SK16682000A3 - Spôsob redukcie množstva nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín síry - Google Patents

Spôsob redukcie množstva nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín síry Download PDF

Info

Publication number
SK16682000A3
SK16682000A3 SK1668-2000A SK16682000A SK16682000A3 SK 16682000 A3 SK16682000 A3 SK 16682000A3 SK 16682000 A SK16682000 A SK 16682000A SK 16682000 A3 SK16682000 A3 SK 16682000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
sulfur
nitrification
oxidizing agent
compounds
process according
Prior art date
Application number
SK1668-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Curt Zimmermann
Helmut Sengstschmid
Willibald Scheuchenstuhl
Original Assignee
Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh filed Critical Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh
Publication of SK16682000A3 publication Critical patent/SK16682000A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/347Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups
    • C07C51/353Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/902Materials removed
    • Y10S210/903Nitrogenous
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/902Materials removed
    • Y10S210/908Organic

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu, ktorým sa zvyškové množstvo síru obsahujúcich nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín, ktoré sa používajú ako izomerizačný katalyzátor pri premene α,β-nenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, prípadne cis-izoméry, redukuje tak, že pri spracovaní v biologických čistiarňach nedochádza k inhibícii nitrifikácie.
Doterajší stav techniky
Pri procesoch v priemyselnom meradle v princípe vznikajú najrôznejšie odpady, ktoré sa musia odstrániť bez zaťaženia prostredia. Problém pri odstraňovaní odpadových vôd z výrobných postupov a podobne, predstavuje ich zaťaženie zlúčeninami obsahujúcimi síru. Ako nebezpečná substancia bola Environmental Protection agency označená tiomočovina. Ako je známe pôsobí ako inhibítor pri nitrifikačných procesoch v biologických čistiarňach. Najmä pri odstraňovaní dusíka a fosforu je stupeň nitrifikácie limitujúci pre výkon biologických čistiarní. Takéto čistiarne reagujú preto na špeciálne v priemyselných odpadových vodách obsiahnuté inhibítory senzibilné. Pretože síru obsahujúce zlúčeniny pôsobia tiež ako inhibítory nitrifikácie, je preto potrebné obsah týchto zlúčenín v odpadovej vode z výrobného postupu pred odvedením do biokanálu redukovať.
Na to sa môžu nitrifikáciu inhibujúce zlúčeniny odstrániť buď úplne alebo sa môže ich obsah redukovať tak, že zodpovedá rozsahom pre z hľadiska životného prostredia priaznivé odstránenie pomocou biologických čistiarní. Pod síru obsahujúcimi inhibítormi nitrifikácie sa pritom rozumejú okrem tiomočoviny zlúčeniny síry, ako tioamidová zlúčenina, tiokyanáty, tiazoly alebo tiosemikarbazidy, ktoré sa hojne používajú, medzi iným pri výrobe a modifikácii umelých živíc, pri výrobe farmaceutík a priemyselných čistiacich prostriedkov, r r ŕ * ďalej sa používajú ako antioxidanty a ako izomerizačné katalyzátory pri premene α,β-nenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, prípadne cisizoméry.
Možnosť odstránenia takto znečistenej odpadovej vody predstavuje spaľovanie, termický rozklad použitím NaOH pri zvýšenej teplote po dlhší časový interval (napríklad 4 dni) alebo reakcia s chlórnanom sodným. Nevýhodami týchto postupov sú jednak nákladné čistenie odpadových plynov (denox a odsírenie) a tým spôsobené zvýšené náklady a taktiež časové straty a jednak pri reakcii s chlórnanom sodným vznikajú nebezpečné chlórované organické zlúčeniny.
