CZ18698A3 - Způsob výroby cyklopropankarboxylových kyselin - Google Patents

Způsob výroby cyklopropankarboxylových kyselin Download PDF

Info

Publication number
CZ18698A3
CZ18698A3 CZ98186A CZ18698A CZ18698A3 CZ 18698 A3 CZ18698 A3 CZ 18698A3 CZ 98186 A CZ98186 A CZ 98186A CZ 18698 A CZ18698 A CZ 18698A CZ 18698 A3 CZ18698 A3 CZ 18698A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
formula
compound
dichloro
dimethyl
trifluoro
Prior art date
Application number
CZ98186A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ293407B6 (cs
Inventor
Per Dausell Klemmensen
Hans Kolind-Andersen
Ib Winckelmann
Original Assignee
Cheminova Agro A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8098295&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ18698(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Cheminova Agro A/S filed Critical Cheminova Agro A/S
Publication of CZ18698A3 publication Critical patent/CZ18698A3/cs
Publication of CZ293407B6 publication Critical patent/CZ293407B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C61/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • C07C61/16Unsaturated compounds
    • C07C61/40Unsaturated compounds containing halogen
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C61/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • C07C61/16Unsaturated compounds
    • C07C61/35Unsaturated compounds having unsaturation outside the rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C62/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six—membered aromatic rings and containing any of the groups OH, O—metal, —CHO, keto, ether, groups, groups, or groups
    • C07C62/02Saturated compounds containing hydroxy or O-metal groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/77Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D307/93Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems condensed with a ring other than six-membered

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Způsob výroby cyklopropankarboxylových kyselin
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby cyklopropankarboxylových kyselin a také meziproduktů pro tento postup.
Dosavadní stav techniky
Estery typu cyklopropankarboxylátu jsou insekticidně účinné látky, které jsou známé jako pyrethroidy a mají velký význam vzhledem k tomu, že spojuji výjimečně dobré insekticidní vlastnosti s velmi nízkou toxicitou pro savce. Z tohoto důvodu by bylo zapotřebí nalézt ekonomicky příznivé způsoby výroby těchto látek a také nejdůležitějších meziproduktů pro výrobu těchto sloučenin.
Uvedené látky je obecně možno vyjádřit vzorcem I
la : IR, cis, Z Ib : 1RS, cis, Z
Skupina těchto pyrethroidních sloučenin s výjimečně vysokou účinností je vyjádřena vzorcem I, v němž uhlíkové atomy v polohách 1 a 3 jsou asymetrické atomy uhlíku a R se volí ze skupiny zbytků, o nichž je známo, že udělují
- 2 molekule insekticidní účinnost, jde například o R,S-alfa-kyano-3-fenoxybenzyl nebo S-alfa-kyano-3-fenoxybenzy1 nebo 2-methylbií'enyl-3-ylmethyl nebo 2,3,5,6-tetrafluor-4-methylbenzyl.
Z britského patentového spisu č. 2 000 764 (ICI) ze dne 23. března 1977 je známo, že stereoisomerní konfigurace kyselé skupiny esteru vzorce la by měla mít geometrii IR, cis, Z pro dosažení maximální insekticidní účinnosti, to znamená, že absolutní konfigurace na uhlíkovém atomu v poloze 1 je R, dva atomy vodíku na 'uhlíkových atomech v polohách 1 a 3 mají konfiguraci cis a atom chloru a cyklopropanová skupina se nacházejí na téže straně meziuhlíkové dvojné vazby.
Z tohoto důvodu má velký význam možnost připravit účinný isomer obecného vzorce I technicky i ekonomicky výhodným způsobem tak, aby bylo možno snížit na co nejnižší množství nanášené množství účinné látky s insekticidním účinkem při ošetřování zemědělských plodin a podobně.
Z toho, co již bylo uvedeno, je zřejmé, že při výrobě uvedených sloučenin obecného vzorce la je zapotřebí použít stereospecifickou chemickou syntézu nebo izolovat požadovaný stereoisomer z racemioké směsi fyzikálními postupy. Druhý z těchto postupů je obvykle nákladný a Je proto málo užíván v průmyslovém měřítku.
Ze zveřejněné dánské patentové přihlášky č. 2849/78 (Roussel-Uclaf, Ξ.Α.), podané 26. června 1978 je známo, že Biocartol dále uvedeného vzorce II je možno nechat reagovat s halogenovanou sloučeninou, obsahující jeden uhlíkový atom, například CHBro, CHC1O nebo CHCIF^ v přítomnosti silné baze za získání derivátu kyseliny cyklopropankarboxylové.
• · · · · a v · · ·
- 3 Z publikace M. Fujita, K. Rondo a T. Hiyama, Tetrahedron Letters, 27, 2139 - 2142, 1986, a také Bull. Chem. Soc. Jpn. , 60, 4385 - 4394, 1987 je také známo, že racemickou sloučeninu dále uvedeného vzorce IVb je možno připravit cyklizací 4-diazoacetoxy-5,5-dichlor-6,6,6-trifluor-2-methyl-2-hexenu v suspenzi acetylacetonátu měďnatého ve vroucím dioxanu, při tomto postupu se v posledním reakčním stupni vytvoří cyklopropanový kruh.
Mimoto se v uvedených publikacích také uvádí, že dále uvedenou racemickou sloučeninu vzorce IVb je možno připravit reakcí mezi esterem cis-3-formyl-2,2-dimethylcyklopropankarboxylové kyseliny a 1,1,l-trichlor-2,2,2-trifluorethanem v přítomnosti zinku.
