CZ20004336A3 - Způsob redukce množství nitrifikaci inhibujících sloučenin síry - Google Patents

Způsob redukce množství nitrifikaci inhibujících sloučenin síry Download PDF

Info

Publication number
CZ20004336A3
CZ20004336A3 CZ20004336A CZ20004336A CZ20004336A3 CZ 20004336 A3 CZ20004336 A3 CZ 20004336A3 CZ 20004336 A CZ20004336 A CZ 20004336A CZ 20004336 A CZ20004336 A CZ 20004336A CZ 20004336 A3 CZ20004336 A3 CZ 20004336A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sulfur
oxidizing agent
nitrification
compound
compounds
Prior art date
Application number
CZ20004336A
Other languages
English (en)
Inventor
Curt Zimmermann
Helmut Sengstschmid
Willibald Scheuchenstuhl
Original Assignee
Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh filed Critical Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh
Publication of CZ20004336A3 publication Critical patent/CZ20004336A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/347Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups
    • C07C51/353Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/902Materials removed
    • Y10S210/903Nitrogenous
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/902Materials removed
    • Y10S210/908Organic

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)

Description

Způsob redukce množství nitrifikaci inhibu.iicich sloučenin síry
Oblast techniky
Vynález se týká znůsobu. kterým se zbytkové množství síru obsahujících nitrifikaci inhibuJících sloučenin, které se noužíváJí Jako izomerační katalyzátor Dři nřeměně a.0-nenasycených karboxylových kyselin na příslušné transizomery, Dřínadně cis-izomery. redukuje tak, že nři zpracování v biologických čistírnách nedochází k inhibici nitrifikace.
Dosavadní stav techniky
Při nrocesech v průmyslovém měřítku v principu vznikají nejrůznější odpady. které se musí odstranit bez zatížení prostředí. Problém při odstraňování odpadních vod z výrobních postupů a podobně představuje Jejich zatížení sloučeninami obsahujícími síru. Jako nebezpečná substance byla Environmental Protection Agencv označena thiomočovina. Jak Je známo působí Jako inhibitor při nitrifikačních procesech v biologických čistírnách. Zejména při odstraňování dusíku a fosforu Je limitující pro výkon biologických čistíren stupeň nitrifikace. Takovéto čistírny reagují proto na speciální, v průmyslových odpadních vodách obsažené inhibitory senzibilně. Poněvadž ne.i více síru obsahu.i ící sloučeniny působí ale také Jako inhibitory nitrifikace. Je proto potřebné obsah těchto sloučenin v odpadní vodě z výrobního postupu před odvedením do biokanálu redukovat.
K tomu se mohou nitrifikaci inhibu.iící sloučeniny odstranit buď zcela nebo se může .ie.iich obsah redukovat tak. že odpovídá rozsahům pro z hlediska životního prostředí příznivé odstranění pomocí biologických čistíren. Pod síru obsahujícími inhibitory nitrifikace se přitom rozumí vedle thiomočoviny sloučeniny sírv. Jako thioamidová sloučenina. thiokvanáty.
thiazoly nebo tb i os em i kar baz i d y , které se ho.ině používají, mezi • ·
- 2 ·· • · · · jiným při výrobě a modifikaci umělých pryskyřic, k výrobě farmaceutik a průmyslových čisticích prostředků, dále se používají jako antioxidant a jako izomerační katalyzátor při přeměně a,β-nenasycených karboxylových kyselin na příslušné trans-izomery, případně cis-izomery.
Možnost odstranění takto znečištěné odpadní vody představuje spalování, termický rozklad za použití NaOH při zvýšené teplotě po delší časový okamžik (například 4 dny) nebo reakce s chlornanem sodným. Nevýhodami těchto postupů jsou jednak nákladné čištění odpadních plynů (denox a odsíření) a tím způsobené vícenáklady a rovněž časové prodlevy a jednak při reakci s chlornanem sodným vznikají nebezpečné chlorované organické sloučeniny.
