CZ264099A3 - Zařízení pro průmyslové čištění - Google Patents

Zařízení pro průmyslové čištění Download PDF

Info

Publication number
CZ264099A3
CZ264099A3 CZ19992640A CZ264099A CZ264099A3 CZ 264099 A3 CZ264099 A3 CZ 264099A3 CZ 19992640 A CZ19992640 A CZ 19992640A CZ 264099 A CZ264099 A CZ 264099A CZ 264099 A3 CZ264099 A3 CZ 264099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
treatment
parts
cleaning device
treatment chamber
industrial cleaning
Prior art date
Application number
CZ19992640A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ296889B6 (cs
Inventor
Werner Meissner
Original Assignee
Mob Märkische Oberflächenanlagen+Behälterbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mob Märkische Oberflächenanlagen+Behälterbau Gmbh filed Critical Mob Märkische Oberflächenanlagen+Behälterbau Gmbh
Publication of CZ264099A3 publication Critical patent/CZ264099A3/cs
Publication of CZ296889B6 publication Critical patent/CZ296889B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B15/00Machines or apparatus for drying objects with progressive movement; Machines or apparatus with progressive movement for drying batches of material in compact form
    • F26B15/02Machines or apparatus for drying objects with progressive movement; Machines or apparatus with progressive movement for drying batches of material in compact form with movement in the whole or part of a circle
    • F26B15/04Machines or apparatus for drying objects with progressive movement; Machines or apparatus with progressive movement for drying batches of material in compact form with movement in the whole or part of a circle in a horizontal plane
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B3/00Cleaning by methods involving the use or presence of liquid or steam
    • B08B3/02Cleaning by the force of jets or sprays
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B5/00Cleaning by methods involving the use of air flow or gas flow
    • B08B5/02Cleaning by the force of jets, e.g. blowing-out cavities
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B2230/00Other cleaning aspects applicable to all B08B range
    • B08B2230/01Cleaning with steam

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Confectionery (AREA)

Description

Zařízení pro průmyslové čištění
Oblast techniky
Vynález se vztahuje na průmyslového čistícího zařízení pro povrchovou úpravu předmětů, zejména opracovaných obrobků, s mediemi pro úpravu jako jsou čistící kapalina, pára, stlačený vzduch, teplo, vykuum nebo podobná, přičemž je pro úpravu předvídána minimálně jedna komora pro úpravu, která se může uvést do otevřené polohy pro nakládání a vykládání a do uzavřené polohy (pracovní polohy).
Dosavadní stav techniky
V US-PS 37 06 317 je popsáno zařízení na mytí a oplachování potravinových kontejnerů určených pro vybavení na palubě letadel nebo jiných dopravních prostředků. Zařízení navržené pro průběžný provoz obsahuje v rovné řadě uspořádanou mycí komoru a oplachovací komoru, které jsou obě uzavíratelné kyvnými dveřmi. Pro dopravu potravinových kontejnerů se předvídají pojízdné přívěsy, které se pohybují po kolejích a které jsou pomocí nekonečného obíhajícího řetězu tažené v jedné řadě za sebou v určitém časovém taktu krok za krokem zařízením. U tohoto zařízení má každý přívěs hák a řetěz obsahuje více v odstupu od sebe uspořádaných unášeěů, do kterých je přívěs hákem zavěšen. Odstup unášeěů od sebe odpovídá exaktně velikosti dopravního kroku obíhajícího řetězu, kterým se dopravuje první přívěs z mycí komory až do oplachovací komory a druhý přívěs do mycí komory. Tam je každý přívěs umístěn ve středu příslušné komory, takže se dveře mohou otevírat a případně zavírat. Je dáno provedením zařízení, že přívěsy jsou vedené nucené, takže se může dodržet požadovaný odstup. Exaktní umístění přívěsů v komorách je závislé na ovládání pohybu řetězu. Aby se tato komora mohla obsluhovat, musí procházet obslužná osoba stále od nakládací k vykládací straně sem a tam, což se dá při částečném vytížení a u malého zařízení, jako je toto bez sušícího stupně, hospodářsky tolerovat. Při plném zatížení nebo u průmyslového velkého zařízení se však musí u
-2·· · · ·· ·· • · · · · ·· · • · ·· · · · · takového uspořádání v řadě absolvovat tak dlouhé cesty mezi nakládáním a vykládáním, že jeho použití již není hospodářsky smysluplné.
Z DE 42 20 927 AI se stalo známým průběžné čistící zařízení, do kterého se seřazují v jedné řadě za sebou uspořádané prací skřínky, které jsou pro úpravárenský prostředek propustné. Známé čistící zařízení ma tři za sebou uspořádané úpravárenské komory a to čistící komoru, oplachovou komoru a sušící komoru. Zařízení se provozuje tak, že se nádoba v čistící komoře, nádoba v oplachové komoře a nádoba v sušící komoře společně dopravují dále do další stanice.
Ve vstupních a výstupních otvorech úpravárenských komor jsou uspořádaná víka a dveře, kterými jsou komory během fáze úpravy uzavřené.
Aby se usnadnila doprava pracích skřínek z komory do komory, jsou v úpravárenských komorách zabudované kladky a vodící kolejnice, které vytvářejí dopravní trasu. Do každé úpravárenské komory je vestavěno rotační zařízení do kterého zajede prací skřínka a které se motorem uvede v podélném směru úpravárenské komory do rotačního pohybu, takže uvnitř se nalézající prací skřínka během fáze úpravy rotuje. Proto je prací skřínka ještě uzavřená víkem, aby čištěné díly nemohly vypadnout.
Motor pro pohon rotačního zařízení je uspořádán na vnější stěně úpravárenské komory a pohání prostřednictvím převodovky rotační zařízení. Dále jsou instalovaná provozní zařízení jednotlivých úpravárenských komor, jako jsou čerpadla, ventily, šoupátka, ovládací a regulační zařízení na nebo v jednotlivých komorách a potrubními sítěmi napojená na stacionární zařízení jako jsou nádoby na čistící a oplachové prostředky, destilační zařízení a dmychadla na sušení upravovaného zboží.
Během úpravárenské fáze je upravované zboží zabudovanými tryskami vystaveno v čistící komoře proudu čistícího prostředku, kterým se upravované zboží zbavuje olejových nebo tukových zbytků opracování. Rotací mycí skřínky dochází k dobrému promísení,
-3• · · · ·· ·· • ·· · · ·· · • · ·· · · · · takže čistící prostředek může smáčet všechny části upravovaného zboží. Podobně probíhá úpravárenská fáze v oplachové komoře, ve které se zabudovanými rozprašovacím tryskami vystaví čistící kapalinou smáčené upravované zboží proudu oplachového prostředku, který spláchne na upravovaném zboží zachycené zbytky čistícího prostředku. Také zde se efekt oplachu vylepšuje rotací. Rovněž průběh sušení se vylepšuje rotací.
Kontinuální přípravou oplachové kapaliny destilací, vícenásobným využitím energie uvolněné při destilačním procesu, například pro zahřívání čistící a/nebo oplachové kapaliny nebo pro ohřev sušícího vzduchu se zařízení kompletuje. Dále jsou možné oplachy potápěním nebo stříkáním, ofukování upravovaného zboží stlačeným vzduchem, vakuové sušení, sušení infračervenými paprsky nebo použití ve vodě rozpustných nebo uhlovodík obsahujících pracích prostředků.
Známé zařízení se v praxi osvědčilo. Zařízení se ovšem může efektivně nasadit pouze tehdy, když je upravované zboží naplněné do speciálních úpravárenské medium propouštějících nádob, například v právě takových dopravních skřínkách z děrovaného plechu nebo z mřížoviny, protože normální dopravní skřínky z plechu oddělí upravované zboží od úpravárenského media a nedochází tedy k intenzivnímu doteku. Proto se u známého čistícího zařízení přemísťuje v normálních transportních skřínkách přistavené upravované zboží do odpovídajících speciálních nádob, což je složité a časově náročné, protože to neumožňuje kontinuální ošetření a další zpracovávání upravovaného zboží.
Podle DE 195 09 645 AI se stala známou pračka, u které jsou do oblouku, přednostně do kruhu uspořádané prací zóna, oplachová zóna a sušící zóna spolu spojené dopravníkem. Dále se předvídá mezi prací zónou a sušící zónou nakládací a vykládací zóna, kterou se vytváří spojení mezi sušící zónou a prací zónou. Předměty se tedy mohou v nakládací stanici ukládat na dopravník, dopravují se v kruhu a procházejí postupně zónami praní, oplachu a sušení tohoto zařízení. Předměty tedy opouštějí zařízení opět tam, kde byly špinavé vložené do zařízení.
• · ·· 4 · · ·
Jako dopravník slouží do kruhu uspořádaná válečková trať nebo jako síto nebo rošt provedený otočný stůl, na kterém se předměty dopravují. Tím, že předměty se přibližně na stejném místě vkládají a vykládají, dostačuje pro na- a vykládaní jedna obslužná osoba. V každém případě se sníží námaha obsluhy, protože již nemusí absolvovat dlouhé cesty při přecházení mezi nakládáním a vykládáním. Co platí pro manuální obsluhu zařízení, platí samozřejmě také pro automatické nakládání a vykládání, přičemž je možná integrace do výrobní linky. V tomto případě se však výrobní linka neprodlužuje, protože ustavení neprobíhá do linky ale vedle linky. Celkem vyžaduje zařízení málo místa, takže se může ustavit i ve stísněných prostorových poměrech v hale nebo venku, například v koutu.
Zařízení se předvídá pro kontinuální prosazení, ne pro provoz v taktech. Dále se nemohou předměty během úpravy pohybovat, například otáčet nebo kývat, aby byla dosažena všestranná úprava úpravárenským médiem. Mimo to se nepředvídá pro předměty na dopravníku držák, takže na dopravních a manipulačních zařízeních uložené předměty mohou během úpravy měnit svou polohu, čímž se vykládání stane obtížnější než nakládání. U známého zařízení rovněž není možné zaplavovat komory úpravárenským médiem, aby se předměty mohly ponořovat.
Podstata vynálezu
Je úkolem vynálezu vytvořit čistící zařízení, které je vylepšené co se týká úpravárenské komory, která se obejde bez uzavíracích klapek nebo dvířek a která se dá jednoduchým způsobem nakládat a vykládat.
Řešením úkolu jsou u první varianty čistícího zařízení podle vynálezu znaky uvedené v patentovém nároku 1 a u druhé varianty čistícího zařízení znaky uvedené v patentovém nároku 4.
Obě varianty podle patentových nároků 1 a 4 se vztahují na popužití vynálezu pro rozdílné konstrukční způsoby a velikosti čistících zařízení, přičemž varianta která odpovídá patentovému nároku 1 se uvažuje více pro malá zařízení s jedním nebo dvěmi úpravárenskými stupni, zatínco varianta která odpovídá patentovému nároku 4 je uvažovaná spíše pro velká zařízení, která předvídají vícestupňovou úpravu povrchu, například stupně praní, oplachu a sušení. Dále se mohou předepsat ještě další stupně jako jsou stupeň předpírky, předoplachu a dokonalého oplachu. Pro každý úpravárenský stupeň se může předvídat separátní úpravárenská komora. Takové čistící zařízení s mnoha úpravárenskými stupni je výhodné pro koncové čištění předmětů, aby se například mohl obrobek předat konečné montáži, zatímco zařízení podle nároku 1 najde uplatnění jako meziěištění obrobků, aby se například očistil obrobek mezi dvěmi kroky opracování od hrubého znečištění zbytky opracování jako jsou olej, tuk nebo třísky. Pro tento účel vytvořil vynález malé, kompaktní, jednoduše konstruované a bez komplikací ovladatelné zařízení.
V nejjedodušším případě může míti takové zařízení stacionární konstrukční skupinu, která je v podstatě vytvořená ze stojanu nebo sloupu ve tvaru šibenice, na kterém je na jeho horním konci pevně, t.j. nepohyblivě upevněn jeden díl úpravárenské komory, který může býti vyzbrojen zařízeními, kterými se rozděluje úpravárenské médium na obrobek. Tato zařízení mohou býti stři kácí nebo rozprašovací trysky čistící kapaliny nebo se může jednat o vzduchovou sprchu, kterou proudí stlačený vzduch otryskávající obrobek. Je rovněž v rámci vynálezu, když toto zařízení tvoří paroproudé trysky nebo topná zařízení pro sušení. Tato stacionární konstrukční skupina může spolupůsobit s pohyblivou konstrukční skupinou, která obsahuje dopravní zařízení pro druhý díl úpravárenské komory, který obsahuje uložení pro aspoň jeden obrobek. Výhodně je uložení provedeno otočně nebo kyvné a opatřeno pohonem. Dopravním zařízením pohybovatelný díl úpravárenské komory je spodní díl; může býti proveden ve tvaru vany nebo nádoby a doplňuje se prvním dílem úpravárenské komory, který tvoří horní díl a který může býti proveden ve tvaru poklopu. Dopravním zařízením se může spodní díl úpravárenské komory přemístit do nakládací nebo vykládací polohy. V nakládací a vykládací poloze se předmět (obrobek) zasadí do uložení a oba díly, (horní díl a spodní díl) se přemístí do vzájemně lícující polohy, spojí se s dopravním zařízením a přemístí se do pracovní polohy, • 9 9 99 • · 9 9
-6ve které probíhá úprava předmětu. Když je úprava ukončená oddělí se dopravním zařízením horní a spodní díl od sebe a spodní díl se dopraví do polohy pro nakládání a vykládání, ve které se předmět může odstranit ze spodního dílu. To může probíhat manuálně nebo automaticky. Je výhodné, když je zařízení pro jeden úpravárenský krok vyzbrojeno jednou úpravárenskou komorou, přičemž může spolupracovat více takových zařízení s rozdílnými stupni úprav, z nichž jedno zařízení čistí (mokrým nebo suchým čištěním), jiné oplachuje a další suší.
U opačného uspořádání je horní díl uspořádaný u stojanu nebo sloupu ve tvaru šibenice výškově přestavitelný vůči spodnímu dílu, přičemž spodní díl může býti nepohyblivý. Je výhodné uspořádat oba díly pohyblivě a to horní díl vertikálně zvedacím zařízením a spodní díl horizontálně posuvně nebo výkyvné dopravním zařízením. To má tu výhodu, že se může uskutečnit jednoduché oddělení horního dílu od spodního dílu také při tlakovém nebo vakuovém těsném provedení úpravárenské komory, přičemž lze pro nakládání a vykládání předmětů dosáhnout bočně přesazenou polohu, takže se může pohodlně nakládat a vykládat. I přes okraj spodního dílu přečnívající předměty nepřekážejí sesazení úpravárenské komory.
Další rozpracování vynálezu podle nároku 2 umožňuje automatický způsob provozu zařízení. Zatímco je úpravárenské komora sesazená z horního a spodního dílu, může se druhý spodní díl nakládat nebo vykládat v nakládací a vykládací stanici. Tím se dá zkrátit doba odstávky zařízení. Dopravní zařízení může býti vytvořené z dvouramenného, otočného sloupu, na jehož ramenech jsou upevněné spodní díly.
Podle nároku 3 je možné další zkrácení doby odstávky. Zatímco je upravován předmět v úpravárenské komoře, například tryskán stlačeným vzduchem, může se v nakládací stanici nakládat další předmět a ve vykládací stanici vykládat vyčištěný předmět. Dopravní zařízení může tvořit tříramenný sloup, na jehož ramenech jsou upevněné spodní díly.
U zařízení s dvěmi úpravárenskými komorami se může používat i sloup s třemi rameny a třemi spodními díly. Nadpoěetný spodní díl se přitom může obsluhovat z
-7vykládací nebo nakládací stanice. Čtyřramenný sloup může býti vyzbrojen dvěmi úpravárenskými komorami a oddělenými nakládacími a vykládacími stanicemi nebo třemi úpravárenskými komorami a jednou společnou nakládací a vykládací stanicí.
Nárok 4 platí pro větší zařízení s třemi, čtyřmi, pěti nebo s ještě více úpravárenskými komorami.
Jednotlivě vynález předvídá dopravní systém obrobků pracující v automatickém provozu. Dále se předvídá pevná zastávková stanice na dopravní dráze dopravního systému a konečně se používají dělené úpravárenské komory, přednostně složené se dvou separátních dílů úpravárenské komory, které se mohou skládat z vanovitého spodního dílu a z horního dílu ve tvaru poklopu. Oba díly úpravárenských komor mají na dělícím okraji těsnění nebo s těsněním spolupůsobící těsnící plochy provedené tak, že všechny horní díly úpravárenských komor lícují se všemi dolními díly úpravárenských komor a dají se vzájemně vyměnit.
Horní díly úpravárenských komor jsou uspořádané na pevných zastávkových stanicích dopravní dráhy dopravního zařízení, přednostně kolmo nad dopravní dráhou, a jsou vertikálně přestavitelné. Pro tento účel se předvídají na pevných zastávkových stanicích závěsy, na kterých jsou zavěšené horní díly zvedacími zařízeními. Jako zvedací zařízení mohou působit pneumatické nebo hydraulické válce, které jsou svými skříněmi pevně spojené se závěsy a svými pístnicemi s připevftovacími oky na horní straně horních dílů.
Spodní díly úpravárenských komor jsou spojené s dopravním zařízením, které může pohybovat spodními díly v taktech po dopravní dráze. Přednostně jsou spodní díly spojené pevně s dopravním systémem a pohybují se podél dopravní dráhy určené dopravním systémem. Dopravní dráha může býti kruhová nebo přímá.
Do spodních dílů úpravárenských komor je zabudováno uložení nebo držák aspoň jednoho předmětu. Uložení může býti provedené jako otočné nebo výkyvné, takže se • · • ·
-8předmětem během úpravy úpravárenským médiem, například čistící kapalinou, může pohybovat
Spodní díly a horní díly úpravárenských komor jsou svými otevřenými stranami k sobě nasměrované tak, že se v zastávkových stanicích mohou horní a spodní díly sesadit a upravit do pracovní polohy. To se uskuteční použitím zvedacího zařízení, které přitlačí horní díly pevně na spodní díly a vytvoří hermetické spojení neboje sesadí tak, že dojde k zastínění vůči okolí.
V pracovní poloze dochází k úpravě obrobků úpravárenským médiem, přičemž se během úpravy obrobky ležící na uložení pohybují, takže se dosáhne všestranná účinnost úpravárenského média
Přednostně probíhá v každé úpravárenské komoře jiná úprava povrchu. Například se může v první úpravárenské komoře provádět předpírání obrobku. Pro tento účel jsou v horním dílu a spodním dílu nebo ve spodním dílu a horním dílu zabudovaná zařízení, kterými se úpravárenské komory mohou zaplavovat čistící kapalinou a v této kapalinové lázni se pohyby obrobku odstraňují hrubé zbytky z opracování. Mohou se rovněž volit stři kácí nebo rozprašovací trysky, kterými se rozprašuje čistící kapalina na obrobek. Jako předěištění se může uvažovat i suché čištění, při kterém se obrobek tryská stlačeným vzduchem
V další úpravárenské komoře se může provádět konečné čištění, kterým se upravuje obrobek například pod vysokým tlakem tryskající čistící kapalinou, přičemž je možné současné odhrotování obrobku. Čistící kapalina obsahuje výhodně detergenty s přidanými aktivními substancemi na vodnaté bázi nebo rozpouštědla na bázi uhlovodíku.
V další úpravárenské komoře se může provádět předoplach a v následující úpravárenské komoře hlavní oplach a to jak ponořováním do lázně, tak také stříkáním nebo rozprašovací metodou. Zde se oplachují z obrobků ještě ulpívajících zbytků čistící kapaliny.
• · ·· ·· ·· • · · · · · · • *· · · · 0 • · ·· »·· ··· • · · · · • · · · ·· «·
-9Konečně se může ještě v další úpravárenské komoře provádět sušení obrobků. To se může uskutečňovat zaváděním proudu vzduchu, přednostně proudu teplého vzduchu, zabudovaným sálavým vytápěním, například infratopením, nebo vakuovým sušením. Všechny tyto způsoby úpravy jsou všeobecně známé a mohou se u vynálezeckého provedení čistícího zařízení použít, přičemž se samozřejmě mohou předvídat i jiné úpravárenské metody, například čistění parou nebo sušení parou a dokonalý oplach. Na způsobu a rozsahu úpravárenských stupňů je závislý počet úpravárenských komor.
Vynález dovoluje předvídat pro každý požadovaný stupeň úpravy pevné stanice s úpravárenskými komorami, například čistící zařízení s až osmi nebo deseti pevnými stanicemi s úpravárenskými komorami.
Převod obrobků od jedné stanici k další se výhodně provádí v řízeném taktu a současně. Jsou-li úpravárenské fáze v jednotlivých úpravárenských komorách uzavřené, všechny agregáty pro provoz úpravárenských komor zastavené, úpravárenské médium vypuštěné z úpravárenských komor a provedeno případné vyrovnání tlaků, mohou se zprovoznit zvedací zařízení, oddělit horní díly od spodních dílů, t.j. nadzvednout je tak, že se přeruší spojení. Pak se aktivuje dopravní systém a všechny spodní díly se dopravují k další pevné stanici.
V této zajištěné poloze se pak ovládají horní díly nalézající se v pevných stanicích a převedou se do pracovní polohy. Tento průběh se opakuje, až obrobky proběhnou od první stanice k poslední stanici.
Nakládání a vykládání obrobků do spodních dílů může probíhat u prázdných zastávkových stanic; to jsou zastávkové stanice pro spodní díly, kterým nejsou přidělené na dopravní dráze horní díly. Zvláště výhodně se toto provedení hodí pro kruhovou dopravní dráhu nebo dopravní dráhu ve tvaru U, na jejichž obou volných koncích ramen tvaru U jsou umístěné prázdné stanice pro nakládání a vykládám.
« · «9 • · · • · ·· « · · • ·· a* « * · * • · · · • · · · ··· ··« • · • * ··
- ίου dopravního systému provedeného jako „cirkulátor“, který tedy má kruhovitou dopravní dráhu, může se vložit nakládání a vykládání mezi dvě pevné stanice s horními díly. Pro toto se hodí výše popsané prázdné stanice. Dopravní systém v tomto případě obsahuje na pevných zastávkových stanicích o dva spodní díly více než má horních dílů a to prázdnou stanici pro nakládání a prázdnou stanici pro vykládání. Je výhodné, jsou-li umístěné obě prázdné stanice přímo vedle sebe.
Nakládací stanice a vykládací stanice se mohou výhodným způsobem napojit na automatickou výrobní linku obrobků, kterými mohou býti i větší strojní díly, například bloky motorů, které se musí mezi jednotlivými výrobními operacemi podrobit čištění, případně s následným sušením, aby se odstranily přichycené olejové nebo tukové zbytky opracování nebo pevné kovové nebo nekovové částice, jako jsou třísky. U „cirkulátoru“ vzniká navíc výhoda, že jeho integrace do výrobní linky nemá za následek prostorové prodloužení výrobní linky, ale jeho umístění se může uskutečnit vedle výrobní linky, přičemž je výrobní linka přerušená a odpovídající koncový úsek výrobní linky je funkčně napojen na nakládací stanici a odpovídající úsek začátku výrobní linky na vykládací stanici. Vhodnými ovládacími přístroji nebo roboty se může uskutečnit odběr z výrobní linky a předání čistícímu zařízení a odběr z čistícího zařízení a předání výrobní lince.
Výhodně je dopravní systém proveden jako zařízení s jedním sloupem, který má od sloupu odstávající stejně dlouhé a ve stejném odstupu od sebe uspořádaná ramena nebo konzoly, odpovídající svým počtem počtu spodních dílů, které jsou k dispozici.. Na volných koncích ramen nebo konzol jsou pevně upevněné spodní díly úpravárenských komor. Výhodné je položit soustředně okolo sloupu aspoň jednu kolejnici, o kterou se spodní díly opírají kladkami. Tím se horními díly přenášené síly mohou částečně zavádět do kolejnice. Pohon dopravního systému je zajištěn centrálně sloupem nebo se mohou pohánět kladky. Alternativně mohou býti ramena nebo konzoly uložené pohyblivě a zvedat se nahoru nebo spouštět dolů hydraulicky, aby se sestavila úplná úpravárenská komora.
· • 9 «9 9 ·· · ·· •9 9 ·· 99 * 9 9 9 • ·9 ·
999 999 «
-11Aby předměty mohly býti během úpravárenské fáze pohybovány, jsou uložení obrobků ve spodních dílech spojitelná s vnějším náhonem. K tomu účelu jsou na každé pevné zastávkové stanici s horními díly uspořádané pohony se spojkovými prvky, které se v klidové poloze spodních dílů spojí do činného zapojení s vnějšími spojkovými prvky uložení. To může probíhat automaticky.
Pro likvidaci úpravárenských médií nebo pro vypouštění úpravárenského média z úpravárenské komory jsou na pevných stanicích s horními díly uspořádané záchytné nádrže a spodní díly jsou vybavené uzavíratelnými vypouštěcími hrdly pro vyprazdňování do záchytných nádrží.
Ze záchytných nádrží se úpravárenské médium , například čistící kapalina, dá odebírat potrubím a znovu dodávat pro úpravu obrobků do úpravárenské komory. Toto výhodně probíhá přes do potrubí vložené úpravárenské zařízení média.
Příklady provedení vynálezu
V následném jsou pomocí výkresů blíže vysvětlené dva příklady provedení vynálezu. Ukazují:
Obr. 1 schematické znázornění čistícího zařízení, obr.2 půdorys jiného provedení čistícího zařízení, obr.3 řez čistícím zařízením podél čáry A - B v obrázku 2.
Na výkrese schematicky znázorněné způsoby provedení čistícího zařízení jsou předvídané pro úpravu povrchů, t.j. pro čistění, oplachování a sušení průmyslových obrobků I, například dílů motorů, zejména klikových skříní, spojkových skříní, hlav válců a pod.
• · · · · · · ·
-12Na obrázcích výkresů jsou znázorněné pouze ty komponenty čistících zařízení, které jsou pro pochopení vynálezu bezpodmínečně nutné. Všechny zbývající komponenty mohou míti všeobecně známou konstrukci a proto nejsou popsané. Na obrázcích výkresů jsou shodné funkční díly opatřené shodnými vztahovými značkami.
Obrázek 1 ukazuje schematické znázornění kompaktního čistícího zařízení s úpravárenskou komorou 8 pro úpravu obrobků I, sestavitelnou z horních a spodních dílů 13 ; 26 a na obrázku 1 znázorněnou v otevřené poloze. Díly jsou provedené jako horní díl 26 a spodní díl 13. Horní díl 26 je upevněn na odstávajícím rameni 37 zvedacího zařízení a má zabudovaná zařízení 30 pro přívod úpravárenských médií. Může se jednat o stříkací nebo rozprašovací trysky pro stříkání nebo rozprašování čistící kapaliny nebo o jednu nebo více vzduchových sprch, kterými se obrobek I v pracovní poloze úpravárenské komory 8 tryská stlačeným vzduchem.
Horní díl 26 je pevně upevněn na rameni 37 a může se přestavovat zvedacím zařízením 38 ve směru dvojité šipky. Zvedací zařízení 38 je provedené jako stojan ve tvaru šibenice, který se může prodlužovat nebo zkracovat. Přitom se může jednat o sloup přestavitelný pneumaticky nebo hydraulicky.
Spodní díl 13 úpravárenské komory 8 je znázorněn, jak ukazuje obrázek 1, v poloze lícující s horním dílem 26. Když se zvedací zařízení 38 uvede do provozu, klesne horní díl 26 na spodní díl 13 a oba díly se sestaví do kompletní úpravárenské komory 8. Okraje horního dílu 26 a spodního dílu 13 mohou míti komplementární těsnící plochy, které způsobují hermetické uzavření úpravárenské komory. Do spodního dílu 13 je zabudované uložení 18 pro obrobek I, které je provedené výkyvné nebo otočně a je spojené s pohonem uspořádaným na dopravním zařízení 9 ; 10.
Dopravní zařízení 9 ; 10 se skládá ze sloupu 9 a dvou diametrálně odstávajících ramen 10. Je spojeno s pohonem H. a otočné. Na ramenech 10 je upevněn spodní díl 13 s vždy jedním uložením 18. Každé uložení 18 je spojeno s pohonem 39. který se nalézá na dopravním zařízení 9 ; 10. Na obrázku 1 je znázorněná poloha dopravního zařízení 9 ; 10,
- 13ve které se nalézá spodní díl 13, jak již bylo uvedeno, v poloze lícující s horním dílem 26 a další spodní díl 13 byl převeden do nakládací a vykládací polohy. V oblasti nakládací a vykládací polohy je provedená nakládací a vykládací stanice 7a ; 7b , tam se obrobek £ přesazuje s blíže neoznačeného pásu, jako je transportní pás nebo dopravník výrobní linky, do usazení £8. Je-li úprava obrobku £ v úpravárenské komoře 8 ukončená a úpravárenská komora 8 se nalézá v otevřené poloze znázorněné na obrázku £, může se obrobek přesadit s pásu do uložení 18 a následně se dopravní zařízení 9 ; 10 může otočit o 180°. V otočené poloze se pak neupravený obrobek £ nalézá v poloze uzavírání úpravárenské komory 8, upravený obrobek 1 z úpravárenské komory 8 v poloze nakládání a vykládání a muže se přesadit na jiný pás pro další dopravu. Zprovozněním zvedacího zařízení 38 se úpravárenská komora 8 uzavře a převede se do pracovní polohy. Oba spodní díly 13 úpravárenské komory 8 mají na dně výpustné hrdlo 17 s neznázoměným klapkovým uzávěrem. Hrdlem 17 se odvádí použité úpravárenské médium, například čistící kapalina, do záchytné nádrže 33, která se nalézá pod úpravárenskou komorou 8 vedle zvedacího zařízení 38. Čistící kapalina se může potrubím 32 znovu odvádět do horního dílu 26, přednostně za použití regeneračního zařízení čistící kapaliny. Spodní díly 13 úpravárenské komory 8 mohou býti shodné.
U čistícího zařízení podle obrázků 2 a 3 výkresů se obrobky £ snímají s výrobní linky, pásu 2, neznázoměnými manipulačními prostředky nebo roboty a vkládají se do čistícího zařízení.a na výstupu z čistícího zařízení se obrobky £ zmíněnými manipulačními prostředky přemístí zpět do výrobní linky, pásu 3.
Jednotlivé komponenty čistícího zařízení jsou uložené v nebo na konstrukci stojanu 4. Čistící zařízení se skládá z horizontálního dopravního systému 5 obrobků i, který se může ovládat v taktech a který má na dopravní dráze 6 transportního systému 5 pevné zastávkové stanice 7. Dále jsou k dispozici čtyři dělené úpravárenské komory 8, ve kterých se provádějí jednotlivé stupně úpravy.
Jak ukazuje obrázek 2, je dopravním systémem 5 kruhová dopravní dráha 6, provedená jako systém jednoho sloupu. Na otočně uloženém sloupu 6 je vzájemně k sobě uspořádáno v úhlovém dělení 60° šest radiálně odstávajících, stejně dlouhých ramen 10.
• ·
-14Sloup 9 je poháněn převodovým motorem nebo krokovým motorem ll· V prvním případě se kroky nebo takty řídí zapínáním a vypínáním motoru, například koncovým spínačem.
Dopravní dráha 6 je tvořená dvěmi soustředně okolo sloupu 9 položenými kolejnicemi 12 o určitém rozchodu. Ramena 10 jsou uspořádaná ve funkcí určené výšce nad kolejnicemi 12 na sloupu 9 a dosahují svými volnými konci přibližně až k vnitřní kolejnici 12. Při pohledu ze středu sloupu 9 jsou pevné zastávkové stanice 7 uspořádané dokola kolem dopravní dráhy 6. Existuje celkem šest zastávkových stanic 7, které leží v dělících rovinách kryjících se se šesti rameny 10. takže všechna ramena 10 jsou v každém pracovním taktu exaktně řiditelná do zastávkové stanice 7. Existují čtyři pevné zastávkové stanice 7 pro úpravu povrchu obrobků I a dvě stanice jako nakládací stanice 7a a vykládací stanice 7b. Samozřejmě se může předvídat více nebo méně zastávkových stanic. Počet zastávkových stanic 7 je závislý na způsobu a rozsahu úpravárenských stupňů.
Na čelních stranách ramen 10 jsou pevně upevněné a vzpěrami vyztužené spodní díly 13 úpravárenských komor 8. Všechny spodní díly 13 mohou býti provedené shodně. Spodní díly 13 jsou provedené jako otevřené nádoby nebo vany a vybavené jedním dnem 14 a jednou ke dnu protilehlou otevřenou stranou 15 s rovným okrajem tvořícím těsnící plochu 16. Ve dnu 14 je zabudováno výtokové hrdlo s blíže neoznačeným klapkovým uzávěrem, kterým, jak bude dále ještě blíže vysvětleno, se může vypouštět úpravárenské médium.
Ve spodním dílu 13 je zabudované uložení 18 pro obrobek L Uložení 18 má blíže nepopsané držáky obrobku 1, které přidržují obrobek 1 během dopravy nebo úpravy.
Uložení 18 jsou, jak ukazuje obrázek 2, zabudovaná do spodního dílu 13 v prodlouženém směru ramen 10 a mají blíže nepopsaná nosná ramena probíhající paralelně a v odstupu od protilehlých bočních stěn spodních dílů 13, která jsou dvěmi ložiskovými cepy 19 otočně uložená ve spodních dílech 13. Pro tento účel mohou býti na bočních
stěnách spodních dílů 13 uspořádaná uložení ložiskových čepů nebo mohou býti ložiskové Čepy, utěsněné bočními stěnami, vyvedené ven a mohou býti usazené jednak v ložisku na čelní straně ramen 10 a jednak v ložisku 20, uspořádaném vně na boční stěně. Ložiskový čep 19 vyčnívá svým koncem z ložiskového uložení 20 a je vybaven spojkovým prvkem 21. U zastávkové stanice 7 je umístěn pevný náhon 22 s k spojkovému prvku 21 se hodícím spojkovým prvkem 23. Náhon 22 je v zastávkové stanici 7 spojitelný s uloženími j_8 a může je uvádět do otočného nebo houpavého pohybu.
Jak ukazuje obrázek 3, opírají se spodní díly 13 na dvou protilehlých stranách kladkami 24 o kolejnice 12. Rozchod kolejnic 12 odpovídá radiálnímu odstupu kladek 24 od sebe. Vždy jedna kladka 24 je uložená na konci příslušného ramene 10 a vždy jedna kladka 24 na ložiskovém uložení 20. Pro uložení se předvídají blíže neoznačené závěsy kladek. Dopravní systém 5 má tedy náhon 14 spodních dílů 13 a v zastávkových stanicích 7 vždy náhon 22 uložení 18. Náhonem LI se mohou spodní díly 13 dopravovat v krocích ze stanice do stanice a náhonem 22 uložení Γ8 se po spojení může otáčet nebo kývat.
Na konstrukci stojanu 4 jsou u zastávkových stanic 7 závěsy 25, na kterých jsou upevněné horní díly 26 úpravárenských komor 8. Horní díly 26 jsou tvarované jako poklopy a mohou se zvedacími zařízeními 27 výškově přestavovat, mohou se tedy zvedat a spouštět. Jako zvedací zařízení 27 slouží pneumatické nebo hydraulické válce, které jsou upevněné na závěsech 25. Jak ukazuje obrázek 3, jsou horní díly připojené k zvedacímu zařízení 27 střechou poklopu a svými otevřenými stranami 28 jsou přivrácené otevřeným stranám 15 spodních dílů 13. Otevřené strany 28 mají jako spodní díly 13 rovné okraje s těsněními 29, které lícují s těsnícími plochami lb spodních dílů 13. Přilícování dílů 13 ; 26 může vytvářet, podle požadavků způsobu úpravy obrobků i, vodotěsné spojení nebo isolující spojení proti odkapání vody, rázům vody, jakož i prachu, tlaku a teplu. Spojení může plnit jednu, může však plnit všechny podmínky požadovaného utěsnění.
Je důležité, aby díly 13 ; 26 lícovaly a doplňovaly se do kompletní úpravárenské komory. V zastávkových stanicích 7 leží otevřené strany J5 ; 28 spodních dílů 13 a horních
dílů 26 v jedné ose proti sobě. Přitom se nalézají horní díly 26 nejdříve ve vyčkávací poloze, která je charakterizovaná tím, že je mezi spodními díly 13 a horními díly 26 odstup, který je tak velký, že se pohodlně může vsadit obrobek I do spodního dílu 13, nebo že obrobek I vyčnívající přes okraj spodního dílu nekoliduje s horním dílem.
Z vyčkávací polohy se mohou horní díly 26 ovládáním zvedacího zařízení 27 současně spustit, sestavit se spodními díly 13 a tak uvést úpravárenské komory 8 do pracovní polohy. V horních dílech 26 jsou zabudovaná zařízení 30 pro přivádění úpravárenských médií. Může se jednat o armatury jako jsou strikací a rozprašovací trysky, pro přivádění prací nebo oplachové kapaliny, nebo pro přivádění proudu stlačeného vzduchu pro suché čištění, nebo se může jednat o elektrická topení, o parní trysky nebo vakuové sací ventily a pod. Jak ukazuje obrázek 3 jsou v horním dílu 26 levé úpravárenské komory 8 zabudované armatury pro rozstřikování nebo rozprašování čistící kapaliny. Armatury jsou potrubím 31 a čerpací stanicí 32 připojené na záchytnou nádrž 33 čistící a oplachové kapaliny umístěnou u zastávkových stanic 7. Podle obrázku 2 jsou pro jiné zastávkové stanice 2 rovněž předvídané čerpací stanice 32, které jsou potrubími 31a ; 31b spojené se záchytnými nádržemi 33. Není znázorněná varianta která předvídá připojení úpravny použité čistící a oplachové kapaliny, aby se čistící a oplachová kapalina nalézající se v záchytných nádržích mohla obnovit nebo aby se od úpravny přitékající obnovená čistící a oplachová kapalina mohla čerpat opět přímo do úpravárenských komor 8. Jak dále ukazuje obrázek 3, je v pravém horním dílu 26 úpravárenské komory 8 zabudované aspoň jako vzduchová sprcha 30 provedené zařízení, které je určené pro sušení obrobku L Vzduchovým kanálem 34 je vzduchová sprcha připojená přes topné zařízení 35 na ventilátor 36 vytvářející proud vzduchu, kterým se suší obrobek i. Vzduchové potrubí 34, jakož potrubí 31 ; 31a ; 31b jsou výhodně provedená flexibilně, aby mohla vyrovnat zdvihové pohyby horních dílů 26.
Jak ukazuje obrázek 2, má čistící zařízení šestiramenný sloup 9 s dělícím rozměrem 60° s šesti spodními díly 13 a čtyřmi pevnými zastávkovými stanicemi 7 s horními díly 26, které se mohou sestavit se čtyřmi spodními díly 13 do úplných úpravárenských komor 8.
Předvídají se dvě prázdné stanice 7a ; 7b, které nemají horní díly 26. Přitom činí největší odstup dvou sousedících horních dílů 26 trojnásobný dělící rozměr (180°) šestiramenného sloupu 9. Stanice 7a slouží pro nakládání obrobků I z pásu 2 do spodních dílů 13 a stanice 7b slouží pro vykládání ze spodních dílů 13 na pás 3 výrobní linky. Nakládací stanice 7a a vykládací stanice 7b jsou uspořádané jako spolu sousedící a vzájemně oddělené v (60°) dělícím rozměru šestiramenného sloupu 9 a obě jsou od nejbližší pevné zastávkové stanice 7 vzdálené o dělící rozměr (60°).
Pracovní způsob čistícího zařízení je následující:
Obrázek 2 ukazuje stav v okamžiku ukončení úpravárenského cyklu. S pásu 2 byl právě přesazen obrobek I do spodního dílu 13 u nakládací stanice 7a a u vykládací stanice 7b byl právě přesazen obrobek i ze spodního dílu 13 na pás 3. V zastávkové stanici 7 je úprava obrobku i dokončená, horní díly 26 byly přemístěné do výchozí polohy. Případně ještě ve spodních dílech 13 se nalézající čistící kapaliny jsou shromážděné v záchytných nádržích 33. Náhony 22 jsou rozpojené. Sloup 9 se natáčí o pracovní takt ve směru šipky. Prázdný spodní díl 13 vykládací stanice 7b se nalézá v nakládací stanici 7a, obrobek i z nakládací stanice 7a v první pevné zastávkové stanici 7, ve které probíhá stupeň předpírky, předtím v první stanici 7 se nalézající obrobek i se nyní nalézá ve druhé zastávkové stanici 7, ve které probíhá hlavní praní, předtím ve druhé stanici 7 se nalézající obrobek I se nyní nalézá ve třetí stanici 7, ve které probíhá oplach, předtím ve třetí stanici 7 se nalézající obrobek i se nyní nalézá ve čtvrté zastávkové stanici 2, ve které se suší a předtím ve čtvrté stanici 7 se nalézající obrobek i nyní dorazil do vykládací stanice 7b. Tento pracovní takt je ukončen a s pásu 2 se nyní může opět naložit obrobek i do prázdného spodního dílu 13 a obrobek I z vykládací stanice 7b se může přesadit na pás 3.

Claims (24)

1. Průmyslové čistící zařízení pro úpravu povrchů obrobků (1), s úpravárenským médiem jako je čistící kapalina, pára nebo stlačený vzduch, přičemž se úprava obrobku předvídá v úpravárenské komoře (8), která má zařízení (30) pro přívod úpravárenského média a uložení (18) pro minimálně jeden obrobek (1), úpravárenská komora (8) je dělená a tvořená dvěmi separátními, otevřenými stranami (15 ; 28) spolu lícujícími díly (13 ; 26), z nichž jeden díl (26) je uspořádán na pevné stanici (7) a druhý díl (13) se může dopravit dopravním zařízením (9 ; 10) z nakládací a vykládací stanice (7a; 7b) k pevné stanici (7), ve které se díly (13 ;
26) úpravárenské komory mohou uvést do vzájemně souosé polohy a převést do pracovní polohy, vyznačující se tím, že z dopravním zařízením (9 ; 10) pohybovatelného dílu (13) úpravárenské komory (8) jsou k dispozici dva díly (13), ve kterých jsou zabudovaná uložení (18) pro minimálně jeden obrobek (1) a díly (13) se dopravním zařízením (9 ; 10) dají posunovat, natáčet nebo kývat tak, že když se jeden díl (13) nalézá u nakládací a vykládací stanice (7a; 7b) a druhý díl (13), se nalézá s dílem (26) úpravárenské komory (8), uspořádaným na pevné stanici (7), v souosé poloze, se u pevné stanice (7) uspořádaný díl (26) dá převést do pracovní polohy úpravárenské komory (8).
2. Průmyslové čistící zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že z dopravním zařízením (9 ; 10) pohybovatelného dílu (13) jsou k dispozici tři díly (13) vybavené uloženími (18) a že v pracovní poloze úpravárenské komory (8) se díl (13) nalézá v nakládací stanici (7a) a jiný díl (13) ve vykládací stanici (7b).
3. Průmyslové čistící zařízení pro úpravu povrchu obrobků (1), s úpravárenským médiem jako je čistící kapalina, pára, stlačený vzduch, přičemž úprava povrchu probíhá v úpravárenské komoře (8), která obsahuje zařízení (30) pro přívod úpravárenského média a jeden díl (26) je uspořádán na pevné stanici (7) a druhý díl
-21 99 99 99 * 9 9 9 9 99 9 • 4 4 · 9 9 4 9 • · 99 99 ·9· 999
9 9 4 9 4 4 (13) se může přemísťovat dopravním zařízením (9 ; 10) od nakládací a vykládací stanice (7a; 7b) k pevné stanici (7), ve které se díly (13 ; 26) úpravárenské komory (8) dají uspořádat do souosé polohy a převést do pracovní polohy, vyznačující se tím, že je k dispozicí více úpravárenských komor (8) a každá úpravárenská komora (8) je vytvořená ze dvou otevřenými stranami (15 ; 28) lícujících dílů (13 ; 26), z nichž jedny díly (13) mají vestavená uložení (18) pro minimálně jeden obrobek, jsou ve stejných odstupech od sebe upevněné na dopravním zařízení (9 ; 10) a dají se současně krokovitě pohybovat, přičemž jsou druhé díly (26) uspořádané na pevných stanicích (7) dopravní dráhy (6) a dopravním zařízením (9; 10) dopravitelné díly (13) se dají posouvat, otáčet nebo naklápět do souosé poloha s horními díly (26) pevných stanic (7), že u pevných stanic (7) uspořádané díly (26) se mohou přemísťovat do pracovních poloh úpravárenských komor (8) a že z dopravním zařízením (9 ; 10) dopravovaných dílů (13) je k dispozici ojeden díl (13) více než je na pevných stanicích (7) uspořádáno dílů (26) a nakládací a vykládací stanice (7a; 7b) se předvídá ve stanici (zastávkové stanici) nadpočetního dílu (13).
4. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků laž 3, vyznačující se t í m, že uložení (18) je provedené otočně nebo výkyvné.
5. Průmyslové čistící zařízení podle nároku 1,2 nebo 3,vyznačující se tím, že díl (26) úpravárenské komory (8) je vůči dílu (13) pohyblivý aspoň ve své výškové poloze.
6. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků laž 5, vyznačující se t í m, že do na pevné stanici (7) uspořádaného díl (26) úpravárenské komory (8) jsou zabudovaná zařízení (30) pro přívod úpravárenských médií.
7. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků laž 6, vyznačující se t í m , že dělící rovina úpravárenské komory (8) probíhá horizontálně.
9 ·
99 99 • 9 9 · • · · 9
999 99 9
9 9
99 99
8. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků laž 7, vyznačující se t í m, že úpravárenská komora (8) je tvořená z nádobkovitého nebo vanovitého dílu, spodního dílu (13), a z poklopovitého dílu jako horního dílu (26), z nichž vanovitý díl (13) je upevněn na dopravním zařízení (9 ; 10) a poklopovitý díl (26) je uspořádán na pevné zastávkové stanici (7).
9. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků laž8,vyznačující se t í m, že dopravním zařízením (9 ; 10) pohybované díly (13) úpravárenské komory (8) jsou provedené shodně.
10. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků 3až 9, vyznačující se t í m, že dopravním zařízením (9 ; 10) dopravovaných dílů (13) úpravárenské komory (8) je o dva více než dílů (26) úpravárenských komor na pevných zastávkových stanicích (7) a nakládací stanice (7a) a vykládací stanice (7b) se předvídají na stanicích (zastávkových stanicích) nadpočetných dílů (13).
11. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků 3ažl0, vyznačující se t í m , že čistící zařízení ma dvě pevné zastávkové stanice (7) s horními díly (26) úpravárenských komor (8), které spolupůsobí s třemi spodními díly (13) úpravárenských komor (8) na dopravním zařízení (9 ; 10).
12. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků 3až 10, vyznačující se t í m , že čistící zařízení je vybavené třemi pevnými zastávkovými stanicemi (7) s horními díly (26) úpravárenských komor (8), které spolupůsobí s pěti spodními díly (13) úpravárenských komor (8) na dopravním zařízení (9 ; 10).
13. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků 3ažl0, vyznačující se t í m, že čistící zařízení je vybavené čtyřmi pevnými zastávkovými stanicemi (7) s horními díly (26) úpravárenských komor (8), které spolupůsobí se šesti spodními díly (13) úpravárenských komor (8) na dopravním zařízení (9 ; 10).
-23• ·· · · · 9 9 ♦ · ·· · · · · • · · · 9 9 999 999
9 9 9 9 9 9
9 9 99 99 9 9
14. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků lažl 3, vyznačující se t í m, že dopravní zařízení (9 ; 10) je provedené jako cirkulační.
15. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se t í m, že díly (13) úpravárenských komor (8) jsou upevněné na odstávajících ramenech (10) nebo konzolách sloupu (9).
16. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků lažl 5, vyznačující se t í m, že v dílech (13) úpravárenské komory (8) pohybovatelných dopravním zařízením (9 ; 10) jsou vestavěná zařízení (17) pro odvádění použitých úpravárenských médií.
17. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároku lažl 6, vyznačující se t í m, že u pevných zastávkových stanic (7) jsou uspořádané záchytné nádrže (33) pro čistící kapalinu.
18. Průmyslové čistící zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že záchytné nádrže (33) jsou potrubími (31; 31a; 31b) spojené s horními díly (26) úpravárenských komor (8).
19. Průmyslové čistící zařízení podle nároku 17al8,vyznačující se tím, že záchytné nádrže (33) jsou potrubími spojené s úpravárenským zařízením pro použitou čistící kapalinu.
20. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho nebo více z předešlých nároků, vyznačující se tím, že dopravním zařízením (9; 10) pohybovatelné díly (13) úpravárenské komory (8) se opírají minimálně jedním kolem nebo kladkou (24).
21. Průmyslové čistící zařízení podle nároku 15 nebo 20, vyznačující se tím, že kladky (24) jsou vedené soustředně okolo sloupu (9) uspořádanou kolejnicí (12).
-2422. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho nebo více z předešlých nároků, vyznačující se tím, že v dílech (13) úpravárenské komory (8) zabudovaná uložení (18) se mohou spojit se vždy jedním na pevné zastávkové stanici (7) uspořádaným náhonem (
22).
23. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho nebo více z předešlých nároků, vyznačující se tím, že díl (26) úpravárenské komory (8) je upevněn na odstávajícím rameni (37) zvedacího zařízení (38).
24. Průmyslové čistící zařízení podle jednoho z nároků 1,3 nebo 4, vyznačující se t í m, že uložení (18) jsou spojená se vždy jedním, na dopravním zařízení (9 ; 10) uspořádaným náhonem (39).
CZ0264099A 1997-01-30 1998-01-27 Prumyslové cisticí zarízení pro úpravu povrchu obrobku CZ296889B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19703310A DE19703310C1 (de) 1997-01-30 1997-01-30 Industrielle Reinigungsanlage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ264099A3 true CZ264099A3 (cs) 2000-04-12
CZ296889B6 CZ296889B6 (cs) 2006-07-12

Family

ID=7818735

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0264099A CZ296889B6 (cs) 1997-01-30 1998-01-27 Prumyslové cisticí zarízení pro úpravu povrchu obrobku

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6321760B1 (cs)
EP (1) EP0956163B1 (cs)
JP (1) JP3298014B2 (cs)
CN (1) CN1096312C (cs)
AT (1) ATE202017T1 (cs)
CZ (1) CZ296889B6 (cs)
DE (1) DE19703310C1 (cs)
ES (1) ES2161521T3 (cs)
PL (1) PL186021B1 (cs)
WO (1) WO1998033605A1 (cs)

Families Citing this family (47)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8409528B2 (en) 2003-06-19 2013-04-02 Abbott Laboratories Apparatus and method for handling fluids for analysis
DE10329957B4 (de) * 2003-07-03 2020-12-03 Werner Meissner Oberflächenbehandlungsanlage mit einer geteilten Behandlungskammer
US7338565B2 (en) * 2003-08-21 2008-03-04 Cinetic Automation Corporation Housingless washer
US7353832B2 (en) * 2003-08-21 2008-04-08 Cinetic Automation Corporation Housingless washer
FR2870248B1 (fr) * 2004-05-13 2008-02-08 Batscap Sa Procede de traitement d'un film d'electrode de supercapacite en vue de creer une porosite et machine associee
DE102005031515B4 (de) 2005-07-06 2023-06-01 Werner Meissner Industrielle Reinigungsanlage
DE102006026171B4 (de) 2006-06-06 2024-03-28 Werner Meissner Einrichtung zur Oberflächenbehandlung industrieller Teile
DE102007002318B4 (de) * 2006-08-21 2011-02-03 Maschinenfabrik Günther Zippel Reinigungs- und Oberflächenbehandlungseinrichtung
DE102007023440B4 (de) 2007-05-19 2017-05-18 Werner Meissner Werkstückaufnahme zum Drehen oder Schwenken eines Werkstückes in einer industriellen Reinigungsanlage
DE102007047934A1 (de) * 2007-12-20 2009-06-25 Moll Maschinenbau Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Reinigung von Werkstücken
JP5121481B2 (ja) * 2008-02-01 2013-01-16 上村工業株式会社 表面処理装置
DE102009012029B4 (de) * 2008-03-10 2014-12-24 Aduna Tec Gmbh Vorrichtung und Verfahren zum Behandeln von Werkstücken
DE102008019825B4 (de) 2008-04-19 2023-07-06 Werner Meissner Industrielle Anlage zur Oberflächenbehandlung von Bauteilen
US20120031437A1 (en) * 2009-03-31 2012-02-09 Roberto Beguin Multi-chamber degreasing machine
CN101648189B (zh) * 2009-07-02 2014-09-17 宜昌英汉超声电气有限公司 转盘步进方式输送零件的清洗机
CN101648191A (zh) * 2009-07-02 2010-02-17 宜昌英汉超声电气有限公司 旋转式多工位升降超声波清洗机
DE102010028489A1 (de) * 2010-05-03 2011-11-03 Dürr Ecoclean GmbH Anlage und Verfahren zum Reinigen und/oder Entgraten von Werkstücken
DE102010028883A1 (de) 2010-05-11 2011-11-17 Dürr Ecoclean GmbH Prozessbehälter
DE102010060248B4 (de) * 2010-10-29 2014-08-07 Piller Entgrattechnik Gmbh Vorrichtung zum Einbringen eines Bauteils in eine Restschmutz-Prüfkammer zum Abwaschen der auf dem Bautel haftenden Restschmutzteile
DE102011112692B4 (de) 2010-11-17 2024-03-28 Golo Meißner Industrielle Reinigungsanlage
CN102139271B (zh) * 2011-03-02 2012-07-04 江苏港星方能超声洗净科技有限公司 清洗装置
KR101866201B1 (ko) * 2011-04-12 2018-06-12 삼성전자주식회사 세정 장치
CN102310061B (zh) * 2011-07-07 2013-03-06 苏州赤诚洗净科技有限公司 能使硅料转动的硅料超声波清洗装置
CN102728570B (zh) * 2012-06-27 2014-03-19 广东四会实力连杆有限公司 一种连杆自动清洗装置及方法
JP5911444B2 (ja) * 2013-03-07 2016-04-27 株式会社ショウワ インデックス洗浄装置
DE102014002289A1 (de) 2014-02-19 2015-08-20 Werner Meissner Werkstückaufnahme für eine Reinigungsanlage
SI24628A (sl) * 2014-02-28 2015-08-31 Rc Simit, D.O.O. Naprava za čiščenje ulitkov
CN105107811A (zh) * 2015-08-21 2015-12-02 芜湖汉峰科技有限公司 储液器超声波清洗的辅助装置
DE102016001523A1 (de) 2016-02-10 2017-08-10 Werner Meissner Reinigungsanlage mit einer Reinigungskabine
CN105598083A (zh) * 2016-03-17 2016-05-25 朱姗姗 一种蚯蚓清洗机
DE102016107840A1 (de) * 2016-04-27 2017-11-02 Elwema Automotive Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Reinigen von Werkstücken aus Metall
EP3241622A1 (de) * 2016-05-06 2017-11-08 SK-Technologies GmbH Roboterzelle zur kontinuierlichen werkstückreinigung und verfahren zur kontinuierlichen werkstückreinigung
CN106391583B (zh) * 2016-11-14 2018-11-13 湖南省客来宝生物能源科技有限公司 一种生物降解膜除尘装置
CN106513364B (zh) * 2016-12-25 2023-05-23 重庆科本科技股份有限公司 一种自动化摩托车缸头清洗烘干一体机
RU2654805C1 (ru) * 2017-04-04 2018-05-22 Георгий Афанасьевич Бибик Карусельная сушилка
EP3597316A1 (de) * 2018-07-20 2020-01-22 Bertram Elektrotechnik GmbH Reinigungsmodul für ein automatisches transportsystem, verfahren zu dessen betrieb und automatisches transportsystem mit diesem reinigungsmodul
CN108636913A (zh) * 2018-07-26 2018-10-12 天津鹏宇兴业五金制品有限公司 一种钢钉清洗装置
CN109650004A (zh) * 2018-12-14 2019-04-19 珠海共电有限公司 一种清洗机
CN109926378B (zh) * 2018-12-20 2023-11-21 莆田市博泰动力设备有限公司 控制阀高压清洗机
KR102239057B1 (ko) * 2019-07-10 2021-04-13 주식회사 인성이엔지 에어브로잉장치
JP6808790B1 (ja) * 2019-09-12 2021-01-06 株式会社スギノマシン 洗浄機及び洗浄方法
JP6752346B1 (ja) * 2019-10-08 2020-09-09 株式会社スギノマシン 洗浄機
CN111451202A (zh) * 2020-04-16 2020-07-28 李燕梅 一种医用酶标洗板结构及其洗板方法
CN111687126B (zh) * 2020-06-30 2024-07-16 盘锦追光电子科技有限公司 清洗机
CN112893312B (zh) * 2021-01-19 2023-07-04 曲靖师范学院 一种艺术设计样品上色干燥除尘装置
CN113877880B (zh) * 2021-09-27 2022-11-25 安国市深豪药业有限公司 一种中药饮片加工用具有预烘干功能的清洗装置
CN114472359B (zh) * 2021-12-24 2023-12-01 温州卓人汽车电控有限公司 燃油泵除油工装

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3412667A (en) * 1965-10-20 1968-11-26 Charles J. Hunt Film developing apparatus
US3706317A (en) * 1970-08-03 1972-12-19 Hobart Mfg Co Module treating apparatus
EP0160362B1 (en) * 1984-03-13 1988-10-19 Henry Michael Pattison Methods of cleaning articles
ES8801770A1 (es) * 1985-11-11 1987-08-01 Agullo Ing Perfeccionamientos en maquinas para el lavado de piezas me- canizadas
FR2638665B1 (fr) * 1988-11-07 1991-06-14 Val Sarl Machine de nettoyage d'objets
DE4125891C2 (de) * 1991-08-05 1995-01-19 Hermann Ziegler Verfahren zur Reinigung verschmutzter Teile
DE4220927C2 (de) * 1992-06-25 1994-08-18 Werner Meisner Verfahren und Vorrichtung zum Transport von Reinigungsbehältern für verschmutzte Gegenstände in einer Waschanlage
DE19509645B4 (de) * 1995-03-17 2005-08-18 Meissner, Werner Waschanlage zum Reinigen von Gegenständen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0956163B1 (de) 2001-06-13
JP3298014B2 (ja) 2002-07-02
WO1998033605A1 (de) 1998-08-06
CN1246082A (zh) 2000-03-01
EP0956163A1 (de) 1999-11-17
PL334881A1 (en) 2000-03-27
CN1096312C (zh) 2002-12-18
DE19703310C1 (de) 1998-04-23
US6321760B1 (en) 2001-11-27
JP2001509077A (ja) 2001-07-10
ATE202017T1 (de) 2001-06-15
CZ296889B6 (cs) 2006-07-12
PL186021B1 (pl) 2003-09-30
ES2161521T3 (es) 2001-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ264099A3 (cs) Zařízení pro průmyslové čištění
CN202105823U (zh) 多工位组合回转式清洗机
US20080196741A1 (en) Washing device and its work conveying method
US20230158537A1 (en) Treatment station, treatment unit and method for treating workpieces
JP3123241U (ja) 工業部品洗浄装置
CN112371648A (zh) 一种具有超声波清洗功能的机床零件加工装置及工作方法
KR101904645B1 (ko) 세정 및 린스공정을 수행할 수 있는 산업용 세척기
US20230356256A1 (en) Treatment station, treatment plant, and method for treating workpieces
CN215143083U (zh) 一种钢瓶内壁清洗烘干机
US3350224A (en) Washing small parts
JP2885369B2 (ja) 攪拌機洗浄システム
JP3186940B2 (ja) 洗浄後の水切除去装置
CN112692017A (zh) 一种钢瓶内壁清洗烘干机
JPH07328566A (ja) 洗浄装置
JPH044082A (ja) 蓋付移動容器の自動洗浄乾燥装置
KR20040086661A (ko) 세정장치와 그 워크반송방법
CN221086528U (zh) 一种喷淋清洗设备
CN221656961U (zh) 一种能够进行预先除尘的汽车零部件喷涂装置
CN212652048U (zh) 一种法兰用涂漆装置
US20240033769A1 (en) Treatment station, treatment unit, and method for treating workpieces
CN108411319B (zh) 一种金属铜表面氧化皮处理系统
SU1747209A1 (ru) Машина дл мойки изделий
RU1768324C (ru) Установка дл струйной мойки изделий
JPH0442877A (ja) 多色施釉装置
JPH0550043A (ja) 洗浄・乾燥装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160127