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že je možno snadno připravit komerčně důležité sloučeniny obecného vzorce I tak, že se jako výchozí látka užije Biocartol vzorce II, který je možno snadno připravit v opticky čisté formě vzorce Ha z přírodně se vyskytující sloučeniny (+)-3-carenu, který byl popsán v publikacích Arun K. Mandal a další, Tetrahedron, 42, 5715, 1986, D. Bakshi, V. K. Mahindroo, R. Soman, S. Dev, Tetrahedron, 45, 767 - 774, 1989 a v dánské patentové přihlášce č. DK 5633/78 (Shell Internationale Research Maatschappij B. V.) podané 14. prosince 1978 nebo v racemické formě vzorce Hb ozoriolýzou kyseliny chryzantémové a jejích derivátů, jak bylo popsáno ve svrchu uvedených publikacích M. Fujity a dalších. Methylester kyseliny trans-3-(dimethoxymethyl·)-2,2-dímethylcyklopropankarboxylové, který se běžně dodává (např. Aldrich Chemie), může být přes hydrolýzu a epimeraci-laktonizaci rovněž zdrojem sloučeniny vzorce lib.
• · ·
Tento syntetický postup je zcela, specifický, pokud jde o stereoisomery výsledných produktů, takže geometrii sloučeniny vzorce Ila je opět možno nalézt v produktu vzorce la. Tímto způsobem je možno se vyvarovat nákladného dělení racemátu a také ztrát výtěžku při vyloučení nežidoucích isomerů.
Ila : IR, c;s lib : 1RS, cis
II
Biocartol
Dále bude na základě uvedeného reakčního schématu popsána řada nových postupů pro tvorbu (IR, cis, Z)-kyselé skupiny v pyrethroidních esterech vzorce la, v němž R znamená atom vodíku, jako výchozí Látka se užije Biocartol vzorce Ila a postupuje se přes nové meziprodukty vzorce lila a/nebo IVa podle vynálezu. Tyto syntetické postupy je také možno použít pro přípravu racemické (1RS, cis, Z)-kyselé skupiny v pyrethroidních esterech obecného vzorce Ib, v němž E” znamená atom vodíku z racemického Biocartolu vzorce lib přes nový meziprodukt vzorce Illb.
Popsány jsou rovněž syntetické postupy pro přípravu sloučenin vzorce I, v nichž R znamená atom vodíku ze sloučenin vzorce II bez izolace meziproduktů vzorce III a IV, takže postup je možno uskutečnit v jediné reakční nádobě. Meziprodukty však byly Identifikovány a charakterizovány plynovou chromatografii. Syntetické postupy je možno použít pro výrobu sloučeniny vzorce la z meziproduktu vzorce Ila a sloučeniny vzorce Ib z meziproduktu vzorce Ila.
• · · φ · φ φ · * « * φ
Α
C •Ή <
A A Α
X ΰ = ϋ, ν ϋ
Λ*
X υ . υ « η
ΰ
X υ ο υ
- 6 Součást podstaty vynálezu tvoří také sloučeniny obecného vzorce III nebo sloučeniny obecného vzorce IV, zvláště ty, v nichž X znamená atom halogenu, zejména chloru.
Výhodnými sloučeninami obecného vzorce III jsou kyse1ina cis-3-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropyl)-2,2-dimethylcyklopropankarboxylová, jde o sloučeninu vzorce Illb, v němž X znamená atom chloru, a kyselina 3-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropyl)-2,2-dimethyl-(IR,3R)-cyklopropankarboxylová, jde o sloučeninu vzorce lila, v němž X znamená atom chloru.
Sloučeniny obecných vzorců Illb a lila, v nichž X znamená atom chloru, jsou ideálními a novými výchozími látkami pro výrobu sloučenin obecných vzorců IVb a IVa, v nichž X znamená atom chloru a konečně také pro výrobu sloučenin obecného vzorce Ib a la, v nichž R znamená atom vodíku. To již bylo také uvedeno ve svrchu popsané syntéze sloučenin obecného vzorce I ze sloučeniny vzorce II přes meziprodukty obecného vzorce III a IV v jediné reakční nádobě.
Výhodnou sloučeninou obecného vzorce IV je (lR,5S)-4~(1,l-dichlor-2,2,2-trifluorethy1)-6,6-dimethyl-3-oxabicyklo/3.1.0/hexan-2-on obecného vzorce IVa, v němž X znamená atom chloru
IVa (X=C1) **·· ·· » ««··t« ·* ··· · ♦ « · · « • · * * · · ··«· • · · · · · · A ···· * · · * ·«· * 4
- 7 Sloučenina obecného vzorce IVa, v němž X znamená atom chloru, je ideální a novou výchozí látkou pro syntézu sloučenin vzorce Ia, v němž R znamená atom vodíku. Bylo totiž neočekávaně zjištěno, že při další reakcí vzniká téměř výlučně Z-isomer sloučeniny vzorce I. Vzhledem k asymetrickému atomu uhlíku, který sousedí se skupinou CXC1 a také k asymetrii ve skupině CXC1 v případě, že X má význam, odlišný od atomu chloru, mohou existovat sloučeniny lila, IVa, Illb a IVb v celé řadě isomerních forem, které nemusí být přítomny ve stejných množstvích. Podíly těchto isomerů je možno určit pomocí plynové chromatografie GC a NMR-analýzy. Ze všech isomerů je možno připravit tentýž výsledný produkt Ia nebo Ib.
NMR-analýza a GC pro výsledné produkty vzorce Ia a Ib prokazují, že se s výhodou izoluje Z-isomer, který se získá v množství 'více než 90 % produktu a surové produkty se snadno čistí až na obsah isomeru Z více než 99 %.
Vynález se týká způsobu výroby sloučenin obecného vzorce I, v němž R' znamená atom vodíku a oba vodíkové atomy na cyklopropanovém kruhu se nacházejí ve vzájemné poloze cis. Postupuje se tak, že se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce II se sloučeninou obecného vzorce CFO-CC1X_, kde X známená atom halogenu, zvláště chloru nebo bromu, v inertním prostředí, například DMF v přítomnosti přebytku kovového zinku, reakci je možno uskutečnit při teplotě v rozmezí 0 až 150, s výhodou 20 až 100 °C. V průběhu sledování reakce se reakční směs, jakmile analýza GC prokáže úplné spotřebování výchozí látky obecného vzorce II a tím i tvorbu meziproduktů vzorce III a IV a tvorbu menšího množství výsledného produktu I, smísí s dehydratačním činidlem, s výhodou anhydridem kyseliny octové, čímž okamžitě dojde k přeměně meziproduktu vzorce III na meziprodukt vzorce IV, jak je možno ověřit pomocí GC. Po uplynutí určité doby je meziprodukt vzorce IV úplně přeměněn • · · « * · « * · · • · · · · ·· · ·« · · ♦··· ·»♦♦ » fe t
- 8 na výsledný produkt obecného vzorce I, převážně ve formě Z-isomeru, v opticky čisté i racemické formě za předpokladu, že v reakční směsi je trvale přítomen nezreagovaný kovový zinek.
V případě, že se při tomto typu reakce užijí reakční činidla na bázi kovu, je možno tato činidla nahradit katalytickým množstvím téhož kovu, elektrochemicky generovaným v průběhu reakce.
Praktické provedení vynálezu bude osvětleno následujícími příklady. V těchto příkladech byly výtěžky a čistota stanoveny plynovou a/nebo kapalinovou chromatografií a také NMR-spektroskopií.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 (srovnávací příklad)
Příprava kyseliny 3-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropy1)-2,2-dimethy1-(IR,3R)-cyklopropynkarboxylové (vzorce lila, X ~ Cl) z Biocartolu vzorce Ha
K míchanému roztoku 2,84 g, 0,02 mol sloučeniny Ha a 3,36 g, 0,022 mol 1,l-dichlor-2,2,2-trifluorethanu ve směsi 5 g bezvodého DMF a 25 ml bezvodého THF, zchlazené zevním chlazením na -70 °C se pomalu přidává 27 ml 1M roztoku terc.butoxidu draselného tak, aby teplota reakční směsi zůstala nižší než -55 °C. Pak se nechají reakční složky reagovat 30 minut při téže teplotě, po této době se k reakční směsi přidá vypočítané množství koncentrovaného vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové. Po samovolném zteplání na teplotu místnísti se výsledný roztok vylije do směsi vody a methyltercbutyletheru. Vodná fáze a organická fáze se oddělí a vodná
- 9 ···* ·· • · fáze se extrahuje ještě 2 x 25 ml methylterc.butyletheru, MTBE. Organické fáze se spojí, vysuší se síranem sodným a odpaří za sníženého tlaku. Získá se 1,1 g surového produktu s čistotou 60 % při plynové chromatografií. Tento surový produkt se Čistí krystalizací z hexanu. Ve výtěžku 28 % teoretického množství se získá 0,4 g sloučeniny lila s teplotou tání 126 až 129 °C za rozkladu, čistota podle NMR-analýzy j® vyšší než 95 %.
Specifická otáčivost: /alfa/^5 = -11° (1,23 g/100 ml, THF).
1H-NMR (250 MHz, CDClj + CD3OD, ppm): 1,21 (s, 3H), 1,31 (s, 3H), 1,7 (m, 2H), 4,51 (d, J = 8,8 Hz, 1H), 4,8 (široký signál, 2H) z hlavního isomeru, 1,27 (s, 3H), 1,39 (s, 3H) , z vedlejšího isomeru.
13C-NMR (63 MHz, CBC13 + CD30D, ppm): 16,1 (q), 28,4 (s), 28,6 (q), 29,5 (d), 35,8 (d), 71,4 (d), 88,9 (gq, 32 Hz), 122,9 (qs, 282Hz), 174,8 (s).
Obdobným způsobem je možno připravit kyselinu cis-3-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-1-hydroxypropy1)-2,2-dimethylcyklopropankarboxylovou vzorce Illb, v němž X = Cl ze sloučeniny vzorce lib.
Teplota tání 127 až 130 °C.
iH-NMR (250 MHz, CDC1?, ppm): 1,24 (s, 3H), 1,31 (s, 3H),
1,8 (m, 2H), 4,50 (d, 8,6 Hz, 1H) .
13C,NMR (63 MHz. CDC1-, ppm): 1 8 d (q), 28,1 (q), 29,0 (d),
29,2 (s), 35,7 (d), 31,0 (d), 87,5 (qs, 39 Hz), 121,9 (qs,
277 Hz), 177,4 (s).
♦ · « « • « · · • ·
- 10 Příklad 2 (srovnávací příklad)
Příprava kyseliny 3-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropyl)-2,2-dimethyl-(IR,3R)-cyklopropankarboxylové (vzorce lila, X = Cl) z Biocartolu vzorce Ha ml, 1M roztoku terč.butoxidu draslíku (13 mmol) v THF se zchladí na teplotu -70 °C v atmosféře bezvodého dusíku. Pak se po kapkách přidává směs 0,7 g, 5 mmol sloučeniny vzorce Ha, 1,22 g, 8 mmol 1,l-díchlor-2,2,2-trifluorethanu, 1,0 g bezvodého DMF nebo 5 ml bezvodého THF za stálého chlazení a míchání tak, aby teplota nepřevýšila -55 °C. Po 90 minutách se přidá ještě 2 ml, 2 mmol terč.butoxidu draslíku a pak ihned ještě 0,31 g, 2 mmol 1,l-dichlor-2,2,2-trifluorethanu. Pak se postup ještě dvakrát opakuje ve stejných časových intervalech. Celkem se přidá 19 ml terč.butoxidu draslíku a 14 mmol 1,l-dichlor-2,2,2-trifluorethanu. Po reakční době 6 hodin se přidají 4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové za stálého chlazení na teplotu nižší než -55 °C. Pak se reakční směs nechá stát tak dlouho, až zteplá na teplotu místnosti, načež se zpracuje stejným způsobem jako v příkladu 1. Ve výtěžku 61 % teoretického množství se získá 0,9 g sloučeniny vzorce lila ve formě prášku, podle výsledků NMR-analýzy má tato látka čistotu vyšší než 95 %.
h ύΛ 7 ΓΊ \ r m τ ir r. r, orr i či m λ Ί t* o i r - í/irí-n 1 -ί ηιι λ -» r· .. '~š _ s, * xj m i_i 1> * j·— »*IV x v í\U V ± ± H W '· -L. ij ·
-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropyl) - 2,2-dimethy1cyklopropankarboxylovou vzorce Illb, v němž X znamená atom chloru, ze sloučeniny vzorce lib.
Příklad 3
Příprava (IR,5S)-4-(1,l-dichlor-2,2,2-trifluorethyl)-6,6-dimethyl-3-oxabicyklo/3.1.0/hexan-2-onu (vzorec IVa, v němž X - Cl) ze sloučeniny vzorce lila • · « ·
- 11 0,005 mol, 1,52 g sloučeniny vzorce lila se rozpustí v 10 ml anhydridů kyseliny octové, roztok se míchá 2 až 5 hodin při teplotě 85 °C, pak se zchladí na teplotu místnosti, přidá se vodný roztok hydrogenuhličitanu sodného a směs se dvakrát extrahuje MTBE, extrakt se vysuší síranem sodným a odpaří. Získá se 1,35 g surového produktu, který se čistí chromatografií na oxidu křemičitém při použití methylenchloridu. Ve výtěžku 83 % se získá 1,23 g sloučeniny IVa s Čistotou 93,4 % podle GC. 0,51 g tohoto produktu se nechá překrystalovat z 10 ml n-hexanu, čímž se získá 0,31 g bezbarvých jehliček s čistotou vyšší než 95 % podle NMR-analýzy pří teplotě tání 91 až 93 °C.
Specifická otáčivost: /alfa/Jp = +5° (1,27 g/100 ml, CHCl^).
(250 MHz, CDC13, ppm): 1,25 (s, 3H), 1,26 (s, 3H),
2,13 (d, J = 5,9 Hz, 1H), 2,38 (d, J = 5,9 Hz, 1H), 4,63 (s, 1H).
13C-NMR (63 MHz, CDC13, ppm): 15,1 (q), 23,4 (s), 25,3 (q), 30,0 (d), 31,6 (d), 77,6 (d), 85,1 (qs, 34 Hz), 121,5 (qs, 284 Hz), 171,9 (s).
Krystalografie prekrystalovaného produktu vzorce IVa pomocí rtg-záření prokázala následující krystalickou strukturu tohoto produktu
• · · ·
- 12 • B · · · · 9 · · ··· ··· · * · ·· B · • 4 · · · · · 4 4 4· ♦ 9 « · · · ♦ · Φ ·9
Krastalová forma: monoklinická, prostorová skupina P2/1 a = 9,3871(17)Rr b = 10,6301(51)$, c = 6,2997(12)$, alfa = 90°, beta - 110,505(12)°, gamma = 90° objem jednotky = 588,79(33)$3 počet molekul na jednotku Z = 2, vypočítaná hustota = 1,5627 Mg/m
F(000) = 280,0000 záření Mo Kalia = 0,71073$, ^u = 5,717 cm \ 298 K.
Koordináty jednotlivých atomů v jednotce jsou shrnuty v následující tabulce
ATOM X V 1*^ o
cil 0.3223 ( 2) 0.7909 0.2218( 3)
C12 0,3155( 2) 0.7445( 4’; 0.6663( 3)
' 3. 0.5513( 4) 0.6130( 7) 0.5499 (10)
F2 0.4148( 6) 0.5328( 7) 0.2415 (12)
F3 0.3865( 7) 0.4839( 9) 0./457(18)
01 -0.0170( 6) 0.5798( 7) -0.2596( 7)
02 0.1060( 5) 0 . ? 5 7 3 ( 5 ) 0 . 0 9 9 8 ( 6 )
Cl -0.0700( 6) 0.7212( 8) -0.0046( 9)
C2 0.0025( 7) 0.6177( 3 i ~0.0841( 9)
C3 0.1273 ( 6) 0.6236( 7) 0 . 3 045 ( 9)
Cl 0.0086( 6) 0.7265( 8) 0.2502( 9)
C5 -0.1543( 6) 0.6869 ( 7) 0.1514( 9)
C5 -0.2043( 7) 0.5552(10) 0-1695(10)
C7 -0.2674( 3) 0.7845 (12) 0.1647(15'.
z*< k- 0 0.2905( 6) 0.6752( 7) 0./986( 8)
C9 0.4102( 8) 0.5711 (1j) 0.4301(19)
H1 -0.1052(76) 0.8094(83) -0.108(11)
H3 0.1286(54) 0.5547(62) 0.4182(78)
H4 0.0299(61) 0.8053(72) 0-3330(83)
H6a -0,2554 0.5325 0.2692
H6b -0.1131 0.5042 0.2146
H6c -0.2669 0.5305 0.0223
H7a -0.3201 0.7626 0.2682
H7b -0.3404 0.7966 0 . 0219
H7c -0.2142 0,8607 0.2216
• · · · • · · ·
Obdobným způsobem je možno připravit také 4-(l,l-dichlor-2,2,2-trifluorethyl) -6,6-dimethyl-3-oxabicyklo(3.1.0/hexan-2-on vzorce IVb, kde X = Cl ze sloučeniny vzorce Illb. 1H-NMR (250 MHz, CDC13, ppm): 1,25 (s, 3H), 1,26 (s, 3H),
2,13 (dd, J = 0,8 a 5,9 Hz, 1H), 2,38 (d, J = 5,9 Hz, 1H), 4,63 (d, J = 0,8 Hz, 1H).
13C-NMR (63'MHz, CDC13, ppm): 15,1 (q), 23,4 (s), 25,3 (q), 30,1 (d), 31,7 (d), 77,6 (d), 85,1 (qs, 34 Hz), 121,5 (qs, 284 Hz), 171,9 (s).
Příklad 4 (srovnávací příklad)
Příprava kyseliny 3-(2-brom-2-chlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropyl)-2,2-dimethyl-(IR,3R)-cyklopropankarboxylové vzorce Illb, X = Br, z Biocartolu vzorce lib
Postupuje se způsobem podle příkladu 2, avšak místo 1,l-dichlor-2,2,2-trifluorethanu se užije 1-brom-l-chlor-2,2,2-trifluorethan. Po překrystalování z toluenu se získá sloučenina vzorce Illb jako bílý prášek s teplotou tání 170 až 172 °C s čistotou vyšší než 95 % podle NMR-analýzy, jde o směs několika isomerů.
MHz, DMSO-dg, ppm):
Ί T 7 _ _ Ί r τ \ řj- ~ Z y. z T D π z f /
1H), 6,2 (široký s
1,14 'C-NMK
28,3 (d)
282 Hz), ( 63
15,7 (q), 27,2
MHz, DMSO-dg, ppm) , 35,8 (d), 69,8 (d), 79,5 (qs, 30 Hz), 172,0 (s).
(s), 27,8 (q),
122,3 (qs,
Spektrální údaje jsou uvedeny pro hlavní, převažující i somer, • · · ·
Příklad 5
Příprava kyseliny Z-cis-3-(2-chlor-3,3,3-trifluor-l-propenyl)-2,2-dimethylcyklopropankarboxylové vzorce Ib ze sloučeniny vzorce lib
Suspenze 0,03 mol, 1,96 g práškového zinku v roztoku 0,005 mol, 0,71 g sloučeniny vzorce lib a 0,015 mol, 2,81 g 1,1,1-trichlortrifluorethanu v 10 ml bezvodého DMF se míchá za varu pod zpětným chladičem 4 hodiny při teplotě 65 °C nebo tak dlouho, až je možno analýzou GC prokázat, že veškeré množství výchozí látky lib bylo přeměněno na směs sloučenin Illb a IVb a na malé množství produktu Ib. Pak se přidá 0,01 mol, 1,02 g anhydridu kyseliny octové a směs se míchá ještě 5 hodin při teplotě 60 °C, přičemž je nutno zajistit, aby v reakční směsi byl stále přítomen nezreagovaný práškový zinek. Produkt se izoluje tak, že se reakční směs po přidání vodné kyseliny chlorovodíkové extrahuje MTBE. Organická fáze se vysuší síranem sodným a odpaří. Ve výtěžku 47 % teoretického množství se získá 0,57 g produktu Ib s čistotou vyšší než 95 %. Po překrystalování z n-heptanu se získá produkt s teplotou tání 106 až 108 °C. US patentový spis č. 4 333 950 (FMC Corporation) z 8. června 1982 uvádí pro sloučeninu Ib teplotu tání 108 až 110 °C.
Příklad 6
Λ L X X CL V CL t\ V ύ C 1 1 í L ý ά ” ύ ’
2-chlor-3,3,3-trifluor-1-propenyl)-2,2-dimethyl-(IR,3R)-cyklopropankarboxylové vzorce la ze sloučeniny vzorce IVa • · · « • · · · · « · · ·· • · · 44* ·fc ·· · · · · ·· ·*··v * · fc ·»·« · +«
- 15 Suspenze 0,004 mol, 0,26 g práškového zinku v roztoku 0,0026 mol, 0,72 g sloučeniny IVa ve 3 ml DMF se míchá 7,5 hodiny při teplotě 60 °C, po zchlazení na teplotu místnosti se přidá 10 ml vody a 5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové. Směs se třikrát extrahuje MTBE, extrakt se vysuší síranem sodným a odpaří. Získá se 0,65 g krystalků, podle výsledku analýzy GC je čistota těchto krystalků téměř 100 %. Výtěžek je přibližně 100 %. Po překrystalování z 10 ml n-heptanu se získá 0,21 g bílých krystalků s teplotou tání 105 až 108 °C.
Specifická otáČivost: /alfa/33 = +47° (1,14 g/100 ml, CHCl^).
1H-NMR (250 MHz, CDC13, ppm): 1,32 (s, 3 x 3H), 1,99 (d, J = 8,3 Hz, 1H), 2,23 (dd, J = 9,3 a 8,3 Hz, 1H), 6,87 (d, J = 9,3 Hz, 1H), 10,8 (široký signál, 1H).
Při 6,68 ppm (d, J = 9,6 Hz) jde pravděpodobně o signál, odpovídající obsahu přibližně 5 % E-isomeru, který úplně vymizí při překrystalování produktu.
13H-NMR (63 MHz, CDC13, ppm): 14,9 (q), 28,6 (q), 29,5 (s), 31,6 (d), 32,7 (d), 120,5 (qs, 38 Hz), 122,1 (qs, 271 Hz), 129,7 (qd, 5 Hz), 176,6 (s).
Při reakci malého množství sloučeniny la s přebytkem thionyIchloridu a pak s přebytkem methanolu se získá methylester sloučeniny la. Analýzou tohoto esteru na chirálním sloupci pro GC je možno prokázat, že látka má optickou Čistotu enanciomeru vyšší než 95 %.
«·· · ·* • * • · · · · * · φ ·Φ • · · ♦ · · ·· v·*· · ♦ · · · · · · « » · ,
- 16 Příklad 7
Příprava kyseliny Z-3-(2-chlor-3,3,3-trifluor-l-propenyl)-2,2-dimethyl-(IR,3R)-cyklopropankarboxylové vzorce la ze sloučeniny vzorce IVa
Postup se provádí při použití komůrky Electro Micro
Flow Cell (Electrocell AB, Švédsko) s olověnou katodou a grafitovou anodou, každa z elektrod má plochu 10 cm . Jako membránu, selektivní pro ionty je možno použít membránu Selemion CMV, jde o membránu, selektivní pro kationty (Asahi Glass Co.). Postupuje se tak, že se 10 ml koncentrované kyseliny sírové opatrně rozpustí ve 300 ml methanolu, 150 ml roztoku se vlije do oddílu pro katodu a druhých 150 ml do oddílu pro anodu. Pak se zapnou oběhová čerpadla a Jakmile dojde ke stabilizaci teploty na 50 °C, přidá se 0,0072 mol, 2,00 g roztoku sloučeniny IVa v 10 ml methanolu do elektrolytu v oddílu pro katody.
Zapne se přívod elektrického proudu a na elektrodách se upraví stálé napětí na hodnotu 4,0 V. V čase 0 je hodnota proudu 0,30 A. Vzorky se odebírají každých 30 minut, po 270 minutách se proud vypne a kabely se odpojí. Proud na konci pokusu byl 0,20 A.
Katolyt se vyjme a ζρχ-acuje tak, že se po přidáni bU ml vody methanol oddestiluje na rotačním odpařovači při teplotě 50 °C a tlaku 13 kPa. Vodná fáze se Dak extrahuje methvli V v terč.butyletherem, extrakt se vysuší a odpaří. Získá se l,68g oleje, který se smísí s 10 ml 2N vodného roztoku NaOH a nechá se stát za míchání 2 hodiny. Vodná fáze se okyselí koncentrovanou vodnou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje methylterc.butyletherem, extrakt se vysuší a odpaří. Získá se l,33g krystalků s čistotou vyšší než 95 % podle GC. Výtěžek je 75 %.
- 17 e
Příklad 8
Příprava kyseliny Z-3-(2-chlor-3,3,3-trifluor-l-propenyl)-2,2-dimethyl-(IR,3R)-cyklopropankarboxylové vzorce la ze sloučeniny vzorce Ha
Suspenze 0,045 mol, 2,94 g práškového zinku v 0,015 mol,
2,13 g sloučeniny Ha a 0,038 mol, 7,12 g 1,1,1-trichlortrifluorethanolu v roztoku ve 25 ml bezvodého DMF se míchá v autoklávu s objemem 50 ml s teflonovým povlakem 2 hodiny pří teplotě 50 °C. Po otevření autoklávu je možno analýzou GC prokázat, že veškeré množství kyseliny vzorce Ha bylo převedeno na směs sloučenin vzorce lila a IVa a na malé množství produktu vzorce la. Přidá se 0,018 mol, 1,84 g anhydridu kyseliny octové, autokláv se uzavře, zahřeje na 15 minut na 50 °C a znovu se otevře. Analýzou GC je možno prokázat, že celé množství sloučeniny vzorce lila bylo přeměněno na sloučeninu vzorce IVa. Přidá se 0,018 mol, 1,18 g práškového zinku, autokláv se opět uzavře a 2 hodiny zahřívá na teplotu 70 °C za stálého míchání obsahu. Pak se autokláv otevře a produkt se izoluje extrakcí MTBE po přidání vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové. Extrakt se vysuší síranem sodným a odpaří. Ve výtěžku 68 % teoretického množství se získá 2,48 g produktu vzorce la s čistotou vyšší než 95 %. Po překrystalování z n-heptanu se získá produkt s teplotou tání /-<. /— _ I O ft Ζ» b i i Λ 7 <
Zastupuje:
• ♦ * · ·· ··««

Claims (6)

  1. - 18 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby cyklopropankarboxylových kyselin obecného vzorce I
    OR1 kde R# znamená atom vodíku a oba vodíkové atomy na cyklopropanovém kruhu se nacházejí ve vzájemné poloze cis, vyznačující se tím, že se nechá reagovat sloučenina vzorce II
    II se sloučeninou obecného vzorce CF3-CC1X2> kde X znamená atom halogenu, zvláště chloru nebo bromu, v inertním prostředí v přítomnosti zinku při teplotě v rozmezí 0 až 150, s výhodou 20 až 100 °C, za vzniku sloučenin obecného vzorce III a IV • · · * «« * · 9 · *
    Cl
    IV /
    kde X má svrchu uvedený význam, tyto meziprodukty se neizolují a po určité době je možno prokázat, že výchozí látka vzorce II byla zcela spotřebována za vytvoření meziproduktů vzorce III a IV a v malém množství také produktu vzorce I, pak se přidá dehydratační činidlo, čímž dojde k okamžité přeměně meziproduktu III na meziprodukt vzorce IV a po dalším Časovém období se meziprodukt vzorce IV v podstatě úplně přemění na produkt vzorce I ve formě Z-isomeru, v opticky čisté i racemické formě, přičemž v průběhu reakce je nutno dbát toho, aby reakcní směs stále obsahovala nezreagovaný kovový zinek.
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se jako inertní prostředí užije DMF.
    7 n i°i c a b n rl 1 rv r*\ q r* rx 1/ > 7 Ί m α H O au Ia aQ U '-i. x ‘•w k v A.U x uV Jd i r 7 r <-7 v» o f·· ¥ jr La L 1 !_A 'w' setím, že se jako dehydratační Činidlo užije anhydrid kyseliny octové.
  3. 4, Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se Část nebo celé množství reakčního Činidla na bázi kovu nahradí elektrochemicky vytvořeným kovovým materiálem.
    • · · · · v ·· ··« ·
  4. 5. Meziprodukt k provádění způsobu podle vynálezu, kyselina 3-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropyl)-2,2-dimethyl-(lR,3R)-cyklopropankarboxylová vzorce lila, v němž X znamená atom chloru.
  5. 6. Meziprodukt k provádění způsobu podle vynálezu, kyselina cis-3-(2,2-dichlor-3,3,3-trifluor-l-hydroxypropyl)-2,2-dimethylcyklopropankarboxylová vzorce Illb, v němž
    X znamená atom chloru.
  6. 7. Meziprodukt k provádění způsobu podle vynálezu, (1R,5S)-4-(1,l-dichlor-2,2,2-trifluorethy1)-6,6-dimethyl-3-oxabicyklo/3.1.0/hexan-2-on vzorce IVa, kde X = Cl.
CZ1998186A 1995-07-21 1996-07-17 Způsob výroby cyklopropankarboxylových kyselin CZ293407B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK085495A DK171797B1 (da) 1995-07-21 1995-07-21 Cyclopropanderivater og fremgangsmåde til fremstilling af cyclopropancarboxylsyrer, ved hvilken disse cyclopropanderivater indgår som mellemprodukter.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ18698A3 true CZ18698A3 (cs) 1998-06-17
CZ293407B6 CZ293407B6 (cs) 2004-04-14

Family

ID=8098295

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1998186A CZ293407B6 (cs) 1995-07-21 1996-07-17 Způsob výroby cyklopropankarboxylových kyselin

Country Status (32)

Country Link
US (1) US5986130A (cs)
EP (1) EP0842137B1 (cs)
JP (3) JP3457005B2 (cs)
KR (1) KR100284147B1 (cs)
CN (2) CN1117061C (cs)
AR (2) AR002899A1 (cs)
AT (1) ATE191446T1 (cs)
BR (1) BR9609740A (cs)
CA (1) CA2224818C (cs)
CZ (1) CZ293407B6 (cs)
DE (1) DE69607627T2 (cs)
DK (2) DK171797B1 (cs)
EA (1) EA000683B1 (cs)
EE (1) EE03521B1 (cs)
ES (1) ES2145467T3 (cs)
GR (1) GR3033832T3 (cs)
HK (2) HK1015350A1 (cs)
HU (1) HU218983B (cs)
IL (2) IL122624A (cs)
MX (1) MX9800440A (cs)
NO (1) NO309264B1 (cs)
NZ (1) NZ313133A (cs)
PL (1) PL182824B1 (cs)
PT (1) PT842137E (cs)
RO (1) RO117790B1 (cs)
SI (1) SI0842137T1 (cs)
SK (1) SK282494B6 (cs)
TR (1) TR199800090T1 (cs)
TW (1) TW339331B (cs)
UA (1) UA59338C2 (cs)
WO (1) WO1997003941A1 (cs)
ZA (1) ZA965688B (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK174698B1 (da) * 1998-02-18 2003-09-22 Cheminova Agro As Fremgangsmåde til fremstilling af cyclopropancarboxylsyrer
GB9808619D0 (en) * 1998-04-22 1998-06-24 Zeneca Ltd Chemical process
CN100500307C (zh) * 2007-04-02 2009-06-17 浙江工业大学 一种基于连续输送的条烟异步分拣法
AR097362A1 (es) 2013-08-16 2016-03-09 Cheminova As Combinación de 2-metilbifenil-3-ilmetil (z)-(1r)-cis-3-(2-cloro-3,3,3-trifluorprop-1-enil)-2, 2-dimetilciclopropanocarboxilato con por lo menos un insecticida, acaricida, nematicida y/o fungicida

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2000764B (en) * 1977-03-23 1982-04-28 Ici Ltd Halogenated esters
FR2396006A1 (fr) * 1977-06-27 1979-01-26 Roussel Uclaf Nouveaux composes a noyau cyclopropanique, procede de preparation et application a la preparation de derives cyclopropaniques a chaine dihalovinyliques
CA1146581A (en) * 1977-12-16 1983-05-17 Pieter A. Verbrugge Intermediates in the preparation of cyclopropylcarboxylate esters and process for their manufacture
US4333950A (en) * 1979-05-24 1982-06-08 Fmc Corporation (+)-4-Substituted-2-indanol insecticidal ester derivatives
FR2607133B1 (fr) * 1986-11-20 1989-05-05 Roussel Uclaf Nouveaux derives de l'acide 2,2-dimethyl cyclopropane carboxylique portant en 3 une chaine halogenee saturee, leur procede de preparation et leur application comme pesticides

Also Published As

Publication number Publication date
AR010461A2 (es) 2000-06-28
IL137108A (en) 2003-10-31
JPH11509534A (ja) 1999-08-24
KR19990035782A (ko) 1999-05-25
NO980256L (no) 1998-01-20
DK0842137T3 (da) 2000-09-04
DE69607627D1 (de) 2000-05-11
CN1513829A (zh) 2004-07-21
HU218983B (hu) 2001-01-29
HUP9802288A2 (hu) 1999-01-28
RO117790B1 (ro) 2002-07-30
IL122624A0 (en) 1998-08-16
JP3807605B2 (ja) 2006-08-09
SK7198A3 (en) 1998-09-09
GR3033832T3 (en) 2000-10-31
DK85495A (da) 1997-01-22
DK171797B1 (da) 1997-06-02
TR199800090T1 (xx) 1998-04-21
PL324867A1 (en) 1998-06-22
NO309264B1 (no) 2001-01-08
PT842137E (pt) 2000-09-29
JP2002193879A (ja) 2002-07-10
CN1196043A (zh) 1998-10-14
EE9800019A (et) 1998-08-17
IL122624A (en) 2000-12-06
NZ313133A (en) 1999-01-28
CN1258514C (zh) 2006-06-07
JP3457005B2 (ja) 2003-10-14
AR002899A1 (es) 1998-04-29
EP0842137A1 (en) 1998-05-20
KR100284147B1 (ko) 2001-04-02
US5986130A (en) 1999-11-16
TW339331B (en) 1998-09-01
WO1997003941A1 (en) 1997-02-06
CA2224818A1 (en) 1997-02-06
ZA965688B (en) 1997-01-24
DE69607627T2 (de) 2000-07-27
HUP9802288A3 (en) 1999-03-01
EA000683B1 (ru) 2000-02-28
NO980256D0 (no) 1998-01-20
SK282494B6 (sk) 2002-02-05
EP0842137B1 (en) 2000-04-05
EA199800143A1 (ru) 1998-08-27
HK1015350A1 (en) 1999-10-15
BR9609740A (pt) 1999-12-21
CA2224818C (en) 2008-02-26
JP2002201188A (ja) 2002-07-16
ATE191446T1 (de) 2000-04-15
HK1066210A1 (en) 2005-03-18
PL182824B1 (pl) 2002-03-29
SI0842137T1 (en) 2000-08-31
ES2145467T3 (es) 2000-07-01
AU701546B2 (en) 1999-01-28
MX9800440A (es) 1998-04-30
AU6513696A (en) 1997-02-18
EE03521B1 (et) 2001-10-15
CZ293407B6 (cs) 2004-04-14
UA59338C2 (uk) 2003-09-15
CN1117061C (zh) 2003-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CH636073A5 (en) Process for the preparation of substituted cyclopropanecarboxylates
EP0221635B1 (en) Fluoro alcohols and insecticidal esters thereof
CZ18698A3 (cs) Způsob výroby cyklopropankarboxylových kyselin
US5498799A (en) Process for producing optically active 2-norbornanone
US4442301A (en) Process for stereoselectively synthesizing cyclopropane carboxylates
MXPA98000440A (en) Procedure for the preparation of carboxilic and intermediary cyclopropan acids of the mis
AU701546C (en) A process for the preparation of cyclopropane carboxylic acids and intermediates therefor
EP4101833B1 (en) Processes for preparing a (1,2-dimethyl-3-methylenecyclopentyl)acetate compound and (1,2-dimethyl-3-methylenecyclopentyl)acetaldehyde
NO781113L (no) 2-(2`,2`,2`-dihalogenvinyl)- og 2-(2`,2`,2`-trihalogenetyl)-cyklobutanon
JP4958513B2 (ja) セダネノライドの製造方法
HU201321B (en) Process for producing cyclopropane lactons
JPH0380788B2 (cs)
DK161704B (da) Cyclopropancarboxylsyrelactonderivater og fremgangsmaader til fremstilling deraf
JPH07133270A (ja) クロマン誘導体およびその製法
NO166361B (no) Fremgangsmaate for fremstilling av methyl-4-okso-5-tetradecynoat.
JPH05213823A (ja) 光学活性2−イソプロペニル−シクロブタンカルボン酸エステル類の製造法
JPH06239793A (ja) ジエン酸ハライド類の製造方法
HU203520B (en) Process for producing disubstituted cyclopropane derivatives
JPH0625089A (ja) 3−イソプロペニルペンタン酸誘導体
JPS6039344B2 (ja) 6−又は7−アルキン−11−オンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20160717