HU226178B1 - Fire detector - Google Patents

Fire detector Download PDF

Info

Publication number
HU226178B1
HU226178B1 HU0501096A HUP0501096A HU226178B1 HU 226178 B1 HU226178 B1 HU 226178B1 HU 0501096 A HU0501096 A HU 0501096A HU P0501096 A HUP0501096 A HU P0501096A HU 226178 B1 HU226178 B1 HU 226178B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fire detector
fire
light
detector
support plate
Prior art date
Application number
HU0501096A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt Hess
Max Schlegel
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of HUP0501096A2 publication Critical patent/HUP0501096A2/hu
Publication of HU226178B1 publication Critical patent/HU226178B1/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B17/00Fire alarms; Alarms responsive to explosion
    • G08B17/10Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means
    • G08B17/103Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means using a light emitting and receiving device
    • G08B17/107Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means using a light emitting and receiving device for detecting light-scattering due to smoke
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B17/00Fire alarms; Alarms responsive to explosion
    • G08B17/10Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means
    • G08B17/103Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means using a light emitting and receiving device
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B17/00Fire alarms; Alarms responsive to explosion
    • G08B17/10Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means
    • G08B17/11Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means using an ionisation chamber for detecting smoke or gas
    • G08B17/113Constructional details

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)
  • Fire Alarms (AREA)

