SK284685B6 - Spôsob výroby nekonečných zvlnených kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu - Google Patents

Spôsob výroby nekonečných zvlnených kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu Download PDF

Info

Publication number
SK284685B6
SK284685B6 SK902-98A SK90298A SK284685B6 SK 284685 B6 SK284685 B6 SK 284685B6 SK 90298 A SK90298 A SK 90298A SK 284685 B6 SK284685 B6 SK 284685B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cutting tools
strip
strips
metal strip
tools
Prior art date
Application number
SK902-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK90298A3 (en
Inventor
Manfred Gehring
Original Assignee
Manfred Gehring
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Manfred Gehring filed Critical Manfred Gehring
Publication of SK90298A3 publication Critical patent/SK90298A3/sk
Publication of SK284685B6 publication Critical patent/SK284685B6/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D1/00Roof covering by making use of tiles, slates, shingles, or other small roofing elements
    • E04D1/36Devices for sealing the spaces or joints between roof-covering elements
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/17Ventilation of roof coverings not otherwise provided for
    • E04D13/174Ventilation of roof coverings not otherwise provided for on the ridge of the roof
    • E04D13/176Ventilation of roof coverings not otherwise provided for on the ridge of the roof formed by flexible material suitable to be rolled up

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Sealing Battery Cases Or Jackets (AREA)
  • Sealing Material Composition (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Gasket Seals (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Semiconductor Lasers (AREA)
  • Testing Of Coins (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Duct Arrangements (AREA)
  • Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Milling Processes (AREA)

Abstract

Spôsob výroby nekonečných zvlnených kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov, ktoré majú stredný pruh, určený na položenie na hrebeňovú alebo nárožnú latu, naň na obe strany nadväzujúce perforované vetracie pruhy a na ne nadväzujúce okrajové pruhy, pri ktorom sa kovový pás vedie medzi dva tvárniace valce (2,2'), usporiadané naprieč k smeru pohybu najmenej cez šírku kovového pásu (1), na vytvarovanie vĺn (11) a ďalej sa kovový pás vybaví v oblasti vetracích pruhov prostredníctvom viacnásobných nástrojov veľkým počtom vetracích otvorov (12,12')malého prierezu. Po vytvorení vĺn sa zhotovia vetracie otvory trieskovým obrábaním vrcholov vĺn v smere pohybu kovového pásu prostredníctvom rotačných rezných nástrojov (15,15'). Ďalej je opísané zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby nekonečných zvlnených kovových, hrebeňových a nárožných tesniacich pásov, ktoré majú stredný pruh, na položenie na hrebeňovú alebo nárožnú latu a od neho k obom stranám nadväzujúce perforované vetracie pruhy a na ne nadväzujúce okrajové pruhy, zatiaľ čo sa kovový pás odvíja z navijaka a je preťahovaný medzi dvoma tvárniacimi valcami na vytvorenie vín, zaujímajúcimi najmenej šírku kovového pásu naprieč smeru pohybu, pričom sa ďalej kovový pás zabezpečí v oblasti vetracích pruhov, pomocou viacnásobných nástrojov, veľkým počtom vetracích otvorov malého prierezu.
Doterajší stav techniky
Hrebeňové a nárožné tesniace pásy uvedeného druhu sa používajú miestne v tvare zvitkov (rolní). Pred nasadením krycích stropníc pokrytia strechy sa zvitok so stredným pruhom položí na hrebeňovú alebo nárožnú latu a pozdĺž nej odvinie. Vetracie pásy, nadväzujúce z oboch strán na stredný pruh, slúžia svojou perforáciou na odvetrávanie strešného priestoru a svojimi okrajovými pruhmi, ktoré sú vybavené stopami lepidla, sú upevnené na strešných doskách. Tým je možné jednak postačujúce tesnenie v oblasti hrebeňa, jednak ale tiež postačujúce tesnenie, pričom je perforácia upravená tak, aby do priestoru strechy nemohol vnikať poletujúci sneh a voda.
Na technické použitie sú zvlášť výhodné hrebeňové a nárožné tesniace pásy z kovu, napr. hliníka, medi, zinku, olova alebo pod., ktoré sú absolútne odolné vplyvom povetemosti a majú dlhú životnosť. Ďalej sa osvedčili také tesniace pásy, ktoré sú naprieč svojej dĺžky zvlnené alebo plisované. Aby cez stabilizujúce zvlnenie bolo zaistené jednoznačné prilipnutie k hrebeňovej late a umožnilo sa bezproblémové prispôsobenie k zalomeniu strechy, sú z oboch strán stredného pruhu vytvarované ohybné vrúbky. Aby pri rozdielnej šírke laty - je normovaná 30, prípadne 50 mm - bolo možné použiť rovnaké stredné pruhy, sú na každej strane stredného pruhu umiestnené dva ohybné vrúbky, ktoré majú medzi sebou zodpovedajúci odstup. Hrebeňové a nárožné tesniace pásy z kovu sa doteraz vyrábajú tým spôsobom, že na navijak umiestený kovový pás sa sťahuje a najprv sa pomocou dvoch skupín razníc vyseknú vetracie otvory v oboch vetracích pruhoch. Následne prebehne kovový pás, vybavený vetracími otvormi, párom tvárniacich valcov, ktoré vytvarujú vlnu. Potom sa pozdĺž okrajových pruhov nanesú stopy lepidla a tie sa potom pokryjú odstrániteľným materiálom v podobe pruhu, napr. pruhom papiera. Nakoniec sa týmto spôsobom zhotovený kovový pás navinie na cievku.
Zatiaľ čo tvárnenie vlny môže prebiehať s vysokou rýchlosťou behu pásu 10 až 12 nv'min., musí sa vysekávanie vykonať pri omnoho menšej rýchlosti behu pásu 2 až 3 m/min. Tým táto rýchlosť behu pásu určuje výkon stroja. Z toho dôvodu boli tiež už oba stupne spôsobu oddelené, čím ale došlo k zdvojeniu času vybavovania, práce a manipulácie; pri práci týmto spôsobom vznikajú teda veľké náklady.
Cieľom vynálezu je ďalej vyvinúť uvedený spôsob, aby bol výkonovo primeraný a navrhnúť zariadenie, ktoré bude pracovať s podstatne väčším výkonom než známe zariadenia.
Podstata vynálezu
Vytýčený cieľ sa spôsobom podľa vynálezu dosahuje tým, že po vytvorení vín sa zhotovia vetracie otvory trieskovým obrábaním vrcholov vln v smere pohybu kovového pásu, predovšetkým použitím rotačných rezných nástrojov, ako pil alebo fréz.
V súčasnosti sú známe mnohé rezné nástroje kotúčového tvaru, ktoré pracujú s vysokými otáčkami pri veľkej životnosti. Takéto rezné nástroje umožňujú spolu s prostriedkom, ktorý je schopný vytvárať vetracie otvory v oblasti vrcholov vln priebežným spôsobom, dosiahnuť vysokú pracovnú rýchlosť, ktorá leží približne v rozsahu pracovnej rýchlosti, dosahovanej pri plastickom tvárnení tvárniacimi valcami. Oproti obvyklým spôsobom sa môže výkon najmenej strojnásobiť. Z toho vyplýva pokles výrobných nákladov a oproti oddelenému spôsobu skráteniu času vybavovania, práce a manipulácie. Celá výroba sa uskutočňuje v jedinom priebehu od surového materiálu ku konečnému produktu. Ďalej je funkčná bezpečnosť oproti vysekávaniu s veľmi namáhanými, a teda často vypovedávajúcimi, razníkmi podstatne zvýšená. Časy výpadkov sa tým znižujú asi o 90 %.Trieskovým obrábaním sa vytvárajú vetracie otvory v tvare škár. Toto tvárnenie dovoľuje vytvoriť relatívne veľké prierezy na splnenie predpisov o vetraní striech podľa DIN 4108, ods. 3, i pri malej šírke škáry, čo je významné pre tesnosť proti poletujúcemu snehu a prívalom dažďa (povrchové napätie).
Vetracie diery sa môžu vytvárať trieskovým obrábaním pri obrobení súbežne alebo tiež pri obrobení protibežne. Výhodne sa vetracie otvory vytvárajú protibežne a na to alebo predtým obrobením súbežne.
V ďalšom výhodnom uskutočnení sa vyrábajú vetracie otvory rovnobežnými rezmi pílou.
Na riešenie úlohy z hľadiska zariadenia, vychádza vynález zo známeho zariadenia, ktoré pozostáva zo zariadenia na privádzanie kovového pásu, napr. navijaka s navinutým kovovým pásom a z páru tvárniacich valcov, vzájomne spoluzaberajúcich a usporiadaných za navijakom v smere pohybu pásu na vytvorenie vln a z najmenej dvoch skupín viacnásobných nástrojov na výrobu vetracích otvorov obrábaním.
Toto známe zariadenie sa podľa vynálezu upraví tak, že obe skupiny viacnásobných nástrojov sú umiestnené v smere pohybu pásu za tvárniacimi valcami a pozostávajú z otáčajúcich sa súprav rezných nástrojov, ktoré sú vzhľadom na bežiaci zvlnený pás umiestnené v takej výške, že na vrcholkoch vín odstránia jednu alebo viac triesok hrúbky, ktorá je najmenej o niečo väčšia ako hrúbka pásu.
Zariadenie podľa vynálezu pracuje teda priebežným spôsobom s tvárniacou stanicou s tvárniacimi valcami a obrábacou stanicou s reznými nástrojmi odstraňujúcimi triesky. Jednotlivé rezné nástroje súpravy nástrojov urobia príslušný rez na vrcholkoch vín, pričom hĺbka rezu je väčšia ako hrúbka pásu, takže vzniká otvor, ktorého šírka je určovaná šírkou rezného nástroja, zatiaľ čo jeho dĺžka je závislá od šírky rezných nástrojov, zatiaľ čo jeho dĺžka závisí od ich nastavení, prípad, od ich hĺbky ponorenia do vrcholov vín.
Predpokladá sa výška vlny medzi napr. 1,5 a 5 mm. Od výšky vlny závisí možná rozťažnosť kovového pásu v pozdĺžnom smere, teda spôsobilosť prispôsobenia k strešnej krytine. Pre silne zvlnené škridle je potrebná väčšia výška vlny kovového pásu, napríklad 5 mm, pri slabo zvlnených škridlách môže stačiť napríklad už 1,5 nim, dobrá medzihodnota výšky vlny kovového pásu by mohla byť 3 mm. Výhodne sú rotačné rezné nástroje vzhľadom na prebiehajúci zvlnený pás tak ďaleko nastaviteľné, že v rozsahu vrcholov vín vznikajú vetracie otvory tvaru škár, prebiehajúce v smere pohybu pásu. Dĺžka škár je pritom výlučne určená nastavením rezných nástrojov, ktoré sa prípadne tiež dá meniť.
Rezné kotúče môžu byť vytvorené ako kruhové listy, kotúčové frézy alebo ako priestorové kolesá. Výber sa riadi medzi iným podľa žiadanej pracovnej rýchlosti, času vysekávania a spracovávaného kovového materiálu.
V ďalšom výhodnom uskutočnení sú umiestnené za sebou v smere pohybu dve skupiny rotačných rezných nástrojov, z ktorých jedna pracuje súbežne, druhá protibežne (pričom sa výhodne uskutočňuje najprv obrobenie protibežne a potom obrobenie súbežné).
Pri tomto výhodnom uskutočnení je zaistené, že eventuálne neobrobené hrany z prvého stupňa obrábania sa obrobia v druhom stupni obrábania, takže vetracie otvory budú úplne bez ostrých hrán a tým sa zaistí optimálne prúdenie vetracími otvormi.
Účelne sú obe skupiny rezných nástrojov umiestnené vedľa seba, priečne na smer pohybu, na jednom spoločnom hnacom hriadeli, pričom môže tento hnací hriadeľ poháňať druhú skupinu cez reverzačný pohon so synchronizovaným počtom otáčok.
V ďalšom výhodnom uskutočnení je vykonané opatrenie, že najmenej prvej skupine nástrojov v smere pohybu na protiľahlej strane kovového pásu je priradený protitlačný valec, ktorý podopiera kovový pás v oblasti medzi reznými nástrojmi. Tento protitlačný valec môže byť vybavený na svojom obvode proti rezným nástrojom ryhami.
Touto úpravou sa kovový pás napriek zoslabeniu v oblasti vetracích otvorov dostatočne podopiera, aby na jednej strane odolal reznému tlaku, na druhej strane dodržal jednoznačne tvar vlny.
Protitlačný valec, ktorý prípadne je vytvorený ako dvojdielny, a je priradený jednej zo skupín rezných nástrojov, môže slúžiť tiež ako transportný valec. Potom je výhodne poháňaný synchrónne s tvárniacimi valcami, zatiaľ čo rezné nástroje, aspoň prvej skupiny sú poháňané vyšším počtom otáčok. Vo výhodnom uskutočnení sa každá skupina skladá z desiatich až osemnástich rezných nástrojov, takže každý vetrací pruh sa zabezpečí desiatimi až osemnástimi radmi vetracích škár.
Šírka prierezu rezných nástrojov, ktorú zase určuje šírka škáry, leží výhodne medzi 0,5 a 1,5 mm.
Dĺžka škáry sa dá nastaviť tým, že rezné nástroje sú vzhľadom na kovový pás tak ďaleko nastaviteľné, že vytvorené vetracie škáry majú dĺžku 1,0 až 4,5 mm.
Pri zariadení podľa vynálezu je ďalej uskutočnené opatrenie, že najmenej jeden z tvárniacich valcov na prechodoch stredného pruhu k obom vetracím pruhom je vybavený profilmi na uloženie najmenej dvoch ohybných vrúbkov, prebiehajúcich v pozdĺžnom smere, pričom tvárniaci valec je vybavený na oboch stranách stredného pruhu výhodne najmenej dvoma, s odstupom usporiadanými, profilmi. V ďalšom výhodnom uskutočnení sú tváriace valce umiestnené na hnacom hriadeli ako výmenné, takže sa môžu pri opotrebení vymeniť alebo tiež zameniť za valce s iným profilom.
Súpravy rezných nástrojov sa skladajú výhodne súpravovým spôsobom usporiadanými nástrojovými kotúčmi, ktoré sú jednotlivo alebo v skupinách usporiadané ako výmenné na svojom hnacom hriadeli, takže sa môžu pri opotrebení vymeniť alebo tiež zameniť za súpravu inej pracovnej šírky.
Konečne môže byť tiež protitlačný valec na svojom hnacom hriadeli výmenný alebo zameniteľný za protitlačný valec s iným odstupom obvodových rýh.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalej bude vynález opísaný na príklade uskutočnenia, zobrazenom na výkresoch, na ktorých:
obr. 1 je schematicky perspektívny pohľad zhora na podstatné montážne diely zariadení, obr. 2 je detailný bočný pohľad na skupiny rezných nástrojov, obr. 3 je rez A-A' a obr. 4 je rez C-C'.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Zariadenie podľa obr. 1 má neznázomený navijak, z ktorého sa kontinuálne odvíja kovový pás 1. Kovový pás 1 je na svojich pozdĺžnych okrajoch vedený botkami 22, 23', ktoré sú uložené na vretene 24 na nastavenie zmien šírky pásu. Takéto vodiace botky môžu byť umiestnené na viacerých miestach pozdĺž smeru pohybu pásu. Z prebiehajúceho kovového pásu 1 sa vyrába hrebeňový a nárožný tesniaci pás, ktorý je vybavený priečne na svoju dĺžku vlnovým profilom 11. Ten sa vyznačuje stredným pruhom 7, priloženia na hrebeňovú latu. Z oboch strán stredného pruhu 7 sú vo vzájomnom odstupe umiestnené dva ohybné vrúbky 2,4, prípad. 3', 4', ktoré medzi sebou ponechávajú tolerančný rozsah 8, 8', aby sa umožnilo prispôsobenie k rôzne širokým hrebeňovým latám. Jeden z ohybných vrúbkov potom slúži na zalomenie pruhu, zodpovedajúcemu sklonu strechy. Na ohybné vrúbky nadväzujú smerom von vetracie pásy 10, 10' s vetracími otvormi 12, 12', ktoré sú umiestnené v oblasti vrcholov vín 11.
Prebiehajúci kovový pás 1 dorazí najprv medzi tvárniace valce 2, 2', ktoré sa otáčajú synchrónne a slúžia zároveň ako transportné valce. Ich plášť má osovo rovnobežný zubovitý profil, ktorého prostredníctvom sa vytvárajú v kovovom plechu vlny 11. Z oboch strán stredného pruhu 7 majú tvárniace valce 2, 2' upravené profily 5, 6, prípad. 5', 6', na vytváranie ohybných vrúbkov, ktoré vyformujú ohybné vrúbky 3,4, popr. 3', 4'.
V smere pohybu pásu sú za tvárniacimi valcami 2, 2' - pri predvádzanom príklade uskutočnenia pod zvlneným kovovým pásom - umiestnené dve skupiny rotačných rezných nástrojov 15, 15' na spoločnom hnacom hriadeli 14, ktoré vyrábajú trieskovým obrábaním vetracie otvory 12' v tvare škár. Rezné nástroje pritom zasahujú len do oblasti vrcholov vín, pričom sa dĺžka škár dá meniť cestou nastavenia rezných nástrojov 15, 15'. Šírka vetracích škár 12 je daná šírkou jednotlivých rezných nástrojov.
V smere pohybu pásu sú za prvou skupinou rezných nástrojov 15, 15', usadené na hnacom hriadeli 16 dve ďalšie skupiny rezných nástrojov 17, 17'. Aspoň prvej skupine rezných nástrojov 15,15'je priradený protitlačný valec 27, ktorého profil 28 (obr. 4) zodpovedá v podstate profilu tvárniacich valcov 2, 2' a ktorý je poháňaný synchrónne s tvárniacimi valcami. Týmto profilom sa podopierajú vrcholky vín medzi reznými nástrojmi. V samej oblasti rezných nástrojov má protitlačný valec 27 buď skrátenú výšku 29 profilu (obr. 3) alebo jc vybavený ob vodovými ryhami, ktoré môžu zasahovať do rezných nástrojov 15,15'.
Nástroje 15,15', prípad. 17,17', kotúčového tvaru oboch skupín súprav rezných nástrojov môžu byť vytvorené ako listy kruhových píl, kotúčové frézy alebo priestorové kotúče. Ako ukazuje obr. 2, pracujú rezné nástroje 15, 15' prvej skupiny protibežne, zatiaľ čo hnací hriadeľ 14 rotuje proti smeru pohybu kovového pásu, rezné nástroje 17, 17' oboch, za nimi umiestnených skupín, pracujú súbežne. Týmto spôsobom sa ostriny 13, tvoriace sa pri obrábaní prvou skupinou nástrojov, odstraňujú druhou skupinou rezných nástrojov, takže sa získajú škárovité vetracie otvory 12, 12'bez ostrin. V smere pohybu pásu sú za skupinami nástrojov 15, 15', prípad. 17, 17' nad kovovým pásom a blízko jeho pozdĺžnych okrajov umiestnené nádobky 18, 18' s kvapalným lepidlom. Lepidlo z každej z nádobiek vychádza vo forme lepivej stopy 20, 20'.
V smere pohybu pásu sú za nádobkami 18, 18' umiestnené na cievke krycie pruhy 21, 21', ktoré sú odťahované v smere pohybu pásu a prostredníctvom prítlačných kladiek 22, 22' pritlačované k lepivej stope. Týmto spôsobom získavaný nekonečný pruh 1' sa navíja na neznázomenú cievku, z ktorej sa môže odvíjať v zvitkoch žiadanej dĺžky.

Claims (17)

1. Spôsob výroby nekonečných zvlnených, kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov, ktoré majú stredný pruh, určený na položenie na hrebeňovú alebo nárožnú latu, naň na obe strany nadväzujúce perforované vetracie pruhy a na ne nadväzujúce okrajové pruhy, pri ktorom sa kovový pás vedie medzi dva tvárniace valce, umiestnené priečne na smer pohybu najmenej cez šírku kovového pásu na vytvarovanie vín a ďalej sa kovový pás vybaví v oblasti vetracích pruhov prostredníctvom viacnásobných nástrojov veľkým počtom vetracích otvorov malého prierezu, vyznačujúci sa tým, že po vytvorení vín (11) sa zhotovia vetracie otvory (12, 12') trieskovým obrábaním vrcholov vín v smere pohybu kovového pásu prostredníctvom rotačných rezných nástrojov (15, 15').
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že vetracie otvory (12, 12') sa vyrobia protibežným obrábaním alebo súbežným obrábaním.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že vetracie otvory (12, 12') sa vyrobia rovnobežnými rezmi pílou.
4. Zariadenie na výrobu nekonečných zvlnených, kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov, ktoré majú stredný pruh, určený na položenie na hrebeňovú alebo nárožnú latu, naň na obe strany nadväzujúce perforované vetracie pruhy a na ne nadväzujúce okrajové pruhy, ktoré pozostáva zo zariadenia na privádzame kovového pásu k páru tvárniacich valcov, spoluzaberajúcich na vytváranie vln, a najmenej z dvoch skupín viacnásobných nástrojov na výrobu vetracích otvorov, vyznačujúce sa tým, že obe skupiny viacnásobných nástrojov sú umiestnené v smere pohybu kovového pásu za tvárniacimi valcami (2, 2') a pozostávajú z rotačných nástrojov na trieskové obrábanie alebo rezných nástrojov (15, 15'), ktorých priemer sa dotýka priamky prechádza júcej pod vnútorným povrchom vrcholu vín zvlneného pásu.
5. Zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že rotačné rezné nástroje (15, 15') sú vzhľadom na prichádzajúci zvlnený pás usporiadané prestaviteľné.
6. Zariadenie podľa nároku 4 alebo 5, vyznačujúce sa tým, že rezné nástroje (15, 15) sú tvorené listami kruhovej píly.
7. Zariadenie podľa nároku 4 alebo 5, vyznačujúce sa tým, žc rezné nástroje (15, 15') sú tvorené kotúčovou frézou.
8. Zariadenie podľa nároku 4 alebo 5, vyznačujúce sa tým, že rezné nástroje (15, 15') sú tvorené priestorovými kolesami.
9. Zariadenie podľa jedného z nárokov 4 až 8, vyznačujúce sa tým, že dve skupiny rotačných rezných nástrojov (15, 15', 17, 17') sú usporiadané v smere pohybu za sebou, pričom jedna z nich zahŕňa protibežné rezné nástroje (15, 15') a druhá súbežné rezné nástroje (17, 17').
10. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa tým, že v smere pohybu kovového pásu prvá skupina zahŕňa protibežné rezné nástroje (15, 15') a druhá skupina zahŕňa súbežné rezné nástroje (17,17').
11. Zariadenie podľa jedného z nárokov 4 až 10, vyznačujúce sa tým, že obe skupiny rezných nástrojov (15, 15'), usporiadané vedľa seba naprieč k smeru pohybu, sú uložené na spoločnom hnacom hriadeli (14).
12. Zariadenie podľa jedného z nárokov 4 až 11, vyznačujúce sa tým, že najmenej jednej skupine nástrojov na trieskové obrábanie alebo rezných nástrojov (15, 15') je na protiľahlej strane kovového pásu (1) priradený protitlačný valec (27) na podopierame kovového pásu v oblasti medzi nástrojmi na trieskové obrábanie alebo medzi reznými nástrojmi (15, 15').
13. Zariadenie podľa nároku 12, vyznačujúce sa tým, že protitlačný valec (27) má na svojom obvode proti rezným nástrojom (15, 15') im prispôsobené ryhy (29).
14. Zariadenie podľa jedného z nárokov 4 až 13, vyznačujúce sa tým, že protitlačný valec (27) a tvárniace valce (2, 2') sú poháňané synchrónne.
15. Zariadenie podľa jedného z nárokov 4 až 14, vyznačujúce sa tým, že rezné nástroje (15, 15') aspoň prvej skupiny majú väčší počet otáčok než tvárniace valce (2, 2') a protitlačný valec (27).
16. Zariadenie podľa jedného z nárokov 4 až 15, vyznačujúce sa tým, že najmenej jeden z tvárniacich valcov (2, 2') má na prechodoch stredného pruhu (7) k obom vetracím pruhom (10, 10') vrúbkové profily (5, 5') na vytvorenie najmenej dvoch pozdĺžne prebiehajúcich ohybných vrúbkov (3, 4, 3', 4').
17. Zariadenie podľa nároku 14, vyznačujúce sa tým, že tvárniaci valec (2) je vybavený po oboch stranách stredného pruhu (7) najmenej dvoma vrúbkovými profilmi (5, 5', 6, 6'), usporiadanými vo vzájomnom odstupe.
