HRP940963A2 - Polymeric retain fatliquor for low fogging upholstery leather - Google Patents

Polymeric retain fatliquor for low fogging upholstery leather Download PDF

Info

Publication number
HRP940963A2
HRP940963A2 HRP-121/92A HRP940963A HRP940963A2 HR P940963 A2 HRP940963 A2 HR P940963A2 HR P940963 A HRP940963 A HR P940963A HR P940963 A2 HRP940963 A2 HR P940963A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
leather
meth
mass
amphiphilic copolymer
acid
Prior art date
Application number
HRP-121/92A
Other languages
English (en)
Inventor
James John Hodder
Thomas Stewart
Patricia Marie Lesko
Original Assignee
Rohm & Haas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26664025&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HRP940963(A2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rohm & Haas filed Critical Rohm & Haas
Publication of HRP940963A2 publication Critical patent/HRP940963A2/hr

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C3/00Tanning; Compositions for tanning
    • C14C3/02Chemical tanning
    • C14C3/08Chemical tanning by organic agents
    • C14C3/22Chemical tanning by organic agents using polymerisation products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C9/00Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/31504Composite [nonstructural laminate]
    • Y10T428/31855Of addition polymer from unsaturated monomers
    • Y10T428/31931Polyene monomer-containing
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/31504Composite [nonstructural laminate]
    • Y10T428/31855Of addition polymer from unsaturated monomers
    • Y10T428/31935Ester, halide or nitrile of addition polymer

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Synthetic Leather, Interior Materials Or Flexible Sheet Materials (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Description

Ovaj izum se odnosi na polimerno doštavljujuće zamaščujuće sredstvo za tapetarsku kožu malog maglenja.
Posebno se ovaj izum odnosi na postupak za obradu kože sa polimernim doštavljujućim zamašću jućim sredstvom, da bi dostigli prihvatljivu čistoću i estetske osobine, a još pogotovo karakteristiku signifikantno malog maglenja.
Podrobnije se ovaj izum odnosi na upotrebu izabranog amfifilnog kopolimera kao doštavljujućeg zamašćujućeg sredstva, koji je u biti bez otapala, za signifikantno smanjenje maglenja tapetarske kože vozila.
Izraz "maglenje" kao što ga ovdje primjenjujemo, znači kondenzaciju ishlapljenih tvari, koje dolaze iz unutarnje opreme vozila, na staklenim prozorima, pogotovo na vjetrobranskom staklu (vidi industrijski standard označen kao DIN 75201(travanj 1988). Izraz "(met)akril" kao što ga upotrebljavamo, znači i derivat akrilata kao metakrilata. Tako se na pr.(met>akril i (met)akri-lamid odnosi na akriliate, metakrilate, akrilamide odnosno meta-krilamide.
Magljenje je nepoželjno, jer sprječava nesmetan vidik vozaču, pogotovo u mraku, a naročito ako vozač gleda prema svijetlima suprotnog prometa. Sekundarni učinak prouzrokuju dijeliči prašine i prljavštine koje u unutrašnjost dovodi ventilator; isti se ljepe na površinu stakla, čime prouzrokuju još daljnje pogoršanje vidljivosti.
Fizikalni i estetski zahtjevi za određen komad kože, vrlo su ovisni od predviđene konačne upotrebe kože. Na pr. kod jedne primjene može se komad obraditi prvenstveno zato, da mu se zajamči čvrstoća, njegove druge estetske kvalitete su za predviđenu upotrebu mnogo manje važne.
Kod primjene u tapetarstvu, traži se kako mekoća tako i čvrstoća. Kod tapetarske opreme vozila na pr. u automobilima i zrakoplovima, obrađena koža također ne smije doprinositi maglenju. Izrada kože obuhvaća obradu sirove kože sa više međusobno ovisnih kemijskih i mehaničkih operacija. Svaka od tih operacija djeluje na konačne osobine obrađenog kožarskog produkta, vidi Leather Facts, New England Tanners (1972). Jedna važna kemijska operacija kod obrade kože je zamaščivanje.
Zamaščivanje se primjenjuje za dobivanje željenih osobina, čvrstoće i mekoće stavljene kože. Zamaščujuća sredstva pomažu vlakna kože tako, da su poslije sušenja kože, njezina vlakna sposobna kliziti druga pokraj druge. Pored podešavanja gipkosti kože, zamaščivanje mnogo doprinosi ka vlačnoj i lomnoj čvrstoći kože. Zamaščivanje utječe također na gustoću strukture kod trganja ili gužvanja, koja nastaje ako lice kože presavijemo prema unutra, kod čega je cilj izraditi kožu, koja kod presavljanja ne ostavlja nikakovih ili pak samo malo finih borica.
Osnovni sastojci, koji se upotrebljavaju kod uobičajenih operacija zamaščivanja, su u vodi netopiva ulja i masnoće, kao sirovo ulje i sulfatirano ili sulfitirano ulje. Tipično iznosi masni postotak zamašcujućeg ulja na masu koža od 3 do 10%.
Način kako se ulje raspodijeli kroz svu kožu, djeluje na značaj kože i na kasnije operacije dorade. Da bi dobili jednaku uljnu presvlaku preko velike površine kožnih vlakana, tipično je potrebno razrijediti ulje organskim otapalom, prvenstveno pak dispergirati uz upotrebu emulgatorskih ulja u vodenom sistemu. Vidi na pr. Leather Technician's Handbook, J.H.Sharphouse, Leather Producers' Association (1971)» poglavlje 21 i 24-, Ipak se ustanovilo, da imaju osnovni sastojci, koji se upotrebljavaju kod zamašćivanja kože, značajno štetan utjecaj na konačnu karakteristiku maglenja kože.
Das Leder, 1988, svezak 9, Pat Liquors and "Fogging" - the Influence of Vari ours Raw Materials and their Processing Methods, M. Kaussen, stranice 161 - 165 (prijevod) navodi, da je maglenje posljedica svih hlapivih tvari unutarnje opreme, uključivo tvari iz tkanina, plastike i kože. Analiza maglenja, što proizlazi od kože, kazuje, da ka maglenju doprinosi više kemikalija, koje se upotrebljavaju kod uobičajenih operacija obrade kože, kao što su na pr. preostale prirodne masnoće u "wt blues", fenolni fungicidi, bojila, ftalati i dodaci mineralnog ulja, što se upotrebljavaju kao sredstva protiv prašine te otapala emulgatori i plasti-fikatori, koji se upotrebljavaju u apreturama. Ipak se ustanovilo, da su od svih faktora, koji doprinose maglenju radi kože, najvažnije masnoće, tako prirodne masnoće kao zamašćujuća sredstva što su trigliceridi i slobodne masne kiseline, koje su neposredna posljedica stupnja, u kojem se obrađuje koža sa zamašćujućim sredstvima. Ta publikacija naglašava važnost razmašćujućeg stupnja u svrhu smanjenja maglenja kože i općenito predlaže, da sredstva za zamašćivanje, koja se upotrebljavaju u izradi tapetarske kože za automobile ne bi po mogućnosti sadržavale nikakovih otapala, ili da bi za to bile povoljnije tvari koje nisu vrlo hlapive.
Publikacija Das Leder zaključuje na osnovu specifičnih mjerenja maglenja, da pokazuju zamašćujuća sredstva na osnovu sulfonata parafina, sulfonata kloroparafina, sulfita vunene masnoće i sulfita ribljeg ulja, dobre rezultate maglenja. Fogging Characteristics of Pat Liquors and CarSeat Leathers:
Part 1:Preliminary Studies, Samir Das Gupta (11. svibanj 1989.), raspravlja o stupnju tehnike testiranja maglenja kože, pogotovo refleksijske testove i gravimetrijske testove. Kod ocjenjivanja ovih testova, upotrebljavali su više uobičajenih zamašćujućih sredstava. Pokusi kojima bi količinu hlapivih tvari u zamašćujućem sredstvu stavili u uzajamnu vezu s dobivenim rezultatima nisu bili uspješni.
U nekim pogledima su bili zaključci izvedeni u ocjeni Das Gupte, pogotovo glede sulfoniranog ribljeg ulja i sulfoniranih kloro-parafina, sasvim u suprotnosti s gore navedenom studijom u Das Leder. Navodili su, da je jedan od razloga za ovo, posljedica znatnih razlika između refleksijskih testova magijenja i gravimetri jskih testova, pri čemu se smatra, da je gravimetrijski test egzatniji.
Nekoliko proizvođača automobila objavilo je vlastite postupke za testiranje maglenja i odredilo vlastite zahtjeve glede maglenja. Neki od tih testova su refieksijski testovi, kao na pr. kod Ford Motor Company, neki pak uključuju i gravimetri jske testove, kao na pr. kod Daimler-Benza.
Svrha ovog izuma je savladati probleme maglenja, vezane poznatim postupcima obrade kože.
U skladu s prvim uvidom ovog izuma, zajamčen je postupak za pripremanje kože s karakteristikom malog maglenja, koji obuhvaća obradu kože s disperzijom, koja je u biti bez organskih otapala i koja obuhvaća amfifilni kopolimer, kojeg Čini manja količina bar jednog hidrofilnog monomera i prevladajuća količina bar jednog hidrofobnog komonomera.
U skladu s drugim uvidom ovog izuma, osiguran je postupak obrade kože, koji obuhvaća obradu kože s disperzijom amfifilnog kopolimera, koji je u biti bez organskih otapala, kojeg tvori manja količina barem jednog hidrofilnog monomera i prevladajuće količine bar jednog hidrofobnog komonomera.
U skladu s trećim uvidom ovog izuma je, osigurana koža, obrađivana s postupkom u skladu s prvim ili drugim uvidom ovog izuma. U skladu s četvrtim uvidom ovog izuma je osigurana upotreba amfifilnog kopolimera, kao što ga upotrebljavamo bilo u prvom ili u drugom uvidu ovog izuma, radi podjeljene karakteristike malog magljenja kože.
Ovaj izum rješava poznate probleme magljenja time, da osigurava polimer za doštavljenje i zamaščivanje kože. Polimer jamci obrađivanoj koži tražene osobine čvrstoće i podatijivosti, koje su tipično povezane s uobičajenim zamaščujućim sredstvima, dok signifikantno smanjuje maglenje. Pored toga ovaj izum jamči doštavljujući zamaščujući polimer, koji ispunjava zahtjeve željenog gravimetrijskog maglenja..
Ovaj izum zato osigurava postupak za obradu kože s dostavijujućim zamaščujućim sredstvom s malim magiljenjem koji je u biti bez organskog otapala i koji sadrži disperziju izabranog amfifilnog kopolimera, kojeg čini nadvlađujuća količina bar jednog hidrofobnog monomera i manja količina bar jednog kopolimerizabilnog hidrofilnog monomera. Postupak za obradu daje kožu, koja ima željene kvalitete čvrstoće i mekoće, te pogotovo karakteristiku malog maglenja Obrađena koža je naročito prikladna za upotrebu u tapeciranju vozila.
Prednost čini amfifilni kopolimer, više od 10 masenih % do manje od 50 masenih % bar jednog hidrofilnog monomera i više nego 50 masenih % do manje od 90 masenih % bar jednog hidrofobnog komonomera.
Prednost čini kopolimer više od oko 15 masenih % do manje od oko 45 masenih %bar jednog hidrofilnog monomera i više od oko 55 masenih %do manje od oko 85 masenih %bar jednog hidrofobnog komonomera
Prednost čini kopolimer više od oko 20 masenih % do manje od oko 40 masenih %bar jednog hidrofilnog manomera i više od oko 60 masenih % do manje od oko 40 masenih % bar jednog hidrofobnog komonomera.
Prednost čini amfifilni kopolimer s polimerizacijom vodene emulzije, u kojoj je amfifilni kopolimer prisutan kao disperzija u vodi. Prednost ima amfifilni kopolimer maseni prosjek molekulskih masa (Mm) od oko 2500 do oko 50000.
Prednost je bar jedan hidrofilni komonomer, što ga upotrebljavamo za pripremanje amfifilnog kopolimera, bar jedan monomer, izabran iz etilensko nezasićenih kiselih ili bazičnih monomera ili njihovih smjesa, topivih u vodi.
Prednost je hidrofilni komonomer izabran iz skupine, koja se sastoji od akrilne kiseline, metakrilne kiseline, itakonske kiseline, fumarne kiseline,maleinske kiseline i anhidride tih kiselina, kiselinski substituiranih (met)akrilata, kiselinski substituiranih (met)akrilamida i bazički substituiranih (met)akrilata i (met)akri-lamida ili njihovih smjesa.
Prednost ima obrađena koža gravimetrijsku vrijednost manje od 2 mg. Prednost je bar jedan hidrofobni komonomer, što ga upotrebljavamo za pripremu amfifilnog kopolimera,alkil (met)akrila, primarni alken, vinil ester alkil karboksilne kiseline C4 do C12 alkil akrilat, C4 do C12,l-alken , vinil ester C4 do C12 alkil karboksilne kiseline, stirenski,metilstirenski, vinilacetatni (met)akrilonitrilni,n-alkil (met)akrilonitrilni, n-alkil(met)akrilamidni olefin ili njihove smjese.
Prednosno obuhvaća kopolimer od oko 20 do oko 60 masenih % mase otopine ili disperzije.
Ovaj izum se zbog toga odnosi na upotrebu disperzije izabranih amfifilnih kopolimera, koji su u biti bez organskih otapala, za obradu kože između radne operacije uobičajenog zamaščivanja. Amfifilni kopolimer izabrali smo radi njegove sposobnosti, da zajamči koži željene osobine čvrstoće i estetske mekoće, dok iznenađujuće snižavaju karakteristiku maglenja zamaščivane kože. Prijavitelj je ustanovio, da su disperzije amfifilnih kopolimera u skladu sa ovim izumom, prvenstveno u obliku vodenih emulzija ili drugačije rečeno, da ostanu u obrađenoj koži i da jamče čak pod oštrim uvjetima izvanredno malo maglenje. Izabrani amfifilni kopolimer mora sadržavati bar jednu hidrofobnu i bar jednu hidrofilnu skupinu. Kopolimer čini više od 10 masenih % do manje od 50 masenih %, bar jednog hidrofilnog monomera i više od 50 masenih % do manje od 90 masenih % bar jednog hidrofobnog komonomera.
Prednost je, ako kopolimer čini više od. oko 15 masenih % do manje od oko 45 masenih % bar jednog hidrofilnog monomera i više od oko 55 masenih % do manje od oko 85% masenih % bar jednog hidrofobnog komonomera i još veća je prednost, ako kopolimer čini više od oko 20 masenih % do manje od oko 40 masenih % bar jednog hidrofilnog monomera i vise od oko 60 masenih % do manje od oko 80 masenih % bar jednog hidrofobenog komonomera.
Hidrofilni monomer, kojeg upotrebljavamo za pripremu amfifilnog kopolimera, jer bar jedan monomer, izabran iz etilensko nezasićenih, prvenstveno monoetilensko nezasićenih kiseline ili bazičnih monomera ili njihovih smjesa, topivih u vodi.
Primjeri prikladnih hidrofilnih monomera uključuju akrilnu kiselinu, itakonsku kiselinu, fumarnu kiselinu, maleinsku kiselinu i anhidride tih kiselina, kiselinski substituirane (met)akrilate, kao na pr. fosfoetil metakrilan i sulfoetil metakrilat, kiselinsko substituirane (met)akrilamide, kao na pr. 2-akrilamido-2-metilpro-pilsulfonske kiseline, i bazično substituirane (met)akrilate i (met)akrilamide, kao na pr. s amino substituirane metakrilate, uključivo dimetilaminoetil metakrilat, terc. butilaminoetilmeta-krilat i dimetilamino-propilmetakrilamid i slično. Najpovoljniji u vodi topivi hidrofilni monomeri, koji upotrebljavamo za pripremu amfifilnog kopolimera, su. akrilna kiselina i metakrilna kiselina. Prirodu i koncentraciju hidrofilnog monomera izaberemo tako, da dodijelimo amfifilnom kopolimeru sposobnost, da se dobro dispergira u kontinuiranoj fazi, koja je u biti bez organskih otapala, kao na pr. u vodi, i da je amfifilni kopolimer pripremljen s visokim udjelom čvrstih tvari u polimeru, te s viskozitetom prikladnim za odrez i za rukovanje, bez neugodnog utjecaja na penetracijsku sposobnost kopolimera u kožu.
Hidrofobni komonomer, kojeg upotrebljavamo za pripremanje amfifilnog kopolimera, je bar jedan monomer, izabran između alkil (met)-akrilata, primarnih alkena i vinil estera alkil karboksilnih kiselina i njihovih smjesa. Prikladni hidrofobni monomeri uključuju C4 do C12 alkil akrilate, C4 do C12 alkil metakrilate, C4 do C12 1-alkene i vinil estere C4 do C12 alkil karboksilnih kiselina. Prednosti hidrofobnog monomera, za koje smo ustanovili, da jamče amfifilnom kopolimeru karakteristiku najbolje učinkovitosti su C4 do C12 alkil (met)akrilati i njihove smjese, a s najviše prednosti 2-etilheksilakrilata
U kombinaciji sa prevladavajućom količinom (više od oko 50 masenih %) bar jednog od gornjih vrsta hidrofobnih komonomera možemo upotrijebiti manje količine drugih etilensko nezasićenih kopoli-merizabilnih monomera u koncentraciji 50 masenih % ili manje od 50 masenih % ukupne koncentracije hidrofobnog komonomera. Ustanovili smo, da su ovi dodatni hidrofobni komonomeri upotrebljivi kao razredivači za druge hidrofobne komonomere, ne da bi štetno utjecali na osobine zamaščujućeg sredstva,dobivene nakon obrade s amfifilnim kopolimerom.
Primjeri tako upotrebijenih kopolimerizabilnih hidrofobnih razre-đujućih komonomera uključuju stiren, metilstiren, vinilacetat (met)akriIonitril, n-alkil(met)akrilamid i olefin.
Amfifilni kopolimer lako možemo pripremiti polimerizacijom hidrofilnih i hidrofobnih monomera po bilo kojoj uobičajenoj polimerizacijskoj tehnici.
Prijavitelj je ustanovio, da mu najviše odgovara izvedba polimerizacije uz upotrebu standardnih postupaka emulzijske polimerizacije uz upotrebu u vodi topivog slobodnoradikalnog inicijatora te koncentracije cjelokupnih monomera od oko 0,1 masenih % do oko 3 masenih %. Polimerizaciju se izvede najpovoljnije kod temperature od oko 40°C do oko 100°C, prvenstveno od oko 50°C do 70°G, uz upotrebu sredstva za prijenos lanca, kao na pr. merkaptana, za kontroliranje molekulske mase.
Maseni presjek molekulskih masa amfifilnog kopolimera, koji je upotrebljen kod postupka u smislu izuma, može biti od samo oko 2500 do čak iznad 100000, prvenstveno manje od oko 50000. Polimerizaciju lako možemo izvesti s polimeriziranjem svih monomera zajedno ili uz postupno dodavanje monomera, dok polimerizacija u biti nije završena. Preostale neprerađene monomere možemo ugraditi u polimer s dodatkom naknadnog inicijatora pomoću tehnike, koja je u struci poznata. Koncentracija čvrstih tvari amfifilnog polímera, koje nastaju kod polimerizacije, u neorganskom otapalu iznosi samo oko 20% čvrstih tvari pa čak do 60%čvrstih tvari.
Postupak obrade u smislu ovog izuma obuhvaća obradu kože s disperzijom izabranog amfifilnog kopolimera. Količina kopolimera, koju upotrebljavamo za obradu kože, je u području od oko 1 do oko 20 masenih % čvrste tvari polimera na masu kože,prvenstveno od oko 2 do oko 15 masenih % as najviše prednosti u području od oko 3 do oko 12 masenih %
Izbor relativne količine hidrofobnih monomera i hidrofilnih monomera, koje upotrebljavamo za pripremu amfifilnih kopolimera, je rezultat empirijskog ispitivanja kopolimera, koje uspoređujemo s kontrolama, što se prikazuju na slijedećim zornim primjerima.
Postavljeni izum ćemo sada opisati samo kao primjer. Amfifilne kopolimere, koji su kao primjer prikazani u zornim primjerima, navedeni u nastavku,izrađeni su u skladu s postupkom, opisanom u primjeru l,tako, da se izmijenjuje izbor i udio monomera i relativnu količinu sredstva za prijenos lanca, kako bismo dobili polimere sa različitim molekulskim masama.
Postupci
Prijavitelj je ocijenio amfifilne kopolimere u skladu s ovim izumom, uspoređivanjem karakteristika estetike, čvrstoće, fleksibilnosti i maglenja- kože, obrađene sa uobičajenim sredstvima za zamaščivanje, koji se reklamiraju kao zamašćujuća sredstva "s malim magljenjem".
Čvrstoću obrađene kože smo mjerili tehnikom nazvanom "produljenje kod pucanja lica" (elongation at grain crack, EGC) te "produljenje kod prodora kuglice" (elongation at bali burst, EB). Ove tehnike se obično upotrebljavaju u struci za ocjenu djelotvornosti zamaščujućih sredstava, da košu omaste i očvrste. Kod testa koji je namijenjen oponašanju razvlačenja kože preko kalupa za vrijeme izrade cipela, upotrebljava se instrument nazvan Lastometar. Kod testa se pričvrsti traka obrađene kože stegama, a zatim se koža razvlači sa sondom. Produljenje kože pod silom sonde mjeri se u milimetrima u trenutku kad se primjeti prva napuklina u licu ("grain crack") te u trenutku prodora kuglice kroz kožu ("ball burst"). Što je veće produljenje kože kod pucanja lica i prodora kuglice, to je veća čvrstoća kože.
Pored toga, ocjenjeno je da je poboljšanje čvrstoće dostignuto s upotrebom izabranih amfifilnih kopolimera, prijavitelj je također kvalitetno ocijenio podatijivost kože. Podatijivost je mjerilo fleksibilnosti i elastičnosti kože, što je podatljivost veća, to je bolja fleksibilnost i elastičnost kože. Podatljivost obrađenih uzoraka, mjerila se uz upotrebu Hunter-Springove naprave za tlačno natezno testiranje, modificirane u skladu sa Stubbing-som i E. Senfelderjem JALCA, Yol. 58, Ho. 1, Siječanj (1963) i odredilo kao minimalni kriterij vrijednosti podatijivosti oko 3810 m.
Pored toga, što je ocijenjena čvrstoća i podatljivost obrađene kože, prijavitelj je kvalitativno odredio estetski opip obrađene kože. To je učinjeno tako, da se uzorcima obrađene kože dodijele ocjene, kod čega se označi koža bilo kao mekana, čvrsta ili kruta.
Karakteristiku maglenja amfifilnih kopolimera doštavljujućeg zamašćujućeg sredstva, mjerilo se s gravimetrijskom testnom metodom. Specifične testne metode, koje su upotrebljene, su industrijski standard, označen kao DIN 75201, kod kojeg je svaki komad kože, koji se ocjenjuje, sušen 7 dana u eksikatoru uz upotrebu fosfornog pentoksida. Svako gravimetrijsko mjerenje provodilo se u duplikatu. Dobivene vrijednosti su mase izmjerene (kondenzirane) magle, kod čega je to bolje, što je niža vrijednost. Prihvatljivo malo maglenje, određeno ovim gravimetrijskim testom je vrijednost manja od 2 mg.
Priprema kože
Uspoređivali smo ocjenu izabranih amfifilnih doštavljujućih, zamašćujućih sredstava i nekih uobičajenih zamašćujućih sredstava, koje označuju kao zamašćujuća sredstva s malim maglenjem. Kožu pripremljenu u skladu sa slijedećim postupkom (kontrolni postupak) upotrijebilo se za ocjenu dviju uobičajenih, komercijalnih zamaščujućih sredstava s malim maglenjem sulfokloriranog ulja i sulfoniranog ribljeg ulja. Postupak A upotrijebljen je za obradu kože s izabranim doštavljujućim zamaščujućim sredstvima s amfifilnim kopolimerora u smislu ovog izuma.
Ipak postupak je upotrebljiv također i kod drugih vrsta koža, kao mineralno (kromovo, aluminijsko, cirkonijevo, titanovo, magnezijevo) štavljenih životinjskog supstrata, kao svinjska koža, ovčja koža i sl. Sve mase temelje se na masi "wet blues"(100 % znači masu, jednako masi količine u bačvi).
Ako drugačije nije navedeno, tada je sva koža kromovo stavljena goveđa koža s masom 85,05 g (debljine 1,19 mm) do 99,2 g (debljine 1,389 mm).
Kontrolni postupak
1) Partiju smo ispirali 30 minuta vodom kod 40°C u otvorenoj bačvi za štavljenje.
2) Tome smo dodali 100% flote (flota se odnosi na vodu; 100% flote znači dodatak mase vode, jednake masi kože) s 40 OC i zatim 2% natrijevog acetata i 0,25% natrijevog bikarbonata. Smjesu smo zatim mješali u bačvi 120 minuta.
3) Iz bačve smo zatim ispustili tekućinu i kožu ispirali 15 minuta u otvorenoj bačvi, vodom od 50°C.
4) Tome smo dodali 100% flote s 46 do 54°C.
5) Uobičajeno doštavljujuće sredstvo (6,0% Leukotana® 970 s 32% čvrstih tvari, što je jednako 1,9% aktivnog Leukotana®) smo razradili s jednakom masom vode i dodali kroz vrata u bačvi. Smjesu smo zatim miješali u bačvi 30 minuta (Leukotan je proizvod firme Rohm and Haas Company).
6) Zatim smo dodali 1% mravlje kiseline ( prethodno razrijeđene na 10%-nu otopinu) i partiju zatim mješali 15 minuta u bačvi.
7) Iz bačve smo ispustili tekućinu. Iza toga smo u bačvu dodali 200 % flote s 50°C i zatim zamaščujuće sredstvo (65 %-no aktivno) iz sulfokloriranog ulja, disperzirano u 20% vode s 50 , zatim smo smjesu mješali u bačvi 60 minuta.
8) Iza toga smo dodali 1% mravlje kiseline, da bi fiksirali zamaščujuće sredstvo i zatim partiju miješali 15 minuta u bačvi te nakon toga ispustili tekućinu.
9) Partiju smo ispirali 15 minuta u otvorenoj bačvi kod 35°C.
10) Zatim smo partiju složili preko noći na drveni stol.
11) Partiju smo iza toga izgladili, objesili i ostavili preko noći da se suši te kondicionirali 1 do 7 dana u prostoriji sa stalnom temperaturom od 22,2°C i 6o%-om relativnom vlagom, a zatim mehanički omekšavali.
Postupak A
1) Partiju smo ispirali 30 minuta u otvorenoj bačvi za štavljenje sa vodom od 40°C.
2) Tome smo dodali 100% flote s 40°C i zatim 2% natrijevog acetata i 0,25% natrijevog bikarbonata. Smjesu smo zatim mješali 4- sata u bačvi.
3) Iz bačve smo zatim ispustili tekućinu i partiju ispirali kod otvorene bačve 15 minuta s vodom od 50°C.
4) Amfifilni kopolimer smo uz jako mješanje disperzirali u 100% flota i dodali bilo natrijev hidroksid (u slučaju, da smo kopolimer priredili iz kiselog hidrofilnog komonomera) bilo mravlju kiselinu (u slučaju, da smo kopolimer pripremili iz bazičnog hidrofilnog monomera) u količini, koja je bila dovoljna za neutralizaciju oko 75% polimerne kiseline osnovne baze, Amfifilni kopolimer, kojeg smo na taj način disperzirali u 100% flote, smo zatim dodali ka partiji u bačvi za štavljenje i smjesu mješali u bačvi 60 minuta kod 50°C. Ako drugačije nije navedeno, tada smo amfifilni kopolimer dodali u količini 6 masenih % u odnosu na masu partije.
5) Zatim smo dodali 1% mravlje kiseline (prethodno razrijeđene u 10%-noj otopini), ako smo upotrijebili kLseo hidrofilni komonomer, ili 1% natrijevog bikarbonata, ako smo upotrijebili bazični hidrofilni komonomer i partiju zatim miješali u bačvi 15 minuta kod 50°C. Taj stupanj smo ponovili, tako da smo podesili pH flote na 4,0 ili manje.
6) Iz bačve smo ispustili tekućinu i partiju ispirali 15 minuta u otvorenoj bačvi kod 35°C
7) Partiju smo zatim ostavili složenu preko noći na drvenom stolu.
8) Partiju smo zatim izgladili, objesili i ostavili osušiti preko noći i 1 do 7 dana kondicionirali u prostoriji sa stalnom temperaturom od 22,2°C i 60% relativne vlage te zatim mehanički omekšavali.
Primjer 1; Pripremanje amfifilnih kopolimera
(70 masenih % 2-etiheksil akrilata/ 30 masenih % metakrilne kiseline)
Polimerizaciju smo izveli pod atmosferom dušika u 1-litarnoj tikvi s 4 vrata i okruglim dnom, opremljenom u srednjem vratu s mješalom s Teflonskim lopaticama, termometrom i povratnim hladnjakom. U posudu smo dodali 185 g deionizirane vode, 4 g natrijevog lavril sulfata, 1 kap sumporne kiseline i 0,3 g 1 masenog % otopine željezovog (II) sulfata.
Smjesu smo zatim zagrijali na 60°C. Monomere (140 g 2-etilheksil akrilata i 60 g metakrilne kiseline) smo zajedno s 10 g n-dodekantiolnog sredstva za prijenos lanca emulgirali s 95 g deionizirane vode i 4 g natrijevog lavril sulfata i istovremeno s inicijatorima u toku 3 sata dodali u reakcijsku posudu 0,6 g amonijevog persulfata, razrijeđenog s 22 g vode, i 0,6 g natrijevog bisulfata, razrijeđenog s 22 g vode, kod čega smo podržavali temperaturu reakcijske smjese kod 60°C.
Nakon završenih dodavanja, pretvorili smo sav preostali monomer u polimer tako, da smo doštrcavanjem dodali 0, 1 g dodatnih redoksnih i slobodnoradikalnih inicijatora. Emulziju polimera smo zatim ohladili i pH podesili s dodatkom 20,4 g 13%- ne vodene otopine natrijevog hidroksida. Konačni produkt je sadržavao 37»8 masenih % čvrste tvari i imao pH 5,5 Maseni prosjek molekulskih masa (Mm) polimera, izmjeren s gelsko propusnom kromatografijom uz upotrebu kopolimera poliakrilne kiseline kao standarda, bio je 8200, a brojčani prosjek molekulskih masa (Mm) bio je 6600.
Primjer 2: Ocjena obrađene kože
Prema naprijed opisanim načinima rada ocjenili smo uzorke kože, obrađene s amfifilnim kopolimerima u smislu izuma i uspoređujućima uobičajenima zamašćujućim sredstvima s malim maglenjem ("prim") i uzorke koji uopće nisu bili obrađivani sa zamašćujućim sredstvima (bluestock).
Rezultati su prikazani u tabeli 1.
Za ovu tabelu vrijedi:
1. Sve gravimetrijske testove maglenja (DIN 75201, modificirano kao što je opisano na strani 9) izveli smo u duplikatu. Navedeni su rezultati obiju testova.
2. Monomere, koje smo upotrijebili za pripremu sintetičkih kopolimera zamašćujućeg sredstva označuju ove kratice:
[image]
Rezultati pokazuju, da amfifilni kopolimeri u skladu s predloženim izumom - u suprotnosti s uspoređujućim primjerima - ne sadrže samo tražene karakteristike čvrstoće i podatijivost, nego također i karakteristiku malog maglenja.
TABELA
[image]

Claims (10)

1. Postupak za pripremu kože s karakteristikom malog magljenja, naznačen time, da obrađujemo kožu s disperzijom,koja je u biti bez organskih otapala i koja obuhvaća amfifilan kopolimer, kojeg čini manja količina bar jednog hidrofilnog manomera i nadvladajuća količina bar jednog hidrofobnog monomera.
2. Postupak za obradu kože, naznačen time, da obradimo kožu s disperzijom amfifilnog kopolimera, koja je u biti bez organskih otapala, što ga čini manja količina bar jednog hidrofilnog monomera i prevladajuće količine bar jednog hidrofobnog komonomera.
3. Postupak prema zahtjevu 1 i 2, naznačen time, da čini amfifilni kopolimer više od 10 masenih % do manje od 50 masenih % bar jednog hidrofilnog monomera i više od 50 masenih % do manje od 90 masenih % bar jednog hidrofobnog komonomera.
4. Postupak po bilo kojem od predhodnih zahtjeva, naznačen time, da sačinimo amfifilni kopolimer s vodeno emulzijskom polimerizacijom i da je amfifilni kopolimer prisutan kao disperzija u vodi.
5. Postupak po bilo kojem od prethodnih zahtjeva, naznačen time, da ima amfifilni kopolimer maseni prosjek molekulskih masa od oko 2500 do oko 50000.
6. Postupak po bilo kojem od predhodnih zahtjeva, naznačen time, da je bar jedan hidrofilni komonomer u vodi topiv etilensko nezasićen kiseli ili bazični monomer ili njihova smjesa.
7. Postupak po bilo kojem od predhodnih zahtjeva, naznačen time, da je bar jedan hidrofilni komonomer akrilna kiselina, metakrilna kiselina, itakonska kiselina, fumarna kiselina, maleinska kiselina, anhidrid takovih kiselina, kiselo substituirán (met)akrilat. kiselo substituirán (met)akril amid, bazično substituirán (met) akril .amid ili njihova smjesa.
8. Postupak po bilo kojem od predhodnih zahtjeva, naznačen time, da je bar jedan hidrofobni komonomer alkil (met)akrilat, primarni alken, vinil ester alkil karboksilne kiseline C4 do C12 alkil akrilat C4 do C12 alkil metakrilat, C4 do C12 l-alken, vinil ester C4 do C12 alkil karboksilne kiseline, stiren metilstiren, vinilacetat, (met)akrilonitril, n-alkil (met) alkrilamidni olefin ili njihove smjese.
9. Postupak po bilo kojem od predhodnih zahtjeva, naznačen time, da obuhvaća kopolimer od oko 20 do oko 60 masenih % mase otopine ili disperzije.
10. Upotreba amfifilnog kopolimera, kako je definirano u bilo kojem od predhodnih zahtjeva, za dobivanje karakteristike malog magljenja koži.
HRP-121/92A 1991-02-05 1994-11-30 Polymeric retain fatliquor for low fogging upholstery leather HRP940963A2 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/650,524 US5348807A (en) 1991-02-05 1991-02-05 Polymeric retan fatliquor for low fogging upholstery leather
YU12192 1992-02-06
SG67494A SG67494G (en) 1991-02-05 1994-05-20 The use of a polymeric retan fat liquor for low fogging upholstery leather

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP940963A2 true HRP940963A2 (en) 1997-06-30

Family

ID=26664025

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP-121/92A HRP940963A2 (en) 1991-02-05 1994-11-30 Polymeric retain fatliquor for low fogging upholstery leather

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5348807A (hr)
EP (2) EP0581327B1 (hr)
JP (1) JPH0559399A (hr)
KR (1) KR100197469B1 (hr)
CN (1) CN1033045C (hr)
AT (2) ATE103991T1 (hr)
AU (1) AU659430B2 (hr)
BR (1) BR9200370A (hr)
CA (1) CA2059834A1 (hr)
CS (1) CS32592A3 (hr)
DE (2) DE69200092T2 (hr)
DK (2) DK0498634T3 (hr)
ES (2) ES2094440T3 (hr)
FI (1) FI920478A (hr)
GR (1) GR3021750T3 (hr)
HK (2) HK66094A (hr)
HR (1) HRP940963A2 (hr)
HU (1) HUT64106A (hr)
IE (1) IE920364A1 (hr)
IL (1) IL100830A0 (hr)
MA (1) MA22409A1 (hr)
MX (1) MX9200406A (hr)
PL (1) PL293375A1 (hr)
RU (1) RU2078829C1 (hr)
SG (1) SG67494G (hr)
SI (1) SI9210121A (hr)
ZA (1) ZA92751B (hr)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4236556A1 (de) * 1992-10-29 1994-05-05 Stockhausen Chem Fab Gmbh Verfahren zur Weichmachung/Fettung von Ledern und Pelzen
DE4242039A1 (de) * 1992-12-12 1994-06-16 Stockhausen Chem Fab Gmbh Copolymerisate und ihre Verwendung zur Behandlung von Leder
GB2275481B (en) * 1993-02-18 1996-06-12 Sandoz Ltd Re-tanning process
EP0646651A3 (en) * 1993-09-23 1996-09-18 Rohm & Haas Method for improving the treatment of leather.
DE4334796A1 (de) * 1993-10-13 1995-04-20 Bayer Ag Weichmachende und hydrophobierende Nachgerbstoffe
DE4402029A1 (de) * 1994-01-25 1995-07-27 Basf Ag Wäßrige Lösungen oder Dispersionen von Copolymerisaten
DE4440846A1 (de) * 1994-11-15 1996-05-23 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Leder und Pelzfellen unter Verwendung von Polymergerbstoffen
ES2216042T3 (es) * 1995-04-11 2004-10-16 Atofina Embalaje de polimero en bloque poliamida y bloque polieter p.
US5634948A (en) * 1995-07-10 1997-06-03 Boehme Filatex, Inc. Low-fogging finish treatment for upholstery leather, and method
AU713882B2 (en) * 1995-08-03 1999-12-16 Rohm And Haas Company Method for waterproofing leather
DE19612986A1 (de) * 1996-04-01 1997-10-02 Basf Ag Verwendung von Copolymerisaten auf Basis ethylenisch ungesättigter Dicarbonsäuren oder Dicarbonsäureanhydride, niederer Olefine und hydrophober Comonomerer zum Nachgerben, Fetten oder Hydrophobieren von Leder und Pelzfellen
DE19625984C2 (de) * 1996-06-28 1999-07-29 Stockhausen Chem Fab Gmbh Wäßrige Polymerdispersionen, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung in der Lederherstellung
DE19636494C2 (de) * 1996-09-09 2000-11-16 Stockhausen Chem Fab Gmbh Restmonomerarme, aminfreie Polymerisate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung bei der Herstellung foggingarmer Leder
US5820633A (en) * 1996-09-20 1998-10-13 Lesko; Patricia Marie Method of treating leather with improved retaining agents
DE19959949A1 (de) 1999-12-13 2001-06-21 Bayer Ag Hydrophobierung mit carboxylgruppenhaltigen Polysiloxanen
DE10143949A1 (de) * 2001-09-07 2003-03-27 Basf Ag Emulgatorzusammensetzung und fogging-arme, hochauszehrende Fettungsmittel, ihre Herstellung und Verwendung
DE10207277A1 (de) * 2002-02-21 2003-09-04 Basf Ag VOC-arme Fettungsmittel, ihre Verwendung in der Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten, sowie Verfahren zur Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten mit diesen Fettungsmitteln
BR0300234B8 (pt) * 2002-03-05 2013-02-19 composiÇço oligomÉrica, mÉtodo para melhorar as propriedades do couro curtido, e, artigo.
DE10242401A1 (de) * 2002-09-12 2004-03-25 Basf Ag Fettungsmittel auf der Basis von Mischungen modifizierter, nativer Öle mit alkoxylierten Alkanolen, ihre Verwendung bei der Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten, sowie Verfahren zur Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten mit diesen Fettungsmitteln
US7207514B2 (en) 2003-02-21 2007-04-24 Imax Corporation Methods and systems for control of film transport
DE10320110A1 (de) * 2003-05-06 2004-11-25 Basf Ag Fettungsmittel zur Herstellung und Behandlung von Leder
JP4969036B2 (ja) 2004-11-30 2012-07-04 日東電工株式会社 粘着シート類
JP2008173326A (ja) * 2007-01-19 2008-07-31 Midori Hokuyo Kk 皮革および皮革の成型方法
BRPI0915728A2 (pt) 2008-07-07 2015-10-27 Basf Se composição enzimática, processo para preparar a composição, uso da composição enzimática, e, composição detergente.
CN102711928B (zh) 2009-10-30 2015-07-01 Fln消防用具诺伊鲁平分部有限公司 适用于制备泡沫灭火剂的组合物
EP2557181A1 (de) 2011-08-12 2013-02-13 LANXESS Deutschland GmbH Verfahren zum Hydrophobieren von collagenfaserhaltigen Substraten
ES2688532T3 (es) 2013-01-18 2018-11-05 Basf Se Composiciones de recubrimiento a base de dispersión acrílica
EP3336202A1 (de) * 2016-12-13 2018-06-20 LANXESS Deutschland GmbH Verfahren zur herstellung hydrophobierender lederbehandlungsmittel
US11932712B2 (en) * 2019-10-08 2024-03-19 Daikin Industries, Ltd. Method of treating substrate

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1235496B (de) * 1962-01-11 1967-03-02 Bayer Ag Verfahren zum Behandeln von Leder
ZA734721B (en) * 1972-07-14 1974-03-27 Procter & Gamble Detergent compositions
DE2620014C3 (de) * 1976-05-06 1979-04-19 Chemische Werke Huels Ag, 4370 Marl Verwendung von Olefinsulfonaten als Netzmittel in alkalischen Flotten
DE3013912A1 (de) * 1980-04-11 1981-10-29 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Polymerprodukte zur behandlung von bloessen und leder
EP0061420B2 (de) * 1981-03-06 1992-01-29 Ciba-Geigy Ag Verfahren zum Nachgerben von Leder mit Oligomeren auf Acrylbasis
JPS58124139A (ja) * 1982-01-20 1983-07-23 Nippon Denso Co Ltd 空調制御装置
US4447221A (en) * 1982-06-15 1984-05-08 International Business Machines Corporation Continuous flow centrifuge assembly
TNSN89128A1 (fr) * 1988-12-02 1991-02-04 Rohn And Haas Company Independance Mall West Traitement du cuir avec des copolymeres amphiphites choisis
DE3931039A1 (de) * 1989-09-16 1991-03-28 Basf Ag Verwendung von copolymerisaten auf basis von langkettigen ungesaettigten estern und ethylenisch ungesaettigten carbonsaeuren zum hydrophobieren von leder und pelzfellen

Also Published As

Publication number Publication date
PL293375A1 (en) 1992-11-02
CN1064705A (zh) 1992-09-23
FI920478A0 (fi) 1992-02-04
MA22409A1 (fr) 1992-10-01
KR100197469B1 (ko) 1999-06-15
EP0498634A3 (en) 1992-09-23
HK122597A (en) 1997-09-12
CN1033045C (zh) 1996-10-16
DK0581327T3 (da) 1996-12-09
HK66094A (en) 1994-07-15
SI9210121A (en) 1994-12-31
AU1070892A (en) 1992-08-13
ES2051609T3 (es) 1994-06-16
MX9200406A (es) 1992-08-01
US5348807A (en) 1994-09-20
EP0498634B1 (en) 1994-04-06
SG67494G (en) 1994-10-28
ATE145431T1 (de) 1996-12-15
IE920364A1 (en) 1992-08-12
JPH0559399A (ja) 1993-03-09
DE69200092T2 (de) 1994-10-06
CA2059834A1 (en) 1992-08-06
ATE103991T1 (de) 1994-04-15
ZA92751B (en) 1992-09-30
CS32592A3 (en) 1992-11-18
DE69215366T2 (de) 1997-04-17
BR9200370A (pt) 1992-10-13
HU9200352D0 (en) 1992-05-28
ES2094440T3 (es) 1997-01-16
EP0498634B2 (en) 2007-05-23
FI920478A (fi) 1992-08-06
RU2078829C1 (ru) 1997-05-10
DE69200092D1 (de) 1994-05-11
IL100830A0 (en) 1992-09-06
EP0498634A2 (en) 1992-08-12
DK0498634T3 (da) 1994-05-09
EP0581327A1 (en) 1994-02-02
HUT64106A (en) 1993-11-29
GR3021750T3 (en) 1997-02-28
AU659430B2 (en) 1995-05-18
EP0581327B1 (en) 1996-11-20
KR920016598A (ko) 1992-09-25
DE69215366D1 (de) 1997-01-02
ES2051609T5 (es) 2007-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP940963A2 (en) Polymeric retain fatliquor for low fogging upholstery leather
RU2025490C1 (ru) Способ обработки дубленой кожи
EP0757108B1 (en) Method for waterproofing leather
EP1087021B1 (de) Lederbehandlungsmittel
US20040216241A1 (en) Emulsifying agent composition and low-fogging, high-exhaust stuffing agent, the production and utilization thereof
EP1896620A1 (de) Verfahren zur herstellung von leder
US5634948A (en) Low-fogging finish treatment for upholstery leather, and method
EP0907667A1 (de) Wässrige polymerdispersionen, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung in der lederherstellung
DE1800244C2 (de) Verfahren zum gleichzeitigen Fetten und Imprägnieren von Leder
EP0865504B1 (de) Verwendung von silicium-haltigen terpolymeren zur fettenden ausrüstung von leder
DE19708501A1 (de) Verwendung von Polymeren zur fettenden Ausrüstung von Leder
SU901271A1 (ru) Состав дл отделки натуральных кож
Meyndt et al. Investigations on the hydrophobing of chrome-free leather
EP0646651A2 (en) Method for improving leather treatment
JPS59125000A (ja) 革の後なめし法
MXPA96003158A (en) Method for waterproofing cu

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
OBST Application withdrawn