuk felhasználhatóságukat meggátolja.
Az eljárásban használt polimer stabilizálószert általában bármilyen ismert emulziós és oldat polimerizálásnál rendesen használt polimerizálható monomerből előállíthatjuk, ilyen •*·· »··« • · < ·4 · · > · · · · · • · · · · · ·· · · ·······
- 10 monomerek például az etilénesen telítetlen monomerek, aromás vinil monomerek, 1 és 20 szénatomszám közötti alkilcsoporttal rendelkező akrilsav- és metakrilsav-észterek. A polimer stabilizálószerbe a funkciós csoportot bevihetjük a polimer készítésénél funkcionális monomerek használata révén vagy a polimerizálás után végrehajtott funkcionalizációs reakciók révén.
Az eljárásban használt polimer stabilizálószer savas funkcionális monomerjei ismert monomerek, ezek közé tartoznak például az akrilsav, metakrilsav, maleinsav, fumársav, krotonsav, itakonsav, szulfonsav monomerek és foszforsav monomerek. Az eljárásban használt polimer stabilizálószer alkáli funkcionális monomerjei ismert monomerek, ezek közé tartQznak .például az Ν,Ν-dimetil-amino-etil-metakrilát, N,N-dimetil-amino-etil-akrilát, Ν,Ν-dietil-amino-etil-metakrilát, terc-butil-amino-etil-metakrilát, Ν,Ν-dimetil-amino-propil-metakrilamid, N,N-dimetil-amino-propil-akrilamid és az oxazoladinil-etil-metakrilát.
A sav-funkcionális monomerek előnyös mennyisége mintegy 5 és 75 tömeg % közötti, illetve az alkáli-funkcionális monomerek előnyös mennyisége mintegy 20 és 70 tömeg % közötti. Azonban a pálca alakú vagy nagy gömb alakú részecskék kialakításához szükséges funkcionális monomer szint jelentősen függ a polimer stabilizálószerek teljes összetételétől.
Például, ha sav- vagy alkáli-funkcionális csoportokat tartalmazó láncátvivő anyagokat alkalmazunk, meg kell változtatni az alkalmazott sav- vagy alkáli-funkcionális monomerek részarányát, számolva a láncátvivő anyag által bevitt csoportok hatásával. Az eredményként kapott sav-funkcionális vagy alkáli11 • · · · « • · ·····«·
-funkcionális polimer stabilizálószert azután lúggal, illetve savval oldatba visszük oldódó polimer stabilizálószer előállítására.
Az előnyös, 5000 - 10 000 molekulatömegű amfifil stabilizálószer nyeréséhez rendszerint láncátvivő anyagok szükségesek (CTA-k). Ráadásul a láncátvivő anyagok hidrofób, hidrofil, asszociatív és térbeli megosztó hatásai jelentős hatást gyakorolnak a nagy emulziós polimer részecskék kialakulására. Ezeket a hatásokat mutatjuk be a 16.-43. számú példákban. Hidrofób CTA-k (16. és 17. számú példák), 65 BA/35 MMA pálca alakú polimereket adnak. A kevésbé hidrofób CTA-k (18. számú példa) nagy gömböket adn^k,,míg a hidrofil CTA (3 MPA, 22. példa) kis gömböket ad. Hidrofób CTA-kat, például n-hexadecil-merkaptánt, n-oktadecil-merkaptánt és benzil-merkaptánt használva, azok nem adnak pálcákat (19., 20. és 21. számú példák).
Ezzel a specifikus lúgoldható gyanta (ASR) kompozícióval a nagyon hidrofób n-hexadecil- és n-oktadecil-merkaptán és a benzil-merkaptán, amelyek a kisebb térbeli gátlás miatt hatékonyan töltő hidrofób csoportokhoz vezethetnek, túl hidrofób polimer stabilizálószereket eredményezhetnek ahhoz, hogy nagy polimer részecskéket adjanak.
A hidrofil láncátvivő szerek, például a hidroxi-etil-merkaptán, a merkapto-1,2-propándiol és az l-merkapto-2-propanol pálcákat adnak (23., 24., 25. és 26. számú példák). Úgy véljük, hogy a hidrofil OH-tartalmú CTA csoportok a töltött szegmenssel (azaz a polikarbonsawal) orientálódnak, így csökkentve az elektrosztatikus erők némelyikét, és a pálca• ·5 · • · β · * · · · · » »- * · ··· ··««
- 12 képződéshez eléggé kiegyensúlyozott hidrofób-hidrofil erőket eredményezve.
A lúgoldható gyantában a hidrofób láncátvivő szer, például az n-DDM szintje hatást gyakorol a részecske morfológiájára (31-35. példák). A 30. példában, amely csak 1 % n-DDM-et tartalmaz, nem képződnek pálca alakú részecskék; az ok feltehetően az ASR gyenge oldhatósága. Ha a hidrofil CTA, HEM vagy 3-MMP feleslegben van jelen (39. és 43. számú példák), az ASR polimer láncok a hidrofób kölcsönhatásnál erősebb elektrosztatikus taszítóerővel rendelkeznek, mivel a kis molekulatömegű ASR-ban a polimer láncra vonatkoztatva kevesebb BA egység van jelen. Úgy gondoljuk, ez a hidrofób—hidrofil jellegbeli egyensúlyváltozás okozza, hogy ezekben a példákban nem képződnek pálca alakú részecskék.
Az előállított nagy emulziós polimer részecskére kifejezett hatást gyakorol az amfifil polimer stabilizálószer készítésére használt hidrofil monomer típusa és mennyisége és a használt CTA minősége, mint azt fent említettük. Az ASR váz hidrofób voltának mértéke is befolyásolja a nagy részecskék előállítását. Észlelhető növekedés van a lúgoldható gyanták hidrofóbitásában, mivel a butil-akrilát helyettesíti a kevésbé hidrofób metil-metakrilátot. A nagyon hidrofób monomerek, például a dodecil-, hexadecil- és oktadecil-metakrilát kis mennyiségei erősen befolyásolják a pálca alakú polimerek képződését.
A következőkben a lúgoldható gyanta (ASR) semlegesítését ismertetjük.
A lúgoldható gyantákhoz az eljárásban semlegesítőszerként szerves és szervetlen alkálifémvegyületeket alkalmazunk, például nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot, lítium-hidroxidot, ammónium-hidroxidot, primer, szekunder és tercier aminokat, például trietil-amint, trietanolamint és kvaterner aminokat. A savoldható gyantákhoz az eljárásban használt semlegesítőszer lehet szerves vagy szervetlen sav, például hidrogén-klorid, ecetsav, propionsav vagy borkősav. Az eljárásban használt semlegesítőszerek típusát és mennyiségét minden egyes esetben a polimer stabilizálószer (ASR) összetétele, a kész emulziós polimer kompozíció és a kívánt morfológia alapján választjuk ki.
Pálca-alakú részecskék képzéséhez különösen kedvelt bázikus semlegesítőszer a trietanolamin. Ez a szerves amfifil aminnak a polimer stabilizálószerrel együttes adszorpciójának a következménye lehet, amely úgy valósul meg, hogy csökkenti a polimer stabilizálószerben lévő ionos fejek kölcsönös taszítását, és ezáltal a részecskék halmazának kialakulásához szükséges elektromos munkát. A trietanolamin használható önmagában vagy más illó vagy nem-illó bázisokkal alkotott elegye formájában semlegesítő bázisként.
Az ASR-ek semlegesítési foka, ami rendszerint befolyásolja a hidrofób-hidrofil egyensúlyt, befolyásolja a képződött polimer részecskék alakját és méretét is. A polimer stabilizálószereket, amelyek már észlelhetően hidrofilek a sav (vagy amin) funkcionalitás következtében, kevésbé befolyásolja a semlegesítés foka, mint az erősebben hidrofób, kevésbé funkcionalizált gyantákat. Megfigyeltük, hogy oldhatatlanná tett ASR használatával csak szabályos, kicsi, gömbalakú latex részecskéket ka púnk. Pálca alakú latex részecskét kapunk, ha az ASR-t a bázissal semlegesítjük. Az ASR valamely oldhatósága vagy duzzadása szükséges ahhoz, hogy a polimer stabilizálószer amfifil jellege vizes fázisban működni tudjon.
így ezeknek a kis molekulatömegű, lúg- vagy savoldható gyantáknak a hidrofób kölcsönhatási és elektrosztatikus taszítási (az amfifil karakter) egyensúlyát befolyásoló változók között szerepelnek a láncátvivő szer (CTA) szerkezete, a használt CTA mennyisége, a kiválasztott vinil monomerek, a sav(vagy amin)-tartalom, a bázis (vagy sav) oldószer és az előállítási mód.
Egy eljárás megtervezésénél annak eldöntése, hogy az eljárásban savoldható vagy lúgoldható polimer stabilizálószert használjunk-e, a polimerizációs eljárás pH korlátain, különösen az ASR oldhatóságához szükséges pH igények által meghatározott pH korlátain alapul. Bázissal oldott karbonsav-funkcionális-csoporttal bíró gyanta polimer stabilizálószer oldhatatlanná tehető savas anyagok, például sav funkcionális csoporttal bíró monomerek hozzáadásával. Ennélfogva savoldható gyanta stabilizálószer lenne előnyös éppúgy sav funkcionális polimer, mint lúgos körülmények között labilis monomerekből képzett polimerek, például vinil-acetátot tartalmazó polimerek előállításához. A lúgoldható gyanták előnyös polimer stabilizálószerek éppúgy az amin funkcionális csoporttal bíró polimerek, mint az alkálikus közegben stabil polimerek gyártásában való felhasználásra.
A stabilizáló rendszer tartalmazhat a részecskék morfológiáját befolyásoló egyéb szerves adalékanyagokat is. A latex részecskék morfológiáját befolyásoló szerves adalékanyagok a hidrofób alkoholok, a hidrofób aminok, ionos és nemionos felületaktív anyagok, poli(vinil-alkoholok) és koaleszcens anyagok. A hidrofób alkoholok, nemionos felületaktív anyagok és/vagy ionos felületaktív anyagok különösen elősegítik hosszú, pálca alakú latex részecskék képződését. Az eljárásban előnyösen mintegy 6-18 szénatomosos alkilcsoporttal rendelkező hidrofób alkoholokat használunk fel.
A szakirodalomban, például a H. Hoffmann, Angew. Chemie. Int. Ed. Engl. 27 , 902-912 (1988) szakirodalmi helyen leírták, hogy szerves anyagok, különösen amfifil alkoholmolekulák kis mennyiségei adszorbeálódnak a micella határfelületeken, és jelentős változásokat hozhatnak létre a felületaktív anyagok kritikus micella koncentrációjában (CMC). A rövidebb láncú alkoholok főleg a micella külső részén adszorbeálódnak, közel a micella-víz határfelülethez, ahol gyorsan adszorbeálódhatnak és deszorbeálódhatnak. A közepes lánchosszúságú alkoholok, például a dekanol, a micellás elrendezésben vélhetően a mag külső részében találhatók, és az itt tárgyalt polimer stabilizálószerek feltehetően ezen a területen helyezkednek el. Az adalékanyagok ilyen fajta adszorpciója csökkenti a részecskehalmaz kialakulásához szükséges elektromos munkát azáltal, hogy a polimer stabilizálószerben lévő ionos fejek kölcsönös taszítását csökkenti.
Ezekben az eljárásokban a stabilizáló rendszer részeként használható felületaktív anyagok közé tartoznak ionos felületaktív anyagok; sav funkcionális csoportú polimer stabilizálószerek használatánál anionos felületaktív anyagok, például nátrium-lauril-szulfát vagy nátrium-dodecil-benzolszulfonát, amin funkconális csoportú polimer stabilizálószerek használatánál kationos felületaktív anyagok. Nemionos felületaktív anyagok, például etoxilált alkil-fenolok és etoxilált lineáris és elágazó, 10 - 18 szénatomos alkoholok is használhatók. Ha nagy Tg-értékü polimerekből álló pálca alakú részecskék előállítását kívánjuk, kívánatos lehet koaleszcens, vagy más lágyítószer használata a pálca alakú latex részecskék képződésének elősegítésére. Az eljárásban használható koaleszcens szerek közé tartoznak például a Texanol és a xilol.
A találmány körében használt ASR mennyisége általában 0,5
- 50 tömeg%, a polimer részecskék·előállításához használt monomerek teljes tömegére vonatkoztatva. Adalékanyagok, például ionos és nemionos felületaktív anyagok használata nélkül a pálca-alakú polimer részecskék hossza csökken, és az ASR felhasználási szint csökkenésével nő a pálcák átmérője. A polimer stabilizálószert beadagolhatjuk a reakcióedényekbe előregyártott termékként, vagy in situ készíthetjük el. A pálca alakú és nagy gömb alakú latex polimer részecskék képződése függ az emulziós polimer kompozíciótól, valamint a polimer amfifil stabilizálószertől és a szerves adalékanyagoktól. Megfigyelésünk szerint, ha egy a nagyméretű részecskék előállítására szolgáló eljárást a kívánt emulziós polimer Tg értékének növelésével vagy az emulziós polimer kompozíció hidrofób elemei részarányának növelésével módosítunk, célszerű a módosított eljárásban alkalmazott ASR stabilizálószerben a savtartalom, vagy a hidrofil elemek részarányának növelése. Megfigyeltük, hogy a felületaktív anyag vagy a stabilizálószer adszorpciója a stabilizálószer hidrofób részének és a polimer részecske felületének a függvénye [B. Kine és G.H. Redlich, Felületaktív anyagok szerepe az emulziós polimerizációban a Surfactants in Chemical/Process Engineering, szerkesztők D.T. Wasan, M.E. Ginn és D.O. Sheh, Marcel Dekker, Inc., N.Y., 1988, 263-314. oldalain]. Minél több a hidrofób, vagy nem-poláris latex felület, rendszerint annál nagyobb a stabilizálószer adszorpciója. A hidrofób polimer kompozícióknál felmerülő erős hidrofób kölcsönhatások ellensúlyozására erősebben hidrofil ASR használata lehet szükséges.
A találmány szerinti nagy emulziós polimer részecskéket előnyösen előállíthatjuk szokásos emulziós polimerizációs eljárásokkal, a megfelelő monomerek alkalmas részarányban, vizes fázisban, vízoldható stabilizáló rendszer jelenlétében való felhasználásával, ahol a stabilizáló rendszer oldott amfifil polimer stabilizálószert és szabad gyököt fejlesztő iniciátorokat, például alkálifém-perszulfátokat vagy redox iniciátor rendszereket, például terc-butil-hidrogén-peroxid/nátrium-meta-hidrogén-szulfit rendszert foglal magában. Emulziós polimerizációs technikákat írnak le a 2 754 280, a 2 795 564 és a 3 732 184 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban, valamint a Gary W. Poehlein Encyclopedia of Polymer Science and Engineering 2. kiadás, John Wiley and Sons, 1986., 6. kötet, 1-151. oldal szakirodalmi helyen.
Az eljárást előnyösen úgy végezzük, hogy a kívánt nagy polimer részecske összetételének megfelelő monomer elegyet, amely adott esetben vízben emulgeált lehet, polimerizációs körülmények között olyan vizes fázishoz adjuk hozzá, amely az * · · ·
- 18 oldhatóvá tett amfifil polimer stabilizálószert és adott esetben más, alkalmas anionos, kationos vagy nemionos emulgeálószereket vagy azok keverékét tartalmazza. Adott esetben szerves adalékanyagok vagy védőkolloidok, például különböző molekulatömegű és hidrolízisfokú poli(vinil-alkohol)-ok is jelen lehetnek.
A találmány szerinti pálca alakú és nagy gömb alakú részecskék képzésére alkalmas polimerizálható monomerek az akrilát és metakrilát monomerek, például alkil-akrilátok, ahol az alkilcsoport mintegy 1-22 szénatomos, például metil-akrilát, etil-akrilát, butil-akrilát, 2-etil-hexil-akrilát, dodecil-akrilát, és alkil-metakrilátok, péjldául metil-metakrilát, etil-metakrilát, butil-metakrilát, izodecil-metakrilát és dodecil-metakrilát.
Egyéb előnyös monomerek például az akrilnitril, metakrilnitril, metil-vinil-éter, vinil-acetát, vinil-formiát és a vinil-verzatát. Egyéb különösen előnyös monomerek a monovinilidén aromás monomerek, például sztirol, alfa-metil-sztirol és egyéb helyettesített sztirolok.
Karbonsav monomereket, például akrilsavat, metakrilsavat, itakonsavt, maleinsavat, fumársavat, krotonsavat is használhatunk. Hasonlóan az amin funkcionális csoportú monomerek, például az Ν,Ν-dimetil-amino-etil-akrilát és -metakrilát, terc-butil-amino-etil-metakrilát és N,N-dimetil-amino-propil-metakril-amidok is könnyen bevihetők nagy emulziós polimer részecskékbe.
Funkcionális monomerek, például glicidil-metakrilát, acetoacetoxi-etil-metakrilát, hidroxi-etil-metakrilát, hidroxi- 19 -etil-akrilát, akrilamid, metilolált akrilamid és metakrilamid, nehézség nélkül bevihetők ezekbe a nagy emulziós polimer részecskékbe. Ezek a funkcionális polimerek ismert módszerekkel térhálósíthatók térhálós, oldószernek ellenálló nagy részecskékké. Erősen hidrofil funkcionális anyagot magukban foglaló hidroxiltartalmú nagy polimer részecskéket állíthatunk elő poli(vinil-acetát)-tartalmú polimereket előállítva, és azután az acetátcsoportokat hidrolizálva, így hidroxilcsoportokat nyerünk.
A találmány gyakorlatában alkalmazhatunk szokásos láncátvivő anyagokat is, valójában sok esetben, különösen nagyobb Tg értékű hidrofil polimerek esetén, előnyös az amfifil láncátvivő anyagok, például n-dodecil-merkaptán használata. Az ilyen szokásos láncátvivő anyagok példáiként említjük a bromoformot, szén-tetrakloridot, hosszú láncú merkaptánokat (oktil-merkaptánt, dodecil-merkaptánt), merkapto-észtereket, például metil-merkapto-propionátot és 2-etil-hexil-merkapto-acetátot és egyéb merkaptánokat, például merkapto-propionsavat és 2-hidroxi-etil-merkaptánt.
A polimerizációs hőmérséklet mintegy 30 - 100 °C, legelőnyösebben mintegy 55 - 90 °C. Úgy tűnik, hogy a polimerizációs hőmérsékletek a tartomány felső vége felé kedveznek a pálca alakú polimer részecskék képződésének. Ezek a hőmérsékletek kedvezhetnek a pálcaképződés módjaként tekintett aggregációs folyamatnak. A hőmérséklet befolyásolhatja a stabilizációs rendszer oldhatóságát és amfifil egyensúlyát is.
Ezeknek a nagy emulziós polimer részecskéknek az előállításában alkalmazhatók az emulziós polimericázióban sajátos célokra használt, a szakterületen ismert egyéb alkotórészek is. Például észlelhető mennyiségű (0,1 % és 25 % közötti) vízzel elegyedő oldószerek, például tercier-butil-alkohol, etil-alkohol, metil-Carbitol és butil-Cellosolve lehetnek jelen a vizes polimerizációs közegben. A fémionok eltávolítására jelen lehetnek kelátképző anyagok.
Ezen nagy emulziós polimer részecskék kolloid diszperzióinak feldolgozása alatt tekintettel kell lenni arra, hogy oldhatóvá tett primer polimer stabilizálószerrel stabilizáljuk őket. Lúgoldható gyanták esetében például a kolloid diszperzió pHjának a stabilizálószert semlegesítő szintre való csökkentése flokkulálja a diszperziót. Hasonlóan, savoldható gyantával stabilizált nagy részecskék diszperziója nem lesz stabil a savoldható gyanta oldhatóságát csökkentő nagyobb pH-kon. A pH beállításával ezek a nagy polimer részecskék flokkuláIhatok.
Kívánt esetben ezeknek a nagy részecskéknek a kémiai ellenállása vagy fizikai tulajdonságai javíthatók vagy megváltoztathatók szokásos monomerekkel és/vagy keresztkötéses monomerekkel, például 1,3-butilénglikol-dimetakriláttal, allil-metakriláttal, trimetilolpropán-triakriláttal és -trimetakriláttal vagy divinil-benzollal végzett szokásos második fázisú polimerizálással [lásd például a 4 814 373 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban].
Jóllehet nem szándékozunk a találmányt elméleti magyarázathoz kötni, a következő gondolatokat azoknak adjuk vezérfonalként, akik érdekeltek a találmány alkalmazásában.
Feltételezzük, hogy pálca alakú részecskéket akkor kapunk, ha a primer polimer stabilizálószer, az ASR, hidrofób kölcsön21 hatásai és elektrosztatikus taszítóerői (hidrofil kölcsönhatások) egyensúlyban vannak, és hogy a pálca vagy nagy gömb képződés mechanizmusa aggregációs folyamat, amely akkor megy végbe, ha primer polimer stabilizálószerek jelenlétében képződött kisméretű, gömbalakú emulziós polimer részecskék gyorsan összetömörülnek pálcákká vagy gömbökké. Azt feltételeztük, hogy a pálcák és gömbök ugyanolyan mechanizmusú folyamattal képződnek, azonban a stabilizáló rendszerben a kölcsönható erők nem lehetnek olyan jól kiegyensúlyozottak, ha nagy gömbök képződnek. A képződött nagy részecske alakját láthatóan az amfifil stabilizálószer kis részecskék összetömörülésénél ható tömörítési paraméterei szabályozzák.. Különböző alakú nagy micellás aggregátumok leírásánál megállapítják, hogy ezeknek a rendszereknek egyik vonzó szempontja az a tény, hogy a rendszerben mikroszkopikus szinten bekövetkező csekély változások a rendszer makroszkopikus tulajdonságainak drámai változásaihoz vezethetnek (H. Hoffmann, Angew. Chem., Id. fent). Hasonló módon, nem mindig nyilvánvaló közvetlenül, hogy az adott körülmények pontosan miért kedveznek a pálcák vagy nagy gömbök képződésének, vagy miért gátolják azt. A mechanizmusra vonatkozó elmélettől függetlenül a találmány műszaki hatása reprodukálható.
Az eljárás egyes szakaszaiban a minták optikai- és elektronmikroszkópos vizsgálati képei azt jelzik, hogy az első szakaszokban először kis gömb alakú részecskék képződnek, és azután alakulnak ki a kis gömb alakú részecskék összeolvadásával a pálca alakú vagy a nagy gömb alakú részecskék. A pálca alakú vagy nagy gömb alakú részecskék első megjelenési ideje változik
.... ...J .... J ...
* · 4 4 · ·· · · « i · · · · ·
- 22 mind a lúgoldható gyantától (ASR), mind a polimer kompozícióktól függően. Az első nagyméretű részecske megjelenése után gyorsan végbemegy a kis gömb alakú részecskék átalakulása pálcákká vagy nagy gömb alakú részecskékké. A végtermék gyakran mintegy 70 tömeg% pálcát, vagy nagy gömb alakú részecskét és mintegy 30 tömeg% finom (<400 nm) anyagot tartalmaz. A finom anyag szintjét az egyes szakaszokban centrifugálásos módszerekkel határoztuk meg. Feltételezzük, hogy az oldhatóvá tett ASR (egy só) indukálja a finom anyagnak pálca alakú vagy nagy gömb alakú részecskékké agglomerálódását. Azonban ionos felületaktív szer feleslegéből, de bármiféle ASR nélkül előállított,, finom részecskéket (30-100 nm) tartalmazó latexhez hiába adunk utólag oldhatóvá tett lúgoldható gyantát (ASR), az nem váltja ki pálca alakú vagy nagy gömb alakú részecskék létrejöttét; csak ^300 nm alatti részecskéket nyerünk (amint az a 173. példában látható). A pálca alakú vagy nagy gömb alakú részecskék képződéséhez nyilvánvalóan szükséges az ASR molekuláknak a finom anyagba, azaz a kezdeti polimerizációs szakaszba való bekeverése.
Az aggregálódási folyamat idején jelenlévő kis gömb alakú (itt finom anyagként jelölt) részecskékből nem mind épül be pálcákba vagy nagy gömbökbe. Ezekben a készítményekben rendszerint 10 és 40 % közötti finom anyag van jelen a pálcákon és/vagy gömbökön kívül. Ezeket a finom anyagokat el lehet választani a részecskéktől, és vissza lehet cirkuláltatni a következő nagy részecske előállítási eljárásba, ahol résztvesznek a nagy részecske képzésében.
A pálca alakú latex részecskéket át lehet alakítani nagy : .» .··.
• · · · · · ·« 9 t ·*·····
- 23 gömb alakú latex részecskékké, a pálca alakú latex részecskéknek monomerfelesleggel vagy oldószerfelesleggel való duzzasztásával. Az emulziós polimerizációs eljárásban a magas monomer szintek inkább gömbök, mint pálcák előállításnak kedvezhetnek.
A nagy méretarányú részecskék nagy gömbalakú részecskékké való duzzasztására használható oldószerek például a hexán, heptán, toluol és xilol. Azonban a pálcák oldószerekkel vagy monomerfelesleggel gömbökké való átalakulása jelentősen függ a polimer váztól. Erősen térhálós pálca alakú latex részecskék nem képesek átalakulni, vagy valószínűtlen átalakulások gömbökké akár oldószerfelesleggel, akár monomerfelesleggel.
Finom por alakjában állíthatunk elő pálca alakú és nagy gömb alakú részecskéket a pálca alakú és nagy gömb alakú polimer latexekből víz, és ha szükséges, felületaktív anyagok (beleértve az ASR-eket) és finom részecskék eltávolításával. A polimer port különböző technikákkal, például szűréssel, fagyasztvaszárítással, centrifugálásos szétválasztással, porlasztva-szárítással, szerves oldószerrel való kicsapással vagy kisózással kaphatjuk meg.
A találmány szerint előállított nagy latex részecskék átmérője és hossza széles dimenziótartományt foglal magában. A nagy gömb alakú latex részecskék előnyös átmérő tartománya 2 és 40 mikron közötti. A nagy méretarányú részecskéket 0,3 és 10 mikron közötti átmérővel és ^800 mikronig terjedő hosszal állítjuk elő. Előállíthatunk 3 vagy annál nagyobb méretarányú részecskéket.
A találmány potenciális alkalmazásai magukban foglalják a nagy gömbök felhasználását matt kenceként és kitűnő fényezési ···♦ f ·· « · I · · • · · * · • · · · · · ·· · · ·*·····
- 24 ellenállóképességet adó PVC bevonatokhoz, festékekhez és lakkokhoz és szuszpenziós polimerizációs folyamatokban polimerizációs magként, például ioncserélő szemcseként való felhasználásukat. A nagy méretarányú részecskék felhasználhatók pigmenttartalmú és pigment nélküli filmekben (különösen porózus szubsztráton a kritikus pigment térfogatkoncentráció közelében vagy felette lévő bevonatokban) iszapszerű repedezéssel szembeni jó ellenállóképesség biztosításához, erősítőanyagokként filmekben és műanyag tárgyakban, reológiai módosítóanyagokként, szénpálcák prekurzoraiként, és nem-szövött szövedékek és szabályozott porozitású membránok anyagaként.
A találmányt a következőkben példákban mutatjuk be.
A következő példákban hivatkozunk a kísérő rajzokra.
Az 1. ábra a 154. számú példa szerint előállított nagy méretarányú polimer részecskék (868x nagyítás) fényátbocsájtásos optikai mikroszkópos képe.
A 2. ábra a 6. számú példa szerint előállított nagy méretarányú polimer részecskék (8 68x nagyítás) fényátbocsájtásos optikai mikroszkópos képe.
A 3. ábra a 186. számú példa szerint előállított nagy méretarányú polimer részecskék (mintegy 10 mikron átmérojűek) fényátbocsájtásos optikai mikroszkópos képe (868x nagyítás).
Példák
A finomanyag meghatározása
Műanyag centrifugacsőbe 0,5 g latexet és mintegy 30 g vizet teszünk. A keveréket nagy fordulatszámú centrifugába helyezzük, és a finom részecskéknek az egy mikronnál nagyobb részecskéktől való elválasztására 30 percig 6000 ford./perc sebességgel • « · · · • · · · · · ·· · · ·*·····
- 25 centrifugáijuk. A finom részecskéket tartalmazó felülúszó réteget egy mérőedénybe dekantáljuk, és az összes nem-illó anyagot a vizes oldat két órás, 150 °C hőmérsékleten végzett szárítása után mérjük. Ezután kiszámítjuk a százalékos finomanyag mennyiséget a felülúszó rétegben lévő összes szárazanyag tömegét osztva a centrifugacsőbe bevitt összes szárazanyag tömegével (a latex tömege szorozva a latex szárazanyagtartalmával) .
Részecskeméret meghatározás
A latexek részecskeméretét optikai mikroszkópiás eljárással határozzuk meg (Zeiss, Németország).
1. Példa ...
Ebben a példában primer polimer stabilizálószerként felhasználandó lúgoldható gyanta (ASR) előállítását mutatjuk be.
literes, mechanikus keverővei, nitrogén bevezetővel, termoelemmel és hűtővel felszerelt négynyakú lombikba 700 g vizet és 1,7 g Alipal CO-436-ot mérünk. A reaktorban lévő oldatot 80 °C-ra melegítjük, és hozzáadjuk az oltó-monomereket, 12 g butil-akrilátot, 12 g metil-metakrilátot, 12 g metakrilsavat és 1,6 g n-dodekántiolt, és ezeket jól elkeverjük. Öt perccel később az elegyhez hozzáadunk 10 g ammónium-perszulfát iniciátort (APS) 100 g vízben oldva. Tizenöt perc múlva megkezdjük a következő összetételű monomer emulzió beadagolását: 488 g butil-akrilát, 488 g metil-metakrilát, 488 g metakrilsav, 66 g 1-dodekántiol láncátvivő anyag, és 488 g vízben oldott 6 g Alipal CO-436, és ezzel egyidejűleg 5 g APS iniciátor 100 g vízben készült oldatát adagoljuk be. Az adagolást két óra alatt végezzük el, mialatt az elegy hőmérsékletét 80 °C-on tartjuk. A
- 26 betáplálás befejezése után 15 percig 80 °C-on tartjuk a hőmérsékletet, majd az elegyet 60 °C-ra hűtjük. Ezután az elegyhez 2 g 0,1 %-os vas(II)-szulfát-oldatot, 1 g terc-butil-hidrogén-peroxid (TBHP) 10 g vízben készült oldatát és 0,7 g Formopon 15 g vízben készült oldatát adjuk hozzá. A polimerizáció befejeződése után a kopolimer emulziót szobahőmérsékletre hűtjük, és 100 mesh méretű szitán szűrjük. A kapott emulziós polimer össz-szárazanyag tartalma 51,7 %, grammonként 0,35 g nedves gélt és 1,96 g milliekvivalens savat tartalmaz.
2. Példa
A példában pálca alakú latex részecskék előre elkészített ASR-ből történő előállítását mutatjuk be.
Az 1. példa szerint előállított emulziós polimerből 120 g mennyiséget 500 g vízzel hígítunk, és 5-literes négynyakú lombikba töltjük, majd 68 °C hőmérsékletre melegítjük. A lombikba beadagolunk 28 g trietanolamint az első stabilizátor oldására, valamint 10 g vas(II)-szulfát-oldat (0,1 % aktív anyag) és 10 g versene oldat (1 % aktív anyag) elegyét. Ezt követően egyidejűleg, egy 1,5 órás időszak alatt háromféle anyagot táplálunk be a lombikba, miközben a hőmérsékletet 68 °C hőmérsékleten tartjuk. Ezek az anyagok (1) egy 300 g vizet, 6,5 g Conco AAS60S-t (60 % aktív anyag), 325 g butil-akrilátot, 175 g metil-metakrilátot és 0,4 g n-dodekántiolt tartalmazó monomer emulzió; (2) egy iniciátor, amely 1,5 g TBHP és 1,5 g APS 50 g vízben készült oldatából áll; és (3) egy redukálószer, amely 50 g vízben oldott 2 g nátrium-hidrogén-szulfitból áll. A kapott polimer 0,8 mikron átmérőjű és 50-70 mikron hosszúságú pálca alakú részecskéket tartalmaz.
• · ·♦«· ···♦ • i * · • · · ♦ • * · · • · · * · (
3. Példa
A példában pálca alakú polimer részecskék in situ képzett
ASR-ből történő előállítását mutatjuk be.
literes, négynyakú, mechanikus keverővei, nitrogén bevezetővel, termoelemmel és hűtővel ellátott lombikba 208 g vizet és 0,01 g Alipal CO-436-t viszünk be. A lombikot 80 °C hőmérsékletre melegítjük, majd 0,6 g butil-akrilátot, 0,6 g metil-metakrilátot, 0,6 g metakrilsavat és 0,08 g n-dodekántiolt adagolunk. 5 perc múlva a lombikba iniciátorként 0,4 g APS 20 g vízben készült oldatát adjuk. 15 perc múlva megkezdjük egy monomer emulzió és egy iniciátor oldat egyidejű beadagolását a lombikba. A beadagolást 1 óra alatt végezzük el, miközben az elegyet 82 °C hőmérsékleten tartjuk. A monomer emulzió összetevői: 19,4 butil-akrilát, 19,4 g metil-metakrilát, 19,4 g metakrilsav, 2,32 g 1-dodekántiol láncátvivő anyag és 242 g vízben lévő 0,3 g Alipal CO-436. Az iniciátor oldat 30 g vízben oldott 0,6 g APS. Az elegy hőmérsékletét a beadagolás befejezése után még 15 percig 82 °C értéken tartjuk.
A fenti emulziós polimerhez (ASR) 32 g trietanolamint és g vas(II)-szulfát (0,1 % aktív anyag) és 10 g versene oldat (1 % aktív anyag) elegyét adjuk. Ezt követően három anyag egyidejű adagolását kezdjük meg, az adagolást az elegy 63 °C hőmérsékleten való tartása mellett 1 óra alatt végezzük el. A beadagolt anyagok: egy 300 g vizet, 6,5 g Conco AAS-60S-t (60 % aktív anyag), 325 g butil-akrilátot, 175 g metil-metakrilátot és
0,4 g n-dodekántiolt tartalmazó monomer emulzió; egy iniciátor oldat, amely 50 g vízben oldott 1,5 g TBHP-ből és 1,5 g APS-ből áll, és egy redukálószer, amely 50 g vízben oldott 2 g nátrium
I r <
- 28 -hidrogén-szulfit. A beadagolás befejezése után 15 perccel az elegyet 63 °C hőmérsékletre hűtjük. Ezután 10 g vízben oldott 1,0 g TBHP-t és 10 g vízben oldott 1,0 g Formopont adunk hozzá. 15 perc múlva a polimert szobahőmérsékletre hűtjük. A kapott polimer össz-szárazanyagtartalma 36 %, 0,9 mikron átmérőjű és 100-150 mikron hosszúságú pálca alakú részecskéket tartalmaz. A polimer tartalmaz még finom részecskéket is (az ossz latex részecskék 36 tömeg%-a).
4. Példa
A példában ASR egyszeri beadagolásos eljárással való előállítását, majd a pálca alakú emulziós polimer részecskék in situ előállítását mutatjuk be.
literes, négynyakú, mechanikus keverővei, nitrogén bevezetővel, hőelemmel és hűtővel ellátott lombikba 300 g vizet és 0,5 g Alipal CO-436-t viszünk be. Az elegyet 80 °C hőmérsékletre melegítjük, majd beadagolunk 40 g metil-metakrilát és 20 g metakrilsav monomert, és ezekkel együtt 2,6 g 1-dodekántiol láncátvivő anyagot. Ezután 0,5 g APS iniciátor 10 g vízben készült oldatát adjuk a lombikba. A monomert tartalmazó elegyet mintegy 15 percen át 80 °C hőmérsékleten tartjuk. A polimerizálás befejezése után az elegyhez 14 g vizes ammóniaoldatot (25 tömeg%-os) adunk a stabilizátor semlegesítésére (oldására). így tiszta polimeroldatot nyerünk. A tiszta polimeroldathoz ezután hozzáadunk 10 g vas(II)-szulfát-oldatot (0,1 % hatóanyag) és 10 g versene oldatot (1 % hatóanyag).
Ezután az elegyhez egyidejűleg három anyagot adagolunk lassan, 1 óra alatt hozzá. Ezek az anyagok: (1) egy monomer emulzió, amely 325 g butil-akrilátot, 175 g metil-metakrilátot, r <
- 29 0,5 g n-dodekántiolt, 4 g Conco AAS-60S-t és 250 g vizet tartalmaz; (2) egy iniciátor, amely 100 g vízben oldott 1,5 g TBHPből áll; és (3) egy redukálószer, amely 100 g vízben oldott 1,8 g nátrium-hidrogén-szulfit. Az adagolás közben a reakcióelegy hőmérsékletét enyhe hő alkalmazásával 70 °C-on tartjuk. A hőmérsékletet 70 °C-on tartjuk az adagolás befejezése után még 15 percig, majd az elegyet 60 °C-ra hűtjük. Ezután hozzáadunk 10 g vízben oldott 1,0 g TBHP-t és 15 g vízben oldott 0,7 g Formopont. 15 perc múlva a polimert szobahőmérsékletre hűtjük. A kapott polimer elhanyagolható mennyiségű gélt tartalmaz, össz-szárazanyagtartalma 35,6 %, 0,9 mikron átmérőjű, 50-70 mikron hosszúságú pálca alakú, részecskéket tartalmaz.
5. Példa
A példában az 1. példa szerint előállított ASR stabilizátort alkalmazzuk pálca alakú emulziós polimer részecskék előállítására fokozatos adagolással végrehajtott, hővel katalizált eljárásban.
120 g, az 1. példa szerint előállított emulziós polimert
280 g vízzel hígítunk, és 5 literes négynyakú lombikba visszük, majd 82 °C hőmérsékletre melegítjük. A lombikba beadagolunk 32 g trietanolamint a stabilizátor oldására, majd 10 g vas(II)szulfát-oldat (0,1 % hatóanyag) és 10 g versene oldat (1 % hatóanyag) elegyét. Ezt követően egy 1 órás időszak alatt beadagolunk egy 250 g vizet, 6,5 g Conco AAS-60S-t (60 % hatóanyag), 325 g butil-akrilátot, 175 g metil-metakrilátot és 0,4 g n-dodekántiolt tartalmazó monomer emulziót, és ezzel egyidejűleg iniciátorként 50 g vízben oldott 2,5 g APS-t. Az adagolás során, és azt követően még 15 percig az elegy hőmérsékletét 82
- 30 °C értéken tatjuk, majd 63 °C-ra hűtjük le. Ezután hozzáadunk 5 g vízben oldott 1,0 g TBHP-t és 10 g vízben oldott 0,7 g Formopont. 15 perc múlva a polimert szobahőmérsékletre hűtjük. A kapott polimer össz-szárazanyagtartalma 45,6 %, 1,5 mikron átmérőjű, 20-60 mikron hosszúságú pálca alakú részecskéket tartalmaz.
6. Példa
A példában pálca alakú latex részecskék előállítását mutatjuk be oldat polimerizálással előállított ASR-ből.
5-literes, négynyakú, mechanikus keverővei, nitrogén bevezetővel, hőelemmel és hűtővel ellátott lombikba 1000 g terc-butanolt viszünk. A lombikot 80 °C hőmérsékletre fűtjük; és oltó monomerekként 16,5 g butil-akrilátot, 16,5 g metil-metakrilátot és 17,0 g metakrilsavat, valamint 0,45 g 2-merkaptoetanol láncátvivő anyagot adunk hozzá. Ezt követően beadagolunk 10 g terc-butanolban oldott 1,0 g VAZO-52 szabad gyök iniciátort. Az elegyet mintegy 15 percen át 80 °C hőmérsékleten tartjuk. Ezután a lombikba egy mintegy 3 órás időszak alatt egyidejűleg két anyagot táplálunk be, az egyik 313,5 g butil-akrilátot, 313,5 g metil-metakrilátot, 317 g metakrilsavat és 8,55 g 2-merkaptoetanolt tartalmaz, a másik 100 g terc-butanolban oldott 10 g VAZO-52. A beadagolás közben az elegyet végig visszafolyató hűtő alatt forraljuk. A beadagolás befejezése után 15 perc múlva 10 g terc-butanolban oldott 2 g VAZO-52-t adunk az elegybe. 30 perc múlva az oldatot 70 °C hőmérsékletre hűtjük, és 10 g terc-butanolban oldott 1 g VAZO-52t adunk hozzá. A hőmérsékletet még 1 órán át 70 °C hőmérsékleten tartjuk, majd az elegyről Dean-Stark csapda alkalmazásé4· · ···· ···: ···: .χ . ....
• · « · « .. . . ··. ·
- 31 val a terc-butanolt mindaddig lehajtjuk, míg az elegy hőmérséklete a 90 °C értéket eléri. Ekkor a lombikba beadagolunk 530 g trietanolamint és 1000 g vizet. A lepárlást folytatjuk a terc-butanol teljes távozásáig. A kapott oldat polimer savtartalma 1,277 milliekvivalens/g.
A fenti oldat polimer 7,8 g-ját egy 5-literes négynyakú lombikba visszük, 87 g nátrium-dodecil-benzolszulfonátot (23 % hatóanyag) és 200 g vizet adunk hozzá, majd 80 °C hőmérsékletre melegítjük. Ezután a lombikba beadagolunk 10 g vas(II)-szulfát-oldatot (0,1 % hatóanyag) és 10 g versene oldatot (1 % hatóanyag) . Ezt követően három anyagot táplálunk be egyidejűleg a lombikba egy 1,5 órás időszak alatt, miközben a. lombik tartalmát 80 °C hőmérsékleten tartjuk. A beadagolt anyagok egy monomer emulzió, amely 300 g vizet, 4,2 g Conco AAS-60S-t (60 % hatóanyag), 250 g butil-akrilátot, 250 g sztirolt és 0,5 g n-dodekántiolt tartalmaz; egy iniciátor oldat, amely 50 g vízben oldott 1,5 g TBHP és 1,5 g APS tartalmú, és 2 g nátrium-hidrogén-szulfit 50 g vízben készült oldata redukálószerként. Az adagolás befejezése után 15 perc múlva 5 g vízben oldott 1 g TBHP-t és 10 g vízben oldott 0,7 g Formopont adunk az elegybe a megmaradt monomerek eltávolítására. A kapott latex össz-szárazanyagtartalma 33,2 %, 2-3 mikron átmérőjű, és 40 - 100 mikron hosszúságú pálca alakú részecskéket tartalmaz.
A következőkben az 1.-6. példákban végzett eljárásokat foglaljuk össze.
f
- 32 • ·Χ
Példa ASR előállítása ASR Polimer előállítása sémi.
1. Fokozatos adagolás, hő; előre elkészített
2 . | Fokozatos adagolás, hő; előre elkészített | TEA | Fokozatos adagolás, | |
redox; 70 | °C | |||
3 . | Fokozatos adagolás, | TEA | Fokozatos | adagolás, |
hő; in situ képezett | redox; 80 | °C | ||
4. | Egyszerre beadagolt, | NH4OH | fokozatos | adagolás, |
hő; in situ képezett | redox; 70 | °C | ||
5. | Fokozatos adagolás, | TEA | Fokozatos | adagolás, |
hő; előre elkészített | hő; 80 °C | |||
6. | Oldat polimerizációval | TEA | Fokozatos | adagolás, |
redox; 80 | °C | |||
7-13. Példák | ||||
Az eljárás a 2. példabelihez | hasonló, | kivéve, hogy az ASR |
semlegesítést az 1. táblázatban bemutatott módon megváltoztatjuk.
1. Táblázat
Példa ASR-hez használt Semlege- Részecske alak és
semlegesítőszer típusa | sítési % | méret (d x 1, mikron) | |||
7. | Ammónia | 80 | pálca: 0,8 | X | 50-70 |
8. | Nátrium-hidroxid | 80 | pálca: 0,8 | X | 50-70 |
9. | Trietil-amin | 80 | pálca: 0,8- | •2 | X 30-60 |
10. | Tripropil-amin | 80 | gömb: 1-7 | ||
11. | N-benzil-trimetil- | 80 | pálca: 3,5 | X | 50-70 |
-ammónium-hidroxid
- 33 1. Táblázat (folytatás)
Példa ASR-hez használt Semlege- Részecske alak és semlegesítőszer sítési méret (d x 1, mikron) típusa%
12. Trisz(hidroxi-metil)- 80 pálca (60 %): 2x40-60
-amino-metán (THAM) gömb (40 %) : 3-7
Az 1. táblázatban bemutatott eredmények azt jelzik, hogy a
BA/33MMA/34 MMA (4,5 n-DDM) ASR semlegesítésére használt összes bázis pálcákhoz vezet, kivéve a tripropil-amint (amivel gömböket nyerünk). A tripropil-amin túlzottan hidrofób lehet vagy túlzottan terjedelmes ahhoz, hogy pálcákat eredményezzen ezzel a speciális polimer stabilizálószerrel. A semlegesítőszer típusa nem befolyásolja a pálcák alakját és méretét.
13-15. Példák
Az eljárás a 2. példabelihez hasonló, kivéve, hogy a polimerizációs hőmérsékletet a 2. táblázatban bemutatott módon változtatjuk meg. A magasabb polimerizációs hőmérséklet kedvez a pálca alakú polimer részecskék képződésének.
2. Táblázat
ASR: 33 BA/33 MMA/34 MAA (4,5 n-DDM)
Polimer: 65 BA/35 MMA (0,1 n-DDM)
Példa | Polimerizálási hőmérséklet (°C) | Részecske alak és méret (mikron) |
13. | 40 | gömb: 2-7 |
14. | 60 | pálca (60 %): 0,8x40-60 |
gömb (40 %): 3-8 | ||
15. | 80 | pálca: 0,8 x 50-70 |
16-28. | Példák |
A kísérletsorozatot két eljárás, az A és B egyikének használatával vezetjük hasonlóan a 2. és 3. példákhoz, kivéve, hogy az ASR előállításában használt láncátvivőszert a 3. táblázatban bemutatott módon megváltoztatjuk.
3. Táblázat
Példa Tömeg% ASR-ben lévő CTA típusa Részecske Részecske ASR* alak méret Eljárás (dxl, mikron)
16. | 4,5 | terc-dodecil-merkaptán | pálca | 0,8 x 40-60 | A |
17. | 3,5 | terc-oktil-merkaptán | pálca | 1x40 és 3-4 x 40 | A |
18. | 2,5 | n-oktil-merkaptán | gömb | 15-25 | A |
19. | 1,7 | benzil-merkaptán | lóhere | 5 | B |
20. | 4,5 | hexadecil-merkaptán | gömb | 0,3 | A |
21. | 4,9 | oktadecil-merkaptán | gömb | 0,5 | B |
22. | 2,3 | 3-merkapto-propionsav | gömb | < 1 | B |
* · ·
- 35 3. Táblázat (folytatás)
Példa | Tömeg% | ASR-ben lévő CTA típusa | Részecske alak | Részecske méret | ASR* Eljárás | |
(dxl. | mikron) | |||||
23. | 1,6 | hidroxi-etil-merkaptán | pálca | 0,8 x | 40-60 | B |
24. | 2,4 | merkapto-1,2-propándiol | pálca | 0,7 x | 20-40 | B |
25. | 2,1 | l-merkapto-2-propanol | pálca | 0,7 x | 20-40 | B |
26. | 2,4 | 3-merkapto-2-butanol | pálca | 0,7 x | 80 és 2 | x 20 B |
27. | 3,1 | 3-merkapto-etil-éter | gömb | 15-25 | B | |
28. | 2,8 | 4-hidroxi-tiofenol | gömb | 1 | B |
*A: Kész ASR felhasználása (1. és 2. példák)
B: Folytonos eljárás (3. példa)
Mint a 3. táblázatban látható, az ASR-ben (BA/MMA/MAA) lévő láncátvivőszer (CTA) kifejezetten befolyásolja a pálca alakú részecskék képződését. A hidrofób CTA-k (16. és 17. példák) 65 BA/35 MMA pálca alakú polimereket eredményeznek. A kevésbé hidrofób CTA (18. példa) nagy gömböket eredményez, míg a hidrofil CTA (3-MPA, 22. példa) kis gömböket eredményez. Például n-hexadecil-merkaptán, n-oktadecil-merkaptán és benzil-merkaptán hidrofób CTA-k használata nem eredményez pálcákat (19., 20. és
21. példák).
Ezzel a sajátos ASR kompozícióval együtt alkalmazva az igen hidrofób n-hexadecil- és n-oktadecil-merkaptán és a benzilmerkaptán, amelyek olyan hidrofób csoportokhoz vezethetnek, amelyek kisebb térbeli gátlásuk folytán hatékonyan összeállnak, olyan polimer stabilizálószereket eredményezhetnek, amelyek túl hidrofóbok nagy polimer részecskék képzéséhez.
A hidrofil CTA-k, például a hidroxi-etil-merkaptán, a merkapto-1,2-propándiol és az l-merkapto-2-propanol pálcákat eredményeznek (23., 24., 25. és 26. példák). Úgy képzeljük, hogy a hidrofil OH-tartalmú CTA csoportok orientálódnak a töltött szegmenssel együtt (azaz poli-karbonsawal), így csökkentve az elektrosztatikus erők egy részét, és a pálcaképződéshez eléggé kiegyensúlyozott hidrofób-hidrofil erőket eredményeznek.
29-43. Példák
Az eljárás hasonló a 3. példabelihez, kivéve, hogy az ASRben a CTA szintet a 4. táblázatban bemutatott módon változtatjuk meg.
4. Táblázat
ASR kompozíció: 33 BA/33 MMA/34 MAA (CTA)
Példa CTA
Részecskék alakja, mérete és tömegarányuk
Tömeq%
Gömb
Pálca
Tömeq% % CTA
29. | nincs | — | — | < 1 | μ | 100 | ||||
30. | n-DDM | 1,0 | - | < 2 | μ | >90 | ||||
31. | n-DDM | 2,0 | 1 | X | 50 μ | 70 | % | 2-4 | μ | 30 |
32. | n-DDM | 4,0 | 1 | X | 50-90 μ | 80 | % | 2-4 | μ | 20 |
33. | n-DDM | 8,0 | 1 | X | 30-90 μ | 80 | % | 2-4 | μ | 20 |
34. | n-DDM | 12,0 | 2 | X | 30-70 μ | 80 | % | 2-4 | μ | 20 |
35. | n-DDM | 16,0 | 2 | X | 40-100 μ | 80 | % | 2-4 | μ | 20 |
36. | HEM | 0,8 | 1 | X | 30 μ | 30 | % | 3 μ | 70 |
% %
% %
% %
% %
4. Táblázat (folytatás)
Példa | CTA | Részecskék | alakja, mérete és tömegarányuk | ||||
% CTA | Pálca | Tömea% | Gömb | Tömea% | |||
37. | HEM | 1,55 | 1 x 100 μ | 80 % | 4 μ | 20 | % |
38. | HEM | 3,1 | 1 x 100 μ | 70 % | 5 μ | 30 | % |
39. | HEM | 4,7 | 1 x 100 μ | 10 % | 10 μ | 90 | % |
40. | 3-MMP* | 1,3 | 1 x 100 μ | 60 % | 10 μ | 40 | % |
41. | 3-MMP* | 2,7 | 1 χ 100 μ | 80 % | 10 μ | 20 | % |
42. | 3.-MMP* | .5,4 | 1 χ 100 μ | 40 % | 25 μ | 60 | % |
43. | 3-MMP* | 8,10 | 0 | <ι μ | 100 | % |
* A polimerek 2 % dekanolt tartalmaznak (az összes monomerre vonatkoztatva).
A 4. táblázatban bemutatott adatokból látható, hogy az ASRben lévő hidrofób CTA, például n-DDM szint hatást gyakorol a részecske morfológiájára (31-35. példák). A 30. példa szerint, amelyben csak 1 % n-DDM-et alkalmazunk, nem képződnek pálca alakú részecskék, ennek feltételezett oka az ASR gyenge oldhatósága. Ha hidrofil CTA, HEM vagy 3-MMP felesleg van jelen (39. és
43. példák), az ASR polimer láncok elektrosztatikus taszítóereje erősebb a hidrofób kölcsönhatásnál, mivel a kis molekulatömegei ASR-ben kevesebb a polimer láncra eső BA egység. Azt feltételezzük, hogy ezekben a példákban a hidrofób-hidrofil egyensúlyi jelleg ezen változásai okozzák, hogy nem képződnek pálca alakú • · ·
- 38 részecskék.
