PL187648B1 - Sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny - Google Patents

Sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny

Info

Publication number
PL187648B1
PL187648B1 PL98337006A PL33700698A PL187648B1 PL 187648 B1 PL187648 B1 PL 187648B1 PL 98337006 A PL98337006 A PL 98337006A PL 33700698 A PL33700698 A PL 33700698A PL 187648 B1 PL187648 B1 PL 187648B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carried out
formula
substituted
reduction
group
Prior art date
Application number
PL98337006A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337006A1 (en
Inventor
Giovanni Cotticelli
Meglio Giuseppe De
Simone Monciardini
Giancarlo Ordanini
Original Assignee
Clariant Finance Bvi Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Clariant Finance Bvi Ltd filed Critical Clariant Finance Bvi Ltd
Publication of PL337006A1 publication Critical patent/PL337006A1/xx
Publication of PL187648B1 publication Critical patent/PL187648B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H1/00Processes for the preparation of sugar derivatives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H19/00Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
    • C07H19/02Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof sharing nitrogen
    • C07H19/04Heterocyclic radicals containing only nitrogen atoms as ring hetero atom
    • C07H19/06Pyrimidine radicals

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania 5'-deoksy-5-fluorourydyny o ogólnym wzorze I znamienny tym, ze obejmuje (a) reakcje 2',3'-O-izopropylideno-5-fluorourydyny o ogólnym wzorze II z pochodna funkcyjna kwa- su sulfonowego o wzorze III w którym R oznacza grupe (C1-C4 ) alkilowa, trifluorometylowa, niepodstawiona, mono-, di- lub tri- podstawiona grupe fenylowa, (b) reakcje tak wytworzonej pochodnej 5’ -sulfonyloksylowej o wzorze IV, w którym R oznacza grupe (C1 -C4 )alkilowa, trifluorometylowa, niepodstawiona, mono-, di- lub tri-podstawiona grupe fenylowa, z jod- kiem metalu alkalicznego lub metalu ziem alkalicznych, (c) hydrolize tak otrzymanej 5'-deoksy-5'-jodo-2’,3’ -O-izopropylideno-5-fluorourydyny o wzorze V otrzymanym w srodowisku kwasnym oraz (d) redukcje 5'-deoksy-5'-jodo-fluorourydyny o wzorze VI wodorem lub donorem wodoru. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny
Przedmiotem obecnego wynalazku jest sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny. Bardziej szczegółowo, wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania 5'-deoksy-5-fluorourydyny, jak również nowych produktów przejściowych użytecznych w tym sposobie.
5'-deoksy-5-fluorourydyna jest dobrze znanym środkiem cytostatycznym, który w niniejszym międzynarodowym opisie patentowym będzie określany jako doksyflurydyna.
Doksyflurydynę o wzorze I
opisano w patencie USA nr 4,071,680, w którym ujawniono wieloetapową syntezę, która rozpoczyna się od 5-fluorourydyny i obejmuje usunięcie grupy 5'-hydroksylowej, przy użyciu odpowiedniej 5'-podstawionej jodem. Według tego patentu, zastąpienie grupy 5'-hydroksylowej atomem jodu prowadzi się przy użyciu metylojodku trifenylofosforynu jako chemicznego czynnika jodującego, który wymaga szczególnej ostrożności z powodu toksyczności reagenta związanej z obecnością produktów ubocznych w reakcji.
W opisie patentowym nr EP 21,231 ujawniono wytwarzanie doksyfluorydyny przez usunięcie grup acylowych z odpowiednich 2',3'-diestrów kwasu karboksylowego, w szczególności z odpowiedniego 2'-3'-dioctanu. Jednakże, synteza substancji odwyjściowej wymaga zastąpienia grupy hydroksylowej atomem bromu i przekształcenia pochodnej bromowej w odpowiedni związek deoksy na drodze katalitycznego uwodornienia. Również w takim przypadku, bromowanie przeprowadza się stosując związek fosforu, a mianowicie brom w obecności dużej ilości trifenylofosfiny.
Zgodnie z publikacją S. Aymera i P.V. Danenberg (J. Med. Chem. 1982, 25, 999), 5’-deoksy-5'-jodo-2',3'-O-izoprolideno-5-fluorourydynę wytwarza się sposobem według Cook'a i in. (J. Med. Chem. 1979, 22, 1330), zgodnym z ujawnieniem w patencie USA nr 4,071,680. W tej samej publikacji ujawniono przekształcenie 5'-deoksy-5'-O-mesyloksy2',3'-O-izopropylideno-5-fluorourydyny w 5'-bromo-5'-deoksy-2',3'-O-izopropylideno-5-fluorourydynę przy użyciu bromku litu, jednakże nie ujawniono dalszej konwersji.
Z drugiej strony, w powoływanym powyżej opisie EP 21,231 zastąpienie atomu bromu atomem wodoru prowadzi się na drodze katalitycznego uwodornienia, z zastosowaniem silnego związku, to znaczy w obecności wodorotlenku potasu, na podłożu, które nie zawiera reszty uracylowej, która jest wprowadzana po wytworzeniu deoksycukru w obecności silnej zasady nieorganicznej.
Obecnie stwierdzono, że jest możliwe zastąpienie grupy hydroksylowej 2',3'-izopropylideno-5-fluorourydyny atomem jodku na drodze zastosowania prostego jodku sodu, w nieobecności związku fosforu, jeżeli wspomniana grupa hydroksylowa jest uprzednio aktywowana jako ester sulfonowy.
187 648
Stwierdzono również, że atom jodu 5'-deoksy-5.'-jodo-2',3'-O-izopropylideno-5-fluorourydyny można zastąpić atomem wodoru na drodze katalitycznego uwodornienia przy użyciu silnych zasad, uzyskując w ten sposób odpowiedni związek 5-'deoksy z wysokimi wydajnościami. To samo zastąpienie można prowadzić stosując inne donory wodoru, takie jak cykloheksen, cykloheksadien lub wodorek, na przykład wodorek tributylocyny.
Tak więc, celem wynalazku jest dostarczenie sposobu wytwarzania 5,-deoksy-5-fluorourydyny, który obejmuje
a) reakcję 2',3'-O-izopropylideno-5ffluororydyny o ogólnym wzorze II
z pochodną funkcyjną kwasu sulfonowego o wzorze III R—SO3H w którym R oznacza grupę (C1-C4)alkilową, triifuorometylową, niepodstawioną, mono-, di- lub tri-podstawioną grupę fenylową, (b) reakcję pochopnej 5'-sulfonyloksylowej otrzymanej w podany wyżej syżsób o wzorze IV
w którym R oznacza grupę (C1-C4) alkilową, trifluorometylową, żieyodtaαwinżą, mono-, di- lub tri-pydstapaoną grupę fenylową, z jodkiem metalu alkalicznego lub metalu ziem alkalicznych, (c) hydrolizę tak otrzO''manej 5'-dooksds5'-jodo-2'.3'-0-izopr-)pnlideno-5sίżnorourndyuy o wzorze V
187 648 w środowisku kwaśnym oraz (d) redukcję 5'-deoksy-5'-jodo-fluorourydyny o wzorze VI
wodorem lub donorem wodoru.
We wzorze III R korzystnie oznacza grupę metylową, etylową, n-butylową, trifluorometylową, fenylową mono-podstawioną grupą fenylowrą to jest podstawioną grupą metylową grupą metoksylową, nitrową lub atomem chlorowca, di-podstawioną grupą fenylową to jest podstawioną dwoma grupami metylowymi albo tri-podstawioną grupą fenylową to jest podstawioną trzema grupami metylowymi, a zwłaszcza 2,4,6-tri-podstawioną grupę fenylową.
Jako funkcyjną, pochodną kwasu sulfonowego korzystnie stosuje się chlorek, bezwodnik lub mieszany bezwodnik. Chlorki metanosulfonylowy, benzenosulfonylowy, p-toluenosulfonylowy, trifluorometiaiosulfonylowy oraz 2,4,6-trimetyłofenylosulfonylowy są korzystnie stosowane jako śr^odki estryfikujące.
Tak więc, w etapie (a), do reakcji z 2',3'-O-izopropylideno-5-fluorouryd;yną wybiera się funkcyjną pochodną kwasu sulfonowego o wzorze III, korzystnie wybraną z grupy obejmującej związki wymienione wyżej. Korzystnie, reakcję prowadzi się w obecności rozpuszczalnika organicznego, to jest chlorowcowanego, takiego jak dichlorometan, 1,2-dichloroetan lub 1,1,1-trichloroetan lub aprotonowy polarny rozpuszczalnik, taki jak N,N-dimetyloformamid, N,N-dimetyloacetamid, sulfotlenek dimetylu lub acetonitryl, lub octan etylu albo aromatyczny węglowodór taki jak toluen lub ksylen, w obecności zasady, takiej jak trimetyloamina, trietyloamina, diizopropyloamina, N-etylodiizopropyloamina, pirydyna lub dimetyloaminopirydyna.
Reakcja kończy się zazwyczaj po 5-6 godzinach w temperaturze 0-40°C, i tak otrzymany związek o wzorze IV oddziela się od produktów ubocznych reakcji na drodze prostego odsączenia po działaniu wodą.
Pochodną 5-sulfonyloksylową o wzorze IV można odzyskać przez ekstrakcję przy użyciu organicznego rozpuszczalnika, a następnie zatężanie i można ją oddzielić i scharakteryzować konwencjonalnymi metodami.
Alternatywnie, stężony roztwór związku o wzorze IV można bezpośrednio stosować w etapie (b).
Etap (b) prowadzi się przez proste traktowanie związku o wzorze IV, w czystej postaci lub jako stężony roztwór uzyskany pod koniec etapu (a), z jodkiem metalu alkalicznego lub metalu ziem alkalicznych i rozpuszczalniku organicznym, takim jak keton, korzystnie aceton, keton metylowo-etylowy lub keton metylowo-izobutylowy, eter, korzystnie dioksan lub tetrahydrofuran, lub aprotonowy polarny-rozpuszczalnik, korzystnie acetonitryl, N,N-dimetyloformamid, N,N-dimetyloacetamid lub sulfotlenek dimetylu.
Reakcja kończy się po 4-6 godzinach w temperaturze 40-80°C, podobnie jak w etapie (a), a produkty uboczne reakcji usuwa się przez sączenie lub przemycie wodą. Żądany produkt końcowy, a mianowicie 5'-deoksy-5'-jodo-2'-3'-O-izopiOpylideno-5-fluoiOurydyna o wzorze V, można odzyskać przy użyciu organicznego rozpuszczalnika, korzystnie octanu etylu, a następnie przez zatężenie, i można go oddzielić konwencjonalnymi metodami. Jak w etapie (a), stężony roztwór zawierający związek o wzorze V można stosować bezpośrednio użyty w etapie (c).
Etap (c ) obejmuje hydrolizę 5'-deoksy-5'-jodo-2',3'-O-izopropylideno-5ffluorourydyny w środowisku kwaśnym, zgodnie z metodami powszechnie stosowanymi w chemii cukrów.
187 648 a bardziej konkretnie, nukleozydów. Korzystnie, hydrolizę taką prowadzi się w wodnym kwasie mrówkowym, bardziej korzystnie, w wodnym kwasie octowym lub w NTN-dimetyloformamidzie lub NŃ-dimetyloacetamid, w obecności wodnego HCl, w temperaturze 80-100°C.
Otrzymaną w ten sposób 5'-deoksy-5'-jodo-5-fluorourydyna wzorze VI wyodrębnia się przez odparowanie rozpuszczalnika związek odzyskuje się na drodze ekstrakcji z odpowiedniego rozpuszczalnika, korzystnie octanu etylu.
Jak stwierdzono wyżej, związki uzyskane po skończeniu etapów (a) i (b) można oddzielić i scharakteryzować lub, korzystnie, można je stosować bez oddzielania, w stanie surowym, lub rozpuszczone albo zawieszone w rozpuszczalniku. Wydajności tych trzech etapów są bardzo wysokie, a mianowicie wynoszą ponad 90% wydajności teoretycznych i związek o wzorze VI odzyskuje się z wydajnościami tak wysokimi jak 83-85%, w przeliczeniu na wyjściową 2',3'-O-izopropylideno-5-fluorourydynę o wzorze II.
W etapie (d) związek o wzorze VI jest poddaje się redukcji, którą można prowadzić przez katalityczne uwodornienie lub przy użyciu cykloheksenu lub cykloheksadienu jako donorów wodoru, przykładowo w obecności Pd/C, korzystnie 5%, jako katalizatora, lub też stosując wodorek.
Redukcję prowadzi się w organicznym rozpuszczalniku, przykładowo w alkoholu, takim jak metanol, etanol, propanol, izopropanol lub n-butanol lub w ich mieszaninie. Korzystnie, w mieszaninie reakcyjnej jest obecna zasada organiczna, taka jak trimetyloamina, trietyloamina, diizopropyloamina, N-etylodiizopropyloamina, pirydyna, dimetyloaminopirydyna, morfolina, N-metylomorfolina, 2-pikolina lub chinolina albo zasada nieorganiczna, taka jak wodorowęglan metalu alkalicznego, na przykład wodorowęglan sodu lub potasu.
Gdy redukcję prowadzi się przy użyciu wodoru, uwodornianie zachodzi pod ciśnieniem atmosferycznym lub 1-2 bara i w temperaturze pokojowej, w obecności 5% Pd/C.
Gdy redukcję prowadzi się w obecności donora wodoru, takiego jak cykloheksen, cykloheksadien lub wodorek, na przykład wodorek tributylocyny, reakcję prowadzi się w rozpuszczalniku alkoholowym, takim jak metanol, etanol, izopropanol, n-butanol, izobutanol i tym podobne, lub w mieszaninach tych rozpuszczalników z rozpuszczalnikiem aprotonowym, takim jak toluen.
Bardziej konkretnie, gdy redukcję prowadzi się stosując cykloheksen lub cykloheksadien jako donory wodoru, w temperaturze 60-90°C, jest ona zakończona po upływie 3-6 godzin.
Tak otrzymana 5'-deoksy-5-fluorourydynę oddziela się zgodnie z tradycyjnymi metodami, bardziej szczegółowo przez odsączenie katalizatora i odparowanie rozpuszczalnika. Produkt końcowy krystalizuje z mieszaniny etanol/izopropanol = 3/2 (obj./obj.).
Gdy redukcję prowadzi się przy użyciu wodorku tributylocyny, reakcja obejmuje rozpuszczenie 5'-deoksy-5'-jodo-5-fluorourydyny w alkoholu, przykładowo w metanolu, po czym do organicznego rozpuszczalnika, przykładowo toluenu, dodaje się czynnika redukującego w postaci roztworu i mieszaninę ogrzewa się do wrzenia pod chłodnicą zwrotną w obecności katalitycznej ilości α,α'-azoizobutyronitrylu. Redukcja kończy się po 10 godzinach i po odparowaniu rozpuszczalnika, tak otrzymaną 5'-deoksy-5-fluorourydynę odzyskuje się przy użyciu konwencjonalnych metod.
Zgodnie z korzystnym rozwiązaniem wynalazku, etapy (a), (b) i (c) prowadzi się bez oddzielania produktu otrzymanego pod koniec każdego z etapów (a) i (b). Tak więc, sposób według wynalazku pozwala na wytworzenie doksyflurydyny w bardzo prosty sposób i z wysokimi wydajnościami. Ponadto, w odniesieniu do etapów (a), (b) i (c) sposób prowadzi się w jednym naczyniu reakcyjnym. Proces ten przedstawiono na schemacie, na którym R oznacza grupę (C1-C4) alkilową, trifluorometylową, niepodstawioną, mono-, di- lub tri-podstawioną grupę fenylową.
187 648
Z N
HjC CH3
Schemat
Następujące przykłady ilustrują wynalazek, nie ograniczając go.
Przykład 1
Do oziębionego do temperautury około +5°C roztworu 80 g (0,25 m) 2i,3i-O-izopropyhnekop5pflyoroyrynyky w 700 ml pirydyny, nodako 90,6 g (0,48 m) chlorku p-toluenosylfdkyly. Tak uzyskaną miesoakikę mieszano przez 5 gonzik, następnie powoli donakd 10 l wody i roztwór wo-y mieszano przez 3 gonoiky. Mieszakikę pozostawiono do onstakia w temperaturze pokojowej na 15 gonoik, następnie osad odsączono, przemyto wodą i wysuszono. Tak więc, otrzymano 99,2 g (83%) 2i,3i-O-izdprdpylinekdp-i-Op(pp tdluekosulfdkyld)p5i-O-flydrdyrynyky w krystalicznej postaci. Temperatura topnienia 154156°C. Czystość (HPLC) = 99,89% i [a]D = +26,71° (c=1, CH3 OH).
Tak otrzymany produkt można oczyścić na drodze krystalizacji z etanolu i otrzymać biały krystaliczny proszek. Temperatura topnienia 156-158°C, czystość = 99,9-100% (HPLC).
Przykład 2
A. ^-^oksy-S'jj odo- p-fldrduuydynna
Do oziębionego do +5°C roztworu 39,2 g (0,13 m) 2i,3i-O-izopropylineuop--flyoroyrynyky w 55 ml chlorku metylenu i 159 ml (1,98 m) pirydyny nonakd 60 g (0,315 m) chlorku pptdluekdsulfokyly. Otrzymaną mieszakikę mieszano przez 5 godzin i zaobserwowano wydzielenie się drobnego osadu. Następnie do mieszaniny ndnakd 160 ml chlorku metylenu i 160 ml wody w wyniku czego temperatura wzrosła do 140°C. Fazy roonoieldko i fazę orgakiczką ekstrahowano około 90 ml 1N HCl, po czym fazę organiczną przemyto 2 x 100 ml wody. Fazę organiczną zawierającą 0,117 m 2i,3ipOpizoprdpylinekdp5i-O-(pptdluendsulfonyld)p5-Πudrourydyky (wynajkdść = 90% wydajności teoretycznej), zatężono pod próżnią i otrzymano oleistą pozostałość, którą pochłonięto w 2 x l<^0 ml acetonu. Oleistą pozostałość rozpuszczono w 600 ml acetonu i do roztworu ddnako 105 g (0,70 m) jodku sodu. Mieszakikę ogrzewano przez 5 godzin do wrzenia pod chłodnicą zwrotną, po czym oziębiono, zatężono pod próżnią i tak otrzymaną pozostałość pochłonięto 2 x 80 ml w octanie etylu. Do resztkowego oleju donauo 800 ml octanu etylu i 100 ml wody. Fazy rozdzielono i fazę wodną potraktowano 2 x 80 ml octanu etylu. Zebrane fazy orgauiczke przemyto 2 x 100 ml 5% wdnuego roztworu metanowonorosiarczyuy sodu, a następnie 100 ml wody. Fazę organiczną zawierającą 0,113 m -i-deoksy-5i-jddd-2i,3ipO-izopropylinenop--fludrdurydyny (wydajność około 97% wydajności teoretycznej), oatęZouo pod próżnią do małej objętości. Do pozostałości
187 648 dodane 560 ml 80% wodnego kwasu octowego i mieszaninę ogrzewane de temperatury 95°C. Po 4 godzinach ogrzewania reakcję sprawdzone metodą HPLC (0,34 % resztkowego produktu wyjściowego). Pe oziębieniu mieszaninę zatężene ped próżnią i tak ktyzzmaya kleistą pozostałość pochłonięte w 150 ml octanu etylu. Mieszaninę pozostawiono de odstania w temperaturze 20-25°C na 15 godzin. Produkt odsączono, przemytem octanu etylu i wysuszone ped próżnią w 45°C. Otrzymane 44,5 g 5'-eekksy55'-jodo5flukrouryeynz.
Temperatura topnienia 174-175°C
Czystość (HPLC) = 99,74%
[α]ο = +8,96° (c=1, CH3 OH).
Roztwory macierzyste zatężone pod próżnią i pozostałość pochłonięto w 50 ml octanu etylu; po 15 godzinach w +5°C, otrzymano jeszcze 3,3 g produktu. Całkowita wydajność: 83% wydajności teoretycznej.
B. -,-deokóy---flrorkrrzdyya
Dr zawiesiny 20 g (0,053 m) 5,-deoksy55'5jkdk555fluookuzydyyy w mieszaninie 60 ml etanolu i 40 ml izoprop^in-lu dodane 15,2 ml (0,108 m) diizeprepyleaminy, a następnie 3 g 5% Pd/C i mieszaninę rwodkmiayo ped ciśnieniem ekkłe 1 bara przez 14 godzin. Katalizator usunięto przez odsączenie a następnie roztwór zatężk ped próżnią i ktzzzmαyą stalą przestałeść Syzstαlizewne z miesoayiyz otayol/iokpropαnkl = 60/40, ebj./ebj.; pe 8 godzinach produkt odsączone, przemy- tą samą mieszaniną i wysuszone w temperaturze 45 °C przez 15 godzin. Otrzymano 11,6 g (wydajność = 89% wydajności teoretycznej) 5'-eekksy-55fluorkuyydyyz
Temperatura topnienia = 187-188°C
Czystość (HPLC) = 99,75%
[a]D = +18,2° (c=0,42, H2O).
Przykład 3
Dr roztworu 40 g (0,087 m) 2',3,-O-izkpropylidoyo-5'-O5(p-toluoyksulfonzlo)-55fluorourydyny, otrzymanej jak spisano w przykładzie 1, w 1700 ml acetonu dodano 105 g jodku sodu i tak -trzymany klarowny roztwór ogrzewane de wrzenia pod chłodnicą zwrotną przez 4-5 godzin. Następnie mieszaninę -ziębione, przesączono i przemyto acetonem. Zebrane roztwory acetonowe zatężone pod próżnią i pkzestałkść pochłonięto w 3500 ml octanu etylu. Po przemyciu 500 ml 3% wednego roztworu metαwoeorosiryczynu sodu a następnie wedą, roztwór w octanie etylu zatężono do małej objętości. Po 15 godzinach osad odsączono i wysuszono, otrzymując 33,2 g 5'-deoksy-5’5jreo52', 3'5O-izopropylieeyo55-flukrkuryeyyy w postaci białego krystalicznego proszku.
Temperatura topnienia = 199-202°C
Czystość (HPLC) = 99,9%
[a]o = -16,8° (c=0,50, CH3OH).
Przykład 4
A. 5,-deoksz-5'-jkek---flurrΌuryeyna
Zawiesinę 51 g (0,105 m) 5'-dokkóy-5'5jkeo-2',3'5O-izkpoopzliyeók55-flukrkuozeyyy w 500 ml kwasu -ct-wege i 120 ml wedy ogrzewano w temperaturze 95°C przez 90 minut. Wytworzony roztwór zatężono pod próżnią i p-zoótałość pochłeniętr w 2 l octanu etylu, pr czym zatężonr do małej objętości. Pe 15 godzinach w temperaturze pokojowej -sad odsączono, przemyt- octanem etylu i wysuszone, otrzymując 35,6 g 5'-deoSsy-5'-jkek55-flukykurydyny. Temperatura = 174,--175,50C
Czystość (HPLC) = 99,74%
[a] D = +8,96° (c=1,00, CH3 OH).
B. 5'-deoksz--5lluozourydyna
Dr roztworu 35,1 g (0,078 m) -'-deoksz-5'-joeo---fluookurydyyy i 2,93 g α,α'-azaizobutyzrnitozlu w 1100 ml metanolu d-dans reztweru 37,4 g w-dorku ^butyl-cyny w 310 ml teleunu. Mieszaninę ogrzewano do wrzenia pod chłodnicą zwrotną przez 2 godziny i otrzymany klarowny roztwór zatężenr ped próżnią, aż od półstałej pozostałości, którą dyspergowano w 900 ml eteru naftowego. Substancję stalą, odsączono i potraktowano 1200 ml wody, sole cyny oedzielrno przez odsączenie i przesącz zatężono pod próżnią. Pozestałość krystalizowryr z 500 ml g-rącego etan-lu i ktzzymayk 12,3 g 5'-eekksy55-fluozkurydyyz.
187 648
Temperatura topnienia = 188-189°C
Czystość (HPLC) = 99,91%
[a]D = +18,4° (c=0,42, H2O).
Przykład 5
Do zawiesiny 10 g (0,026 m) 5'-deoksy-5'-jodn-5-flunrourydznz' otrzymanej jak opisano w przykładzie 2, etap A, w 100 ml n-butanolu dodano 6 ml cykloheksenu (0,06 m) i 14 ml (0,1 m) trietyloaminy. W celu całkowitego rozpuszczenia mieszaninę ogrzewano do temperatury 60°C, po czym dodano 1,5 g 5% Pd/C. Zawiesinę ogrzewano w temperaturze 80°C przez 5 godzin, przesączono w tej samej temperaturze, przemywając gorącym n-butanolem i zatężono pod próżnią aż do otrzymania pozostałości, którą krystalizowano z mieszaniny 60 ml etanolu i 40 ml izopropanolu. W ten sposób otrzymano 4,5 g 5'-denkty-5-fluorourydyn. Temperatura topnienia = 188-189°C
Czystość (HPLC) = 99,87%
[a]D- 18,35° ¢=0,42, H2O).

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sspsóó wytwarzznia 5'-deoksy-5-fluorouryydyn o ooólnym vworzz I znamienny tym, że obejmuje (a);reakcję 2'.3'-O-izkpropzlidenk55-flrkrourydynz o ogólnym wzorze II z pochodną funkcyjną kwasu srlfkykweók o wzorze III R—SO3H w którym R oznacza grupę (C1-C4) alkilową, trifuorometylową, niepkeótnwikną, mono-, di- lub tri-podstawioną grupę fenylową, (b) reakrja kak nochkdhej y'-su-fonylon-ylkwer w wzowe IV w którym R oznacza grupę (Cl-C4)rlSilkwą, tżfluorometylową niepkestawieną, meno-, di- lub tri-pedstawioną grupę fenylową, z jodkiem metalu alkalicznego lub metalu ziem alkalicznych, (c) hydroEzd tak otrzymane-5'-deoksdj5'sjodo-2ree5)-izoprkoylideno-ejίyrlorfuroyr'ro o wzorze V
    187 648
    I otrzymanym w środowisku kwaśnym oraz (d) redukcję 5'-deoksy-5'-jodo-fluorourydyny o wzorze VI
    O
    F
    OH ÓH wodorem lub donorem wodoru.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w pochodnej kwasu sulfonowego o wzorze III R oznacza grupę metylową, etylową, n-butylową, trifluorometylową, fenylową, mono- podstawioną grupą fenylową, to jest podstawioną grupą metylową, grupą metoksylową, nitrową lub atomem chlorowca, di-podstawioną grupą fenylową, to jest podstawioną dwoma grupami metylowymi albo tri-podstawioną grupą fenylową, to jest podstawioną trzema grupami metylowymi, a zwłaszcza 2, 4, 6-tri-podstawioną grupę fenylową.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w etapie (a), jako funkcyjną pochodną kwasu sulfonowego o wzorze III, stosuje się chlorek, bezwodnik lub mieszany bezwodnik.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że funkcyjną pochodną kwasu o wzorze III jest chlorek metanosulfonylowy, chlorek tri fluorom etanosulfonylowy, chlorek benzenosulfonylowy, chlorek p-toluenosulfonylowy lub chlorek 2,4,6- ti^imetylo^^^r^y^^c^i^ulfl^ny^Oiw^y,'.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że etapy (a), (b) i (c ) prowadzi się bez izolowania produktów otrzymanych pod koniec każdego z etapów (a) i (b).
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że redukcję w etapie (d) prowadzi się na drodze katalitycznego uwodorniania.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że jako katalizator stosuje się pallad na węglu drzewnym.
  8. 8. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, uwodornienie katalityczne prowadzi się w obecności zasady.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako zasadę stosuje się aminę drugorzędową lub trzeciorzędową.
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, ze drugorzędową i trzeciorzędową aminą jest trimetyloamina, trietyloamina, diizcpropylcamina, N-etylodiizopropyloamina, pirydyna, dimetyloaminopirydyna, morfolina, N-metylomorfolina, 2-pikolina lub chinolina.
  11. 11. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako zasadę stosuje się nieorganiczną zasadę, korzystnie wodorowęglan sodu lub potasu.
  12. 12. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że jako środek redukujący stosuje się wodorek tributylocyny.
    187 648
  13. 13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że redukcję prowadzi się w obecności ilości katalitycznej α ,α '-azoizobutyronitrylu.
  14. 14. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że redukcję prowadzi się przy użyciu cykloheksenu lub cykloheksadienu jako donora wodoru.
  15. 15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że etap redukcji prowadzi się w temperaturze pomiędzy 60°C a 90°C.
PL98337006A 1997-05-23 1998-05-21 Sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny PL187648B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97MI001211A IT1291983B1 (it) 1997-05-23 1997-05-23 Prodcedimento per la preparazione di un derivato della desossiuridina
PCT/EP1998/003171 WO1998052960A1 (en) 1997-05-23 1998-05-21 Process for the preparation of a deoxyuridine derivative

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337006A1 PL337006A1 (en) 2000-07-31
PL187648B1 true PL187648B1 (pl) 2004-08-31

Family

ID=11377203

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98337006A PL187648B1 (pl) 1997-05-23 1998-05-21 Sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0984976B1 (pl)
JP (1) JP2001525843A (pl)
KR (1) KR100495556B1 (pl)
CN (1) CN1184228C (pl)
AU (1) AU733033B2 (pl)
BR (1) BR9809158A (pl)
CA (1) CA2292754C (pl)
DE (1) DE69808457T2 (pl)
ES (1) ES2184301T3 (pl)
HU (1) HUP0002114A3 (pl)
IT (1) IT1291983B1 (pl)
NO (1) NO312593B1 (pl)
PL (1) PL187648B1 (pl)
PT (1) PT984976E (pl)
RU (1) RU2204564C2 (pl)
TR (1) TR200000245T2 (pl)
WO (1) WO1998052960A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101054398B (zh) * 2006-04-11 2012-05-30 上海迪赛诺医药发展有限公司 2-脱氧-5-碘代-β-尿苷的合成方法
CN102161686A (zh) * 2011-02-26 2011-08-24 湖南欧亚生物有限公司 一种去氧氟尿苷的制备方法
CN102344469A (zh) * 2011-07-26 2012-02-08 江西科技师范学院 固体酸SO42-/γ-AL2O3催化合成1, 2, 3-O-三乙酰基-5-脱氧-D-呋喃核糖的方法
CN102827902B (zh) * 2012-03-27 2013-12-18 浙江工业大学 一种化学-生物酶法组合制备2′-脱氧尿苷的方法
CN105315318B (zh) * 2015-11-06 2019-04-19 山东大学 一种α‐L‐鼠李糖苷酶在制备5-氟-2’-脱氧脲苷衍生物中的应用

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4071680A (en) * 1976-12-20 1978-01-31 Hoffmann-La Roche Inc. 5'-Deoxy-5-fluoropyrimidine nucleosides
CA1135258A (en) * 1979-06-15 1982-11-09 Richard D'souza Process for the preparation of 5'deoxy-5-fluorouridine

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0002114A1 (hu) 2000-11-28
NO995750D0 (no) 1999-11-23
WO1998052960A1 (en) 1998-11-26
EP0984976B1 (en) 2002-10-02
CA2292754A1 (en) 1998-11-26
NO312593B1 (no) 2002-06-03
CA2292754C (en) 2006-02-07
ITMI971211A0 (pl) 1997-05-23
HUP0002114A3 (en) 2002-01-28
JP2001525843A (ja) 2001-12-11
ITMI971211A1 (it) 1998-11-23
TR200000245T2 (tr) 2000-06-21
KR20010012905A (ko) 2001-02-26
CN1184228C (zh) 2005-01-12
PL337006A1 (en) 2000-07-31
DE69808457D1 (de) 2002-11-07
IT1291983B1 (it) 1999-01-25
EP0984976A1 (en) 2000-03-15
PT984976E (pt) 2003-01-31
ES2184301T3 (es) 2003-04-01
AU733033B2 (en) 2001-05-03
RU2204564C2 (ru) 2003-05-20
KR100495556B1 (ko) 2005-06-16
AU8435198A (en) 1998-12-11
BR9809158A (pt) 2000-08-01
CN1261371A (zh) 2000-07-26
NO995750L (no) 2000-01-19
DE69808457T2 (de) 2003-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ278394B6 (en) Process for preparing novel 2&#39;, 3&#39;-dideoxy-2&#39;-fluoronucleosides
JP4593917B2 (ja) プリンヌクレオシドを調製する方法
PL187648B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnej deoksyurydyny
RU2346948C2 (ru) ПРОИЗВОДНЫЕ 1-α-ГАЛОГЕН-2,2-ДИФТОР-2-ДЕЗОКСИ-D-РИБОФУРАНОЗЫ И СПОСОБ ИХ ПОЛУЧЕНИЯ
CA2196932C (en) Process for the glycosidation of colchicine derivatives and products o btained
JPH03209393A (ja) 1‐(3‐アジド‐2,3‐ジデオキシ‐β‐D‐エリスロペントフラノシル)チミンおよびその関連化合物の合成方法
US6593467B2 (en) Process for the preparation of a deoxyuridine derivative
CA2610283C (en) Process of making an alpha-anomer enriched 2-deoxy-2,2-diflouro-d-ribofuranosyl sulfonate and use thereof for making a beta nucleoside
US5212323A (en) Process for producing 6-(3-dimethylaminopropionyl)forskolin
WO2005044832A1 (en) Process for the preparation of 1-chloro-3,5-di-o-acyl-2-deoxy-l-ribofuranoside derivatives
KR100446560B1 (ko) 2-데옥시-l-리보오스의 제조방법
US20030236397A1 (en) Process for preparing beta-L-2&#39;deoxy-thymidine
JP3837876B2 (ja) アジドハロゲノベンジル誘導体及び水酸基の保護方法
JPH04500677A (ja) モノ―またはポリヒドロキシル化された分子のヒドロキシル化されたサイトを置換することによる新規なジチオカルバミン酸エステルの特殊な合成方法と、この方法によって得られた製品と、その応用
CA2513545A1 (en) Processes for production of nucleosides
JPH0154359B2 (pl)
CN103443095A (zh) 制备齐多夫定及其中间体的方法
HU198949B (en) Process for producing 5-substituted-3&#39;azido-2&#39;,3&#39;-dideoxyribonucleosides
JPS5943480B2 (ja) 有機ゲルマニウム化合物
JPH02279692A (ja) ジフルオロ糖およびその製造方法
WO2009082844A1 (fr) Dérivé hydroxyle de la capécitabine, ses procédés de préparation et ses utilisations pour préparer la capécitabine
JPH09216893A (ja) エトポシド類の製法
JPWO2006137447A1 (ja) シュードウリジン保護体の安定結晶

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070521