HU196180B - Process for preparing novel alpha,alpha-diaryl-4-aryl-hydroxy-1-piperidine-butanamide-1-oxide derivatives - Google Patents

Process for preparing novel alpha,alpha-diaryl-4-aryl-hydroxy-1-piperidine-butanamide-1-oxide derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU196180B
HU196180B HU864248A HU424886A HU196180B HU 196180 B HU196180 B HU 196180B HU 864248 A HU864248 A HU 864248A HU 424886 A HU424886 A HU 424886A HU 196180 B HU196180 B HU 196180B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alpha
hydroxy
butanamide
diphenyl
stereochemically isomeric
Prior art date
Application number
HU864248A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT42444A (en
Inventor
Lourens Wals
Ludwig P Cooymans
Original Assignee
Janssen Pharmaceutica Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Janssen Pharmaceutica Nv filed Critical Janssen Pharmaceutica Nv
Publication of HUT42444A publication Critical patent/HUT42444A/hu
Publication of HU196180B publication Critical patent/HU196180B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D413/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and oxygen atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D413/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and oxygen atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings
    • C07D413/06Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and oxygen atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings linked by a carbon chain containing only aliphatic carbon atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P1/00Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system
    • A61P1/12Antidiarrhoeals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D211/00Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings
    • C07D211/92Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with a hetero atom directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D211/94Oxygen atom, e.g. piperidine N-oxide

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Electric Double-Layer Capacitors Or The Like (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás új alfa,alfa-difenil-4-aril-4-hidroxi-l-piperidin-butánamid-N—oxid-származékok és ilyen vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények elöállitására.
A 3 714 159 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban olyan 2,2-diaril-4-(4’-hidroxi-piperidino)-butiramid-származékokat ismertetnek, amelyek diaré (hasmenés) elleni és fájdalomcsillapító hatású vegyületek. A következőkben ismertetendő találmány szerinti vegyületek ezektől a vegyületektől abban különböznek, hogy kötelezően 1-piperidin-oxid molekularészt tartalmaznak és kedvezőbbek a farmakológiai tulajdonságaik.
Felismertük, hogy az új (I) általános képletű alfa,alfa-difenil-4-aril-4-hidroxi-l-piperidin-butánamid-N-oxid-származékok - a képletben
Alk jelentése -CH2-CH2- vagy -CH2-CH(CH3)-csoport;
R1 és R2 egymástól függetlenül hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomot tartalmazó alkiicsoportot jelent, és
Ar3 jelentése adott esetben legfeljebb 2 szubsztituenssel, éspedig halogénatommal és/vagy trifluor-metilcsoporttal helyettesített fenilcsoport-, valamint sztereokémiái izomer formák értékes gyógyhatásúak, éspedig hasmenés elleni hatást fejtenek ki.
Visszatérve az (I) általános képlet helyettesítőire, .halogénatom alatt fluor-, klór-, bróm- és jódatomot; .1-4 szénatomot tartalmazó alkilcsoport alatt egyenes vagy elágazó szénláncú, telített szénhidrogéncsoportokat, például metil-, etil-, 1-metil-etil-, 1,1-dimetil-etil-, propil- vagy butil-csoportot értünk.
Előnyösnek tartjuk azokat az (I) általános képletű vegyületeket, amelyek képletében R1 és R2 egyaránt metilcsoportot jelent.
Különösen előnyösek a 4-(4-klór-fenil)~ -4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin—butánamid-N-oxid, hidratjai és sztereoizomer formái.
A találmány szerinti eljárással előálítható vegyületek közül leginkább előnyösek a transz-4-(4-klór-fenil )-4-hi droxi-Ν,Ν- dimetil-alfa.alfa-difenil-l-piperidin-butánamid-Noxid, a transz-4-[klór-3-(trifluor-metil)-fenil]-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-lpiperidin-butánamid-N-oxid, ezek hidratjai és sztereokémiái izomer formái.
Az (I) általános képletű vegyületeket általában a találmány értelmében úgy állítjuk elő, hogy valamely (II) általános képletű kiindulási vegyületet· - a képletben a helyettesítők jelentése az (I) általános képletnél megadott - N-oxidálunk.
Az N-oxidálást rendszerint úgy hajthatjuk végre, hogy a (II) általános képletű kiindulási anyagot alkalmas szerves vagy szervetlen peroxid-vegyülettel reagáltatjuk. Az e célra alkalmas szervetlen peroxidok közé tartoznak például a hidrogén-peroxid; alkálifémvagy főldalkálifém-peroxidok, például a nátrium-peroxid, kálium-peroxid vagy a barium-peroxid; az alkalmas szerves peroxidok közé tartoznak a peroxi-savak, így a benzol-karboperoxo-karbonsav vagy a halogénezett benzol-karboperoxo-karbonsavak, például a
3-klór-benzol-karboperoxo-karbonsav; peroxo-alkánkarbonsavak, például a peroxo-ecetsav; és az alkil-hidroperoxidok, például a terc-butil-hidroperoxid. A reagáltatáshoz oldószerként például vizet, rövidszénláncú alkanolokat, például metanolt, etanolt, propanolt vagy butanolt; aromás szénhidrogéneket, például a benzolt, metil-benzolt vagy a dimetil-benzolt; ketonokat, például a 2-propanont vagy a 2-butanont; halogénezett szénhidrogéneket, például a diklór-metánt vagy triklór-metánt és ilyen oldószerek elegyeit használhatjuk. A reakciósebesség növelése céljából célszerű lehet a reakcióelegy hevítése.
Mind az eddig ismertetett, mind az ezután ismertetendő reagáltatásoknél a reakciótermékeket a reakcióelegyből ismert módon különíthetjük el és kívánt esetben ismert módon tisztíthatjuk.
A (II) általános képletű vegyületek ismert vegyületek, a 3 741 159 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett módon állíthatók elő.
Az (I) általános képletből szakember számára nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljárással előállítható vegyületek szerkezetükben számos aszimmetrikus szénatomot tartalmazhatnak. Ezeknek a királis centrumoknak mindegyike R- és S-konfigurációjú lehet, az R- és az S-konfigurációt a J. Org. Chem., 35. 2849-2867 (1970) szakirodalmi publikációban ismertetett szabályok szerint használva.
Az (I) általános képletű vegyületek tiszta sztereokémiái izomer formáit önmagukban ismert módszerekkel állíthatjuk elő. így a diasztereoizomereket fizikai elválasztási módszerekkel, például szelektív kristályosítással és kromatográfiás módszerekkel, igy például ellenáramú megosztással szeparálhatjuk, míg az enantiomerek szeparálását optikailag aktív savakkal alkotott diasztereomer sóik szelektív kristályosításával végezhetjük.
Sztereokémiái izomer formákat tiszta állapotban kaphatunk a megfelelő kiindulási anyagok megfelelő tiszta sztereokémiái izomer formáiból kiindulva is, feltéve, hogy a reakció sztereospecifikusan megy végbe.
Szakember számára nyilvánvaló, hogy a cisz és a transz diasztereomer racemátokat tovább lehet rezolválni optikai izomerjeikre, azaz a megfelelő cisz(+)-, cisz(-)-, transz(+)és transz(-)-vegyületekre ismert módszerekkel.
Az (I) általános képletű vegyületek sztereokémiái izomer formáit természetesen a találmány oltalmi körébe tartozóknak tekintjük.
Egyes termékeknél és kiindulási anyagoknál a sztereokémiái konfiguráció nincs kísérleti úton meghatározva. Ilyen esetekben konvencionális, hogy az először izolált sztereokémiái izomer formát .A' módosulatként, mig a másodikat ,B' módosulatként jelöljük mindennemű, az aktuális sztereokémiái konfigurációjukra való további hivatkozás nélkül.
Miként mér említettük, a találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületek, és sztereokémiái izomer formáik értékes gyógyhatásúak, kőzelebről hasmenés elleni hatásúak, miként ez kitűnik a későbbiekben ismertetendő kísérleti adatokból, különösen az úgynevezett .patkányokon végzett ricinusolaj-teszt adataiból.
Az (I) általános képletű vegyületek, gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóik és sztereokémiái izomerjeik különösen előnyösen alkalmazhatók a gyógyászatban, mert a központi idegrendszerre erősen csökkent hatást fejtenek ki a 3 714 159 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból ismert vegyületek megfelelő hatásához képest. Ez demonstrálható például az úgynevezett .patkányokon végzett farokvisszahüzási teszt’ adataival, amely tesztet a központi idegrendszerre kifejtett hatásra jellemzőnek lehet tekinteni. A találmány szerinti eljárással előállított vegyÜleteknek további kedvező vonása viszonylag alacsony toxicitásuk, különösen a 3 714 159 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett vegyületekével összehasonlításban.
Említett értékes gyógyhatásúkra tekintettel az (I) általános képletű vegyületeket, és sztereoizomer formáikat tehát felhasználhatjuk hasmenés kezelésére alkalmas gyógyászati készítmények előállítására. Ugyanakkor a központi idegrendszerre kifejtett nem-kívánatos mellékhatások hiányára tekintettel a találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket tartalmazó készítmények különösen jól hasznosíthatók hasmenés ellen olyan személyeknél, igy például csecsemőknél és gyermekeknél, akiknél ezek a nem-kívánatos mellékhatások különösen károsak.
