CZ278948B6 - Track-building continuously moving machine - Google Patents

Track-building continuously moving machine Download PDF

Info

Publication number
CZ278948B6
CZ278948B6 CS885902A CS590288A CZ278948B6 CZ 278948 B6 CZ278948 B6 CZ 278948B6 CS 885902 A CS885902 A CS 885902A CS 590288 A CS590288 A CS 590288A CZ 278948 B6 CZ278948 B6 CZ 278948B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
machine
machine frame
frame
track
bogies
Prior art date
Application number
CS885902A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Ing Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CZ590288A3 publication Critical patent/CZ590288A3/cs
Publication of CZ278948B6 publication Critical patent/CZ278948B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)

Description

Kontinuálně pojízdný stroj na stavbu koleje
Oblast techniky
Vynález se týká kontinuálně pojízdného stroje pro stavbu koleje pro podbíjení příčných pražců koleje s rámem stroje, který je uspořádán na dvou od sebe v rozteči upravených podvozcích, a se kterým je spojen mezi dvěma podvozky uspořádaný unášeč nástrojů pro výškově přestavítelný nadzdvihovací a směrovací agregát a alespoň jeden výškově přestavitelný podbíjecí agregát s podbíjecími nástroji, které jsou prostřednictvím přísuvných a vibračních pohonů po dvojicích k sobě přisouvatelné, které vibrují a které jsou zasouvatelné do štěrku, přičemž unášeč nástrojů je vzhledem k rámu stroje podélně posuvný prostřednictvím pohonu, s rámem stroje kloubově spojeným.
Dosavadní stav techniky
Z rakouského patentového spisu č. 372 724 téhož majitele patentu je známé pro vytvoření vyšší přesnosti koleje a vyšší trvanlivosti opravných prací, týkajících se polohy koleje, což je žádoucí zejména vzhledem k narůstající rychlosti dopravy, uspořádat skupinu různých, za sebou uspořádaných strojů pro stavbu koleje. Tyto tak zvané mechanické průchozí pracovní vlaky, které jsou tvořeny stroji pro stavbu koleje, z nichž je nejdůležitější vždy stroj pro nivelaci a podbíjení koleje, jsou sice svým výkonem na sebe navzájem přizpůsobeny, avšak z hlediska svého posuvového pohybu a způsobu práce to jsou na sobě navzájem nezávislé stroje pro stavbu koleje. Takové jednotlivé stroje pro stavbu koleje, které mají vždy samostatnou kabinu obsluhy, samostatný jízdní pohon a podobně, lze proto použít jen se samostatnou obsluhou a při nasazení na koleji s přiřazeným obslužným personálem pro kontrolu koleje.
U uspořádání, které je popsáno v uvedeném rakouském patentovém spise č. 372 724, je mechanizovaná průchozí pracovní souprava tvořena v pracovním směru předřazenou, kontinuálně pojízdnou čističkou štěrkového lože, a za ní upraveným, avšak po přítržích pracujícím podbíječím strojem s podbíječím agregátem a s agregátem pro nadzdvihování a směrování koleje, na který v závěru navazuje kontinuálně pracující stabilizační stroj, který je opatřen stabilizačními nástroji, poháněnými vibračními pohony. U tohoto uspořádání je štěrk, vyčištěný čističkou štěrkového lože, podbíjen bezprostředně za čističkou podbíjecími nástroji podbíjecího stroje a je korigována poloha koleje jak co do výšky, tak i ve směru, přičemž stabilizačním strojem je kolej kontrolovaným způsobem při současném zhutňování štěrku zapouštěna do hlubší jmenovité polohy. Taková mechanizovaná průchozí pracovní souprava, jejíž složení lze měnit podle účelu použití, se v praktickém nasazení již velmi dobře osvědčila, přičemž však u ní vzhledem k personálnímu a strojnímu nasazení, a to zvláště z hlediska kontrolního personálu koleje pro každý stroj, vznikají poměrně vysoké náklady.
Dále je podle článku Die modernen Systeme fur Gleiserhaltung und Gleisumbau v časopise Eisenbahntechnik, sešit 4, 1986, strany 20 a 21, známé, a to zejména pro zvýšení pracovního
-1CZ 278948 B6 výkonu, nasadit kontinuálně pojízdný nivelační, podbíjecí a vyrovnávací stroj s nebo bez vlastního podpěrného podvozku pro unášeč nástroje, vytvořený jako pomocný rám, například podle rakouského patentu č. 378 387 téhož majitele patentu, a to v rámci vysokovýkonné mechanizované průchozí pracovní soupravy. V pracovním směru za podbíjecím strojem se přitom předpokládá použití kontinuálně pracujícího stroje pro urovnávání a podbíjení štěrku, prostřednictvím kterého se kolejovým stabilizátorem štěrk urovnává, popřípadě se přivádí do té oblasti koleje, které je v oblasti působení stabilizátoru koleje. Také tato strojní souprava se již velmi dobře osvědčila, přičemž však jak personální, tak i strojní náklady jsou ještě poměrně velké.
Z rakouského patentového spisu pris výškově přestavitelným Pro podélný posuv unášeče _ ------------- c------------ ___č. 380 280 je také známý kontinuálně po koleji pojízdný stroj pro podbíjení příčných pražců koleje. Ten má rám stroje, který je podepřen na podvozcích a který je kloubově spojen s unášečem nástrojů, uspořádaným mezi těmito podvozky pro výškově přestavitelný podbíjecí agregát s souvanými a vibrujícími nástroji a nadzdvihovacím a směrovacím agregátem.
nástrojů vzhledem k rámu stroje je upraven hydraulický válec, takže unášeč nástrojů s podbíjecím agregátem je pojízdný po přítržích od pražce k pražci a stroj, popřípadě rám stroje je pojízdný kontinuálně. V zadní koncové oblasti má rám stroje, který je prostřednictvím podvozku podepřen proti koleji jen ve své přední koncové oblasti, směrem přes zadní jízdní kabiny vyčnívající prodloužení, které se na svém konci opírá o střední oblast přídavného rámu stroje, opatřeného podvozky. Mezi těmito dvěma podvozky přídavného rámu stroje jsou uložena dvě výškově přestavitelná ústrojí pro stabilizaci koleje se stabilizačními nástroji, poháněnými vibračními pohony. Neobvyklým vytvořením rámu a podepřením rámu podbíječky na nástrojovém rámu, spojeném se stabilizačním ústrojím, se přenáší část hmotnosti podbíječky na stabilizační rám stroje, čímž se zdokonaluje působení stabilizačního ústrojí při zapouštění koleje do jmenovité polohy. Tato kombinovaná, popřípadě navzájem integrovaná podbíječka se stabilizačním strojem je konstrukčně poměrně speciálně vytvořená, takže je často nutné samostatné nasazení přiřazeného pluhu, aby se štěrkové lože urovnalo pro trvalou polohu koleje.
Konečně je z rakouského patentového spisu č. 336 066 známá po přítržích v rozteči dvou pražců pojízdná podbíječka koleje pro současné podbíjení dvou sousedních pražců. Zdvojený podbíjecí agregát má vždy dva vnější podbíjecí nástroje, které jsou zasouvatelné, které vibrují a které jsou přestavitelné v podélném směru pražců, a to do štěrku v oblasti vnějších konců pražců. Prostřednictvím tohoto stroje lze ve spojení s dvojicemi podbíjecích nástrojů, které jsou přísuvné v podélném směru stroje, dosáhnout vysokého zhutnění v místech uložení pražců. Aby bylo možné v této vnější oblasti pražců pracující vnější podbíjecí nástroje doplnit pracovním procesem následných zhutňovacích ústrojí ve vnější oblasti pražců, jsou mezi podbíjecím agregátem a zhutňovacím ústrojím ve vnější oblasti pražců uspořádány pluhy se šikmo postaveným pluhovým štítem. Tyto pluhové štíty jsou pro urovnání úzké části oblasti štěrku mezi okrajem štěrkového lože a kolejí spojeny s podbíjecím strojem výškově a bočně přestavitelně. U normálních podbíjecích agregátů bez vnějších podbíječek však nejsou takové pluhy potřebné.
-2CZ 278948 B6
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit kontinuálně pojízdný stroj v úvodu popsaného typu, který by umožňoval větší a zejména hospodárnější možnosti nasazení.
Vytčený úkol se řeší kontinuálně pojízdným strojem pro stavbu koleje podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že stroj pro stavbu koleje je svým v pracovním směru zadním koncem kloubově spojen, popřípadě spřažen s koncem druhého rámu stroje, který je podepřen na od sebe v rozteči upravených podvozcích a na kterém je uloženo pluhové uspořádání, které je výškově přestavitelné pohonem a je opatřeno středním pluhem a bočními pluhy, které jsou 'ovladatelné pohony, a že druhým rámem stroje pro pluhové uspořádání opatřený stroj má třetí rám stroje, který je s druhým rámem stroje na konci kloubově spojen, je podepřen na dvou ve vzájemné rozteči uspořádaných podvozcích a na kterém uloženo stabilizační ústrojí koleje, které je uspořádáno mezi oběma podvozky, je pohonem výškově přestavitelné a je opatřeno stabilizačními nástroji, spojenými s vibračními pohony.
Kontinuálně pojízdný stroj pro stavbu koleje podle vynálezu umožňuje poprvé uskutečňovat jedním strojem a ve stejném pracovním procesu urovnávání štěrkového lože, které bezprostředně navazuje na podbíjení, čímž se po velmi ekonomickém pracovním nasazení jen jednoho jediného stroje získá opravená a podbitá kolej s rovnoměrným naplněním jednotlivých prostorů mezi pražci. Pluhové uspořádání, které je upraveno na podbíječce za podbíječím agregátem má tu zvláštní výhodu, že různě naplněné prostory mezi pražci, což je příčinou různého podbíjení závislého na chybách polohy koleje, je pro trvale přesnou polohu koleje možno plnit rovnoměrně kombinovaným nasazením středního a bočního pluhu, čímž se stává nasazeni samostatného štěrkového pluhu zbytečným. To umožňuje okamžité a na práce na kolejích navazující nasazení dalšího stroje se stabilizátorem koleje, který zajistí, že rovnoměrně do štěrkového lože uložená kolej může být zapuštěna do trvalé polohy koleje po celé délce skutečně rovnoměrně, protože se odstraní samovolné počáteční usazování. Vzhledem k tomu, že pluhové uspořádání je upraveno na rámu stroje, který je přiklouben k zadnímu konci rámu podbíječky a který je podepřen na vlastních podvozcích, se zajistí i v malých kolejových obloucích samočinné vystředění jednotlivých pluhů. Další výhoda vytvořeni tohoto rámu spočívá v tom, že společnou kontinuální pojízdností obou navzájem kloubově spojených rámů stroje včetně pluhového uspořádání se dosáhne rovnoměrného urovnávání štěrku a vysokého výkonu podbíjení, zatímco unášeč nástrojů s podpěrným agregátem je nezávisle postupně podélně posouvatelný.
Výhodnou kombinací tří navzájem kloubově spojených rámů stroje s jedním podbíječím agregátem se za ním uspořádaným pluhovým uspořádáním a na konci uspořádaným stabilizačním ústrojím koleje je poprvé vytvořen jediný stroj pro stavbu koleje, který zajistí úplné kontinuální zpracování koleje při jednom průjezdu. Přitom se dosáhne zvláště ekonomické výhody spočívající v tom, že nasazením jednoho jediného stroje se podstatně sníží jak organizační a strojní, tak i personální náklady. Protože stabilizační ústrojí a pluhové uspořádání jsou účelně předpokládány pro kontinuální pracovní nasazení, hodí se tato kombinace s kontinuálně
-3CZ 278948 B6 pojízdnou podbíječkou s vysokým podbíjecím výkonem výborně pro rychlé a výkonné zpracovávání koleje, přičemž lze celkově dosáhnout také rovnoměrnější, popřípadě přesnější polohy koleje. Pevné uspořádání různých pracovních ústrojí na jednom jediném stroji mimoto umožňuje přesnější a optimálnější vzájemné sladění, zejména z hlediska pracovního výkonu.
Další výhodná varianta provedení podle vynálezu spočívá v tom, že druhý rám stroje je svými koncovými úseky kloubově uložen na zadním podvozku prvního rámu stroje a na předním podvozku třetího rámu stroje, podepřeném na dvou na sebe v rozteči upravených podvozcích. Toto oboustranné podepření druhého rámu stroje na obou přilehlých rámech stroje uspoří další podvozek a umožní zkrácení celkové délky stroje.
Na vyčnívající koncové oblasti třetího rámu stroje, podepřeného na zadním podvozku, je s výhodou uspořádáno výškově přestavitelné zametači zařízení, opatřené poháněným příčným dopravním pásem. Toto zametači zařízení, které je uspořádáno v pracovním směru bezprostředně za stabilizačním ústrojím, umožňuje čistit kolej v návaznosti na koncovou operaci, to je stabilizaci, přičemž je možné odstranit štěrk, který se dostal na pražce zejména vodorovným kmitáním stabilizačního ústrojí.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu se předpokládá, že na předním konci prvního rámu stroje a na zadním konci druhého rámu stroje je uspořádána kabina řidiče a obsluhy, přičemž alespoň jeden podvozek ze tří ve vzájemné rozteči uspořádaných podvozků, které jsou s výhodou vytvořeny jako dvounápravové otočné podvozky, je spojen s jízdním pohonem. Takto vytvořený stroj je vhodný zejména pro relativně velká namáhání podbíjecím, nadzdvihovacím a směrovacím agregátem na prvním rámu stroje a pluhovým uspořádáním na druhém rámu stroje.
Oba kolejové podvozky prvního rámu stroje jsou uspořádány v rozteči potřebné pro dostatečně velký nadzdvihovací a směrovací proces nadzdvihovacího a směrovacího agregátu, spojeného s nivelačním směrovacím vztažným systémem, což představuje další výhodnou variantu provedení. Přitom jsou oba kolejové podvozky třetího rámu stroje uspořádány v rozteči potřebné pro dostatečně účinný stabilizační proces stabilizačního ústrojí koleje, spojeného s nivelačním referenčním systémem. Vytvoření takových roztečí mezi kolejovými podvozky, přiřazenými ke každému rámu stroje, umožňuje bez problémů provádět korekce polohy koleje, popřípadě stabilizaci koleje, přičemž zařazením druhého rámu stroje, spojeného s pluhovým uspořádáním, mezi první rám stroje a třetí rám stroje, spolehlivě vylučuje vzájemné nepříznivé ovlivňování nadzdvihovacích a směrovacích nástrojů se stabilizačním ústrojím.
V souladu s další výhodnou variantou vynálezu se předpokládá, že unášeč nástrojů, podélně posuvný vzhledem k prvnímu rámu stroje, je spojen prostřednictvím lana, upevněného v oblasti podpěrného podvozku a vedeného přes vychylovací kladku s pohonem, s výhodou s hydraulickým válcem, přičemž tento pohon a vychylovací kladka jsou uloženy na prvním rámu stroje. Toto vytvoření umožňuje bez jakýchkoliv úpravných prací přemístit unášeč nástroje z pracovní polohy do polohy pro přesun stroje a opačně. Zvláštní výhoda spočívá v tom, že lano nepředstavuje v průběhu
-4CZ 278948 B6 cyklického pracovního pohybu unášeče nástrojů včetně podbíjecího agregátu od pražce k pražci žádnou překážku.
Konečně ještě spočívá další výhodné vytvoření vynálezu v tom, že na předním vyčnívajícím konci prvního rámu stroje, zejména spojeném s unášečem nástrojů, podepřeným na konci podpěrného podvozku, je pro každou kolejnici uspořádán výškově přestavitelný a bočně vykývnutelný pluhový štít. Tento předřazený pluhový štít umožňuje při kontinuálním pracovním posuvu podbíječky, popřípadě prvního rámu stroje rovnoměrné zaplňování prostoru mezi pražci nejméně v oblasti uložení pražců. Tím lze dosáhnout zvláště výhodným způsobem rovnoměrné podmínky pro bezprostředně následující podbíjení, čímž se zajistí trvalá a přesná poloha koleje.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s připojenou výkresovou částí, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn bokorys kontinuálně pojízdného stroje pro stavbu koleje podle vynálezu, který je složen ze tří navzájem kloubově spojených rámů stroje, na kterých je uspořádán podbíječí agregát, pluhové uspořádání a ústrojí pro stabilizaci koleje a obr. 2 představuje půdorys stroje podle obr. 1.
Příklad provedení vynálezu
Kontinuálně pojízdný stroj 1 pro stavbu koleje, který je znázorněn na obr. 1 sestává ze za sebou uspořádaného prvního rámu £ stroje, druhého rámu 3. stroje a třetího rámu 4 stroje. První rám £ stroje je s druhým rámem £ stroje na konci spojen, popřípadě spřažen prostřednictvím kloubu 5, zatímco druhý rám £ stroje a třetí rám 4 stroje jsou navzájem spojeny, popřípadě spřaženy prostřednictvím kloubu 6. První rám 2 stroje je v pracovním směru, který je znázorněn šipkou 7, podepřen prostřednictvím dvou navzájem od sebe ve značné rozteči uspořádaných podvozků 8 na koleji, která je vytvořena z kolejnic 9 a pražců 10. Nejzadnější, třetí rám 4. stroje je podepřen na koleji také prostřednictvím dvou podvozků 11, uspořádaných na jeho koncích. Střední, druhý rám £ stroje je svými koncovými oblastmi kloubově uložen na zadním podvozku 8 prvního rámu 2 stroje a na předním podvozku 11 třetího rámu 4 stroje. Na předním konci prvního rámu 2 stroje a na zadním konci třetího rámu 4 stroje jsou uspořádány kabiny 12 řidiče a obsluhy. Vždy jeden z podvozků 8 prvního rámu 2 stroje a z podvozků 11 třetího rámu 4 stroje je opatřen jízdním pohonem 13. Mezi oběma na koncích uspořádanými podvozky 8 předního, prvního rámu £ stroje je uspořádán unášeč 14 nástrojů ve tvaru oje, který je opatřen na konci upraveným podpěrným podvozkem 15. Tento unášeč 14 nástrojů je svým předním koncem podélně posuvně uložen v ložisku 16., spojeném s prvním rámem £ stroje. Bezprostředně před podpěrným podvozkem 15 je s unášečem 14 nástrojů spojen výškově přestavitelný dvojitý podbíječí agregát 17, který je pro podbíjení dvou sousedních pražců 10 opatřen podbíjecími nástroji 18., které jsou po dvojicích navzájem přestavitelně, které vibrují a které jsou zasouvatelné do štěrku prostřednictvím přísuvných a vibračních pohonů. S unášečem 14 nástrojů je také ještě spojen předřazený nadzdvihovací a směrovací agregát 19, který je prostřednictvím pohonu výškově a bočně přestavitelný
-5CZ 278948 B6 a který je opatřen nadzdvihovacími a vyrovnávacími nástroji, které lze přiložit na kolejnice 9. Pro podélný posuv unášeče 14 nástrojů včetně podbíjecího agregátu 17 a nadzdvihovacího a směrovacího agregátu 19 je upraven pohon 20 podélného posuvu, který je přiklouben na prvním rámu 2. stroje. K prvnímu rámu 2 stroje je také přiřazen nivelační a směrový vztažný systém 22, který se odvaluje po snímacích kladkách 21 na kolejnicích 9 koleje. Na předním vyčnívacím konci prvního rámu 2 stroje je pro každou kolejnici 9 uspořádán jeden výškově přestavitelný a bočně vykývnutelný pluhový štít 23.
Unášeč 14 nástrojů, který je podélně posuvný vzhledem k prvnímu rámu 2 stroje, je spojen prostřednictvím lana 25, které je upevněno v oblasti podpěrného podvozku a které je vychýleno kolem vychylovací kladky 24 pro výškové přestavování s pohonem
26, který je vytvořen jako hydraulický válec, přičemž tento pohon 26 a vychylovací kladka 24 jsou upevněny na prvním rámu 2 stroje.
Na druhém rámu 3 stroje, který je na svých koncích prostřednictvím kloubu 5 spojen s prvním rámem 2 stroje a prostřednictvím kloubu 6 se třetím rámem 4 stroje, je upraveno pluhové uspořádání
27. Toto pluhové uspořádání 27 je tvořeno předřazeným bočním pluhem 28 á za ním zařazeným středním pluhem 29. Boční pluh 28 má být napříč k podélnému směru stroje ve vzájemné rozteči uspořádané a kolem svislé osy otočné, se druhým rámem £ stroje spojené a pro zpracování vnější části štěrkového lože určené pluhy 30, které jsou kolem uvedené osy otáčení vykývnutelné vždy prostřednictvím jednoho pohonu 31. Pro výškové přestavování pluhů 30 jsou upraveny další pohony 32. Vzadu zařazený střední pluh 29 je vytvořen deskami 33 pluhu, které jsou uspořádány ve tvaru písmene V a které mají vždy v oblasti přemostění kolejnic 9. kolejnicový tunel 34, který objímá kolejnici 9. ve tvaru písmene U. Přední konec každé desky 33 pluhu, který je upraven ve vnější oblasti pražců 10, je prostřednictvím svislé osy otáčení spojen s krátkým pluhovým štítem 35,. Celý střední pluh 29 je vzhledem ke druhému rámu 3. stroje výškově přestavitelný prostřednictvím pohonů 36.
Na zadním, třetím rámu 4 stroje 1 pro stavbu koleje jsou mezi oběma koncovými podvozky 11 uspořádána dvě stabilizační ústrojí 37 koleje, která jsou v podélném směru stroje uspořádána za sebou. Prostřednictvím pohonu 38 jsou výškově přestavitelná a prostřednictvím bočně vykývnutelných stabilizačních nástrojů je lze přivést do záběru s kolejnicemi 9. Z vibračního pohonu se přenášejí vodorovné kmity prostřednictvím stabilizačních nástrojů 39 na kolej ve směru příčném k ose koleje. Pro kontrolu zapuštění koleje je na třetím rámu 4 stroje upraven referenční systém 41, který je opřen o kolej prostřednictvím snímacích kladek. Na vyčnívající zadní koncové oblasti třetího rámu 4. stroje je uspořádáno prostřednictvím pohonu 42 výškově přestavitelné zametači ústrojí 43., které je opatřeno příčným dopravním pásem 45, poháněným pohonem 44. Pro zásobování energií různých pohonů je upraveno ústrojí 46 pro zásobování energií.
Jak je patrno z obr. 2, jsou jako kladky vytvořené a bočně vykývnutelné stabilizační nástroje 39 v klešťovém záběru s kolejnicemi 9 koleje, čímž se zajistí přenos vodorovných kmitů z vibračního pohonu 40 na kolej a štěrkové lože. Kloub 5, který spojuje první rám 2 stroje a druhý rám 3 stroje, jakož i kloub
-6CZ 278948 B6
6, který spojuje druhý rám 2 stroje a třetí rám 4 stroje, zajišťují jejich volnou otáčitelnost kolem svislé osy. Úhlovou polohu pluhů 30, popřípadě pluhových štítů 35 a 23 vzhledem k podélnému směru stroje lze měnit podle potřeby.
V dalším je popsána činnost stroje 1 pro stavbu koleje podle obr. 1 a 2.
Po dosažení zpracovávaného úseku koleje strojem 1 pro stavbu koleje, přičemž se předpokládá, že štěrkové lože bylo bezprostředně před tím vyčištěno čističkou štěrkového lože, se spustí unášeč 14 nástrojů včetně podbíjecího agregátu 17 a nadzdvihovacího a směrovacího agregátu 19 působením pohonu 26 z jízdní polohy do pracovní polohy, přičemž se provede také uložení podpěrného podvozku 15 na koleji. Stejně tak se po nastavení požadovaného pracovního úhlu spustí na kolej přední pluhové štíty 23. Mimoto se spuštěním a nastavením pracovního úhlu uvedou do pracovní polohy i pluhová uspořádání 27 na druhém rámu 3. stroje. Obě stabilizační ústrojí 37 koleje se také spustí z jízdní polohy do pracovní polohy a dosednutím stabilizačních nástrojů 39 na kolejnice 9 se tvarově pevně spojí s kolejí. Zametači zařízení 43 se spustí do té míry, až se zametači koště, které má hadicovité zametači prvky, dotkne pražců 10. Jakmile se uvede do provozu vibrační pohon, který způsobuje vibrace podbijecích nástrojů 18, a vibrační pohon 40., který způsobuje vodorovné kmity obou stabilizačních ústrojí 37 koleje, uvede se do činnosti jízdní pohon 13 pro kontinuální, tedy bez zastavení, pracovní jízdu celého stroje 1 pro stavbu koleje s prvním rámem 2 stroje, druhým rámem
3. stroje a třetím rámem 4 stroje. Přitom je oběma pluhovými štíty 23. přiřazenými vždy k jedné kolejnici 9, stírán čističkou štěrkového lože na vnější straně pražců 10 odhozený štěrk. V průběhu podbíjení dvou sousedících pražců 10 spuštěným podbiječím agregátem 17 zůstává celý unášeč 14 nástrojů polohově na stejném místě, přičemž dochází ke vzájemnému posunutí mezi prvním rámem 2 stroje a mezi unášečem 14 nástrojů. Jakmile se po dokončení procesu podbíjení dosáhne zadní koncové polohy, která je znázorněna čerchovaně, přesune se celý unášeč 14 nástrojů působením pohonu 20 podélného posuvu znovu do své přední koncové polohy a zahájí se nový proces podbíjení.
Odpovídajícím spuštěním a uložením pluhů 30 na vnější stranu štěrkového lože se v případě potřeby odtud přepravuje štěrk vzhůru na horní stranu pražců 10, odkud se prostřednictvím bezprostředně následujících desek 33 pluhu ve tvaru písmene V dopravuje kolejnicovým tunelem 34 ke středu koleje a zde se plní, popřípadě dorovnává do prostorů mezi pražci 10. Tak se prostory mezi pražci 10 rovnoměrně doplní, protože vzhledem k různě intenzivnímu podbíjení, které je dáno různými chybami v poloze koleje, jsou naplněny různě vysoko. Proto je v oblasti třetího rámu 4 stroje již rovnoměrně zasypaná kolej, kterou je možné prostřednictvím obou stabilizačních ústrojí 37 koleje zapustit do trvalé jmenovité polohy. Vzhledem k tomu, že kolej je strojem 1 pro stavbu koleje těmito různými pracovními agregáty, popřípadě ústrojími, počínaje korekcí polohy koleje, podbíjením, zasypání koleje štěrkem a konče závěrečným kontrolovatelným zapuštěním koleje zpracována v jednom proudu, je možné dosáhnout zvláště přesné polohy koleje a velké životnosti této polohy. Vzhledem k tomu, že jednotlivé, na jediném stroji uspořádané pracovní agregáty lze
-7CZ 278948 B6 navzájem přesně sladit, je možné zejména také v souvislosti s kontinuálností podbíjení dosáhnout zvláště vysokých denních pracovních výkonů.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kontinuálně pojízdný stroj pro stavbu koleje pro podbíjení příčných pražců koleje s rámem stroje, který je uspořádán na dvou na sebe v rozteči, upravených podvozcích a se kterým je spojen mezi oběma podvozky uspořádaný unášeč nástrojů pro výškově přestavitelný nadzdvihovací a směrovací agregát a nejméně jeden výškově přestavitelný podbíjecí agregát s podbí jecími nástroji, které jsou prostřednictvím přísuvných a vibračních pohonů po dvojicích k sobě přisouvatelné, které vibrují a které jsou zasouvatelné do štěrku, přičemž unášeč nástrojů je vzhledem k rámu stroje podélně posuvný prostřednictvím pohonu s rámem stroje kloubově spojeným, vyznačující se tím, že stroj (1) pro stavbu koleje je svým v pracovním směru zadním koncem kloubově spojen, popřípadě spřažen s koncem druhého rámu (3) stroje, který je podepřen na od sebe v rozteči upravených podvozcích (11) a na kterém je uloženo pluhové uspořádání (27), které je výškově přestavitelné pohonem (32,36) a je opatřeno středním pluhem (29) a bočními pluhy (28), které jsou ovladatelné pohony (31), a že druhým rámem (3) stroje pro pluhové uspořádání (27) opatřený stroj má třetí rám (4) stroje, který je s druhým rámem (3) stroje na konci kloubově spojen a je podepřen na dvou ve vzájmné rozteči uspořádaných podvozcích (11) a na kterém je uloženo stabilizační ústrojí (37) koleje, které je uspořádáno mezi oběma podvozky (11), je pohonem (38) výškově přestavitelné a je opatřeno stabilizačními nástroji (39), spojenými s vibračními pohony (40).
  2. 2. Kontinuálně pojízdný stroj podle nároku 1, vyznačuj Ιοί se tím, že druhý rám (3) stroje je svými koncovými úseky kloubově uložen na zadním podvozku (8) prvního rámu (2) stroje a na předním podvozku (11) třetího rámu (4) stroje, podepřeného na dvou od sebe v rozteči upravených podvozcích (11).
  3. 3. Kontinuálně pojízdný stroj podle nároku 2, vyznačuj ίο í se tím, že na vyčnívající koncové oblasti třetího rámu (4) stroje, podepřeného na zadním podvozku (11), je uspořádáno výškově'přestavitelné zametači zařízení (43), opatřené poháněným příčným dopravním pásem (45).
  4. 4. Kontinuálně pojízdný stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že na předním konci prvního rámu (2) stroje a na zadním konci třetího rámu (4) stroje je uspořádaná kabina (12) řidiče a obsluhy a že nejméně jeden podvozek (8) z celkového počtu čtyř ve vzájemné rozteči uspořádaných kolejových podvozků (8), které jsou s výhodou vytvořeny jako dvounápravové otočné podvozky, je spojen s jízdním pohonem (13).
    -8CZ 278948 B6
  5. 5. Kontinuálně pojízdný stroj podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že rozteč obou kolejových podvozků (8) prvního rámu (2) stroje je uspořádána pro nadzdvihovací a směrovací proces nadzdvihovacího a směrovacího agregátu (19), spojeného s nivelačním a směrovým vztažným systémem (22) a že rozteč obou kolejových podvozků (11) třetího rámu (4) stroje je uspořádána pro stabilizační proces stabilizačního ústrojí (37) koleje, spojeného s nivelačním referenčním systémem (41).
  6. 6. Kontinuálně pojízdný stroj podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že unášeč (14) nástrojů, podélně posuvný vzhledem k prvnímu rámu (2) stroje, je spojen prostřednictvím lana (25), upevněného v oblasti podpěrného podvozku (15) a vedeného přes vychylovací kladku (24) s pohonem (26), s výhodou s hydraulickým válcem, přičemž pohon (26) a vychylovací kladka (24) jsou uloženy na prvním rámu (2) stroje.
  7. 7. Kontinuálně pojízdný stroj podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že na předním vyčnívájí- ) cím konci prvního rámu (2) stroje, zejména spojeném s unášečem (14) nástrojů, podepřeným na konci podpěrného podvozku (15), je pro každou kolejnici (9) uspořádán výškově přestavitelný a bočně vykývnutelný pluhový štít (23).
CS885902A 1987-09-04 1988-09-01 Track-building continuously moving machine CZ278948B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0223787A AT389132B (de) 1987-09-04 1987-09-04 Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisbaumaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ590288A3 CZ590288A3 (en) 1994-05-18
CZ278948B6 true CZ278948B6 (en) 1994-10-19

Family

ID=3530572

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS885902A CZ278948B6 (en) 1987-09-04 1988-09-01 Track-building continuously moving machine

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4881467A (cs)
JP (1) JP2574415B2 (cs)
CN (1) CN1011249B (cs)
AT (1) AT389132B (cs)
AU (1) AU600597B2 (cs)
BR (1) BR8804579A (cs)
CA (1) CA1312783C (cs)
CZ (1) CZ278948B6 (cs)
DD (1) DD282260A5 (cs)
DE (1) DE3819717C2 (cs)
FR (1) FR2620147B1 (cs)
GB (1) GB2209784B (cs)
IN (1) IN168674B (cs)
IT (1) IT1227321B (cs)
PL (1) PL159010B1 (cs)
SE (1) SE505670C2 (cs)
SK (1) SK278071B6 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE81370T1 (de) * 1989-05-18 1992-10-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine mit pfluganordnung.
ES2035502T3 (es) * 1989-11-23 1993-04-16 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft M.B.H. Maquina para obras ferroviarias para distribuir y perfilar el lecho de balasto de una via.
EP0436757B1 (de) * 1990-01-10 1992-12-30 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisstopfmaschine
DE59102841D1 (de) * 1991-02-12 1994-10-13 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine.
AT398593B (de) * 1992-02-21 1994-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zum einschottern und unterstopfen eines gleises
ES2094633T3 (es) * 1994-01-26 1997-01-16 Plasser Bahnbaumasch Franz Maquina bateadora de vias ferreas.
DE59601320D1 (de) * 1995-02-09 1999-04-01 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und Maschine zum Unterstopfen und Stabilisieren eines Gleises
EP0731217B1 (de) * 1995-03-07 2000-01-12 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Stopfmaschine, Maschineanordnung und Verfahren zum Unterstopfen eines Gleises
ATE188755T1 (de) * 1995-03-07 2000-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine, maschineanordnung und verfahren zum unterstopfen eines gleises
EP0887464B1 (de) * 1997-06-27 2003-11-19 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Maschine zum Verdichten und Profilieren der Schotterbettung eines Gleises
AT503655B1 (de) * 2006-10-31 2007-12-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit vorrichtung zum stabilisieren eines maschinenrahmens
DE102006059639A1 (de) * 2006-12-18 2008-06-19 Gsg Knape Gleissanierung Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen oder Erneuern einer geschotterten Schienenfahrbahn
CN102720101B (zh) * 2012-05-22 2015-07-08 昆明中铁大型养路机械集团有限公司 线路捣固稳定车及道岔稳定方法
AT519003B1 (de) 2016-12-19 2018-03-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Messvorrichtung und Verfahren zum Erfassen einer Gleisgeometrie
AT521956B1 (de) * 2019-03-06 2020-07-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine und Verfahren zum Stabilisieren eines Schotterbettes
CN111501435A (zh) * 2020-05-09 2020-08-07 中国铁建高新装备股份有限公司 一种适用于边坡清筛作业的清筛机及边坡作业方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1552611A (en) * 1924-07-25 1925-09-08 Jackson Corwill Tamping or ballasting machine
AT336066B (de) * 1973-04-26 1977-04-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare nivellier-gleisstopfmaschine und verfahren zum stopfen und nivellieren eines gleises
US4046078A (en) * 1975-01-31 1977-09-06 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Track surfacing apparatus
AT350612B (de) * 1976-12-27 1979-06-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopf-nivellier-richtmaschine und ver- fahren zur bearbeitung eines gleises
AT349509B (de) * 1977-01-17 1979-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleis-nivellierstopf- und richt- maschinenanordnung
AT359111B (de) * 1977-10-04 1980-10-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanordnung zum bearbeiten des gleises, insbesondere mit einer schotterbett- -reinigungsmaschine
AT372724B (de) * 1981-02-27 1983-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare maschinenanlage mit mehreren, unabhaengig voneinander verfahrbaren gleisbaumaschinen
AT374520B (de) * 1982-08-24 1984-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare gleisbaumaschine mit fuehrerstand
AT376258B (de) * 1982-09-09 1984-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine
AT380280B (de) * 1983-09-09 1986-05-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisstopf-, nivellier- und richtmaschine
US4627358A (en) * 1982-09-09 1986-12-09 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Continuous action track leveling, lining and tamping machine
US4643101A (en) * 1982-11-23 1987-02-17 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Mobile track leveling, lining and tamping machine
AT381127B (de) * 1983-09-28 1986-08-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisstopf -nivellier- und richtmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
JP2574415B2 (ja) 1997-01-22
SK590288A3 (en) 1995-12-06
DD282260A5 (de) 1990-09-05
SK278071B6 (en) 1995-12-06
US4881467A (en) 1989-11-21
IT8821575A0 (it) 1988-07-29
AU2177088A (en) 1989-03-09
CZ590288A3 (en) 1994-05-18
CN1011249B (zh) 1991-01-16
SE8802945D0 (sv) 1988-08-22
SE8802945L (sv) 1989-03-05
FR2620147A1 (fr) 1989-03-10
DE3819717C2 (de) 1997-01-02
GB2209784B (en) 1991-08-21
IT1227321B (it) 1991-04-08
GB2209784A (en) 1989-05-24
JPS6471903A (en) 1989-03-16
BR8804579A (pt) 1989-04-11
GB8820718D0 (en) 1988-10-05
ATA223787A (de) 1989-03-15
FR2620147B1 (fr) 1991-09-13
SE505670C2 (sv) 1997-09-29
PL159010B1 (pl) 1992-11-30
IN168674B (cs) 1991-05-18
CA1312783C (en) 1993-01-19
DE3819717A1 (de) 1989-03-23
CN1032561A (zh) 1989-04-26
AU600597B2 (en) 1990-08-16
PL274261A1 (en) 1989-05-16
AT389132B (de) 1989-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ278948B6 (en) Track-building continuously moving machine
AU701080B2 (en) A work vehicle for implementing track maintenance operations
US5205218A (en) Tamping machine and method for consolidating the ballast of a track
CS225809B2 (en) The mobile machine for the packing up the sleepers,the levelling and the straightening of the tracks
AU672726B2 (en) Track-laying machine for renewing rails
CZ278193B6 (en) Machine for making a track by a controllable lowering of the track
CA2059996C (en) Ballast cleaning machine
CZ279895B6 (cs) Zametací stroj pro zametání koleje
US6477960B2 (en) Machine for removing an old track and laying a new track
JP2653701B2 (ja) 軌道安定化装置を備えた軌道保守機械
CS273312B2 (en) Truck machine for rails' packing, levelling and straightening
CA2114489C (en) Machine for renewing or cleaning a ballast bed
CZ285437B6 (cs) Stroj pro demontáž staré koleje a pokládání nové koleje
CZ355596A3 (en) Track tamping machine
RU2131955C1 (ru) Машина для уплотнения и профилирования щебеночного балластного слоя рельсового пути
SK278429B6 (en) Method of side sliding of the rail and a machine for carrying out this method
SK280062B6 (sk) Strojové usporiadanie na podbíjanie koľaje
CZ285361B6 (cs) Podbíječka, strojové uspořádání a způsob podbíjení koleje
CZ280488B6 (cs) Podbíječka koleje
CZ279097B6 (en) Machine travelling continuously on rails for track cross bearer packing
CZ297863B6 (cs) Stroj s pracovními agregáty pro opracovávání kolejového loze
US5435252A (en) Mobile working machine for treatment of a ballast bed or subgrade
CZ278257B6 (en) Machine for packing sleepers

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070901