Ako zlepšenie sa v patente US 4,822,494 navrhuje dvojstupňový spôsob odstránenia tiomočoviny z použitých čistiacich roztokov kyseliny chlorovodíkovej, pri ktorom sa v prvom stupni roztok rozpúšťa hydroxidom alkalických kovov alebo hydroxidom kovov alkalických zemín až aspoň k dosiahnutiu hodnoty pH 12 a v druhom stupni sa najskôr pridajú aspoň 4 móly peroxidu vodíka na mol tiomočoviny a následne sa pridá chlórnan alkalických kovov alebo chlórnan kovov alkalických zemín, čím sa tiomočovina oxiduje na močovinu, ktorá sa potom úplne rozloží. Tento spôsob je však značne nákladný a tým nehospodárny.
Podstata vynálezu
Úlohou predloženého vynálezu je preto nájsť jednoduchý spôsob, pomocou ktorého sa množstvo síru obsahujúcich zlúčenín inhibujúcich nitrifikáciu, ktoré sa používajú ako izomerizačný katalyzátor pri premene α,β-nenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, prípadne cis-izoméry, redukuje tak, že je zaistené z hľadiska životného prostredia priaznivé odstránenie odpadovej vody z výrobného procesu.
Táto úloha sa neočakávane vyrieši jednoduchým prídavkom oxidačného činidla, v molárnom nedostatku až v dvojnásobnom molárnom množstve, do roztoku znečisteného nitrifikačným inhibítorom obsahujúcim síru, respektíve do reakčného roztoku, získaného reakciou α,β-nenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, prípadne cis-izoméry, pričom odpadá nastavenie na bázické hodnoty pH a prídavok sa môže uskutočniť ešte pred izoláciou reakčných produktov.
Predmetom predloženého vynálezu je preto spôsob redukcie množstva nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín síry v reakčných roztokoch získaných pomocou zlúčenín obsahujúcich síru katalyzovanou premenou α,β-nenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, prípadne cis-izoméry, charakterizovaný tým, že sa k reakčnej zmesi získanej po ukončení izomerizácie pridá oxidačné činidlo v molárnom nedostatku až maximálne v dvojnásobnom molárnom množstve, vztiahnuté na zlúčeninu katalyzátora a následne sa známym spôsobom izoluje príslušný trans-izomér, prípadne cis-izomér a čistí sa a vzniknutá odpadová voda sa odvádza na biologické čistenie.
Podľa vynálezu sa množstvo síru obsahujúcich nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín v reakčnom roztoku získanom zlúčeninami obsahujúcimi síru katalyzovanou premenou α,β-nenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, prípadne cis-izoméry, redukuje, takže sa môže odpadová voda získaná pri tejto reakcii bez problémov odvádzať na biologické čistenie.
Pod síru obsahujúcimi inhibítormi nitrifikácie sa pritom rozumejú zlúčeniny síry ako tioamidová zlúčenina, tiokyanáty, tiazoly alebo tiosemikarbazidy. Výhodné sú tioamidové zlúčeniny.
Vhodné tioamidové zlúčeniny sú pritom zlúčeniny vzorca I R nr,r2 v ktorom
R znamená H, CrC2o-alkyl alebo alkenyl, benzyl, naftyl alebo NRiR2,
R, a R2 môžu byť rovnaké alebo rôzne a znamenajú H alebo Ci-Cw-alkyl. Pod alkylovými alebo alkenylovými radikálmi sa pritom rozumejú radikály, ktoré môžu byť lineárne, cyklické alebo rozvetvené, ako metyl, etyl, i-propyl, npropyl, n-butyl, t-butyl, hexyl, dodecyl, cyklopentén, cyklopentametylén a podobne.
Príkladom sú tioformamid, tioacetamid, tiopropiónamid, tiobutyramid, tiovaleramid, tiododecylamid, tiobenzamid, tionaftamid, tioakrylamid, tio-N-metylacetamid, tio-N.N-dimetyl-acetamid, tio-N.N-dietyl-acetamid, tio-Ncyklopentametylén-benzamid, tiomočovina a podobne.
Výhodne znamená R radikál NRiR2. Obzvlášť výhodne znamená R radikál NR1R2 a R( a R2 znamenajú vodík. Obzvlášť výhodnou tioamidovou zlúčeninou je tiomočovina.