SK902-98A 1997-07-10 1998-06-29 Spôsob výroby nekonečných zvlnených kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu SK284685B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19729504A DE19729504A1 (de) 1997-07-10 1997-07-10 Verfahren zur Herstellung von Frist- und Gratabdichtungsstreifen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK90298A3 SK90298A3 (en) 1999-02-11
SK284685B6 true SK284685B6 (sk) 2005-09-08

Family

ID=7835242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK902-98A SK284685B6 (sk) 1997-07-10 1998-06-29 Spôsob výroby nekonečných zvlnených kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0890687B1 (sk)
AT (1) ATE246758T1 (sk)
CZ (1) CZ297420B6 (sk)
DE (2) DE19729504A1 (sk)
DK (1) DK0890687T3 (sk)
HU (1) HU219970B (sk)
PL (1) PL186788B1 (sk)
SI (1) SI0890687T1 (sk)
SK (1) SK284685B6 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19912698A1 (de) * 1999-03-20 2000-09-21 Manfred Gehring Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung eines First- und Gratabdeckungsstreifens aus einem Streifen aus plastisch verformbaren Material
ATE343030T1 (de) * 2003-08-21 2006-11-15 Blowitex Vliesstoffe Internat Streifenförmige materialbahn für eine first- und/oder gratabdeckung
DE202005000616U1 (de) * 2005-01-15 2006-02-02 Bts Bautechnischesysteme Gmbh & Co. Kg Rollbares First-Entlüftungsband
DE102006009569B3 (de) * 2006-02-28 2007-02-15 Daimlerchrysler Ag Vorrichtung und Verfahren zum Beschneiden von blechförmigem Material oder eines blechförmigen Bauteils

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2250593A (en) * 1939-06-16 1941-07-29 Mesnel Pierre Method and machine for cutting openings in metal ribbons or the like
JPS5691931A (en) * 1979-12-27 1981-07-25 Toyoda Gosei Co Ltd Production of trim core material
US4886711A (en) * 1987-11-27 1989-12-12 General Motors Corporation Catalytic converter metal monolithic catalyst substrate
DE29501242U1 (de) * 1995-01-27 1995-03-16 Gehring Manfred Dr Rollbarer Dichtungsstreifen für eine First- und/oder Gratabdeckung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0890687A2 (de) 1999-01-13
DE59809181D1 (de) 2003-09-11
HU219970B (hu) 2001-10-28
ATE246758T1 (de) 2003-08-15
PL327102A1 (en) 1999-01-18
SI0890687T1 (en) 2004-02-29
EP0890687A3 (de) 2000-02-23
DE19729504A1 (de) 1999-01-14
CZ214198A3 (cs) 1999-08-11
DK0890687T3 (da) 2003-11-24
CZ297420B6 (cs) 2006-12-13
HUP9801500A1 (hu) 1999-06-28
HU9801500D0 (en) 1998-08-28
SK90298A3 (en) 1999-02-11
PL186788B1 (pl) 2004-02-27
EP0890687B1 (de) 2003-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3640244C2 (sk)
US8146218B1 (en) Method for making solid edge gutter screen
US5980675A (en) Process for the manufacture of honeycomb core structures
EP1661636A3 (en) A roll forming machine and method
SK284685B6 (sk) Spôsob výroby nekonečných zvlnených kovových hrebeňových a nárožných tesniacich pásov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu
US6167601B1 (en) Method for manufacturing ventilated sheet-metal floor members
US4499645A (en) Procedure for manufacturing a roof element
US20070137777A1 (en) Method of making a building material having a selvage edge
DE69906214T2 (de) Verfahren zum kontinuierlichen Herstellen von Sandwichplatten und Anlage zur Durchführung des Verfahrens
KR100563873B1 (ko) 마스킹 재료 및 사용 방법
US3887406A (en) Production of building board
CN2266489Y (zh) 一种金属箔带材料的切割装置
DE2408319A1 (de) Verfahren und einrichtung zum spanlosen schneiden von hartschaumstoffkoerpern
US7309399B2 (en) System and method for manufacturing filling strips configured for use with a corrugated member
EP1039063B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung eines First- und Gratabdeckungsstreifens aus einem Streifen aus plastisch verformbaren Material
US20050000335A1 (en) System and method for cutting roofing shingles
CN213647803U (zh) 一种制作平面口罩耳带孔的滚切装置
DE10027500C1 (de) Trennverfahren für Waben
CN214867564U (zh) 一种百叶窗生产用叶片剪切设备
JP3663684B2 (ja) 金属帯の加工装置
EP0829589A2 (de) Vorrichtung zum abschnittsweisen Auftragen eines Trennmittels auf die Innenseite eines unteren Profilblechbandes in einer Anlage zur Herstellung von Sandwich-Dachelementen
CA1272585A (en) Apparatus for producing simultaneously a plurality of venetian blinds
US20040231385A1 (en) Rotary tools for in-line perforation of profiled products
EP1044740A2 (en) Method for manufacture of articles in foraminous sheet materials
DE19843045A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Kantenbearbeitung von Bandmaterial

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140629