CS214821B2 - Method of selective production of isosorbid-5-nitrate - Google Patents

Method of selective production of isosorbid-5-nitrate Download PDF

Info

Publication number
CS214821B2
CS214821B2 CS80700A CS70080A CS214821B2 CS 214821 B2 CS214821 B2 CS 214821B2 CS 80700 A CS80700 A CS 80700A CS 70080 A CS70080 A CS 70080A CS 214821 B2 CS214821 B2 CS 214821B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acid
isosorbide
nitrate
ester
solution
Prior art date
Application number
CS80700A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Sandrock
Guenter Cordes
Original Assignee
Sanol Arznei Schwarz Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sanol Arznei Schwarz Gmbh filed Critical Sanol Arznei Schwarz Gmbh
Publication of CS214821B2 publication Critical patent/CS214821B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D493/00Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system
    • C07D493/02Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D493/04Ortho-condensed systems

Description

Vynález se týká nového způsobu výroby l,4-3,6-dianhydrosorbid-5-nitrátu vzorce
o mezinárodním zkráceném označení isosorbid-5-nitrát.
Isoisorbid-2,5-dinitrát je sloučenina, která se používá již odedávna к aplikaci při koronárních onemocněních srdce, jako- je například angína pectoris. Vyskytuje se na trhu ve velkém počtu farmaceutických přípravků. Po orální aplikaci podléhá substance silnému first-pass-efektu v játrech, to znamená, že se tvoří metabolity, jako je například isotsorbid-2-mononitrát (2-ISM), isosorbid-5-mononitrát (5-ISM), isosorbid, sorbit, jakož i odpovídající konjugáty [Sisenwine a Ruelius, J. Pharmacol. Exper. Therap. 176, 296 a násl. 1970); Chasseaud a Down, J. Pharm. Sci. sv. 63, 1147 a násl. (1974)]. Při těchito zkouškách bylo prokázáno, že isosorbid-2-nitrát a isosorbid-5-nitrát vykazují stejné účinky jako isosorbid-2,5-dinitrát, takže část účinku podávaného^ isosorbid-2,5-dinitírátu je vyvolávána mononitráty vznikajícími při metabolismu [R. L. Wendt, J. Pharmacol. Exper. Therap. 180, 732 (1971); Michel, Kerz-Kreislauf 8, 444 a násl. (1976); Stauch a kol., Verh. Dtsch. Ges. Kreislaufforschg. 41, 182 a násl. (1975)].
Pokusy dále ukázaly, že není vyloučeno, že aplikace mononítrátů, obzvláště isosorbiíd-5-nitrátu, má oproti aplikaci isosorbiddinitrátu výhody, neboť např. je u mononitrátů nižší firs-pass-efekt a v důsledku toho je také nižší kolísání metabolických skupin. Na překážku přímého použití mononítrátů byla dosud složitá a příliš drahá syntéza těchto sloučenin.
Podle I. G. Csizmadia a D. L. Haywarda, Photochem. Photobiol. 4, 657 (1965) se isosorbid-5-nitrát vyrábí přímou nitrací isosorbidu. Při této reakci vzniká směs nitrátů, přičemž iJSOSorbid-5-nitrát je přítomen pouze jako podřadná součást. Z této směsi je možno isosorbid-5-nitrát získat pomocí sloupcové chromatografie. Výtěžky při této· reakci dosažené jsou velmi nepatrné a tato isolačiní metoda je tedy časově náročná a drahá, takže tento uvažovaný způsob výroby nepřináší žádný praktický význam.
Druhá cesta vede známým Způsobem z isoisdrbidu nejdříve na isošorbid-Z^-dinitrát, který se potom parciálně zmýdeliní, takže potom vznikne směs isosorbid-2,5-dinitrátu, isosorbid-2-nitrátu, isošorbld-5-nitráitu a isosorbidu. Tato směs se potom musí rovněž rozdělit nákladnými dělicími postupy [An teunis a kol., Org. Magnetic Resonance sv. 3, 363 a násl. (1971), D. L. Hayward a kol., Can. J. Chem. 45, 2129 a násl. (1967)].
Konečně je v DE-OS č. 27 51 934 a v odpovídajícím US patentovém spise č. 4 065 488 PQpsán způsob, při kterém se isosorbid nejprve esterifikuje anhydridem kyseliny nfzkoalkankarboxylové, chloridem kyseliny nílzkóalkankarbolxylové nebo bromidem kyseliny nízkoialkankairboxylové, obzvláště anhydridem kyseliny octové, na směs isosorbidu, isoisorbid-2-acylátu, isosorbid-5-acylátu a isosorbid-2,5-diacylátu. V druhém stupni se isosorbid ze směsi extrahuje, aby se zabránilo při následující nitrací tvorbě explosivního isosoirbid-2,5-dinitrátu. V třetím stupni se potom směs složená z isosorbid-2-acylátu, isosoirbid-5-ácylátu a isosorbid-2,5-di'acylátu nitruje kyselinou dusičnou a získaná siměs isosorbid-2-acylát-5-nitrátu, isosorbid-5-acylát-2-nitrátu a isosorbid-2,5-diacylátu se parciálně hydrolysuje. Takto vznikne smiěs isosrbid-2-nitrátu, isosorbid-5-mtráitu a isosorbidu. Krystalisaci ze vhodného rozpouštědla se konečně isoluje isosorbid-5-nitrát.
Rovněž tento způsob je charakterisoiván velkým počtem reakčních stupňů a kromě toho* se znehodnocuje extrahováním isosorbidu z prvního reakčního stupně, aiby se zabránilo při následující nitrací tvorbě isosorbid-2,5-dimtrátu, který je označován jako výbušný.
Pro všechny tyto známé způsoby je společné to, že není možná selektivní výroba isosorbid-5-nitrátu, nýbrž že vznikají směsi, které se musí potom rozdělovat pomocí vhodných dělicích postuipů, jako je například chromatografie nebo krystalisace. Tyto dělicí postupy, obzvláště dělení chromatografií, jsou ovšem velmi nákladné. Způsobují relativně nepatrné výtěžky požadovaných konečných produktů, takže výroba isosorbid-5-nitrátu tímto způsobem je poměrně drahá.
Vynález se tedy týká selektivní výroby isoisorbid-5-mtrátu. Tento způsob je charakterizován tím, že se nechá reagovat isotmanid v organickém rozpouštědle, popřípadě za zahřívání, s ekvivalentním množstvím halogenidu kyseliny vybrané ze skupiny zahrnující aromatické sulfonové kyseliny obecnéhoi vzorce I, (R)n---A---SO3H (I) ve kterém' značí
A benzenový nebo naftalenový kruh, výhodně benzenový,
R nižší alkylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy, výhodně methylovou skupinu, nižší alkoxylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy, výhodně methoixyskupinu, nebo halogen, výhodně chlor nebo brom., a n celé číslo od nuly do 3, výhodně 0 a 1, kyseliny perfluoralkansulfonové s 1 až 4 uhlíkovými atomy, výhodně s 1 až 2 uhlíkovými atomy v alkanové části, obvláště výhodně kyselinu itrifluorimethylsulfonovou, kyseliny alkansulfonové s 1 až 4 uhlíkovými atomy, obzvláště kyselinu methansulfonovou, kyseliny perfluoralkankarboxylové s 1 až 4 uhlíkovými atomy, výhodně s 1 až 2 uhlíkovými atomy v alkanové části, obzvláště výhodně kyselinu trifluoroctovou, kyselinu karbamiidovou a kyselinu siřičitou, přičemž jde výhodně o hydrochloridy nebo hydrobromidy, obzvláště výhodně o hydrochloridy, za přítomnosti činidla vážícího kyseliny, nebo s ekvivalentními množstvím anhydridu kyseliny vybrané ze skupiny zahrnující aromatické sulfonové kyseliny obecného vzorce I, kde mají A, R a n výše uvedený význam, perfluoralkansulfonové kyseliny s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkylové části, alkansulfonové kyseliny s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkylové části a perfluoralkankarboixylové kyseliny s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkylové části, získaný isomanid-2-ester se nechá -reagovat za přítomnosti rozpouštědla a popřípadě za zahřátí až na teplotu varu reakční směsi s alkalickou nebo amonnou solí kyseliny benzoové obecného vzorce II, ^У~-СООН (II) ve kterém značí
R nižší alkylovou skupinu s 1 a ž 4 uhlíkovými atomy, výhodně methylovou skupinu, alkoxylovou skupinu s 1 -až 4 uhlíkovými atomy, výhodně methoxyskupinu nebo atom halogenu, výhodně atom chloru nebo bromu, a n celé číslo od nuly do 3, výhodně nulu nebo 1, nebo s alkalickou nebo amonnou solí alkankarboxylové kyseliny s 1 až 4 uhlíkovými atomy, výhodně s 1 až 2 uhlíkovými atomy v alkanové části, obzvláště kyseliny octové nebo s alkalickou nebo* amonnou solí kyseliny mravenčí, 5-hydroxyskupina získaného isOsorbid-2-esteru se eisterifikuje kyselinou dusičnou a získaný isosorbid-2-ester-5-nitrát se v organickém rozpouštědle, popřípadě v přítomnosti vody alkalickým hydroxidem selektivně hydrolyzuje a/nebo esterifikuje, takže se esterový zbytek z isosorbid-2-ester-5-nitrátu odštěpí za částečné nebo úplné tvorby jiného esteru [například z isosorbid-2-benzoát-5-nitrátu jiný ester kyseliny benzoové vedle isosorbid-5-nitrátu).
Výhodné je provádění prvního stupně reakce tak, že se nechá reagovat isomanid s chloridem, bromidem nebo anhydridem kyseliny p-toluensulfonové, trifluormethansulfonové, methansulfonOvé nebo kyseliny trifluoroctové.
Při výhodné formě provedení způsobu podle vynálezu se nechá isomanid v prvním stupni reagovat v takovém organickém rozpouštědle, popřípadě s obsahem vody, při čemž se toto* prostředí přidává v takovém množství, že vytvořený isomanid-2-ester v podstatě, to znamená z větší části, vypadne z roztoku. Tím. se dosáhne překvapivého zvýšení výtěžku. Při použití obzvláště výhodné kyseliny p-toluensulfonové sestává při tom nemísitelný systém organického rozpouštědla a vody v organické fázi ze směsi tetrachlormethanu a methylenchloridu v objemovém poměru 9 : 1.
Pod pojmem amonné soli, které se používají v druhém: reakčním stupni, se rozumějí rovněž k-vartérní amoniové soli. Výhodně jde u amonných solí o amoniak, jakož i o aminy vzorce N![R2]3, kde značí R2 vodík nebo nižší alkylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy, výhodně s 1 až 2 uhlíkovými atomy, a alespoň jeden ze substituentů R2 značí takovou nižší alkylovou skupinu, a o tetraalkylamoniové soli s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkyloivých částech, výhodně tetrabu-tylamoniovou sůl.
Při ostatních výhoidných formách provedení způsobu podle vynálezu se ísoimanid-2-ester, získaný v prvním reakčním stupni, nechá reagovat s alkalickou solí kyseliny benzoové, výhodně draselnou solí této kyseliny, nebo s tetrabutylamoniumacetátem, popřípadě s tetrabutylamoniumformiáteim.
Jako rozpouštědla pro druhý reakční stupeň způsobu podle vynálezu se mohou použít čistě vodná rozpouštědla nebo· čistě organická rozpouštědla a jejich směsi. Jde Obzvláště o aceton, dimethylformamid, acetonitril nebo glykolether, popřípadě diglykolether, nebo jejich směsi. Výhodná je reakce natriumibenzoátu v dimethylformamidu.
Nltrace volných hydroxyloivých skupin isosorbid-2-esteru v poloze 5 se provádí například reakcí s koncentrovanou kyselinou dusičnou ve směsi kyseliny octové a anhydrídu kyseliny octové. Reakce takovéhoto druhu jsou známé například z Hayward a kol., Can. J. Chem. 45, 2191 (1967). Hydrolytické odštěpení 2-esterové skupiny, popřípadě reesterifikační odštěpení, se provádí například v organickém nebo vodně-alkoholickém prostředí za přítomnosti hydrolxidu sodného nebo hydroxidu draselného, což je známé ve spojení s jinými polyhydroxysloučeninami, například z DE-OS 27 51 934. Hydrolytické štěpení se může rovněž provádět v alkoholu za přítomnosti alkoholátu sodného nebo draselného.
Následující příklady provedení způsob podle vynálezu blíže objasňují.
Příklad 1
a) 2-Isomanidester kyseliny p-toluensulfonové
730,7 g isomanidu a 308,6 g hydroxidu draselného1 se rozpustí ve 4,6 1 vody. Potom se к tomuto roztoku při teplotě 5 °C přivede roztok 1070,0' g toluensulfonylchloridu ve
3,6 1 tetrachlormethanu a 0,4 1 dichlorme214821 thanu. Reakční směs se silně míchá po dobu 6 hodin při teplotě 5 °C, přičemíž z roztoku vypadne 2-isomanidester kyseliny p-toluenisulfonové. Tento se odsaje a promyje se směsí 0;4 1 tetrachlormethanu a 0,1 1 dichlormethanu. Po vysušení ve vakuu pod vodní vývěvOu se získá 1073,0 g 2-isomanidesteru kyseliny p-toluensulfondvé. T. t. 105,5 stupně Celsia. Výtěžek: 71,5 % teorie, vztaženo na isomanid.
Může se také postupovat tak, že se isoimanid rozpustí ve 3,35 1 vody, přidá se roztok chloridu kyseliny p-toluensulfonové a potom' se к této směsi prikapává za míchání a za teploty 5 °C roztok hydroxidu draselného' v 1,2'5 1 vody a reakční smiěs se potoim ještě míchá po dobu 3 hodin při teplotě 5 °C. Dále se zpracuje stejně, jako) je uvedeno výše. T. -ť. 105,5 °C. Výtěžek: 74,9 % teorie, vztaženo na isomanid.
b) rsosorbíd-2-benzoát
1073,0 g 2-isdmanidesteru kyseliny p-toluensulfonové a 574,7 g benzoátu draselného' se zahřívá za míchání к varu pod zpětným chladičem ve 2,8 1 Ν,Ν-dimethylformamidu po dobu 2 až 4 hodin. Reakční směs se potom ochladí na teplotu v rozmezí 100 až 110 °C a vlije se do 10 1 ledové vody. Extrahuje se potoim třikrát vždy 2 1 dichlormethanu. Spojené dichlormeťhanové eixtrakty se pak promyjí dvakrát vždy 1,5 1 nasyceného vodného* roztoku hydrogenuhličitanu sodného) a jednou 1,5 1 kyseliny chlorovodíkové. Nakonec se dičhlormethanový roztok povaří s 88 g aktivního uhlí. Po zahuštění filtrátu diichlormethanového roztoku se získá asi 850 gramů žlutohnědého olejovitého isoborid-2-benzoátu.
c) Isofoorid-2-benzoát-5-nitrát
Ke směsi 432,9 g anhydridu kyseliny octové a 254,6 g 100% kyseliny octové, ochlazené asi na teplotu —5 °C, se přikape 244,4 g 100% kyseliny dusičné tak, aby teplota -reakční směsi mohla zůstat v rozmezí —5 až 0°C (nitrační směs).
850 g olejovitého isosorbid-2-benzoátu se rozpustí ve 1400 ml dichlormethanu a roztok se ochladí na teplotu asi 15 °C. Potom §e přikapává nitrační směs připravená výše popsaným způsobem, přičemž teplota reakční směsi nemá přestoupit 25 °C. Reakční směs se nechá stát přes noc při teplotě místnosti a potoim se za míchání přidá 2,5 1 ledové vody. Organická fáze se oddělí a vodná fáze se jednou extrahuje 1000 ml dichlormethanu. Spojené dichlormethanové extrakty se proimyjí jednou 1000 ml vody a dvakrát vždy 1000 ml nasyceného vodného roztoku hydirogenuhličitainu sodného. Nakonec se roztok zahustí až na olejovitý zby- íj tek 955,8 g isosorbid-2-benzoát-5-nitrátu.
d) Isosorbid-5-nitrát
955,8 g olejovitého zbytku isosorbid-2-benzoát-5-nitrátu se za míchání při teplotě 50 rozpustí ve 4500 ml ethylalkoholu. К tomuto roztoku se přidá roztok 45,5 g hydroxidu draselného v 500 ml ethylalkoholu a reakční směs se míchá po dobu 15 až 30 minut při teplotě 50 °C. Po ochlazení na teplotu místnosti se pH reakční směsi upraví pomocí 25 % kyseliny chlorovodíkové na hodnotu v rozmezí 6,5 až 7,5. Reakční směs se potom odpaří do sucha. Odparek se za za·hřívání rozpustí v 1000 ml nasyceného vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného· a roztok se postupně extrahuje jednou 3000 mililitry a čtyřikrát 1000 ml dichlorímethanu. Spojené dichlormethanové extrakty se zahustí do sucha. Olejovitý zbytek se za účelem odstranění ethylesteru kyseliny benzoové za silného míchání smísí s 1500 ml hexanu nebo tetrachlormethanu a směs se za stálého míchání ochladí po zahřátí na teplotu místnosti. Z roztoku vysrážený produkt se odsaje, promyje se hexanem nebo tetráchlormethanem' a vysuší. Tímto způsobem získaný isosorbid-5-nitrát (asi 532 g) se rozpustí v 1000 ml vroucího) chloroformu a při teplotě varu se pomalu smísí s 10'00 ml tetrachlormethanu. Z této- směsi krystalisuje při teplotě místnosti 475,1 g isosorbid-5-nitrátu ve formě bezbarvých jehliček. T. t. 91,0 °C, výtěžek 69,5 % teorie, vztaženo* na 2-isomanidester kyseliny p-toluensulfoinové, nebo 49,7 % teorie, vztaženo na isomanid.
Příklad 2
2-Isomanidester kyseliny p-toluensulfonové
146 g isomanidu se rozpustí ve 174 g pyridinu a 900 ml methylenchloridu. Po ochlazení na teplotu 5 °C se к tomuto roztoku přikape během, 4 hodin roztek 208 g p-tioluensulfonylchloridu v 900 ml methylenchloridu a reakční směs se nechá stát přes noc. Roztok se potom promyje vždy 430 ml 25-% kyseliny chlorovodíkové a nasyceného roztoku uhličitanu sodného a vysuší se bezvodým síranem sodným. Po zahuštění roztoku se olejovitý zbytek vyjme do* vroucího methylalkoholu, odkud potom po ochlazení vypadne 2,5-isomanidester kyseliny di-p-toluensulfonové. Tento produkt se odfiltruje a objem filtrátu se zdvojnásobí přídavkem vody. Takto se získá 11.3 g 2-isomanidesteru kyseliny p-toluensulfoinové, který se používá к dalším reakcím, například jako v příkladu 1b až ld к přípravě isosorbid-5-nitrátu. T. t. 105,8 °C, výtěžek 37,7 % teorie, vztaženo na isomanid.
Příklad 3
Isosorbid-5-nitrát
690,9 g olej ovitého isosorbid-2~benzoát-5-nitrátu, připraveného způsobem podle příkladu lc, se za míchání rozpustí při teplo-tě 50 °C ve 2800 ml ethylalkoholu. К tomuto* roztoku se přidá roztok 187,2 g hydroxidu sodného, v 1000 ml vody a reakční směs se míchá po dobu 45 minut při teplotě 50 °C. Po ochlazení na teplotu místnoisti se pH reakční směsi nastaví asi 250 m.l 37% kyseliny chlorovodíkové na hodnotu zhruba 6. Reakční směs se potom zahustí na objem 1006 mililitrů a dále se okyselí pomocí 37% kyseliny chlorovodíkové natolik, že z roztoku začne vypadávat kyselina benzoová. Vysrážená kyselina benzoová se odsaje, intensivně se rozmíchá se 2000 ml vody a znovu se odsaje. Oba vodné filtráty se spojí a jejich pH

Claims (7)

₽ R E 1) M É T
1. Způsob selektivní výroby isosorbid-5-nitrátu, vyznačený tím, že se nechá reagovat isomanid v organickém rozpouštědle nebo ve ‘ vodněorgamckém reakčním prostředí s ekvivalentním, množstvím halogenidu kyseliny vybrané ze skupiny zahrnující aromatické sulfonové kyseliny obecného· vzorce I, (Rn)----A---------SO3I-I (I) ve kterém značí
A benzenový nebo naftalenový kruh,
R alkylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy, nižší alkoxylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy nebo atom halogenu a n celé číislo od nuly do 3, kyseliny perfluoralkansulfonové s 1 až 4 uhlíkovými: atoimy v alkanové části, kyseliny alkansulfonové s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkanové části, kyseliny períluoralkankarbozylové s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkanové části, kyselinu karbamidovou a kyselinu siřičitou, za přítomnosti činidla vážícího kyseliny, nebo s ekvivalentním, množstvím anhydridu kyseliny vybrané ze skupiny zahrnující aromatické sulfonové kyseliny obecného vzorce I, kde A, R a n mají výše uvedený význam, perfluoralkansulfonové kyseliny s 1 až 4 uhlíkovými atomy, alkansulionové kyseliny s 1 až 4 uhlíkovými atomy a pe-rfluoralkankarboXylové kyseliny s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkylové části, získaný isolmanid-2-ester se nechá za přítomnosti' rozpouštědla a popřípadě za zahřátí aiž к teplotě varu reakční směsi reagovat s alkalickou nebo amoinnou solí kyseliny vybrané ze skupiny zahrnující substituovanou kyselinu benzoovou obecného vzorce II,
У--СООН íří) se nastaví pomocí 30% roztoku hydroxidu sodného na hodnotu 6. Potom se zahustí na objem· 800 ml. Nakonec se tento roztok třikrát extrahuje vždy 100-0 ml dichlormethanu. Spojené dichlormethanové extrakty se jednou promyjí 200 ml nasyceného roztoku hydro-genuhličitanu sodného. Promývací fáze hydro-genuhličitanu sodného- se extrahuje jednou 500 ml dichlormethanu. Spojené dichlormethanové extrakty se zahustí do sucha,. Zbytek (313,3 g) se rozpustí v 600 ml vroucího- chloroformu a při teplotě varu se tento* roztok pomalu smísí s 600 ml tetrachlormethanu. Z tohoto roztoku vykrystalisuje při teplotě místnosti 277,6 g isosorbid-5-nitrátu ve formě bezbarvých jehliček. T. t. 90,9 °C.
Y N A L E Z U ve kterém mají
R, n výše uvedený význam, kyselinu alkankarboxylovo-u s 1 až 4 uhlíkovými atomy v alkylové části a kyselinu mravenčí, 5-hydroxyskupina získaného isosorbid-2-esteru se eisterifikuje kyselinou dusičnou a získaný isosorbid-Z-eíster-S-nitrát se v organickém rozpouštědle, popřípadě s obsahem vody, alkalickým hydroxidem selektivně hydrolyzuje a/nebo esterifikuje.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tíím, že se isomanid nechá reagovat s chloridem, bromidem nebo anhydridem kyseliny p-toluensulfonové, kyseliny trifluormethansulfonové nebo kyseliny trifluoroctové.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že se isomanid nechá v prvním stupni reagovat v takovém organickém rozpouštědle, popřípadě s obsahem vody a v takovém, množství tohoto rozpouštědla, že se vytvořený isomanid-2-ester v podstatě vysráží z roztoku.
4. Způsob podle bodu 3, vyznačený tím, že se reakce iscimanidu s chloridem, nebo anhydridem kyseliny p-toluensulfonové provádí v prvním stupni v organickém systému nemísitelném s vodou, jehož organická fáze je tvořena směsí tetrachlorm-ethanu a methylenchloridu v poměru 9 : 1.
5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačený tím, že se isomamd-2-ester, získaný v prvním stupni, nechá reagovat s alkalickou solí kyseliny benzoové, ,s tetrabutylamoniumacetátem nebo- s tetrabutylamoniumformiátem.
6. Způsob podle bodu 5, vyznačený tím, že se isomanid-2-ester nechá reagovat s benzoátem draselným v dimethylformamidu.
Saverograf ia, n. p., závod
7, Most
CS80700A 1979-02-02 1980-02-01 Method of selective production of isosorbid-5-nitrate CS214821B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2903927A DE2903927C2 (de) 1979-02-02 1979-02-02 Verfahren zur selektiven Herstellung von Isosorbid-5-nitrat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS214821B2 true CS214821B2 (en) 1982-06-25

Family

ID=6061975

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS80700A CS214821B2 (en) 1979-02-02 1980-02-01 Method of selective production of isosorbid-5-nitrate

Country Status (28)

Country Link
US (1) US4297286A (cs)
JP (1) JPS5943959B2 (cs)
AR (1) AR229959A1 (cs)
AT (1) AT363958B (cs)
AU (1) AU526422B2 (cs)
BE (1) BE881487A (cs)
CA (1) CA1132993A (cs)
CH (1) CH649296A5 (cs)
CS (1) CS214821B2 (cs)
DD (1) DD148948A5 (cs)
DE (1) DE2903927C2 (cs)
DK (1) DK45280A (cs)
ES (1) ES488225A1 (cs)
FI (1) FI800314A (cs)
FR (1) FR2447933A1 (cs)
GB (1) GB2042527B (cs)
GR (1) GR68419B (cs)
IE (1) IE49380B1 (cs)
IL (1) IL59144A (cs)
IT (1) IT1151079B (cs)
LU (1) LU82116A1 (cs)
NL (1) NL8000669A (cs)
NO (1) NO800265L (cs)
NZ (1) NZ192638A (cs)
PL (1) PL221750A1 (cs)
PT (1) PT70770A (cs)
SE (1) SE447479B (cs)
YU (1) YU27380A (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3028289C2 (de) * 1980-07-25 1986-11-27 Dr. Willmar Schwabe GmbH & Co, 7500 Karlsruhe 2-O- und 5-O-substituierte 1.4;3.6-Dianhydro-hexit-mononitrate, Verfahren zu ihrer Herstellung und diese Verbindungen enthaltende pharmazeutische Zubereitungen
DE3028340A1 (de) * 1980-07-25 1982-02-25 Fa. Dr. Willmar Schwabe, 7500 Karlsruhe Amino-desoxy-1.4;3.6-dianhydro-hexit-nitrate
DE3028873C2 (de) * 1980-07-30 1983-10-27 Boehringer Mannheim Gmbh, 6800 Mannheim Verfahren zur Herstellung von 1,4 zu 3,6-Dianhydro-D-glucit-5-nitrat (Isosorbid-5-nitrat)
DE3102947A1 (de) 1981-01-29 1982-09-02 Heinrich Mack Nachf., 7918 Illertissen Verfahren zur herstellung von isosorbid-5-nitrat
DE3117612A1 (de) * 1981-05-05 1982-11-25 Cassella Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von isosorbid-5-nitrat
DE3123719C1 (de) * 1981-06-15 1983-01-13 Boehringer Ingelheim KG, 6507 Ingelheim Verfahren zur Herstellung von Isomannidmononitrat
JPS5818385A (ja) * 1981-07-27 1983-02-02 Toa Eiyou Kagaku Kogyo Kk イソソルビド−5−ニトレ−トの製造法
US4518817A (en) * 1983-02-22 1985-05-21 Kirby James R Buried conductor cable energy distribution system with conductor loop enclosure
DE4410997A1 (de) * 1994-03-30 1995-10-26 Isis Pharma Gmbh Pharmazeutische Zubereitungen und Arzneistoffe zur Prävention und Behandlung endothelialer Dysfunktionen
JP4188058B2 (ja) * 2002-11-05 2008-11-26 ダイセル化学工業株式会社 フォトレジスト用高分子化合物及びフォトレジスト用樹脂組成物
DE102008050597A1 (de) 2008-10-09 2010-04-15 Actavis Deutschland Gmbh & Co. Kg Pharmazeutische Zubereitungen zur Anwendung in einem Verfahren zur therapeutischen Behandlung von Hörsturz
US9447230B2 (en) 2010-03-18 2016-09-20 New Jersey Institute Of Technology Polyester ethers derived from asymmetrical monomers based upon bisanydrohexitols

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3886186A (en) * 1971-04-29 1975-05-27 American Home Prod Mononitrate esters of 1,4:3,6-dianhydro-d-glucitol
US4156736A (en) * 1976-05-28 1979-05-29 Sanol Schwarz-Monheim Gmbh Supersaturated isosorbide dinitrate solution, process for its production and its use
US4065488A (en) * 1977-02-24 1977-12-27 American Home Products Corporation Process for preparing 1,4:3,6-dianhydro-D-glucitol 2-nitrate

Also Published As

Publication number Publication date
US4297286A (en) 1981-10-27
GB2042527A (en) 1980-09-24
LU82116A1 (de) 1980-04-23
DE2903927B1 (de) 1980-06-19
FR2447933A1 (fr) 1980-08-29
AU5484780A (en) 1980-08-07
GR68419B (cs) 1981-12-29
PL221750A1 (cs) 1980-12-01
IE800208L (en) 1980-08-02
IL59144A0 (en) 1980-05-30
SE8000844L (sv) 1980-08-03
NZ192638A (en) 1981-03-16
YU27380A (en) 1983-01-21
IL59144A (en) 1982-08-31
FR2447933B1 (cs) 1983-11-10
GB2042527B (en) 1982-12-15
SE447479B (sv) 1986-11-17
ES488225A1 (es) 1980-09-16
NL8000669A (nl) 1980-08-05
FI800314A (fi) 1980-08-03
AT363958B (de) 1981-09-10
DE2903927C2 (de) 1981-03-12
IE49380B1 (en) 1985-10-02
DD148948A5 (de) 1981-06-17
ATA46780A (de) 1981-02-15
IT8019504A0 (it) 1980-01-28
JPS5943959B2 (ja) 1984-10-25
AR229959A1 (es) 1984-01-31
CA1132993A (en) 1982-10-05
JPS55127393A (en) 1980-10-02
AU526422B2 (en) 1983-01-06
IT1151079B (it) 1986-12-17
CH649296A5 (de) 1985-05-15
DK45280A (da) 1980-08-03
BE881487A (fr) 1980-05-30
NO800265L (no) 1980-08-04
PT70770A (en) 1980-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR0154117B1 (ko) 0-(3-아미노-2-히드록시프로필) 히드록심산할라이드 및 그의 제조방법
CS214821B2 (en) Method of selective production of isosorbid-5-nitrate
CN105566237B (zh) 一种治疗痛风的三唑巯乙酸类化合物的制备方法
JPS6139949B2 (cs)
KR0150780B1 (ko) 크로만 유도체
FR2619818A1 (fr) Imidazo (1,2-b) pyridazines, procede pour leur preparation et compositions pharmaceutiques les contenant
CS228520B2 (en) Method for the production of 4-hydroxy-2-methyl-n-2-pyridyl-2h-1,2-benzothiazin-3-carboxamid-1,1-dioxide
CS228147B2 (en) Preparation of 1,4 to 3,6-dianhydro-d-glucit-5-nitrates
EP0560581B1 (en) Process for producing 3-hydroxymethyl-1-propargyl-imidazolidine-2,4-dione
US4036841A (en) Indolo[2,3α]quinolizine derivatives
US20150225376A1 (en) Efficient Process for the Preparation of Lapatinib and Salts thereof by Means of New Intermediates
JP3272819B2 (ja) 安息香酸およびニコチン酸誘導体の製造方法
KR840000119B1 (ko) 이소소르바이드-5-니트레이트를 선택적으로 제조하는 방법
US4044012A (en) Indolo-quinolizidine derivatives
PL187648B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny
EP0018732B1 (en) An alpha-methyl-4(2'-thienyl-carbonyl)phenyl acetic acid derivative, process for its preparation and its pharmaceutical use
RU2733731C1 (ru) Способ получения промежуточных продуктов для синтеза каланолидов и их аналогов
KR101794970B1 (ko) 신규한 뉴클레오시드 유도체
KR820001082B1 (ko) 모라노린 유도체의 제조방법
KR900007628B1 (ko) 이미다졸 유도체의 제조방법
RU2034842C1 (ru) Производные хинолина и способ их получения
KR820001123B1 (ko) N-치환 몰라노린 유도체의 제조방법
SU330167A1 (ru) Способ получения
WO2023160634A1 (zh) 苯并噻唑类化合物、其制备方法及应用
PL88485B1 (cs)