Ezeket a gyógyászati készítményeket úgy állítjuk elő, hogy egy adott (I) általános képletű vegyületet a gyógyszergyártásban szokásosan használt hordozó- és/vagy segédanyagokkal összekeverve gyógyászati készítménnyé alakítunk. Ezeket a gyógyászati készítményeket célszerűen egységdózisok, előnyösen orális, rektális vagy parenterális injektálás útján történő beadásra alkalmas egységdózisok formájában állítjuk elő. Például az orális beadásra alkalmas készítmények előállításához hordozóanyagként bármely e célra szokásosan alkalmazott hordozóanyagot, például vizet, glikolokat, olajokat vagy alko4 holokat használhatunk orális folyékony készítmények, így szuszpenziók, szirupok, elixírek és oldatok előállításához, vagy használhatunk szilárd hordozó- és adalékanyagokat, például keményítőféleségeket, cukrokat, kaolint, csúsztatókat, kötőanyagokat és szétesést elősegítő anyagokat porok, pirulák, kapszulák és tabletták előállításához. Beadásuk egyszerű voltára tekintettel a tabletták és a kapszulák a legelőnyösebb orális egységdózisok, amelyekhez nyilvánvaló módon szilárd gyógyszergyártási hordozó- és segédanyagokat használunk. Parenterálisan beadott készítmények hordozóanyagként rendszerint nagyrészt steril vizet tartalmaznak, bár más komponensek, például oldékonyságot elősegítő komponensek is használhatók. Injektálható oldatok előállíthatók hordozóanyagként például sóoldatot, glűközoldatot vagy ezek elegyét használva. Injektálható szuszpenziók is előállíthatók, megfelelő folyékony hordozóanyagok és szuszpendálószerek alkalmazásával.
Különösen előnyös a fentiekben említett gyógyászati készítményeket dózisegységek formájában előállítani, amelyek egyszerűsítik a beadást és biztosítják a konkrét esetben beadott dózis azonos voltát. A leírásban .dózisegység ’ alatt olyan fizikailag diszkrét egységeket értünk, amelyek mindegyike a hatóanyagból előre meghatározott, az elérni kívánt gyógyhatás biztosításához elegendő mennyiséget tartalmaz a szükséges hordozóanyagokkal és/vagy segédanyagokkal együtt. Az ilyen dózisegységekre példaképpen említhetünk tablettákat (bevonatos vagy rovátkázott tablettákat), kapszulákat, pirulákat, porcsomagokat, ostyás készítményeket, injektálható oldatokat vagy szuszpenziókat, teáskanállal vagy evőkanállal beadandó készítményeket, stb., és ezek többszörös, de elkülönített dózisokat tartalmazó kiszerelési formáit.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítményekkel szisztémikusan kezelhetünk hasmenéstől szenvedő melegvérűeket. A kezelés során értelemszerűen hatásos mennyiségeket alkalmazunk. A konkrét esetben hatásos mennyiség meghatározása az adott területen jártas szakorvos számára nem jelent nehézséget. Általában 1 testsúlykilogrammra vonatkoztatva a hatásos mennyiség 0,001 mg és 20 mg, előnyösen 0,005 mg és 5 mg, különösen előnyösen 0,01 mg és 0,1 mg között van.
A találmányt közelebbről a következő példákkal kívánjuk megvilágítani.
A) A végtermék előállítása
1, példa
26,5 tömegrész 4-(4-klór-fenil)-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-37 butánamid, 17,1 tőmegrész 30 tömeg%-os hidrogén-peroxid-oldat, 200 tömegrész metanol és 315 tőmegrész metil-benzol elegyét először 60 °C-on 20 órán át, majd 70 °C-on 96 órán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyet bepároljuk, majd a maradékot szilikagélen nagynyomású folyadékkromatografálással tisztítjuk, eluálószerként triklór-metán, metanol és ammóniával telített metanol 90:9:1 térfogatarányú elegyét használva. A tiszta frakciókat összegyűjtjük, majd az eluálószert elpárologtatjuk. A maradékot diizopropil-éter és kis mennyiségű metanol elegyéből kristályosítjuk. A terméket kiszűrjük, majd szárító pisztolyban metil-benzollal 30 percen át viszszafolyató hűtő alkalmazása mellett végzett forralás útján szárítjuk, igy 2,0 tömegrész (7%) mennyiségben a 149,7 °C olvadáspontú transz-4-(4-klór-fenil)-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-butánamid-N-oxid-hidrátot (1. vegyület) kapjuk.
2. példa
21,5 tömegrész 4-[4-klör-3-(trifluor-metil)-fenil]-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-butánamid, 8,6 tőmegrész 30 tőmeg%-os hidrogén-peroxid-oldat és 260 tömegrész 4-metil-2-pentanon elegyét 80 °C-on 24 órán át keverjük, majd jeges fürdőben lehűtjük, a kicsapódott terméket kiszűrjük és szárítjuk, igy 10,4 tömegrész (46%) menynyiségben a 185,3 °C olvadáspontú transz-4-[4-klór-3-(trifluor-metil)-fenil]-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-butánamid-N-oxidot (2. vegyület) kapjuk.
