HRP970414A2 - Substituted pyrroles - Google Patents

Substituted pyrroles Download PDF

Info

Publication number
HRP970414A2
HRP970414A2 HR60/022,079A HRP970414A HRP970414A2 HR P970414 A2 HRP970414 A2 HR P970414A2 HR P970414 A HRP970414 A HR P970414A HR P970414 A2 HRP970414 A2 HR P970414A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
methyl
alkyl
hydrogen
compound according
indol
Prior art date
Application number
HR60/022,079A
Other languages
English (en)
Inventor
Dennis Dalton Keith
Original Assignee
Dennis Dalton Keith
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dennis Dalton Keith filed Critical Dennis Dalton Keith
Publication of HRP970414A2 publication Critical patent/HRP970414A2/hr

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D403/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D401/00
    • C07D403/14Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D401/00 containing three or more hetero rings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/40Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having five-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom, e.g. sulpiride, succinimide, tolmetin, buflomedil
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)
  • Pyrrole Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

Izum se odnosi na supstituirane pirole. Pobliže, izum se odnosi na supstituirane pirole formule
[image]
u kojoj
R1 i R1′ neovisno predstavljaju alkil, aril, alkenil ili alkinil;
R2 i R2′ neovisno predstavljaju vodik ili alkil;
svaki od R4, R5, R6 i R7 neovisno predstavlja CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CHO, CH2NR11R12, CON(R13)2, vodik, halogen, cijano, alkil, hidroksi, alkoksi, ariloksi, haloalkil, nitro, amino, acilamino, aralkiloksi, monoalkilamino, dialkilamino, alkiltio, alkilsulfinil ili alkilsulfonil, pod uvjetom da najmanje jedan od od R4, R5, R6 i R7 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, C02R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO ili CON(R13)2;
R8 je alkil, aralkil ili aril;
R9 je alkil, aralkil ili aril;
R10 je vodik, alkil, aralkil ili aril;
R11 i R12 neovisno predstavljaju vodik, alkil, aril, aralkil ili acil;
R13 je vodik, alkil, aril ili aralkil;i
jedan od X i Y predstavlja O, a drugi predstavlja O, S, (H,OH) ili (H,H); kao i njihovi farmaceutski prihvatljivi prolijekovi ili farmaceutski prihvatljive soli kiselih spojeva formule I s bazama ili bazičnih spojeva formule I s kiselinama.
Spoj formule I i njegove farmaceutski prihvatljive soli su anti-proliferativna sredstva koja se mogu upotrijebiti za liječenje ili suzbijanje raka, posebno za liječenje ili suzbijanje krutih tumora. Spojevi prema izumu posebno se mogu upotrijebiti za liječenje ili suzbijanje tumora dojke i debelog crijeva.
Kako se ovdje rabi, pojam "alkil" sam ili u kombinacijama znači ravnu ili razgranatu zasićenu alkilnu skupinu koja sadrži najviše 10, ponajprije najviše 5 ugljikovih atoma, kao metilnu, etilnu, propilnu, izopropilnu, butilnu, sek.butilnu, t-butilnu i pentilnu skupinu, koja nije supstituirana ili je supstituirana s jednim ili više supstituenata odabranih iz skupine koju čine hidroksi, alkoksi, amino, halogen, tioalkil, cijano, karboksi ili derivat karboksilne kiseline ili alkilsulfinil. Pojam walkoksi" označava skupinu u kojoj je alkilni ostatak definiran kao gore, na primjer, metoksi, etoksi, propoksi, izopropoksi, butoksi i t-butoksi i slično. Haloalkilna skupina može nositi jedan ili više halogenih atoma, na primjer takove skupine kao klormetil ili trifluormetil. Pojam "acil", sam ili u kombinacijama, odnosi se na skupinu izvedenu od nesupstituirane ili supstituirane alkanske kiseline koji ima najviše 10, ponajprije najviše 5 ugljikovih atoma, na primjer acetil, propionil, butiril, trifluoracetil, kloracetil, trikloracetil, aminoacetil ili 2-amino-propionil i slično, ili od nesupstituirane ili supstituirane aromatske karbonske kiseline, na primjer benzoil. Primjeri supstituenata na alkanskoj kiselini uključuju jedan ili više od slijedećih: hidroksi, alkoksi, amino, halogen, tioalkil, cijano, karboksi, derivat karboksilne kiseline ili alkil sulfinil i slično. Primjeri supstituenata na aromatskoj karboksilnoj kiselini uključuju jedan ili više od slijedećih: halogen, alkil, hidroksi, benziloksi, alokoksi, haloalkil, nitro, amino, cijano i slično. Pojam "aril" sam ili u kombinacijama znači nesupstituiranu fenilnu skupinu ili fenilnu skupinu koja nosi jedan ili više, ponajviše tri supstituenta čiji primjeri su halogen, alkil, hidroksi, benziloksi, alkoksi, haloalkil, nitro, amino i cijano. Pojam "halogen" znači fluor, klor, brom ili jod. Pojam "derivata karboksilne kiseline" znači ester, amid, cijano, kiselinski klorid i slično. Pojam "alkenila" odnosi se na ugljikovodične skupine ravnog ili razgranatog lanca koje imaju 2 do 5 ugljikovih atoma i najmanje jednu dvostruku vezu. Prednosne su skupine s 3 do 5 ugljikovih atoma. Pojam "alkinil" odnosi se na ugljikovodične skupine ravnog ili razgranatog lanca koje imaju 2 do 5 ugljikovih atoma i najmanje jednu trostruku vezu. Prednosne su skupine s 3 do 5 ugljikovih atoma.
Pojam "farmaceutski prihvatljivog prolijeka" znači spoj koji se pod fiziološkim uvjetima ili solvolizom može pretvoriti u spoj formule I ili u njegovu farmaceutski prihvatljivu sol.
U gornjoj formuli I R1 i R1′ ponajprije predstavljaju alkil. U izvedbi kojoj se daje posebnu prednost R1 i R1′ predstavljaju metil.
Ponajprije, jedan od R4, R5, R6 i R7 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO ili CON(R13)2, a preostali su vodik.
U izvedbi kojoj se daje posebnu prednost R6 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO ili CON(R13)2, a R4, R5 i R7 su vodik.
Posebnu prednost daje se onim spojevima formule I u kojoj R1 predstavlja metil, R2 je vodil, R1′ je metil, R2′ je vodik, R4, R5 i R7 predstavljaju vodik i R6 je cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CON(R13)2 ili CHO.
U spojevima naročite prednosti R1 je metil, R2 je vodik, R1′ je metil, R2′ je vodik, R4, R5 i R7 predstavljaju vodik i R6 je cijano, CH2OC(O)R8, C02R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CON(R13)2 i CHO, gdje R8 i R9 predstavljaju alkil, ponajprije metil, R10 je alkil, ponajprije metil ili vodik, a R11, R12 i R13 predstavljaju vodik.
Spojevi formule I u kojima obadva, X i Y, predstavljaju O, proizvedeni su po slijedećoj shemi 1.
SHEMA 1
[image]
[image]
u kojoj su R1, R1′ , R2, R2′, R4, R5, R6 i R7 definirani kao gore; pod uvjetom da ako bilo koji od R1, R1′ , R2, R2′ , R4, R5, R6 i R7 predstavlja supstitument koji reagira s kiselinskim kloridom, ako na primjer, bilo koji od R1, R1′ , R2, R2′ , R4, R5, R6 i R7 predstavlja hidroksi, hidroksialkil, amino, monoalkilamino ili aminoalkil, takav supstituent je zaštićen s uobičajenom zaštitnom skupinom.
Kako je prikazano u shemi 1, spoj formule II, poznati spoj, ili spoj koji se može pripremiti poznatim metodama, reagira na uobičajen način s oksalil kloridom, obično u inertnom organskom otapalu, kao halogeniranom alifatskom ugljikovodiku, pri temperaturi od pribl. 0°C do temperature refluksa otapala, pri čemu se dobije odgovarajući spoj formule III.
Spoj formule III reagira sa spojem formule IV, koji je poznati spoj ili je pripravljen poznatim metodama, i s trietilaminom u otapalu kao što je diklormetan pri temperaturi od pribl. 0° do 25°C, zatim se pomiješa s ptoluen-sulfonskom kiselinom u otapalu kao toluenu, pri temperaturi od pribl. 25°C, čime se dobije spoj formule Ia.
Ako je tijekom reakcije spoja formule III sa spojem formule IV korištena zaštitna skupina, nju se uklanja u ovom stupnju poznatim metodama.
Spoj formule I, u kojoj jedan od X i Y predstavlja O, a drugi je (H,OH), pripravljen je redukcijom spoja formule I, u kojoj obadva, X i Y, predstavljaju O (formule Ia) s kompleksnim metalnim hidridom.
Redukcija se može provesti na poznat način koji uključuje zaštitu supstituenata na indolnom prstenu prije redukcije i deprotekciju nakon redukcije u skladu s poznatim metodama. Kao kompleksan metalni hidrid može se upotrijebiti hidrid alkalijskog metala i aluminija, kao litij-aluminijev hidrid, iako se također mogu upotrijebiti i drugi hidridi, kao diizobutil-aluminijev hidrid i natrijev dihidro-bis(2-metoksi-etoksi) aluminat. Prikladna organska otapala, u kojima se može provesti redukciju, uključuju alifatske i cikličke etere, kao dietil eter ili tetrahidrofuran (THF) i ugljikovodike kao heksan, benzen i toluen. Redukcija se obično provodi pri sobnoj temperaturi.
Spojevi formule I, u kojoj jedan od X i Y predstavlja 0, a drugi je (H,H), mogu se pripremiti katalitičkim hidrogeniranjem spoja formule I, u kojoj jedan od X i Y predstavlja 0, a drugi je (H,0H).
Za provedbu katalitičkog hidrogeniranja obično se primjenjuju postupci koji uključuju protekciju i deprotekciju supstituenata na indolnom prstenu u skladu s poznatim postupcima.
Tako se katalitičko hidrogeniranje može provesti u prisutnosti katalizatora na osnovi plemenitog metala, kao paladija ili platine, na primjer, paladij/ugljika (Pd/C) , u inertnom organskom otapalu, kao alkanolu (na primjer u metanolu ili etanolu). Ovo katalitičko hidrogeniranje prikladno se provodi pri pribl. sobnoj temperaturi i pod atmosferskim tlakom.
Spojevi formule I u kojoj jedan od X i Y predstavlja O, a drugi je S, mogu se pripremiti reakcijom spoja formule I u kojoj obadva, X i Y, predstavljaju O, sa sredstvom za sulfuriranje.
Za provedbu sulfuriranja mogu se primijeniti uobičajeni postupci koji uključuju zaštitu supstituenata prije sulfuriranja i deprotekciju nakon sulfuriranja, što je stručnjacima poznato. Sulfuriranje se obično provodi upotrebom fosfornog pentasulfida, Lawessonovog reagensa [2,4-bis(4-metoksifenil)-1,2-ditiokso-1,3,2,4-ditia-fosfetan: Bull. Soc. Chim. Belg. 87 (1978) 229-238] ili Davyevog reagensa [2,4-bis(metiltio)-1,3,2,4-ditia-difosfetan; Sulfur. Lett. 1983, 1, 167] . Ta se reakcija obično provodi u inertnom otapalu, kao alifatskom ili cikličkom eteru, na primjer dimetoksietanu) ili aromatskom ugljikovodiku koji može biti halogeniran (na primjer benzen, toluen ili klorbenzen) i pri povišenoj temperaturi, naročito pri temperaturi refluksa reakcijske smjese.
Po želji, kiseli spoj formule I može se pretvoriti u farmaceutski prihvatljivu sol s bazom, ili bazični spoj formule I može se pretvoriti u farmaceutski prihvatljivu sol s kiselinom.
Pretvorba kiselog spoja formule I u farmaceutski prihvatljivu sol može se izvršiti s prikladnom bazom na poznat način. Prikladne soli su one koje se odvode ne samo od anorganskih baza, na primjer natrijeve, kalijeve ili kalcijeve soli, već također i od organskih baza kao etilendiamina, monoetanolamina ili dietanolamina. Pretvorba bazičnog spoja formule I u farmaceutski prihvatljivu sol može se provesti obradom s prikladnom kiselinom na poznat način. Prikladne soli su one koje se odvode ne samo od anorganskih kiselina, na primjer hidrokloridi, hidrobromidi, fosfati ili sulfati, već također i od organskih kiselina, na primjer acetati, citrati, fumarati, tartarati, maleati, metansulfonati ili p-toluensulfonati.
Piroli formule I i njihove farmaceutski prihvatljive soli inhibiraju celularne procese, na primjer staničnu proliferaciju, i stoga se oni mogu upotrijebiti za liječenje ili suzbijanje upalnih bolesti kao artritisa, imunoloških bolesti, te pri presađivanju organa i u onkologiji.
Stanična linija epitelnog raka dojke, MDA-MB435 i stanična linija raka debelog crijeva, SW480, nabavljene su od ATCC (American Type Culture Collection) i rasle su u mediju za kulture koji preporuča ATCC. Za analizu učinka različitih spojeva na rast tih stanica, stanice su stavljene na ploče za kulture tkiva s 96 jamica pri koncentraciji od 1500 stanica/jamici ("ispitna ploča"). Dan nakon stavljanja stanica na ploču, spojevi za analizu su otopljeni u 100% DMSO (dimetil sulfoksidu) za pripravu zalihe otopine od 10 mM. Svaki spoj razrijeđen je s H20 na 1 mM i dodan po tri puta u jamice u prvom nizu na glavnoj ploči s 96 jamica, koja je sadržavala medij, tako da se dobije konačnu koncentraciju od 40 μM. Zatim su spojevi serijski razrijeđeni u mediju u "glavnoj ploči". Razrijeđeni spojevi preneseni su na ispitne ploče koje su sadržavale stanice. Nizu vehikl "kontrolnih stanica" dodan je DMSO. Konačna koncentracija DMSO u svakoj jamici bila je 0,1%. Pet dana nakon dodatka lijeka, ploča koja je sadržavala MDA-MB435 stanice analizirana je kako slijedi. Ploče koje su sadržavale stanice SW480 analizirane su na 7 dana nakon dodatka lijeka kako slijedi.
MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolijev bromid; tiazolil plavo) dodan je u svaku jamicu tako da su dobivene koncentraciju od 1 mg/ml. Zatim je ploča inkubirana 2,5 do 3 sata pri 37°C. Zatim je odstranjen medij koji je sadržavao MTT i u svaku jamicu dodano je 50 μl 100%-tnog etanola da se otopi formazan. Zatim je apsorbancija očitana pomoću automatiziranog čitača ploča (Bio-tek microplate reader). Vrijednosti IC50 izračunate su pomoću Reedove i Munishove jednadžbe, vidi Am. J. Hvgiene Vol. 27 str. 493-497, 1938.
Rezultati su prikazani dolje u tablici.
Tablica
Antiproliferativno djelovanje prema staničnoj liniji
[image] *Prosjek iz dva odvojena pokusa. ;Piroli formule I i njihove gore spomenute soli mogu se uporijebiti kao lijekovi, na primjer, u obliku farmaceutskih pripravaka, koji se mogu dati oralno, na primjer, u obliku tableta, prevučenih tableta, dražeja, kapsula od tvrde ili meke želatine, otopina, emulzija ili suspenzija. Oni se također mogu dati rektalno, na primjer u obliku čepića, ili parenteralno, na primjer u obliku injekcijskih otopina. ;Za proizvodnju farmaceutskih pripravaka ovi spojevi mogu se formulirati s terapeutski inertnim, anorganskim ili organskim nosačima. Kao takovi nosači za tablete, prevučene tablete, dražeje i kapsule od tvrde želatine mogu se upotrijebiti laktoza, kukuruzni škrob ili njegovi derivati, talk, stearinska kiselina ili njene soli. Prikladni nosači za kapsule od meke želatine su biljna ulja, voskovi, masti, polukruti ili tekući polioli. Međutim, ovisno o prirodi aktivne tvari, u slučaju kapsula od meke želatine, općenito nije potreban nikakav nosač. Prikladni nosači za proizvodnju otopina i sirupa su voda, polioli, saharoza, invertni šećer, i glukoza. Prikladni nosači za injekcijske otopine su voda, alkoholi, polioli, glicerin i biljna ulja, voskovi, masti i polutekući polioli. ;Farmaceutski pripravci također mogu sadržavati konzervanse, sredstva za pospješivanje otapanja, stabilizatore, sredstva za kvašenje, emugatore, zasladivače, bojila, sredstva za korekciju okusa, soli za mijenjanje osmotskog tlaka, pufere, sredstva za prevlačenje ili antioksidante. Oni također mogu sadržavati i druge terapeutski dragocjene tvari. ;Kako je gore spomenuto, piroli formule I i njihove gore spomenute soli mogu se upotrijebiti za liječenje ili suzbijanje onkoloških, upalnih, imunoloških, bronhopulmonalnih i kardiovaskularnih poremećaja. Doziranje može varirati u širokim granicama i podešava se naravno prema pojedinačnim potrebama u svakom pojedinom slučaju. Općenito, u slučaju oralnog davanja odraslim ljudima, trebala bi se primijeniti dnevna doza od pribl. 5 mg do 5000 mg, iako se gornju granicu može prekoračiti ako se čini uputnim. Dnevna doza se može dati u jednostrukoj dozi ili podijeljena na više manjih doza. ;Slijedeći primjeri ilustriraju predloženi izum. ;Primjer 1 ;1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karbonitril ;1-metil-1H-indol-6-karbonitril (1,0 g, 6,4 mmolova), poznati spoj, otopi se u etil eteru (Et2O, 25 ml), ohladi se na ledenoj kupelji i pomiješa s oksalil kloridom (0,95 ml, 10,9 mmolova, 1,7 ekv.). Kad se odstrani ledenu kupelj, brzo se istaloži žuta kruta tvar. Tu smjesu se miješa preko noći pri sobnoj temperaturi, krutu tvar se skupi, ispere s etil eterom i suši 30 minuta u vakuumu. Dobije se 1,53 g (96%) (6-cijano-1-metil-1H-indol-3-il)-okso-acetil klorida. Taj materijal (1,53 g, 6,2 mmola) suspendira se s 2-(1-metil-1H-indol-3-il)-acetimidna kiselina-izopropil ester-hidrokloridom (1,66 g, 6,2 mmola, 1 ekv.) u CH2C12 (100 ml) i ohladi se na ledenoj kupelji. Smjesu se pomiješa s Et3N (3,5 ml, 24,8 mmola, 4 ekv.), miješa se 30 minuta pri 0°C, i zatim još 3 sata pri sobnoj temperaturi. Reakcijsku smjesu se zatim razrijedi sa CH2C12 (150 ml), ispare s vodom (50 ml) i zatim 0,5N HC1 (50 ml). Organske frakcije se osuše preko MgS04, filtriraju i ispare. Dobije se tamno ulje. Ostatak se preuzme u toluen (30 ml), ohladi na ledenoj kupelji, zatim se pomiješa s pTsOH (1,3 g, 6,8 mmolova, 1,1 ekv.), zatim se miješa 2 sata pri sobnoj temperaturi. Istaloženu crvenu krutu tvar se skupi, ispere s malim volumenom toluena, heksana, vode, zatim se podijeli između 500 ml CH2C12 i 75 ml zasićene otopine NaHCO3. Organski sloj se osuši preko MgS04, filtrira i ispari. Dobije se 2 g crvene krute tvari. Krutu tvar se ispere s hladnim CH2C12, prekristalizira iz aceton/heksana i dobije se 938 mg 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karbonitrila. ;Primjer 2 ;1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2, 5-di-hidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-5-karbonitril ;1-metil-1H-indol-5-karbonitril, poznati spoj, (0,4 g, 2,55 mmola) otopi se u etil eteru (25 ml), ohladi se na ledenoj kupelji i pomiješa se s oksalil kloridom (0,35 ml, 4,0 mmola, 1,6 ekv.). Smjesu se miješa preko noći pri sobnoj temperaturi, zatim se otapalo odstrani isparavanjem i ponovno se ispari iz CH2C12. Taj ostatak suspendira se s 2-(l-metil-1H-indol-3-il)-acetimidna kiselina-izopropil ester-hidrokloridom (0,68 g, 2,55 mmola, 1 ekv.) u CH2C12(50 ml) i ohladi na ledenoj kupelji. Smjesu se pomiješa s trietilaminom Et3N (1,4 ml, 10 mmolova, 4 ekv.), miješa se 30 minuta pri 0°C, i zatim još 3 sata pri sobnoj temperaturi. Reakcijsku smjesu se zatim razrijedi sa CH2C12 (100 ml), ispere s vodom (25 ml) i zatim s 0,5N HC1 (25 ml). Organske frakcije se osuše preko MgS04, filtriraju i ispare. Dobije se tamno ulje. Ostatak se preuzme u toluen (50 ml), ohladi na ledenoj kupelji, zatim se pomiješa s pTsOH 0,53 g, 2,8 mmolova, 1,1 ekv, zatim se miješa preko noći pri sobnoj temperaturi. Toluen se ispari i ostatak se otopi u CH2C12 (100 ml), zatim se ispere sa zasićenom otopinom NaHCO3 (30 ml), vodom (30 ml) i sa zas. otopinom NaCl (30 ml). Organski sloj se osuši preko MgS04, filtrira i ispari. Očisti se vakumskom kromatografijom na koloni [10% etil acetata (EtOAc) u heksanu]. Proizvod se dalje ispire s hladnim CH2C12. Dobije se 0,43 l-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-lH-pirol-3-il]-1H-indol-5-karbonitrila. ;Primjer 3 ;Octena kiselina-1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il-metil ester ;a) Octena kiselina-1-metil-1H-indol-6-il-metil ester ;NaH (8,2 mM) u N,N-dimetilformamidu (DMF) (20 ml) ohladi se na 0°C, zatim se pomiješa s otopinom poznatog 1H-indol-6-metanola (1 g, 6,8 mM) u DMF-u (8 ml). Miješa se 1 sat pri 0°C, doda se metil jodid (MeJ, 51 ml, 8,2 mM) otopljen u DMF-u (2 ml) i smjesu se miješa preko noći pri 0°C. Zatim se prelije na led/vodu (250 ml) i ekstrahira s EtOAc (50 ml x 3). Organsku frakciju se osuši preko MgS04, filtrira, ispari i očisti vakuumskom kromatografijom. Dobije se 1-metil-H-indol-6-metanol (0,82 g, 85%). Taj proizvod, 1-metil-H-indol-6-metanol, (1 g, 6,2 mM) otopi se u mješavini piridina (5 ml) i anhidrida octene kiselina (Ac2O, 5 ml) i miješa se preko noći pri sobnoj temperaturi. Otapalo se ispari, a ostatak se očisti vakuumskom kromatografijom. Dobije se 1,09 g octena kiselina-1-metil-H-indol-6-il-metil estera. ;b) Octena kiselina-1-metil-H-indol-6-il-metil ester (1,09 g, 5,7 mM) otopi se u Et2O (30 ml), ohladi se na 0°C i pomiješa s oksalil kloridom (0,87 ml, 10 mM) . Smjesu se pusti miješati preko noći, pri čemu se zagrije na sobnu temperaturu. Žuti talog se skupi, ispere s Et2O i osuši. Dobije se 1,5 g adukta glioksalilnog klorida i octena kiselina-1-metil-H-indol-6-il-metil estera. Adukt Glioksalil kloridni adukt (1,5 g, 5 mM) i 2-(1-metil-1H-indol-3-il)-etanimidna kiselina-izopropil ester-hidroklorid (1,3 g, 5 mM) se pomiješaju sa CH2C12 (30 ml), ohlade na 0°C i pomiješaju s Et3N (2,84 ml, 20 mM). Pusti se preko noći zagrijati na sobnu temperaturu, reakcijsku smjesu se razrijedi sa CH2Cl2 ekstrahira se s vodom (50 ml), i 0,5 M HC1 (50 ml). Organski sloj se osuši preko MgSO4, filtrira i ispari. Dobije se crvenu krutu tvar. Taj materijal se pomiješa s toluolom (70 ml) , doda se para-toluen-sulfonsku kiselinu (pTsOH, 1 g, 5,5 mM) , i zatim se miješa tri sata. Neotopljen materijal se odfiltrira, ispere s toluenom, zatim se otopi u CH2C12 (250 ml) i ekstrahira se s NaHCO3 (2 x 200 ml) . Organski sloj se osuši preko MgSO4, filtrira i ispari. Dobije se crveni ostatak. Taj se ostatak dalje čisti ispiranjem s EtOAc i hladnim acetonom i dobije se octena kiselina-1-metil-3-[4-(l-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il-metil ester; talište 271°C. ;Primjer 4 ;Slijedeći spojevi proizvedeni su na isti način kao i primjer 3b. ;a) 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karboksilna kiselina-metil ester, talište 245°C, iz 1-metil-1H-indol-6-karboksilna kiselina-metil estera. ;b) 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karboksaldehid, talište 241°C, iz 1-metil-1H-indol-6-karboksaldehida. ;c) 3-(6-metoksimetil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion, talište 216-17°C, iz 6-metoksimetil-1-metil-1H-indola. ;6-metoksimetil-1-metil-1H-indola pripravljen je sukladno slijedećem postupku: ;Otopinu poznatog 1H-indol-6-metanola (0,5 g, 3,4 mM) u DMF-u (30 ml) pomiješa se s NaH (8,16 mM) pri 0°C. Miješa se 1 sat i zatim se smjesu pomiješa s otopinom MeJ (0,5 ml, 8,1 mM) u DMF-u (2 ml). Smjesu se pusti preko noći zagrijati na sobnu temperaturu, zatim se prelije u vodu (150 ml) i ekstrahira se sa CH2C12 (50 ml x 3). Organski sloj se osuši preko MgSO4, filtrira i ispari. Čišćenjem vakuumskom kromatografijom dobije se 0,28 g 6-metoksimetil-1-metil-H-indola. ;Primjer 5 ;3-(6-hidroksimetil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion ;Octena kiselina-1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il-metil ester (0,87 g, 2 mM) pomiješa se s otopinom Et3N/H2O/metanol (MeOH) (5:4:1) i grije se pri pribl. 50°C dok TLC pokaže nestanak polaznog materijala. Nakon isparavanja otapala ostatak se otopi u CH2C12 (150 ml) i ekstrahira se s vodom (50 ml), 0,05 M HC1 (50 ml) i sa zasićenom otopinomNaHCO3 (50 ml). Organski sloj se osuši preko MgSO4, filtrira i ispari. Kristalizacijom iz EtOAc dobije se 0,35 g 3-(6-hidroksimetil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-diona; talište 245-246°C. ;Primjer 6 ;1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karbksilna kiselina-amid. ;Mješavinu od 0,7 g (1,84 mmola) 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karbonitrila (2,4 g, 15,6 mmolova), natrijevog perborat-tetrahidrata u 15 ml vode i 250 ml metanola grije se 2 dana pri 50°C u argonu. Nakon uklanjanja glavnine otapala pod vakuumom, ostatak se razrijedi s vodom i ekstrahira s etil acetatom. Organsku fazu se ispere s otopinom soli, osuši preko MgS04 i zgusne. Dobije se 0,6 g crvenog krutog materijala koji se refluktira u etil acetatu. Suspenziju se odloži u frizer i crvenu krutu tvar se skupi filtracijom. Dobije se 154,3 mg (21%) čistog 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karboksilna kiselina-amida; talište 176-182°C (rasp.). ;Primjer 7 ;1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karboksilna kiselina-etil ester ;a) 1-metil-6-cijanoindola (3,12 g, 21,9 mmolova) grije se pod refluksom u 180 ml etanol/vode (8:1) koja sadrži 15 g kalijevog hidroksida. Dobije se 3,0 g 1-metil-1H-indol-6-karboksilne kiseline kao bijele krute tvari. ;b) Otopinu od 1,05 g (6,0 mmolova) 1-metil-1H-indol-6-karboksilne kiseline u 15 ml metilen klorida doda se uz miješanje k otopini od 1,905 g (10 mmolova) l-etil-3-(3-dimetil-aminopropil)-karbodiimid-hidroklorida, 1,20 g (10 mmolova) 4-dimetilaminopiridina u 20 ml metilen klorida pri sobnoj temperaturi. Doda se etanol i reakcijsku smjesu miješa se 15 sati. Reakcijsku smjesu se ekstrahira s etil acetatom, organsku fazu se ispere sa zas. otopinom NaCl i osuši se na bezvodnom magnezijevom sulfatu. Kromatografskim čišćenjem ovog materijala dobije se 1,08 g (89%) 1-metil-1H-indol-6-karboksilna kiselina-etil estera kao blijedo žutog ulja. ;c) 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karboksilna kiselina-etil ester, talište 215-216°C, pripravljen je iz 1-metil-1H-indol-6-karboksilna kiselina-etil estera primjenom istog postupka koji je opisan u primjeru 3b. ;Primjer 8 ;3-[1-(2-propil)-6-metoksimetil-1H-indol-3-il]-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2, 5-dion ;a) 10 g (55,2 mmolova) 4-metil-3-nitro-benzojeve kiseline, 16,8 ml (126,96 mmolova) N,N-dimetilformamid-dimetilacetata u bezvodnom N-N-dimetil formamidu (50 ml) grije se 17 sati u argonu pri 140°C. Reakcijsku smjesu se ohladi na sobnu temperaturu i ispari do tamnog ostatka koji se otopi u 70 ml vrućeg etanola, drži se 3 sata pri 25°C i preko noći pri 4°C. Kristalinični proizvod se odfiltrira i kristali se isperu s ledeno hladnim metanolom i zatim s heksanom. Osuše se u visokom vakuumu i dobije se 10,6 g (76,9%) 4-(2-dimetilamino-vinil)-3-nitrobenzojeva kiselina-metil ester. ;b) Otopinu od 4-(2-dimetilamino-vinil)-3-nitrobenzojeva kiselina-metil estera (10,4 g, 41,5 mmolova) u 160 ml metanola miješa se u argonu i kap po kap doda se 12,9 ml (101,92 mmola) klortrimetilsilana. Dobivenu blago crvenu otopinu se refluktira 18 sati dok TLC u heksan/etil acetatu (65:35) pokaže da je reakcija gotova. Reakcijsku smjesu se ispari do uljastog ostatka koji se ponovno otopi u 100 ml etil acetata, ekstrahira sa zasićenom otopinom natrijevog bikarbpnata i sa zasićenom otopinom natrijevog klorida. Organski sloj se osuši preko magnezijevog sulfata i ispari do ulja. Kristalizacijom iz 30 ml bezvodnog etera dobije se 10,8 g 4-karbometoksi-2-nitrofenil-acetaldehid-dimetil-acetala. ;c) 4-karbometoksi-2-nitrofenil-acetaldehid-dimetilacetala (8,75 g, 41,43 mmola) reducira se 2,5 sata u vodiku (50 psi, 0,45 g 10%-tnog Pd/C) u 170 ml metanola. Otopinu se profiltrira kroz celit i ispari do ulja. Kristalizacijom iz etera i heksana dobije se 6,16 g 2-amino-4-karbometoksi-fenil-acetaldehid-dimetilacetala. ;d) Otopinu od 5,9 g (24,66 mmolova) 2-amino-4-karbo-metoksi-fenil-acetaldehid-dimetilacetala u 160 ml octene kiseline miješa se sa 4,8 ml (65,12 mmolova) acetona i benzvodnim natrijevim sulfatom (46,24 g, 325,6 mmolova) 10 minuta u argonu. Natrijev triacetoksiborhidrid (20,7 g, 97,68 mmolova) doda se tijekom 2 minute i reakcijsku smjesu miješa se 20 minuta pri 25°C. Reakcijsku smjesu se polako prelije u 490 ml zasićene otopine natrijevog bikarbonata i ekstrahira s etil acetatom. Organski sloj se osuši preko magnezijevog sulfata. Zgušnjavanjem profiltrirane otopine dobije se uljasti ostatak (6 g) koji se očisti vakuumskom kromatografijom (75% etilacetat/heksan). Dobije se 3,8 g 4-karbometoksi-fenil-2-(N-2-propilamino)-fenilacetaldehid-dimetilacetala. ;e) 4-karbometoksi-fenil-2-(N-2-propilamino)-fenilacet-aldehid-dimetilacetal (3,7 g, 13,15 mmolova) refluktira se 1 sat sa 100 ml 1N solne kiseline u metanolu. Otopinu se zgusne i ostatak se otopi u 50 ml etil acetata, ispere sa zasićenom otopinom natrijevog bikarbonata, organski sloj se osuši preko magnezijevog sulfata i ispari. Dobije se 2,78 g 6-karbometoksi-l-(2-propil)-indola. ;f) Otopinu od 0,250 g (1,15 mmola) 6-karbometoksi-l-(2-propil)-indola u 2 ml bezvodnog tetrahidrofurana doda se kap po kap uz miješanje u kašu od litij-aluminijevog hidrida (52,4 mg, 1,38 mmola) u 7 ml bezvodnog tetrahidrofurana u argonu pri 0°C i zatim se miješa 45 minuta pri 25°C. Otopinu se ohladi na 0°C i kap po kap doda se 0,340 ml metanola, zatim 0,58 ml 1N otopine natrijevog hidroksida. Kašu se miješa 15 minuta pri 25°C. Bijeli talog se odfiltrira kroz celit i otopinu se zgusne. Ostatak se suspendira u 20 ml etil acetata i 20 ml vode. Slojevi se odvoje, vodeni sloj se ponovno ekstrahira s etil acetatom i obadva sloja u etil acetatu se sjedine i osuše preko magnezijevog sulfata. Zgušnjavanjem se dobije 6-hidroksi-metil-1-(2-propil)-indol kao ulje (214 mg). ;g) Otopinu 6-hidroksimetil-l-(2-propil)-indola (0,214 g, 1,13 mmola) u 2 ml bezvodnog N,N-dimetilformamida doda se kap po kap u kašu od 95%-tnog NaH (35,2 mg, 1,36 mmola) u 6 ml bezvodnog N,N-dimetilformamida pri 0°C u argonu i reakcijsku smjesu miješa se 1 sat pri 0°C i zatim se doda metil jodid (84,7 ml, 1,356 mmola). Zatim se reakcijsku smjesu miješa 17 sati pri 20°C u argonu. Prelije se u led-vodu (50 ml) i ekstrahira se s etil acetatom. Slojevi u etil acetatu se osuše preko bezvodnog magnezijevog sulfata i ispare. Čišćenjem vakuumskom kromatografijom s etil acetat(2-5%)/heksanom dobije se 107 mg 6-metoksimetil-l-(2-propil)-indola. ;h) 6-metoksimetil-l-(2-propil)-indol reagira s oksalil kloridom i zatim s 2-(l-metil-lH-indol-3-il)-etanimidna kiselina-izopropil ester-hidrokloridom kako je opisano u primjeru 3b. Dobije se 3-[1-(2-propil)-6-metoksimetil-lH-indol-3-il]-4-(l-metil-lH-indol-3-il)-pirol-2,5-dion. ;Primjer 9 ;Formulacija za tablete ;[image] *Spoj A predstavlja spoj izuma.
Proizvodni postupak:
1. Tvari navedene pod 1, 2 i 3 miješaju se u prikladnoj mješalici 15 minuta.
2. Praškasta smjesa iz stupnja 1 granulira se s 20%-tnom otopinom Povidona K30 (tvar 4).
3. Granulat iz stupnja 2 suši se pri 50°C.
4. Granulat iz stupnja 3 propusti se kroz odgovarajući mlin.
5. K smljevenom granulatu iz stupnja 4 doda se tvar 4 i miješa se 3 minute.
6. Granulat iz stupnja 5 preša se na prikladnoj preši.
Primjer 10
Formulacija za kapsule
[image]
Proizvodni postupak:
1. Tvari navedene pod 1, 2 i 3 miješaju se 15 minuta u prikladnoj mješalici.
2. Dodaju se tvari navedene pod 4 i 5 i miješa se 3 minute.
3. Punjenje odgovarajućih kapsula.
Primjer 11
Priprava injekcijske otopine/emulzije
[image]
1 Otapanje tvari 1 i 2.
2. Tvari 3, 4 i 5 dodaju se k 6 i miješa se dok se dobije disperziju, zatim se homogenizira.
3. Otopinu iz stupnja 1 doda se k mješavini iz stupnja 2 i homogenizira dok disperzija postane prozirna.
4. Filtrira se kroz sterilni filter 0,2 um i puni u ampule.
Primjer 12
Priprava injekcijske otopine/emulzije
[image]
1. Otapanje tvari 1 i 2.
2. Tvari 3, 4 i 5 dodaju se k 6 i miješa se dok se dobije disperziju, zatim se homogenizira.
3. Otopinu iz stupnja 1 doda se mješavini iz stupnja 2 i homogenizira dok disperzija postane prozirna.
4. Filtrira se kroz sterilni filter 0,2 um i puni u ampule.

Claims (26)

1. Spoj formule [image] naznačen time, da R1 i R1′ neovisno predstavljaju alkil, aril, alkenil ili alkinil; R2 i R2′ neovisno predstavljaju vodik ili alkil; svaki od R4, R5, R6 i R7 neovisno predstavlja CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CHO, CH2NR11R12, CON(R13)2, vodik, halogen, cijano, alkil, hidroksi, alkoksi, ariloksi, haloalkil, nitro, amino, acilamino, aralkiloksi, monoalkilamino, dialkilamino, alkiltio, alkilsulfinil ili alkilsulfonil, pod uvjetom da najmanje jedan od od R4, R5, R6 i R7 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO ili CON(R13)2; R8 je alkil, aralkil ili aril; R9 je alkil, aralkil ili aril; R10 je vodik, alkil, aralkil ili aril; R11 i R12 neovisno predstavljaju vodik, alkil, aril, aralkil ili acil; R13 je vodik, alkil, aril ili aralkil; i jedan od X i Y predstavlja O, a drugi predstavlja O, S, (H,OH) ili (H,H); kao i njihovi farmaceutski prihvatljivi prolijekovi ili farmaceutski prihvatljive soli kiselih spojeva formule I s bazama ili bazičnih spojeva formule I s kiselinama.
2. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da R1 predstavlja alkil. 3 Spoj prema zahtjevu 2, naznačen time, da R1′ predstavlja metil.
3. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da R2 predstavlja vodik.
4. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da R1′ predstavlja alkil, a R2′ je vodik.
5. Spoj prema zahtjevu 5, naznačen time, da R1′ predstavlja metil.
6. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da jedan od R4, R5, R6 i R7 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO, CON(RI3)2, a ostali su^vodik.
7. Spoj prema zahtjevu 7, naznačen time, da R6 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO ili CON(RI3)2, a R4, R5 i R7 su vodik.
8. Spoj prema zahtjevu 8, naznačen time, da R8 predstavlja alkil, R9 je alkil, R10 je vodik ili alkil, a R11, R12 i R13 su vodik.
9. Spoj prema zahtjevu 8, naznačen time, da R6 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9 ili CH2OR10; ili CON(R13)2.
10. Spoj prema zahtjevu 10, naznačen time, da R8 predstavlja alkil, R9 je alkil, R10 je vodik ili alkil i R13 je vodik.
11. Spoj prema zahtjevu 11, naznačen time, da R8 predstavlja metil, R9 je metil, a R10 je vodik ili metil.
12. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da R1 predstavlja alkil, R2 je vodik, R1′ je alkil, R2′ je vodik, R4 R5 i R7 su vodik, a R6 je cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO, CON(R13)2.
13. Spoj prema zahtjevu 13, naznačen time, da R8 predstavlja alkil, R9 je alkil, R10 je vodik ili alkil, a R11, R12 i R13 su vodik.
14. Spoj prema zahtjevu 14, naznačen time, da R8 i R9 predstavljaju metil, a R10 je vodik ili metil.
15. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karbonitril.
16. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-5-karbonitril.
17. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je octena kiselina-1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5 diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il-metil ester.
18. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karboksaldehid.
19. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je 3-(6-metoksimetil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion.
20. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je 3-(6-hidroksimetil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion.
21. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je 1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-karboksilna kiselina-amid.
22. Farmaceutski sastav, naznačen time, da sadrži spoj formule I ili njegov farmaceutski prihvatljiv prolijek ili farmaceutski prihvatljivu soli kiselog spoja formule I s bazom ili bazičnog spoja formule I s kiselinon prema bilo kojem zahtjevu od 1 do 22 i inertan nosač.
23. Farmaceutski sastav prema zahtjevu 23, naznačen time, da R1 i R1′ neovisno predstavljaju alkil, a R2 i R2′ su vodik.
24. Farmaceutski sastav prema zahtjevu 24, naznačen time, da R4, R5, i R7 predstavljaju vodik, a R6 predstavlja cijano, CH2OC(O)R8, CO2R9, CH2OR10, CH2NR11R12, CHO ili CON(RI3)2.
25. Upotreba spoja prema bilo kojem zahtjevu od 1 do 22, naznačena time, da se on koristi za inhibiciju stanične proliferacije ili za pripravljanje odgovarajućih lijekova.
26. Izum, naznačen time, da je u skladu s gore opisanim.
HR60/022,079A 1996-07-29 1997-07-25 Substituted pyrroles HRP970414A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2207996P 1996-07-29 1996-07-29

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP970414A2 true HRP970414A2 (en) 1998-06-30

Family

ID=21807711

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR60/022,079A HRP970414A2 (en) 1996-07-29 1997-07-25 Substituted pyrroles

Country Status (23)

Country Link
US (2) US5856517A (hr)
EP (1) EP0915872B1 (hr)
JP (1) JP2000516589A (hr)
KR (1) KR20000029637A (hr)
CN (2) CN1151149C (hr)
AR (1) AR008267A1 (hr)
AT (1) ATE240318T1 (hr)
AU (1) AU739742B2 (hr)
BR (1) BR9711605A (hr)
CA (1) CA2262092A1 (hr)
CO (1) CO4900055A1 (hr)
CY (1) CY2483B1 (hr)
DE (1) DE69722003T2 (hr)
DK (1) DK0915872T3 (hr)
ES (1) ES2198001T3 (hr)
HR (1) HRP970414A2 (hr)
MA (1) MA24287A1 (hr)
PE (1) PE91698A1 (hr)
PT (1) PT915872E (hr)
SA (1) SA97180473A (hr)
TR (1) TR199900157T2 (hr)
WO (1) WO1998004552A1 (hr)
ZA (1) ZA976492B (hr)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PT1064279E (pt) * 1998-03-17 2003-10-31 Hoffmann La Roche Bisindolilmaleimidas substituidas para a inibicao da proliferacao celular
EP1242420A2 (en) 1999-12-16 2002-09-25 Eli Lilly And Company Agents and methods for the treatment of proliferative diseases
ATE267194T1 (de) * 1999-12-16 2004-06-15 Lilly Co Eli Medikamente geeignet zur behandlung von proliferativen erkrankungen
US6743785B2 (en) * 1999-12-16 2004-06-01 Eli Lilly And Company Agents and methods for the treatment of proliferative diseases
US6313143B1 (en) * 1999-12-16 2001-11-06 Hoffmann-La Roche Inc. Substituted pyrroles
US6281356B1 (en) 1999-12-22 2001-08-28 Hoffmann-La Roche Inc. Substituted pyrroles
TW201041580A (en) 2001-09-27 2010-12-01 Alcon Inc Inhibitors of glycogen synthase kinase-3 (GSK-3) for treating glaucoma
US20030139373A1 (en) * 2001-11-20 2003-07-24 Breimer Lars Holger Method for cancer therapy
TWI280128B (en) * 2002-05-22 2007-05-01 Smithkline Beecham Corp 3'-[(2Z)-[1-(3,4- dimethylphenyl)-1,5-dihydro-3-methyl-5-oxo-4H-pyrazol-4-ylidene]hydrazino]-2'-hydroxy-[1,1'-biphenyl]-3-carboxylic acid bis-(monoethanolamine)
US7012100B1 (en) 2002-06-04 2006-03-14 Avolix Pharmaceuticals, Inc. Cell migration inhibiting compositions and methods and compositions for treating cancer
CN101941970B (zh) 2005-02-09 2013-08-21 艾科优公司 用于治疗癌症的meleimide衍生物、药物组合物以及方法
US8193236B2 (en) * 2006-12-19 2012-06-05 Novartis Ag Indolylmaleimide derivatives processes for their production and pharmaceutical compositions
US8304425B2 (en) 2007-06-22 2012-11-06 Arqule, Inc. Pyrrolidinone, pyrrolidine-2,5-dione, pyrrolidine and thiosuccinimide derivatives, compositions and methods for treatment of cancer
CN101801969B (zh) 2007-06-22 2014-10-29 艾科尔公司 治疗癌症的吲哚基吡咯烷
EP2173724B1 (en) 2007-06-22 2012-12-05 ArQule, Inc. Quinazolinone compounds and methods of use thereof
JP2009035537A (ja) * 2007-07-10 2009-02-19 Nippon Synthetic Chem Ind Co Ltd:The N−置換アニリン誘導体及び1−置換インドール誘導体の製造方法
FR2927075A1 (fr) * 2008-02-04 2009-08-07 Centre Nat Rech Scient Molecules comprenant un squelette bis-(heteroaryl)maleimide, et leur utilisation dans l'inhibition d'enzymes
GB201111427D0 (en) * 2011-07-05 2011-08-17 Amakem Nv Novel bisindolylmaleimides, pan-pkc inhibitors
CA2939219C (en) 2014-02-11 2023-02-28 Mitokinin Llc Compositions and methods using the same for treatment of neurodegenerative and mitochondrial disease
JP2017524739A (ja) 2014-07-17 2017-08-31 アンセルムInserm 神経筋接合部関連疾患の処置方法
WO2016207366A1 (en) 2015-06-26 2016-12-29 INSERM (Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale) Methods and pharmaceutical compositions for the treatment of viral infections
EP3641545A4 (en) * 2017-06-21 2021-02-24 Mitokinin, Inc. COMPOSITIONS AND METHODS USING THEM FOR THE TREATMENT OF NEURODEGENERATIVE AND MITOCHONDRIAL DISEASE

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ227850A (en) * 1988-02-10 1991-11-26 Hoffmann La Roche Indole substituted pyrrole derivatives; preparatory process and medicaments for use against inflammatory immunological, bronchopulmonary or vascular disorders
PT93947B (pt) * 1989-05-05 1996-11-29 Goedecke Ag Processo para a preparacao de novos derivados de maleinimidas e de composicoes farmaceuticas que os contem
US5380746A (en) * 1989-05-05 1995-01-10 Goedecke Aktiengesellschaft Bis-(1H-indol-3-YL)-maleinimide derivatives, processes for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing them
DE4005969A1 (de) * 1990-02-26 1991-08-29 Boehringer Mannheim Gmbh Neue trisubstituierte pyrrole, verfahren zu ihrer herstellung sowie arzneimittel, die diese verbindungen enthalten
JPH0539289A (ja) * 1991-02-15 1993-02-19 Masahiro Irie 無水マレイン酸誘導体およびその製造方法
AU3761393A (en) * 1992-03-20 1993-10-21 Wellcome Foundation Limited, The Indole derivatives with antiviral activity
DE4217964A1 (de) * 1992-05-30 1993-12-02 Goedecke Ag Indolocarbazol-Imide und deren Verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0915872A1 (en) 1999-05-19
EP0915872B1 (en) 2003-05-14
DK0915872T3 (da) 2003-09-08
CN1151149C (zh) 2004-05-26
SA97180473A (ar) 2005-12-03
CN1226247A (zh) 1999-08-18
ATE240318T1 (de) 2003-05-15
WO1998004552A1 (en) 1998-02-05
DE69722003T2 (de) 2004-04-01
CA2262092A1 (en) 1998-02-05
CO4900055A1 (es) 2000-03-27
AU739742B2 (en) 2001-10-18
ES2198001T3 (es) 2004-01-16
AU3769097A (en) 1998-02-20
BR9711605A (pt) 1999-08-24
JP2000516589A (ja) 2000-12-12
AR008267A1 (es) 1999-12-29
US5856517A (en) 1999-01-05
CY2483B1 (en) 2005-06-03
PE91698A1 (es) 1998-12-24
TR199900157T2 (xx) 1999-04-21
CN1495182A (zh) 2004-05-12
US6030994A (en) 2000-02-29
ZA976492B (en) 1998-01-29
MA24287A1 (fr) 1998-04-01
KR20000029637A (ko) 2000-05-25
DE69722003D1 (de) 2003-06-18
PT915872E (pt) 2003-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP970414A2 (en) Substituted pyrroles
HRP970415A2 (en) Substituted pyrroles
CA2968404A1 (en) Bile acid analogs as fxr/tgr5 agonists and methods of use thereof
HRP980572A2 (en) D-proline derivatives
EP2665706B1 (en) Novel 4-amino-n-hydroxy-benzamides as hdac inhibitors for the treatment of cancer
Anderson et al. Synthesis and antileukemic activity of 5-substituted 2, 3-dihydro-6, 7-bis (hydroxymethyl)-1H-pyrrolizine diesters
BR112021013557A2 (pt) Amidas de pirrolidina substituídas iii
AU2015296210B2 (en) Indolizine derivatives which are applicable to neurodegenerative diseases
CA3105506A1 (en) Dimeric immuno-modulatory compounds against cereblon-based mechanisms
ES2203111T3 (es) Maleimidas bisindol sustituidas para la inhibicion de proloferacion celular.
JPH01265100A (ja) 2―置換アデノシン誘導体
HRP970417A2 (en) Substituted pyrroles
DE102008030207A1 (de) Substituierte 7-Sulfanylmethyl-, 7-Sulfinylmethyl- und 7-Sulfonylmethyl-Indole und ihre Verwendung
HRP20020536A2 (en) Substituted pyrroles
HU195517B (en) Process for production of antracycline-glycosides
MXPA99000961A (en) Substituted bisindolylmaleimides for the inhibition of cell proliferation
CN112851671B (zh) 一种4-取代的吡啶并[2,3-d]嘧啶-7-酮类化合物及其制备方法和应用
MXPA99001027A (en) Substituted bisindolylmaleimides for the inhibition of cell proliferation
JP2989865B2 (ja) ピロロキノリン誘導体、そのエステルおよびその塩
MXPA99001026A (en) Substituted bisindolylmaleimides for the inhibition of cell proliferation
MXPA00008923A (en) Substituted bisindolymaleimides for the inhibition of cell proliferation

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
ODBC Application rejected