SK76189A3 - Process for treating wheat kernels - Google Patents

Process for treating wheat kernels Download PDF

Info

Publication number
SK76189A3
SK76189A3 SK761-89A SK76189A SK76189A3 SK 76189 A3 SK76189 A3 SK 76189A3 SK 76189 A SK76189 A SK 76189A SK 76189 A3 SK76189 A3 SK 76189A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
bran
layers
wheat
friction
abrasion
Prior art date
Application number
SK761-89A
Other languages
English (en)
Other versions
SK280425B6 (sk
Inventor
Joseph Tkac
Original Assignee
Tkac & Timm Ets Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=4139312&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK76189(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Tkac & Timm Ets Ltd filed Critical Tkac & Timm Ets Ltd
Publication of SK76189A3 publication Critical patent/SK76189A3/sk
Publication of SK280425B6 publication Critical patent/SK280425B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02BPREPARING GRAIN FOR MILLING; REFINING GRANULAR FRUIT TO COMMERCIAL PRODUCTS BY WORKING THE SURFACE
    • B02B3/00Hulling; Husking; Decorticating; Polishing; Removing the awns; Degerming

Landscapes

  • Cereal-Derived Products (AREA)
  • Adjustment And Processing Of Grains (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Description

Vynález sa týka spôsobu spracovania obiliek, odstránenia otrúb z obilných zŕn a mletia robkov. Vynález sa týka najmä pšenice vystavené spracovaniam temperovaniu v príprave na ich múčnych alebo semolinových výspôsobu, pri ktorom sú obilky pred ich podrobením tradičnému mletie.
Doterajší stav techniky
Mletie má všeobecne za cieľ získať z pšeničných obiliek maximálne množstvo endospermu v najčistejšej forme. Endosperm sa melie buď na múku alebo na semolinu. Vyžaduje to účinné oddelenie zložiek pšeničných obiliek, teda otrúb, endospermu a klíčku. Otruby a klíčky majú nepriaznivý vplyv na konečné mleté výrobky, múku a semolinu.
Pri obvyklom mlecom postupe sa po úvodných čistiacich krokoch pšeničné obilky kondicionujú vodou alebo/a parou a nechávajú sa v temperovacích nádržiach 4 až 20 hodín (temperovanie) na stuženie otrubových obalov pšeničných obiliek a na zmäkčenie alebo zjemnenie endospermu. Temperovanie pšeničných obiliek speká navzájom otrubové obaly a predstavuje podstatný krok kondicionovania obiliek, uskutočňovaný pred bežným mlecím postupom, aby sa fyzický stav obiliek zmenil žiadaným spôsobom. Temperovanie je nepochybne najdôležitejším činiteľom v určení množstva endospermu, vyrobeného z daných pšeničných obiliek a preto sa venuje veľká starostlivosť vhodnému kondicionovaniu obiliek pred mletím.
Temperovanie obiliek na stuženie a spečenie otrubových obalov vyvoláva však tiež určité pritavenie endospermu k vnútorným obalom otrúb, čím je oddelenie týchto zložiek zložitejšie. Kondicionované obilky sa potom vystavia postupným spracovacím operáciám, z ktorých každá rozomieľa, oddeľuje a čistí výrobok. Prvá rozomieľacia operácia (prvé rozpojenie) otvára temperované obilky, aby sa obnažil endosperm a oškrabala časť endospermu od otrúb. Nahrubo mletá zmes otrúb, klíčkov a endospermu sa potom preosieva na roztriedenie častíc na ďalšie mletie, čistenie alebo preosievanie. Jemnejšie triedené častice, ktoré sú zmesou endospermu, otrúb a klíčkov, sa potom podrobia vhodným čistiacim krokom. Hrubý zvyšok, pozostávajúci z otrúb a uľpievajúceho endospermu, sa vedie do ďalšieho mlecieho stupňa (druhé rozpojenie) na odstránenie ďalšieho endospermu z otrúb. Mletie, preosievanie a čistenie sa v bežnom mlyne opakuje až päťkrát alebo šesťkrát (5 alebo 6 rozpojovacích krokov). Každé mletie vytvára jemné otrubové častice (otrubový prášok) a častice klíčkov, ktoré majú sklon oddeľovať sa s endospermom a ich odstránenie z endospermu nie je ľahké, ak nie nemožné. Každé mletie vytvára viac a viac otrubového prášku a robí problém zložitejším.
Účinné odstránenie otrúb z endospermu (múky a semoliny) zostáva problémom ovplyvňujúcim možný výťažok z daných pšeničných obiliek, ako aj fixné kapitálové náklady na mlyn a variabilné náklady na mletie vysoko akostnej múky alebo/a semoliny.
FR-A-778710 opisuje spôsob a zariadenie na lúpanie a kondicionovanie pšenice alebo iných obilnín alebo zŕn, ktorý zahŕňa najprv navlhčenie pšenice, potom sa pšenica podrobí postupným krokom zahŕňajúcim miešanie, vedenie pšenice medzi drsnými povrchmi a nakoniec medzi sériami kief. Šupky sa odstraňujú bežným ventilačným spôsobom.
Podstata vynálezu
Podľa vynálezu sa pšeničné obilky predbežne spracujú s cieľom účinného odstránenia vrstiev otrubového obalu tak, že sa čisté, suché obilné zrná navlhčia 1 až 3 % hmotn. vody, vztiahnuté na zrná čo postačuje na kondicionovanie vonkajších vrstiev otrubového obalu bez toho aby došlo k staveniu týchto vrstiev, a potom sa v priebehu 1 až 5 minút po aplikácii vody v súvislom prúde vedú trecími operáciami k podstatnému oddele niu a odstráneniu štyroch vonkajších otrubových vrstiev a potom sa v súvislom prúde vedú obrusovacími operáciami, v ktorých sa odstránia a oddelia vnútorné otrubové vrstvy. Na rozdiel od bežnej praxe sa pšeničné obilky spracované týmto spôsobom nevystavujú začiatočnému tepelnému spracovaniu, t.j. temperovaniu, keďže by to vzájomne stavilo, prípadne spieklo rôzne otrubové vrstvy. Obilky sa spracujú tak, aby sa tieto otrubové vrstvy účinnej oddelili od endospermu pred tepelným spracovaním pšeničných obiliek.
Prvé štyri vrstvy otrubového obalu sa výhodne odstránia tak, že sa vonkajšie otrubové vrstvy najskôr kondicionujú malým množstvom vody, konkrétne 1 až 3 % hmotn. vody. Táto voda nestaví celý otrubový obal, ale slúži len na uvoľnenie vonkajších vrstiev. Časový rozsah medzi aplikáciou vody a odlúpnutím vrstiev je dôležitý a pšeničné obilky sa spracujú v podstate ihneď, v priebehu 1 až 5 minút. Na bežné temperovanie je naproti tomu potrebných aspoň niekoľko hodín, a niekedy aj veľký počet hodín.
Kondicionované obilky sa vedú do radu trecích strojov, na odstránenie vonkajších otrubových vrstiev. Trecie operácie na odlúpnutie otrubových vrstiev môžu byť v niektorých prípadoch zosilnené zahmlením pšeničných obiliek pred spracovaním v trecom postupe. Zahmlenie obiliek sa nemôže zamieňať s temperovaním. Tepelné spracovanie speká spolu otrubové vrstvy tak, že následné odstránenie jednotlivých vrstiev nie je možné. Zvlhčením sa len pridá dostatok vlhkosti, aby sa podporilo oddelenie vrstiev.
Za trecími operáciami nasledujú obrusovacie operácie, ktoré sú potrebné na odstránenie vnútorných otrubových vrstiev, najmä osemenia, nucelárnej (hyalínovej) vrstvy a aleurónovej vrstvy. Ako nucelárna vrstva, tak aj aleurónová vrstva majú sklon na vyleštenie v trecích operáciách. Je pochopiteľné, že už skôr uvedený spôsob postupného odstraňovania otrubových vrstiev nebude mať účinnosť 100 %, ale pri vopred spracovaných obilkách bude odstránená väčšina, a tým sa značne zmenšia problémy spojené so znečistením otrubami a s oddelením rôznych požadovaných zložiek pšeničnej obilky navzájom od seba. To umožňuje zjednodušiť nasledujúce postupy obvyklého mletia alebo/a sa pri nich dosiahne väčšia účinnosť. Postupom podľa vynálezu sa neodstráni celý otrubový obal, pretože tento obal zostáva vo vnútri pozdĺžnej ryhy z prevažnej časti neporušený.
Ďalšia výhoda spôsobu podľa vynálezu spočíva v tom, že trecie a obrusovacie operácie môžu byť nastavené tak, že sťahujú a oddeľujú rôzne vrstvy otrubového obalu. Každá vrstva alebo skupina vrstiev má jedinečné vlastnosti a môže byť spracovaná na výrobok s väčšou hodnotou. Predbežné spracovanie obiliek odstraňuje otrubové vrstvy vrátane obalu semena pred vlastným mletím, čím zlepšuje farbu a vzhľad mletých výrobkov: múky alebo semoliny.
