SI9210121A - Polymeric retan fat liquor for low fogging upholstery leather - Google Patents

Polymeric retan fat liquor for low fogging upholstery leather Download PDF

Info

Publication number
SI9210121A
SI9210121A SI9210121A SI9210121A SI9210121A SI 9210121 A SI9210121 A SI 9210121A SI 9210121 A SI9210121 A SI 9210121A SI 9210121 A SI9210121 A SI 9210121A SI 9210121 A SI9210121 A SI 9210121A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
leather
acid
meth
amphiphilic copolymer
process according
Prior art date
Application number
SI9210121A
Other languages
English (en)
Inventor
James John Hodder
Thomas Stewart
Patricia Marie Lesko
Original Assignee
Rohm & Haas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26664025&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SI9210121(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rohm & Haas filed Critical Rohm & Haas
Publication of SI9210121A publication Critical patent/SI9210121A/sl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C3/00Tanning; Compositions for tanning
    • C14C3/02Chemical tanning
    • C14C3/08Chemical tanning by organic agents
    • C14C3/22Chemical tanning by organic agents using polymerisation products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C9/00Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/31504Composite [nonstructural laminate]
    • Y10T428/31855Of addition polymer from unsaturated monomers
    • Y10T428/31931Polyene monomer-containing
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/31504Composite [nonstructural laminate]
    • Y10T428/31855Of addition polymer from unsaturated monomers
    • Y10T428/31935Ester, halide or nitrile of addition polymer

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Synthetic Leather, Interior Materials Or Flexible Sheet Materials (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Description

ROHM AND HAAS ΟΟΜΡΑΝΥ
Polimerno postrojilno mastilno sredstvo za tapetniško usnje z nizkim megljenjem
Pričujoči izum se nanaša na polimerno postrojilno mastilno sredstvo za tapetniško usnje z nizkim megljenjem.
Posebej se pričujoči izum nanaša na postopek za obdelavo usnja s polimernim postrojilnim mastilnim sredstvom, da bi dosegli sprejemljivo trdnost in estetske lastnosti in še zlasti karakteristiko signifikantno nizkega megljenja.
Podrobneje se pričujoči izum nanaša na uporabo izbranega amfifilnega kopolimera kot postrojilnega mastilnega sredstva, ki je v bistvu brez topil, za signifikantno zmanjšanje megljenja tapetniškega usnja vozila.
Izraz megljenje, kot ga uporabljamo tukaj, pomeni kondenzacijo izparjenih hlapnih snovi, ki prihajajo iz notranje opreme vozila, na steklenih oknih, zlasti na vetrobranu (glej industrijski standard, označen kot DIN 75201 (april 1988)).
Izraz (met)akril, kot ga uporabljamo tukaj, pomeni tako derivat akrilata kot metakrilata. Tako se npr. (met)akrilat in (met)akrilamid nanašata na akrilate, metakrilate, akrilamide oz. metakrilamide.
Megljenje je nezaželeno, ker preprečuje neoviran razgled voznika, zlasti ob temi in posebno, če voznik gleda proti lučem nasprotnega prometa. Sekundarni učinek povzročajo delci prahu in nesnage, ki jih prinese v notranjost ventilator; ti se lepijo na površino stekla, s čimer povzročijo še nadaljnje poslabšanje vidljivosti.
Fizikalne in estetske zahteve za določen kos usnja so močno odvisne od predvidene končne uporabe usnja. Npr., pri eni uporabi lahko kos usnja obdelajo predvsem zato, da mu zagotovijo trdnost; njegove druge estetske kvalitete so za predvideno uporabo mnogo manj važne.
Pri tapetniških uporabah se zahtevata tako mehkost kot tudi trdnost. Pri tapetniški opremi vozil, npr. v avtomobilih in letalih, obdelano usnje tudi ne sme prispevati k megljenju.
Za izdelavo usnja obsega obdelava kož več med seboj odvisnih kemijskih in mehanskih operacij. Vsaka od teh operacij učinkuje na končne lastnosti obdelanega usnjenega produkta, glej Leather Facts, New England Tanners (1972). Ena važna kemijska operacija pri obdelavi usnja je maščenje.
Maščenje uporabljajo, da podele ustrojenemu usnju želene lastnosti trdnosti in voljnosti. Mastilna sredstva podmažejo vlakna usnja tako, da so potem, ko je usnje posušeno, njegova vlakna sposobna, da drse drugo preko drugega. Poleg uravnavanja gibkosti usnja maščenje močno prispeva k natezni in raztržni trdnosti usnja. Maščenje vpliva tudi na gostoto strukture pri trganju ali mečkanju, ki nastane, če lice kože upognemo navznoter, pri čemer je cilj izdelati usnje, ki pri upogibanju ne pušča nobenih ali le malo finih gubic.
Osnovne sestavine, ki jih uporabljajo pri običajnih operacijah maščenja, so v vodi netopna olja in maščobe, kot surova olja in sulfatirana ali sulfitirana olja. Tipično znaša masni procent mastilnega olja na maso usnja od 3 do 10 %.
Način, kako se olje porazdeli skozi vse usnje, vpliva na značaj usnja in na kasnejše operacije dodelave. Da bi dobili enakomerno oljno prevleko preko velike površine vlaken usnja, je tipično potrebno razredčiti olje z organskim topilom ali prednostno dispergirati ob uporabi emulgatorjev olje v vodnem sistemu. Glej npr. Leather Technician’s Handbook, J.H. Sharphouse, Leather Producers’ Association (1971), poglavji 21 in 24.
Vendar pa so ugotovili, da imajo osnovne sestavine, ki jih uporabljajo pri maščenju usnja, pomemben škodljiv vpliv na končno karakteristiko megljenja usnja.