Description

A leírás terjedelme 12 oldal (ezen belül 4 lap ábra)
HU 226 178 Β1
A találmány tárgya tűzjelző készülék, amelynek jelzőegysége érzékelőrendszerrel és jelfeldolgozó elektronikával rendelkezik, és az érzékelőrendszert tartalmazó házon kiképzett nyílásokon keresztül a helyiség levegője -, illetve adott esetben a füst - az érzékelőrendszerhez jut.
Az érzékelőrendszer tartalmazhat elektrooptikai érzékelőt, amely a helyiség levegőjében keletkező füst által létrehozott szórt fényt érzékeli, vagy hőérzékelőt, amely az égés során keletkező hőt érzékeli, gázérzékelőt, amely az égés során keletkező gázok érzékelésére szolgál, illetve tartalmazhatja ezek kombinációját. A technika állása szerint ismert tűzjelző készülékeknél a jelzőegység és a készülék háza a beépített érzékelőrendszertől függően változik, ezért az egyes tűzjelzőtípusok gyártásához más-más fröccsöntő szerszám szükséges, ami jelentősen megnöveli az előállítási költségeket. A különböző típusú jelzőegységek és házak raktározása is többletköltséget jelent.
Jelen találmány lehetővé teszi a jelzőegységek és a házak egységesítését, és ezáltal a költségek csökkentését. A találmány célja, hogy a különböző jelzőkészülék-típusok ugyanazon házba beépíthetők legyenek.
Ezt a feladatot a találmány úgy oldja meg, hogy a jelzőkészülék modulokból épül fel, és kiképzése révén lehetővé teszi a különböző típusú tüzek érzékelésére alkalmas érzékelőmodulok beszerelését, tehát ugyanazon ház valamennyi érzékelőmodullal kompatibilis.
Az egységes házból és különböző, a házzal kompatibilis érzékelőmodulokból álló felépítésnek köszönhetően a tűzjelző készülék egységes külső megjelenés mellett többféleképpen felhasználható. Ez javítja az esztétikai hatást, és jelentősen csökkenti az előállítási költségeket.
A WO/0155991 számú közzétételi iratból modulokból felépíthető tűzjelző ismerhető meg.
Napjainkban az optikai- és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó kombinált tűzjelzők a legelterjedtebbek, amelyekben elektrooptikus érzékelő és hőérzékelő is található. Ezeknél a tűzjelzőknél a hőérzékelő a legtöbb esetben az elektrooptikai érzékelő síkja alatt helyezkedik el, előnyösen a tűzjelző középvonalában. A házon kiképzett nyílások is ebben a síkban helyezkednek el. Ebből adódik a tűzjelző „többszintes” felépítése, amely meghatározza a tűzjelző készülék magasságát. Esztétikai okokból azonban általában a lehető legalacsonyabb készülékre van igény.
Ezért a találmány további célja, hogy a tűzjelző készülék, amelynek háza kompatibilis a különböző érzékelőmodulokkal, lehetőleg minél laposabb legyen.
Ezt a feladatot a találmány úgy oldja meg, hogy az érzékelőrendszer és a házon kiképzett nyílások azonos síkban helyezkednek el.
A találmány szerinti jelzőkészülék tehát viszonylag lapos, kombinált és normál jelzőkészülékként egyaránt használható. A készülék lapos kiképzése annak köszönhető, hogy az érzékelőrendszer és a nyílások azonos síkban helyezkednek el. A találmány szerinti tűzjelző készüléknél az érzékelőmodulok minden jelzőkészülék-típusnál azonos, a jelzőkészülékbe behelyezhető tartólappal rendelkeznek, amelyre felszerelhetők a különböző típusú tüzek érzékelésére alkalmas érzékelők.
Egy első előnyös kiviteli változatban a tartólapnak a készülék fedele felé néző alsó lapján rekeszek találhatók az elektrooptikai érzékelőrendszer komponensei számára, felső lapjára pedig a jelfeldolgozó elektronikát tartalmazó nyomtatott áramkörű panel rögzíthető.
A találmány szerinti tűzjelző készülék második előnyös kiviteli változatánál a ház kupolával rendelkezik, amely gyűrű alakú felső részből és ettől bizonyos távolságra elhelyezkedő, a jelzőkészülék fedelét képező alsó részből áll. A kupola két része közötti térköz képezi a bemeneti nyílásokat, mivel az alsó részt a felső résszel íves vagy bordák kötik össze.
A harmadik előnyös kiviteli változatban a füst által létrehozott szórt fény érzékeléséré szolgáló optikai érzékelőt tartalmazó érzékelőmodul legalább egy fényforrással, fényvevővel, mérőkamrával, valamint a mérőkamra szélén elhelyezkedő fényelzáró lemezekből álló labirintusrendszerrel rendelkezik, ahol a fényforrások) és a fényvevő a tartólap alsó lapján található rekeszekbe vannak rögzítve, és a fedélként kiképzett labirintusrendszer a tartólapra rögzíthető.
A találmány további előnyös kiviteli változatában az érzékelőmodul két hőérzékelőt tartalmaz, amelyek egymással szemközt, a nyomtatott áramkörű panelre rögzítve helyezkednek el, és innen a tartólapon keresztül lefelé nyúlnak. A kiviteli változat továbbfejlesztett változatában a bordák száma mindig páros, és vertikális irányban húzódó, mélyedéssel rendelkező szárnyakként vagy fülekként vannak kiképezve. A hőérzékelők úgy nyúlnak le a bordákhoz, hogy szabad végük közvetlenül a mélyedésbe, vagy a mélyedés mögé kerül. A hőérzékelős érzékelőmodul a tartólapra rögzíthető fedőlappal rendelkezik, amely az elektrooptikai érzékelőrendszer számára kiképzett rekeszeket fedi le, és áttört nyílásokkal rendelkezik, amelyeken a hőérzékelők nyúlnak át, valamint a hőérzékelők között radiális irányban húzódó elválasztófallal is rendelkezik, amely az áramló levegő terelésére szolgál.
A találmány szerinti tűzjelző készülék további, előnyös kiviteli változata a füst által létrehozott szórt fény, valamint a hőmérséklet mérésére alkalmas, optikai és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó, kombinált érzékelőmodullal rendelkezik, amely egy elektrooptikai érzékelőrendszert és két hőérzékelőt tartalmaz, amely utóbbiak az optikai érzékelőrendszer mellett kétoldalt helyezkednek el.
Ezen előnyös kiviteli változat továbbfejlesztett változatában a hőérzékelők egymással szemközt helyezkednek el, a nyomtatott áramkörű panelre rögzítve és szabad végük a bordák egyikénél helyezkedik el. A bordák kialakításuk révén egyrészt védik a hőérzékelőket a mechanikus hatásoktól, másrészt lehetővé teszik, hogy a beáramló levegő zavartalanul a hőérzékelőkhöz jusson.
Az alábbiakban a kiviteli változatok és az ábrák segítségével részletesen ismertetjük a találmányt. A rajzokon az
HU 226 178 Β1
1. ábra a találmány szerinti tűzjelző készülék első kiviteli változatának perspektivikus ábrája, elülső alulnézetből, a
2. ábra az 1. ábra szerinti tűzjelző készülék keresztmetszetének perspektivikus rajza, a
3. ábra az 1. ábra szerinti tűzjelző készülék tengelyirányú metszetének perspektivikus rajza, a
4. ábra az 1. ábra szerinti tűzjelző készülék felülnézete, az
5. ábra az 1. ábra szerinti tűzjelző készülék felülnézetének perspektivikus rajza, aljzat nélkül, de az aljzathoz rögzítő körmök láthatók az ábrán, a
6. ábra a találmány szerinti tűzjelző készülék második kiviteli változatának perspektivikus rajza, elülső alulnézetből, a
7. ábra a 6. ábra szerinti tűzjelző készülék perspektivikus nézete, fedél nélkül, alulnézetből, a
8. ábra a 6. ábra szerinti tűzjelző készülék tengelyirányú metszetének perspektivikus rajza.
Az 1-5. ábrákon látható füstjelző készülék a technika állása szerint ismert módon 1 aljzatból, 2 optikai érzékelőrendszerből és 3 házból áll. Ezt a felépítést legjobban a 3. ábra szemlélteti. A 2. ábrán, amely a tűzjelző készülék keresztmetszetét alulnézetből mutatja, a 2 optikai érzékelőrendszer egy része látható.
Az 1 aljzat felszerelhető az ellenőrizni kívánt helyiségben, a mennyezetbe süllyesztett aljzatba, vagy közvetlenül a mennyezetre. A kör alakú lapból és lefelé nyúló peremből álló 1 aljzatban helyezkedik el többek között a 4 dugaszoló kapocsléc (lásd 3. és 4. ábra), amelybe becsúsztatható az érzékelőrendszerhez kapcsolódó 5 érintkezés kapocsléc (lásd 5. ábra).
A 2 optikai érzékelőrendszer részei: 6 tartólap, amelyen az optikai érzékelő helyezkedik el, a 6 tartólap alsó lapjára rögzített, fedélként kiképzett 7 labirintus, a 6 tartólap 1 aljzat felé néző felső lapjához szerelt 8 nyomtatott áramkörű panel, amelyen a jelfeldolgozó elektronika található, valamint a 8 nyomtatott áramkörű panelt körülfogó és lefedő 9 alsó védőfedél, amely a 3 ház részét képezi. Az 5 érintkezős kapocsléc a 6 tartólap integrált eleme és a 6 tartólapból felfelé nyúlik. A 9 alsó védőfedél lényegében egy, a kerületén körbefutó peremmel rendelkező lap, amelyen a benyúló 5 érintkezős kapocsléc számára 10 áttört nyílás van kiképezve, így az 5 érintkezős kapocsléc benyúlik az 1 aljzatban elhelyezkedő 4 dugaszoló kapocsléc síkjába.
A 2. ábrán látható optikai érzékelő mérőkamrájában, amelyet a 6 tartólap és a 7 labirintus alkot, egy 11 fényvevő és két 12, 12’ fényforrás található, amelyek külön 13, 14, 15 rekeszekben helyezkednek el. A rekeszek aljában található a mindenkori dióda (fotodióda vagy ÍRED), a mérőkamra közepe felé néző elülső falukon pedig ablaknyílás van kiképezve, a be- és kilépő fény számára. Amint az ábrán látható, a mérőkamrában a 13, 14, 15 rekeszek ablaknyílásai előtti terület - az úgynevezett szórási tér - kompakt és üres. Ezen elrendezésnek és kialakításnak köszönhetően a tűzjelző készülék szórási terébe helyezett áttetsző elemek segítségével elvégezhető a füstszimuláció. Az áttetsző elemeket a jelzőkészülék gyártása során használják, a füstérzékenység beállítására vagy ellenőrzésére (lásd az EP-B-0 658 264 számú leírást).
Az ablaknyílások kerete legalább a 14, és 15 rekeszeken egy darabból van kiképezve, ezáltal csökken a füstérzékenység tűrése. A technika állása szerint ismert, szórt fény érzékelésével működő, optikai füstjelzőkben az ablaknyílások kerete két részből áll, az egyik rész a mérőkamra fedeléhez, a másik a mérőkamra fenéklapjához van rögzítve. A fenéklap felhelyezésekor rendszerint nehéz összeilleszteni az ablakfeleket, így gyakran előfordul, hogy az illesztési hiba miatt az ablakok mérete eltérő, és az ablakfelek között fényrés keletkezik, ami a belépő és kilépő fényben zavart okoz. Az egy darabból álló ablakkeretekkel ezek a zavarok teljesen kizárhatók, és az ablakfelek illesztésénél sem fordulhat elő pontatlanság. Az ablakok téglalap vagy négyzet alakúak és mivel az ablaknyílások és a hozzájuk tartozó 12, 12' fényforrások, valamint a 11 fényvevő lencséje között aránylag nagy a távolság, a fénysugár nyílásszöge viszonylag kicsi. A kis nyílásszögű fénysugarak előnye, hogy a 12, 12’ fényforrásokból származó fényből szinte semmi nem jut a fenéklapra, és a 11 fényvevő nem „látja a fenéklapot, tehát a fenéklapon lerakodott porszemcsék nem hoznak létre zavaró szórt fényt.
Az ablakok és a 12, 12' fényforrások, illetve a 11 fényvevő lencséje közötti nagy távolság további előnye, hogy azok az optikai felületek, amelyeken a fény áthalad, mélyen helyezkednek el a rekeszek belsejében, ezáltal védettek a szennyeződéstől, és ennek köszönhetően az optoelektronikus elemek érzékenysége mindig állandó.
A 7 labirintus alaplapból és az alaplap szélén elhelyezkedő 16 fényelzáró lemezekből áll, valamint a 13, 14,15 rekeszek lapos fedelét is tartalmazza. Az alaplap és a 16 fényelzáró lemezek védik a mérőkamrát a külső fénytől és kiszűrik az úgynevezett háttérsugárzást (lásd az EP-A-0 821 330 és EP-A-1 087 352 számú leírásokat.) Az alaplap szélén elhelyezkedő 16 fényelzáró lemezek két szára L alakot formáz. A 16 fényelzáró lemezek alakja és elrendezése, illetve a köztük levő távolság révén a mérőkamra a külső, zavaró fénytől védett, ugyanakkor működése optikai tesztkészülékkel ellenőrizhető (lásd az EP-B-0 636 266 számú leírást). A 16 fényelzáró lemezek aszimmetrikusan helyezkednek el, ezáltal a füst minden irányból könnyen bejuthat a mérőkamrába.
A 16 fényelzáró lemezek mérőkamra felé néző homlokéle előnyösen éles, így csökkenthető a beeső és visszavert fény. A mérőkamra fenéklapja és fedele, azaz a 6 tartólap és a 7 labirintus egymás felé néző felülete bordázott, és a mérőkamrában minden felület különösen a 16 fényelzáró lemezek és az említett bordázott felület - fényes és fekete tükörként működik. Ennek előnye, hogy a beeső fény nem szórtan, hanem irányítottan verődik vissza.
A 12,12’ fényforrások úgy helyezkednek el, hogy a 11 fényvevő optikai tengelye az egyik fényforrás optikai
HU 226 178 Β1 tengelyével (az ábrán a 12 fényforrás optikai tengelyével) tompaszöget, míg a másik fényforrás (az ábrán a 12' fényforrás) optikai tengelyével hegyesszöget zár be. A 12, 12’ fényforrások fénye a mérőkamrába behatoló füstön szóródik és a szórt fény egy része a 11 fényvevőre esik, így amennyiben a fényforrás és a fényvevő optikai tengelye tompaszöget zár be, előreszórásről, hegyesszög esetén pedig visszaszórásról beszélünk.
A technika állása szerint ismert, hogy az előreszórással jóval több fény keletkezik, mint a visszaszórással, és a kétféle szórt fény aránya az egyes égéstípusoknál jellemző különbségeket mutat. Ez a jelenség már ismert, például a WO-A-84/01950 (US-A-4 642 471) számú leírásból, amely többek között leírja, hogy a különböző füsttípusoknál a kis szórási szögű fényszórás és a nagyobb szórási szögű fényszórás aránya eltérő, ami lehetővé teszi a füst típusának meghatározását. A nagyobb szórási szög akár 90°-nál nagyobbra is állítható, így kiszámítható az előreszórás és a visszaszórás aránya. A 12 és 12' fényforrásokból származó szórt fény arányának kiértékelése nem képezi jelen bejelentés tárgyát, ezért ezzel nem foglalkozunk részletesebben.
A különféle aeroszolok könnyebb megkülönböztetése céljából a sugárpályában az adó- és/vagy a vevőoldalán aktív vagy passzív polarizációs szűrőket helyezhetünk él. A 6 tartólap ennek megfelelően a 13,14, 15 rekeszekben hornyokkal rendelkezik (az ábrán nincsenek feltüntetve), ezekben rögzíthetők a polarizációs szűrők. További lehetőségként a 12, 12’ fényforrások látható fényt kibocsátó diódák is lehetnek (lásd az EP-A-0 926 646 számú leírást), vagy a fényforrások eltérő hullámhosszú fényt is kibocsáthatnak, például az egyik vörös, a másik kék fényt.