44-52. Példák
Az eljárás hasonló a 3. példabelihez, kivéve, hogy a ASR kompozíciókat az 5. táblázatban bemutatott módon változtatjuk meg.
5. Táblázat
Polimer kompozíció: 65 BA/35 MMA
Példa | ASR Kompozíció | ASR-ban lévő CTA | Részecskék alakja és mérete (mikron) |
44. | 33 BA/33 MMA/34 MAA | n-oktil-merkaptán | gömb: 15-25 |
45. | 42 BA/25 MMA/33 MAA | n-okt i1-merkapt án | pálca: 2 x 40 |
46. | 55 BA/12 MMA/33 MAA | n-okt i1-merkaptán | gömb: 4-9 |
47. | 33 BA/33 MMA/34 MAA | 3-MMP | gömb: 7-24 |
48. | 50 BA/17 MMA/33 MAA | 3-MMP | pálca: 2 x 40 |
Polimer | kompozíció: 70 BA/30 MMA | ||
49. | 36,2 BA/26,3 MMA/37,5 MAA | 3-MMP | pálca (60 %): 3x60 |
gömb (40 %): 4-12 | |||
50. | 62,5 BA/37,5 MAA | 3-MMP | pálca: 1 x 60 |
51. | 36,2 BA/26,3 MMA/37,5 MAA | n-DDM | pálca: 2 x 36 |
52. | 62,5 BA/37,5 MAA | n-DDM | pálca: 0,8 x 80 |
Az 5. táblázatban látható, hogy a polimerlánc-végi hidrofób csoportokon (CTA-k) kívül az ASR váz hidrofobitása is hasonló módon befolyásolja a pálca alakú részecskék képződését. Ahogy a BA mennyisége mind az n-oktil-merkaptán, mind a 3-MMP végződésű ASR-ekben növekszik, az ASR hidrofobicitása is növek• ·
- 39 szik, és egy értéknél a hidrofób kölcsönhatás és az elektrosztatikus taszítás közötti erők egyensúlyba kerülnek, ekkor pálca alakú részecskék képződnek (44., 45., 47., 48., 49. és 50. példák). Ha azonban az ASR túl hidrofóbbá válik, a pálcák eltűnnek (46. példa). Az n-DDM végződésű ASR-ekben a váz hidrofobicitás jobban befolyásolja a pálca alakú részecske méretét, mint a részecske alakját (51. és 52. példák).
53-55. Példák
Az eljárás hasonló a 7. példabelihez, kivéve, hogy az ASR szinteket a 6. táblázatban bemutatott módon változtatjuk.
6. Táblázat
ASR szint hatása a pálcák méretére
ASR: 65 MMA/35 MAA (4,5 n-DDM)
Emulziós polimer: 65 BA/35 MMA
Példa | ASR tömecf % | Pálca méret | (mikron) | |
53. | 12 | 0,8 | X | 35 |
54. | 4 | 1,5 | X | 30 |
55. | 2,4 | 2,5 | X | 16 |
* Emulziós polimer monomerre vonatkoztatva
A 6. táblázatban bemutatjuk az ASR szintnek a pálca alakú részecskék méretére gyakorolt hatását. Az ASR felhasználási szint csökkenésével a pálcák hossza csökken, és a pálcák átmérője fokozatosan nő. Azonban elő lehet állítani hosszú pálcákat az ASR és az egyéb ionos felületaktív anyagok alacsony szintje jelenlétében (lásd a 100. és 111. példákat).
56-62. Példák
Az eljárás hasonló a 2. példabelihez, kivéve, hogy az ASR • · <
semlegesítési fokát a 7. táblázatban bemutatott módon változtatjuk meg.
Az ASR-ek semlegesítési foka is befolyásolja az előállított polimer részecskék méretét és alakját. Azonban, minél több MAA van az ASR-ben, annál kevésbé gyakorol hatást a semlegesítési fok. Az ASR oldhatóvá tétele láthatóan befolyásolja a hidrofób-hidrofil egyensúlyt. Jól ismert, hogy a nagyobb savtartalmú (hidrofilebb) ASR-ek oldhatóvá tételéhez kevesebb bázis szükséges. Oldhatóvá nem tett ASR-ből csak szabályos kis gömbalakú latex részecskéket kapunk (lásd a 7. táblázatban). Pálca alakú részecske latexeket kapunk, ha az ASR-t oldhatóvá tesszük. ...
63-83. Példák
Az eljárás hasonló a 2. és 3. példabeliekhez, kivéve, hogy az ASR-ek a 8. táblázatban bemutatott hidrofób monomereket tartalmazzák.
Hidrofób monomerek bevitele a hidrofil láncátvivő anyag végződésű ASR-ekbe elősegíti a pálca alakú részecskék képző dését.
> 'td 0 rH '<C &
Példa ASR kompozíció Semlegesítési Polimer Részecskék alakja
w | ||||
c | Φ | |||
0 | | | o | ||
P | e | o | ||
.X | 3. | rH | ||
•rd | ||||
e | *> | O | X | |
o | o | |||
1 | rH | (N | ||
φ | OJ | ni | >4 | | |
+j | >. | 1 | H | |
φ | o | r-C | ||
>1 | • · | |||
'Φ | ·· | • » | c | cd |
β | X) | Λ | vü | 0 |
s | S | xj | í—1 | |
ül | :0 | :O | 'Φ | \<d |
'Φ | tP | &> | a | |
a | a | a | ||
Q | Q | 0 | ||
0 I | Q | 0 | | ||
1 c | C | 1 c | ||
rd | rd | rd | ||
K | n. | |||
O | O | o | ||
>1 | >1 | |||
+> | -u | -μ | ||
'0 | 0 | 0 | 0 | |
•rd | ||||
ü | o | O | o | |
\r+ | Γ | > | t | |
N | ||||
0 | c | |||
e | 0 | 0 | 0 | |
PS O | O | o | O | |
Λ4 | M | n | n |
- 41 - | |||
o | |||
o | o | o | |
H | > I | > | |
1 Q | 1 o | o | |
in | tn | 0 | |
X | X | X | |
(N | co | co | |
1 | |||
rH | rH | o | o |
V | |||
« · | • · | • · | |
• · | cd | cd | |
o | Λ | o | o |
i—1 | e | rd | r—1 |
'IÜ | :0 | '«5 | *cd |
&> | & | ||
a | a | a | a |
0 | Q | Q | 0 |
0 | | 0 I | Q I | o | |
1 C | I c | 1 β | 1 c |
H | r4 | r-1 | r-< |
% | |||
O | o | O | O |
>1 | >1 | ||
4-> | μ | -μ | -μ |
0 | 0 | 0 | 0 |
O | o | o | O |
>- | t | Γ- | |
''x | |||
< | |||
0 | 0 | 0 | 0 |
O | O | o | o |
n | r> | m | r> |
in 0
• co | 0 | • o | rd | • (N |
0 | 0 | VO | VO |
• · * • ♦ »
- 42 Táblázat ω Ό φ •η 24 Φ μ <ö (/) Ο Φ
Ν ω 'Φ
Ό Η ο
Ή
(Ο Ό μ 'Φ ff
φ Ρ φ ίι 'φ g ο
ο | Ο | 00 | |||||
Γη 1 ο | σ» | | «Η I | |||||
1 Ο | 1 Ο | ||||||
μ | γΗ | <0 | ο | ||||
CM | ιη | ||||||
* | X | X | μ | ιη | μ | ||
CM | CM | ||||||
μ | rH | μ ι | γΗ | Ό | 1 | ι ο | I |
• · | ·· | Γη | • · | CM | ιη | Η | ιη |
24 | 24 | 24 | ιη | ||||
'Φ | Ίβ | ·· | '<0 | ·· | ·· | ·· | |
Ο | υ | 24 | 0 | 24 | X | 24 | 24 |
μ | μ | :0 | μ | :0 | :Ο | :0 | |
'<0 | VÖ | Λ | 'Φ | Λ | μ | Λ | Λ |
(X | ff | g | ff | g | g | g | |
:0 | :0 | • · | :0 | :0 | |||
μ | μ | tP | μ | tn | 24 | tP | tP |
Φ | Φ | Φ | 'φ | ||||
g | g | >1 | g | >1 | 0 | >1 | >1 |
g | g | θ' | g | tP | μ | ο> | tP |
:Ο | :0 | φ | :θ | Φ | 'Φ | φ | Φ |
Ν | Ν | a | Ν | 'ζ | ff | 'ζ. | 3 |
ο ο
·»
CM
Ρ 'Φ μ
CM
μ
CM | CM | CM | t—1 | CP | μ | ΓΗ | |
CO | μ | μ | co | CM | μ | co | μ |
H^ | '— | ||||||
C | < | < | < | < | < | ||
CQ | CQ | CQ | CQ | CQ | CQ | W | W |
(Ν | cm | cm | rH | <P | in | co | μ |
co | μ | μ | C0 | CM | CM | co | CM |
η Ί ιο νο ······ ιη ό > co σ> ο ό m ω ιο ιο >
μ Γη
CM
(folytatás)
• · · · ♦ ·«·« • · ·
co | Ο | • · | ιη | Ο | o | |||
3 | r> | 44 | 't | |||||
o\o | ο\ο | «0 | • · | |||||
X | X | 0 | 44 | X | X | o\o | ||
O | Ο | rH | :0 | |||||
r-1 | η | 10 | '(0 | Λ | rH | rH | O | |
— | '— | Λ | g | CM | ||||
· | ·« | :0 | • · | ·· | s—* | |||
34 | in | 44 | CM | rH | 0> | 44 | 44 | |
VÖ | rH | Ό5 | rH | Φ | '<0 | '05 | ||
ü | 1 | ο | 1 | g | >Η | 0 | 0 | 1 |
rH | IO | ι—1 | ΙΟ | g | &> | rH | rH | co |
'<Ü | Ό5 | :0 | «5 | '0j | '05 | |||
• · | Λ | ·· | Ν | Ζ | 0< | CU | ·· | |
44 | 44 | 44 | ||||||
:O | :0 | :O | ||||||
Λ | Λ | >—» | Λ | |||||
6 | g | Λ | Λ | g | ||||
:O | :Ο | S | s | :O | ||||
UJ | 0 | U | ||||||
«** | Ί· | Ί· | ||||||
cu | Λ | Λ | ||||||
s | S | S | CM | CM | ||||
2 | § | § | Λ | |||||
T | μ | p | g | |||||
- | Ό5 | 'Φ | ||||||
CM | (Μ | CM | rH | rH | 'í· | |||
v-r | •Η | •rH | ||||||
μ | P | CM | ||||||
P | -μ | μ | 44 | 44 | -— | |||
'05 | '<0 | '<0 | <0 | 05 | ||||
rH | ι—1 | rH | I | | | μ | |||
•rH | •Η | •Η | rH | r—1 | '05 | |||
Μ | μ | •Η | •rH | rH | ||||
44 | 44 | 44 | 0 | 0 | •rl | |||
(0 | 05 | (0 | Φ | Φ | P | |||
-P | μ | -μ | Ό | Ό | 44 | |||
0) | φ | φ | <0 | (0 | 05 | |||
g | S | g | -μ | -μ | 1 | |||
1 | I | 44 | 44 | r—1 | ||||
rH | rH | rH | 0 | 0 | •rH | |||
•H | •Η | •Η | 0 | |||||
•P | -μ | Ρ | rH | CM | Φ |
< | in | o | o | ||
y. | *5T | K. | |||
§ | § | § | CM | CM | H |
r> | r> | CO | |||
CN | rH | CO | ·**. | ||
CO | CO | co | < | ||
« | ffl | CQ | |||
< | < | ||||
CQ | CQ | CQ | in | o | O |
*. | |||||
CM | H | OA | CM | CM | rH |
CO | CO | CM | co | CO | n |
• | • | • | • | • | • |
co | in | Ό | Γ | co | |
> | Γ' | Γ | l |
79. 31 BA/31 MMA/34 MAA/4 IDMA (2,4 MMP) zömmel finom anyag és nagy ·*.
c o >H •H s (V 4J Φ >H 'Φ e (folytatás)
<<<<. o\O o r> | oV> in co | |||||
·» in r-1 | o o rH 4 | |||||
o oo | o rH 1 | |||||
in | 1 ο | o | ||||
na | <n | r> | ||||
• · | ||||||
>1 | X | X | 0\0 | 44 | ||
o\o | :0 | |||||
rH | o | Η | rH | in | Λ | |
(N | O | rH | e | |||
• · | rH | •« | Γ- | «· | :O | |
44 | > | 44 | 44 | σ» | ||
\c0 | C | '(0 | vO | CO | ||
υ | X | 0 | <0 | 0 | 1 | >1 |
rH | rH | rH | r> | cn | ||
'05 | rH | VÖ | < | '<Ö | (0 | |
a | Λ | • « | a | • · | c | |
rH | 44 | 44 | ||||
Φ | :O | :0 | ||||
β | a | XJ | ||||
β | s | g | ||||
:Ο | :0 | :0 | ||||
N | σ> | &> |
Ό •H ü
Ή
<ö Ό <—I 'Φ Λ
- 45 84-111. Példák
A 9. táblázatban az adalékanyagoknak a latex részecskék alakjára és méretére gyakorolt hatását mutatjuk be. Az eljárás hasonló a 2. példabelihez, kivéve, hogy az adalékanyagokat az oldhatóvá tett ASR-rel egütt adagoljuk a reaktorba.
A részecske alakjában (gömbtől pálcáig) jelentős változást hoz létre az alkoholok adagolása MMP vagy n-oktil-merkaptán lánc-terminálist tartalmazó ASR-hez, és ez a hatás növekszik az alkoholok koncentrációjának növelésével vagy a használt alkohol lánchosszának növelésével.
Az előző példák azt jelzik, hogy a pálca méretek csökkennek a használt ASR szint csökkenésével, azonban hosszú pálca alakú részecskéket kaphatunk olyan kis ASR tartalmú rendszerből, amelyben ionos felületaktív anyag felesleg van jelen, amint az a 9. táblázatban látható.
I
Táblázat σ\ ο MŰ U d -u r—4 0 MM
Ν <0 0J X <ΰ Ν φ
4< Ή σ ο α> «β χ ο -Η
Ο xd
Ο α, dP σ χα>
wε <:0 +>
ο •d υ ,d
<0 •0 r-4 'Φ Ω
Λ | ιη | Φ | X | U5 | X | X | ||
ι—4 | MÚ | rM | ||||||
V | 0 | Η | r-4 | V | ΟΙ | ιη | ΟΙ | ΟΙ |
r—1 | ·—< | |||||||
·· | «β | ·· | ·· | ·· | ·· | 1 | ·« | ·· |
44 | (X | 4« | Λ | Λί | Λ! | Ο | ||
:θ | WQ | «β | :θ | νβ | rH | «β | «β | |
μ | υ | ο | Λ | υ | υ | Ο | ||
Ό | Μ | r-4 | Γ-| | S | γΗ | ·· | ΐ4 | ι-Η |
φ | MÖ | xflj | :Ο | Μβ | 44 | MÖ | ||
ϋι | > | α | A | σ» | α | :0 | 01 | 04 |
Ψ> | C | Λ! | «Η- | ι-4 | ω | X | W | W | cn | ω | |
5 | •d | φ | 1—1 | ρ | Ω | Ρ | Ω | »4 | |||
43 | c | •σ | 0 | ω | X | w | w | W | ω | ||
r*4 | rM | C | |||||||||
ο | 0 | 0 | <0 | ιη | ο | ο | ο | ο | m | ||
% | C | C | Λ! | κ | *· | ||||||
ΟΙ | οι | Λ | 10 | Φ | ι—4 | ΓΟ | m | ♦-4 | ο |
X ο Ω
I C
X Ω Ω
I C
X ο ο ι | X Ω Ω | X Ω Ω 1 | X ω Ω | | X η α i | X Ω Ο |
1 C | 1 0 | 1 C | 1 C | 1 C | 1 α |
Ο ιη
X tn ιη ι£>
ο ιη
ο | ο | ο |
S | >χ | >1 |
μ | μ | μ |
η | σι | W |
ο ο ο ο ο ο Η Η rd
ιη | ιη | ιη | ιη | ιη | ιη |
m | m | m | cn | ω | m |
< | < | 4 | |||
CQ | Ω | Ω | CQ | cn | Ω |
ιη | ιη | ιη | ιη | m | ιη |
Φ | φ | Φ | φ | φ | φ |
οι | CM | οι | οι | ΟΙ | οι | ι—< | ι—4 | οι | r4 | 1-4 | |
ι-4 | rd | ι-4 | γ4 | 1—4 | ι-l | χ-^ | |||||
X | |||||||||||
Φ | |||||||||||
Ω | X | X | 00 | χ·*» | χ— | χ—» | |||||
y | Ω | Ω | υ | X | X | X | |||||
2* | £ | X | £ | ω | Ο | ι | Ω | ω | α | ||
1 | Ω | Ω | Ω | | | 1 | 0 | Ω | α | Ω | ||
cn | — | Ω | Ω | Ω | μ | μ | 1 | ι | |||
X | 2 | I | | | 1 | ιη | ιη | ιη | ιη | |||
Γ- | α | Ω | α | 0 | 0 | ιη | ιη | κ | «, | ||
α | Q | ΓΌ | |||||||||
οι | ι | | | Tj· | Μ· | «Μ·* | ·«* | |||||
χ- | C | 0 | X* | ||||||||
2 | ιη | ιη | 2 | 5 | 2 | 5 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | y | 2 | y | ||
ιη ιη
ΓΏ | ω | cn | οι | ΟΙ | οι | cn | ω | ω | η | m | cn |
cn | οι | οι | οι | η | η | η | η | η | cn | ||
rt* | **·>, | ·*>>, | ·*»^ | -s^ | |||||||
< | 2 | 2 | < | < | < | < | < | < | < | < | |
η | 2 | S | Ω | Ω | Ω | Ω | Ω | Ω | Ω | Ω | ffl |
η | ιη | ιη | <*> | m | cn | ω | ω | σ) | η | ω | cn |
cn | φ | φ | cn | m | ω | cn | m | m | <η | cn | cn |
• | • | • | • | • | • | ||||||
• | • | • | • | • | • | ο | τ—4 | ΟΙ | ω | ιη | |
in | φ | r* | Ω | σι | ο | ο | Ο | ο | ο | ο | |
o\ | σι | σι | σι | σι | σι | rH | ιΗ | ι-4 | r4 | «-4 | 1—1 |
Táblásat ο»
44 | ε | ο | ο | Q | I | Ο | ο |
φ | ο | ο | MD | ο | Ο | ο | |
r—I | m | <η | ιη | ΟΙ | C4 | ||
Φ | ω | Ο | |||||
44 | κ | X | ιη | X | X | X | |
44 | Φ | ·< | |||||
XI) | U | <Ν | C4 | X | φ* | οι | C4 |
44 | <Φ | οι | |||||
(0 | ε | ·· | ·· | ·· | ·· | ·· | |
υ | 44 | 44 | ·· | 44 | 44 | ||
Φ | MÜ | «β | 44 | Μβ | «β | «0 | |
Ν | Ο | ο | να | Ο | 0 | υ | |
CQ | rM | ί“Η | υ | r-1 | cd | f-H | |
XV | \φ | χο | •Η | \Φ | xd | \Φ | |
αί | a | Λ | να | Λ | 0- | 04 |
« o σ> <o >, c m 44 Ό) *—< <e •o
υ | ||
η | Ν | ιΗ |
Μβ | ω | Ν |
+4 | Φ | 0 |
<β | 44 | 0 |
+4 | Φ | ε |
Ν | 0 | |
•-Η | m | 44 |
Ο | ||
Ψ4 | 44 | Μ |
*—· | •Η | Φ |
*0 | ε | |
0 | -Η | |
Φ | ί—< | |
\φ | 0 | |
X | Λ |
(*> ο <D ε :0 +>
Ό •Η
Ο
Ν §
ε
·» | »-Η | σι | |
w | 1 | Φ | U |
01 | α | 01 | |
ω | Q | •Η | |
·—< | ιη | ||
ο | ο | < | |
κ | |||
03 | cn | Ο | ο |
n
u 01 o o <n <n >1
ιη | ιη | ιη | ιη | ο | Ο |
m | m | ο> | m | φ | \Ο |
— | |||||
< | < | < | < | ||
0 | CQ | 0 | CQ | D | 03 |
ιη | ιη | ιη | ιη | Ο | Ο |
ο | Φ | Ό | \D | •4· | Φ· |
•Η | »—I | Ή | ιη ο | η | οι |
χ | X | X | X | X | X |
Q | Q | Q | Q | Ο | Q |
Q 1 | Q | | Q | Q 1 | α 1 | Q | |
1 ιη | 1 ιη | ιη | 1 ιη | 1 ιη | ιη |
*. | κ | ||||
φ· | Φ* | φ· | φ· | Φ· | φ* |
·» |
03 | ω | 03 | 03 | Ο) | Ο) |
03 | οι | m | 03 | 03 | 03 |
’Ss, | **>, | ||||
< | < | < | < | < | < |
03 | 03 | η | CQ | 03 | 0 |
03 | m | 03 | 03 | 03 | 03 |
03 | cn | 03 | 03 | 03 | 03 |
···· ···« ··*· · ·· • I · · · · · t · · · · · * · * · · · ·· · · ··»····
- 49 112-153. Példák
A 10. táblázatból látható, hogy monomerek, például EA, EHA és sztirol is eredményezhetnek pálca alakú vagy nagy gömbalakú latex részecskéket. Általában az EHA- vagy sztiroltartalmú ASRek rövidebb pálcákat eredményeznek. A pálca alakú latex részecskéket tartalmazó funkcionális monomerek bő választékát állítottuk elő, amint az a 10. táblázatban látható. Keresztkötéses pálca alakú latex részecskéket is elő lehet állítani. Az MAA-tól eltérő, például AA, AMPS és maleinsav monomereken alapuló ASR-ek is eredményezhetnek pálca alakú vagy nagy gömbalakú latex részecskéket, amint az a 10. táblázatban látható.
··*· ·»η **·· t ·♦ • * « ·« · · • · · · · • · · · · · ·· · · a······
dP O 10 | - | 50 | - | •X. F | |||||||||
^x. | O | ||||||||||||
* | |||||||||||||
dP | —X | ||||||||||||
o | dP | ||||||||||||
<3 | O | O | o | F | |||||||||
XF | CM | K0 | F | aj | in | ||||||||
| | | | 1 | O | 00 | F | ||||||||
O | O | o | o | <*) | o | Cl | *«-F | ||||||
in | r-t | fM | O | CM | 10 | ||||||||
o | X | X | o | rM | |||||||||
X | X | X | fH | M· | m | 00 | |||||||
10 | CM | o | in | 1 | rM | ||||||||
00 | K | f*) | rH | X | «Η | CM | <0 | 1 | X | a> | |||
in | 1 | o | 1 | 1 | <-1 | o | 1 | ||||||
CM | o | CM | V | o | σ> | F-1 | lO | o | V | o | rH | fH | 10 |
·· | .. | .. | ·· | ,, | ·· | .. | ·· | ||||||
X | Λ | Λ | X | Λί | J4 | Λ | X | 44 | >X | X | |||
0 | mö | :O | vtJ | :0 | ve | :0 | Md | :0 | Md | :O | Md | :0 | |
Λ | ö | A | U | A | o | Λ | o | A | o | A | u | A | |
£s | rM | e | fH | e | i-M | S | fM | Is | fM | S | pH | e | |
:O | Μβ | :O | vd | :0 | MTJ | :0 | <d | :0 | Md | :O | Md | :0 | |
σ» | & | 0» | a | σ> | 0» | a | σ> | 0« | σ» | 04 | D> |
<ű •H a Ό
<0
<β C
•d c Ό
IQ -H
C «
10. Táblázat
<4 A ni 4J W
<d σ rM Ml) CU
fM | fH | F-l | i-H |
o | 0 | 0 | o |
a | c | c | c |
« | «1 | 4 | iQ |
* | ΛΙ | 44 | J4 |
« | Φ | Φ | Φ |
Ό | Ό | Ό | Τ5 |
m | m | m | σ> |
fH | fM | fM | 1-H |
“Χχ,, | ’*Xxe | ||
a | a | K | |
w | W | w | W |
< | < | < | < |
CM | CM | CM | CM |
rM | r-1 | rH | r—1 |
cm m o c id ^4 a> Ό σ>
fM | 1 '—. | X. fM *>x |
C4 | a | K |
w | w | Uí |
< | < | < |
CM
ca ca
CM «—< rH
r* f-< fH ooσ»
Ή«Η
Hr4
Ο CM x Q Q a o
in in
CM rH
10. Táblásat η «β ρ
Φ ρ ><
ο Ή
ο rH
I η x
kO *
Ο
Ο ΟΙ
I Γ-
dP | — | 51 - | ||||||
o | ο | |||||||
r* | ο | |||||||
*** | γΗ | CM | ||||||
O | ο | rH | ||||||
m | ιη | 1 | ||||||
1 | dP | X | ιη | |||||
o | CM | |||||||
CM | O | ·· | ||||||
O | m | ·· | ||||||
r* | X | *-* | dP | |||||
o | dP | C0 | ||||||
X | rH | in | in | *4 | Ο | «Η | ||
1 | 1 | Η | Ο | ιη | 1 | |||
CM | Ol | i-H | CM | V | Φ | ·*-* | φ | |
·· | .. | ·· | ·· | ·· | «« | «· | ·· | |
.X | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | ||
:0 | ΧΦ | :0 | :0 | MŰ | :0 | :θ | ||
o | Λ | □ | Λ | Λ | Λ | υ | 5 | Λ |
r-4 | ts | rH | ε | ε | ε | γΜ | e | ε |
MŰ | :0 | MŰ | :0 | :0 | •Ό | MŰ | :0 | :θ |
σ> | ft | σ» | σ» | σ» | Λ | σ* | cn |
Ρ χΗ
Ο Φ σ» φ
Φ Ρ Φ Ν η φ
οο
CC φφ
4444 φφ
ΌΌ
σ> | ΓΏ | |
κ | ||
rH | rH | |
α | 06 | 06 |
UJ | « | Μ |
Α | Α | Α |
ΟΙ ΟΙ
CS1
φ •Η α «
Φ
<ύ •Η c Ό
οι ο ο «
W ω Α
ΟΙ ΟΙ
c Φ Α φ ϋ
W | ω | ||
σ\ | |||
W | <ζ> | ||
<—I | φ | η | |
θ’ | Λ | ||
W | « | 06 | |
< | Μ | (Λ | |
Α | |||
οι | Ο | ||
rH | γΗ | οι |
Φ σ •Η
0«
* | • | * |
οι | ω | |
CM | CM | CM |
1-Η | ι-Η | rH |
ιη φ
CM 04
ο* οι
C0
OJ
131. 30 ΒΑ/40 ΜΜΑ/25 ΗΕΜΑ/5 ΜΑΑ/4,5 n-DDM C 2 ASR/3 SLS ammónia zömmel kis gömbök, <1
- 52 »·»· **·· J ,**a « · «I 4 · • · · · · · «· « 4 ·♦·*»* 4
MD υ
M
o in i in CN
<a -d c Ό
10. Táblázat m «β 4J <e -μ rd
Ud
W co <n « w <
CM
H
0) E •d rd
CU
Ό
O xr4 £ Q Q
C
Ό -d
U 'd
<0 Ό rd o 01
II
• | • | CQ |
Ό | Ό | |
rd | rd | ·*. |
a | a | £ |
0 | 0 | Q |
(0 | o | Q |
ti | <e | 1 |
x: | £ | C |
N | N | oo |
0 | 0 | o |
£Í | Λ | |
m | <0 | o |
*ti | vU | |
u | ||
MÖ | «0 | 2 |
ΤΊ | T> | 2 |
r-4 | rd | |
0) | a> | in co |
•M | •d | |
rd | rd | < |
Φ | Φ | CQ |
A | Λ | |
ti | <e | in |
Ό | Ό | XD |
rd | rd | |
ti) | Ό) | II |
cu | < | |
• | • | |
m | CM | u |
ti | ti | Φ ε |
co | CO | Ή |
xti | xti | rd |
u | o | |
*ti | 'ti | a |
Ό | •ΓΊ | |
rd | rd | E |
Φ | Φ | O |
•P | P | «0 |
r-d | rd | |
XftJ | xti | |
c | C | •μ |
bJ | N | rd |
CD | CO | xti |
ti | ti | a |
x: | Λ | N CQ |
rd | rd | ti |
vo | *ti | £ |
a | a | |
* | a | |
mo | xti | ti |
Ό | Ό | δ |
rd | rd | u |
ti) | Ό) | ti |
& | N ti) | |
• | • | rd |
r* | CM | Λ |
rd | n | Mfl |
rd 1 | rd | μ |
1 cm | CO | • |
CM | o | |
rd | rd | rd |
< |
ΙΛ \O
II o
···· ♦··· ·4·· • · • · 9 • · · ♦ «· · ·
V · * · »· »··· c o M 44 ••d E
U Φ N
CD Ό) Λ
10. Táblázat
CD Md D rd d >n r-d 0 M-l in
o | rd | o | A | o | |||||||||||||
CN | o | in | | | o | o | r* | o | o | CM | ||||||||
1 | O | O | o | *O | o | o | o | 1 | <n | X | |||||||
o | cn | rd | rd | o | rd | rd | o | 00 | | | 1 | rd | ||||||
rd | 1 | 1 | 1 | 1 | rd | 1 | 1 | in | rd | in | o | Λ | |||||
o | o | o | o | o | o | 1 | o | rd | CM | g | ·· | ||||||
X | CN | CM | in | 00 | X | V | in | X | r· | σ» | *-r | :0 | |||||
in | θ' | dP | |||||||||||||||
00 | X | X | X | X | rd | in | X | in | X | Φ | X | X | X | X | |||
rd | 1 | 1 | CD | o | |||||||||||||
o | V | CN | CM | CM | m | Φ | rd | CM | m | ’d· | o | rd | rd | rd | •r| | σ» | |
*·* | |||||||||||||||||
·· | ·« | ·· | |||||||||||||||
a | Λ | Λ | n | Λ | _x | Λ | ü | ü | .X | X | X | J4 | >1 | ύί | |||
mű | :O | «d | Md | ud | ud | :0 | 'ttí | Mtí | :0 | Md | mű | Md | Md | <4 | mű | G | Md |
u | •Q | u | u | o | Ü | X2 | ü | U | Λ | Ü | o | Ö | o | u | o | Md | o |
£; | rd | rd | rd | rd | e | rd | rd | R | rd | rd | rd | rd | rd | rd | A | rd | |
Md | :0 | MŰ | Md | ud | «tí | :0 | «d | Md | •Ό | Md | Md | vd | Md | <4 | Md | XU | Md |
Λ | σ> | & | Oi | Ol | Oi | 0> | Ol | & | 0< | 0. | cu | Ol | Ol | Ol | c | Ol |
N | <3· | <d | 4· | CŰ | Cű | CŰ | |||||||||||
CD | 1 | X | U | kQ | U | ||||||||||||
Ό | ω | Φ | <Λ | w | Cű | Cű | Cű | ||||||||||
rd | Q | Ό | t4 | i-l | |||||||||||||
Md | w | OT | Mf | ||||||||||||||
N | CM | CM | CM | CM | |||||||||||||
•d | — | ^s. | (X | ||||||||||||||
rd | Pí | a | Pí | Λ | Λ | Pí | a | a | Pí | Pí | Pí | Pí | Pí | Pí | 0) | Cű | Cű |
•H | Ui | w | tn | ω | ω | « | m | « | w | Ui | « | W | m | U1 | < | < | |
X) | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | |||
td | o | m | in | ||||||||||||||
+j | CM | CM | CM | CM | CM | CM | CM | CM | LO | o | in | CM · | in | CM | «b | * | |
cű | ϊ-Ι | rM | rd | r-1 | rd | rd | rd | rd | rd | .•M | CM | o | o |
gömbök (10 *): 2???
in | 00 | in | o | O | 00 | ||||
o | m | n | cn | oo | in | in | CQ | V | |
R | •— | ||||||||
> | < | < | 4 | < | < | in | 4 | ||
< | cq | CQ | CQ | n | CQ | CQ | m | ||
CQ | O | •b | |||||||
O | m | O | in | o | Ό | O | σ\ | 00 | |
O | rd | Ό | CM | M· | in | 4· | |||
in |
£ | £ | £ | £ | £ | £ | CŰ | Ω |
Q | Q | Q | Q | Q | Q | ¢0 | 1 |
Q | Q | Q | Q | Q | a | u | a |
in | in | in | in | m | in | in | á | 1 a | X | X Q |
M· | 4· | ω | Ω | Q |
m | (Ώ | <n | m | ΓΊ | n | m | > | r* | in |
<n | n | <*) | m | m | m | m | CN | CN | r- |
*·>. | ’X», | ||||||||
< | < | < | < | rtí | < | ||||
CQ | CQ | CQ | CQ | CQ | CQ | CQ | CQ | CQ | CQ |
<n | cn | cn | cn | <*> | m | c*> | m | in | |
<n | CO | m | cn | m | c*) | m | cn | CM |
m | in | in | in |
CM | CM | CM | CM |
\ S | \ s | — | |
5 | 2 ω | 2 | 3 |
£ | X | s | 2 |
o | in | in | in |
in | <*) | n | m |
< | 4 | < | |
CQ | tn | CQ | CQ |
in | o | O | O |
CM | <T | Mj» |
- 54 ···· ···· ···· « ·· • φ ···«« w · · * · « · · · 9 9 ·· · · ··· ··«·
υ φ Ν ο xu χ
ο | |||
σχ | ο | ||
I | ο | ||
ο | rí | ||
ιη | I ο | ||
X | ιη | βο | |
rí | |||
00 1 | η ι | X | ο |
\0 | σι | η | rí |
Μ | J4 | X | Λ! |
:0 | χφ | >Φ | :0 |
Λ | υ | υ | Λ |
fi | rí | rí | ε |
:0 | χφ | χφ | :0 |
σ» | Ρ< | Λ | & |
Μ Φ
Φ Ό Η «0
Ν •Ρ
Ρ ω
w | ω | 03 | |
U | |||
ω | ω | ||
« | m | m | |
X | £ | X | |
W | ω | ||
< | φ· | < | *ί |
Μ | |||
οο | σι | σι | οι |
X Q Q
I C
ιη <Ώ < m ιη ιΟ
X Ο Q
C
Ο | Ο | ιη |
kO | ιη | η |
«Γ | ||
η | CQ | CQ |
ο ο ιη ιη ιη ιο
X Q Q
I C «3· —
Ό •Η υ <Ρ
Φ •σ r—I <φ CU
η η
Ο | ω | ο | Ο |
Γ* | ω | ο | Ο |
ο | Ο | ||
< | Η | I—< | |
ω | CQ | ||
ο | <*) | «§ | |
m | ΠΊ | 03 | W |
οι m m ιη
Ν | |||||
0 | |||||
£ | |||||
Ό | |||||
•Ρ | |||||
Ν | |||||
r-1 | <0 | ||||
3 | <φ | ||||
ε | |||||
φ | * | ||||
Ν | |||||
Μ | 0 | ||||
Φ | £ | ||||
ε | ι | ||||
0 | <4 | ||||
c | Η | ||||
ο | Η | ||||
ε | Φ | ||||
Φ | Λ! | ||||
Λ! | C | ||||
3 | 3 | ||||
-η | •σ | ||||
•σ | φ | ||||
φ | X» | ||||
C | φ | ||||
«β | Ν | ||||
Ρ | <0 | ||||
3 | Φ | • | |||
ε | X | ||||
Φ | 3 | ||||
α> | α> | Μ | |||
Ό) | <φ | Ν | |||
«—ι | 4 | ||||
Φ | Ρ | ε | |||
rH | 0 | rí | |||
Ν | ι | « | |||
η | X | X | |||
Ό) | ο | ιί | |||
φ | Φ | ||||
Jí | X | ||||
Ό) | Ρ | ||||
Λ | rí | • | |||
α> | 0 | φ | X | ||
υ | £ | U | 3 | ||
Φ | Φ | <φ | Ν | ||
Ν | τι | Ν | |||
η | «k | r-1 | Φ | ||
ιφ | Ρ | β | ε | ||
Μ | ιφ | rí | |||
σ | •ί | • | Φ | ||
»3 | «Η | rí | X | X | |
Λ! | Ό> | β | 3 | rí | |
Λ | CU | £ | Ν | Φ | |
«Ρ | 4 | Η | |||
Φ | • | υ | Φ | -Μ | |
η | Η | ε | Q | ||
Φ | φ· | 4> | rí | 'Φ | |
υ | r-i | Λ | 4 | ίί | |
«—I | X | 'Φ | |||
«β | Φ | • | rí | ·Γ1 | |
0, | σι | Φ | rí | ||
φ | Φ | ||||
φ | > | <1 | Ρ | ||
Ό | ω | ‘»4 | |||
•Ρ | > | rí | \Φ | rí | |
φ | Ή | Μβ | Μ | Φ | |
α: | λ: | C | χφ | 43 | |
φ | X | •ο | Φ | ||
U | >. | χφ | rí | Ό | |
φ | < | • | Ό | Φ | rí |
ε | Η | J4 | rí | χφ | |
0 | Η | C | 'φ | •d | Οι |
C | 3 | Λ | rí | ||
0 | C | r—1 | Φ | • | |
ε | Φ | νφ | • | Λ | ο |
£ | C | σι | Φ | ||
•Ρ | ιφ | Ν | ιη | Ό | φ |
C | Ό | Φ | Η | rí | |
«β | γ-1 | Φ | 1 | Χφ | rí |
Ρ | Ό) | £ | Ο | & | χφ |
5 | Οι | ω | α | ||
Ρ | rí | • | X | ||
C | 1 | m | 'Φ | ||
Φ | X | m | Ό | ||
Ό | ο | Ό | φ | rí | |
C | X | Χφ | |||
-Ρ | • | rí | Οι | ||
<—1 | ε | rí | m | νΦ | |
Φ | 0 | α | • | ||
-η | Ρ | £ | Η | X | rí |
1 | φ | Φ | 1 | χφ | ιη |
ε | Ν | «ί | *0 | rí | |
Μ | <0 | Μ. | rí | ||
Φ | to | Ρ | rí | 'S. | Φ |
α | Ρ | \φ | χφ | ||
ε | ιΡ | Ό | Η | ||
φ | rH | • | ♦ | « | |
<0 | φ | Ό> | 00 | ο | σ* |
«Ρ | θ' | Λ | <*> | *ί· | ’φ |
0« | φ | rí | rí | rí | |
3 | r-1 | • | 1 | 1 | | |
Ό | ε | ιη | cn | cn | kű |
φ | η | m | |||
< | η | rí | rí | rí | rí |
« | <ϋ | 4ΐ | < |
• « ·* • ·· · ·
- 55 154. Példa
A példában azt mutatjuk be, hogy pálca alakú részecskéket elő lehet állítani savoldható gyantákból is.
Savoldható gyanta (DMAEMA-tartalmú gyanta) előállítása
360 g vizet és 13 g Triton Χ-405-öt viszünk egy 5-literes, mechanikus keverővei, nitrogén bevezetővel, termoelemmel és hűtővel felszerelt négynyakú lombikba. A keveréket 40 °C-ra melegítjük és 75 g metil-metakrilátot, valamint 6 g n-DDM-et adunk hozzá. 20 perccel később 75 g dimetil-amino-etil-metakrilátot adunk hozzá. Ezt követően 10 g vas(II)-szulfát oldat (0,1 %) és 10 g versene oldat (1 %) keverékét adagoljuk be gyorsítóként. Azután az elegybe adunk 15 g vízben oldott 1,5· g TBHP-t, és azt követően 20 g vízben oldott 1 g izoaszkorbinsavat. A reakció során 10 perc alatt 20 °C-os hőmérsékletnövekedést figyeltünk meg. Amikor a hőmérséklet eléri maximumát (60 °C), 10 g vízben oldott 1 g TBHP-t és 10 g vízben oldott 0,7 g Formopont adunk hozzá a polimerizáció teljessé tételére. Az eredményként kapott polimer össz-szárazanyagtartalma 24,7 %, és 0,664 milliekvivalens amint tartalmaz grammonként.
Pálca alakú polimer részecskék előállítása
A fenti emulziós polimer egy részét (200 g-ot) 100 g vízzel hígítunk, és 5 literes, négynyakú lombikba visszük, majd 70 °C-ra melegítjük. Azután a stabilizálószer oldhatóvá tételére az elegybe adunk 12 g propionsavat, majd 10 g vas(II)-szulfát oldat (0,1 % aktív anyag) és 10 g versene oldat (1 % aktív anyag) keverékét adagoljuk be. Ezt követően három anyagot táplálunk be egyidejűleg, egy 300 g vizet, 20 g Triton Χ-100-at, 100 g bútil-akrilátót és 400 g vinil-acetátot tartalmazó mono56 mer emulziót, egy 60 g vízben oldott 1,5 g TBHP-t és 1,5 g APSt tartalmazó iniciátor oldatot és egy 2 g nátrium-hidrogén-szulfitot 60 g vízben oldva tartalmazó redukáló anyagot. A beadagolást egy óra alatt hajtjuk végre, mialatt a hőmérsékletet 72 °C-on tartjuk. A beadagolás befejezése után 30 perccel 1 g TBHP 5 g vízben készült és 0,7 g Formopon 10 g vízben készült oldatát adjuk hozzá az elegyhez a maradék monomer kiűzésére. Az eredményként kapott latex összes szárazanyagtartalma 45,9 %, és a pálca alakú részecskék 1 mikron átmérőjűek és 3-12 mikron hosszúak.
155-164. Példák
A 155.-164. példákban lévő·eljárásokat hasonló módon hajtjuk végre, mint a 154. példabelit, kivéve a savoldható gyanta kompozíció, a semlegesítőszer, a felhasznált szint és a ko-felületaktív anyag 11. táblázatban látható megváltoztatását. Amint az a 11. táblázatban látható, különböző savtípusok használhatók a DMAEMA-tartalmú gyanta semlegesítésére, aminek eredményéül azután pálca alakú latex részecskéket nyerünk. A DMAEMA-tartalmú ASR-ben a pálca alakú részecskék képződése jelentősen függ a stabilizálószer kompozíciótól és a hidrofób-hidrofil egyensúlytól, hasonlóan mint az a MAA-t tartalmazó ASR-eknél látható.
• · ·
- 57 Példa Polimer kompozíció Üst tartalom Sémi. ME szappan és Részecskék alakja és mérete (μ) ___________________________________________________________adalékanyag__________________________________________ dP
O
o l m | o n o | dP o m | |||
o | n | ||||
σ» | dP | rd | dP | in | |
1 | X | 1 | rd | ||
m | O | o | O | 1 | |
r-4 | in | lO | CM | c* | m |
X | 1 o | O | X | o | X |
r-< | rH | rH | CM | rd | rd |
·· | ·· | ·· | ·· | ||
Λί | X | 44 | •X | ||
tfd | Ud | :O | «β | :0 | Kid |
o | 0 | A | O | Ό | ü |
r-I | rd | e | »-d | 6 | p-4 |
*d | UTJ | :0 | vö | :0 | utí |
O< | Λ | Ü> | P< | σ' | A |
o r* 1 | ο | |||
Ο | rH | o | ||
dP | 10 | <Ό 1 | 1 00 | 1 |
o | X | <Ώ | CM | |
in | X | rd | ||
p | Γ | X | ||
co | X | |||
n | ο | rd | ||
o | H | |||
·· | ·· | |||
dX | 44 | 44 | ·· | ·· |
:0 | Μβ | «β | <0 | <d |
Λ | υ | Ο | u | 0 |
e | rd | rd | rd | rd |
:0 | VÖ | vtí | Md | Md |
θ' | & | & | 0« | A |
o o i—< | o o rp | o o rd | |||||
cn | w | ω | 1 | 1 | 1 | ||
% | a | r | 3 | >4 C | X c | X c | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
υ | ü | o | o | P | •P | P | |
a | c | a | c | •p | •p | •P | |
0 | 0 | 0 | 0 | u | u | u | |
o | o | o | o | to o | H | ||
CD | co | co | co | a | O | O | O |
·. | s | •H | s | * | |||
o | o | o | o | C |
r-l | ||||
u | CM | CM | d. | |
X | CM | cu | CM |
CC | tó | tó | tó | X | tó | ||
ω | ω | w> | w | ω | CQ | w | ω |
< | < | < | < | < | |||
o | o | o | o | o | o | o | <O |
r-< | 1—< | rd | rd | r-< | r-1 | rp |
o | o | O | O | o |
rt | < | < | ||
> | > | > | > | > |
o | o | o | o | o |
co | co | co | co | co |
'N. | ||||
< | <c | < | «4 | < |
m | ca | a | m | CQ |
o | o | o | o | O |
CM | CM | CM | CM | CM |
163. 20 BA/80 VAc 10 ASR PPA 0,8 Conco AAS zömmel gömbök,^!; néhány pálca
Példa Polimer kompozíció Üst tartalom Sémi. ME szappan és Részecskék alakja és mérete (μ) σ <o > c
Λ cd •ö o in
I in x
rH
Λ4 Μβ Ο rH «β
CU m υ a •H c
w rt £ o Q H Q
I
G
O •4·
o
O M
A
Λ ta A
O CO
O CN
3· <0 >
a c 0
> <0 a a o •H
M
Λ
N a> h Λ
I CN
CN
···· ···· ··· « · * • · · «
165. Példa
Az ASR-t poli(vinil-alkohol) jelenlétében, egyszerre végzett elegyítéses emulziós polímerizációval állítjuk elő. Az
ASR-t vizes ammóniával tesszük oldhatóvá és stabilizálószerként használjuk.
Stabilizálószer: 1 % PVOH/12 % ASR
PVOH:
Airvol 203
ASR:
BA/35 MMA/33 MAA (4,3 n-DDM)
Polimer:
BA/35 MMA (0,5 n-DDM)
Egy 5 literes, mechanikus keverővei, nitrogén bevezetővel, termoelemmel és hűtővel felszerelt négynyakú lombikba 345 g vizet, 5 g Airvol. 203-t [poli(vinil-alkohol) ] és 0,2 g Alipal
CO-436-ot teszünk. A keveréket 80 °C-ra melegítjük és a monomereket, 19 g butil-akrilátot, 21 g metil-metakrilátót, 20 g metakrilsavat és láncátvivő anyagként 2,6 g 1-dodekántiolt adunk hozzá, és jól elkeverjük. Ezt követően 5 g vízben oldva 0,5 g
APS-t, amely egy szabad gyökös iniciátor, adunk a lombikba. A monomertartalmú keveréket mintegy 15 percig 80 °C-on tartjuk. A polimerizáció teljes végbemenetele után 14 g vizes ammóniát (26 tömeg%) adunk hozzá a stabilizálószer semlegesítésére (oldhatóvá tételére). így tiszta polimer oldatot kapunk.
A fenti semlegesített polimerhez lassan, 1 óra alatt egyidejűleg három anyagot adagolunk; ezek egy 325 g butil-akrilátót, 175 g metil-metakrilátot, 2,5 g n-dodekántiolt és 1,8 g
Conco AAS-60S-t, 14,5 g Triton Χ-165-t és 250 g vizet tartalmazó második monomer emulzió, egy iniciátor, amely 100 g vízben oldott, 1,0 g APS-ből és 1,5 g TBHP-ből áll, és redukálószerként
1,8 g nátrium-hidrogén-szulfit 100 g vízben készült oldata. A lombikot enyhén melegítjük, hogy a hőmérsékletet 70 ’C-on tart suk. A betáplálás vége után az oldatot 15 percig 70 °C-on tart juk, és azután 60 °C-ra hűtjük. Azután hozzáadunk 10 g vízben oldott 1,0 g TBHP-t és 15 g vízben oldott 0,7 g Formopont. 15 perccel később a polimert szobahőmérsékletre hűtjük. Az eredményként kapott polimer elhanyagolható mennyiségű gélt, 39,9 % nem-illó anyagot, 0,5 μ átmérőjű, 10 μ hosszúságú pálca alakú részecskéket tartalmaz, és Brookfield viszkozitása 650 cP.
166-172. Példák
Az eljárás a 165. példa szerinti, kivéve, hogy PVOH-t, ASR-t és a polimer kompozíciót a 12. táblázatban jelzett módon megváltoztattuk.
A 12. táblázatban mutatjuk be a PVOH-nak a pálca alakú részecskékre gyakorolt hatását. PVOH jelenléte befolyásolja a pálca méretét; rövidebb pálcák képződnek, ha PVOH van jelen. Részlegesen hidrolizált (88 %) PVOH beojtása az ASR-be szintén segít az eredményként kapott polimer stabilizálásában ülepítéshez és szinerézishez.
173. Példa
Ebben a példában azt mutatjuk be, hogy a finom gömbalakú latex részecskék (< 50 nm) átalakíthatok nagyobb méretű részecskékké (^300 nm) a finom részecskéknek egy ASR sóval való utókezelésével. Azonban ezen az úton nem kapunk nagy gömböket (> 1 mikron), sem pálca-alakú részecskéket. Ennélfogva a pálca vagy nagy gömb alakú részecskék képződéséhez kritikusnak látszik az ASR molekulának a részecskékbe a polimerizáció kezdeti szakaszában való bevitele.
Eljárás:
Egy 5 literes, mechanikus keverővei, nitrogén bevezetővel, termoelemmel·és hűtővel felszerelt négynyakú lombikba 200 g vizet, 50 g nátrium-lauril-szulfátot (28 % aktív anyag), 2,7 g trietanolamint viszünk, és az elegyet 80 ’C-ra melegítjük. Az elegyhez adjuk 10 g vas(II)-szulfát oldat (0,1 %) és 10 g versene oldat (1 %) keverékét. Ezt követően három anyagot táplálunk be egyidejűleg a lombikba 1 óra alatt, az adagolás idején az elegy hőmérsékletét 80 °C-on tartva: (1) egy 300 g vizet, 6,5 g Conco AAS-60S-t (60 % aktív anyag), 325 g butilakrilátot, 175 g metil-metakrilátot és 1,0 g n-dodekántiolt tartalmazó monomer emulziót, (2) 50 g vízben oldott TBHP és 1,5 g APS iniciátor oldatot és (3) 2 g nátrium-hidrogén-szulfit 50 g vízben készült oldatából álló redukálószer oldatot. A kapott polimer finom gömbalakú részecskéket (¢/36 nm) tartalmaz. Azután a kapott polimerhez hozzáadunk egy trietanolaminnal (5 g 20 g vízben oldva) semlegesített ASR-t (40 g, 25,2 % összes szárazanyagtartalmú, 33,3 BA/33,3 MMA/33,3 MAA/4,5 tercier-DDM összetételű ASR, amelyet az 1. példában leírt módon állítunk elő).
Közvetlenül az ASR hozzáadása után a lombikban a polimer krétaszerűvé válik, és 293 nm-es méretű gömbalakú részecskéket tartalmaz.
174. Példa
Nagy Tg értékű, nagy gömb alakú latex részecskék szűrése
Gumidugóval szívópalackhoz csatlakoztatott Büchner-tölcsért használunk a latex szűrésére, a palackot vastagfalú gumicsővel vízsugárszivattyúhoz csatlakoztatjuk. Whatman Inc., Clifton, N.J., grade 230-as szűrőpapírt helyezünk a Büchner-tölcsérre, majd a latexet ezen vákuum segítségével átszűrjük. A szűrletben összegyűjtjük a finom anyagot és a vízoldható stabilizálószereket. A nagy Tg értékű, nagy gömb alakú latex részecskék a szűrőpapír tetején gyűlnek össze. A latex polimert (34 BA/60 Sty/4EA/2 ALMA) a 6. példában leírt eljárással állítjuk elő. A kapott latexet vákuum segítségével visszük át Büchner-tölcséren. Nem-ragadós, folyóképes fehér port (368 g,f'73 % kitermelés) gyűjtünk össze a szűrőpapír tetején. Az újradiszpergált por 2332 mikron méretű, gömb alakú részecskéket tartalmaz.
175. Példa
Ebben a példában azt mutatjuk be, hogy a pálca alakú részecskék átalakíthatok nagy gömb alakú részecskékké a pálca alakú részecskék monomer felesleggel vagy oldószerekkel történő megduzzasztásával.
