CS207465B2 - Method of making the clean methyl-terc.butylether - Google Patents

Method of making the clean methyl-terc.butylether Download PDF

Info

Publication number
CS207465B2
CS207465B2 CS774348A CS434877A CS207465B2 CS 207465 B2 CS207465 B2 CS 207465B2 CS 774348 A CS774348 A CS 774348A CS 434877 A CS434877 A CS 434877A CS 207465 B2 CS207465 B2 CS 207465B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
methanol
isobutylene
butyl ether
distillate
mixture
Prior art date
Application number
CS774348A
Other languages
English (en)
Inventor
Fritz Obenaus
Wilhelm Droste
Wofgang Mueller
Wolf Streubel
Michael Zoelffel
Original Assignee
Huels Chemische Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huels Chemische Werke Ag filed Critical Huels Chemische Werke Ag
Publication of CS207465B2 publication Critical patent/CS207465B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/05Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds
    • C07C41/06Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds by addition of organic compounds only
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/34Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C41/40Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of physical state, e.g. by crystallisation
    • C07C41/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of physical state, e.g. by crystallisation by distillation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Je známo, že .se methyl-terc.butylether vyrábí katalytickou adicí methanolu na isobutylen. Jako katalysátory se používají kyseliny, jako je například kyselina sírová '(US patent č. 1 968 601), Lewisovy kyseliiny, jako je například bor-trifluorid (US patent č. .2 197 023), soli platinových kovů '(US patent č. 3 718 701) nebo také heterogenní katalysátory. Jako heterogenní katalysátory se používají, vedle kyseliny fosforečné na křemelině (US patent č. 2 282 462), fosforem modifikovaných zeolitů (US patent č. 3 906 054), molybdenanu vismutitého a solí kyseliny fosformolybdeňové (US 'patent č. 3 135 807), obzvláště sulfonované ‘organické pryskyřice (například US -patent č. 2 480 940). Do této skupiny spadají také 'sulfonované, divinylbenzenem zesítěné polystyrénové . pryskyřice (US patent číslo
922 822), které mohou -být uzpůsobeny, do 'gelovité formy nebo mohou mít ke zvětšení povrchu a tím ke zvýšení reakční rychlosti 'houbovitou -strukturu s makropóry (DE patent číslo 1 224 294, př. 8; US .patent číslo
482 952).
• Všeobecně se pro uvedenou reakci nepoužívá čistý isobutylen, nýbrž se nechávají 'reagovat směsi uhlovodíků obsahující isobutylen, ze kterých reaguje isobutylen selektivně, neboť isobutylen reaguje s metha2 holém podstatně rychleji než ostatní složky •nacházející se ve směsi.
Isobutylen však může reagovat selektivně nejen ve směsi s nasycenými uhlovodíky, nýbrž i ve .směsi s nenasycenými uhlovodíky, jako je například propen, butenen (US patent č. 3 121124) nebo také butadlen JDE patent č. 2 521 673).
Selektivita tvorby methyl-terc.butyletheru je při použití směsí uhlovodíků obsahujících isobutylen i při použití čistého. isobutylenu tím lepší, čím nižší je ireakční teplota. Také rovnováha exotermní tvorby etheru je touto nízkou teplotou zlepšována. Reakční rychlost se však se snižující se teplotou zmenšuje, takže je potom. těžké dosáhnout přibližně úplné konverse 'isobutylenu, odpovídající zlepšení rovnováhy.
• Tak se může .například s makroporesními sulfonovanými organickými pryskyřicemi, které jsou z heterogenních katalysátorů obzvláště účinné, stěží dosáhnout teplotního rozmezí 50 až 60. °C, kdy se ještě může dosáhnout .prakticky .přijatelných kontaktních časů k nastavení termodynamické rovnováhy. Pří ekvimolárním. množství isobutylenu a methanolu se může dosáhnout přitom pouze konverse 92 % (DOS č. 2 521 963, str. 2).
Takto neúplná přeměna isobutylenu je nša.k postačující jak .z hlediska použité su207465
I roviny, tak z hlediska zbytkových uhlovodíků, zbylých například při použití kra,kovací C4-uhlovodíkové frakce.
Ke zlepšeni konverse isobutylenu se nabízí zvýšení množství metylalkoholu. Při tomto pracovním postupu se však získá methyl-terc.butylether s podstatným imnožstvím methylalkoholu, jehož odstranění z methyl-terc.butyletheru činí vlivem tvorby azeotropní směsi s vysokým obsahem methyl-terc.butyletheru podstatné obtíže. V těchto případech se к oddělování methylalkoholu z methyl-terc.butyletheru používá například extraktivní destilace s dimethylsulfoxidem, nebo také proihývání vodou (DOS číslo 2 246 004, japonský patent č. 73-00509).
1 Okol vynálezu spočívá v tom, vyrobit čistý methyl-terc.butylether takovým způsobem, který dovoluje pracovat s velkým přebytkem methanolu při reakci s isobutylehem.
Tento úkol je možno vyřešit tak, že séi při výrobě čistého methyl-terc.butyletheru vychází z isobutylenu nebo směsi uhlovodíků obsahujících isobutylen, přičemž se tato Směs nechá reagovat s methanolem v molárním poměru 1:1 až 1:2 v kapalné fázi při teplotě v rozmezí 30 až 100 ®C na sulionované, silně kyselé makroporésní organické iontoměničové pryskyřici, přičemž tento 'způsob je vyznačený tím, že se reakční směs po oddělení nezreagovaných plynných uhlovodíků destiluje za tlaku, pří destilaci vznikající destilát obsahující methanol se ivede do zóny reakce mezi methylalkoholem 'a isobutylenem a ze spodku kolony se odtahuje čistý methyl-terc.butylether.
i S překvapením bylo zjištěno, že při destilaci směsi methanolu a methyl-terc.butyletheru stoupá podíl methylalkoholu v destilátu (azeotrop) se zvyšujícím se tlakem. Tím je umožněno, že se destilát přidává do teakční zóny, aniž se recyklují nesmyslně Veliká množství destilátu. Již při zvýšení tlaku na pouze 1,3 x 105 Pa, což je možné v každé technické koloně na normální tlak, 'zvýší se .podíl methanolu v destilátu ze 14 ina 14,7 Již tím se může množství recyklovaného destilátu snížit o 5 °/o. Tlak 'v koloně nemá překročit 3,0 χ 106 Pa, neboť zvyšující se tlak klade také vyšší nároky na konstrukci kolony. Cena kolony, kte'rá je konstruována na vysoký tlak, se potom nevyrovná úspoře dosažené tímto pracovním pochodem. Obzvláště hospodárný Irozsah tlaků je 5 χ 105 až 2 χ 106 Pa.
i Poměr methanolu к isobutylenu leží v roiztnezí 1:1 až 2:1. Když se nedosáhne hodnoty 1:1, je využití suroviny isobutylenu zcela 'nedostačující, při překročení poměru 2:1 je 'způsob vzhledem ke zvyšujícím se nákladům na oddělování methanolu nehospodár'ný. Dobrých výsledků se dá dosáhnout při (poměru methanolu к isobutylenu 1,2:1 až
11,5:1. Účelně se volí přebytek methylalkoholu ne větší, než který je nutný к dosažehí úplné přeměny isobutylenu za selektivhích .podmínek, 1 Reakční teplota ,pro reakci isobutylenu s 'methylalkoholem leží v rozmezí 30 až 100° Celsia. S klesající teplotou klesá reakční 'rychlost, avšak reakční rovnováha se posouvá více směrem к úplné konvensi výchozích produktů. Všeobecně se pracuje za účelem dosažení dobré reakční rychlosti v teplotním rozmezí 50 až 100 °C. Jako obzvláště Výhodné se ukázalo, udržovat v prvních dvou třetinách katalysátorového lože teplotu v rozmezí 70 až 100 °C a v poslední třetině v rozmezí 30 až 50 °C. Tím se dosáhne •v první části katalysátorového lože velké 'reakční rychlosti, zatímco v poslední třetině se reakční rovnováha posune směrem к úplné konversi reakčních složek. Výhoda tohoto pracovního postupu spočívá v tom, 'že se přes krátkou reakční dobu dosáhne dobré rovnováhy při reakci.
Oddělování nezreagovaných uhlovodíků z reakční směsi před tlakovou destilací je o· sobě známé a provádí se například destilačně.
Mezi podílem methylalkoholu v destilátu 'z tlakové destilace a množstvím destilátu 'vedeném zpět do reakční zóny je naopak 'proporcionální souvislost. V obr. 1 znázorněná souvislost mezi tlakem použitým při destilaci a podílem methylalkoholu v destilátu (methylalkohol/methyl-terc.butylether-azeotrop) dovoluje velmi široký rozsah volby složení a,zeotropní směsi, popřípadě dovoluje při požadovaném složení azeotropní směsi (destilátu) zjištění vhodného destilačního tlaku. Je to čistě hospodářská rozvaha, až do jakého množství stoupá podíl methylalkoholu v destilátu (azeotro.pu) zvyšováním tlaku při destilaci. Zvýšení ceny tlakové kolony znamená snížení nákladů na energii při destilaci, snížení odváděného množství tepla při kondensaci, zlepšení výše teplotní hladiny к odvádění tepla a obzvláště zmenšení velikosti reaktoru pro určité množství produkce methyl-terc.butylethe'ru. Především poslední výhoda je podstatná, neboť s destilátem, recyklovaný methyl-terc.butyleťher nevyžaduje další prostor reaktoru, a také působením zřeďovacího efektu se snižuje rychlost tvorby methyl-terc.butyletheiru, která je v prvním přiblížení 'vždy závislá na koncentraci isobutylenu a methylalkoholu, což značně snižuje konverSi výchozích látek.
Molární poměr mezi methanolem, a isobutylenem, jakož i tlak při destilaci se proto volí účelně tak, aby recirkulované množství destilátu bylo menší než 30 % množství získaného čistého methyl-terc.butyletheru. Recirkulované množství destilátu se 'dá vypočítat podle následujícího vzorce:
— U) . (1 + Ο,ΟΙΜ)
1,751
000 I
HOV — U — Ο,ΟΟΜ .
R = ve kterém značí
R hmotnostní procenta recyklovaného množství destilátu, vztaženo na získaný čistý methyl-terc.butylether,
V molový poměr mezi methylalkoholem a isobutylenem v dodávané směsi,
U procenta konverse isobutylenu,
M hmotnostní procenta methylalkoholu v oddělovaných (nezreagovaných) uhlovodících,
I hmotnostní procenta isobutylenu ve výchozí směsi uhlovodíků a
A hmotnostní procenta methylalkoholu v recyklovaném· destilátu.
Pomocí .způsobu podle vynálezu se může vypracovat postup, který dovoluje jednoduchým způsobem· připravit čistý methyl-terc.butylether při dosažení vysoké reakční rychlosti a .s dobrým stupněm přeměny.
Následující příklady blíže objasňují předmět vynálezu, aniž ho jakýmkoliv způsobem omezují.
Příklad 0
Reaktorem, který je naplněn 0 . m·3 silně kyselého iontoměniče (makropo-résní, sulfonovaný a diviny.lbeinze.nem· zesítěný polystyren), a který je opatřen zabudovaným chladicím zařízením k dobrému odvádění vznikajícího reakčního tepla, se vede 1,095 kg/h uhlovodíkové frakce Cá, která obsahuje 45 proč, isobutylenu, 290 kg/h methylalkoholu a 314 kg/h azeotropu, který obsahuje 100 kg methylalkoholu, 212. kg. methyl-terc.butyletheru a 2 · kg uhlovodíkové frakce C4. To· odpovídá l,38násobnému molárnímu přebytku methylalkoholu, vztaženo na isobutylen. ; Při maximální teplotě 80 °C v reaktorovém· loži · zreaguje 98,6 . % isobutylenu. Vedle methyl-terc.butyletheru vzniká podle množství vody rozpuštěné v uhlovodíkové frakci Ca 1,5 kg/h terc.butylalkoholu a 1,0 kg/h směsi olefinů Ce a. C12 (dimerisační a trimerisační produkty isobutylenu], takže reaktor. celkem- opouští:
611,0 kg/h uhlovodíků Cd, '113,5 kg/h methylalkoholu, 972,0 kg/h meťhyl--e.rc.butylethe.ru, ' 1,5 kg/h terc.butylalkoholu a ; . 1,0 kg/h směsi olefinů Ce a C12.
Reakční produkt se potom vede k oddělení nezreagovaných uhlovodíků C4 do tlakové kolony, kde se z hlavy odebírá 608,5 kg/ /h uhlovodíků C4 a 12 kg/h methylalkoholu (methylalkohol tvoří za podmínek destilace s uhlovodíky C4 azeotropičkou směs).
Ostatní produkty se odtahují na spodku kolony a vedou se do. druihé tlakové kolony, kde se pracuje při tlaku 106 Pa. Při tlaku 10® Pa se získá azeotropická směs- me2,755.0,01U . Ο,ΟΙΑ thyl-terc.butyletheru a .methanolu s 12 % methanolu. Na hlavě této kolony se tedy odebírá při teplotě varu 130 °C azeotropická směs obsahující 100 kg methylalkoholu, 212 kilogramů methyl-terc.butyletheru a 2 kg uhlovodíků C4, takže na spodku kolony zbývají následující produkty:
0,5 kg/h uhlovodíků C4
1,5 kg/h terc.butylalkoholu
1,0 kg/h směsi olefinů Ca a C12
1,5 kg/h methylalkoholu a
760,0 kg/h methyl-terc.butyletheru.
Z uvedeného vyplývá, že 41,1 o/o methyl-terc.butyletheru vznikajícího ve spodku kolony vzniká jako destilát a musí být recyklováno (R = 41,1]. Při netlakovém provozu druhé kolony, při kterém azeotropická směs methyl-terc.butyletheru a methylalkoholu obsahuje pouze 14 % methanolu, činí R = = 197,5. To. by vedlo. k vyšší spotřebě energie a ke snížení konverse (kratší doba prodlení a snížení koncentrace reakčních složek].
P ř í k 1 a d 2
Reaktorem, který je naplněn 1 m3 silně kyselého iontoměniče . (makroporésní, sulfonovaný .a divinylbenzenem zesítěný polystyren] .a . který je opatřen zabudovaným vhodným chladicím zařízením, které může dobře odvádět vznikající reakční teplo, se vede 968,0 kg/h uhlovodíkové frakce C4, která obsahuje 45 % isobutylenu, 257 kg/h methylalkoholu . a 122 kg/h recyklované azeotropické směsi, . která obsahuje 65 kg methyl-terc.butyletheru, 55,5 kg methylalkoholu a 1,5 kg . uhlovodíkové frakce C4. To odpovídá l,-25molárnímu přebytku methylalkoholu, vztaženo na isobutylen.
• Při maximální teplotě asi 70 °C v loži reaktoru zreaguje 98,5 % isobutylenu. Vedle methyl-terc.butyletheru vzniká v odpovídajícím .množství k . obsahu rozpuštěné vody ve frakci uhlovodíků . C4 1 kg/h terc.butylalkoholu a 1 kg/h směsi .olefinů C4 a Ce (dimerisační . .a trimerisační produkty isobutylenu), takže reaktor celkem opouští:
539,0 kg/h uhlovodíků C4
67,0 kg/h methylalkoholu
739,0 kg/h methyl-terc.butyletheru
1,0 kg/h terc.butylalkoholu a
1,0 kg/h směsi olefinů Cs á C12.
Reakční produkt se potom vede do. tlakové kolony, ze které se jako destilát v množství 537 kg/h odebírají nezreagované uhlovodíky Ct společně s 10,5 kg/h methylalkoholu, který za. stávajících podmínek tlako207465 vých tvoří s uhlovodíky . Cd azeotropickou směs. Spodek kolony potom· opouští:
2,0 kg./h uhlovodíků Cd
739,0. kg/h methyl-terc.butyletheru
56,5' kg/li methanolu
1,0 kg/h terc.butanolu a
1,0 kg/ih :směs.i olefinů Ca a C12.
i
Tato směs se potom přivádí do druhé tlakové kolony, ve které je nastaven tlak na hodnotu · 2,5 x 106 Pa. Na hlavě kolony se odebírá společně s 1,5 kg/h uhlovodíků Cd při teplotě varu 171 °C 120,5 kg/h azeotropické směsi methyl-terc.butyletheru a methylalkoholu, která obsahuje 46 % methylalkoholu.
Jako produkt ze spodku kolony se odvádí 674 kg/h methyl-terc.butyletheru společně . s 0,5 kg/)h uhlovodíků Cd, 1 kg/h terc.butylalkoholu, 1,0 kg/h směsi olefinů Ce a Ciž a 1 kg/h methylalkoholu. Recykluje se tedy 18 % produktu ze spodku kolony jako množství destilátu (R = 18,0).
Příklad . 3
Když se .recyklovaná azeotropické směs methyl-terc.butyletheru a methylalkoholu oddestilovává v koloně pro .normální tlak, která může pracovat při 1,35 x 105 Pa, může se používat pouze molárního přebytku methanolu, vztaženo na isobutylen . 1,1:1, aby se nemuselo recyklovat velké množství methyl-terc.butyletheru.
Do reaktoru, který obsahuje 1 mí3 silně kyselého iontoměniče (makroporésní, . sulfonovaný - .polystyren, .zesítěný divinylbeuzenémj, se vede 624 kg/h frakce uhlovodíků Cd, která obsahuje 45 o/0 isobutylenu, 161 kg/h methylalkoholu a 106 kg/h .recyklovaného produktu, který .obsahuje 1,5 kg uhlovodíků Cd, 15,5 kg methylalkoholu a 89 kg methyl-terc.butyletheru. Zatímco v .první části reaktoru se pracuje při teplotě katalysátoru. maximálně 70 °C, pracuje se v druhé části reaktoru za účelem zvýšení konverse nastavením . reakční rovnováhy při teplotě 40 °C, takže se dosáhne konverse isobutylenu z 96 Když se pracuje . v celém reaktoru při teplotě 70. °C, dosáhne se konverse pouze 94 %. Hodinově se získá reakční produkt, který obsahuje:
354,5 kg uhlovodíků C4
23,0 kg methylalkoholu
512,0 kg methyl-terc.butyletheru
0,5 kg terc.butylalkoholu a
1,5 kg směsi olefinů Ce a C12.
Tato reakční směs se vede do první kolony, kde se z hlavy kolony odebírá 352 kg za hodinu uhlovodíků C4 .a 7 kg/h methylalkoholu, zatímco ze spodku kolony se získává směs, obsahující:
2,0 kg/h uhlovodíků Cd
16,0 kg/h methylalkoholu
512,0 kg/h methyl-terc.butyletheru
0,5 kg/h terc.butylalkoholu a
1,5 kg/h směsi olefinů Cs a C12.
Tato směs se vede do· .druhé kolony, která pracuje při tlaku 1,35 x 105 Pa, kde se z hlavy kolony odebírá společně s 1,5 kg/h uhlovodíků Cd 104,5 kg/h . azeotropní směsi methyl-terc.butyletheru. a methylalkoholu, ve které je obsaženo 15,5 kg .(14,7 °/o) methylalkoholu. Ze .spodku kolony se odvádí 423 kg/h methyl-terc.butyletheru a jako vedlejší produkty
0,5 kg/h uhlovodíků C4 t
0,5 kg/h methylalkoholu
0,5 kg/h . terc.butylalkoholu a
1,5 kg/h směsi olefinů Ce a C12.
Recyklované množství destilátu činí 24,8 proč, vztaženo na čistý získaný methyl-terc.butylether (R = 24,8).

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby čistého methyl-terc.butyletheru reakcí isobutylenu nebo směsi uhlovodíků obsahujících isobutylen s methylalkoholem v molárním poměru 1:1 až 1:2 v kapalné fázi, při teplotě v rozmezí 30: až 100 °C a na silně kyselé, makroporésní organické iontoměničové .pryskyřici, vyznačený tím, že se po oddělení .nezreagovaných uhlovodíků reakční směs destiluje za tlaku, přičemž vznikající destilát obsahující methylalkohol se recykluje do zóny .reakce mezi methylalkoholem a isobutylenem a ze spodku destilační kolony se odebírá čistý methyl-terc.butylether.
  2. 2. Způsob podle .bodu 1 vyznačený tím, že se reakční směs destiluje za tlaku 1,3 . x x 105 až 3 x 106 Pa, výhodně v rozmezí 5 x 105 až 2 x 106 Pa.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že . se recyklované množství .destilátu zvolí podle vzorce
    100V — U — 0,01M . ( 10 000 — U) . (1 + 0,01M) . 1,751
    R‘ = —---:__- .. 1-------2,751 . 0,01U . Ο,ΟΙΑ ve kterém· značí
    R hmotnostní procenta recyklovaného· množství destilátu, vztažená na získaný čistý methyl-terc.butylether,
    V molární poměr methylalkoholu k isobutylenu ve výchozí směsi,
    U % konverse isobutylenu,
    M hmotnostní procenta methylalkoholu v oddělených nezreagovaných zbytkových uhlovodících,
    I hmotnostní procenta isobutylenu ve výchozí směsi uhlovodíků,
    A hmotnostní procenta 'methylalkoholu v recyklovaném destilátu, tak, aby se recyklovalo méně než 30 % destilátu, vztaženo na množství získaného· čistého· methyl-terc.butyletheru.
CS774348A 1976-07-02 1977-06-30 Method of making the clean methyl-terc.butylether CS207465B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2629769A DE2629769C3 (de) 1976-07-02 1976-07-02 Verfahren zur Herstellung von reinem Methyl-tertiär-butyläther

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207465B2 true CS207465B2 (en) 1981-07-31

Family

ID=5982054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS774348A CS207465B2 (en) 1976-07-02 1977-06-30 Method of making the clean methyl-terc.butylether

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4219678A (cs)
JP (1) JPS5857411B2 (cs)
AT (1) AT351006B (cs)
AU (1) AU510243B2 (cs)
BE (1) BE856401A (cs)
BR (1) BR7704322A (cs)
CA (1) CA1081261A (cs)
CS (1) CS207465B2 (cs)
DD (1) DD132488A5 (cs)
DE (1) DE2629769C3 (cs)
DK (1) DK156425C (cs)
ES (1) ES460322A1 (cs)
FR (1) FR2356620A1 (cs)
GB (1) GB1580652A (cs)
HU (1) HU177078B (cs)
IT (1) IT1079735B (cs)
NL (1) NL7707327A (cs)
NO (1) NO146669C (cs)
PL (1) PL114626B1 (cs)
PT (1) PT66753B (cs)
RO (1) RO71279A (cs)
SE (1) SE426058B (cs)
SU (1) SU867295A3 (cs)
YU (1) YU39495B (cs)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2010323B (en) * 1977-12-16 1982-05-06 Gulf Canada Ltd Preparation of gasoline containing tertiaryamyl methyl ether
DE2802199C3 (de) * 1978-01-19 1987-12-03 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Gewinnung von Isobuten aus Isobuten enthaltenden C↓4↓-Kohlenwasserstoffgemischen
NL7803135A (nl) * 1978-03-23 1979-09-25 Shell Int Research Werkwijze ter bereiding van tertiaire alkyl- ethers.
US4198530A (en) * 1978-06-29 1980-04-15 Atlantic Richfield Company Production of tertiary butyl methyl ether
EP0008860B2 (en) * 1978-07-27 1991-12-04 CHEMICAL RESEARCH & LICENSING COMPANY Catalyst system
FR2440931A1 (fr) * 1978-11-08 1980-06-06 Inst Francais Du Petrole Procede de production d'ethers par reaction d'olefines avec des alcools
DE2853769C3 (de) * 1978-12-13 1989-03-16 Hüls AG, 4370 Marl Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von reinem Methyl-tert.-butylether und einem C↓4↓-Kohlenwasserstoffgemisch, das wesentlich weniger als 1% Isobuten enthält
FR2449074A1 (fr) * 1979-02-14 1980-09-12 Inst Francais Du Petrole Procede de production et d'isolement de methyl tertiobutyl ether
FR2455019A1 (fr) * 1979-04-24 1980-11-21 Inst Francais Du Petrole Procede de production de methyltertiobutyl ether a partir de methanol et d'isobutene
DE2921576A1 (de) * 1979-05-28 1980-12-04 Davy International Ag Verfahren zur herstellung von methyl-tert.-butylaether
JPS5637067U (cs) * 1979-08-29 1981-04-09
JPS5643232A (en) * 1979-09-18 1981-04-21 Mitsui Toatsu Chem Inc Preparation of methyl tertiary-butyl ether
IT1140794B (it) * 1980-03-31 1986-10-10 Anic Spa Procedimento per la produzione di alcoli c2-c4 "grado benzine" da miscele acquose che li contengono
JPS56154423A (en) * 1980-05-02 1981-11-30 Toyo Soda Mfg Co Ltd Production of methyl t-butyl ether
DE3026504A1 (de) 1980-07-12 1982-02-04 EC Erdölchemie GmbH, 5000 Köln Verfahren zur herstellung von alkyltert.-alkylethern
DE3124293A1 (de) * 1981-06-19 1983-01-05 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von reinen alkyl-tert.-alkylethern und weitgehend vom isoolefin und vom alkanol befreiten kohlenwasserstoff-raffinaten
US4413150A (en) * 1981-12-18 1983-11-01 Uop Inc. Two product process for methyl tertiary butyl ether production
US4465870A (en) * 1982-06-11 1984-08-14 Uop Inc. Etherification process with sorptive treating of hydrocarbon recycle stream
US4447653A (en) * 1982-07-06 1984-05-08 Uop Inc. Adsorbent regeneration in integrated etherification process
GB2147290A (en) * 1983-09-29 1985-05-09 Humphreys & Glasgow Ltd Alcohols from liquid petroleum gas
JPS61280443A (ja) 1985-06-05 1986-12-11 Sumitomo Chem Co Ltd メチルタ−シヤリ−ブチルエ−テルの製造方法
US4695662A (en) * 1986-04-04 1987-09-22 Uop Inc. Light paraffin dehydrogenation process
US4797133A (en) * 1986-12-29 1989-01-10 Uop Inc. Process for recovery of butene-1 from mixed C4 hydrocarbons
US4761504A (en) * 1986-12-29 1988-08-02 Uop Inc. Integrated process for high octane alkylation and etherification
US4754078A (en) * 1987-03-02 1988-06-28 Uop Inc. Integrated etherification process with isomerization pretreatment
US4816607A (en) * 1987-03-02 1989-03-28 Uop Inc. Integrated etherification process with recycle post treatment
US4906788A (en) * 1987-07-01 1990-03-06 Uop Combined dehydrogenation etherification process
US4806695A (en) * 1987-10-30 1989-02-21 Uop Inc. Process for etherification of a dehydrogenation zone effluent
US5008467A (en) * 1989-12-04 1991-04-16 Uop Process for direct etherification of a dehydrogenated effluent
US5015783A (en) * 1989-12-04 1991-05-14 Uop Production of ethers by the reaction of alcohols and olefins
US5177298A (en) * 1991-06-18 1993-01-05 Uop Liquid phase adsorption process
US5245107A (en) * 1991-06-18 1993-09-14 Uop Liquid phase adsorption process
US5237111A (en) * 1991-06-20 1993-08-17 Uop Liquid adsorption process to produce an ultra pure product
US5271835A (en) * 1992-05-15 1993-12-21 Uop Process for removal of trace polar contaminants from light olefin streams
JPH0743190U (ja) * 1993-12-22 1995-08-18 一博 比嘉 ピッチ付き鉄筋
US5569787A (en) * 1994-02-25 1996-10-29 Uop Process for the production of ethyl tert.-alkyl ethers
US5621150A (en) * 1994-02-25 1997-04-15 Uop Process for the production of ethyl tert.-alkyl ethers
US5401887A (en) * 1994-02-25 1995-03-28 Uop Process for the production of ethyl tert.-alkyl ethers
US5569790A (en) * 1994-05-03 1996-10-29 Uop Process for removal of nitriles from etherification feedstocks
US5672772A (en) * 1994-05-03 1997-09-30 Uop Process for removal of nitriles from etherification feedstocks
US5559275A (en) * 1995-02-21 1996-09-24 Uop Process for the conversion of lower alcohols to higher branched oxygenates
US5569788A (en) * 1995-03-20 1996-10-29 Uop Process for removal of impurities from etherification feedstocks
FR2909667B1 (fr) * 2006-12-12 2009-02-20 Inst Francais Du Petrole Elimination de l'acetonitrile dans la charge olefinique des procedes de production d'ethers par mise en oeuvre de liquides ioniques.
FR2969147B1 (fr) 2010-12-21 2013-01-04 Total Raffinage Marketing Production d'additifs pour carburant par deshydratation et isomerisation squelettique simultanee d'isobutanol sur des catalyseurs acides suivies par une etherification
US9260357B2 (en) 2012-07-06 2016-02-16 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Hydrocarbon conversion process
WO2020252007A1 (en) 2019-06-12 2020-12-17 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Processes and systems for c3+ monoolefin conversion

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3119766A (en) * 1960-10-10 1964-01-28 Sun Oil Co Increasing antiknock value of olefinic gasoline
DE1224294B (de) * 1961-01-09 1966-09-08 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von tertiaeren Butylalkylaethern
GB1176620A (en) * 1968-07-09 1970-01-07 Shell Int Research Recovery of Tertiary Olefins
BE791661A (fr) * 1971-11-22 1973-05-21 Sun Oil Co Pennsylvania Fabrication de composes d'essence contenant du methyl-2-methoxy-2-propane
JPS4961109A (cs) * 1972-10-12 1974-06-13
IT1012690B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la produzione di eteri ter alchilici
IT1012687B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la sintesi di ete ri alchil ter butilici a partire da un alcool primario ed isobutilene in presenza di butadiene
IT1012686B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la preparazione di eteri ter alchilici
IT1012685B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Processo per la separazione di buta diene da correnti idrocarburiche o 4 ottenute per steam cracking
US3940450A (en) * 1974-12-16 1976-02-24 Texaco Inc. Preparation and recovery of ethers
DE2853769C3 (de) * 1978-12-13 1989-03-16 Hüls AG, 4370 Marl Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von reinem Methyl-tert.-butylether und einem C↓4↓-Kohlenwasserstoffgemisch, das wesentlich weniger als 1% Isobuten enthält

Also Published As

Publication number Publication date
ES460322A1 (es) 1978-04-01
PT66753B (fr) 1978-12-14
PL114626B1 (en) 1981-02-28
CA1081261A (en) 1980-07-08
FR2356620B1 (cs) 1983-08-19
GB1580652A (en) 1980-12-03
YU162677A (en) 1983-01-21
DK156425C (da) 1990-01-22
HU177078B (en) 1981-07-28
DD132488A5 (de) 1978-10-04
BE856401A (fr) 1978-01-02
DE2629769C3 (de) 1989-03-16
SE7707675L (sv) 1978-01-03
FR2356620A1 (fr) 1978-01-27
US4219678A (en) 1980-08-26
AT351006B (de) 1979-07-10
NO146669C (no) 1982-11-17
JPS5857411B2 (ja) 1983-12-20
JPS537607A (en) 1978-01-24
DE2629769B2 (de) 1980-03-13
SE426058B (sv) 1982-12-06
NL7707327A (nl) 1978-01-04
NO146669B (no) 1982-08-09
BR7704322A (pt) 1978-04-04
ATA469377A (de) 1978-12-15
IT1079735B (it) 1985-05-13
NO772345L (no) 1978-01-03
AU510243B2 (en) 1980-06-19
DK156425B (da) 1989-08-21
YU39495B (en) 1984-12-31
DK289577A (da) 1978-01-03
SU867295A3 (ru) 1981-09-23
AU2662577A (en) 1979-01-04
PT66753A (fr) 1977-08-01
PL199321A1 (pl) 1978-03-28
RO71279A (ro) 1982-02-01
DE2629769A1 (de) 1978-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS207465B2 (en) Method of making the clean methyl-terc.butylether
CA2435590C (en) Process for preparing high-purity diisobutene
US4469905A (en) Process for producing and extracting C2 to C6 alcohols
US4570026A (en) Production of isobutene from methyl tertiary butyl ether
KR20060049702A (ko) 이소부텐 함유 탄화수소 혼합물로부터 3급 부탄올을제조하는 방법
EP0206594B1 (en) Production of methyl tertiary butyl ether from isobutylene
GB2040924A (en) Process for the simultaneous manufacture of pure methyl t butyl ether and a substantially isobutane-free mixture of c-hydrocarbons
US9637422B2 (en) Method for preparing high purity isobutene using glycolether
US5811597A (en) Method for the manufacture of methyl tertiary butyl ether from tertiary butyl alcohol and methanol
EP2903953A1 (en) Process for the production of high-purity isobutene through the cracking of mtbe or etbe and integrated process for the production of the relative ether
EP0168803B1 (en) Method for producing p-isobutylstyrene
GB2024812A (en) Process for producing tert-butanol from a mixture of isobutylene and n-butene
JPS6058894B2 (ja) 第3級アルコ−ルの製造法
EP0078422B1 (en) Process for the separation of methyl tert-butyl ether from reaction mixtures containing it
US5157161A (en) One-step synthesis of methyl t-butyl ether from t-butanol using hydrogen fluoride-modified montmorillonite clays
US6028239A (en) Process for the production of tertiary olefin(s) by decomposition of the corresponding ether using a particular catalyst
EP0071032A1 (en) Process for the preparation of ethyl tert-butyl ether
US7825282B2 (en) Process for the conversion of tertiary butyl alcohol to ethyl tertiary butyl ether
RU2177930C1 (ru) Способ получения олигомеров алкенов
JPH0137379B2 (cs)
JPH0615498B2 (ja) α−(p−イソブチルフエニル)プロピオン酸またはそのアルキルエステルの製造方法
EP0706985A1 (en) Production of a high purity ether product
FI65228C (fi) Foerfarande foer framstaellning av tert.alkyl-metyleter och mysyra
KR790001105B1 (ko) 3급 알킬에테로의 제조방법
KR0127863B1 (ko) 고순도 디이소부텐의 제조방법