A füstjelző 3 háza lényegében két részből áll: a már említett 9 alsó védőfedélből és a 2 optikai érzékelőrendszert tartalmazó 17 kupolából. Ez utóbbi egy felső, gyűrű alakú részből és egy ettől bizonyos távolságra elhelyezkedő, a jelzőkészülék fedelét alkotó lapból áll, amelyet a felső, gyűrű alakú résszel íves 18 bordák kötnek össze. A 17 kupola felső és alsó része közötti 19 térköz a ház teljes kerületén körbefutó nyílást alkot, amelyen keresztül a levegő és a füst a 2 optikai érzékelőrendszerhez jut, mivel a nyílást csak a keskeny 18 bordák hidalják át. A 18 bordák száma mindig páros.
A tűzjelző készülék 17 kupoláját és a 9 alsó védőfedelet körmök (az ábrán nincsenek feltüntetve) rögzítik a 6 tartólaphoz, és az egész tűzjelző készülék az 1 aljzatba van erősítve. A tűzjelző készülék 17 kupolájának felső részében 20 gyűrű található, amely a rugalmas anyagból készült, rovarvédő 21 hálót tartja. A 17 kupola felhelyezésekor a 6 tartólap a 20 gyűrűhöz nyomódik, ezzel a rovarvédő 21 hálót rögzíti a tűzjelző készülékben. A tűzjelző készüléket bajonettzár rögzíti az 1 aljzatban. A tűzjelző készülék alulról tolható az 1 aljzatba, és ez a vezetőbordák és vezetőhornyok által alkotott mechanikus megvezetésnek köszönhetően csak akkor lehetséges, ha a tűzjelző készülék és az aljzat egymáshoz képest meghatározott helyzetben van. Ezután a tűzjelző készüléket az 1 aljzatban körülbelül
20°-kal elfordítva (lásd 4. ábra) a 6 tartólap részét képező, és abból felfelé nyúló 5 érintkezős kapocsléc tangenciálisan becsúszik az 1 aljzatba szerelt 4 dugaszoló kapocslécbe, és ezzel létrejön az elektromos kapcsolat a 4 dugaszoló kapocsléc és az 5 érintkezős kapocsléc, illetve a tűzjelző készülék és az aljzat között. Végül a bajonettzár mechanikusan rögzíti a tűzjelző készüléket az 1 aljzatban.
Az 5 érintkezős kapocsléc a 6 tartólap felső lapján úgynevezett „insert-technikával” van rögzítve és a 6 tartólappal együtt, egy darabból van kialakítva. Az 5 érintkezős kapocsléc érintkezőit elektromos vezetékek kötik össze a 6 tartólapba öntött, stancolt elem egymástól elszigetelt, fémből készült érintkezőtüskéivel. Az érintkezőtüskék szabad végei az 5 érintkezős kapocsléc mellett kinyúlnak a 6 tartólapból, és érintkezési helyet képeznek a 8 nyomtatott áramkörű panelen található jelfeldolgozó elektronika forrasztásai számára.
A tűzjelző készülék és az 1 aljzat között a 4 dugaszoló kapocsléc és az 5 érintkezős kapocsléc segítségével létrehozott elektromos kapcsolat számos előnnyel rendelkezik:
- a dugaszolócsatlakozás létrehozásához egyszerű mechanika is elegendő és különösen előnyös, hogy a forgómozgást nem kell átalakítani előrehaladó mozgássá,
- a kompakt dugaszolócsatlakozás lehetővé teszi az egyszerű csúszóérintkezők alkalmazását, és az elektromágneses összeférhetőség szempontjából kiváló tulajdonságokkal rendelkezik.
Amint a 3. ábrán látható, a 7 labirintust alkotó elem alaplapjára rögzített 22 fényvezető egyrészt felnyúlik a 8 nyomtatott áramkörű panelhez, másrészt, a tűzjelző készülék 17 kupolájának alsó részén áthaladó furaton keresztül kinyúlik a kupolából. A tűzjelző készülék 17 kupoláján az említett furatnál 23 félgömb alakú mélyedés van kiképezve, amely körülveszi a 22 fényvezető szabad végét. A 22 fényvezető úgynevezett riasztásjelzőként működik, a készülék riasztási állapotát optikai jelekkel jelzi. A 8 nyomtatott áramkörű panelen ezért LED található (az ábrán nincs feltüntetve), amely riasztáskor aktiválódik és megvilágítja a 22 fényvezetőt.
Amikor a jelzőkészülék riaszt, vizuálisan ellenőrizni kell, hogy a riasztásjelző is működésbe lépett-e. Ahhoz, hogy ezt az ellenőrzést el lehessen végezni, a riasztásjelzőnek minden irányból láthatónak kell lennie. Ha ez a feltétel nem teljesíthető, a jelzőkészüléket úgy kell felszerelni a megfigyelt helyiségben, hogy a riasztásjelző az ajtóból jól látható legyen. Kizárólag hőérzékelőt tartalmazó jelzőkészülékeknél, amelyekben nincsen optikai érzékelő, így a riasztásjelző elhelyezését semmi nem korlátozza, a riasztásjelző többféleképpen is elhelyezhető a jelzőkészülék csúcsán (lásd az US-A-5 450 066 számú leírást). A szórt fény érzékelésével működő füstjelző készülékeknél ez csak korlátozottan lehetséges, mivel egyrészt nem alkalmazható a tűzjelző készülék tengelyének vonalában húzódó fényvezető, mivel az a szórási téren haladna át, ezért ívelt fényvezetőre van szükség, másrészt a tűzjelző készülék csúcsára szerelt LED működtetéséhez szükséges
HU 226 178 Β1 elektromos vezetéket is be kellene szerelni. Ezért a szórt fény érzékelésével működő füstjelző készülékeknél a riasztásjelző rendszerint a készülék szélén helyezkedik el (lásd a DE-A-100 54 111 számú leírást), és gyakorlatilag csak a helyiség kis részéből látható, ami a már említett szerelési és elhelyezési problémákhoz vezet. A minden oldalról látható rlasztásjelzővel rendelkező, szórt fény érzékelésével működő füstjelzők kialakítását célzó törekvések a jelzőkészülék fedelének teljés kerületén körbefutó gyűrű vagy szalag alakú fényvezetők alkalmazásához vezettek (lásd az EP-1 049 061 számú leírást). Ezek a megoldások azonban nem voltak kielégítők, mivel az ilyen nagy világítófelülettel rendelkező fényvezető több áramot igényel ahhoz, hogy kellőképpen világítson, és a vészjelzés biztonságosabban felismerhető legyen.
A riasztásjelző áramszükséglete alacsony, és mivel a jelzőkészülék csúcsán helyezkedik el, gyakorlatilag minden oldalról jól látható. A jelzés csak minimum 20°-os látószögből látható, de mivel a jelzőkészülék a mennyezetre van szerelve, ez a feltétel a legtöbb esetben teljesül. Amint az a 2. ábrán látható, a 22 fényvezető a 14, 15 rekeszek között áthalad a mérőkamrán. A 14 és 15 rekeszek elülső része egymáshoz kapcsolódik, így oldalfalaik és az azok között található kapcsolódási szakasz a 22 fényvezetőt körülfogó falat képeznek, amely elválasztja egymástól a mérőkamrát és a 22 fényvezetőt.
A fentiekben ismertetett füstjelző kizárólag optikai érzékelőt tartalmazó tűzjelző készülék, amely a füstöt a mérőkamrába jutó füstrészecskék által létrehozott szórt fény segítségével érzékeli. A tűzjelző készülék hőérzékelő beszerelésével kombinált jelzőkészülékké alakítható. Az 1. és 2. ábra szerinti kiviteli változat két darab 24 hőérzékelővel rendelkezik, amelyeket NTCellenállások alkotnak, és két, egymással szemközti 18 bordánál helyezkednek el. A 18 bordák közepén hosszanti 25 mélyedések vannak kiképezve, ezekbe nyúlnak be felülről a 24 hőérzékelők, amelyek a 8 nyomtatott áramköri] panelhez vannak rögzítve. Az optikai és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó kombinált jelzőkészülékek a technika állása szerint ismertek, ezért jelen leírásban nem térünk ki a jelfeldolgozás ismertetésére. Természetesen a jelzőkészülék további érzékelőket, például gázérzékelőt (COi NOX) is tartalmazhatnak, amennyiben ezek elég kis méretűek, s így beépíthetőek a mérőkamrába.
A jelzőkészülék tengelyének vonalában elhelyezett hőérzékelőkkel szemben - amelyek működését nem befolyásolja, hogy a tűz milyen irányban található hozzájuk képest - a tűzjelző készülék szélén elhelyezett érzékelő működése nagymértékben függ az iránytól, és az érzékelést befolyásolja, hogy az érzékelő a jelzőkészülék tűz felé eső részén helyezkedik-e el. Ez a probléma két darab, egymással szemközt elhelyezett 24 hőérzékelővel oldható meg. Erre részletesebben a 6-8. ábrák ismertetésekor térünk vissza. A megoldás lényege, hogy a tűzjelző készülék érzékenysége az iránytól függetlenül homogén, tengelyesen szimmetrikus. Ez a 7 labirintus és a 18 bordák segítségével biztosítható, mivel a 18 bordák egyrészt védik a 24 hőérzékelőket a mechanikus hatásoktól és kellő mennyiségű levegőt terelnek az érzékelőkhöz, másrészt a 7 labirintussal együttműködve elterelik a külső levegőt, így az elhalad a ház mellett.
Amint azt már a bevezetőben említettük, napjainkban az optikai érzékelőt, a hőérzékelőt, valamint az optikai és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó kombinált tűzjelző berendezéseket használják, esetlegesen gázjelzővel együtt. Emellett az optikai érzékelőt, a hőérzékélőt, valamint az optikai és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó kombinált jelzőkészülékekbe is beépíthetők a gázérzékelők. Az 1-5. ábrákon bemutatott tűzjelző készülék az optikai érzékelős és az optikai és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó kombinált variációknak felel meg (esetlegesen gázérzékelővel kiegészítve), de természetesen a kizárólag optikai érzékelőt tartalmazó tűzjelző készülékben nincsen 24 hőérzékelő. Ettől eltekintve azonban a tűzjelző készülék felépítése mindkét, eddig ismertetett változatnál mechanikusan teljesen azonos.
Amint a 6-8. ábrákon látható, a tűzjelző készülék az 1 aljzat vagy a 3 ház jelentős változtatása nélkül is használható kizárólag hőérzékelőt tartalmazó jelzőkészülékként. Mivel a jelzőkészülék felépítése és fő mechanikai alkatrészei minden esetben megegyeznek, a különböző típusú tüzek észlelésére alkalmas érzékelőkkel felszerelt tűzjelzőcsaládról beszélhetünk, amely egységes házzal és aljzattal készül, így a költségek jelentős része megtakarítható.
A 6-8. ábrákon látható hőérzékelős tűzjelző készülék az alábbi pontokban különbözik az 1-5. ábrákon bemutatott optikai és hőérzékelőt tartalmaz, kombinált jelzőkészüléktől:
- nem tartalmaz 12, 12’ fényforrásokat és 11 fényvevőt,
- nem tartalmaz 20 gyűrűt és rovarvédő 21 hálót,
- a 7 labirintus helyett 26 fedőlappal rendelkezik.
A 26 fedőlap a hőérzékelős tűzjelző készülék nagyon fontos része, mivel ennek köszönhetően a különböző jelzőkészülék-típusoknál ugyanazon 6 tartólap alkalmazható. A 7. ábrán alulnézetben látható 26 fedőlapon megfigyelhető, hogy a 26 fedőlap a 13, 14, 15 rekeszeknek megfelelő áttört nyílásokkal rendelkezik, és ezeken átnyúlik a szóban forgó 13, 14, 15, rekeszek alsó része. A 26 fedőlap rugalmas 27, 28, 29 nyelvekkel is rendelkezik, amelyek letakarják a 13,14,15 rekeszeket és azokba be vannak pattintva. A 26 fedőlapon található emellett a 22 fényvezető cső alakú 30 foglalata, két áttört nyílás a 24 hőérzékelők számára, valamint egy ezek között húzódó 31 elválasztófal, amely az áramló levegő terelésére szolgál.
A 31 elválasztófal nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a hőérzékelős tűzjelző készülék homogén érzékenységgel rendelkezik és megfelel az EN 54/5 szabvány A1 osztálya szigorú előírásainak. A 18 bordák és a 31 elválasztófal a beáramló levegőt a házon keresztül a 24 hőérzékelőkhöz terelik.
A két 24 hőérzékelőből származó jelek feldolgozásakor a nagyobb értéket vagy a középértéket kell figyelembe venni, de az értékelés e két érték súlyozásával
HU 226 178 Β1 is elvégezhető. A 24 hőérzékelők jelzései a tűz helyére vonatkozó információkat is szolgáltatnak, mivel feltételezhetjük, hogy a tűz a jelzőkészülék nagyobb hőmérsékletet jelző érzékelője felőli oldalán található.
A két 24 hőérzékelő alkalmazásának további előnye az ebből származó redundancia. A két szenzor egymást is figyeli, így a szennyeződés (drift) és az elöregedés jóval hamarabb észlelhető, mint egyetlen érzékelő esetében. Amikor két érzékelő hosszabb időn keresztül figyeli egymást, mindkettőnek közel azonos hőmérsékleti értékeket kell mutatnia. Amennyiben nem így van, valamelyik érzékelőnél működési zavar lépett fel.
Az 1-5. ábrákon bemutatott optikai és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó, kombinált tűzjelző készülékben 11 fényvevőként dupla fotodióda található, amely optimális redundanciát biztosít (két fényforrás, két fényvevő, két hőérzékelő).
Az 1-8. ábrákon nem önálló tűzjelző készülék látható, hanem egy jelzőkészülék-rendszer, amely az alábbi három fő jellemzővel rendelkezik:
- a jelzőkészülékek egységes képet mutatnak, legalábbis a szokásos, több mint 2 m-es távolságból figyelve,
- a készülékek laposak, „egyszintesek,
- a készülékek modulokból állnak, így az előállítási költség jóval alacsonyabb.
A rendszerbén található valamennyi tűzjelző készülék - függetlenül attól, hogy normál vagy kombinált, optikai vagy hőérzékelős jelzőkészülékről van szó - 1 aljzata, 3 háza és 6 tartólapja megegyezik. Az egyes jelzőkészülékek között csupán az érzékélőmodulban találunk különbséget, mégpedig az érzékelők elhelyezkedésében. Az optikai jelzőkészülék érzékelőmodulja 6 tartólapból, 11 fényvevőt és 12, 12' fényforrást tartalmazó optoelektronikus elemekből, 7 labirintusból, 21 hálóból és 20 gyűrűből áll. A hőérzékelős jelzőkészülék érzékelőmoduljának részei: a 6 tartólap, a 24 hőérzékelők, a 26 fedőlap, az optikai és hőérzékélőt egyaránt tartalmazó, kombinált jelzőkészülék pedig 6 tartólapból, 11 fényvevőt és 12, 12’ fényforrást tartalmazó optoelektronikus elemekből, 7 labirintusból, 21 hálóból, a 20 gyűrűből és a 24 hőérzékelőkből áll. A 8 nyomtatott áramkörű panel az egyes tűzjelző készüléktípusoknál eltér.
Ez gázjelző készülékben is alkalmazható, kiegészítő érzékelőmodulként úgy, hogy az érzékelőt lehetőség szerint szintén a 6 tartólapra szerelik. Másik lehetőség, hogy a gázérzékelő a tűzjelző mellett, vagy különálló, előnyösen a jelzőkészülék mellett elhelyezett, vagy a tűzjelző házán kialakított, külön dobozban helyezkedik el. További lehetséges modulok például: a sugárzási teljesítményt mérő modul, kamera, akusztikus riasztót tartalmazó riasztómodul (lásd az EP 01 128 683.8 számú leírást).

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Tűzjelző készülék, amely optikai érzékelőrendszerrel (2) és jelfeldolgozó elektronikával rendelkezik, és az optikai érzékelőrendszert (2) tartalmazó ház (3) nyílásain keresztül a levegő és - adott esetben - a füst az optikai érzékelőrendszerhez (2) áramlik, azzal jellemezve, hogy a tűzjelző készülék modulokból épül fel és a különböző típusú tüzek érzékelésére kifejlesztett érzékelőket, fényvevőt (11) és fényforrásokat (12, 12') és/vagy hőérzékelőket (24) tartalmazó érzékelőmodulok beleépíthetők, mivel a érzékelőmodulok mindegyike kompatibilis ugyanazon házzal (3), az optikai érzékelőrendszer (2) és a nyílások azonos síkban helyezkednek el, és az érzékelőmodulok mindegyik tűzjelzőkészülék-típusnál megegyeznek és a tűzjelző készülékbe illeszthető tartólappal (6) rendelkeznek, amelyre felszerelhetek a különböző típusú tüzek érzékelésére alkalmas érzékelők, fényvevő (11) és fényforrások (12, 12') és/vagy hőérzékelők (24).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a tartólapnak (6) a tűzjelző készülék fedele felé néző alsó lapján az optikai érzékelőrendszer (2) elemei számára kiképzett rekeszek (13, 14, 15) találhatók, felső lapjára pedig a jelfeldolgozó elektronikát tartalmazó nyomtatott áramkörű panel (8) rögzíthető.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a ház (3) kupolával (17) rendelkezik, amely gyűrű alakú felső részből és az ettől távolságra elhelyezkedő alsó részből áll, amely utóbbi a tűzjelző készülék fedelét képezi.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a tűzjelző készülék kupolájának (17) két része közötti térköz (19) alkotja a már említett nyílásokat, és az alsó részt a felső résszel íves bordák (18) kötik össze.
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a tűzjelző készülék a füst által létrehozott szórt fény mérésére alkalmas optikai érzékelőmodullal rendelkezik, amely legalább egy fényforrást (12, 12'), egy darab fényvevőt (11), mérőkamrát, valamint a mérőkamra szélén elhelyezkedő fényelzáró lemezek (16) alkotta labirintust (7) tartalmaz, ahol a legalább egy fényforrás (12, 12’) és a fényvevő (11) a tartólap (6) alsó lapján található rekeszekben (13, 14, 15) helyezkedik el, és a fedélként kiképzett labirintus (7) a tartólaphoz (6) rögzíthető.
  6. 6. A 2-5. igénypontok bármelyike szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a tűzjelző készülékben található, hőérzékelős érzékelőmodul két hőérzékelőt (24) tartalmaz, amelyek egymással szemközt helyezkednek el a nyomtatott áramkörű panelre (8) rögzítve, és a nyomtatott áramkörű panelból (8) a tartólapon (6) keresztül lefelé nyúlnak.
  7. 7. A 4. vagy 6. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a bordák (18) száma mindig páros, és vertikális irányban húzódó mélyedéssel (25) rendelkező szárnyakként vagy fülekként vannak kiképezve, és a hőérzékelők (24) úgy nyúlnak le a bordákhoz (18), hogy szabad végük közvetlenül a mélyedésbe (25) vagy a mélyedés (25) mögé kerül.
  8. 8. A 2. vagy 7. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a hőérzékelős érzékelőmodul a
    HU 226 178 Β1 tartólapra (6) rögzített fedőlappal (26) rendelkezik, amely az optikai érzékelőrendszer (2) számára kialakított rekeszeket (13, 14, 15) fedi le, és áttört nyílásokkal rendelkezik, amelyeken a hőérzékelők (24) nyúlnak át, valamint a hőérzékelők (24) között radiális irányban húzódó elválasztófallal (31) is rendelkezik, amely az áramló levegő terelésére szolgál.
  9. 9. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a tűzjelző készülék a füst által létrehozott szórt fény, valamint a hőmérséklet mérésére alkalmas, optikai és hőérzékelőt egyaránt tartalmazó, kombinált érzékelőmodullal rendelkezik, amely egy optikai érzékelőrendszert (2) és két hőérzékelőt (24) tartalmaz, amely utóbbiak az optikai érzékelőrendszer (2) mellett kétoldalt helyezkednek el.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a hőérzékelők (24) egymással szemközt helyezkednek el a nyomtatott áramkörű panelre (8) rögzítve, és szabad végük a bordák (18) egyikénél helyezkedik el.
  11. 11. A 7. vagy 10. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a bordák (18) kialakításuk révén egyrészt védik a hőérzékelőket (24) a mechanikus hatásoktól, másrészt lehetővé teszik, hogy a beáramló levegő zavartalanul a hőérzékelőkhöz (24) jusson.
  12. 12. A 2. vagy 3. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a labirintus (7) alaplapjára rögzített fényvezető (22) egyrészt felnyúlik a nyomtatott áramkörű panelhez (8), másrészt és a tűzjelző készülék csúcsán látható része riasztásjelzőként működik.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a tűzjelző készülékhez tartozó aljzaton (1) többpólusú dugaszoló kapocsléc (4), a tűzjelző készüléken pedig érintkezős kapocsléc (5) található, amely utóbbi tangenciálisan a dugaszoló kapocslécbe (4) csúszik, amikor a tűzjelző készüléket az aljzathoz (1) képest elfordítják.
  14. 14. A 2. vagy a 13. igénypont szerinti tűzjelző készülék, azzal jellemezve, hogy a dugaszoló kapocsléc (5) a tartólapra (6) „insert-technikávar van rögzítve.
HU0501096A 2002-06-20 2003-06-13 Fire detector HU226178B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP02013657A EP1376505B1 (de) 2002-06-20 2002-06-20 Brandmelder
PCT/CH2003/000381 WO2004001694A1 (de) 2002-06-20 2003-06-13 Brandmelder

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0501096A2 HUP0501096A2 (en) 2006-03-28
HU226178B1 true HU226178B1 (en) 2008-06-30

Family

ID=29716802

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0501096A HU226178B1 (en) 2002-06-20 2003-06-13 Fire detector

Country Status (17)

Country Link
US (1) US7463159B2 (hu)
EP (1) EP1376505B1 (hu)
JP (1) JP2005530257A (hu)
KR (1) KR101019839B1 (hu)
CN (1) CN100449573C (hu)
AT (1) ATE318000T1 (hu)
AU (1) AU2003233745B2 (hu)
CA (1) CA2489933C (hu)
DE (1) DE50205813D1 (hu)
DK (1) DK1376505T3 (hu)
ES (1) ES2260357T3 (hu)
HK (1) HK1083662A1 (hu)
HU (1) HU226178B1 (hu)
NO (1) NO331469B1 (hu)
PL (1) PL373368A1 (hu)
PT (1) PT1376505E (hu)
WO (1) WO2004001694A1 (hu)

Families Citing this family (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004002592A1 (de) * 2004-01-16 2005-08-18 Robert Bosch Gmbh Brandmelder
DE102005010454A1 (de) 2005-03-08 2006-09-21 Robert Bosch Gmbh Gassensor
EP1732049A1 (en) 2005-06-10 2006-12-13 Siemens S.A.S. Fire or smoke detector with high false alarm rejection performance
JP4729425B2 (ja) * 2006-03-31 2011-07-20 能美防災株式会社 煙感知器
WO2008002106A1 (en) * 2006-06-29 2008-01-03 Jeong-Hun Shin Fire detector having a lifting function
DE102007013295A1 (de) 2007-03-16 2008-09-18 Aoa Apparatebau Gauting Gmbh Rauchmelder
CN102436712B (zh) * 2008-03-31 2014-10-15 能美防灾株式会社 热烟复合型火灾探测器
DE102008026701A1 (de) * 2008-06-04 2009-12-10 Rheinmagnet Horst Baermann Gmbh Organisationsmagnet
US8941505B2 (en) 2008-10-09 2015-01-27 Hochiki Corporation Smoke detector
DE102008053909A1 (de) * 2008-10-30 2010-05-27 Novar Gmbh Gasdetektor
EP2251846B1 (de) * 2009-05-13 2017-04-05 Minimax GmbH & Co KG Flammenmelder
US20110210854A1 (en) * 2009-12-31 2011-09-01 Chris Kelly Building safety detector assembly
GB201006683D0 (en) * 2010-04-21 2010-06-09 Fireangel Ltd Smoke alarm
JP5484219B2 (ja) * 2010-06-30 2014-05-07 ニッタン株式会社 熱煙複合式感知器
DE102011055592A1 (de) * 2011-11-22 2013-05-23 Pfannenberg Gmbh Signalgerät zur Aussendung eines akustischen und/oder visuellen Signals
RU2509369C1 (ru) * 2012-07-05 2014-03-10 Закрытое акционерное общество "Инженерно-техническая компания ИРСЭТ-Центр" Оптический датчик дыма
US9007222B2 (en) 2012-09-21 2015-04-14 Google Inc. Detector unit and sensing chamber therefor
ES2451915R1 (es) 2012-09-27 2014-06-02 Utc Fire & Security Americas Corporation, Inc. Sistema modular de detección de humo y procedimiento para montar un sistema de detección de humo
EP2720209B2 (de) * 2012-10-09 2020-11-04 Siemens Schweiz AG Gefahrenmelder mit einem digitalen Temperatursensor
US20150021054A1 (en) * 2013-07-19 2015-01-22 Ian Edward McNamara Automatic fire targeting and extinguishing system and method
USD758230S1 (en) * 2013-09-05 2016-06-07 Cavius Aps Smoke alarm
USD769756S1 (en) * 2014-01-30 2016-10-25 Cavius Aps Heat detector
US9679468B2 (en) 2014-04-21 2017-06-13 Tyco Fire & Security Gmbh Device and apparatus for self-testing smoke detector baffle system
US9659485B2 (en) 2014-04-23 2017-05-23 Tyco Fire & Security Gmbh Self-testing smoke detector with integrated smoke source
US9799175B2 (en) 2014-05-06 2017-10-24 White Stagg, Llc Signal device with indirect lighting signal
DE102015004458B4 (de) 2014-06-26 2016-05-12 Elmos Semiconductor Aktiengesellschaft Vorrichtung und Verfahren für einen klassifizierenden, rauchkammerlosen Luftzustandssensor zur Prognostizierung eines folgenden Betriebszustands
CN204390398U (zh) * 2014-10-14 2015-06-10 宁波尚泰电子有限公司 烟雾报警器
CN104408863A (zh) * 2014-11-05 2015-03-11 中国科学技术大学先进技术研究院 一种双光路火灾烟雾探测烟室
GB201421557D0 (en) * 2014-12-04 2015-01-21 Sleep Safe Systems Ltd Fire mist apparatus and system and method of use thereof
DE102014019172B4 (de) 2014-12-17 2023-12-07 Elmos Semiconductor Se Vorrichtung und Verfahren zur Unterscheidung von festen Objekten, Kochdunst und Rauch mit einem kompensierenden optischen Messsystem
DE102014019773B4 (de) 2014-12-17 2023-12-07 Elmos Semiconductor Se Vorrichtung und Verfahren zur Unterscheidung von festen Objekten, Kochdunst und Rauch mittels des Displays eines Mobiltelefons
EP3128493A1 (de) * 2015-08-06 2017-02-08 Siemens Schweiz AG Streulichtrauchmelder mit einer im meldergehäuse aufgenommenen optischen messkammer und mit einer spiegelfläche an einer innenseite einer melderhaube als teil des meldergehäuses
JP6681913B2 (ja) * 2015-10-26 2020-04-15 ホーチキ株式会社 警報装置
ES2637785B1 (es) * 2016-03-16 2018-07-24 Pyro Fire Extinction, S.L. Cápsula para la protección contra incendios y procedimiento de creación de una franja de seguridad
US10571312B2 (en) 2017-06-29 2020-02-25 Databuoy Corporation Adjustable mounting system
RU177379U1 (ru) * 2017-09-12 2018-02-19 Общество с ограниченной ответственностью "Группа компаний "РУБЕЖ" Извещатель пожарный дымовой
CN107393249A (zh) * 2017-09-21 2017-11-24 郑金秀 一种智能家居火灾预警系统
CA3020553A1 (en) * 2017-10-17 2019-04-17 Pierre Desjardins Interconnecting detector
CN111886632A (zh) * 2018-03-28 2020-11-03 报知希株式会社 火灾探测装置
CN108320432B (zh) * 2018-04-13 2024-03-22 北京紫光新锐科技发展有限公司 烟感报警装置
JP7117619B2 (ja) * 2018-05-31 2022-08-15 パナソニックIpマネジメント株式会社 熱感知器
CN112703536B (zh) * 2018-05-31 2023-05-23 奥创尼卡消防和保安有限公司 用于烟雾探测器的印制电路板
CN108765852A (zh) * 2018-06-15 2018-11-06 芜湖中淇节能科技有限公司 一种安全监控用烟雾感应器盒装置
CN108765859A (zh) * 2018-06-19 2018-11-06 郑州坤博科技有限公司 一种感烟感温火灾探测器
CN109272701B (zh) * 2018-10-27 2024-04-16 上海国际机场股份有限公司 一种带有监控的火灾探测器
CN109544848A (zh) * 2018-12-08 2019-03-29 湖南明盛高新科技有限公司 一种便于维护的物联网电气火灾预警装置
US20210349067A1 (en) * 2019-10-17 2021-11-11 Design West Technologies, Inc. CBRNE Sensors And System For Monitoring And Deploying Same
JP7550361B2 (ja) 2020-07-06 2024-09-13 パナソニックIpマネジメント株式会社 防災システム、火災判定方法、及びプログラム
CN113034838B (zh) * 2021-03-31 2023-07-21 郑州轻工业大学 结合太赫兹波检测的火灾感烟探测器
CN114241709B (zh) * 2021-12-14 2023-08-04 深圳市海曼科技股份有限公司 一种隐藏式烟雾检测结构
RU210807U1 (ru) * 2021-12-24 2022-05-05 Публичное акционерное общество "Татнефть" имени В.Д. Шашина Датчик дымовой оптико-электронный
JPWO2023135643A1 (hu) * 2022-01-11 2023-07-20
US12046114B2 (en) * 2022-02-07 2024-07-23 Pixart Imaging Inc. Smoke detection device with preferred detection accuracy
KR102489359B1 (ko) * 2022-05-24 2023-01-17 (주)빅트론 센서 확장형 복합 화재 감지기를 이용한 배터리 보관 랙 내부 상태 모니터링 시스템