A 65 BA/35 MMA/0,1 n-DDM/ összetételű pálca alakú latexet egy ASR-ből (65 MMA/35 MAA/4,5 n-DDM) állítjuk elő a 4. példában leírt módon. A kapott latex 32 % összes szárazanyagot és pálcaalakú részecskéket (0,8 mikron átmérőjű és 50-70 mikron hosszúságú) tartalmaz. Ennek a pálca alakú latexnek 20 grammjához hoz• · ·
- 64 záadunk 20 g 1,3-butilénglikol-dimetakrilátot. A keveréket TBHP/SSF-el iniciáljuk, és 12 órán át keverjük. A kapott részecskék 4-6 mikronos gömbalakú részecskék.
Egy másik kísérletben 17 g hexánt keverünk össze 20 g pálca alakú latex-szel, és az elegyet 12 órán át keverjük. Az eredményként kapott latex 3-5 mikronos gömb alakú részecskéket tartalmaz.
176-178. Példák
A következő példákban bemutatjuk (13. táblázat), hogy hidroxil funkcionális csoportot tartalmazó pálca alakú latexet elő lehet állítani egy vinil-acetát/akril kopolimer nátrium-hidroxidos részleges hidrolízisével.
13. Táblázat
Példa | Alap polimer | ASR Kompozíció | Vinil-alkohol tartalom* |
176. | 20 BA/80 VAc | 7,5 % 50 MMA/50 DMAEMA | 36 % |
177. | 30 EA/80 VAc | 7,5 % 50 MMA/50 DMAEMA | 32 % |
178. | 20 MA/80 VAC | 7,5 % 50 MMA/50 DMAEMA | 54 % |
* A polimer kompozícióra vonatkoztatott mól%.
Az emulziós polimereket a 154. példában leírthoz hasonló módon állítjuk elő. Az eredményként kapott polimerek összes szárazanyagtartalma 44 %. A pálca alakú latexeket ezután NaOHdel hidrolizáljuk. 0,4 mól vinil-acetátot tartalmazó VAc/akrilát kopolimer 100 grammjához hozzáadunk 12 g Triton Χ-405-öt, 10 g 28 %-os ammónát és 0,1 - 0,4 mól 16,5 %-os nátrium-hidroxid65
-oldatot. A keveréket szárítószekrényben 60 °C-on melegítjük egy éjszakán át. A 178. példa terméke kevesebb pálcát tartalmaz, mint a 176. és 177. példáé, ami a 178. példában jelen lévő nagyobb mennyiségű poli(vinil-alkohol) megnövekedett oldhatóságának következménye lehet.
179-181. Példák
Hidroxilcsoportot tartalmazó pálca alakú részecske latex előállításának másik lehetséges módja hidroxi-etil-metakrilátnak (HEMA) héjként való hozzáadása egy BA/MMA pálca polimerhez (181. példa), vagy HEMA utólagos hozzáadása monomer emulzióhoz pálca képződése után (179. és 180. példák).
14. Táblázat
-OH csoportot tartalmazó részecskék
Példa | Stabilizálószer | Polimer csoport | Morfolóqia |
179. | 2(33 BA/27 MMA/40MMA)1SLS | 33(68BA/32MMA)/ | pálcák: 1x30 μ |
67(67BA/30MMA/3HEMA) | |||
180. | 3(33 BA/27 MMA/40MMA)1SLS | 25(50BA/50MMA)/ | pálcák: 5x(10-30) |
75(50BA/46,5MMA/2, OAM/ | |||
1,5HEMA) | |||
181. | 11,5(33BA/27MMA/40MAA) | 39,5BA/59,5MMA/1ALMA/ | pálcák: lx(25-50) |
/5HEMA | és 2 x (10-30) |
Az ASR előállítására szolgáló eljárás hasonló az 1. példabelihez, kivéve, hogy a kompozíciót a 14. táblázatban bemutatott módon megváltoztatjuk. A pálca alakú latex részecskéket a 2. példabelihez hasonló módon állítjuk elő előre elkészített ASR használatával. A 179. és 180. példákban HEMA-t adunk a monomer ···· · · · | ····
- 66 emulzióhoz a pálcaalakú részecskék képződése után. A 181. példában HEMA-t adunk előre elkészített pálca-alakú polimerhez egyetlen adagban a héj kialakítására.
182.-183. Példák
A 15. táblázatban (182. és 183. példák) bemutatjuk, hogy a polimerizációs eljárás hatást gyakorol a polimer morfológiájára. Pálca alakú részecskéket kapunk, ha a polimert fokozatos adagolási eljárás használatával állítjuk elő. Másrészt, a nagy adaggal végzett eljárás nagy gömbalakú részecskéket fejleszt.
15. Táblázat
Eljárás hatása
ASR: 33BA/33MMA/34MAA (2,7 MMP> Emulziós polimer: 65 BA/35 MMA
Példa Eljárás Morfológia
182. Fokozatos adagolás pálcika: 2 x 100 μ
183. Nagy adag Gömb, 11-14 μτα
A 182. példában a 3. példabelihez hasonló módon járunk el, kivéve az n-dodekántiol alkalmazását, amelyet metil-merkapto-propionáttal helyettesítünk a stabilizálószerben (ASR). Az eredményként kapott polimer összes szárazanyagtartalma 36,6 %, és a részecske méret 2 x 100 μ.
A 183. példabeli ASR-t ugyanúgy állítjuk elő, mint a 192. példabeli ASR-t. Az emulziós polimert egyszeri adagolással megvalósított eljárással állítjuk elő a 182. példabeli fokozatos hozzáadagolási eljárás helyett. A monomer emulziót négy részre osztjuk, (10/20/35/35), és az egyes adagokat 60 °C hőmérsékleten polimerizáljuk redox iniciátorral. Az eredményként kapott poli- 67 mer összes szárazanyagtartalma 35,8 %, és a részecske méret 11-14 μ közötti.
A találmány szerint előállított polimereket a végső felhasználás szempontjából értékeljük. A polimerek javult teljesítményt adnak a filmekben iszapszerű repedezésként ismert jelenség csökkentésében és a fénytartósságban.
Az összes készítménynél a hozzáadagolás sorrendjében soroljuk fel az alkotórészeket. Az A és C készítményben az őrölt részt képezi az összes alkotórész a kötőanyagig, de az már nem tartozik bele. Az A készítménynél a kötőanyag UCAR 3 67 (Unión Carbide Chemicals and Plastics) , a C készítménynél a kötőanyag Rhoplex AG-490 (Rhom and Haas Company) ]. A 2. példában nincs pigment őrlemény.
Anvag | Kompozíció | ASR szint | Alak és méret |
184. | 60 BA/40 MMA | 2 % | 2 x 80 μ pálca |
185. | 20 BA/80 VAc | 10 % | 1 x 3-12 μ pálca |
(DMAEMA ASR) | |||
186. | 30 BA/70 MMA | 12 % | 10 μ gömb |
187. | 20 BA/80 VAC | 6 % | 4 - 7 μ gömb |
188. | 20 BA/80 Sty | 2 % | 6 - 14 μ gömb |
Megjegyzések az eljárásokhoz: A 184. példában a 111. példához hasonló módon járunk el; a 185. példában a 155. példabeli eljáráshoz hasonlóan járunk el; a 186. példában a 47. példabelihez hasonlóan járunk el; a 187. példában a 145. példabelihez hasonló módon járunk el; a 188. példában a 116. példabelihez hasonlóan járunk el.
...J • ·
A. Készítmény
Iszapszerű repedezés - Belső lakásfal festék - Akril és vinil-acetát pálca alakú részecskék
Anvacrok | Kontroll | Akril pálca | Vinil-acetát |
Víz | 176,2 | 176,2 | 176,2 |
Etilénglikol | 27,6 | 27,6 | 27,6 |
Tamol 850 | 7,7 | 7,7 | 7,7 |
AMP-95 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
Colloid 643 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
250 MHR (2,5 %) | 70,0 | 70,0 | 70,0 |
Acrysol RM-825 | 14,1 | 14,1 | 14,1 |
Ti-Pure R-900 | 153,4 | 153,4 | 153,4 |
Optiwhite P | 247,5 | 247,5 | 247,5 |
Nyad 400 | 42,9 | 42,9 | 42,9 |
Ucar 367 | 252,9 | 187,5 | 190,8 |
184. példa terméke | 0,0 | 86,5 | 0,0 |
185. példa terméke | 0,0 | 0,0 | 74,8 |
Texanol | 5,1 | 5,1 | 5,1 |
Colloid 643 | 4,0 | 4,0 | 4,0 |
Nuosept 95 | 1,0 | 1,0 | 1,0 |
NH40H (28 %) | 0,0 | 0,0 | 2,8 |
Víz | 129,0 | 105,8 | 113,7 |
Összesen | 1135,4 | 1133,3 | 1135,6 |
PVC | 58,1 | 58,1 | 58,1 |
Szárazanyag térfogat 34,2 | 34,2 | 34,2 |
Példa________________Kontroll_____184. példa_______185. példa
Iszapszerű repedezés 4,2 7,4 9,8
Iszapszerű repedezés vizsgálatának módszere:
A festékeket szigeteletlen farostlemezen többszörös filmöntő szerszámmal (multiple film caster) lehúzva 76,5 μ vastagságú filmet készítünk, majd ezt 24 órán át szárítjuk állandó hőmérsékletű/nedvességtartalmú helységben (77 °C/50 % relatív nedvességtartalom), és vizuálisan értékeljük az iszapszerű repedezést O-tól (gyenge) 10-ig (kitűnő) terjedő skála használatával.
B. Készítmény
Tiszta fakence - Akril nagy gömb alakú részecske
Anvacrok | Kontroll | Akril aömb |
Rhoplex CL-104 | 540,0 | 410,1 |
Sancure 815 | 148,5 | 148,5 |
Surfynol 104PG-50 | 3,0 | 3,0 |
Tego 800 | 0,7 | 0,7 |
Propilénglikol | 30,0 | 30,0 |
Hexil-karbitol | 20,8 | 0,0 |
Dowanol PnB | 0,0 | 20,8 |
Michem 39235 | 22,4 | 22,4 |
Víz | 76,3 | 106,1 |
Vizes ammónia | 2,5 | 2,5 |
A 186. példa szerinti | ||
koncentrátum * | 0,0 | 88,7 |
Acrysol Rm-1020 | 18,0 | 24,0 |
• · · ·
Anyagok________________Kontroll____________Akril gömb
Összesen 862,2 856,8
Szárazanyag térfogat 28,6 28,6 * Megjegyezzük, hogy a 186. koncentrátumként említett anyagot úgy állítjuk elő, hogy a fent leírt 186. diszperziót egy éjszakán át ülepedni hagyjuk, azután dekantáljuk. A koncentrátum a visszamaradó üledék, amely könnyen diszpergálható a készítményben. Ezzel az eljárással eltávolítjuk a kisebb (< 0,7 μ) részecskéket (finom anyagot) a nagy gömbalakú részecskéktől.
Kontroll | 186; példa | |
Fényesség, 20 fok | 62,9 | 2,9 |
Fényesség, 60 fok | 88,5 | 13,9 |
Fényesség, 85 fok | 102,4 | 12,8 |
Sík vizsgálati módszer: Festett fehér fenyőfalemezre ecsettel három bevonatot viszünk fel. A bevonások között 24 órán át szárítást, majd enyhe homokos csiszolást végzünk. A fényesség mérése előtt a harmadik bevonatot 24 órán át száradni hagyjuk. A fényességet 20, 60 és 85 fokon mérjük.
c Készítmény
Tartós fényű belső fényes festék - Akril- és vinil-acetát gömbök
Anyagok | Kontroll | Akril gömb | Vinil-acetát gömb |
Tamol 731 | 11,0 | 10,6 | 10,6 |
Colloid 643 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
Propilénglikol | 43,0 | 43,0 | 43,0 |
Anvacrok | Kontroll | Akril gömb | Vinil-acetát |
Víz | 50,0 | 50,0 | 50,0 |
Ti-Pure R-900 | 234,5 | 234,5 | 234,5 |
Atomite | 36,2 | 36,2 | 36,2 |
Celite 281 | 69,2 | 0,0 | 0,0 |
AC-490 | 370,8 | 374,1 | 374,1 |
Propilénglikol | 34,4 | 34,4 | 34,4 |
Texanol | 17,0 | 17,0 | 17,0 |
Colloid 643 | 4,0 | 4,0 | 4,0 |
Nuosept 95 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
A 188. példa terméke 0,0 | 71,0 | 0,0 | |
A 187. példa terméke 0,0 | ’ 0/0 | 86,2 | |
2,5 % HEC oldat | 159,2 | 159,2 | 159,2 |
Víz | 60,0 | 21,2 | 8,6 |
Összesen | 1093,3 | 1059,3 | 1061,8 |
PVC | 40,0 | 40,0 | 40,0 |
Szárazanyag | |||
térfogat | 30,0 | 30,0 | 30,0 |
Celite 281 PVC 12,0
A 188. példa szerinti PVC 12,0
A 187. példa szerinti PVC
12,0 • ·
Példa | |||
Kontroll | 188. | 187. | |
Fényesség | |||
változás (%) | 77 | 10 | 5 |
A fénytartósságot a fényesség %-os változásában adjuk meg 85 fokon. Minél alacsonyabb az érték, annál jobb a fénytartósság.
A leírásban a következő márkaneveket használjuk: Acrysol (Rohm and Haas Company), Airvol (Air Products), Alipal (Rhone Poulenc), AMP (Lubrizol), Atomite (ECC America), Celite (Manville Products Corp), Colloid (Colloids Inc.), Conco (Continental Chemical), Dowanol (Dow), Mitchem (Michelman Co.), Nuosept (Nuodex Inc.), Nyad (Nyco), Rhoplex (Rohm and Haas Company), Sancure (Sanncor Industries), Surfynol (Air Products), Tamol (Rohm and Haas Company), Tego (Tego Chemie Service USA), Texanol (Eastman Kodak), TiPure (E.I. DuPont), Triton (Unión Carbide), Ucar (Unión Carbide), Vazo (DuPont) és Versene (Aldrich).
Claims (17)
- Szabadalmi igénypontok1. Nagyméretű emulziós polimer részecske, amelyet emulziós polimerizációs eljárással állítunk elő, azzal jellemezve, hogy legalább egy etilénesen telítetlen monomert polimerizálunki) az összes monomer reagens mennyiségére vonatkoztatva mintegy 0,5 és 50 tömeg % közötti primer amfifil polimer stabilizálószert és adott esetben szerves adalékanyagot tartalmazó stabilizáló rendszer jelenlétében, ahol a polimer stabilizálószer szerves vagy szervetlen bázissal oldhatóvá tett, hidrofób-hidrofil egyensúlyi lúgoldható gyanta vagy szerves vagy szervetlen savval oldhatóvá tett, hidrofób-hidrofil egyensúlyi savoldható gyanta, és ii) szabadgyökös polimerizációs iniciátor jelenlétében;a primer amfifil polimer stabilizálószer folyamatos oldhatóságának kedvező körülmények között, és további monomer ellenőrzött módon való hozzáadásával a gömbalakú részecskéknek stabilizált, nagyméretű emulziós részecskékké növekedésének kiváltására, és adott esetben a monomer hozzáadását folytatva a nagyméretű emulziós részecskék növekedésének kiváltására.
- 2. Az 1. igénypont szerinti nagyméretű emulziós polimer részecske, azzal jellemezve, hogy a nagyméretű emulziós polimer részecskék nagy méretarányú emulziós polimer latexek.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti nagyméretű emulziós polimer részecske, azzal jellemezve, hogy a nagyméretű emulziós polimer részecskék 2 és 50 mikron közötti átmérőjű gömb alakú emulziós polimer részecskék.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti nagyméretű emuiX ziós polimer részecske, azzal jellemezve, hogy a polimer stabilizálószer egy mintegy 5-75 tömeg % mennyiségű sav-funkcionális monomert tartalmazó, 1000-nél nagyobb molekulatömegű lúgoldható gyanta vagy mintegy 20 - 70 tömeg % mennyiségű alkálifunkcionális monomert tartalmazó, 1000-nél nagyobb molekulatömegű savoldható gyanta.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti nagyméretű emulziós polimer részecske azzal jellemezve, hogy 6-18 szénatomos hidrofób alkohol, felületaktív anyag, poli(vinil-alkohol) és/vagy koaleszcens anyag szerves adalékot tartalmaz.
- 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti nagyméretű emulziós polimer részecske azzal jellemezve, hogy a nagy méretarányú polimer részecske megfelelő mennyiségű további monomerrel vagy oldószerrel nagy gömb alakú részecskévé duzzasztott.
- 7. Eljárás nagyméretű emulziós polimer részecske képzésére, azzal jellemezve, hogy az eljárás az 1-6. igénypontok bármelyike által meghatározott.
- 8. Funkcionális csoportokat tartalmazó nagy méretarányú emulziós polimer részecske.
- 9. A 8. igénypont szerinti nagy méretarányú emulziós polimer részecske azzal jellemezve, hogy funkcionális csoportja amin-, hidroxil-, acetoacetil-, Ν-alkanolamido-, oxirán- és savcsoport.
- 10. Keresztkötéses nagy méretarányú polimer részecske.
- 11. Nagy méretarányú szénrészecske.
- 12. A 11. igénypont szerinti nagy méretarányú szénrészecske azzal jellemezve, hogy a részecskét nagy méretarányú polimer részecske pirolízisével képezzük.X ·*·· ···· *··· • · ♦ · ·· ·
- 13. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti vagy a 7. igénypont szerinti eljárással előállított, nagy gömb alakú részecskéket tartalmazó kompozíció.
- 14. A 13. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy még egy kötőanyagot is tartalmaz.
- 15. A 13. vagy a 14. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy a kompozíció lehet: egy a kritikus pigment térfogat-koncentrációhoz közeli vagy feletti pigment térfogatkoncentrációval rendelkező bevonat, amely iszapszert! repedezéssel szemben javult ellenállással bír pigmentet, kötőanyagot és nagy méretarányú polimer részecskéket tartalmazó porózus szubsztráton; kötött cement és nagy méretarányú részecskék; hőre lágyuló sajtolási kompozíció; hőre lágyuló sajtolási kompozíció amelyben a részecskék nagy méretarányú részecskék; vagy javult hajlítószilárdságai bíró szervetlen anyagokat tartalmazó cementes kompozíció, amelyben lévő részecskék nagy méretarányú részecskék.
- 16. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti vagy a 7. igénypont szerinti eljárással előállított nagy gömbalakú részecskék felhasználása erősítő adalékanyagként bevonásra, sajtolásra, edények készítésére szolgáló kompozíciókhoz.
- 17. Az 1. igénypont, vagy bármelyik aligénypontja szerinti emulziós polimerizációs eljárás nagyméretű emulziós polimer részecskék előállítására.A meghatalmazott:• · · · · • · · ·
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/975,746 US5369163A (en) | 1992-11-13 | 1992-11-13 | Process for preparing large dimension emulsion polymer particles, polymer product and uses thereof |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9302009D0 HU9302009D0 (en) | 1993-11-29 |
HUT66123A true HUT66123A (en) | 1994-09-28 |
Family
ID=25523339
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9302009A HUT66123A (en) | 1992-11-13 | 1993-07-13 | Process of preparing large dimension emulsion polymer particles, polymer product and uses thereof |
Country Status (27)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5369163A (hu) |
EP (1) | EP0597567B1 (hu) |
JP (1) | JP3248599B2 (hu) |
KR (1) | KR100306738B1 (hu) |
CN (2) | CN1066157C (hu) |
AT (1) | ATE183518T1 (hu) |
AU (1) | AU670944B2 (hu) |
BR (1) | BR9302021A (hu) |
CA (1) | CA2093483A1 (hu) |
CZ (1) | CZ140993A3 (hu) |
DE (1) | DE69326046T2 (hu) |
ES (1) | ES2137971T3 (hu) |
FI (1) | FI933196A (hu) |
HR (1) | HRP931067A2 (hu) |
HU (1) | HUT66123A (hu) |
IL (1) | IL106312A (hu) |
MX (1) | MX9302289A (hu) |
MY (1) | MY109813A (hu) |
NO (1) | NO932523D0 (hu) |
NZ (1) | NZ248140A (hu) |
PL (1) | PL299753A1 (hu) |
RU (1) | RU2133756C1 (hu) |
SG (1) | SG73370A1 (hu) |
SI (1) | SI9300384A (hu) |
SK (1) | SK75193A3 (hu) |
TW (1) | TW230211B (hu) |
ZA (1) | ZA935265B (hu) |
Families Citing this family (59)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2711059B1 (fr) * | 1993-10-15 | 1996-02-02 | Oreal | Composition cosmétique sous forme de vernis à ongles aqueux, coloré ou incolore, contenant en tant que substance filmogène des particules de polyester-polyuréthanne anionique à l'état dispersé. |
US5427899A (en) * | 1994-01-31 | 1995-06-27 | Polaroid Corporation | Two-phase acidic aqueous compositions |
DE59503548D1 (de) * | 1994-11-29 | 1998-10-15 | Vianova Kunstharz Ag | Verfahren zur zweistufigen herstellung von wässrigen, selbstvernetzenden copolymerisatdispersionen und deren verwendung für lacke |
US5516865A (en) * | 1995-02-03 | 1996-05-14 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Waterborne (meth) acrylic latex polymers for release |
DE19505039A1 (de) * | 1995-02-15 | 1996-08-22 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung von emulgatorfreien wäßrigen Polymerdispersionen |
DE19600405A1 (de) * | 1996-01-08 | 1997-07-10 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung von wasserunlöslichen Polymerisaten |
DE19602538A1 (de) * | 1996-01-25 | 1997-07-31 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung einer wäßrigen Polymerisatdispersion nach der Methode der radikalischen wäßrigen Emulsionspolymerisation |
MY116407A (en) * | 1996-07-04 | 2004-01-31 | Shell Int Research | Process for the preparation of polymer particles |
US9259598B2 (en) | 1996-12-12 | 2016-02-16 | Landec, Inc. | Aqueous dispersions of crystalline polymers and uses |
US6199318B1 (en) | 1996-12-12 | 2001-03-13 | Landec Corporation | Aqueous emulsions of crystalline polymers for coating seeds |
US6540984B2 (en) | 1996-12-12 | 2003-04-01 | Landec Corporation | Aqueous dispersions of crystalline polymers and uses |
US5721322A (en) * | 1997-01-24 | 1998-02-24 | Arizona Chemical Company | Polyepichlorohydrin-based tri-block additive for surface modification of polymer films and articles |
DE19718289A1 (de) * | 1997-04-30 | 1998-11-05 | Wacker Chemie Gmbh | Verfahren zur Herstellung von wässrigen Polymerdispersionen |
US5843299A (en) * | 1997-08-22 | 1998-12-01 | Betzdearborn Inc. | Corrosion inhibitor for alkanolamine units |
DE19738652A1 (de) * | 1997-09-04 | 1999-03-11 | Roehm Gmbh | Verfahren zur Herstellung von Polymethacrylatteilchen durch Emulsionspolymerisation |
US7462366B2 (en) | 2002-03-29 | 2008-12-09 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Drug delivery particle |
AU2003240000A1 (en) | 2002-06-12 | 2003-12-31 | Boston Scientific Limited | Bulking agents |
KR20040000268A (ko) * | 2002-06-24 | 2004-01-03 | 엘지전자 주식회사 | 루프안테나 |
US7842377B2 (en) | 2003-08-08 | 2010-11-30 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Porous polymeric particle comprising polyvinyl alcohol and having interior to surface porosity-gradient |
US8012454B2 (en) | 2002-08-30 | 2011-09-06 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Embolization |
US7883490B2 (en) | 2002-10-23 | 2011-02-08 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Mixing and delivery of therapeutic compositions |
US20040086705A1 (en) * | 2002-11-04 | 2004-05-06 | Schneider Terry L. | Polymer composite structure reinforced with shape memory alloy and method of manufacturing same |
US7745023B2 (en) * | 2003-08-08 | 2010-06-29 | Regents Of The University Of Minnesota | Structured material for the production of hydrogen |
US7976823B2 (en) | 2003-08-29 | 2011-07-12 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Ferromagnetic particles and methods |
US7736671B2 (en) | 2004-03-02 | 2010-06-15 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Embolization |
US8173176B2 (en) | 2004-03-30 | 2012-05-08 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Embolization |
US7311861B2 (en) | 2004-06-01 | 2007-12-25 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Embolization |
JP4918963B2 (ja) * | 2004-10-08 | 2012-04-18 | 日清紡ホールディングス株式会社 | 針状または楕円球状有機ポリマー粒子の製造方法 |
US8425550B2 (en) | 2004-12-01 | 2013-04-23 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Embolic coils |
US7727555B2 (en) | 2005-03-02 | 2010-06-01 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Particles |
US7963287B2 (en) | 2005-04-28 | 2011-06-21 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Tissue-treatment methods |
US9463426B2 (en) | 2005-06-24 | 2016-10-11 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Methods and systems for coating particles |
US8007509B2 (en) | 2005-10-12 | 2011-08-30 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Coil assemblies, components and methods |
US8101197B2 (en) | 2005-12-19 | 2012-01-24 | Stryker Corporation | Forming coils |
US8152839B2 (en) | 2005-12-19 | 2012-04-10 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Embolic coils |
US7947368B2 (en) | 2005-12-21 | 2011-05-24 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Block copolymer particles |
JP5122215B2 (ja) * | 2006-08-31 | 2013-01-16 | ローム アンド ハース カンパニー | 調整された粘度を有する水性両親媒性コポリマーエマルジョンおよびその製造方法 |
US8414927B2 (en) | 2006-11-03 | 2013-04-09 | Boston Scientific Scimed, Inc. | Cross-linked polymer particles |
ES2373412T3 (es) * | 2007-01-08 | 2012-02-03 | Basf Se | Partículas esféricas, método para la preparación de partículas esféricas y su utilización. |
US20080220532A1 (en) * | 2007-03-08 | 2008-09-11 | Polylc Inc. | Separation of Charged Solutes by Electrostatic Repulsion-Hydrophilic Interaction Chromatography |
JP5365048B2 (ja) * | 2008-03-28 | 2013-12-11 | 日清紡ホールディングス株式会社 | 楕円状または針状ポリマー粒子およびその製造方法 |
JP5616788B2 (ja) * | 2008-06-02 | 2014-10-29 | キヤノン株式会社 | 樹脂微粒子の水系分散体、樹脂微粒子の水系分散体の製造方法、及びトナー粒子の製造方法 |
US9394456B2 (en) | 2009-02-24 | 2016-07-19 | Akzo Nobel Coatings International B.V. | Latex emulsions and coating compositions formed from latex emulsions |
BRPI1005952A2 (pt) * | 2009-02-24 | 2016-02-10 | Akzo Nobel Coatings Int Bv | emulsões de látex e composições de revestimento formadas a partir de emulsões de látex, método para o revestimento de uma lata ou embalagem, lata ou embalagem, emulsão de látex preparada por um método, composição para revestimento preparada para um método |
EP2925814B1 (en) * | 2012-11-30 | 2016-12-28 | ANGUS Chemical Company | Aminoalcohol compounds as low voc free-thaw stabilizers for paints and coatings |
US8895658B2 (en) * | 2012-12-18 | 2014-11-25 | Columbia Insurance Company | Grafted pigment dispersing polymeric additive and paint employing the same with improved hiding |
WO2015183042A1 (ko) * | 2014-05-30 | 2015-12-03 | (주)아모레퍼시픽 | 양친매성 이방성 분체를 포함하는 화장료 조성물 및 이의 제조방법 |
EP4155356B1 (en) | 2014-12-24 | 2024-09-11 | Swimc Llc | Coating compositions for packaging articles such as food and beverage containers |
US11981822B2 (en) | 2014-12-24 | 2024-05-14 | Swimc Llc | Crosslinked coating compositions for packaging articles such as food and beverage containers |
US11059989B2 (en) | 2017-06-30 | 2021-07-13 | Valspar Sourcing, Inc. | Crosslinked coating compositions for packaging articles such as food and beverage containers |
AU2015371311B2 (en) | 2014-12-24 | 2020-07-16 | Swimc Llc | Styrene-free coating compositions for packaging articles such as food and beverage containers |
KR102080035B1 (ko) * | 2015-11-27 | 2020-02-24 | (주)아모레퍼시픽 | 피그먼트 분체를 포함하는 유화 화장료 조성물 및 그 제조방법 |
KR102071511B1 (ko) * | 2015-11-27 | 2020-01-30 | (주)아모레퍼시픽 | 미세 왁스 입자를 포함하는 유화 화장료 조성물 및 그 제조방법 |
CN106519151B (zh) * | 2016-10-11 | 2019-04-30 | 江苏苏博特新材料股份有限公司 | 一种两亲性聚羧酸水泥分散剂及其制备方法 |
CN106565921B (zh) * | 2016-10-11 | 2019-04-30 | 江苏苏博特新材料股份有限公司 | 一种纳米聚羧酸减水剂及其制备方法 |
JP6617789B2 (ja) * | 2018-05-09 | 2019-12-11 | 日清紡ホールディングス株式会社 | 円盤状ポリマー粒子群の製造方法 |
US20240217876A2 (en) * | 2019-03-26 | 2024-07-04 | Dow Global Technologies Llc | Cement modifier compositions |
US11866552B2 (en) | 2019-09-09 | 2024-01-09 | Xerox Corporation | Polyamide particles and methods of production and uses thereof |
EP4386056A1 (en) * | 2022-12-16 | 2024-06-19 | Organik Kimya Sanayi Ve Tic. A.S. | Waterborne polymer composition and preparation method thereof |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3732184A (en) | 1971-04-22 | 1973-05-08 | Tanner Co Chas S | Emulsion polymerization method |
US3965032A (en) | 1973-04-16 | 1976-06-22 | The Dow Chemical Company | Colloidally stable dispersions |
US4314033A (en) * | 1978-09-12 | 1982-02-02 | Dulux Australia Ltd. | Cross linked polyester |
US5106903A (en) * | 1984-12-17 | 1992-04-21 | Lehigh University | Preparation of large particle size monodisperse latexes |
US4814373A (en) | 1984-12-20 | 1989-03-21 | Rohm And Haas Company | Modified latex polymer composition |
US4743507A (en) * | 1986-09-12 | 1988-05-10 | Franses Elias I | Nonspherical microparticles and method therefor |
JPS6398958A (ja) * | 1986-10-15 | 1988-04-30 | Sanyo Electric Co Ltd | 二次電池 |
-
1992
- 1992-11-13 US US07/975,746 patent/US5369163A/en not_active Expired - Fee Related
-
1993
- 1993-04-06 CA CA002093483A patent/CA2093483A1/en not_active Abandoned
- 1993-04-20 MX MX9302289A patent/MX9302289A/es not_active IP Right Cessation
- 1993-04-22 TW TW082103076A patent/TW230211B/zh active
- 1993-05-07 JP JP10685493A patent/JP3248599B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1993-05-20 BR BR9302021A patent/BR9302021A/pt not_active IP Right Cessation
- 1993-05-22 KR KR1019930008876A patent/KR100306738B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1993-07-08 SG SG1996002383A patent/SG73370A1/en unknown
- 1993-07-08 DE DE69326046T patent/DE69326046T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1993-07-08 AT AT93305385T patent/ATE183518T1/de not_active IP Right Cessation
- 1993-07-08 EP EP93305385A patent/EP0597567B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1993-07-08 ES ES93305385T patent/ES2137971T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1993-07-12 NO NO932523A patent/NO932523D0/no unknown
- 1993-07-12 IL IL106312A patent/IL106312A/xx not_active IP Right Cessation
- 1993-07-13 NZ NZ248140A patent/NZ248140A/en unknown
- 1993-07-13 HU HU9302009A patent/HUT66123A/hu unknown
- 1993-07-14 FI FI933196A patent/FI933196A/fi not_active Application Discontinuation
- 1993-07-15 SI SI9300384A patent/SI9300384A/sl unknown
- 1993-07-15 CZ CZ931409A patent/CZ140993A3/cs unknown
- 1993-07-15 SK SK751-93A patent/SK75193A3/sk unknown
- 1993-07-19 AU AU42056/93A patent/AU670944B2/en not_active Ceased
- 1993-07-19 HR HR931067A patent/HRP931067A2/hr not_active Application Discontinuation
- 1993-07-21 PL PL93299753A patent/PL299753A1/xx unknown
- 1993-07-21 ZA ZA935265A patent/ZA935265B/xx unknown
- 1993-07-30 MY MYPI93001510A patent/MY109813A/en unknown
- 1993-11-10 RU RU93051214A patent/RU2133756C1/ru active
- 1993-11-13 CN CN93121231A patent/CN1066157C/zh not_active Expired - Fee Related
-
2000
- 2000-01-14 CN CN00100979A patent/CN1270176A/zh active Pending
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HUT66123A (en) | Process of preparing large dimension emulsion polymer particles, polymer product and uses thereof | |
EP0022633B1 (en) | Process for making multistage polymer particles, product thus obtained, process for making aqueous dispersions of these particles, product thus obtained, process for making films, compositions for coating and/or impregnating, multistage polymers and their use | |
US4468498A (en) | Sequential heteropolymer dispersion and a particulate materal obtainable therefrom, useful in coating compositions as a thickening and/or opacifying agent | |
JP2767253B2 (ja) | アルカリ不溶性コア/アルカリ可溶性シエルからなるポリマー及びその組成物 | |
US4427836A (en) | Sequential heteropolymer dispersion and a particulate material obtainable therefrom, useful in coating compositions as a thickening and/or opacifying agent | |
KR100818964B1 (ko) | 고산성 수성 나노복합체 분산물 | |
US4290932A (en) | Acrylic resin-acrylic microgel compositions | |
CA1299306C (en) | Multilobals | |
JPH0770254A (ja) | 水性分散物の状態または再分散性粉末の状態のカルボキシル基含有コポリマーおよびそれの水溶性塩、それの製造方法およびそれの用途 | |
GB1574721A (en) | Process for preparing aqueous copolymer emulsions | |
JPS6086107A (ja) | 粉状の、ガソリン中でゲル形成性の増粘‐及び結合剤及びこれを含有する塗料及び被覆剤 | |
US5284881A (en) | Composite hollow particles | |
US5030666A (en) | Multilobals | |
EP2935142B1 (de) | Verwendung von hybridcopolymeren als schutzkolloide für polymere | |
US20220081362A1 (en) | Cement modifier compositions | |
KR0179356B1 (ko) | 알카리-불용성 코어/알카리-용해성 쉘을 포함하는 중합체조성물 | |
JPH09286807A (ja) | 再乳化性重合体及びその製造方法 | |
DE3853423T2 (de) | Polymerisate mit einem alkaliunlöslichen Kern und einer alkalilöslichen Schale und Zusammensetzungen damit. | |
JP2000026561A (ja) | 再乳化性重合体及びその製造方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |