PL186788B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu

Info

Publication number
PL186788B1
PL186788B1 PL98327102A PL32710298A PL186788B1 PL 186788 B1 PL186788 B1 PL 186788B1 PL 98327102 A PL98327102 A PL 98327102A PL 32710298 A PL32710298 A PL 32710298A PL 186788 B1 PL186788 B1 PL 186788B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
strips
tools
metal strip
ventilation
Prior art date
Application number
PL98327102A
Other languages
English (en)
Other versions
PL327102A1 (en
Inventor
Manfred Gehring
Original Assignee
Manfred Gehring
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Manfred Gehring filed Critical Manfred Gehring
Publication of PL327102A1 publication Critical patent/PL327102A1/xx
Publication of PL186788B1 publication Critical patent/PL186788B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D1/00Roof covering by making use of tiles, slates, shingles, or other small roofing elements
    • E04D1/36Devices for sealing the spaces or joints between roof-covering elements
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/17Ventilation of roof coverings not otherwise provided for
    • E04D13/174Ventilation of roof coverings not otherwise provided for on the ridge of the roof
    • E04D13/176Ventilation of roof coverings not otherwise provided for on the ridge of the roof formed by flexible material suitable to be rolled up

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Sealing Battery Cases Or Jackets (AREA)
  • Sealing Material Composition (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Gasket Seals (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Semiconductor Lasers (AREA)
  • Testing Of Coins (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Duct Arrangements (AREA)
  • Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Milling Processes (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania pasów uszczelniajacych do kalenicy i krawedzi dachu, budynku, ciaglych, fali- stych, pasów metalowych, które maja pas srodkowy, nakladany na late kalenicy lub krawedzi dachu budynku, przylegajace do niego po obu stronach, perforowane pasy wentylacyjne i przylegajace do nich pasy brzegowe, w którym to sposobie tasme metalowa prowadzi sie pomiedzy dwoma, umieszczonymi poprzecznie do kie- runku jej ruchu i majacymi dlugosc równa co najmniej szerokosci tasmy metalowej, walcami ksztaltujacymi do formowania fal, i w której, w obszarze pasów wentyla- cyjnych, znajduje sie znaczna liczba otworów wentyla- cyjnych o malym przekroju, które wykonuje sie za po- moca narzedzi wielokrotnych, znamienny tym, ze w kierunku ruchu tasmy metalowej, po uformowaniu. . 4 Urzadzenie do wytwarzania pasów uszczel- niajacych do kalenicy i krawedzi dachu budynku, cia- glych, falistych, pasów metalowych, które maja pas srodkowy, nakladany na late kalenicy lub krawedzi dachu budynku, przylegajace do niego po obu stronach, perforowane pasy wentylacyjne i przylegajace do nich pasy brzegowe, które to urzadzenie sklada sie z przyrzadu do doprowadzania tasmy metalowej do umieszczonej w kierunku jej ruchu pary zazebiajacych sie ze soba wal- ców ksztaltujacych do formowania fal, oraz z co najmniej dwóch grup narzedzi wielokrotnych do wykonywania otwo- rów wentylacyjnych, znamienne tym, ze obydwie .. Fi g . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu budynku, ciągłych, falistych, pasów metalowych, które mają pas środkowy, nakładany na łatę kalenicy Iub krawędzi dachu budynku, przylegające do niego po obu stronach, perforowane pasy wentylacyjne i przylegające do nich pasy brzegowe, w którym to sposobie taśmę metalową prowadzi się pomiędzy dwoma umieszczonymi poprzecznie do kierunku jej ruchu i mającymi długość równą co najmniej szerokości taśmy metalowej, walcami kształtującymi do formowania fal, i w której, w obszarze pasów wentylacyjnych, znajduje się znaczna liczba otworów wentylacyjnych o małym przekroju, które wykonuje się za pomocą narzędzi wielokrotnych.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu budynku, które to urządzenie składa się z przyrządu do doprowadzania taśmy metalowej do umieszczonej w kierunku jej ruchu pary zazębiających się ze sobą walców kształtujących do formowania fal, oraz z co najmniej dwóch grup narzędzi wielokrotnych do wykonywania otworów wentylacyjnych.
Pasy uszczelniające do kalenicy i krawędzi dachu wymienionego powyżej typu, są stosowane na placu budowy w formie zwojów. Przed nałożeniem elementów pokrycia dachowego, zwój zostaje nasadzony pasem środkowym na łaty kalenicy Iub krawędzi dachu i rozwinięty wzdłuż nich. Pasy wentylacyjne, łączą się z pasem środkowym po obu jego stronach. Ich perforacja służy do przewietrzania przestrzeni poddasza, zaś ich pasami brzegowymi zaopatrzonymi w warstwę klejącą, są one przymocowane do płyt dachowych. W ten sposób, z jednej strony uzyskuje się wystarczające uszczelnienie w strefie kalenicy, a równocześnie z drugiej strony, wystarczającą wentylację poddasza, przy czym perforacja jest konstrukcyjnie tak ukształtowana, że latające płatki śniegu, ani woda nie może się przedostać na poddasze.
Pod względem technicznego zastosowania, najkorzystniejsze są pasy uszczelniające do kalenicy i krawędzi dachu, wykonane z metalu, takiego jak aluminium, miedź, cynk, ołów, które są absolutnie odporne na korozję atmosferyczną i odznaczają się znaczną żywotnością. Ponadto, korzystne okazały się takie pasy uszczelniające, które są pofalowane, Iub pofałdowane poprzecznie do ich kierunku wzdłużnego. Aby, pomimo stabilizującej fali, zapewnić dobre przyleganie łaty kalenicy i bezproblemowe dostosowanie do kąta dachowego, po obu stronach pasa środkowego są uformowane żłobki do gięcia. Aby przy różnej szerokości łat - są one znormalizowane i wynoszą 30 Iub 50 mm - móc używać takich samych pasów środko4
186 788 wych, na każdej stronie pasa środkowego są umieszczone dwa żłobki do gięcia, które względem siebie mają odpowiedni odstęp.
Pasy uszczelniające do kalenicy i krawędzi dachu z metalu, są dotychczas wytwarzane w ten sposób, że taśma metalowa nawinięta na bębnie zwijarki kozłowej, jest ściągana i najpierw za pomocą dwóch grup stempli wykrojnikowych są wykrawane otwory wentylacyjne w obydwóch pasach wentylacyjnych. Następnie taśma metalowa, zaopatrzona w otwory wentylacyjne, przechodzi przez parę walców kształtujących, które formują pofalowanie. Potem wzdłuż pasów brzegowych nanosi się warstwę klejący która zostaje pokryta, dającymi się ściągnąć paskami materiału, na przykład paskami papieru. Na koniec skonfekcjonowana w ten sposób taśma metalowa zostaje nawinięta na szpulę.
Podczas gdy formowanie fali może odbywać się z wysoką prędkością przebiegu, wynoszącą od 10 do 12 m/min, to wykrawanie musi być dokonywane przy znacznie niższej prędkości 2 do 3 m/min. Ta prędkość przebiegu określa więc wydajność maszyny. Z tego powodu obydwa zabiegi są już rozdzielone, co jednak pociąga za sobą podwojenie czasu przygotowawczego, czasu roboczego i czasu manipulacyjnego, tak że jest to sposób bardzo kosztowny.
Zadaniem wynalazku jest zwiększenie wydajności opisanego powyżej sposobu i zaproponowanie urządzenia, które pracuje ze znacznie wyższą wydajnością, niż znane urządzenie.
Zadanie to zostało rozwiązane zgodnie z wynalazkiem w zakresie sposobu przez to, że w kierunku ruchu taśmy metalowej, po uformowaniu fal, otwory wentylacyjne wykonuje się metodą obróbki wiórowej wierzchołków fal za pomocą obrotowych narzędzi skrawających lub tnących, korzystnie za pomocą obróbki przeciwbieżnej i współbieżnej.
Korzystnie, otwory wentylacyjne wykonuje się przez równoległe nacięcia piłą.
Zastosowane w sposobie, znane obecnie narzędzia tnące o kształcie tarczowym, które pracują z wysokimi obrotami i mają dużą trwałość umożliwiają wykonywanie otworów wentylacyjnych w wierzchołkach fali sposobem przelotowym z prędkością roboczą, która jest zbliżona do prędkości roboczej formowania fali za pomocą walców kształtujących. W porównaniu do stosowanych dotychczas sposobów, wydajność zwiększyła się co najmniej trzykrotnie. Uzyskano przez to obniżenie kosztów wytwarzania i w porównaniu z oddzielnymi zabiegami roboczymi, zmniejszenie czasu przygotowawczego, czasu roboczego i czasu manipulacyjnego. Całkowite wytwarzanie odbywa się w jednym przebiegu, od surowego materiału do produktu końcowego. Ponadto znacznie zwiększyła się pewność działania w porównaniu z wykrawaniem za pomocą bardzo obciążonych, a więc narażonych na częste uszkodzenia stempli wykrojnikowych. Spowodowane tym straty czasu zmniejszone zostały o około 90%.
Przez obróbkę wiórową otrzymuje się otwory wentylacyjne w formie szczelin. Kształt ten pozwala na uzyskanie relatywnie większych przekrojów dla spełnienia przepisów dotyczących wentylacji dachów (według DIN 4108 ustęp 3), i to przy węższych szczelinach, co ma znaczenie dla zwiększenia szczelności przy padającym śniegu i ulewnym deszczu (napięcie powierzchniowe).
W zakresie urządzenia, wynalazek charakteryzuje się tym, że obydwie grupy narzędzi wielokrotnych są umieszczone, w kierunku ruchu taśmy metalowej, za walcami kształtującymi i składają się z zestawów obrotowych narzędzi tnących lub skrawających, które względem doprowadzanej pofalowanej taśmy są umieszczone na takiej wysokości, że wiór skrawany przez nie na wierzchołkach fal ma grubość co najmniej równią lub nieco większą od grubości taśmy.
Korzystnie, obrotowe narzędzia tnące lub skrawające są, względem doprowadzonej taśmy falistej, przystawiane na taką odległość, że w obszarze wierzchołków fal powstają, rozciągające się w kierunku ruchu, szczelinowe otwory wentylacyjne.
Narzędzia tnące są piłami tarczowymi albo frezami tarczowymi albo korzystnie przeciągaczami tarczowymi.
Korzystnie, w kierunku ruchu taśmy metalowej umieszczone są, jedna za drugą, dwie grupy obrotowych narzędzi tnących lub skrawających, z których jedna grupa pracuje przeciwbieżnie, a druga współbieżnie, przy czym, względem kierunku ruchu taśmy metalowej pierwsza grupa narzędzi tnących lub skrawających pracuje przeciwbieżnie, a druga grupa współbieżnie.
186 788
Zgodnie z dalszą cechą wynalazku, obie, poprzecznie do kierunku ruchu umieszczone obok siebie, grupy narzędzi tnących lub skrawających są osadzone na wspólnym wale napędowym.
Korzystnie, co najmniej z jedną grupą narzędzi tnących lub skrawających, po przeciwległej stronie taśmy metalowej współpracuje walec dociskowy, na którym oparta jest taśma metalowa w obszarze między narzędziami skrawającymi lub tnącymi.
Korzystnie, walec dociskowy ma na swym obwodzie, naprzeciwko narzędzi tnących lub skrawających, dopasowane do nich rowki.
Zgodnie z dalszą cechą, wynalazku, walec dociskowy i walce kształtujące są napędzane synchronicznie.
Korzystnie, narzędzia tnące lub skrawające co najmniej pierwszej grupy, są napędzane z wyższą liczbą obrotów niż walce kształtujące i walec dociskowy.
Korzystnie, co najmniej jeden walec kształtujący na przejściach pasa środkowego w obydwa pasy wentylacyjne ma profile rowkowe do wprowadzenia co najmniej dwóch wzdłużnych rowków do zginania a po obu stronach pasa środkowego ma co najmniej dwa, umieszczone w odstępie profile rowkowe.
Urządzenie zgodne z wynalazkiem pracuje sposobem przelotowym z jednym stanowiskiem z walcami kształtującymi i z jednym stanowiskiem do obróbki wiórowej za pomocą narzędzi skrawających. Poszczególne narzędzia skrawające zestawu narzędzi wykonują jedno cięcie na wierzchołku fali, przy czym głębokość cięcia jest większa niż grubość taśmy, tak, że powstaje otwór. Jego szerokość jest określona przez grubość narzędzia tnącego, podczas gdy jego długość zależy od przystawienia względnie od głębokości zanurzenia narzędzia w wierzchołku fali.
Wysokość fali taśmy metalowej wynosi przykładowo od 1,5 do 5 mm. Od wysokości fali zależy możliwa rozciągalność taśmy metalowej w kierunku wzdłużnym, a więc zdolność dopasowania do płyt dachowych. Dla mocnofalistych płyt dachowych niezbędna jest większa wysokość fali taśmy metalowej niż przykładowe 5 mm, dla słabofalistych płyt dachowych wysokość fali taśmy metalowej 1,5 mm może być wystarczająca. Jako dobrą wartość średnią można przyjąć wysokość fali taśmy metalowej 3 mm.
Wybór rodzaju narzędzi jest uzależniony miedzy innymi od żądanej prędkości roboczej, czasu wykrawania i materiału metalowego, który ma być obrabiany. Przy tym jest zapewnione, że ewentualne zadziory pozostałe z pierwszego stopnia obróbki, zostaną usunięte w drugim stopniu obróbki, tak, że otwory wentylacyjne są w znacznym stopniu wolne od zadziorów, co zapewnia optymalny przepływ strumienia.
Taśma metalowa, pomimo osłabienia w obszarze otworów wentylacyjnych, jest wystarczająco podparta, aby z jednej strony uniknąć ciśnienia ścinającego, a z drugiej strony, aby zachować formę falistą bez uszkodzeń.
W korzystnym wykonaniu, każda grupa składa się z dziesięciu do osiemnastu narzędzi tnących, tak, że każdy pas wentylacyjny ma dziesięć do osiemnastu szeregów szczelin wentylacyjnych.
Grubość ostrzy narzędzi tnących wynosi przeważnie od 0,5 do 1,5 mm i określa ona szerokość szczelin.
Długość szczelin jest nastawna w ten sposób, że narzędzia tnące, w odniesieniu do taśmy metalowej, są nastawne tak dalece, że wytworzone szczeliny wentylacyjne mają długość od 1 mm do 4,5 mm.
Również walec dociskowy, może być na swym wale napędowym zamocowany wymiennie w celu zastąpienia go walcem dociskowym o innym odstępie rowków obwodowych.
Wynalazek w przykładzie wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny, perspektywiczny widok z góry na zasadnicze elementy budowy urządzenia; fig. 2 - szczegółowy widok boczny grup narzędzi tnących; fig. 3 - przekrój A-A' urządzenia z fig. 1 i fig. 4 - przekrój C-C' urządzenia z fig.1.
Urządzenie według fig. 1 ma, nie pokazaną, zwijarkę kozłową, z której jest w sposób ciągły odwijana taśma metalowa 1. Taśma metalowa jest prowadzona między dwoma prowadnicami 23, 23', które są umieszczone na trzpieniu nastawczym 24 w celu umożliwienia zmiany szerokości taśmy. Takie prowadnice mogą być wzdłuż kierunku przesuwu taśmy, umieszczone w kilku miejscach. Z dopływającej taśmy metalowej 1 zostaje wytworzony pas
186 788 uszczelniający 1' do kalenicy i krawędzi dachu, na którym, poprzecznie do jego kierunku wzdłużnego, jest wykonany profil falisty 11. Ma on pas środkowy 7 do przyłożenia na łatę kalenicy. Po obu stronach pasa środkowego 7, są w pewnym odstępie od siebie umieszczone żłobki do zginania 3, 4 lub 3', 4', które między sobą pozostawiają obszar tolerancji 8, 8', ażeby umożliwić dopasowanie do różnych szerokości łat kalenicy. Jeden z dwóch żłobków do zginania służy do odgięcia pasa, odpowiednio do pochylenia dachu. Ze żłobkami do zginania łączą się od zewnątrz pasy wentylacyjne 10, 10' z otworami wentylacyjnymi 12, 12', umieszczone w obszarze wierzchołków fal 11.
Nadchodząca taśma metalowa 1 dostaje się najpierw pomiędzy dwa walce kształtujące 2, 2', które obracają się synchronicznie i służą zarazem jako walce transportowe. Mają one na swym płaszczu, równoległy do osi profil zębaty, za pomocą którego formowane są fale 11 na blasze metalowej.
Po obu stronach pasa środkowego 7 walce kształtujące 2, 2' mają profile żłobkowe 5, 6, lub 5', 6', które formują żłobki do zginania 3, 4, lub 3', 4'.
W kierunku ruchu taśmy, za walcami kształtującymi 2, 2' znajdują się - w pokazanym przykładzie wykonania pod pofalowaną taśmą metalową - dwie grupy obracających się narzędzi tnących lub skrawających 15, 15' umieszczonych na wspólnym wale napędowym 14, które wykonują za pomocą obróbki wiórowej, otwory wentylacyjne 12' w postaci szczelin. Narzędzia tnące Iub skrawające działają tylko w obszarze wierzchołków fali, przy czym długość szczelin daje się zmieniać przez zmianę drogi przystawienia narzędzi tnących lub skrawających 15, 15'.
Szerokość szczelin wentylacyjnych 12 jest zależna od grubości poszczególnych narzędzi.
W kierunku ruchu taśmy, za pierwszą grupą narzędzi tnących lub skrawających 15, 15' są osądzone na wale napędowym 16, dwie dalsze grupy narzędzi tnących lub skrawających 17, 17'. Co najmniej pierwszej grupie narzędzi tnących lub skrawających 15, 15' jest przyporządkowany walec dociskowy 27, którego profil 28 (fig. 4) odpowiada zasadniczo walcom kształtującym 2, 2' i który jest napędzany synchronicznie z walcami kształtującymi. Profilem tym, są podpierane wierzchołki fal pomiędzy narzędziami tnącymi lub skrawającymi. W obszarze samych narzędzi, walec dociskowy 27 ma, albo skróconą wysokość profilu 29 (fig. 3), albo ma rowek obwodowy, w który mogą wchodzić narzędzia tnące lub skrawające 15,15'.
Narzędzia w formie tarcz 15, 15' lub 17, 17' obydwóch grup zestawów narzędzi tnących, mogą stanowić piły tarczowe, frezy tarczowe lub przeciągacze tarczowe. Jak pokazuje fig. 2, narzędzia tnące Iub skrawające 15, 15' pierwszej grupy pracują przeciwbieżnie ponieważ ich wał napędowy 14 obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu taśmy metalowej, podczas gdy narzędzia 17, 17' obydwu umieszczonymi za nimi grup, pracują współbieżnie. W ten sposób zadziory 13 tworzące się przy obróbce za pomocą pierwszej grupy, zostają usunięte przez drugą grupę narzędzi tnących tak, że uzyskuje się szczelinowe otwory wentylacyjne 12, 12' bez zadziorów. W kierunku ruchu taśmy, za grupami narzędzi tnących 15, 15' Iub 17, 17', są powyżej taśmy metalowej i w pobliżu jej krawędzi wzdłużnych, umieszczone kasety 18, 18' na płynny klej. Klej wychodzi z każdej kasety w formie ścieżki klejącej 20, 21.
W kierunku ruchu taśmy, za kasetami 18, 18' znajdują się szpule z taśmą nakrywającą21,21', którą po jej odwinięciu w kierunku ruchu, i dociśnięciu rolkami 22, 22', zabezpiecza ścieżki klejące.
Uzyskany w ten sposób gotowy pas uszczelniający 1' bez końca, zostaje nawinięty na nie pokazaną szpulę, z której można otrzymywać odcinki pasa o żądanej długości.
186 788
ΫΪ· „«^Xa< aso^' £»CV
CM

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu, budynku, ciągłych, falistych, pasów metalowych, które mają pas środkowy, nakładany na łatę kalenicy lub krawędzi dachu budynku, przylegające do niego po obu stronach, perforowane pasy wentylacyjne i przylegające do nich pasy brzegowe, w którym to sposobie taśmę metalową prowadzi się pomiędzy dwoma, umieszczonymi poprzecznie do kierunku jej ruchu i mającymi długość równą co najmniej szerokości taśmy metalowej, walcami kształtującymi do formowania fal, i w której, w obszarze pasów wentylacyjnych, znajduje się znaczna liczba otworów wentylacyjnych o małym przekroju, które wykonuje się za pomocą narzędzi wielokrotnych, znamienny tym, że w kierunku ruchu taśmy metalowej, po uformowaniu fal (11), otwory wentylacyjne (12, 12') wykonuje się metodą obróbki wiórowej wierzchołków fal za pomocą obrotowych narzędzi (15,15') skrawających lub tnących.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że otwory wentylacyjne (12, 12') wykonuje się za pomocą obróbki przeciwbieżnej i współbieżnej.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że otwory wentylacyjne (12, 12') wykonuje się przez równoległe nacięcia piłą
  4. 4. Urządzenie do wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu budynku, ciągłych, falistych, pasów metalowych, które mają pas środkowy, nakładany na łatę kalenicy lub krawędzi dachu budynku, przylegające do niego po obu stronach, perforowane pasy wentylacyjne i przylegające do nich pasy brzegowe, które to urządzenie składa się z przyrządu do doprowadzania taśmy metalowej do umieszczonej w kierunku jej ruchu pary zazębiających się ze sobą walców kształtujących do formowania fal, oraz z co najmniej dwóch grup narzędzi wielokrotnych do wykonywania otworów wentylacyjnych, znamienne tym, że obydwie grupy narzędzi wielokrotnych są umieszczone, w kierunku mchu taśmy metalowej, za walcami kształtującymi (2, 2') i składają się z zestawów obrotowych narzędzi (15, 15') skrawających lub tnących, które względem doprowadzanej pofalowanej taśmy są umieszczone na takiej wysokości, że wiór skrawany przez nie na wierzchołkach fal ma grubość co najmniej równą, lub nieco większą od grubości taśmy metalowej.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że obrotowe narzędzia (15, 15') skrawające lub tnące są, względem doprowadzonej taśmy falistej, przystawiane na taką odległość, że w obszarze wierzchołków fal powstają, rozciągające się w kierunku ruchu, szczelinowe otwory wentylacyjne (12,12').
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że narzędzia tnące (15,15') są piłami tarczowymi.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że narzędzia tnące (15,15') są frezami tarczowymi.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że narzędzia tnące (15,15') są przeciągaczami tarczowymi.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w kierunku ruchu taśmy metalowej umieszczone są, jedna za drugą, dwie grupy obrotowych narzędzi (15, 15’, 17, 17') tnących lub skrawających, z których jedna pracuje przeciwbieżnie, a druga współbieżnie.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że kierunku ruchu taśmy metalowej, pierwsza grupa narzędzi (15, 15’) tnących lub skrawających pracuje przeciwbieżnie, a druga grupa (1717') współbieżnie.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że obie, poprzecznie do kierunku ruchu umieszczone obok siebie, grupy narzędzi (15, 15') tnących lub skrawających są osadzone na wspólnym wale napędowym (14).
    186 788
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że co najmniej z jedną grupą narzędzi (15,15'), tnących lub skrawających, po przeciwległej stronie taśmy metalowej (1) współpracuje walec dociskowy (27), na którym oparta jest taśma metalowa w obszarze między narzędziami (15,15') tnącymi Iub skrawającymi.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że walec dociskowy (27) ma na swym obwodzie, naprzeciwko narzędzi (15, 15') tnących Iub skrawających, dopasowane do nich rowki (29).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 4 albo 12, znamienne tym, że walec dociskowy (27) i walce kształtujące (2, 2') są napędzane synchronicznie.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 4 albo 12, znamienne tym, że narzędzia (15, 15') tnące Iub skrawające co najmniej pierwszej grupy, są napędzane z wyższą liczbą obrotów niż walce kształtujące (2, 2') i walec dociskowy (27).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 4 albo 12, znamienne tym, że co najmniej jeden walec kształtujący (2) z walców kształtujących (2, 2') na przejściach pasa środkowego (7) w obydwa pasy wentylacyjne (10, 10') ma profile rowkowe (5, 5') do wprowadzenia co najmniej dwóch wzdłużnych rowków do zginania (3,4,3', 4').
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że walec kształtujący (2), po obu stronach pasa środkowego (7) ma co najmniej dwa, umieszczone w odstępie profile rowkowe (5, 5', 6, 6').
PL98327102A 1997-07-10 1998-06-29 Sposób i urządzenie do wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu PL186788B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19729504A DE19729504A1 (de) 1997-07-10 1997-07-10 Verfahren zur Herstellung von Frist- und Gratabdichtungsstreifen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL327102A1 PL327102A1 (en) 1999-01-18
PL186788B1 true PL186788B1 (pl) 2004-02-27

Family

ID=7835242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98327102A PL186788B1 (pl) 1997-07-10 1998-06-29 Sposób i urządzenie do wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0890687B1 (pl)
AT (1) ATE246758T1 (pl)
CZ (1) CZ297420B6 (pl)
DE (2) DE19729504A1 (pl)
DK (1) DK0890687T3 (pl)
HU (1) HU219970B (pl)
PL (1) PL186788B1 (pl)
SI (1) SI0890687T1 (pl)
SK (1) SK284685B6 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19912698A1 (de) * 1999-03-20 2000-09-21 Manfred Gehring Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung eines First- und Gratabdeckungsstreifens aus einem Streifen aus plastisch verformbaren Material
ATE343030T1 (de) * 2003-08-21 2006-11-15 Blowitex Vliesstoffe Internat Streifenförmige materialbahn für eine first- und/oder gratabdeckung
DE202005000616U1 (de) * 2005-01-15 2006-02-02 Bts Bautechnischesysteme Gmbh & Co. Kg Rollbares First-Entlüftungsband
DE102006009569B3 (de) * 2006-02-28 2007-02-15 Daimlerchrysler Ag Vorrichtung und Verfahren zum Beschneiden von blechförmigem Material oder eines blechförmigen Bauteils

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2250593A (en) * 1939-06-16 1941-07-29 Mesnel Pierre Method and machine for cutting openings in metal ribbons or the like
JPS5691931A (en) * 1979-12-27 1981-07-25 Toyoda Gosei Co Ltd Production of trim core material
US4886711A (en) * 1987-11-27 1989-12-12 General Motors Corporation Catalytic converter metal monolithic catalyst substrate
DE29501242U1 (de) * 1995-01-27 1995-03-16 Gehring Manfred Dr Rollbarer Dichtungsstreifen für eine First- und/oder Gratabdeckung

Also Published As

Publication number Publication date
SK284685B6 (sk) 2005-09-08
EP0890687A2 (de) 1999-01-13
DE59809181D1 (de) 2003-09-11
HU219970B (hu) 2001-10-28
ATE246758T1 (de) 2003-08-15
PL327102A1 (en) 1999-01-18
SI0890687T1 (en) 2004-02-29
EP0890687A3 (de) 2000-02-23
DE19729504A1 (de) 1999-01-14
CZ214198A3 (cs) 1999-08-11
DK0890687T3 (da) 2003-11-24
CZ297420B6 (cs) 2006-12-13
HUP9801500A1 (hu) 1999-06-28
HU9801500D0 (en) 1998-08-28
SK90298A3 (en) 1999-02-11
EP0890687B1 (de) 2003-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6544374B2 (en) Method for making laminated roofing shingles
US5980675A (en) Process for the manufacture of honeycomb core structures
US20090178523A1 (en) System and method for cutting roofing shingles
US4625925A (en) Comminuting apparatus for sheet material or sheet material layers
US5740687A (en) Forming apparatus for strip materials
PL186788B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania pasów uszczelniających do kalenicy i krawędzi dachu
EP0093697B1 (de) Verfahren und Anlage zur Herstellung eines als verlorene Abschalung verwendbaren Profilelementes
US6167601B1 (en) Method for manufacturing ventilated sheet-metal floor members
CA2040943A1 (en) Apparatus for making siding for buildings and the like
US5088309A (en) Rotary punch
WO2020041816A1 (de) Sägeblatt
EP1882563B1 (de) Anlage sowie Verfahren zur Herstellung von Wellpappe-Bögen
ES2235692T3 (es) Procedimiento y dispositivo para la fabricacion de una banda de recubrimiento de cima y cresta a partir de una banda plasticamente deformable.
US6205734B1 (en) Shingle
DE10047144C1 (de) Verfahren zur Herstellung eines Faltkanals in einer Faltzone eines Zuschnitts einer Wellpappe
US20050000335A1 (en) System and method for cutting roofing shingles
CN215746738U (zh) 一种光电通讯膨胀合金带生产用钢带圆盘剪边机
PL193018B1 (pl) Sposób i urządzenie do formowania taśmowej folii
CN214490756U (zh) 甩刀式瓦楞纸切刀设备
AU2009222452B2 (en) Method of producing cladding sheets
EP1949980B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen eines gekreppten Materials für Anschlüsse und Übergänge an Gebäuden
US20040231385A1 (en) Rotary tools for in-line perforation of profiled products
DE51110C (de) Verfahren zur Fournirung von Hölzern
JPH0834013A (ja) 石膏ボード原板の加工方法及び切り込み加工装置
CA1272585A (en) Apparatus for producing simultaneously a plurality of venetian blinds