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS53123983A (en) * 1977-04-05 1978-10-28 Matsushita Electric Works Ltd Photoelectric type smoke detector
JPS59501879A (ja) 1982-10-11 1984-11-08 ツエルベルス・アクチエンゲゼルシヤフト 散乱光式煙検出器
JPS6099954A (ja) 1983-11-04 1985-06-03 Daido Steel Co Ltd 給湯器
JPS6099954U (ja) 1983-12-15 1985-07-08 沖電気防災株式会社 防災感知器
JP2539937B2 (ja) * 1990-02-28 1996-10-02 ホーチキ株式会社 散乱光式煙感知器
DE69317147T2 (de) * 1992-04-25 1998-10-01 Nohmi Bosai Ltd Feuermelder
JP2684937B2 (ja) 1992-09-07 1997-12-03 マックス株式会社 結束方法および結束具
CH685410A5 (de) 1993-02-15 1995-06-30 Cerberus Ag Vorrichtung zur Funktionsprüfung von Rauchmeldern.
US5497144A (en) 1993-07-07 1996-03-05 Cerberus Ag Testing and adjustment of scattered-light smoke detectors
US5546074A (en) * 1993-08-19 1996-08-13 Sentrol, Inc. Smoke detector system with self-diagnostic capabilities and replaceable smoke intake canopy
US5450066A (en) 1993-09-07 1995-09-12 Simplex Time Recorder Company Fire alarm heat detector
JP3366098B2 (ja) 1994-02-25 2003-01-14 積水化学工業株式会社 多機能センサ
DE9416314U1 (de) * 1994-10-10 1994-12-01 Fritz Fuss Gmbh & Co, 72458 Albstadt Rauchmelder
JP2787001B2 (ja) * 1994-12-12 1998-08-13 ホーチキ株式会社 光電式煙感知器
US5751218A (en) * 1996-07-19 1998-05-12 Simplex Time Recorder Company Smoke detector housing for improved smoke collection
ATE223604T1 (de) 1996-07-22 2002-09-15 Siemens Building Tech Ag Rauchmelder
EP0821333A1 (de) * 1996-07-22 1998-01-28 Cerberus Ag Rauchmelder
US5926098A (en) 1996-10-24 1999-07-20 Pittway Corporation Aspirated detector
DE19733375B4 (de) * 1997-08-01 2005-07-28 Hekatron Gmbh Vorrichtung zur Branderkennung
DK0926646T3 (da) 1997-12-24 2004-09-20 Siemens Building Tech Ag Optisk rögdetektor
JP2001014570A (ja) 1999-04-28 2001-01-19 Nittan Co Ltd 火災感知器
EP1087352A1 (de) 1999-09-22 2001-03-28 Siemens Building Technologies AG Optischer Rauchmelder
JP3672777B2 (ja) 1999-11-01 2005-07-20 ホーチキ株式会社 煙感知器及び防虫網
PT1103937E (pt) 1999-11-19 2005-09-30 Siemens Building Tech Ag Detector de incendios
CA2293830C (en) * 1999-12-31 2008-07-29 Digital Security Controls Ltd. Photoelectric smoke detector and chamber therefor
JP3779853B2 (ja) * 2000-01-26 2006-05-31 松下電工株式会社 感知器

Also Published As

Publication number Publication date
DE50205813D1 (de) 2006-04-20
DK1376505T3 (da) 2006-06-19
PL373368A1 (en) 2005-08-22
NO20050310D0 (no) 2005-01-20
CA2489933C (en) 2012-05-29
KR101019839B1 (ko) 2011-03-04
EP1376505A1 (de) 2004-01-02
JP2005530257A (ja) 2005-10-06
ES2260357T3 (es) 2006-11-01
US20060007009A1 (en) 2006-01-12
NO20050310L (no) 2005-01-20
WO2004001694A1 (de) 2003-12-31
NO331469B1 (no) 2012-01-09
PT1376505E (pt) 2006-06-30
CN1675659A (zh) 2005-09-28
EP1376505B1 (de) 2006-02-15
CN100449573C (zh) 2009-01-07
HUP0501096A2 (en) 2006-03-28
AU2003233745B2 (en) 2008-03-13
US7463159B2 (en) 2008-12-09
HK1083662A1 (en) 2006-07-07
CA2489933A1 (en) 2003-12-31
KR20050006292A (ko) 2005-01-15
ATE318000T1 (de) 2006-03-15
AU2003233745A1 (en) 2004-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU226178B1 (en) Fire detector
KR100998373B1 (ko) 산란된 광 스모크 탐지기
EP2172916B1 (en) Photoelectric smoke detector
EP2685437B1 (en) Fire sensor
US5670947A (en) Light scattering smoke sensor
WO2017073582A1 (ja) 機器取付構造及びその取付板、警報器、火災警報器、警報装置及びその製造方法
WO2012176028A1 (ja) 火災感知器
KR100467130B1 (ko) 연기경보장치
TWI475519B (zh) Photoelectric smoke detector
JP3388680B2 (ja) 火災感知器
JP5799230B2 (ja) 火災感知器
JP5210757B2 (ja) 煙感知器
JPH08171685A (ja) 光電式煙感知器
KR100467129B1 (ko) 연기경보장치
CN108106978A (zh) 烟雾暗室及采用该烟雾暗室的烟雾侦测器
JP2528862Y2 (ja) 光電式煙感知器
CN117242505A (zh) 火灾侦测装置

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: SIEMENS AKTIENGESELLSCHAFT, DE

Free format text: FORMER OWNER(S): SIEMENS BUILDING TECHNOLOGIES AG, CH

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees