CS246994B1 - Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustnosti - Google Patents

Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustnosti Download PDF

Info

Publication number
CS246994B1
CS246994B1 CS500785A CS500785A CS246994B1 CS 246994 B1 CS246994 B1 CS 246994B1 CS 500785 A CS500785 A CS 500785A CS 500785 A CS500785 A CS 500785A CS 246994 B1 CS246994 B1 CS 246994B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sodium
production
calcium
salt
chloride
Prior art date
Application number
CS500785A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Glaser
Jan Vidensky
Original Assignee
Vladimir Glaser
Jan Vidensky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Glaser, Jan Vidensky filed Critical Vladimir Glaser
Priority to CS500785A priority Critical patent/CS246994B1/cs
Publication of CS246994B1 publication Critical patent/CS246994B1/cs

Links

Landscapes

  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Abstract

Podstata způsobu výroby vápenatých solí s nízkou rozpusností spočívá v tom, že áe uvedou do reakce při výrobě sody amoniakálním postupem vznikající suspenze z karbonatačních kolon, nebo/a matečný louh zbývající po oddělení hydrogenuhličitanu sodného nebo/a vody vzniklé promýváním krystalů hydrogenuhličitanu sodného, a roztok vznikáj ící při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů, obsahující převážně chlorid vápenatý. Vzniklá sraženina obsahující převážně uhličitan vápenatý se převede reakcí s kyselinou obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli na požadovaou vápenatou sůl. Oxid uhličitý i zbylý roztok po oddělení sraženiny lze zpracovat při výrobě sody. Pcodukt je vhodný tam, kde se požaduje jeho vysoká čistota