3. példa tőmegrész 4-[4-klór-3-(trifluor-metil)-fenil]-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-butánamid, 8 tömegrész 30 tömeg%-os hidrogén-peroxid-oldat és 240 tömegrész 4-metil-2-pentanon elegyét 80 °C-on 24 órán át keverjük, majd jeges fürdőben lehűtjük. A kivált terméket kiszűrjük, majd a szűrletet bepároljuk. A maradékot szilikagélen oszlopkromatográfiásan tisztítjuk, eluálószerként triklór-metán és metanol 90:10 térfogatarányú elegyét használva. A második frakciót elkülönítjük, majd az eluátumot bepároljuk. A maradékot szilikagélt tartalmazó oszlopon nagynyomású folyadékkromatografélással további tisztításnak vetjük alá, eluálószerként hexán, triklór-metán, metanol és ammónium-hidroxid 45:50:5:0,05 térfogatarányú elegyét használva. A tiszta frakciókat összegyűjtjük, majd az eluálószert elpárologtatjuk. A maradékot diizopropil-éterben keverjük, majd a terméket kiszűrjük és szárítjuk. így 1,2 tömegrész mennyiségben a 152,9 °C olvadáspontú cisz-4-[4-klór-3-(trifluor-metil)-fenil]-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa, alfa-difenil-l-piperidin-butánamid-N-oxidszeszkvihidratot (3. vegyület) kapjuk.
4. példa
Keverés közben 133,0 tömegrész 4-(4-klör-f enil)-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa, alfa-difenil-l-piperidin-butánamidot 2000 tömegrész
4-metil-2-pentanonnal készült oldatához 57,0 tömegrész 30 tömeg%-os hidrogén-peroxid-oldatot adunk, majd az igy kapott reakcióelegyet 80 °C-on 20 órán át keverjük. Egy éjszakán át tartó hűtést követően a kivált csapadékot kiszűrjük (az ekkor képződő első szűrletet félretesszük) és 4-metil-2-pentanonban forraljuk. A nem oldódott részt kiszűrjük, majd a szűrletet az első szűrlettel egyesítjük és bepároljuk. A maradékot szilikagélen oszlopkromatográfiásan tisztítjuk, eluálószerként triklór-metán és metanol 90:10 térfogatarányú elegyét használva. A második frakciót elkülönítjük, majd az eluálószert elpárologtatjuk. A maradékot kétszeres tisztításnak vetjük alá. Először szilikagélen oszlopkromatográfiásan tisztítjuk, eluálószerként triklór-metán, metanol és ammónium-hidroxid 90:9:1 térfogatarányú elegyét használva. Ezt követően szilikagélt tartalmazó oszlopon nagynyomású f ol yadé k k romato gr af álás nak vetjük alá, eluálószerként triklór-metán, hexán, metanol és ammóniával telített metanol 45:45:9:1 térfogatarányú elegyét használva. A tiszta frakciókat összegyűjtjük, majd az eluálószert lepároljuk. A maradékot diizopropil-éterben keverjük, majd a terméket kiszűrjük és szárítjuk. így 2,3 tömegrész mennyiségben a 146,6 °C olvadáspontú cisz-4-(klór-fenil)-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-1-piperidin-butánamid-N-oxidot (4. vegyület) kapjuk.
5. példa
Keverés és 90 °C-on olajfürdöben történő melegítés közben 9,26 tőmegrész 4-(4-klór-fenil )-4-hidroxi-N-metil-alfa,alfa-difenil--1-piperidin-butánamid 240 tőmegrész 4-mer.il-2-pentanonnal készült szuszpenziójához
4,5 tömegrész 30 tömeg%-os hidrogén-peroxid-oldatot adunk, majd a reakcióelegy keverését ugyanezen a hóméréskleten 19 órán át folytatjuk. 40 °C-ra lehűtés után a reakcióelegyet 1 órán át jeges fürdőben tovább hütjük, majd a kicsapódott terméket kiszűrjük, 4-metil-2-pentanonnal mossuk és ezután 20 tömegrész 4-metil-2-pentanonban forraljuk. A keveréket még forrón szűrjük, a kiszűrt terméket forrásban lévő 4-metil-2-pentanonnal mossuk és vákuumban 70 °C-on 24 órán át szárítjuk. így 5,2 tömegrész (54,3%) mennyiségben a 183,3 °C olvadásponté transz-4-(4-klór-fenil)-4-hidroxi-N-metil-al-49 fa,alfa-difenil-l-piperidin—butánamid-N-oxidot (5. vegyület) kapjuk.
B) Farmakológiai vizsgálatok
6. példa
Patkányokon végzett ricinusolaj-teszt
Wistar-törzsbeli nőstény patkányokon egy éjszakán át éheztetünk, majd mindegyik állatot intravénásán a vizsgálni kívánt vegyület vizsgálni kívánt dózisával kezelünk. 1 óra elteltével az állatoknak orálisan 1 ml ricinusolajat adunk be. Mindegyik állatot külön-külön tartjuk ketrecben és a ricinusolajjal végzett kezelés után két órával megállapítjuk, hogy hasmenés fellépett-e. Az EDso érték az a mg/testsúlykilogramm egységben kifejezett dózis, amelynél a kísérleti állatok 50%-ánál nem lépett fel hasmenés. Ezt az értéket megadjuk a találmány szerinti 1. vegyületre és a 3 714 159 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett, Loperamide triviális név alatt ismert 4-(4-klór-fenil)-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-butánamidra az I. táblázatban.
7. példa
Patkányokon végzett farokvisszahúzási teszt
Wistar-törzsbeli nőstény patkányokat egy éjszakán át éheztetünk, majd mindegyik állatot intravénásán a vizsgálni kívánt vegyület vizsgálni kívánt dózisával kezelünk. Az így kezelt patkányokat külön-külön fogvatartásra alkalmas ketrecbe helyezzük. Ezután a farkuk végét 5 cm hosszúságban bemártjuk állandóan 55 °C-on tartott vizet tartalmazó csészébe. A bemerítés utáni 10 másodpercen belül értékeljük a jellegzetes farokvisszahúzási választ. A mg/testsúlykilogramm egységben kifejezett EDso érték az a dózis, amely képes az állatok 50%-ánál a jellegzetes farokvisszahúzási reflexet 10 másodpercnél hosszabb időn át elnyomni. Az 5. példa végén említett két vegyület EDso értékeit szintén az I. táblázatban adjuk meg.
Ezekből az EDso értékekből az a következtetés vonható le, hogy az ismert vegyület gátolja a jellegzetes farokvisszahúzási reflexet, mig az 1. vegyület nem mutat ilyen hatást.
8. példa
Toxicitás meghatározása
Wistar-törzsbeli nőstény patkányokat különböző mennyiségű vizsgálandó vegyülettel kezelünk. Az LDso az a mg/testsúlykilogramm egységben kifejezett dózis, amely a kísérleti állatok 50%-ának elpusztulását okoz25 za. Ezeket az LDso értékeket az 5. példa végén említett két vegyületre szintén az I. táblázatban adjuk meg.
9. példa
A biztonsági határ és a hasmenés elleni specifikusság meghatározása
A hasmenés elleni hatás vonatkozásában a biztonsági határt mint a ricinusolaj-tesztben kapott EDso érték és az LDso érték arányát definiáljuk. A hasmenés elleni specifikusság a ricinusolaj-tesztben kapott EDso érték és a farokvisszahúzási tesztben kapott EDso érték aránya. Ezeket is megadjuk az I. táblázatban, amelyből látható, hogy mindkét féle érték kedvezőbb a találmány szerinti 1. vegyületnél, mint az ismert vegyületnél.
I. Táblázat
Kísérleti vegyület ricinusolajteszt EDso (mg/kg) farokvisszahúzási teszt (mg/kg) biztonsági határ hasmenés elleni specifikusság
LDso EDso
Loperamide 0.095 2.83 5.92 62.3 29.8
1. 0.21 >20.0 28.3 135 >95
-511
C) Készítményelőállítási példák
A következő készítményelőállítási példákban olyan jellegzetes, dózisegység formájú gyógyászati készítmények előállítását ismertetjük, amelyek alkalmasak ember és állat szisztémikus kezelésére. ,
A példákban említett .hatóanyag alatt bármely (I) általános képletű vegyület értendő.
10. példa - Orális cseppek
500 g hatóanyagot feloldunk 0,5 liter 2-hidroxi-propionsav és 1,5 liter poli(etilén-glikol) elegyében 60-80 °C-on, majd 30-40 °C-ra lehűtése után az oldathoz 35 liter poli(etilén-glikoi)-t adunk és az így kapott elegyet alaposan megkeverjük. Ezután hozzáadjuk 1750 g szacharin-nátriumsó 2,5 liter tisztított vizzel készült oldatát, majd keverés közben 2,5 liter kakaóízt és poli{etilén-glikol)-t az 50 liter végtérfogathoz szükséges mennyiségben. Az igy kapott, orális cseppként használatos oldat 1 ml-ben 10 mg hatóanyagot tartalmaz. A kapott oldatot alkalmas tárolóedényekbe töltjük.
11. példa - Orális oldat liter forrásban lévő tisztított vízben feloldunk 9 g 4-hidroxi-benzoesav-metilésztert és lg 4-hidroxi-benzoesav-propilésztert, majd az igy kapott oldat 3 liternyi részében először 10 g 2,3-dihidroxi-bután-dikarbonsavat, majd 20 g hatóanyagot oldunk. Ehhez az oldathoz hozzáadjuk az előző oldat megmaradt részét, majd ehhez az elegyhez 12 liter 1,2,3-propántriolt és 3 liter 70 tömeg%-os szorbit-oldatot adunk. 0,5 liter vízben feloldunk 40 g szacharin-nátriumsót, majd az oldathoz 2 ml málna- és 2 ml egreseszenciát adunk. Az ekkor kapott oldatot hozzáadjuk az előzőekben említett elegyhez, végül vizzel a 20 liter végtérfogatot beállítjuk. így teáskanálnyi mennyiségben (5 ml) 20 mg hatóanyagot tartalmazó orális oldatot kapunk. A kapott oldatot alkalmas tárolóedényekbe töltjük.
12. példa - Kapszulák g hatóanyagot, 6 g nátrium-lauril-szulfátot, 56 g keményítőt, 56 g laktózt, 0,8 g kolloid szilícium-dioxidot és 1,2 g magnézium-sztearátot alaposan összekeverünk, majd a kapott keveréket 1000 megfelelő keménységű zselatinkapszulába töltjük. így kapszulánként 20 mg hatóanyagot tartalmazó kapszulákat kapunk.
13. példa - Bevonatos tabletták
Tablettamag előállítása
100 g hatóanyagot, 570 g laktózt és 200 g keményítő keverékét jól homogenizáljuk, majd 5 g nátrium-dodecil-szulfét és 10 g poli(vinil-pírrolidon) (Kollidon-K 90) közel 200 ml vizzel készült oldatával megnedvesítjük a keveréket. A nedves porkeveréket szitáljuk, szárítjuk és ismét szitáljuk. Ezután hozzáadunk 100 g mikrokristályos cellulózt (Avicel) és 15 g hidrogénezett növényi olajat (Sterotex). Az egészet alaposan homogenizáljuk, majd tablettává sajtoljuk, igy 10-10 mg hatóanyagot tartalmazó 10 000 db tablettát kapunk.
Bevonat g metil-cellulóz (Methocel 60 HG) 75 ml denaturált szesszel készült oldatához hozzáadjuk 5 g etil-cellulóz (Ethocel 22 cps) 150 ml diklór-metánnal készült oldatát, majd 75 ml diklór-metánt és 2,5 ml 1,2,3-propántriolt. 10 g poli(etilén-glikol)-t megömlesztünk és feloldunk 75 ml diklór-metánban. Az így kapott oldatot hozzáadjuk az előbbi oldathoz, majd a kapott elegyhez 2,5 g raagnézium-oktadekanoátot, 5 g poli(vinil-pirrolidon)-t és 30 ml tömény színezékszuszpenziót (Opaspray K-l-2109) adunk. Az egészet alaposan homogenizáljuk, majd a tablettamagokat ezzel az eleggyel bevonat kialakítására alkalmas berendezésben bevonjuk.
14. példa - Injektálható oldat
0,5 liter, forrásban tartott, injektálásra alkalmas vízben feloldunk 1,8 g 4-hidroxi-benzoesav-metilésztert és 0,2 g 4-hidroxi-benzoesav-propílésztert, majd közel 50 °C~ -ra történő vísszahűtés után keverés közben 4 g tejsavat, 0,05 g propilén-glikolt és 4 g hatóanyagot adagolunk hozzá.
Az így kapott oldatot szobahőmérsékletre lehűtjük, majd térfogatát 1 literre kiegészítjük injektálásra alkalmas vízzel. így milliliterenként 4 mg hatóanyagot tartalmazó oldatot kapunk. Az oldatot az Amerikai Egyeseit Államok hivatalos gyógyszerkönyvének 17. kötete 811. oldalán ismertetett módon szűréssel sterilizáljuk, majd steril tárolóedényekbe töltjük.
15. példa - Kúpok g hatóanyagot feloldunk 3 g 2,3—di— hidroxi-bután-dikarbonsav 25 ml 400-as molekulasúlyú po]i(etilén-glikol)-lal készült oldatában. Összeolvasztunk 12 g Span márkanevű felületaktív anyagot és 300 g-hoz
-613 szükséges mennyiségben vett trigliceridet (Witepsol 555), majd az így kapott keverékhez hozzákeverjük az előző oldatot. Az ekkor kapott elegyet 37-38 °C hőmérsékleten öntőformákba töltjük, 100 darab olyan kúpot kapva, amelyek 30-30 mg hatóanyagot tartalmaznak.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás az (I) általános képletű új alfa,alfa-difenil-4-aril-4-hidroxi-l-piperidin-butánamíd-N-oxid-származékok - a képletben
    Alk jelentése -CH2-CH2- vagy -CH2-CH(CH3)-csoport;
    R1 és R2 egymástól függetlenül hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomot tartalmazó alkilcsoportot jelent, és
    Ar3 jelentése adott esetben legfeljebb 2 szubsztituenssel, éspedig halogénatommal és/vagy trifluor-metilcsoporttal helyettesített fenilcsoport -, valamint hidrátjaik és sztereokémiái izomer formáik előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű piperidin-származékot - a képletben a helyettesítők jelentése az (I) általános képletnél megadott - szerves vagy szervetlen peroxiddal közömbös oldószerben, N-oxidálunk és kívánt esetben a kapott racém (I) általános képletű vegyületet sztereokémiái izomerekre bontjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás 4-(4-klór-fenil)-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-butánamid-N-oxid, hidrát jai és sztereokémiái izomer formái előállítására, azzal jellemezve, hogy 4-(4-klór-fenil)-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-pipe5 ridin-butánamidot közömbös oldószerben hidrogén-peroxiddal reagáitatunk, és kívánt esetben a kapott racém vegyületet sztereokémiái izomerekre bontjuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás 4—[4— 10 -klór-3-(trifluor-metil)-fenil]-4-hidroxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidin-butánamid-N-oxid, hidrátjai és sztereokémiái izomer formái előállításéra, azzal jellemezve, hogy 4-[4-klór-3-(trifluor-metil)-fenil]-4-hid15 roxi-N,N-dimetil-alfa,alfa-difenil-l-piperidinbutánamidot közömbös oldószerben hidrogén-peroxiddal reagáitatunk, és kívánt esetben a kapott racém vegyületet sztereokémiái izomerekre bontjuk.
    20 4, Eljárás gyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületet - a képletben
    Alk jelentése -CH2CH2-vagy -CH225 -CH(CH3)-csoport;
    R1 és R2 egymástól függetlenül hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomot tartalmazó alkilcsoportot jelent, és
    Ar3 jelentése adott esetben legfeljebb 2 szubsztituenssel, éspedig halogénatommal és/vagy trifluor-metilcsoporttal helyettesített fenilcsoport 33 vagy hidrátját vagy sztereokémiái izomer formáját a gyógyszergyártásból ismert hordozó- és/vagy egyéb segédanyagokkal összekeverve gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
HU864248A 1985-10-11 1986-10-10 Process for preparing novel alpha,alpha-diaryl-4-aryl-hydroxy-1-piperidine-butanamide-1-oxide derivatives HU196180B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US78656685A 1985-10-11 1985-10-11

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT42444A HUT42444A (en) 1987-07-28
HU196180B true HU196180B (en) 1988-10-28

Family

ID=25138953

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU864248A HU196180B (en) 1985-10-11 1986-10-10 Process for preparing novel alpha,alpha-diaryl-4-aryl-hydroxy-1-piperidine-butanamide-1-oxide derivatives

Country Status (33)

Country Link
EP (1) EP0219898B1 (hu)
JP (1) JPS6287569A (hu)
KR (1) KR940001772B1 (hu)
CN (1) CN1015453B (hu)
AT (1) ATE53022T1 (hu)
AU (1) AU583429B2 (hu)
BG (1) BG61320B2 (hu)
CA (1) CA1332236C (hu)
CY (1) CY1603A (hu)
DE (1) DE3671442D1 (hu)
DK (1) DK173954B1 (hu)
DZ (1) DZ997A1 (hu)
EG (1) EG18126A (hu)
ES (1) ES2002001A6 (hu)
FI (1) FI83642C (hu)
GR (1) GR862493B (hu)
HK (1) HK52491A (hu)
HU (1) HU196180B (hu)
IE (1) IE59519B1 (hu)
IL (1) IL80268A (hu)
LT (1) LT2086B (hu)
LV (2) LV5042A3 (hu)
NL (1) NL950025I2 (hu)
NO (2) NO168640C (hu)
NZ (1) NZ217818A (hu)
PH (1) PH22510A (hu)
PT (1) PT83506B (hu)
SG (1) SG46291G (hu)
SU (1) SU1443798A3 (hu)
TN (1) TNSN86138A1 (hu)
ZA (1) ZA867713B (hu)
ZM (1) ZM9486A1 (hu)
ZW (1) ZW20386A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1992002223A1 (en) * 1990-08-09 1992-02-20 The Procter & Gamble Company Process for formulating a solid oral dosage form of loperamide compounds
US5434158A (en) * 1994-04-26 1995-07-18 Merck & Co., Inc. Spiro-substituted azacycles as neurokinin-3 antagonists
WO1997024325A1 (en) * 1995-12-28 1997-07-10 Takeda Chemical Industries, Ltd. DIPHENYLMETHANE DERIVATIVES AS MIP-1α/RANTES RECEPTOR ANTAGONISTS
CA2322136A1 (en) * 1998-03-06 1999-09-10 Ludo Edmond Josephine Kennis Glycine transport inhibitors
KR101315751B1 (ko) * 2011-05-30 2013-10-10 주식회사 엔지켐생명과학 로페라미드 옥사이드 모노하이드레이트의 신규한 제조방법

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3714159A (en) * 1971-03-30 1973-01-30 Janssen Pharmaceutica Nv 2,2-diaryl-4-(4'-aryl-4'-hydroxy-piper-idino)-butyramides
US4002618A (en) * 1976-02-23 1977-01-11 G. D. Searle & Co. 2,2-Diphenyl-5-(4-substituted-piperidino)-3-trans-pentenenitriles

Also Published As

Publication number Publication date
DE3671442D1 (de) 1990-06-28
ZA867713B (en) 1988-05-25
DK173954B1 (da) 2002-03-04
NO168640C (no) 1992-03-18
TNSN86138A1 (fr) 1990-01-01
NL950025I2 (nl) 1997-03-03
ATE53022T1 (de) 1990-06-15
DK486886A (da) 1987-04-12
HK52491A (en) 1991-07-19
DZ997A1 (fr) 2004-09-13
AU6381586A (en) 1987-04-16
IE59519B1 (en) 1994-03-09
CA1332236C (en) 1994-10-04
FI83642B (fi) 1991-04-30
IE862677L (en) 1987-04-11
EP0219898B1 (en) 1990-05-23
LV5767B4 (lv) 1997-06-20
CN86106848A (zh) 1987-04-08
HUT42444A (en) 1987-07-28
FI864099A (fi) 1987-04-12
LT2086B (lt) 1993-07-15
NL950025I1 (hu) 1996-01-02
GR862493B (en) 1987-02-03
LV5042A3 (lv) 1993-06-10
KR940001772B1 (ko) 1994-03-05
JPS6287569A (ja) 1987-04-22
IL80268A (en) 1991-03-10
NO864045L (no) 1987-04-13
NO1996010I1 (no) 1996-08-06
IL80268A0 (en) 1987-01-30
FI83642C (fi) 1991-08-12
SG46291G (en) 1991-07-26
FI864099A0 (fi) 1986-10-10
NZ217818A (en) 1989-03-29
DK486886D0 (da) 1986-10-10
NO864045D0 (no) 1986-10-10
EP0219898A1 (en) 1987-04-29
KR870003986A (ko) 1987-05-06
PT83506B (pt) 1989-02-28
ES2002001A6 (es) 1988-07-01
BG61320B2 (bg) 1997-05-30
ZM9486A1 (en) 1988-04-29
PT83506A (en) 1986-11-01
ZW20386A1 (en) 1988-05-11
JPH0517909B2 (hu) 1993-03-10
LV5767A4 (lv) 1996-12-20
PH22510A (en) 1988-09-12
NO168640B (no) 1991-12-09
SU1443798A3 (ru) 1988-12-07
CY1603A (en) 1992-04-03
CN1015453B (zh) 1992-02-12
EG18126A (en) 1992-08-30
AU583429B2 (en) 1989-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4824853A (en) α,α-diaryl-4-aryl-4-hydroxy-1-piperidinebutanamide, N-oxides and method of treating diarrhea
FR2581993A1 (fr) Derives de (benzoyl-4 piperidino)-2 phenyl-1 alcanols, leur preparation et leur application en therapeutique
EA003698B1 (ru) Галогензамещенные тетрациклические производные тетрагидрофурана
EP0254623B1 (fr) Nouveaux dérivés amino alkyl thio de triazolopyridine ou triazoloquinoline, leurs procédés de préparation, médicaments les contenant, utiles notamment comme antalgiques
DE4430638A1 (de) Verwendung von substituierten 4-Phenyl-6-amino-nicotinsäurederivaten als Arzneimittel
PL90025B1 (hu)
HU196180B (en) Process for preparing novel alpha,alpha-diaryl-4-aryl-hydroxy-1-piperidine-butanamide-1-oxide derivatives
WO1984000546A1 (fr) Nouveaux derives substitues du 2,5-diamino 1,4-diazole, leurs procedes de preparation et les compositions pharmaceutiques en renfermant
EP0705830A1 (de) 2,3-Cyclisch kondensierte 1,4-Dihydropyridine, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als selektive Kaliumkanalmodulatoren
DE4117750A1 (de) Neue 2-amino-5-cyano-1,4-dihydropyridine, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung in arzneimitteln
DE4027592A1 (de) Neue pyrrolobenzimidazole, imidazobenzoxazinone und imidazochinolone, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung sowie die verbindungen enthaltende zubereitungen
JPS61106574A (ja) オキサ(またはチア)ジアジン誘導体
WO2003039439A2 (de) Deuterierte pyrazolopyrimidinone sowie diese verbindungen enthaltende arzneimittel
GB2081708A (en) Novel derivatives of (1-benzyl-1h-indazol-3-yl) oxyacetic acid and pharmaceutical composition containing it
HUT65434A (en) Process for producing of novell n-alkylated 1,4-dihydropyridine dicarboxylic acid esters and pharmaceutical compositions comprising them
JPS63238058A (ja) 光学活性なオキソ―イソインドリニル誘導体の製法
PL84224B1 (hu)
JPS60136557A (ja) 置換2―ヒドロキシ―プロピオフェノンのアミノプロパノール誘導体、その製法及び抗不整脈剤
DE4444860A1 (de) Verwendung von 1,2-überbrückten 1,4-Dihydropyridinen als Arzneimittel
JPS6130588A (ja) ベンゾ〔c〕〔1,8〕ナフチリジン、その製造方法及びその使用、並びにこれらの化合物を含有する調製剤
HU189607B (en) Process for producing new heteroaryloxypropanolamines and pharmaceutical compositions containing them as active agents
DE3807922A1 (de) Substituierte heterocyclen, verfahren zu ihrer herstellung sowie arzneimittel, die diese verbindungen enthalten
US4358441A (en) Nicotinic derivatives of glucosamine and related pharmaceutical compositions
EP0839805A1 (en) Pyrrolidinone derivatives and their use as antipsychotic medicaments
EP0182271B1 (de) Neue Nb-quartäre Dibromderivate von Ajmalin, Isoajmalin, Sandwicin und Isosandwicin sowie diese Derivate enthaltende pharmazeutische Zubereitungen und Zwischenprodukte und Verfahren zu ihrer Herstellung

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628