Das Leder, 1988, zvezek 9, Fat Liquors and Fogging - the Influence of Variours Raw Materials and their Processing Methods, M.Kaussen, strani 161-165 (prevod) navaja, da je megljenje posledica vseh hlapnih snovi v notranji opremi, vključno snovi iz tkanin, plastov in usnja. Analize megljenja, ki izvira iz usnja, kažejo, da k megljenju prispeva več kemikalij, ki se uporabljajo pri običajnih operacijah obdelave usnja, kot so npr. preostale naravne maščobe v wet blues, fenolni fungicidi, barvila, ftalati in dodatki mineralnega olja, ki se uporabljajo kot protiprašna sredstva, in topila, emulgatorji in plastifikatorji, ki se uporabljajo v apreturah. Vendar so ugotovili, da so od vseh faktorjev, ki prispevajo k megljenju zaradi usnja, najvažnejše maščobe, tako naravne maščobe kot mastilna sredstva, kot trigliceridi in proste maščobne kisline, ki so neposredna posledica stopnje, v kateri obdelajo usnje z mastilnimi sredstvi. Ta publikacija poudarja važnost razmastitvene stopnje za znižanje megljenja usnja in na splošno predlaga, naj bi mastilna sredstva, ki se uporabljajo v izdelavi tapetniškega usnja za avtomobile, po možnosti ne vsebovala nobenih topil ali naj bi bila prednostno snovi, ki niso zelo hlapne.
Publikacija Das Leder sklepa na osnovi specifičnih meritev megljenja, da kažejo mastilna sredstva na osnovi sulfonatov parafina, sulfonatov kloroparafina, sulfitov volnene maščobe in sulfitov ribjega olja dobre rezultate megljenja.
Fogging Characteristics of FatLiquors and CarSeat Leathers: Part l:Preliminary Studies, Samir Das Gupta (11. maj 1989), obravnava stanje tehnike testiranja megljenja usnja, zlasti refleksijske teste in gravimetrične teste. Pri ocenjevanju teh testov so uporabili več običajnih mastilnih sredstev. Poskusi, da bi množino hlapnih snovi v mastilnem sredstvu in dobljene rezultate megljenja postavili v vzajemno zvezo, niso bili uspešni.
V nekaterih pogledih so bili sklepi, izpeljani v oceni Das Gupte, zlasti glede sulfoniranega ribjega olja in sulfoniranih kloroparafinov, povsem v nasprotju z zgoraj navedeno študijo v Das Leder. Navajali so, da je eden od razlogov za to posledica pomembnih razlik med refleksijskimi testi megljenja in gravimetričnimi testi, pri čemer se smatra, da je gravimetrični test eksaktnejši.
Nekateri proizvajalci avtomobilov so objavili lastne postopke za testiranje megljenja in določili svoje lastne zahteve glede megljenja. Nekateri od teh testov so refleksijski testi, kot npr. pri Ford Motor Company, nekateri pa vključujejo tudi gravimetrične teste, kot pri Daimler-Benzu.
Smoter pričujočega izuma je premagati probleme megljenja, povezane z znanimi postopki obdelave usnja.
V skladu s prvim vidikom pričujočega izuma je zagotovljen postopek za pripravo usnja s karakteristiko nizkega megljenja, ki obsega obdelavo usnja z disperzijo, ki je v bistvu brez organskih topil in ki obsega amfifilni kopolimer, ki ga tvori manjša množina vsaj enega hidrofilnega monomera in prevladujoča množina vsaj enega hidrofobnega komonomera.
V skladu z drugim vidikom pričujočega izuma je zagotovljen postopek za obdelavo usnja, ki obsega obdelavo usnja z disperzijo amfifilnega kopolimera, ki je v bistvu brez organskih topil, ki ga tvori manjša množina vsaj enega hidrofilnega monomera in prevladujoče množina vsaj enega hidrofobnega komonomera.
V skladu s tretjim vidikom pričujočega izuma je zagotovljeno usnje, obdelano s postopkom v skladu s prvim ali drugim vidikom pričujočega izuma.
V skladu s četrtim vidikom pričujočega izuma je zagotovljena uporaba amfifilnega kopolimera, kot ga uporabljamo bodisi v prvem ali v drugem vidiku pričujočega izuma, za podelitev karakteristike nizkega megljenja usnju.
Pričujoči izum premaga znane probleme megljenja s tem, da zagotavlja polimer za postrojenje in maščenje usnja. Polimer zagotovi obdelanemu usnju zahtevane lastnosti trdnosti in voljnosti, ki so tipično povezane z običajnimi mastilnimi sredstvi, medtem ko signifikantno zmanjša megljenje. Poleg tega zagotavlja pričujoči izum postrojilni mastilni polimer, ki izpolnjuje zahteve želenega gravimetričnega megljenja.
Pričujoči izum zato zagotavlja postopek za obdelavo usnja s postrojilnim mastilnim sredstvom z nizkim megljenjem, ki je v bistvu brez organskega topila in ki vsebuje disperzijo izbranega amfifilnega kopolimera, ki ga tvori prevladujoča množina vsaj enega hidrofobnega monomera in manjša množina vsaj enega kopolimerizabilnega hidrofilnega monomera. Postopek za obdelavo da usnje, ki ima želene kvalitete trdnosti in mehkosti in zlasti karakteristiko nizkega megljenja. Obdelano usnje je posebno primerno za uporabo v tapeciranju vozil.
Prednostno tvori amfifilni kopolimer več kot 10 mas.% do manj kot 50 mas.% vsaj enega hidrofilnega monomera in več kot 50 mas.% do manj kot 90 mas.% vsaj enega hidrofobnega komonomera.
Prednostno tvori kopolimer več kot okoli 15 mas.% do manj kot okoli 45 mas.% vsaj enega hidrofilnega monomera in več kot okoli 55 mas.% do manj kot okoli 85 mas.% vsaj enega hidrofobnega komonomera.
Prednostno tvori kopolimer več kot okoli 20 mas.% do manj kot okoli 40 mas.% vsaj enega hidrofilnega monomera in več kot okoli 60 mas.% do manj kot okoli 40 mas.% vsaj enega hidrofobnega komonomera.
Prednostno nastane amfifilni kopolimer s polimerizacijo vodne emulzije, v kateri je amfifilni kopolimer prisoten kot disperzija v vodi.
Prednostno ima amfifilni kopolimer masno povprečje molekulskih mas (Mm) od okoli 2500 do okoli 50000.
