HU177078B - Process for preparing pure methyl-tert.butyl-ether - Google Patents

Process for preparing pure methyl-tert.butyl-ether Download PDF

Info

Publication number
HU177078B
HU177078B HU77CE1137A HUCE001137A HU177078B HU 177078 B HU177078 B HU 177078B HU 77CE1137 A HU77CE1137 A HU 77CE1137A HU CE001137 A HUCE001137 A HU CE001137A HU 177078 B HU177078 B HU 177078B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
methanol
isobutene
butyl ether
mixture
distillate
Prior art date
Application number
HU77CE1137A
Other languages
English (en)
Inventor
Fritz Obenaus
Wilhelm Droste
Wolfgang Muller
Wolf Streubel
Michael Zoelffel
Original Assignee
Huels Chemische Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huels Chemische Werke Ag filed Critical Huels Chemische Werke Ag
Publication of HU177078B publication Critical patent/HU177078B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/05Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds
    • C07C41/06Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds by addition of organic compounds only
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/34Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C41/40Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of physical state, e.g. by crystallisation
    • C07C41/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of physical state, e.g. by crystallisation by distillation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Metil-tercier-butil-éter (MTB) előállítására ismeretes eljárás metanol katalitikus addiciója izobuténre. Katalizátorként az 1 968 601 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás és a 73-34803. számú japán közrebocsátást irat szerint kénsavat, a 2 197 023 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás és a 73-34803. számú japán közrebocsátást irat szerint Lewis-savat, így bór-trifluoridot, a 3 718 701. számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás szerint pia- 10 tinasókat vagy heterogén katalizátorokat alkalmaznak. Heterogén katalizátorként a 2 282 462. számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban foszforsavon kívül szilikagélt, a 3 906 054. számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban 15 foszforral módosított zeolitokat, a 3 135 807. számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban bizmut-molibdátot és a foszfor-molibdénsav sóit, a 2 480 940. sza'mú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban főként szulfonált szeives gyanta- 20 kát javasolnak. Az utóbbi csoportba tartoznak a 2 922 822. számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalomban leírt divinil-benzollal térhálósított polisztirol-gyanták gélszerű módosulatai vagy az I 224 294. számú Német Szövetségi Köztársaság-beli 25 .szabadalmi le.rás 8. példájában és a 3 482 952, számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban a felület megnövelésére és ezáltal a reakciósebesség növelésére használt, mikropórust tartalmazó szivacsszerkezetű gyanták. 30
A reakcióhoz általában nem tiszta izobutént használnak fel, hanem izobuténtartalmú szénhidragénelegyből indulnak ki és az izobutént szelektív módon reagáltatják. Az izobutén és a metanol 5 reakciója sokkal gyorsabban megy végbe, mint a szénhidrogénelegyben jelenlevő többi komponensé. Az izobutén szelektív módon azonban nem csupán telített szénhidrogének elegyével, hanem a 3 121 124. számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás szerint telítetlen szénhidrogének - így propén és butén , vagy a 2 521 673. számú Német Szövetségi Kőzta'rsaság-beli közrebocsátás! irat szerint butadiénnel keverve is reagáltatható metanollal.
A metil-tercier-butil-éter képződés szelektivitása mind izobuténtartalmú szénhidrogénelegyek, mind tiszta izobutén alkalmazása esetén annál kedvezőbb, minél alacsonyabb a reakcióhőmérséklet. Az exoterm éterképződés egyensúlyát is az alacsony hőmérséklettartomány előnyösen befolyásolja. A hőmérséklet csökkenésével azonban csökken a reakciósebesség is, így egyre nehezebbé válik a kedvező egyensúlynak megfelelő közel teljes mértékű izobutén-konverzió elérése. Ennek megfelelően például heterogén katalizátorok, különösen hatásos makropórusos szulfonált gyanták alkalmazása esetén az 50 60 °C közötti hőmérséklet tovább már nem csökkenthető, ha még gyakorlatilag elfogadható kontakt időt kívánnak biztosítani a termodinamikai egyensúly beállítására. A 2 521 963. számú Német
Szövetségi Köztársaság-beli közrebocsátási irat 2. oldala szerint izobutén és metanol ekvimolekuláris reagáltatása esetén legfeljebb 92%-os konverzió érhető el.
Az izobutén előbbi nem teljes mértékű reakciója sem az alapanyag kihasználása, sem például krakkolással nyert C4-szénhidrogénfrakcióból való kiindulás esetén a visszamaradó szénhidrogének minősége szempontjából nem előnyös.
