CS254982B2 - Method of cellulose carbamate production - Google Patents

Method of cellulose carbamate production Download PDF

Info

Publication number
CS254982B2
CS254982B2 CS851697A CS169785A CS254982B2 CS 254982 B2 CS254982 B2 CS 254982B2 CS 851697 A CS851697 A CS 851697A CS 169785 A CS169785 A CS 169785A CS 254982 B2 CS254982 B2 CS 254982B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cellulose
biuret
urea
carbamate
isocyanic acid
Prior art date
Application number
CS851697A
Other languages
English (en)
Other versions
CS169785A2 (en
Inventor
Vidar Eklund
Kurt Ekman
Olli Turunek
Jouko Huttunen
Johan-Fredrik Selin
Jan Fors
Original Assignee
Neste Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Neste Oy filed Critical Neste Oy
Publication of CS169785A2 publication Critical patent/CS169785A2/cs
Publication of CS254982B2 publication Critical patent/CS254982B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B15/00Preparation of other cellulose derivatives or modified cellulose, e.g. complexes
    • C08B15/05Derivatives containing elements other than carbon, hydrogen, oxygen, halogens or sulfur
    • C08B15/06Derivatives containing elements other than carbon, hydrogen, oxygen, halogens or sulfur containing nitrogen, e.g. carbamates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Celulóza, k níž byl přidán biuret nebo směs biuretu s močovinou, se zahřívá při teplotě nad 1'70 C po dobu postačující ke vzniku dostatečného množství kyseliny isokyanaté pro vytvoření karbanátu celulózy a pro dokončení reakce mezi celulózou a kyselinou isokyanatou. Zahřívání se provádí při teplotě v rozmezí 170 až 250 °C, s výhodou při 220 C'C. Hmotnostní množství biuret:’ je v rozmezí 3 až 50 % a hmotnostní množství močoviny činí 0 až 95 %, oboje vztaženo na hmotnostní množství celulózy.
Vynález se týká způsobu výroby karbamátu celulózy reakcí kyseliny Ísokyanaté s celulózou za zvýšené teploty.
Ve finských patentových spisech číslo 61 033 a č. 62 318 se popisuje způsob výroby derivátu celulózy rozpustného v alkáliích z celulózy a močoviny. Tento způsob spočívá na skutečnosti, že když se močovina zahřeje na svou teplotu tání nebo na vyšší teplotu, počíná se rozkládat v kyselinu isokyanatou a amoniak. Vzniklá kyselina isokyanatá reaguje s celulózou, čímž vznikne derivát celulózy rozpustný v alkáliích, tj. karbamát celulózy. Reakci lze znázornit reakčním schématem:
g cl — Ом 4- HNCO
φφΙ0 o-c~nhl
Takto vzniklý derivát celulózy, tedy karbamát celulózy, se po promytí může vysušit a skladovat i po delší dobu, nebo se může rozpustit, například pro výrobu vláken, ve vodném roztoku alkálie. Z tohoto roztoku je možno vyrobit vlákna nebo fólie karbamátu celulózy zvlákněním nebo vytlačováním obdobně jako při výrobě viskózy. Dobrá skladovatelnost a manipulovatelnost karbamátu celulózy v suchém stavu je velkou výhodou oproti xanthátu celulózy při výrobě viskózy, který není možno skladovat ani dopravovat, dokonce ani v podobě roztoku.
Když se močovina rozkládá působením tepla na kyselinu isokyanatou a amoniak, dochází kromě toho к určitým vedlejším reakcím. Jednou z těchto je reakce kyseliny ísokyanaté s močovinou, jíž vzniká biuret. Tento biuret je stále přítomen, po karbamátové reakci, ve vzniklém karbamátu a musí se odstranit, například praním. Kromě toho je třeba odstranit z karbamátu močovinu, která nezreagovala nebo se nerozložila, jejíž množství může být na začátku značné.
Při kterémkoliv průmyslovém výrobním způsobu je samozřejmě snaha, získat zpět nezreagované výchozí chemikálie a vracen je zpět do výroby к opětnému použití. Při kontinuálním způsobu výroby karbamátu celulózy toto zahrnuje oddělení močoviny od vzniklého karbamátu celulózy a rovněž oddělení biuretu, vzniklého jako vedlejší produkt, od močoviny. Tento čisticí stupeň zvyšuje výrobní náklady.
Vynález se týká nového způsobu výroby karbamátu celulózy, který nemá výše uvedené nedostatky.
Způsob podle vynálezu к výrobě karbamátu celulózy reakcí kyseliny isokyanatové s celulózou za zvýšené teploty se vyznačuje tím, že se celulóza, к níž je přimíšen biuret nebo je přimíšena směs biuretu s močovinou, zahřívá při teplotě 170 až 250 °C po dobu postačující ke vzniku dostatečného množství kyseliny ísokyanaté pro vytvoření karbamátu celulózy a pro dokončení reakce mezi celulózou a kyselinou isokyanatou.
Vynález spočívá na skutečnosti, že při vý robě karbamátu celulózy není vlastně močovina nezbytná a že místo ní je možno použít biuretu. Biuret, který je adičním produktem močoviny s kyselinou isokyanatou, se při teplotě nad 170 °C opět rozkládá na močovinu a kyselinu isokyanatou. Močovina se dále rozkládá na kyselinu isokyanatou a amoniak. Je tudíž možno místo močoviny použít biuretu nebo směsi biuretu s močovinou, použije-li se teplo, které je tak vysoké, že dojde к rozkladu močoviny.
Použitím biuretu se dosáhne velmi pružného způsobu. Poněvadž při výrobě karbamátu celulózy vzniká biuret stejně jakožto adiční produkt kyseliny ísokyanaté s močovinou, je z hlediska výrobního způsobu velmi vhodné použít biuretu jako reakční složky, která se přidá к celulóze a která se vhodně vrací přímo do začátku postupu ke zpracování nové vsázky celulózy.
Je možno použít buď samotného biuretu, nebo směsi biuretu s močovinou. Dusík spotřebovaný při postupu (ta část, která se váže v karbamátu celulózy) se může nahradit buď přidáním močoviny, nebo biuretu.
Vhodné teplotní rozmezí při způsobu podle vynálezu je 170 až 250 °C, zejména asi 220 °C. Teplotám nad 250 °C je třeba se vyhnout, poněvadž se při nich zvyšuje nebezpečí vedlejších reakcí.
Hmotnostní množství biuretu, potřebného při způsobu podle vynálezu, činí 3 až 50 °/o, vztaženo na hmotnostní množství celulózy. Použije-11 se menšího množství biuretu, může být množství kyseliny Ísokyanaté vzniklé zahříváním příliš malé, zatímco použití většího množství biuretu. než je uvedené rozmezí, není ekonomické ani nutné z hlediska průběhu reakce.
Kromě biuretu je tedy popřípadě možno použít i močoviny. Hmotnostní množství močoviny, kterého je možno použít při způsobu podle vynálezu, činí 0 až 95 %, vztaženo na hmotnostní množství celulózy a biuretu.
Při výrobě karbamátu celulózy způsobem podle vynálezu může biuretem nebo směsí biuretu s močovinou být nezreagovaný biu254982 ret nebo nezreagovaná směs biuretu s močovinou, které se získají promytím produktu po karbamátové reakci. Je třeba poznamenat, že produkt vzniklý karbamátovou reakcí obsahuje značná množství biuretu a močoviny.
Biuret je možno přidat к celulóze použité jako surovina, například ve vhodném rozpouštědle. Vhodným rozpouštědlem pro biuret a močovinu je amoniak, který je výhodně, i když ne nezbytně, v kapalné podobě. V tomto případě se bud1 pracuje za nízké teploty, nebo· se rozpouštění provádí pod tlakem. Požadované množství biuretu nebo směsi biuretu s močovinou se rozpustí v amoniaku, vzniklým roztokem se napustí celulóza, načež se amoniak odstraní, například odpařením.
Celulóza může být v podobě volných provazců nebo tkaniny. Doba nutná pro absorbování roztoku obvykle kolísá od několika málo sekund do několika hodin a není podstatným činitelem, za předpokladu, že se к celulózovým vláknům přidá dostatečné množství biuretu. Celulóza může procházet amoniakovým zpracováním, například uložená na drátěném sítě.
Celulóza použitá při výrobě karbarnátu celulózy může být předběžně zpracovaná, aby se její polymerační stupeň snížil. Snížení polymeračního stupně celulózy je možno dosáhnout například zpracováním alkálií nebo: ozářením.
Zahřívání celulózy a biuretu se provádí například v zahřívací komoře, nebo tak, že se celulózová tkanina nebo rohož obsahující biuret protahuje kapalinovou lázní mající požadovanou teplotu. Celulóza v podobě tkaniny může při průchodu kapalinovou lázní spočívat na drátěném sítě. Při neužití kapalinové lázně se kapalina velí tak, aby nerozpouštěla ani biuret, ani močovinu. Čím nižší je teplota varu této kapaliny, tím snadnější je její odstranění po skončení reakce, například odpařením. Vhodnými kapalinami jsou například aromatické nebo alifatické uhlovodíky o poměrně nízké teplotě varu.
Po skončené reakci se výsledný produkt alespoň jednou promyje, například bezvodým methanolem, a vysuší. Výsledný produkt lze výhodně promýt i kapalným amoniakem, což je výhodné proto, že směs amoniaku obsahující biuret a močovinu, použitou jako prací kapalina, lze přímo znovu použít.
Celulózou použitou jako výchozí látka při způsobu podle vynálezu může být dřevná nebo bavlněná celulóza nebo i celulóza obsahující jiná přírodní nebo syntetická vlákna. Celulóza může být použita jako taková nebo v chemicky zpracované podobě, například bělená celulóza, hydratovaná celulóza, alkalicelulóza, nebo v jinak zpracované podobě, například působením kyselin.
Vynález je blíže objasněn dále uvedenými p ř ík 1 a d у p r o v e d e n í.
P ř í к I a d. 1
Bělená sulfitová celulóza v listové podobě (700 g.m~2) se zpracuje ozářením, aby se její polymerační stupeň upravil na 420. Ozáření se provádí elektrony o energii 400 keV. Pak se listy impregnují po dobu 5 minut při teplotě —35 °C kapalným amoniakem, v němž bylo rozpuštěno 5 % biuretu. Amoniak se nechá odpařovat po několik hodin při teplotě místnosti, čímž hmotnostní množství biuretu zůstalého v celulóze činí 13 °/o, vztaženo na hmotnostní množství celulózy.
Biuretem napuštěná celulóza se zahřívá, mezi deskami při teplotě 220 °C po dobu 5 minut a při teplotě 240 C:C po dobu 2 minut. Pak se listy takto zpracované celulózy promyjí třikrát vodou a jednou methanolem. Vznik karbarnátu celulózy se zjistí spektroskopickou analýzou (IR, 13C NMR) a chemickými metodami. Ze vzniklých listů se připraví roztok jejich rozpuštěním při teplotě —5 °C v 10% roztoku hydroxidu sodného, tak, že hmotnostní obsah karbarnátu celulózy v roztoku činí 5,7 %.
U vzniklého roztoku se stanoví číslo ucpávání a viskozita. Číslem ucpávání je charakterizována filtrovatelnost celulózy; toto číslo je definováno v článku Ik Sihtoly uveřejněném v časopisu Paperi ja Puu, 44 (1962), č. 5, na str. 295 až 300. Filtrovatelnost se zde stanoví za použití miniaturního filtru o účinné ploše 3,8 cm2, přičemž se použije filtračního papíru Machevey-Nagel MN 616. Filtrovatelnost se vypočte podle vztahu:
X 104
%
P20 J ve kterém
К,„....o znamená číslo ucpávání,
P20 znamená množství celulózy (v g) prošlé filtrem za 2Ό minut a
Peo znamená množství celulózy (v g) prošlé filtrem za 60 minut.
Čísla ucpávání a viskozity, stanovené u výše zmíněného roztoku karbarnátu celulózy, jsou uvedeny v tabulce I.
Tabulka I
Doba zahřívání (min.) Teplota při zahřívání (°C) Polymerační stupeň celulózy Obsah dusíku (%) Číslo ucpávání Vískozita (s) Obsah cekUózv (%1
5 200 290 1,3 3 52 '5 25 5,7
2 240 341 1,3 6 060 70 5,7
P ř í к 1 a d 2 hmotnostní množství biuretu po odstranění amoniaku činí 22 %, vztaženo na hniotnostOpakuje se postup popsaný v příkladu 1, ní množství celulózy. Výsledky jsou uvedepřičemž však impregnační roztok obsahuje ny v tabulce II.
% hmotnosti biuretu, takže zadržené
Tabulka II
Duba zahřívání Teplota při Polymerační stupeň Obsah dusíku Číslo ucpávání Visko žita. fs) Obsah celulózy
(min) zahřívání celulózy (°/o) (%)
_ _ J°CL__._
1 220 406 1,3 80 00-0 55 4,8
2 220 357 1,4 950 83 6.0
3 220 320 1.6 800 70 6,0
4 220 316 1.7 3 700 83 6.0
5 220 300 1,8 800 51 6,0
1 240 413 1,6 6 900 77 5,4
2 240 343 1,8 13 000 82 5,5
F <’ í к l a d 3
Listy bělené sulfitové celulózy o peb-aneračním stupni 400 a rozměrech /Р 'z 20 cm se napustí kapalným amoniakem obdobně jako v příkladu 1, přičemž amonrk obsahuje 6 °/o hmotnosti biuretu a 4 % hmotnosti močoviny. Amoniak se nechá odpařit při teplotě místnosti, čímž hmotnostní obsah biuretu n močoviny v listech činí dohromady 22 %.
Pak .se listy zahřívají mezi horkými deskami při teplotě 230 ?C po dobu 1,5 minuty. Po skončeném zahřívání se listy promyjí kapalným amoniakem.
Když se takto zpracované listy rozpustí v 1.0% roztoku hydroxidu sodného tak, aby koncentrace karbamátu celulózy ve vzniklém roztoku činila 6 % hmotnosti, vykazuje vzniklý roztok číslo ucpávání 1 500 a. viskositu. 120 s. Obsah dusíku v karbamátu celulózy činí 1,5 %.

Claims (4)

1. Způsob výroby karbamátu celulózy reakcí kyseliny isokyanaté s močovinou za zvýšené teploty, vyznačující se tím. že se celulóza, к níž byl přimíšen biuret v hmotnostním množství 3 až 50 %, vztaženo na hmotnostní množství celulózy, nebo к níž byla přimíšena směs biuretu s močovinou, přičemž močovina se přidá v hmotnostním množství až 95 %, vztaženo na hmotnostní množství celulózy, zahřívá při teplotě 170 až 250 C,C. výhodně při teplotě 220 °C po dobu. postačující ke vzniku dostatečného množství kyseliny isokyanaté pro vytvoření karbamátu celulózy a pro dokončení reakce mezi celulózou a kyselinou isokyanatou.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako biuretu nebo směsi biuretu. s močovinou, které se přidávají к celulóze, se použije biuretu nebo směsi biuretu s močovinou. které se odstraní z karbamátu celulózy po reakci.
3. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že ztráty chemikálií během postupu se nahradí přidáním potřebného množství močoviny к biuretu.
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se biuret nebo směs biuretu s močovinou přidá к celulóze v podobě roztoku v amoniaku, načež se amoniak odstraní.
CS851697A 1984-03-12 1985-03-11 Method of cellulose carbamate production CS254982B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI840999A FI67562C (fi) 1984-03-12 1984-03-12 Foerfarande foer framstaellning av cellulosakarbamat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS169785A2 CS169785A2 (en) 1987-07-16
CS254982B2 true CS254982B2 (en) 1988-02-15

Family

ID=8518715

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS851697A CS254982B2 (en) 1984-03-12 1985-03-11 Method of cellulose carbamate production

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4567255A (cs)
JP (1) JPS60210601A (cs)
AT (1) AT390259B (cs)
BR (1) BR8501074A (cs)
CA (1) CA1238042A (cs)
CS (1) CS254982B2 (cs)
DD (1) DD234019A5 (cs)
DE (1) DE3508611A1 (cs)
FI (1) FI67562C (cs)
FR (1) FR2560882B1 (cs)
GB (1) GB2155479B (cs)
IN (1) IN161858B (cs)
IT (1) IT1200409B (cs)
NO (1) NO161441C (cs)
RO (1) RO91350B (cs)
SE (1) SE459177B (cs)
ZA (1) ZA851594B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI69853C (fi) * 1984-09-27 1986-05-26 Neste Oy Cykliskt foerfarande foer framstaellning av en alkaliloesning av cellulosakarbamat foer utfaellning av karbamatet och foeraotervinning av kemikalierna
FI69852C (fi) * 1984-09-27 1986-05-26 Neste Oy Cykliskt foerfarande foer framstaellning av en alkaliloesning av cellulosakarbamat foer utfaellning av karbamatet och foeraotervinning av kemikalierna
US4789006A (en) * 1987-03-13 1988-12-06 Teepak, Inc. Cellulose aminomethanate sausage casings
US4777249A (en) * 1987-03-13 1988-10-11 Teepak, Inc. Crosslinked cellulose aminomethanate
US5215125A (en) * 1987-03-13 1993-06-01 Teepak, Inc. Cellulose aminomethanate sausage casings
US4762564A (en) * 1987-03-13 1988-08-09 Teepak, Inc. Reinforced cellulose aminomethanate
US4997934A (en) * 1989-06-12 1991-03-05 Teepak, Inc. Cellulose aminomethanate by weight loss monitoring
US5229506A (en) * 1989-06-12 1993-07-20 Teepak, Inc. Preparation of cellulose aminomethanate
US4997933A (en) * 1989-06-12 1991-03-05 Teepak, Inc. Cellulose aminomethanate by acid neutralization
US4999425A (en) * 1989-06-12 1991-03-12 Teepak, Inc. Cellulose aminomethanate by ion-exchange extraction
DE19715617A1 (de) * 1997-04-15 1998-10-22 Zimmer Ag Verfahren für die modifizierte Herstellung von Cellulosecarbamat
DE19835688A1 (de) * 1998-08-07 2000-02-10 Piesteritz Stickstoff Verfahren zur Herstellung von Cellulosecarbamat
WO2003064476A1 (en) * 2002-01-29 2003-08-07 Valtion Teknillinen Tutkimuskeskus Method for manufacturing cellulose carbamate
WO2005042587A1 (ja) * 2003-10-31 2005-05-12 Kowa Co., Ltd. セルロースiiリン酸エステル及びそれを用いた金属吸着材
CN102898531A (zh) * 2012-10-23 2013-01-30 天津工业大学 一种气固相反应制备纤维素氨基甲酸酯的方法
JP2019001876A (ja) * 2017-06-14 2019-01-10 国立大学法人京都大学 微細セルロース繊維、その製造方法、スラリー及び複合体
JP7213926B2 (ja) * 2020-10-26 2023-01-27 大王製紙株式会社 繊維状セルロースの製造方法及び繊維状セルロース複合樹脂の製造方法
JP7429212B2 (ja) * 2021-09-27 2024-02-07 大王製紙株式会社 カルバメート化セルロース繊維の製造方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI62318C (fi) * 1981-01-27 1982-12-10 Neste Oy Foerfarande foer framstaellning av ett alkaliloesligt cellulosaderivat
FI64603C (fi) * 1981-12-30 1983-12-12 Neste Oy Foerfarande foer utfaellning av cellulosaderivat
FI64602C (fi) * 1981-12-30 1983-12-12 Neste Oy Foerfarande foer framstaellning av loesliga cellulosaderivater
FI67561C (fi) * 1982-12-08 1985-04-10 Neste Oy Foerfarande foer upploesning av cellulosakarbamat
FI66624C (fi) * 1983-11-02 1984-11-12 Neste Oy Foerfarande foer framstaellning av cellulosakarbamatfibrer eller -filmer

Also Published As

Publication number Publication date
JPS6259122B2 (cs) 1987-12-09
NO161441C (no) 1989-08-16
GB8506375D0 (en) 1985-04-11
SE8501188D0 (sv) 1985-03-11
GB2155479A (en) 1985-09-25
SE8501188L (sv) 1985-09-13
DE3508611C2 (cs) 1988-10-27
CA1238042A (en) 1988-06-14
FI840999A0 (fi) 1984-03-12
FR2560882A1 (fr) 1985-09-13
NO161441B (no) 1989-05-08
IT1200409B (it) 1989-01-18
FI67562B (fi) 1984-12-31
JPS60210601A (ja) 1985-10-23
US4567255A (en) 1986-01-28
NO850955L (no) 1985-09-13
IN161858B (cs) 1988-02-13
AT390259B (de) 1990-04-10
SE459177B (sv) 1989-06-12
CS169785A2 (en) 1987-07-16
DD234019A5 (de) 1986-03-19
GB2155479B (en) 1988-04-07
ZA851594B (en) 1985-10-30
BR8501074A (pt) 1985-10-29
FR2560882B1 (fr) 1988-06-24
RO91350B (ro) 1987-09-01
ATA65285A (de) 1989-09-15
FI67562C (fi) 1985-04-10
IT8519846A0 (it) 1985-03-11
RO91350A (ro) 1987-08-31
DE3508611A1 (de) 1985-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS254982B2 (en) Method of cellulose carbamate production
EP0057105B1 (en) Method of producing alkali-soluble cellulose carbamate
FI77252B (fi) Foerfarande foer framstaellning av cellulosakarbamater.
US4250306A (en) Process and equipment for preparing swellable cross-linked carboxyalkylcelluloses from natural cellulose or cellulose hydrate and use thereof
RU2202558C2 (ru) Реакционноспособная целлюлоза и способ ее получения
US4248595A (en) Process for preparing swellable cross-linked carboxyalkylcelluloses, in the form of fibers, from cellulose hydrate and use thereof
DE19715617A1 (de) Verfahren für die modifizierte Herstellung von Cellulosecarbamat
EP1100831B1 (de) Verfahren zur herstellung von cellulosecarbamat
DE1469507A1 (de) Verfahren zur Aldehydbehandlung (Formalisierung) von Zellulose,Zelluloseestern und Staerke
CZ4199A3 (cs) Způsob přípravy karbamátu celulózy
FI61033B (fi) Foerfarande foer framstaellning av alkaliloeslig cellulosafoerening
DE1594947A1 (de) Verfahren zum Flammfestmachen von organischem Textilgut
JPS5836289A (ja) リグニン含有量が低いセルロ−スの製造方法
GB2027714A (en) Process and Apparatus for the Manufacture of Swellable Crosslinked Carboxyalkylcelluloses From Natural Cellulose or Cellulose Hydrate and Use Thereof
US2990234A (en) Production of strong, rot-resistant benzyl cellulose fibers
DE1085492B (de) Verfahren zur Verbesserung des Griffes von organischem Faser- und Folienmaterial (A)
CS484688A2 (en) Method of carbamanoic groups&#39; contents reduction in products with cellulose&#39;s carbamate
DE2709878A1 (de) Textilhilfsmittel
US3907497A (en) Catalysis with odor free hydroxymethanesulfonic acid in the finishing of cellulosic textiles
PL163049B1 (pl) Sposób wytwarzania karbaminianu celulozy
DE1942159B2 (de) Verfahren zur herstellung von wasserloeslicher methylcellulose
DE1900796A1 (de) Verfahren zur Erzeugung von Zellstoff
WO2004033787A2 (fr) Materiau cellulosique a resistance au feu amelioree
DE2408502B2 (de) Verfahren zum flammfestausruesten von zellulosehaltigen fasermaterialien