Prednostno je vsaj en hidrofilni komonomer, ki ga uporabljamo za pripravo amfifilnega kopolimera, vsaj en monomer, izbran iz etilensko nenasičenih kislih ali bazičnih monomerov ali njihovih zmesi, topnih v vodi.
Prednostno je hidrofilni komonomer izbran iz skupine, ki sestoji iz akrilne kisline, metakrilne kisline, itakonske kisline, fumame kisline, maleinske kisline in anhidridov teh kislin, kislinsko substituiranih (met)akrilatov, kislinsko substituiranih (met)akrilamidov in bazično substituiranih (met)akrilatov in (met)akrilamidov ali njihovih zmesi.
Prednostno ima obdelano usnje gravimetrično vrednost manj kot 2 mg.
Prednostno je vsaj en hidrofobni komonomer, ki ga uporabljamo za pripravo amfifilnega kopolimera, alkil (met)akrilat, primarni alken, vinil ester alkil karboksilne kisline, C4 do C12 alkil akrilat, C4 do C12 alkil metakrilat, C4 do C12 1-alken, vinil ester C4 do C12 alkil karboksilne kisline, stirenski, metilstirenski, vinilacetatni, (met)akrilonitrilni, n-alkil(met)akrilamidni olefin ali njihove zmesi.
Prednostno obsega kopolimer od okoli 20 do okoli 60 mas.% mase raztopine ali disperzije.
Pričujoči izum se zato nanaša na uporabo disperzij izbranih amfifilnih kopolimerov, ki so v bistvu brez organskih topil, za obdelavo usnja med stopnjo običajnega maščenja.
Amfifilne kopolimere smo izbrali zaradi njihove sposobnosti, da zagotove usnju želene lastnosti trdnosti in estetske mehkosti, medtem ko presenetljivo znižajo karakteristiko megljenja maščenega usnja. Prijaviteljica je ugotovila, da so disperzije amfifilnih kopolimerov v skladu s pričujočim izumom, prednostno v obliki vodnih emulzij, trajne, ali povedano drugače, da ostanejo v obdelanem usnju in zagotavljajo celo pod ostrimi pogoji izredno nizko megljenje.
Izbrani amfifilni kopolimer mora vsebovati vsaj eno hidrofobno in vsaj eno hidrofilno skupino. Kopolimer tvori več kot 10 mas.% do manj kot 50 mas.% vsaj enega hidrofilnega monomera in več kot 50 mas.% do manj kot 90 mas.% vsaj enega hidrofobnega komonomera.
Prednostno je, če tvori kopolimer več kot okoli 15 mas.% do manj kot okoli 45 mas.% vsaj enega hidrofilnega monomera in več kot okoli 55 mas.% do manj kot okoli 85 mas.% vsaj enega hidrofobnega komonomera, in še bolj prednostno je, če tvori kopolimer več kot okoli 20 mas.% do manj kot okoli 40 mas.% vsaj enega hidrofilnega monomera in več kot okoli 60 mas.% do manj kot okoli 80 mas.% vsaj enega hidrofobnega komonomera.
Hidrofilni monomer, ki ga uporabljamo za pripravo amfifilnega kopolimera, je vsaj en monomer, izbran iz etilensko nenasičenih, prednostno monoetilensko nenasičenih kislih ali bazičnih monomerov ali njihovih zmesi, topnih v vodi.
Primeri primernih hidrofilnih monomerov vključujejo akrilno kislino, metakrilno kislino, itakonsko kislino, fumarno kislino, maleinsko kislino in anhidride teh kislin, kislinsko substituirane (met)akrilate, kot npr. fosfoetil metakrilat in sulfoetil metakrilat, kislinsko substituirane (met)akrilamide, kot npr. 2-akrilamido-2-metilpropilsulfonsko kislino, in bazično substituirane (met)akrilate in (met)akrilamide, kot npr. z amini substituirane metakrilate, vključno dimetilaminoetil metakrilat, terc.butilaminoetilmetakrilat in dimetilamino-propilmetakrilamid ipd. Prednostna, v vodi topna hidrofilna monomera, ki ju uporabljamo za pripravo amfifilnega kopolimera, sta akrilna kislina in metakrilna kislina.
Naravo in koncentracijo hidrofilnega monomera izberemo tako, da podelimo amfofilnemu kopolimeru sposobnost, da se dobro dispergira v kontinuirni fazi, ki je v bistvu brez organskih topil, kot npr. v vodi, in da je amfifilni kopolimer pripravljen z visokim deležem trdnih snovi v polimeru in z viskoznostjo, primerno za strig in za rokovanje, brez neugodnega vpliva na penetracijsko sposobnost kopolimera v usnje.
Hidrofobni komonomer, ki ga uporabljamo za pripravo amfifilnega kopolimera, je vsaj en monomer, izbran izmed alkil (met)akrilatov, primarnih alkenov in vinil estrov alkil karboksilnih kislin in njihovih zmesi. Primerni hidrofobni monomeri vključujejo
C. do C1O alkil akrilate, C. do CL· alkil metakrilate, C. do CL 1-alkene in vinil estre C4 do CJ2 alkil karboksilnih kislin. Prednostni hidrofobni monomeri, za katere smo ugotovili, da zagotove amfifilnemu kopolimeru karakteristiko najboljše učinkovitosti, so C4 do C12 alkil (met)akrilati in njihove zmesi, najbolj prednostno
2-etilheksilakrilat.
V kombinaciji s prevladujočo množino (več kot okoli 50 mas.%) vsaj enega od gornjih vrst hidrofobnih komonomerov lahko uporabimo manjše množine drugih etilensko nenasičenih kopolimerizabilnih monomerov v koncentracijah 50 mas.% ali manj kot 50 mas.% skupne koncentracije hidrofobnega komonomera. Ugotovili smo, da so ti dodatni hidrofobni komonomeri uporabni kot razredčila za druge hidrofobne komonomere, ne da bi škodljivo vplivali na lastnosti mastilnega sredstva, dobljene po obdelavi z amfifilnim kopolimerom.
Primeri takih uporabnih kopolimerizabilnih hidrofobnih razredčilnih komonomerov vključujejo stiren, metilstirene, vinilacetat (met)akrilonitril, n-alkil(met)akrilamide in olefine.
Amfifilni kopolimer lahko pripravimo s polimerizacijo hidrofilnih in hidrofobnih monomerov po katerikoli običajni polimerizacijski tehniki.
Prijavitelj je ugotovil, da mu najbolj ustreza izvajanje polimerizacije ob uporabi standardnih postopkov emulzijske polimerizacije ob uporabi v vodi topnega prostoradikalskega iniciatorja in pri koncentraciji celokupnih monomerov od okoli 0,1 mas.% do okoli 3 mas.%. Polimerizacijo izvedemo prednostno pri temperaturi od okoli 40 °C do okoli 100 °C, prednostno od okoli 50 °C do 70 °C, ob uporabi sredstva za prenos verige, kot npr. merkaptana, za kontroliranje molekulske mase.
Masno povprečje molekulskih mas amfifilnega kopolimera, ki je uporaben pri postopku v smislu izuma, je lahko od samo okoli 25Q0 do celo nad 100000, prednostno manj kot okoli 50000.
Polimerizacijo lahko izvedemo s polimeriziranjem vseh monomerov skupaj ali s postopnim dodajanjem monomerov, dokler polimerizacija v bistvu ni končana. Preostale nepresnovljene monomere lahko vdelamo v polimer z dodatkom naknadnega iniciatorja s tehnikami, ki so v stroki znane. Koncentracija trdne snovi amfifilnega polimera, ki nastane pri polimerizaciji, v neorganskem topilu znaša od samo okoli 20 % trdne snovi pa celo do 60 % trdne snovi.
Postopek obdelave v smislu pričujočega izuma obsega obdelavo usnja z disperzijo izbranega amfifilnega kopolimera. Množina kopolimera, ki jo uporabljamo za obdelavo usnja, je v območju od okoli 1 do okoli 20 mas.% trdne snovi polimera na maso usnja, prednostno v območju od okoli 2 do okoli 15 mas.% in najbolj prednostno v območju od okoli 3 do okoli 12 mas.%.
Izbira relativne množine hidrofobnih monomerov in hidrofilnih monomerov, ki jo uporabljamo za pripravo amfifilnih kopolimerov, je rezultat empiričnega preizkušanja kopolimerov, ki jih primerjamo s kontrolami, kot bomo prikazali z naslednjimi ponazoritvenimi primeri.
Pričujoči izum bomo sedaj opisali samo za primer.
Amfifilne kopolimere, ki so za primer prikazani v ponazoritvenih primerih, navedenih v nadaljevanju, smo izdelali v skladu s postopkom, opisanim v primeru 1, tako, da smo spreminjali izbiro in delež monomerov in relativno množino sredstva za prenos verige, da smo dobili polimere z različno molekulsko maso.
Postopki
Prijavitelj je ocenil amfifilne kopolimere v skladu s pričujočim izumom s primerjanjem karakteristik estetike, trdnosti, fleksibilnosti in megljenja usnja, obdelanega z običajnimi mastilnimi sredstvi, ki jih reklamirajo kot mastilna sredstva z nizkim megljenjem.
Trdnost obdelanega usnja smo merili s tehniko, imenovano raztezek pri razpokanju lica (elongation at grain crack, EGC) in raztezek pri prodoru kroglice (elongation at bali burst, EB). Te tehnike navadno uporabljajo v stroki za ocenjevanje učinkovitosti mastilnih sredstev, da usnje omastijo in ojačijo. Pri testu, kije namenjen posnemanju raztegovanja usnja preko kopita med izdelavo čevljev, uporabljajo instrument, imenovan Lastometer.
Pri testu pritrdijo trak obdelanega usnja s prižemami in usnje nato raztezajo s sondo. Raztezek usnja pod silo sonde merijo v milimetrih v trenutku, ko opazijo prvo razpoko v licu (gram crack) in v trenutku prodora kroglice skozi usnje (bali burst). Čim večji je raztezek pri razpokanju lica in prodoru kroglice, tem večja je trdnost usnja.
Poleg tega, da je ocenil izboljšanje trdnosti, doseženo z uporabo izbranih amfifilnih kopolimerov, je prijavitelj tudi kvantitativno ocenil voljnost usnja. Voljnost je merilo fleksibilnosti in elastičnosti usnja; čim večja je voljnost, tem boljša je fleksibilnost in elastičnost usnja. Voljnost obdelanih vzorcev usnja smo merili ob uporabi HunterSpringove priprave za tlačno natezno testiranje, modificirane v skladu s Stubbingsom in E.Senfeldeijem JALCA, Vol. 58, No. 1, Jan. (1963) in določili kot minimalni kriterij vrednost voljnosti okoli 3810 μτη.
Poleg tega, da je ocenil trdnost in voljnost obdelanega usnja, je prijavitelj kvalitativno določil estetski otip obdelanega usnja. To je napravil tako, daje vzorcem obdelanega usnja dodelil ocene, pri čemer je označil usnje bodisi kot mehko, čvrsto ali trdo.
Karakteristiko megljenja amfifinih kopolimerov postrojilnega mastilnega sredstva smo merili z gravimetrično testno metodo. Specifična testna metoda, ki smo jo uporabili, je industrijski standard, označen kot DIN 75201, pri katerem smo vsak kos usnja, ki naj bi ga ocenili, sušili 7 dni v eksikatorju ob uporabi fosforjevega pentoksida. Vsako gravimetrično meritev smo izvedli v dvojniku. Dobljene vrednosti so mase izmerjene (kondenzirane) megle, pri čemer je tem bolje, čim nižja je vrednost. Sprejemljivo nizko megljenje, določeno s tem gravimetričnim testom, je vrednost manj kot 2 mg.
Priprava usnja
Primerjali smo oceno izbranih amfifilnih postrojilnih mastilnih sredstev in nekaterih običajnih mastilnih sredstev, ki jih označujejo kot mastilna sredstva z nizkim megljenjem. Usnje, pripravljeno v skladu s sledečim postopkom (kontrolni postopek), smo uporabili za oceno dveh običajnih, komercialnih mastilnih sredstev z nizkim megljen10 jem, sulfokloriranega olja in sulfoniranega ribjega olja. Postopek A smo uporabili za obdelavo usnja z izbranimi postrojilnimi mastilnimi sredstvi z amfifilnim kopolimerom v smislu pričujočega izuma.
Vendar je postopek uporaben tudi pri drugih vrstah kož in usnja, kot mineralno (kromovo, aluminijevo, cirkonijevo, titanovo, magnezijevo) strojenih živalskih substratov, kot svinjske kože, ovčje kože ipd. Vse mase temelje na masi partije wet blues (100 % pomeni maso, enako masi partije v sodu).
Če ni navedeno drugače, je bilo vse usnje kromovo strojeno goveje usnje z maso 85,05 g (debelina 1,19 mm) do 99,2 g (debelina 1,389 mm).
Kontrolni postopek
1) Partijo smo spirali 30 minut z vodo pri 40 °C v odprtem strojilnem sodu.
2) Temu smo dodali 100 % flote (flota se nanaša na vodo: 100 % flote pomeni dodatek mase vode, enake masi usnja) s 40 °C in nato 2 % natrijevega acetata in 0,25 % natrijevega bikarbonata. Zmes smo nato mešali v sodu 120 minut.
3) Iz soda smo nato izpustili tekočino in usnje spirali 15 minut v odprtem sodu z vodo s 50 °C.
4) Temu smo dodali 100 % flote s 46 do 54 °C.
5) Običajno postrojilno sredstvo (6,0 % Leukotana® 970 z 32 % trdnih snovi, kar je enako 1,9 % aktivnega Leukotana®) smo razredčili z enako maso vode in dodali skozi vrata v sodu. Zmes smo nato mešali v sodu 30 minut (Leukotan je blagovna znamka firme Rohm and Haas Company).
6) Nato smo dodali 1 % mravljinčne kisline (predhodno razredčene na 10 %-no raztopino) in partijo nato mešali v sodu 15 minut.
7) Iz soda smo izpustili tekočino. V sod smo nato dodali 200 % flote s 50 °C in nato mastilno sredstvo (65 %-no aktivno) iz sulfokloriranega olja, dispergirano v 20 % vode s 50 °C, nato pa smo mešali zmes v sodu 60 minut.
8) Nato smo dodali 1 % mravljinčne kisline, da smo fiksirali mastilno sredstvo, in partijo nato mešali v sodu 15 minut in nato izpustili tekočino.
9) Partijo smo spirali 15 minut ob odprtem sodu pri 35 °C.
10) Partijo smo nato preko noči založili na leseno mizo.
11) Partijo smo nato izgladili, obesili in pustili sušiti preko noči in kondicionirali 1 do 7 dni v prostoru s stalno temperaturo 22,2 °C in 60 %-no relativno vlago, nato pa mehansko mehčali.
Postopek A
1) Partijo smo spirali 30 minut pri odprtem strojilnem sodu z vodo s 40 °C.
2) Temu smo dodali 100 % flote s 40 °C in nato 2 % natrijevega acetata in 0,25 % natrijevega bikarbonata. Zmes smo nato mešali v sodu 4 ure.
3) Iz soda smo nato izpustili tekočino in partijo spirali pri odprtem sodu 15 minut z vodo s 50 °C.
4) Amfifilni kopolimer smo ob močnem mešanju dispergirali v 100 % flote in dodali bodisi natrijev hidroksid (v primeru, če smo kopolimer pripravili iz kislega hidrofilnega komonomera) bodisi mravljično kislino (v primeru, če smo kopolimer pripravili iz bazičnega hidrofilnega monomera) v množini, ki je bila zadostna za nevtralizacijo okoli 75 % polimerne kisline oz. baze. Amfifilni kopolimer, ki smo ga tako dispergirali v 100 % flote, smo nato dodali k partiji v strojilnem sodu in zmes mešali v sodu 60 minut pri 50 °C. Če ni navedeno drugače, smo amfifilni kopolimer dodali v množini 6 mas.% glede na maso partije.
5) Nato smo dodali 1 % mravljinčne kisline (predhodno razredčene v 10 %-no raztopino), če smo uporabili kisel hidrofilni komonomer, ali 1 % natrijevega bikarbonata, če smo uporabili bazičen hidrofilni komonomer, in partijo nato mešali v sodu 15 minut pri 50 °C. To stopnjo smo ponovili, da smo naravnali pH flote na 4,0 ali manj.
6) Iz soda smo izpustili tekočino in partijo spirali 15 minut pri odprtem sodu pri 35 °C.
7) Partijo smo nato pustili zloženo preko noči na leseni mizi.
8) Partijo smo nato izgladili, obesili in pustili sušiti preko noči in 1 do 7 dni kondicionirali v prostoru s stalno temperaturo 22,2 °C in 60 %-no relativno vlago in nato mehansko mehčali.
Primer 1: Priprava amfifilnih kopolimerov [70 mas.% 2-etilheksil akrilata/30 mas.% metakrilne kisline]
Polimerizacijo smo izvedli pod atmosfero dušika v 1 1-litrski buči s 4 vratovi in okroglim dnom, opremljeni v osrednjem vratu z mešalom s Teflonskimi® lopaticami, termometrom in povratnim hladilnikom. V bučo smo dali 185 g deionizirane vode, 4 g natrijevega lavril sulfata, 1 kapljico žveplove kisline in 0,3 g 1 mas.%-ne raztopine železovega (II) sulfata.
Zmes smo nato segreli na 60 °C. Monomere (140 g 2-etilheksil akrilata in 60 g metakrilne kisline) smo skupaj z 10 g n-dodekan tiolnega sredstva za prenos verige emulgirali s 95 g deionizirane vode in 4 g natrijevega lavril sulfata in istočasno z iniciatorji v teku 3 ur dodali v reakcijsko bučo 0,6 g amonijevega persulfata, razredčenega z 22 g vode, in 0,6 g natrijevega bisulfita, razredčenega z 22 g vode, pri čemer smo vzdrževali temperaturo reakcijske zmesi pri 60 °C.
Po končanih dodajanjih smo ves preostali monomer pretvorili v polimer tako, da smo z dobrizgavanjem dodali 0,1 g dodatnih redoksnih in prostoradikalskih iniciatorjev. Emulzijo polimera smo nato ohladili in pH uravnali z dodatkom 20,4 g 13 %-ne vodne raztopine natrijevega hidroksida. Končni produkt je vseboval 37,8 mas.% trdne snovi in imel pH 5,5. Masno povprečje molekulskih mas (Mm) polimera, izmerjeno z gelsko prepustnostno kromatografijo ob uporabi kopolimera poliakrilne kisline kot standarda, je bilo 8200 in številčno povprečje molekulskih mas (Mm) je bilo 6600.
Primer 2: Ocena obdelanega usnja
Po zgoraj opisanih načinih delah smo ocenili vzorce usnja, obdelane z amfifilnimi kopolimeri v smislu izuma in primerjalnimi običajnimi mastilnimi sredstvi z nizkim megljenjem (prim.) in vzorce, ki sploh niso bili obdelani z mastilnim sredstvom (bluestock).
Rezultati so prikazani v tabeli 1.
Za to tabelo velja:
1. Vse gravimetrične teste megljenja (DIN 75201, modificirano, kot je opisano na strani 9) smo izvedli v dvojniku. Navedeni so rezultati obeh testov.
2. Monomere, ki smo jih uporabili za pripravo sintetičnih kopolimerov mastilnega sredstva, označujejo tele kratice.
AA=akrilna kislina MAA=metakrilna kislina LA=lavril akrilat CEMA=cetil-eikozil metakrilat
EA=etil akrilat EHA=etil heksilakrilat LMA=lavril metakrilat
BA=butil akrilat
Rezultati kažejo, da amfifilni kopolimeri v skladu s pričujočim izumom - v nasprotju s primerjalnimi primeri - ne podele samo zahtevanih karakteristik trdnosti in voljnosti, temveč tudi karakteristiko nizkega megljenja.
TABELA
Sestava raastilnega mol .masa EGC
sredstva
mas.% M m Mn mm
»Bluestock ___ 5,7
70 EHA/30 MAA 22000 12000 8,3
70 EHA/30 MAA 6200 4900 10,0
(Prim.)sulf0- 8,8
klorirano olje
h Bluestock ---r --- 6,2
85 EHA/15 MAA 8000 6500 8,8
60 EHA/40 MAA 8000 6500 9,2
(Prim.)sulf0- 8,9
klorirano olje
Bluestock 6,7
85 EA/15 MAA 8000 6500 8,2
(prim.)
70 EHA/30 MAA 8200 6600 8,2
(Prim.)sulfo- 10,0
klorirano olje
Bluestock 7,7
70 LA/30 MAA 12,600 2100 10,6
80 BA/20 AA 10,600 5100 9,9
(Prim.)sulfo- 9,5
niran mazut
Bluestock 7,8
80 EHA/20 MAA 7300 4900 10,6
80 EHA/20 AA 213OO 5700 9,6
(Prim.)sulfo- 9,4
niran mazut
EB Voljnost Megljenje Otip
mm pm grav. mg
'8,8 4649 0,49 0,35 trd
12,3 6265 0,68 0,44 čvrst
13,2 7053 0,78 0,57 mehak
12,2 7644 1,17 0,99 mehak
9,7 4846 0,59 0,52 trd
12,6 7013 0,24 0,48 mehak
12,9 7289 0,57 0,73 čvrst
13,0 7368 0,95 0,95 mehak
9,2 4807 0,59 0,62 trd
12,2 5240 0,96 0,96 trd
12,0 6107 0,40 0,53 čvrst
12,5 7683 0,92 0,84 mehak
10,5 4610 trd
13,2 7447 1,28 1,51 mehak
13,2 7092 0,85 0,80 mehak
12,3 7053 4,02 3,52 mehak
10,5 4373 _ _ _ _ _ _ _ trd
14,7 8195 1,16 1,30 čvrst
13,0 7486 0,97 1,09 mehak
12,4 7722 4,49 4, 16 mehak
nadaljevanje
Sestava mastilnega mol. masa EGC EB Voljnost Megljenje Otip
sredstva
mas.% Mm Mn mm mm pm g rav. mg
'Bluestock ... ... 7,7 10,8 4295 _____ ... trd
70 LMA/30 MAA 12100 2100 9,2 13,2 6619 1,91 1,64 čvrst
70 BA/30 MAA 7600 5100 8,6 12,0 6265 1,64 1,59 trd
70 CEMA/30 AA 10,6 15,1 7841 7,82 7,44 mehak
(prim.)

Claims (10)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek za pripravo usnja s karakteristiko nizkega megljenja, označen s tem, da obdelamo usnje z disperzijo, ki je v bistvu brez organskih topil in ki obsega amfifilen kopolimer, ki ga tvori manjša množina vsaj enega hidrofilnega monomera in prevladujoča množina vsaj enega hidrofobnega monomera.
  2. 2. Postopek za obdelavo usnja, označen s tem, da obdelamo usnje z disperzijo amfifilnega kopolimera, ki je v bistvu brez organskih topil, ki ga tvori manjša množina vsaj enega hidrofilnega monomera in prevladujoča množina vsaj enega hidrofobnega komonomera.
  3. 3. Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da tvori amfifilni kopolimer več kot 10 mas.% do manj kot 50 mas.% vsaj enega hidrofilnega monomera in več kot 50 mas.% do manj kot 90 mas.% vsaj enega hidrofobnega komonomera.
  4. 4. Postopek po kateremkoli od prejšnjih zahtevkov, označen s tem, da tvorimo amfifilni kopolimer z vodno emulzijsko polimerizacijo in da je amfifilni kopolimer prisoten kot disperzija v vodi.
  5. 5. Postopek po kateremkoli od prejšnjih zahtevkov, označen s tem, da ima amfifilni kopolimer masno povprečje molekulskih mas od okoli 2500 do okoli 50000.
  6. 6. Postopek po kateremkoli od prejšnjnih zahtevkov, označen s tem, da je vsaj en hidrofilni komonomer v vodi topen etilensko nenasičen kisel ali bazičen monomer ali njuna zmes.
  7. 7. Postopek po kateremkoli od prejšnjih zahtevkov, označen s tem, da je vsaj en hidrofilni komonomer akrilna kislina, metakrilna kislina, itakonska kislina, fumarna kislina, maleinska kislina, anhidrid takih kislin, kislo substituiran (met)akrilat, kislo substituiran (met)akril amid, bazično substituiran (met)akrilat, (met)akril amid ali njihova zmes.
  8. 8. Postopek po kateremkoli od prejšnjih zahtevkov, označen s tem, da je vsaj en hidrofobni komonomer alkil (met)akrilat, primarni alken, vinil ester alkil karboksilne kisline, C4 do C12 alkil akrilat, C4 do C12 alkil metakrilat, C4 do C12 1-alken, vinil ester C4 do C12 alkil karboksilne kisline, stiren, metilstiren, vinilacetat, (met)akrilonitril, n-alkil(met)alkrilamidni olefin ali njihova zmes.
  9. 9. Postopek po kateremkoli od prejšnjih zahtevkov, označen s tem, da obsega kopolimer od okoli 20 do okoli 60 mas.% mase raztopine ali disperzije.
  10. 10. Uporaba amfifilnega kopolimera, kot je definiran v kateremkoli od prejšnjih zahtevkov, za podelitev karakteristike nizkega megljenja usnju.
SI9210121A 1991-02-05 1992-02-06 Polymeric retan fat liquor for low fogging upholstery leather SI9210121A (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/650,524 US5348807A (en) 1991-02-05 1991-02-05 Polymeric retan fatliquor for low fogging upholstery leather
YU12192 1992-02-06
SG67494A SG67494G (en) 1991-02-05 1994-05-20 The use of a polymeric retan fat liquor for low fogging upholstery leather

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9210121A true SI9210121A (en) 1994-12-31

Family

ID=26664025

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9210121A SI9210121A (en) 1991-02-05 1992-02-06 Polymeric retan fat liquor for low fogging upholstery leather

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5348807A (sl)
EP (2) EP0581327B1 (sl)
JP (1) JPH0559399A (sl)
KR (1) KR100197469B1 (sl)
CN (1) CN1033045C (sl)
AT (2) ATE103991T1 (sl)
AU (1) AU659430B2 (sl)
BR (1) BR9200370A (sl)
CA (1) CA2059834A1 (sl)
CS (1) CS32592A3 (sl)
DE (2) DE69215366T2 (sl)
DK (2) DK0498634T3 (sl)
ES (2) ES2051609T5 (sl)
FI (1) FI920478A (sl)
GR (1) GR3021750T3 (sl)
HK (2) HK66094A (sl)
HR (1) HRP940963A2 (sl)
HU (1) HUT64106A (sl)
IE (1) IE920364A1 (sl)
IL (1) IL100830A0 (sl)
MA (1) MA22409A1 (sl)
MX (1) MX9200406A (sl)
PL (1) PL293375A1 (sl)
RU (1) RU2078829C1 (sl)
SG (1) SG67494G (sl)
SI (1) SI9210121A (sl)
ZA (1) ZA92751B (sl)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4236556A1 (de) * 1992-10-29 1994-05-05 Stockhausen Chem Fab Gmbh Verfahren zur Weichmachung/Fettung von Ledern und Pelzen
DE4242039A1 (de) * 1992-12-12 1994-06-16 Stockhausen Chem Fab Gmbh Copolymerisate und ihre Verwendung zur Behandlung von Leder
GB2275481B (en) * 1993-02-18 1996-06-12 Sandoz Ltd Re-tanning process
EP0646651A3 (en) * 1993-09-23 1996-09-18 Rohm & Haas Method for improving the treatment of leather.
DE4334796A1 (de) * 1993-10-13 1995-04-20 Bayer Ag Weichmachende und hydrophobierende Nachgerbstoffe
DE4402029A1 (de) * 1994-01-25 1995-07-27 Basf Ag Wäßrige Lösungen oder Dispersionen von Copolymerisaten
DE4440846A1 (de) * 1994-11-15 1996-05-23 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Leder und Pelzfellen unter Verwendung von Polymergerbstoffen
EP0737709B1 (fr) * 1995-04-11 2004-02-04 Atofina Emballage à base de polymère à blocs polyamides et blocs polyéther pour conserver les produits frais
US5634948A (en) * 1995-07-10 1997-06-03 Boehme Filatex, Inc. Low-fogging finish treatment for upholstery leather, and method
AU713882B2 (en) * 1995-08-03 1999-12-16 Rohm And Haas Company Method for waterproofing leather
DE19612986A1 (de) * 1996-04-01 1997-10-02 Basf Ag Verwendung von Copolymerisaten auf Basis ethylenisch ungesättigter Dicarbonsäuren oder Dicarbonsäureanhydride, niederer Olefine und hydrophober Comonomerer zum Nachgerben, Fetten oder Hydrophobieren von Leder und Pelzfellen
DE19625984C2 (de) * 1996-06-28 1999-07-29 Stockhausen Chem Fab Gmbh Wäßrige Polymerdispersionen, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung in der Lederherstellung
DE19636494C2 (de) * 1996-09-09 2000-11-16 Stockhausen Chem Fab Gmbh Restmonomerarme, aminfreie Polymerisate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung bei der Herstellung foggingarmer Leder
US5820633A (en) * 1996-09-20 1998-10-13 Lesko; Patricia Marie Method of treating leather with improved retaining agents
DE19959949A1 (de) 1999-12-13 2001-06-21 Bayer Ag Hydrophobierung mit carboxylgruppenhaltigen Polysiloxanen
DE10143949A1 (de) * 2001-09-07 2003-03-27 Basf Ag Emulgatorzusammensetzung und fogging-arme, hochauszehrende Fettungsmittel, ihre Herstellung und Verwendung
DE10207277A1 (de) * 2002-02-21 2003-09-04 Basf Ag VOC-arme Fettungsmittel, ihre Verwendung in der Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten, sowie Verfahren zur Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten mit diesen Fettungsmitteln
BR0300234B8 (pt) * 2002-03-05 2013-02-19 composiÇço oligomÉrica, mÉtodo para melhorar as propriedades do couro curtido, e, artigo.
DE10242401A1 (de) * 2002-09-12 2004-03-25 Basf Ag Fettungsmittel auf der Basis von Mischungen modifizierter, nativer Öle mit alkoxylierten Alkanolen, ihre Verwendung bei der Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten, sowie Verfahren zur Herstellung und/oder Behandlung von Leder und Häuten mit diesen Fettungsmitteln
EP1450204A1 (en) 2003-02-21 2004-08-25 Imax Corporation Method and system for control of film transport
DE10320110A1 (de) * 2003-05-06 2004-11-25 Basf Ag Fettungsmittel zur Herstellung und Behandlung von Leder
JP4969036B2 (ja) 2004-11-30 2012-07-04 日東電工株式会社 粘着シート類
JP2008173326A (ja) * 2007-01-19 2008-07-31 Midori Hokuyo Kk 皮革および皮革の成型方法
ES2569913T3 (es) 2008-07-07 2016-05-13 Basf Se Composición de enzima que comprende partículas poliméricas que contienen enzima
MX2012005096A (es) 2009-10-30 2012-09-07 Basf Se Composicion adecuada para la produccion de extinguidores de espuma.
EP2557181A1 (de) 2011-08-12 2013-02-13 LANXESS Deutschland GmbH Verfahren zum Hydrophobieren von collagenfaserhaltigen Substraten
EP2945994B1 (en) 2013-01-18 2018-07-11 Basf Se Acrylic dispersion-based coating compositions
EP3336202A1 (de) * 2016-12-13 2018-06-20 LANXESS Deutschland GmbH Verfahren zur herstellung hydrophobierender lederbehandlungsmittel
US11932712B2 (en) * 2019-10-08 2024-03-19 Daikin Industries, Ltd. Method of treating substrate

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1235496B (de) * 1962-01-11 1967-03-02 Bayer Ag Verfahren zum Behandeln von Leder
ZA734721B (en) * 1972-07-14 1974-03-27 Procter & Gamble Detergent compositions
DE2620014C3 (de) * 1976-05-06 1979-04-19 Chemische Werke Huels Ag, 4370 Marl Verwendung von Olefinsulfonaten als Netzmittel in alkalischen Flotten
DE3013912A1 (de) * 1980-04-11 1981-10-29 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Polymerprodukte zur behandlung von bloessen und leder
US4439201A (en) * 1981-03-06 1984-03-27 Ciba-Geigy Corporation Process for retanning leather with acrylic-based oligomers
JPS58124139A (ja) * 1982-01-20 1983-07-23 Nippon Denso Co Ltd 空調制御装置
US4447221A (en) * 1982-06-15 1984-05-08 International Business Machines Corporation Continuous flow centrifuge assembly
TNSN89128A1 (fr) * 1988-12-02 1991-02-04 Rohn And Haas Company Independance Mall West Traitement du cuir avec des copolymeres amphiphites choisis
DE3931039A1 (de) * 1989-09-16 1991-03-28 Basf Ag Verwendung von copolymerisaten auf basis von langkettigen ungesaettigten estern und ethylenisch ungesaettigten carbonsaeuren zum hydrophobieren von leder und pelzfellen

Also Published As

Publication number Publication date
ATE103991T1 (de) 1994-04-15
IE920364A1 (en) 1992-08-12
FI920478A (fi) 1992-08-06
IL100830A0 (en) 1992-09-06
HRP940963A2 (en) 1997-06-30
HK66094A (en) 1994-07-15
HUT64106A (en) 1993-11-29
EP0498634B1 (en) 1994-04-06
EP0581327A1 (en) 1994-02-02
JPH0559399A (ja) 1993-03-09
BR9200370A (pt) 1992-10-13
HU9200352D0 (en) 1992-05-28
CA2059834A1 (en) 1992-08-06
DE69215366T2 (de) 1997-04-17
DK0581327T3 (da) 1996-12-09
FI920478A0 (fi) 1992-02-04
ES2051609T5 (es) 2007-12-16
PL293375A1 (en) 1992-11-02
HK122597A (en) 1997-09-12
ES2094440T3 (es) 1997-01-16
RU2078829C1 (ru) 1997-05-10
MX9200406A (es) 1992-08-01
CN1033045C (zh) 1996-10-16
ATE145431T1 (de) 1996-12-15
MA22409A1 (fr) 1992-10-01
KR920016598A (ko) 1992-09-25
AU1070892A (en) 1992-08-13
CS32592A3 (en) 1992-11-18
ES2051609T3 (es) 1994-06-16
EP0498634B2 (en) 2007-05-23
EP0581327B1 (en) 1996-11-20
CN1064705A (zh) 1992-09-23
DE69200092T2 (de) 1994-10-06
EP0498634A3 (en) 1992-09-23
GR3021750T3 (en) 1997-02-28
US5348807A (en) 1994-09-20
KR100197469B1 (ko) 1999-06-15
AU659430B2 (en) 1995-05-18
DE69215366D1 (de) 1997-01-02
ZA92751B (en) 1992-09-30
DE69200092D1 (de) 1994-05-11
EP0498634A2 (en) 1992-08-12
DK0498634T3 (da) 1994-05-09
SG67494G (en) 1994-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI9210121A (en) Polymeric retan fat liquor for low fogging upholstery leather
RU2025490C1 (ru) Способ обработки дубленой кожи
EP0757108B1 (en) Method for waterproofing leather
EP0614494B1 (de) Verwendung von copolymerisaten mit polysiloxan einheiten zur behandlung von leder und pelzen
US5330537A (en) Leather treatment selected amphiphilic copolymer
WO2006136595A1 (de) Verfahren zur herstellung von leder
WO1998000448A1 (de) Wässrige polymerdispersionen, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung in der lederherstellung
US7637961B2 (en) Composition and method for preparing leather
EP1319723A1 (en) Synthetic fatliquor for low fogging upholstery leather
DE19516961A1 (de) Verfahren zur Hydrophobierung von Leder bei niedrigen pH-Werten und damit hergestellte Leder
WO1996035815A9 (de) Verfahren zur hydrophobierung von leder bei niedrigen ph-werten und damit hergestellte leder
DE19708501A1 (de) Verwendung von Polymeren zur fettenden Ausrüstung von Leder