Az izobutén-konverzió teljessé tételének egyik módja a metanol arány növelése lehetne. Ebben az esetben azonban a képződő metil-tercier-butil-éter jelentős mennyiségű metanolt tartalmazna, amelynek elválasztása a metil-tercier-butil-éter mellől magas metil-tercier-butil-éter-tartalmú azeotrop-elegy képződése miatt rendkívüli nehézségeket okozna, így a metanolnak a metil-tercier-butil-étertől való elválasztására a 2 246 004. számú Német Szövetségi Köztársaság-beli közrebocsátási iratban és a 73-00509. számú japán közrebocsátási iratban például dimetil-szulfoxiddal végzett extrakciós desztillációt vagy vizes mosást javasolnak.
A találmány olyan eljárást biztosít, amellyel egyszerű módon lehetővé válik az izobutén és jelentős feleslegben alkalmazott metanol reakciójának eredményeként tiszta metil-tercier-butil-éter kinyerése.
A találmány tiszta metil-tercier-butil-éter előállítási eljárásának tökéletesítésére vonatkozik, amelynek során izobutént vagy izobuténtartalmú szénhidrogének elegyét folyadékfázisban 30-100 °C közötti hőmérsékleten szulfonált, erősen savas, niakropórusos ioncserélő gyanták jelenlétében reagáltatunk metanollal. A találmány szerint a metanolt és az izobutént 1 :1-2:1 arányban reagáltatjuk, az át nem alakult gáz alakú szénnidrogének elválasztása után a reakcióelegyet 1,3-30,0 bar közötti nyomáson desztilláljuk, a desztillációnál képződő metanol-tartalmú desztillátumot a metanol és izobutén reakciózónába visszavezetjük és az oszlop fenekén tiszta metil-tercier-butil-étert nyerünk ki.
Azt tapasztaltuk, hogy metanol és metil-tercier-butil-éter azeotropelegy desztillációja esetén a desztíílátum metanoíaránya növekvő nyomás esetén emelkedik. Ezáltal válik lehetővé az, hogy a desztillátumot a reakciózónába lehet visszavezetni anélkül, hogy túl nagy mennyiségű desztillátumot kelljen körfolyamatban tartani. Ha a nyomást l,3bar-ra emeljük - ilyen nyomás beállítása pedig a szokásos atmoszférikus oszlopokban is lehetséges a desztíílátum metanol koncentrációja 14súlyáról 14,7 súly%-ra emelkedik. A metanolkoncentráció növekedése lehetővé teszi azt, hogy a visszavezetendő desztíílátum mennyiségét 5 súly/'-kai csökkentsük. A nyomást azonban 30 bar fölé nem célszerű emelni, mivel a nyomás növelése esetén csak költségesebb oszlopok alkalmazhatók. Az oszlopok beszerzéséből adódó több let költséget azonban az elért többlethatás már nem ellensúlyozza. Emiatt a nyomást 5 és 20 bar között tartjuk.
A metanol és izobutén tnólaránya 1:1 2:1.
Ha az arányt 1:1 alá csökkentjük, akkor az izobutcnre számított kihozatal nem megfelelő, míg a 2:1 mólarány túllépése esetén a metanol elválasztási költségeinek növekedése miatt az eljárás gazdaságtalanná válik. Jó eredményt biztosít, ha a metanol-izobutén mólarányát 1,2:1 — 1.5 :1 között tartjuk. A metanol arányát a reakcióelegyben csak 5 olyan mértékben növeljük,-hogy szelektív reakciófeltételek között az izobutén konverziója minél kedvezőbb legyen.
Az izobutént és metanolt 30 és 100 °C közötti hőmérsékleten reagáltatjuk. A hőmérséklet csökke10 nése a reakciósebesség csökkenését is okozza, a reakció egyensúlya azonban inkább eltolódik a kiindulási anyagok teljes konverziója irányában. Megfelelő reakciósebesség érhető el általában 50-100°C közötti hőmérséklettartományban. 15 Különösen előnyös, ha a reakció hőmérsékletét a katalizátorágy 2/3-ában 70 és 100 °C között, az utolsó harmadában 30 és 50 °C között tartjuk. Ily módon a katalizátorágy első harmadában gyors reakció zajlik le, az utolsó harmadában pedig a 20 reakció egyensúlyát a teljes konverzió irányában toljuk el. Ennek az eljárásnak tehát az az előnye, hogy a rövid reakcióidő ellenére kedvező reakcióegyensúly érhető el.
Az át nem alakult szénhidrogéneket a reakció25 elegyből a nyomás alatti desztilláció előtt eltávolítjuk ismert módon desztillációval.
A nyomás alatti desztilláció során kapott desztillátum metanoltartalma és a reakciózónába vissza30 vezetendő desztillátum mennyisége egymással fordítottan arányos. Az ábrán bemutatott összefüggés — amely a desztillációnál alkalmazott nyomás és a desztillátumban levő metanoltartalmú (metanol/metil-tercier-butil-éter azeotrop elegy) között áll fenn 35 igen tág határok között lehetővé teszi megfelelő azeotropösszetétel beállítását, illetve kívánt azeotrop desztillátumösszetétel esetén a desztillációnál alkalmazandó megfelelő nyomás megválasztását. Teljesen gazdasági számításokon alapulhat tehát az 40 a megfontolás, hogy a desztillátumban (azeotrop elegy) milyen arányban növeljük a metanolkoncentrációt a desztillációnál alkalmazott nyomás növelésével. A nyomás alatt üzemelő oszlop beruházási költségének növekedése - meghatározott mennyi45 ségű metil-tercier-butil-éter gyártásánál ellensúlyozható a desztillációnál alkalmazott energiacsökkenésből, az elvezetendő kondenzációshő csökkenéséből, a hőelvezetésre különösen előnyös megnövelt hőmérsékleti szintből és főként pedig a reak50 torméret csökkenéséből származó megtakarítással. Különösen az utóbbi előny jelentős, mivel a desztillátunimal visszavezetett metil-tercier-butil-éter feldolgozása nemcsak járulékos reakciót érnövelést igényel, hanem hígító hatása folytán csökkenti az 55 izobutén- és metanolkoncentrációtól első megközelítésben mindenkor arányosan függő metil-tercier· -butil-étei képződésének sebességét, ez pedig a teljes mértékű konverziónak ellenehat. Emiatt a metanol és izobutén közötti mólarányi valamint a desz60 tillációnál alkalmazott nyomást célszerűen úgy állítjuk be, hogy a desztillátumként visszavezetett metil-tercier-butil-éter mennyisége a kinyert tiszta metil-tercier-butiléterre számítva 30'1 múl kevesebb legyen. A visszavezetendő desztillátum mennyisége a következő képlet alapján számítható ki:
10.000
100 V U 0,01 Μ -υ) · • (1 +0,01 Μ) · 1,751
R =---2,751 · 0,01 U · 0,1 Α
A képletben az egyes jelölések értelmezése a következő :
R = a kinyert tiszta metil-tercier-butil-éter mennyiségére számított, desztillátumként visszavezetett metil-tercier-izobutil-éter mennyisége súly%-ban,
V = a kiindulási elegy metanol: izobutén mólaránya,
U = izobutén-konverzió,
M = a metanol súly%-a a leválasztott, át nem alakult szénhidrogénkeverékben,
I = az izobutén súly%-a a kiindulási szénhidrogénelegyben,
A - metanol súly%-a a visszavezetett desztillátumban.
A találmány szerinti eljárással tiszta metil-tercier-butil-éter nagy reakciósebességgel és jó konverzióval egyszerű módon állítható elő.
trop 32 súly% metanolt tartalmaz. Az oszlop fejrészén tehát 130°C forráspontliőmérsékleten 100 kg metanolból 212 kg metil-tercier-butil-éterből és 2 kg C4-szénhidrogén-frakcióból álló azeotrop 5 elegyet nyerünk ki, az oszlop fenekén pedig a következő termékeket távolítjuk el:
0,5 kg/h C4 -szénhidrogén-frakció
1,5 kg/h terc-butanol
1,0 kg/h C8 -Ci 2 olefinelegy
1,5 kg/h metanol
760,0 kg/h metil-tercier-butil-éter
Ebből adódik, hogy az oszlop fenekén kinyert 15 metil-tercier-butil-éter 41,1%-a a desztillátum alakjában képződik és ezt kell visszavezetni (R = 41,l). Ha a második oszlopot nyomás nélkül üzemeltetjük, akkor a metil-tercier-butiléter-metanolazeotrop csak a 14 súly% metanolt tartalmaz, így a vissza20 vezetendő desztillátum mennyisége az előbbi 41,1 % helyett 197,5 %-ot tenne ki. Ez a visszavezetési arány azonban az energiafelhasználást megnövelné és a konverziót is csökkentené (rövidebb tartózkodási idő és a reakciókomponensek koncentrációjának csökke25 nésefi.
2. példa
1. példa m3 erősen savas, niakropórusos szulfonált, divinilbenzollal térhálósított polisztirolból álló ioncserélővel megtöltött és a képződő reakcióhő elvezetésére alkalmas hűtőt tartalmazó reaktorba 1095 kg/h· 45% izobutén-tartalmú C4-frakciót, 290kg/ha metanolt, 314 kg/h 100 kg metanol-ból, 212 kg metil-tercier-butil-éterből és 2 kg C4-frakcióból álló visszavezetett azeotropelegyet adagolunk. A bevitt izobuténre számítva 1,38 mól metanolfe- . lesleget alkalmazunk.
°C maximális reaktorágy hőmérséklet mellett a bevitt izobutén 98,6%-át reagáltatjuk. A metil-tercier-butil-éteren kívül a C4-frakcióban oldott víznek megfelelően 1,5 kg/h terc-butanol és < 1,0 kg/h Cx —C (2 olefinelegy (az izobutén di- és trimerizációs termékeinek elegye) képződik, így a reaktorból a következő vegyületeket távolítjuk el:
611,0 kg/h C4 szénhidrogén-frakció 1
113,5 kg/h metanol
972,0 kg/h metil-tercier-butil-éter
1,5 kg/h terc-butanol
1,0 kg/h CS~C,2 olefinelegy.
A reakcióterméket ezt követően az át nem alakult C4 szénhidrogcnfrakció leválasztása céljából nyomás alatt működő oszlopba visszavezetjük, ahol az oszlop fejrészén 608,5 kg/h C4-szénáid rogén-frakciót és 12 kg metanolt vezetünk el. (A méta- g nol a desztilkíció feltételei mellett a C4-szénhidrogénekkel azeotropot képez.) A többi terméket az oszlop fenéken távolítjuk el és egy második 10 bar nyomáson működő oszlopba bevezetjük. 10bar nyomáson a mctil-tereier-butiléter metanol-azeo- 6.
m3 makropórusos, szulfonált divinil-benzollal térhálósított polisztirolból álló, erősen savas ioncserélő gyantával töltött és a képződő reakcióhő elvezetésére alkalmas hűtőberendezésekkel felszerelt reaktorba 968,0 kg 45% izobutént tartalmazó C4-frakciót, 257 kg/h metanolt és 122 kg/h 65 kg metil-tercier-butil-étert, 55,5 kg metanolt és 1,5 kg C4-szénhidrogén-frakciót tartalmazó azeotropelegyet adagolunk. Ez az izobuténre számítva 1,25 metanol mólaránynak felel meg. 70 °C maximális reaktorágy hőmérséklet mellett 98,5%· izobutén alakul át. A képződő metil-tercier-butil-éter mellett a C4-frakcióban oldott víznek megfelelően 1 kg/h terc-butanol és 1 kg/h Ck-C^ olefinelegy (az izobutén di- és trimerizációs termékei) képződik. A reaktorból az alábbi termékeket távolítjuk el:
539,0 kg/h C4 -frakció
67,0 kg/h metanol
739,0 kg/h metil-tercier-butil-éter
1,0 kg/h terc-butanol
1,0 kg/h C8 C12 olefinelegy.
A reakcióterméket ezután nyomás alatt működő oszlopba vezetjük, ahol 537 kg/h reagálatlan C4-sz.énhidrogénekből és 10,5 kg/h metanolból álló, az alkalmazott nyomásnak megfelelő összetételű és a C4 -szénhidrogénekkel azeotrop elegyet képező desztillátumot nyerünk. Az oszlop fenekéről a következő vegyületeket távolítjuk el:
2,0 kg C4-frakció
739,0 kg/h metil-tercier-butil-éter
56,5 kg/h metanol
1.0 kg/h terc-butanol
1,0 kg/h CK C|2 olefinelegy.
Az utóbbi keveréket egy második nyomás alatt működő oszlopba 25 bar nyomáson desztilláljuk
1,5 kg/h C4-szénhidrogénekkel együtt az oszlop fejrészén 171 °C forrásponthőmérsékleten 46% metanolt tartalmazó 120,5 kg/h metil-tercier-butil-éter metanol azeotrop elegyet nyerünk ki. Az oszlop fenekén 674 kg/h metil-tercier-butil-éteren kívül 0,5kg/h C4-szénhidrogén-frakciót, 1,0 kg/h terc-butanolt, 1,0 kg/h C8-Ci2 olefinelegyet és 1,0 kg/h metanolt távolítunk el. A fenéktermékként 1θ képződő metil-tercier-butil-éter 18%-át vezetjük tehát vissza desztillátum alakjában a reakciózónába.
3. példa 15
Ha a visszavezetendő metil-tercier-butil-éter/metanol azeotrop elegyet 1,35 bar nyomáson üzemeltetett atmoszférikus oszlopban desztilláljuk le, akkor az izobuténre számítva 1,1 :1-nél nagyobb méta-20 nolfelesleg nem alkalmazható, különben túl nagy mennyiségű metil-tercier-butil-étert kell körfolyamatban tartani.
m3 makropórusos szulfonált, divinil-benzollal 25 térhálósított, polisztirolból álló erősen savas ioncserélő gyantával megtöltött reaktorba 45 súly% izobutént tartalmazó 624 kg/h C4 -frakciót, 161,5 kg/h metanolt és 1,5 kg C4 szénhidrogén-frakciót, 106 kg/h 15,5 kg metanolból és 89 kg metil-tercier- 30 -butil-éterből álló visszavezetett terméket adagolunk. A reaktor első felében legfeljebb 70 °C katalizátorliőniérsékletet állítunk be, a reaktor második felében a hó'mérsékletet a konverzió emelése érdekében végzett egyensúlybeállítás céljából 40°C-on 35 tartjuk, így 96%-os izobutén-konverziót érünk el. Ha a katalizátorágy végén 70 °C reaktorhőmérsékletet állítunk be, akkor csupán 97%-os izobutén-konverzió érhető el. Az óránként előállított reakciótermék mennyisége és összetétele a következő: 40
354,5 kg C‘4 -szénhidrogén-frakció
23,0 kg metanol
512,0 kg metil-tercier-butil-éter
0,5 kg terc-butanol 45
1,5 kg C8 -C12 olefinelegy.
Ezt az elegyet az első oszlopba vezetjük be, ahol a fejrészen 352,5 l^g/h C4 szénhidrogén-frakciót és 7 kg/h metanolt vezetünk el. Az oszlop 50 fenekén a következő vegyületek elegyét távolítjuk el:
2,0 kg/h C4 szénhidrogén-frakció
16,0 kg/h metanol
512,0 kg/h metil-tercier-butil-éter
0,5 kg/h terc-butanol
1,5 kg/h Cg-C] 2 olefinelegy.
Az utóbbi elegyet egy második, 1,35 bar nyomáson üzemeltetett oszlopba vezetjük. Az oszlop fejrészén 1,5 kg/h C4-szénhidrogén-frakcióval együtt
15.5 kg metanolt (14,7 súly%) tartalmazó
104.5 kg/h metil-tercier-butil-éter/metanol azeotrop elegyet nyerünk ki. Az oszlop fenekén 423 kg/h metil-tercier-butil-étert és melléktermékként a következő vegyületek elegyét távolítjuk el:
0,5 kg/h C4-frakció
0,5 kg/h metanol
0,5 kg/h terc-butanol
1.5 kg/h C8 -C, 2 -olefinelegy.
A kinyert tiszta metil-terc-butil-éterre számítva a desztillátumként visszavezetett mennyiség 24,8%.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás tiszta metil-tercier-butil-éter előállítására izobutén vagy izobuténtartalmú szénhidrogénelegy és meghatározott mólarányú metanolnak 30-100°C közötti hőmérsékleten folyadékfázisban lefolytatott reakciójával erősen savas makroszkópos ioncserélőgyanták jelenlétében, azzal jellemezve, hogy az izobutént vagy az izobuténtartalmú szénhidrogént és a metannolt izobuténhoz és metanolhoz viszonyított 1:1 és 1 :2 közötti mólarányban reagáltatjuk, majd a nem reagált szénhidrogéneket az clegyből ismert módon eltávolítva a reakcióelegyet 1,3 30 bar nyomáson desztilláljuk, a desztillációnál keletkező metanoltartalmú desztillátumnak a kapott tiszta metil-tercier-butil-éter mennyiségére számított legfeljebb 30fX-át a metanol és izobutén reakcióelegyéhez visszavezetjük és az oszlop fenéktermékeként a tiszta metil-tercier-butil-étert elkülönítjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a reakcióelegyet
    5- 20 bar közötti nyomáson desztilláljuk.
  3. 3. Az 1. és 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciótérbe a metanoltartalmú desztillátumnak a kapott tiszta metil-tercier-butil-éter mennyiségére számított legfeljebb 309í-át vezetjük vissza.
HU77CE1137A 1976-07-02 1977-07-01 Process for preparing pure methyl-tert.butyl-ether HU177078B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2629769A DE2629769C3 (de) 1976-07-02 1976-07-02 Verfahren zur Herstellung von reinem Methyl-tertiär-butyläther

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177078B true HU177078B (en) 1981-07-28

Family

ID=5982054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77CE1137A HU177078B (en) 1976-07-02 1977-07-01 Process for preparing pure methyl-tert.butyl-ether

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4219678A (hu)
JP (1) JPS5857411B2 (hu)
AT (1) AT351006B (hu)
AU (1) AU510243B2 (hu)
BE (1) BE856401A (hu)
BR (1) BR7704322A (hu)
CA (1) CA1081261A (hu)
CS (1) CS207465B2 (hu)
DD (1) DD132488A5 (hu)
DE (1) DE2629769C3 (hu)
DK (1) DK156425C (hu)
ES (1) ES460322A1 (hu)
FR (1) FR2356620A1 (hu)
GB (1) GB1580652A (hu)
HU (1) HU177078B (hu)
IT (1) IT1079735B (hu)
NL (1) NL7707327A (hu)
NO (1) NO146669C (hu)
PL (1) PL114626B1 (hu)
PT (1) PT66753B (hu)
RO (1) RO71279A (hu)
SE (1) SE426058B (hu)
SU (1) SU867295A3 (hu)
YU (1) YU39495B (hu)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2010323B (en) * 1977-12-16 1982-05-06 Gulf Canada Ltd Preparation of gasoline containing tertiaryamyl methyl ether
DE2802199C3 (de) * 1978-01-19 1987-12-03 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Gewinnung von Isobuten aus Isobuten enthaltenden C&darr;4&darr;-Kohlenwasserstoffgemischen
NL7803135A (nl) * 1978-03-23 1979-09-25 Shell Int Research Werkwijze ter bereiding van tertiaire alkyl- ethers.
US4198530A (en) * 1978-06-29 1980-04-15 Atlantic Richfield Company Production of tertiary butyl methyl ether
EP0008860B2 (en) * 1978-07-27 1991-12-04 CHEMICAL RESEARCH &amp; LICENSING COMPANY Catalyst system
FR2440931A1 (fr) * 1978-11-08 1980-06-06 Inst Francais Du Petrole Procede de production d'ethers par reaction d'olefines avec des alcools
DE2853769C3 (de) * 1978-12-13 1989-03-16 Hüls AG, 4370 Marl Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von reinem Methyl-tert.-butylether und einem C&darr;4&darr;-Kohlenwasserstoffgemisch, das wesentlich weniger als 1% Isobuten enthält
FR2449074A1 (fr) * 1979-02-14 1980-09-12 Inst Francais Du Petrole Procede de production et d'isolement de methyl tertiobutyl ether
FR2455019A1 (fr) * 1979-04-24 1980-11-21 Inst Francais Du Petrole Procede de production de methyltertiobutyl ether a partir de methanol et d'isobutene
DE2921576A1 (de) * 1979-05-28 1980-12-04 Davy International Ag Verfahren zur herstellung von methyl-tert.-butylaether
JPS5637067U (hu) * 1979-08-29 1981-04-09
JPS5643232A (en) * 1979-09-18 1981-04-21 Mitsui Toatsu Chem Inc Preparation of methyl tertiary-butyl ether
IT1140794B (it) * 1980-03-31 1986-10-10 Anic Spa Procedimento per la produzione di alcoli c2-c4 "grado benzine" da miscele acquose che li contengono
JPS56154423A (en) * 1980-05-02 1981-11-30 Toyo Soda Mfg Co Ltd Production of methyl t-butyl ether
DE3026504A1 (de) 1980-07-12 1982-02-04 EC Erdölchemie GmbH, 5000 Köln Verfahren zur herstellung von alkyltert.-alkylethern
DE3124293A1 (de) * 1981-06-19 1983-01-05 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von reinen alkyl-tert.-alkylethern und weitgehend vom isoolefin und vom alkanol befreiten kohlenwasserstoff-raffinaten
US4413150A (en) * 1981-12-18 1983-11-01 Uop Inc. Two product process for methyl tertiary butyl ether production
US4465870A (en) * 1982-06-11 1984-08-14 Uop Inc. Etherification process with sorptive treating of hydrocarbon recycle stream
US4447653A (en) * 1982-07-06 1984-05-08 Uop Inc. Adsorbent regeneration in integrated etherification process
GB2147290A (en) * 1983-09-29 1985-05-09 Humphreys & Glasgow Ltd Alcohols from liquid petroleum gas
JPS61280443A (ja) 1985-06-05 1986-12-11 Sumitomo Chem Co Ltd メチルタ−シヤリ−ブチルエ−テルの製造方法
US4695662A (en) * 1986-04-04 1987-09-22 Uop Inc. Light paraffin dehydrogenation process
US4797133A (en) * 1986-12-29 1989-01-10 Uop Inc. Process for recovery of butene-1 from mixed C4 hydrocarbons
US4761504A (en) * 1986-12-29 1988-08-02 Uop Inc. Integrated process for high octane alkylation and etherification
US4754078A (en) * 1987-03-02 1988-06-28 Uop Inc. Integrated etherification process with isomerization pretreatment
US4816607A (en) * 1987-03-02 1989-03-28 Uop Inc. Integrated etherification process with recycle post treatment
US4906788A (en) * 1987-07-01 1990-03-06 Uop Combined dehydrogenation etherification process
US4806695A (en) * 1987-10-30 1989-02-21 Uop Inc. Process for etherification of a dehydrogenation zone effluent
US5008467A (en) * 1989-12-04 1991-04-16 Uop Process for direct etherification of a dehydrogenated effluent
US5015783A (en) * 1989-12-04 1991-05-14 Uop Production of ethers by the reaction of alcohols and olefins
US5177298A (en) * 1991-06-18 1993-01-05 Uop Liquid phase adsorption process
US5245107A (en) * 1991-06-18 1993-09-14 Uop Liquid phase adsorption process
US5237111A (en) * 1991-06-20 1993-08-17 Uop Liquid adsorption process to produce an ultra pure product
US5271835A (en) * 1992-05-15 1993-12-21 Uop Process for removal of trace polar contaminants from light olefin streams
JPH0743190U (ja) * 1993-12-22 1995-08-18 一博 比嘉 ピッチ付き鉄筋
US5569787A (en) * 1994-02-25 1996-10-29 Uop Process for the production of ethyl tert.-alkyl ethers
US5621150A (en) * 1994-02-25 1997-04-15 Uop Process for the production of ethyl tert.-alkyl ethers
US5401887A (en) * 1994-02-25 1995-03-28 Uop Process for the production of ethyl tert.-alkyl ethers
US5569790A (en) * 1994-05-03 1996-10-29 Uop Process for removal of nitriles from etherification feedstocks
US5672772A (en) * 1994-05-03 1997-09-30 Uop Process for removal of nitriles from etherification feedstocks
US5559275A (en) * 1995-02-21 1996-09-24 Uop Process for the conversion of lower alcohols to higher branched oxygenates
US5569788A (en) * 1995-03-20 1996-10-29 Uop Process for removal of impurities from etherification feedstocks
FR2909667B1 (fr) * 2006-12-12 2009-02-20 Inst Francais Du Petrole Elimination de l'acetonitrile dans la charge olefinique des procedes de production d'ethers par mise en oeuvre de liquides ioniques.
FR2969147B1 (fr) 2010-12-21 2013-01-04 Total Raffinage Marketing Production d'additifs pour carburant par deshydratation et isomerisation squelettique simultanee d'isobutanol sur des catalyseurs acides suivies par une etherification
US9260357B2 (en) 2012-07-06 2016-02-16 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Hydrocarbon conversion process
WO2020252007A1 (en) 2019-06-12 2020-12-17 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Processes and systems for c3+ monoolefin conversion

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3119766A (en) * 1960-10-10 1964-01-28 Sun Oil Co Increasing antiknock value of olefinic gasoline
DE1224294B (de) * 1961-01-09 1966-09-08 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von tertiaeren Butylalkylaethern
GB1176620A (en) * 1968-07-09 1970-01-07 Shell Int Research Recovery of Tertiary Olefins
BE791661A (fr) * 1971-11-22 1973-05-21 Sun Oil Co Pennsylvania Fabrication de composes d'essence contenant du methyl-2-methoxy-2-propane
JPS4961109A (hu) * 1972-10-12 1974-06-13
IT1012690B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la produzione di eteri ter alchilici
IT1012687B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la sintesi di ete ri alchil ter butilici a partire da un alcool primario ed isobutilene in presenza di butadiene
IT1012686B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la preparazione di eteri ter alchilici
IT1012685B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Processo per la separazione di buta diene da correnti idrocarburiche o 4 ottenute per steam cracking
US3940450A (en) * 1974-12-16 1976-02-24 Texaco Inc. Preparation and recovery of ethers
DE2853769C3 (de) * 1978-12-13 1989-03-16 Hüls AG, 4370 Marl Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von reinem Methyl-tert.-butylether und einem C&darr;4&darr;-Kohlenwasserstoffgemisch, das wesentlich weniger als 1% Isobuten enthält

Also Published As

Publication number Publication date
ES460322A1 (es) 1978-04-01
PT66753B (fr) 1978-12-14
PL114626B1 (en) 1981-02-28
CA1081261A (en) 1980-07-08
FR2356620B1 (hu) 1983-08-19
GB1580652A (en) 1980-12-03
YU162677A (en) 1983-01-21
DK156425C (da) 1990-01-22
DD132488A5 (de) 1978-10-04
BE856401A (fr) 1978-01-02
DE2629769C3 (de) 1989-03-16
SE7707675L (sv) 1978-01-03
FR2356620A1 (fr) 1978-01-27
US4219678A (en) 1980-08-26
AT351006B (de) 1979-07-10
NO146669C (no) 1982-11-17
JPS5857411B2 (ja) 1983-12-20
JPS537607A (en) 1978-01-24
DE2629769B2 (de) 1980-03-13
SE426058B (sv) 1982-12-06
NL7707327A (nl) 1978-01-04
NO146669B (no) 1982-08-09
BR7704322A (pt) 1978-04-04
ATA469377A (de) 1978-12-15
IT1079735B (it) 1985-05-13
NO772345L (no) 1978-01-03
AU510243B2 (en) 1980-06-19
DK156425B (da) 1989-08-21
YU39495B (en) 1984-12-31
CS207465B2 (en) 1981-07-31
DK289577A (da) 1978-01-03
SU867295A3 (ru) 1981-09-23
AU2662577A (en) 1979-01-04
PT66753A (fr) 1977-08-01
PL199321A1 (pl) 1978-03-28
RO71279A (ro) 1982-02-01
DE2629769A1 (de) 1978-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177078B (en) Process for preparing pure methyl-tert.butyl-ether
US3979461A (en) Process for the preparation of methyl tert-butyl ether
US4570026A (en) Production of isobutene from methyl tertiary butyl ether
US4287379A (en) Process for obtaining isobutene from C4 -hydrocarbon mixtures containing isobutene
CA1128552A (en) Process for the simultaneous manufacture of pure mtb and a substantially isobutene-free mixture of c.sub.4-hydrocarbons
CA1253886A (en) Process for producing methyl tertiary butyl ether
US4071567A (en) Process for the production of methyl tert-butyl ether
US4448643A (en) Isolation of isobutene from C4 -hydrocarbon mixtures containing isobutene
JPH048413B2 (hu)
JPS60260530A (ja) イソプロピルアルコールまたはs―ブチルアルコールの連続製造法
USRE31010E (en) Preparation of carboxylic acid esters with BF3 complex catalyst
JPH0235728B2 (hu)
US5292964A (en) Preparation of alkyl tertiary butyl ether
CA1140945A (en) Process for preparation of high purity isobutylene
JPH0153653B2 (hu)
GB2049693A (en) Preparation and isolation of methyl-tert-butyl ether
US4351970A (en) Method of preparing alcohols having two to four carbon atoms by catalytic hydration of olefins
US6166263A (en) Processes for the manufacture of acrolein
US4605795A (en) Continuous process for the production of pentanediol-1,2
US4262138A (en) Preparation of carboxylic acid esters with BF3 complex catalyst
JPH08245433A (ja) t−ブチルアルコールの分解法
EP0078422B1 (en) Process for the separation of methyl tert-butyl ether from reaction mixtures containing it
EP0071032B1 (en) Process for the preparation of ethyl tert-butyl ether
CA1265158A (en) Method for preparing 3-ethylbenzophenone
CA1138898A (en) Phenylethyl alcohol preparation with mixed feeds

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee