CZ282864B6 - Zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů - Google Patents

Zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů Download PDF

Info

Publication number
CZ282864B6
CZ282864B6 CZ942043A CZ204394A CZ282864B6 CZ 282864 B6 CZ282864 B6 CZ 282864B6 CZ 942043 A CZ942043 A CZ 942043A CZ 204394 A CZ204394 A CZ 204394A CZ 282864 B6 CZ282864 B6 CZ 282864B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tube
coating
conveyor
pole
belt
Prior art date
Application number
CZ942043A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ204394A3 (en
Inventor
Hans Belz
Burkard Flamme
Werner Schauf
Hans Günter Engels
Original Assignee
Ewald Dörken Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ewald Dörken Ag filed Critical Ewald Dörken Ag
Publication of CZ204394A3 publication Critical patent/CZ204394A3/cs
Publication of CZ282864B6 publication Critical patent/CZ282864B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D13/00Electrophoretic coating characterised by the process
    • C25D13/22Servicing or operating apparatus or multistep processes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Thermistors And Varistors (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)
  • Electrostatic Charge, Transfer And Separation In Electrography (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

Zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů sestává ze šnekového dopravníku (1), který má na vnitřní straně dopravní trubky (2) elektricky vodivé doteky (3), které jsou spojeny s jedním p'olem zdroje stejnosměrného proudu, a šnekový dopravník (1) je částí svého průřezu zasazen do norné vany (4) spojené s druhým p'olem zdroje stejmosměrného proudu. ŕ

Description

Vynález se týká zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů, zejména kovových předmětů, přičemž zařízení obsahuje lázeň elektricky vodivého kapalného povlékacího prostředku a tato lázeň je elektricky vodivě spojena s jedním pólem, s katodou nebo anodou zdroje stejnosměrného elektrického proudu, zatímco povlékané předměty jsou spojeny s druhým pólem, totiž anodou nebo katodou zdroje stejnosměrného elektrického proudu.
Dosavadní stav techniky
Se známými zařízeními se provádí tzv. elektrické ponořovací lakování, při kterém se povlékací prostředek vylučuje katodicky nebo anodicky na malých kovových předmětech.
Pro tento účel je známé zařízení, které sestává z uzavřeného bubnu, do kterého se malé kovové předměty ukládají.
Do bubnu se ještě přivádí povlékací prostředek, přičemž buben je uvnitř elektricky vodivý a je připojen k jednomu pólu zdroje proudu, přičemž převlékací prostředek je spojen s druhým pólem zdroje proudu.
Při provozu bubnu přijímají malé předměty z kovu potenciál bubnu, takže povlékací prostředek s opačným elektrickým potenciálem je vyloučen na malých předmětech. Pracovní postup k povlékání takovýchto malých předmětů je velmi nákladný, neboť buben musí být nejprve naplněn malými předměty a potom musí být povlečené, popřípadě elektricky ponořením lakované, malé předměty z bubnu vybrány.
Podle tohoto dosavadního stavu techniky je možný výlučně přerušovaný výrobní způsob, takže množství vybraných lakovaných malých předmětů za časovou jednotku je velmi nízké.
Ze spisu EP 141 406 a zejména z patentového spisu US 1 912 400 je známo zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů, zejména kovových předmětů, přičemž zařízení obsahuje lázeň elektricky vodivého kapalného povlékacího prostředku, která je elektricky vodivě spojena s jedním pólem zdroje stejnosměrného elektrického proudu, zatímco zboží, které má být povlékáno, je v elektricky vodivém spojení s druhým pólem zdroje stejnosměrného elektrického proudu, a zařízení sestává ze šnekového dopravníku s přiváděcími a odváděcími otvory u konců jeho dopravní trubky a s dopravním šnekem uvnitř dopravní trubky, který má uvnitř své dopravní trubky elektricky vodivé vnitřní kontakty, které jsou spojeny s jedním pólem zdroje stejnosměrného proudu, přičemž šnekovy dopravník je částí svého průřezu vsazen do nomé vany, která je spojena s druhým pólem. U tohoto zařízení je nevýhodné to, že pro odvádění povlečených dílů musí být tyto díly dopravovány zvláštním dopravním orgánem přes skluzavku. Pokud by odváděči otvor ležel pod hladinou lázně, odtékala by také povlékací lázeň. Tyto přídavné náklady znamenají přídavný rušící zdroj, který může také mít rozhodující význam na průchodnost zařízení.
Podstata vynálezu
K. odstranění uvedených nevýhod známého stavu techniky je úkolem předloženého vynálezu vytvořit zařízení výše popsaného typu, které by umožňovalo při nízkých nákladech zpracovat velké množství malých kovových předmětů ponořovacím lakováním.
- 1 CZ 282864 B6
Vynález řeší úkol tím, že vytváří zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů, zejména kovových předmětů, přičemž zařízení obsahuje lázeň elektricky vodivého kapalného povlékacího prostředku, která je elektricky vodivě spojena s jedním pólem zdroje stejnosměrného elektrického proudu, zatímco zboží, které má být povlékáno, je v elektricky vodivém spojení s druhým pólem zdroje stejnosměrného elektrického proudu, a zařízení sestává ze šnekového dopravníku s přiváděcími a odváděcími otvory u konců jeho dopravní trubky a s dopravním šnekem uvnitř dopravní trubky, který má uvnitř své dopravní trubky elektricky vodivé vnitřní kontakty, které jsou spojeny sjedním pólem zdroje stejnosměrného proudu, přičemž šnekový dopravník je částí svého průřezu vsazen do nomé vany, která je spojena s druhým pólem. Podle vynálezu je nomá vana uspořádána ve směru dopravy pod předním koncem trubky a rozprostírá se od oblasti, nacházející se s odstupem od přívodního otvoru malých předmětů přes část, zejména polovinu, délky trubky, přičemž přední hrana a boční hrany nomé vany tvoří přepadovou hranu povlékacího prostředku, ve směru dopravy zadní přepadová hrana je tvořena oblastí pásového šneku, jehož nejmenší vzdálenost od nejhlubšího místa trubky je rovna úrovňové čáře přepadových hran, přednostně přečnívá přes tuto úrovňovou čáru, přičemž ve směru dopravy vzadu ležící okrajová hrana nomé vany utěsněné přiléhá k vnější stěně trubky v oblasti šnekového pásu, tvořícího zadní přepadovou hranu, přičemž trubka má v oblasti, ve směru dopravy následující za touto oblastí, odtok povlékacího prostředku.
Tímto uspořádáním zařízení je možné plynulým průběžným způsobem malé kovové předměty lakovat elektrickým ponořovacím lakováním, přičemž je možný vysoký průchod materiálu při nepatrných personálních nákladech.
Malé předměty mohou být obvyklým dopravním zařízením přiváděny ke šnekovému dopravníku. Rovněž mohou být hotové povlečené malé předměty odnášeny dopravním zařízením, zařazeným za šnekovým dopravníkem.
Tímto opatřením se rovněž uvnitř trubky udrží dostatečný stav naplnění povlékacího prostředku, přičemž povlékací prostředek může být v oblasti, následující vlastní oblasti povlékání, odváděn z trubky a znovu přiváděn vhodnými prostředky do procesu povlékání.
Podle výhodného provedení předloženého vynálezu je šnekový dopravník vytvořen jako pásový šnek.
Takové šnekové dopravníky jsou v dosavadním stavu techniky známé, přičemž v nepohyblivě uspořádané trubce je otočně uložen pásový šnek ve tvaru šroubovité navinutého pásu, kterým je umožněn průchod malých předmětů.
Ačkoliv je toto zařízení použitelné, je nevýhodné tím, že u takového šnekového dopravníku jsou uspořádána uvnitř ležící ložiska a také je možné příčení a ucpávání dopravovaného materiálu vlivem vzájemného pohybu pásového šneku a jej obklopující trubky.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je šnekový dopravník vytvořen jako obíhající dopravní trubka, která tvoří nosný orgán malých předmětů a má na vnitřním obvodu upevněný pásový šnek jako posouvací orgán, přičemž otevřené konce dopravní trubky tvoří přívodní otvor a odváděči otvor malých předmětů.
Výhoda těchto šnekových dopravníků spočívá vtom, že nemají žádná uvnitř ležící ložiska a že také následkem pevného uspořádání pásového šneku na otáčivé trubce nevzniká žádné příčení nebo ucpávání materiálu.
Také je výhodné, že přivádění a odvádění dopravovaného materiálu se může provádět u konců trubky.
-2CZ 282864 B6
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je výška pásového šneku v oblasti od přívodního otvoru malých předmětů až k oblasti, tvořící zadní přepadovou hranu, nižší než výška hladiny v trubce, určená přepadem.
Také tímto opatřením se dosahuje dostatečný stav hladiny povlékacího prostředku uvnitř trubky, takže může probíhat rovnoměrné a úplné povlékání malých předmětů.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je trubka alespoň v obvodové oblasti, ve směru dopravy bezprostředně následující za zadní okrajovou hranou nomé vany, perforovaná, přednostně také i v před ní se ve směru dopravy nacházejícím povlékacím pásmu.
Děrováním trubky v obvodovém rozsahu ve směru dopravy, bezprostředně následujícím za zadní okrajovou hranou nomé vany, se dosáhne toho, že povlékací prostředek tam může odtékat a také odkapávat, takže povlečené malé předměty mohou být na odváděcím konci trubky bez přebytečného povlékacího prostředku odvedeny. Pro podporu přístupu k povlékacímu prostředku v oblasti povlékacího pásma trubky je děrování trubky v této oblasti rovněž nutné a výhodné.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je pod nomou vanu a do oblastí děrování trubky umístěna záchytná vana.
Touto záchytnou vanou může být zachycován přebytečný povlékací prostředek, který vystupuje v oblasti trubky v oblasti děrování, následující za oblastí povlékání, stejně jako povlékací prostředek, který přetéká přes přední a postranní přepadovou hranu nomé vany.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu má zařízení podle vynálezu čerpadlo povlékacího prostředku, jehož vstup je spojen se záchytnou vanou a jehož výtlak vede do nomé vany nebo přednostně do postřikovacího zařízení, které je zasazeno do předního vyústění trubky a směřuje do povlékacího pásma trubky.
Záchytná vana má s výhodou tvar, který vede k hromadění povlékacího prostředku na nízko ležícím místě, na kterém je také povlékací prostředek odsáván čerpadlem povlékacího prostředku. Povlékací prostředek potom může být opět přiveden do povlékacího pásma nebo do nomé vany pro použití k dalšímu povlékání.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu trubka sestává z umělé hmoty nebo z jiného elektricky nevodivého materiálu, v oblasti od ústí až ke konci povlékacího pásma je prostoupena knoflíkovitými dotykovými vnitřními kontakty, které z vnitřní strany trubky vyčnívají ve tvaru hlav hub ze stěny trubky a z vnější strany trubky v obvodovém směru a/nebo v axiálním směru jsou navzájem spojeny směrem ven elektricky izolovanými kontaktními lištami, které jsou vedeny k obíhající proudové liště, připevněné blízko konce trubky na jejím plášti, přičemž proudová lišta je přes kluzné nebo valivé kontakty spojena s jedním pólem zdroje proudu.
Tímto opatřením je vytvořeno funkčně velice spolehlivé zařízení, přičemž dotykové kolíky', vyčnívající na způsob hlav hub ze stěny trubky, jsou plynule čištěny plynule přiváděnými, k povlékání určenými malými předměty, takže je možný dobrý dotykový přechod mezi těmito dotykovými kolíky a malými předměty.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je zařízení uloženo ve stojanu, opatřeném k tomu nosnými válečky pro trubku, přičemž hnací motor je spojen s hnacím pastorkem, který je v záběru s ozubeným věncem, připevněným zvenku na trubce.
-3 CZ 282864 B6
Poslední výhodné provedení zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že druhý pól zdroje proudu je spojen s kontaktním plechem, tvořícím druhou elektrodu a uspořádaným pod trubkou v nomé vaně.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je znázorněn na výkresech, kde obr. 1 znázorňuje podélný řez střední rovinou zařízení podle vynálezu a obr. 2 znázorňuje řez podle čáry II-II z obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro elektrolytické povlékání nebo také elektrické ponorné lakování elektricky vodivých malých předmětů, zejména kovových předmětů, sestává ze šnekového dopravníku 1, který má na vnitřní straně své dopravní trubky 2 elektricky vodivé vnitřní kontakty 3, které jsou spojeny s jedním pólem neznázoměného zdroje stejnosměrného proudu.
Šnekový dopravník 1 je ponořen částí svého průřezu do nomé vany 4, která je spojena se druhým pólem zdroje stejnosměrného proudu. Výška hladiny 5 nomé vany 4 protíná průřez trubky 2 sečnou v její spodní oblasti. V příkladu provedení je šnekový dopravník 1 vytvořen jako obíhající trubka 2, která tvoří nosný orgán malých předmětů a má na vnitřním obvodu připevněn pásový šnek 6 jako posouvací orgán pro malé předměty. Otevřené konce dopravní trubky 2 tvoří otvor pro přívod malých předmětů, znázorněný na obr. 1 vlevo, a otvor pro odvod malých předmětů, znázorněný na obr. 1 vpravo. Nomá vana 4 je umístěna pod ve směru dopravy předním koncem trubky 2 a rozprostírá se od oblasti, nacházející se s odstupem od přívodního otvoru malých předmětů přes určitou část, zejména asi přes polovinu délky trubky 2, přičemž přední hrana 7, jakož i boční hrany 8 nomé vany 4, tvoří přepadovou hranu povlékacího prostředku. Ve směru dopravy zadní hrana je tvořena oblastí 9 pásového šneku 6, jehož nejmenší vzdálenost od nejhlubšího místa trubky 2 je (na obr. 1 a 2 dole) rovna úrovňové čáře přepadových hran, přednostně přečnívá přes tuto úrovňovou čáru. Ve směru dopravy vzadu ležící okrajová hrana 10 nomé vany 4 leží těsně (oblast 11 nomé vany 4) u vnější stěny trubky 2, a sice v oblasti 9 šnekového pásu, tvořící zadní přepadovou hranu. Trubka 2 obsahuje v oblasti, následující za touto oblastí ve směru dopravy, odtok 12 povlékacího prostředku. Výška pásového šneku 6 v oblasti od přívodního otvoru malých předmětů (v obr. 1 na levé straně) až k oblasti 9 pásového šneku 6, tvořící zadní přepadovou hranu, je nižší než výška hladiny 5 ve trubce 2, určená přepadem. Trubka 2 je alespoň v obvodovém rozsahu ve směru dopravy, bezprostředně následujícím za zadní okrajovou hranou nomé vany 4, opatřena děrováním 13. Přednostně je děrování 13 provedeno i v povlékacím pásmu, nacházejícím se ve směru dopravy před tímto rozsahem. Pod nomou vanou 4 a pod oblastí děrování 13 je umístěna záchytná vana J4.
Touto záchytnou vanou 14 může být zachycován povlékací prostředek, přetékající přes přepadovou hranu 7, 8 a přes zadní okrajovou hranu 10 a může být opět přiváděn do povlékacího procesu. K. tomu účelu má zařízení podle vynálezu čerpadlo 15 povlékacího prostředku, jehož vstup je prvním potrubím 16 spojen s odtokovým otvorem, nacházejícím se na nejhlubším místě záchytné vany 14, zatímco jeho výtlak je spojen druhým potrubím 17 s postřikovacím zařízením 18, které je zasazeno do předního konce trubky 2.
-4CZ 282864 B6
Trubka 2 je přednostně z umělé hmoty. V oblasti od ústí až ke konci povlékacího pásma je trubka 2 prostoupena knoflíkovitými dotykovými vnitřními kontakty 3, které z vnitřní strany trubky 2 vyčnívají na způsob hlav hub ze stěny trubky 2 a z vnější strany trubky 2 v obvodovém směru a/nebo v osovém směru jsou navzájem spojeny směrem ven elektricky izolovanými kontaktními lištami 19. Kontaktní lišty 19 jsou vedeny k obíhající proudové liště 20. připevněné blízko konce trubky 2 na jejím plášti, přičemž proudová lišta 20 je přes kluzné nebo valivé kontakty 1 spojena s jedním pólem zdroje proudu. Tento pól může být například katoda, takže vnitřní kontakty 3 mají odpovídající potenciál. Druhý pól zdroje proudu je spojen s kontaktním plechem 22, tvořícím druhou elektrodu, v daném příkladu anodu, a uspořádaným pod trubkou 2 v nomé vaně 4, čímž je povlékací prostředek uváděn na odpovídající potenciál.
Tím, že je v celé oblasti povlékání vytvořeno děrování 13, je dosaženo dobré pronikání povlékacího prostředku. Uspořádáním kontaktního plechu 22 pod děrováním 13 v povlékacím pásmu se docílí rovnoměrný tok elektrického proudu k malým předmětům, které mají být povlékány, přičemž je také vytvořena krátká cesta pro elektrický proud od kontaktního plechu 22 děrováním 13 k malým předmětům, které mají být povlékány, což je výhodné s ohledem na rovnoměrné povlečení předmětů při poměrně nízkém příkonu. Celé zařízení podle vynálezu je drženo ve stojanu 23 a postaveno na podlaze 24. Stojan 23 má nosné válečky 25 pro trubku 2 a hnací motor 26 pro otáčivý pohon trubky 2, přičemž hnací motor 26 je svázán s pastorkem 27, který je v záběru s ozubeným věncem 28, upevněným na vnější straně trubky 2. Pro elektrolytické povlékání se napřed naplní nomá vana 4 tak, aby se nastavila výška hladiny 5. Potom mohou být plnicím otvorem do trubky 2 vloženy malé předměty, které jsou potom působením pásového šneku 6 pronášeny trubkou 2. Při tomto pohybu probíhají nuceně pásmo, obsahující povlékací prostředek, přičemž jsou dotykem s vnitřními kontakty 3 uvedeny na odpovídající elektrický potenciál, zatímco povlékací prostředek má opačný potenciál. Povlečení se odehrává při poměrně vysokém napětí a nízkém proudu, například 50 A a 220 až 250 V.
Doba povlékání je při tom asi 4 sekundy. Potom proběhnou povlečené malé předměty pásmo trubky 2, které následuje za vyšší oblastí 9 pásového šneku 6 a ve kterém odteče přebytečný povlékací prostředek děrováním 3 trubky 2 a může být shromážděn v záchytné vaně 14. Potom jsou malé předměty odvedeny odváděcím otvorem trubky 2 a mohou být odkládány například na připojené dopravní zařízení.
Zařízení podle vynálezu je velice kompaktní a funkčně vysoce účinné, přičemž je možný vysoký průchod povlečených předmětů při krátké době prodlení a omezeném počtu obsluhujících.
Vynález není omezen na popsaný příklad provedení. Je možná řada obměn bez vybočení z rozsahu myšlenky vynálezu.
Pro představu o velikosti zařízení se uvádí, že průměr trubky 2 v popsaném příkladu provedení je asi 1 m.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

1. Zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů, zejména kovových předmětů, přičemž zařízení obsahuje lázeň elektricky vodivého kapalného povlékacího prostředku, která je elektricky vodivě spojena s jedním pólem zdroje stejnosměrného elektrického proudu, zatímco zboží, které má být povlékáno, je v elektricky vodivém spojení s druhým pólem zdroje stejnosměrného elektrického proudu, a zařízení sestává ze šnekového dopravníku (1) s přiváděcími a odváděcími otvory u konců jeho dopravní trubky (2) a
-5 CZ 282864 B6 s dopravním šnekem uvnitř dopravní trubky (2), který má uvnitř své dopravní trubky (2) elektricky vodivé vnitřní kontakty (3), které jsou spojeny s jedním pólem zdroje stejnosměrného proudu, přičemž šnekový dopravník (1) je částí svého průřezu vsazen do nomé vany (4), která je spojena s druhým pólem, vyznačující se tím, že nomá vana (4) je uspořádána ve směru dopravy pod předním koncem trubky (2) a rozprostírá se od oblasti, nacházející se s odstupem od přívodního otvoru malých předmětů přes část, zejména polovinu, délky trubky (2) , přičemž přední hrana (7) a boční hrany (8) nomé vany (4) tvoří přepadovou hranu povlékacího prostředku, ve směru dopravy zadní přepadová hrana je tvořena oblastí (9) pásového šneku (6), jehož nejmenší vzdálenost od nejhlubšího místa trubky (2) je rovna úrovňové čáře přepadových hran, přednostně přečnívá přes tuto úrovňovou čáru, přičemž ve směru dopravy vzadu ležící okrajová hrana (10) nomé vany (4) utěsněné přiléhá k vnější stěně trubky (2) v oblasti šnekového pásu, tvořícího zadní přepadovou hranu, přičemž trubka (2) má v oblasti, ve směru dopravy následující za touto oblastí, odtok (12) povlékacího prostředku.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že šnekový dopravník (1) je vytvořen jako pásový šnek (6).
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že šnekový dopravník (1) je vytvořen jako obíhající dopravní trubka (2), která tvoří nosný orgán malých předmětů a má na vnitřním obvodu upevněný pásový šnek (6) jako posouvací orgán, přičemž otevřené konce dopravní trubky (2) tvoří přívodní otvor a odváděči otvor malých předmětů.
4. Zařízení podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že výška pásového šneku (6) v oblasti od přívodního otvoru malých předmětů až k oblasti, tvořící zadní přepadovou hranu, je nižší než výška hladiny (5) v trubce (2), určená přepadem.
5. Zařízení podle nároků 1, 3 a4, vyznačující se tím, že trubka (2)je alespoň v obvodové oblasti, ve směru dopravy bezprostředně následující za zadní okrajovou hranou (10) nomé vany (4), perforovaná, přednostně také v před ní se ve směru dopravy nacházejícím povlékacím pásmu.
6. Zařízení podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pod nomou vanou (4) a pod oblastí děrování (13) trubky (2) je uspořádána záchytná vana (14).
7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že obsahuje čerpadlo (15) povlékacího prostředku, jehož vstup je spojen se záchytnou vanou (14) ajehož výtlak vede do nomé vany (4) nebo přednostně do postřikovačího zařízení (18), které je zasazeno do předního vyústění trubky (2) a směřuje do povlékacího pásma trubky (2).
8. Zařízení podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že trubka (2) sestává z umělé hmoty nebo z jiného elektricky nevodivého materiálu, v oblasti od ústí až ke konci povlékacího pásma je prostoupena knoflíkovitými dotykovými vnitřními kontakty (3) , které z vnitřní strany trubky (2) vyčnívají ve tvaru hlav hub ze stěny trubky (2) a z vnější strany trubky (2) v obvodovém směru a/nebo v axiálním směru jsou navzájem spojeny směrem ven elektricky izolovanými kontaktními lištami (19), které jsou vedeny k obíhající proudové liště (20), připevněné blízko konce trubky (2) na jejím plášti, přičemž proudová lišta (20) je přes kluzné nebo valivé kontakty (21) spojena s jedním pólem zdroje proudu.
9. Zařízení podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že je uloženo ve stojanu (23), opatřeném k tomu nosnými válečky (25) pro trubku (2), přičemž hnací motor (26) je spojen s hnacím pastorkem (27), který je v záběru s ozubeným věncem (28), připevněným zvenku na trubce (2).
-6CZ 282864 B6
10. Zařízení podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že druhý pól zdroje proudu je spojen s kontaktním plechem (22), tvořícím druhou elektrodu a uspořádaným pod trubkou (2) v nomé vaně (4).
CZ942043A 1992-02-25 1993-02-10 Zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů CZ282864B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4205672A DE4205672C2 (de) 1992-02-25 1992-02-25 Vorrichtung zur elektrolytischen Beschichtung von Kleinteilen
PCT/DE1993/000122 WO1993017155A1 (de) 1992-02-25 1993-02-10 Vorrichtung zur elektrolytischen beschichtung von kleinteilen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ204394A3 CZ204394A3 (en) 1995-06-14
CZ282864B6 true CZ282864B6 (cs) 1997-11-12

Family

ID=6452484

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ942043A CZ282864B6 (cs) 1992-02-25 1993-02-10 Zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5433834A (cs)
EP (1) EP0627022B1 (cs)
JP (1) JP2613173B2 (cs)
KR (1) KR100212875B1 (cs)
AT (1) ATE134000T1 (cs)
AU (1) AU663924B2 (cs)
CA (1) CA2124082C (cs)
CZ (1) CZ282864B6 (cs)
DE (3) DE4205672C2 (cs)
DK (1) DK0627022T3 (cs)
ES (1) ES2083279T3 (cs)
HU (1) HU216495B (cs)
WO (1) WO1993017155A1 (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4341188C2 (de) * 1993-12-03 1998-07-09 Nuetro Maschinen & Anlagen Vorrichtung und Verfahren zum Elektrotauchlackieren
DE19511900C2 (de) * 1995-03-31 1997-04-24 Hentschel Michael Dipl Ing Fh Vorrichtung zum Elektro-Tauchlackieren
DE19655362B4 (de) * 1996-06-15 2009-08-20 Ewald Dörken Ag Verwendung eines unverdünnten 2-Komponenten Elektrotauchlackes für metallische Schüttgüter
US5755948A (en) * 1997-01-23 1998-05-26 Hardwood Line Manufacturing Co. Electroplating system and process
US5851368A (en) * 1997-03-14 1998-12-22 Rumph; Timothy P. Small parts plating apparatus
US5945594A (en) * 1998-10-14 1999-08-31 Meritor Light Vehicle Systems-France Method and apparatus for the electrochemical inspection of galvanized cable and method and apparatus for predicting the corrosion life of galvanized cable undergoing mechanical fatigue
DE19907863C1 (de) * 1999-02-23 2000-03-16 Doerken Ewald Ag Vorrichtung zur Elektrotauchlackierung
US6228230B1 (en) * 1999-04-19 2001-05-08 Aem, Inc. Electroplating apparatus
DE10011865C1 (de) * 2000-03-10 2001-06-07 Wilms Gmbh Einrichtung zur Beschichtung von Gegenständen, insbesondere Galvanisierung von Kleinteilen
US20030052009A1 (en) * 2001-09-14 2003-03-20 Case Leo L. Method and apparatus for the bulk coating of components
US6887363B2 (en) * 2001-11-20 2005-05-03 Sst Corporation Grounding system for rotating fixtures in electrically conductive mediums
US20060051511A1 (en) * 2004-08-13 2006-03-09 Orosz Gary R Apparatus and systems for coating objects
DE102006012103A1 (de) 2006-03-14 2007-09-20 Ewald Dörken Ag Verfahren zum Beschichten von Werkstücken und Vorrichtung hierfür
DE102007018887A1 (de) * 2007-04-19 2008-10-23 Ewald Dörken Ag Trommel und Verfahren zum Beschichten von Werkstücken mit einer nicht-metallischen Beschichtung
US20110000793A1 (en) * 2008-02-26 2011-01-06 Ewald Doerken Ag Coating method for a workpiece
JP6350272B2 (ja) * 2014-12-26 2018-07-04 株式会社デンソー 表面処理装置及び表面処理方法
KR101730250B1 (ko) 2015-08-27 2017-04-26 주식회사 코모텍 열가소성 플라스틱 파이프의 연결 방법

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1912400A (en) * 1930-05-31 1933-06-06 Mercil Plating Equipment Compa Electroplating apparatus
NL62329C (cs) * 1944-07-15
US2624728A (en) * 1949-07-14 1953-01-06 United Chromium Inc Electroplating barrel
GB675680A (en) * 1949-11-28 1952-07-16 Canning & Co Ltd W Improvements relating to rotary electroplating barrels
DE926403C (de) * 1952-01-13 1955-04-18 Paul Anke Vorrichtung zum Galvanisieren kleiner Teile
US3682136A (en) * 1971-03-04 1972-08-08 Armco Steel Corp Conveyor for electropainting
FR2308705A1 (fr) * 1975-04-22 1976-11-19 Hertschuh A Mecarex Sa Dispositif d'electrolyse pour le traitement de pieces en continu
SE7701371L (sv) * 1977-02-08 1978-08-09 Loqvist Kaj Ragnar Pletering av hal
FR2446871A1 (fr) * 1979-01-17 1980-08-14 Rymland Robert Appareil de traitement electrolytique et installation d'electrolyse mettant en oeuvre au moins un tel appareil
US4559122A (en) * 1983-11-07 1985-12-17 Luciano Folco Continuous-cycle electroplating plant
ATE96476T1 (de) * 1989-11-16 1993-11-15 Plm Berlin Dosenwerk Gmbh Verfahren und vorrichtungen zum anodischen oder kathodischen elektrolackieren von hohlkoerpern, insbesondere von dosen.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0627022A1 (de) 1994-12-07
JPH07503500A (ja) 1995-04-13
CZ204394A3 (en) 1995-06-14
AU3448393A (en) 1993-09-13
DE4205672C2 (de) 1995-04-20
CA2124082C (en) 1999-08-03
JP2613173B2 (ja) 1997-05-21
EP0627022B1 (de) 1996-02-07
ATE134000T1 (de) 1996-02-15
AU663924B2 (en) 1995-10-26
DE4390620D2 (de) 1996-01-11
DE59301602D1 (de) 1996-03-21
HU216495B (hu) 1999-07-28
HUT68104A (en) 1995-05-29
CA2124082A1 (en) 1993-09-02
DE4205672A1 (de) 1993-08-26
HU9401403D0 (en) 1994-08-29
WO1993017155A1 (de) 1993-09-02
KR100212875B1 (ko) 1999-08-02
US5433834A (en) 1995-07-18
ES2083279T3 (es) 1996-04-01
DK0627022T3 (da) 1996-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282864B6 (cs) Zařízení pro elektrolytické povlékání malých elektricky vodivých předmětů
US3657097A (en) Selective plating machines
DE3100635C2 (de) Verfahren zum Regenerieren von galvanischen Bädern und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
US5612088A (en) Method for the surface treatment of parts
CA1184531A (en) Electroplating device
US4559122A (en) Continuous-cycle electroplating plant
US4425212A (en) Electroplating device
US5985106A (en) Continuous rack plater
US2865831A (en) Electroplating machine
US6342146B1 (en) Lead-free alloy plating method
US2624728A (en) Electroplating barrel
US11131006B2 (en) Treatment device and method for removing coatings
JP4304188B2 (ja) 電着塗装装置、電着塗装方法、及び電着塗装システム
CN113737259B (zh) 一种金属部件加工用镀锌处理设备
CN216835802U (zh) 一种电镀工件用的输送装置
SU476336A1 (ru) Установка дл непрерывной электрохимической обработки прот жных изделий
US1363186A (en) Electrolytic method, apparatus, and product
CN211999974U (zh) 一种挂镀镍铜锡银的生产线
DE10011865C1 (de) Einrichtung zur Beschichtung von Gegenständen, insbesondere Galvanisierung von Kleinteilen
US4374718A (en) Electrolytic cell
JP3516933B2 (ja) 連続電気メッキの爪送り搬送装置
KR100418404B1 (ko) 불용성 양극을 사용하는 수직형 전기도금 장치
EP0056844A1 (de) Vorrichtung zum galvanischen Abscheiden von Aluminium
CA2001269A1 (en) Apparatus for electroplating or chemically treating metallic parts
JPH08206572A (ja) 表面処理用搬送装置のドリップ処理装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20130210