CS246515B1 - Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate - Google Patents

Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate Download PDF

Info

Publication number
CS246515B1
CS246515B1 CS393584A CS393584A CS246515B1 CS 246515 B1 CS246515 B1 CS 246515B1 CS 393584 A CS393584 A CS 393584A CS 393584 A CS393584 A CS 393584A CS 246515 B1 CS246515 B1 CS 246515B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ammonia
solution
ammonium
chloride
phosphate
Prior art date
Application number
CS393584A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Glaser
Jan Vidensky
Original Assignee
Vladimir Glaser
Jan Vidensky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Glaser, Jan Vidensky filed Critical Vladimir Glaser
Priority to CS393584A priority Critical patent/CS246515B1/cs
Priority to BG6974985A priority patent/BG45758A1/xx
Priority to DD27522285A priority patent/DD255443A3/xx
Priority to SU857773811A priority patent/SU1518298A1/ru
Priority to NL8501303A priority patent/NL8501303A/nl
Priority to DE19853517608 priority patent/DE3517608A1/de
Priority to GB08512556A priority patent/GB2159510B/en
Priority to FR8507570A priority patent/FR2564817B1/fr
Priority to YU00875/85A priority patent/YU87585A/xx
Priority to HU851997A priority patent/HU201496B/hu
Priority to IT20868/85A priority patent/IT1183673B/it
Publication of CS246515B1 publication Critical patent/CS246515B1/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Kyselina trihydrogenfosforečná, odpadní roztok vznikající při regeneraci sodárenských louhů, obsahující převážně chlorid vápenatý, a amoniak se reakcí převedou na sraženinu, která se ze vzniklé suspenze oddělí a zpracuje na požadovaný produkt. Ze zbylého roztoku obsahujícího převážně chlorid amonný se regeneruje v zařízení, používaném při výrobě sody, amoniak za současného vzniku roztoku, obsahujícího převážně chlorid vápenatý, které je možno částečně nebo úplně vracet zpět do výroby. Přitom je výhodné přidávat během výroby stabilizátory zpomalující dehydrataci dihydrátu, nebo hydrolýzu bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého.
Produkt je vhodný k použití v kosmetickém, potravinářském a farmaceutickém průmyslu a jako obohacující přísada do krmných směsí v živočišné výrobě.
240515
Vynález se týká způsobu výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého anebo jejich vzájemné směsi.
Doposud je většinou výroba výše uvedených produktů doprovázena tvorbou vedlejších, méně hodnotných produktů, které spotřebovávají část vstupních surovin. Příkladem takové technologie je postup, při němž se v kyselině trihydrogenfosforečné rozpouští hydroxid vápenatý tak, aby vznikl převážně dihydrogenfosforečnan vápenatý, z něhož se žádaný produkt získá vysrážením nejčastěji roztokem hydroxidu sodného. Po oddělení sraženiny produktu ze vzniklé suspenze zbývá roztok obsahující hydrogenfosforečnan sodný.
Jak je tedy zrejmo, spočívá nedostatek dosud používaných srážecích postupů především v tom, že se kvantitativně nepřevádějí výchozí suroviny na požadovaný produkt.
Tuto nevýhodu odstraňuje podle vynálezu způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého z kyseliny trihydrogenfosforečné, odpadního roztoku vznikajícího během, regenerace amoniaku ze sodárenských louhů při amoniakálním postupu výroby sody, a amoniaku nebo/a hydroxidu amonného.
Podstata způsobu výroby spočívá v tom, že se ' do reakce uvedou kyselina trihydrogenfosforečná, odpadní roztok vznikající při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů, obsahující zejména chlorid vápenatý, a amoniak nebo/a hydroxid amonný. Ze vzniklé suspenze se oddělí sraženina a zpracuje na produkt. Zbylý roztok chloridu amonného se v» zařízení, používaném při výrobě sody, přepracuje na amoniak nebo/a hydroxid amonný a roztok, obsahující převážně chlorid vápenatý, které je možno částečně nebo úplně vracet do výroby.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno místo části nebo veškeré kyseliny trihydrogenfosforečné a části nebo veškerého amoniaku nebo/a hydroxidu amonného použít přímo nebo po přečištění dihydrogenfosforečnan amonný nebo/a hydrogenfosforečnan amonný nebo/a jejich směs.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno místo roztoku chloridu vápenatého, vznikajícího při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů, obsahujícího rovněž chlorid sodný, použít tohoto roztoku po zahuštění nebo/a po zahuštění a snížení obsahu chloridu sodného.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno ředění kyseliny trihydrogenfosforečné provádět vodami odpadajícími při promývání sraženiny produktu nebo/a roztokem obsahujícím chlorid amonný.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno přidávat stabilizátory zpomalující dehydrataci dihydrátu nebo/a hydrolýzu bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého.
Základní účinek způsobu výroby podle vynálezu spočívá v tom, že spojením výroby hydrogenfosforečnanu vápenatého s výrobou sody se dosahuje bezodpadové technologie, umožňující zužitkovat veškerý fosfor ve vstupní surovině na výrobu žádaného produktu. Je rovněž výhodné po stránce investičních a provozních nákladů, že část výrobního zařízení je pro výrobu obou produktů společná. ' Tím se způsob výroby podle vynálezu stává oproti dosud známým výrobním postupům výrazně ekonomicky _ výhodnějším.
Výroba může být kontinuální, diskontinuální, nebo kombinace obou těchto postupů.
Postupuje se například tak, že roztok kyseliny trihydrogenfosforečné o koncentraci 1—95 % hmotnosti, odpadní roztok vznikající při regeneraci sodárenských louhů vápenným mlékem, obsahující převážně chlorid vápenatý, a amoniak nebo/a hydroxid amonný se smísí současně nebo postupně a to jednostupňově nebo vícestupňové, příp. je možno provést současně i ' ředění. Teplota se pohybuje v závislosti na požadovaném složení produktu od 0 °C až do teploty varu. Vzniká sraženina se oddělí, například filtrací nebo odstředěním, promyje a vysuší, případně částečně nebo úplně dehydratuje tepelným zpracováním k získání produktu požadovaného složení. Ze zbylého roztoku obsahujícího převážně chlorid amonný, se regeneruje v regeneračním zařízení používaném při výrobě sody amoniak za současného vzniku odpadního roztoku, obsahujícího převážně chlorid vápenatý, které lze částečně nebo úplně vrátit do výroby. Promývací vody je možno začlenit do výrobního cyklu. Přídavné látky, například dvojfosforečnan sodný, je výhodné dávkovat do roztoků vedených na srážení nebo/a přímo do srážecího zařízení nebo/a do suchého či vlhkého produktu nebo/a při eventuální úpravě velikosti částic mletíím.
Způsob výroby podle vynálezu je dále blíže popsán na konkrétních příkladech provedení.
H^ík^adl
Odpadní roztok vznikající při regeneraci sodárenských louhů vápenným mlékem, obsahující jako hlavní složky chlorid vápenatý, chlorid sodný _ a chlorid hořečnatý, produkovaný při amoniakálním postupu výroby sody, byl v míchaném vsádkovém reaktoru smíchán s ekvimolárním množstvím kyseliny trihydrogenfosforečné o koncentraci 85 procent hmotnosti, která obsahovala 1 % hmotnosti fosforečnanu sodného. Plynným amoniakem bylo upraveno pH na hodnotu 7. Teplota nepřesáhla 30 °C. Vzniklá sraženina byla oddělena filtrací, promyta a vysušena při 40 °C. Výsledným produktem byl dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého. Filtrát a promývací vody byly zavedeny spolu s oxidem vápenatým, který byl v 0,5% přebytku oproti stechiometrii vzhledem k chloridu amonnému, do regeneračního zařízení. V regenerátoru byla udržována teplota odpovídá jící bodu varu roztoku. Suspenze opouštějící regenerátor byla filtrací zbavena mechanických nečistot a čirý filtrát po zahuštění a ochlazení byl použit spolu s regenerovaným amoniakem opět ke srážení.
Příklad 2
Proces byl veden jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že teplota srážení byla udržována na 80 °C. Vysušená sraženina byla dehydratována nepřímým zahříváním vodní párou při teplotě 95 °C. Výsledným produktem byl bezvodý hydrogenfosforečnan vápenatý.
Příklad 3
Proces byl veden jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že teplota srážení byla udržována na 65 °C. Vysušená sraženina byla .dehydratována nepřímým · zahříváním vodní párou při teplotě 80 °C. Výsledným produktem byla směs, která obsahovala 60 % hmotnosti dihydrátu a 40 % hmotnosti bezvodého hydrogenfosforečnanu.
Získané produkty jsou vhodné k použití v kosmetickém, potravinářském a farmaceutickém průmyslu a jako obohacující přísada krmných směsí v živočišné výrobě.

Claims (5)

1. Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého případně směsi s hydroxylapatitem nebo/a s fosforečnanem vápenatým nebo/a uhličitanem vápenatým, vyznačující .se tím, že se vychází z kyseliny trihydrogenfosforečné, roztoku vznikajícího při regeneraci sodárenských louhů, obsahujícího převážně chlorid vápenatý, produkovaného při amoniakálním postupu výroby sody, a amoniaku nebo/a hydroxidu amonného, které se uvedou do reakce, ze vzniklé suspneze se oddělí sraženina, která se zpracuje na produkt, z části nebo veškerého zbylého roztoku obsahujícího převážně chlorid amonný se při výrobě regeneruje amoniak nebo/a hydroxid amonný za současného vzniku roztoku, obsahujícího převážně chlorid vápenatý, přičemž lze část nebo veškerý tento roztok nebo/a část nebo veškerý amoniak nebo/a část nebo veškerý hydroxid amonný vrátit do společné výroby.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se
YNÁLEZU tím, že se část nebo veškerá kyselina trihydrogenfosforečnanu nebo část nebo veškerý amoniak nebo/a hydroxid amonný nahradí přímo nebo po přečištění dihydragenfosforečnanem amonným nebo/a hydrogenfosforečnanem amonným nebo/a jejich směsí.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující · se tím, že místo roztoku chloridu vápenatého, vznikají při regeneraci amoniaku ze sodárenských louhů, obsahujícího rovněž chlorid sodný, se použije tohoto roztoku po zahuštění a snížení obsahu chloridu sodného.
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že ředění kyseliny trihydrogenfosforečné se provádí vodami odpadajícími při promývání sraženiny nebo/a roztokem obsahujícím chlorid amonný.
5. Způsob podle bodů 1 až 4, ·vyznačujici se tím, že se přidávají stabilizátory zpomalující dehydrataci dihydrátu nebo/a hydrolýzu bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého.
CS393584A 1984-05-25 1984-05-25 Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate CS246515B1 (en)

Priority Applications (11)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS393584A CS246515B1 (en) 1984-05-25 1984-05-25 Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate
BG6974985A BG45758A1 (en) 1984-05-25 1985-04-15 Method for preparing of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate of calcium
DD27522285A DD255443A3 (de) 1984-05-25 1985-04-17 Verfahren zur gewinnung von calciumhydrogenphosphat-2-wasser oder/und wasserfreiem calciumhydrogenphosphat
SU857773811A SU1518298A1 (ru) 1984-05-25 1985-04-17 Способ получени гидрогенфосфата кальци
NL8501303A NL8501303A (nl) 1984-05-25 1985-05-08 Werkwijze voor de bereiding van calciumwaterstoffosfaatdihydraat en/of de watervrije vorm hiervan.
DE19853517608 DE3517608A1 (de) 1984-05-25 1985-05-15 Verfahren zur herstellung von calciumhydrogenphosphat-dihydrat und/oder dessen wasserfreier formen
GB08512556A GB2159510B (en) 1984-05-25 1985-05-17 Process for the production of anhydrous calcium hydrogen phosphates
FR8507570A FR2564817B1 (fr) 1984-05-25 1985-05-20 Procede pour la fabrication de phosphate hydrogene de calcium et/ou de sa forme anhydre
YU00875/85A YU87585A (en) 1984-05-25 1985-05-24 Process for obtaining calcium-biophosphate dihydrate and/or anhydrated calcium-biophosphate
HU851997A HU201496B (en) 1984-05-25 1985-05-24 Process for producing calcium-hydrogen-phosphate-dihydtrate and-or calcium-hydrogen-phosphate siccum
IT20868/85A IT1183673B (it) 1984-05-25 1985-05-24 Processo per la produzione di idrogenofosfato di calcio biidrato e/o idrogenofosfato di calcio anidro

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS393584A CS246515B1 (en) 1984-05-25 1984-05-25 Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS246515B1 true CS246515B1 (en) 1986-10-16

Family

ID=5380856

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS393584A CS246515B1 (en) 1984-05-25 1984-05-25 Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG45758A1 (cs)
CS (1) CS246515B1 (cs)
DD (1) DD255443A3 (cs)
SU (1) SU1518298A1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
DD255443A3 (de) 1988-04-06
BG45758A1 (en) 1989-08-15
SU1518298A1 (ru) 1989-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS246515B1 (en) Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate
CS247512B1 (en) Method of dihydrate or/and anhydrous hydrogen calcium phosphate production
CS244246B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS240739B1 (cs) Způsob výroby hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS242974B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS244247B1 (cs) ) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS234950B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvqdého hydrogonfosforeůnauu vápenatého
CS250189B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanú vápenatého
CS243309B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS234945B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenřosforečnanu vápenatého
CS234949B1 (cs) Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS236292B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS250187B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého a chloridu amonného
CS235638B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogénfosforečnanu vápenatého
CS234682B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogénfosforečnanu vápenatého
CS234943B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS235639B1 (cs) Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS234932B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydráíu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS247432B1 (en) Method of dihydrate or/and anhydrous calcium hydrogen phosphate production
CS243258B1 (cs) Způsob výroby hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS243257B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebp/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS243338B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS235649B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS235640B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého
JPS5921510A (ja) リン酸一水素カルシウム二水化物の製法