PL203233B1 - Sposób usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego - Google Patents

Sposób usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego

Info

Publication number
PL203233B1
PL203233B1 PL357821A PL35782101A PL203233B1 PL 203233 B1 PL203233 B1 PL 203233B1 PL 357821 A PL357821 A PL 357821A PL 35782101 A PL35782101 A PL 35782101A PL 203233 B1 PL203233 B1 PL 203233B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
iodide
organic
stream
iodides
resin
Prior art date
Application number
PL357821A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357821A1 (pl
Inventor
George A. Blay
Jerry A. Broussard
G. Paull Torrence
Original Assignee
Celanese Int Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24131844&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL203233(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Celanese Int Corp filed Critical Celanese Int Corp
Publication of PL357821A1 publication Critical patent/PL357821A1/pl
Publication of PL203233B1 publication Critical patent/PL203233B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/47Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by solid-liquid treatment; by chemisorption
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J39/00Cation exchange; Use of material as cation exchangers; Treatment of material for improving the cation exchange properties
    • B01J39/04Processes using organic exchangers
    • B01J39/05Processes using organic exchangers in the strongly acidic form

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Cleaning Or Drying Semiconductors (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • ing And Chemical Polishing (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego. Wynalazek ujawnia ogólnie usuwanie jodków ze środowiska organicznego, a dokładniej usuwanie wyższych jodków, takich jak jodek dodecylu z kwasu octowego i/lub bezwodnika octowego wytwarzanych w procesie, w którym stosuje się katalizator rodowo-jodkowy. W najszerzej stosowanym procesie wytwarzania kwasu octowego, dobrze znanego jako proces Monsanto, stosuje się karbonylowanie metanolu w obecności rodu, jodku metylu, octanu metylu i wody. Chociaż otrzymany produkt nadaje się do stosowania do wielu celów, to jednakże, zanieczyszczenie jodem jest problemem jeśli chodzi o kwas octowy produkowany w procesie Monsanto lub bezwodnik octowy wytwarzany w procesie z użyciem katalizatora rodowo-jodkowego.
Hilton stwierdził, że makrousieciowane, silnie kwasowe kationowe żywice jonowymienne, zawierające co najmniej jeden procent centrów aktywnych przekształconych w centra srebrowe lub rtęciowe, wykazywały godną uwagi skuteczność w usuwaniu jodkowych zanieczyszczeń w kwasie octowym lub innym środowisku organicznym. Ilość srebra lub rtęci związana z żywicą może wynosić od 1 procenta aż do 100 procent. Korzystnie jest, jeśli około 25 procent do około 75 procent centrów aktywnych zawiera srebro lub rtęć, a najkorzystniej około 50 procent. W opisie patentowym St. Z jednoczonych Ameryki nr 4615806 jest ujawniony sposób usuwania różnych jodków z kwasu octowego. W szczególności, w przykładach pokazano usuwanie jodku metylu, jodowodoru, J2 i jodku heksylu. Różne wykonania tego wynalazku ujawnionego w opisie patentowym St. Zjednoczonych Ameryki nr 4615806 pojawiały się następnie w literaturze. W opisie patentowym St. Zjednoczonych Ameryki nr 5139981 (Kurland) opisano sposób usuwania jodków z ciekłego kwasu karboksylowego zanieczyszczonego halogenkiem, który polega na kontaktowaniu ciekłego kwasu zanieczyszczonego halogenkiem z makrousieciowaną żywicą wymienną zawierającą srebro(I). Halogenek reaguje ze srebrem związanym z ż ywicą i jest usuwany ze strumienia kwasu octowego. Wynalazek ujawniony w opisie patentowym nr 5139981 bardziej szczegółowo dotyczy ulepszonego sposobu wytwarzania srebrowych makrousieciowanych wymiennych żywic, które nadają się do usuwania jodku z kwasu octowego.
W opisie patentowym St. Zjednoczonych Ameryki nr 5227524 (autor Jones) ujawniony jest sposób usuwania jodków, w którym stosuje się specjalną makrousieciowaną, silnie kwasową żywicę jonowymienną wymienioną srebrem. Żywica ta ma od około 4 do około 12 procent usieciowań (wiązań poprzecznych), ma powierzchnię właściwą w formie protonowej, uzyskaną po wysuszeniu wilgotnego produktu zawierającego wodę, mniejszą niż 10 m2/g zaś po wysuszeniu wilgotnego produktu, w którym wodę zastą piono metanolem, jej powierzchnia właściwa jest większa niż 10 m2/g. Żywica zawiera co najmniej jeden procent centrów aktywnych przekształconych w centra srebrowe, a korzystnie od około 30 do około 70 procent jej centrów aktywnych jest przekształconych w centra srebrowe.
W opisie patentowym St. Zjednoczonych Ameryki nr 5801279 (Miura i inni) ujawniony jest sposób eksploatacji złoża z wymienioną srebrową, makrousieciowaną, silnie kwasową, jonowymienną żywicą do usuwania jodków ze strumienia kwasu octowego otrzymywanego w procesie Monsanto. Sposób eksploatacji obejmuje eksploatację złoża w czasie stopniowego podnoszenia temperatury i kontaktowanie kwasu octowego i/lub bezwodnika octowego zawierają cych zwią zki jodu z ż ywicami. W opisie patentowym jest ilustracyjny przykład usuwania jodku heksylu z kwasu octowego w temperaturze od około 25°C do około 45°C.
Są także inne żywice jonowymienne stosowane do usuwania zanieczyszczeń jodkowych z kwasu octowego i/lub bezwodnika octowego. I tak, w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5220058 (Fish i inni) ujawniono stosowanie żywic jonowymiennych z wymienionymi na metal tiolowymi grupami funkcyjnymi do usuwania zanieczyszczeń jodkowych z kwasu octowego i/lub bezwodnika octowego. Zwykle, funkcyjne grupy tiolowe w żywicy jonowymiennej są wymienione srebrem, palladem lub rtęcią.
Także, w Europejskiej Publikacji nr 0685445 A1 ujawniono sposób usuwania związków jodkowych z kwasu octowego. Sposób obejmuje kontaktowanie strumienia kwasu octowego zanieczyszczonego jodkami z poliwinylopirydyną w podwyższonych temperaturach w celu usunięcia jodków. Zwykle, kwas octowy wprowadza się na złoże żywicy, zgodnie z opisem w Europejskiej Publikacji nr 0685445 Al, w temperaturze około 100°C.
Pomimo rosnących kosztów ciśnienia i wyższych cen energii istniała zawsze zwiększona motywacja aby uprościć chemiczne operacje produkcyjne, a w szczególności zmniejszyć ilość etapów wytwarzania produktu. Pod tym względem, należy odnotować opis patentowy St. Zjednoczonych Ameryki
PL 203 233 B1 nr 5416237 (Aubigne i inni), w którym ujawniono proces z pojedynczą strefą destylacyjną do wytwarzania kwasu octowego. Takie modyfikacje procesu, pożądane z punktu widzenia kosztów energii, prowadzą do zwiększonych wymagań jeśli chodzi o etap oczyszczania. W szczególności, mniej obiegów powrotnych materiałów i mniej etapów oczyszczania prowadzi do wyższego stężenia jodków (lub braku możliwości ich usunięcia) w strumieniu produktu, a w szczególności zwiększenia ilości jodków o wyż szej masie czą steczkowej. Na przykł ad, jodek oktylu, jodek decylu i jodek dodecylu, jak również jodek heksadecylu, wszystkie mogą znajdować się w strumieniu produktu.
Dotychczas stosowane złoża żywic, jak opisano powyżej, nie pozwalały skutecznie i ilościowo usuwać wyższych organicznych jodków ze środowiska organicznego, takiego jak kwas octowy lub strumienie kwasu octowego, jak wymagają tego niektóre końcowe zastosowania, w szczególności, do produkcji monomeru octanu winylowego. Zgodnie z tym, celem obecnego wynalazku jest dostarczenie sposobu wydajnego i prawie ilościowego usuwania wyższych jodków organicznych ze strumienia kwasu octowego i/lub bezwodnika octowego w procesie produkcyjnym.
Przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego, charakteryzujący się tym, że obejmuje:
(a) dostarczanie strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego zawierającego jodki organiczne, w którym co najmniej 20 procent jodków organicznych w strumieniu zawiera jodki organiczne C10 lub wyższe, i w którym jodek organiczny zawiera jodek dodecylu;
(b) kontaktowanie strumienia, w temperaturze co najmniej 50°C, z makrousieciowaną, silnie kwasową żywicą jonowymienną, w której co najmniej 1 procent miejsc aktywnych żywicy jest przekształconych do postaci srebrowej lub rtęciowej, i w której żywicą jonowymienną jest żywica funkcjonalizowana kwasem sulfonowym, i gdzie (c) zastosowana żywica jonowymienna wymieniona srebrem lub rtęcią jest skuteczna w usuwaniu co najmniej 90% wagowych jodków organicznych ze strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego; i która to żywica jonowymienna wymieniona srebrem lub rtęcią jest skuteczna w usuwaniu co najmniej 90% wagowych jodku decylu i jodku dodecylu ze strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego.
W sposobie korzystnie strumień jest strumieniem kwasu octowego.
W sposobie korzystnie zawartość jodku organicznego w strumieniu przed kontaktowaniem z ż ywicą jest wię ksza niż 100 ppb wagowych.
Korzystnie w sposobie zawartość jodku organicznego w strumieniu przed kontaktowaniem z ż ywicą jest wię ksza niż 200 ppb wagowych.
Korzystnie w sposobie zawartość jodku organicznego w strumieniu po kontaktowaniu z żywicą jest mniejsza niż 20 ppb.
Korzystnie w sposobie zawartość jodku w strumieniu po kontaktowaniu z żywicą jest mniejsza niż 10 ppb.
Sposób korzystnie charakteryzuje się tym, że żywica jonowymienna ma od 25 do 75% miejsc aktywnych przekształconych do postaci srebrowej lub rtęciowej.
Sposób korzystnie charakteryzuje się tym, że żywicą jonowymienną jest jonowymienna żywica wymieniona srebrem.
Korzystnie sposób charakteryzuje się tym, że żywicą jonowymienną jest jonowymienna żywica styrenowo/diwinylobenzenowa.
W sposobie korzystnie żywica jonowymienna jest skuteczna w usuwaniu co najmniej 95% wagowych jodków organicznych ze strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego.
W wynalazku ujawniono sposób usuwania jodków organicznych z niewodnego środowiska organicznego, który obejmuje kontaktowanie środowiska organicznego z kationowym substratem jonowymiennym wymienionym srebrem lub rtęcią, w temperaturze wyższej niż około 50°C. Na ogół, środowisko organiczne zawiera jodki organiczne o łańcuchu alifatycznym C10 lub dłuższym. W wielu przypadkach środowisko organiczne zawiera organiczne jodki, w których co najmniej około 25% wagowych ma alifatyczny łańcuch węglowy C10 lub dłuższy. W jeszcze innych przypadkach, co najmniej około 50% jodków organicznych obejmuje jodki organiczne, które mają łańcuch węglowy C10 lub dłuższy. Takie jodki mogą być wybrane z grupy, do której należą jodek decylu i jodek dodecylu. Korzystnie obróbka środowiska organicznego jest skuteczna, jeśli usuwa się co najmniej około 90 procent wagowych jodków decylu i jodków dodecylu ze środowiska organicznego. W pewnych przypadkach środowisko organiczne zawiera całkowitą ilość jodków w zakresie od około 10 ppb (części na miliard) do około 1000 ppb. Bardziej typowe są przypadki, gdy środowisko organiczne zawiera od około 250 ppb
PL 203 233 B1 wszystkich jodków do około 750 ppb wszystkich jodków. Obróbka środowiska organicznego pozwala usunąć co najmniej około 99 procent wszystkich jodków ze środowiska organicznego.
Zgodnie z wynalazkiem, dostarczany jest sposób usuwania jodków z kwasu octowego lub bezwodnika octowego, który obejmuje następujące etapy:
(1) dostarczenie strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego z jodkami organicznymi, gdzie co najmniej około 20 procent tych jodków organicznych to jodki organiczne o 10 węglach lub wyższej masie cząsteczkowej, (2) kontaktowanie tego strumienia z makrousieciowaną, silnie kwasową żywicą jonowymienną, w której co najmniej około jeden procent miejsc aktywnych żywicy jest przekształconych w postać srebrową lub rtęciową.
Złoże jest eksploatowane w temperaturze (to znaczy żywicę utrzymuje się w tej temperaturze) na poziomie co najmniej około 50°C, i jest odpowiednie dla usunięcia co najmniej 90 procent jodków organicznych ze strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego. Najczęściej, sposób wykorzystuje się w praktyce do strumienia kwasu octowego. Typowe temperatury mogą obejmować temperatury co najmniej około 60°C, co najmniej około 70°C lub co najmniej około 80°C w zależności od szybkości strumieni i charakteru jodków, które mają być usunięte. Górna granica może wynosić około 100°C lub nawet do 150°C pod warunkiem, że wybrana żywica jest trwała w tych temperaturach.
Najbardziej typową żywicą jest żywica funkcjonalizowana kwasem sulfonowym, w której od około 25 do około 75 procent miejsc aktywnych jest przekształconych do postaci srebrowej, przy czym strumień produktu, przed kontaktowaniem się z żywicą, zawiera więcej niż około 100 ppb jodku organicznego. Po kontaktowaniu z żywicą strumień, który początkowo zawierał więcej niż 100 ppb jodku organicznego, zwykle zawiera mniej niż 20 ppb jodku a bardziej pożądana ilość, to mniej niż około 10 ppb jodku organicznego.
W pewnych przypadkach strumień przed kontaktowaniem z żywicą, może zawierać więcej niż około 200 ppb jodku organicznego. W takich przypadkach, zastosowana żywica jonowymienna jest odpowiednia dla zmniejszenia zawartości jodku organicznego w strumieniu do mniej niż około 20 ppb, a korzystnie do mniej niż około 10 ppb. Najkorzystniejszą stosowaną żywicą jonowymienną jest żywica wymieniona srebrem, silnie kwaśna, sulfonowana żywica styrenowo/diwinylobenzenowa, w której od około 1 do około 95 procent miejsc funkcyjnych jest przekształconych w postać srebrową.
Ogólnie, sposób według wynalazku pozwala na skuteczne usunięcie co najmniej około 95 procent jodków organicznych ze strumienia produktu.
Stosowany w opisie, o ile nie podano inaczej, skrót ppb oznacza części na miliard w stosunku do ciężaru mieszaniny, ppm oznacza części na milion w stosunku do ciężaru mieszaniny, a procent, „%” oznacza procent wagowy mieszaniny lub procent wagowy składnika tak jak wskazuje kontekst.
Wynalazek jest opisany szczegółowo poniżej w powiązaniu z zamieszczonymi rysunkami. Na rysunkach:
Fig. 1 przedstawia wykres stężenia jodku w obrabianym kwasie octowym w zależności od czasu, dla handlowych próbek materiału pobranych z pozostałości w kolumnie osuszania, w której obróbkę przeprowadzono w warunkach otoczenia.
Fig. 2 przedstawia wykres stężenia jodku w wycieku kwasu octowego w zależności od czasu, dla jodku dodecylu i jodku heksylu po obróbce w różnych temperaturach.
Fig. 3 przedstawia wykres stężenia jodków w zależności od czasu, w wycieku kwasu octowego, po obróbce, dla jodku heksylu i jodku neopentylu.
Fig. 4 przedstawia wykres różnych izoterm eluowania w temperaturze od 25°C do 100°C dla jodku alkilowego usuwanego z kwasu octowego, i
Fig. 5 przedstawia wykres stężenia jodku w wycieku kwasu octowego w zależności od czasu dla handlowych próbek materiału obrabianych w 25°C i zgodnie ze sposobem według obecnego wynalazku.
Sposób według wynalazku nadaje się do usuwania związków jodkowych z niewodnych, organicznych środowisk. Takimi środowiskami mogą być organiczne kwasy, bezwodniki kwasów organicznych, alkohole, etery, estry i tym podobne. Szczególnie ważnymi środowiskami są kwas octowy i bezwodnik octowy, które określane terminem „niewodne” oznaczają po prostu, że nie zawierają wody w jakimś znacznym stopniu, to znaczy woda nie znajduje się w ilości znacznie powyżej ich rozpuszczalności w obrabianym środowisku organicznym. Na ogół, są to ilości nie większe niż 1%, a zwykle nie większe niż 0,5%, nawet w przypadku organicznych środowisk, które bardzo dobrze mieszają się z wodą .
PL 203 233 B1
Całkowita ilość jodku, jaka znajduje się w organicznym środowisku będzie różna w zależności od specyficznego charakteru organicznego środowiska. Na ogół, całkowita ilość jodku nie będzie przekraczać 1000 części na miliard (ppb), jeśli jest obrabiana sposobem według obecnego wynalazku, lecz zwykle będzie mieścić się w zakresie od około 5 do około 500 ppb.
Wynalazek jest szczególne użyteczny do usuwania jodków organicznych o wysokiej masie cząsteczkowej z kwasu octowego, z jakimi można się zetknąć w procesie karbonylowania typu Monsanto, w którym pożądane jest zmniejszenie do minimum ilości składników stosowanych w etapie oczyszczania, jak to ujawniono, na przykład, w opisie patentowym St. Zjednoczonych Ameryki nr 5416237 (Aubigne i inni), który jest tutaj załączony w całości jako odnośnik. Poza stosowaniem kolumny do obróbki frakcji ciężkich lub ewentualnej kolumny destylacyjnej produktów końcowych, usuwanie jodków o wysokiej masie cząsteczkowej ze strumienia produktu jest konieczne, aby produkt spełniał warunki techniczne na zawartość jodków. Szczególnie dotyczy zastosowań końcowych wrażliwych na jodki, takich jak wytwarzanie monomeru octanu winylowego, na co zwracają uwagę specjaliści w tej dziedzinie.
Żywice jonowymienne lub inne odpowiednie substraty zwykle wytwarzane do zastosowania w zwią zku z obecnym wynalazkiem, przez wymianę w jakikolwiek sposób od okoł o 1 do okoł o 99 procent miejsc aktywnych żywicy na ich postać srebrową lub rtęciową, przez kontaktowanie żywicy z solą srebra lub rtęci, jak podano, na przykład, w opisach patentowych St. Zjednoczonych Ameryki o nr 4615806, 5139981, 5227524, ujawnionych tutaj jako odnośniki.
Odpowiednie trwałe żywice jonowymienne stosowane w związku z obecnym wynalazkiem są to przeważnie żywice typu „RSO3H klasyfikowane jako „silne kwasy”, czyli z osadzonym kwasem sulfonowym, żywice kationowymienne, makrousieciowane (makroporowate). Do szczególnie odpowiednich żywic jonowymiennych należy żywica Amberlyst® 15 (produkcja Rohm and Haas), która nadaje się zwłaszcza do stosowania w podwyższonych temperaturach. Można także stosować inne trwałe jonowymienne substraty takie jak zeolity, ale pod warunkiem, że materiał jest trwały w środowisku organicznym w stosowanych warunkach, to znaczy, nie będzie ulegał chemicznemu rozkładowi lub uwalniał srebro lub rtęć do środowiska organicznego w ilościach nieakceptowalnych. Zeolitowe, kationowymienne substraty są opisane, na przykład, w opisie patentowym St. Zjednoczonych Ameryki nr 5962735 (Kulpathipanja i inni), którego ujawnienie stanowi odnośnik dla niniejszego zgłoszenia.
W temperaturach wyższych niż około 50°C, substrat kationowymienny ze srebrem lub rtęcią mogą uwalniać jedynie małe ilości srebra rzędu 500 ppb lub mniej i wtedy taki wymieniony substrat srebrowy lub rtęciowy jest uznawany jako chemicznie trwały w stosowanych warunkach. Korzystniejsze są materiały, w których strata srebra do środowiska organicznego wynosi mniej niż około 100 ppb, a jeszcze bardziej korzystne, gdy strata srebra do środowiska organicznego wynosi mniej niż około 20 ppb. Straty srebra mogą być nieco wyższe na początku po rozpoczęciu procesu lub jeśli proces prowadzi się tak, że możliwy jest kontakt ze światłem, ponieważ jodek srebra uważany jest za związek fotoreaktywny, który może tworzyć rozpuszczalne kompleksy w kontakcie ze światłem. W każdym wypadku, jeśli to pożądane, złoże kationowego materiału w nie wymienionej postaci można umieścić współprądowo ze srebrowym lub rtęciowym materiałem wymiennym stosowanym w wynalazku.
Proces według wynalazku można prowadzić w dowolnej, odpowiedniej konfiguracji. Szczególnie korzystną konfiguracją jest stosowanie złoża z materiału rozdrobnionego (określanego tutaj jako „złoże zabezpieczające”) jako że ta konfiguracja jest szczególnie wygodna. Typowa szybkość przepływu, taka jaką stosuje się przy oczyszczaniu kwasu octowego, wynosi od około 0,5 do około 20 objętości złoża na godzinę (BV/h). Objętość złoża organicznego środowiska jest to po prostu objętość środowiska równa objętości zajmowanej przez złoże żywicy. Szybkość przepływu 1 BV/h oznacza więc, że ilość cieczy organicznej równa się objętości zajmowanej przez złoże żywicy, która przechodzi przez złoże żywicy w ciągu jednej godziny. Korzystne szybkości przepływu wynoszą zwykle od około 6 do około 10 BV/h, podczas gdy korzystna szybkość przepływu wynosi często około 6 BV/h.
Wynalazek będzie lepiej zrozumiały na podstawie załączonych niżej przykładów.
P r z y k ł a d y
W załączonych przykł adach stosowano procedury opisane poniż ej. Usuwanie jodków przeprowadzono stosując wymienioną srebrem żywicę Amberlyst® 15. Żywicę (100 ml, wilgotna) załadowano do szklanej kolumny o średnicy zewnętrznej 22 mm i eluowano kwasem octowym zawierającym jodki, z szybkością przepływu 13,3 ml/min. Zawartość jodków w wycieku mierzono co dwie godziny. Całkowitą zawartość jodków zmierzono w wycieku stosując odpowiednią technikę. Jedną z odpowiednich technik jest dobrze znana - neutronowa analiza aktywacyjna (NAA). Zawartość jodków w poszczególnych próbkach
PL 203 233 B1 wycieku także mierzono. Korzystną metodą w tym ostatnim przypadku jest chromatografia gazowa z detektorem wychwytu elektronów (electron capture detector).
P r z y k ł a d y p o r ó w n a w c z e A i B
Próbki pobrane z pozostałości z kolumny suszenia w typowej instalacji do produkcji kwasu octowego metodą Monsanto zawierające 540 ppb wszystkich jodków i 238 ppb wszystkich jodków obrabiano w temperaturze pokojowej, stosując złoże wymienione srebrem żywicę Amberlyst® 15 (CZ-B), a cał kowitą ilość jodków w wycieku mierzono w funkcji czasu i wyniki przedstawiono na Fig. 1. Jak widać na Fig. 1, całkowita ilość usuniętych jodków wynosi mniej niż około 90% i stopniowo zmniejsza się przez okres 10 godzin dając dużo niższe skuteczności usuwania.
W surowcu zidentyfikowano nastę pują ce zwią zki jodu: jodek metylu, jodek etylu,
2-jodo-2-metylopropan, jodek propylu, jodek 2-butylu, jodek butylu, jod jodek pentylu, jodek heksylu, jodek oktylu, jodek decylu, jodek dodecylu, jodek heksadecylu.
Głównymi komponentami jodkowymi o wysokiej masie cząsteczkowej były jodek decylu i jodek dodecylu.
P o r ó w n a w c z e p r z y k ł a d y C i D oraz P r z y k ł a d 1
Postępując według procedury opisanej powyżej, zmierzono zależność od temperatury skuteczności złoża zabezpieczającego dla względnie wysokich stężeń (ppm) jodków organicznych w kwasie octowym. Wyniki otrzymane dla jodku dodecylu i jodku heksylu w 25°C i 100°C są przedstawione na Fig. 2. Wyniki te wskazują, że skuteczność działania złoża zabezpieczającego bardzo wzrasta w temperaturze 100°C w porównaniu z temperaturą 25°C, dla jodku dodecylu. Poprawa skuteczności obejmuje zarówno poprawę wydajności usuwania jak i użytecznego czasu życia złoża.
P o r ó w n a w c z e p r z y k ł a d y E, F
Postępując według procedury opisanej powyżej, badano jaki wpływ na skuteczność działania złoża zabezpieczającego ma rozgałęzienie łańcucha. W tym celu porównano usuwanie jodku heksylu z usuwaniem jodku neopentylu. Wyniki przedstawiono na Fig. 2.
P r z y k ł a d y 2-4 i p o r ó w n a w c z e p r z y k ł a d y G i H
Postępując według procedury opisanej powyżej, oceniano skuteczność złoża zabezpieczającego wymienionego srebrem Amberlyst'u® dla usuwania jodku dodecylu w 25°C, 50°C, 75°C i 100°C oraz dla usuwania jodku heksylu w 25°C. Otrzymane wyniki przedstawiono na Fig. 4. Tutaj znowu, można zaobserwować, że skuteczności usuwania oraz użyteczne wydajności złoża bardzo wzrosły w temperaturach powyż ej około 50°C.
P r z y k ł a d 5 i p o r ó w n a w c z e p r z y k ł a d y J i K
Postępując według procedury opisanej powyżej, otrzymano próbki kwasu octowego (pozostałość z kolumny suszącej) z instalacji do produkcji kwasu octowego metodą Monsanto, które zawierały, odpowiednio, 540 ppb wszystkich jodków, 238 ppb wszystkich jodków i 259 ppb wszystkich jodków. Kwas traktowano, jak przedtem, stosując złoże zabezpieczające wymienione srebrem Amberlyst'u® 15, w temperaturze 25°C i 50°C. Otrzymane wyniki przedstawiono na Fig. 5. Jak można zauważyć na Fig. 5, skuteczność usuwania w temperaturze 50°C była dużo wyższa niż skuteczność usuwania w temperaturze 25°C. Rzeczywiście stosując złoże zabezpieczające usunięto więcej niż 99% (usunięcie prawie ilościowe) wszystkich jodków w temperaturze 50°C.
Mimo iż wynalazek został opisany szczegółowo i zilustrowany przykładami, to możliwe są różne modyfikacje łatwe do przewidzenia dla specjalistów. Na przykład, można używać żywicy jonowymiennej odpowiedniej do pracy w wyższych temperaturach zgodnie z obecnym wynalazkiem. Takie modyfikacje są możliwe, w ramach istoty i zakresu obecnego wynalazku, który został zdefiniowany w załączonych zastrzeżeniach.

Claims (10)

1. Sposób usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego, znamienny tym, że obejmuje: (a) dostarczanie strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego zawierającego jodki organiczne, w którym co najmniej 20 procent jodków organicznych w strumieniu zawiera jodki organiczne C10 lub wyższe, i w którym jodek organiczny zawiera jodek dodecylu;
(b) kontaktowanie strumienia, w temperaturze co najmniej 50°C, z makrousieciowaną, silnie kwasową żywicą jonowymienną, w której co najmniej 1 procent miejsc aktywnych żywicy jest przekształconych do postaci srebrowej lub rtęciowej, i w której żywicą jonowymienną jest żywica funkcjonalizowana kwasem sulfonowym, i gdzie (c) zastosowana żywica jonowymienna wymieniona srebrem lub rtęcią jest skuteczna w usuwaniu co najmniej 90% wagowych jodków organicznych ze strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego; i która to żywica jonowymienna wymieniona srebrem lub rtęcią jest skuteczna w usuwaniu co najmniej 90% wagowych jodku decylu i jodku dodecylu ze strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego.
2. Sposób wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e strumień jest strumieniem kwasu octowego.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawartość jodku organicznego w strumieniu przed kontaktowaniem z żywicą jest większa niż 100 ppb wagowych.
4. Sposób wedł ug zastrz. 3, znamienny tym, ż e zawartość jodku organicznego w strumieniu przed kontaktowaniem z żywicą jest większa niż 200 ppb wagowych.
5. Sposób wedł ug zastrz. 3, znamienny tym, ż e zawartość jodku organicznego w strumieniu po kontaktowaniu z żywicą jest mniejsza niż 20 ppb.
6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że zawartość jodku w strumieniu po kontaktowaniu z żywicą jest mniejsza niż 10 ppb.
7. Sposób wedł ug zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ż e ż ywica jonowymienna ma od 25 do 75% miejsc aktywnych przekształconych do postaci srebrowej lub rtęciowej.
8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że żywicą jonowymienną jest jonowymienna żywica wymieniona srebrem.
9. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że żywicą jonowymienną jest jonowymienna żywica styrenowo/diwinylobenzenowa.
10. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że żywica jonowymienna jest skuteczna w usuwaniu co najmniej 95% wagowych jodków organicznych ze strumienia kwasu octowego lub bezwodnika octowego.
PL357821A 2000-03-24 2001-03-23 Sposób usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego PL203233B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/534,868 US6225498B1 (en) 2000-03-24 2000-03-24 Method of removing organic iodides from organic media
PCT/US2001/009208 WO2001072422A2 (en) 2000-03-24 2001-03-23 Method of removing organic iodides from organic media

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357821A1 PL357821A1 (pl) 2004-07-26
PL203233B1 true PL203233B1 (pl) 2009-09-30

Family

ID=24131844

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357821A PL203233B1 (pl) 2000-03-24 2001-03-23 Sposób usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6225498B1 (pl)
EP (1) EP1268388B1 (pl)
JP (1) JP5507029B2 (pl)
KR (1) KR100805586B1 (pl)
CN (1) CN1258513C (pl)
AR (1) AR027631A1 (pl)
AT (1) ATE300515T1 (pl)
AU (2) AU2001245941B2 (pl)
BR (1) BR0109488A (pl)
CA (1) CA2403284C (pl)
CZ (1) CZ303388B6 (pl)
DE (1) DE60112263T2 (pl)
ES (1) ES2244596T3 (pl)
GC (1) GC0000276A (pl)
MX (1) MXPA02009396A (pl)
MY (1) MY117486A (pl)
NO (1) NO328989B1 (pl)
NZ (1) NZ521266A (pl)
PL (1) PL203233B1 (pl)
RU (1) RU2254325C2 (pl)
TR (1) TR200202233T2 (pl)
TW (1) TWI300005B (pl)
UA (1) UA72963C2 (pl)
WO (1) WO2001072422A2 (pl)
YU (1) YU71402A (pl)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6225498B1 (en) * 2000-03-24 2001-05-01 Celanese International Corporation Method of removing organic iodides from organic media
US20080116417A1 (en) * 2006-11-14 2008-05-22 Samuels George J Iodine and iodide removal method
US7588690B1 (en) * 2009-02-10 2009-09-15 The Purolite Company Method of iodide removal
US8704010B2 (en) 2010-05-07 2014-04-22 Celanese International Corporation Alcohol production process with impurity removal
US8378141B2 (en) 2010-08-16 2013-02-19 Celanese International Corporation Process and system for supplying vapor from drying column to light ends column
US8461379B2 (en) 2010-10-12 2013-06-11 Celanese International Corporation Production of acetic acid comprising feeding at least one reactant to a recycle stream
US9056825B2 (en) 2010-10-13 2015-06-16 Celanese International Corporation Process for recovering halogen promoters and removing permanganate reducing compounds
US8637698B2 (en) 2010-11-19 2014-01-28 Celanese International Corporation Production of acetic acid with an increased production rate
MX2013007647A (es) 2010-12-30 2013-08-01 Celanese Int Corp Purificacion de torrentes de productos de acido acetico.
WO2013070216A1 (en) 2011-11-09 2013-05-16 Celanese International Corporation Integrated ethanol production from methanol via carbonylation and hydrogenation by extracting halides from acetic acid
US8859810B2 (en) 2012-08-21 2014-10-14 Celanese International Corporation Process for recovering permanganate reducing compounds from an acetic acid production process
EP3201165B1 (en) 2014-10-02 2019-08-21 Celanese International Corporation Process for producing acetic acid
US9260369B1 (en) 2014-11-14 2016-02-16 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid product having low butyl acetate content
US9302975B1 (en) 2015-07-01 2016-04-05 Celanese International Corporation Process for flashing a reaction medium
US9561994B2 (en) 2015-01-30 2017-02-07 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid
RS59401B1 (sr) 2015-01-30 2019-11-29 Celanese Int Corp Postupci proizvodnje sirćetne kiseline
US9487464B2 (en) 2015-01-30 2016-11-08 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid
WO2016122728A1 (en) 2015-01-30 2016-08-04 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid
US9505696B2 (en) 2015-02-04 2016-11-29 Celanese International Corporation Process to control HI concentration in residuum stream
US10413840B2 (en) 2015-02-04 2019-09-17 Celanese International Coporation Process to control HI concentration in residuum stream
US9512056B2 (en) 2015-02-04 2016-12-06 Celanese International Corporation Process to control HI concentration in residuum stream
CA2990613C (en) 2015-06-23 2019-04-09 Lyondellbasell Acetyls, Llc Silver loaded halide removal resins for treating halide containing solutions
US9382186B1 (en) 2015-07-01 2016-07-05 Celanese International Corporation Process for producing acetic acid
US9382183B1 (en) 2015-07-01 2016-07-05 Celanese International Corporation Process for flashing a reaction medium
US9302974B1 (en) 2015-07-01 2016-04-05 Celanese International Corporation Process for producing acetic acid
KR102438920B1 (ko) 2015-10-02 2022-08-31 셀라니즈 인터내셔날 코포레이션 물의 재순환과 함께 아세트산을 생산하는 방법
US9908835B2 (en) * 2015-11-13 2018-03-06 Celanese International Corporation Processes for purifying acetic and hydrating anhydride
US9957216B2 (en) 2015-11-13 2018-05-01 Celanese International Corporation Processes for producing acetic acid
US10807935B2 (en) 2018-11-02 2020-10-20 Celanese International Corporation Process for continuous acetic acid production
US20230127564A1 (en) 2020-04-01 2023-04-27 Celanese International Corporation Processes for removing and/or reducing permanganate reducing compounds and alkyl iodides
CN115916735A (zh) 2020-06-03 2023-04-04 国际人造丝公司 乙酸的生产和纯化

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4615806B1 (en) * 1985-03-07 1994-05-03 Hoechst Co American Removal of iodide compounds from non-aqueous organic media
US5139981A (en) 1987-06-24 1992-08-18 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Process for preparing silver(I)-exchanged resins
CA1305181C (en) * 1987-06-24 1992-07-14 Jonathan Joshua Kurland Removal of halides from carboxylic acids
GB9022787D0 (en) 1990-10-19 1990-12-05 British Petroleum Co Plc Process
GB9023634D0 (en) * 1990-10-31 1990-12-12 British Petroleum Co Plc Process for purifying acetic acid and/or acetic anhydride
US5220058A (en) 1991-09-30 1993-06-15 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Iodide removal process
GB9122168D0 (en) * 1991-10-18 1991-11-27 Bp Chem Int Ltd Process
GB9211671D0 (en) * 1992-06-02 1992-07-15 Bp Chem Int Ltd Process
DE69500905T2 (de) 1994-05-31 1998-02-12 Eastman Chem Co Verfahren zur Entfernung von Jod enthaltenden Verbindungen aus Essigsäure
JP3281258B2 (ja) 1996-04-26 2002-05-13 ダイセル化学工業株式会社 有機媒質中に含まれるヨウ素化合物を除去する際の運転方法
GB9715489D0 (en) * 1997-07-23 1997-10-01 Bp Chem Int Ltd Composition
US6225498B1 (en) * 2000-03-24 2001-05-01 Celanese International Corporation Method of removing organic iodides from organic media

Also Published As

Publication number Publication date
NO20024546D0 (no) 2002-09-23
US6225498B1 (en) 2001-05-01
AU4594101A (en) 2001-10-08
MY117486A (en) 2004-07-31
GC0000276A (en) 2006-11-01
NO328989B1 (no) 2010-07-12
MXPA02009396A (es) 2003-02-12
NO20024546L (no) 2002-11-07
KR20020080501A (ko) 2002-10-23
EP1268388B1 (en) 2005-07-27
CZ303388B6 (cs) 2012-08-29
ATE300515T1 (de) 2005-08-15
WO2001072422A2 (en) 2001-10-04
YU71402A (sh) 2006-03-03
ES2244596T3 (es) 2005-12-16
DE60112263D1 (de) 2005-09-01
WO2001072422A8 (en) 2002-12-19
RU2254325C2 (ru) 2005-06-20
UA72963C2 (uk) 2005-05-16
RU2002128630A (ru) 2004-02-20
JP2003527963A (ja) 2003-09-24
CA2403284A1 (en) 2001-10-04
BR0109488A (pt) 2003-06-10
EP1268388A2 (en) 2003-01-02
JP5507029B2 (ja) 2014-05-28
AR027631A1 (es) 2003-04-02
CN1258513C (zh) 2006-06-07
CN1419531A (zh) 2003-05-21
PL357821A1 (pl) 2004-07-26
CZ20023535A3 (cs) 2003-04-16
CA2403284C (en) 2010-06-22
AU2001245941B2 (en) 2004-03-11
TR200202233T2 (tr) 2003-03-21
WO2001072422A3 (en) 2002-03-07
DE60112263T2 (de) 2006-04-13
KR100805586B1 (ko) 2008-02-20
TWI300005B (en) 2008-08-21
NZ521266A (en) 2004-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL203233B1 (pl) Sposób usuwania jodku dodecylu z kwasu octowego lub bezwodnika octowego
AU2001245941A1 (en) Method of removing organic iodides from organic media
AU2001245941A2 (en) Method of removing organic iodides from organic media
RU2091365C1 (ru) Способ удаления примесей с*001-с*001*000-алкилйодидов из жидких карбоновых кислот с*002-с*006 и/или соответствующих ангидридов кислот, содержащих также примеси ионов металлов
TWI244479B (en) Low energy carbonylation process
CA2235797C (fr) Procede de purification de liquides organiques quasi anhydres
KR0162095B1 (ko) 초산 또는 초산 무수물을 정제하는 방법
JPH0521031B2 (pl)
EP2658903B1 (en) Ion exchange resin composition for the purification of acetic acid product streams
Kennedy Macroreticular polymeric adsorbents
KR101377249B1 (ko) 부분적으로 분해된 유기물의 부분적 활성화에 의한 다기능성 과립 매질의 제조
US6007724A (en) Method for treating a liquid stream contaminated with an iodine-containing compound using a solid absorbent comprising a metal phthalocyanine
RU2214994C2 (ru) Заряженные ионообменные смолы, способы их получения и их применение
JP2004035433A (ja) カルボニル化合物の製造方法
JP4628698B2 (ja) 一酸化炭素吸収性固体及びその製造方法
RU2202533C2 (ru) Способ удаления ионов металлов из смесей крезолов

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140323