CZ228595A3 - Optical system - Google Patents

Optical system

Info

Publication number
CZ228595A3
CZ228595A3 CZ952285A CZ228595A CZ228595A3 CZ 228595 A3 CZ228595 A3 CZ 228595A3 CZ 952285 A CZ952285 A CZ 952285A CZ 228595 A CZ228595 A CZ 228595A CZ 228595 A3 CZ228595 A3 CZ 228595A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lens unit
lens
unit
binoculars
eye
Prior art date
Application number
CZ952285A
Other languages
English (en)
Inventor
Ellis I Betensky
Original Assignee
Benopcon Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Benopcon Inc filed Critical Benopcon Inc
Publication of CZ228595A3 publication Critical patent/CZ228595A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B15/00Optical objectives with means for varying the magnification
    • G02B15/14Optical objectives with means for varying the magnification by axial movement of one or more lenses or groups of lenses relative to the image plane for continuously varying the equivalent focal length of the objective
    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B23/00Telescopes, e.g. binoculars; Periscopes; Instruments for viewing the inside of hollow bodies; Viewfinders; Optical aiming or sighting devices

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Astronomy & Astrophysics (AREA)
  • Lenses (AREA)
  • Telescopes (AREA)

Description

Optické zařízení
Oblast techniky
< “O
PŘÍL > Ti <s s e O P3' o iC
—4 < λ •c o *
z £ > r £ZM in
o —H o 0 c lO’ o C
< cn ti
—ί O
Vynález se týká optického zařízení, zejména pozorovacího zařízení monokulárního nebo binokulárního typu pro pozorování lidským okem* - Dosavadní stav techniky
i. Pozorovací zařízení pro pozorování lidským okem
Jsou známá různá zařízení určení pro pozorování lidským okem. Tato zařízení spadají do dvou kategorií: 1) zařízení, která jsou při pozorování obvykle vzhledem k pozorovanému objektu fixována, jako jsou teleskopy a mikroskopy (pevná zařízení), a 2) zařízení, která se při pozorování vzhledem k pozorovaném u objektu pohybují, jako jsou brýle, lupy, monokulární přístroje neboli přístroje pro jedno oko a binokulární přístroje neboli přístroje obě oči (pohyblivá zařízení). Předložený vynález se týká pohyblivých zařízení, zejména monokulárních a binokulárních přístrojů.. Pro zjednodušení bude v následujícím popisu použit pouze výraz binokulární přístroje. I když budou tedy popisovány, pouze binokulární přístroje, je nutno pod tímto názvem chápat jak monokulární, tak i binokulární přístroje.
Pro pochopení výhod řešení podle vynálezu je nutné porozumět, jak osoba pozoruje událost bez binokulárního přístroje, to jest bez pomoci pozorovacího zařízení. První krok v podstatě zahrnuje zaznamenání pohybu obrazu objektu na sítnici v periferním vidění s nízkým rozlišením. Rozsah, ve kterém může být tento pohyb pozorován, se nazývá, statickým zorným polem oka bez pomocného prostředku. Potom se začne oko
- 2 pohybovat (začne snímat), aby sledovalo nebo pozorovalo objekt podrobněji, to jest s vysokým rozlišením, vyrovnáním oční fovey s objektem. Rozsah, ve kterém se oko může pohybovat, aby sledovalo objekt, se nazývá dynamickým zorným polem oka bez pomocného prostředku. A konečně dojde k pohybu hlavy tak, še oko zaujme polohu vzhledem k hlavě co nejpřímější.
Za účelem následujícího rozboru je nutno oba dva uvedené =, výrazy, to,jest tato zorná, pole oka,„tedy statické a dynamické.
.......... . .......... ···-·’·· zorné pole oka bez pomocného prostředku, odlišit od statického zorného pole oka s pomocným prostředkem a dynamického zorného pole oka s pomocným prostředkem, která
-----j sou ~ zorným i'“půTi dosaženými- u statického-oka-a sním áj-ící her neboli prohlížejícího oka pomocí binokulárního přístroje drženého v pevné poloze vůči oku. Tato zorná pole oka s pomocným prostředkem jsou definována a popsána podrobněji dále. Jak bude rovněž podrobněji popsáno dále, je nutno poznamenat, že statické zorné pole oka s pomocným prostředkem je stejné, jako to, co se obvykle označuje jako zorné pole binokulárního přístroje, když je transformováno do obrazového prostoru.
2. Binokulární technologie
Historicky se konstruktéři binokulárních přístrojů soustřeďovali na dosažení co největšího dynamického zorného pole oka s pomocným prostředkem při vyšším rozlišení na úkor statického zorného pole oka s pomocným prostředkem při menším rozlišení. Konstruktéři zejména předpokládali, že osoba otáčí (snímá) očima, aby sledovaly objekt, a potom, když obraz začíná mizet, protože výstupní pupila binokulárního přístroje není v zákrytu se zřítelnicí otáčejícího se oka, pohybuje se binokulární přístroj tak, aby pupila a zřítelnice byly v zákrytu.
- 3 Výsledkem toho je,· že v celém zorném poli je obraz korigován, přičemž pro vymezení zorného pole je použita clona, aby se zajistilo to, že osoba pozoruje korigovaný obraz dynamickým zorným polem oka s pomocným prostředkem. Aby se zajistilo to, že pozorovací přístroj držený v ruce bude levný, bylo statické zorné pole oka s pomocným prostředkem omezeno, například na méně než poloviční zorné pole v rozsahu asi 30“ a v mnoha případech v rozsahu menším než asi 2Ó‘.
V poslední době nabízejí různé společnosti širokoúhlé binokulární-přistro-je-.—Udává—se-f—že-ty-tQ-binokulární.pří stroje mají poloviční zorné pole“ v předmětovém prostoru, který při transformování do obrazového prostoru, za předpokladu korekce zkreslení, f - Θ, odpovídající polovičnímu zornému poli v obrazovém prostoru kolem 33*. Ačkoli tyto binokulární přístroje představují určitá zlepšení· oproti. znáinýTu binokulárním přístrojům, jak bude uvedeno dále, nejsou tyto š irokoúhlé “ binokulární pří stroj e^-dosudř- dostatečné —j a-ko binokulární přístroje, které skutečně pracují s podstatným rozdílem .· mezi.. statickým a dynamickým zorným polem oka s pomocným prostředkem.
Podstata vynálezu
Řešení podle vynálezu má zcela jiný přístup než známá řešení. Spíše než navrhování binokulárních přístrojů založených na dynamickém zorném poli oka s pomocným prostředkem se binokulární přístroje podle vynálezu konstruují na základě jak dynamického zorného pole oka s ' pomocným prostředkem, tak i,, statického zorného pole oka s pomocným prostředkem. Přesněji řečeno bylo podle vynálezu stanoveno, že dynamické zorné pole oka s pomocným prostředkem není kritickým zorným polem pokud se týká provedení binokulárních přístrojů, které se mohou vůči pozorovanému objektu pohybovat, to znamená provedení pohyblivých zařízeni, jak je uvedeno výše.
-4 U binokulárních přístrojů dává uživatel spíše přednost kombinaci pohybu své hlavy a binokulárního přístroje pro sledování pozorovaného objektu, než pohybování binokulárního přístroje vůči očím. Tento přístup je 1) snadnější, protože se neporuší zákryt binokulárního přístroje s okem, 2) není zapotřebí opětovné akomodace oka vzhledem k nekorigovanému zakřivení zorného pole a 3) nezpůsobuje to chybné změny v ohniskové vzdálenosti, jestliže opětovná akomodace není dostatečná.
Zdůrazněním statického zorného pole oka ,s pomocným prostředkem může uživatel binokulárního přístroje podle __vynálezu pro_zjištění^_změny—v—pozorované—scéně—použ-í-vatpodstatně více svého periferního vidění. Rovněž tímto zdůrazněním je uživatel méně citlivý na tunelové vidění. Tyto účinky velmi usnadňují lidem používání binokulární přístroje podle vynalezu po dlouhou dobu, což je zcela zřejmě zapotřebí.
Kvantitativně je zvětšení statického s pomocným prostředkem oproti dynamickému s pomocným prostředkem vyjádřeno pomocí binokulárního přístroje. Definice a derivace znázorněna na obr. 5 až 8.
zorného pole
zornému poli
poměru S/D
tohoto poměru'*?je ••.v ···
Na obr. 5 je znázorněno lidské oko 15 v zákrytu se středovou osou sestaveného binokulárního přístroje .13,/ viz rovněž obr. 7. Binokulární přístroj 13 má vstupní pupilu 16 o poloměru Rcx a oko 15 má střed 19 otáčení a zřítelnici .17 o poloměru R , přičemž radiální vzdálenost středu 19 Otáčení.
ti a zřítelnice 17 je označena jako R. Poloměr RCp se samozřejmě bude měnit s množstvím světla dopadajícího do oka. Pro účely vynálezu se předpokládá, že poloměr Rep je přibližně 1,5 mm, to znamená, že jde o obvyklou velikost zřítelnice při denním světle. Tato hodnota je zvolena proto, že problémy tunelového vidění jsou nejvýraznější při denním světle. Podobně se radiální vzdálenost R bude měnit individuálně. Pro účely vynálezu se předpokládá, že radiální vzdálenost R má obvykle hodnotu kolem 13 mm.
Jak je znázorněno na obr. 5, je statické zorné pole s pomocným prostředkem dáno velikostí úhlu. Jak bylo uvedeno výše, odpovídá tento úhel S obvyklému zornému poli1’ binokulárního přístroje, transformovanému do obrazového prostoru.
-“Na;—obr-.—6—je—znázorněno oko 15 natočené kolem svého středu 19 otáčení o úhel D, takže okraj výstupní pupily 16 binokulárního přístroje 13 a okraj zřítelnice 17 oka 15 jsou .v zákrytu, viz rovněž obr. 8i Tato poloha představuje dynamické zorné pole oka s pomocným prostředkem, přičemž'tento pomocný prostředek je-představován binokulárním přístrojem 13. Další otáčení oka 15 způsobí, , že. na sítnici není žádný obraz. Při*kres’leiu “obr 7 ’ 6'se—předpokl-áda-l-o, *-že->binokulárn.i^přistroj_ 13 poskytuje statické zorné pole s pomocným prostředkem, které je větší než úhel D, to znamená, že clona a světelnost binokulárního přístroje 13 jsou dostatečné, pro to, aby světlo dosáhlo okraje výstupní, pupily .16 binokulárního přístroje 13 pod úhlem D.
Z geometrie na obr. 6 a hodnot poloměru RCp a radiální vzdálenosti R, uvedených výše, to jest 1,5 mm a 13 mm, se vypočítá úhel D přibližně z rovnice
D = tan“1[(Rex + 1,5)/13], ' (1) kde poloměr Rex a konstanty 1,5 a 13 jsou -uvedeny .v y
milimetrech.
V tabulce 6 jsou uvedeny - hodnoty úhlu D pro poloměr výstupní pupily v rozsahu od 1,5 mm do 5,0 mm. Obvyklý poloměr výstupní pupily komerčních binokulárních přístrojů má hodnotu přibližně 1,5 mm. Větší poloměry výstupní pupily, jsou všeobecně rezervovány pro zařízení pro noční vidění, protože znamenají provedení větších vstupních pupil, což znamená dražší binokulární přístroj s větší hmotností, z hlediska těchto úvah je nejdůležitějším parametrem poměru S/D hodnota úhlu s, která je tou hodnotou, která byla u dřívějších výrobců ignorována.
To znamená, že doposud známé binokulární přístroje, včetně širokoúhlých binokulárních přístrojů popsaných výše, protože zdůrazňovaly dynamické zorné pole oka s pomocným hprostředkem oproti statickému zornému poli oka s pomocným prostředkem, mají poměry S/D menší než asi 2,7 a v některých —případech—-až-· -1-,-3-.-—B inokulárηí......přístro j podle vynáTežumá ' naproti tomu poměr S/D větší než 2,8, zejména větší než 2,9 a nejvýhodněji větší než'3,0. Dosavadní binokulární přístroje, to jest binokulární přístroje známé před vynálezem, s tímto .4 důrazem na statické zorné, pole oka s pomocným prostředkem nebyly navrženy nebo dostupné. /
Je nutno poznamenat, že existuje horní mez poměru S/D. .
Tato mez nastane, když je poloměr RfiX nulový, například tehdy, . když je blízko zřítelnice oka pouze malá dírka. V tomto případě má úhel D hodnotu asi 6,6’. Protože maximální hodnota úhlu S je pro většinu lidí asi 90’, je maximální hodnota poměru S/D přibližně 13,7.
Z hlediska výše uvedených skutečností poskytuje řešení podle vynálezu s určitými aspekty binokulární přístroj neboli pozorovací zařízení monokulárního nebo binokulárního typu pro pozorování lidským okem, podle vynálezu, jehož podstatou je, že sestává z jednotky z čoček objektivu (první prostředek) pro vytvoření meziobrazu a z jednotky z čoček okuláru (druhý prostředek) pro vytvoření virtuálního obrazu z meziobrazu pro pozorování okem, přičemž virtuální obraz poskytuje oku pomocí pozorovacího zařízení statické poloviční zorné pole v rozsahu úhlu S, a přičemž pozorovací zařízení má výstupní pupilu o poloměru Rex a poskytuje oku pomocí pozorovacího zařízení dynamické poloviční zorné pole v rozsahu úhlu D, daného následujícím výrazem, v němž poloměr Rex a konstanty 1,5 a 13 jsou v milimetrech
D = tan_1[(Rex + 1,5)/13], přičemž poměr S ku D je alespoň 2,8.
Statické zorné pole binokulárního přístroje^, podle vynálezu je s výhodou alespoň asi 30 stupňů a s výhodou “ sestává—z—centrá-l-ni—oblasti—a_periferní oblasti, přičemž rozlišovací schopnost obrazu ve středové oblasti je lepší než rozlišovací schopnost obrazu v okrajové oblasti. Tímto způsobem se virtuální obraz vytvořený binokulárním příšťrójém lépe 'přizpůsobí statickému zornému poli oka bez pomocného prostředku. To znamená, , že virtuální obraz má . lepší rozlišovací schopnost ve středu než. na okraji, stejné jako ostrost *vidění“j e^’lěpš í* ve s tredu ~ne ž-na -ok-ra-j -i-.- —«*,---—.—
Rozlišovací schopnost ve středové oblastí virtuálního obrazu může být například menší než asi.4 úhlové minuty, přičemž, rozlišovací schopnost v okrajové oblasti je větší než asi 4 úhlové minuty a středová oblast může být tvořena polovičním zorným polem o velikosti alespoň asi 5 stupňů. Je nutno poznamenat, že když se počet úhlových minut'sníží, rozlišovací schopnost se zvýší, to znamená zlepší, a naopak.
Středová oblast virtuálního obrazu by měla být alespoň asi 5 stupňů, aby uživatel vnímal dobrý obraz pozorovaného objektu.' Pro zajištění adekvátního periferního vidění by poloviční statické zorné pole binokulárního přístroje mělo být alespoň asi 30’. Ják bylo' uvedeno výše, může být rozlišovací., schopnost v okrajové oblasti relativně malá, například větší než 4 úhlové minuty, protože tato oblast odpovídá perifernímu vidění uživatele, v němž je ostrost vidění oka velmi nízká.
S binokulárním přístrojem tohoto typu může uživatel využít podstatně větší části svého periferního vidění než u doposud známých binokulárních přístrojů, protože současně má dobře zvětšený obraz vzdáleného objektu ve středové části < svého vidění.
U určitých provedení podle vynálezu je zapotřebí, aby binokulární přístroj měl více než jedno zvětšení. Je to možno provést mnoha způsoby, z nichž nejvýhodnější způsob spočívá v pohybu jednotky ze spojných čoček (jednotka z mezilehlých čoček) v blízkosti meziobrazu binokulárního přístroje). Toto hledisko podle vynálezu může být použito nezávisle na dalších —hl ed-i sc-í-ch-----vyná-le zu ,- - to---znamená-,—že-----může—být”'použito ‘ u pozorovacích zařízení všeobecně.
Uvedené nedostatky dále odstraňuje optické zařízení pro zvětšování pozorovaného objektu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že sestává z první jednotky ze spojných čoček pro vytvoření meziobrazu objektu, z druhé jednotky ze spojných čoček, uspořádané v blízkosti meziobrazu, z třetí jednotky ze spojných čoček pro opětovné zobrazení meziobrazu modifikovaného druhou jednotkou ze spojných čoček, a; z prostředků pro pohyb druhé jednotky ze spojných čoček uspořádané v blízkosti meziobrazu pro změnu zvětšení objektu, přičemž pohyb druhé jednotky ze spojných čoček je jediným zdrojem změny zvětšení v zařízení, jiným než náhodné změny zvětšení, které mohou být spojeny s kompenzační jednotkou, která kompenzuje změny celé ohniskové vzdálenosti zařízeni způsobené pohybem druhé jednotky spojných čoček.
Vynález se dále týká okuláru binokulárního přístroje. Protože statické zorné pole binokulárního přístroje je zvětšeno, stává se obtížným dosažení velkého očního reliéfu. Korigování osových odchylek vyžaduje použití rozptylných čočkových elementů, což dále rozjitřuje tento problém. Podle vynálezu bylo zjištěno, že tyto. problémy mohou být odstraněny alespoň částečně korekcí osových odchylek pomocí jednotky z rozptylných čoček, umístěné před meziobrazem. Tímto způsobem je možno snadno dosáhnout velkého očního reliéfu.
Přídavné použití jednotky z rozptylných čoček znamená zahrnutí jejích účinků na objektiv binokulárního přístroje. Zejména je tím umožněno, aby jednotka z čoček objektivu měla kratší ohniskovou vzdálenost, která zase umožňuje -zmenšení prostředku pro převracení a navracení do původního stavu, nňaprxkl'a'd-i'nverzní-ho-hrano-l-u-.—Tento—účinek-múž.e_ být znázorněn vytvořením tunelového diagramu pro prostředky pro převracení a navracení do původního stavu.
·* Navíc k těmto výhodám umožňuje jednotka z rozptylných čoček rovněž zmenšení,celkové délky binokulárního přístroje.
H 1' , |f . J ... .....
Stejně jako výše popsaně''zvětšení-binoku-lá-rn-í-hQ-přístroje_. je možno použít jednotku z rozptylných Čoček před meziobrazem nezávisle na jiných hlediscích vynálezu, což znamená, že tato jednotky z rozptylných čoček může být použita u pozorovacích zařízení všeobecně.
Podstatou okuláru pro pozorování meziobrazu podle vynálezu je, že sestává z jednotky z rozptylných čoček, umístěné před meziobrazem, z první jednotky ze spojných čoček umístěné za meziobrazem, z druhé jednotky ze spojných čoček a z prostředků pro pohyb druhé jednotky ze spojných čoček. Přitom jednotka z rozptylných čoček provádí korekci výchylky neboli aberace okuláru a první jednotka ze spojných čoček má pouze spojné čočkové elementy.
Vynález se konečně týká rovněž objektivu pro vytváření meziobrazu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že sestává v následujícím'pořadí z jednotky ze spojných, čoček,, z prostředků pro převracení a navracení meziobrazu do původního stavu a z jednotky z. rozptylných čoček umístěné před meziobrazem.
Přehled obrázků na výkresech
Připojené výkresy, které tvoří část popisu, znázorňují výhodná provedení vynálezu a spolu s popisem slouží k objasnění principů vynálezu. Je zřejmé, že jak výkresy, tak i popis^jsou pouze příkladné^ a nijak. ..vynález..neomezují.. Na , obr. 1 až 4 jsou schematicky v bokorysu znázorněna čočková zařízení vytvořená podle vynálezu. Na obr. 5 až 8 jsou znázorněna schémata týkající se definicí úhlů S a D,
Příklady provedení vynálezu lt
Jak již bylo uvedené výše, týká se vynález binokulárního i.aí . tip přístroje, který má jednotku z čoček objektivu a jednotku z čoček okuláru. Na každém obrázku jsou vztahové znáčky čočkových elementů jednotky čoček objektivu doplněny písmenem •í· '·
0, zatímco vztahové značky čočkových elementů jednotky .
* z čoček okuláru jsou doplněny písmenem E. Vztahové značky j| výstupních pupil různých provedení jsou doplněny písmenem P.
Pro vytvořeni převráceného a přímého obrazu obsahuje jednotka čoček objektivu prostředky pro převracení a navracení do původního stavu, jejichž vztahové značky jsou doplněny písmenem R, přičemž prostředkem pro převracení a navracení do- původního stavu může být Porroův hranol nebo inverzní hranol tvaru střechy.
Určitá provedení podle vynálezu rovněž obsahují jednotku z korekčních čoček, jejichž vztahové značky jsou doplněny písmenem C, a/nebo jednotku mezilehlých čoček, jejichž vztahové značky jsou doplněny písmenem “F. Jednotka z čoček okuláru a jednotka z korekčních čoček spolu tvoří okulár pozorovacího zařízení. Jednotka z čoček objektivu, prostředky *
pro převracení a navracení do původního stavu a jednotka z korekčních čoček spolu tvoří objektiv. To znamená, že jednotka z korekčních čoček může být považována bud za část okuláru nebo za část objektivu.
Jak již bylo uvedeno výše, může se jednotka z mezilehlých čoček pohybovat v oblasti meziobrazu, aby se dosáhlo změny zvětšení pozorovacího zařízení. Tento pohyb může být zajištěn použitím běžných technických prostředků, jako motorů, vaček, pružinou zatížených pák nebo podobně. Je nutno zdůraznit, že podle—vyná-lezu-je—možno—dosáhnout_rychlé změny zvětšeni v *· důsledku toho, že je zapotřebí přemístit pouze velmi malou hmotu, to jest mezilehlé čočky, a to v relativně krátké vzdálenosti.
Jednotka z čoček objektivu, používá, běžných, čočkových elementů známých z binokulárních.přístrojů. Její výchylky jsou korigovány ve spojení s korekcí—výchylek-jednot-k-y—z-čoček, okuláru.
Podle, výhodných provedení vynálezu je jednotka z čoček okuláru sestavena pouze ze spojných čočkových elementů, ačkoliv v případě potřeby je možno použít i jiné typy jednotek z čoček okuláru (viz například Příklady 3 a 4).
Jednotka z korekčních čoček je umístěna mezi prostředkem pro převracení a navracení do původního stavu a jednotkou z čoček okuláru před meziobrazem. Tato jednotka z korekčních čoček má negativní zvětšení a v kombinaci' s jednotkou z čoček okuláru slouží pro korekci osových výchylek, přičemž stále umožňuje, aby celé optické zařízení mělo velký oční reliéf, například oční reliéf alespoň 10 mm;
Korekce aberace se s výhodou provádí použitím jedné nebo několika asférických ploch v systému čoček. Tyto asférické
I plochy se s výhodou použijí v jednotce z čoček okuláru, kde výrobní .tolerance jsou méně rozhodující.
Jednotka z mezilehlých čoček je umístěna v blízkosti meziobrazu. Tato jednotka má celkové zvětšení. Když se použije jednotka z korekčních čoček, bude jednotka z mezilehlých čoček v podstatě umístěna za touto jednotkou, to znamená blíže k jednotce z čoček okuláru. U zařízení s jediným zvětšením může být jednotka z mezilehlých čoček umístěna u Jednotky,, z..čoček okuláru.
U zařízení s proměnlivým zvětšením se může jednotka z čoček objektivu^pohybovat—z—polohy—na—objektivové-’straněmeziobrazu do polohy na okulárové straně meziobrazu, to znamená, že jednotka z mezilehlých čoček se pohybuje meziobrazem. Tento pohyb má za následek zvýšení zvětšení pozorovacího zařízení. Například, jak je znázorněno dále v Příkladech 2-4, může tento pohyb zvětšit zvětšení z asi 7/na $ asi 12. Všeobecně bude mít jednotka z mezilehlých čoček dvě polohy odpovídající dvěma . zvětšením se společnou polohou ohniska, ačkoli v případě potřeby může tato jednotka mít ··/ vytvoření celé řady zvětšení. V tomto musí binokulární přístroj obsahovat kompenzační jednotku pro změnu celkové ohniskové vzdálenosti binokulárního přístroje pohybem nebo přemístěním jednotky z mezilehlých čoček. Je nutno poznamenat, že i když jednotka z mezilehlých čoček je na objektivové· straně meziobrazu, meziobraz se pohybuje a mění zvětšení, když se pohybuje jednotka z mezilehlých čoček.
několik poloh pro posledním případě
Zvýšení zvětšení způsobené přemístěním jednotky z mezilehlých čoček je . spojeno s redukcí úhlového krytí binokulárního přístroje v předmětovém prostoru. Binokulární přistroj podle, vynálezu se tudíž s výhodou používá primárně při malém zvětšení, kde úhlové krytí v předmětovém prostoru je větší, přičemž větší zvětšení se provede tehdy, kdy? si uživatel přeje vidět určitý objekt ve větším detailu. Je nutno poznamenat, že statické zorné pole binokulárního přístroje po jeho přiložení k oku 2Ůstává konstantní, i když se úhlové krytí v předmětovém prostoru změní.
Účinek jednotky z mezilehlých čoček pohybující se meziobrazem může být chápán jako základní vztah pro.zvětšení teleskopu, totiž že zvětšení je poměrem ohniskové délky objektivu k ohniskové délce okuláru. Když je jednotka z -mezilehlých čoček na objektivové straně meziobrazu, múze být považována za část objektivu. Jako taková, protože má pozitivní zvětšení, zkrátí ohniskovou délku objektivu, což odpovídá menšímu zvětšení. Když se jednotka z mezilehlých čoček nachází na okuíárové straně meziobrazu/ může být — považována za část okuláru. V tomto případě zkrátí, ohniskovou délku okuláru, což. odpovídá zvýšení zvětšení. Když je jednotka z ‘mezi lehlých- čoček*· umí stěna- v—►me z iobra ze.,._ani_ne zy_ě_tšu j e_.ani.____ nezmenšuje základní zvětšení pozorovacího zařízení, což znamená, že z hlediska jednotky z mezilehlých čoček má pozorovací zařízení, hodnotu zvětšeni +1,0.
Pro dosažení výše uvedených výhod : má jednotka— z‘čoček - okuláru binokulárního přístroje v podstatě relativně velký průměr. To znamená, že vznikne výhoda v tom,rže hmotnost části binokulárního přístroje, která je nejblíže k oku, se zvětší.
To však zase znamená zvýšení polohové stability. Pro další zvýšení polohové stability uživatele může být okulárová část tělesa použita pro vložení čočkových elementů-provedena tak, že ukazováčky mohou spočívat na okrajích nad okem a palce se mohou opírat o lícní kosti. Alternativně je možno prostředek pro převraceni a navracení do původní polohy zvolit tak, že uživatel drží binokulární přistroj ve svislé poloze tak, že paže má u těla, a tudíž ve stabilním stavu, viz například patent-US.4 .417.788 autorů Alvareze a kol.
- 14 Všeobecně je možno výhod binokulárního zařízení nebo přístroje podle vynálezu nejlépe dosáhnout tehdy, když uživatel drží binokulární přístroj v pevné poloze vůči svým očím. 2 tohoto důvodu jsou výhodné okulárové části miskového tvaru nebo podobně, které usnadňují toto fixování.
Bez -úmyslu- omezit jakýmkoli -způsobem řešení podle vynálezu je toto řešení podrobněji popsáno na následujících
Příkladech 1-4. Těmto Příkladům 1-4 odpovídají obr. 1-4 a tabulky Ϊ-4. Skla a plasty (materiál) uvedené v tabulkách 1-4 * jsou blíže uvedeny v tabulce 5, kde jsou uvedeny pod označením SCHOTT. Pro praktické provedení vynálezu mohou být použita ekvivalentní-^skla-vygobená—j-inými—vý-robc-i-.—Asf-ér-ickékoeficienty uvedené v tabulkách 1-4 jsou určeny pro použití v následující rovnici.
2 V?
cy , , 4$
------------------ + ADy4 + AEy5 -Ť AFy8 +K. i -ř/r
(1 + k) c2y2]1/2 + AGy10 + AHy12 + Aly14, ) ' '\h
kde z je vydutí povrchu ve vzdálenosti . y od optické osy zařízeni, c je zakřivení čoček v optické ose a k je konstanta kuželovitosti.
Zkratky skutečnosti: (zvětšení). milimetrech.
použité v tabulkách
ČP - číslo plochy
Všechny rozměry uvedené znamenají následující ZP - polohu najetí v tabulkách js;.·; v
Příklad 1
Tento příklad ilustruje konstrukci binokulárního přístroje podle vynálezu, který má jediné zvětšení, a jehož poměr S/D je větší než 3,0.
Binokulární přístroje pracují při zvětšení, jehož hodnota je 12X. Jako ve všech příkladech je první jednotka z čoček obvyklým objektivem, ačkoli má kratší ohniskovou vzdálenost než je kombinovaná ohnisková vzdálenost první a .druhé jednotky, aby se zmenšila světelnost, a tudíž velikost sytému pro převracení a navracení do původního stavu. Druhá jednotka je tvořena dvěma stmelenými rozptylnými čočkami, a provádí korekce aberace a nastavení požadované kratší ohniskové vzdálenosti první jednotky z čoček. Pro vytvoření velkého statického zorného pole s pomocným prostředkem jsou v jednotce z-čoček—oku-láru-použi.ty-_dya asférické povrchy. Nejblíže oka je použit skleněný element pro zajištění dlouhé životnosti.
Příklad 2
Tento příklad ilustruje konstrukci binokulárního přístroje podle, vynálezu, který má dvě zvětšení, a pro své vysoké zvětšení má poměr S/D větší než 3,0. Tento příklad rovněž ilustruje•““schopnost<—vyná-lezu~z-j.ednodušit konstrukci binokulárního přístroje a tím minimalizovat jeho cenu.
Systém čoček u.tohoto příkladu sestává ze stejného počtu z čočkových elementů jako systém .čoček v Příkladu l, avšak pro zajištění změny zvětšení používá pohyblivých mezilehlých čoček.
Příklad 3
Příklad 3 má podobnou konstrukci jako Příklad' 2 s výjimkou toho, že pro korekci aberace jsou dvě stmelené čočky obsaženy v jednotce z okulárových čoček. Proměnného zvětšení se dosáhne opět pohybem jediné jednotky z mezilehlých -čoček.
Příklad 4 *
' Příklad '4 je podobný Příkladům 2 a 3 s výjimkou toho, že neobsahuje žádné asférické elementy a pro druhou jednotku je použit jediný rozptylný element. Do jednotky z čoček okuláru jsou přidány dvě stmelené čočky pro provádění korekce aberace jako v Příkladu 3, přičemž jednotka z mezilehlých čoček sestává ze dvou spojných elementů.
Tabulky 7a 8 shrnují různé vlastnosti systému čoček podle Příklad 1-4. V tabulce 7 jsou uvedeny jejich poměry s/D a různé hodnoty pro výpočet těchto poměrů. V tabulce 8 jsou uvedeny ohniskové vzdálenosti (fa) jednotky z čoček-objektivu, ohniskové vzdálenosti (fb) jednotky z korekčních čoček, jejich kombinace a kombinované ohniskové vzdálenosti (ffe) 'jednotky z měžilehlých čoček a jednotky z čoček okuláru. Mezi jiným je nutno poznamenat, že v této tabulce 8 je ohnisková vzdálenost fa je značně menší než ohnisková vzdálenost fajj, to znamená že fa je menší než, asi 0.75_fab.._Jak_již-bylo-uvedeno—-výše, vede toto provedení k různým praktickým výhodám, mezi něž patří menší provedení prostředku pro převracení a navracení do původního stavu a menší celková* velikost ,, ’v2.' 1 ř'S*· binokulárního přístroje. j-. , '0 «·
Ačkoli byla popsána a znázorněna specifická provedení podle vynálezu, je zřejmé, že je možno provádět různé modifikace, aniž by došlo k vychýlení z rozsahu vynálezu. Například binokulární přístroj podle vynálezu může být obvykle /» ' ‘Si opatřen prostředky pro pohyb jednotky z čoček objektivu a jednotky z čoček okuláru vůči sobě navzájem pro celkové zaostřování a dále prostředky pro pohyb jednoho nebo několika, elementů jednotky z čoček okuláru na jedné straně binokulárního přístroje pro relativní zaostřování mezi dvěma očima. V případě potřeby je možno rovněž použít automatické zaostřování.
Odborníkům je zřejmá celá řada dalších modifikací, které se neodchýlí z rozsahu vynálezu. Specifická provedení, jejich modifikace, variace a ekvivalenty jsou uvedeny v patentových nárocích.
W
É-t cn o
Z i4
H
6-i xy >
w . . .............
kOkOLTkOkSkOkOkOkOkOrXi-tOltHf*!
η η η π η η η Η m n-n n oj oj o o Jeti · ·
O H ta co H| CO <1 co in *
W
0* «Η ca θ'
in
OJ
<
►4 «
&S iJ «:
H
H řn <
Σ κη
D
O (J a > H
Π b3 k£>
H
I ta kO Clím <1 t _ 1/1 - CD in ><
ko in in tí o·
Ol *-s. ko m to Γ»
tet fe tel u- tet H U tet
a ty c W fe 0- < a
o o o- o o · o o o o σ\ o o o o o o u> o o o o o in o o o o o O C O O O o w m
H
I ' ta m bul σ m ,U1 w
o
XJ
D
Σ «
Em tn
Pí xy
Σ o
|J o
fe kO Ol kO 01 H tri H n oi
OJOOJOOOOO οοποσοοο
CNOr-OOOOO >ΟΗΟΟΟΟΟ cnOHOHOOO mr-minokoHO η H
kO w Ifi Ol OJ OJ co θ' m
rn σ n Ό tn Ό 0> 1-t in θ' σ
H n kO 01 η OJ m o in OJ Η σ Γ—1
kO in k0 OJ O! 0- in k0 ιη -rl
» • 8 1 B · a
co <? o Oi O co co σ e ca η 3
o H Ol Ol ř-í in m H H Η ΓΊ ft
1 K H 1 H 1 rH 1
I I <
K υ
o rf fe o
H ta cn caiH <1 m co σ
w
H fe a
w tó fe ft
XJ
H 01 m <« in ko r co h n η n rl Η Η H rl u
x;
o
H
Pí ta w
<
o kO o
i ca kO
OJ n
0531E-05 7 211QE-0Q -Q.3705E-10 - 2 .'9920E-12 3.1293E-14 -5.3Θ33Ε-17 rH ΙΓΊ fe(
ClffiN
(M <
a
O
CQ
P*
Pí o
θ'
Z a
a
Pi >
V)
A w;
H a
a p<
a >Pi
ΧΛ
X
O
Hl .LO
H i
a m
h|lo <|fn
LO cm n
Ό
HHH’?ocr-fioc--ainfTir-io> cm
....i... ....... H ί'ΐιηΠ'Γ'ΐί^ς'Μ'ΓιΓιπίηΏΰ'? >
σι O CM CM CM CM CM CM CM CM CM Η rl a
Γ»
OIcq <|cO
O· t?
H
o O
> CM r- LO LQ a a c~
a a a a a < u a i
a a a a a a < a ta
in
H co rt r,'?I
PŘEDPIS SYSTÉMU ČOČEK tí a
O
X o
a
o o in o o o c o o o ooo
o O Γ—f σ o o o o o o <n o o
o O m o o o o £ O £ o o m o o
o a m o o o o 0 O 0 o a CQ o o
o *? CQ o o o in 0 o 0 o H LO o o
• N
co CM << CM rH tn H C- tr o o o
CM CQ H X
u
o
a
a
n O H CQ to r- o o CM Γ* o o
n o UQ tr m* CQ CQ σι rQ 1—1 n X
tr LO o CQ LO o Γ! CM o
H H i o CO CM eo co H O ’Τ CQ -H X
3 s CL a
o CQ m H ? rt t? tr m r* o O 0 u
o n CQ o CM CM O O rH r*· a H
H 1 H t i n
«4 a
cn
Cl
C o
I a
H a, n <1 a <?
CM
O|
20.04 25.74
42.44 3.3 0
H cm n v o vo
C a cq O rl cm n rl rl r) H m· o ri rM
M*
Ol'?
<!m· cq
P· <
a
N
XO
Pt a
>
CM
O
Jít o
TABULKA
Fi
Ul
-o
Cd
E-i >Cd >
Ul €mi
O
O )-1
F1
Mfl^eurNaNriNCinciaďíui acaori^Tňriwioomaairxui mmfiníNNNNNNÍNi-IHHrtrl ui
H
I
Cd
ΓHlín <1^ in
Γn
H i
Cd N* I vi I 'O 05 p-f
.. I
Cd co
O| tn <|o o
U
H
J
a a
O-CN-fr.-i -Ό. Ul._ id c— σ
id Cd id Cd id ·< Ky» u id 1
ca w a cn a. J Cn . ' < a Cd
ui p«
N
CN o o r o o o o o o cn o o o o. o o ω o o a o ω H o o o o m cvo a o ui
Cd
XJ
O
KJ s
Eh ui ><
ω w
H di c
w tó ca
O
J
O řU
PM
XJ o cn ri o m o ι-í lil H
O a ε oo o 0 o N · a o wct oo o o. o η h o n. o o
EoaHap-oo OOUIOOIOOO Οορηηλο o N ...... .
H O CO O N* O O H
Ν’ N* <? Cl r- CN Cl Ν’ r- H m c-
O n co r- Γ- Cl Lfl m N* N OJ 05
c* e CO a ’Ζ* Cl C- o Γ- Γ» N1 H Ul r—í
σι co a Ul ω co o Ul ÍN a Ul Ul Ul CN •H
* a
CO o Cl rM Η Ul Γ- CN CC <N m m cri P- 3
Ul <? 8 3 o H? H Ν’ Ul H CN rd 0.
1 rH rH 1 } 1
HCN η T Ul CO Η rí H rl rl H
ΓΗ
U
O
J
PM ra u
ΙΪΗ ·« <j
H ca «a
Cd
Ul <
<
Eh <
a r· o
a o
Cdlci <| H m ui o
I
Cd a I vi I o
CO
Ph U *->Ih
Cd
XJ1
E-i id >
N
C01 | 05
O
CN
Ul O ΓΏ CN a| -r H
Ul co
H cn
PM
XJ ft
CS3
CN
- 20 w o
Z
P ——J--——-W
E-i *4 >
cn iDop-otomrtcNmcNcNr-ricDr-LDco min-rrOcmnuooHriňun?
nmnCNrtrtrtCNCNmCNCNCNrtrtrt rt l3 □
ffl <
H h4 wS
H
PS w
Ě-l p* m
CN w CN □ CN P'
Eu k í< CN u fa
CO α r. t, ' α a vi α
« ¢-1
XD
D
O vD
PŘEDPIS SYSTĚMU ČOČĚK
o o Γ' O o o ID O o O o O o o O
o o P* O o o O O o o o o o o O
o o σ\ O o o ID o o o o o o o o
rt in rt O o o s rt o o E o o o o o o
m rt CO o m o 0 CO (N ID 0 o o rt o o o
0 0 · t . « >
co CN CN =3 rt rt N rt O N ά rt o m o o rt
CN CO rt rtl CN
179 h| oo σι cn
co o CO o CD O rt m P- CC K rt CO o
f-] to C\ CC rt P- n w CD n o CA r-t n
2 o co P* CC ID n CO 03 CN LD P- o irt
m rn H CD [*s co in kO r-l P- n O o rt H
* t α p- 03
o r* P- CN P- CN t- CN CN r-f to τ—1 CN rt 3 m O
a co ID CA S s r-f rt H rt m CD CN rt lf r-f CN a N co
H r rH rt
r-f o
Z r-f m
w
XD
E-1
xy a
aj XJ rt CN n co CD co CC o CN n rt ID CO P~ > rt íN
rt τ—f r-f rt r-f H rH rH a
N
íc fiK
TABULKA 5
MATERIÁL Ne Ve
5K7 1.51872 64.0
ACRYLIC 1.43353 57.3
LAK 8 1.71615 53.6
FX5 1.48914 70.2
SF6 1.81264 25.2
SF2 1.65221 33.6
'?CD2 λ.57087 62.9'
715537 1.71500 53.7
F2 1.62408 36.1
TABULKA 6
1.5 2.0
2.5 3.0
3.5 4.0
4.5 5.0
13°
15°
17° 19° 21° 23° 24.3° 26-.6°
TABULKA 7
Příkl. Mag. Rep s S/D„
1 12 17.5 1.46
2 6.85 16 2.34
12 16 1.33
3 6.79 ie 2.65
12 18 1.50
4 6.9 17 2.46
12 , 17 1.42
4.6 55.2 12.8 4.31
5.0 34.2 16'. 5 2.07
3.4 40.8 12.3 3.32
5.0 34.0 17.7 1.92
3.2 38.4 13.0 2.95
----. ----------- -----— .. -----------
5.0 34.5 16.9 2.04
3.2 38.4 12.7 3.02
Mag. je zvětšení.
R je poloměr vstupní pupily v milimetrech.
eP
R je poloměr výstupní pupily v milimetrech.
U je poloviční “zorné pole v předmětovém 0 prostoru ve stupních.
S je součin Mag. a U .
o
D se vypočítá použitím rovnice 1.
TABULKA 8
Příklad *ab F· ~b *fe
150.1 115.5 -53.9 15.0
2 173.8 115.8 -68.1 25.7 14.6
3 163.4 122.0 -63.4 24.9 14.1
4 133.5 115.. l' -41.3 T 29.0
16.6 ' j e^kóiňbino váná - ohnisková—v-zdáleno s.t „ jednotky čoček objektivu a jednotky korekčních čoček.
je ohnisková vzdálenost jednotky čoček objektivu.
je ohnisková vzdálenost jednotky korekčních čoček.
je kombinovaná ohnisková vzdálenost jednotky mezilehlých čoček a čoček okuláru.

Claims (9)

  1. Ρ A Τ Ε N T O
    1. Optické zařízení pro zvětšování pozorovaného objektu, vyznačující se tím, že obsahuje první jednotku ze spojných čoček pro vytvoření meziobrazu objektu, druhou jednotku ze spojných čoček, uspořádanou v blízkosti meziobrazu, třetí jednotku ze spojných čoček přo opětovné zobrazení meziobrazu modifikovaného druhou jednotkou ze spojných čoček, á prostředky, pro pohyb druhé jednotky ze spojných čoček uspořádané v blízkosti meziobrazu pro změnu zvětšení objektu, přičemž pohyb druhé jednotky ze spojných čoček je jediným zdrojem změny zvětšení v zařízení, jiným než náhodné- změny-zvětšení- ř—které - -mohou- být-spo j enys- kompenzační _ jednotkou, která kompenzuje změny celé ohniskové vzdálenosti zařízení způsobené pohybem druhé jednotky spojných čoček.
  2. 2. Optické zařízení podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že druhá jednotka ze spojných čoček sestává z jediného spojného čočkového elementu.
  3. 3. Optické zařízení podle nároku 1, vyznačuj í c í se t í m, že dále obsahuje prostředek pro převraceni a navracení meziobrazu do původního stavu, přičemž tento prostředek pro převracení a navracení do původního stavu je umístěn mezi první jednotkou ze spojných čoček a druhou jednotkou ze spojných čoček, a jednotku z rozptylných čoček umístěnou mezi uvedeným prostředkem pro převracení a navracení do původního stavu a druhou jednotkou ze spojných čoček.
  4. 4. optické zařízení podle nároku 3, vyznačuj í c i setím, že jednotka z rozptylných čoček obsahuje jediný rozptylný čočkový element.
  5. 5. Optické zařízení podle nároku 3, vyznačuj ιοί se tím, že třetí jednotka ze spojných čoček obsahuje pouze spojné čočkové elementy.
  6. 6. optické zařízení podle nároku 1,vyznačuj í cí se tím, že prostředky pro přemísťování pohybují druhou jednotku ze spojných čoček meziobrazem.
  7. 7. Optické zařízení podle nároku 1, vyznačuj Ιοί s e t i m, že je pozorovacím zařízením monokulárního nebo binokulárního typu pro pozorováni lidským okem, a třetí jednotka ze spojných čoček tvoří virtuální obraz z meziobrazu, přičemž—virtuální_obraz_poskytuje oku pomocí pozorovacího zařízení statické poloviční zorné pole v rozsahu úhlu S, a přičemž pozorovací zařízení má výstupní pupilu o poloměru Rex a poskytuje oku dynamické poloviční zorněpole v rozsahu úhlu D, daného následujícím výrazem, v'němž *poloměr Rex a konstanty 1,5 a 13 jsou v milimetrech'
    D = tan_1[(Rex + 1,5)/13], přičemž- poměr - S -ku -D- j e - a lespoň--2 ,-
  8. 8-.------------------8. Optické zařízení podle nároku 7, vyznačující se tí i, že poměr S ku.D je alespoň 2,9.
  9. 9. Optické zařízení podle nároku 7,' v y z n~a č~u j í-. cí se tím, že poměr S ku D je alespoň 3,0.
CZ952285A 1993-03-09 1994-03-04 Optical system CZ228595A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/028,413 US5371626A (en) 1993-03-09 1993-03-09 Wide angle binocular system with variable power capability

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ228595A3 true CZ228595A3 (en) 1996-09-11

Family

ID=21843321

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952285A CZ228595A3 (en) 1993-03-09 1994-03-04 Optical system

Country Status (8)

Country Link
US (5) US5371626A (cs)
EP (1) EP0688439B1 (cs)
JP (1) JP3524925B2 (cs)
KR (1) KR100303404B1 (cs)
AU (1) AU6358494A (cs)
CZ (1) CZ228595A3 (cs)
DE (1) DE69431749T2 (cs)
WO (1) WO1994020873A1 (cs)

Families Citing this family (77)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4344366C2 (de) * 1993-12-24 1997-05-28 Zeiss Carl Jena Gmbh Optisches System mit variablem Abbildungsmaßstab
JPH07325256A (ja) * 1994-06-01 1995-12-12 Olympus Optical Co Ltd プリズム望遠鏡光学系
US6172805B1 (en) * 1995-01-19 2001-01-09 Leonard Grech Poly-powered optical system
JPH1020213A (ja) * 1996-07-03 1998-01-23 Nikon Corp 手振れ補正機構付き双眼鏡
JP3272656B2 (ja) * 1998-01-06 2002-04-08 旭光学工業株式会社 観察光学機器の防振光学系
WO1999040467A1 (en) * 1998-02-09 1999-08-12 Liston Thomas D Viewing device for doors having optical eyepieces and method of using same
JP3340686B2 (ja) * 1998-12-16 2002-11-05 旭光学工業株式会社 接眼変倍光学系
FR2831179B1 (fr) 2001-10-22 2005-04-15 Rhodia Chimie Sa Procede de preparation en milieu aqueux de compositions pigmentaires a base de silice
US20060056075A1 (en) * 2001-12-26 2006-03-16 Betensky Ellis I Dual power binocular with adjustable stop
US6857752B2 (en) * 2003-04-11 2005-02-22 3M Innovative Properties Company Projection illumination system with tunnel integrator and field lens
US7684114B2 (en) * 2005-01-26 2010-03-23 Leupold & Stevens, Inc. Scope with improved magnification system
AT508626A1 (de) * 2005-07-20 2011-02-15 Swarovski Optik Kg Fernoptische einrichtung
AT502229B1 (de) 2005-07-20 2007-05-15 Swarovski Optik Kg Fernoptische einrichtung
GB0522968D0 (en) 2005-11-11 2005-12-21 Popovich Milan M Holographic illumination device
GB0718706D0 (en) 2007-09-25 2007-11-07 Creative Physics Ltd Method and apparatus for reducing laser speckle
KR100906159B1 (ko) 2007-07-06 2009-07-03 정인 대구경 도트 사이트 장치
JP5087386B2 (ja) * 2007-12-18 2012-12-05 オリンパス株式会社 顕微鏡
US7944611B1 (en) 2008-03-29 2011-05-17 Leupold & Stevens, Inc. High zoom ratio optical sighting device
JP5137760B2 (ja) * 2008-09-19 2013-02-06 鎌倉光機株式会社 変倍光学装置
US8537262B2 (en) * 2008-11-26 2013-09-17 Pocket Optics Development Corporation Binocular viewing device
US11726332B2 (en) 2009-04-27 2023-08-15 Digilens Inc. Diffractive projection apparatus
US9335604B2 (en) 2013-12-11 2016-05-10 Milan Momcilo Popovich Holographic waveguide display
US20200057353A1 (en) 2009-10-09 2020-02-20 Digilens Inc. Compact Edge Illuminated Diffractive Display
US11204540B2 (en) 2009-10-09 2021-12-21 Digilens Inc. Diffractive waveguide providing a retinal image
WO2011141887A2 (en) * 2010-05-13 2011-11-17 Uri Milman Compact magnifying optical system with wide field of view
KR101233978B1 (ko) * 2010-09-29 2013-02-18 이동희 광학식 스코프
KR101345028B1 (ko) 2011-03-08 2013-12-26 이동희 디스플레이형 광학식 조준경
WO2012136970A1 (en) 2011-04-07 2012-10-11 Milan Momcilo Popovich Laser despeckler based on angular diversity
US10670876B2 (en) 2011-08-24 2020-06-02 Digilens Inc. Waveguide laser illuminator incorporating a despeckler
EP2995986B1 (en) 2011-08-24 2017-04-12 Rockwell Collins, Inc. Data display
WO2016020630A2 (en) 2014-08-08 2016-02-11 Milan Momcilo Popovich Waveguide laser illuminator incorporating a despeckler
EP2605055A1 (de) * 2011-12-15 2013-06-19 Carl Zeiss Sports Optics GmbH Fernglas zur Abbildung eines Objekts
US20140300794A1 (en) * 2011-12-15 2014-10-09 Carl Zeiss Sports Optics Gmbh Optical scope for imaging of an object
WO2013102759A2 (en) 2012-01-06 2013-07-11 Milan Momcilo Popovich Contact image sensor using switchable bragg gratings
DE102012205601A1 (de) * 2012-04-04 2013-10-10 Carl Zeiss Meditec Ag Optisches System, insbesondere ein Zielfernrohr
CN106125308B (zh) 2012-04-25 2019-10-25 罗克韦尔柯林斯公司 用于显示图像的装置和方法
WO2013167864A1 (en) 2012-05-11 2013-11-14 Milan Momcilo Popovich Apparatus for eye tracking
US8813410B2 (en) 2012-10-10 2014-08-26 In Jung Dot-sighting device
US9933684B2 (en) * 2012-11-16 2018-04-03 Rockwell Collins, Inc. Transparent waveguide display providing upper and lower fields of view having a specific light output aperture configuration
EP2995984B1 (en) * 2013-05-08 2023-04-12 Konica Minolta, Inc. Variable-magnification observation optics
US10209517B2 (en) 2013-05-20 2019-02-19 Digilens, Inc. Holographic waveguide eye tracker
US9727772B2 (en) 2013-07-31 2017-08-08 Digilens, Inc. Method and apparatus for contact image sensing
DE102013112212B4 (de) * 2013-11-06 2022-03-10 Carl Zeiss Smt Gmbh Optische Zoomeinrichtung, optische Abbildungseinrichtung, optisches Zoomverfahren und Abbildungsverfahren für die Mikroskopie
KR102141049B1 (ko) 2013-12-13 2020-08-04 정보선 빔 스플리터를 구비한 도트 사이트 장치
WO2016020632A1 (en) 2014-08-08 2016-02-11 Milan Momcilo Popovich Method for holographic mastering and replication
WO2016042283A1 (en) 2014-09-19 2016-03-24 Milan Momcilo Popovich Method and apparatus for generating input images for holographic waveguide displays
US10423222B2 (en) 2014-09-26 2019-09-24 Digilens Inc. Holographic waveguide optical tracker
CN107873086B (zh) 2015-01-12 2020-03-20 迪吉伦斯公司 环境隔离的波导显示器
EP3245551B1 (en) 2015-01-12 2019-09-18 DigiLens Inc. Waveguide light field displays
JP6867947B2 (ja) 2015-01-20 2021-05-12 ディジレンズ インコーポレイテッド ホログラフィック導波路ライダー
US9632226B2 (en) 2015-02-12 2017-04-25 Digilens Inc. Waveguide grating device
WO2016146963A1 (en) 2015-03-16 2016-09-22 Popovich, Milan, Momcilo Waveguide device incorporating a light pipe
WO2016156776A1 (en) 2015-03-31 2016-10-06 Milan Momcilo Popovich Method and apparatus for contact image sensing
WO2017060665A1 (en) 2015-10-05 2017-04-13 Milan Momcilo Popovich Waveguide display
WO2017134412A1 (en) 2016-02-04 2017-08-10 Milan Momcilo Popovich Holographic waveguide optical tracker
JP6895451B2 (ja) 2016-03-24 2021-06-30 ディジレンズ インコーポレイテッド 偏光選択ホログラフィー導波管デバイスを提供するための方法および装置
EP3433658B1 (en) 2016-04-11 2023-08-09 DigiLens, Inc. Holographic waveguide apparatus for structured light projection
JP6666592B2 (ja) * 2016-06-08 2020-03-18 コニカミノルタ株式会社 観察光学系
JP6666593B2 (ja) * 2016-07-15 2020-03-18 コニカミノルタ株式会社 観察光学系
EP3548939A4 (en) 2016-12-02 2020-11-25 DigiLens Inc. UNIFORM OUTPUT LIGHTING WAVEGUIDE DEVICE
CN110036330B (zh) * 2016-12-09 2021-10-29 柯尼卡美能达株式会社 观察光学系统
US10545346B2 (en) 2017-01-05 2020-01-28 Digilens Inc. Wearable heads up displays
EP3698214A4 (en) 2017-10-16 2021-10-27 Digilens Inc. SYSTEMS AND METHODS FOR MULTIPLICATION OF THE IMAGE RESOLUTION OF A PIXELIZED DISPLAY
KR20200104402A (ko) 2018-01-08 2020-09-03 디지렌즈 인코포레이티드. 도파관 셀을 제조하기 위한 시스템 및 방법
JP7404243B2 (ja) 2018-01-08 2023-12-25 ディジレンズ インコーポレイテッド 導波管セル内のホログラフィック格子の高スループット記録のためのシステムおよび方法
WO2019136476A1 (en) 2018-01-08 2019-07-11 Digilens, Inc. Waveguide architectures and related methods of manufacturing
EP4372451A3 (en) 2018-03-16 2024-08-14 Digilens Inc. Holographic waveguides incorporating birefringence control and methods for their fabrication
US11402801B2 (en) 2018-07-25 2022-08-02 Digilens Inc. Systems and methods for fabricating a multilayer optical structure
US10901177B2 (en) * 2018-12-06 2021-01-26 Alex Ning Fovea lens
EP3924759A4 (en) 2019-02-15 2022-12-28 Digilens Inc. METHODS AND APPARATUS FOR MAKING A HOLOGRAPHIC WAVEGUIDE DISPLAY WITH INTEGRATED GRIDINGS
JP2022525165A (ja) 2019-03-12 2022-05-11 ディジレンズ インコーポレイテッド ホログラフィック導波管バックライトおよび関連する製造方法
WO2020247930A1 (en) 2019-06-07 2020-12-10 Digilens Inc. Waveguides incorporating transmissive and reflective gratings and related methods of manufacturing
US11681143B2 (en) 2019-07-29 2023-06-20 Digilens Inc. Methods and apparatus for multiplying the image resolution and field-of-view of a pixelated display
EP4022370A4 (en) 2019-08-29 2023-08-30 Digilens Inc. VACUUM BRAGG GRATINGS AND METHODS OF MANUFACTURING
TWI714368B (zh) 2019-11-27 2020-12-21 大立光電股份有限公司 攝像用光學系統、取像裝置及電子裝置
US12117561B2 (en) 2021-01-20 2024-10-15 Canon Kabushiki Kaisha Optical apparatus, and in-vehicle system and moving apparatus each including the same
CN115054183B (zh) * 2022-08-19 2023-03-28 广东欧谱曼迪科技有限公司 一种3d内窥镜的可调成像组件、3d内窥镜及成像系统

