CZ20021183A3 - Tepelně tvářitelné polyamidy - Google Patents

Tepelně tvářitelné polyamidy Download PDF

Info

Publication number
CZ20021183A3
CZ20021183A3 CZ20021183A CZ20021183A CZ20021183A3 CZ 20021183 A3 CZ20021183 A3 CZ 20021183A3 CZ 20021183 A CZ20021183 A CZ 20021183A CZ 20021183 A CZ20021183 A CZ 20021183A CZ 20021183 A3 CZ20021183 A3 CZ 20021183A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
parts
thermoforming
pas
polyamide
polyamides
Prior art date
Application number
CZ20021183A
Other languages
English (en)
Inventor
Dirk Pophusen
Detlev Joachimi
Jürgen Röhner
Original Assignee
Bayer Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Aktiengesellschaft filed Critical Bayer Aktiengesellschaft
Publication of CZ20021183A3 publication Critical patent/CZ20021183A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G69/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic amide link in the main chain of the macromolecule
    • C08G69/48Polymers modified by chemical after-treatment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J5/00Manufacture of articles or shaped materials containing macromolecular substances
    • C08J5/04Reinforcing macromolecular compounds with loose or coherent fibrous material
    • C08J5/06Reinforcing macromolecular compounds with loose or coherent fibrous material using pretreated fibrous materials
    • C08J5/08Reinforcing macromolecular compounds with loose or coherent fibrous material using pretreated fibrous materials glass fibres
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K7/00Use of ingredients characterised by shape
    • C08K7/02Fibres or whiskers
    • C08K7/04Fibres or whiskers inorganic
    • C08K7/14Glass
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L77/00Compositions of polyamides obtained by reactions forming a carboxylic amide link in the main chain; Compositions of derivatives of such polymers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká polyamidů vyztužených skelnými vlákny a jejich použití k tepelnému tváření. - Dosavadní stav techniky
Tepelné tváření termoplastických polotovarů nabývalo v minulých letech stále většího významu. V neposlední řadě možnost rychle vyvíjet prototypy nabízí výhody proti náročnějším- . konkurenčním postupům, jako například vstřikovacímu lisování. Stále zlepšované termoplasty dovolují s moderními stroji a nástroji zvyšování množstevního výkonu při současně zvýšené přesnosti tvarových těles (Kunststoff-Handbuch 3/4 „Polyamide, Hanser Verlag, Munchen, Wien).
Dosud vyloučeny z aplikace tepelného' tváření (Thermoformen in der Praxis, str. 45 a dále, Hanser Verlag, Munchen, Wien) byly, ze skupiny částečně krystalických termoplastů, polyamidy a z nich zejména vyztužené polyamidy. Velmi úzké rozmezí zpracovatelnosti této třídy materiálů, které dovolovalo tváření jen blízko pod bodem tání krystalitů, a nedostatečná stálost taveniny těchto polymerních materiálů, podmíněná nízkými viskozitami taveniny, dovolovaly tváření z nich vyrobených polotovarů (desek) jen na velmi plochá tepelně tvářená tělesa s nízkým stupněm protažení a s malou ostrostí vytvarování.
Pro polyamidové fólie (jednovrstvé, vícevrstvé, společně vytlačované nebo podlepované) je známo tepelné tváření fólií, také označované jako hluboké tažení (Verpacken mít Kunststoffen, Hanser Verlag, Můnčnen, Wien, • ·
- 2 • · • fc fcfcfc
1999) . Fóliemi pro použití k hlubokému tažení rozumí odborník fólie o tloušťce menší než 1500 nm (Thermoformen, Hanser Verlag, Múnchen, Wien, 1999).
Podstata vynálezu
Vyvstává tedy úkol poskytnout vyztužený polyamid, z něhož mohou být vyrobeny termoplastické polotovary s tloušťkou materiálu větší než 1,5 mm, ze kterých je možno způsobem tepelného tváření vyrobit tvarová tělesa s vysokým stupněm přetváření a s dobrou ostrostí vytvarování.
S překvapením bylo zjištěno, že polymerní materiály ze třídy vyztužených polyamidů se strukturní viskozitou, jaké jsou např. popsány v EP-A 0 685 528, s viskozitním chováním podle vynálezu, je možno velmi dobře použít k tepelnému tváření. Je možno dosáhnout stupně přetváření, které s dosud známými materiály zdaleka nebyly dosaženy. Tyto materiály vykazují velký rozsah teplot tváření.
Tyto tvarovací hmoty se vyznačují zřetelným strukturně viskozitním chováním ve srovnání se standardními polyamidy. To znamená, že tyto tvarovací hmoty vykazují oproti standarním polyamidům zřetelně vyšší viskozitu při nižších střižných rychlostech a srovnatelně vysokou viskozitu při vysokých střižných rychlostech. Této strukturní viskozity je dosaženo prostřednictvím zvýšeného stupně rozvětvení těchto polyamidů. Toho je možno dosáhnout jednak při primární kondenzaci v takzvané VK-trubici, jednak následnou kombinací.
Vyztužení polyamidů se provádí známým způsobem prostřednictvím zapracování např. skelných vláken nebo minerálních plnidel do taveniny polyamidu např. v extruderu.
- J • to · · ·· ··
Předmětem vynálezu jsou tedy vyztužené polyamidové tvarovací hmoty, jejichž viskozita při střižné rychlosti 10 s1 je větší než 1000 Pas a při střižné rychlosti 1000 s1 je menší než 30_0 Pas, pří zpracovací teplotě 40 až 80 °C nad teplotou bodu tavení příslušné tvarovací hmoty.
Výhodné jsou polyamidové tvarovací hmoty, jejichž viskozita při střižné rychlosti 10 s’1 je větší než 1500 Pas a při střižné rychlosti 1000 s”1 je menší než 280 ‘Pas, při zpracovací teplotě 40 až 80 °C nad teplotou bodu tavení příslušné tvarovací hmoty.
Dalším předmětem vynálezu je použití těchto tvarovacích hmot podle vynálezu k tepelnému tváření.
Výhodné je použití tvarovacích hmot obsahujících
A) 98 až 41 hmotn. dílů
B) 2 až 50 hmotn. dílů
C) 0,1 až 4 hmotn. díly
D) 0 až 5 hmotn. dílů přičemž součet hmotn. dílů termoplastického částečně krystalického polyamidu a výztužných materiálů rozvětvujících a/nebo molekulovou hmotnost zvyšujících přísad, např. diepoxidu dalších přísad, např. zpracovacích přísad pro tepelné tváření, barviv, sazí,
A, B, C a D činí 100, k tepelnému tváření.
Zvláště výhodné je použití tvarovacích hmot obsahuj ících
A) 67 až 85 hmotn. dílů termoplastického částečně krystalického polyamidu a
B) 15 až 30 hmotn. dílů výztužných materiálů « · · · · 1 » · ·
I · β · ·
-4·· ·· · · · 1 · ·· ··»·
C) 0,2 1 hmotn. díl rozvětvujících a/nebo molekulovou
hmotnost zvyšujících např. diepoxidu, přísad,
D) 0,1 2 hmotn. díly dalších přísad, např. zpracova-
cích přísad pro tepelné tváření,
barviv, sazí, . -
přičemž součet hmotn. . dílů A,B,C a D činí 100,
k tepelnému tváření.
Dalším předmětem přihlášky jsou tepelně tvářená tvarová tělesa, vyrobitelná z popsaných použitých tvarovacích hmot.
Jako termoplastický polyamid A) jsou vhodné částečně krystalické polyamidy (PA), s výhodou PA6, PA66, PA46, PA610, PA6/6T nebo částečně krystalické kopolymery nebo směsi na bázi těchto složek.
Materiály z třídy polyamidů jsou popsány v KunststoffHandbuch 3/4 „Polyamide, Hanser Verlag, Munchen, Wien. To se týká zejména výroby základních pryskyřic (kap. 2.1) jakož i jejich modifikací (kap. 2.3) a výztužných materiálů (kap: 2.4).
Pro výrobu polyamidů jsou známy četné způsoby, přičemž podle požadovaného finálního produktu se používají rozdílné monomerní základní jednoky, různé regulátory řetězce pro nastavení žádané molekulové hmotnosti nebo také monomery s reaktivními skupinami pro pozdější zamýšlené následné zpracování.
Technicky relevantní způsoby výroby polyamidů probíhají bez' výjimky prostřednictvím polykondenzace v tavenině. V tomto rámci se polykondenzací rozumí také hydrolytická polymerace laktamů.
Výhodné polyamidy pro tvarovací hmoty podle vynálezu jsou částečně krystalické polyamidy, které mohou být
- 5 vyrobeny vycházeje z diaminů a dikarboxylových kyselin a/nebo laktamů s alespoň 5 členy řetězce nebo odpovídajících aminokyselin.
kyselina azelainová,
Jako výchozí látky přicházejí v úvahu s výhodou alifatické dikarboxylové kyseliny jako kyselina adipová, 2,2,4- a 2,4,4-trimethyladipová, kyselina kyselina sebaková, alifatické diaminy jako hexamethylendiamin, diamin, izomerní dicyklohexylpropany,
2,2,4- a 2,4,4-trimethylhexamethylendiamino-dicyklohexylmethany, diaminobis-aminomethylcyklohexan, aminokarboxylové kyseliny jako například kyselina aminokapronová, popř. odpovídající laktamy. Zahrnuty jsou v tom také kopolyamidy -z více uvedených monomerů.
Zvláště výhodně se použijí kaprolaktamy, zejména ε-kaprolaktam.
Zvláště výhodný je polyamid 6 a/nebo polyamid 6,6. Nejvýhodnější je polyamid 6.
Polyamidy vyrobené podle vynálezu mohou být použity také've směsi s jinými polyamidy a/nebo dalšími polymery.
Jako výztužné materiály B) se použijí na trhu obvyklá skelná vlákna, uhlíková vlákna, minerální vlákna, plnidla s nebo bez povrchové úpravy atd. pro polyamidy, jednotlivě nebo ve směsi. Výhodná plnidla a výztužné látky ve formě vláken nebo částic jsou skelná vlákna, skleněné kuličky, skelné tkaniny, skelné síťoviny, aramidová vlákna, uhlíková vlákna, vlákna z titaničitanu draselného, přírodní vlákna, amorfní kyselina křemičitá, uhličitan- hořečnatý, síran barnatý, živec, slída, silikáty, křemen, kaolín, talek, oxid titaničitý, wollastonit aj . , které mohou být také povrchově upraveny. Zvláště výhodné výztužné materiály jsou na trhu obvyklá skelná vlákna. Skelná vlákna, která většinou mají průměr vlákna mezi 8 až 18 μιπ, mohou být přidána jako
-6nekonečná vlákna nebo jako řezaná nebo mletá skelná vlákna, přičemž vlákna mohou být opatřena vhodným lubrikačním systémem a pojivém nebo pojivovým systémem, např. na bázi silanů. _
Jako rozvětvující přísady C) pro tvarovací hmoty podle vynálezu mohou být použity např. na trhu obvyklé diepoxidy, na bázi diglycidyletheru (bisfenol A a epichlorhydrin), na bázi aminoepoxidových pryskyřic (anilin a epichiorhydrin), na bázi diglycidylesteru (cykloalifatické dikarboxylové kyseliny a epichlorhydrin), jednotlivě nebo ve směsi, jakož i s výhodou diepoxidy na bázi 2,2-bis(p-hydroxyfenyl)propandiglycidyletheru, bis-(N-methyl-N-2,3-epoxypropylaminofenyl)-methanu.
Jako složka D) mohou být použity obvyklé přísady, jako prostředky proti tepelnému rozkladu, prostředky proti tepelnému zesíťování, prostředky proti poškození ultrafialovým světlem, nukleační prostřeky, pigmenty.
změkčovadla, mazadla a stabilizátory jakož i separatory, barviva a tepelných
Jako příklady zpožďovačů oxidace a stbilizátorů uveďme stericky ráněné fenoly a/nebo fosfity, hydrochinony, aromatické sekundární aminy jako difenylaminy, substituované sloučeniny z těchto skupiny a jejich směsi v koncentracích až 1 % hmotn., vztaženo na hmotnost termoplastické tvarovací hmoty.
Jako UV-stabilizátory, které se používají zpravidla v množstvích až asi 2 % hmotn., vztaženo na tvarovací hmotu, uveďme různé substituované rezorciny, salicyláty, benzotriazoly a benzofenony.
Mohou být přidány anorganické pigmenty, jako například oxid titaničitý, ultramarínová modř, oxid železitý a saze, dále organické pigmenty jako například ftalokyanin,
-7chinakridon, perylen a barviva, jako antrachinon a jiná barviva.
Jako nukleační natriumfenylfosfinát, s výhodou talek.
činidla mohou být použity např. oxid hlinitý, oxid křemičitý a
Mazadla a separátory, které se požívají zpravidla v množstvích až 1 % hmotn., jsou s výhodou esterové vosky, pentaerythritstearát (PETS), mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (např. kyselina stearová nebo behenová), jejich soli (např. stearát Ca nebo Zn) jakož i deriváty amidů (např. ethylen-bis-stearylamid) jakož i nízkomolekulární polyethylenové nebo polypropylenové vosky.
Tepelným tvářením (termoformováním) se v této přihlášce rozumí způsob výroby, při kterém se termoplastická fólie nebo deska zahřívá až na teplotu bodu měknutí, tváří se při malém tlaku v nástroji, chladí se a následně zpracovává. Všechny termoplasty, které jsou vyrobitelné jako fólie nebo desky, jsou v zásadě také tepelně tvářitelné s tím omezením, že teplota nepřekročí tepelnou stabilitu materiálu. Vlastní pevnost by měla být dostatečná aby bylo zamezeno příliš silnému prověšení až k trhání fólie nebo desky. Oblast tlouštěk volně tepelně tvářitelných polotovarů je od 0,1 mm silných fólií až k 10 mm silným deskám (Kunststoff-Handbuch 3/4 „Polyamide, Hanser Verlag Munchen, Wien, str. 459,460).
Při tepelném tváření přichází zahřátý polotovar do styku s tvářecím nástrojem jen na jedné straně. Na dosedací straně polotovaru se přesně zobrazí obrys povrchu tvářecího nástroje. Obrys a také rozměry druhé strany tvářeného tělesa jsou dány výslednou tloušťkou stěny tepelně tvářeného tělesa-. V zásadě se rozlišuje mezi pozitivním a negativním tvářením, vždy podle toho, zda do styku s tvářecím nástrojem přichází vnitřní nebo vnější strana tvářeného tělesa. Tomu • · » ·
-8* · « « • · · · « ···· · ·«·· « · 4 · · ♦ odpovídá také přesnost vytvarování na vnitřním obrysu tvarového tělesa (pozitivní tváření) nebo na vnějším obrysu (negativní tváření).
Podstatnými výhodami tepelného tváření jsou nákladově příznivé tepelně tvářecí nástroje, cenově výhodnější tepelně tvářecí stroje, možnost zpracovávat také materiály, pěnové hmoty a předlisované („Thermoformen in der Praxis, Schwarzmann Verlag, Munchen, Wien, 1997).
vícevrstvé polotovary
P“. ,- Hanser
Příklady provedení vynálezu
Pro hodnocení kvality tepelně tvářených předmětů byly brány v úvahu následující znaky:
Stupeň přetváření a stupeň protažení
Stupeň přetváření je poměr mezi maximální hloubkou tažení H a šířkou B nebo průměrem D plochy formy (světlá šířka plochy upínacího rámu).
'Stupeň protažení je poměr mezi plochou tvarovaného tělesa před oříznutím (bez upínacího okraje) k ploše formy.
Tepelná tvářitelnost
Hodnotí se chování při tvarování. Deskový polotovar musí mít dostatečnou pevnost při nepatrném prověšení v upínacím rámu během fáze ohřevu, a musí se nechat snadno tvarovat pomocí nástroje, aniž by přitom tvořil převisy taveniny a záhyby. Hodnocení se provádí . školními známkami (l=velmi dobré, 6=nedostatečné).
• · • ·
-9*··· to · » · « ♦ to· toto ·· · to· toto ····
Rozdělení tloušťky stěny
Měří se tloušťka stěny jednotlivých stupňů tepelně tvářeného tělesa vyrobeného pomocí stupňového nástroje a určuje se rovnoměrnost. Přitom se určuje aritmetická střední hodnota jednotlivých hodnot stupňů, jakož i maximální odchylka od střední hodnoty, vztažená na střední hodnotu. Hodnocení se provádí školními známkami (l=velmi dobré, 6=nedostatečné). ' ”.·
Ostrost vytvarování
Ostrostí vytvarování se rozumí přesnost reprodukce obrysů tepelně tvářecího nástroje do tvarovaného tělesa.' Jako kritéria se pozorují hlavně malé poloměry a povrchové struktury na dosedací straně k nástroji.
Bylo hodnoceno vytvarování v oblasti hran. Hodnocení bylo provedeno školními známkami (l=velmi dobré vytvarpvání, 6=nedostatečné vytvarování).
Byla vyrobena tepelně tvářená tělesa z materiálu použitého podle vynálezu a srovnávacího materiálu.
Byly použity následující materiály:
PA6: Durethan® B31 firmy Bayer AG (relativní viskozita v roztoku: 3, měřeno v 1% roztoku metakrezolu při 25 °C)
Diepoxid: Rutapox 0162 firmy Bakelita AG (diepoxid na bázi bisfenolu A a epichlorhydrinu)
Skelná vlákna CS 7923 firmy Bayer AG, Leverkusen, Německo
Přísady:
Nukleační činidlo (Mikrotalk) * · • · » # ·· £ · · · ♦ «
Tepelný stabilizátor (CuJ/halogenid alkalického kovu)
Saze
Příklad B1
Na dvoušnekovém extruderu (ZSK) firmy Werner & Pfleiderer (100 min-1; 10 kg/h) byly při 265 °C smíchány dále uvedené složky, vytlačovány do vodní lázně a granulovány. Diepoxid byl dávkován kapalinovým dávkovacím čerpadlem do vstupní oblasti extruderu.
Označení_% hmotn.
PA6 . , . 84 %
Skelná vlákna 15 %
Diepoxid 0,5 %
Přísady 0,5 %
Srovnávací příklad VB1
Na dvoušnekovém extruderu firmy Werner & -Pfleiderer (100 min-1; 10 kg/h) byly při 265 °C smíchány dále uvedené složky, vytlačovány do vodní lázně a granulovány.
% hmotn.
Označení
PA6 84,5
Skelná vlákna 15 %
Přísady 0,5
Příklad B2
Na dvoušnekovém extruderu firmy (ÍOO min-1; 10 kg/h) byly při 265 °C složky, vytlačovány do vodní lázně a byl dávkován kapalinovým dávkovacím
Werner & Pfleiderer smíchány dále uvedené granulovány. Diepoxid čerpadlem do vstupní oblasti extruderu.
- 11 • 9 ·· ·* · · ·· «·· ·· a « · ·
Označení_% hmotn.
PA6 68,8 %
Skelná vlákna 3Ό %
Diepoxid 0, 5' %
Saze 0,2'%
Přísady 0,5%
Srovnávací příklad VB2
Na dvoušnekovém extruderu firmy Werner & Pfleiderer (100 min’1; 10 kg/h) byly při 265 °C smíchány dále uvedené složky, vytlačovány do vodní lázně a granulovány.
Označení_hmotn.
PA6 ' ' 69,3 %
Skelná vlákna 30 %
Saze 0,2 %
Přísady 0,5 %
Získaný granulát byl 4 hodiny sušen při 70 °C ve vakuové sušárně.
Viskozity taveniny takto vyrobených polymerů byly následně stanoveny pomocí kapilárního rheometru (DIN 54811B) pro různé střižné rychlosti a teploty. Naměřené hodnoty přitom byly přepočteny na skutečné střižné rychlosti a skutečné viskozity. Následující tabulka poskytuje srovnání pro tři střižné rychlosti při teplotě tavení 6m=280 °C (teplota bodu tavení PA asi 220 °C).
Tabulka 1:
Viskozita 0m=28O °C v Pas Bl VB.1 B2 VB2
Viskozita při střižné rychlosti 10 s’1 2100 340 2000 600
Viskozdta při -střižné rychlosti 1000 s’1 250 130 220 290
- 12Výroba požadovaných deskových polotovarů byla prováděna z granulátu vyrobeného podle příkladu na vytlačovacím zařízení. Polymerní granulát přitom byl vytlačován pomocí extruderu skrze_ širokou štěrbinovou trysku, odtahován pomocí hladícího válce á kalibrován. Byly tak vyrobeny desky o tloušťce 3 mm a 800 mm, které byly naře_zány na délku 1100 mm.
Deskové polotovary byly tepelně' tvářeny ha tepelně tvářecím zařízení firmy Illig (typ Illig UA 100 ThermoformAnlage). Jako tepelně tvářecí nástroj (TW) byl použit pravoúhlý stupňový nástroj, který umožňuje jednoduše určit různé chování materiálu. Použitý stupňový nástroj umožňuje nastavení různých hloubek tažení měněním počtu stupňů (3 stupně/ 5 stupňů/ 7 stupňů). Jednotlivá výška stupně byla vždy 30 mm.
Byly porovnány tepelné tvářitelnosti, tloušťky stěny a ostrost tvarování pro nastavené stupně protažení uvedené v následující tabulce.
Tabulka 2
Označní Počet Hloubka Stupeň Stupeň
nástroj e stupňů tažení přetváření - protažení
TW 7 7 210 mm 82 % 241 %
TW 5 5 150 mm 59 % 192 %
TW 3 3 90 mm 35 % 153 %
Výsledky s tepelně tvářenými tělesy vyrobenými z desek vytlačovaných podle příkladů jsou uvedeny v následující tabulce:
- 13 • · · · • · · · ·· «·· ·· ····
Tabulka 3:
Bl VB1 B2 VB2
Tepelná tvářitelnost s TW3 1 3 1 3
Rozdělení tloušťky stěny s TW3 1 4 1 3
Ostrost vytvarování s TW3 2 4 1 2
Poznámka trhliny - - trhliny
Tepelná tvářitelnost s TW5 1 5. 1 - 5
Rozdělení tloušťky steny s TW5 2 4 1 5
Ostrost vytvarování s TW5 4 1 4
Poznámka velké díry velké díry
Tepelná tvářitelnost s TW7 2 6 1 6
Rozdělení tloušťky stěny s TW7 2 6 1 5
Ostrost vytvarování s TW7 2 5 1 6
Poznámka tepelé tváření není možné tepelé tváření není možné
Kvalita zde byla hodnocena školními známkami (l=velmi dobré, 6=nedostatečné), viz popis.
Z tabulky 3 je zřejmé, že příklady podle vynálezu mají značně zlepšenou tepelnou tvářitelnost, rozdělení tloušťky stěny a ostrost vytvarování.
Tepelné tváření bylo prováděno při nastavených povrchových teplotách T=235 °C až 254 °C pro Bl a B2, a T=225 °C až 230 °C pro VB1 a VB2.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vyztužené polyamidové tvarovací hmoty, jejichž viskozita při střižné rychlosti 10 s’1 je větší, .než 1000 Pas a při střižné rychlosti 1000 s'1 je menší než 300 Pas, při zpracovací teplotě 40 až 80 °C nad teplotou bodu tavení příslušné tvarovací hmoty.
  2. 2. Vyztužené polyamidové tvarovací hmoty, jejichž viskozita při střižné rychlosti 10 s’1 je větší než 1500 Pas a při střižné -rychlosti 1000 s'1 je menší než 280 Pas, při zpracovací teplotě 40 až 80 °C nad teplotou bodu tavení příslušné tvarovací hmoty.
  3. 3. Použití tvarovacích hmot podle nároku 1 a/nebo 2 k tepelnému tváření.
    4 . Použití vyztužených tvarovacích hmot obsahujících A) 98 až 41 hmotn. dílů termoplastického částečně krysta- lického polyamidu a B) 2 až 50 hmotn. dílů výztužných materiálů C) o, 1 až 4 hmotn. díly rozvětvujících a/nebo molekulovou hmotnost zvyšujících přísad, např. diepoxidu D) 0 až 5 hmotn. dílů dalších přísad, např. zpracova-
    cích přísad pro tepelné tváření, barviv, sazí, přičemž součet hmotn. dílů A, B, C a D činí 100, k tepelnému tváření.
    «*· ··· ···« • ···· · ·«·· « · ·
    - 15 ···«
  4. 4 4 · ··· • 4 44 44 4 4 4 44 · 4 4 4
  5. 5. Použiti vyztužených tvarovacich hmot obsahujících
    A) 67 až 85 hmotn. dílů B) 15 až 30 hmotn. dílů C) 0,2 až 1 hmotn. díl D) 0,1 až 2 hmotn. díly
    přičemž součet hmotn. dílů termoplastického částečně krystalického polyamidu a výztužných materiálů rozvětvujících a/nebo molekulovou hmotnost zvyšujících přísad, např. diepoxidu, dalších přísad, např. zpracovacích přísad pro tepelné tváření, A,B,C a D činí 100, k tepelnému tváření.
  6. 6. Tvarové těleso vyrobitelné podle jednoho předcházejících nároků.
    nebo více
CZ20021183A 1999-10-08 2000-09-26 Tepelně tvářitelné polyamidy CZ20021183A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19948850A DE19948850A1 (de) 1999-10-08 1999-10-08 Thermoformbare Polyamide

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20021183A3 true CZ20021183A3 (cs) 2002-07-17

Family

ID=7925178

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20021183A CZ20021183A3 (cs) 1999-10-08 2000-09-26 Tepelně tvářitelné polyamidy

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6833429B1 (cs)
EP (1) EP1222232A1 (cs)
JP (1) JP2003511537A (cs)
KR (1) KR20020039363A (cs)
AU (1) AU7782700A (cs)
BR (1) BR0014612A (cs)
CA (1) CA2388482A1 (cs)
CZ (1) CZ20021183A3 (cs)
DE (1) DE19948850A1 (cs)
HU (1) HUP0202883A2 (cs)
IL (1) IL148646A0 (cs)
MX (1) MXPA02003494A (cs)
PL (1) PL353936A1 (cs)
SK (1) SK4632002A3 (cs)
TR (1) TR200200926T2 (cs)
WO (1) WO2001027202A1 (cs)
ZA (1) ZA200201858B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1681313A1 (en) 2005-01-17 2006-07-19 DSM IP Assets B.V. Heat stabilized moulding composition
US20080287566A1 (en) * 2005-09-28 2008-11-20 Essential Dental Systems, Inc. Epoxy based oil free root canal sealer
DE102008057240A1 (de) * 2008-11-10 2010-05-12 Brose Fahrzeugteile Gmbh & Co. Kommanditgesellschaft, Hallstadt Zusammensetzung zur Herstellung einer Verstellvorrichtung eines Kraftfahrzeugs
US20140364533A1 (en) * 2011-12-15 2014-12-11 Tokuyama Dental Corporation Resin composite, dental material, bone substitute material and method for manufacturing resin composite
PL2910597T4 (pl) * 2014-02-21 2019-07-31 Lanxess Deutschland Gmbh Kompozycje termoplastyczne
CN104893284A (zh) * 2015-03-26 2015-09-09 苏州市德莱尔建材科技有限公司 一种纺织梭用pa6料及其制备方法
US20230075579A1 (en) * 2021-09-09 2023-03-09 Baker Hughes Oilfield Operations Llc Pseudoplastic flow control device, method and system

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1495714A1 (de) 1963-04-03 1969-07-03 Bayer Ag Verfahren zum Herstellen von Schmelzen hochmolekularer Polyamide mit besonders hoher Standfestigkeit
DE2966403D1 (en) * 1978-12-28 1983-12-15 Toray Industries A method for producing thermoplastic resin molded articles
FR2569413B1 (fr) * 1984-08-27 1986-11-28 Atochem Compositions reactives a base d'oligomeres de polyamides et de resines epoxydes
US4820779A (en) * 1986-07-01 1989-04-11 National Starch And Chemical Corporation Adduct of a carbinol-containing polyimide oligomer terminated with epoxide-reactive groups and a polyepoxide
US4996268A (en) * 1986-07-01 1991-02-26 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Carbinol-containing polyimide oligomers terminated with epoxide-reactive groups
GB8714234D0 (en) * 1987-06-17 1987-07-22 Du Pont Canada Extrusion of compositions of polyamides & epoxides
JP2862303B2 (ja) * 1990-01-19 1999-03-03 ユニチカ株式会社 ポリマーブレンドの成形方法
JPH06504304A (ja) * 1991-01-10 1994-05-19 デユポン・カナダ・インコーポレーテツド ポリアミド組成物
JPH0781016B2 (ja) * 1991-03-18 1995-08-30 東レ株式会社 ポリアミド吹込成形品
GB9225811D0 (en) 1992-12-10 1993-02-03 Du Pont Canada Extrusion or blow-moulding polyamide compositions
DE4419592A1 (de) 1994-06-03 1995-12-07 Bayer Ag Polyamidcompounds mit erhöhter Schmelzeviskosität, Verfahren zur Herstellung und ihre Verwendung
KR100640714B1 (ko) * 1998-10-26 2006-10-31 도레이 가부시끼가이샤 용착용 수지조성물, 그것의 제조법 및 성형품
DE19859929A1 (de) 1998-12-23 2000-06-29 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von verzweigten Polyamiden
DE10203971A1 (de) * 2002-01-31 2003-08-14 Bayer Ag Schlagzäh-modifizierte Polyamidformmassen mit erhöhter Schmelzeviskosität und verbesserter Oberflächenqualität

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0202883A2 (en) 2002-12-28
EP1222232A1 (de) 2002-07-17
IL148646A0 (en) 2002-09-12
KR20020039363A (ko) 2002-05-25
WO2001027202A1 (de) 2001-04-19
AU7782700A (en) 2001-04-23
MXPA02003494A (es) 2002-09-02
SK4632002A3 (en) 2002-09-10
US6833429B1 (en) 2004-12-21
TR200200926T2 (tr) 2002-09-23
BR0014612A (pt) 2002-06-11
PL353936A1 (en) 2003-12-15
JP2003511537A (ja) 2003-03-25
CA2388482A1 (en) 2001-04-19
ZA200201858B (en) 2003-05-28
DE19948850A1 (de) 2001-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TW593540B (en) Filled polyamide moulding materials having improved processing behavior
US10087327B2 (en) Resin composition, and pellet and molded product thereof
US11692063B2 (en) Filament compositions for fused filament fabrication and methods of use thereof
KR20120089912A (ko) 폴리아미드 수지 조성물 및 이를 이용한 성형품
US20110275760A1 (en) Modified polyamides having enhanced melt flow indices
JP4452626B2 (ja) ポリアミド成形材料、それから製造可能な成形品およびその用途
CN101652430A (zh) 玻璃纤维增强聚酰胺树脂组合物
CN110964316B (zh) 聚酰胺组合物、成型品和半芳香族聚酰胺
CN112210208A (zh) 聚酰胺树脂组合物和成型品的制造方法
CZ20021183A3 (cs) Tepelně tvářitelné polyamidy
JP6447041B2 (ja) ポリアミド樹脂成形品の製造方法
CN109790376B (zh) 聚合物组合物、模塑部件及其制备方法
JP6250339B2 (ja) ポリアミド樹脂組成物を成形して得られ、かつ、中空部分がある成形体の、内面平滑性を向上させる方法
US5168108A (en) Glass fiber reinforced nylon compositions comprising poly(amide-ether) block copolymer
US20170267861A1 (en) Polyamide resin composition, polyamide resin composition pellet group, molded article, and method for producing a polyamide resin composition
US5153275A (en) Polyamide compositions comprising poly(amide-ether) block copolymers featuring improved impact strength and improved film properties
JP2017203151A (ja) ポリアミド樹脂組成物及び耐薬品性を向上させる方法
JP4045797B2 (ja) ポリアミド樹脂組成物の製造方法
US20100125119A1 (en) Polyamide molding material, molded articles that can be produced therefrom and the use thereof
WO2017061363A1 (ja) ポリアミド樹脂組成物
CN111727222B (zh) 用于液体辅助注塑成型应用的聚酰胺组合物
CN104582926B (zh) 热塑性树脂成型品的制造方法以及热塑性树脂成型品
TW202039675A (zh) 樹脂組成物、成形品、薄膜、以及樹脂組成物之製造方法
JPH11514679A (ja) 分枝剤としてのポリ(メト)アクリル酸の使用
KR20240004688A (ko) 폴리아미드 및 유리 섬유 기반 조성물 및 위생 및 물 관리 분야에서의 이의 용도