CZ303388B6 - Zpusob odstranování organických jodidu - Google Patents

Zpusob odstranování organických jodidu Download PDF

Info

Publication number
CZ303388B6
CZ303388B6 CZ20023535A CZ20023535A CZ303388B6 CZ 303388 B6 CZ303388 B6 CZ 303388B6 CZ 20023535 A CZ20023535 A CZ 20023535A CZ 20023535 A CZ20023535 A CZ 20023535A CZ 303388 B6 CZ303388 B6 CZ 303388B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
organic
iodides
iodide
silver
resin
Prior art date
Application number
CZ20023535A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20023535A3 (cs
Inventor
A. Blay@George
A. Broussard@Jerry
Paull Torrence@G.
Original Assignee
Celanese International Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24131844&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ303388(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Celanese International Corporation filed Critical Celanese International Corporation
Publication of CZ20023535A3 publication Critical patent/CZ20023535A3/cs
Publication of CZ303388B6 publication Critical patent/CZ303388B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/47Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by solid-liquid treatment; by chemisorption
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J39/00Cation exchange; Use of material as cation exchangers; Treatment of material for improving the cation exchange properties
    • B01J39/04Processes using organic exchangers
    • B01J39/05Processes using organic exchangers in the strongly acidic form

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Cleaning Or Drying Semiconductors (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • ing And Chemical Polishing (AREA)

Abstract

Zpusob odstranování organických jodidu z nevodného organického média, pri kterém se organické médium uvede do styku s kationtovým iontomenicovým substrátem s vymenenými ionty stríbra nebo rtuti pri teplote vyšší než 50 .degree.C. Tento zpusob je zvlášte úcinný pro odstranování C.sub.10.n. nebo vyšších organických jodidu z organického média, jako je kyselina octová nebo acetanhydrid. Zvlášte je možné odstranovat decyljodidy a dodecyljodidy z organického média, jako je kyselina octová.

Description

Předkládaný vynález se obecně týká odstraňování jodidů z organického média a zvláště odstraňování vyšších jodidů, jako je dodecyljodid z kyseliny octové a/nebo acetanhydridu vyráběných použitím katalytického systému rhodium-jodid.
Dosavadní stav techniky
Pravděpodobně nej rozšířenější způsob výroby kyseliny octové, dobře známý způsob firmy Monsanto, zahrnuje karbony láci methanolu v přítomnosti rhodia, methyljodidu, methylacetátu a ís vody. Produkt je vhodný pro všechny účely; pro kyselinu octovou vyráběnou způsobem firmy
Monsanto nebo acetanhydrid vyráběný pomocí katalytického systému rhodium-jodid však představuje problém kontaminace jodidem.
Bylo zjištěno (Hilton), že významnou schopnost odstraňovat jodidové kontaminanty v kyselině 20 octové nebo jiných organických médiích mají silně kyselé kationtové iontoměniěové pryskyřice obsahující alespoň 1 % svých aktivních míst převedených do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti. Množství stříbra nebo rtuti asociované s pryskyřicí může být pouze přibližně 1 % až tak velké množství jako 100 %. S výhodou je do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti převedeno přibližně 25 % až přibližně 75 % aktivních míst, nejvýhodněji přibližně 50 %.
Odstraňování různých jodidů z kyseliny octové se popisuje v patentu US 4 615 806. V příkladech je zvláště ukázáno odstranění methyljodidu, Hl, I2 a hexyljodidu. Postupně se v literatuře objevila různá provedení základního vynálezu popsaného v patentu US 4 615 806. V patentu US 5 139 981 (Kurland) se ukazuje způsob odstraňování jodidů z kapalné karboxylové kyseliny kontaminované halogenidovou nečistotou uvedením kapalné kyseliny kontaminované halogeni30 dem do styku s makroporézní pryskyřicí s navázanými stříbrnými ionty. Halogenid reaguje se stříbrem navázaným na pryskyřici a odstraňuje se z proudu karboxylové kyseliny. Vynález popisovaný v patentu '981 se zvláště týká zlepšeného způsobu výroby makroporézních pryskyřic s vyměněným stříbrem vhodných pro použití při odstraňování jodidů*z kyseliny octové.
Patent US 5 227 524 (Jones) popisuje způsob odstraňování jodidů s použitím makroporézní silně kyselé iontoměniěové pryskyřice ve formě částic s vyměněnými ionty stříbra. Pryskyřice má zesítění od přibližně 4 do přibližně 12%, specifický povrch v protonovém cyklu méně než 10 m2/g po usušení ze stavu navlhčeného vodou a specifický povrch větší než 10 m2/g po usušení z vlhkého stavu, kdy voda byla nahrazena methanolem. Pryskyřice obsahuje alespoň 1 % aktiv40 nich míst převedených do formy s navázanými ionty stříbra a s výhodou od přibližně 30 do přibližně 70 % aktivních míst převedených do formy s navázanými ionty stříbra.
Patent US 5 801 279 (Miura a další) popisuje způsob použití lože makroporézní silně kyselé iontoměniěové pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra pro odstraňování jodidů z proudu kyseliny octové typu Monsanto. Způsob zahrnuje provoz lože při zvýšení teplot ve stupních a uvedení kyseliny octové a/nebo acetanhydridu s obsahem jodidových sloučenin do styku s pryskyřicí. V patentu se uvádí jako příklad odstraňování hexyljodidu z kyseliny octové při teplotách od přibližně 25 do přibližně 45 °C,
Pro odstraňování jodidových nečistot z kyseliny octové a/nebo acetanhydridu byly také použity jiné iontoměniěové pryskyřice. V patentu US 5 220 056 (Fish a další) se popisuje použití iontoměniěových pryskyřic obsahujících thiolové funkční skupiny vyměněné za kov, pro odstraňování jodidových nečistot z kyseliny octové a/nebo acetanhydridu. Typicky se thiolová funkční skupina iontoměniěové pryskyřice vyměňovala za stříbro, paladium nebo rtuť.
-1 - ’
V evropské přihlášce EP 0 665 445 Al se dále popisuje způsob odstraňování jodidových sloučenin z kyseliny octové. Tento způsob zahrnuje uvedení proudu kyseliny octové obsahujícího jod i d do styku s polyvinylpyridinem při zvýšených teplotách pro odstraňování jodidů. Typicky byla kyselina octová přiváděna podle zveřejněné přihlášky '445 na lože pryskyřice při teplotě přibližně 100 °C.
Při stále se zvyšujících cenových tlacích a vyšších cenách energie je stále silnější motivace zjednodušovat operace při chemické výrobě a zvláště snižovat počet výrobních kroků. V tomto ohledu se v patentu US 5 416 237 (Aubigne a další) popisuje jednozónový destilační proces pro výrobu kyseliny octové. Tyto modifikace procesu, i když jsou žádoucí z hlediska nákladů na energii, zvyšují požadavky na čištění. Menší počet recyklů a méně kroků čištění konkrétně zavádějí vyšší množství jodidů do proudu (nebo jodidy neodstraňují), přičemž stoupá zvláště množství jodidů s vyšší molekulovou hmotností. Ve výrobním proudu mohou být například přítomny všechny sloučeniny ze skupiny oktyljodid, decyljodid a dodecyljodidy, stejně jako hexadecyljodid.
Lože pryskyřic podle dosavadního stavu techniky provozovaná podle výše uvedených postupů nedosahují účinného a kvantitativního odstranění vyšších organických jodidů z organického média jako je kyselina octová nebo proudy kyseliny octové, jak se pro některá použití vyžaduje, zvláště při výrobě monomemího vinylacetátu. Předmětem předkládaného vynálezu je tedy poskytnutí účinného a téměř kvantitativního způsobu odstraňování vyšších organických jodidů z výrobních proudů kyseliny octové a/nebo acetanhydridu.
Podstata vynálezu
V prvním provedení předkládaného vynálezu se poskytuje způsob odstraňování organických jodidů z nevodného organického média obsahujícího organické jodidy, přičemž alespoň 20% organických jodidů v organickém médiu obsahuje organické CIO nebo vyšší alkyl jodidy, kde nevodné organické médium obsahuje kyselinu octovou nebo acetanhydrid získané karbonylací methanolu a/nebo methylacetátu v přítomnosti rhodiového katalyzátoru a methyljodidu, v jednozónovém dešti lačním procesu bez použití kolony pro odstraňování těžkých podílů nebo případné dokončovací destilační kolony, při kterém se organické médium uvede do kontaktu s makroporézní, silně kyselou iontoměničovou pryskyřicí, kde alespoň 1 % aktivních míst pryskyřice bylo převedeno do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti, při teplotě vyšší než 50 °C.
V dalším provedení organické médium obsahuje organické jodidy s délkou alifatického řetězce Cio nebo vyšší, popr. z nichž alespoň 25 nebo alespoň 50 % hmotnostních má délku alifatického řetězce Cto nebo vyšší.
V dalším provedení organické jodidy obsahují jodidy zvolené ze skupiny, kterou tvoří decyljodid a dodecyljodid.
V dalším provedení se způsob provádí uvedením do kontaktu organického média s makroporézní, silně kyselou iontoměničovou pryskyřicí, kde alespoň 1 % aktivních míst pryskyřice bylo převedeno do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti, při teplotě vyšší než 50 °C, přičemž se z organického média odstraní alespoň 90 % hmotnostních decyljodidu a dodecytjodidu.
Ve výhodném provedení organické médium obsahuje před zpracováním kationtovým iontoměničovým substrátem s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti od 10 do 1000 x 10'7 % celkových jodidů, s výhodou organické médium obsahuje od 20 do 750 x IO’7 % celkových jodidů.
-2CZ 303388 B6
V dalším provedení se organické médium uvede do kontaktu s iontoměničovým substrátem při teplotě alespoň 60 °C, s výhodou při teplotě alespoň 70 °C, ještě výhodněji při teplotě alespoň 80 °C.
V dalším provedení se poskytne proud kyseliny octové nebo acetanhydridu s obsahem organických jodidů, kde iontoměniěová pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti je účinná pro odstranění alespoň 90 % hmotnostních organických jodidů přítomných v proudu kyseliny octové nebo acetanhydridu, kde tento proud se přivede při teplotě vyšší než 50 °C do kontaktu s makroporézní, silně kyselou iontoměničovou pryskyřicí, kde alespoň 1 % aktivních míst pryskyřice bylo převedeno do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti. S výhodou je proudem proud kyseliny octové.
Krok uvedení proudu do kontaktu s pryskyřicí probíhá v tomto provedení s výhodou při teplotě alespoň 60 °C, výhodněji při teplotě alespoň 70 °C, ještě výhodněji při teplotě alespoň 80 °C.
Iontoměničovou pryskyřicí je s výhodou pryskyřice obsahující funkční skupiny sulfonové kyseliny.
Před uvedením do kontaktu s pryskyřicí má proud s výhodou obsah jodidů vyšší než ΙΟΟχ 10'7 % hmotnostních organických jodidů, ještě výhodněji vyšší než 200 x 10‘7% hmotnostních.
V dalším provedení je do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti převedeno od 25 do 75 % aktivních míst iontoměničové pryskyřice.
V dalším provedení je iontoměničová pryskyřice iontoměniěová pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra.
V dalším provedení je iontoměničovou pryskyřicí je styren/divinylbenzenová iontoměničová pryskyřice.
V dalším provedení, kde organický jodid obsahuje dodecyljodid, se kyselina octová nebo acetanhydrid obsahující organický jodid uvedou do kontaktu se substrátem makroporézní, silně kyselé kationtové iontoměničové pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti při teplotě vyšší než 50 °C, s výhodou při teplotě alespoň 60 °C, ještě výhodněji alespoň 70 °C, nej výhodněji při teplotě alespoň 80 °C.
Obecně se způsobem podle předkládaného vynálezu dosáhne odstranění alespoň přibližně 95 % organických jodidů v proudu produktu.
Jak se zde používá, pokud není uvedeno jinak, ppb znamená jeden hmotnostní díl na 109 hmotnostních dílů směsi, tj. 10*7% hmotnostních, ppm znamená jeden hmotnostní díl na 106 hmotnostních dílů směsi tj. 104% hmotnostních, a % znamená hmotnostní procento ze směsi nebo hmotnostní procento složky, vždy podle souvislosti.
Podrobný popis vynálezu
Způsob podle předkládaného vynálezu je vhodný pro odstraňování jodidových sloučenin z ne vodných organických médií. Tato média mohou být organické kyseliny, anhydridy organických kyselin, alkoholy, ethery, estery apod. Zvláště významná média jsou například kyselina octová a acetanhydrid, přičemž pod termínem „nevodný“ se jednoduše míní, že voda není přítomna v jakémkoli významném množství, typicky není přítomna v množství překračujícím její rozpustnost ve zpracovávaném organickém médiu. Voda není obecně přítomna v množství vět-3CZ 303388 B6 ším než 1 % a typicky není přítomna v množství větším než 0,5 % i v případě organických médií, která mají vysokou mísítelnost s vodou.
Celkové množství jodidů přítomných v organickém médiu se bude lišit podle konkrétní povahy organického média. Obecně nepřesáhne celkové množství jodidů 1000 χ I0'7 % hmotnostních při zpracování podle předkládaného vynálezu, ale typicky bude v rozmezí od přibližně 5 do přibližně 500 χ 10'7 % hmotnostních.
Vynález je použitelný zvláště pro odstraňování vysokomolekulámích organických jodidových sloučenin z kyseliny octové, a může být zahrnut do karbonylačního procesu typu Monsanto, kde je žádoucí minimalizovat složky použité při čisticím procesu, například v patentu US 5 416 237 (Aubigne a další), jehož obsah se zařazuje jako celek odkazem. Bez použití kolon pro odstraňování těžkých podílů nebo případné dokončovací destilační kolony je odstraňování jodidů s vyšší molekulovou hmotností z proudu produktu nezbytné, aby bylo možno splnit specifikace pro obsah jodidů v produktu, zvláště pro koncová použití citlivá na jodidy, jako je výroba monomerního vinylacetátu, jak bude odborníkům v oboru zřejmé.
lontoměničové pryskyřice nebo jiné vhodné substráty se typicky připravují pro použití v rámci předkládaného vynálezu výměnou jakéhokoli množství od přibližně 1 do přibližně 99 % aktivních míst pryskyřice do formy s navázanými ionty stříbra nebo rtuti, uvedením pryskyřice do styku se solí stříbra nebo rtuti, jak se popisuje například v patentech US 4 615 806; US 5 139 981; US 5 227 524, jejichž obsahy se tímto zařazují odkazem.
Vhodné stabilní iontoměničové pryskyřice používané v rámci předkládaného vynálezu jsou typic ky typu „RSO3H“ klasifikované jako „silně kyselé“, tj. kationtové iontoměničové pryskyřice makroporézního (makroretikulámího) typu obsahující skupiny sulťonové kyseliny. Zvláště vhodné iontoměničové substráty zahrnují pryskyřici Amberlyst®15 (Rohm and Haas), kteráje zvláště vhodná pro použití při zvýšených teplotách. Mohou být také použity jiné stabilní iontoměničové substráty, jako jsou zeolity, za předpokladu, že materiál je stabilní v organickém médiu za používaných podmínek, tj. nebude se chemicky rozkládat nebo nebude uvolňovat v nepřijatelném množství stříbro nebo rtuť do organického média. Kationtové iontorměničové substráty na bázi zeolitů se popisují například v patentu US 5 962 735 (Kulprathipanja a další), jehož obsah se tímto zařazuje odkazem.
Při teplotách vyšších než přibližně 50 °C může kationtový substrát s vyměněnými ionty stříbra nebo mědi uvolňovat pouze malá množství stříbra, řádově 500 x 10’7% hmotnostních nebo méně, a substrát s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti je tedy za použitelných podmínek chemicky stabilní. Výhodněji jsou úbytky stříbra do organického média menší než přibližně 100 x 10‘7 % hmotnostních, a nej výhodněji jsou úbytky stříbra do organického média nižáí než přibližně 20 x 10‘7 % hmotnostních. Úbytky stříbra mohou být poněkud vyšší po zahájení procesu, nebo jestliže se proces provádí tak, že může dojít k expozici světlu, protože se předpokládá fotoreaktivita jodidů stříbrného a na světle se mohou vytvářet rozpustné komplexy. V každém případě může být v případě potřeby ve směru toku vzhledem k iontoměničovému materiálu obsahujícímu stříbro nebo rtuť podle předkládaného vynálezu umístěno lože kationtového materiálu v nevyměněné formě. Způsob podle předkládaného vynálezu se může provádět v jakékoli vhodné konfiguraci. Zvláště výhodná konfigurace je použití lože materiálu ve formě částic (označovaného zde jako ochranné lože („guard bed“), pokud je tako konfigurace v konkrétním případě vhodná. Typický průtok, který se používá při čištění kyseliny octové, je od přibližně 0,5 do přibližně 20 objemů lože za hodinu (BV/h.). Objem lože organického média je jednoduše objem média stejný jako objem, který zabírá lože pryskyřice. Průtok 1 BV/h. tedy znamená, že přes lože pryskyřice za jednu hodinu proteče množství organické kapaliny, které je stejné jako objem zabraný pryskyřicí. Výhodné průtoky jsou obvykle od přibližně 6 do přibližně 10 BV/h., přičemž výhodný průtok je často přibližně 6 BV/h,
-4CZ 303388 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález se podrobněji popisuje na obrázcích, ve kterých:
Obr. 1 je závislost koncentrace jodidu ve zpracovávané kyselině octové na čase pro komerční vzorky materiálu ze zbytku sušicí kolony, přičemž zpracování se provádí při laboratorních podmínkách.
Obr. 2 je závislost koncentrace jodidu v eluentu kyseliny octové na čase pro dodecyljodid a io hexyljodid po zpracování pri různých teplotách.
Obr. 3 je závislost koncentrace jodidů na čase v eluentu kyseliny octové po zpracování pro hexyljodid a neopentyljodid.
Obr. 4 je závislost různých elučních isoterem při 25 až 100 °C pro odstraňování alkyljodidů z kyseliny octové.
Obr. 5 je závislost koncentrace jodidů v eluentu kyseliny octové na čase pro komerční vzorky materiálu zpracované pri 25 °C podle předkládaného vynálezu.
Vynález bude podrobněji popsán na následujících příkladech.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady používají dále popisované postupy. Odstraňování jodidů se provádělo na pryskyřici Amberlyst®15 s vyměněným stříbrem. Pryskyřice (100 ml mokrého materiálu) byla vložena do skleněné kolony o průměru 22 mm a kyselina octová s obsahem jodidů byla eluována pri průtoku 13,3 ml/min. Hladiny jodidů v eluátu byly měřeny každé 2 h. Celkové množství jodi30 dů se v eluátu měří jakýmkoli vhodným způsobem. Jeden vhodný způsob využívá neutronové aktivační analýzy (NAA), tak jak je známá v oboru. Koncentrace jodidů byly také měřeny pro jednotlivé sloučeniny. Výhodný způsob pro toto měření je plynová chromatografie s detektorem s elektronovým záchytem.
Srovnávací příklady A a B
Vzorky zbytku ze sušicí kolony běžného závodu pro výrobu kyseliny octové procesem Monsanto obsahující 540 x 10'7 % hmotnostních celkových jodidů a 238 x 107 % hmotnostních celkových jodidů byly zpracovány pri laboratorní teplotě s použitím lože pryskyřice Amberlyst® 15 (CZ-B) s vyměněným stříbrem, a koncentrace celkových jodidů v eluátu byla měřena jako funkce času, jak je ukázáno na obr. 1. Jak je vidět na obr. 1, celkové odstranění jodidů bylo typicky nižší než přibližně 90 % a postupně v průběhu 10 h. klesalo na mnohem nižší účinnosti odstraňování.
V nástřiku byly identifikovány následující jodidové složky:
methyljodid ethyljodid
2-j od-3-methy lpropan propyljodid
2-butyljodid butyljodid jod pentyljodid
-5CZ 303388 B6 hexyljodid oktyljodid decyljodid dodecyljodid hexadecyljodid
Jako převažující vysokomolekulámí organické jodidové složky byly identifikovány decyljodid a dodecyljodid.
io
Srovnávací příklady C a D a příklad 1
Způsobem popsaným výše byla měřena teplotní závislost účinnosti ochranného lože pro relativně vysoké (ppm) obsahy organických jodidů v kyselině octové. Výsledky pro dodecyljodid a hexyljodid při teplotách 25 a 100 °C jsou ukázány na obr. 2. Výsledky ukazují, že účinnost úvodního lože se pro dodecyljodid značně zvyšuje při teplotě 100 proti 25 °C. Zlepšení účinnosti se týká jak účinnosti odstraňování, tak i doby života lože.
Srovnávací příklady E, F
Způsobem popsaným výše byl testován vliv rozvětvení řetězců na účinnost úvodního lože porovnáním odstranění hexyljodídu s odstraněním neopentyljodidu. Výsledky jsou ukázány na obr. 3.
Příklad 2 až 4 srovnávací příklady G a H
Způsobem popsaným výše byla testována účinnost úvodního lože pryskyřice Amberlyst®15 s vyměněným stříbrem z hlediska odstraňování dodecyljodidu při teplotě 25, 50,75 a 100 °C a pro odstraňování hexyljodídu při teplotě 25 °C. Výsledky jsou uvedeny na obr. 4. Opět je vidět, že účinnost odstraňování a využitelné kapacity lože se nad přibližně 50 °C značně zvyšují s teplotou.
Příklad 5 a srovnávací příklady J a K
Způsobem popsaným výše byly získány vzorky kyseliny octové (zbytek ze sušicí kolony) ze závodu na výrobu kyseliny octové typu Monsanto, s obsahem 540 x 107 % hmotnostních celkových jodidů, 238 x 10'7 % hmotnostních celkových jodidů, popřípadě 259 x 10'7 % hmotnostních celkových jodidů. Kyselina byla zpracována jako výše s použitím ochranného lože pryskyřice Amberlyst®15 s vyměněnými ionty stříbra při teplotě 25 a 50 °C. Výsledky jsou uvedeny na obr. 5. Jak je vidět z obr. 5, účinnost při 50 °C byla daleko lepší než účinnost odstraňování při 25 °C. Úvodní lože odstranilo více než 99 % (téměř kvantitativní odstranění) celkových jodidů při teplotě 50 °C.
když byl vynález podrobně popsán a ukázán na příkladech, odborníkům v oboru budou zřejmé různé modifikace. V rámci předkládaného vynálezu je například možné použít iontoměničové pryskyřice vhodné pro vyšší teploty. Takové modifikace spadají do podstaty a rozsahu předkládaného vynálezu, který je definován v přiložených nárocích.

Claims (26)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Způsob odstraňování organických jodidů z nevodného organického média obsahujícího organické jodidy, přičemž alespoň 20 % organických jodidů v organickém médiu obsahuje organické CIO nebo vyšší alkyl jodidy, kde nevodné organické médium obsahuje kyselinu octovou nebo acetan hydrid získané karbony lácí methanolu a/nebo methylacetátu v přítomnosti rhodiového katalyzátoru a methyljodidu, v jednozónovém dešti lačním procesu bez použití kolony pro io odstraňování těžkých podílů nebo případné dokončovací destilační kolony, vyznačující se tím, že se organické médium uvede do kontaktu s makroporézní, silně kyselou iontoměničovou pryskyřicí, kde alespoň 1 % aktivních míst piyskyřice bylo převedeno do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti, při teplotě vyšší než 50 °C.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že organické médium obsahuje
    15 organické jodidy s délkou alifatického řetězce Cio nebo vyšší.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že organické médium obsahuje organické jodidy, z nichž alespoň 25 % hmotnostních má délku alifatického řetězce C,o nebo vyšší.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že alespoň 50 % organických jodidů
    20 v organickém médiu obsahuje organické jodidy s délkou alifatického řetězce CIO nebo vyšší.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž4, vyznačující se tím, že organické jodidy obsahují jodidy zvolené ze skupiny, kterou tvoří decyljodid a dodecyljodid.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že způsob se provádí uvedením do kontaktu organického média s makroporézní, silně kyselou iontoměničovou pryskyřicí, kde ales25 ροή l % aktivních míst pryskyřice bylo převedeno do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti, při teplotě vyšší než 50 °C, přičemž se z organického média odstraní alespoň 90 % hmotnostních decyljodidu a dodecyljodidu.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoli z nároků lažó, vyznačující se tím, že organické médium obsahuje před zpracováním kationtovým iontoměničovým substrátem s vyměněnými
    30 ionty stříbra nebo rtuti od 10 do 1000 x 10‘7 % celkových jodidů.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že organické médium obsahuje od 20 do 750 x 10'7 % celkových jodidů.
  9. 9. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž8, vyznačující se tím, že organické médium se uvede do kontaktu s iontoměničovým substrátem při teplotě alespoň 60 °C.
    35
  10. 10. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž8, vyznačující se tím, že organické médium se uvede do kontaktu s iontoměničovým substrátem při teplotě alespoň 70 °C.
  11. 11. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že organické médium se uvede do kontaktu s iontoměničovým substrátem při teplotě alespoň 80 °C.
  12. 12. Způsob podle nároku 1, při kterém se poskytne proud kyseliny octové nebo acetanhydrídu s
    40 obsahem organických jodidů, kde iontoměničová pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti je účinná pro odstranění alespoň 90 % hmotnostních organických jodidů přítomných v proudu kyseliny octové nebo acetanhydrídu, vyznačující se tím, že tento proud se přivede při teplotě vyšší než 50 °C do kontaktu s makroporézní, silně kyselou iontoměničovou pryskyřicí, kde alespoň 1 % aktivních míst pryskyřice bylo převedeno do formy s vyměněnými
    45 ionty stříbra nebo rtuti.
    -7CZ 303388 B6
  13. 13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že proudem je proud kyseliny octové.
  14. 14. Způsob podle nároku 12 nebo 13, vyznačující se tím, že krok uvedení proudu do kontaktu s pryskyřicí probíhá při teplotě alespoň 60 °C.
  15. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že krok uvedení proudu do kontaktu s pryskyřicí probíhá pri teplotě alespoň 70 °C.
  16. 16. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že krok uvedení proudu do kontaktu s pryskyřicí probíhá při teplotě alespoň 80 °C.
  17. 17. Způsob podle kteréhokoli z nároků 12ažl6, vyznačující se tím, že iontoměničovou pryskyřicí je pryskyřice obsahující funkční skupiny sulfonové kyseliny.
  18. 18. Způsob podle kteréhokoli z nároků 12 až 17, vyznačující se tím, že před uvedením do kontaktu s pryskyřicí má proud obsah jodidu vyšší než 100 x 10'7 % hmotnostních organických jodidů.
  19. 19. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že před uvedením do kontaktu s pryskyřicí má proud obsah organických jodidů vyšší než 200 x 10‘7 % hmotnostních.
  20. 20. Způsob podle kteréhokoli z nároků 12ažl9, vyznačující se tím, že do formy s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti je převedeno od 25 do 75 % aktivních míst iontoměničové pryskyřice.
  21. 21. Způsob podle kteréhokoli z nároků 12 až 20, vyznačující se tím, že iontoměničová pryskyřice je iontoměničová pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra.
  22. 22. Způsob podle kteréhokoli z nároků 12až21, vyznačující se tím, že iontoměničovou pryskyřicí je sty ren/di viny lbenzenová iontoměničová pryskyřice.
  23. 23. Způsob podle nároku 1, kde organický jodid obsahuje dodecyljodid, vyznačující se tím, že se kyselina octová nebo acetanhydrid obsahující organický jodid uvedou do kontaktu se substrátem makroporézní, silně kyselé kationtové iontoměničové pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti pri teplotě vyšší než 50 °C.
  24. 24. Způsob podle nároku 23, vyznačující se tím, že krok uvedení kyseliny octové nebo acetanhydridu do kontaktu se substrátem kationtové iontoměničové pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti se provádí při teplotě alespoň 60 °C.
  25. 25. Způsob podle nároku 24, vyznačující se tím, že krok uvedení kyseliny octové nebo acetanhydridu do kontaktu se substrátem kationtové iontoměničové pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti se provádí pri teplotě alespoň 70 °C.
  26. 26. Způsob podle nároku 25, vyznačující se tím, že krok uvedení kyseliny octové nebo acetanhydridu do kontaktu se substrátem kationtové iontoměničové pryskyřice s vyměněnými ionty stříbra nebo rtuti se provádí pri teplotě alespoň 80 °C.
CZ20023535A 2000-03-24 2001-03-23 Zpusob odstranování organických jodidu CZ303388B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/534,868 US6225498B1 (en) 2000-03-24 2000-03-24 Method of removing organic iodides from organic media

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20023535A3 CZ20023535A3 (cs) 2003-04-16
CZ303388B6 true CZ303388B6 (cs) 2012-08-29

Family

ID=24131844

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20023535A CZ303388B6 (cs) 2000-03-24 2001-03-23 Zpusob odstranování organických jodidu

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6225498B1 (cs)
EP (1) EP1268388B1 (cs)
JP (1) JP5507029B2 (cs)
KR (1) KR100805586B1 (cs)
CN (1) CN1258513C (cs)
AR (1) AR027631A1 (cs)
AT (1) ATE300515T1 (cs)
AU (2) AU4594101A (cs)
BR (1) BR0109488A (cs)
CA (1) CA2403284C (cs)
CZ (1) CZ303388B6 (cs)
DE (1) DE60112263T2 (cs)
ES (1) ES2244596T3 (cs)
GC (1) GC0000276A (cs)
MX (1) MXPA02009396A (cs)
MY (1) MY117486A (cs)
NO (1) NO328989B1 (cs)
NZ (1) NZ521266A (cs)
PL (1) PL203233B1 (cs)
RU (1) RU2254325C2 (cs)
TR (1) TR200202233T2 (cs)
TW (1) TWI300005B (cs)
UA (1) UA72963C2 (cs)
WO (1) WO2001072422A2 (cs)
YU (1) YU71402A (cs)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6225498B1 (en) * 2000-03-24 2001-05-01 Celanese International Corporation Method of removing organic iodides from organic media
US20080116417A1 (en) * 2006-11-14 2008-05-22 Samuels George J Iodine and iodide removal method
US7588690B1 (en) * 2009-02-10 2009-09-15 The Purolite Company Method of iodide removal
US8704010B2 (en) 2010-05-07 2014-04-22 Celanese International Corporation Alcohol production process with impurity removal
US8378141B2 (en) 2010-08-16 2013-02-19 Celanese International Corporation Process and system for supplying vapor from drying column to light ends column
US8461379B2 (en) 2010-10-12 2013-06-11 Celanese International Corporation Production of acetic acid comprising feeding at least one reactant to a recycle stream
JP5995853B2 (ja) 2010-10-13 2016-09-21 セラニーズ・インターナショナル・コーポレーション ハロゲン促進剤を回収し、且つ過マンガン酸塩還元性化合物を除去するためのプロセス
US8637698B2 (en) 2010-11-19 2014-01-28 Celanese International Corporation Production of acetic acid with an increased production rate
WO2012092360A1 (en) * 2010-12-30 2012-07-05 Celanese International Corporation Purification of acetic acid product streams
WO2013070216A1 (en) 2011-11-09 2013-05-16 Celanese International Corporation Integrated ethanol production from methanol via carbonylation and hydrogenation by extracting halides from acetic acid
US8859810B2 (en) 2012-08-21 2014-10-14 Celanese International Corporation Process for recovering permanganate reducing compounds from an acetic acid production process
RS59574B1 (sr) 2014-10-02 2019-12-31 Celanese Int Corp Proces za proizvodnju sirćetne kiseline
US9260369B1 (en) 2014-11-14 2016-02-16 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid product having low butyl acetate content
US9302975B1 (en) 2015-07-01 2016-04-05 Celanese International Corporation Process for flashing a reaction medium
CN107207391B (zh) 2015-01-30 2020-11-06 国际人造丝公司 生产乙酸的方法
US9561994B2 (en) 2015-01-30 2017-02-07 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid
MX2017009867A (es) 2015-01-30 2017-11-15 Celanese Int Corp Procedimientos para producir acido acetico.
US9487464B2 (en) 2015-01-30 2016-11-08 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid
US9505696B2 (en) 2015-02-04 2016-11-29 Celanese International Corporation Process to control HI concentration in residuum stream
US10413840B2 (en) 2015-02-04 2019-09-17 Celanese International Coporation Process to control HI concentration in residuum stream
US9512056B2 (en) 2015-02-04 2016-12-06 Celanese International Corporation Process to control HI concentration in residuum stream
US9822055B2 (en) 2015-06-23 2017-11-21 Lyondellbasell Acetyls, Llc Silver loaded halide removal resins for treating halide containing solutions
US9302974B1 (en) 2015-07-01 2016-04-05 Celanese International Corporation Process for producing acetic acid
US9382183B1 (en) 2015-07-01 2016-07-05 Celanese International Corporation Process for flashing a reaction medium
US9382186B1 (en) 2015-07-01 2016-07-05 Celanese International Corporation Process for producing acetic acid
RS63644B1 (sr) 2015-10-02 2022-10-31 Celanese Int Corp Postupak za proizvodnju sirćetne kiseline recikliranjem vode
US9957216B2 (en) 2015-11-13 2018-05-01 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid
US9908835B2 (en) * 2015-11-13 2018-03-06 Celanese International Corporation Processes for purifying acetic and hydrating anhydride
US10807935B2 (en) 2018-11-02 2020-10-20 Celanese International Corporation Process for continuous acetic acid production
WO2021202270A1 (en) 2020-04-01 2021-10-07 Celanese International Corporation Processes for removing and/or reducing permanganate reducing compounds and alkyl iodides
MX2022015387A (es) 2020-06-03 2023-01-16 Celanese Int Corp Produccion y purificacion de acido acetico.

Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0196173A1 (en) * 1985-03-07 1986-10-01 Celanese Corporation Removal of iodide compounds from non-aqueous organic media
EP0296584A2 (en) * 1987-06-24 1988-12-28 Union Carbide Corporation Removal of halides from carboxylic acids
EP0482787A2 (en) * 1990-10-19 1992-04-29 The British Petroleum Company P.L.C. Process for removing iodide compounds from carboxylic acids and/or their anhydrides
EP0535605A2 (en) * 1991-09-30 1993-04-07 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Iodide removal process
EP0538040A2 (en) * 1991-10-18 1993-04-21 BP Chemicals Limited Process for removing iodide compounds from carboxylic acids and carboxylic acid anhydrides
US5416237A (en) * 1992-06-02 1995-05-16 Bp Chemicals Limited Process for the production of acetic acid
US5801279A (en) * 1996-04-26 1998-09-01 Daicel Chemical Industries, Ltd. Method for removing iodine compounds contained in organic medium
EP0893160A1 (en) * 1997-07-23 1999-01-27 BP Chemicals Limited Loaded ion-exchange resins, their preparation and uses

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5139981A (en) 1987-06-24 1992-08-18 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Process for preparing silver(I)-exchanged resins
GB9023634D0 (en) * 1990-10-31 1990-12-12 British Petroleum Co Plc Process for purifying acetic acid and/or acetic anhydride
DE69500905T2 (de) 1994-05-31 1998-02-12 Eastman Chem Co Verfahren zur Entfernung von Jod enthaltenden Verbindungen aus Essigsäure
US6225498B1 (en) * 2000-03-24 2001-05-01 Celanese International Corporation Method of removing organic iodides from organic media

Patent Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0196173A1 (en) * 1985-03-07 1986-10-01 Celanese Corporation Removal of iodide compounds from non-aqueous organic media
EP0296584A2 (en) * 1987-06-24 1988-12-28 Union Carbide Corporation Removal of halides from carboxylic acids
EP0482787A2 (en) * 1990-10-19 1992-04-29 The British Petroleum Company P.L.C. Process for removing iodide compounds from carboxylic acids and/or their anhydrides
EP0535605A2 (en) * 1991-09-30 1993-04-07 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Iodide removal process
EP0538040A2 (en) * 1991-10-18 1993-04-21 BP Chemicals Limited Process for removing iodide compounds from carboxylic acids and carboxylic acid anhydrides
US5416237A (en) * 1992-06-02 1995-05-16 Bp Chemicals Limited Process for the production of acetic acid
US5801279A (en) * 1996-04-26 1998-09-01 Daicel Chemical Industries, Ltd. Method for removing iodine compounds contained in organic medium
EP0893160A1 (en) * 1997-07-23 1999-01-27 BP Chemicals Limited Loaded ion-exchange resins, their preparation and uses

Also Published As

Publication number Publication date
NO20024546D0 (no) 2002-09-23
RU2002128630A (ru) 2004-02-20
MY117486A (en) 2004-07-31
EP1268388A2 (en) 2003-01-02
ATE300515T1 (de) 2005-08-15
CA2403284C (en) 2010-06-22
TR200202233T2 (tr) 2003-03-21
NO328989B1 (no) 2010-07-12
AU2001245941B2 (en) 2004-03-11
DE60112263D1 (de) 2005-09-01
BR0109488A (pt) 2003-06-10
CN1419531A (zh) 2003-05-21
NZ521266A (en) 2004-07-30
UA72963C2 (uk) 2005-05-16
AR027631A1 (es) 2003-04-02
ES2244596T3 (es) 2005-12-16
EP1268388B1 (en) 2005-07-27
TWI300005B (en) 2008-08-21
CZ20023535A3 (cs) 2003-04-16
CN1258513C (zh) 2006-06-07
RU2254325C2 (ru) 2005-06-20
GC0000276A (en) 2006-11-01
CA2403284A1 (en) 2001-10-04
KR20020080501A (ko) 2002-10-23
PL203233B1 (pl) 2009-09-30
WO2001072422A2 (en) 2001-10-04
JP5507029B2 (ja) 2014-05-28
PL357821A1 (en) 2004-07-26
US6225498B1 (en) 2001-05-01
MXPA02009396A (es) 2003-02-12
KR100805586B1 (ko) 2008-02-20
AU4594101A (en) 2001-10-08
YU71402A (sh) 2006-03-03
NO20024546L (no) 2002-11-07
JP2003527963A (ja) 2003-09-24
DE60112263T2 (de) 2006-04-13
WO2001072422A3 (en) 2002-03-07
WO2001072422A8 (en) 2002-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ303388B6 (cs) Zpusob odstranování organických jodidu
AU2001245941A2 (en) Method of removing organic iodides from organic media
AU2001245941A1 (en) Method of removing organic iodides from organic media
US4615806A (en) Removal of iodide compounds from non-aqueous organic media
TWI244479B (en) Low energy carbonylation process
KR100231623B1 (ko) 카르복실산 및 카르복실산 무수물로부터의 요오드화 화합물 제거방법
JP7265867B2 (ja) 加水分解性有機溶媒のための精製プロセス
RU2531304C2 (ru) Способ обработки ионообменной смолы
CN1214336A (zh) 羰基化生产羧酸和/或其酸酐的方法
PL185584B1 (pl) Sposób oczyszczania quasi-bezwodnych cieczy organicznych
CS316191A3 (en) Process for removing iodide compounds from carboxylic acids and/or aldehydes
EP0546630B1 (en) Process for removing mercury from organic media which also contain arsenic
JPH0454142A (ja) フェノール化合物の分離方法
JP2022078891A (ja) 精製された有機不純物吸着剤の製造方法および精製装置ならびに該有機不純物吸着剤の薬液精製装置への使用
US20220355287A1 (en) Liquid phase removal of trace of iodide from an organic media using tertiary amine ion exchange adsorbent
TW202402370A (zh) 有機溶劑之精製方法及精製裝置
JP2023137717A (ja) 過酸化水素水精製用混合床イオン交換体の調製方法および過酸化水素水の精製方法
JP2012140401A (ja) ガレート型カテキンの精製方法及び精製装置
WO2000027779A1 (en) Process for removing halide impurities by resin treatment
FR2593494A1 (fr) Procede de recuperation du technetium

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20140323