PL182824B1 - Sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych i nowe związki pośrednie - Google Patents

Sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych i nowe związki pośrednie

Info

Publication number
PL182824B1
PL182824B1 PL96324867A PL32486796A PL182824B1 PL 182824 B1 PL182824 B1 PL 182824B1 PL 96324867 A PL96324867 A PL 96324867A PL 32486796 A PL32486796 A PL 32486796A PL 182824 B1 PL182824 B1 PL 182824B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
compound
ppm
dichloro
dimethyl
Prior art date
Application number
PL96324867A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324867A1 (en
Inventor
Per D. Klemmensen
Hans Kolind-Andersen
Ib Winckelmann
Original Assignee
Cheminova Agro As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8098295&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL182824(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Cheminova Agro As filed Critical Cheminova Agro As
Publication of PL324867A1 publication Critical patent/PL324867A1/xx
Publication of PL182824B1 publication Critical patent/PL182824B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C61/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • C07C61/16Unsaturated compounds
    • C07C61/40Unsaturated compounds containing halogen
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C61/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • C07C61/16Unsaturated compounds
    • C07C61/35Unsaturated compounds having unsaturation outside the rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C62/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six—membered aromatic rings and containing any of the groups OH, O—metal, —CHO, keto, ether, groups, groups, or groups
    • C07C62/02Saturated compounds containing hydroxy or O-metal groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/77Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D307/93Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems condensed with a ring other than six-membered

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych o ogólnym wzorze I w którym R' oznacza atom wodoru, a dwa atomy wodoru w pierscieniu cyklopropanowym znajduja sie wzgledem siebie w pozycji cis, znamienny tym, ze zwiazek o ogólnym wzorze II poddaje sie reakcji ze zwiazkiem o wzorze CF3-CC1X2, w którym X oznacza atom chlorowca, a zwlasz- cza atom chloru lub bromu, w srodowisku obojetnym i w obecnosci cynku, w odpow iedniej temperaturze 0-150°C, korzystnie 20-100°C, podczas której to reakcji powstaja zwiazki o wzorach III i IV jako zwiazki posrednie, których nie wyodrebnia sie i gdy po okresie czasu analiza wykazuje, ze zwiazek wyjsciowy o wzorze II zasadniczo przereagowal, ze powstaly powyzsze zwiazki posrednie o wzorach III i IV oraz ze powstal produkt koncowy o wzorze I w mniejszej ilosci, dodaje sie srodka odwadniajacego, przy czym bezposrednio zwiazek posredni o wzorze III przeprowadza sie w zwiazek posredni o wzorze IV i po dalszym okresie czasu przeprowadza sie zwiazek posredni o wzorze IV zasadniczo calkowicie w produkt koncowy o wzorze I, glównie w postaci izomeru Z, zarówno w postaci optycznie czystej, jak i racemicznej, przy czym dba sie o to by nieprzereagowany cynk metaliczny byl stale obecny. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych i nowe związki pośrednie użyteczne w tym sposobie. Kwasy cyklopropanokarboksylowe stosuje się do wytwarzania ich pochodnych, np. estrów.
Estry kwasu cyklopropanokarboksylowego są aktywnymi związkami owadobójczymi znanymi jako “piretroidy” i są bardzo interesujące, gdyż mająone wyjątkowo dobre właściwości owadobójcze w połączeniu z bardzo niską toksycznością w stosunku do ssaków. Dlatego poczyniono wiele starań w celu znalezienia ekonomicznie korzystnych dróg ich wytwarzania oraz najważniejszych związków pośrednich do ich wytwarzania
I la: IR. cis, Z
Ib: 1RS, cis, Z
Jedna z grup tych związków piretroidowych wykazujących znacząco wysoką aktywność jest określona ogólnym wzorem I, w którym atomy węgla oznaczone liczbami 1 i 3 są asymetrycznymi atomami węgla, a podstawnik R' jest wybrany z grupy rodników znanych jako nadające cząsteczce aktywność owadobójczą takich jak np. RS-<x-cyjano-3-fenoksybenzyl lub S-a-cyjano-3-fenoksy benzyl albo 2-metylobifenyl-3-izometyl albo 2,3,5,6-tetrafluoro-4-metylobenzyl.
Odnośniki !- 2 i tym podobne, zamieszczone w poniższym opisie, odnoszą się do spisu referencji zamieszczonych na końcu niniejszego opisu.
Wiadomo1, że w celu uzyskania maksymalnej aktywności owadobójczej, konfiguracja stereoizomeryczna kwasowego ugrupowania estru o wzorze la powinna mieć geometrię IR, cis, Z, co oznacza, że atom węgla 1 ma konfigurację absolutnąR, dwa atomy wodoru przy atomach węgla 1 i 3 sąwpozycji cis, a atom chloru i ugrupowanie cyklopropanu znajdują się po tej samej stronie wiązania podwójnego węgiel-węgiel.
182 824
Zatem jest niezwykle ważna możliwość wytworzenia aktywnego izomeru o wzorze I sposobem korzystnym pod względem technicznym i ekonomicznym dla zminimalizowania na tej drodze ilości stosowanej substancji czynnej (insektycydu) w zabiegach na uprawach rolnych, w mieszkaniach i tym podobnych.
Wynika stąd, że jeżeli takie związki o wzorze lamająbyć wytworzone, niezbędne jest albo dostarczenie stereospecyficznej drogi syntezy albo wyodrębnienie żądanego stereoizomeru z mieszaniny racemicznej sposobami rozdzielania fizycznego. Zazwyczaj są one kosztowne i rzadko stosowane na skalę przemysłową,
Wiadomo2, że dla otrzymania pochodnych kwasu cyklopropanokarboksylowego, Biocartol o poniższym wzorze II można poddać reakcji z chlorowcowanym związkiem zawierającym jeden atom węgla, takim jak CHBr3, CHC13 lub CHC1F2, w obecności mocnej zasady.
Wiadomo3 także, że racemiczny związek o poniższym wzorze IVb można wytworzyć drogą cyklizacji 4-diazoacetoksy-5,5-dichloro-6,6,6-trifluoro-2-metylo-2-heksenu w zawiesinie acetyloacetonianu miedzi (II) we wrzącym dioksanie, przy czym w ostatnim etapie sekwencji reakcji tworzy się pierścień cyklopropanowy.
Ponadto sugeruje się3, że racemiczny związek o poniższym wzorze IVb można wytworzyć w reakcji estrów kwasu cw-3-formylo-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylowego z 1,1,1-trichloro-2,2,2-trifluoroetanem w obecności cynku.
Obecnie znaleziono nową drogę dojścia do ważnych z punktu widzenia handlowego związków typu I, gdzie jako substrat stosuje się substancję o nazwie Biocartol (wzór II), którą można łatwo wytworzyć w postaci optycznie czystej Ila z występującej w naturze substancji (+)-3-karenu 4,5,6 albo w postaci racemicznej Ilb drogą ozonolizy kwasu chryzantemowego lub jego pochodnych3. Ester metylowy kwasu ń,a«5-3-(dimetoksymetylo)-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylo-wego, który jest dostępny w handlu np. z Aldrich-Chemie, jest także źródłem substancji o wzorze Ilb, poprzez jego hydrolizę i epimeryzację-laktonizację.
Ta droga syntezy jest całkowicie specyficzna, w odniesieniu do stereoizometrii produktów, toteż geometrię produktu o wzorze Ila można znaleźć z powrotem w produkcie o wzorze la. W ten sposób unika się kosztownych etapów rozdzielania racematu oraz zmniejszenia wydajności w wyniku powstawania nieużytecznych izomerów.
HO
Ila: IR, cis
Ilb: 1RS, cis
Biocartol
Opisano tu szereg nowych sposobów syntezy (patrz schemat reakcji) (IR, cis, Z)-kwasowego ugrupowania estrów piretroidowych o wzorze la (R' = H) z -Biocartolu o wzorze Ha, poprzez nowe związki pośrednie o wzorze Ula i/lub o wzorze IVa według wynalazku. Te metody syntetyczne można analogicznie zastosować dla wytworzenia racemicznego (1 RS, cis, Z)-kwasowego ugrupowania estrów piretroidowych o wzorze Ib (R' = H) z racemicznego Biocartolu o wzorze Ilb, poprzez nowy związek pośredni o wzorze IITb.
Opisano tu także nowe sposoby syntezy prowadzące do związku o wzorze I (R'=H) (syntezy w jednym naczyniu) z substratu o wzorze Π, gdzie związków pośrednich o wzorach III i IV nie wyodrębnia się, lecz wykrywa się te związki pośrednie i oznacza metodą chromatografii gazowej. Te metody syntetyczne stosuje się także dla syntezy związku o wzorze la ze związku pośredniego o wzorze Ila oraz związku o wzorze Ib ze związku pośredniego o wzorze Ilb.
182 824
182 824
Wynalazek dotyczy związków o ogólnym wzorze III lub związków o ogólnym wzorze IV, w których X oznacza atom chlorowca, a zwłaszcza chloru.
Korzystnymi związkami o ogólnym wzorze ΙΠ są kwas cz'5-3-(2,2-dichloro-3,3,3-trifluoro-l-hydroksypropylo)-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylowy (związek o wzorze Illb, X=Cl) oraz kwas 3 -(2,2-dichloro-3,3,3 -trifluoro-1 -hydroksypropylo)-2,2-dimetylo-( 1 R,3 S)-cyklopropanokarboksylowy (związek o wzorze Ilia, X = Cl).
Związek o wzorze Illb (X = Cl) i związek o wzorze Ilia (X = Cl) odznaczają się tym, że są idealnymi i nowymi substratami dla syntezy związków odpowiednio IVb (X = Cl) i IVa (X = Cl) i ostatecznie związków odpowiednio Ib (R' = H) i la (R' =H). Ilustrują to wyżej wspomniane, prowadzone w jednym naczyniu, syntezy związku o wzorze I ze związku o wzorze II, drogą kolejnego dodawania reagentów, gdy związki o wzorze HI i IV stanowią związki pośrednie.
Korzystnym związkiem o ogólnym wzorze IV jest (lR,5S)-4-(l,l-dichloro-2,2,2-trifluoroetylo)-6,6-dimetylo-3-oksabicyklo[3.1.0]heksan-2-on o poniższym wzorze IVa (X = Cl).
Cl Cl
IVa (X = Cl)
Związek o wzorze IVa (X = Cl) wyróżnia się tym, że jest idealnym i nowym substratem dla syntezy związku o wzorze la (R'=H) również dlatego, iż nieoczekiwanie stwierdzono, że w wyniku dalszej reakcji otrzymuje się prawie wyłącznie izomer Z związku o wzorze I. Obecność asymetrycznego atomu węgla sąsiadującego z grupą CXC1 oraz istnienie asymetrii nawet w grupie CXC1 (w przypadku X*C1) powoduje, że związki o wzorach Hla i IVa (i podobnie o wzorach Illb i IVb) mogą istnieć w licznych odmianach izomerycznych i to niekoniecznie w równych ilościach. Te proporcje są widoczne w oparciu o analizę metodami chromatografii gazowej i NMR. Wszystkie te izomery dają w wyniku ten sam produkt końcowy o wzorze la (odpowiednio Ib).
Analiza produktów końcowych o wzorach la i Ib metodami chromatografii gazowej i NMR wykazuje, że korzystnie wyodrębnia się izomer Z, zazwyczaj powyżej 90% izomeru Z, a surowe produkty łatwo oczyszcza się do zawartości izomeru Z powyżej 99%.
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania związków o ogólnym wzorze I, w którym R' oznacza atom wodoru, a dwa atomy wodoru w pierścieniu cyklopropanowym znajdują się w pozycji cis względem siebie, drogą reakcji związków o ogólnym wzorze II ze związkiem o wzorze CF3-CC1X2, w którym X oznacza atom chlorowca, a zwłaszcza atom chloru lub bromu, w środowisku oboj ętnym, takim j ak np. DMF, w obecności nadmiaru cynku metalicznego i w odpowiedniej temperaturze wynoszącej 0-150° C, korzystnie 20-100°C. Po okresie czasu, gdy analiza mieszaniny reakcyjnej metodą chromatografii gazowej wykazuje, że wyjściowy związek o worze II przereagował, że powstały związki pośrednie o wzorach III i IV oraz, że powstał produkt końcowy o wzorze I w mniejszej ilości, dodaje się środka odwadniającego, korzystnie bezwodnika octowego, który bezpośrednio przekształca związek pośredni o wzorze ΠΙ w związek pośredni o wzorze IV, co potwierdza analiza metodą chromatografii gazowej. Po dalszym okresie czasu, związek pośredni o wzorze IV zostaje przekształcony całkowicie w produkt końcowy o wzorze I, głównie w postaci izomeru Z, zarówno w postaci optycznie czystej Jaki racemicznej, pod warunkiem że nieprzereagowany cynk metaliczny jest obecny przez cały czas.
182 824
Gdy w wyżej wymienionym przypadku stosuje się reagenty metaliczne, możliwe jest zastąpienie takich reagentów czystym metalem w ilościach katalitycznych, regenerowanym elektrochemicznie w trakcie reakcji.
Wynalazek dodatkowo ilustrują poniższe przykłady. Wydajność i czystość oznaczano metodami chromatografii gazowej i/lub cieczowej oraz metodą spektroskopii NMR.
Przykład 1
Wytwarzanie kwasu 3-(2,2-dichloro-3,3,3-trifluoro-l-hydroksypropylo)-2,2-dimetylo(1R, 3S)-cyklopropanokarboksylowego (związku o wzorze Ilia, X=C1) z Biocartolu o wzorze Ila przykład porównawczy)
Do roztworu zawierającego 0,02 mola związku o wzorze Ila (2,84 g) i 0,022 mola 1,1-dichloro-2,2,2-trifluoroetanu (3,36 g) w mieszaninie 5 g bezwodnego DMF i 25 ml bezwodnego THF, oziębionej za pomocą chłodzenia zewnętrznego do temperatury -70°C, oddano powoli w trakcie mieszania 27 ml 1M roztworu t-butanolanu potasowego tak, aby temperaturę mieszaniny reakcyjnej utrzymywać poniżej -55°C. Następnie przez 30 minut zachodziła reakcja w tej samej temperaturze, po czym do mieszaniny reakcyjnej dodano obliczoną ilość stężonego wodnego roztworu HC1. Otrzymany roztwór, po samoistnym jego ogrzaniu się do temperatury pokojowej, wlano do mieszaniny wody i eteru metylowo-t-butylowego. Fazę wodną oddzielono od fazy organicznej i następnie fazę wodną wyekstrahowano 2 x 25 ml eteru metylowo-t-butylowego (MTBE). Połączone fazy organiczne wysuszono nad Na2SO4 i odparowano pod zmniejszonym ciśnieniem. Otrzymano 1,1 g surowego produktu o czystości 60%, co oznaczono metodą chromatografii gazowej. Surowy produkt oczyszczono drogą krystalizacji z heksanu i wyodrębniono 0,4 g związku o wzorze Ula (28% wydajności teoretycznej), o temperaturze topnienia 126-129°C (rozkład) i czystości >95%, oznaczonej metodą NMR. Skręcalność właściwa: [a]D 25 = -11°C (1,28 g/100 ml, THF).
'H-NMR (250 MHz, CDC13 + CD3OD): 1,21 ppm (s, 3H); 1,31 ppm (s, 3H); 1,7 ppm (m, 2H); 4,51 ppm (d, J=8,8 Hz, 1H); 4,8 ppm (szeroki sygnał, 2H) od izomeru głównego. 1,27 ppm (s, 3H); 1,39 ppm (s, 3H) od izomeru pobocznego.
13C-NMR (63 MHz, CDC13 + CD3OD): 16,1 ppm (q); 28,4 ppm (s); 28,6 ppm (q); 29,5 ppm (d); 35,8 ppm (d) 71,4 ppm (d); 88,9 ppm (qs, 32 Hz); 122,9 ppm (qs, 282 Hz); 174,8 ppm (s).
W podobny sposób wytworzono kwas cżs-3-(2,2-dichloro-3,3,3-trifluoro-l-hydroksypropylo-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylowy (związek o wzorze Illb, X = Cl) ze związku o wzorze Ilb. Temperatura topnienia 127-130°C.
'H-NMR (250 MHz CDC13): 1,24 ppm (s, 3H); 1,31 ppm (s, 3H); 1,8 ppm (m, 2H); 4,50 ppm (d, 8,6 Hz, 1H).
13C-NMR (63 MHz, CDC13): 15,4 ppm (q); 28,1 ppm (q); 29,0 ppm (d); 29,2 ppm (s); 35,7 ppm (d); 71,0 ppm (d); 87,5 ppm (qs, 39 Hz); 121,9 ppm (qs, 277 Hz); 177,4 ppm (s).
Przykład 2
Wytwarzanie kwasu 3-(2,2-dichloro-3,3,3-trifluoro-l-hydroksypropylo)-2,2-dimetylo-(lR,3S)-cykIopropanokarboksylowego (związku o wzorze Ilia, X=Cl) z Biocartolu o wzorze Ila (przykład porównawczy)
W atmosferze suchego azotu oziębiono do około -70°C 13 ml 1 M roztworu t-butanolanu potasowego (13 mmoli) w THF. Do tego roztworu wkroplono w trakcie mieszania i takiego chłodzenia, aby temperatura nie przewyższała -55°C, mieszaninę 5 mmoli związku o wzorze Ila (0,7 g), 8 mmoli l,l-dichloro-2,2,2-trifluoroetanu (1,22 g), 1,0 g bezwodnego DMF i 5 ml bezwodnego THF. Po 90 minutach dodano jeszcze 2 ml t-butanolanu potasowego (2 mmole) i bezpośrednio po tym 2 mmole 1,1 -dichloro-2,2,2-trifluoroetanu (0,31 g). Postępowanie to powtórzono dwukrotnie w tym samym przedziale czasowym. Łącznie dodano 19 ml t-butanolanu potasowego i 14 mmoli l,l-dichloro-2,2,2-trifluoroetanu. Po 6 godzinach prowadzenia reakcji, w trakcie oziębiania do <-55°C, dodano 4 ml stężonego HC1, po czym pozostawiono mieszaninę reakcyjną aby ogrzała się do temperatury pokojowej. Mieszaninę reakcyjną poddano obróbce tak jak w przykładzie 1. Otrzymano 0,9 g, związku o wzorze Ilia w postaci proszku (61% wydajności teoretycznej) o czystości > 95%, oznaczonej na podstawie analizy metodą NMR.
182 824
W podobny sposób wytworzono kwas cis-3-(2,2-dichloro-3,3,3-trifluoro-l-hydroksypropylo-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylowy (związek o wzorze Illb, X = Cl) ze związku o wzorze Ilb.
Przykład 3
Wytwarzanie (lR,5S)-4-(l,l-dichloro-2,2,2-trifluoroetylo)-6,6-dimetylo-3-oksabicyklo(3.1.0)heksan-2-onu (związku o wzorze IVą X = Cl) ze związku o wzorze Ilia
Związek o wzorze Ula (0,005 mola, 1,52 g), rozpuszczony w 10 ml bezwodnika octowego, mieszano w temperaturze 85 °C przez 2 godziny 15 minut, ochłodzono do temperatury pokojowej, zadano wodnym roztworem NaHCO3 i wyekstrahowano dwukrotnie z użyciem MTBE, a ekstrakt wysuszono nadNa2SO4 i odparowano. Wyodrębnioną substancję w ilości 1,35 g oczyszczono chromatograficznie na krzemionce (CH2C12). Otrzymano 1,23 g związku o wzorze IVa (czystość 93,4%, oznaczona metodą chromatografii gazowej; wydajność 83%).
W wyniku rekrystalizacj i 0,51 g tego produktu z 10 ml n-heksanu otrzymano 0,31 g bezbarwnych igieł o czystości powyżej 95% (analiza metodąNMR) i temperaturze topnienia 91-93°C. Skręcalność właściwa : [a]D 25 = +50 g/100 ml, CHC13).
'H-NMR(250MHz,CDC13): 1,25 ppm (s, 3H); 1,26 ppm (s,3H); 2,13 ppm (d, >5,9 Hz, 1H); 2,38 ppm (d, >5,9 Hz, 1H); 4,63 ppm (s, 1H).
13C-NMR (63 MHz, CDC13): 15,1 ppm (q); 23,4 ppm (s); 25,3 ppm (q); 30,0 ppm (d); 31,6 ppm (d); 77,6 ppm (d); 85,1 ppm (qs, 34 Hz); 121,5 (qs, 284 Hz); 171,9 ppm (s).
Badania metodą rentgenografii strukturalnej przekrystalizowanego produktu o wzorze IVa wykazały poniższą strukturę krystaliczną
Forma krystaliczna: jednoskośna: grupa przestrzenna: P2/1 a = 9,3871 (17) A;
b = 10,6301 (51) A;
c = 6,2997 (12) A;
a = 90°;
β= 110,505 (12)°;
γ = 90°;
Objętość komórki elementarnej = 588,79 (33) A3
Liczba cząsteczek na komórkę elementarną
Z = 2;
Gęstość obliczona = 1,5627 mg/m3;
F (000) = 280,0000
Promieniowanie Mo Ka = 0,71073 A;
μ =5,717 cm'1; 298 K;
182 824
Koordynaty poszczególnych atomów w komórce elementarnej podano w poniższej tabeli.
Tabela
Atom X γ Z
Cli 0,3223 (2) 0,7909 0,2218(3)
C12 0,3155(2) 0,7445 (4) 0,6668 (3)
FI 0,5513 (4) 0,6180 (7) 0,5499 (10)
F2 0,4148 (6) 0,5328 (7) 0,2415 (12)
F3 0,3865 (7) 0,4839 (9) 0,5457 (18)
01 -0,0170(6) 0,5798 (7) -0,2696 (7)
02 0,1060 (5) 0,5573 (5) 0,0998 (6)
Cl -0,0700 (6) 0,7212 (8) -0,0046 (9)
C2 0,0025 (7) 0,6177 (8) -0,0841 (9)
C3 0,1273(6) 0,6236 (7) 0,3045 (9)
C4 0,0086 (6) 0,7265 (8) 0,2502 (9)
C5 -0,1548 (6) 0,6869 (7) 0,1514 (9)
C6 -0,2043 (7) 0,5552(10) 0,1695(10)
C7 -0,2674 (8) 0,7845 (12) 0,1647(15)
C8 0,2905 (6) 0,6752 (7) 0,3986 (8)
C9 0,4102 (8) 0,5711 (13) 0,4301 (19)
HI -0,1052(76) 0,8094 (88) -0,108(11)
H3 0,1286 (54) 0,5547 (63) 0,4182 (78)
H4 0,0299 (61) 0,8053 (72) 0,3330 (83)
H6a -0,2554 0,5325 0,2692
H6b -0,1131 0,5042 0,2146
H6c -0,2669 0,5305 0,0223
H7a -0,3201 0,7626 0,2682
H7b -0,3404 0,7966 0.0219
H7c -0,2142 0,8607 0,2216
W podobny sposób wytworzono 4-(l,l-dichloro-2,2,2-trifluoroetylo)-6,6-dinietylo-3-oksabicyklo(3.1.0)heksan-2-on (związek o wzorze IVb, X=C1) ze związku o wzorze Illb
Ή-ΝΜΡ. (250 MHz, CDC13): 1,25 ppm (s, 3H); 1,26 ppm (s, 3H); 2,13 ppm (dd, J=0,8 i 5,9 Hz, 1H); 2,38 ppm (d, J=5,9 Hz, 1H); 4,63 ppm (d, J=0,8 Hz, 1H).
13C-NMR(63MHz,CDCl3): 15,1 ppm (q); 23,4 ppm (s); 25,3 ppm (q); 3 0,1 ppm (d); 31,7 ppm (d); 77,6 ppm (d); 77,6ppm(d); 85,1 ppm(qs,34Hz); 121,5ppm(qs,284Hz); 171,9ppm(s).
Przykład 4
Wytwarzanie kwasu 3 -(2-bromo-2-chloro-3,3,3-trifluoro-1 -hydroksypropylo)-2,2-dimetylo-(lRS, cis)-cyklopropanokarboksylowego (związku o wzorze Illb, X=Br) z Biocartolu o wzorze Ilb (przykład porównawczy)
Postąpiono tak jak w przykładzie 2, lecz zamiast l,l-dichloro-2,2,2-trifluoroetanu użyto l-bromo-l-chloro-2,2,2-trifluoroetanu. W wyniku rekrystalizacji z toluenu otrzymano biały proszek (związek o wzorze Illb), o temperaturze topnienia 170-172°C i czystości powyżej 95% (analiza metodą NMR, suma kilku izomerów).
’H-NMR(250MHz,DMSO-d6)·. l,14ppm(s,3H); 1,24 ppm (s,3H); 1,53 ppm (dd, 9,1 Hzi 9,6 Hz, 1H); 1,65 ppm (d, 9,1 Hz, 1H); 4,17 ppm (d, 9,6 Hz, 1H); 6,2 ppm (szeroki s, 1H); 11,9 ppm (szeroki s, 1H).
182 824 13C-NMR (63 MHz, DMSO-d6): 15,7 ppm (q); 27,2 ppm (s); 27,8 ppm (q); 28,3 ppm (d); 35,8 ppm (d); 69,8 ppm (d); 79,5 ppm (qs, 30 Hz); 122,3 (qs. 282 Hz); 172,0 ppm (s).
Dane spektralne pochodzą od izomeru głównego.
Przykład 5
Wytwarzanie kwasu Z-cis-3-(2-chloro-3,3,3-trifluoro-l-propenylo)-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylowego (związku o wzorze Ib) ze związku o wzorze Ilb
Zawiesinę sproszkowanego cynku 0,03 mola, 1,96 g) w roztworze związku o wzorze Ilb (0,005 mola, 0,71 g) i 1,1,1-trichloro-trifluoroetanu (0,015 mola, 2,81 g) w 10 ml bezwodnego DMF mieszano w warunkach powrotu skroplin w temperaturze 65°C przez około 4 godziny, aż analiza metodą chromatografii gazowej wykazała, że cała ilość związku o wzorze Ilb została przekształcona w mieszaninę związków o wzorach Illb i IVb oraz związek o wzorze Ib w mniejszej ilości. Dodano bezwodnika octowego (0,01 mola, 1,02 g) i kontynuowano mieszanie w temperaturze 60°C przez około 5 godzin, ciągle dbając by nieprzereagowany sproszkowany cynk znajdował się w mieszaninie reakcyjnej. Z mieszaniny reakcyjnej, do której dodano wodnego roztworu HC1, wyodrębniono produkt poprzez ekstrakcję z użyciem MTBE. Fazę MTBE wysuszono nad Na2SO4 i odparowano. Otrzymano związek o wzorze Ib w ilości 0,57 g (czystość> 95%, 47% wydajności teoretycznej). W wyniku rekrystalizacji z n-heptanu otrzymano produkt o temperaturze topnienia 106-108°C. (Dane literaturowe7 podają 108-110°C dla związku o wzorze Ib).
Przykład 6
Wytwarzanie kwasu Z-3-(2-chloro-3,3,3-trifluoro-l-propenylo)-2,2-dimetylo-(lR,3R)-cyklopropanokarboksylowego (związku o wzorze la) ze związku o wzorze IVa
Zawiesinę sproszkowanego cynku (0,004 mola, 0,26 g) w roztworze związku o wzorze IVa (0,0026 mola, 0,72 g) w 3 ml DMF, mieszano w temperaturze 60°C przez 7 i pół godziny i po ochłodzeniu do temperatury pokojowej dodano 10 ml wody i 5 ml stężonego HC1. Mieszaninę wyekstrahowano trzy razy z użyciem MTBE, a ekstrakt wysuszono nad Na2SO4 i odparowano. W wyniku tego otrzymano 0,65 g kryształów o prawie 100% czystości według analizy metodą chromatografii gazowej. Wydajność wynosiła około 100%. W wyniku rekrystalizacji z n-heptanu otrzymano 0,21 g białych kryształów o temperaturze topnienia 105-108°C. Skręcalność właściwa: [a]D 25 = +47° (1,14 g/100 ml, CHC13).
'H-NMR (250 MHz, CDC13): 1,32 ppm (s,2 x 3H); 1,99 ppm (d, J=8,3 Hz, 1H); 2,23 ppm (dd, J=9,3 i 8,3 Hz, 1H); 6,87 ppm (d, J=9,3 Hz, 1H); 10,8 ppm (szeroki sygnał, 1H).
Przy 6,58 ppm (d, J=9,6 Hz) sygnał, jak się przypuszcza, odpowiada zawartości około 5% izomeru E, który znika całkowicie w wyniku rekrystalizacji substancji.
13C-NMR (63 MHz, CDC13): 14,9 ppm (q); 28,6 ppm (q); 29,5 ppm (s); 31,6 ppm (d); 32,7 ppm (d); 120,5 ppm (qs, 38 Hz); 122,1 ppm (qs, 271 Hz); 129,7 ppm (qd, 5 Hz); 176,6 ppm (s).
W wyniku reakcji związku o wzorze la w mniejszej ilości z nadmiarem chlorku tionylu i z kolei z nadmiarem metanolu otrzymano ester metylowy związku o wzorze la. Analiza tego estru metodą chromatografii gazowej w kolumnie chiralnej wykazała, że jego czystość optyczna wynosi powyżej 95% nadmiaru enancjomerycznego.
Przykład 7
Wytwarzanie kwasu Z-3-(2-chloro-3,3,3-trifluoro-l-propenylo)-2,2-dimetylo-[lR,3R]-cyklopropanokarboksylowego (związku o wzorze la) ze związku o wzorze FVa
Zastosowano elektrolizer “Electro Micro Flow Celi” (z firmy Electrocell AB, Szwecja), z katodą ołowianą i anodą grafitową przy czym powierzchnia każdej elektrody wynosiła 10 cm2. Jako membranę jonoselektywną zastosowano kationową membranę selektywną Selemion® CMV japońskiej firmy Asahi Glass Co. W 300 ml metanolu rozpuszczono ostrożnie 10 ml stężonego kwasu siarkowego. Wlano 150 ml tego roztworu jako katolit i 150 ml jako anolit. Uruchomiono pompę cyrkulacyjną i gdy temperatura ustabilizowała się na poziomie 50°C, do katolitu dodano roztwór związku o wzorze IVa (0,0072 molą 2,00 g) w 10 ml metanolu.
Do elektrod podłączono kable i przepuszczono prąd o stałym, regulowanym napięciu 4,0 V. W momencie startu (czas = 0) natężenie prądu wynosiło 0,30 A. Po każdych około 30 minutach
182 824 pobierano próbki i po 270 minutach przerwano przepływ prądu i odłączono kable. Natężenie prądu przy końcu doświadczenia wynosiło 0,20 A.
Katolit usunięto i oddestylowano z niego metanol w wyparce obrotowej, po dodaniu 50 ml wody, w temperaturze 50°C i pod ciśnieniem lOOmmmHg. Fazę wodną wyekstrahowano następnie eterem metylowo-t-butylowym, a ekstrakt wysuszono i odparowano. Otrzymano 1,68 g oleju, który zmieszano z 10 ml 2 N wodnego roztworu NaOH i pozostawiono poddając mieszaniu przez dwie godziny. Fazę wodną zakwaszono stężonym wodnym roztworem HC1 i wyekstrahowano eterem metylowo-t-butylowym, a ekstrakt wysuszono i odparowano. Otrzymano 1,33 g kryształów o czystości > 95%, oznaczonej metodą chromatografii gazowej. Wydajność około 75%.
Przykład 8
Wytwarzanie kwasu Z-3-(2-chIoro-3,3,3-trifluoro-l-propenylo)-2,2-dimetylo-[lR3R]-cyklopropanokarboksylowego (związku o wzorze la) ze związku o wzorze Ha
Zawiesinę sproszkowanego cynku (0,045 mola, 2,94 g) w roztworze związku o wzorze Ila (0,015 mola, 2,13 g) i 1,1,1-trichloro-trifluoroetanu (0,038 mola, 7,12 g) w 25 ml bezwodnego DMF mieszano w wyłożonym teflonem autoklawie o pojemności 50 ml, w temperaturze 50°C przez około 2 godziny. Autoklaw otwarto i analiza metodą chromatografii gazowej wykazała, że cała ilość związku o wzorze Ila została przekształcona w mieszaninę związków o wzorach Ilia i IVa oraz związek o wzorze la w mniejszej ilości. Dodano bezwodnika octowego (0,018 mola, 1,84 g), autoklaw ponownie zamknięto i mieszanie kontynuowano w temperaturze 70°C przez około 2 godziny. Autoklaw otwarto i wyodrębniono produkt poprzez ekstrakcję mieszaniny reakcyjnej, do której dodano wodnego roztworu HC1, z użyciem MTBE. Fazę MTBE wysuszono nad Na2SO4 i odparowano. Otrzymano związek o wzorze la w ilości 2,48 g (czystość> 95%, 68% wydajności teoretycznej). W wyniku rekrystalizacji z n-heptanu otrzymano produkt o temperaturze topnienia 106-107°C.
Spis referencji:
1 Brytyjski opis patentowy nr 2000764 (23 marca 1977 r.), ICI 2 Duńskie zgłoszenie patentowe nr 2849/78 L(26 czerwca 1978 r.), Roussel-Uclaf, S.A.
3 M. Fujita, K. Kondo i T. Hiyama., TetrahedronLetters, 27,2139-2142 (1986) odp. Buli.
Chem. Soc. Jpn., 60, 4385-4394 (1987) 4 Arun K. Mandal i inni, Tetrahedron, 42,5715 (1986);
5 D. Bakshi, V.K. Mahindroo, R. Soman, S. Dev, Tetrahedron, 45, 767-774 (1989) 6 Duńskie zgłoszenie patentowe nr DK 5633/78 (14 grudnia 1978 r.), Shell Internationale Research Maatschappij B.V.
7 Opis patentowy Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4333950 (8 czerwca 1982 r.), FMC Corporation.
182 824
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych o ogólnym wzorze I
    w którym R' oznacza atom wodoru, a dwa atomy wodoru w pierścieniu cyklopropanowym znaj duj ą się względem siebie w pozycji cis, znamienny tym, że związek o ogólnym wzorze II
    II poddaje się reakcji ze związkiem o wzorze CF3-CC1X2, w którym X oznacza atom chlorowca, a zwłaszcza atom chloru lub bromu, w środowisku obojętnym i w obecności cynku, w odpowiedniej temperaturze 0-150°C, korzystnie 20-100°C, podczas której to reakcji powstają związki o wzorach III i IV
    ΙΠ
    IV jako związki pośrednie, których nie wyodrębnia się i gdy po okresie czasu analiza wykazuje, że związek wyjściowy o wzorze II zasadniczo przereagował, że powstały powyższe związki pośrednie o wzorach III i IV oraz że powstał produkt końcowy o wzorze I w mniejszej ilości, dodaje się środka odwadniającego, przy czym bezpośrednio związek pośredni o wzorze ΠΙ przeprowadza się w związek pośredni o wzorze IV i po dalszym okresie czasu przeprowadza się związek pośredni o wzorze IV zasadniczo całkowicie w produkt końcowy o wzorze I, głównie
    182 824 w postaci izomeru Z, zarówno w postaci optycznie czystej, j ak i racemicznej, przy czym dba się o to by nieprzereagowany cynk metaliczny był stale obecny.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako środowisko obojętne stosuje się dimetyloformamid.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako środek odwadniający stosuje się bezwodnik octowy. .
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że część reagenta metalicznego lub cały reagent metaliczny zastępuje się substancją metaliczną generowaną elektrochemicznie.
  5. 5. Nowy związek pośredni, kwas 3-(2,2-dicMoro-3,3,3-trifluoro-l-hydroksypropylo)-2,2-dimetylo-(lR,3S)-cyklopropanokarboksylowy (związek o wzorze Ilia, X=C1).
  6. 6. Nowy związek pośredni, kwas cis-3-(2,2-dichloro-3,3,3-trifluoro-l-hydroksypropylo)-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylowy (związek o wzorze Illb, X=C1).
  7. 7. Nowy związek pośredni, (lR,5S)-4-(l,l-dichloro-2,2,2-trifluoroetylo)-6,6-dimetylo-3-oksabicyklo[3.1.0]heksan-2-on (związek o wzorze IVa, X=C1).
    * * *
PL96324867A 1995-07-21 1996-07-17 Sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych i nowe związki pośrednie PL182824B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK085495A DK171797B1 (da) 1995-07-21 1995-07-21 Cyclopropanderivater og fremgangsmåde til fremstilling af cyclopropancarboxylsyrer, ved hvilken disse cyclopropanderivater indgår som mellemprodukter.
PCT/DK1996/000326 WO1997003941A1 (en) 1995-07-21 1996-07-17 A process for the preparation of cyclopropane carboxylic acids and intermediates therefor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324867A1 PL324867A1 (en) 1998-06-22
PL182824B1 true PL182824B1 (pl) 2002-03-29

Family

ID=8098295

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96324867A PL182824B1 (pl) 1995-07-21 1996-07-17 Sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych i nowe związki pośrednie

Country Status (32)

Country Link
US (1) US5986130A (pl)
EP (1) EP0842137B1 (pl)
JP (3) JP3457005B2 (pl)
KR (1) KR100284147B1 (pl)
CN (2) CN1117061C (pl)
AR (2) AR002899A1 (pl)
AT (1) ATE191446T1 (pl)
BR (1) BR9609740A (pl)
CA (1) CA2224818C (pl)
CZ (1) CZ293407B6 (pl)
DE (1) DE69607627T2 (pl)
DK (2) DK171797B1 (pl)
EA (1) EA000683B1 (pl)
EE (1) EE03521B1 (pl)
ES (1) ES2145467T3 (pl)
GR (1) GR3033832T3 (pl)
HK (2) HK1015350A1 (pl)
HU (1) HU218983B (pl)
IL (2) IL122624A (pl)
MX (1) MX9800440A (pl)
NO (1) NO309264B1 (pl)
NZ (1) NZ313133A (pl)
PL (1) PL182824B1 (pl)
PT (1) PT842137E (pl)
RO (1) RO117790B1 (pl)
SI (1) SI0842137T1 (pl)
SK (1) SK282494B6 (pl)
TR (1) TR199800090T1 (pl)
TW (1) TW339331B (pl)
UA (1) UA59338C2 (pl)
WO (1) WO1997003941A1 (pl)
ZA (1) ZA965688B (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK174698B1 (da) * 1998-02-18 2003-09-22 Cheminova Agro As Fremgangsmåde til fremstilling af cyclopropancarboxylsyrer
GB9808619D0 (en) * 1998-04-22 1998-06-24 Zeneca Ltd Chemical process
CN100500307C (zh) * 2007-04-02 2009-06-17 浙江工业大学 一种基于连续输送的条烟异步分拣法
WO2015021991A1 (en) 2013-08-16 2015-02-19 Cheminova A/S Combination of 2-methylbiphenyl-3-ylmethyl (z)-(1r)-cis-3-(2-chloro-3,3,3-trifluoroprop-1-enyl)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxylate with at least one insecticide, acaricide, nematicide and/or fungicide.

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2000764B (en) * 1977-03-23 1982-04-28 Ici Ltd Halogenated esters
FR2396006A1 (fr) * 1977-06-27 1979-01-26 Roussel Uclaf Nouveaux composes a noyau cyclopropanique, procede de preparation et application a la preparation de derives cyclopropaniques a chaine dihalovinyliques
CA1146581A (en) * 1977-12-16 1983-05-17 Pieter A. Verbrugge Intermediates in the preparation of cyclopropylcarboxylate esters and process for their manufacture
US4333950A (en) * 1979-05-24 1982-06-08 Fmc Corporation (+)-4-Substituted-2-indanol insecticidal ester derivatives
FR2607133B1 (fr) * 1986-11-20 1989-05-05 Roussel Uclaf Nouveaux derives de l'acide 2,2-dimethyl cyclopropane carboxylique portant en 3 une chaine halogenee saturee, leur procede de preparation et leur application comme pesticides

Also Published As

Publication number Publication date
CN1196043A (zh) 1998-10-14
CN1258514C (zh) 2006-06-07
HK1015350A1 (en) 1999-10-15
PL324867A1 (en) 1998-06-22
EA199800143A1 (ru) 1998-08-27
IL137108A (en) 2003-10-31
SK282494B6 (sk) 2002-02-05
JPH11509534A (ja) 1999-08-24
WO1997003941A1 (en) 1997-02-06
NO309264B1 (no) 2001-01-08
SK7198A3 (en) 1998-09-09
GR3033832T3 (en) 2000-10-31
UA59338C2 (uk) 2003-09-15
DK85495A (da) 1997-01-22
NO980256D0 (no) 1998-01-20
HUP9802288A2 (hu) 1999-01-28
AR002899A1 (es) 1998-04-29
EE9800019A (et) 1998-08-17
TW339331B (en) 1998-09-01
CN1117061C (zh) 2003-08-06
BR9609740A (pt) 1999-12-21
CA2224818C (en) 2008-02-26
ES2145467T3 (es) 2000-07-01
DE69607627T2 (de) 2000-07-27
IL122624A (en) 2000-12-06
ATE191446T1 (de) 2000-04-15
CA2224818A1 (en) 1997-02-06
HU218983B (hu) 2001-01-29
EP0842137A1 (en) 1998-05-20
KR19990035782A (ko) 1999-05-25
JP2002193879A (ja) 2002-07-10
CN1513829A (zh) 2004-07-21
JP3807605B2 (ja) 2006-08-09
NZ313133A (en) 1999-01-28
ZA965688B (en) 1997-01-24
US5986130A (en) 1999-11-16
RO117790B1 (ro) 2002-07-30
HUP9802288A3 (en) 1999-03-01
CZ293407B6 (cs) 2004-04-14
KR100284147B1 (ko) 2001-04-02
MX9800440A (es) 1998-04-30
PT842137E (pt) 2000-09-29
TR199800090T1 (xx) 1998-04-21
EE03521B1 (et) 2001-10-15
JP3457005B2 (ja) 2003-10-14
EP0842137B1 (en) 2000-04-05
EA000683B1 (ru) 2000-02-28
DE69607627D1 (de) 2000-05-11
AR010461A2 (es) 2000-06-28
JP2002201188A (ja) 2002-07-16
AU701546B2 (en) 1999-01-28
SI0842137T1 (en) 2000-08-31
NO980256L (no) 1998-01-20
IL122624A0 (en) 1998-08-16
AU6513696A (en) 1997-02-18
DK0842137T3 (da) 2000-09-04
CZ18698A3 (cs) 1998-06-17
HK1066210A1 (en) 2005-03-18
DK171797B1 (da) 1997-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH02125A (ja) フルオル置換ベンジルアルコール
PL182824B1 (pl) Sposób wytwarzania kwasów cyklopropanokarboksylowych i nowe związki pośrednie
Xiao et al. A convenient synthesis of fluoroalkylated γ-butyrolactones from polyfluoroalkyl iodides and 4-pentenoic acid catalyzed by Pd (PPh3) 4
MXPA98000440A (en) Procedure for the preparation of carboxilic and intermediary cyclopropan acids of the mis
AU701546C (en) A process for the preparation of cyclopropane carboxylic acids and intermediates therefor
JP3828154B2 (ja) トリシクロカルボン酸エステル、その製造法およびそれからなる香料
US4398032A (en) Process for the preparation of 4-dihalomethyl-3-oxabicyclo[3.1.0]hexan-2-ones
CA1170663A (en) Trihalomethylhydroxylactones and a process for their preparation
JP2704794B2 (ja) 光学活性ジヒドロピラン誘導体の製法
HU201321B (en) Process for producing cyclopropane lactons
FR2471360A1 (fr) Halogenocyclobutanones, procede pour leur preparation et produits intermediaires de leur preparation
US20240051904A1 (en) Process of making organic compounds
JPH0472832B2 (pl)
JPH07133270A (ja) クロマン誘導体およびその製法
GB2076818A (en) Trihalomethylhydroxylactones and keto acids
JPH09227441A (ja) 光学活性β−ヒドロキシケトンの製造方法
JP2008094807A (ja) セダネノライドの製造方法