Spôsob podľa vynálezu sa používa pri premene nenasýtených zlúčenín, ako α,β-nenasýtených karboxylových kyselín, na príslušné trans-izoméry, prípadne cis-izoméry. Výhodne ša spôsob podľa vynálezu používa pri premene kyseliny maleínovej na kyselinu fumárovú.
Pri spracovaní reakčných roztokov získaných vyššie uvedenými postupmi, napríklad pri izolácii trans-izomérov z reakčnej zmesi znečistenej zlúčeninou síry, použitou ako katalyzátor, filtráciou, pokračujú tieto nitrifikáciu inhibujúce zlúčeniny síry napríklad prostredníctvom oddeleného matečného lúhu do odpadovej vody.
Na redukciu množstva síru obsahujúcich inhibítorov nitrifikácie sa k reakčnej zmesi, získanej vyššie uvedenými postupmi, prípadne roztoku, pridá vhodné oxidačné činidlo. Prídavok sa uskutočňuje výhodne priamo po ukončenej reakcii, ešte pred vlastným spracovaním reakčného roztoku. Tak sa napríklad pri výrobe kyseliny fumárovej z kyseliny maleínovej pridá oxidačné činidlo k reakčnému roztoku priamo po ukončení izomerizácie, ešte pred izoláciou kyseliny fumárovej.
Neočakávane pritom nenastáva negatívny vplyv na priebeh reakcie alebo kvalitu produkcie. Ďalej nie je potrebné reakčný roztok alkalický nastavovať a/alebo meniť teplotu reakčnej zmesi.
Prídavok však tiež môže byť prípadne uskutočnený po spracovaní reakčného roztoku až krátko pred biologickým spracovaním odpadovej vody.
Teplota pri prídavku oxidačného činidla tak môže ležať medzi teplotou okolia a reakčnou teplotou príslušného procesu, pričom vyššie teploty pôsobia pozitívne na reakčnú kinetiku.
Vhodnými oxidačnými činidlami sú napríklad ozón, anorganické rozpustné persírany, peroxid vodíka, organické peroxidy a hydroperoxidy, peroxokyseliny, ako persíran amónny, persíran sodný, persíran draselný, persíran lítny, persíran vápenatý, persíran horečnatý, benzoylperoxid, cyklohexanónperoxid, acetyl peroxid, lauroylperoxid, t-butylperoxid, t-butylhydroperoxid a podobne.
Výhodne sa ako oxidačné činidlá používajú peroxid vodíka alebo anorganické persírany, obzvlášť výhodne sa používa peroxid vodíka.
Množstvo pridaného oxidačného činidla sa stanoví podľa požadovaného stupňa redukcie inhibície nitrifikácie v odpadovej vode. Inhibícia nitrifikácie, ktorá je tolerovaná v odpadovej vode, sa môže v rôznych krajinách meniť. Podľa návodu k čističkám, ktoré spracovávajú odpadovú vodu, stačí tiež čiastočne množstvo síru obsahujúcich nitrifikačných inhibítorov redukovať tak, že sa síce nedocieli úplné odstránenie inhibície nitrifikácie, ale príslušne sa znížia maximálne hodnoty, ktoré sa ďalej netolerujú.
Z tohto dôvodu sa oxidačné činidlo pridáva podľa požadovaného stupňa redukcie zvyškového množstva síru obsahujúceho inhibítora nitrifikácie, v molárnom nedostatku až v dvojnásobnom molárnom množstve vzhľadom na síru obsahujúci inhibítor nitrifikácie.
Výhodne sa oxidačné činidlo používa v množstve 0,1 mol až 1 mol na mol síru obsahujúceho inhibítora nitrifikácie.
Prídavkom oxidačného činidla sa oxidujú síru obsahujúce inhibítory nitrifikácie tak, že sa dostatočne až úplne odstráni inhibícia nitrifikačného procesu v biologických čističkách.
Obzvlášť výhodne sa spôsob používa pri výrobe kyseliny fumárovej z kyseliny maleínovej s použitím tioamidových zlúčenín vzorca (I) ako izomerizačného katalyzátora. Ako tioamidová zlúčenina je opäť obzvlášť výhodná tiomočovina.
Oxidačné činidlo, výhodne peroxid vodíka alebo anorganické persírany, obzvlášť výhodne peroxid vodíka, sa k reakčnej zmesi pridávajú výhodne priamo po ukončení izomerizačnej reakcie a reakčná zmes sa mieša.
Teplota pri prídavku zodpovedá výhodne izomerizačnej teplote, to znamená, že je 80 až 90 °C. Prípadne je však tiež možné reakčnú zmes pred prídavkom oxidačného činidla ochladiť.
Výhodné množstvo oxidačného činidla je 0,1 až 1 mol na mol zlúčeniny katalyzátora.
Čas miešania závisí od teploty pri prídavku a je výhodne od 1 do 120 minút, obzvlášť výhodne od 10 do 30 minút.
Je však tiež možne, že sa oxidačné činidlo pridá až neskôr, po oddelení trans-izomérov, priamo do odpadovej vody. Prídavok pritom môže nastať až krátko pred spracovaním odpadovej vody v čističke.
Spôsobom podľa vynálezu sa docieli jednoducho a hospodárne redukcia zvyškového množstva síru obsahujúcich nitrifikačných inhibítorov v odpadovej vode na vopred stanovenú hodnotu. Priamy prídavok oxidačného činidla k reakčným zmesiam, prípadne reakčným činidlám pritom nemá negatívne účinky ani na priebeh reakcie ani na kvalitu výroby.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 (Štandard)
Do reakčnej nádoby s miešadlom, ohrevom, teplomerom a spätným chladičom sa umiestnilo 220 g (1,9 mol) kyseliny maleínovej vo forme 20 % vodného roztoku, ktorý, zostal ako pracia voda pri výrobe anhydridu kyseliny ftalovej. Okrem kyseliny maleínovej obsahuje roztok ešte 1 % kyseliny benzoovej, 1,4 % kyseliny ftalovej a malé množstvá ďalej nepreverovaných pevných a rozpustných dechtovitých podielov. Podiel kyseliny fumárovej bol pod 0,2 %.
Inhibícia nitrifikácie roztoku kyseliny maleínovej bola meraná zvyčajným postupom podľa DIN EN 29888. Výsledok merania poskytuje zriedenie skúšky, pri ktorom sa pri teste odbúrania neprekročí stanovený inhibičný prah (EC20). Pre použitý roztok kyseliny maleínovej bola nájdená hodnota 1:260 (EC20).
Po ohreve na 90 °C sa pridalo 7,9 g (104 mmol) tiomočoviny vo forme 33 % teplého vodného roztoku a zmes sa 2 hodiny miešala pri 90 °C. Takto získaná suspenzia sa ochladila a prefiltrovala. Stanovením inhibície nitrifikácie filtrátu sa získa hodnota 1:9110 (EC20).
Filtračný koláč sa rozpustil vo vriacej vode, zmiešal sa s aktívnym uhlím a filtračnou pomocnou látkou a za tepla sa filtroval. Filtrát sa ochladil a filtrovala sa vznikajúca usadenina. Po usušení filtračného koláča sa získalo 192 g (1,653 mol) • * * kyseliny fumárovej (výťažok 87 %).
Príklad 2 (Podstechiometrické spracovanie H2O2)
Analogicky s príkladom 1 sa ohrialo 220 g (1,9 mol) kyseliny maleínovej vo forme 20 % vodného roztoku na 90 °C. Ako v predchádzajúcom príklade sa pridalo 7,9 g (104 mmol) tiomočoviny vo forme 33 % teplého vodného roztoku a miešalo sa 2 hodiny pri 90 °C.
Potom sa pridalo 5,9 g 30 % peroxidu vodíka (52 mmol). Po ďalších 15 min. miešania ukázal negatívny peroxidový test, že peroxid vodíka úplne zreagoval s tiomočovinou. Reakčný roztok sa filtroval a analogicky s príkladom 1 sa stanovila nitrifikačná inhibícia filtrátu. Bola nameraná hodnota 1:3450 (EC20).
Filtračné koláče boli spracovávané ako v príklade 1. Ani vo výťažku (192 g) ani v kvalite kyseliny fumárovej (HPLC-analýza a peroxidový test) neboli oproti príkladu 1 zistené rozdiely.
Príklad 3 (Stechiometrické spracovanie H2O2) fe
Analogicky s príkladom 1 sa 220 g (1,9 mol) kyseliny maleínovej vo forme 20 % roztoku ohrialo na teplotu 90 °C. Potom sa pridalo 7,9 g (104 mmol) tiomočoviny vo forme 33 % teplého vodného roztoku a 2 hodiny sa miešalo pri 90 °C. Po prídavku 11,8 g 30 % peroxidu vodíka (104 mmol H2O2) a ďalších 15 minútach miešania ukázal negatívny peroxidový test, že peroxid vodíka úplne zreagoval s tiomočovinou. Reakčný roztok sa prefiltroval a bola stanovená inhibícia nitrifikácie filtrátu ako v príklade 1. Zistená hodnota bola 1:680 (EC20).
Filtračný koláč sa spracoval analogicky ako v príklade 1. V porovnaní s príkladom 1 neboli zistené rozdiely ani vo výťažku (192 g) ani v kvalite kyseliny fumárovej (HPLC-analýza a peroxidový test).

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob redukcie množstva nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín síry v reakčných roztokoch získaných pomocou zlúčenín obsahujúcich síru katalyzovanou premenou α,β-nenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, prípadne cis-izoméry, vyznačujúci sa tým, že sa k reakčnej zmesi získanej po ukončení izomerizácie pridá oxidačné činidlo v molárnom nedostatku až maximálne v dvojnásobnom molárnom množstve, vztiahnuté na zlúčeninu katalyzátora a následne sa izoluje príslušný trans-izomér, prípadne cis-izomér, čistí sa a vzniknutá odpadová voda sa odvádza na biologické čistenie.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa oxidačné činidlo pridá k reakčnému roztoku, ktorý obsahuje ako nitrifikáciu inhibujúcu zlúčeninu obsahujúcu síru zlúčeninu zo skupiny tioamidových zlúčenín, tiokyanáty, tiazoly alebo tiosemikarbazidy.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že obsahuje ako nitrifikáciu inhibujúcu zlúčeninu obsahujúcu síru tioamidovú zlúčeninu vzorca I
    S
    R' (I) v ktorom
    R znamená H, Ci-Ca-álkyl alebo alkenyl, benzyl, naftyl alebo NRjR2 a
    Rt a R2 sú rovnaké alebo rôzne a znamenajú H alebo Ci-C10-alkyl.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa ako oxidačné činidlo používa ozón, anorganické rozpustné persírany, peroxid vodíka, organické peroxidy a hydroperoxidy alebo peroxokyseliny.
    g
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa ako oxidačné činidlo používa peroxid vodíka alebo anorganické persírany.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa premenou α,βnenasýtených karboxylových kyselín na príslušné trans-izoméry, katalyzovanou pomocou síru obsahujúcich zlúčenín, pôsobí s použitím tioamidových zlúčenín vzorca (I) ako izomerizačného katalyzátora na kyselinu maleínovú, pričom sa vyrobí kyselina fumárová.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa oxidačné činidlo pridáva v množstve 0,1 až 1 mol na mol zlúčeniny katalyzátora.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa oxidačné činidlo pridáva k reakčnej zmesi priamo po ukončení izomerizácie pri teplote izomerizácie, reakčná zmes sa mieša a následne sa z reakčnej zmesi izoluje trans-izomér, prípadne cis-izomér.
SK1668-2000A 1999-11-22 2000-11-03 Spôsob redukcie množstva nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín síry SK16682000A3 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0197399A AT408218B (de) 1999-11-22 1999-11-22 Verfahren zur reduktion der menge an schwefelhältigen nitrifikationshemmern in prozessabwässern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK16682000A3 true SK16682000A3 (sk) 2002-01-07

Family

ID=3525064

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1668-2000A SK16682000A3 (sk) 1999-11-22 2000-11-03 Spôsob redukcie množstva nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín síry

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6387280B1 (sk)
EP (1) EP1101754A3 (sk)
JP (1) JP2001191084A (sk)
AT (1) AT408218B (sk)
AU (1) AU7175600A (sk)
CA (1) CA2324635A1 (sk)
CZ (1) CZ20004336A3 (sk)
HU (1) HUP0004645A3 (sk)
IL (1) IL139770A0 (sk)
NZ (1) NZ507975A (sk)
SK (1) SK16682000A3 (sk)
TR (1) TR200003446A2 (sk)
TW (1) TW546288B (sk)
ZA (1) ZA200006801B (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104098222B (zh) * 2014-06-10 2015-08-05 南京德磊科技有限公司 污水处理系统
CN114314796A (zh) * 2021-12-29 2022-04-12 北京师范大学 一种具有活化过硫酸盐和增溶氯代烃双重功能的材料

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB719446A (en) * 1951-12-29 1954-12-01 Monsanto Chemicals Production of fumaric acid
JPS5394445A (en) * 1977-01-31 1978-08-18 Tokyo Yuuki Kagaku Kougiyou Kk Method of treating waste water
BE871436A (fr) * 1978-10-20 1979-02-15 Centre Rech Metallurgique Procede pour epurer les eaux residuaires.
JPS6018477B2 (ja) * 1979-06-26 1985-05-10 三菱電機株式会社 過酸化水素添加オゾン廃水処理方法
JPS56158192A (en) * 1980-05-09 1981-12-05 Hitachi Plant Eng & Constr Co Ltd Treatment of waste water
SU1028607A1 (ru) * 1980-11-05 1983-07-15 Государственный научно-исследовательский и проектный институт по обогащению руд цветных металлов "Казмеханобр" Способ очистки сточных вод от тиомочевинных элюатов
DE3125452C2 (de) 1981-06-29 1985-09-12 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zum Entgiften und zum Absenken des CSB und des BSB in kontinuierlichen Abwasserströmen mit wechselnden Gehalten verschiedener oxidierbarer Inhaltsstoffe mit Wasserstoffperoxid
JPS59189996A (ja) * 1983-04-13 1984-10-27 Denka Consult & Eng Co Ltd 廃水中の難分解性cod除去方法
SU1303560A1 (ru) * 1984-07-27 1987-04-15 Московский институт стали и сплавов Способ очистки циансодержащих сточных вод
JPS6256446A (ja) * 1985-09-06 1987-03-12 Mitsubishi Metal Corp 2,2,2−トリフルオロエタノ−ルの精製方法
US4822494A (en) * 1987-07-01 1989-04-18 Dowell Schlumberger Incorporated Chemical removal of thiourea from hydrochloric acid
US5180500A (en) * 1987-07-01 1993-01-19 Dowell Schlumberger Incorporated Chemical removal of thiourea from hydrochloric acid
US5169532A (en) * 1991-07-08 1992-12-08 Homestake Mining Company Method for biological removal of cyanides, thiocyanate and toxic heavy metals from highly alkaline environments
JPH1133571A (ja) * 1997-07-17 1999-02-09 Kurita Water Ind Ltd 廃水の処理方法

Also Published As

Publication number Publication date
AU7175600A (en) 2001-05-24
CZ20004336A3 (cs) 2001-08-15
ATA197399A (de) 2001-02-15
HU0004645D0 (sk) 2001-02-28
JP2001191084A (ja) 2001-07-17
AT408218B (de) 2001-09-25
IL139770A0 (en) 2002-02-10
TW546288B (en) 2003-08-11
EP1101754A2 (de) 2001-05-23
CA2324635A1 (en) 2001-05-22
NZ507975A (en) 2002-05-31
HUP0004645A3 (en) 2003-04-28
US6387280B1 (en) 2002-05-14
EP1101754A3 (de) 2003-01-22
HUP0004645A2 (en) 2002-08-28
ZA200006801B (en) 2001-06-05
TR200003446A2 (tr) 2001-06-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2073505A1 (fr) Procede d'elimination de l'ammoniaque des eaux residuaires
SK16682000A3 (sk) Spôsob redukcie množstva nitrifikáciu inhibujúcich zlúčenín síry
US3835047A (en) Method for treating solutions containing cyanohydrins
SK176398A3 (en) Process for the production of l-aspartic acid
HRP960449A2 (en) Process for producing n-(d-alpha-methyl-beta-mercaptopropionyl)-l-proline and intermediates thereof
CN115974809B (zh) 一种经氧转移反应制备苯并[d]异噻唑啉-3(2H)-酮的方法
FR2619809A1 (fr) Procede de preparation d'acide fumarique pur
US2851490A (en) Guanyl aliphatic mono-carboxylic acids
GB1586836A (en) Working-up of reaction mixture containing cyclohexanol and cyclohexanone
RU98122366A (ru) Усовершенствованный способ лактонизации при получении статинов
JPH0228394B2 (ja) Nanseibunkaiseijukyakuhinnohaisuishoriho
KR100235749B1 (ko) 말론산디알킬에스터의 개선된 분리방법
SI9720012A (sl) Prikladen postopek za proizvodnjo visokokvalitetnega kaptoprila
SU960132A1 (ru) Способ очистки сточных вод от органических соединений озонированием
CS258693B1 (sk) Spdsob zvýšenia účinnosti biologického čistenia odpadových vSd obsluhujúcich viazané formy formaldehydu
US4014928A (en) Process for purifying α-amino acids
JPH0244595B2 (ja) Teigenshikaiokagobutsunosankahoho
FR2760013A1 (fr) Procede de fabrication industrielle de composes de naphto-[2,3-d]-thiazole-4,9-dione
KR19990071602A (ko) 디아조화제를 첨가하여 카벤다짐의 부산물 함량을 감소시키는방법
SU1567580A1 (ru) Способ очистки 2-меркаптобензтиазола
RU1790599C (ru) Способ осветлени технического рыбьего жира
CN117700446A (zh) 一种4-(羟基甲基膦酰基)-2-羰基丁酸的制备方法
KR0185280B1 (ko) 고순도 2,2-디브로모-3-니트릴로프로피온아미드의 제조방법
JPS6257399B2 (sk)
WO1991009154A1 (fr) Desoxydant pour chaudiere et procede d'extraction de l'oxygene dissous dans l'eau d'une chaudiere