Jako zlepšení se v US 4,822,494 navrhuje dvoustupňový způsob odstranění thiomočoviny z použitých čistících roztoků kyseliny chlorovodíkové, u kterého se v prvním stupni roztok rozpouští hydroxidem alkalických kovů nebo hydroxidem kovů alkalických zemin až alespoň k dosažení hodnoty pH 12 a ve druhém stupni se nejprve přidají alespoň 4 moly peroxidu vodíku na mol thiomočoviny a následně se přidá chlornan alkalických kovů nebo chlornan kovů alkalických zemin, čímž se thiomočovina oxiduje na močovinu, která se potom zcela rozloží. Tento způsob je však značně nákladný a tím nehospodárný.
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu proto je nalézt jednoduchý způsob, pomocí kterého se množství síru obahujících i nh i b u j í c í ch nitrifikaci, které se používají .jako s .1 o u č e n i n izomerační katalyzátor při přeměmě a,β-nenasycených příslušné trans-izomery, případně c i s- i z o m e r y, redukuje tak, že je zajištěno z hlediska životního prostředí příznivé odstranění odpadní vody z výrobního pr o c es u.
karboxylových kyselin na
- 3 9 *
»99 9
99
I 9 9 9
I 9 9 9 » 9 9 9
Tento úkol se neočekávaně vyřeší jednoduchým přídavkem oxidačního činidla, v molárním množství, k inhibitorem obsahujícím získanému příslušné nastavení molárním nedostatku až ve dvojnásobném roztoku znečištěnému nitrifikačním síru, respektive k reakčnímu roztoku, reakcí a,Θ-nenasycených karboxylových kyselin na trans-izomery, případně cis-izomery, přičemž odpadá na bazické hodnoty pH a přídavek se může provést ještě před izolací reakčních produktů.
vynálezu je proto způsob inhibujících sloučenin síry pomocí sloučenin obsahujících
Předmětem předloženého redukce množství nitrifikaci v reakčních roztocích získaných síru katalyzovanou přeměnou a, S-nenasycených karboxy1ových kyselin na příslušné trans-izomery, případně cis-izomery, charakterizovaný tím, že se k reakční směsi získané po ukončení izomerace přidá oxidační činidlo v molárním nedostatku až maximálně ve dvojnásobném molárním množství, vztaženo na sloučeninu katalyzátoru, a následně se známým způsobem izoluje příslušný trans-izomer, případně cis-izomer a čisti se a vzniklá odpadní voda se odvádí k biologickému čištění.
Podle vynálezu se množství síru obsahujících nitrifikaci inhibujících sloučenin sloučeninami obsahujícími síru karboxylových
S-nenasycených trans-i zomery, odpadní voda získaná biologickému čištění.
v reakčním roztoku získaném katalyzovanou přeměnou a, kyselin na příslušné případně cis-izomery, redukuje, takže se může při této reakci bez problémů odvádět k
Pod síru obsahujícími inhibitory nitrifikace se přitom rozumí sloučeniny síry jako thioamidová sloučenina, thiokyanáty, thiazoly nebo thi osem i karba z idy. Přednostní jsou thioamidové sloučeniny.
Vhodné thioamidové sloučeniny jsou přitom sloučeniny
- 4 99 99
0 0 0
0 0 0 ♦ 0 9
0 0 0
0 0 0 vzorce I s
ll
K nr,r2 (|) ve kterém R značí H, Ci-C2o-alky 1 nebo alkenyl, benzyl, naftyl nebo NR1 R2 ,
R1 a R2 mohou být stejné nebo různé a značí H, nebo C1-Cio-alkyl.
Pod alkylovými nebo alkeriylovými radikály se přitom rozumí radikály, které mohou být lineární, cyklické nebo rozvětvené, jako methyl, ethyl, i-propyl, n-propyl, n-butyl, t-butyl, hexyl, dodekyl, cyklopenten, cyklopentamethylen a podobně.
thioacetamid , thiododekylamid, thio-N-methylthio-N,N-diethyl, thiomočovina a
Příkladem jsou thioformamid, thiopropionamid, thiobutyramid, thiovaleramid, thiobenzamid, thionaftamid, thioakrylamid,
-acetamid, thio-N,N-dimethyl-acetamid,
-acetamid, thio-N-cyklopentamethylen-benzamid podobně.
Přednostně značí R radikál NRi R2 . Zvláště přednostně značí R radikál NRiR2 a Rt a R2 značí vodík. Zvláště přednostní thioamidovou sloučeninou je thiomočovina.
Způsob podle vynálezu se používá při přeměně nenasycených sloučenin, jako a,β-nenasycených karboxylových kyselin, na příslušné trans-izomery, případně cis-izomery.
Přednostně se způsob podle vynálezu používá při přeměně kyseliny maleinové na kyselinu fumarovou.
• 4 • 4
- 5 • 4 4 • 4 4 4
4 4 • ·» t ··· ·4· « « ·
Při zpracování reakčních roztoků získaných shora uvedenými postupy, například při izolaci trans-izomerů z reakční směsi znečištěné sloučeninou síry, použitou jako katalyzátor, filtrací, pokračují tyto nitrifikaci inhibující sloučeniny síry například prostřednictvím odděleného matečního louhu do odpadní vody.
K redukci množství síru obsahujících inhibitorů nitrifikace se k reakční směsi, získané shora uvedenými postupy, případně roztoku, přidá vhodné oxidační činidlo. Přídavek se provádí přednostně přímo po ukončené reakci, ještě před vlastním zpracováním reakčního roztoku. Tak se například při výrobě kyseliny fumarové z kyseliny maleinové přidá oxidační činidlo k reakčnímu roztoku přímo po ukončení izomerace, ještě před izolací kyseliny fumarové.
Neočekávaně přitom nenastává negativní vliv na průběh reakce nebo kvalitu produkce. Dále není potřebné reakční roztok alkalicky nastavovat a/nebo měnit teplotu reakční směsi.
Přídavek však také může případně nastat po zpracování reakčního roztoku až krátce před biologickým zpracováním odpadní vody.
Teplota při přídavku oxidačního činidla tím může podle okamžiku přídavku ležet mezi teplotou okolí a reakční teplotou příslušného procesu, přičemž vyšší teploty působí pozitivně na reakční kinetiku.
Vhodnými oxidačními činidly jsou například ozón, anoragnické rozpustné persírany, peroxid vodíku, organické peroxidy a hydroperoxidy, peroxokyse 1 iny, jako persíran amonný, persíran sodný, persíran draselný, persíran lithný, persíran vápenatý, persíran horečnatý, benzoylperoxid, cyklohexanonperoxid, acetylperoxid, lauroylperoxid, t-butylperoxid, ·>
- 6 « r
9 9 9 9 t-butylhydro-peroxid a podobně.
Přednostně se používá jako oxidační činidlo peroxid vodíku nebo anorganické persírany, zvláště přednostně se používá peroxid vodíku.
Množství přidaného oxidačního činidla se stanoví podle požadovaného stupně redukce inhibice nitrifikace v odpadní vodě. Inhibice nitrifikace, která je tolerována v odpadní vodě, se může od země k zemi měnit. Podle návodu k čističkám, které zpracovávají odpadní vodu, stačí také částečně množství síru obsahujících nitrifikačních inhibitorů redukovat tak, že se sice nedocílí úplného odstranění inhibice nitrifikace, ale příslušně se sníží špičkové hodnoty, které se dále netolerují.
Z tohoto důvodu se oxidační činidlo přidává podle požadovaného stupně redukce zbytkového množství síru obsahujícího inhibitoru nitrifikace, v molárním nedostatku až ve dvojnásobném molárním množství vhledem k síru obsahujícímu inhibitoru nitrifikace.
Přednostně se oxidační činidlo používá v množství 0,1 mol až 1 mol na mol síru obsahujícího inhibitoru nitrifikace.
Přídavkem oxidačního činidla se oxiduje síru obsahující inhibitory nitrifikace tak, že se dostatečně až zcela odstraní inhibice nitrifikačního procesu v biologických čističkách.
Zvláště přednostně se způsob používá při výrobě kyseliny fumarové z kyseliny maleinové za použití thioami dových sloučenin vzorce (I) jako izomeračního katalyzátoru. Jako thioamidová sloučenina ,je opět zvláště přednostní thiomočovina.
Oxidační činidlo, přednostně peroxid vodíku nebo • · • 4 • 4 · · 4444 .i...............
- Ί anorganické persírany, zvláště přednostně peroxid vodíku, se k reakční směsi přidávají přednostně přímo po ukončení izomerační reakce a reakční směs se míchá.
Teplota při přídavku odpovídá přednostně isomerační teplotě, to znamená činí 80 až 90 °C. Případně je však také možné reakční směs před přídavkem oxidačního činidla ochladit.
Přednostní množství oxidačního činidla činí 0,1 až 1 mol na mol sloučeniny katalyzátoru.
Doba míchání závisí na teplotě při přídavku a činí přednostně od 1 do 120 minut, zvláště přednostně od 10 do 30 minut.
Je však také možné, že se oxidační činidlo přidá teprve později, po oddělení trans-izomerů, přímo do odpadní vody. Přídavek přitom může nastat až krátce před zpracováním odpadní vody v čističce.
Způsobem podle vynálezu se docílí jednoduše a hospodárně redukce zbytkového množství síru obsahujících nitrifikačních inhibitorů v odpadní vodě na předem stanovenou hodnotu. Přímý přídavek oxidačního činidla k reakčním směsím, případně reakčním činidlům přitom nemá negativní účinky ani na průběh reakce ani na kvalitu výroby.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 (Standard)
Do reakční nádoby s míchačkou, topením, thermometrem a zpětným chladičem bylo dáno 220 g (1,9 mol) kyseliny male i nové ve formě 20 % η í h o vodnatého roztoku, který zůstal jako prací voda při výrobě anhydridu kyseliny f t alo v é. Vedle * · • · kyseliny maleinové obsahuje roztok ještě 1 % kyseliny benzoové, 1,4 % kyseliny ftalové a malé množství dále neprověřovaných pevných a rozpustných dehtovitých podílů. Podíl kyseliny fumarové byl pod 0,2 %.
Inhibice nitrifikace roztoku kyseliny maleinové byla měřena obvyklým postupem podle DIN EN 29888. Výsledek měření poskytuje zředění zkoušky, při kterém se při testu odbourání nepřekročí stanovený inhibiční práh (EC 20). Pro použitý roztok kyseliny maleinové byla nalezena hodnota 1:260 (EC20).
Po ohřevu na 90 °C bylo přidáno 7,9 g (104 mmol) thiomočoviny ve formě 33 %ního teplého vodnatého roztoku a 2 hodiny mícháno při 90 °C. Takto získaná suspenze se ochladila a filtrovala. Stanovením inhibice nitrofikace filtrátti se obdrží hodnota 1:9110 (EC20).
Filtrační koláč se rozpustil ve vařící vodě, smíchal se s aktivním uhlím a filtrační pomocnou látkou a za tepla se filtroval. Filtrát se ochladil a filtrovala se vznikající usazenina. Po usušení filtračního koláče se obdrželo 192 g (1, 653 mol) kyseliny fumarové (výtěžek 87 %).
Příklad 2 (Podstochiometrické zpracování H2O2)
Analogicky s příkladem 1 bylo ohřáto 220 g (1,9 mol) kyseliny maleinové ve formě 20 %n í ho vodnatého roztoku na 90 °C. Jako v předchozím příkladě bylo přidáno 7,9 g (104 mmol) thiomočoviny ve formě 33 %n í ho teplého vodnatého roztoku a mícháno 2 hodiny při 90 °C.
Potom bylo přidáno 5,9 g 30 %ního peroxidu vodíku (52 mmol). Po dalších 15 min míchání ukázal negativní peroxidový test, že se peroxid vodíku úplně zreagoval thionočovinou. Reakční roztok se filtroval a analogicky s příkladem 1 se
J .1 • ·.
• ·
stanovila nitrifikační inhibice filtrátu. Byla změřena hodnota 1:3450 (EC20).
F iltračn í Ani ve výtěžku (HPLC-analýza a zjištěny rozdíly.
koláče byly zpracovány (192 g) ani kvali tě peroxidový test) nebyly jako v příkladě 1. kyseliny fumarové proti příkladu 1
Příklad 3 (Stochiometrické zpracování H2O2)
Analogicky s příkladem 1 bylo 220 g (1,9 mol) kyseliny maleinové ve formě 20 Xního roztoku ohřáto na teplotu 90 °C. Potom se přidalo 7,9 g (104 mmol) thiomočoviny ve formě 33 %ního teplého vodnatého roztoku a 2 hodiny se míchalo při 90 °C. Po přídavku 11,8 g 30 %ního peroxidu vodíku (104 mmol H2O2) a dalších 15 minutách míchaní ukázal negativní peroxidový test, že se peroxid vodíku zcela zreagoval s thiomočovinou. Reakční roztok se filtroval a byla stanovena inhibice nitrifikace filtrátu jako v příkladě 1. Byla nelezena hodnota 1:680 (EC20).
Filtrační koláč se zpracoval analogicky jako v příkladě 1. Ve srovnání s příkladem 1 nebyly zjištěny rozdíly ani ve výtěžku (192 g) ani v kvalitě kyseliny fumarové (HPLC-analýza a peroxidový test).

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1, Způsob redukce množství nitrifikaci inhibujících sloučenin síry v reakčních roztocích získaných pomocí sloučenin obsahujících síru katalyžovanou přeměnou α,β-nenasycených karboxylových kyselin na příslušné trans-i zomery., případně cis-izomery, vyznačující se tím, že se k reakční směsi získané po ukončení izomerace přidá oxidační činidlo v molárním nedostatku až maximálně ve dvojnásobném molárním množství, vztaženo na sloučeninu katalyzátoru, a následně se izoluje příslušný trans-izomer, případně cis-izomer, čisti se a vzniklá odpadní voda se odvádí k biologickému čištění .
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se oxidační který obsahuje jako obsahující síru činidlo přidá k reakčnímu roztoku, nitrifikaci inhibující sloučeninu sloučeninu ze skupiny thioamidových sloučenin, thiokyanáty, thiazoly nebo thi osemi karbaz idy.
    Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že obsahuje jako nitrifikaci inhibující sloučeninu obsahující síru thioamidovou sloučeninu vzorce I
    X.
    R' nr1r2 (I) ve kterém R značí H, Ci-C20-a.lkyl nebo alkenyl, benzyl, naftyl nebo NRi R2 a R1 a H, nebo Ci-Cio-a.lkyl.
    R2 jsou stejné nebo různé a značí
    Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako oxidační činidlo používá ozón, anorganické rozpustné • · « · a · * · • · persírany, peroxid vodíku, organické peroxidy a hydroperoxidy nebo peroxokyse1 iny.
    Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že se jako oxidační činidlo používá peroxid vodíku nebo anorganické persírany.
    Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se přeměnou a,β-nenasycených karboxylových kyselin na příslušné trans-izomery, katalyzovanou pomocí síru obsahujících sloučenin, působí za použití thioamidových sloučenin vzorce (I) jako izomeračního katalyzátoru na kyselinu maleinovou, přičemž se vyrobí kyselina fumarová.
    Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se oxidační činidlo přidává v množství 0,1 až 1 mol na mol sloučeniny katalyzátoru.
    Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se oxidační činidlo přidává k reakční směsi přímo po ukončení izomerace při teplotě izomerace, reakční směs se míchá a následně se z reakční směsi izoluje trans-izomer, případně cis-izomer.
CZ20004336A 1999-11-22 2000-11-21 Způsob redukce množství nitrifikaci inhibujících sloučenin síry CZ20004336A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0197399A AT408218B (de) 1999-11-22 1999-11-22 Verfahren zur reduktion der menge an schwefelhältigen nitrifikationshemmern in prozessabwässern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004336A3 true CZ20004336A3 (cs) 2001-08-15

Family

ID=3525064

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004336A CZ20004336A3 (cs) 1999-11-22 2000-11-21 Způsob redukce množství nitrifikaci inhibujících sloučenin síry

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6387280B1 (cs)
EP (1) EP1101754A3 (cs)
JP (1) JP2001191084A (cs)
AT (1) AT408218B (cs)
AU (1) AU7175600A (cs)
CA (1) CA2324635A1 (cs)
CZ (1) CZ20004336A3 (cs)
HU (1) HUP0004645A3 (cs)
IL (1) IL139770A0 (cs)
NZ (1) NZ507975A (cs)
SK (1) SK16682000A3 (cs)
TR (1) TR200003446A2 (cs)
TW (1) TW546288B (cs)
ZA (1) ZA200006801B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104098222B (zh) * 2014-06-10 2015-08-05 南京德磊科技有限公司 污水处理系统
CN114314796A (zh) * 2021-12-29 2022-04-12 北京师范大学 一种具有活化过硫酸盐和增溶氯代烃双重功能的材料

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB719446A (en) * 1951-12-29 1954-12-01 Monsanto Chemicals Production of fumaric acid
JPS5394445A (en) * 1977-01-31 1978-08-18 Tokyo Yuuki Kagaku Kougiyou Kk Method of treating waste water
BE871436A (fr) * 1978-10-20 1979-02-15 Centre Rech Metallurgique Procede pour epurer les eaux residuaires.
JPS6018477B2 (ja) * 1979-06-26 1985-05-10 三菱電機株式会社 過酸化水素添加オゾン廃水処理方法
JPS56158192A (en) * 1980-05-09 1981-12-05 Hitachi Plant Eng & Constr Co Ltd Treatment of waste water
SU1028607A1 (ru) * 1980-11-05 1983-07-15 Государственный научно-исследовательский и проектный институт по обогащению руд цветных металлов "Казмеханобр" Способ очистки сточных вод от тиомочевинных элюатов
DE3125452C2 (de) 1981-06-29 1985-09-12 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zum Entgiften und zum Absenken des CSB und des BSB in kontinuierlichen Abwasserströmen mit wechselnden Gehalten verschiedener oxidierbarer Inhaltsstoffe mit Wasserstoffperoxid
JPS59189996A (ja) * 1983-04-13 1984-10-27 Denka Consult & Eng Co Ltd 廃水中の難分解性cod除去方法
SU1303560A1 (ru) * 1984-07-27 1987-04-15 Московский институт стали и сплавов Способ очистки циансодержащих сточных вод
JPS6256446A (ja) * 1985-09-06 1987-03-12 Mitsubishi Metal Corp 2,2,2−トリフルオロエタノ−ルの精製方法
US5180500A (en) * 1987-07-01 1993-01-19 Dowell Schlumberger Incorporated Chemical removal of thiourea from hydrochloric acid
US4822494A (en) * 1987-07-01 1989-04-18 Dowell Schlumberger Incorporated Chemical removal of thiourea from hydrochloric acid
US5169532A (en) * 1991-07-08 1992-12-08 Homestake Mining Company Method for biological removal of cyanides, thiocyanate and toxic heavy metals from highly alkaline environments
JPH1133571A (ja) * 1997-07-17 1999-02-09 Kurita Water Ind Ltd 廃水の処理方法

Also Published As

Publication number Publication date
US6387280B1 (en) 2002-05-14
SK16682000A3 (sk) 2002-01-07
NZ507975A (en) 2002-05-31
EP1101754A3 (de) 2003-01-22
HU0004645D0 (cs) 2001-02-28
EP1101754A2 (de) 2001-05-23
ZA200006801B (en) 2001-06-05
TR200003446A2 (tr) 2001-06-21
CA2324635A1 (en) 2001-05-22
AT408218B (de) 2001-09-25
HUP0004645A3 (en) 2003-04-28
JP2001191084A (ja) 2001-07-17
ATA197399A (de) 2001-02-15
TW546288B (en) 2003-08-11
IL139770A0 (en) 2002-02-10
HUP0004645A2 (en) 2002-08-28
AU7175600A (en) 2001-05-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2005136367A (ru) Способ обработки сброженного осадка
ATE204311T1 (de) Melaminpolymetaphosphat und verfahren zu seiner herstellung
CZ20004336A3 (cs) Způsob redukce množství nitrifikaci inhibujících sloučenin síry
WO2007047648A3 (en) Process for disinfection of sewage sludge
CN106518840B (zh) 一种2-氯噻吩-5-甲酸的合成方法
US4007221A (en) Manufacture of nuclear-iodinated iodine compounds of aromatic character
JP2004250451A (ja) ベンゾチアゾリルスルフェンアミドの製造方法
US2851490A (en) Guanyl aliphatic mono-carboxylic acids
EP3713881A1 (en) Process for the treatment of a phosphite-containing waste stream
EP3789352B1 (en) Process for treatment of wastewater containing phenol, aniline or derivatives thereof
KR100427160B1 (ko) 디아조화제를첨가하여카벤다짐의부산물함량을감소시키는방법
JPH0228394B2 (ja) Nanseibunkaiseijukyakuhinnohaisuishoriho
RU2153510C2 (ru) Резиновая смесь с пластификатором-структурирующим агентом
WO2020045289A1 (ja) 排水処理方法
WO2024141928A1 (en) A process for the preparation of 2,2'-dithiobisbenzothiazole
CS258693B1 (en) Method of formaldehyde's bonded forms containing waste waters' biological cleaning efficiency increase
RU1790599C (ru) Способ осветлени технического рыбьего жира
US2950327A (en) Preparation of pentaerythritol
JPH01199690A (ja) 化学洗浄廃液の処理方法
JPH08217767A (ja) 3−[2−(ベンゾチアゾリル)チオ]プロピオン酸の製造方法
CN111003848A (zh) 一种含膦酸酯和/或亚膦酸酯废水的处理方法
JP2007230971A (ja) 4−ヒドロキシ−2、2、6、6−テトラメチルピペリジン−1−オンの製造方法
JP2001239274A (ja) 着色排水の処理方法
JPS6257399B2 (cs)
JP2009203148A (ja) 二水石膏の製造方法