Na výkresoch sú znázornené výhodné uskutočnenia vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrázok 1 znázorňuje perspektívny pohľad na pšeničnú obilku po odrezaní časti otrubových vrstiev.
Obrázok 2 znázorňuje rez pšeničnou obilkou.
Obrázok 3 je rez trecím strojom.
Obrázok 4 znázorňuje rez mlecou komorou trecieho stroja.
Obrázok 5 je pohľad v reze obrusovacím strojom.
Obrázok 6 je rez mlecou komorou obrusovacieho stroja z obrázku 5.
Obrázok 7 je perspektívny pohľad na obrusovací valec a spolupracujúce zložky obrusovacieho stroja z obrázku 5.
Obrázok 8 je diagram znázorňujúci výhodné uskutočnenie zariadenia podľa vynálezu.
Nasleduje podrobný opis výhodných uskutočnení vynálezu.
Pšeničná obilka 2, znázornená ako celok na obr. 1 a 2, má otrubovú šupku 4, pozostávajúcu z niekoľkých vrstiev, označených vzťahovými značkami 1 až 10. Vo vnútri otrubového obalu 4 je endosperm £ s pšeničným klíčkom 8.. Obvykle tvoria otrubové vrstvy spolu asi 15 % hmotnostných pšeničnej obilky, zatiaľ čo klíčok predstavuje asi 2,5 % a endosperm asi 83 % hmotnostných pšeničnej obilky.
Vrstvy otrúb od vonkajšej k vnútornej vrstve sú tieto:
epidermis 20 hypodermis 18 priečne bunky 16 rúrkovité bunky 14 obal semena 12 nucelárne pletivo (hyalínová vrstva) 11 aleurónové bunky 10.
V reze podľa obr. 2 je časť 5 obalu 12 semena umiestnená vo vnútri pozdĺžnej ryhy 7 pšeničnej obilky 2. Je potrebné poznamenať, že otrubové vrstvy prebiehajú aj vo vnútri ryhy 7 a tieto otruby sú postupom podľa vynálezu ponechané neporušené, aby sa odstránili neskôr obvyklými mlecími technikami.
Aleurónová vrstva 10 je dosť hrubá a pôsobí ako tolerančná zóna pre poslednú obrusovaciu operáciu. Je žiaduce ponechať niečo z aleurónovej vrstvy 10, aby sa zaistilo, že sa spracuje maximálne množstvo endospermu kvôli maximalizovaniu výťažku. Ak otrubové vrstvy, odstránené postupom podľa vynálezu, predstavujú asi 10 % hmotnostných pôvodne privedeného materiálu, je vo všeobecnosti možné povedať, že väčšina aleurónovej vrstvy je z pšeničných obiliek odstránená.
Pšeničná obilka 2 je na obr. 1 znázornená tak, že rôzne otrubové vrstvy sú na ľavej strane obilky čiastočne odlúpnuté, a cieľom postupu podľa vynálezu je tieto vrstvy odlúpnuť alebo odstrániť. Zistilo sa, že použitie radu trecích operácií, po ktorých nasleduje rad obrusovacích operácií, ktoré sa na obilkách vykonajú pred ich tepelným spracovaním, umožní postupne odstrániť rôzne vrstvy otrubového obalu 4 a oddeliť ich od pšeničných obiliek. Nie je dôležité, aby sa každá vrstva odstránila nezávisle od vrstvy ležiacej pod ňou, a v skutočnosti sa postupuje tak, že súčasne sa odstraňujú alebo čiastočne odstraňujú dve vrstvy alebo viac vrstiev. Pri účinnom sťahovaní alebo odlupovaní týchto vrstiev z pšeničných obiliek môžu sa tiež oddeliť niektoré spodné vrstvy, a tak, aj keď postup opísaný v súvislosti so schémou 1 sa týka odstránenia určitých vrstiev, môžu byť tiež odstránené časti iných vrs~ tiev.
Spôsob odstraňovania otrubových vrstiev je všeobecne znázornený v schéme 1. Tento postup predchádza tradičnému mleciemu deju a najmä prebieha pred tepelným spracovaním pšeničných obiliek. Obvyklé kroky na odstránenie úlomkov nečistôt, atď., boli už skončené. Postup začína tým, že sa čisté, suché pšeničné obilky 200 umiestnia do zvlhčujúceho miešadla 202 a pridá sa voda v množstve asi 1 až 3 % hmotnostných obiliek. Množstvo pridanej vody závisí na začiatočnej vlhkosti pšenice a na jej tvrdosti. Tvrdá pšenica bude obvykle potrebovať viac vody ako mäkká odroda pšenice. Miešadlo 202 slúži na zaistenie rovnomerného rozdelenia vlhkosti na obilky a väčšinu vody účinne absorbujú vonkajšie vrstvy otrubového obalu. Voda prenikne až asi k vrstve 11 nucelámeho pletiva, ktorá vodu do určitej miery odpudzuje v dôsledku jej väčšieho obsahu tuku. Odpudená voda slúži na oddelenie vrstiev na podporenie ich odstránenia trením. Obilky sú uvedené do pohybu zvlhčujúcim miešadlom 202 počas asi jednej minúty a dodávané, ako je naznačené šípkou
206. do záchytnej nádrže 302 pred prvou trecou operáciou.
Záchytná nádrž 303 umožňuje, aby bola k dispozícii primeraná zásoba pšenice na spracovanie v nasledujúcich pracovných krokoch. Okrem toho môže byť čas zdržania v nádrži 302 nastavený tak, aby vlhkosť mala čas na preniknutie otrubovými vrstvami. Čas prenikania sa mení od odrody k odrode a závisí, okrem iných faktorov, na tvrdosti pšenice. Nedostatočné preniknutie vedie k neľahkému odstraňovaniu otrubových vrstiev a veľmi veľké prenikanie vedie k samočinnému odstráneniu príliš veľa vrstiev a k väčšej spotrebe energie. Obilky sa zo záchytnej nádrže 302 pohybujú v priebehu jednej až piatich minút do trecieho stroja 208. ktorý uvádza obilky do vzájomného trecieho styku, ako aj do trecieho styku so strojom alebo s rôznymi pohybujúcimi sa plochami stroja. Pohyb obiliek zo zvlhčujúceho miešadla 202 do záchytnej nádrže 302 je naznačený šípkou 206 a zo záchytnej nádrže k treciemu stroju šípkou 306. Trecí stroj 208 účinne strháva vonkajšie otrubové vrstvy, a to epidermis 20, hypodemis 18 a niekoľko priečnych buniek
16. Vrstvy sa odstránia alebo oddelia od zostávajúcich obiliek a vypúšťajú sa z trecieho stroja pozdĺž šípky 210.
Druhá záchytná nádrž 304 je upravená pre pšeničné obilky, vychádzajúce z prvého trecieho stroja, aby sa zaistil plynulý tok do druhej trecej operácie a aby sa obilkám poskytla krátkodobá relaxácia. Čiastočne spracované obilky sa potom dopravujú, ako je naznačené šípkou 214. do druhého trecieho stroja 215. ktorý odstráni zostávajúce priečne bunky 16, rúrkovité bunky 14 a pri niektorých odrodách pšenice časť obalu 12 semena. Zistilo sa, že zahmlenie obiliek s použitím asi 1/4 % až 1/2 % hmotnostných rozprášenej vody môže byť zavedené do druhej trecej operácie 215 na uvoľnenie odstraňovaných vrstiev a podporenie ich oddelenia. Odstránené vrstvy sa oddeľujú od obiliek, ako je naznačené šípkou 220. zatiaľ čo spracované obilky sa vedú do záchytnej nádrže 308, ako je naznačené šípkou 216. Čas zachytenia v nádrži 308 je postačujúci na dosiahnutie relaxácie pšeničných obiliek pred začatím ich obrusovania.
Obilky sa potom zo záchytnej nádrže 308 vedú, ako naznačuje šípka 222, do prvej obrusovacej operácie 224. Obrusovací stroj 224 odstráni väčšinu obalu 12 semena a trocha nucelárneho pletiva 11 a aleurónových buniek 10, ktoré sú odvádzané, ako naznačuje šípka 226. Obnažené obilky sa vedú, ako naznačuje šípka 228. do záchytnej nádrže 310. Obilky sa potom vedú, ako naznačuje šípka 328 do druhého obrusovacieho stroja 230, ktorý odstráni väčšinu zostávajúceho obalu semena, modulárneho pletiva a aleurónovej vrstvy. Oddelené vrstvy sa odstránia, ako naznačuje šípka 232.
Otrubové vrstvy odstránené pri každej operácii sa zhromažďujú a oddelene spracovávajú alebo skladujú. Napríklad častice odstránené pri prvej trecej operácii a pri druhej trecej operácii sa zhromažďujú a vedú expanznou komorou na oddelenie akýchkoľvek úlomkov a klíčkov z odstránených otrubových vrstiev. Odstránené otrubové vrstvy sa dodávajú do filtračných nádržiek, z ktorých sa výrobok vypúšťa do zbernej sústavy na uskladnenie. Zistilo sa, že prvé štyri vrstvy otrúb majú vysoký obsah hrubej vlákniny a pomerne nízky obsah fytátového fosforu. Pri niektorých štúdiách sa ukázalo, že fytátový fosfor zabraňuje absorpcii minerálov v ľudskom tele a preto môžu byť žiaduce nízke úrovne fytátového fosforu v dietetických vlákninových výrobkoch, ktoré je možné použiť ako vlákninové prísady v iných potravinách. S tým cieľom je možné prvú a druhú treciu operáciu nastaviť tak, aby sa minimalizovalo odstránenie semenového obalu, nucelárneho pletiva alebo aleurónových vrstiev, ktoré majú vyššiu úroveň fytátového fosforu.
Po druhej obrusovacej operácii je otrubový obal zo pšeničných obiliek odstránený všade, okrem oblasti pozdĺž ryhy a vopred spracované obilky sú vedené, ako naznačuje šípka 234. do kefovacieho stroja označeného ako 236. Kefovaním sa odstraňuje otrubový prášok z pozdĺžnej ryhy pšeničných obiliek a slúži na uvoľnenie klíčka. Otrubový prášok a uvoľnené klíčky sa odstraňujú, ako je naznačené šípkou 238. Výsledná obilka, ktorá je teraz v podstate endosperm, otruby z pozdĺžnej ryhy a klíčok sa z kefovacieho stroja 236 teraz vedú do statického chladiča 240 na ochladenie pšenice na asi 20 až 35 °C. Teplo vyvinuté pri trecích a obrusovacích operáciách, ak sa inak nerozptýli, môže viesť k tomu, že teplota pšenice po výstupe z poslednej obrusovacej operácie je vyššia ako 25 °C. Teploty vyššie ako 25 °C nie sú žiaduce na mletie vopred spracovaných obiliek. Okrem použitia statického chladiča 240 je možné použiť aj iné spôsoby na udržanie teploty pšenice na prijateľných úrovniach, pokiaľ pšenica dodávaná do temperovacích nádrží má teplotu v rozsahu 20 až 35 °C. Obilky, ktoré opúšťajú statický chladič 240. ako je naznačené šípkou 244. môžu byť teraz kondicionované pridaním vlhkosti v druhom zvlhčujúcom miešadle 312. aby sa zvýšila úroveň vlhkosti v pšeničných obilkách s cieľom správneho zmäkčenia endospermu na mletie a s cieľom stuženia a spečenia otrúb, ktoré zostali v pozdĺžnej ryhe. Čas na kondicionovanie pšenice a spečenie otrubovej hmoty v pozdĺžnej ryhe môže byť podstatne kratší a bude potrebných menej mlecích, oddeľovacích a čistiacich krokov na dosiahnutie rovnakého alebo vyššieho stupňa extrakcie a čistoty pri mletí, ako sa dosiahne použitím bežných techník.
Pri spôsobe podľa vynálezu zostane endosperm celistvý pri odstraňovaní otrubového obalu. Kroky predbežného spracovania sa uskutočňujú pred tepelným spracovaním obiliek, ktoré by spieklo otrubové vrstvy a zmäkčilo endosperm. Endosperm, ktorý nebol tepelne spracovaný, je trocha tvrdý a pôsobí ako vnútorná podpera pri trecích a obrusovacích operáciách.
Aj keď v znázornenom príklade uskutočnenia sú použité dva trecie stroje a dva obrusovacie stroje, po oddelení rôznych otrubových vrstiev, môžu byť niektoré z uvedených operácií kombinované, ak je požadovaný menší stupeň oddelenia jednotlivých otrubových vrstiev, alebo je naopak možné upraviť viac strojov, ak sa má zaručiť vyššia účinnosť.
Trecie stroje vhodné na uskutočňovanie spôsobu podľa vynálezu výhodne používajú vzájomné trenie jednotlivých zŕn o seba, aby sa otrubové vrstvy odlupovali.
Jeden stroj trecieho (frikčného) typu na odstraňovanie otrubových vrstiev je znázornený na obr. 3 a 4 a má násypku 102 na prívod spracovávaných pšeničných obiliek. Privedené pšeničné obilky sú predsúvané závitovkovým podávačom 104 pozdĺž osi stroja k úseku 106 na odstraňovanie otrúb. Je prítomný mlecí valec 108. ktorý pozostáva z dutého hriadeľa, vybaveného lopatkami a neseného dutým hnacím hriadeľom 110. Otáčanie mlecieho valca 108 spôsobí, že pšeničné obilky sú v trecom styku spolu navzájom alebo v trecom styku s mlecím valcom 108 alebo s vonkajším sitom 112. V trecom stroji 100 zostávajú pšeničné obilky vo vzájomnom styku v úseku 106 odstraňovania otrúb. Mlecí valec 108 uvádza obilky do otáčavého pohybu okolo ich osi, keď sú predsúvané po dĺžke stroja. Pšeničné obilky sa zo stroja odvádzajú na výsypnom sklze 114. vybavenom riadiacim členom 116. Riadiaci člen 116 je nastavovaný súpravou 118 páky a závažia. Zväčšovaním alebo zmenšovaním sily, pôsobiacej na riadiaci člen 116 s pomocou súpravy 118 páky a závažia, môže sa vyvolávať väčší alebo menší spätný tlak, čo umožňuje riadiť množstvo otrúb, odstraňovaných pri ich spracovávaní v stroji.
Mlecí valec 108 spolupôsobí so sitom 112. ktoré je umiestnené zvonka a má rozmery primerané na umožnenie prechodu odstránených otrúb sitom. Šírka a zošikmenie štrbín v site takisto ovplyvňujú stupeň odstraňovania otrúb. Aby sa podporil prechod otrúb sitom 112. vedie sa vzduch hnacím hriadeľom 110 na jeho konci 122. Hnací hriadeľ 110 má pozdĺž svojej dĺžky vetracie otvory 124. ktoré dovoľujú prechod vzduchu do medzery medzi hnacím hriadeľom 110 a mlecím valcom 108. V lopatkách 126 mlecieho valca 108 sú upravené výrezy 125, ktorými prechádza vzduch a postupuje pšeničnými obilkami, nesúcimi odstránené otruby, k situ 112 a cez ne. Otruby sa zhromažďujú a zo stroja vypúšťajú vhodným spôsobom.
Mlecí valec 108 a sito 112 sú schematicky znázornené na obr. 4 vo zvislom reze. Šípka 127 označuje smer otáčania mlecieho valca 108.
Obrusovací stroj 150 podľa obr. 5, 6 a 7 používa rad brusných kameňov 152, ktoré spolupôsobia s vonkajším, sústredne umiestneným dierovaným oceľovým sitom 154. Stroj zahŕňa vstupnú násypku 156 na vedenie čiastočne spracovaných pšeničných obiliek a spracované pšeničné obilky sa vypúšťajú po sklze 158. Brusné kamene 152 odkrajujú otrubové vrstvy od povrchu pšeničných obiliek, keď s nimi prichádzajú do styku. Za radom brusných kameňov 152 nasleduje krátky trecí alebo leštiaci úsek 170. ktorého hlavnou úlohou je odstraňovať voľné otruby, vytvorené brúsnymi kameňmi 152. Tento trecí úsek pozostáva z hladkého dutého oceľového valca, ku ktorému sú pripojené odporové tyče 174, v ktorom je rad výrezov 176. Výrezy 176 umožňujú, aby vysokotlakový vzduch, privádzaný do hladkého dutého oceľového valca 172. prechádzal do dutiny medzi oceľovým valcom 172. kameňmi 152 a sitom 154 a uľahčoval dopravovanie odstránených otrúb sitom, ako aj riadil teplotu pšeničných obiliek a kameňov 152.
Obrusovací stroj 150 je tiež vybavený radom nastaviteľných odporových dielov 178 pozdĺž dna mlecej komory 180, čím môže byť ovplyvnený tlak na pšeničné obilky vo vnútri mlecej komory 180. Riadiaci člen 160 mení vstupný tlak vypúšťacieho sklzu, čím sa mení spätný tlak. Nastavovanie sa uskutočňuje súpravou 162 pákového ramena a závažia. Ako je už uvedené, do vypúšťacieho konca obrusovacieho stroja sa zavádza vzduch pod tlakom a je osovo odvádzaný oceľovým valcom 172, aby ochladzoval pšeničné obilky a tlačil odstránené otrubové vrstvy do prechádzania dierovaným oceľovým sitom 154. Vzduch slúži tiež na očistenie obiliek od malých čiastočiek otrúb. Odstránené otrubové vrstvy prechádzajú dierovaným oceľovým sitom 154 a sú oddelene zhromažďované a odvádzané. Zistilo sa, že brúsne kamene majú sklon sa zanášať, ak sa do obrusovacieho stroja pridá vlhkosť.
Ako trecie tak aj obrusovacie stroje môžu byť výhodne nastavené tak, že umožňujú uspokojivé riadenie odstraňovaných otrubových vrstiev bez ohľadu na veľkosť obiliek a tak, že sa obilky nemôžu voľne pohybovať, aby sa zabránilo vzniku úlom12 kov. Nie je potrebné úplné riadenie otrubových vrstiev, odstránených v každom kroku, ale účinná kontrola každej operácie môže zvýšiť výťažok tým, že sa zaistí, že endosperm zostane v podstate neporušený.
Ako pri trecích tak aj pri obrusovacích strojoch sú dané rôzne faktory, ktoré je možné použiť na riadenie odstraňovania otrúb v ktoromkoľvek stupni postupu:
a) Tlak vo vnútri komory na odstraňovanie otrúb (i) tlak vo vnútri komory na odstraňovanie otrúb ako pri trecích tak aj pri obrusovacích strojoch je riadený nastavovaním veľkosti alebo polohy závažia na pákových ramenách umiestnených na výstupe stroja. Čím je závažie umiestnené na páke väčšie, alebo čím ďalej na páke je závažie umiestnené, tým je tlak v komore na odstraňovanie otrúb väčší a tým viac otrubových vrstiev sa odstráni.
(ii) Premenlivé odporové dielce.
V obrusovacom stroji môže byť uhol odporových dielcov na dne mlecej komory voči toku pšenice nastavený tak, aby sa tlak zvýšil alebo znížil. To je primárne nastavovanie pri stroji obrusovacieho typu. Čím je väčší uhol, tým viac otrúb sa odstráni.
b) Konfigurácia sita.
Ako pri obrusovacích tak aj pri trecích strojoch má šírka výrezov v site a sklon prípadne uhol výrezu voči pozdĺžnej osi stroja vplyv na stupeň odstránenia otrúb. Všeobecne je odstránenie otrúb väčšie, čím sú výrezy širšie a čím je sklon výrezov väčší. Je dôležité nezväčšovať šírku výrezov tak, aby nimi mohli prechádzať úlomky alebo celé zrná.
c) Číslo zrnitosti brusných kameňov.
Všeobecne sa dosiahne tým väčšie odstránenie otrúb, čím menší je počet ôk sita alebo zrnitosť brusných kameňov. Okrem toho má tvrdosť kameňov vplyv na odstránenie otrúb. Mäkké kamene vedú k väčšiemu odstráneniu otrúb, ale sa rýchlejšie opotrebujú ako tvrdé kamene s väčšou ostrosťou. Kamene s menším číslom zrnitosti (hrubé), vedú k hrubšiemu spracovaniu obiliek.
d) Rýchlosť otáčania.
Čím je rýchlosť otáčania mlecieho valca väčšia, tým viac otrúb sa odstráni.
Ako trecie tak aj obrusovacie stroje používajú endosperm ako vnútornú podperu na odlúpnutie otrúb z obiliek. Tento prístup je v priamom rozpore s použitím mlecieho prístroja pri obvyklom postupe, ktorý nielen láme spečený otrubový obal, ale tiež drví endosperm. Vedie to k zmesi úlomkov z otrúb, klíčkov a endospermu, ktorá musí byť v podstate spracovaná spolu na oddelenie endospermu od otrúb. Je to veľmi zložitý problém, nakoľko si vyžaduje ďalšie mletie alebo lámanie fragmentov, čo zasa vytvára viac otrubového prášku, ktorý sa len veľmi ťažko oddeľuje od práškového endospermu .
Tieto problémy sú pri spôsobe podľa vynálezu podstatne zmiernené, nakoľko sa odstráni asi 75 % otrúb.
Pri mletí určitého druhu múky s vysokým obsahom vlákniny je možné časť odstránených otrubových vrstiev znova pridať po zomletí endospermu na múku. Umožní to väčší stupeň presnosti, pokiaľ ide o aktuálny typ vláken v múke a ich množstvo.
Spôsob podľa vynálezu môže byť podľa potreby ukončený ako oddelený krok a spracované obilky môžu byť uskladnené na neskoršie spracovanie. Tiež je možné spracované obilky znova uviesť do ktorejkoľvek trecej alebo obrusovacej operácie, ak nie sú z akéhokoľvek dôvodu uspokojivo spracované. Táto výhoda čiastočného spracovania obiliek alebo/a možnosť materiál znova spracovať dodáva pružnosť sústave, ktorá predtým bola v podstate nepružná.
Spôsob naznačený v schéme 1 umožňuje oddelenie otrubových vrstiev postupne tak, že oddelené otrubové vrstvy môžu byť podľa potreby použité na špeciálne výrobky. Takéto oddelenie nemôže byť uskutočňované bežným postupom, nakoľko otrubové vrstvy sú spolu spečené. Tým, že sa otrubové vrstvy postupne odstránia a oddelia, je možné získať výrobky s väčšou špecializáciou a použiteľnosťou, prípadne užitočnosťou. Oddelenie otrubových vrstiev je teda dôležité nielen v ohľade mletia endospermu, ale tiež tým, že sa vytvárajú hodnotné vedľajšie výrobky .
Výhody spôsobu podľa vynálezu sú nasledujúce:
a) čistejšia múka a semolina, a/alebo znečistenie otrubami a/alebo klíčkami je zmenšené,
b) zníženie kapitálových nákladov, nakoľko je zmenšený počet mlecích, oddeľovacích a čistiacich krokov,
c) možnosť zvýšenia výrobnej kapacity existujúcich mlynov pri použití vopred spracovaných obiliek,
d) vyššie podiely extrakcie endospermu,
e) zníženie počtu pracovných krokov pre daný výťažok,
f) zníženie technickej náročnosti na uskutočňovanie postupu,
g) podstatne zvýšená pružnosť pri spracovaní obiliek na zlepšenie rýchlosti extrakcie nastavením výstroja na predbežné spracovanie alebo/a opakovaním určitých krokov predbežného spracovania.
Podľa diagramu na obr. 8 je čistá suchá pšenica vedená z čistiacej stanice do skladovacích nádrží 401. Pšenica je po15 tom vedená odmeriavacími ústrojenstvami 402 na nastavenie záťaže stroja. Z odmeriavacích ústrojenstiev 402 je pšenica vedená do pracovného miešadla 404. pričom sa pridá 1 až 3 % rozprášenej vody. Množstvo rozprášenej vody je riadené riadiacimi ústrojenstvami 403 na riadenie vzduchu a vody.
Pšenica sa potom dopraví do záchytnej nádrže 405. vybavenej regulátormi hladiny na riadenie času prechodu a na zastavenie sústavy, ak sa vyskytnú nepravidelnosti v toku k treciemu stroju alebo trecím strojom.
Pšenica sa vedie do dvoch trecích strojov 406. z ktorých každý je ovládaný motorom so silou 40 koní (29,81 kW) , bežiacim so 750 otáčkami/min.. Odstránené otruby, klíčky a úlomky sa zhromažďujú v násypke 406 A. kde sa úlomky a klíčky oddeľujú od odstránených otrubových vrstiev. Prúd vzduchu a odstránených otrúb sa vedie do filtračnej nádržky 410, kde sa od vzduchu oddeľujú odstránené otruby (výrobok A) a ukladajú sa oddelene alebo sa zmiešajú s výrobkami B a C a dopravujú sa do preosievadla na triedenie, mletie a skladovanie.
Pšenica vypúšťaná z trecieho stroja 406 sa vedie do záchytnej nádrže 407 a potom sa dopravuje do trecieho stroja 408 poháňaného motorom s silou 50 koní (37,16 kW) s otáčkami 750 otáčok/min.. Po naplnení pšenice do trecieho stroja 408 sa k pšenici riadiacim ústrojenstvom 408B pridá rozprášená voda (v množstve asi 1/4 % až 1/2 %) . Odstránené otruby, klíčky a úlomky sa zhromažďujú v násypke 408A s odstránenými otrubami, klíčkami a úlomkami z trecieho stroja 406 a spracujú sa rovnakým spôsobom.
Pšenica ktorá vychádza z trecieho stroja 408 sa dopravuje do záchytnej nádrže 411. V nádrži 411 je kapacita zdržania
10-15 minút na relaxáciu a kontrolu záťaže pred obrusovacou operáciou. Pšenica sa potom vedie do obrusovacieho stroja 412, poháňaného motorom so silou 60 koní (45,72 kW) s 942 otáčkami/min. a vybaveného delenou násypkou 412A na zhromažďovanie odstránených otrubových vrstiev, klíčkov a úlomkov. Tieto odstránené otrubové vrstvy, klíčky a úlomky sa dopravujú expanznou komorou 413. kde sa úlomky a klíčky oddeľujú od prúdu vzduchu. Vzduch a otruby sa vedú do filtračného zberača 414 na oddelenie odstránených otrúb od vzduchového prúdu. Odstránené otruby môžu byť zhromažďované ako Výrobok B alebo zberané spolu s Výrobkom A a Výrobkom C a vedené do preosievadla na mletie, triedenie a uskladnenie.
Pšenica ktorá vychádza z obrusovacieho stroja 412 sa vedie do záchytnej nádrže 415 s kapacitou zdržania 5 minút na relaxáciu a kontrolu záťaže. Pšenica sa potom vedie do obrusovacieho stroja 416 poháňaného motorom so silou 60 koní (45, 72 kW) s 942 otáčkami/min.. Odstránené otruby, klíčky a úlomky sa zhromažďujú v delenej násypke 416A, vedú sa expanznou komorou 417 na odstránenie úlomkov a klíčkov a potom do filtračnej jednotky 418 na odstránenie a spracovanie otrúb ako Výrobok C podobným spôsobom ako otrubové výrobky odstránené z filtračných jednotiek 410 a 414.
Pšenica vychádzajúca z obrusovacieho stroja 416 sa vedie do kefovacieho stroja 419 na odstránenie otrubového prášku a uvoľnenie klíčkov. Nasávacia komora 420 v kefovacom stroji 419 odstraňuje prach a oddeľuje akékoľvek úlomky a klíčky.
Pšenica sa potom vedie do statického chladiča 421 (radiátory na studenú vodu) na ochladenie.
Úlomky, klíčky a otrubový prášok z nasávacích komôr 420 a 422 sa zberajú a dodávajú do prúdu odstránených výrobkov, vychádzajúcich z obrusovacieho stroja 416. pred zavedením do expanznej komory 417.
Hlavný prúd pšenice zo statického chladiča 421 sa vedie do miešadla 424. kde sa pridá rozprášená voda (v množstve 1 až 4 % hmotnostné) na zmäkčenie endospermu a natavenia zostávajúceho otrubového povlaku v pozdĺžnej ryhe. Pridávanie vlhkosti je riadené riadiacim ústrojenstvom 423.
Pšenica vystupujúca z miešadla 424 sa dostáva do zmäkčovacieho rozvádzacieho dopravníka 426 na zavedenie navlhčenej pšenice do temperovacích nádrží 427. Cez zmiešavací rozvádzači dopravník 426 sa umiestni chladiaci príklop 425 na vedenie chladnejšieho vzduchu cez pšenicu na dochladenie pšenice na asi 70° až 90°F (21,1 °C až 32,2 °C).
Z temperovacích nádrží 427 sa pšenica zavádza do záchytnej, prípadne zadržiavacej nádrže 431 a potom sa vedie magnetickým ústrojenstvom 432, meracím ústrojenstvom 433 pre pšenicu a cez váhu 434. Pšenica sa potom vedie strojom 435 na predbežné drvenie pšenice a uvoľnenie klíčkov. Drvená pšenica sa potom dodáva do preosievadla 436 na odstránenie klíčkov a oddelenie rozdrvenej pšenice do skladových veľkostí na ich dodanie buď na drviace valce, do sústavy na roztriedenie klíčkov podľa veľkosti, do čistiaceho zariadenia alebo do sústavy na odoberanie hotových výrobkov.
Úlomky a klíčky odstránené z expanzných komôr 409. 413 a 417 a z nasávacích komôr 420 a 422 sa zhromažďujú a vedú aspirátorom 428 na odstránenie akéhokoľvek jemného prášku z úlomkov a klíčkov. Výrobok vystupujúci z aspirátora 428 sa potom spojí s hlavným prúdom pšenice pred dodaním do miešadla 424. Alternatívne môžu byť úlomky a klíčky oddelene tepelne spracované a zavádzané do sústavy na triedenie klíčkov podľa veľkosti.
Pred prívodom do kefovacieho stroja 419 môže byť pšenica podľa okolností vedená do prídavných trecích alebo obrusovacích strojov 430 na prídavné spracovanie, ak je to potrebné.
Nasávací ventilátor 429 spĺňa požiadavky na spotrebu vzduchu pri systéme na nasávanie, chladenie a dopravovanie vedľajších výrobkov z trecích a obrusovacích strojov. Ventilátor tiež poskytuje nasávanie na odvedenie tepla z mechanického dopravného zariadenia, ako sú stojany zdviháka, násypky a dopravníky.
17a
Schéma 1
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na rôznych typoch pšenice, od mäkkých po tvrdé, sa uskutočnil rad skúšok na určenie pôsobenia vynálezu na rozmanité typy výrobkov. Prístroj sa nastavil, ako je znázornené na obr.8. Otrubový výrobok získaný v prvej a druhej trecej operácii sa označil Výrobok A a zistilo sa, že má vysoký obsah hrubej vlákniny. Výrobok A pozostáva predovšetkým z 3 až 4 vonkajších otrubových vrstiev a má malý alebo nulový obsah fytátového fosforu. Otrubové vrstvy odstránené pri prvej obrusovacej operácii sú označené Výrobok B, a zobrali sa oddelene. Výrobok B pozostáva predovšetkým z prostredných vrstiev otrubového obalu, aj keď sa zistili niektoré aleurônové vrstvy. Výrobok B má vysoký obsah proteínu a nízky obsah hrubej vlákniny.
Otrubové vrstvy odstránené pri druhej obrusovacej operácii sa označili Výrobok C, takisto sa oddelene zhromaždili a pozostávajú hlavne z aleurónových vrstiev s určitou prítomnosťou obalu semena a hyalínovej vrstvy.
Výrobky Ba C môžu vzhľadom na ich pomerne vysoký obsah vitamínov byť zdrojom vitamínov alebo nerastných látok alebo použité v potravinárskych alebo farmaceutických výrobkoch.
Na analýzu sa vzorky každého z výrobkov A, B, C preosiali na jemné a hrubé častice.
V príklade 1 a 2 španielska pšenica naklíčila a nebola vhodná na mletie. Obilky, ktoré naklíčili, mali vysokú aktivitu α-amylázy, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje vlastnosti pri pečení. Skúška určujúca aktivitu α-amylázy, vedie k číslu FN (Falling number). Číslo FN 200 alebo väčšie je považované ako vhodné na mletie. Španielska pšenica mala na začiatku FN = 163 v príklade 1 a FN = 118 v príklade 2, ale po spracovaní podľa vynálezu sa číslo FN zvýšilo na 247, prípadne 214. Pšenica sa po spracovaní pridala k dávke pšenice zomletej obvyklou tech19 nikou v pomere 15 %. Vlastnosti výslednej múky týkajúce sa pečenia boli prijateľné.
Príklad 1
Opis obilia: španielska tvrdá pšenica,
Rýchlosť privádzania: 4150 kg/hod.,
Vlhkosť pridaná vo zvlhčujúcom miešadle: 2,0 %,
Prvé trenie: 750 otáčok/min.,
Druhé trenie: 750 otáčok/min., pridaná vlhkosť 1/4 %,
Výrobok A získané množstvo : 131 kg/hod.,
Analýza
Zložka jemný hrubý
olej 1,35 % 1,25 %
proteín 7,90 % 5,60 %
popol 3,30 % 2,10 %
vlhkosť 21,4 % 20,8 %
vápnik (Ca) 0,28 % 0,25 %
fosfor (P) 0,27 % 0,20 %
draslík (K) 0,90 % 0,87 %
hrubá vláknina 79,1 % 87,5 %
fytát mg/100 g 102 246
Prvé obrusovanie: 942 otáčok/min.,
Výrobok B získané množstvo : 122 kg/hod.,
Analýza
Zložka jemný hrubý
olej 8,20 % 7,30 %
proteín 22,5 % 19,75 %
kyselina vlhkosť 8,10 % 7,10 %
10,6 % 10,5 %
vápnik (Ca) 0,13 % 0,22 %
fosfor (P) 1,06 % 0,98 %
draslík (K) 2,02 % 1,73 %
hrubá vláknina 24,4 % 41,1 %
fytát (P) mg/100 g 1577 1308
Druhé obrusovanie: 942 otáčok/min.,
Výrobok C získané množstvo : 142 kg/hod., Analýza
Zložka jemný hrubý
olej 6,45 % 6,45 %
proteín 22,88 % 22,10 %
popol 5,15 % 5,30 %
vlhkosť 10,3 % 10,3 %
vápnik (Ca) 0,16 % 0,13 %
fosfor (P) 1,04 % 0,89 %
draslík (K) 1,41 % 1,43 %
hrubá vláknina 17,5 % 18,4 %
fytát (P) mg/100 g 981 982
Drvina a klíčky získané množstvo : 62 kg/hod., % drviny : 1,5 %,
Rýchlosť prietoku do temperovacích nádrží: 3745 kg/hod.
Príklad 2
Opis obilia: španielska tvrdá pšenica (FN = 118),
Rýchlosť privádzania: 3750 kg/hod.,
Vlhkosť pridaná vo zvlhčujúcom miešadle: 2 %,
Prvé trenie: 750 otáčok/min.,
Druhé trenie: 750 otáčok/min., prídavná vlhkosť 1/4 %.
Výrobok A získané množstvo: 112 kg/hod.,
Prvé obrusovanie: 942 otáčok/min..
Výrobok B získané množstvo: 94 kg/hod.,
Druhé obrusovanie:
získané množstvo: 121 kg/hod..
Drvina a klíčky získané množstvo: 39 kg/hod., % drviny 1,1 %
Rýchlosť prietoku k temperovacím nádržiam: 3413 kg/hod.
(FN = 214)
Príklad 3
Opis obilia: dánska tvrdá pšenica (FN = 260),
Rýchlosť privádzania: 3800 kg/hod.,
Vlhkosť pridaná vo zvlhčujúcom miešadle: 1,5 %,
Prvé trenie: 750 otáčok/min.,
Druhé trenie: 750 otáčok/min., pridaná vlhkosť 1/4 %
Výrobok A získané množstvo: 97 kg/hod.
Analýza
vlhkosť hrubá vláknina podľa vstupu (DF) podľa suchej hmotnosti
hrubé častice jemné častice 12,81 % 12,89 % 69,2 % 62,1 % 79,4 % 71,3 %
Prvé obrusovanie: 840 otáčok/min.
Výrobok B získané množstvo: 93 kg/hod.
Druhé obrusovanie: 840 otáčok/min.
Výrobok C získané množstvo: 112 kg/hod.
Analýza vlhkosť 10,45 % popol 4,55 % proteín 16,25 % hrubá vláknina NDF 19,6 % olej škrob rozpustný proteín fytátový fosfor mg/100 gm vápnik (Ca) fosfor (P) draslík (K) horčík (Mg) železo (Fe) mg/kg vitamín B, mg/kg (tiamín) vitamín B2 mg/kg (riboflavín) niacín mg/kg
4,90 %
34,7 %
3,9 %
1020
0,32 %
1,09 %
1,13 %
0,32 %
122
5,0
2,2
192
Drvina a klíčky získané množstvo: 47 kg/hod.
% drviny : 1,3%
Prietoková rýchlosť k temperovacím nádržiam: 3410 kg/hod. (FN = 310)
Hodnota zafarbenia múky: 2,4 (zlepšené z 3,6).
Príklad 4
Opis obilia: XMR-tvrdá anglická pšenica (FN = 200) Rýchlosť privádzania: 3500 kg/hod.
Vlhkosť pridaná vo zvlhčovačom miešadle: 1,25 %
Prvé trenie: 750 otáčok/min.
Druhé trenie: 750 otáčok/min., pridaná vlhkosť 1/4 %
Výrobok A získané množstvo: 84 kg/hod.
Analýza
Zložka jemný hrubý
popol škrob hrubá vláknina 2,05 % 9,9 % 58,9 % 2,55 % 11,8 % 69,2 %
Prvé obrusovanie: 840 otáčok/min.
Výrobok B získané množstvo: 68 kg/hod.
Analýza
popol proteín hrubá vláknina škrob proteín (rozpustný) fytátový fosfor 7,6 % 19,2 % 23,9 % 22,4 % 8,1 % 1175 mg/100 g
vitamín BI 6,0 mg/kg vitamín B2 2,6 mg/kg niacín 327 mg/kg
Druhé obrusovanie: 840 otáčok/min.
Výrobok C získané množstvo: 110 kg/hod.
Analýza popol proteín hrubá vláknina škrob proteín (rozpustný) fytátový fosfor vitamín BI
4,6 %
18,15 %
11,9 %
40,3 %
5,3 %
880 mg/100 g
4,6 mg/kg vitamín B2 niacín
1,7 mg/kg
180 mg/kg
Drvina a klíčky získané množstvo: 48 kg/hod.
% drviny: 1,5%
Rýchlosť prietoku k temperovacím nádržiam: 3220 kg/hod.
(FN = 250)
Hodnota zafarbenia múky: 2,5 (zlepšené z 3,7)
Príklad 5
Opis obilia: CWRS (Canadian Western Spring) Rýchlosť privádzania: 3750 kg/hod.
Vlhkosť pridaná vo zvlhčujúcom miešadle: 2,0 % Prvé trenie: 750 otáčok/min.
Druhé trenie: 750 otáčok/min., pridaná vlhkosť: 1/4 %
Výrobok A získané množstvo: 118 kg/hod.
Analýza
Zložka jemná stredná
hrubá vláknina (podľa suchej hmotnosti) vlhkosť 69,9 % 13,69 % 76,6 % 12,59 %
Prvé obrusovanie: 840 otáčok/min.
Výrobok B získané množstvo: 97 kg/hod.
Analýza
vlhkosť 10,60 %
popol proteín hrubá vláknina NDF 7,20 % 20,5 % 39,9 %
olej škrob 6,10 % 10,8 %
rozpustný proteín fytátový fosfor mg/100 vápnik (Ca) fosfor (P) draslík (K) horčík (Mg) železo (Fe) mg/kg vitamín BI mg/kg (tiamín) vitamín B2 mg/kg (riboflavín) niacín mg/kg 5,0 % gm 1470 0,10 % 1,68 % 1,56 % 0,50 % 171 7,1 2,9 304
Druhé obrusovanie: 840 otáčok/min.
Výrobok C získané množstvo: 122 kg/hod.
Analýza
vlhkosť 10,35 %
popol proteín hrubá vláknina NDF 5,00 % 24.8 % 22.8 %
olej škrob 5,70 % 24,8 %
rozpustný proteín 5,3 %
fytátový fosfor mg/100 gm 1100 vápnik (Ca) 0,18 % fosfor (P) 1,28 % draslík (K) horčík (Mg) železo (Fe) mg/kg vitamín BI mg/kg (tiamín) vitamín B2 mg/kg (riboflavín) niacín mg/kg
1,09 %
0,41 %
122
6,6
2,6
285
Drvina a klíčky získané množstvo: 63 kg/hod.
% drviny; 1,7 %
Príklad 6
Nasledujúca analýza sa uskutočnila na výrobkoch A, B a C, získaných spracovaním španielskej pšenice prístrojom podľa obr. 8. Výrobky A, B a C sa rozdelili na hrubé a jemné časti27
CP CP
'>1 dP dP dP dP dP dP dP J4 a: dP dP dP dP
ja \ \
5 m LT) 00 σι 00 CP CP
SH oo sr rH m rH 00 M1 E E sr 00 00 rH
Λ K
1 o CD CM in o o rH SF sr CP CP o 00
O r—1 CM 00 rH CM
r- rH
CP CP
'>1 dP dP dP dP dP dP dP a; A! dP dP dP
C
E m m m in CD sr rH CP CP
Φ oo 00 rH rH o E E m CM CO
m K K
1 o CD CM in o rH rH CM sr r- CM o CM
CJ rH CM r- CD rH
r- r-1
CP CP
'>1 oP dP dP dP oP dP a: A4 dP dP dP dP
X) \
3 m m CM 00 00 CP CP
M in 00 r~ rH CM CP E E CD Γ 00 sr
£ K K K kk K
1 o r- CP r- O O rH 00 00 rH CM rH CM
m rH rH o 00 rH rH
CO CM
CP CP
dP dP dP dP dP dP A! a: dP dP dP
c <0 \
E o N m 00 CD CM CP CP
Φ CD '> CM r~ rH rH O O E E O rH CM
•ΓΊ i—1 K k.
1 o ra 00 CM 00 o rH CM 00 sr CD rH 00
m !—1 c CM o m CM CM
< 00 CM
CP tp
dP dP dP cAP o\P dP oV> A! dP dP dP dP
£> \ \
O m n o r- CP CP
n 00 CM CD rH CM CM 00 E E m 00 CM Γ
JC K
1 o rH m CM o o o CP r- r- 00 o
CM o 00 rH CM
CD 00
CP θ'
dP dP dP dP do dP dP dP dP dP
m 00 r- O CP CP
00 σ oo CM CM σ E E CD oo 00 m
k. K K K
rH 00 O o o CD CP CD CM o
in r- r~ rH 00
CD
MO > O
N S 0)
Vlhkosť
IQ
Ch z-^ z-^ z-^ C
ra z^ S CP Φ “H
4-> CJ Ch X. s tu a
n *—» ^z Λί
0 HO ra
Cu c J4 rH N
-H Αί SH mH 0 > C Ό
Φ rH H o rH N *(0 Λ rH
•Γ0 JJ 0 c M m >u Φ jQ 0 C
Φ o Ch Ch m <0 M rH 3 M σ' —i
rH M o '05 O M O Φ M •H Φ
o Q. Ch > UH 73 x: >N x: rH O
tn tn 44 tn 44 Cn 44 tn 44 tn 44 en 44
dP 44 \ *x X. ”x
Xi en θ' en en tn tn
5 m tn £ E E E E E
M en E
x: x m m r- σι m o T—f
1 o O X X rd o x X o
u r—1 CO en *3* rd X r- CN CN
en r·1 o
en en 44 en 44 en 44 en 44 en 44 en si
'> tíP 44 X. x x.
C x en en tn en en en
E LT) en E E E E E E
Φ m E
•m x m m o t—1 CO σ o
1 o o x X r—1 x x X t—1
U r—1 CO 00 *3* rd O CD rd CN
en rd
tn 44 tn tn 44 en 44 en 44 tn Si
oP x dP 44 X. 'x \ X
x en \ tn tn tn tn
5 m E tn E l E E E
H m rd E
x: x o x n CN r~ CN
1 o rd O σ CN X X σ
ca rd m r·1 rd rd r~ CN CN
tn 44 tn tn 44 tn 44 tn tn 44
dP \ 44 'x
c <0 en dP X. tn tn tn en
E O N E tn E 1 E E E
d) CD '> CD E
•m X r—1 o X σ 00 σ «-i
1 o ro 00 o o n x x LD
ca t—í C tn rd CN rd 00 CN en
<-1
tn tn 44 tn 44 tn 44 tn Si o 44
dP 44 dP x. X. m
X tn tn tn tn
O tn E E i E E m
H 00 E O Φ
X X X r-1 σ CD d
I o LD rd x n x X Φ
< CN CD m rd rd E
CN
tn tn Si tn 44 tn 44 tn 44 O 44
'> dP 44 oV> X. x m
C x tn tn en tn
E O tn E E l E E •m
Φ E Φ
•m X x 00 m rd C
1 rd o rd X m x * Φ
< CN o r* 00 CN CO E
mg/kg 30 mg/kg
On dp m o >
m
C E
Sd 44 0
0 c
U-C 3 rd
n a Φ
O N en
0 (0 5 C Φ c
Sd M O N ω Ή
Ό >
u > 3 <0
m O *id Φ C rd 3
O 44 Φ c 44 c Ή IM •H
44 dfl 4-» ro 73 0 φ E O U
x 4-> O Cd C rd <0 X (0
rd > Jd wd Φ •H Q) •r| •rd rd
> Ud ex 0) E N CO 4J M C
Jednotlivé kroky spôsobu podľa vynálezu aj zariadenie na ich uskutočňovanie sú opísané vo výhodnom uskutočnení, kde otrubové vrstvy sa stiahnu na obnaženie endospermu alebo kde otrubové vrstvy sú odstránené z častí aleurónových buniek zostávajúcich na maximalizovanie výťažku endospermu.
Aj keď sú podrobne opísané rôzne výhodné uskutočnenia vynálezu, bude odborníkom zrejmé, že je v nich možné uskutočniť rôzne úpravy, bez toho aby sa vyšlo z rámca vynálezu.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY Ä' ’ ', o f; ľ r, ~ -..·,
    1. Spôsob spracovania čistých a suchých p’šeničríýeW·· obí-j g 4 p liek, ktoré majú endosperm a klíčok zapuzdrený vo vrstvenom . otrubovom obale, na podstatné oddelenie prístupného otrubdváho! . obalu, vyznačujúci sa tým, že sa pred krokom temperovania a kondicionovania obvyklého mlecieho postupu pšeničné obilky navlhčia 1 až 3 % hmotnostnými vody na kondicionovanie vonkajších vrstiev otrubového obalu bez toho aby došlo k staveniu týchto vrstiev, a potom sa v priebehu 1 až 5 minút po aplikácii vody v súvislom prúde vedú trecími operáciami na podstatné oddelenie a odstránenie štyroch vonkajších otrubových vrstiev a potom sa v súvislom prúde vedú obrusovacími operáciami na oddelenie a odstránenie vnútorných otrubových vrstiev, za udržania celistvého endospermu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa oddelí aspoň 70 % otrubového obalu.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa prvou trecou operáciou najskôr oddelí epidermis a hypodermis otrubového obalu a oddelené vrstvy sa odstránia od pšeničných obiliek, po čom sa zostávajúca časť pšeničných obiliek podrobí ďalším trecím a obrusovacím operáciám na postupné odstránenie zostávajúcich otrubových vrstiev.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že sa uvedené zostávajúce otrubové vrstvy zahŕňajúce priečne bunky, rúrkovité bunky, obal semena, nucelárnu vrstvu a aleurónovú vrstvu postupne oddelia tak, že sa v druhej trecej operácii oddelia priečne bunky a rúrkovité bunky a potom sa obrusovaním oddelí obal semena, nucelárna vrstva a aspoň časť aleurónovej vrstvy.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa na začiatku alebo v priebehu druhej trecej ope- rácie zaradí dodatočný krok zahmlenia vodou v množstve od 0,25 % do 0,50 % hmotnostných.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa oddelené vrstvy po každej trecej operácii oddelene odoberú a uskladnia.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že po odstránení obalu semena, nucelárnej vrstvy a aleurónovej vrstvy obrúsením, sa obilky vedú kefovacím zariadením na odstránenie zvyšného otrubového prášku a uvoľnenie klíčka.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že sa obilky v plynulom prúde dodatočne podrobia chladeniu, ak je takéto chladenie potrebné.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 4 alebo 7, vyznačujúci sa tým, že sa spracované obilky zmiešajú s rozprášenou vodou na upravenie vlhkosti endospermu na žiadanú úroveň a na stavenie otrubového obalu zostávajúceho v pozdĺžnej ryhe obilky, a potom sa pšeničné obilky temperujú a melú na múku alebo semolinu.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa zvlhčená pšenica uchová v záchytnej nádrži počas 1 až 5 minút na zvlhčenie vonkajších otrubových vrstiev bez ich stavenia dohromady, pri trecích operáciách sa zvlhčená pšenica vedie cez aspoň jedno trecie zariadenie na odstránenie štyroch vonkajších otrubových vrstiev, a pri obrusovacích operáciách sa zostávajúca časť pšeničných obiliek vedie cez aspoň jedno následné obrusovacie zariadenie na postupné odstránenie zostávajúcich otrubových vrstiev.
  11. 11. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že trenie zahŕňa prvú treciu operáciu, v ktorej sa oddelia vonkajšie vrstvy otrubového obalu a tieto oddelené vrst- vy otrubového obalu sa odstránia od pšeničných obiliek, potom sa pšeničné obilky vedú do druhej trecej operácie, v ktorej sa oddelia zostávajúce vonkajšie vrstvy otrubového obalu a oddelené otrubové vrstvy sa odstránia od pšeničných obiliek.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že uvedené obrusovanie zahŕňa prvú obrusovaciu operáciu, v ktorej sa oddelí obal semena, nucelárne vrstvy a časť aleurónových vrstiev otrubového obalu, a druhú obrusovaciu operáciu, v ktorej sa oddelí zvyšok obalu semena, nucelárnej vrstvy a aleurónovej vrstvy, pričom sa v priebehu prvej a druhej obrusovacej operácie odstraňujú oddelené otrubové vrstvy od pšeničných obiliek.
  13. 13. Spôsob podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že sa od otrubových vrstiev oddelených v prvej obrusovacej operácii odstránia úlomky alebo oddelené klíčky, a tieto otrubové vrstvy sa zhromaždia a uskladnia.
  14. 14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že sa od otrubových vrstiev oddelených v druhej obrusovacej operácii odstránia úlomky alebo oddelené klíčky, a tieto otrubové vrstvy sa zhromaždia a uskladnia.
  15. 15. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že následne
    a) sa zo spracovaných pšeničných obiliek v kefovacom zariadení odstráni otrubový prášok z pozdĺžnej ryhy pšeničných obiliek alebo uvoľnené klíčky,
    b) pšenica sa prípadne ochladí na teplotu v rozsahu 70° až 90° F, čo je 21,1 až 32, 2 °C, a
    c) potom sa k spracovanej pšenici pridá voda vo zvlhčujúcom miešadle.
  16. 16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že množstvo vody pridané v kroku a) je dostatočné na stavenie zostávajúcich vrstiev otrubového obalu a zmäkčenie endospermu na úroveň vhodnú na mletie.
  17. 17. Spôsob podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že sa potom
    a) pšeničné obilky preddrvia a uvoľnia sa z nich klíčky, a
    b) od rozdrvenej pšenice sa preosiatím oddelia klíčky a rozdrvená pšenica sa rozdelí do skladových veľkostí na jej dodanie buď na drviace valce, do sústavy na triedenie klíčkov podľa veľkosti, do čistiaceho stroja alebo do sústavy na zber hotového výrobku.
  18. 18. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že sa pšeničné obilky, ktoré prešli trením, uchovávajú počas 15 až 30 minút pred obrusovaním.
SK761-89A 1988-12-16 1989-02-03 Spôsob spracovania pšeničných obiliek SK280425B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CA000586260A CA1313330C (en) 1988-12-16 1988-12-16 Process for removing bran layers from wheat kernels

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK76189A3 true SK76189A3 (en) 2000-02-14
SK280425B6 SK280425B6 (sk) 2000-02-14

Family

ID=4139312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK761-89A SK280425B6 (sk) 1988-12-16 1989-02-03 Spôsob spracovania pšeničných obiliek

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5082680A (sk)
EP (1) EP0373274B2 (sk)
JP (1) JPH02184347A (sk)
CN (1) CN1039101C (sk)
AR (1) AR242732A1 (sk)
AT (1) ATE85535T1 (sk)
AU (2) AU619230B2 (sk)
BR (1) BR8903094A (sk)
CA (1) CA1313330C (sk)
CZ (1) CZ283460B6 (sk)
DD (1) DD299518A5 (sk)
DE (1) DE3878462D1 (sk)
ES (1) ES2037849T5 (sk)
GR (1) GR3033719T3 (sk)
HU (1) HU205563B (sk)
MX (1) MX170177B (sk)
RU (1) RU1837965C (sk)
SK (1) SK280425B6 (sk)
YU (1) YU18189A (sk)
ZA (1) ZA89164B (sk)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5089282A (en) * 1990-07-24 1992-02-18 Conagra Inc. Wheat milling process
US5211982A (en) * 1990-07-24 1993-05-18 Conagra, Inc. Wheat milling process and milled wheat product
US5194287A (en) * 1990-07-24 1993-03-16 Conagra, Inc. Wheat milling process and milled wheat product
US5104671A (en) * 1990-07-24 1992-04-14 Conagra, Inc. Wheat milling process
US5141764A (en) * 1990-07-24 1992-08-25 Conagra, Inc. Wheat milling process
US5211343A (en) * 1991-09-09 1993-05-18 Conagra, Inc. Cereal grain milling system with disc mill and improved bran removal machine
US5186968A (en) * 1991-09-09 1993-02-16 Conagra, Inc. Process for milling cereal grains
DE4235081C2 (de) * 1992-10-17 1994-11-10 Steinmetz Patent Muellerei Kg Verfahren zur Behandlung von Getreidevollkorn
DE4345422C2 (de) * 1993-08-10 2002-09-12 Buehler Ag Verfahren und Vorrichtung zum Scheuern von Getreide
JP3344504B2 (ja) * 1993-10-01 2002-11-11 株式会社サタケ 竪型研削式精穀装置
PH31195A (en) * 1995-05-08 1998-04-24 Satake Eng Co Ltd Abrasive type vertical grain milling machine.
US5713526A (en) * 1995-08-07 1998-02-03 Biofoam Corporation Method and apparatus for dehulling milo
JPH09313955A (ja) * 1996-05-31 1997-12-09 Satake Eng Co Ltd 製粉前処理方法
CA2420202C (en) * 2000-08-21 2010-12-21 Arturo Bohm Method for extracting aleurone from bran
US6899907B1 (en) * 2000-09-18 2005-05-31 General Mills, Inc. Bleach bran and bran products
DE10157626A1 (de) * 2001-11-26 2003-06-05 Buehler Ag Darreichungsformen von Aleuron
US6887509B2 (en) * 2002-05-03 2005-05-03 General Mills, Inc. Process for tempering and milling grain
DE10251490A1 (de) * 2002-11-04 2004-05-13 Bühler AG Verfahren und Vorrichtung zum Schälen und Entkeimen von Getreide
DE10300295A1 (de) * 2003-01-02 2004-07-15 Bühler AG Verfahren und Anlage zur Reinigung von Getreide
CA2504093A1 (en) * 2005-04-08 2006-10-08 1289620 Ontario Inc. Nutraceutical fractions from cereal grains
EP1785192B1 (en) 2005-11-11 2010-09-01 Barilla G. e R. Fratelli S.p.A. Durum wheat pasta with high dietary bran content and process for the production thereof
PL1800541T3 (pl) * 2005-12-23 2012-04-30 Barilla Flli G & R Mąka z pszenicy miękkiej z dużą zawartością otrębów, sposób jej wytwarzania i pieczywo zawierające tę mąkę
DE102007017081A1 (de) 2007-04-10 2008-10-16 Neumüller, Waldemar, Dr. Verfahren zur Herstellung von Bio-Ethanol aus Getreide und dabei anfallende Schlempe
US20100297332A1 (en) * 2009-05-22 2010-11-25 Grain Processing Corporation Process For Preparation Of High-Fiber Product
CN102463159B (zh) * 2010-11-16 2015-03-25 徐蕴山 由胚与糊粉层碾磨而成的洁净米粕及其生产工艺
CN102500446B (zh) * 2011-10-31 2013-11-06 王洪福 一种玉米干法加工工艺及装置
US8783588B2 (en) 2011-11-10 2014-07-22 Applied Milling Systems, Inc. Recovery of aleurone-rich flour from bran
RU2482699C1 (ru) * 2011-11-21 2013-05-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Восточно-Сибирский государственный университет технологий и управления" Способ производства крупы "восточная"
RU2538385C2 (ru) * 2013-05-20 2015-01-10 Общество с ограниченной ответственностью "Грейн Ингредиент" Способ подготовки зерна к помолу
CN104148136A (zh) * 2014-08-01 2014-11-19 李茂莛 粉碎碾米组合机
CN104759309A (zh) * 2015-04-08 2015-07-08 高邮市万嘉面粉有限公司 一种糯性小麦粉的生产方法
CN105642388A (zh) * 2015-12-30 2016-06-08 国家粳稻工程技术研究中心 一种提高稻米留胚率的加工方法
CN105689042A (zh) * 2016-03-15 2016-06-22 河南实佳面粉有限公司 一种小麦表皮软化工艺
CN106179563B (zh) * 2016-07-08 2019-04-05 北京水木源生物科技有限公司 一种胚芽分离工艺
IT201600117537A1 (it) 2016-11-21 2018-05-21 Ambiente E Nutrizione Srl Procedimento per la produzione di sfarinati integrali
CN106423398B (zh) * 2016-11-29 2018-12-04 新疆德天利农业发展有限责任公司 一种小麦粉低温加工方法及其采用的系统装置和应用
CN106984373A (zh) * 2017-03-23 2017-07-28 正安县铜兴粮油有限责任公司 散热式碾米机
RU2672331C1 (ru) * 2017-12-18 2018-11-13 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Алтайский государственный технический университет им. И.И. Ползунова" (АлтГТУ), отдел интеллектуальной и промышленной собственности (ОИПС) Способ гидротермической обработки зерна
CN108477485B (zh) * 2018-07-02 2021-06-29 中国农业科学院农产品加工研究所 采用不同力学性质分离胚乳和皮层的青稞制粉工艺
CN109701694A (zh) * 2018-12-17 2019-05-03 何天玉 全谷物粉生产工艺
CN112275355B (zh) * 2020-09-25 2022-05-20 内蒙古北方嘉仓农副产品批发市场有限责任公司 一种小米留胚米的加工方法
IT202200011339A1 (it) * 2022-05-30 2023-11-30 Barilla Flli G & R Procedimento per la produzione di semola integrale

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR778710A (fr) * 1933-12-08 1935-03-22 Procédé, machine et installation pour décortiquer et conditionner le blé et autres céréales ou graines
US2867256A (en) * 1955-08-08 1959-01-06 Earle Theodore Method of stripping epidermal material from grains
ES403775A1 (es) * 1971-07-09 1975-05-01 Sanchez Cordoba Procedimiento para la separacion del pericarpio del trigo previo a su molienda.
JPS6044014B2 (ja) * 1977-04-01 1985-10-01 株式会社 サタケ 精米装置
CN85101502B (zh) * 1985-04-01 1986-09-24 商业部科学研究院 小麦籽实皮层分离方法
CN85104448B (zh) * 1985-06-17 1987-04-22 康诺科有限公司 采煤用水枪保护装置
CA1251428A (en) * 1985-09-30 1989-03-21 Toshihiko Satake Wheat flouring pretreatment system and wheat flouring process and system therefor
CA1321525C (en) * 1987-06-18 1993-08-24 Joseph John Tkac Process for use in milling flour

Also Published As

Publication number Publication date
RU1837965C (ru) 1993-08-30
EP0373274B1 (en) 1993-02-10
AR242732A1 (es) 1993-05-31
DD299518A5 (de) 1992-04-23
CA1313330C (en) 1993-02-02
GR3033719T3 (en) 2000-10-31
MX170177B (es) 1993-08-10
AU1495992A (en) 1992-06-18
AU2702788A (en) 1990-07-19
ES2037849T5 (es) 2000-05-16
EP0373274A1 (en) 1990-06-20
CN1043451A (zh) 1990-07-04
HU205563B (en) 1992-05-28
EP0373274B2 (en) 2000-03-29
CN1039101C (zh) 1998-07-15
BR8903094A (pt) 1990-09-25
DE3878462D1 (de) 1993-03-25
CZ283460B6 (cs) 1998-04-15
ATE85535T1 (de) 1993-02-15
AU619230B2 (en) 1992-01-23
US5082680A (en) 1992-01-21
AU638187B2 (en) 1993-06-17
YU18189A (en) 1990-12-31
ES2037849T3 (es) 1993-07-01
HUT51934A (en) 1990-06-28
JPH02184347A (ja) 1990-07-18
CZ76189A3 (en) 1997-12-17
ZA89164B (en) 1990-09-26
SK280425B6 (sk) 2000-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK76189A3 (en) Process for treating wheat kernels
KR900006494B1 (ko) 소맥 제분방법
US3734752A (en) Processing cereal grains and seeds by a semi-dry milling method
DE69215455T2 (de) Verfahren und Anlage zum Mahlen von Mehl
US5650018A (en) Method and apparatus for the scoring of and the preparation for milling of cereal
US5033371A (en) Process of and system for flouring wheat
CN105126951B (zh) 一种薏仁米干法加工成套生产线
DE69711756T2 (de) Verfahren zur Vorbehandlung beim Mahlen von Mehl
CA1321525C (en) Process for use in milling flour
US5387430A (en) By-product fractions from debranned wheat
EP0994751B1 (de) Verfahren zum vermahlen von körnerfrüchten sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens
US5240733A (en) Dietary fibre composition
US20040258814A1 (en) Process of forming corn flaking grits of improved quality with minimization of production of corn doubles
JPH02241555A (ja) 製粉方法及びその装置
US5145117A (en) Process of and system for flouring wheat
JP3180929B2 (ja) 小麦粉の生産方法
CZ200040A3 (cs) Způsob mletí zrnin a zařízení k provádění tohoto způsobu
EP2227333A2 (de) Vorrichtungen und verfahren zum tiefenreinigen und/oder schälen von getreide