CZ299719B6 - Zpusob prípravy bunek pro použití pri výrobe biologických materiálu - Google Patents

Zpusob prípravy bunek pro použití pri výrobe biologických materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ299719B6
CZ299719B6 CZ20002343A CZ20002343A CZ299719B6 CZ 299719 B6 CZ299719 B6 CZ 299719B6 CZ 20002343 A CZ20002343 A CZ 20002343A CZ 20002343 A CZ20002343 A CZ 20002343A CZ 299719 B6 CZ299719 B6 CZ 299719B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cells
production
cell
batch
preparation
Prior art date
Application number
CZ20002343A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20002343A3 (cs
Inventor
Brands@Rudi
Original Assignee
Solvay Biologicals B.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8229133&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ299719(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Solvay Biologicals B.V. filed Critical Solvay Biologicals B.V.
Publication of CZ20002343A3 publication Critical patent/CZ20002343A3/cs
Publication of CZ299719B6 publication Critical patent/CZ299719B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N7/00Viruses; Bacteriophages; Compositions thereof; Preparation or purification thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N5/00Undifferentiated human, animal or plant cells, e.g. cell lines; Tissues; Cultivation or maintenance thereof; Culture media therefor
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12MAPPARATUS FOR ENZYMOLOGY OR MICROBIOLOGY; APPARATUS FOR CULTURING MICROORGANISMS FOR PRODUCING BIOMASS, FOR GROWING CELLS OR FOR OBTAINING FERMENTATION OR METABOLIC PRODUCTS, i.e. BIOREACTORS OR FERMENTERS
    • C12M3/00Tissue, human, animal or plant cell, or virus culture apparatus

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Cell Biology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Immobilizing And Processing Of Enzymes And Microorganisms (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)

Abstract

Zpusob prípravy bunek pro použití pri výrobe biologických materiálu pomocí kultivace bunek až do požadovaného objemu bunek predprodukcní dávky, kdy se po opakovaném diskontinuálním procesu: a) cást bunek predprodukcní dávky použije pro prípravu nejméne jedné produkcní dávky a b) zbývající cást bunek predprodukcní dávky se použije jako násada pro prípravu nejméne jedné další predprodukcní dávky, pricemž bunky jsou na zakotvení závislé bunky, které pros svuj rust a/nebo množení musí být prichyceny k substrátu.

Description

Způsob přípravy buněk pro použití při výrobě biologických materiálů
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká diskontinuálního způsobu přípravy buněk pro použití při výrobě biologických materiálů.
; 1 , o Dosavadní stav techniky
Pro výrobu biologických materiálů, například buněčných kmenů, bude nezbytné nalézt způsob přípravy velkých množství buněk za použití postupů v bioreaktorech ve zvyšujícím se měřítku.
Patent US 5 017 490 zahrnuje takový způsob ve zvětšujícím se měřítku, který poskytuje zejména výhodu malého nebezpečí kontaminace při převádění. Tento způsob však není vhodný pro buňky závislé na zakotvení (tedy pro buňky, které rostou pouze když jsou zakotvené na substrát) nebo buňky usazené v substrátu (například v porézních nosičích).
Patent US 4 644 912 popisuje způsob přípravy buněk závislých na zakotvení pro přípravu biologických materiálů (tj, virů) z inokula a následné pasážování prováděné při zvyšujících se následných objemech bíoreaktorů 1 litr, 5 litrů, 25 litrů, 150 litrů a nakonec buď v lOOOlitrovém bio. reaktoru, nebo ve velkém počtu 1501itrových bíoreaktorů. Mezi všemi těmito pasážovacími kroky se buňky uvolní z nosičů zředěným roztokem proteázy. Při posledním pasážování se provede naočkování virem.
Na základě průměrných časů buněčného cyklu asi 20 až 24 hodin se předpokládají intervaly pasážování asi každých 3 až 5 dní. Aby se tedy buňky expandovaly do dostatečně velkého objemu kultury z pracovní banky buněk výrobce (MWCS), může celý proces expandování trvat několik týdnů v závislosti na objemu konečného bíoreaktorů.
Při výše uvedených způsobech přípravy buněk se každá konečná produkční dávka musí připravovat z pracovní banky buněk výrobce (MWCS). Pro přípravu velkého množství biologického materiálu bude nezbytné použít několik paralelních kultivačních linek až do největších objemů nádob. Tento výrobní postup je tedy časově velmi náročný a vyžaduje práci značného počtu bioreaktorů pro přípravu buněk a také výrobu biologického materiálu.
Předmětem podle předkládaného vynálezu je poskytnoůť daleko rychlejší způsob přípravy buněk pro výrobu biologických materiálů.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález se tedy týká způsobu přípravy buněk pro použití při výrobě biologických materiálů pomocí kultivace buněk až do požadovaného objemu buněk předprodukční dávky, kdy se při opakovaném diskontinuálním procesu:
a) část buněčné předprodukční dávky použije pro přípravu nejméně jedné produkční dávky a
b) zbývající část buněčné předprodukční dávky použije jako násada pro přípravu nejméně jedné další předprodukční dávky.
50
Přičemž buňky jsou na zakotvení závislé Buňky, které pro svůj růst a/nebo množení musí být přichyceny k substrátu.
-1 CZ 299719 B6
Přesněji se předkládaný vynález týká způsobu přípravy buněk pro použití při výrobě biologického materiálu pomocí kultivace buněk až do požadovaného objemu buněk předprodukční dávky, kdy se při opakovaném diskontinuálním procesu:
a) část buněk předprodukční dávky převede pro použití při přípravě nejméně jedné produkční dávky a '
b) zbývající část buněk předprodukční dávky převede pro použití jako násada pro přípravu nejméně jedné následné předprodukční dávky.
Ve výhodném provedení podle předkládaného vynálezu se první předprodukční dávka připraví ze zásobního roztoku inokulačních buněk pomocí nejméně jednoho pasázovacího kroku.
Ve způsobech podle předkládaného vynálezu jsou připravované buňky závislé na zakotvení.
V tomto případě bude obecně nutné, aby se buňky kultivovaly na substrátu. Bude tedy vhodné během opakovaného procesu pokaždé, když se použije část dávky pro přípravu nové dávky, pří15 dat další množství substrátu. Ve výhodném provedení se pokaždé před přidáním substrátu alespoň část buněk nejprve uvolní z jejich původního substrátu.
Podle předpokládaného vynálezu znamená termín „produkční dávka“ kulturu buněk, která se použije pro výrobu biologického materiálu.
Podle předkládaného vynálezu znamená termín „předprodukční dávka“ kulturu buněk, která se použije při způsobu podle předkládaného vynálezu pro přípravu nejméně jedné produkční dávky (která je definovaná výše) a jedné další předprodukční dávky.
Podle předkládaného vynálezu znamená termín „biologický materiál“ jakoukoli látku nebo organismus, který se může vyrobit z buněčné kultury. Příklady „biologických materiálů“ jsou viry a proteiny, jakojsou enzymy.
Podle předkládaného vynálezu znamená termín „zásobní roztok inokulačních buněk“ množství určitého typu buněk definovaného původu skladovaných pro použití jako násada, ze které se odvodí celá kultura stejného typu buněk.
Podle předkládaného vynálezu znamená termín „buňky závislé na zakotvení“ buňky, které pro svůj vlastní růst a/nebo rozmnožování potřebují být připojeny k substrátu, který je definovaný podle vynálezu..
Podle předkládaného vynálezu znamená termín „substrát“ jakoukoli látku ve formě částic vhod-., nou pro připojení buněk.
Podle předkládaného vynálezu znamená termín „krok pasážování“ posloupnost činností při množení a výrobě buněk, zahrnující alespoň přenos vhodného množství buněk a vhodného množství kultivačního média do produkční nádoby, inkubaci nádoby za podmínek vhodných pro růst a rozmnožování buněk po dobu, která je dostatečná pro účinný růst a rozmnožování buněk. Krok pasážování popřípadě zahrnuje oddělení buněk z kultivačního média a/nebo že substrátu po době, která je dostatečná pro účinný růst a rozmnožování buněk.
Odborníkům pracujícím v této oblasti bude zřejmé, že způsob podle předkládaného vynálezu se zásadně liší od způsobů známých podle stavu techniky, kdy se buňky vyrábí kontinuálním způsobem, spíše než diskontinuálním způsobem podle předkládaného vynálezu. Podle patentové při50 hlášky EP 0 417 531 a WO 89/08701 se může kontinuální kultivační systém použít také pro výrobu virů. Buňky nejprve rostou v prvním bioreaktoru a poté, co se dosáhne určité hustoty buněk, se buňky kontinuálně naplní ze jmenovaného prvního bioreaktoru do druhého bioreaktoru.
V tomto druhém bioreaktoru se viry kultivují na buňkách a potom se viry kontinuálně odeberou z druhého bioreaktoru.
-2CZ 299719 B6
Základním pracovním postupem podle předkládaného vynálezu je použití mateřského bioreaktoru, ze kterého se plní produkční bioreaktor(y) buňkami. Pokud jsou buňky závislé na zakotvení, je po každém kroku pasážování s výhodou potřeba buňky oddělit od svých substrátů.
Pro tento účel byl vyvinut trypsinizační postup ve velkých bioreaktorech. Při použití tak zvané rozšířené banky buněk (ECB, „Extended Cell Bank“) jsou vlastností produkčních buněk definovány do specifického a charakteristického počtu pasáží. Popsaný způsob umožňuje vysoce výkonnou výrobu, protože způsob expandování z WCS (pracovní banka buněk) pro přípravu buněk se může velmi zkrátit a je potřeba daleko méně bioreaktorů, protože již nejsou nutné paralelní výrobní linky.
Na obrázku 1 jsou uvedena různá provedení podle předkládaného vynálezu.
Ve výhodném provedení se buňky expandují z jedné ampule MWCS až na úroveň první předprodukční dávky prostřednictvím jednoho nebo více pasážovacích kroků. Velikost bioreaktorů používaného pro tuto předprodukční dávku se může pohybovat od několika litrů pracovního objemu do několika stovek litrů. Potom se část, například 10 až 20 % takto expandovaných buněk (například pasáž X), použije pro repopulaci bioreaktorů pro přípravu další předprodukční dávky (pasáž číslo X+l), zatímco se objem buněk převádí (pasáž X nebo X+l) do bioreaktorů větší velikosti, aby se přímo zahájila výroba nebo aby se nejprve populoval a potom se zahájila výroba.
V klasických sériových produkčních linkách je známo mnoho způsobů zdvojování počtu buněk odvozených od MWCS ve chvíli sklizně v předem daných mezích. Maximální možný počet generací je v produkčním systému nastaven na začátku.
Při způsobu podle předkládaného vynálezu se může maximální počet pasáží buněk definovat pomocí ECB (rozšířené banky buněk). Počet produkčních pasáží (počet pasáží buněk použitých před výrobou biologického produktu) je tedy v mezích daných ECB irelevantní. Tento maximální počet pasáží by še měl tedy řídit regulačními omezeními. Výsledkem je, že příslušná dávka biologického materiálu je koncovým produktem jednoho přímého procesu expanze.
Aby bylo možné ověřit, zda specifikace buněk ve stupni ECB při výrobě jsou podobné MCB (kontrolní buněčná banka), je nutné provést specifické hodnocení s ohledem na charakteristiky růstu, uvolňování nahodilých, vnějších i vnitřních činidel v různých krocích, karyotogickou isoenzymovou analýzu a podobně. Když je taková ECB plně charakterizována, je možné vyrobit produkt s buňkami při jakékoli pasáži mezi MCB a ECB, protože je možné předpokládat, že se 'buňky neliší od svého inokula. Z toho plyne, že se testy na MWCS mohou omezit na testování sterility. Toto je zvláštní výhoda způsobu podle předkládaného vynálezu.
Při maximálním nastaveném počtu pasáží je možné použít buňky v jakémkoli mezistupni. Aby se tedy dále minimalizovala doba potřebná pro expanzi buněk z MWCS do produkčního bioreaktoru, může být výhodné mít k dispozici startovací buněčnou kulturu. Toto je možné provést například následujícím způsobem:
· buňky se mohou zastavit v určitém počtu pasáží během delších intervalů při teplotě místnosti (17 až 32 °C) a převést do logaritmické fáze růstu pomocí zvýšení teploty a změny kultivačního média nebo • buňky se mohou zmrazit (teplota menší než -80 °C) v určitém objemu a roztát před převedením do předem stanoveného objemu bioreaktorů, čímž se výrazně sníží potřeba úprav při pře50 chodu do většího měřítka.
Způsob podle předkládaného vynálezu se může provádět s živočišnými buněčnými kulturami a zejména s buňkami závislými na zakotvení. Vhodnými typy buněk jsou například buňky křečků
-3CZ 299719 B6 (CHO, BHK-1), buňky myší (Věro), bovinní buňky (MDBK), psí buňky (MDCK), lidské buňky (CaCo, A431) nebo drůbeží buňky (CEF).
Jako bioreaktor podle předkládaného vynálezu se může použít jedna jednotka nebo mnoho jed5 notek například míchaných fermentérů, fermentérů s pevným ložem, fermentérů s fluidním ložem, fermentérů s provzdušňováním nebo reaktorů s dutými vlákny.
Výše uvedené buňky se mohou, a některé by se dokonce měly, kultivovat při upevnění k pevnému nosiči, jako jsou mikronosiče nebo makronosiče v suspenzi, například v pevném loži, fluidio ním loži nebo v suspenzi nebo jako jsou dutá vlákna. Buňky se mohou také usadit v nosiči (například porézním nosiči).
Při způsobu podle předkládaného vynálezu, zejména, když se použije pevný nosič, sé buňky uvolňují z tohoto pevného nosiče. Uvolnění se může provést pomocí jakéhokoli známého způso15 bu využitelného pro uvolnění buněk zpěvného nosiče. S výhodou se uvolnění může provést pomocí roztoku proteolytického enzymu. Popřípadě se před tímto enzymatickým uvolňovacím krokem může provést jeden nebo více upravovačích kroků, například zpracováním PBS a/nebo EDTA, za účelem zvýšení proteolytické účinnosti a/nebo za účelem snížení množství potřebného proteolytického enzymu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Uvolnění buněk ajejich odstranění z nosičů před převedením do dalšího bioreaktoru
Buňky závislé na zakotvení MDCK buněčného kmene se kultivují při 37 °C na mikronosiči 30 Cytodex-3 (Pharmacia Uppsala, Švédsko) (5 g nosiěe/1) v míchaném čtyřlitrovém reaktoru („mateřský bioreaktor“). Růstovým médiem je EpiSerf (Life Technologies, Paisly, Skotsko). Růst pokračuje do maxima 5xl06 buněk/ml kultury.
Buňky se uvolní z nosiče pomocí trypsinizace v roztoku Trypsin-EDTA (Life Technologies, 35 Paisly, Skotsko).
Po usazení nosiče se 80 % uvolněných buněk převede do 3 dalších bioreaktorů podobné velikosti.
Další „produkční“ bioreaktotý Všechny Obsahují nosiče (buněčný substrát), které se do nich přidají předem. Buňky se nechají repopulovat nosiče a následně se použijí pro výrobu v těchto bio40 reaktorech.
Zbývající buňky v „mateřském bioreaktoru“ se nechají repopulovat zbývající nosiče Cytodex-3 a kultivují se do požadované hustoty buněk.
Příklad 2
Uvolnění buněk bez oddělení nosičů před převedením do dalšího bioreaktoru
Kultivace buněk se provádí stejným způsobem, jako je popsáno v příkladu 1, avšak po trypsinizaci se 80 % uvolněných buněk včetně nosičů převede do tří produkčních bioreaktorů. Dále se do . všech bioreaktorů přidají vhodné nosiče.
-4CZ 299719 B6
Příklad 3
Uvolnění buněk bez oddělení od nosičů po převedení do dalšího bioreaktoru
Kultivace buněk se provádí stejným způsobem, jako je popsáno v příkladu 1, avšak 80 % stále zakotvených buněk se převede do bioreaktoru podobné velikosti, který se dále použije přímo pro přípravu produktu.
Zbývající buňky na mikronosičích v mateřském fermentéru se potom uvolní pomocí trypsinizace, potom se přidá další nosíc a buňky se nechají repopulovat na substrátu.
Příklad 4
Výchozím materiálem jsou zmrazené zásobní buňky
Při tomto pokusu se část kultury použije pro opětovné dávkování mateřského fermentéru a některých dceřinných fermentéru a část kultury se použije pro zmrazení buněk do zásoby.
Zmrazené zásobní buňky (celkem 14,4 χ 108 buněk) se naočkují do výchozí kultury v třílitrovém mateřském fermentéru obsahujícím 5 g Cytodexu na litr a médium EpiSerf a potom se inkubují při 37 °C. Zbývající ochranné látky při zmrazení se odstraní pomocí výměny média ve dni 1.
Ve dni 2 se provede trypsinizace, 50 % buněk se zmrazí do zásoby a zbývající buňky se inokulují na mikronosiče v dalším fermentéru.
Z tabulky 1 je možné vyvodit, že buňky mezi dny 2 a 3 pokračují v růstu normální rychlostí.
Ve dní 4 se obsah mateřského fermentéru uvolní trypsinem a vsadí se na nové mikronosiče (10 g/1) ve dvou dalších fermentérech za mateřským fermentérem.
Ve dni 5 je účinnost vysetí okolo 85 %.
Tabulka 1
den 3lítrový mat., fermentér 3Litrový f:ermen-tér 31'itróvý fermen-tér
buněk x 100 00O./ml buněk χ· 100 000/ml buněk x 100 000/ml
0 NO.D
1 6,6
2 14
3 15,5
4 30
5 5,5 10 10
účinnost' pokrytí 85 V 85 % 85 %
Příklad 5 *
Převedení z malého mateřského fermentéru do velkého produkčního fermentéru
Buňky se expandují do velkého měřítka v 65litrovém a 550litrovém fermentéru (pracovní objem 50 litrů a 250 litrů) za použití hustoty mikronosiče 5 g Cytodexu na litr. Jak je zřejmé z tabulky 2, 90 % z celkového množství buněk se převede do velkého fermentéru z SOlitrového kultivačního fermentéru s 800 000 buňkami/ml, ze kterých je 69 % životaschopných.
Totéž bylo pozorováno v 501itrovém mateřském fermentéru; asi 69 % rozmnožovacích buněk se ukazuje být životaschopných.
Postup je následující:
Ve dni 0 se nosiče nechají usadit v 50 litrech kultury, potom se supematant (kultivační médium) odstraní a nahradí se PBS. Obsah fermentéru se 5 až 15 minut třepe. Supematant se po usazení nosiče oddělí. Tento krok se může v případě potřeby zopakovat.
Potom se tento krok zopakuje s PBS/EDTA (0,4 gramu EDTA/litr PBS). Kultivační médium se znovu třepe 5 až 15 minut, nosiče se nechají usadit, supematant se odstraní a opakuje se krok PBS/EDTA dokud se buňky nezaoblí a nejsou připraveny k uvolnění pomocí trypsinu.
Potom se k PBS/EDTA přidá trypsin (0,025 % konečné koncentrace) a inkubuje se 5 až 15 minut. Potom se buď buňky obsahující supematant (po usazení nyní „nahého“ nosiče) převedou (jako v příkladu 9), nebo se převede směs buněk plus nosičů (celkem 80 % celkové směsi).
Po převedení buněk do 5501itrového fermentéru se zbytek buněk (tedy 10 % životaschopných buněk) nechá repopulovat nosiče dosud přítomné ve fermentéru po opětovném naplnění 501itrového fermentéru kultivačním médiem.
·
Ukázalo se, že asi 70 % buněk je životaschopných.
Tabulka 2 ' , ‘
den 50 litrů kůlťíry 250 litrů kultury
buněk- x-ioq p00;/mf“ ” buněk·'-x -1.00· .000/ml
0 8 {400 x 10“ buněk celkem) 1,1 .(275 xlO’ životaschopných; buněk
1 0,9'
2 2,9
' , 3 3,4
4 ' 8,9
5 18, 0
-6CZ 299719 B6
Příklad 6
Zopakuje se postup popsaný v příkladu 5, avšak 80 % kultury buněk vázaných k nosiči se převede z mateřského bioreaktoru do produkčního bioreaktoru. Produkce se zahájí po přidání viru.
% buněk a nosiče zbývající v mateřském bioreaktoru se trypsinizuje a uvolní a po přidání nového substrátu se mateřský bioreaktor nechá repopulovat, zatímco ve fyzicky odděleném produkčním bioreaktoru probíhá produkce.
io
Příklad 7
Kultivace ve velkém množství zahájená ze zásobních zmrazených buněk
Zmrazené zásobní buňky se roztají a naočkují se do lOlitrového (pracovní objem) fermentéru (hustota nosiče Cytodex 5 g/1; kultivační médium Epi Serf) při očkovací hustotě 1x106 buněk/ml. Po připojení se kultivační médium nahradí, aby se odstranila přebytečná činidla ochraňující při zmrazení.
Po dni je množství životaschopných buněk vázaných k nosičům 0,45xl06 buněk/ml, které potom začínají růst. Při hustotě 2,8x106 buněk/ml se buňky uvolní z nosičů pomocí trypsinizace a 80 % se převede do fermentéru o pracovním objemu 50 litrů (nosiče 5 g/1).
Jak je možné vyvodit z tabulky 3 je ve dni 1 množství životaschopných buněk po zmrazení zásobních buněk asi 45 %.
Z celkového množství převedených buněk je životaschopnost po uvolnění trypsinem 71,4 %.
Tabulka 3
Den hustota buněk, (x 10°/1.) v:·.
lOlitrovém- fermentéru šOlitrovem fermenteru
0 1 1,0'
' Ϊ72 “ 0,45
. V4
5 2,6
6 2,8 (280 x 10° celkem)
6 : o“6 (;60 x 10“ celkem) 0,,28 .(140- x IO“ celkem).
7 0?4 (200 x 10’ celkem.)

Claims (4)

1. Způsob přípravy buněk pro použití při výrobě biologických materiálů pomocí kultivace buněk až do požadovaného objemu buněk předprodukční dávky, vyznačující se tím, že při opakovaném diskontinuálním procesu:
a) část buněk předprodukční dávky použije pro přípravu nejméně jedné produkční dávky a io b) zbývající část buněk předprodukční dávky se použije jako násada pro přípravu nejméně jedné další předprodukční dávky, přičemž buňky jsou na zakotvení závislé buňky, které pro svůj růst a/nebo množení musí být přichyceny k substrátu.
2. Způsob podle nároku l,vyznačující se tím, že se při opakovaném diskontinuálním procesu:
a) část buněk předprodukční dávky převede pro použití při přípravě nejméně jedné produkční dávky a
20 b) zbývající část buněk předprodukční dávky se převede pro použití jako násada pro přípravu nejméně jedné další předprodukční dávky.
3. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se první předprodukční dávka připraví z pracovního zásobníku buněk pomocí nejméně jednoho pasážovacího
25 kroku.
4. Způsob podle nároku 2, v y z n a č u j í c í se tí m, že se buňky pěstují na substrátu a před každým krokem převedení se buňky uvolní ze substrátu.
30 5. Způsob podle kteréhokoli z nároků I až 4, vyznačující se tím, že biologickým materiálem je virus.
CZ20002343A 1997-12-24 1998-12-17 Zpusob prípravy bunek pro použití pri výrobe biologických materiálu CZ299719B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP97204110 1997-12-24

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20002343A3 CZ20002343A3 (cs) 2000-10-11
CZ299719B6 true CZ299719B6 (cs) 2008-10-29

Family

ID=8229133

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002343A CZ299719B6 (cs) 1997-12-24 1998-12-17 Zpusob prípravy bunek pro použití pri výrobe biologických materiálu

Country Status (26)

Country Link
US (1) US20070148753A1 (cs)
EP (2) EP1801201B1 (cs)
JP (1) JP4478328B2 (cs)
KR (1) KR100683429B1 (cs)
CN (1) CN1185339C (cs)
AT (2) ATE507284T1 (cs)
AU (1) AU758209B2 (cs)
BR (1) BR9814490A (cs)
CA (1) CA2316739C (cs)
CZ (1) CZ299719B6 (cs)
DE (2) DE69837287T3 (cs)
DK (2) DK1801201T3 (cs)
ES (2) ES2281148T5 (cs)
HK (1) HK1030628A1 (cs)
HU (1) HUP0100538A3 (cs)
ID (1) ID26784A (cs)
IL (1) IL136736A (cs)
NO (1) NO329385B1 (cs)
NZ (1) NZ505371A (cs)
PL (1) PL196042B1 (cs)
PT (2) PT1060241E (cs)
RU (1) RU2230784C2 (cs)
SK (1) SK285971B6 (cs)
TR (1) TR200001960T2 (cs)
UA (1) UA72732C2 (cs)
WO (1) WO1999033955A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011077035A1 (fr) 2009-12-23 2011-06-30 Sanofi Pasteur Procede de culture de cellules adherentes
WO2019139891A1 (en) 2018-01-09 2019-07-18 Synthetic Biologics, Inc. Alkaline phosphatase agents for treatment of neurodevelopmental disorders
EP3773686B1 (en) 2018-03-20 2023-06-07 Theriva Biologics, Inc. Alkaline phosphatase agents for treatment of radiation disorders
EP3768302A4 (en) 2018-03-20 2021-12-15 Synthetic Biologics, Inc. INTESTINAL ALKALINE PHOSPHATASE FORMULATIONS
US20190367858A1 (en) * 2018-06-01 2019-12-05 Lonza Ltd. Midscale Model For Organic Growth and Phasing
US20220259554A1 (en) * 2019-07-16 2022-08-18 Innovent Biologics (Suzhou) Co., Ltd. Cell culture method and application thereof based on high-density and continuous inoculation
EP4339274A1 (en) 2022-09-13 2024-03-20 Sartorius Stedim Biotech GmbH Method for operating a bioprocess installation for production of a bioproduct

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1989008701A1 (en) * 1988-03-11 1989-09-21 Institut Für Angewandte Biotechnologie Der Tropen Process and device for producing viruses and viral antigens
EP0417531A1 (de) * 1989-09-09 1991-03-20 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von biologischen Materialien in Zellkulturen und Vorrichtungen
WO1992010564A1 (en) * 1990-12-13 1992-06-25 The United States Of America, As Represented By The Secretary, U.S. Department Of Commerce Sustained and continuous production of high titers of recombinant viral vectors and transduced target cells for use in gene therapy

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60151458A (ja) 1984-01-20 1985-08-09 Nippon Piston Ring Co Ltd カムシヤフト
US4664912A (en) * 1984-10-01 1987-05-12 Wiktor Tadeusz J Process for the large scale production of rabies vaccine
US5017490A (en) 1989-03-10 1991-05-21 Baxter International Inc. Method for in vitro reproduction and growth of cells in culture medium
DE19612966B4 (de) 1996-04-01 2009-12-10 Novartis Vaccines And Diagnostics Gmbh & Co. Kg MDCK-Zellen und Verfahren zur Vermehrung von Influenzaviren
US8188315B2 (en) * 2004-04-02 2012-05-29 Samsung Mobile Display Co., Ltd. Organic light emitting device and flat panel display device comprising the same
KR100573137B1 (ko) * 2004-04-02 2006-04-24 삼성에스디아이 주식회사 플루오렌계 화합물 및 이를 이용한 유기 전계 발광 소자
KR100787425B1 (ko) * 2004-11-29 2007-12-26 삼성에스디아이 주식회사 페닐카바졸계 화합물 및 이를 이용한 유기 전계 발광 소자
KR100669716B1 (ko) * 2004-07-14 2007-01-16 삼성에스디아이 주식회사 페닐카르바졸 화합물 및 이를 이용한 유기 전계 발광 소자
JP4184332B2 (ja) * 2004-11-22 2008-11-19 本田技研工業株式会社 可変気筒式内燃機関の制御装置

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1989008701A1 (en) * 1988-03-11 1989-09-21 Institut Für Angewandte Biotechnologie Der Tropen Process and device for producing viruses and viral antigens
EP0417531A1 (de) * 1989-09-09 1991-03-20 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von biologischen Materialien in Zellkulturen und Vorrichtungen
WO1992010564A1 (en) * 1990-12-13 1992-06-25 The United States Of America, As Represented By The Secretary, U.S. Department Of Commerce Sustained and continuous production of high titers of recombinant viral vectors and transduced target cells for use in gene therapy

Also Published As

Publication number Publication date
DK1060241T4 (da) 2011-01-24
TR200001960T2 (tr) 2001-02-21
HK1030628A1 (en) 2001-05-11
DE69842245D1 (de) 2011-06-09
BR9814490A (pt) 2000-10-10
UA72732C2 (en) 2005-04-15
EP1801201A1 (en) 2007-06-27
IL136736A (en) 2004-06-01
ATE507284T1 (de) 2011-05-15
DE69837287T2 (de) 2007-07-05
IL136736A0 (en) 2001-06-14
ATE356197T1 (de) 2007-03-15
CA2316739C (en) 2011-06-21
ES2365631T3 (es) 2011-10-07
CN1283223A (zh) 2001-02-07
SK285971B6 (sk) 2007-12-06
HUP0100538A3 (en) 2006-01-30
NO329385B1 (no) 2010-10-11
JP4478328B2 (ja) 2010-06-09
EP1060241A1 (en) 2000-12-20
PL341401A1 (en) 2001-04-09
DE69837287T3 (de) 2011-06-22
CZ20002343A3 (cs) 2000-10-11
EP1060241B2 (en) 2010-10-20
DK1060241T3 (da) 2007-06-04
AU758209B2 (en) 2003-03-20
PT1801201E (pt) 2011-07-05
NO20003215D0 (no) 2000-06-21
EP1060241B1 (en) 2007-03-07
EP1801201B1 (en) 2011-04-27
HUP0100538A2 (hu) 2001-06-28
SK9652000A3 (en) 2000-12-11
ES2281148T3 (es) 2007-09-16
ES2281148T5 (es) 2011-03-09
CN1185339C (zh) 2005-01-19
PL196042B1 (pl) 2007-11-30
NO20003215L (no) 2000-06-21
JP2002500005A (ja) 2002-01-08
ID26784A (id) 2001-02-08
NZ505371A (en) 2001-11-30
CA2316739A1 (en) 1999-07-08
DK1801201T3 (da) 2011-07-11
DE69837287D1 (de) 2007-04-19
KR100683429B1 (ko) 2007-02-20
PT1060241E (pt) 2007-04-30
RU2230784C2 (ru) 2004-06-20
US20070148753A1 (en) 2007-06-28
AU2417999A (en) 1999-07-19
KR20010033558A (ko) 2001-04-25
WO1999033955A1 (en) 1999-07-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Schimmer [52] Adrenocortical Y1 cells
Frondoza et al. Human chondrocytes proliferate and produce matrix components in microcarrier suspension culture
Marlovits et al. Chondrogenesis of aged human articular cartilage in a scaffold-free bioreactor
EP3708658A1 (en) Method for acclimating and suspending vero and second-order production process for virus
US20070148753A1 (en) Preparation of cells for production of biologicals
CN110804587A (zh) 采用改良的微载体细胞培养法规模化生产间充质干细胞的方法
Jorgenson et al. Production of adult human synovial fluid-derived mesenchymal stem cells in stirred-suspension culture
CN100529062C (zh) 三维立体培养和诱导骨髓间充质干细胞成软骨细胞的方法
Pisu et al. A novel simulation model for engineered cartilage growth in static systems
JP2859679B2 (ja) 新規細胞株
CN109402040A (zh) 适合无血清全悬浮培养的bhk细胞及其驯化方法
CN1316014C (zh) 骨髓间充质干细胞的规模化制备方法
Höing et al. Cultured Meat production in a rocking Bioreactor
MXPA00006339A (en) Preparation of cells for production of biologicals
Katinger et al. Long-term stability of continuously perfused animal cells immobilized on novel macroporous microcarriers
KR910007609B1 (ko) 미립담체에 의한 b형 간염 표면항원의 연속적인 대량 배양방법
CN117757722A (zh) 使细胞驯化为无血清悬浮培养的方法
Ripley et al. Cost Effective High Density Mammalian Cell Culture
JP2011004754A (ja) 組換え安定細胞クローン、その産生およびその使用
JP2014223078A (ja) 組換え安定細胞クローン、その産生およびその使用
JP2010099093A (ja) 組換え安定細胞クローン、その産生およびその使用

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20131217