DK157758B - Fremgangsmaade til fremstilling af penicillansyre-1,1-dioxid ved dehalogenering af 6,6-dibrompenicillansyre-1,1-dioxid - Google Patents

Fremgangsmaade til fremstilling af penicillansyre-1,1-dioxid ved dehalogenering af 6,6-dibrompenicillansyre-1,1-dioxid Download PDF

Info

Publication number
DK157758B
DK157758B DK496184A DK496184A DK157758B DK 157758 B DK157758 B DK 157758B DK 496184 A DK496184 A DK 496184A DK 496184 A DK496184 A DK 496184A DK 157758 B DK157758 B DK 157758B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
acid
dioxide
reaction
dibrompenicillanic
carried out
Prior art date
Application number
DK496184A
Other languages
English (en)
Other versions
DK496184D0 (da
DK157758C (da
DK496184A (da
Inventor
Jagdish Chander Kapur
Herman Pieter Fasel
Original Assignee
Gist Brocades Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gist Brocades Nv filed Critical Gist Brocades Nv
Publication of DK496184D0 publication Critical patent/DK496184D0/da
Publication of DK496184A publication Critical patent/DK496184A/da
Publication of DK157758B publication Critical patent/DK157758B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK157758C publication Critical patent/DK157758C/da

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D499/00Heterocyclic compounds containing 4-thia-1-azabicyclo [3.2.0] heptane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. penicillins, penems; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

i
DK 157758 B
Opfindelsen angår en særlig fremgangsmåde til fremstilling af penicillansyre-1,1-dioxid ved dehaloge-nering af 6,6-dibrompenicillansyre-l,1-dioxid.
Den formodede forbindelse mellem visse bakteriers 5 modstandsdygtighed mod β-lactam-antibiotika og disse bakteriers evne til at producere og secernere β-lactama-ser har ført til en intensiv søgen efter β-lactamase-inhibitorer .
Det er kendt fra hollandsk patentansøgning 10 7806126, at penicillansyre-l,1-dioxid og salte og estere heraf har nyttige farmakologiske egenskaber f.eks. som effektive inhibitorer af flere typer af β-lactamaser, der er til stede i forskellige slags bakterier. I hollandsk ansøgning nr. 7806126 (svarende til GB ansøgning 15 nr. 2000138A) er der beskrevet reduktion (eller debro-mering) af 6-a-brompencillansyreforbindelsen med en palladiumkatalysator og hydrogen til penicillansyre og sluttelig fremstilling af penicillansyre-i,l-dioxid ved oxidation af pencillansyre med f.eks. 3-chlorper-20 benzoesyre eller med et permanganat, f.eks. kaliumper-manganat. Det i hollandsk ansøgning nr. 7806126 anførte reduktionstrin (eller debromeringstrin) ved hjælp af en palladiumkatalysator og hydrogen er allerede kendt fra GB patentskrift nr. 1.072.108. Som det fremgår af dette 25 patentskrift samt af de relevante eksempler i hollandsk patentansøgning nr. 7806126, er denne reduktionsmetode ikke økonomisk og i høj grad upraktisk, da det viser sig at være nødvendig med en stor mængde katalysator og temmelig hyppig gentagelse af reduktionsfølgen med en frisk 30 mængde katalysator, samt med lange reaktionstider og arbejde under hydrogentryk større end atmosfæretryk.
En anden fremgangsmåde til fremstilling af penicillansyre-l, 1-dioxid er beskrevet i hollandsk patentansøgning 8001285. Ifølge denne ansøgning fremstilles pe-35 nicillansyre-l,1-dioxid ved diazotering-bromering af 6-aminopenicillansyre efterfulgt af oxidation af den dannede 6,6-dibrompenicillansyre til 6,6-dibrompenicil- 2
DK 1577S8E
lansyre-l,l-dioxid og dehalogenering af den sidstnævnte forbindelse.
Den i den ovennævnte ansøgning beskrevne foretrukne dehalogeneringsreaktion for 6,6-dibrompenicillan-5 syre-1,1-dioxid består i reduktion med hydrogen i nærværelse af en palladiumkatalysator. Denne fremgangsmåde har de ulemper, at der dertil anvendes den i høj grad brændbare og eksplosive hydrogengas, og at der må anvendes specialapparatur for at udføre reaktionen under et 10 tryk på 2 til 5 atmosfærer.
To andre dehalogeneringsmetoder er beskrevet i den ovennævnte ansøgning. Disse reaktioner, dvs. reduktion med zink i en phosphatpuffer eller i eddikesyre og reduktion med tributyltinhydrid, giver imidlertid lave 15 udbytter af ofte urent produkt.
Det har nu overraskende vist sig, at penicillan-syre-l,l-dioxid af høj renhed kan fremstilles i et fortrinligt udbytte ved reduktion af 6,6-dibrompenicillan-syre-l,l-dioxid med magnesium sammen med en syre, i en 20 blanding af et med vand blandbart eller delvis blandbart inert organisk opløsningsmiddel og vand. Anvendelsen af magnesiummetal som et fortrinligt dehalogeneringsreagens under milde betingelser er hidtil ukendt i litteraturen.
Den foreliggende opfindelse angår derfor en fremgangsmå-25 de til fremstilling af penicillansyre-l,l-dioxid ved dehalogenering af 6,6-dibrompenicillansyre, hvilken fremgangsmåde er ejendommelig ved, at reaktionen udføres med magnesium sammen med en syre, i en blanding af et med vand blandbart eller delvis blandbart inert organisk op-30 løsningsmiddel og vand.
Dette resultat er så meget mere overraskende, som forsøg på på samme måde at reducere estere af 6,6-dibrompenicillansyre, f.eks. methyl- og pivaloylesteren, ikke lykkedes.
35 Ved anvendelse af fremgangsmåden ifølge den fore liggende opfindelse er det muligt at fremstille penicil-
DK 157758 B
3 lansyre-1,1-dioxid i et udbytte på 87%. I sammenligning med den i den ovennævnte hollandske patentansøgning 8001285 beskrevne fremgangsmåde opnås der en relativ forbedring af udbyttet af penicillansyre-1,1-dioxid på 5 50%.
Endvidere er det ikke mere nødvendigt at anvende den i høj grad brændbare og eksplosive hydrogengas, og reaktionen kan udføres i det sædvanlige apparatur uden nogen yderligere krav om at udføre reaktionen under højt 10 tryk.
En anden fordel ved den foreliggende opfindelse er, at der opnås penicillansyre-l,1-dioxid af meget høj renhed, således at man undgår en yderligere rensningsproces. Renheden af produktet, der isoleres direkte fra 15 reaktionsblandingen, beløber sig til mindst 92%, hvis reaktionen udføres i nærværelse af saltsyre og ved en pH-værdi på mindst 2,5. Dette produkt er forurenet med mindre end 5 ppm af magnesium. I denne henseende skal det bemærkes, at et produkt fremstillet ved reduktion 20 med hydrogen sammen med en palladiumkatalysator meget ofte er forurenet med en forholdsvis høj mængde palladium. Ydermere har produktet fremstillet ifølge opfindelsen en hvid farve, hvilket er vigtigt for stoffer, der skal anvendes til fremstilling af farmaceutiske produk-25 ter.
I den ikke foroffentliggjorte europæiske patentansøgning nr. 83200542 er der beskrevet en fremgangsmåde til dehalogenering af 6a-brompenicillansyre-l,l-dioxid og 6,6-dibrompenicillansyre-l,1-dioxid ved reduktion med 30 zink sammen med en syre med en pKa-værdi målt i vand på mindre end 3,5 i et vandholdigt medium. Den foreliggende opfindelse udviser også forbedringer med hensyn til denne fremgangsmåde. Den vigtigste forbedring opnået ved den nye reduktionsmetode med magnesium er, at produktet 35 er fuldstændig farveløst, medens produktet i tilfælde af reduktion med zink altid har en gul farve, undertiden
DK 157758B
4 endog en lysebrun farve. Dette er specielt vigtigt, når forbindelsen anvendes til fremstilling af farmaceutiske præparater, for hvilke det altid er meget vigtigt, at de indeholder så små mængder forureninger, specielt farvede 5 forureninger, som muligt. Andre forbedringer er de lidt højere udbytter, den omstændighed, at reaktionen kan udføres ved en nogen lavere temperatur i løbet af den samme tid, og at prisen på magnesium er lavere end prisen på den ækvivalente mængde zink. Endvidere vil de magne-10 siumsalte, der dannes som biprodukter ved den nye fremgangsmåde, udgøre en mindre forureningsbelastning for miljøet end de ved den anden fremgangsmåde dannede zinksalte.
Eksempler på syrer, der kan anvendes ved den fo-15 religgende opfindelse, er saltsyre, hydrogenbromidsyre, svovlsyre, borsyre, perchlorsyre, arylsulfonsyrer (f.eks. p-tolylsulfonsyre) og tilstrækkeligt sure alkan-syrer og alkandisyrer. Der anvendes fortrinsvis saltsyre, hydrogenbromidsyre og svovlsyre, mest foretrukket 20 saltsyre.
Reaktionen udføres hensigtsmæssigt ved en pH-værdi på fra 2,5 til 7, fortrinsvis fra 4 til 6.
Reaktionen udføres som nævnt i en blanding af et med vand blandbart eller delvis blandbart inert organi-25 ske opløsningsmiddel og vand. Egnede organiske opløsningsmidler er ethylacetat, butylacetat og acetonitril.
Der anvendes fortrinsvis ethylacetat.
Reaktionen udføres hensigtsmæssigt ved en temperatur på mellem -10 og 25°C, fortrinsvis mellem -3 og 30 10°C.
Der anvendes fortrinsvis magnesiumpulver ved reaktionen .
Opfindelsen belyses nærmere ved hjælp af de efterfølgende eksempler.
Generelle bemærkninger: 35 5
DK 157758 B
l.a. Renheden af 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid bestemtes gennem dets 60 MHz NMR-spektrum i acetone-dg under anvendelse af 2,6-dichloracetophenon som reference.
5 l.b. Renheden af penicillansyre-l,l-dioxid (PAS) be stemtes gennem HPLC-analyse under anvendelse af et standardpræparat, hvis renhed er blevet fastslået gennem dets 360 MHz NMR-spektrum i acetone-dg med 2,6-dichloracetophenon som reference.
102. Magnesiummetalpulver som anvendt ved den foreliggende opfindelse var indkøbt fra Riedel-De Haén AG.
Eksempel 1
Til en godt omrørt opløsning af 6,6-dibrompeni-15 cillansyre-1,1-dioxid (6,0 g; renhed ifølge 60 MHz NMR-spektrum i acetone-dg under anvendelse af 2,6-dichloracetophenon som reference: 97,35%; 14,9 mmol) i ethyl-acetat (150 ml) og vand (35 ml) holdt ved -2° til 3°C sattes portionsvis magnesiumpulver (3,8 g), medens re-20 aktionsblandingens pH-værdi holdtes på 3,5 med 4 N saltsyre. Blandingen omrørtes yderligere i 2 timer, medens pH-værdien holdtes på 3,5 med 4 N saltsyre, og temperaturen holdtes på -2° til 3°C. Derefter frafiltreredes det faste stof og vaskedes med vand og ethylacetat. Det 25 samlede filtrat indstilledes på pH 2,0 med 4N saltsyre, hvorefter lagene adskiltes. Det vandige lag ekstrahere-des med ethylacetat (3 x 80 ml), hvorefter de samlede ekstrakter vaskede med saltopløsning (2 x 60 ml), tørredes over vandfrit magnesiumsulfat, filtreredes og ind-30 dampedes under formindsket tryk til opnåelse af et hvidt fast produkt, som blev taget op i n-hexan, filtreredes, inddampedes og tørredes under formindsket tryk til opnåelse af penicillansyre-1,1-dioxid = 3,125 g (renhed ifølge 360 MHz spektrum = 96,3%), således at der opnåe-35 des et udbytte på 87%.
6
DK 157758 B
Eksempel 2
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR 95,85%; 14,7 mmol) og Mg 5 (pulver, 4,6 g) ved pH = 2 (opretholdt med 4N HCl) og en reaktionstid på 5 timer. Isoleret udbytte af penicillan-syre-l,l-dioxid = 3,092 g (renhed ifølge HPLC = 75%), således at der opnåedes et udbytte på 68%.
10 Eksempel 3
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 95,7%; 14,9 mmol) og Mg (pulver, 2,44 g) ved pH = 4 (opretholdt med 4N HCl) og 15 en reaktionstid på 4 timer. Isoleret udbytte af penicil-lansyre-l,1-dioxid = 3,117 g (renhed ifølge HPLC = 96%), således at der opnåedes et udbytte på 87%.
Eksempel 4 20 Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 98,6%; 15,13 mmol) og Mg (pulver, 2,13 g) ved pH = 5 (opretholdt med 4N HCl) og en reaktionstid på 3,5 timer. Isoleret udbytte af peni-25 cillansyre-l,l-dioxid = 3,221 g (renhed ifølge HPLC = 95%), således at der opnåedes et udbytte på 87%.
Eksempel 5
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, 30 idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 96,5%; 14,8 mmol) og Mg (pulver, 2,34 g) ved pH = 6 (opretholdt med 4N HCl) og en reaktionstid på 4,16 timer. Isoleret udbytte af peni-cillansyre-l,l-dioxid = 3,112 g (renhed ifølge HPLC = 35 96%), således at der opnåedes et udbytte på 87%.
DK 157758 B
7
Eksempel 6
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel i, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 96%; 14,7 mmol) og Mg (pul-5 ver, 2,5 g) ved en temperatur på 5 til 10°C og en reaktionstid på 2,5 timer. Isoleret udbytte af penicillansy-re-l,1-dioxid = 3,045 g (renhed ifølge HPLC = 94%), således at der opnås et udbytte på 83%.
1 o Eksempel 7
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel l, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 96%; 14,7 mmol) og Mg (pulver, 2,44 g) ved en temperatur på 22eC og en reaktions-15 tid på 2,45 timer. Isoleret udbytte af pencillansyre- 1,1-dioxid = 2,894 g (renhed ifølge HPLC = 95,5%), således at der opnås et udbytte på 80%.
Eksempel 8 20 Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 96%; 14,7 mmol) og Mg (pulver, 2,01 g) i butylacetat (i stedet for ethylacetat) og en reaktionstid på 2 timer. Isoleret udbytte af penicil-25 lansyre-l,l-dioxid = 3,091 g (renhed ifølge HPLC = 95,5%), således at der opnåedes et udbytte på 86%.
Eksempel 9
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, 30 idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 96%; 14,7 mmol) og Mg (pulver, 4,3 g) i methylacetat (i stedet for ethylacetat) og en reaktionstid på 7,4 timer. Isoleret udbytte af peni-cillansyre-l,1-dioxid = 2,545 g (renhed ifølge HPLC = 35 94%), således at der opnåedes et udbytte på 70%.
< s
DK 1S77S8B
Eksempel 10
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,09 g, renhed ifølge NMR = 95,6%; 14,7 mmol) og Mg 5 (pulver, 3,8 g) i acetonitril (i stedet for ethylacetat) og en reaktionstid på 4 timer. Isoleret udbytte af peni-cillansyre-l,l-dioxid = 2,792 g (renhed ifølge HPLC = 92%), således at der opnåedes et udbytte på 75%.
10 Eksempel li
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel l, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 96,25%; 14,8 mmol), Mg (pulver, 4,55 g) og 4N H2S04 (i stedet for 4N HCl) og en 15 reaktionstid på 12 timer. Isoleret udbytte af penicil-lansyre-l,l-dioxid = 2,985 g (renhed ifølge HPLC = 69,5%), således at der opnåedes et udbytte på 60%.
Eksempel 12 20 Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre (6,0 g; renhed ifølge NMR = 95,1%; 14,6 mmol). Mg (pulver, 2,7 g) og 4N HBr (i stedet for 4N HCl) og en reaktionstid på 4 timer. Isoleret udbytte af pencillansyre-l,l-dioxid = 253,034 g (renhed ifølge HPLC = 94%), således at der opnåedes et udbytte på 84%.
Eksempel 13
Reaktionen udførtes som beskrevet i eksempel 1, 30idet der anvendtes 6,6-dibrompenicillansyre-l,l-dioxid (6,0 g; renhed ifølge NMR = 94,65%; 14,5 mmol), Mg (pulver, 2,48 g) og 4N HC104 (i stedet for 4N HCl) og en reaktionstid på 4 timer. Isoleret udbytte af penicillansy-re-l,l-dioxid = 2,44 g (renhed ifølge HPLC = 93%), såle-35des at der opnåedes et udbytte på 67%.

Claims (5)

1. Fremgangsmåde til fremstilling af penicillan-syre-l,l-dioxid ved dehalogenering af 6,6-dibrompenicillansyre-l ,l-dioxid, kendetegnet ved, at reak-15 tionen udføres med magnesium sammen med en syre, i en blanding af et med vand blandbart eller delvis blandbart inert organisk opløsningsmiddel og vand.
2. Fremgangsmåde ifølge krav 1, kendetegnet ved, at syren er saltsyre, hydrogenbromidsyre el- 20 ler svovlsyre, fortrinsvis saltsyre.
3. Fremgangsmåde ifølge krav 1-2, kende tegnet ved, at den pH-værdi, ved hvilken debrome-ringen udføres, er 2,5 til 7, fortrinsvis 4 til 6.
4. Fremgangsmåde ifølge krav 1-3, kende- 25. e g n e t ved, at reaktionen udføres ved en temperatur på mellem -10° og 25°C, fortrinsvis mellem -3° og 10°C.
5. Fremgangsmåde ifølge krav 1-4, kende tegnet ved, at reaktionen udføres i ethylacetat.
DK496184A 1983-10-18 1984-10-17 Fremgangsmaade til fremstilling af penicillansyre-1,1-dioxid ved dehalogenering af 6,6-dibrompenicillansyre-1,1-dioxid DK157758C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP83201500 1983-10-18
EP83201500A EP0139048A1 (en) 1983-10-18 1983-10-18 Process for the dehalogenation of 6,6-dibromopenicillanic acid 1,1-dioxide

Publications (4)

Publication Number Publication Date
DK496184D0 DK496184D0 (da) 1984-10-17
DK496184A DK496184A (da) 1985-04-19
DK157758B true DK157758B (da) 1990-02-12
DK157758C DK157758C (da) 1990-07-09

Family

ID=8191002

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK496184A DK157758C (da) 1983-10-18 1984-10-17 Fremgangsmaade til fremstilling af penicillansyre-1,1-dioxid ved dehalogenering af 6,6-dibrompenicillansyre-1,1-dioxid

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4554104A (da)
EP (2) EP0139048A1 (da)
JP (1) JPS60120883A (da)
KR (1) KR870001067B1 (da)
AU (1) AU572898B2 (da)
CA (1) CA1243299A (da)
DE (1) DE3466540D1 (da)
DK (1) DK157758C (da)
ES (1) ES8506316A1 (da)
FI (1) FI79114C (da)
GR (1) GR80673B (da)
HU (1) HU192609B (da)
NL (1) NL179822C (da)
NZ (1) NZ209824A (da)
PT (1) PT79316B (da)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0262202B1 (en) * 1986-04-10 1992-07-01 Leo Pharmaceutical Products Ltd. A/S (Lovens Kemiske Fabrik Produktionsaktieselskab) Method for preparing penicillanic acid derivatives
JP2603082B2 (ja) * 1987-09-07 1997-04-23 大塚化学株式会社 ペニシラン酸誘導体の製造法
AR247212A1 (es) * 1991-09-13 1994-11-30 Bago Sa Labor Procedimiento de preparacion de acido 1,1-dioxo penicilanico, sus sales y esteres.
US5537807A (en) * 1994-07-22 1996-07-23 The Patriot Company Yard-care machine
ATE288438T1 (de) * 1999-03-03 2005-02-15 Astur Pharma Sa Verfahren zur herstellung von dioxopenicillansäurederivaten
ES2336677T3 (es) * 2003-09-03 2010-04-15 Otsuka Chemical Co., Ltd. Proceso de produccion de compuestos de acido penicilanico.
JP4125658B2 (ja) * 2003-09-30 2008-07-30 Jfeケミカル株式会社 炭化水素の製造方法
JP4847204B2 (ja) * 2006-04-28 2011-12-28 ゼブラ株式会社 複式筆記具
CN104132899B (zh) * 2014-06-30 2017-01-25 华北制药集团先泰药业有限公司 青霉素类抗生素的外观评定方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE449103B (sv) * 1979-03-05 1987-04-06 Pfizer Sett att framstella penicillansyra-1,1-dioxid samt estrar derav
US4419284A (en) * 1981-03-23 1983-12-06 Pfizer Inc. Preparation of halomethyl esters (and related esters) of penicillanic acid 1,1-dioxide
PT76527B (en) * 1982-04-19 1985-12-09 Gist Brocades Nv A process for the preparation of penicillanic acid 1,1-dioxide and derivatives thereof
US4468351A (en) * 1983-06-06 1984-08-28 Pfizer Inc. Process for debromination of dibromopenicillanic acid and derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
EP0139048A1 (en) 1985-05-02
JPS60120883A (ja) 1985-06-28
EP0138282A3 (en) 1985-06-19
FI844051L (fi) 1985-04-19
HU192609B (en) 1987-06-29
DK496184D0 (da) 1984-10-17
FI79114B (fi) 1989-07-31
NL179822C (nl) 1986-11-17
KR870001067B1 (ko) 1987-05-27
DK157758C (da) 1990-07-09
PT79316B (en) 1986-09-08
GR80673B (en) 1985-02-18
EP0138282B1 (en) 1987-09-30
FI844051A0 (fi) 1984-10-15
KR850002984A (ko) 1985-05-28
FI79114C (fi) 1989-11-10
PT79316A (en) 1984-11-01
NL179822B (nl) 1986-06-16
CA1243299A (en) 1988-10-18
EP0138282A2 (en) 1985-04-24
AU572898B2 (en) 1988-05-19
JPH0250116B2 (da) 1990-11-01
AU3382984A (en) 1985-04-26
HUT35682A (en) 1985-07-29
DK496184A (da) 1985-04-19
ES536878A0 (es) 1985-07-01
NL8403146A (nl) 1985-05-17
DE3466540D1 (en) 1987-11-05
US4554104A (en) 1985-11-19
NZ209824A (en) 1988-04-29
ES8506316A1 (es) 1985-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3282926A (en) alpha-carboxy-3-thienylmethylpenicillin
NO140930B (no) 6-aminopenicillansyrestere for anvendelse som utgangsmateriale ved fremstilling av terapeutisk virksomme estere av alfa-aminobenzylpenicilliner
DK157758B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af penicillansyre-1,1-dioxid ved dehalogenering af 6,6-dibrompenicillansyre-1,1-dioxid
NO135777B (da)
TWI805692B (zh) 製備一氧化氮供體型前列腺素類似物之方法
US3325479A (en) Derivatives of aminoacylpenicillins and a process for their preparation
NO794101L (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av nye derivater av 7-acylamido-3-cephem-4-karboksylsyre
US3786049A (en) Process for the preparation of n-acylated derivatives of 6-amino penicillanic acid
NL9300430A (nl) Werkwijze voor het bereiden van zouten van clavulaanzuur.
IE47037B1 (en) Isopenicillins, processes for their preparation, and compositions containing them
GB1444575A (en) Cephalosporin c isolation process and intermediate compounds therefor
US3663563A (en) Esters of 6-aminopenicillanic acid
NO140269B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk virksomme cefalosporinderivater
US4847266A (en) Method for preparing 6-β-halopenicillanic acids
US3140282A (en) Process for the production of alpha-aminobenzylpenicillins
FI58133B (fi) Foerfarande foer framstaellning av hetacefalexin
NO147305B (no) Fremgangsmaate for fremstilling av svovelholdige n-benzylaminosyrer.
KR830001969B1 (ko) 6―{D―(―) α-(4―에틸-2. 3-디옥소-1 피페라지노카보닐아미노) 페닐(또는 하이드록시페닐)아세트아미도 페니실란산 및 그 염의 제조방법
NO151747B (no) Fremgangsmaate for fremstilling av 7-aminocefalosporansyre eller 6-amino-penicillansyre
DE2647571A1 (de) Neue cephalosporinderivate
US4446069A (en) Process for the preparation of β-lactam antibiotics
DE2334343C2 (de) Verfahren zur Herstellung von Pivaloyloxymethyl-6-[ &amp;alpha;-(carboxy)phenylacetamido]-penicillanat
Tanaka et al. A facile reductive removal of bromine atom (s) of 6, 6-dibromo-and 6-bromopenicillanate derivatives in a Pb/Al bimetal system.
FI63034B (fi) Saosom mellanprodukt vid framstaellning av cefalexin anvaendbar foerening hetacefalexin
DK168867B1 (da) Fremgangsmåde til fremstilling af 6,6-dibrompenicillansyre-1,1-dioxid

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed