SK4632002A3 - Thermoformable polyamides - Google Patents

Thermoformable polyamides Download PDF

Info

Publication number
SK4632002A3
SK4632002A3 SK463-2002A SK4632002A SK4632002A3 SK 4632002 A3 SK4632002 A3 SK 4632002A3 SK 4632002 A SK4632002 A SK 4632002A SK 4632002 A3 SK4632002 A3 SK 4632002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
parts
thermoforming
additives
molding compositions
polyamides
Prior art date
Application number
SK463-2002A
Other languages
English (en)
Inventor
Dirk Pophusen
Detlev Joachimi
Jurgen Rohner
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of SK4632002A3 publication Critical patent/SK4632002A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G69/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic amide link in the main chain of the macromolecule
    • C08G69/48Polymers modified by chemical after-treatment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J5/00Manufacture of articles or shaped materials containing macromolecular substances
    • C08J5/04Reinforcing macromolecular compounds with loose or coherent fibrous material
    • C08J5/06Reinforcing macromolecular compounds with loose or coherent fibrous material using pretreated fibrous materials
    • C08J5/08Reinforcing macromolecular compounds with loose or coherent fibrous material using pretreated fibrous materials glass fibres
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K7/00Use of ingredients characterised by shape
    • C08K7/02Fibres or whiskers
    • C08K7/04Fibres or whiskers inorganic
    • C08K7/14Glass
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L77/00Compositions of polyamides obtained by reactions forming a carboxylic amide link in the main chain; Compositions of derivatives of such polymers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Description

TEPELNE TVAROVATEĽNÉ POLYAMIDY
Oblasť techniky
Vynález sa týka polyamidov vystužených sklenými vláknami a ich použitia na tepelné tvárnenie.
Doterajší stav techniky
Tepelné tvárnenie termoplastických polotovarov nadobúdalo v minulých rokoch stále väčší význam. V neposlednom rade možnosť rýchle vyvíjať prototypy ponúka výhody voči náročnejším konkurenčným postupom, ako napríklad vstrekovaciemu lisovaniu. Stále zlepšované termoplasty dovoľujú s modernými strojmi a nástrojmi zvyšovanie množstevného výkonu pri súčasne zvýšenej presnosti tvarových telies (Kunststoff-Handbuch 3/4 „Polyamide“, Hanser Verlag, Munchen, Wien).
Doteraz vylúčené z aplikácie tepelného tvárnenia (Thermoformen in der Praxis, str. 45 a ďalej, Hanser Verlag, Munchen, Wien) boli, zo skupiny čiastočne kryštalických termoplastov, polyamidy a z nich najmä vystužené polyamidy. Veľmi úzke rozmedzie spracovateľnosti tejto triedy materiálov, ktoré dovoľovalo tvárnenie len blízko pod bodom topenia kryštálikov, a nedostatočná stálosť taveniny týchto polymérnych materiálov, podmienená nízkymi viskozitami taveniny, dovoľovali tvárnenie z nich vyrobených polotovarov (dosiek) len na veľmi ploché tepelne tvárnené telesá s nízkym stupňom pretiahnutia a s malou ostrosťou vytvarovania.
Pre polyamidové fólie (jednovrstvové, viacvrstvové, spoločne vytláčané alebo podlepované) je známe tepelné tvárnenie fólií, tiež označované ako hlboké ťahanie (Verpacken mit Kunststoffen, Hanser Verlag, Munchen, Wien, 1999). Fóliami na použitie pre hlboké ťahanie rozumie odborník fólie s hrúbkou menšou ako 1500 pm (Thermoformen, Hanser Verlag, Munchen, Wien, 1999).
31915/H T
Podstata vynálezu
Vyvstáva teda úloha poskytnúť vystužený polyamid, z ktorého môžu byť vyrobené termoplastické polotovary s hrúbkou materiálu väčšou ako 1,5 mm, z ktorých je možné spôsobom tepelného tvárnenia vyrobiť tvarové telesá s vysokým stupňom vytvámenia a s dobrou ostrosťou vytvarovania.
S prekvapením bolo zistené, že polymérne materiály z triedy vystužených polyamidov so štruktúrnou viskozitou, ako sú napr. opísané v EPr
A 0 685 528, s viskozitným chovaním podľa vynálezu, je možné veľmi dobre použiť na tepelné tvárnenie. Je možné dosiahnuť stupne vytvárnenia, ktoré s doteraz známymi materiálmi zďaleka neboli dosiahnuté. Tieto materiály vykazujú veľký rozsah teplôt tvárnenia.
Tieto tvarovacie hmoty sa vyznačujú zreteľným štruktúrne viskozitným chovaním v porovnaní so štandardnými polyamidmi. To znamená, že tieto tvarovacie hmoty vykazujú oproti štandardným polyamidom zreteľne vyššiu viskozitu pri nižších strižných rýchlostiach a porovnateľne vysokú viskozitu pri vysokých strižných rýchlostiach. Táto štruktúrna viskozita je dosiahnutá prostredníctvom zvýšeného stupňa rozvetvenia týchto polyamidov. Toto je možné dosiahnuť jednak pri primárnej kondenzácii v takzvanej VK-trubici, jednak následnou kombináciou.
Vystuženie polyamidov sa uskutočňuje známym spôsobom prostredníctvom zapracovania napr. sklených vlákien alebo minerálnych plnidiel do taveniny polyamidu napr. v extrudéri.
Predmetom vynálezu sú teda vystužené polyamidové tvarovacie hmoty, ktorých viskozita pri strižnej rýchlosti 10 s'1 je väčšia ako 1000 Pas a pri strižnej rýchlosti 1000 s'1 je menšia ako 300 Pas, pri spracovacej teplote 40 až 80 °C nad teplotou bodu tavenia príslušnej tvarovacej hmoty.
Ďalším predmetom vynálezu je použitie týchto tvarovacích hmôt podľa vynálezu na tepelné tvárnenie.
31915/H T
Výhodné je použitie tvarovacích hmôt obsahujúcich
A) 98 až 41 hmotn. dielov termoplastického čiastočne kryštalického polyamidu a
B) 2 až 50 hmotn. dielov výstužných materiálov
C) 0,1 až 4 hmotn. diely rozvetvujúcich a/alebo molekulovú hmotnosť zvyšujúcich prísad, napr. diepoxidu t
D) 0 až 5 hmotn. dielov ďalších prísad, napr. spracovacích prísad pre tepelné tvárnenie, farbív, sadzí,
pričom súčet hmotn. dielov A, B, C a D je 100, pre tepelné tvárnenie. Zvlášť výhodné je použitie tvarovacích hmôt obsahujúcich
A) 67 až 85 hmotn. dielov termoplastického čiastočne kryštalického polyamidu a
B) 15 až 30 hmotn. dielov výstužných materiálov
C) 0,2 až 1 hmotn. diel rozvetvujúcich a/alebo molekulovú hmotnosť zvyšujúcich prísad, napr. diepoxidu
D) 0,1 až 2 hmotn. diely ďalších prísad, napr. spracovacích prísad pre tepelné tvárnenie, farbív, sadzí,
pričom súčet hmotn. dielov A, B, C a D je 100, pre tepelné tvárnenie.
Ďalším predmetom prihlášky sú tepelne tvárnené tvarové telesá, vyrobiteľné z opísaných použitých tvarovacích hmôt.
Ako termoplastický polyamid A) sú vhodné čiastočne kryštalické polyamidy (PA), výhodne PA6, PA66, PA46, PA610, PA6/6T alebo čiastočne kryštalické kopolyméry alebo zmesi na báze týchto zložiek.
31915/H T
Materiály z triedy polyamidov sú opísané v Kunstoffhandbuch 3/4 “Polyamide“, Hanser Verlag, Munchen, Wien. To sa týka najmä výroby základných živíc (kap. 2.1.) ako i ich modifikácií (kap. 2.3) a výstužných materiálov (kap. 2.4).
Pre výrobu polyamidov sú známe mnohé spôsoby, pričom podľa požadovaného finálneho produktu sa používajú rozdielne monomérne základné jednotky, rôzne regulátory reťazce pre nastavenie žiadanej molekulovej hmotnosti alebo tiež monoméry s reaktívnymi skupinami -pre neskoršie zamýšľané následné spracovanie.
Technicky relevantné spôsoby výroby polyamidov prebiehajú bez výnimky prostredníctvom polykondenzácie v tavenine. V tomto rámci sa polykondenzáciou rozumie tiež hydrolytická polymerizácia laktámov.
Výhodné polyamidy pre tvarovacie hmoty podľa vynálezu sú čiastočne kryštalické polyamidy, ktoré môžu byť vyrobené vychádzajúc z diamínov a dikarboxylových kyselín a/alebo laktámov aspoň s 5 členmi reťazca alebo zodpovedajúcich aminokyselín.
Ako východiskové látky prichádzajú do úvahy výhodne alifatické dikarboxylové kyseliny ako kyselina adipová, kyselina 2,2,4- a 2,4,4trimetyladipová, kyselina azelaínová, kyselina sebaková, alifatické diamíny ako hexametyléndiamín, 2,2,4- a 2,4,4-trimetylhexametyléndiamín, izomérne diamino-dicyklohexylmetány, diaminodicyklohexylpropány, bisaminometylcyklohexán, aminokarboxylové kyseliny ako napríklad kyselina aminokaprónová, prípadne zodpovedajúce laktámy. Zahrnuté sú v tom tiež kopolyamidy z viacerých uvedených monomérov.
Zvlášť výhodne sa použijú kaprolaktámy, najmä ε-kaprolaktám.
Zvlášť výhodný je polyamid 6 a/alebo polyamid 6,6. Najvýhodnejší je polyamid 6.
31915/H T
Polyamidy vyrobené podľa vynálezu môžu byť použité tiež v zmesi s inými polyamidmi a/alebo ďalšími polymérmi.
Ako výstužné materiály B) sa použijú na trhu obvyklé sklené vlákna, uhlíkové vlákna, minerálne vlákna, plnidlá s alebo bez povrchovej úpravy atď. pre polyamidy, jednotlivo alebo v zmesi. Výhodné plnidlá a výstužné látky vo forme vlákien alebo častíc sú sklené vlákna, sklenené guličky, sklené tkaniny, sklené sieťoviny, aramidové vlákna, uhlíkové vlákna, vlákna z titaničitanu draselného, prírodné vlákna, amorfná kyselina kremičitá, uhličitan horečnatý, síran barnatý, živec, sľuda, silikáty, kremeň, kaolín, mastenec, oxid titaničitý, wolastonit ai., ktoré môžu byť tiež povrchovo upravené. Zvlášť výhodné výstužné materiály sú na trhu obvyklé sklené vlákna. Sklené vlákna, ktoré väčšinou majú priemer vlákna medzi 8 až 18 pm, môžu byť pridané ako nekonečné vlákna alebo ako rezané alebo mleté sklené vlákna, pričom vlákna môžu byť vybavené vhodným lubrikačným systémom a spojivom alebo spojivovým systémom, napr. na báze silánov.
Ako rozvetvujúce prísady C) pre tvarovacie hmoty podľa vynálezu môžu byť použité napr. na trhu obvyklé diepoxidy, na báze diglycidyléteru (bisfenol A a epichlórhydrín), na báze aminoepoxidových živíc (anilín a epichlórhydrín), na báze diglycidylesteru (cykloalifatické dikarboxylové kyseliny a epichlórhydrín), jednotlivo alebo v zmesi, ako i výhodne diepoxidy na báze 2,2-bis(phydroxyfenyl)-propándiglycidyléteru, bis-(N-metyl-N-2,3-epoxypropylaminofenyl)-metánu.
Ako zložka D) môžu byť použité obvyklé prísady, ako prostriedky proti tepelnému rozkladu, prostriedky proti tepelnému zosieťovaniu, prostriedky proti poškodeniu ultrafialovým svetlom, zmäkčovadlá, mazadlá a separátory, nukleačné prostriedky, stabilizátory ako i farbivá a pigmenty.
Ako príklady oneskorovačov oxidácie a tepelných stabilizátorov uveďme stéricky bránené fenoly a/alebo fosfity, hydrochinóny, aromatické sekundárne amíny ako difenylamíny, substituované zlúčeniny z týchto skupín a ich zmesi v koncentráciách až 1 % hmotn., vzťahujúc na hmotnosť termoplastickej
31915/H T tvarovacej hmoty.
Ako UV-stabilizátory, ktoré sa používajú spravidla v množstvách až asi 2 % hmotn., vzťahujúc na tvarovaciu hmotu, uveďme rôzne substituované rezorcíny, salicyláty, benzotriazoly a benzofenóny.
Môžu byť pridané anorganické pigmenty, ako napríklad oxid titaničitý, ultramarínová modra, oxid železitý a sadze, ďalej organické pigmenty ako napríklad ftalokyanín, chinakridón, perylén a farbivá, ako antrachinón a iné farbivá.
Ako nukleačné činidlá môžu byť použité napr. nátriumfenylfosfinát, oxid hlinitý, oxid kremičitý a výhodne mastenec.
Mazadlá a separátory, ktoré sa používajú spravidla v množstvách až 1 % hmotn., sú výhodne esterové vosky, pentaerytritstearát (PETS), mastné kyseliny s dlhým reťazcom (napr. kyselina stearová alebo behénová), ich soli (napr. stearát Ca alebo Zn) ako i deriváty amidov (napr. etylén-bis-stearylamid) ako i nízkomolekuiárne polyetylénové alebo polypropylénové vosky.
Tepelným tvárnením (termoformovaním) sa v tejto prihláške rozumie spôsob výroby, pri ktorom sa termoplastická fólia alebo doska zahrieva až na teplotu bodu mäknutia, tvárni sa pri malom tlaku v nástroji, chladí sa a následne spracováva. Všetky termoplasty, ktoré sú vyrobiteľné ako fólie alebo dosky, sú v zásade tiež tepelne tvarovateľné s tým obmedzením, že teplota neprekročí tepelnú stabilitu materiálu. Vlastná pevnosť by mala byť dostatočná aby bolo zamedzené príliš silnému prievisu až trhaniu fólie alebo dosky. Oblasť hrúbok volne tepelne tvarovateľných polotovarov je od 0,1 mm hrubých fólií až k 10 mm hrubým doskám (Kunststoff-Handbuch 3/4 “Polyamide, Hanser Verlag, Múnchen, Wien, str. 459, 460).
Pri tepelnom tvárnení prichádza zahriaty polotovar do styku s tvarovacím nástrojom len na jednej strane. Na dosadacej strane polotovaru sa presne zobrazí obrys povrchu tvarovacieho nástroja. Obrys a tiež rozmery druhej strany tvarovaného telesa sú dané výslednou hrúbkou steny tepelne
31915/H T tvarovaného telesa. V zásade sa rozlišuje medzi pozitívnym a negatívnym tvárnením, vždy podľa toho, či do styku s tvarovacím nástrojom prichádza vnútorná alebo vonkajšia strana tvarovaného telesa. Tomu zodpovedá tiež presnosť vytvarovania na vnútornom obryse tvarového telesa (pozitívne tvárnenie) alebo na vonkajšom obryse (negatívne tvárnenie).
Podstatnými výhodami tepelného tvarovania sú nákladovo priaznivé tepelno tvarovacie nástroje, cenovo výhodnejšie tepelno tvarovacie stroje, možnosť spracovávať tiež viacvrstvové materiály, penové hmoty’a predlisované polotovary („Thermoformen in der Praxis“, Schwarzmann P., Hanser Verlag, Múnchen, Wien, 1997).
31915/H T
Príklady uskutočnenia vynálezu
Pre hodnotenie kvality tepelne tvarovaných predmetov boli brané do úvahy nasledujúce znaky:
• Stupeň vytvárnenia a stupeň pretiahnutia
Stupeň vytvárnenia je pomer medzi maximálnou hĺbkou ťahania H a šírkou B alebo priemerom D plochy formy (svetlá šírka plochy upínacieho rámu).
Stupeň pretiahnutia je pomer medzi plochou tvarovaného telesa pred odrezaním (bez upínacieho okraja) k ploche formy.
• Tepelná tvarovateľnosť
Hodnotí sa chovanie pri tvárnení. Doskový polotovar musí mať dostatočnú pevnosť pri nepatrnom prevesení v upínacom ráme počas fázy ohrevu, a musí sa nechať ľahko tvarovať pomocou nástroja, bez toho aby pritom tvoril previsy taveniny a záhyby. Hodnotenie sa uskutočňuje školskými známkami (1 = veľmi dobre, 6 = nedostatočné).
• Rozdelenie hrúbky steny
Meria sa hrúbka steny jednotlivých stupňov tepelne tvarovaného telesa vyrobeného pomocou stupňového nástroja a určuje sa rovnomernosť. Pritom sa určuje aritmetická stredná hodnota jednotlivých hodnôt stupňov, ako i maximálna odchýlka od strednej hodnoty, vztiahnutá na strednú hodnotu. Hodnotenie sa uskutočňuje školskými známkami (1 = veľmi dobre, 6 = nedostatočne).
31915/H T • Ostrosť vytvarovania
Ostrosťou vytvarovania sa rozumie presnosť reprodukcie obrysov tepelno tvarovacieho nástroja do tvarovaného telesa. Ako kritéria sa pozorujú hlavne malé polomery a povrchové štruktúry na dosadacej strane k nástroju.
Bolo hodnotené vytvarovanie v oblasti hrán. Hodnotenie bolo uskutočnené školskými známkami (1 = veľmi dobré vytvarovanie, 6 = nedostatočné vytvarovanie).
Boli vyrobená tepelne tvárnené telesá z materiálu použitého podľa vynálezu a porovnávacieho materiálu.
Boli použité nasledujúce materiály:
PA6:
Diepoxid:
Sklené vlákna
Prísady:
Sadza
Duretán® B31 firmy Bayer AG (relatívna viskozita v roztoku: 3, merané v 1 % roztoku metakrezolu pri 25 °C)
Rútapox 0162 firmy Bakelite AG (diepoxid na báze bisfenolu A a epichlórhydrínu)
CS 7923 firmy Bayer AG, Leverkusen, Nemecko Nukleačné činidlo (Mikrotalk)
Tepelný stabilizátor (CuJ/halogenid alkalického kovu)
Príklad B1
Na dvojzávitovom extrudéri (ZSK) firmy Werner & Pfleiderer (100 min'1; 10 kg/h) boli pri 265 °C zmiešané ďalej uvedené zložky, vytláčané do vodného kúpeľa a granulované. Diepoxid bol dávkovaný kvapalinovým dávkovacím čerpadlom do vstupnej oblasti extrudéra.
31915/H T
Označenie % hmotn.
PA6 84%
Sklené vlákna 15%
Diepoxid 0,5 %
Prísady 0,5 %
Porovnávací príklad VB1
Na dvojzávitovom extrudéri firmy Werner & Pfleiderer (100 min'1; 10 kg/h) boli pri 265 °C zmiešané ďalej uvedené zložky, vytláčané do vodného kúpeľa a granulované.
Označenie_% hmotn.
PA6 84,5 %
Sklené vlákna 15 %
Prísady 0,5 %
Príklad B2
Na dvojzávitovom extrudéri firmy Werner & Pfleiderer (100 min'1; 10 kg/h) boli pri 265 °C zmiešané ďalej uvedené zložky, vytláčané do vodného kúpeľa a granulované. Diepoxid bol dávkovaný kvapalinovým dávkovacím čerpadlom do vstupnej oblasti extrudéra.
Označenie % hmotn.
PA6 68,8 %
Sklené vlákna 30 %
Diepoxid 0,5 %
Sadze 0,2 %
Prísady 0,5 %
31915/H T
Porovnávací príklad VB2
Na dvojzávitovom extrudéri firmy Werner & Pfleiderer (100 min'1; 10 kg/h) boli pri 265 °C zmiešané ďalej uvedené zložky, vytláčané do vodného kúpeľa a granulované.
Označenie % hmotn.
PA6 69,3 %
Sklené vlákna 30 %
Sadze 0,2 %
Prísady 0,5 %
Získaný granulát bol 4 hodiny sušený pri 70 °C vo vákuovej sušiarni.
Viskozity taveniny takto vyrobených polymérov boli následne stanovené pomocou kapilárneho reometra (DIN 54811-B) pre rôzne strižné rýchlosti a teploty. Namerané hodnoty pritom boli prepočítané na skutočné strižné rýchlosti a skutočné viskozity. Nasledujúca tabuľka poskytuje porovnanie pre tri strižné rýchlosti pri teplote topenia 0m = 280 °C (teplota bodu topenia PA asi 220 °C).
Tabuľka 1:
Viskozita 9m=280 °C v Pas B1 VB1 B2 VB2
Viskozita pri strižnej rýchlosti 10 s‘1 2100 340 2000 600
Viskozita pri strižnej rýchlosti 1000 s'1 250 130 220 290
31915/H T
Výroba požadovaných doskových polotovarov bola uskutočňovaná z granulátu vyrobeného podľa príkladu na vytláčacom zariadení. Polymérny granulát pritom bol vytláčaný pomocou extrudéra cez širokú štrbinovú dýzu, odťahovaný pomocou hladiaceho valca a kalibrovaný. Boli tak vyrobené dosky s hrúbkou 3 mm a 800 mm, ktoré boli narezané na dĺžku 1100 mm.
Doskové polotovary boli tepelne tvarované na tepelne tvarovacom zariadení firmy lllig (typ lllig UA 100 Thermoform-Anlage). Ako tepelne tvarovací nástroj (TW) bol použitý pravouhlý stupňový nástroj, ktorý umožňuje jednoducho určiť rôzne chovanie materiálu. Použitý viacstupňový nástroj umožňuje nastavenie rôznych hĺbok ťahania menením počtu stupňov (3 stupne/ 5 stupňov/ 7 stupňov). Jednotlivá výška stupňa bola vždy 30 mm.
Boli porovnané tepelné tvarovateľnosti, hrúbky steny a ostrosť tvarovania pre nastavené stupne pretiahnutia uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Tabuľka 2
Označné nástroje Počet stupňov Hĺbka ťahania Stupeň vytvárnenia Stupeň pretiahnutia
TW7 7 210 mm 82 % 241 %
TW5 5 150 mm 59% 192%
TW3 3 90 mm 35 % 153 %
Výsledky s tepelne tvarovanými telesami vyrobenými z dosiek vytláčaných podľa príkladov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:
31915/H T
Tabuľka 3:
B1 VB1 B2 VB2
Tepelná tvarovateľnosť s TW3 1 3 1 3
Rozdelenie hrúbky steny s TW3 1 4 1 o O
Ostrosť vytvarovania s TW3 2 4 1 2
Poznámka trhliny trhliny
Tepelná tvarovateľnosť s TW5 1 5 1 5
Rozdelenie hrúbky steny s TW5 2 4 1 5
Ostrosť vytvarovania s TW5 4 1 4
Poznámka veľké diery veľké diery
Tepelná tvarovateľnosť s TW7 2 6 1 6
Rozdelenie hrúbky steny s TW7 2 6 1 5
Ostrosť vytvarovania s TW7 2 5 1 6
Poznámka tepelné tvárnenie nie je možné tepelné tvárnenie nie je možné
Kvalita tu bola hodnotená školskými známkami (1 = veľmi dobre, 6 = nedostatočne), pozri opis.
Z tabuľky 3 je zrejmé, že príklady podľa vynálezu majú značne zlepšenú tepelnú tvarovateľnosť rozdelenie hrúbky steny a ostrosť vytvarovania.
Tepelné tvárnenie bolo uskutočňované pri nastavených povrchových teplotách T=235 °C až 254 °C pre B1 a B2, a T=225 °C až 230 °C pre VB1 a >/B2.
31915/H T

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Vystužené polyamidové tvarovacie hmoty, ktorých viskozita pri strižnej rýchlosti 10 s'1 je väčšia ako 1000 Pas a pri strižnej rýchlosti 1000 s'1 je menšia ako 300 Pas, pri spracovacej teplote 40 až 80 °C nad teplotou bodu tavenia príslušnej tvarovacej hmoty.
2 až 50 hmotn. dielov
0,1 až 4 hmotn. diely
D) 0 až 5 hmotn. dielov
2. Vystužené polyamidové tvarovacie hmoty, ktorých viskozita pri strižnej rýchlosti 10 s'1 je väčšia ako 1500 Pas a pri strižnej rýchlosti 1000 s'1 je menšia ako 280 Pas, pri spracovacej teplote 40 až 80 °C nad teplotou bodu tavenia príslušnej tvarovacej hmoty.
3. Použitie tvarovacích hmôt podľa nároku 1 a/alebo 2 pre tepelné tvárnenie.
A)
9)
C)
4. Použitie vystužených tvarovacích hmôt obsahujúcich
98 až 41 hmotn. dielov termoplastického čiastočne kryštalického polyamidu a výstužných materiálov rozvetvujúcich a/alebo molekulovú hmotnosť zvyšujúcich prísad, napr. diepoxidu ďalších prísad, napr. spracovacích prísad pre tepelné tvárnenie, farbív, sadzí, pričom súčet hmotn. dielov A, B, C a D je 100, na tepelné tvárnenie.
31915/H T
5. Použitie vystužených tvarovacích hmôt obsahujúcich
A) 67 až 85 hmotn. dielov termoplastického čiastočne kryštalického polyamidu a B) 15 až 30 hmotn. dielov výstužných materiálov C) 0,2 až 1 hmotn. diel rozvetvujúcich a/alebo molekulovú hmotnosť zvyšujúcich prísad, napr. diepoxidu D) 0,1 až 2 hmotn. diely ďalších prísad, napr. spracovacích prísad pre tepelné tvárnenie, farbív, sadzí,
pričom súčet hmotn. dielov A, B, C a D je 100,
na tepelné tvárnenie. 6. Tvarové teleso vyrobiteľné podľa jedného alebo viac predchádzajúcich nárokov.
31915/H T
SK463-2002A 1999-10-08 2000-09-26 Thermoformable polyamides SK4632002A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19948850A DE19948850A1 (de) 1999-10-08 1999-10-08 Thermoformbare Polyamide
PCT/EP2000/009372 WO2001027202A1 (de) 1999-10-08 2000-09-26 Thermoformbare polyamide

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK4632002A3 true SK4632002A3 (en) 2002-09-10

Family

ID=7925178

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK463-2002A SK4632002A3 (en) 1999-10-08 2000-09-26 Thermoformable polyamides

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6833429B1 (sk)
EP (1) EP1222232A1 (sk)
JP (1) JP2003511537A (sk)
KR (1) KR20020039363A (sk)
AU (1) AU7782700A (sk)
BR (1) BR0014612A (sk)
CA (1) CA2388482A1 (sk)
CZ (1) CZ20021183A3 (sk)
DE (1) DE19948850A1 (sk)
HU (1) HUP0202883A2 (sk)
IL (1) IL148646A0 (sk)
MX (1) MXPA02003494A (sk)
PL (1) PL353936A1 (sk)
SK (1) SK4632002A3 (sk)
TR (1) TR200200926T2 (sk)
WO (1) WO2001027202A1 (sk)
ZA (1) ZA200201858B (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1681313A1 (en) 2005-01-17 2006-07-19 DSM IP Assets B.V. Heat stabilized moulding composition
US20080287566A1 (en) * 2005-09-28 2008-11-20 Essential Dental Systems, Inc. Epoxy based oil free root canal sealer
DE102008057240A1 (de) * 2008-11-10 2010-05-12 Brose Fahrzeugteile Gmbh & Co. Kommanditgesellschaft, Hallstadt Zusammensetzung zur Herstellung einer Verstellvorrichtung eines Kraftfahrzeugs
WO2013089078A1 (ja) * 2011-12-15 2013-06-20 株式会社トクヤマデンタル 樹脂複合材料、歯科用材料および樹脂複合材料の製造方法
ES2714001T3 (es) * 2014-02-21 2019-05-24 Lanxess Deutschland Gmbh Composiciones termoplásticas
CN104893284A (zh) * 2015-03-26 2015-09-09 苏州市德莱尔建材科技有限公司 一种纺织梭用pa6料及其制备方法
US20230075579A1 (en) * 2021-09-09 2023-03-09 Baker Hughes Oilfield Operations Llc Pseudoplastic flow control device, method and system

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1495714A1 (de) * 1963-04-03 1969-07-03 Bayer Ag Verfahren zum Herstellen von Schmelzen hochmolekularer Polyamide mit besonders hoher Standfestigkeit
DE2966403D1 (en) * 1978-12-28 1983-12-15 Toray Industries A method for producing thermoplastic resin molded articles
FR2569413B1 (fr) * 1984-08-27 1986-11-28 Atochem Compositions reactives a base d'oligomeres de polyamides et de resines epoxydes
US4820779A (en) * 1986-07-01 1989-04-11 National Starch And Chemical Corporation Adduct of a carbinol-containing polyimide oligomer terminated with epoxide-reactive groups and a polyepoxide
US4996268A (en) * 1986-07-01 1991-02-26 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Carbinol-containing polyimide oligomers terminated with epoxide-reactive groups
GB8714234D0 (en) * 1987-06-17 1987-07-22 Du Pont Canada Extrusion of compositions of polyamides & epoxides
JP2862303B2 (ja) * 1990-01-19 1999-03-03 ユニチカ株式会社 ポリマーブレンドの成形方法
CA2097614C (en) * 1991-01-10 2004-08-24 Nicholas Farkas Polyamide compositions
JPH0781016B2 (ja) * 1991-03-18 1995-08-30 東レ株式会社 ポリアミド吹込成形品
GB9225811D0 (en) * 1992-12-10 1993-02-03 Du Pont Canada Extrusion or blow-moulding polyamide compositions
DE4419592A1 (de) * 1994-06-03 1995-12-07 Bayer Ag Polyamidcompounds mit erhöhter Schmelzeviskosität, Verfahren zur Herstellung und ihre Verwendung
DE69930076T2 (de) * 1998-10-26 2006-11-02 Toray Industries, Inc. Verschweissbare Polyamidzusammensetzungen, deren Herstellung und Formteile daraus
DE19859929A1 (de) * 1998-12-23 2000-06-29 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von verzweigten Polyamiden
DE10203971A1 (de) * 2002-01-31 2003-08-14 Bayer Ag Schlagzäh-modifizierte Polyamidformmassen mit erhöhter Schmelzeviskosität und verbesserter Oberflächenqualität

Also Published As

Publication number Publication date
JP2003511537A (ja) 2003-03-25
HUP0202883A2 (en) 2002-12-28
WO2001027202A1 (de) 2001-04-19
CZ20021183A3 (cs) 2002-07-17
MXPA02003494A (es) 2002-09-02
PL353936A1 (en) 2003-12-15
BR0014612A (pt) 2002-06-11
IL148646A0 (en) 2002-09-12
TR200200926T2 (tr) 2002-09-23
ZA200201858B (en) 2003-05-28
DE19948850A1 (de) 2001-04-12
CA2388482A1 (en) 2001-04-19
EP1222232A1 (de) 2002-07-17
US6833429B1 (en) 2004-12-21
KR20020039363A (ko) 2002-05-25
AU7782700A (en) 2001-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9611356B2 (en) Copolymer polyamide
TW593540B (en) Filled polyamide moulding materials having improved processing behavior
US11692063B2 (en) Filament compositions for fused filament fabrication and methods of use thereof
US9228057B2 (en) Polyamide, polyamide composition, and molded article
US20110275760A1 (en) Modified polyamides having enhanced melt flow indices
JP4452626B2 (ja) ポリアミド成形材料、それから製造可能な成形品およびその用途
JP2014012773A (ja) ポリアミド組成物及び成形品
EP2719726B1 (de) Formmassen
CN110964316B (zh) 聚酰胺组合物、成型品和半芳香族聚酰胺
SK4632002A3 (en) Thermoformable polyamides
JP5400457B2 (ja) ポリアミド樹脂組成物及び成型体
US20120177858A1 (en) Polyamide compositions for flow molding
US4970274A (en) Nylon compositions with superior film properties and impact strength
JP4605811B2 (ja) 高分子ポリアミドの製造方法
JP6447041B2 (ja) ポリアミド樹脂成形品の製造方法
WO2022208319A1 (en) Polyamide composition for forming sheets
US5026763A (en) Polyamide molding materials
US20020042497A1 (en) Process for producing polyamide
JP2017203151A (ja) ポリアミド樹脂組成物及び耐薬品性を向上させる方法
CN113939389A (zh) 成型品的制造方法
CN104582926B (zh) 热塑性树脂成型品的制造方法以及热塑性树脂成型品
JP6273883B2 (ja) ポリアミド樹脂
JP2015178562A (ja) ポリアミド樹脂組成物
KR20060078280A (ko) 2축 연신 폴리아미드 필름용 수지조성물, 2축 연신폴리아미드 필름의 제조 방법 및 상기 방법에 의해 제조된2축 연신 폴리아미드 필름
JPH11514679A (ja) 分枝剤としてのポリ(メト)アクリル酸の使用