CZ2006655A3 - Bezvretenové doprádací zarízení s dopravním kanálem vláken z více konstrukcních dílu kanálu - Google Patents
Bezvretenové doprádací zarízení s dopravním kanálem vláken z více konstrukcních dílu kanálu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2006655A3 CZ2006655A3 CZ20060655A CZ2006655A CZ2006655A3 CZ 2006655 A3 CZ2006655 A3 CZ 2006655A3 CZ 20060655 A CZ20060655 A CZ 20060655A CZ 2006655 A CZ2006655 A CZ 2006655A CZ 2006655 A3 CZ2006655 A3 CZ 2006655A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- component
- channel
- edge
- combing roller
- fiber transport
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H4/00—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
- D01H4/30—Arrangements for separating slivers into fibres; Orienting or straightening fibres, e.g. using guide-rolls
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H4/00—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
- D01H4/38—Channels for feeding fibres to the yarn forming region
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
- Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
Abstract
Bezvretenové doprádací zarízení se sprádacím rotorem (5) a telesem (1) obsahujícím vycesávací válecek (2) obsahuje dopravní kanál (3) vláken sloužícípro dopravu vláken od vycesávacího válecku (2) kesprádacímu rotoru (5). Dopravní kanál (3) vláken je tvoren více u sebe umístenými konstrukcními díly kanálu. Dopravní kanál (3) vláken obsahuje alespon jednu oddelovací hranu (14), pocátecní úsek (13) sloužící k prevzetí vláken od vycesávacího válecku (2) a na nej navazující dopravní úsek (15). Dále je výhodným zpusobem usporádán konstrukcní díl (24) kanálu vložitelný do telesa (1) vycesávacího válecku (2) a obsahující dopravní úsek (15) dopravního kanálu (3) vláken a konstrukcní díl (23) hranyobsahující alespon jednu oddelovací hranu (14). Konstrukcní díl (23) hrany obsahuje sám pocátecní úsek (13) dopravního kanálu (3) vláken a lze jej pripevnit ke konstrukcnímu dílu (24) kanálu. Jako alternativa je výhodným zpusobem usporádán konstrukcní díl (31) kanálu umístitelný do telesa (1) vycesávacího válecku (2) a obsahující dopravní úsek (15) a konstrukcní díl hrany (30) obsahující alespon oddelovací hranu (14). Konstrukcní díl (30) hrany lze pripevnit v telese (1) vycesávacího válecku (2). Konstrukcní díl (31) kanálu obsahuje pocátecní úsek dopravního kanálu (3) vláken.
Description
(57) Anotace:
Bezvřetenové dopřádací zařízení se spřádacím rotorem (5) a tělesem (I) obsahujícím vyěesávaci váleček (2) obsahuje dopravní kanál (3) vláken sloužící pro dopravu vláken od vyčesávaciho válečku (2) ke spřádacímu rotoru (5). Dopravní kanál (3) vláken je tvořen více u sebe umístěnými konstrukčními díly kanálu. Dopravní kanál (3) vláken obsahuje alespoň jednu oddělovací hranu (14), počáteční úsek (13) sloužící k převzetí vláken od vyčesávaciho válečku (2) a na něj navazující dopravní úsek (15). Dále je výhodným způsobem uspořádán konstrukční díl (24) kanálu vložitelný do tělesa ('1) vyčesávaciho válečku (2) a obsahující dopravní úsek (15) dopravního kanálu (3) vláken a konstrukční dii (23) hrany obsahující alespoň jednu oddělovací hranu (14). Konstrukční díl (23) hrany obsahuje sám počáteční úsek (13) dopravního kanálu (3) vláken a lze jej připevnit ke konstrukčnímu dílu (24) kanálu. Jako alternativa je výhodným způsobem uspořádán konstrukční díl (31) kanálu umísti(elný do tělesa (I) vyčesávaciho válečku (2) a obsahující dopravní úsek (15) a konstrukční díl hrany (30) obsahující alespoň oddělovací hranu (14). Konstrukční díl (30) hrany lze připevnit v tělese (11 vyčesávaciho válečku (2). Konstrukční díl (31) kanálu obsahuje počáteční úsek dopravního kanálu (3) vláken.
tz : .·*. . PS349C2DZ: : :··.
A A · · A Α ·Α·Α
AAA A · · A A AA «· ·«
Bezvřetenové dopřádací zařízení s dopravním kanálem vláken z více konstrukčních dílů kanálu
Oblast techniky
Vynález se týká bezvřetenového dopřádacího zařízení se spřádacím rotorem a tělesem vyčesávacího válečku obsahujícím vyčesávací váleček a s dopravním kanálem vláken k dopravování vláken od vyčesávacího válečku ke spřádacímu rotoru, přičemž dopravní kanál vláken je tvořen více u sebe uspořádanými konstrukčními díly kanálu, a přičemž dopravní kanál vláken obsahuje alespoň jednu oddělovací hranu, počáteční úsek k převzetí vláken od vyčesávacího válečku a na něj navazující dopravní úsek.
Dosavadní stav techniky
V bezvřetenovém dopřádacím zařízení je vytvoření dopravního kanálu vláken rozhodující pro kvalitu vypřádané příze. Dopravním kanálem vláken se dopravuji vlákna ojednocená vyčesávacím válečkem ke spřádacímu rotoru, zde se shromažďují ve sběrné drážce vláken spřádacího rotoru a při odtahování ze sběrné drážky vláken se zakrucují do příze. Přitom je nutné usilovat o to, aby se vlákna v dopravním kanálu vláken neskládala a nepřilnula k jiným vláknům, nýbrž aby byla dopravována dopravním kanálem vláken v pokud možno nejvíce rozprostřeném stavu. Aby bylo možno zaručit optimální dopravu vláken, jsou známa nejrůznější provedení dopravních kanálů vláken. Například je známo zrychlování proudění vzduchu v určitých úsecích prostřednictvím částečného zmenšení průřezu dopravního kanálu vláken a tím lepší protažení vláken dopravovaných v proudu vzduchu.
Ve stavu techniky jsou nyní známy četné možnosti vytvoření dopravního kanálu vláken pomocí více konstrukčních dílů kanálu uspořádaných vedle sebe, přičemž každý konstrukční díl kanálu obsahuje dílčí úsek dopravního kanálu vláken. Jednotlivé konstrukční díly kanálu mohou být vyměňovány, takže geometrii dopravního kanálu vláken lze přizpůsobit požadavkům zpracovávaného vlákenného materiálu. Dále se ukázalo, že určité oblasti : .-.. P$349Ctcz: : r dopravního kanálu vláken podléhají silnému opotřebení. Z toho důvodu může být smysluplné provést určité oblasti dopravního kanálu vláken z materiálů odolných vůči opotřebení. Vícedílné provedení dopravního kanálu vláken má přitom výhodu vtom, že bezvřetenové dopřádací zařízení lze jednoduchým způsobem přizpůsobit různým požadavkům.
Ze spisu DE 33 24 629 A1 je známo bezvřetenové dopřádací zařízení, u kterého je počáteční úsek dopravního kanálu vláken tvořen tělesem vyčesávacího válečku, a u kterého je do tělesa vyčesávacího válečku vložena vyměnitelná vložka, která obsahuje oddělovací hranu. Toto zařízení je nevýhodné vtom, že nelze měnit geometrii počátečního úseku dopravního kanálu vláken.
Z německého patentového spisu 22 05 319 je známo bezvřetenové dopřádací zařízení, u kterého je do tělesa vyčesávacího válečku vložen kombinovaný konstrukční díl, který obsahuje oddělovací hranu, počáteční úsek dopravního kanálu vláken jakož i odtahovou nálevku příze. Tento kombinovaný konstrukční díl je vytvořen z materiálu nepodléhajícího opotřebení, takže před opotřebením je kromě oddělovací hrany výhodným způsobem chráněn i počáteční úsek dopravního kanálu vláken. Kombinovaný konstrukční díl má ovšem nevýhodu vtom, že v případě požadované výměny odtahové nálevky příze nebo dopravního kanálu vláken se musí rovněž vyměnit příslušný konstrukční díl, Díky dvojí funkci kombinovaného konstrukčního dílu je takový díl velmi složitý, což komplikuje výrobu a zvyšuje výrobní náklady.
Ze spisu DE 10 2004 005 429 A1 je znám konstrukční díl kanálu pro dopravní kanál vláken bezvřetenového dopřádacího zařízení, který obsahuje počáteční úsek a na něj navazující dopravní úsek dopravního kanálu vláken. Konstrukční díl hrany, který v podstatě obsahuje pouze oddělovací hranu, je dále výhodným způsobem vytvořen z materiálu odolného vůči opotřebení,. Konstrukční díl hrany je přitom spojen s konstrukčním dílem kanálu a s tímto je společně vložen do tělesa vyčesávacího válečku. Tato forma provedení je nevýhodná v tom, že počáteční úsek a dopravní úsek dopravního kanálu vláken nelze vyrobit z rozdílných materiálů s různými vlastnostmi ve vztahu k opotřebení. Je sice uvedeno, že konstrukční díl kanálu je vyroben
P5349CCZ:
z keramického prášku metodou práškového lití vstřikem, tím je ovšem kromě počátečního úseku dopravního kanálu vláken i celá dopravní oblast velmi odolná vůči opotřebení, což v mnoha případech použití není vůbec nutné. Výroba konstrukčního dílu kanálu práškovým litím vstřikem má dále nevýhodu vtom, že pro takový velký a komplikovaný díl je zapotřebí velmi drahého a nákladného nástroje na lití vstřikem. Výroba konstrukčního dílu hrany obsahujícího oddělovací hranu je přitom nevýhodná vtom, že kvalita oddělovací hrany nesplňuje požadované nároky kladené na kvalitu, což je způsobeno relativně vysokým stupněm poréznosti a relativně hrubým povrchem.
Úkolem vynálezu je zlepšení modulového uspořádání bezvřetenového dopřádacího zařízení, které by umožňovalo lepší přizpůsobivost konstrukčních dílů kanálu tvořících dopravní kanál vláken různým geometriím dopravního kanálu vláken a rozličným požadavkům kladeným na ochranu před opotřebením.
Podstata vynálezu
Úkol je řešen tím, že je výhodným způsobem použit konstrukční díl kanálu, který lze vložit do tělesa vyčesávacího válečku a který obsahuje dopravní úsek, a konstrukční díl hrany obsahující alespoň oddělovací hranu, přičemž konstrukční díl hrany sám tvoří počáteční úsek oblasti vlákna a lze jej připevnit ke konstrukčnímu dílu kanálu.
Úkol je kromě toho řešen tím, že je výhodným způsobem použit konstrukční díl kanálu, který lze vložit do tělesa vyčesávacího válečku a který obsahuje dopravní úsek, a konstrukční díl hrany obsahující alespoň oddělovací hranu, přičemž konstrukční díl hrany lze připevnit v tělese vyčesávacího válečku a konstrukční díl kanálu obsahuje počáteční úsek dopravního kanálu vláken.
Provedení bezvřetenového dopřádacího zařízení podle vynálezu má přitom výhodu v tom, že je nutné pouze jedno univerzální těleso vyčesávacího válečku. Veškeré konstrukční díly tvořící dopravní kanál vláken lze zvolit podle : . p$349ccz: : :··.
daných požadavků a lze je rovněž takto vložit do tělesa vyčesávacího válečku. Touto modulární konstrukcí lze značně snížit různorodost dílů, jejich složitost a tím i výrobní náklady. Každý úsek dopravního kanálu vláken lze opatřit geometrií optimální pro daný případ aplikace, optimální ochranou před opotřebením a optimálními vlastnostmi povrchu, jako je například velká hladkost nebo definovaná drsnost a struktura. Těleso vyčesávacího válečku je nezávislé na dopřádacích technologických požadavcích, čímž ho lze vyrábět ve velkém množství kusů a tím velmi výhodně z hlediska nákladů. Provedením konstrukčních dílů kanálu, které zaručuje lehkou vyměnitelnost, lze dáte zvýšit univerzálnost a flexibilitu.
Na tomto místě je nutné zmínit, že se ochrana neomezuje na bezvřetenové dopřádací zřízení jako celek, nýbrž i na příslušné konstrukční díly hrany a kanálu, které lze vložit do takového zařízení.
Vynález vychází přitom z poznatku, že oddělovací hrana dopravního kanálu vláken je vystavena vysokému opotřebení , počáteční úsek dopravního kanálu vláken opotřebení střednímu a úsek dopravy dopravního kanálu vláken malému opotřebení. Absolutní výše opotřebení je ve všech úsecích značně ovlivněna zpracovávaným vlákenným materiálem, uvedené relativní odstupňování opotřebení však na tom nezávisí. Ve většině případů aplikace nedochází v dopravním úseku dopravního kanálu vláken k žádnému zřetelnějšímu opotřebení, proto je nutno dopravní úsek dopravního kanálu vláken považovat ve smyslu této přihlášky za takový úsek, ve kterém se obvykle ještě pozorují jevy opotřebení u dopravního kanálu vláken. Tento počáteční úsek obvykle zasahuje až zhruba 5 mm za oddělovací hranu, za určitých podmínek a okolností se může rovněž rozšířit až 15 mm za oddělovací hranu.
Provedení, u kterého sám konstrukční díl hrany obsahuje počáteční úsek dopravního kanálu vláken a lze jej připevnit ke konstrukčnímu dílu kanálu, je přitom výhodné v tom, že oba úseky, u kterých se vyskytuje největší stupeň opotřebení, totiž oddělovací hrana a počáteční úsek dopravního kanálu vláken sloužící k převzetí vláken od vyčesávacího válečku jsou zahrnuty do jednoho společného konstrukčního dílu, a to konstrukčního dílu hrany. Konstrukční díl : .··.. P3349QTZ:
• · · ΒΒΒ · » · · ··* ΒΒΒ ΒΒ « · ·· hrany může být přitom opatřen povrchem odolným vůči opotřebení jak u oddělovací hrany tak i v dopravním kanále vláken, nebo může být vyroben jako celek z materiálu odolného vůči opotřebení, například z keramiky. Aby konstrukční díl hrany mohl sám tvořit počáteční úsek dopravního kanálu vláken, je řešen tak, že obklopuje dopravní kanál vláken kolem dokola. Konstrukční díl hrany má přitom s výhodou pouze délku bezpodmínečně nutnou z důvodu opotřebeni v počátečním úseku dopravního kanálu vláken. Tak jej lze vyrobit rovněž z keramického materiálu, a to bez vysokých nákladů. Zde je výhodné, aby konstrukční díl hrany - měřeno od oddělovací hrany - obsahoval méně než 20 mm, výhodným způsobem dokonce méně než 10 mm dopravního kanálu vláken. Konstrukční díl kanálu, který obsahuje dopravní úsek dopravního kanálu vláken a lze jej vložit do tělesa vyčesávacího válečku, může výhodným způsobem obsahovat upevňovací prostředek pro konstrukční díl hrany obsahující oddělovací hranu a počáteční úsek. Upínacím prostředkem může být přitom konstrukční díl hrany upevněn rozebíratelně nebo nerozebíratelně. Provedení podle vynálezu může také obsahovat řešení, ve kterém je konstrukční díl kanálu dopravního kanálu vláken s dopravním úsekem dopravního kanálu vláken zalit litím vstřikem bezprostředně ke konstrukčnímu dílu hrany obsahujícímu oddělovací hranu a počáteční úsek dopravního kanálu vláken. Konstrukční díl kanálu s konstrukčním dílem hrany upevněným v upevňovacím prostředku lze velmi jednoduše vsadit do tělesa vyčesávacího válečku a v případě potřeby vyměnit za jiné provedení. Nerozebíratelně spojení mezi konstrukčním dílem kanálu a konstrukčním dílem hrany je přitom výhodné vtom, že je zjednodušeno utěsnění mezi oběma díly, a že při výměně je vyloučena ztráta menšího konstrukčního dílu hrany. Rozebíratelný spoj mezi konstrukčním dílem kanálu a konstrukčním dílem hrany je výhodný z důvodu vyšší flexibility.
U jiné varianty, u které je konstrukční díl hrany upevněn přímo v tělese vyčesávacího válečku a u které konstrukční díl kanálu obsahuje kromě dopravního úseku rovněž počáteční úsek dopravního kanálu vláken, spočívá výhoda v tom, že s konstrukčním dílem kanálu lze manipulovat značně lépe bez konstrukčního dílu hrany upevněného na něm. Taková varianta se obzvláště výhodným způsobem používá tehdy, když opotřebení v počátečním úseku . p£3ft90cz: :
dopravního kanálu vláken není příliš velké, nebo pokud se má v počátečním úseku dopravního kanálu vláken střídavě používat větší počet různých geometrií. Protože konstrukční díl hrany se nyní v podstatě skládá pouze z oddělovací hrany a stává se tak velmi malým konstrukčním dílem, lze jej vyrobit - alespoň na povrchu oddělovací hrany - rovněž z velmi kvalitního materiálu extrémně odolného vůči opotřebení, takže výměna během životnosti tělesa vyčesávacího válečku je zbytečná. Kvůli malé velikosti konstrukčního dílu hrany lze sotva hovořit o případných vyšších nákladech na materiál. V takovém případě je výhodné, pokud je konstrukční díl hrany upevněn v tělese vyčesávacího válečku nerozebíratelně, protože je tím v každém případě zabráněno nechtěnému uvolnění konstrukčního dílu hrany při výměně konstrukčního dílu kanálu.
Obzvláště výhodné je, když je konstrukční díl hrany obsahující oddělovací hranu vyroben z keramiky a když byl při výrobě podroben procesu lisování. Použití lisované keramiky pro oddělovací hranu konstrukčního dílu hrany je výhodné především vtom, že díky nižšímu stupni poréznosti má vyšší hustotu a lepší kvalitu povrchu, čímž se zvyšuje odolnost vůči opotřebení oproti keramickým dílům vyráběným jinými metodami a procesy. Keramika vyráběná lisováním je výhodná zejména pro malé díly s málo komplikovaným tvarem, které odpovídají popsaným konstrukčním dílům hrany.
Ukázalo se, že poloměr zaoblení hran oddělovací hrany ovlivňuje proudění vzduchu v tělese vyčesávacího válečku a oddělení vláken od vyčesávacího válečku. Známé oddělovací hrany jsou přitom buď z kovu opatřeného potahem odolným vůči opotřebení nebo z keramiky vyrobené v procesu práškového lití vstřikem. Přitom bylo možno vyrobit pouze poloměry zaoblení hran větší, než 0,5 mm. U potahů na kovových materiálech vzniká při potažení vynucené zaobleni hran, které omezuje minimální možný poloměr hran. Poloměr zaoblení hran oddělovací hrany u konstrukčního dílu z keramiky vyráběného metodou práškového lití vstřikem je omezen relativně vysokým stupněm poréznosti, které se při tomto výrobním procesu nelze vyvarovat, a relativně vysokým stupněm smrštění při spékání. Oddělování vláken a dopravu vláken lze zlepšit tím, že oddělovací hrana má poloměr zaoblení hran menší, « 9 . . PS3ft9(jCZ:
• *«· « 4 • · I • · než 0,5 mm, výhodným způsobem dokonce menší, než 0,1 mm. Takový poloměr zaoblení hrany lze s dobrou kvalitou povrchu a dobrou přesností tvaru dosáhnout konstrukčním dílem hrany, který je vyroben z lisované keramiky. Lisovaná keramika se vyznačuje tím, že konstrukční díl je před spékáním natvarován lisovacím nástrojem do požadovaného tvaru. Zde je nutný menší podíl pojivá, díky čemuž při spékání nedochází k tak velkému smrštění. Hotový díl má proto vyšší přesnost, menší poréznost, jakož i lepší kvalitu povrchu než u keramického dílu vyráběného metodou lití vstřikem.
Pro větší počet případů aplikace je výhodné a dostatečné, pokud dopravní kanál vláken v konstrukčním dílu kanálu není opatřen žádnou ochranou před opotřebením. Zde je výhodné, pokud je konstrukční díl kanálu vyroben litím vstřikem nebo litím pod tlakem z lehkého kovu nebo dokonce z umělé hmoty.
Při použití umělé hmoty na povrchové plochy dopravního kanálu vláken může být výhodné použití elektricky vodivé umělé hmoty, která má s výhodou odpor menší, než 101° Ohm. Elektrická vodivost umělé hmoty by měla být přitom tak velká, aby byly odváděny náboje způsobené vlákny otírajícími se o dopravní vzduch. Elektricky vodivými umělými hmotami se zabrání výskytu elektrostatických nábojů, které mohou způsobit poruchy v dopřádacím provozu, jako například hromadění nečistot a prachu nebo v extrémním případě dokonce nebezpečí požáru způsobeného jiskrovými výboji.
Pokud je konstrukční díl kanálu upevněn rozebíratelně v tělese vyčesávacího válečku, je ve většině případů nutné umístit těsnění mezi konstrukční díl kanálu a těleso vyčesávacího válečku. Pokud je konstrukční díl kanálu vyroben z umělé hmoty, je výhodné, aby bylo těsnění natvarováno přímo na konstrukční díl kanálu dvousložkovým procesem lití vstřikem. Tímto lze snížit počet potřebných jednotlivých dílů.
Přehled obrázků na výkrese
Další znaky vynálezu jsou patrné z následujícího popisu některých příkladů provedení. Obrázky znázorňují: Obr. 1 schématické a částečně : .··.. ps3»9(jcz: : :··.
• 9 · 9 9 9 9 9 * ·
9 9 9 9 99 9« 99 99 rozdělené zobrazení bezvřetenového dopřádacího zařízení s dopravním kanálem víáken podle vynálezu, Obr. 2 pohled podobný obr. 1 na jinou variantu dopravního kanálu vláken, Obr. 3 pohled ve směru šipky III obr. 2 na počáteční úsek dopravního kanálu vláken.
Příklady provedení vynálezu
Bezvřetenové dopřádací zařízení znázorněné na obr. 1 a 2 obsahuje jako důležité součásti těleso 1 vyčesávacího válečku s vyčesávacím válečkem 2, dopravní kanál 3 vláken, jakož i spřádací rotor 5 uspořádaný v tělese 4 rotoru. Spřádací rotor 5 se skládá z rotoru 6 a v něm vlisovaného hřídele 7 rotoru. Hřídel 7 spřádacího rotoru 5 a vyčesávací váleček 2 jsou uloženy a poháněny neznázorněným způsobem. Rotor 6 při provozu rotuje v podtlakové komoře 8, která je tvořena tělesem 4 rotoru, a který je připojen neznázorněným způsobem ke zdroji podtlaku.
K vyčesávacímu válečku 2 je přiváděn vlákenný materiál ve tvaru pramene 9 vláken poháněným podávacím válečkem 10 ve směru A přivádění.
Pomocí jehliček nebo zubů 11. uspořádaných po vnějším obvodě vyčesávacího válečku 2, které jsou na obrázcích z důvodů znázornění pouze naznačeny, je pramen 9 vláken vyčesáván do jednotlivých vláken. Vyčesaná vlákna jsou zachycena rotujícím vyčesávacím válečkem 2 a obíhají ve směru B rotace s vyčesávacím válečkem. Vlákna jsou dopravována vyčesávacím válečkem 2 kolem otvoru pro vylučování nečistot k počátečnímu úseku 13 dopravního kanálu 3 vláken. U otvoru 12 pro vylučování nečistot se působením odstředivé síly odlučují částečky nečistot. Podtlakem vyskytujícím se v tělese 4 rotoru vzniká v dopravním kanálu 3 vláken proudění vzduchu ve směru dopravy vláken. Pomocí tohoto proudění vzduchu a oddělovací hrany 14 se oddělují vlákna v počátečním úseku 13 dopravního kanálu vláken 3 od vyčesávacího válečku 2 a jsou dopravována dopravním úsekem 15 dopravního kanálu víáken 3 ve směru C dopravy vláken ve směru ke spřádacímu rotoru 5 a jsou přiváděna přívodním úsekem 16 dovnitř rotoru 6. Vlákna přiváděná z přívodního úseku 16 dopravního kanálu 3 vláken se shromažďují v rotujícím rotoru 6 ve sběrné drážce 17 vláken, u které má dutý vnitřní prostor rotoru 6 : .*·.. pfc3a9<JGz: ”· ·
» * · «4 svůj největší průměr. Zde se tvoří stužka vláken, která je odtud známým způsobem odtahována jako čerchovaně znázorněná příze 18. Vypřádaná příze 18 je nejdříve odtahována v rovině přibližné kolmé k hřídeli 7 dopřádacího rotoru 5 a potom ohýbána odtahovou nálevkou 19 příze do odtahového kanálu
20 umístěného koaxiálně vůči hřídeli 7. Odtahový kanál 20 je znázorněn čárkovaně, protože se nachází v jiné rovině než přívodní úsek 16 dopravního 3 kanálu vláken. Z odtahového kanálu 20 je příze 18 odtahována ve směru D odtahu a je přiváděna neznázorněnou dvojicí odtahových válečků k rovněž neznázorněnému navíjecímu zařízení.
Aby byl spřádací rotor 5 přístupný za účelem provádění údržby, je stěna
2£ tělesa 4 rotoru přivrácená k otevřené přední straně rotoru 6 provedena obvyklým neznázorněným způsobem jako otevíratelný kryt. Kromě toho je běžné i uspořádání přívodního úseku 16 dopravního kanálu 3 vláken jakož i odtahové nálevky 19 příze v adaptéru 22. Přívodní úsek 16 lze však vytvořit rovněž koncovým úsekem konstrukčního dílu kanálu obsahujícího dopravní úsek 15. Adaptér 22 je umístěn výměnným způsobem ve stěně 21 tělesa 4 rotoru a lze jej nahradit jiným provedením, například pokud se má použít spřádací rotor 5 s větším nebo menším průměrem rotoru 6.
Je známo, že geometrií dopravního kanálu 3 příze lze ovlivňovat jednotlivá vlákna během dopravy do spřádacího rotoru 5. Stále se zužujícím průměrem dopravního kanálu 3 vláken v dopravním úseku 1_5 a v přívodním úseku 16 lze například dosáhnout stálého nárůstu rychlosti proudění vzduchu ve směru C dopravování, což pozitivním způsobem protahuje daná vlákna. Jak je znázorněno na příkladu přechodu od dopravního úseku 15 do přívodního úseku 1_6, lze výhodným způsobem dosáhnout rovněž většího nebo menšího odchýlení dopravního kanálu 3 vláken od přímky, což má vliv na orientaci vláken. Změnami geometrie v počátečním úseku 13 dopravního kanálu 3 vláken lze ovlivňovat vlastnosti oddělování od vyčesávacích válečků 2. Z toho důvodu je výhodné umístit dopravní kanál 3 vláken do separátních konstrukčních dílů kanálu, které lze umístit do tělesa 4 rotoru a do tělesa 1 vyčesávacího válečku. Tímto lze snížit výrobní náklady, zejména u tělesa 1 vyčesávacího válečku. Je možné použít pro všechna bezvřetenová dopřádací zařízení stejné těleso vyčesávacího válečku a požadované vlastnosti dopravního kanálu vláken realizovat pomocí vložek. Je výhodné vytvořit dopravní kanál vláken prostřednictvím více u sebe umístěných konstrukčních dílů kanálu, neboť tímto lze vytvořit každý úsek podle požadované geometrie a potřebné ochrany před opotřebením. Díky poznatkům, na kterých je vynález založen, a toho, že největší stupeň opotřebení se vyskytuje u oddělovací hrany 14, střední stupeň opotřebení v počátečním úseku Π a pouze ještě malé opotřebení v dopravním úseku 15 a v přívodním úseku 16, lze prostřednictvím modulárního složení dopravního kanálu 3 viáken minimalizovat výrobní náklady konstrukčních dílů.
U kanálů vláken podle stavu techniky a u příslušných vložek se často stalo, že u konstrukčních dílů dopravního kanálu 3 vláken byla výhodným způsobem uspořádána ochrana před opotřebením, která v mnoha případech použití nebyla nutná. Díky tomuto bylo možné vyrobit tyto konstrukční díly pouze při zvýšených výrobních nákladech. V následujícím textu jsou blíže popsány dva příklady provedení, u kterých je zabráněno této nevýhodě, a které lze přesně přizpůsobit požadovanému stupni odolnosti vůči opotřebení. Obecně je nutno ještě říci, že je zvláště výhodné, pokud všechny konstrukční díly umístěné do tělesa 1 vyčesávacího válečku jsou vytvořeny takovým způsobem, aby je bylo možné lehce vyměnit.
Na obr. 1 je znázorněn dopravní kanál 3 vláken, který je tvořen konstrukčním dílem 23 hrany , konstrukčním dílem 24 kanálu a adaptérem 22. Konstrukční díl 23 hrany obsahuje oddělovací hranu 14 a počáteční úsek 13 dopravního kanálu 3 vláken. Konstrukční díl 23 hrany je připevněn ke konstrukčnímu dílu 24 kanálu obsahujícímu dopravní úsek 15 dopravního kanálu 3 vláken a s tímto konstrukčním dílem 24 kanálu jej lze vsadit do tělesa vyčesávacího válečku 1. Konstrukční díl 24 kanálu může přitom obsahovat těsnění 25 sloužící ke vzduchotěsnému připojení k adaptéru 22 obsahujícímu přívodní úsek přivádění. Konstrukční díl 24 kanálu obsahuje uložení 26, do kterého je nasazen konstrukční díl 23 hrany. Vsazení konstrukčního dílu 23 hrany do konstrukčního dílu 24 kanálu se může provést například vlisováním nebo vlepením do konstrukčního dílu 24 kanálu. V daném uložení 26 lze ovšem rovněž výhodným způsobem umístit neznázorněným způsobem klipsové spojení.
• · · * a • · • ·» · ·
Konstrukční díl 24 kanálu a konstrukční díl 23 hrany jsou tedy spojeny mimo těleso 1 vyčesávacího válečku a potom jsou vsazeny společně do tělesa 1 vyčesávacího válečku. Za účelem polohování je výhodným způsobem použit doraz 27, přičemž je nutno podotknout, že znázorněná poloha dorazu 27 je pouze příkladem a v praxi může být tento umístěn i blíže k oddělovací hraně
14. Pokud se konstrukční díl 24 kanálu s na něm připevněným konstrukčním dílem 23 hrany má jednoduše vyměnit, je poté výhodné umístit ke konstrukčnímu dílu 24 kanálu polohovací prostředek 28 například ve tvaru výběžku působícího spolu s vybráním v tělese 1 vyčesávacího válečku. Kromě toho může být výhodné umístit do tělesa vyčesávacího válečku těsnění 29, aby bylo zabráněno pronikání falešného vzduchu. Alternativně lze rovněž výhodným způsobem umístit ke konstrukčnímu dílu 24 kanálu nebo konstrukčnímu dílu 23 hrany příslušné těsnění 29.
Provedení znázorněné na obr. 1 je výhodné v tom, že úseky dopravního kanálu 3 vláken, které podléhají největšímu opotřebení, a to odděfovací hrana 14 a počáteční úsek 13, jsou umístěny společně v konstrukčním dílu 23 hrany. Konstrukční díl 23 hrany tvoří relativně kompaktní konstrukční díl, který vykazuje alespoň u povrchů přicházejících do styku s vlákny povrch odolný vůči opotřebení. Lze jej vyrobit rovněž jednoduše z materiálu odolného vůči opotřebení, například z keramiky. Přitom může být výhodné, aby konstrukční díl 23 hrany podle zaznamenané míry E, měřeno od oddělovací hrany, obsahoval méně než 20 mm, výhodným způsobem dokonce méně než 10 mm dopravního kanálu 3 vláken. Tím, že celý počáteční úsek 13 dopravního kanálu vláken je obsažen v konstrukčním dílu 23 hrany, je zaručeno, že tento počáteční úsek 13 je zcela chráněn před opotřebením, přičemž je současně malou délkou konstrukčního dílu 23 hrany zaručena jednoduchá a cenově příznivá výroba. Díky kompaktní velikosti lze konstrukční díl 23 hrany při výrobě ztvrdokovu nebo keramiky podrobit lisování, čímž lze dosáhnout velmi vysoké kvality povrchu a dobré přesnosti konstrukčního dílu 23 hrany.
Konstrukční díl 24 kanálu, u kterého se obvykle nevyskytuje žádné opotřebení, lze u tohoto provedení vyrábět velmi jednoduše jako díl vyrobený litím vstřikem z umělé hmoty nebo litím pod tlakem z lehkého kovu. Lze rovněž
FS3$W$GZ;
• 9 9 * » • v ··· »9 • ··* ♦ 9 9
9 <1 • » výhodným způsobem stanovit, aby dopravní kanál 3 vláken v konstrukčním dílu 24 kanálu nebyl opatřen žádnou ochranou před opotřebením. Takový konstrukční díl 24 kanálu lze použít s nízkými náklady na dokončení ihned po vyjmutí z licího nástroje,
Provedení upevnění konstrukčního dílu 23 hrany v uložení 26 konstrukčního dílu 24 kanálu lze rovněž výhodným způsobem provést tak, aby konstrukční díl 23 hrany byl uchycen ve formě pro lití vstřikem konstrukčního dílu 24 kanálu a aby konstrukční díl 24 kanálu byl bezprostředně nastříkán na konstrukční díl 23 hrany. Takový postup je výhodný v tom, že v místě přechodu od počátečního úseku 13 k dopravnímu úseku 14 dopravního kanálu 3 vláken nemůže vzniknout žádná spára, ve které by se později mohla případně usazovat vlákna.
Výroba konstrukčního dílu 24 kanálu z umělé hmoty umožňuje přitom ve výhodném provedení vytvoření alespoň jednoho těsnění 25 dvousložkovým litím vstřikem. Taková těsnění 25 vytvořená dvousložkovým litím vstřikem mají výhodu vtom, že i u nerovných protiploch, které se mohou vyskytnout u tělesa 4 rotoru, je zaručeno dobré utěsnění a při denní maniputaci při výměně konstrukčních dílů 24 kanálu v praktickém provozu se tyto nemohou ztratit.
Na obr. 2 a 3 je znázorněna varianta, u které je dopravní kanál 3 vláken tvořen konstrukčním dílem 30 hrany obsahujícím oddělovací hranu 14, konstrukčním dílem 31 kanálu obsahujícím počáteční úsek 13 a dopravní úsek 15 a adaptérem 22 obsahujícím přívodní úsek 16. Konstrukční díl 30 hrany se přitom v podstatě skládá pouze z oddělovací hrany 14 a je vsazen do tělesa 1 vyčesávacího válečku. K připevnění konstrukčního dílu 30 hrany v tělese 1_ vyčesávacího válečku lze rovněž ovšem použít ještě připevňovací prostředky 32, například ve tvaru prodloužených styčníků konstrukčního dílu 30 hrany. Přitom lze výhodným způsobem uspořádat rozebíratelné nebo nerozebíratelné připevnění konstrukčního díl 30 hrany v tělese vyčesávacího válečku L Rozebíratelné připevnění má výhodu vtom, že konstrukční díl 30 hrany lze velmi jednoduše vyměnit. U příslušného provedení oddělovací hrany 14 s povrchem extrémně odolným vůči opotřebení může být výměna konstrukčního dílu 30 hrany ovšem rovněž zbytečná, takže je potom výhodné nerozebíratelné * Fss&QřezJ ·· ··» · · ·« » ·4« • · · • · « upevnění konstrukčního dílu hrany v tělese 1 vyčesávacího válečku, protože nemůže vypadnout nebo nemůže dojít ke ztrátě z důvodu nepozornosti. Ne rozebíratelné připevnění konstrukčního dílu 30 hrany v tělese 1 vyčesávacího válečku lze obzvláště výhodným způsobem provést vlepením nebo přímým vložením konstrukčního dílu 30 hrany při výrobě tělesa 1 vyčesávacího válečku v nástroji na lití pod tlakem. Protože konstrukční díl 30 hrany se v podstatě skládá pouze z oddělovací hrany 14 a je podle toho malý, jsou i při použití velmi kvalitních a drahých materiálů náklady ještě přijatelné, takže je možné dimenzování oddělovací hrany 14 pro celou dobu životnosti tělesa 1 vyčesávacího válečku. Konstrukční díl 30 hrany je výhodným způsobem vyroben z keramického materiálu, který byl výhodným způsobem podroben procesu lisování. Oddělovací hrana 14 jako úsek dopravního kanálu 3 vláken, kde se vyskytuje nejvyšší opotřebení, je tak v každém případě chráněna optimálním způsobem.
Pro počáteční úsek 13 a dopravní úsek 15 je nyní výhodným způsobem vytvořen společný konstrukční díl 31 kanálu, který lze lehce nasadit do tělesa 1_ vyčesávacího válečku a výhodným způsobem jej lze vyměnit. Za účelem utěsnění přívodního úseku 16 v adaptéru 22 jakož i v tělese 1 vyčesávacího válečku lze u konstrukčního dílu 31 kanálu uspořádat těsnění 25 a 29. Dále lze u vynálezu uspořádat polohovací prostředek 28 například jako výstupek u konstrukčního dílu 31 kanálu působící spolu s vybráním v tělese 1 vyčesávacího válečku, který zaručuje reprodukovatelnou polohu konstrukčního dílu 31 kanálu v tělese 1 vyčesávacího válečku. Konstrukčnímu dílu 31 kanálu lze v tělese 1 vyčesávacího válečku přiřadit doraz 27, který definuje axiální polohu konstrukčního dílu 31 kanálu. Vzdálenost dorazu 27 od oddělovací hrany 14 může přitom být zcela jiná než jak je znázorněno.
Takové provedení konstrukčního dílu 31 kanálu je přitom výhodné v tom, že vzhledem ke geometrickému provedení dopravního kanálu 3 vláken lze počáteční úsek 13 a dopravní úsek 15 sladit vůči sobě optimálním způsobem a bezvřetenové dopřádací zařízení může být velmi jednoduše přebudováno mezi takovými variantami. Vzhledem k ochraně vůči opotřebeni má toto provedení výhodu vtom, že spojením počátečního úseku 13 a dopravního úseku 15
PS3490G2 * · · · v jednom společném konstrukčním dílu 31 kanálu jsou zahrnuty úseky dopravního kanálu 3 vláken, u kterých obvykle dochází pouze k malému opotřebeni. Pro mnoho aplikací není totiž kromě dopravního úseku 15 ani v počátečním úseku 13 nutná zvláštní ochrana proti opotřebení. V takovém případě lze dopravní kanál 3 vláken vyrobit v konstrukčním dílu 31_ kanálu bez jakékoli ochrany proti opotřebení. Přitom je jednoduché a cenově příznivé, pokud konstrukční díl 31 kanálu je vyroben jako díl z umělé hmoty vyráběný litím vstřikem nebo jako díl z lehkého kovu vyrobený tlakovým litím. Při výrobě konstrukčního dílu 31_ kanálu z umělé hmoty je navíc výhodným způsobem možné alespoň natvarovat těsnění 25 přímo v rámci dvousložkového procesu lití vstřikem na konstrukční díl 31 kanálu. Tímto lze dosáhnout výhod uvedených již výše při popisu konstrukčního dílu 24 kanálu.
Pokud se pomocí bezvřetenového dopřádacího zařízení zpracovává pouze vlákenný materiál, který způsobuje v dopravním kanále 3 vláken za oddělovací hranou 14 velmi velké opotřebení, je u provedení podle obr. 2 jednoduše možné použít konstrukční díl 31 kanálu s povrchem odolným vůči opotřebení v počátečním úseku 13 a v dopravním úseku 15 dopravního kanálu 3 vláken. Tak lze například výhodným způsobem nahradit konstrukční díl 31_ kanálu z umělé hmoty za jiný konstrukční díl 31 kanálu z keramiky. Takový velký a komplikovaný keramický díl, jakým je konstrukční díl 31 kanálu sjeho polohovacím prostředkem 28 a možností umístění těsnění 25 a 29, se vyrábí vhodným způsobem v takzvaném „procesu lití za horka, protože se zde i při vysokých množstvích kusů vyskytují pouze nízké náklady na nástroje.
Proces lití keramiky za horka představuje alternativu ke známému liti keramiky vstřikem. Lití za horka spočívá jako práškové lití vstřikem v tom, že keramický prášek je přiveden do tekutého stavu přidáním termoplastických pojiv. Hmota ohřátá nad teplotu tání se potom vstřikuje do kovové nádoby, kde je ochlazena a vytvoří polotovar. Polotovar má ve srovnání s hotovým konstrukčním dílem 31 kanálu objem zvětšený o podíl pojivá. V dalším kroku procesu se nyní vyžene pojivo z polotovaru. Poté se provede konečná výroba konstrukčního dílu 31 kanálu prostřednictvím procesu spékání. Při lití za horka se však v protikladu k lití vstřikem používají jako pojivá výlučně parafíny a * ·*’· · PSŽ4$)C2 · · · vosky tavící se na kapalinu. Tímto dosáhne hmota z pojivá a keramického prášku při zpracování podstatně menší viskozítu než jak je tomu u lití vstřikem. Při lití za horka lze tedy pracovat pouze s velmi malým tlakem, čímž se udržuje zatížení v tvářecím nástroji na velmi nízké úrovni. Díky těmto malým požadavkům kladeným na nástroj lze licí formy pro lití za horka vyrábět velmi jednoduše a cenově výhodně. Díky nízké viskozitě licí hmoty při lití za horka lze u konstrukčního dílu 31. kanálu velmi dobře vyrobit i velmi tenkostěnné oblasti. Přitom může být výhodné vyrobit litím za horka také takový konstrukční díl kanálu, který vedle počátečního úseku 13 a dopravního úseku 15 dopravního kanálu 3 vláken obsahuje i oddělovací hranu 14 a je možné jej umístit do tělesa vyčesávacího válečku L
Konstrukční díly 30, 23 hrany podle obr. 1 až 3 jsou velmi malé a kompaktní díly s relativně jednoduchým vnějším tvarem. Lze je proto vyrobit výhodným způsobem z lisované keramiky. Procesem lisování při výrobě konstrukčních dílů 30, 23 hrany lze při zpracování použít menšího podílu pojiv ve srovnání s litím za horka nebo litím vstřikem. Diky tomuto menšímu podílu pojiv doznává polotovar při spékání menšího smrštění, což zlepšuje přesnost hotového konstrukčního dílu 30, 23 hrany. Kromě toho je dosaženo vyšší hustoty jakož i lepší kvality povrchu, protože lisovaná keramika má velmi málo pórů. Lepší kvalita povrchu je zejména důležitá u oddělovací hrany 14, protože se zde kromě velmi vysokého namáhání opotřebením vyskytuje nejčastěji nebezpečí, že se zde zachytí vlákna, pokud je povrch příliš drsný. U keramiky lité vstřikováním nelze leštěním vytvořit zcela hladké povrchy, protože v místě pórů zůstávají stále na povrchu prohlubně.
Kromě toho se ukázalo, že poloměr zaoblení hran u oddělovací hrany 14 ovlivňuje oddělování vláken od vyčesávacího válečku 2 a tím tak výsledek dopřádání. U oddělovacích hran používaných doposud v praxi, které byly opatřeny potahem povrchu odolným vůči opotřebení, činil poloměr zaoblení hrany 0,5 mm nebo více. Potažením se v sériové výrobě konstrukčních dílů, které obsahovaly oddělovací hranu 14, nedalo dosáhnout menších poloměrů zaoblení hrany. Za účelem zlepšení výsledků dopřádání je výhodné, aby oddělovací hrana 14 měla poloměr zaoblení hrany menší, než 0,5 mm, výhodným způsobem dokonce menší, než 0,1 mm. Takové malé poloměry zaoblení hran lze dosáhnout výhodným způsobem výrobou konstrukčního dílu 23 resp. 30 hrany z keramiky, která je při výrobě podrobena procesu lisování. Jak již bylo řečeno, má lisovaná keramika vysokou přesnost a velmi dobrou kvalitu povrchu, což je velmi důležité především u oddělovací hrany 14.
Příklady provedení znázorněnými na obr. 1 až 3 pro konstrukční díly 24, 31 kanálu a konstrukční díly 23, 30 hrany lze dosáhnout modulovým uspořádáním obzvláště vysoké flexibility bezvřetenového dopřádacího zařízení za současně velmi nízkých výrobních nákladů pro jednotlivé konstrukční díly.
Navíc k již zmíněným možnostem variant lze výhodným způsobem v počátečním úseku 13 dopravního kanálu 3 vláken uspořádat zúžení 33 nebo rozšíření 34. Taková zúženi 33 nebo rozšíření 34 jsou na obr. 1 a 2 v počátečním úseku 13 naznačena čárkovaně. Zúžení 33 průřezu dopravního kanálu 3 vláken v počátečním úseku 13 má výhodu ve zrychlení proudění vzduchu v této oblasti, což způsobí prodloužení vláken odebraných od vyčesávacího válečku 2. Tímto lze zlepšit kvalitu příze.
Ί ?< . RS34SĎC2 • · · · · · · ··· ·· · · · ··
Patentové nároky
Claims (15)
- ··· ·· · · · ··Patentové nároky1. Bezvřetenové dopřádací zařízení se spřádacím rotorem a tělesem5 vyčesávacího válečku obsahujícím vyčesávací váleček a s dopravním kanálem vláken sloužícím pro dopravu vláken od vyčesávacího válečku ke spřádacímu rotoru, přičemž dopravní kanál vláken je tvořen více u sebe umístěnými konstrukčními díly kanáiu, a přičemž dopravní kanál vláken má alespoň jednu oddělovací hranu, počáteční úsek sloužící k převzetí vláken od vyčesávacího10 válečku a na něj navazující dopravní úsek, vyznačující se tím, že je výhodným způsobem uspořádán konstrukční díl (24) kanálu umístitelný do tělesa (1) vyčesávacího válečku a obsahující dopravní úsek (15) a konstrukční díl (23) hrany obsahující alespoň jednu oddělovací hranu (14), přičemž konstrukční díl (23) hrany obsahuje sám počáteční úsek (13) dopravního kanálu vláken a lze15 jej připevnit ke konstrukčnímu dílu (24) kanálu.
- 2. Bezvřetenové dopřádací zařízeni se spřádacím rotorem a tělesem vyčesávacího válečku obsahujícím vyčesávací váleček a s dopravním kanálem vláken sloužícím pro dopravu vláken od vyčesávacího válečku ke spřádacímu20 rotoru , přičemž dopravní kanál vláken je tvořen více u sebe umístěnými konstrukčními díly kanálu, a přičemž dopravní kanál vláken má alespoň jednu oddělovací hranu, počáteční úsek sloužící k převzetí vláken od vyčesávacího válečku a na něj navazující dopravní úsek, vyznačující se tím, že je výhodným způsobem uspořádán konstrukční díl (31) kanálu umístitelný do tělesa (1)25 vyčesávacího válečku a obsahující dopravní úsek (15) a konstrukční díl (30) hrany obsahující alespoň jednu oddělovací hranu (14), přičemž konstrukční díl (30) hrany lze připevnit v tělese (1) vyčesávacího válečku, a konstrukční díl (31) kanálu obsahuje počáteční úsek (13) dopravního kanálu (
- 3) vláken,30 3. Bezvřetenové dopřádací zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že konstrukční díl (30) hrany je v tělese (1) vyčesávacího válečku připevněn nerozebíratelně.RS349DC2 do vybrání
- 4. Konstrukční díl hrany s oddělovací hranou k uložení konstrukčního dílu kanálu pro bezvřetenové dopřádací zařízení umístěného do tělesa vyčesávacího válečku a obsahujícího dopravní kanál vláken sloužícího pro dopravu vláken, vyznačující se tím, že konstrukční díl (23) hrany je
- 5 opatřen počátečním úsekem (13) dopravního kanálu(3) vláken sloužícího k převzetí vláken od vyčesávacího válečku (2) a u oddělovací hrany (14) jakož i dopravního kanálu (3) vláken je opatřen povrchem odolným vůči opotřebení.5. Konstrukční díl hrany podle nároku 4, vyznačující se tím, že 10 konstrukční díl (23) hrany- měřeno od oddělovací hrany (14) - obsahuje méně než 20 mm, výhodným způsobem dokonce méně než 10 mm, délky dopravního kanálu (3) vláken.
- 6. Konstrukční díl hrany s oddělovací hranou k umístění do tělesa 15 vyčesávacího válečku u bezvřetenového dopřádacího zařízení, vyznačující se tím, že konstrukční díl (30) hrany se v podstatě skládá pouze z oddělovací hrany (14) a u oddělovací hrany (14) je opatřen povrchem odolným vůči opotřebení.20
- 7. Konstrukční díl hrany podle jednoho z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že konstrukční díl (23; 30) hrany je vyroben z keramiky.
- 8. Konstrukční díl hrany podle jednoho z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že konstrukční díl (23; 30) hrany je při výrobě z keramiky podroben25 procesu lisování.
- 9. Konstrukční díl hrany podle jednoho z nároků 4 až 8, vyznačující se tím, že oddělovací hrana (14) má poloměr zaoblení hrany méně než 0,5 mm, výhodným způsobem méně než 0,1 mm.
- 10. Konstrukční díl kanálu pro bezvřetenové dopřádací zařízení k umístění do tělesa vyčesávacího válečku s dopravním kanálem vláken k dopravování vláken, přičemž dopravní kanál vláken obsahuje v konstrukčním dílu kanáiu alespoň jeden dopravní úsek, vyznačující se tím, že konstrukční díl (24) kanálu je zalit litím pod tlakem nebo litím vstřikem bezprostředně ke konstrukčnímu dílu (23) hrany obsahujícímu oddělovací hranu (14) a počáteční úsek (13) sloužící k převzetí vláken.
- 11. Konstrukční díl kanálu pro bezvřetenové dopřádací zařízení k umístění do tělesa vyčesávacího válečku obsahujícího vyčesávact váleček s dopravním kanálem vláken sloužícím pro dopravování vláken, přičemž dopravní kanál vláken obsahuje v konstrukčním dílu kanálu alespoň jeden10 dopravní úsek, vyznačující se tím, že konstrukční díl (24) kanálu je opatřen uložením (26) pro konstrukční díl (23) hrany obsahující oddělovací hranu (14) a počáteční úsek (13) sloužící k převzetí vláken od vyčesávacího válečku (2).
- 12. Konstrukční díl kanálu podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím,15 že dopravní (3) kanál vláken není v konstrukčním dílu (24) kanálu opatřen žádnou ochranou před opotřebením.
- 13. Konstrukční díl kanálu pro bezvřetenové dopřádací zařízení k umístění do tělesa vyčesávacího válečku obsahujícího vyčesávací váleček20 s dopravním kanálem vláken sloužícím pro dopravu vláken, přičemž dopravní kanál vláken je opatřen v konstrukčním dílu kanálu alespoň jedním počátečním úsekem a dopravním úsekem, vyznačující se tím, že konstrukční díl (31) kanálu není opatřen žádnou ochranou před opotřebením.25
- 14. Konstrukční díl kanálu podle jednoho z nároků 10 až 13, vyznačující se tím, že konstrukční díl (24; 31) kanálu je vyroben z umělé hmoty.
- 15. Konstrukční díl kanálu podle nároku 14, vyznačující se tím, že konstrukční díl (24; 31) kanálu obsahuje alespoň jedno těsnění (25, 29)30 vytvořené dvousložkovým procesem lití vstřikem.• · • A * o
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE102005050102.8A DE102005050102B4 (de) | 2005-10-18 | 2005-10-18 | Offenend-Spinnvorrichtung mit einem Faserkanal aus mehreren Kanalbauteilen |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2006655A3 true CZ2006655A3 (cs) | 2007-05-30 |
Family
ID=37896520
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20060655A CZ2006655A3 (cs) | 2005-10-18 | 2006-10-18 | Bezvretenové doprádací zarízení s dopravním kanálem vláken z více konstrukcních dílu kanálu |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
CN (1) | CN1952232B (cs) |
CZ (1) | CZ2006655A3 (cs) |
DE (1) | DE102005050102B4 (cs) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE102010044181A1 (de) * | 2010-11-19 | 2012-05-24 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Faserkanaleinsatz |
DE102011010925A1 (de) * | 2011-02-11 | 2012-08-16 | Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg | Faserleitkanaleinrichtung für eine Offenend-Spinnvorrichtung |
CN102634894B (zh) * | 2012-05-16 | 2014-12-10 | 武汉纺织大学 | 一种改善转杯纺纱成纱性能的方法 |
DE102018105075A1 (de) * | 2018-03-06 | 2019-09-12 | Saurer Spinning Solutions Gmbh & Co. Kg | Faserleitkanaleinrichtung für eine Offenend-Spinnvorrichtung mit einer Rastverbindung |
DE102019102337A1 (de) * | 2019-01-30 | 2020-07-30 | Saurer Spinning Solutions Gmbh & Co. Kg | Faserführungseinsatz für ein Auflösewalzengehäuse |
DE102023100520A1 (de) * | 2023-01-11 | 2024-07-11 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Offenendspinnvorrichtung |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CS163843B1 (cs) | 1971-03-26 | 1975-11-07 | Elitex Zavody Textilniho | |
DE3324629A1 (de) | 1983-07-08 | 1985-01-24 | Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt | Aufloeseeinrichtung fuer eine offenend-spinnvorrichtung |
DE3923060A1 (de) * | 1989-07-13 | 1991-01-24 | Schubert & Salzer Maschinen | Offenend-spinnvorrichtung |
CS276522B6 (en) * | 1990-02-22 | 1992-06-17 | Elitex Cerveny Kostelec | Draw-off funnel for yarn rotor spinning |
DE4416977C2 (de) * | 1994-05-13 | 1996-12-19 | Rieter Ingolstadt Spinnerei | Offenend-Spinnvorrichtung |
DE19511084A1 (de) | 1995-03-25 | 1996-09-26 | Schlafhorst & Co W | Offenend-Spinnvorrichtung |
DE19712881B4 (de) | 1997-03-27 | 2005-12-22 | Saurer Gmbh & Co. Kg | Offenend-Spinnvorrichtung |
DE10237672A1 (de) * | 2002-08-16 | 2004-02-26 | Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag | Auflösewalzengehäuse für eine Offenend-Spinnvorrichtung, Einsatz für ein Auflösewalzengehäuse und Verfahren zum modernisieren von Spinnvorrichtungen |
DE10348710A1 (de) | 2003-10-16 | 2005-05-12 | Saurer Gmbh & Co Kg | Faserleitkanal |
DE102004005429A1 (de) | 2004-02-04 | 2005-08-25 | Saurer Gmbh & Co. Kg | Faserleitkanal für eine Offenend-Spinnvorrichtung sowie Verfahren zum Herstellen eines Faserleitkanals |
-
2005
- 2005-10-18 DE DE102005050102.8A patent/DE102005050102B4/de not_active Expired - Fee Related
-
2006
- 2006-10-18 CN CN2006101373936A patent/CN1952232B/zh not_active Expired - Fee Related
- 2006-10-18 CZ CZ20060655A patent/CZ2006655A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE102005050102B4 (de) | 2018-04-05 |
CN1952232B (zh) | 2012-02-22 |
CN1952232A (zh) | 2007-04-25 |
DE102005050102A1 (de) | 2007-04-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ2006655A3 (cs) | Bezvretenové doprádací zarízení s dopravním kanálem vláken z více konstrukcních dílu kanálu | |
CN105437366B (zh) | 陶瓷纤维管抽滤成型系统 | |
CN110468532B (zh) | 一种纺织纱线上蜡处理方法 | |
US3785138A (en) | Spinning unit for open end spinning machine | |
GB2038895A (en) | Mounting of fibre supply channel defining means in spinning units of an open end spinning machine | |
CN102634886A (zh) | 自由端纺纱装置的导纱通道装置 | |
US3877211A (en) | Machine for ringless spinning of textile fibres | |
CZ288648B6 (cs) | Kanál pro vedení nebo podávání vláken, pramenů vláken nebo přízí na přádelnických strojích | |
CN115595692A (zh) | 用于自由端纺纱装置的分梳罗拉的分梳罗拉壳体以及具有分梳罗拉壳体的自由端纺纱装置 | |
US20040079069A1 (en) | Combing ring for an opening roller of an open-end spinning arrangement and method of making same | |
US4122656A (en) | Coated pinned roller | |
CN101812748B (zh) | 用于纤维集束装置的抽吸通道的加强嵌件 | |
CN202380154U (zh) | 一种抽气式转杯纺纱机的分梳腔体结构 | |
CZ12659U1 (cs) | Zařízení pro vylučování nečistot z pramene | |
US4429522A (en) | Open-end spinning machine | |
CZ16577U1 (cs) | Vycesávací válecek zejména pro ojednocovací ústrojí doprádacího stroje | |
CZ278432B6 (en) | Guide body of separated fibers | |
CN110230133A (zh) | 用于具有锁定连接的自由端纺纱装置的导纤通道机构 | |
CN210143814U (zh) | 一种高速卷烟机的靠拢鼓轮 | |
CN215512032U (zh) | 一种注塑机入料口的嵌件及注塑机 | |
CN111748879B (zh) | 转杯纺纱机的纺纱单元和纺纱单元的部件 | |
CN204849165U (zh) | 一种转杯纺纱机的喂棉板 | |
CZ16137U1 (cs) | Vodicí těleso ojednocovacího ústrojí spřádací jednotky pracovního místa rotorového dopřádacího stroje | |
CN205741369U (zh) | 一种转杯纺纱机分梳腔体的防磨损结构 | |
EP3508627A1 (en) | A method and a device for removing small particles of impurities from textile machines |