CZ211594A3 - Process for preparing derivatives of gamma-mercaptocarboxylic acid - Google Patents

Process for preparing derivatives of gamma-mercaptocarboxylic acid Download PDF

Info

Publication number
CZ211594A3
CZ211594A3 CZ942115A CZ211594A CZ211594A3 CZ 211594 A3 CZ211594 A3 CZ 211594A3 CZ 942115 A CZ942115 A CZ 942115A CZ 211594 A CZ211594 A CZ 211594A CZ 211594 A3 CZ211594 A3 CZ 211594A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
formula
nucleophile
thiocarboxylate
reaction
lactone
Prior art date
Application number
CZ942115A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ288652B6 (cs
Inventor
Wilhelm Dr Quittmann
John Dr Mcgarrity
Original Assignee
Lonza Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lonza Ag filed Critical Lonza Ag
Publication of CZ211594A3 publication Critical patent/CZ211594A3/cs
Publication of CZ288652B6 publication Critical patent/CZ288652B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D333/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom
    • C07D333/50Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/02Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of thiols
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D333/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom
    • C07D333/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D333/04Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings not substituted on the ring sulphur atom
    • C07D333/26Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings not substituted on the ring sulphur atom with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D333/30Hetero atoms other than halogen
    • C07D333/32Oxygen atoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/02Systems containing only non-condensed rings with a three-membered ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Compounds Containing Sulfur Atoms (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

<5 ’·' Způsob přípravy derivátů kysel iny mgp&aptokgrboxy loué tlhlast techniky
CP CO 2 O
Ξ 7 í> o σ < 5
TT
karboxylové
7——- Λ o____ 0 —-cn-
f ux rc
LO - r-· 0
Předložený vynález se týká způsobu výroby—decivátíLky sel lny 7^-rnerkaptokarboxylové z γ'-laktonQ- Vynález se také týká nových β-substltuovaných /-thiolaktonů jako meziprodukty.
Dosavadní stav techniky
Kyseliny /-merkaptokarboxylove a jejich deriváty jako estery a amidy Jsou meziprodukty, například pro syntézu leukotrleno· +.
vých antagonistú (EP-ft 0 480 717).
Známé způsoby výroby derivátů kyseliny Z-merkaptokarboxylové vycházejí například z odpovídajících derivátů kyseliny Z-halogenkarboxylové. jejichž atomy halogenu jsou vyměněny nukleofilní substitucí s anorganickými sulfidy, popřípadě hydrogensulfidy za thioskupinu- Místo halogensloučen 1n lze použít estery sulfonových kyselin odpovídající hydroxykarboxylové kyseliny. Například lze použít mesyláty nebo tosylátý. které, lze přeměnit také s organickými sloučeninami síry, jako například s thiokarboxylovýml kyselinami, popřípadě s jejich solemi, na merkaptósloučen iny.
Všechny tyto způsoby jsou nevýhodné v tom, že se nejdříve musí zavést pomocný substituent Chalogeriid. sulfonát), který ί , se pak zase odštěpí a nakonec se musí odstarnit jako odpad.
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu je tedy poskytnout způsob výroby 'Z-merkaptokarboxylových kyselin a jejích derivátů, který vychází z lehce dostupných sloučenin a při kterém vzniká málo odpadu.
Tento úkol se řeší podle vynálezu podle nároku 1.
Podstata způsobu spočívá v tom, že se na snadno dostupné y-laktony obecného vzorce ÍI
t.l.
II.
'í'í‘ ř· ,
kde R1 a R2 buď nezávisle na sobě znamenají vodík, Ci-Ce-alkyl nebo aralkyl nebo R1 a R2 dohromady znamenají skupinu -CCIl2>n-, kde n=2 až 5, pflsobf thiokarboxylátem obecného vzorce III
R-
M+
III kde R6 znamená Ci-Qs-a 1 ky lovou skupinu nebo fenylovou skupinu á M znamená alkalický kov, za vzniku odpovídajících tlilo laktonQ obecného vzorce IV
IV na ty se pak působí nukleofilem obecného vzorce V
R3 H kde R3 znamená hydroxy, Ci-C-6-a 1 koxy, cykloalkyloxy, aryloxy, aralkyloxy nebo NR^R5. kde R'1 a R5 jsou nezávisle na sobe vodík, C-ι-Ce-alky 1, cykloalkyl, aryl nebo aralkyl nebo R4 a R5 tvoří dohromady řetězec -<01ΐ2>4-, -CCHajs- nebo -(CH2 >2-O-CCHa )2 - . nebo odpovídajícím aniontem za vzniku požadované -merkaptokarboxylové kyseliny obecného vzorce I, popřípadě jejího esteru, amidu nebo soli
O •|}w
'. sir.n» rt- ;
Pod pojmem Ci-Ce-alkyl se zde nerozumějí jen primární alkylové skupiny s pFímým řetězcem, tedy methyl, ethyl, propy1, butyl·, pentyl nebo Iiexyl, ale rozumějí se také všechny isomerní sekundární, terciální nebo rozvětvené alkylové skupiny s až 6 atomy uhlíku, tedy například také lsopropyl, sec.butyl, t
terc.butyl; isobutyl nebo isopentyl. Stejně to platí pro alkylové složky skupin zde označené Jako Ci-Cs-alkoxy. Pod pojmem cykloalkyl se hlavně rozumějí skupiny s tří až šestičlennými kruhy, tedy například cýklopropyl, cyklobuty 1,. cyklopenty 1 nebo cyklohexyl- Pod pojmen aryl se rozumějí jak nesubstituované, tak také substituované aromatické zbytky, jako například fenyl, naftyl, chlorfenyl. tolyl, xylyl nebo methoxyfenyl a to vždy ve všech možných polohových isomernfch formách.
. .Pod .ppjmem.aralkyl.se rozumějí arylem substituované Ci-Cs-alkylové skupiny, tedy hlavně skupiny jako benzyl. 1-fenylethy1, 2-fenylethyl nebo 3-fenyIpropyl.
‘/'-laktony obecného vzorce II jsou bud', komerčně dostupné (/-butyrolakton, R1«R?=H) nebo jsou připraví telné podle známých postupO (například β,(3-dimety 1-/'-butyrolakton, EP-A 172371; obecně použitelný postup pro přípravu opticky, aktivních fi-al ky i-/-butyro laktonťl víz též S.S-Canan Koch a A. R. Chamber 1 i t:. J-Org.Chem-1993.58,2725-2737).
Jako thiokarboxýlát vzorce III jsou vhodné alkalické soli líionothioalkatiových kyselin, u nichž jedna Ci-Ce-a 1ky1ová skupina nese· thlokarboxylátovou skupinu. stejně jako alkalické soli kyseliny thiobenzoové. Výhodně se používá draselná sOl. protože je v organických rozpouštědlech lépe rozpustná než odpovídající sodná sloučenina.
Obvzláště výhodný jako thiokarboxýlát (III) je kallumthloacetát (thloacetát draselný). Přeměna laktonu s thlokarboxy l.átem se provádí výhodně v polárním aprotickém organickém rozpouštědle jako je například dimethylsulfoxíd, N-methylpyrrolidon, sulfolan (tetramethylensulfon),N,N-dimethy1 formám id, N,N-dlmethylácetam id nebo tetraalkylované močoviny jako např. 1,3-dlmethy1-3,4.5.&tetrahydro-2( lH)-pyrim.idinon (I)MPíl). Zvlášt výhodným rozpouštědlem je N,N-dlmethylacetamid.
Reakce se účelně provádí při zvýšené teplotě, výhodně při 120 až 170 °C.
*S3
Thiolakton CIV) lze____obvyklým. způsobem—oddělit, od soli vyskytující se v reakční směsi přidáním vody a extrakcí nepolárním rozpouštědlem jako například dichlormethanem a isolovat frakčnf destllácf nebo jednoduchým oddestilováním rozpouštědla.
Thiolakton (IV) se pak přemění s nukleofilem CV). přičemž se otevře laktonový kruh a podle použitého nukleofllu se^ vytvoří kysel lna ý^merkaptokarboxylová <I,R3“0H) nebo ester nebo amid.
Jako nukleofily (V) se podle shora uvedené definice pro R3 hodí voda, popřípadě OH ze silných baží jako hydroxidy alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin, tedy například L1OH, NaOH. KOH, Ca<0H)2, BaC0H)2 nebo kvarterní amoniumhydroxidy. Výhodně se používají hydroxidy alkalických kovů. Při reakci se silnou bází se vytvoří odpovídající sůl kysel lny '//-nerkaptokarboxylové. Tato sůl se může jako taková izolovat nebo se může převést přidáním silné kyseliny na volnou kyselinu 'f-měrka p to karboxylovou- Když se silná báze použije v přebytku,může se vytvořit dlanion kyseliny γ* -merkaptokarboxylově Cs deprotonovanou merkaptoskupinou). Vhodné jsou, dále alifatické <R3“Ct-C6“ alkoxy) a alicykllcké CR3=cykloalkyloxy)-alkoholy jako například methanol, ethanol, propanol, butanol, pentanol, hexanol. Isopropanol. sec.butanol, terč.butanol. Isobutanol, isopentanol. cyklopentanol nebo cyklohexanol. Výhodně se používají Ci-Ce-a 1kanoly, popřípadě odpovídající alkoxidy. Vhodné jsou také fenoly CR3=aryloxy) jako například fenol, naftoly. chlorfenoly. kresoly nebo xylenoly nebo arylalkanoly CR3 =»ara 1 koxy) jako například benzylalkohol. fenethylalkohol nebo 3-feny1-1-propanol.
Další třída nukleofilů (V), které lze použít ve způsobu podle vynálezu, jsou dusíkaté báze, a to amoniak CR3=NIl2), primární aminy <R3=NHR4) a sekundární aminy CR3«NR4R5).
Jako primární aminy jsou vhodné jak alkylamlny (R4»Ci-C6-alkyl) jako například methylamln, ethylamin, propylamin. butylamin nebo Isopropylamin. tak také cykloa1kylam iny CR4=cykloalkyI ) jako například cyk 1 ohexy lam i n. aromatické aminy (R^aryí) jako například anilín nebo anilíny substituované na fenylovém kruhu, nebo aralkylaminy jako například benzylamin nebo f eny 1 ethy 1 ani i n. Jako sekundární aminy jsou vhodné ty; které ma.jí na dusíku
·;< .
£h-*^>3iřtf.*/£í'r· ’ '·/ ^..‘-i Jvf·.Λ’-.* · · M-*f‘· ·*? ·ν^>7',' · í:--.tM / · L· !'·’ ') >
jakoukoliv kombinaci aminů. tedy například substituentfl vyjmenovaných u primárních dialkylaminy, dicykloalkylaminy, arylai·< kylaminy,/diarylaminy, stejně jako cyklické aminy jako pyrrolidin ( R^1, R5 = -(CH2 )4 - ) . plperidin . (R4 . R5=-(CHz )5~) nebo morfolin (R4.R^=-(CH2)2-O-(CH2)2-). Výhodné dusíkaté báze jsou amoniak a primární aminy ze skupiny Ci-Ce-alky1aminy, cykloalkylam lny. arylam lny nebo aralkylaminy.
i
Reakce .se může . uskutečňovat za bazických podmínek, kdy popřípadě reaguje anlon použitého nukleofilu, tedy hydroxidový, alkoxidový.nebo amidový ion. Například lze s alkoholátem alkalického kovu v . odpovídajícím alkoholu ( např. natr luiumethy lát v methanolu) vyrobit odpovídající ester.
Reakce s vodou riebo š alkoholy lze také uskutečnit za kyselé katalýzy, tak se například s BF3 v methanolu získá methylester. : ' ......
Následující . příklady^ ozřejmují provedení způsobu podle vynálezu a výrobu thiolaktonO podle vynálezu.
Přfklady provedeni vynálezu ' í . !
Příklad 1
5-thiaspíro[2,4]heptan-6-on (IV, R1,R2=-CGHa)2-)
Do čtyřhrdlé baňky o objemu 500 ml s mechnickýin míchadlein, vzdušným chladičem á vnitřním teploměrem se pod ochrannou plynnou atmosférou přidají 41,23 g 5-oxa-spirol2.4]heptan-6-onu .1 * 1 (II.R1,R2=-(CH2)2-, připravený podle EP 480 717, Method N),
0,40 g hýdrojchinonu a 190,0 g N . N-d imethy lacetaroidu.. Po zahřátí • · í ' ’ * ' ' 1 ' · obsahu baňky na 155 °C se přidá 50,4 g ka1 iumthioacetátu (obsah >99 £). Směs se míchá při 155±1 °C 5 hodin. Po této době je pře, , -i měna prakticky kvantitativní (podle GC-píynové chromatografie). Reakční směs se ochladí na teplotu místnosti a nejdřív se smísí s. 2.3 g končentrované kyseliny octové a pak s 185 ml vody.
Směs se 15 min. míchá při teplotě místnosti pro odstranění solí. pak.se fáze oddělí v dělící nálevce a vodní fáze se ještě dvakrát extrahuje s 95 ml dichlormethanu.
Spojené organické fáze se suší nad síranem sodným a na rotačním odpařováku se odstraní dichlormethan. Zbytek se destiluje pres
0,76Cra,4H>
2.49Cs,2H>
3,22Cs,2H) ρ1·: Ί. . . ·
Χ·* ť ·’’ ·- ř’ Ť' ρ _ ϊ ,ί>ρ£ - · · ·* * ' . ι-ν/ ’·'· cm-náplnovou kolonu za tlaku 0,51 kPa. kdy nejprve přechází N,N-dimethylacetamld a pak při 76-78 °C přechází- produkt o čis.$ totě 99,8 % CGC).
'· ' ^4 f Výtěžek: 93,0 % d.Th.
1H-NMR CCDCI3, 300 MHz)-6
IR Cfilm.cra1)
Příklad 2
Kyselina í1-Craerkaptomethy1jcyklopropy11 octová CI, R1 ,Ra=-<CH2)a-.R3=0H)
3001 CC-H) :1709Css ,Οϋ) : 1036.
9,0 q CO,07 mol) 5-th laspi rot 2,41 heptan-6-onu CIV, R^R2“ =-CCHa)2“: připravený podle příkladu 1) se při teplotě místnosti pod ochranným plynem přidá v jedné dávce k roztoku 3,7 g C91 mmol) NaOH v 55 ml vody. Směs se 2,5 hod. zahřívá k zpětnému toku a pak se ochladí na teplotu < 10 °C·. Při této teplotě se během 5 min. přikape 15 ml 6.07 n kyseliny chlorovodíkové, přičemž se vysrážf bílá pevná látka: Ta se převede do roztoku přidáním 18 ml methy1-terč.butyletheruFáze se oddělí a vodní fáze se ještě dvakrát extrahuje s 36 ml methy1-terc.butyletheru. Spojené organické fáze se odvodní azeotropní destilací, kdy se v prflběhu destilace přidá ještě dalších 10 m.l etheru.
Po úplném oddestilovánl se poslední stopy etheru a vody odstraní ve vaku při 0.75 kPa a 62 °C.
Po ochlazení se vakuum zruší inertním plynem. ý^-Merkaptokysel lna se získá jako bezbarvá krystalická pevná látka, která se z dflvodu oxidační citlivostí musí uchovávat pod inertním plynem.
Výtěžek: 9,8 g odpovídá 95 % d.Th.
Fp.- 42,5-43.8 °c /teplota tání/ 1H-NMR CC0C13. 300 ΜΗζ) = δ 0.55-0,68 Cm,4H)
1.38Ct,lH)
2,54Cs,2H)
2.65Cd.2H)
3077,4,3037.6CC-H) : 1705.5 Css ,'C-O) 2570Cm.S-H).
IR Cfilm naNaCl.cn 1j
Pro další charakterizaci se připraví odpovídající dlsulfid; kysel ina [ 1- <1-kar boxy methy lcykl opropy Imethy ldisulf any 1 tne thy 1) cyklópropyl1 octová í
I.
HOOC
COOH
Podle výše uvedeného návodu, se 4.6 g <34,4 mmol) 5-thlasplro[2,4]heptan-6-onu <95.5 %ní) hydrolysuje s 1,8 g <44.7 mmol) hydroxidu sodného. Do reakční směsi ochlazené na teplotu 20-25 ._2.C_/.se..p_ří_clá _ po malých částech roztok _ 6,0 g Jjád.ld^^draseljiého^ _ a 4,4 g jódu v 20 ml vody-tak, že je suspense ke konci, přidávání ještě lehceihnědě.zabarvená:1 Suspenze se ještě ca 30 min. míchá při teplotě*místnosti a pak se odbarví několika málo kapkami vodného .^roztoku natriumpyrosulfi tu CdisiříČitanu sodného)Reakční směs se extrahuje s 200 ml diethyletheru: Organická fáze se suší nad síranem sodným, f 1 ltru je ,a zahustí na rotačním odpařováku. Zbytek bílé pevné látky se suší ve vakuu tvořeném proti-
dem vody při 60 °C a překrystaluje se z ethylesteru kyseliny
octové ' . . . . . .·)«
Fp. :·' 135,5-136,2 °C /.teplota tání/ 1
4H-NMR CDMSO-de , 400 MHz)-6 0,6 Cm ,811)
2.3 <s,4ll)
2.9 Cs.4H) i 12. 05Cbr. s , 211)
příklad 3
4,4-dimethyldihydrothiofen-2-on <IV, R1=R2“CIb )
Stejně jako v příkladu 1 se 2.6 g 4.4-d imethy ld ihydro-2< 31! )furanonu <II.R1=R2=CH3) v přítomnosti 22 mg hýdrochinonu v 5.0 g N.N-dimethylacetamidu nechá reagovat při 160 s 3,1 g thioacetátu draselného. Po 7 hod. reakční doby je přeměna 98,5 % <0C) .
Po zpracování podle příkladu 1 a destilací přes malou kolonu se
o čistotě 96,7 % CGC).
(s,6H)
Cs,2H)
CS.2H) získá thiolakton ve výtěžku 88,3 % d.Th 1H-NMR <CDCl3>:S 1,27
2,40
3,19
Příklad 4
Methylester kyseliny 3,3-ďimethyl-4-merkaptomáselné
Cl, R1=R2=CH3l R3=0CH3)
V 5 ml methanolu se rozpustí 4.0 g 4,4-d imethy lei i hydrothlofen-2-onu (96,7 %ní., připravený podle příkladu 3), smíchá se, s
6,5 g 25 %ního methanolického roztoku methylatu sodného pří zamezení vlhkosti a pak se 2,5 hod, zahřívá k teplotě zpětného toku. Pak se methanol oddestiluje ku a zbytek se smíchá s 2 ml vody získaná směs se extrahuje s 10 i suší se síranem sodným. Surový dichlormethanu obsahuje 83,4 %
6,7 * eduktu CGC).
1H-NMR (CDC13>:5 1.07
1.45
2.46 2,59 3,68 ve vakuu na rotačním odparováa 1.8 g kyseliny octové- Takto .1 dichlormethanu a extrakt se produkt získaný oddesti 1 ováním átky uvedené v nadpisu vedle
Cs^6H)
Ct.1H)
CS.2H)
Cd. 211)
Cs,3ID .
Příklad 5
Litliná sfll kyseliny [ 1 -Cmerkaptomethy 1 )cyklopropy 1 ) 1 octové
Ve směsi 8,5 mi vody a 4,1 g methanolu se rozpustí 0,63 g monohydrátu hydroxidu lithného a přidá se 1,9 g (15 mmol) 5-thia spiroí2,4]heptan-6-onu (připravený podle příkladu 1),
Směs se 3 hod. vařila při teplotě zpětného toku; přičemž počáteční dvě fáze přecházejí do téměř homogenního roztoku.
Potom co se pomocí GC už neprokáže žádný zbytkový edukt. se reakční směs odpaří při 70 °C vé vakuu vytvořeném proudem vody a bílý pevný zbytek se při této teplotě suší ve vakuu. Z důvodů čištění- se vysušený produkt suspenduje do 10 ml dichlormethanu a po 30 min. míchání při teplotě místností se sfíltruje. Po
Oar sušení při 40 °C ve vakuu se získá bílý krystalický prášek.
Výtěžek; i\9 g odpovídá 85 % d.Th.
1H-NMR CDzO.int.standard sodná sQl kyseliny
3-C tri methy ls i ly 1 )propionové) - 6 0,48-0.59 Cm.4H)
2.32 Cs,2H)
2,59 Cs,2H) 13C-NMR CD20)-6 15,42
22.92 35,63 45,24
184,44
Elementární analýza CICP) nalezeno , Li 5.22 % vypočteno Li 4,56 %
Přiklaď 6
N-benzyl-[1-Cmerkaptomethy1)cyklopropy1)]acetam i d
Cl, R1,R2 = -CH2)2-, ,R3=NHCH2Celte)
V 2,5 g dioxanu se 0,64 g C5 mmol) 5-thiaspiro[2.4]heptan-6-onu Cpřipravený podle příkladu 1) 22,5 hod. zahřívá s ekvimolárním množstvím bérizy lam inu pod ochranným plynem na teplotu zpětného toku. Pak se dioxan oddestiluje ve vakuu. 2bytek bezbarvého viskózního oleje pomalu krystaluje po' přidání trochy petroletheru při 4 °C ža vzniku . jemných jehliček.
Výtěžek: 1,1 g odpovídá 91 % d.Th.
1H-NMR CCDC13)-S 0,52-0,68 Cm,4H)
1,40 Ct.lH)
2.37 Cs,2H)
2.59 Cd,2H)
4.45 Cd,2H)
6,18 Cbr.s.lH)
7,23- 7,41 Cm,5
Příklad 7 [1-Cmerkaptomethy1)cyklopropy1)1acetamId
Cl, R1,!^ -CH2 )z-,R3=NH2 )
Do roztoku 5 g C39 mmol) 5-thlasplroí 2,4J líeptan-6-onu (při10 λ
\ \
\ ι
pravený podle příkladu 1) v 50 ml N,N-dimethylacetamidu se při 50-52 °C 15 hod. přivádí malý proud amoniaku. Ze žluté reakční směsi se ve vakuu oddestiluje rozpouštědlo, přičemž produkt vykrystalizuje. Pro čištění se nechá překrystallzovat z acetoni trilu, čímž se získají téměř bezbarvé krystaly.
Fp--130-133,2 °c /teplota tání/ 1H-NMR (C0CÍ3):S 0,42-0.58 Cm,411)
2,18 Cs,2H)
2,16 Ct,2H)
6,76 Cbr.s.lH)
Příklad 8
Methylester kysel lny [l-Cmerkaptomethy1)cyklopropy1)]octové Cl, R1.R2= -CH2)2-.R3=0CH3)
V 5 ml methanolu se rozpustí 1,2 O 5-thlaspirot2,4Jheptan-6-onu Cpřipravený podle příkladu 1) a smíchá se s 10 kapkami 1,3 m roztoku aduktu fluoridu boritého a diethyletheru.
Směs se 22 hod. zahřívá bez přístupu vlhkosti v uzavřené
Z trubce a pak se nechá stát přes noc při teplotě místnosti. Pomocí CC se určí přeměna 94,2 %. Produkt se neizolúje. ale pomocí ^H-NMR se identifikuje v reakční směsi.
l.H-NMR CCDC13):$ 0,49-0,65 <m,4H)
1,38 Ct.lH)
2.50 Cs,2H>
2,64 Cd,2H)
3,68 Cs.3H).
i;
Průmyslová využitelnost
Kyše 1 iny Ý^-merkaptokarboxylově a je jich deriváty jako estery a amidy jsou meziprodukty, například pna syntézu Ieukotrisnových antagonistů.

Claims (9)

  1. Ρ Λ T Ε Ν ϊ 0 V E NÁROKY • · : · ' · .. · „ . . . 5
    Způsob, přípravy derivátů kyseliny V-merkaptókarboxy lové obecného vzorce I nebo jejich solí kde kde. R1. a R? buď nezávisle,:na sobě znamena j í vodík,
    CiCg-alkyl nebo aralkyl· nebo dohromadyznamenájískupinu.....
    í-t* CCHz >n-. s n=2 až 5, ' . R3 ; znamená hydroxy , . Ci -Ce-al kóxy? cykloalkýloxy. aryloxy,, aralkylóxy nebo -NR^R5 a R4 a R5 znamenají buď nezávisle na sobě vodík. Ci-Ce-alkyl, cykloalkyl, aryl . nebo aralkyl nebo R4 á R5 znamenají dohromady skupinu -CCHa>4-. -CClIzis- nebo -<CH2>2-0-CCHa>2-. v y z n a c u j í, c že se na ý^-lakton obecného vzorce II tím,
    II kde R1 a R2 mají shora uvedený význam, působí thiokarboxylátem obecného vzorce III ty
    III kcle Rs znamená Ci -Cg-alkylovou skupinu a M znamená alkalický kov, v polárním rozpouštědle za vzniku odpovídajícího thiolaktonu obecného vzorce IV
    IV kde.R1 a R3 malí shora uvedený význam, a pak se na thlolakton působí nukleof1 lem obecného vzorce V
    R3 H kde R3 má shora uvedený význam, nebo odpovídajícím aniontem
    CR3 )za vzniku cílové sloučeniny vzorec I nebo odpovídající solí.
  2. 2. Způsob podle nároku .1, v y z na čující se t í m, /
    že se pro reakci '7^-laktonu s thiokarboxylátem jako polární rozpouštědlo použije polární aprotické rozpouštědlo zvolené ze skupiny tvořené dimethylsulfoxidem, sulfolanem, N-methyl, pyrrol idonem . N,N-dlmethyIformámidem. N,N-dimethyiacetamidem a 1,3-d imethy1-3.4,5.6-tetrahydro-2C1H) - pyri m 1 dlnonem.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, v y. z n a č u i í c í se t í m, že se pro reakci Ύ-laktonu s thiokarboxylátem jako polární rozpouštědlo použije Ν,N-dimethylacetamid a reakce se provápři teplotě 120 až 170 °C.
  4. 4. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 3. vyznačující se tím, že se jako thiokarboxylát použije thloacetát draselný.
    Z,působ podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznač u i í c í se tím, že se jako nukleof 11 R31I použije Ci-Ce-aJkáno I v přítomnosti fluoridu bočitého jako katalyzátoru.
    7~' í4«T . ' J· 0».
  5. 6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4. vyznačující se tím, že se jako nukleofil (R3)“ použije hydroxidový ion z hydroxidu alkalického kovu.
  6. 7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4. vyznačuj íc\í se tím, že se jako nukleofil. <R3)~ použije alkoxidový ion z Ci-Cg-alkanolu.
    0. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující s e . t í ni, že se jako nukleofil R3 ÍI použije amoniak.
    *
  7. 9.. Způsob poď le jednoho z nároků ' '1 ,‘áž '4v y z’n'a č u j-*-í c íš e tím, že se jako nukleofil R3J1 použije amin zvolený ze skupiny Ci-Cs-alkylaminů, cykloalkyíaminů, arylaininů nebo aralkylaminů
  8. 10. Thiolaktony obecného vzorce IV .kde R1 a R2 mají význam uvedený v nároku 1, s tím, že R1 a R2 nejsou oba současné vodík.
    *
  9. 11. 5-Thiasplroí2,4]heptan-6-on vzorce
CZ19942115A 1993-09-03 1994-09-02 Způsob přípravy derivátů kyseliny gama-merkaptokarboxylové CZ288652B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH262693 1993-09-03

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ211594A3 true CZ211594A3 (en) 1995-03-15
CZ288652B6 CZ288652B6 (cs) 2001-08-15

Family

ID=4237994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942115A CZ288652B6 (cs) 1993-09-03 1994-09-02 Způsob přípravy derivátů kyseliny gama-merkaptokarboxylové

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5534651A (cs)
EP (1) EP0641775B1 (cs)
JP (1) JP3843464B2 (cs)
KR (1) KR100318102B1 (cs)
CN (1) CN1059677C (cs)
AT (1) ATE165086T1 (cs)
AU (1) AU685477B2 (cs)
BR (1) BR9403427A (cs)
CA (1) CA2130723C (cs)
CZ (1) CZ288652B6 (cs)
DE (1) DE59405698D1 (cs)
DK (1) DK0641775T3 (cs)
ES (1) ES2117178T3 (cs)
HU (2) HU214204B (cs)
IL (1) IL110841A (cs)
PL (1) PL176613B1 (cs)
RU (1) RU94031752A (cs)
SI (1) SI0641775T1 (cs)
SK (1) SK103494A3 (cs)
TR (1) TR27849A (cs)
ZA (1) ZA946755B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1318400C (zh) * 2002-02-06 2007-05-30 戴尔玛化学品股份有限公司 制备1-(巯基甲基)-环丙烷乙酸的方法
CA2371048C (en) 2002-02-06 2011-01-04 Delmar Chemicals Inc. Process for the preparation of 1-(mercaptomethyl)-cyclopropaneacetic acid
US7271268B1 (en) 2006-12-22 2007-09-18 Formosa Laboratories Inc. Process for preparation of [1-(mercaptomethyl)cyclopropyl]acetic acid and related derivatives
KR101095706B1 (ko) * 2009-06-16 2011-12-20 화일약품주식회사 몬테루카스트산 또는 그 나트륨염의 신규한 제조 방법
LT3153504T (lt) 2010-12-09 2019-02-11 Immunogen, Inc. Įkrautų skersinių jungčių agentų gavimo būdas
KR101431678B1 (ko) * 2012-01-10 2014-08-22 (주)위즈켐 1-(1'-(카복시메틸)시클로프로판메틸디설파닐메틸)시클로프로판아세트산과 그 유도체의 제조방법
CN103467276B (zh) * 2013-09-13 2015-05-06 天津速研医药科技有限公司 一种孟鲁司特钠侧链关键中间体的合成方法
CN105461671B (zh) * 2015-11-17 2017-11-07 苏州大学 酮酸与炔制备α,β‑不饱和丁内酯的方法
KR102384780B1 (ko) * 2020-02-27 2022-04-11 (주) 파마젠 호모시스테인 티오락톤 또는 셀레노락톤의 제조방법
CN114181121B (zh) * 2021-12-08 2024-04-26 江苏阿尔法药业股份有限公司 一种1-巯甲基环丙基乙酸的制备方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1199276B (de) * 1962-09-20 1965-08-26 Degussa Verfahren zur Herstellung von D, L-Homo-cysteinderivaten
US4219562A (en) * 1979-03-08 1980-08-26 Shell Oil Company 3-(Hydrocarbylthiomethyl)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxylate pesticides
DK304185A (da) * 1984-07-27 1986-01-28 Hoffmann La Roche Fremgangsmaade til fremstilling af furanon
US5028725A (en) * 1985-12-16 1991-07-02 Polaroid Corporation Thiolactone metal complexes
US4707491A (en) * 1985-12-20 1987-11-17 Washington University Anticonvulsant γ-thiobutyrolactone derivatives
DE3801479A1 (de) * 1987-01-31 1988-08-11 Sandoz Ag Pilocarpinderivate
DK0480717T3 (da) * 1990-10-12 1999-02-08 Merck Frosst Canada Inc Umættede hydroxyalkylquinolinsyrer som leukotrienantagonister
US5270324A (en) * 1992-04-10 1993-12-14 Merck Frosst Canada, Inc. Fluorinated hydroxyalkylquinoline acids as leukotriene antagonists

Also Published As

Publication number Publication date
EP0641775B1 (de) 1998-04-15
ZA946755B (en) 1995-04-21
HU9701400D0 (en) 1997-10-28
JPH0782241A (ja) 1995-03-28
SK103494A3 (en) 1995-03-08
HUT68782A (en) 1995-07-28
CA2130723A1 (en) 1995-03-04
IL110841A (en) 2000-07-26
KR950008480A (ko) 1995-04-17
CZ288652B6 (cs) 2001-08-15
JP3843464B2 (ja) 2006-11-08
TR27849A (tr) 1995-09-01
CA2130723C (en) 2006-01-31
CN1059677C (zh) 2000-12-20
AU685477B2 (en) 1998-01-22
DE59405698D1 (de) 1998-05-20
EP0641775A1 (de) 1995-03-08
US5534651A (en) 1996-07-09
CN1108256A (zh) 1995-09-13
ES2117178T3 (es) 1998-08-01
KR100318102B1 (ko) 2002-11-27
SI0641775T1 (en) 1998-08-31
AU7164694A (en) 1995-03-16
RU94031752A (ru) 1996-07-20
HU9402537D0 (en) 1994-11-28
PL176613B1 (pl) 1999-06-30
IL110841A0 (en) 1994-11-28
HU214204B (hu) 1998-01-28
ATE165086T1 (de) 1998-05-15
PL304884A1 (en) 1995-03-06
DK0641775T3 (da) 1998-05-25
BR9403427A (pt) 1995-05-09
HU216808B (hu) 1999-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0054951B1 (en) Dibenz(b,f)(1,4)oxazepine derivatives, process for preparing the same, and pharmaceutical compositions comprising the same
EP0744400A2 (en) Process for producing 4-trifluoromethylnicotinic acid
US4800044A (en) Intermediates for the production of 1,2-dithiolan acid (thioctic acid)
CZ285489B6 (cs) Způsob přípravy derivátů imidazopyridinu
CZ211594A3 (en) Process for preparing derivatives of gamma-mercaptocarboxylic acid
US20180186753A1 (en) Processes for the preparation of pesticidal compounds
JP2653600B2 (ja) トリアジン誘導体の製造方法
BG63721B1 (bg) Метод за получаване на валацикловир и релевантни междинни продукти
JPH05262749A (ja) 6−トリフルオロメチル−1,3,5トリアジン誘導体の製造方法
FI111543B (fi) Menetelmä epäsymmetrisesti substituoitujen triatsiinien valmistamiseksi
FI76080C (fi) Foerfarande foer framstaellning av furanderivat.
Khabibullina et al. Synthesis of N-Substituted Thiazacycloalkanes by Cyclothiomethylation of Primary Aliphatic Amines and Amino Derivatives of Maleopimaric Acid
US8080663B2 (en) Process for the preparation of 2-methylspiro(1,3-oxathiolane-5,3′)quiniclidine
US5210218A (en) 2- and 3-chloropyrroles and process for preparing the same
US5254713A (en) 2- and 3-chloropyrroles and process for preparing the same
FI80450B (fi) Foerfarande foer framstaellning av n-/2-//5-/(dimetylamino)metyl/-2-furanylmetyl/-tio/etyl/-n&#39;metyl-2- nitro-1,1-etendiamin.
Shimadzu et al. Studies on furan derivatives. XIV. Nucleophilic substitution of methyl 5‐nitro‐2‐furancarboxylate and 5‐Nitrofuran‐2‐nitrile
WO1992015562A2 (en) Preparation of omega-substituted alkanamide
CA1130305A (en) Process for the preparation of n,n&#39;-disubstituted 2-naphthaleneethanimidamide and intermediates used therein
GB2086882A (en) 2,4-Diamino-5-benzyl-6- halogenpyrimidines
SK5602000A3 (en) CONVERSION METHOD OF TREO-(2R,3R)-2-HYDROXY-3-(2-ì (54) -AMINOPHENYLTHION)-3-(4-METHOXYPHENYL)PROPIONIC ACID DERIVATIVES,ì DILTIAZEM MADE FROM THESE INTERMEDIATES
CN110650735A (zh) 通过钯-催化的分子内链烯基化的4,5-螺环的高度非对映选择性结构
KR820000368B1 (ko) 티아졸 유도체의 신규 합성법
US5081268A (en) Process for the preparation of oxetanes from 1,3-glycol monosulfates
EP0456391B1 (en) Process for preparing dihydrofuranone derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120902