SK285331B6 - Spôsob výroby chlórpurínových derivátov - Google Patents

Spôsob výroby chlórpurínových derivátov Download PDF

Info

Publication number
SK285331B6
SK285331B6 SK536-2000A SK5362000A SK285331B6 SK 285331 B6 SK285331 B6 SK 285331B6 SK 5362000 A SK5362000 A SK 5362000A SK 285331 B6 SK285331 B6 SK 285331B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
compound
process according
acid
group
Prior art date
Application number
SK536-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK5362000A3 (en
Inventor
Martin Francis Jones
Christopher John Wallis
Original Assignee
Glaxo Group Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glaxo Group Limited filed Critical Glaxo Group Limited
Publication of SK5362000A3 publication Critical patent/SK5362000A3/sk
Publication of SK285331B6 publication Critical patent/SK285331B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D473/00Heterocyclic compounds containing purine ring systems
    • C07D473/40Heterocyclic compounds containing purine ring systems with halogen atoms or perhalogeno-alkyl radicals directly attached in position 2 or 6
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Spôsob výroby karbocyklických analógov purínovýchnukleozidov vzorca (I), ich solí alebo komplexov,ktorý zahŕňa hydrolýzu zlúčeniny všeobecného vzorca (IV), kde P je ochranná skupina, v prítomnosti kyseliny, kondenzáciu produktu vzorca (V) vytvoreného in situ v prítomnosti bázy so zlúčeninou všeobecného vzorca (VI), kde R znamená CHO alebo H, následné uzavretie kruhu in situ získaného medziproduktu a potom sa prípadne na vzniknutú zlúčeninu vzorca (I) pôsobí kyselinou alebo komplexačným činidlom za vytvorenia jej soli alebo komplexu.

Description

Oblasť techniky
Predkladaný vynález sa týka spôsobu výroby karbocyklických analógov purínových nukleozidov vzorca (I), ich solí a farmaceutický prijateľných derivátov.
Doterajší stav techniky
Zlúčenina vzorca (I) v enantioméme čistom stave
(D bola opísaná v GB-A-2217320 a môže sa použiť aj ako medziprodukt pri výrobe abacaviru, 2-aminopurínového nukleozidového analógu nasledujúceho vzorca (II)
(H).
V EP 0434450 sa opisuje, že táto zlúčenina má silné účinky proti vírusu ľudskej imunodeficience (HIV) a vírusu hepatitídy B (HBV).
Existuje potreba syntetizovať veľké množstvo abacaviru pre klinické štúdie a po schválení abacaviru národnými úradmi na kontrolu liečiv budú tiež potrebné veľké množstvá abacaviru ako lieku na liečenie infekcií HIV.
Spôsoby výrobu abacaviru použitím enantiomeme čistých zlúčenín vzorca (III)
(i) cez 2-aminopurínový medziprodukt vzorca (I) sa všeobecne opisujú vo zverejnených medzinárodných patentových prihláškach PCT č. WO 91/15490, vo WO 95/21161, v EP 0434450 a v časopise Tetrahedron: Asymmetry, diel 4, str. 1117 (1993). Tieto spôsoby však poskytujú nevýhodný spôsob na získanie 2-aminopurínového derivátu vzorca (I). pretože vyžadujú izoláciu a purifíkáciu veľkého počtu medziproduktov, čo vedie k relatívne vysokým nákladom a nízkemu výťažku syntézy.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob výroby medziproduktu vzorca (I) z /V-chránených 4-aminocyklopenténov všeobecného vzorca (IV)
kde P je ochranná skupina, ktorý poskytuje vysoký výťažok a je cenovo výhodnejší.
Ochrannou skupinou B bude vhodne acylová alebo substituovaná oxykarbonylová skupina.
Jedno uskutočnenie predkladaného vynálezu zahrnuje in silu konverziu cyklopenténov vzorca (IV) na 2-aminopurínové deriváty vzorca (I), ktorá prebieha ľahko a pohodlne bez potreby izolácie akýchkoľvek medziproduktov. Pri predkladanom spôsobe poskytne odstránenie ochranných skupín z východiskovej látky vzorca (IV) in situ požadovaný aminoalkohol bez akéhokoľvek ďalšieho spracovania, pri ktorom by vznikal odpad, a pretože dochádza k priamej väzbe a cyklizácii, opäť bez akéhokoľvek spracovania a izolácie medziproduktov, dosiahne sa zvýšenie celkového výťažku spôsobu.
Podľa ďalšieho uskutočnenia vynálezu sa teda poskytuje spôsob výroby zlúčeniny vzorca (I)
(D '''CHjOH prípade vo forme jej soli alebo komplexu, ktorý zahrnuje hydrolýzu zlúčeniny vzorca (IV) uvedenej skôr v prítomnosti kyseliny, kondenzáciu produktu vzorca (V) ho nh2
vytvoreného in situ za prítomnosti báze so zlúčeninou všeobecného vzorca (VI)
kde R znamená CHO alebo H, s nasledujúcim uzavretím kruhu in situ získaného medziproduktu všeobecného vzorca (VII)
(VII), kde R znamená CHO alebo H, za poskytnutia zlúčeniny vzorca (I), ktorá potom môže prípadne reagovať s kyselinou alebo komplexačným činidlom za vytvorenia jej soli alebo komplexu.
Ako sa opisuje, výhodné ochranné skupiny v zlúčenine všeobecného vzorca (IV) sú acylové skupiny alebo substituované oxykarbonylová skupiny. Medzi výhodné acylové skupiny patrí formyl alebo nižší alkanoyl (napríklad s I až 4 atómami uhlíka v alkylovej časti), najmä acetylová skupina. Výhodné substituované oxykarbonylová skupiny budú skupiny vzorca R'OC(O)-, kde R' môže byť alkylovú alebo aralkylová skupina. Výhodná alkylová skupina je tercbutyl, výhodná aralkylová skupina je benzyl.
Krok hydrolýzy sa výhodne uskutočňuje hydrolýzou v organickom rozpúšťadle, ako jc alkanol, cyklický éter alebo chlórovaný uhľovodík katalyzovanou slabou kyselinou. Je výhodné používať organickú alebo minerálnu kyselinu ako je kyselina trifluóroctová alebo kyselina chlorovodíková v alkanolovom rozpúšťadle, ako je priemyselný denaturovaný etylalkohol (približne 95 % obj.) (industial methylatcd spirit, IMS), prípadne v prítomnosti vody.
Krok kondenzácie sa potom uskutočňuje bez akejkoľvek izolácie produktu hydrolýzy vzorca (V). Táto kondenzačná reakcia sa výhodne uskutočňuje pod spätným chladičom v polárnom rozpúšťadle, ako je alkohol, napríklad etanol alebo butanol, alebo voda alebo acetonitril, alebo ich zmesí, v prítomnosti dostatočného množstva bázy na neutralizáciu tak kyseliny použitej pri hydrolýze, ako aj kyseliny vytvorenej pri kondenzácii. Všeobecne sa použijú aspoň dva ekvivalenty vztiahnuté na množstvo zlúčeniny všeobecného vzorca (IV). Báza bude výhodne trialkylamín alebo uhličitan alkalického kovu alebo hydrogenuhličitan alkalického kovu, napríklad uhličitan draselný alebo sodný, výhodnejšie hydrogenuhličitan sodný. Výhodné kombinácie sú trietylamín alebo hydrogenuhličitan sodný v IMS. Skupina R v zlúčenine všeobecného vzorca (VI) výhodne zahrnuje skupinu CHO.
Potom sa uskutočni reakcia uzavretia kruhu opäť bez akejkoľvek izolácie predchádzajúceho medziproduktu všeobecného vzorca (VII). Táto reakcia sa pohodlne uskutočňuje použitím trialkylortomravčanov v prítomnosti koncentrovanej vodnej alebo bezvodej minerálnej kyseliny, prípadne v prítomnosti jedného alebo viacerých nevodných rozpúšťadiel, napríklad tetrahydroťuránu, etylacetátu alebo IMS. Výhodne sa pridá do zmesi kyseliny a trialkylortomravčanu neizolovaný produkt všeobecného vzorca (VII). Výhodná kombinácia zahrnuje použitie od približne 1,5 do 3, výhodnejšie približne 2 molových ekvivalentov kyseliny chlorovodíkovej v trietylortomravčane, čo vedie k vyzrážaniu hydrochloridovej soli 9-substituovaného 2-aminopurínu vzorca (I). Voľná báza môže byť v prípade potreby uvoľnená pôsobením bázy.
Bolo zistené, že predkladaný vynález poskytuje výťažky zlúčeniny vzorca (1), pokiaľ sa vychádza zo zlúčeniny všeobecného vzorca (IV), viac ako 80 %-né. To je veľmi výhodné v porovnaní so zlúčeninami vzorca (I), ktoré sa získali použitím viacstupňových spôsobov podľa doterajšieho stavu techniky, pri ktorých sa izolujú medziprodukty a ktoré poskytujú výťažky typicky 56 %-né, pokiaľ sa ako východiskové látky použijú zlúčeniny vzorca (III), alebo výťažky približne 75 %-né, pokiaľ sa použije spôsob so zlúčeninou vzorca (V) ako východiskovej látky podľa zverejnenej patentovej prihlášky č. WO 95/21161.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (VI) sa môžu syntetizovať spôsobom opísaným vo WO 95/21161. Táto zlúčenina sa môže syntetizovať z ľahko dostupného 2,5-diamino-4,6-dihydroxypyrimidínu reakciou tejto zlúčeniny s Vilsmeierovým činidlom všeobecného vzorca (VIII) \® ©
N=CHC1 Cl k' / (VIII) za vytvorenia zlúčeniny všeobecného vzorca (IX)
Ra/ (kde v obidvoch všeobecných vzorcoch (VIII) a (IX) sú skupiny R1 a R2, ako je určené vo WO 95/21161, teda skupiny R1 a R2, ktoré môžu byť rovnaké alebo rôzne, sú zvolené zo skupiny C|.8alkyl s priamym reťazcom, Cb8alkyl s rozvetveným reťazcom, C3.8cykloalkyl a aryl (ako je fenyl alebo naftyl), ktoré môžu byť prípadne substituované napríklad skupinou C| _4alkyl alebo halogénom (napríklad Cl). Vo výhodnom uskutočnení predkladaného vynálezu sú skupiny R1 a R* obidve metyl);
a následnou hydrolýzou.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (VIII) sa môžu tiež vyrobiť z celého radu formamidov alebo sekundárnych amínov reakciou s radom halogenidov kyselín, ako je oxidochlorid fosforečný, chlorid fosforečný, tionylchlorid, fosgén a oxalylchlorid, napríklad ako sa podrobne opisuje v článku C. M. Marson, Tetrahedron 1992, 48: 3660 - 3720 a tam uvedených odkazoch.
Zlúčenina všeobecného vzorca (VI), kde R je H, sa môže vyrobiť zo zlúčeniny vzorca (IX) hydrolýzou v kyslom roztoku, napríklad pri pH 3 ± 0,5, pridaním rozpúšťadla miešateľného s vodou, ako je etanol. Zlúčenina všeobecného vzorca (VI), kde R je CHO, sa môže pripraviť aj hydrolýzou zlúčeniny vzorca (IX) v minimálnom množstve vody pri kontrolovanom pH, ako bolo uvedené. Za týchto podmienok sa zlúčenina všeobecného vzorca (VI), kde R je CHO, vyzráža tak, ako sa vytvorila a môže sa odfiltrovať.
Zlúčenina všeobecného vzorca (IV) sa môže vyrobiť spôsobmi, ktoré sú analogické so spôsobmi opísanými v Tetrahedron: Asymmetry, diel 4, str. 1117 (1993).
Nasledujúce príklady sú zamýšľané len na ilustráciu a nemajú nijakým spôsobom obmedzovať rozsah vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad A
Príprava hydrochoridovej soli (l.S',4/ť)-cA-4-[2-amino-6-chlór-9/7-purin-9-yl]-2-cyklo-pentén-1 -metanolu
Suspenzia kyseliny (lS,,4A)-crí-[4-(hydroxymetyl)-2-cyklopenten-l-yl]karbamovej, 1,1-dimetyletylesteru (100 g) v denaturovanom alkohole (IMS) (600 ml) sa zmiešala s koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou (48 ml, 1,2 molového ekvivalentu) a získaný roztok sa zahrieval do varu počas približne 0,5 hodiny. Zahrievanie pod spätným chladičom pokračovalo približne 2,5 hodiny. Roztok sa ochladil na 20 až 25 °C a zriedil sa IMS (600 ml). Pridal sa trietylamín (170 ml), potom AÍ-(2-amino-4,6-dichlór-5-pyrimidinyl)formamid (WO 95/21161) (97 g). Suspenzia sa zahrievala pod spätným chladičom ďalších 17 hodín za poskytnutia číreho roztoku, ktorý sa ochladil na 25 až 30 °C a pridal sa jemne rozomletý uhličitan draselný (169 g). Suspenzia sa miešala v tomto teplotnom rozmedzí približne 0,5 hodiny, potom sa ochladila na 0 až 5 °C a tuhé látky sa odfiltrovali. Tuhé podiely sa premyli IMS (3 x 180 ml a 1 x 140 ml) a spojené flltráty a premývacie roztoky sa skoncentrovali za zníženého tlaku na červenú gumu. Tá sa znova rozpustila v IMS (1000 ml) a roztok sa skoncentroval za zníženého tlaku na gumu. Zriedenie a nové skoncentrovanie sa opakovali ešte dvakrát a výsledná guma sa znova rozpustila v IMS (350 ml).
Medzitým sa pripravila zmes trietylortomravčanu (900 ml) a tetrahydrofuránu (THF) (400 ml) a ochladila sa na 0 až 5 °C. Pridala sa koncentrovaná kyselina chlorovodíková (80 ml) pri udržovaní teploty medzi 0 až 10 °C, a potom sa pridal ešte ďalší THF (100 ml). K tejto zmesi sa pridal koncentrát IMS pripravený skôr, ktorý sa vypláchol pomocou IMS (100 ml). Zmes sa zohriala na 20 až 25 °C a zaočkovala sa autentickou hydrochloridovou soľou (1 S,4R)-czs-4- [2-amino-6-chlór-9/f-purin-9-yl]-2-cyklopentén-1 -metanolu a miešanie pokračovalo približne 20 hodín. Kaša sa prefiltrovala, tuhá látka sa premyla zmesou terc-butylmetyléteru a IMS (9/1, 3 x 300 ml) a sušila sa vo vákuu pri 40 až 45 °C za poskytnutia v nadpise uvedenej zlúčeniny (117 g, 82 %) ako svetlej žltohnedej látky.
'H NMR (DMSO-d6) δ: 8,38 (s, 1, CH purínu), 7,50 (br m, ca 5, NH3 +, OH, HOD), 6,20 (m, 1, =CH), 5,94 (m, 1, =CH), 5,49 (m, 1, NCH), 3,46 (m, 2, OCH2), 2,91 (br m, 1, CH), 2,7 - 2,6 (m, 1, CH), 1,75 - 1,66 (m, 1, CH).
Príklad B
Príprava hydrochoridovej soli (15,4Ä)-cz's-4-[2-amino-6-chlór-9//-purin-9-yl]-2-cyklo-pentén-1 -metanolu
Suspenzia kyseliny (l.S',4Á‘)-ci.s-[4-('hydro.xymetylj-2-cyklopenten-l-yl]karba-movej, 1,1-dimetyletylesteru (100 g) v denaturovanom alkohole (IMS) (600 ml) sa zmiešala s koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou (48 ml, 1,2 molového ekvivalentu) a získaný roztok sa zahrieval do varu približne 0,5 hodiny. Var pod spätným chladičom sa udržiaval približne 3 hodiny. Roztok sa ochladil na 20 až 25 °C a pridal sa hydrogcnuhličitan sodný (103,4 g) a potom N-(2-amino-4,6-dichlór-5-pyrimidinyl)formamid (WO 95/21161) (97 g) a IMS (600 ml). Suspenzia sa zahrievala pod spätným chladičom približne 4 hodiny a potom sa ochladila na približne -5 °C. Po miešaní pri tejto teplote približne 1 hodinu sa tuhá látka odfiltrovala a premyla IMS (2 x 100 ml). Spojené filtráty a premývacie roztoky sa skoncentrovali za zníženého tlaku na zvyškový objem približne 400 ml. Ten sa znova rozpustil v IMS (1000 ml) a roztok sa skoncentroval za zníženého tlaku na gumu. Zriedenie a skoncentrovanie sa opakovalo ešte dvakrát a výsledná guma sa znovu rozpustila v IMS (350 ml).
Medzitým sa trietylortomravčan (900 ml) chladil na 0 až 5 °C a pridala sa koncentrovaná kyselina chlorovodíková (80 ml), za udržiavania teploty medzi 0 a 10 °C. K tejto zmesi sa pridal koncentrát v IMS (600 ml). Zmes sa ohriala na 20 až 25 CC a zaočkovala autentickou hydrochloridovou soľou (lS',4Ä)-cí5-4-[2-amino-6-chlór-9//-purin-9-yl]-2-cyklopentén-1 -metanolu a miešanie pokračovalo približne 7 hodín. Kaša sa prefiltrovala a tuhá látka sa premyla IMS (2 x 150 ml) a sušila sa vo vákuu pri 40 až 45 °C za získania v nadpise uvedenej zlúčeniny (114 g, 81 %) ako svetlej žltohnedej tuhej látky, spektroskopicky identickej s produktom z príkladu A.
Príklad C
Príprava hydrochoridovej soli (lS,4Ä)-cA-4-[2-amino-6-chlór-9//-purin-9-yl]-2-cyklo-pentén-1 -metanolu
Suspenzia kyseliny (lS,4Ä)-«s-[4-(hydroxymety!)-2-cyklopcntcn-l-yl]karbamovej, 1,1-dimetyletylesteru (72,5 kg) v denaturovanom alkohole (IMS) (435 1) a vode (približne 200 1) bola zmiešaná s koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou (36,5 1), (1,2 molového ekvivalentu) a získaný roztok sa zahrieval do varu približne 1,5 hodiny. Var pod spätným chladičom sa udržiaval približne 2 hodiny. Roztok sa ochladil na 20 až 25 °C a pridal sa hydrogenuhličitan sodný (75 kg) a potom yV-(2-amino-4,6-dichlór-5-pyrimidinyljformamid (WO 95/21161) (70 kg) a IMS (435 1). Suspenzia sa zahrievala pod spätným chladičom približne 4 hodiny a potom sa ochladila na približne -5 °C. Po miešaní pri tejto teplote približne 1 hodinu sa tuhá látka odfiltrovala a premyla IMS (2 x 144 1). Spojené filtráty a premývacie roztoky sa skoncentrovali za zníženého tlaku na zvyškový objem približne 290 1. Ten sa zriedil IMS (približne 300 1) a roztok sa skoncentroval za zníženého tlaku na zvyškový objem približne 290 1. Zriedenie a skoncentrovanie sa opakovalo ešte dvakrát a výsledný koncentrát sa rozpustil v IMS (610 1) a zahrial sa na približne 35 až 40 °C. Získaná zmes sa prefiltrovala a tuhá látka sa premyla IMS (2 x 144 1). Spojené filtráty a premývacie roztoky sa skoncentrovali za zníženého tlaku na zvyškový objem približne 290 1 a potom sa zriedili IMS (217 1).
Medzitým sa pripravila zmes trietylortomravčanu (660 1), koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej (58 1) a IMS (72 1) pri 0 až 8 °C. Do tejto zmesi sa pridal koncentrát IMS pripravený skôr, ktorý sa vypláchol IMS (2 x 72 1). Zmes sa zahriala na 20 až 25 °C a zaočkovala autentickou hydrochloridovou soľou (15',4Ä)-ci5-4-[2-amino-6-chlór-97/-purin-9-yl]-2-cyklopentén-I-metanolu a miešanie pokračovalo približne 7 hodín. Kaša sa ochladila na 18 až 21 °C, prefiltrovala a tuhá látka sa premyla IMS (72 I a 217 1) a sušila sa vo vákuu pri 40 až 45 °C za získania v nadpise uvedenej zlúčeniny (81,7 kg, 79 %) ako svetlej žltohnedej tuhej látky, spektroskopicky identickej s produktom z príkladu A.
Príklad D
Príprava hydrochoridovej soli (15,4Ä)-cÍ5-4-[2-amino-6-chlór-9//-purin-9-yl]-2-cykIo-pentén-1 -metanolu
Suspenzia kyseliny (1 S,4Ä)-cz.s-[4-(hydroxymetyl)-2-cyklopenten-l-yl]karbamovej, 1,1-dimetyletylesteru (10 g) v denaturovanom alkohole (IMS) (60 ml) sa zmiešala s koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou (5 ml, 1,2 molového ekvivalentu) a získaný roztok sa zahrieval do varu počas približne 0,5 hodiny. Var pod spätným chladičom sa udržiaval približne 3 hodiny. Roztok sa ochladil na 20 až 25 °C a potom sa odvážil (45,7 g). Časť (14 g) sa zriedila IMS (14 ml) a pridal sa hydrogenuhličitan sodný (3,1 g) a potom sa pridal 2,5-diamino-4,6-dichlorpyrimidín (WO 95/21161) (2 g). Suspenzia sa zahrievala pod spätným chladičom približne 7 hodín a potom sa ochladila na približne -5 °C. Tuhé podiely sa odfiltrovali a spojené filtráty a premývacie roztoky sa koncentrovali za zníženého tlaku na gumu, ktorá sa znovu rozpustila v IMS (17 ml).
Medzitým sa trietylortomravčan (21,4 ml) ochladil na 0 až 5 °C a pridala sa koncentrovaná kyselina chlorovodíková (1,9 ml), za udržiavania teploty medzi 0 a 10 °C. Do tejto zmesi sa pridal roztok IMS pripravený skôr, ktorý sa vypláchol IMS (2 x 2,5 ml). Zmes sa zohriala na 20 až 25 °C a zaočkovala autentickou hydrochloridovou soľou (1S,4R)-cw-4-[2-amino-6-chlór-97Z-purin-9-yl]-2-cyklo-pentén-1 -metanolu a miešanie pokračovalo približne 19 hodín. Kaša sa prefiltrovala a tuhá látka sa premyla IMS (2 x 4,5 ml) a sušila sa vo vákuu pri 40 až 45 °C za získania v nadpise uvedenej zlúčeniny (2,06 g, 61 %) ako svetložltej tuhej látky, spektroskopicky identickej s produktom v príklade A.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby chlórpurínového derivátu vzorca (I) ci
    o., 'ch2oh pripadne vo forme jeho soli alebo komplexu, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje nasledujúce kroky: uskutoční sa hydrolýza zlúčeniny všeobecného vzorca (IV) kde P je ochranná skupina, v prítomnosti kyseliny, za vzniku produktu vzorca (V) potom sa uskutoční kondenzácia produktu vzorca (V) in situ v polárnom rozpúšťadle v prítomnosti bázy, so zlúčeninou všeobecného vzorca (VI) kde R znamená CHO alebo H, a potom sa uskutoční uzavretie kruhu in situ získaného medziproduktu všeobecného vzorca (VII)
    Cl (VII), ~ch2oh kde R znamená CHO alebo H, za vytvorenia zlúčeniny vzorca (I), a potom sa prípadne na túto zlúčeninu pôsobí kyselinou alebo komplexačným činidlom za vytvorenia jej soli alebo komplexu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že R v zlúčenine vzorca (VI) a zlúčenine vzorca (VII) je skupina CHO.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, žePv zlúčenine vzorca (IV) je acylová alebo substituovaná oxykarbonylová skupina.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že P v zlúčenine vzorca (IV) je formyl, CMalkanoylová skupina alebo oxykarbonylová skupina vzorca R'OC(O), kde R' znamená alkyl alebo aralkyl.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že P v zlúčenine vzorca (IV) je acetylová skupina alebo skupina R' znamená íerc-butyl alebo benzyl.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že krok hydrolýzy sa uskutočňuje v alkanole, cyklickom éteri alebo chlórovanom uhľovodíku v prítomnosti organickej alebo minerálnej kyseliny.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že krok hydrolýzy sa uskutočňuje v priemyselnom etylalkohole a ako kyselina sa použije kyselina trifluóroctová alebo chlorovodíková.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že kondenzačné reakcie sa uskutočňujú za varu pod spätným chladičom.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že ako poláme rozpúšťadlo sa použije alkohol, voda alebo acetonitril a ako báza sa použije trialkylamín alebo uhličitan alebo hydrogeuhličitan alkalického kovu.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že ako báza sa použije uhličitan sodný alebo draselný alebo hydrogenuhličitan sodný.
  11. 11. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že reakcia uzavretia kruhu sa uskutočňuje s použitím trialkylortomravčanu v prítomnosti minerálnej kyseliny a prípadne jedného alebo viacerých nevodných rozpúšťadiel.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že reakcia uzavretia kruhu sa uskutočňuje s použitím trialkylortomravčanu v prítomnosti kyseliny chlorovodíkovej.
  13. 13. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že ako nevodné rozpúšťadlo sa použije tetrahydrofurán, etylacetát alebo priemyselný etylalkohol.
SK536-2000A 1997-10-14 1998-10-14 Spôsob výroby chlórpurínových derivátov SK285331B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9721780.6A GB9721780D0 (en) 1997-10-14 1997-10-14 Process for the synthesis of chloropurine intermediates
PCT/GB1998/003080 WO1999019327A1 (en) 1997-10-14 1998-10-14 Process for the synthesis of chloropurine intermediates

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK5362000A3 SK5362000A3 (en) 2001-03-12
SK285331B6 true SK285331B6 (sk) 2006-11-03

Family

ID=10820547

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK536-2000A SK285331B6 (sk) 1997-10-14 1998-10-14 Spôsob výroby chlórpurínových derivátov

Country Status (44)

Country Link
US (1) US6646125B1 (sk)
EP (1) EP1023292B1 (sk)
JP (1) JP4531250B2 (sk)
KR (1) KR100543845B1 (sk)
CN (1) CN1160354C (sk)
AP (1) AP1182A (sk)
AR (1) AR014921A1 (sk)
AT (1) ATE249461T1 (sk)
AU (1) AU738462B2 (sk)
BG (1) BG64597B1 (sk)
BR (1) BR9813048B1 (sk)
CA (1) CA2306958C (sk)
CO (1) CO4980899A1 (sk)
CZ (1) CZ294482B6 (sk)
DE (1) DE69818084T2 (sk)
DK (1) DK1023292T3 (sk)
EA (1) EA003183B1 (sk)
EE (1) EE04059B1 (sk)
EG (1) EG21730A (sk)
ES (1) ES2205553T3 (sk)
GB (1) GB9721780D0 (sk)
GE (1) GEP20022679B (sk)
HK (1) HK1027807A1 (sk)
HR (1) HRP20000216B1 (sk)
HU (1) HUP0003984A3 (sk)
ID (1) ID24927A (sk)
IL (1) IL135323A (sk)
IN (1) IN184590B (sk)
IS (1) IS2195B (sk)
MA (1) MA24676A1 (sk)
MY (1) MY127470A (sk)
NO (1) NO325030B1 (sk)
NZ (1) NZ503679A (sk)
OA (1) OA11370A (sk)
PE (1) PE121899A1 (sk)
PL (1) PL188477B1 (sk)
PT (1) PT1023292E (sk)
RS (1) RS49710B (sk)
SK (1) SK285331B6 (sk)
TR (1) TR200000976T2 (sk)
TW (1) TW436488B (sk)
UA (1) UA54550C2 (sk)
WO (1) WO1999019327A1 (sk)
ZA (1) ZA989338B (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298102B6 (cs) 1997-11-27 2007-06-20 Lonza Ag Zpusob výroby aminoalkoholu
FR2849030A1 (fr) * 2002-12-20 2004-06-25 Isochem Sa Procede de preparation des n-(2-amino-4, 6-dihalogenopyrimidin-5-yl) formamides
GB0320738D0 (en) * 2003-09-04 2003-10-08 Glaxo Group Ltd Novel process
CN100465174C (zh) * 2006-06-13 2009-03-04 中国科学院上海有机化学研究所 制备光学纯阿巴卡韦的方法
KR101109476B1 (ko) * 2009-06-26 2012-01-31 현대제철 주식회사 실린더 교체용 지그장치
ES2688925T3 (es) 2010-01-27 2018-11-07 Viiv Healthcare Company Tratamiento antiviral
CN104672239A (zh) * 2013-11-26 2015-06-03 上海迪赛诺化学制药有限公司 一种采用一锅法制备阿巴卡韦式v中间体的工艺

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4268672A (en) * 1977-02-09 1981-05-19 The Regents Of The University Of Minnesota Adenosine deaminase resistant antiviral purine nucleosides and method of preparation
JPS6175A (ja) * 1984-03-06 1986-01-06 ブリストル−マイア−ズ コムパニ− 神経弛緩剤、1‐フルオロフェニルブチル‐4‐(5‐ハロ‐2‐ピリミジニル)ピペラジン誘導体
YU47791B (sr) 1988-01-20 1996-01-09 Regents Of The University Of Minnesota Postupak za dobijanje dideoksihidrokar-bocikličnih nukleozida
US5631370A (en) 1988-01-20 1997-05-20 Regents Of The University Of Minnesota Optically-active isomers of dideoxycarbocyclic nucleosides
NZ229453A (en) * 1988-06-10 1991-08-27 Univ Minnesota & Southern Rese A pharmaceutical composition containing purine derivatives with nucleosides such as azt, as antiviral agents
GB8815265D0 (en) * 1988-06-27 1988-08-03 Wellcome Found Therapeutic nucleosides
MY104575A (en) * 1989-12-22 1994-04-30 The Wellcome Foundation Ltd Therapeutic nucleosides.
US5126452A (en) 1990-04-06 1992-06-30 Glaxo Inc. Synthesis of purine substituted cyclopentene derivatives
US5329008A (en) 1993-04-07 1994-07-12 Glaxo Inc. Synthesis of a 3,4-dihydroxy-1-cyclopentanylpurinone
GB9402161D0 (en) * 1994-02-04 1994-03-30 Wellcome Found Chloropyrimidine intermediates
SK285229B6 (sk) * 1997-05-13 2006-09-07 Lonza Ag Spôsob výroby derivátov (1R,4S)- alebo (1S,4R)-1-amino-4- (hydroxymetyl)-2-cyklopenténu a enantioméru (1R,4S)-N-butyryl-1- amino-4-(hydroxymetyl)-2-cyklopenténu

Also Published As

Publication number Publication date
IN184590B (sk) 2000-09-09
CZ20001367A3 (cs) 2000-10-11
US6646125B1 (en) 2003-11-11
CN1160354C (zh) 2004-08-04
MY127470A (en) 2006-12-29
NO20001896L (no) 2000-06-13
NO325030B1 (no) 2008-01-21
CO4980899A1 (es) 2000-11-27
DK1023292T3 (da) 2003-11-10
TR200000976T2 (tr) 2000-11-21
EA003183B1 (ru) 2003-02-27
ZA989338B (en) 2000-04-13
OA11370A (en) 2004-01-27
AP1182A (en) 2003-06-18
CN1281457A (zh) 2001-01-24
ATE249461T1 (de) 2003-09-15
EG21730A (en) 2002-02-27
IL135323A (en) 2004-07-25
BG64597B1 (bg) 2005-08-31
WO1999019327A1 (en) 1999-04-22
GEP20022679B (en) 2002-04-25
BR9813048B1 (pt) 2010-07-13
PT1023292E (pt) 2004-02-27
EP1023292B1 (en) 2003-09-10
EA200000318A1 (ru) 2000-12-25
AR014921A1 (es) 2001-04-11
TW436488B (en) 2001-05-28
PE121899A1 (es) 1999-12-20
GB9721780D0 (en) 1997-12-10
RS49710B (sr) 2007-12-31
AU738462B2 (en) 2001-09-20
MA24676A1 (fr) 1999-07-01
CA2306958A1 (en) 1999-04-22
KR100543845B1 (ko) 2006-01-23
BG104352A (en) 2001-02-28
NO20001896D0 (no) 2000-04-12
ES2205553T3 (es) 2004-05-01
PL188477B1 (pl) 2005-02-28
EE200000162A (et) 2001-04-16
ID24927A (id) 2000-08-31
HUP0003984A2 (hu) 2001-04-28
DE69818084D1 (de) 2003-10-16
BR9813048A (pt) 2000-08-15
IS2195B (is) 2007-01-15
AU9547698A (en) 1999-05-03
NZ503679A (en) 2002-09-27
PL339904A1 (en) 2001-01-15
EE04059B1 (et) 2003-06-16
IL135323A0 (en) 2001-05-20
CA2306958C (en) 2007-09-04
DE69818084T2 (de) 2004-07-15
HRP20000216A2 (en) 2000-08-31
JP2001519432A (ja) 2001-10-23
EP1023292A1 (en) 2000-08-02
YU20200A (sh) 2003-02-28
HUP0003984A3 (en) 2002-12-28
AP2000001790A0 (en) 2000-06-30
HRP20000216B1 (en) 2002-08-31
IS5423A (is) 2000-03-28
SK5362000A3 (en) 2001-03-12
HK1027807A1 (en) 2001-01-23
CZ294482B6 (cs) 2005-01-12
JP4531250B2 (ja) 2010-08-25
UA54550C2 (uk) 2003-03-17
KR20010015744A (ko) 2001-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3670012B2 (ja) クロロピリミジン中間体
MXPA96003091A (en) Cloropirimid intermediaries
SK285331B6 (sk) Spôsob výroby chlórpurínových derivátov
JPH0417195B2 (sk)
MXPA00003379A (en) Process for the synthesis of chloropurine intermediates
CA2182105C (en) Chloropyrimide intermediates

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20181014