Family Cites Families (44)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB536706A (en) * 1939-05-10 1941-05-23 Kodak Ltd Improvements in or relating to variable power viewfinders
US2620706A (en) * 1948-09-23 1952-12-09 Bausch & Lomb Eyepiece for telescopes
GB690278A (en) * 1949-06-29 1953-04-15 Emel Ets Improvements in optical view finders
US3088368A (en) * 1959-01-15 1963-05-07 Farrand Optical Co Inc Variable magnification optical system
US3312518A (en) * 1963-09-06 1967-04-04 David P Bushnell Binoculars having high and low magnification lens systems and coupled selective shutters
US3418032A (en) * 1964-12-21 1968-12-24 Kajiro Kaku Varifocal lens binocular
US3468596A (en) * 1966-01-26 1969-09-23 Optical Res & Dev Corp Stabilized zoom optical device
US3918791A (en) * 1974-10-18 1975-11-11 Leupold & Stevens Inc Flat field variable power rifle scope
JPS54126531A (en) * 1978-03-24 1979-10-01 Minolta Camera Co Ltd Diopter adjusting eyepiece lens and finder of single lens reflex camera using this
JPS54133355A (en) * 1978-04-07 1979-10-17 Nippon Chemical Ind Erect type zoom telephoto optical system
US4417788A (en) * 1979-11-26 1983-11-29 Schwem Instruments Stabilized zoom binocular
JPS56132309A (en) * 1980-03-21 1981-10-16 Hoya Corp Automatically focusable binoculars
JPS5782811A (en) * 1980-11-11 1982-05-24 Canon Inc Zoom lens
JPS5797507A (en) * 1980-12-10 1982-06-17 Nippon Kogaku Kk <Nikon> Imaging optical system
JPS6048729B2 (ja) * 1980-12-25 1985-10-29 株式会社ニコン 接眼レンズ
US4664485A (en) * 1981-05-20 1987-05-12 Canon Kabushiki Kaisha Finder optical system for a camera
JPS5842021A (ja) * 1981-09-07 1983-03-11 Olympus Optical Co Ltd ビデオデイスク用再生レンズ
US4488790A (en) * 1982-01-29 1984-12-18 Beecher William J Binocular and spectacle-type mounting assembly therefor
JPS58186714A (ja) * 1982-04-26 1983-10-31 Nippon Kogaku Kk <Nikon> 近距離補正された大口径比写真レンズ
US4623224A (en) * 1982-09-23 1986-11-18 Clarke Thomas L Anastigmatic eyepiece
US4571038A (en) * 1982-11-08 1986-02-18 Jako Geza J Binocular zoom microscope
US4548481A (en) 1983-11-07 1985-10-22 Nippon Kogaku K.K. Variable magnification observation optical device
JPS60191221A (ja) * 1984-03-12 1985-09-28 Minolta Camera Co Ltd 接眼レンズ光学系
JP2538525B2 (ja) * 1984-12-27 1996-09-25 キヤノン株式会社 変倍フアインダ−
JPS6242111A (ja) * 1985-08-19 1987-02-24 Minolta Camera Co Ltd 光デイスク用対物レンズ
JPS63188110A (ja) * 1987-01-30 1988-08-03 Asahi Optical Co Ltd 望遠ズ−ムレンズ
US4747675A (en) 1987-06-01 1988-05-31 Albert Nagler Ultra wide-angle eyepiece
JPH01185608A (ja) * 1988-01-20 1989-07-25 Olympus Optical Co Ltd 変倍レンズ
JP2699394B2 (ja) * 1988-04-07 1998-01-19 ミノルタ株式会社 変倍ファインダー光学系
JP2839263B2 (ja) * 1988-06-06 1998-12-16 オリンパス光学工業株式会社 顕微鏡対物レンズ
US5193030A (en) * 1988-10-28 1993-03-09 Asahi Kogaku Kogyo K.K. Zoom finder system
US5227918A (en) * 1988-11-10 1993-07-13 Olympus Optical Co., Ltd. Wide field eyepiece lens system
JP2530014B2 (ja) * 1988-11-22 1996-09-04 オリンパス光学工業株式会社 実体顕微鏡
US5028125A (en) * 1989-04-05 1991-07-02 Ricoh Company, Ltd. Zoom finder of real image type
US5191470A (en) * 1989-04-28 1993-03-02 Hughes Aircraft Company Monocular optical inspection system with long eye relief and enhanced depth perception
JP2814388B2 (ja) * 1989-06-27 1998-10-22 株式会社ニコン ズームレンズ
GB2244344B (en) * 1990-05-18 1993-09-29 Gec Ferranti Defence Syst Infra-red zoom lens
US5353157A (en) * 1990-08-21 1994-10-04 Canon Kabushiki Kaisha Rear focusing zoom lens
GB9020902D0 (en) * 1990-09-26 1990-11-07 Optics & Vision Ltd Optical systems,telescopes and binoculars
JP2859734B2 (ja) * 1990-11-22 1999-02-24 オリンパス光学工業株式会社 ズームレンズ
JP2958110B2 (ja) * 1990-11-30 1999-10-06 旭光学工業株式会社 アフォーカル変倍光学系
US5191476A (en) * 1990-12-03 1993-03-02 Nikon Corporation Great relative aperture zoom lens
JP3231355B2 (ja) * 1991-07-16 2001-11-19 オリンパス光学工業株式会社 小型のズームレンズ
US5157553A (en) * 1991-12-20 1992-10-20 Itt Corporation Collimator for binocular viewing system

Also Published As

Publication number Publication date
US5532875A (en) 1996-07-02
WO1994020873A1 (en) 1994-09-15
DE69431749T2 (de) 2003-07-17
AU6358494A (en) 1994-09-26
EP0688439A1 (en) 1995-12-27
US5576888A (en) 1996-11-19
JPH08507882A (ja) 1996-08-20
KR100303404B1 (ko) 2001-11-22
EP0688439A4 (en) 1998-04-08
US5500769A (en) 1996-03-19
US5371626A (en) 1994-12-06
DE69431749D1 (de) 2003-01-02
EP0688439B1 (en) 2002-11-20
US5499140A (en) 1996-03-12
JP3524925B2 (ja) 2004-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ228595A3 (en) Optical system
US7325922B2 (en) Adjustable focus eyeglasses
US7542204B2 (en) Prism for ergonomic position
US3522983A (en) Magnifying spectacles
US4523818A (en) Ocular eyecups for wearers of glasses
JP4142327B2 (ja) 双眼光学装置
US5579158A (en) Binocular expanded field of view spectacle mounted microscope
EP1251384A2 (en) High performance viewfinder eyepiece with a large diopter focus range
JP4332424B2 (ja) 眼鏡レンズに埋設した二重焦点望遠レンズシステム
Stevens et al. Varifocal technologies providing prescription and VAC mitigation in HMDs using Alvarez lenses
JP2005538413A (ja) 低下視力に使用の二重二焦点眼球内レンズ−眼鏡望遠装置
JP2005521898A (ja) 観視装置
GB2458495A (en) Contact lens with multiple pinholes
US4802756A (en) Low vision apparatus and device and method for enabling the visually handicapped to view television
EP0792472A2 (en) Target acquiring telescope
US20060245053A1 (en) Optical Magnification Device For Distance Variation
Peli et al. In-the-spectacle-lens telescopic device
KR101511010B1 (ko) 초근거리 시야 확보를 위한 교정용 렌즈 장치
JPH09133874A (ja) 双眼鏡
US7719765B2 (en) Compact keplerian optical system
JP3577107B2 (ja) 実体顕微鏡
de Wit Correcting ocular refractive errors in a head mounted display
Socea et al. Focusing the surgical microscope
JP2003302582A (ja) 双眼光学装置
Durán-Ramírez et al. Some considerations regarding the exit pupil location in some visual systems