Description

Vynález se týká způsobu výroby vápenatých solí s malou rozpustností nebo jejich směsí.
Rozšířenými způsoby výroby výše uvedených vysoce čistých produktů jsou pro svoji jednoduchost srážecí postupy. Jako výchozí látky se používají většinou vysoce čistě chemikálie, které jsou za tímto účelem speciálně připravované.
Jak je tedy zřejmo, spočívá nedostatek dosud používaných srážecích postupů především v tom, že příprava vysoce čistých výchozích surovin značně zatěžuje ekonomiku výiOby.
Kromě toho často vznikají velmi obtížně zpracovatelné vedlejší produkty. Tuto nevýhodu odstraňuje podle vynálezu způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustnosti nebo jejich směsí, jehož podstata spočívá v tom, že se uvedou do reakce při výrobě sody amoniakálním postupem vznikající suspenze z karbonatačních kolon, obsahující vedle dalších látek'hydrogenuhličitan sodný nebo/a případně přečištěný matečný louh zbývající po oddělení hydrogénuhličitanu sodného nebo/a vody vzniklé promýváním krystalů hydrogénuhličitanu sodného a roztok vznikající při regeneraci amoniaku ze sodárenskýoh louhů, obsahující převážně chlorid vápenatý, vzniklá sraženina, obsahující převážně uhličitan vápenatý, se převede reakcí s kyselinou, obsahující anion, příslušný k výrobě požadované soli, nebo/a amoniakem nebo/a hydroxidem amonným nebo/a uhličitanem sodným nebo/a hydrogenuhličitanem sodným nebo/a hydroxidem sodným částečně zneutralizovanou vícesytnou kyselinou, obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli, na požadovanou vápenatou sůl s nízkou rozpustností nebo směs těchto solí, která se ze suspenze oddělí a zpracuje na produkt, přičemž lze část nebo veškerý vznikající oxid uhličitý vracet do výroby sody nebo/a část nebo veškerý zbylý roztok, obsahující převážně chlorid amonný a chlorid sodný, zpracovat na chlorid amonný nebo/a při výrobě sody například vápenným mlékem za účelem regenerace amoniaku.
Podle dalšího význaku vynálezu se místo části nebo veškerého roztoku chloridu vápenatého, vznikajícího při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů, obsahujícího rovněž chlorid sodný, použije tohoto roztoku po zahuštění nebo/a po zahuštění a snížení obsahu chloridu sodného.
Podle dalšího význaku vynálezu se při použití přebytku kyseliny, obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli, nebo/a amoniakem nebo/a hydroxidem amonným nebo/a uhličitanem sodným nebo/a hydrogenuhličitanem sodným nebo/a hydroxidem sodným částečně zneutralizované vícesytné kyseliny, obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli, se roztok po oddělení produktu vrací zpět do výrobního procesu.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno při výrobě hydrátů vápenatých solí s malou rozpustností přidávat stabilizátory, zpomalující dehydrataci, případně hydrolýzu dehydratované soli.
Základní účinek způsobu výroby podle vynálezu spočívá v tom, že spojením výroby vápenatých solí s malou rozpustností s výrobou sody se dosahuje bezodpadové technologie umožňující zužitkovat veškeré vstupní suroviny ha výrobu žádaného produktu. Dále dochází při výrobě sody ke snížení produkce odpadního roztoku obsahujícího převážně chlorid vápenatý a k nižšímu zatížení vyvařováku destilační stanice. Tím se způsob výroby podle vynálezu stává oproti dosud známým výrobním postupům výrazně ekonomicky výhodnějším.
Výroba může být kontinuální, diskontinuální nebo kombinací obou těchto postupů. Postupuje se například tak, že se do reakce uvedou při výrobě sody amoniakálním postupem vznikající suspenze z karbonatačních kolon, obsahující vedle dalších látek hydrogenuhličitan sodný nebo/a matečný louh zbývající po oddělení hydrogénuhličitanu sodného nebo/a vody vzniklé promýváním krystalů hydrogénuhličitanu sodného a roztok vznikající při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů, obsahující převážně chlorid vápenatý.
Vzniklá sraženina obsahující převážně uhličitan vápenatý se převede reakcí s kyselinou, obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli, na tuto sůl. Ta se oddělí, například filtrací nebo odstředěním, promyje a zpracuje na požadovaný produkt. Zbylý roztok se oddělí bud po konverzi chloridu vápenatého na uhličitan vápenatý nebo/a po převedení uhličitanu vápenatého na požadovanou sůl nebo směs solí. Vznikající oxid uhličitý je možno vracet do výroby sody. Zbylý roztok obsahující převážně chlorid amonný a chlorid sodný lze zpracovat na chlorid amonný, nebo při výrobě sody například vápenným mlékem za účelem regenerace amoniaku.
Promývací vody je možno začlenit do výrobního cyklu. Přídavné látky, zpomalující dehydrataci hydrátů vápenatých solí, případně hydrolýzu dehydratovaných solí, je výhodné dávkovat do roztoků vedených na sražení nebo/a přímo do srážecího zařízení nebo/a do suchého či vlhkého produktu nebo/a při eventuální úpravě velikosti částic mletím.
Způsob výroby podle vynálezu je dále blíže popsán na konkrétním příkladu provedení.
Příklad litr připravené modelové suspenze, odpovídající svým složením a zastoupením složek suspenzi· z karbonatačních kolon, vznikající při výrobě sody amoniakálním postupem, byl v míchaném vsádkovém reaktoru převeden stechiometrickým množstvím odpadního roztoku vznikající při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů na sraženinu uhličitanu vápenatého, která byla oddělena filtrací a promyta- Z ní byla dále připravena suspenze ve vodě o koncentraci 15 % hmotnosti a pomocí kyseliny trihydrogenfosforečné o koncentraci 75 % hmotnosti byl uhličitan vápenatý převeden na díhydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého, který byl oddělen filtrací, promyt a vysušen při 40 °C. Teplota reakce nepřesáhla 30 °C. Z roztoku zbylého po odstranění uhličitanu vápenatého ze suspenze, obsahujícího převážně chlorid amonný a chlorid sodný, byl pomocí vápenného mléka, které bylo použito v 5% přebytku oproti steohiometrii vzhledem k chloridu amonnému, regenerován při teplotě bodu varu amoniak a roztok obsahující převážně chlorid vápenatý a chlorid sodný.
Získaný produkt je vhodný k použití v kosmetickém, potravinářském, farmaceutickém průmyslu a jako obohacující přísada krmných směsi v živočišné výrobě.

Claims (4)

1. Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustností nebo jejich směsí vyznačující se tím, že se uvedou do reakce při výrobě sody amoniakálním postupem vznikající suspenze z karbonatačních kolon, obsahující vedle dalších látek hydrogenuhličitan sodný nebo/a případně přečištěný matečný louh zbývající po oddělení hydrogenuhličitanu sodného nebo/a vody vzniklé promýváním krystalů hydrogenuhličitanu sodného a roztok vznikající při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů, obsahující převážné chlorid vápenatý, vzniklá sraženina, obsahující převážně uhličitan vápenatý, se převede reakcí s kyselinou, onsanujíoí anion příslušný k výrobě požadované soli, nebo/a amoniakem nebo/a hydroxidem amonným nebo/a uhličitanem sodným nebo/a hydrogenuhličitanem sodným nebo/a hydroxidem sodným částečně zneutralizovanou vícesytnou kyselinou, obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli, na požadovanou vápenatou sůl s nízkou rozpustností nebo směs těchto solí, která se ze suspenze oddělí a zpracuje na produkt, přičemž lze část nebo veškerý vznikající oxid uhličitý vracet do výroby sody nebo/a část nebo veškerý zbylý roztok., obsahující převážně chlorid amonný a chlorid sodný zpracovat na chlorid amonný nebo/a při výrobě sody například vápenným mlékem za účelem regenerace amoniaku.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se jako části nebo veškerého roztoku chloridu vápenatého, vznikajícího při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů a obsahujícího rovněž chlorid sodný, použije tohoto roztoku po zahuštění a snížení obsahu chloridu sodného.
3. Způsob podle bodu 1 a 2 vyznačující se tím, že při použití přebytku kyseliny obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli, nebo/a amoniakem nebo/a hydroxidem amonným hebo/a uhličitanem sodným nebo/a hydrogenuhličitanem sodným nebo/a hydroxidem sodným částěčně zneutrálizované vícesytné kyseliny, obsahující anion příslušný k výrobě požadované soli, se roztok po oddělení produktu vrací zpět do výrobního procesu.
4. Způsob podle bodu 1 až 3 vyznačující se tím, že při výrobě hydrátů vápenatých solí s malou rozpustností se přidávají stabilizátory zpomalující dehydrataci, případně hydrolýzu dehydratované soli.
CS500785A 1985-07-03 1985-07-03 Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustnosti CS246994B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS500785A CS246994B1 (cs) 1985-07-03 1985-07-03 Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustnosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS500785A CS246994B1 (cs) 1985-07-03 1985-07-03 Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustnosti

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS246994B1 true CS246994B1 (cs) 1986-11-13

Family

ID=5394101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS500785A CS246994B1 (cs) 1985-07-03 1985-07-03 Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustnosti

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS246994B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4120737A (en) Manufacture of calcium sulphate alpha hemihydrate
US4210626A (en) Manufacture of magnesium carbonate and calcium sulphate from brine mud
CS246994B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustnosti
CS246993B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s nízkou rozpustností
CS260456B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustností
SU945076A1 (ru) Способ очистки фосфогипса
CS260457B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustností
CS260873B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustností
CS243309B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
RU2703719C1 (ru) Способ получения цитрата кальция
CS250187B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého a chloridu amonného
CS260455B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustností
CS240739B1 (cs) Způsob výroby hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS244246B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
SU134677A1 (ru) Способ получени окиси кобальта
RU2229443C2 (ru) Способ получения химически осажденного карбоната кальция
SU718373A1 (ru) Способ получени окиси магни
CS246515B1 (en) Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate
CS243258B1 (cs) Způsob výroby hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS243338B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS250188B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS246995B1 (cs) Způsob výroby sráženého uhličitanu vápenatého
CS242722B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého a amonné soli
SU145226A1 (ru) Способ получени борной кислоты
CS243257B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebp/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého