SK284631B6 - Prostriedok a spôsob na kontrolu škodlivých bioorganizmov, a spôsob zvýšenia účinku činidla na takú kontrolu - Google Patents
Prostriedok a spôsob na kontrolu škodlivých bioorganizmov, a spôsob zvýšenia účinku činidla na takú kontrolu Download PDFInfo
- Publication number
- SK284631B6 SK284631B6 SK1444-99A SK144499A SK284631B6 SK 284631 B6 SK284631 B6 SK 284631B6 SK 144499 A SK144499 A SK 144499A SK 284631 B6 SK284631 B6 SK 284631B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- compound
- active ingredient
- ppm
- composition
- fungicide
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N43/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
- A01N43/48—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
- A01N43/50—1,3-Diazoles; Hydrogenated 1,3-diazoles
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Abstract
Prostriedok na kontrolu škodlivých bioorganizmov, ktorý obsahuje (a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I), kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina; a n predstavuje celé číslo od 1 do 5, ako aktívnu zložku, a (b) aspoň jednu anorganickú zlúčeninu fosforu a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku, alebo (c) rozptyľovač, ako aktivitu zvyšujúcu zložku, pričom rozptyľovač obsahuje silikónové povrchovo aktívne činidlo alebo minerálny olej. Spôsob kontroly škodlivých bioorganizmov použitím tohto prostriedku a spôsob zvýšenia účinku činidla na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúceho imidazolovú zlúčeninu vzorca (I), pomocou vyššie uvedeného rozptyľovača.ŕ
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka prostriedku na kontrolu škodlivých bioorganizmov, spôsobu kontroly škodlivých bioorganizmov s použitím tohto prostriedku a spôsobu zvýšenia účinku činidla na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúceho ďalej definovanú imidazolovú zlúčeninu.
Všeobecne sa vynález vzťahuje k prostriedkom so znateľne zvýšeným kontrolným účinkom na škodlivé organizmy, najmä potom liečivým a/alebo preventívnym účinkom na choroby rastlín, ktoré sú užitočné v poľnohospodárstve a záhradníctve a k metódam na zvýšenie účinkov kontroly škodlivých organizmov pri činidlách kontrolujúcich škodlivé bioorganizmy.
Doterajší stav techniky
S odkazom na kombináciu aktívnych zložiek (a) a (b) použitých v predmetnom vynáleze (opísaných ďalej), EP Patent No. 298196 opisuje, že imidazolová zlúčenina použitá v predmetnom vynáleze ako aktívna zložka (a) je užitočná ako činidlo kontrolujúce škodlivé bioorganizmy, s tým, že táto látka môže byť použitá v kombinácii s ďalšími fungicídmi. EP Patent No. 298196 doplňuje, že kombinované použitie imidazolovej zlúčeniny štruktúrne podobnej imidazolovej zlúčenine použitej v predmetnom vynáleze ako aktívne zložky (a) s inými fungicídmi ako sú kyánamidovc zlúčeniny (napríklad 1 -(2-kyán-2-metoxy-iminoacetyl)-3-etylmočovina) a organické chlórové zlúčeniny (napr. tetrachlórizoftalonitril) vedie k zvýšeniu účinku. Ďalej EP Patent No. 337103 opisuje činidlo kontrolujúce škodlivé mikroorganizmy obsahujúce aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu štruktúrne podobnú imidazolovej zlúčenine použitej v predmetnom vynáleze ako aktívnu ingredienciu a aspoň jednu aktívnu ingredienciu vybranú z kyánacetamidovej zlúčeniny, organickej chlórovej zlúčeniny (zahŕňajúci tetrachlórizoftalonitril), fenylamidové zlúčeniny (zahŕňajúce metyl-N-(2-metoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát), derivátu kyseliny škoricovej, zlúčeniny medi a organofosforové zlúčeniny (zahŕňajúce Fosetyl - Alumínium).Tieto patenty z hľadiska predmetného vynálezu neopisujú ani nenavrhujú kombináciu imidazolovej zlúčeniny ako aktívnej zložky (a) a anorganickej fosforovej zlúčeniny, (3-metoxyakrylátovej zlúčeniny alebo oxazolidíndiónovej zlúčeniny. Ani neopisujú alebo nenavrhujú vynikajúce kontrolné účinky, ktoré môžu mať prostriedky obsahujúce imidazolovú zlúčeninu ako jednu z aktívnych zložiek a aspoň jedného člena vybraného zo skupiny zlúčenín obsahujúcich kyánacetamidovú zlúčeninu, organickú chlórovú zlúčeninu, fenylamidovú zlúčeninu, derivát kyseliny škoricovej, zlúčeninu medi a organofosforovú zlúčeninu ako ďalšie aktívne zložky.
Pokiaľ sa týka kombinácie aktívnej zložky (a) a aktivitu zvyšujúcej zložky (c) (opísané ďalej), EP Patent No. 298196 opisuje užitočnosť imidazolovej zlúčeniny podľa predmetného vynálezu ako činidla kontrolujúceho škodlivé bioorganizmy, s tým, že táto zlúčenina môže byť formulovaná do rôznych foriem spoločne s adjuvansami. JP-A-Heisei-3-11003 (pojem „JP-A“ ako sa tu používa znamená „nepreskúmaná publikovaná japonská patentová aplikácia“) opisuje metódu na kontrolu škodlivých bioorganizmov, ktorá zahŕňa aplikáciu vodnej disperzie obsahujúcej aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu podľa predmetného vynálezu a sorbitanu vyššej mastnej kyseliny ako povrchovo aktívneho činidla. Imidazolová zlúčenina reprezentovaná vzorcom (I) a veľa ďalších konvenčných činidiel na kontrolu škodlivých bioorganických činidiel majú niekoľko charakteristík pokiaľ sa týka kontrolných účinkov. Niektoré majú nedostatočný účinok na niektoré škodlivé bioorganizmy, niektoré sú menej efektívne v liečbe ako v prevencii, niektoré majú relatívne nízky čas trvania reziduálneho efektu. Preto občas dochádza k prípadom s na praktické použitie nedostatočnými kontrolnými účinkami na škodlivé bioorganizmy. Hoci imidazolová zlúčenina (I) má vynikajúce fungicídne účinky na Phycomycetes, má tendenciu zlyhávať vo vytváraní dostatočného liečivého a/alebo preventívneho efektu v závislosti od situácie a vývoja ochorenia. Preto bolo rovnako požadované zlepšenie tohto aspektu.
Na druhej strane pri praktických aplikáciách činidiel kontrolujúcich škodlivé bioorganizmy obsahujúcich zlúčeninu vzorca (I) je žiaduce minimalizovať množstvo používanej zlúčeniny na úsporu nákladov pri snahe kontrolovať množstvo rozdielnych druhov bioorganizmov, čas choroby a periódu jej výskytu, ako len je to možné. Ďalej je požadované, aby sa pri činidle kontrolujúcom škodlivé bioorganizmy obsahujúceho imidazolovú zlúčeninu (I) ako aktívnu zložku s vynikajúcim preventívnym efektom zvýšil rovnako liečebný účinok.
Zvýšenie biologickej účinnosti pesticídov prídavkom povrchovo aktívnych činidiel a olejov je uvedené v publikácii Trends in Formulation of Pesticides - An Overview (Seamen D, Pestic. Sci. 1990: 29 P437-449). Opísaný výskum je však obmedzený iba na účinky malého počtu neiónových povrchovo aktívnych činidiel a olejov, ako je retencia postreku a prijímanie pesticídu pri skúškach na vonkajšej kultúre pšenice. Táto práca ukázala, že neexistuje žiadny významný rozdiel dosiahnutý pri použití povrchovo aktívnych látok pri retencii alebo distribúcii pesticídu v rôznom štádiu rastu (pozri str. 443 a 444). Prijímanie fungicídu spojené so zvýšením biologickej účinnosti sa pri použití povrchovo aktívnych činidiel zvyšuje, ale dôvody pre to nie sú jasné. Dokument neuvádza žiadne príklady použitia minerálnych olejov alebo silikónových povrchovo aktívnych činidiel na zvýšenie účinnosti pesticídov. Tiež neuvádza, že prídavkom povrchovo aktívnych látok alebo olejov by sa mal podstatne zvýšiť účinok činidla potlačujúceho bioorganizmy.
Podstata vynálezu
Pri riešení uvedených problémov autori predmetného vynálezu zistili, že kombinované použitie imidazolovej zlúčeniny (1) ako aktívnej zložky (a) a špecifickej zlúčeniny ako aktívnej zložky (b) vedie k neočakávaným výsledkom, ako je redukcia zodpovedajúcich množstiev zlúčenín alebo rozšírenie zodpovedajúceho kontrolného spektra v porovnaní s ich individuálnym použitím. Zistili takisto, že kombinované použitie aktívnej zložky (a) s aktivitu zvyšujúcou zložkou (c) spôsobuje znateľné zvýšenie kontrolného účinku, najmä liečebného účinku v porovnaní s použitím samotnej aktívnej zložky (a), čim je možné redukovať množstvo aktívnej zložky (a). Predmetný vynález bol realizovaný na základe týchto objavov.
Predmetom vynálezu je prostriedok na kontrolu škodlivých bioorganizmov, ktorého podstata spočíva v tom, že obsahuje (a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I):
SOXCH,).
kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylovú skupina; a n predstavuje celé číslo od 1 do 5, ako aktívnu zložku, a (b) aspoň jednu anorganickú zlúčeninu fosforu a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku, alebo (c) rozptyľovač, ako aktivitu zvyšujúcu zložku, pričom rozptyľovač obsahuje silikónové povrchovo aktívne činidlo alebo minerálny olej.
Vo vzorci (I) zahŕňa nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkylová skupina alkoxylovej skupiny reprezentovaná pomocou R alkylové skupiny s 1 až 6 uhlíkmi, ako je metyl, etyl, propyl, butyl, pentyl alebo hexyl, ktoré majú buď rovný reťazec, alebo reťazec rozvetvený. Keď je n väčšie ako 3, substituenty R môžu byť rovnaké alebo rozdielne.
Imidazolové zlúčeniny reprezentované vzorcom (I) zahŕňajú nasledujúce zlúčeniny: 4-chlór-2-kyán-1 -dimetylsulfamoyl-5-(4-metylfenyl)imidazol (zlúčenina č. 1), 4-chlór-2-kyán-l-dimetylsulfamoyl-5-(4-metoxylfenyl)imidazol (zlúčenina č. 2), 4-chlór-2-kyán-l-dimetylsulfamoyl-5-(4-etylfenyl)imidazol (zlúčenina č. 3), 4-chlór-2-kyán-1 -dimetylsulfamoyl-5-(3-metyl-4-metoxylfenyljimidazol (zlúčenina č. 4).
Imidazolové zlúčeniny vzorca (I) môžu byť pripravené procesom opísaným napríklad v EP Patent No. 298196 alebo EP-A-705823.Anorganické fosforové zlúčeniny ako aktívna zložka (b) zahŕňajú kyselinu fosforečnú, kyselinu fosforitú, kyselinu hypofosforitú, kondenzovanú kyselinu fosforečnú, kondenzovanú fosforitú kyselinu a ich soli. Soli zahŕňajú soli s alkalickými kovmi (špecifická hustota: nižšia ako 4), ako sú alkalické kovy, kovy alkalických zemín, hliník a pod., ťažké kovy (špecifická hustota: 4 a viac), ako je zinok, meď, nikel, mangán a pod. a substituované a nesubstituované amónne soli.
Soli kyseliny fosforečnej zahŕňajú primáme fosforečnany (napríklad dihydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan draselný, dihydrogenfosforečnan hlinitý, dihydrogenfosforečnan amónny, dihydrogenfosforečnan vápenatý), sekundárne fosforečnany (napríklad hydrogenfosforečnan sodný, hydrogenfosforečnan draselný, hydrogenfosforečnan amónny, hydrogenfosforečnan horečnatý), terciáme fosforečnany (fosforečnan sodný, fosforečnan draselný, fosforečnan zinočnatý, fosforečnan hlinitý, fosforečnan amónny, fosforečnan amónno-horečnatý, fosforečnan horečnatý, fosforečnan vápenatý).
Soli kyseliny fosforitej zahŕňajú primáme a sekundárne fosforitany (napr. primárny a sekundárny fosforitan sodný, primárny a sekundárny fosforitan draselný, primárny a sekundárny fosforitan vápenatý).
Soli kyseliny hypofosforitej zahŕňajú hypofosforitan sodný, hypofosforitan bámatý a hypofosforitan vápenatý.
Kondenzované kyseliny fosforečné a ich soli zahŕňajú polyfosforečné kyseliny (napr. pyrofosforečnú kyselinu) a polyfosforečnany (napr. pyrofosforečnan sodný, pyrofosforečnan vápenatý, dihydrogenpyrofosforečnan sodný).
Kondenzované fosforité kyseliny a ich soli zahŕňajú polymetafosforečné kyseliny (napr. trimetafosforečnú kyselinu, tetrametafosforečnú kyselinu), a polymetafosfáty (napr. trimetafosforečnan sodný, tetrametafosforečnan sodný, hexametafosforečnan sodný).
Fungicidy pre Phycomycetes, ktoré môžu byť použité ako aktívna zložky (b) zahŕňajú: 0-metoxyakrylátové zlúčeniny (napr. metyl-(E)-2-2-[6-(2-kyánfenoxy)pyrimidín-4-yloxy]-fenyl-3-metoxyakrylát, metyl-(E)-metoxyimino[-(o-tolyloxy)-o-tolyl]acetát);
oxazolidíndiónové zlúčeniny (napr. 3-anilino-5-metyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l ,3-oxazolidín-2,4-dion);
kyánacetamidové zlúčeniny (napr. l-(2-kyán-2-metoxyiminoacetyl)-3-etylmočovina (bežný názov: Cymoxanil);
organické chlórové zlúčeniny (napr. tetrachlórizoftalonitril (bežný názov: Chlorothalonil), pentachlómitrobenzén (bežný názov: Quintozen)), fenylamidové zlúčeniny (napr. metyl-N-(2-metoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát (bežný názov: Metalaxyl), 2-metoxy-N-(2-oxo-l,3-oxazolidín-3-yl)aceto-2',6'-xylidid (bežný názov: Oxadixyl), (±)-a-2-chlór-N-(2,6-xylylacctamido)-’^butyrolaktón (bežný názov: Ofurace), metyl-N-fenylacetyl-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát (bežný názov: Benalaxyl), metyl-N-(2-furoyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát (bežný názov: Furalaxyl), (±)-a-2-/N-(3-chlórfenyl)cyklopropánkarboxamido/-T-butyrolaktón (bežný názov: Cyprofuram), deriváty kyseliny škoricovej (napr. (E,Z)-4-[3-(4-chlórfenyl)-3-(3,4-dimetoxyfenyl)-akroyljmorfolín (bežný názov: Dimethomorph));
meďné zlúčeniny (napr. organické alebo anorganické meďné fungicidy); a organofosforové zlúčeniny (napr tris(etylfosfonát)hlinitý (bežný názov: Fosetylaluminium), o-2,6-dichlór-p-tolyl-0,0-dimetyl-fosforotioát (bežný názov: Tolclofosmethyl), (R,S)-S-(R,S)-.seA-butyl-0-ctyl-2-oxo-2-tiazolidinvlfosfonotioát,
S-benzyl-0,0-diizopropylfosforoditioát (bežný názov: Iprobenfos),
O-etyl-S,S-difenylfosforoditioát (bežný názov: Edifenphos), etyl-2-dietoxytiofosforyloxy-5-metylpyrazolo(l,5-a)pyrimidín-6-karboxylát (bežný názov: Pyrazophos)).
Z týchto zlúčenín (E)-2-{2-[6(2-kyánfenoxy)pyrimidín-4-yloxy]fenyl)-3-metoxyakrylát (ďalej označovaný ako „zlúčenina (a)“), metyl-(E)-metoxyimino[a-(o-tolyloxy)-o-tolylj-acetát), (ďalej označovaný ako „zlúčenina (b)“), a 3-anilino-5-metyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidín-2,4-dion (ďalej označovaný ako „zlúčenina (c)“) sú opísané v Brighton Crop Prot. Conf. Pests and Diseases, str. 435 - 443 (1992), rovnako str. 403 - 410 (1992) a rovnako str. 21 - 26 (1996).
Z uvedených organických zlúčenín chlóru je preferovaný tetrachlórfialonitri 1. Z fenylamidových zlúčenín je preferovaný metyl-N-(2-metoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát. Z organofosforových zlúčenín je preferovaný tris(etylfosfonátjhlinitý. Z meďných zlúčenín sú preferované meďné anorganické fungicidy.
Meďné anorganické alebo organické fungicidy, na ktoré je odkazované, zahŕňajú fungicídne prípravky obsahujúce chemikálie (fungicidy a pod.) iné ako sú aktívne zložky (a) a (b) pridávané k meďnej zlúčenine. Anorganické meďné fungicidy zahŕňajú fungicidy obsahujúce oxosíran meďný, ako je Sanpun Bordeaux (obchodný názov, produkované Daiichi Noyaku K. K. a Hokko Chemical Industry Co„ Ltd.) a Sanpun Bordeaux Dust DL (obchodný názov, produkované Daiichi Noyaku K. K. a Hokko Chemical Industry Co., Ltd.), fungicidy obsahujúce oxychlorid meďný ako aktívnu zložku, ako je San Bordeaux (obchodný názov, produkované Sankei Chemical Co., Ltd.), Doitsu Borudo A (obchodný názov, produkované Dai-ichi Noyaku K. K. a Hokko Chemical Industry Co. Ltd.), Do-cal Wettable Powder (obchodný názov, produkované Yashima Chemical Industry Co., Ltd.), Do-jet (obchodný názov, produkované Nissan Chemical Industries, Ltd.), a pod.; fungicídy obsahujúce hydroxid meďnatý ako aktívnu zložku, ako je Kocide Bordeaux, Kocide DF, Kocide SD (obchodný názov, obidva produkované firmou Griffin) a pod.; a fungicídy obsahujúci bezvodý síran meďnatý, ako jc Gandie Wettable Powder (obchodný názov, produkované Agro-Kanesho Co., Ltd.) a pod.
Fungicídne prostriedky obsahujúce anorganické meďné fungicídy a chemikálie (ako sú fungicídy a pod.) iné ako sú zložky (a) a (b) zahŕňajú Bordeaux zmes obsahujúcu síran vápenato-meďný, fungicídy na báze meď - síra, ako je Engei Bordeaux (obchodný názov, produkované Sankei Chemical Co., Ltd.) a pod.; meďno-validomycinové fungicídy; mcďno-validomycinftalidové fungicídy; meďno-pyrifenoxové fungicídy; meďno-vinclozolinové fungicídy; meďno-ftalidové fungicídy; meďno-procymidonové fungicídy, ako je Scletane Wettable Powder (obchodný názov, produkované Hokko Chemical Industry Co., Ltd); meďno-fosetylové prášky; meďno-metalaxylové fungicídy, ako je Ridomil Copper Wettable Powder (obchodný názov, produkované Nihon Nohyaku Co., Ltd.); meďno-iprodionové fungicídy, ako je Daisedo Wettable Powder (obchodný názov, produkované Yashima Chemical Industry Co., Ltd.); meďno-imínoktadiéntriacetátové fungicídy; meďno-oxadixylové fungicídy; fungicídy na báze meďno-oxolínovej kyseliny; meďno-kasugamycinové fungicídy, ako je Kasumin Bordeaux Dust 3DL (obchodný názov, produkované Hokko Chemical Industry Co., Ltd.), Kasumin Bordeaux (obchodný názov, produkované Dai-ichi Noyaku K. K. a Hokko Chemical Industry Co., Ltd.) a pod.; meďno-ditianónové fungicídy; meďno-streptomycinové fungicídy, ako je DoStomy Wettable Powder (obchodný názov, produkované Nihon Nohyaku Co., Ltd.) a pod.; fungicídy založené na hydrogenuhličitanu sodno-meďnom, ako je G-Fine Wettable Powder (obchodný názov, produkované Yashima Chemical Industry Co., Ltd.); a meďno-organomeďné fungicídy, ako je Oxy Bordeaux (obchodný názov, produkované Synkyo Co., Ltd.), Kin-set Wettable Powder (obchodný názov, produkované Agro-Kanesho Co., Ltd.), Kinset Wettable Powder 80 (obchodný názov, produkované AgroKanesho Co., Ltd.) a pod.
Z týchto anorganických fungicídov obsahujúcich meď je osobitne preferované použitie fungicídov obsahujúcich jednu alebo viac aktívnych zložiek vybraných zo skupiny zahŕňajúcej hydroxid meďnatý, oxosíran meďný, oxychlorid meďný, bezvodý síran meďnatý a bázický síran vápenato-meďný.
Organické meďné fungicídy zahŕňajú meďné 8-hydroxychinolínové fungicídy ako je Quinone-do Wettable Powder 40 alebo 80 (obchodný názov, produkované AgroKanesho Co., Ltd.), Quinone-do Granules (obchodný názov, produkované Agro-Kanesho Co., Ltd.), Quinone-do Flowable (obchodný názov, produkované Agro-Kanesho Co., Ltd.), Oxine-copper (I) Wettable Powder (obchodný názov, produkované Tomono Agrica Co., Ltd.), Oxinecopper (I) Wettable powder 75 (obchodný názov, produkované Tomono Agrica Co., Ltd.), Oxine-copper (I) Wettable Powder 80 (obchodný názov, produkované Tomono Agrica Co, Ltd. a Nissan Chemical Industries, Ltd.), Oxine-copper (I) Flowable (obchodný názov, produkované Tomono Agrica Co., Ltd. a Nissan Chemical Industries, Ltd.), Doquline
Wettable Powder 80 (obchodný názov, produkované Nihon Nohyaku Co., Ltd.), a Dokirin Flowable (obchodný názov, produkované Nihon Nohyaku Co., Ltd.) a pod.; fungicídy na báze hydroxynonylbenzénsulfonátu meďného ako je Y -onepon (obchodný názov, produkované Yonezawa Kagaku K. K.) a pod.; bis(etyléndiamín)bis(dodecylbenzcnsulfonát)meďnatý, ako je Sanyol (obchodný názov, produkované Otsuka Chemical Co., Ltd. a Yonezawa Kagaku K. K.) a pod.; a fungicídy založené na tereftaláte meďnom.
Fungicídne prípravky obsahujúce organický meďný fungicíd a fungicídy iné ako zložky (a) a (b) zahŕňajú idipron - organomeďné fungicídy, organomeďné fungicídy založené na oxolínovej kyseline, kaptán - tiuramorganomeďné fungicídy, ditianón - organomeďné fungicídy, strepomycín - organomeďné fungicídy, tiabendazol - organomeďné fungicídy, fenarimol - organomeďné fungicídy, motorový olej - organomeďné fungicídy a guazatin - iminoktadiénorganomeďné fungicídy.
Rozptyľovač je používaný ako zložka zvyšujúca aktivitu (c). Príklady rozptyľovačov na použitie podľa predmetného vynálezu zahŕňajú povrchovo aktívne činidlá (s výnimkou sorbitánov vyšších mastných kyselín), parafínový olej, živočíšny a/alebo rastlinný olej a minerálny olej. Všeobecne nie sú rozptyľovače konečne klasifikované. Niektoré živočíšne a/alebo rastlinné oleje a minerálne oleje slúžia ako povrchovo aktívne činidlá a existujú rozptyľovače nazývané spojivá, ktoré nemôžu byť jasne klasifikované. Akýkoľvek rozptyľovač, ktorý zvyšuje fyzikálne vlastnosti imidazolových zlúčenín vzorca (I), ako sú fixačné vlastnosti, penetrovateľnosť, roztierateľnosť a tekutosť prieduchmi, môže byť použitý podľa predmetného vynálezu na zvýšenie efektov zlúčeniny. Typicky môžu byť fyzikálne vlastnosti imidazolovej zlúčeniny vzorca (I) zvýšené rozptyľovačom tak, že kontrola škodlivých bioorganizmov je dosiahnutá s menším množstvom zlúčeniny. Z uvedených rozptyľovačov sú preferované povrchovo aktívne činidlá (s výnimkou sorbitánov vyšších mastných kyselín), živočíšne a/alebo rastlinné oleje a minerálne oleje. Preferované sú neionogénne povrchovo aktívne činidlá (s výnimkou sorbitánov vyšších mastných kyselín), zvieracie a/alebo rastlinné oleje a minerálne oleje. Vhodné neionogénne povrchovo aktívne činidlá, ktorc môžu byť použité ako aktivitu zvyšujúca zložka (c) zahŕňajú polyoxyetylénalkylétery, polyoxyetylénalkylfenylétery, polyoxyetylénarylétery, polyoxyetyléngylkolalkylétery, polyoxyetylénestery mastných kyselín, polyoxyetylénestery mastných kyselín, polyoxyetylénamidy mastných kyselín, amín-N-oxidy, ako je Aromox C/12W (obchodný názov, produkované Akzo Chémie), polyoxyetylénalkylaminy, glycerolové estery mastných kyselín, silikónové povrchovo aktívne činidlá, polyoxyetylénalkyltioéterpolyfosfátové povrchovo aktívne činidlá ako je Reider (obchodný názov, produkované America Trading Company), estery kyseliny sírovej s vyššími alkoholmi a dialkylsulfosukcináty. Z týchto činidiel sú preferované polyoxyetylénalkylétery, polyoxyetylénalkylfenylétery, polyoxyetylénestery mastných kyselín, polyoxyetylénamidy mastných kyselín, silikónové povrchovo aktívne činidlá, estery kyseliny sírovej s vyššími alkoholmi a dialkylsukcináty. Ešte viac preferované sú silikónové povrchovo aktívne činidlá, polyoxyetylénalkylfenylétery a polyoxyetylénestery mastných kyselín. Najviac preferované sú silikónové povrchovo aktívne činidlá, najmä potom Dyne Amic (obchodná značka, produkované Setre Chemical) a KINETIC (obchodná značka, produkované Setre Chemical), SILWETT L-77 (produkované Witco) a SLIPPA (produkované Interagro).
Špecifické príklady preferovaných neionogénnych povrchovo aktívnych činidiel sú uvedené ďalej v tabuľke č. 1. Navyše sú medzi použiteľnými povrchovo aktívnymi činidlami uvedené -polyoxyetylénpolysilánéter (druh silikónového povrchovo aktívneho činidla), Renex 36 (obchodný názov, polyoxyetylénalkyléter produkovaný firmou Bayer AG), Crop Oil Extra (obchodný názov pre polyoxyetylénalkylfenyléter produkovaný Kalo, Inc.), Orto X-77 Spreader (obchodný názov, produkované firmou Chevron Chemical Company) a COOP Spreader Activator (obchodný názov, produkované Formland Industry).
Tabuľka č. 1
Neionogénne povrchovo aktívne činidlá
Č. | Druh | Označenie | Obchodný názov (Výrobca) |
1 | polyoxyetylénalkyléter | Genapol LRO Fluid (Hoechst AG) | |
2 | · | adukt etylénoxid-izo-Cl 0-oxoalkohol | Lutensol TO 7 (BASFAG) |
3 | ClO-oxoalkohol | adukt etylénoxid - | Lutensol ON 60 |
+ etylénoxid | ClO-oxoalkohol | (BASF AG) | |
4 | AGRAL 30 (ICI Agrochemicals) | ||
5 | 90 % nonylfenoxypolyetoxyetanol | AGRAL 90 (ICI Agrochemicals) | |
6 | nonylfenylpolyetylénglykoléter | AGRAL PLUS (ICI Agrochemicals) | |
7 | ARKOPALN-100 (Hoechst AG) | ||
8 | kondenzát etylénoxidu | Citowett (BASF AG) alebo CITOWETT | |
9 | Genapol X-60 (Hoechst AG) | ||
10 | etoxylovaný amin odvodený od mastnej kyseliny | FrigateR(ISK Biotech Európe, Ltd.) | |
11 | polyoxyetylén- | polyoxyetyléntris- | SOPROPHORr bsu |
aryléter | tryrylfenyléter | (RHONE-POULENC) | |
12 | polvoxvetvlén- | polyoxyetylénoktyl- | KUSARINO (Nihon |
alkylfenyléter | fenyléter | Nohyaku Co., Ltd.) | |
13 | Noigen EA110 (Daiichi Kogyo Seiyaku Co., Ltd.) | ||
14 | polyoxyetylén- | polyetylénglykolal- | TOKUSEI RINO |
alkylfenyléter + | kylfenoléter (20 %) + | (Nihon Nohyaku Co., | |
lignínsulfonát | lignínsulfonát (12 %) | Ltd). | |
15 | ester polyetylén- | alifatický polyoxye- | RHODASURF“ 860/P |
glykolu a mastnej kyseliny | tylénalkohol | (RHONE-POULENC) | |
16 | aminoéter odvodený od polyoxyetylénu a sójového oleja | D-3605 (Takemoto Oils and Fats Co., Ltd.) | |
17 | éter odvodený od polyoxyetylénu a ricínového oleja | D-230 N (Takemoto Oils and Fats Co., Ltd.) | |
18 | éter odvodený od polyoxyetylénu a oleje z hroznových semienok | D-233 N (Takemoto Oils and Fats Co., Ltd.) | |
19 | polyoxyetylénolejéter | Noigen ET-120E (Daiichi Kogyo Seiyaku Co., Ltd.) | |
20 | polyexyetylénester mastnej kyseliny (70 %) | Spray Sticker (Nihon Nohyaku Co., Ltd.) | |
21 | silikónové po- | vhodná zmes poly- | DyneAmic |
vrchovo aktívne činidlo | alkylénoxidom modifikovaného poly- | (Setre Chemical) |
metylsiloxánu, neionogénneho emulzifikátoru a metylované rastlinné oleje
č. | Druh | ~ v Obchodný názov Označenie z,rz ; Ά |
(Výrobca) | ||
22 | vhodná zmes poly- KINET1C alkylénoxidom mo- (Setre Chemical) difikovaného polymetylsiloxánu a neionogénneho povrchovo aktívneho činidla | |
23 | silikón (č. 23) poly- S1LWETT L-77 alkylénoxidom mo- (Witco) difikovaný polydi- metylsiloxán | |
24 | silikónové po- | silikónompolyalky- SLIPPA (Interagro) |
vrchovo aktívne | lénoxidom modifi- Organosilikon (Silwett | |
činidlo (č. 23 a | kovaný polydime- L-77) | |
zmes lineárnych | tylsiloxán a zmes li- | |
alkoholových | neámych povrchovo | |
povrchovo aktívnych činidiel) | aktívnych alkoholov | |
25 | polyoxyetylén- | adukt etylénoxidu a Lutensol FSA10 |
amid mastnej | amidu mastnej ky- (BASF AG) | |
kyseliny | seliny | |
26 | oktylfenoxypo- | Cotowett PLUS IBASF AG) alebo |
lyetoxyetanol | CITOWETT PLUS1 | |
27 | dilaurylester- | COADJUVANT Chevron |
polyetylén glykolesterové rozpúšťadlo c. s. p. | (Bayer AG) | |
28 | polioxiester a- | Hi-Point |
mino grass 80 g solvente | (CARGIL) | |
29 | polyoxyetylé- | Sorpol 7261 |
nesterová prírodná živica | (Toho Chemical Industry Co., Ltd.) | |
30 | diglycerid | Sorpol 7337 |
mastnej kyseliny + polyoxyetylénmonometyléter | (Toho Chemical Industry Co., Ltd.) | |
31 | polyoxyetylén- | Sorpol 7445 |
esterová prírodná živica | (Toho Chemical Industry Co., Ltd.) | |
32 | trimetylnonylpolyetoxyetanol | Surfactant WK |
33 | polyglykolalkylaryléter | TREND“ (E. 1. du Pont) |
34 | emulzia kopo- | Poligen WE3 |
lyméru etylénakrylová kyselina | (BASF AG) | |
35 | PeDol AH-053 Lot. No. 2184Y (Toho Chemical Industry Co., Ltd.) | |
36 | bcnceno Surfonato de sodio ether 45 | COADJUVANT TRITON ACT-M |
37 | Aceitte Minerál 85% | COADJUVANT ACETITE ANPLUS |
38 | Aceitte Minerál 83% | COADJUVANT ASSIST OIL |
39 | lineárny alkohol etoxylát 7 mols EO ' | Etylan D257 |
Vhodné aniónové povrchovo aktívne činidlá, ktoré môžu byť použité ako aktivitu zvyšujúca zložka (c), zahŕňajú aktívne činidlá odvodené od kyseliny sírovej, ako sú estery alkylsírovej kyseliny alebo jej soli; povrchovo aktívne činidlá odvodené od sulfónových kyselín, ako sú naftylmetánsulfonáty a lignínové sulfonáty; soli mastných kyselín; povrchové činidlá obsahujúce fluór s preferenciou pre povrchovo aktívne činidlá odvodené od esterov kyseliny sírovej a sulfónových kyselín. Príklady preferovaných anióno vých povrchovo aktívnych činidiel sú uvedené ďalej v tabuľke č. 2.
Tabuľka č. 2
Aniónové povrchovo aktívne činidlá
Č. | Druh | Označenie | Obchodný názov |
(Výrobca) | |||
40 | ester vyššieho | sodná soľ sulfátu | Monoaen Y-100K |
alkoholu ky- | vyššieho alkoholu (Daiichi Kosvo | ||
seliny sírovej | Seiyaku Co., Ltd.) | ||
41 | dialkylsulfo- | nátriumdialkylsul- | New Kalgen EP- |
sukcinát | fosukcinát | 70G (Takemoto Oils and Fats Co., Ltd.) | |
42 | nátrium-di-2-etyl- | Genopur SB 1970J | |
hexylsulfosukci- nát | (Hoechst AG) | ||
43 | nátriumolejmetyl- | Hostapon T Pow. | |
tuarid | H/C (Hoechst AG) | ||
44 | alkyldiglylkolé- | Genapol LRO paste | |
tersulfáty založené na prírodných mastných alkoholoch; RO-(EO)2-S03Na | (Hoechst AG) | ||
45 | linosulfato de cal- | COADJUVANT | |
cio 20+12 | RINO |
Vhodné katiónovo aktívne povrchové činidlá, ktoré môžu byť použité ako aktivitu zvyšujúca prísada (c) zahŕňajú dialkylamóniové soli ako je NEEDS (obchodný názov, produkované Kao Corporation); a alkylamóniové soli ako je Arguard T/50 (obchodný názov, produkované Akzo Chemical) ako je ukázané ďalej v tabuľke č. 3.
Tabuľka č. 3
Katiónové povrchovo aktívne činidlá
Č. Druh | Označenie | Obchodný názov (Výrobca) |
46 dialkylamó- | polynaftylmetán- | NEEDS |
niová soľ | sulfonát dialkyldimetylamóniumpolyoxyetylénester mastnej kyseliny | (Kao Cornoration) |
47 polyoxyety- | RHODAMEENr | |
lénalyfatický | (RHÔNE- | |
amín | POULENC) |
Živočíšny alebo rastlinný olej, ktorý môže byť použitý ako aktivitu zvyšujúca prísada (c) zahŕňa rastlinný olej, ako je kukuričný olej, sójový olej, ľanový olej, slnečnicový olej, bavlníkový olej, olej z hroznových semienok; a živočíšny olej, ako je hovädzí loj a rybí tuk (veľrybí tuk). Patria sem tiež alkylované (napr. metylované) rastlinné oleje ako je SCOIL (vyrábaný spoločnosťou MVRC). Špecifické príklady vhodných živočíšnych a/alebo rastlinných olejov sú uvedené ďalej v tabuľke č. 4. Medzi týmito príkladmi sú preferované alkylované rastlinné oleje.
Tabuľka č. 4
Živočíšny a/alebo rastlinný olej
Č. Druh Číslo Druh (Výrobca)
48 | kukuričný olej 53 | sójová 90 % emul- zia |
49 | emulzia kuku- 54 ričného oleja | sójový olej |
50 | emulzia kuku- 55 ričného oleja | SCOIL (MVRC) |
51 | emulzia kuku- 56 | emulzia ľanového |
ričného oleja | oleja (ICI Agrochcmicals) | |
52 | sójový olej 57 | živočíšny olej Etokem (Midkem Agrochemicals) |
Č. Označenie | Druh | Obchodný názov |
58 modifikovaný kokosový olej kokosový olej dietanolamidovej/inertnej zložky a solubilizačné činidlá | Seawet or SEA WET (Sca-Bom Subsidiary Lane, Inc.) |
Parafínový olej, ktorý môže byť použitý ako aktivitu zvyšujúca prísada (c) zahŕňa produkt pochádzajúci zo živočíšneho a/alebo rastlinného oleja, produkty pochádzajúce z minerálnych olejov (napr. ropy) a zmesi týchto olejov. Špecifické príklady sú uvedené ďalej v tabuľke č. 5.
Tabuľka č. 5 Parafínový olej
C. | Druh | Druh Obchodný názov |
59 | parafínový | ATPLUS 411F (ICI |
olej | Agrochemicals) | |
60 | parafínový | ATPLUS 411F (ICI |
olej | Agrochemicals) | |
61 | ** | neionogénne po- SUN OIL ADJUvrchovo aktívne VANT (Schering činidlo Agrochemicals, Ltd.) |
62 | neionogénne po- OLEOTAN vrchovo aktívne (Biomex) činidlo založené na ropnom parafinickom oleji | |
63 | „ PRIME OIL1 |
Minerálny olej, ktorý môže byť použitý ako aktivitu zvyšujúca zložka (c) zahŕňa strojný olej, palivový olej a silikónový olej. Príklady preferovaného minerálneho oleja sú uvedené ďalej v tabuľke č. 6. Medzi týmito príkladmi je ISHIOIL (vyrábaný firmou Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd.) najviac preferovaný.
Tabuľka č. 6 Minerálny olej
Č. Druh | Druh | Obchodný názov |
64 minerálny olej | emulzia strojného | |
(strojný olej) | oleja | |
65 | emulzia strojného | |
oleja (TOHO Che- | ||
mical Industry Co., | ||
Ltd.) | ||
66 minerálny olej | emulzia oleja naf- | |
(palivový olej) | tových motorov |
C. | Druh Druh | Obchodný názov |
67 | minerálny olej minerálny olej | ISHIOIL (Ishihara |
(98 %) + tensio | Sangyo Kaisha, Ltd.) | |
activo (2 %) | ||
68 | „ zmes parafínov | AGRI-DEX alebo |
ťažkého rozsahu z | Agri-Dex (Helena | |
ropy, polyolové | Chemical Company) | |
estery mastných | ||
kyselín a polyeto- | ||
xylované deriváty |
Uvedené rozptyľovače, t. j. povrchovo aktívne činidlá (okrem sorbitánov vyšších mastných kyselín), živočíšne a/alebo rastlinné oleje, parafínový olej, minerálny olej a pod. môžu byť kombinované zodpovedajúcim spôsobom na použitie ako aktivitu zvyšujúca prísada (c). Kombinácia dvoch alebo viacerých rozptyľovačov zahŕňajú rastlinný olej obsahujúci povrchovo aktívne činidlá, ako je Soy Dex (Helena Chemical Company) a pod.; a parafínový olej zahŕňajúci povrchovo aktívne činidlá ako je Oleo DP 11E (E. 1. du Pont), Fyzol 11E (Schering Agrochemicals), Agri Dex (Helena Chemical Co.), Atplas 411 (ICI Agrochemicals), Herbimax (Love Land Industries, Inc.), Competitor Crop Oil Concentrate (Red Pancer Chemical), Actipron (Oil Co.), DASH (BASF AG), Atlas Adherb (Atlas Interlates, Ltd.), Cropspray (Tribart Farm Chemical), Agravia 11E (Wakker Chemie), Penetrator (Helena Chemical Co.), Atlus Adjuvant Oil (Atlus Interlates, Ltd.) a pod. Zmesové rozptyľovače uvedené v tabuľke č. 7 sú tiež zahrnuté.
Tabuľka č. 7
Zmesové rozptyľovače______________________________
C.________Označenie____________Obchodný názov minerálny olej + rastlinný emulzia minerálneho oleja olej + emulzia sójového oleja
2-pyrolidón + l-oktyl-2- Agrimax 3H -pyrolidón + 1-etenyl-l-hexadecylhomopolymér + kaliciumdodecylbenzén- sulfonát
Ako je uvedené, môže byť akýkoľvek rozptyľovač použitý podľa predmetného vynálezu, pokiaľ významne zvyšuje fyzikálne vlastnosti imidazolovej zlúčeniny vzorca (I), čo vedie k zvýšeniu účinkov zlúčeniny akéhokoľvek druhu. Špecifické ukážky rozptyľovačov, ktoré nemôžu byť klasifikované do ktoréhokoľvek uvedeného druhu, sú ukázané ďalej v tabuľke č. 8. Prípravky na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúce aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) s inkorporovaným rozptyľovačom použiteľným ako aktivitu zvyšujúca prísada (c) v pomere podľa predmetného vynálezu, by mali mať podobné efekty.
Tabuľka č. 8
Nezaraditeľné rozptyľovače
C.
Označenie solamina del acido dodecil benceno sulfuronico (33 %) + solvente (aqua) estabili-zante e impurezas (67 %)
Obchodný názov
Adherex MR (ISK Mexico)
Atlox-BI Kao Corporation)
EXTRA VONr 40 (Ciba-Geigy Agrochemicals, Ltd.)
Č. Označenie | Obchodný názov |
74 | SUPER CORAL ADH-50 |
(Grupocoret) | |
75 | SURFATE 30 |
(E. I.du Pont) | |
76 | ALBOL INEUM AK |
(1C1 Agrochemicals) | |
77 | ATPLUS SL 92 |
(ICI Agrochemicals) | |
78 | Nisseki Noyaku Oil Emul- |
sion (Nippon Oil Co., Ltd.) | |
79 | OLEARUSTICA 11E |
(Hoechst AG) | |
80 | SURF OIL (Hoechst AG) |
81 | ADJUVANT No. 1 (Toho |
Chemical Industry Co., Ltd.) | |
82 Acetite parafinico 81 % | UlvapronR |
83 | X2-5309 |
(Toray Industries, Inc.) | |
84 zmes polymerizovaných | Helena Surfix |
alkylfenylhydroxypolyoxye- (Helena Chemical Co.) tylénových živíc a mastných kyselín (78 %) + parafínový olej z ropy (22 %)
Helena Suraid (Helena Chemical Co.)
COACJUVANT NATURAL OIL (Stoller Chemical Co.) polioxy ester amino graso 42 COADJUVANT
SP-SUPER syntetický latex (45 %) + Bond (Loveland Indusprimámy alifatický oxyal- trieš, Inc.) kylovaný alkohol + inertná ingrediencia (45 %) vyššie alkylpyrolidóny Banka (predtým AN K A) kombinované s vo vode (Interagro) nerozpustnými polymérmi (pseudo katiónové polyméry) a povrchové aktívne látky alkoxylované amíny (al- ARMA (Interagro) koxylovaný mastný amí- nový polymér )/polysacharid (neionogénna povrchovo aktívna látka založená na cukru a zmes tlmivých roztokov) modifikovaná ftalo/glyce- LATRON B-1956 (Rohm rínová živica (77%) + bu- & Haas Co.) tanol (23%) zmesDL-l-menténu(96%) LASTIC (Helena Chemi+ inertnej zložky (4 %)cal Co.)
Opísané fungicídy pre Phycomycetes majú charakteristicky ako aktívna zložka (b) jeden alebo viac preventívnych účinkov, liečivý účinok a schopnosť penetrovať. Niektoré z anorganických fosforových zlúčenín ako aktívne zložky (b), ktoré nie sú fungicídmi, majú jeden a alebo viac preventívnych účinkov, liečivý účinok a schopnosť prenikať, podobnú fungicidom pre Phycomycetes.
Pojem „fungicídy s preventívnym účinkom“ znamená, že fungicídy majú schopnosť zabraňovať ochoreniam rastlín. Príklady takých fungicídov zahŕňajú /3-metoxyakrylátové zlúčeniny, oxazolidíndiónové zlúčeniny, kyánacetamidy, organické chlórové zlúčeniny, fenylamidové zlúčeniny, deriváty kyseliny škoricovej, med’né zlúčeniny a organofosforové zlúčeniny.
Pojem „fungicídy s liečivým účinkom“ znamená, že fungicíd môže migrovať tkanivami rastliny a kontrolovať atakujúce škodlivé bioorganizmy. Príkladom takých fungicídov sú |3-metoxyakrylátové zlúčeniny, kyánacetamidy, fenylamidové zlúčeniny, deriváty kyseliny škoricovej a organofosforové zlúčeniny.
Pojem „fungicídy so schopnosťou prenikať“ znamená, že fungicídy majú schopnosť prenikať povrchom listov dovnútra. Príkladom takých fungicídov sú 0-metoxyakrylátové zlúčeniny, oxazolidíndiónové zlúčeniny, kyánacetamidy, fenylamidové zlúčeniny, deriváty kyseliny škoricovej a organofosforové zlúčeniny.
Okrem vymenúvaných fungicídov je očakávané, že aj ďalšie fungicídy pre Phycomycetes s aspoň s jedným z účinkov - preventívnym, liečivým, schopnosťou prenikať, budú mať rovnaký účinok aký je pozorovaný v predmetnom vynáleze. Napríklad ditiokarbamátové fungicídy môžu byť uvedené ako príklad fungicídov pre Phycomycetes, ktoré majú len preventívny efekt.
Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu, ktoré obsahujú aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a aspoň jednu anorganickú fosforovú zlúčeninu ako aktívnu zložku (b) sú osobitne vhodné na poľnohospodárske a záhradnícke použitie. Špecificky majú vynikajúce účinky kontroly chorôb poľnohospodárskych rastlín ako je spálovitosť ryže spôsobená Pyricularia oryzae, spála listov ryže spôsobená Rhizoctonia solani, antraknóza uhoriek spôsobená Colletotrichum lagenarium, múčnatka uhoriek spôsobená Sphaeroteca fuliginea, peronospóra uhoriek spôsobená Pseudoperonospora cubensis, fytofiora rajčiaka spôsobená Phytophtora infestans, altemáriová hniloba rajčiaku spôsobená Alternaría solani, melanóza citrusov spôsobená Diaporle citri, penicíliová hniloba citrusov spôsobená Penicilínmi digitatum, chrastavitosť hrušiek spôsobená Venturia nashicola, altemáriová škvrnitosť listov jablone spôsobená Alternaria mali, plazmopara viničová spôsobená Plasmopara viticola, plesnivka sivá spôsobená Botrytis cinerea, sklerotiniová hniloba spôsobená Sclerotinia sclerotiorum, choroby spôsobené cudzopasnými hubami a pod.; a pôdne choroby spôsobené fytopatogénnymi hubami, ako je Fusarium, Pytium, Rhizoctonia, Verticillium, Plasmodiophora a pod. Prostriedky podľa predmetného vynálezu majú najmä vynikajúce výsledky pri kontrole chorôb ako jc fytoftora zemiaková spôsobená Phytophtora infestans, fytoftorová hniloba papriky spôsobená Phytophtora capsici, fytoftorová pleseň melónu spôsobená Phytophtora drechsleri, fytoftorová hniloba tabaku spôsobená Phytophtora nicotianae variant nicotianae, fytofiora rajčiaka spôsobená Phytophtora infestans, fytofiora uhorková alebo melónová spôsobená Phytophtora infestans, peronospóra uhorková alebo melónová spôsobená Pseudoperonospora cubensis, peronospóra kapusty alebo čínskej kapusty spôsobená Peronospora brassicae, peronospóra cibule spôsobená Peronospora destructor, hubová choroba cibule spôsobená Phytophtora porri, hnedá fytoftora melónu spôsobená Phytophtora capsici, plazmopara viničová spôsobená Plasmopara viticola a rôzne choroby v pôde spôsobené napr. Aphanomyces, Pytium. Prostriedky majú predĺžené reziduálne účinky a majú najmä vynikajúce liečivé účinky. Je preto možné kontrolovať choroby liečbou po infikácii. Pretože prostriedky majú systémovú aktivitu, je možné kontrolovať choroby byľu a listov ošetrením pôdy.
Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu, ktoré obsahujú aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku (b) majú vynikajúce baktericídne účinky pri aplikácii na hospodárske rastliny, napríklad zeleninu s plodmi (napr. uhorky, rajčiak, ľuľok a pod.); obilniny (napr. ryža, pšenica a pod.); zeleninu so zrniečkami; ovocie (napr. jablká, hrušky, vínne hrozno, citrusy a pod.); zemiaky a pod., ktoré môžu byť infikované, alebo je podozrenie, že by mohli byť infikované patogénnymi hubami. Majú vynikajúce kontrolné účinky na ochorenia, ako je múčnatka, pleseň, antraknóza, plesnivka sivá, penicíliová hniloba, sklerotiniová hniloba, chrastavitosť, altemáriová škvrnitosť, bakteriálna škvrna, čierna škvrna, melanóza, fytoftora zemiaková, altemáriová hniloba, spálovitosť, spála listov, vädnutie a pod. Prostriedky takisto majú vynikajúce kontrolné účinky na pôdne choroby spôsobené Phycomycetes ako je Pytium a inými rastlinnými patogénmi, ako je Fusarium, Rhizoctonia, Perticíllium, Plasmodiophora a pod. Prostriedky majú predĺžený reziduálny účinok a majú najmä vynikajúci liečivý účinok. Je preto možné kontrolovať ochorenia liečbou po infikácii. Pretože prostriedky majú systémovú aktivitu, je možné kontrolovať choroby byľu a listov ošetrením pôdy.
Prostriedky obsahujúce zlúčeniny medi ako fungicídy pre Phycomycetes majú vynikajúce preventívne účinky a prostriedky obsahujúce organofosforové zlúčeniny ako fungicídy pre Phycomycetes, majú vynikajúce liečivé účinky.
Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúce aspoň jednu imidazolovú zlúčeniny vzorce (I) ako aktívnu zložku (a) a kyánacetamidovú zlúčeninu, fenylamidovú zlúčeninu alebo derivát kyseliny škoricovej ako fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku (b) majú vynikajúci kontrolný účinok na choroby spôsobené Phycomycetes, ako sú choroby rastlín napr. peronospóra uhoriek, melónov, kapusty, čínskej kapusty, cibule, tekvíc a viniča; hnilobu zemiakov, paprík, sladkej papriky, melónov, tekvíc, tabaku a rajčiaku; hubovú chorobu cibule; hnedú hnilobu melónu; ochorenia pochádzajúce zo zeminy spôsobené patogénnymi hubami, ako je Pytimum a pod. Má tiež vynikajúce kontrolné účinky na choroby spôsobené Plasmodiophora. Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúce aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu všeobecného vzorca (I) ako zložku (a) a /3-metoxyakrylátovú zlúčeninu, oxazolidíndiónovú zlúčeninu alebo organickú chlórovú zlúčeninu ako fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku (b) majú vynikajúci kontrolný účinok proti ochoreniam spôsobených Phycomycetes, ako sú choroby rastlín, napr. spálovitosť ryže; spála listov ryže; antraknóza uhoriek; peronospóra uhoriek, melónov, kapusty, čínskej kapusty, cibule, tekvíc a viniča; múčnatka pšenice, jačmeňa, uhoriek; fytoftora zemiakov, paprík, sladkých paprík, melónov, tekvíc, tabaku a rajčiaka; škvrny na listoch pšenice; hniloba rajčiaka; melanóza citrusov; hniloba citrusov; hrušková chrastavitosť; altemáriová škvrnitosť listov jablone; hubová choroba cibule; hnedá hniloba melónu; rôzne choroby ako je plesnivka sivá, sklerotiniová hniloba, hrdza a bakteriálna škvrna; rôzne pôdne choroby spôsobené patogénnymi hubami a pod. ako je Fusarium, Pytium, Rhizoctonia, Perticiľlium a pod. Má tiež vynikajúce kontrolné účinky na choroby spôsobené Plasmodiophora. Prostriedky majú osobitne vynikajúce kontrolné účinky na choroby ako je fytoftorová hniloba zemiakov, paprík, sladkých paprík, melónov, tekvíc, tabaku, rajčiaka a pod. a peronospóra uhoriek, melónov, kapusty, čínskej kapusty, cibule, tekvíc, viniča a pod.
Prostriedky obsahujúce aktívne zložky (a) a (b) podľa predmetného vynálezu majú kontrolný účinok proti poľno hospodársky a záhradnícky škodlivému hmyzu, ako sú cikády (Delphacidae), (Plutella xylostella), (Nephotettix cincticeps) strukokaz (Callosobruchus chinensis), blýskačka (Spodoptera litura), voška broskyňová (Myzus persicae) a pod.; roztoče, ako je roztoč chmeľový (Tetranychus urticae), roztoč (Tetranychus cinnabarinus), roztoč citrónový (Panonychus citri) a pod.; a hlístice ako je (Meloldogyne incognita), a pod. Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúce aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c) podľa predmetného vynálezu sú osobitne vhodné na použitie v poľnohospodárstve a záhradníctve. Škodlivé bioorganizmy, ktoré môžu byť kontrolované pomocou týchto prostriedkov, zahŕňajú patogénne huby rastlín spôsobujúce choroby rastlín, ako je spálovitosť ryže; spála listov ryže; antraknóza uhoriek; peronospóra uhoriek, múčnatka uhoriek, molónov, kapusty, čínskej kapusty, cibule a viniča; fytoftoru rajčiakov; melanózu citrusov; penicíliovú hnilobu citrusov; hruškovú chrastavitosť; altemáriovú škvrnitosť listov jablone; rôzne choroby rastlín ako je plesnivka šedá, sklerotiniová hniloba, hrdza a pod.; patogénne huby pochádzajúce z pôdy spôsobujúce rozdielne choroby rastlín ako je Fusarium, Pytium, Rhizoctonia, Verlicillium, Plasmodiophora a pod.; hmyz, ako sú cikády, (Nephotettix cincticeps), strukokaz, blýskačka, voška broskyňová a pod.; roztoč, ako je roztoč chmeľový, roztoč (Tetranychus cinnabarinus), roztoč citrónový, a pod.; a hlístice ako (Meloidogyne incognita) a pod.
Viac špecificky sú účinné na fytopftorovú hnilobu zemiakov, paprík, sladkých paprík, melónov, tekvíc, tabaku a pleseň uhoriek, melónov, kapusty, čínskej kapusty, cibule, tekvíc a viniča. Prostriedky obsahujúce aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c) majú predĺžený reziduálny účinok a majú nielen vynikajúce preventívne účinky, ale aj vynikajúce liečivé účinky. Je preto možné kontrolovať chorobu liečbou po infikovaní.
Aktívne zložky zahŕňajúce ďalšie pesticídy opísané ďalej spoločne s aktívnymi zložkami (a) a (b) a aktivitu zvyšujúcou zložkou (c), ktoré vytvárajú prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu môžu byť formulované do rôznych foriem, ako sú emulzifikačné koncentráty, prachy, prášky, vodné roztoky, granuly, suspenzie koncentrátov a pod., spoločne s ďalšími adjuvansami do vhodných poľnohospodárskych prípravkov. Aktívna zložka (a) (imidazol vzorca (I), aktívna zložka (b) a ďalšie špecifické zlúčeniny môžu byť zmiešané a formulované, alebo môže byť každá z nich formulovaná oddelene a potom zmiešaná. Pri použití môže byť prostriedok použitý sám osebe alebo zriedený so zodpovedajúcim riedidlom napríklad vodou na vopred stanovenou koncentráciou.
Príkladom adjuvansov, ktoré môžu byť použité, sú nosiče, emulzifikátory, suspendačné činidlá, zahusťovadlá, stabilizátory, disperganty, rozptyľovače okrem zložiek použitých ako činidlá zvyšujúce aktivitu (c), povrchovo aktívne činidlá, zvlhčovadlá, penetračné činidlá, činidlá proti zamrznutiu, protipenivé činidlá a pod. Tieto prísady sú pridávané zodpovedajúcim spôsobom podľa potreby.
Nosiče sú členené na tuhé a kvapalné nosiče. Tuhé nosiče zahŕňajú zvieracie a rastlinné prášky (napr. škrob, cukor, celulózové prášky, cyklodextrín, aktívne uhlie, sójové prášky, obilné prášky, rezankové prachy, drvené prachy, rybie prášky, práškové mlieko a pod.) a minerálne prachy (napr. mastenec, kaolín, bentonit, komplexy bentonit - alkylamín, uhličitan vápenatý, síran vápenatý, hydrogenuhličitan sodný, zeolit, kremelina, íl, oxid hlinitý, kremeň, prášková síra, hasené vápno a pod.). Príkladom kvapalných nosičov sú voda, rastlinné oleje (napr. sójový olej, bavlní kový olej), živočíšne oleje (napr. hovädzí loj, rybí olej a pod.), alkoholy (napr. etanol, etylénglykol a pod.), ketóny (napr. acetón, metyletylketón, izoforon a pod.), étery (napr. dioxán, tetrahydrofurán a pod.), alifatické uhľovodíky (napr. kerosén, petrolej, kvapalný parafín a pod.), aromatické uhľovodíky (napr. toluén, xylén, trimetylbenzén, tetrametylbenzén, cyklohexán a pod.), halogénované uhľovodíky (napr. chloroform, chlórbenzén a pod.), amidy kyselín (napr. dimetylformamid a pod.), estery (napr. etylacetát, glyceridy mastných kyselín a pod.), nitrily (napr. acetonitril a pod.), zlúčeniny obsahujúce síru (napr. dimetylsulfoxid a pod.), N-metyl-2-pyrolidón, Ν,Ν-dimetylformamid a pod. Rozptyľovače (okrem tých použitých ako aktivitu zvyšujúce zložky (c)) alebo povrchovo aktívne činidlá zahŕňajú polyoxyetylénsorbitány mastných kyselín.
V prostriedkoch obsahujúcich aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a aspoň jednu anorganickú zlúčeninu fosforu ako aktívnu zložku (b) je hmotnostný pomer (a) k (b) zvyčajne 1 : 300 až 300 : 1, prednostne 1 : 100 až 100 : 1, prednostnejšie 1 : 50 až 5 : 1 a najprednostnejšie 1 : 50 až 1 : 10.
V prostriedkoch obsahujúcich aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku (b), je hmotnostný pomer (a) k (b) 1 : 10000 až 10000 : 1, prednostne 1 : : 1000 až 1000 : 1 a prednostnejšie 1 : 100 až 1000 : 1. Najmä v prípravkoch obsahujúcich aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a aspoň jednu kyánacetamidovú zlúčeninu ako aktívnu zložku (b) (fungicíd pre Phycomycetes) je tento pomer prednostne 1 : 300 až 5 : 1. Pri použití meďných zlúčenín a/alebo organofosforových zlúčenín ako aktívnej zložky (b) (fungicíd pre Phycomycetes), je hmotnostný pomer (a) k (b) zvyčajne 1 : 2000 až 2000 : 1, prednostne I : 300 až 300 : 1, prednostnejšie 1 : 100 až 100 : 1, osobitne prednostne 1 : 50 až 5 : 1. V prípravkoch obsahujúcich aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c) je hmotnostný pomer (a) k (c) zvyčajne 1 : 5000 až 2000 : 1, prednostne 0,05 : 99,95 až 90 : 10, prednostnejšie 0,2 : 99,8 až 80 : 20.
Metóda kontroly škodlivých bioorganizmov zahŕňajúca aplikáciu prostriedkov na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu je tiež zahrnutá do rozsahu predmetného vynálezu.
Pri použití prostriedkov na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúcich aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a aspoň jednu anorganickú fosforovú zlúčeninu ako aktívnu zložku (b), použitá koncentrácia aktívnej zložky (a) a (b) nemôže byť všeobecne definovaná, pretože sa líši v závislosti od napr. ošetrovanej rastliny, metódy ošetrenia, formy prostriedku a množstva prostriedku, ktorý má byť aplikovaný. Napríklad imidazolová zlúčenina vzorca (1) a anorganická fosforová zlúčenina sú požívané v koncentráciách 1 až 1000 ppm a 1 až 5000 ppm, pri ošetrení postrekom listov a 10 až 10 000 g/ha a 10 až 50 000 g/ha pri aplikácii do pôdy.
Pri použití prostriedkov na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúcich aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes vybraný zo skupiny obsahujúcej 3-metoxyakrylátovú zlúčeninu, oxazolidíndiónovú zlúčeninu, kyánacetamidové zlúčeninu, organickú chlórovú zlúčeninu, fenylamidovú zlúčeninu a derivát kyseliny škoricovej ako aktívnu zložku (b), nemôžu byť používané koncentrácie aktívnych zložiek všeobecne definované, pretože sa líšia v závislosti od použitého fungicídu, chránenej rastliny, metódy ošetrenia, formy prostriedku, množstva prostriedku, ktorý má byť aplikovaný, časovania ošetrenia, druhu škodlivé ho mikroorganizmu, ktorý má byť kontrolovaný. Pre aplikáciu na listy sú imidazolová zlúčenina vzorca (I) a fungicíd používané v koncentráciách 0,01 až 1000 ppm a 0,01 až 1000 ppm, prednostne 0,1 až 500 ppm a 0,1 až 500 ppm. Pri použití prostriedkov na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúcich aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) ako aktívnu zložku (a) a meďnú zlúčeninu a/alebo organofosforovú zlúčeninu ako zložku (b), použité koncentrácie aktívnych zložiek nemôžu byť všeobecne definované pretože sa líšia v závislosti od napr. druhu použitého fungicídu, ošetrovanej rastliny, metódy ošetrenia, formy prostriedku, množstva aplikovaného prostriedku, časovania ošetrenia, druhu kontrolovaného škodlivého bioorganizmu. Napríklad imidazolová zlúčenina vzorca (I) a fungicíd sú používané v koncentráciách 0,01 až 1000 ppm a 1 až 5000 ppm, pri ošetrení na listy a 10 až 10 000 g/ha a 10 až 50 000 g/ha pri ošetrení do pôdy. Pri použití prípravkov obsahujúcich aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c), nemôže byť koncentrácia týchto zložiek všeobecne definovaná, pretože sa líši v závislosti od napr. rastliny, ktorá má byť ošetrená, metódy ošetrenia, formy prípravku a množstva aplikovaného prípravku. Napríklad aktívna zložka (a) a aktivitu zvyšujúca zložka (c) sú používané v koncentráciách od 0,1 až 10 0000 ppm a 0,01 až 50 ppm pri ošetrení na listy a 0,01 až 100 kg/ha a 0,1 až 0,5 kg/ha pri aplikácii do pôdy. Prostriedky obsahujúce aktívne zložky (a) a (b) môžu byť použité ako zmes alebo v kombinácii s napr. inými pesticídmi, hnojivami a ochrannými látkami, na zvýšenie efektov a účinkov. Užitočné pesticídy zahŕňajú baktericídne zlúčeniny okrem tých, používaných ako aktívne zložky (a) a (b), fungicídy, insekticídy, akaricídy, nematocídy, protivírusové činidlá, atraktanty, herbicídy a regulátory rastu rastlín. Osobitne zmesi alebo kombinácie týchto prostriedkov na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu a jedna alebo viac aktívnych zložiek fungicídov iných ako zložky použité ako aktívne zložky (a) a (b) môžu spôsobiť napríklad zvýšenie rozsahu kontrolovateľných bioorganizmov, časovanie ošetrenia a kontroly aktivity škodlivých bioorganizmov. Imidazolová zlúčenina vzorca (I) ako aktívna zložka (a), anorganická fosforová zlúčenina a/alebo fungicíd pre Phycomytes ako aktívna zložka (b) a aktívna zložka(ky) fungicídov iných ako tie, použité ako aktívne zložky (a) a (b), môžu byť oddelene formulované a zmiešané pri použití, alebo jedna, alebo aspoň dve z nich môžu byť zmiešané a formulované do jedného prostriedku.
Keď je aspoň jedna imidazolová zlúčenina vzorca (I) ako aktívna zložka (a) kombinovaná s aspoň jednou anorganickou fosforovou zlúčeninou a/alebo aspoň jedným fungicídom pre Phycomycetes ako aktívnou zložkou (b), prostriedky pripravené tesne pred použitím manifestujú ďalšie zvýšenie kontrolného efektu nad prípravkami pripravenými skôr. Je preto výhodné, keď prostriedky obsahujúce aktívnu zložku (a) a, pokiaľ je to požadované, tiež rôzne adjuvansy a prostriedky obsahujúce aktívnu zložku (b) a, pokiaľ jc požadované, rôzne adjuvansy sú balené oddelene a dodávané ako prípravok v dvoch baleniach. Napríklad aktívna zložka (a) a aktívna zložka (b) môžu byť rozpustené v zodpovedajúcich kvapalných nosičoch a balené oddelene, alebo sú aktívna zložka (a) a zmes aktívnej zložky (b) a iných fungicídov rozpustené v zodpovedajúcich kvapalných nosičoch a balené oddelene.
V metóde na kontrolu škodlivých bioorganizmov používajúcej prostriedky obsahujúce aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c), môžu byť tieto prostriedky použité ako zmes s opísanými inými pesticídmi, ktoré môžu spôsobiť ďalšie zvýšenie účinku. Typickými príkladmi i ných užitočných pesticídov sú azolové zlúčeniny ako je Triflumizole (bežný názov) a pod.; quinoxalínové zlúčeniny ako je Quinomethionát (bežný názov) a pod.; benzimidazolové zlúčeniny ako je Benomyl (bežný názov) a pod.; pyridínaminové zlúčeniny ako je Fluazinam (bežný názov) a pod.; deriváty sulfénových kyselín ako je Dichlofluanid (bežný názov) a pod.; izoxazolové zlúčeniny ako je Hydroxyizoxazol (bežný názov); dikarboxyimidové zlúčeniny ako je Procymidone (bežný názov) a pod.; benzanilidové zlúčeniny ako je Flutolanil (bežný názov) a pod.; a benzamidové zlúčeniny ako je (R, SJ-4-chlór-N-[kyán(etoxymetyljbenzamid a pod.
Preferované rozpracovania prostriedkov na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu obsahujúcich aktívne zložky (a) a (b) sú ukázané ďalej iba na ilustratívne účely bez obmedzenia iných rozpracovaní.
(1) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes majú preventívny účinok.
(2) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes majú liečivý účinok.
(3) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes majú schopnosť prenikať.
(4) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina a/alebo jeden fungicíd pre Phycomycetes majú preventívny a liečivý účinok.
(5) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes majú preventívny účinok a schopnosť prenikať.
(6) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes majú liečivý účinok a schopnosť prenikať.
(7) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina a/alebo jeden fungicíd pre Phycomycetes majú preventívny účinok, liečivý účinok a schopnosť prenikať.
(8) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aktívna zložka (b) je aspoň jedna anorganická fosforová zlúčenina.
(9) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov, kde aktívna zložka (b) je aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes.
(10) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (9), kde fungicíd pre Phycomycetes je zlúčenina vybraná zo skupiny obsahujúcej 0-metoxyakrylátovú zlúčeninu, oxazolidíndiónovú zlúčeninu, kyánacetamidovú zlúčeninu, organickú chlórovú zlúčeninu, fenylamidovú zlúčeninu, derivát kyseliny škoricovej, meďnú zlúčeninu a organofosforovú zlúčeninu.
(11) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (9), kde fungicíd pre Phycomycetes je G-metoxyakrylátová zlúčenina a/alebo oxazolidíndiónová zlúčenina.
(12) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (9), kde fungicíd pre Phycomycetes je zlúčenina vybraná zo skupiny zlúčenín obsahujúcej kyánamidovú zlúčeninu, organickú chlórovú zlúčeninu, fenylamidovú zlúčeninu, derivát škoricovej kyseliny, meďnú zlúčeninu a organofosforovú zlúčeninu.
(13) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodov (9), (10) alebo (11), kde fungicíd pre Phycomycetesje 0-metoxyakrylátová zlúčenina.
(14) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (13), kde 0-metoxyakrylátová zlúčenina je metyl-(E)-2- {2-[6-(kyánfenoxy)pyrimidín-4-yloxy]fenyl} -3-metoxyakrylát alebo metyl-(E)-metoxyimino[a-(o-tolyloxy)-o-tolyl]acetát.
(15) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodov (9), (10) alebo (11), kde fungicíd pre Phycomycetes je oxazolidindiónová zlúčenina.
(16) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (15), kde fungicíd pre Phycomycetes je 3-anilino-5-metyl-5-(4-fenoxyfenyl)-1,3-oxazolidín-2,4-dion.
(17) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodov (9), (10) alebo (12), kde fungicíd pre Phycomycetesje kyánacetamidová zlúčenina.
(18) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (17), kde kyánacetamidová zlúčenina je l-(2-kyán-2-metoxyiminoacetyl)-3-etylmočovina.
(19) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodov (9), (10) alebo (12), kde fungicíd pre Phycomycetes je organická chlórová zlúčenina.
(20) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (19), kde organická chlórová zlúčenina je tetrachlórizoftalonitril alebo pentachlómitrobenzén.
(21) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (19), kde organická chlórová zlúčenina je tetrachlórizoftalonitrii.
(22) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (9), (10) alebo (12), kde fungicíd pre Phycomycetes je fenylamidová zlúčenina.
(23) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (22), kde fenylamidová zlúčenina je aspoň jedna zlúčenina vybraná zo skupiny obsahujúcej metyl-N-(2-metoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát, 2-metoxy-N-(2-oxo-1,3-oxazolidín-3-yl)aceto-2',6'-xylidid, (±)-o-2-chlór-N-(2,6-xylylacctamido)-y-butyTolaktón, metyl-N-fenylacetyl-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát, metyl-N-(2-furoyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát, (±)-«-2-[N-(3-chlórfenyl)cyklopropánkarboxamidoj-y-butyrolaktón.
(24) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (22), kde fenylamidová zlúčenina je metyl-N-(2-metoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát.
(25) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (9), (10) alebo (12), kde fungicíd pre Phycomycetes je derivát škoricovej kyseliny.
(26) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (25), kde derivát kyseliny škoricovej je (E,Z)-4-[3-(4-chlórfenyl)-3-(3,4-dimetoxyfenyl)akroyl]morfolín.
(27) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (9), (10) alebo (12), kde fungicíd pre Phycomycetes je med’ná zlúčenina a/alebo organofosforová zlúčenina.
(28) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (27), kde med’ná zlúčenina je anorganický med’ný fungicíd a/alebo organický med’ný fungicíd.
(29) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (28), kde aktívna zložka anorganického meďného fungicídu je aspoň jeden člen vybraný zo skupiny obsahujúcej hydroxid meďnatý, oxysíran med’ný, oxychlorid med’ný, bezvodý síran meďnatý, zásaditý síran meďnatovápenatý.
(30) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (27), kde organofosforová zlúčenina je aspoň jeden člen vybraný zo skupiny obsahujúcej tris(etylfosfonát), o-2,6-dichlór-p-tolyl-O,O-dimetylfosforotioát, (R,5)-ó'-(7?,5)-sek.-butyl-0-etyl-2-oxo-2-tiazolidinylfosfotioát, S-benzyldiizopropyfosforotioát, O-etyldifenylfosforoditioát a etyl-2-dietoxytiofosforyloxy-5-metylpyrazolo-(1,5-a)pyridimidin-6-karboxylát.
(31) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (27), kde organofosforová zlúčenina je alumíniumtris(etylfosfonát).
(32) Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa bodu (27), kde hmotnostný pomer aspoň jedného imidazolu vzorca (1) k meďnej zlúčenine a/alebo organofosforovej zlúčenine je 1 : 2000 až 2000 : 1.
Preferované rozpracovania aplikácie prostriedkov obsahujúcich aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c) na škodlivé bioorganizmy sú opísané ďalej len na ilustráciu bez akéhokoľvek obmedzenia.
(1) Prostriedky obsahujúce aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c) môžu byť aplikované na škodlivé bioorganizmy vo forme vodnej disperzie. Pri tomto postupe je vodná disperzia nastriekaná na miesta, kde sa vyskytuje škodlivý bioorganizmus, alebo sa očakáva jeho výskyt ako sú listy úžitkovej rastliny alebo pôda. Vodná disperzia je osobitne účinná pri aplikácii na listy. Vodná disperzia je pripravená napr. (i) dispergovaním aktívnej zložky vo vode a následným pridaním aktivitu zvyšujúcej zložky; (ii) dispergovaním prostriedku obsahujúceho aktívnu zložku a aktivitu zvyšujúcu zložku vo vode; alebo metódou podobnej (i) alebo (ii). Vodná disperzia na aplikáciu je pripravená z 1 litra vody na 0,1 až 10 000 mg prostriedku na kontrolu škodlivých bioorganizmov, takže má koncentráciu aktívnej zložky 0,1 až 10 000 ppm. Vodná disperzia je rozstrekovaná v množstve 100 až 10 000 1/ha.
(2) Prostriedky obsahujúce aktívnu zložku (a) a aktivitu zvyšujúcu zložku (c) môžu byť aplikované vo forme vodnej suspenzie rovnakým spôsobom ako v prípade vodnej disperzie. Koncentrácia aktívnej zložky vo vodnej suspenzii jc 0,1 až 10 000 ppm. Vodná suspenzia je nastrekovaná v množstve 100 až 10 000 1/ha. Príklady testov prostriedkov na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu v poľnohospodárskych alebo záhradníckych fungicídoch sú uvedené ďalej na ilustráciu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Prostriedok na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúci zlúčeninu č. 1 a anorganickú fosforovú zlúčeninu uvedenú ďalej v tabuľke č. 9 v koncentrácii 100 ppm a 2000 ppm bol pripravený zmiešaním vodnej suspenzie koncentrátu zlúčeniny č. 1 a 20 % zvlhčiteľného prášku anorganickej fosforovej zlúčeniny. 20 % zvlhčiteľného prášku anorganickej fosforovej zlúčeniny bolo pripravených v zhode s príkladom referenčnej formulácie uvedeným ďalej.
Uhorka (kultivar: Suyo) bola pestovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola rastlina inokulovaná postrekom suspenzie spór peronospóry uhorkovej (Pseudoperonospora cubensis). Po 24 hodinách bola rastlina postriekaná pripraveným prípravkom v množstve 10 ml na nádobu pomocou postrekovacej pištole. Na porovnanie bol rovnaký test vykonaný pri použití 10 ml prostriedku obsahujúceho 2000 ppm anorganickej fosforovej zlúčeniny a žiadnu zlúčeninu č. 1, alebo 10 ml prostriedku obsahujúceho 100 ppm zlúčeniny č. 1 bez anorganickej fosforovej zlúčeniny. Rastlina bola umiestnená v komore pri 22 - 24 °C počas 6 dní a bola meraná poškodená plocha prvého listu. Z tejto plochy bol vy li rátaný podľa nasledujúceho vzorca faktor výskytu choroby (%). Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 9.
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100, kde a je plocha poškodenia ošetrenej rastliny; b je plocha poškodenia kontrolnej (neošetrenej) rastliny.
Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný podľa nasledujúceho Colbyho vzorca. V prípadoch, kde je faktor výskytu pri testovaných prostriedkoch nižší ako teoretický faktor, testovaný prostriedok môže mať synergický účinok. V týchto prípadoch je v tabuľke č. 9 teoretický faktor účinku (%) uvedený v zátvorkách.
Teoretický faktor účinku (%) = (X1 x Y'/IOO, kde X je faktor účinku (%) pre rastlinu ošetrenú iba zlúčeninou č. 1; a Y1 je faktor účinku (%) pre rastlinu ošetrenú iba anorganickou fosforovou zlúčeninou.
Tabuľka č. 9
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Anorganická fosforová zlúčenina, 2000 ppm | Zlúčenina č. 1 | |
100 ppm | 0 ppm | |
Na3PO4.12H2O | 0 (90,2) | 95 |
A1(H2PO4)3 | 5(95) | 100 |
H2(PO3H) | 12,5 (71,3) | 75 |
Na2HPO3.5H2O | 0 (85,5) | 90 |
K2HPO4 | 2,5 (90,2) | 95 |
Na2HPO4 | 2,5 (95) | 100 |
Žiadna | 95 | 100 (kontrola) |
Príklad 2
Test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Prostriedok na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúci zlúčeninu č. 1 v predpísanej koncentrácii a anorganickú fosforovú zlúčeninu uvedenú ďalej v tabuľke č. 10 v koncentrácii 250 ppm bol pripravený zmiešaním vodnej suspenzie koncentrátu zlúčeniny č. 1 a 20 % zvlhčiteľného prášku anorganickej fosforovej zlúčeniny. 20 % zvlhčiteľného prášku anorganickej fosforovej zlúčeniny bolo pripravených v zhode s príkladom referenčnej formulácie uvedeným ďalej.
Uhorka (kultivar: Suyo) bola pestovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola rastlina inokulovaná nastriekaním suspenzie spór peronospóry uhorkovej (Pseudoperonospora cubensis). Po 24 hodinách bolo nastriekaných 10 ml na nádobu pripraveného prostriedku pomocou postrekovacej pištole. Na porovnanie bol rovnaký test uskutočnený s prostriedkom obsahujúcom 250 ppm anorganickej fosforovej zlúčeniny a žiadnu zlúčeninu č. 1, alebo 10 ml na nádobu prostriedku obsahujúceho zlúčeninu č. 1 v predpísanej koncentrácii a neobsahujúceho žiadnu anorganickú fosforovú zlúčeninu. Rastlina bola držaná pri 22 - 24 °C štyri dni a bola meraná poškodená plocha prvého listu. Faktor výskytu choroby (%) bol vyrátaný podľa nasledujúceho vzorca. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 10.
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100, kde a je poškodená plocha ošetrenej rastliny a b je poškodená plocha kontrolnej (neošetrenej) rastliny.
Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný z Colbyho vzorca. V prípadoch, kde je faktor výskytu pri testovanom prostriedku nižší ako teoretický, testovaný prostriedok môže mať synergický účinok. V týchto prípadoch je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedená v tabuľke č. 10 v zátvorkách.
Teoretický faktor účinku (%) = (X1 x Y1)/! 00, kde X1 je faktor účinku (%) pre rastlinu ošetrenú iba zlúčeninou č. 1; a Y1 je faktor účinku (%) pre rastlinu ošetrenú iba anorganickou fosforovou zlúčeninou.
Tabuľka č. 10
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Anorganická fosforová zlúčenina, 2000 ppm | Zlúčenina č. 1 | ||
50 ppm | 12,5 ppm | 0 ppm | |
Na3PO4.12H2O | 0(77) | 3(81) | 90 |
A1(H2PO4)3 | 0(85) | 0(90) | 100 |
H2(PO3H) | 0(64) | 3(68) | 75 |
Na2HPO3.5H2O | 0(72) | 3(77) | 85 |
K2HPO4 | 0(81) | 5(86) | 95 |
Na2HPO4 | 3(85) | 3(90) | 100 |
Žiadna | 85 | 90 | 100 (kontrola) |
Príklad 3
Poľný test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Päť sadeníc uhorky (kultivar: Tokiwa Kohai Hikari No. 3, typ P) bolo pestovaných v štádiu dvoch listov na rozdelenej ploche (3 m2) polia umiestneného v Kusatsu City, Shiga, Japonsko 10. 5., 1997. Prostriedok obsahujúci 50 ppm zlúčeniny č. 1 a 1500 ppm anorganickej fosforovej zlúčeniny uvedenej ďalej v tabuľke č. 11 boli nastriekané v množstve 500 ml na plochu pomocou postrekovacieho stroja s malými rozmermi 10. 6. a 17. 6. Na porovnanie bol ten istý poľný test vykonaný pri použití prostriedku obsahujúceho len 1500 ppm anorganickej fosforovej zlúčeniny alebo prostriedku obsahujúceho iba 50 ppm zlúčeniny č. 1. Všetky listy boli 23. 6. ohodnotené kontrolným indexom v súlade s nasledujúcou stupnicou hodnotenia. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 11. Umelá infikácia patogénnymi peronospórami nebola vykonaná, takže choroba bola spontánna.
jiiuuuiy r-f r v .3 <
. , J Zavaznost ochorenia index_______________________________________________
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je men5 šia ako 3 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky (neošetrená plocha).
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 3 % 4 alebo viac a menej ako 5 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 5 % 3 alebo viac a menej ako 10 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 10 % 2 alebo viac a menej ako 30 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 30 % 1 alebo viac plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Tabuľka č. 11
Poľný test s plesňou uhorkovou (kontrolný index)
Anorganická fosforová zlúčenina | Zlúčenina č. |
1500 ppm | 50 ppm 0 ppm |
Alexin 95 PS1 | 5 1 |
Phytex 200 SL2 | 5 1 |
Žiadna | 3 1 |
Poznámka: 1 Vodný roztok s koncentráciou kyseliny fosforitej 600 g/1 (dostupná od Masso).
2Vodný roztok s koncentráciou kyseliny fosforitej 200 g/1 (dostupná od Horticura cc).
Príklad 4
Test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Uhorka (kultivar: Suyo) bola pestovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola rastlina inokulovaná suspenziou spór peronospóry uhorkovej (Pseudoperonospora cubensis). Po 24 hodinách bolo na rastlinu nastriekaných 10 ml prostriedku obsahujúceho zlúčeniny uvedené v tabuľkách č. 10 až 19 v zodpovedajúcich koncentráciách pomocou postrekovacej pištole. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 6 dní a bola meraná poškodená plocha prvého listu. Z tejto plochy bol vyrátaný faktor výskytu choroby (%) podľa nasledujúceho vzorca. Získané výsledky sú uvedené v tabuľkách č. 12 až 19.
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100,kde a je poškodená plocha ošetrenej rastliny a b je poškodená plocha kontrolnej (neošetrenej rastliny).
Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný z Colbyho vzorca. V prípadoch, kde je faktor výskytu pri testovanom prostriedku nižší ako teoretický, testovaný prostriedok môže mať synergický účinok. V týchto prípadoch je teoretická hodnota faktoru výskytu v tabuľkách č. 12 až 19 uvedená v zátvorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X3 x Y3)/l00, kde X3 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej iba zlúčeninou č. 1,2 alebo 3; a Y3 je faktor výskytu (%) rastliny ošetrenej iba zlúčeninou (a) (napríklad metyl-(E)-2-{2-[6-(2-kyán-fenoxy)pyrimidín-4-yloxy]fenyl)-3-metoxy akrylát), zlúčeninou (b) (napríklad metyl-(E)-metoxyimino[a-(o-tolyloxy)-o-tolyl]-acetát), Cymoxanil, Metalaxyl alebo Dimethomorph.
Tabuľka č. 15
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 3 | 500 ppm | Zlúčenina (a) 125 ppm | Oppm |
125 ppm | 5(10) | 10 | 10 |
31 ppm | 5(10) | 5(10) | 10 |
8 ppm | 5(50) | 10(50) | 50 |
2 ppm | 50 | 10 (50) | 50 |
Oppm | 100 | 100 | 100 |
Tabuľka č. 16
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | 31 ppm | Cymoxanil | ||
8 ppm | 2 ppm | U ppm | ||
8 ppm | 0(7) | 15(70) | 85 | 70 |
2 ppm | 2(10) | 15(100) | 85 (100) | 100 |
0,5 ppm | 10 | 50(100) | 70(100) | 100 |
0,125 ppm | 7(10) | 100 | 100 | 100 |
0 ppm | 10 | 100 | 100 | 100 |
Tabuľka č. 17
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú
(Faktor výskytu; %) | ||
Zlúčenina č. 1 | Cymoxanil 31 ppm | 0 ppm |
125 ppm | 5(7) | 10 |
31 ppm | 5(7) | 10 |
8 ppm | 5(35) | 50 |
2 ppm | 5(70) | 100 |
0 ppm | 70 | 100 |
Tabuľka č. 12
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | 63 ppm | Zlúčenina (a) 2 ppm | 0 ppm |
500 ppm | 0 (0,5) | 5(10) | 10 |
125 ppm | 5 | 0(5) | 5 |
31 ppm | 5 | 5(50) | 50 |
8 ppm | 0(5) | 5 (100) | 100 |
0 ppm | 5 | 100(100) | 100 |
Tabuľka č. 18
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | 2 ppm | Metalaxyl 0,5 ppm | Oppm |
8 ppm | 20 (42) | 10(70) | 70 |
2 ppm | 7(60) | 70(100) | 100 |
0,5 ppm | 35 (60) | 85 (100) | 100 |
0,125 ppm | 70 | 100 | 100 |
0 ppm | 60 | 100 | 100 |
Tabuľka č. 13
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | 500 ppm | Zlúčenina (a) 125 ppm | 0 ppm |
500 ppm | 10 | 0(10) | 10 |
125 ppm | 0(5) | 0(5) | 5 |
31 ppm | 10(50) | 0(50) | 50 |
8 ppm | 10(100) | 10(100) | 100 |
0 ppm | 100 | 100 | 100 |
Tabuľka č. 19
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | 31 ppm | Dimethomorph 8 ppm | Oppm |
8 ppm | 0(35) | 4(42) | 70 |
2 ppm | 4(50) | 50 (60) | 100 |
0,5 ppm | 20 (50) | 85 | 100 |
0 ppm | 50 | 60 | 100 |
Tabuľka č. 14
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 3 | Zlúčenina (a) | |
123 ppm | υ ppm | |
125 ppm | 0(10) | 10 |
31 ppm | 0(5) | 5 |
8 ppm | 0(50) | 50 |
2 ppm | 10(100) | 100 |
0 ppm | 100 | 100 |
Príklad 5
Test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Uhorka (kultivar: Suyo) bola pestovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola rastlina inukolovaná postriekaním suspenziou spór peronospóry uhorkovej {Pseudoperonospora cubensis). Po 18 hodinách bolo na sadenice nastriekaných 20 ml suspenzie prostriedku obsahujúceho zlúčeninu č. 1 a zlúčeninu (c) (3-anilino-5-metyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidín-2,4-dion) v koncentráciách uvedených v tabuľke č. 20 pomocou postrekovacej pištole. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 5 dní a bola získaná prie13 merná plocha poškodenia, z ktorej bol vyrátaný faktor výskytu (%) rovnakým spôsobom ako v príklade 1. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 20.
Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný z Colbyho vzorca. V prípadoch, kde je faktor výskytu pri testovanom prostriedku nižší ako teoretický, testovaný prostriedok môže mať synergický účinok. V týchto prípadoch je teoretická hodnota faktoru výskytu v tabuľke č. 20 uvedená v zátvorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X* 4 x Y4)/l 00, kde X4 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej iba zlúčeninou č. 1; a Y4 je faktor výskytu (%) rastliny ošetrenej iba zlúčeninou (c).
Tabuľka č. 20
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | 800 ppm | Zlúčenina (c) | ||
400 ppm | 200 ppm | 0 ppm | ||
200 ppm | 0(4) | 0(13) | 0(48) | 87 |
100 ppm | 0(5) | 0(14) | 0(52) | 95 |
50 ppm | 0(5) | 0(14) | 0(52) | 95 |
0 ppm | 5 | 15 | 55 | 100 |
Príklad 6
Test liečivého účinku na fytoftoru rajčiaka
Rajčiak (kultivar: Pondcrosa) bol pestovaný v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia štyroch listov bola rastlina inokulovaná postrekom suspenziou zoosporangii fytoftory rajčiaku (Phytophtora infestans). Po 6 hodinách bolo na rastlinu nastriekaných 10 ml na nádobu prostriedku obsahujúceho zlúčeninu č. 1 a Cymoxanil, Metalaxyl alebo Dimethomorph v koncentráciách uvedených v tabuľkách č. 21 a 23 pomocou postrekovacej pištole. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C 3 až 5 dní. Boli merané oblasti poškodenia a vyrátaný faktor výskytu (%) rovnakým spôsobom ako v príklade 1. Získané výsledky sú uvedené v tabuľkách č. 21 až 23.Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný z Colbyho vzorca. V prípadoch, kde je faktor výskytu pri testovanom prostriedku nižší ako teoretický, testovaný prostriedok môže mať synergický účinok. V týchto prípadoch je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedená v tabuľkách č. 21 až 23 v zátvorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X5 x Y5)/100, kde X5 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej len zlúčeninou č. 1; a Y5 je faktor výskytu (%) rastliny ošetrenej len preparátmi: Cymoxanil, Metalaxyl alebo Dimethomorph.
Tabuľka č. 21
Liečivý efekt na fytoftoru rajčiaka (Faktor výskytu; %)
Tabuľka č. 22
Liečivý efekt na fytoftoru rajčiaka (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | Metalaxyl | |||
° ppm | 2 ppm | U J ppm | u ppm | |
500 ppm | 2 | 2 | 0(7) | 10 |
125 ppm | 0(13) | 2(13) | 10(59) | 85 |
31 ppm | 7(15) | 7(15) | 20 (70) | 100 |
8 ppm | 7(15) | 10 (15) | 60 (70) | 100 |
0 ppm | 15 | 15 | 70 | 100 |
Tabuľka č. 23
Liečivý efekt na fytoftoru rajčiaku (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | Dimethomorph | ||
31 ppm | 8 ppm | 0 ppm | |
500 ppm | 0(8,5) | 0(10) | 10 |
125 ppm | 4(72) | 20 (85) | 85 |
31 ppm | 60 (85) | 70(100) | 100 |
8 ppm | 30 (85) | 100 | 100 |
0 ppm | 85 | 100 | 100 |
Príklad 7
Poľný test na peronospóru uhorkovú
Sedem sadeníc uhorky (kultivar: Tokiwa Kohai Hikari No. 3, typ P) bolo pestovaných na oddelených plochách (5 m2 na každú rastlinu) na poli umiestnenom v Kusatsu City, Shiga, Japonsko od 5. 5. 1995. Prostriedok obsahujúci zlúčeninu č. 1 a Chlorotalonil v zodpovedajúcich koncentráciách uvedených ďalej v tabuľke č. 24 bol nastriekaný na rastliny v množstve 500 až 750 ml na plochu pomocou malého striekacieho prístroja 30. 5. a 6. 6. Pozorované listy boli študované 14. 6. a bol získaný kontrolný index podľa nasledujúceho hodnotiaceho systému. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 24. Umelá infekcia patogénnymi hubami nebola uskutočnená, takže ochorenie bolo spontánne.
Kontrolný index
Závažnosť ochorenia
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je menšia ako 7 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky (neošetrená plocha).
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je
7 % alebo viac a menej ako 10 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 3 10 % alebo viac a menej ako 20 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 2 20 % alebo viac a menej ako 30 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je
30 % alebo viac plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Zlúčenina č. 1 | 2 ppm | Cymoxanil 0,5 ppm | 0 ppm |
500 ppm | 0(10) | 4(10) | 10 |
125 ppm | 70 (85) | 60 (85) | 85 |
31 ppm | 70 (100) | 85 (100) | 100 |
8 ppm | 85 (100) | 100 | 100 |
0 ppm | 100 | 100 | 100 |
Tabuľka č. 24
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1
Chlorotalonil
12,5 ppm
400 ppm ppm
Príklad 8
Test preventívneho účinku na peronospóru uhorkovú
Uhorka (kultivar: Suyo) bola pestovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola sadenica postriekaná pomocou postrekovacej pištole 10 ml prostriedku obsahujúceho zlúčeninu č. 1 a Doitsu Borudo A (obchodný názov pre oxychlorid med’ný vo forme zvlhčiteľného prášku produkovaný Hokko Chemical Industy Co., Ltd.) v koncentráciách uvedených ďalej v tabuľke č. 25.
Po 24 hodinách bola rastlina ínukolovaná postriekaním suspenziou spór peronospóry uhorkovej (Pseudoperonospora cubensis). Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 6 dní a bola meraná plocha poškodenia prvého listu. Z tejto plochy bol vyrátaný faktor výskytu (%) podľa nasledujúceho vzorca. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 25.
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100, kde a je plocha poškodenia ošetrenej rastliny; b je plocha poškodenia kontrolnej (neošetrenej) rastliny.
Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný z Colbyho vzorca. V prípadoch, kde je faktor výskytu pri testovanom prostriedku nižší ako teoretický, testovaný prostriedok môže mať synergický účinok. V týchto prípadoch je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedená v tabuľke č. 25 v zátvorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X6 x Y6)/l 00, kde X6 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej iba zlúčeninou č. 1; a Y6 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej iba Doitsu Borudo A.
Tabuľka č. 25
Preventívny účinok na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | Doitsu Borudo A | |
50 ppm | 0 ppm | |
0,2 ppm | 0(7) | 7 |
0,025 ppm | 70(100) | 100 |
0 ppm | 100 | 100 |
Príklad 9
Test preventívneho efektu na fytoftoru rajčiaku
Rajčiak (kultivar: Panderosa) bol kultivovaný v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola sadenica postriekaná pomocou striekacej pištole 10 ml prostriedku obsahujúceho zlúčeninu č. 1 a Kocide Bordeaux (obchodný názov pre oxid meďnatý vo forme zvlhčiteľného prášku produkovaný firmou Griffin) alebo Doitsu Borudo A (obchodný názov pre oxychlorid meďný vo forme zvlhčiteľného prášku produkovaný Hokko Chemical Industry Co., Ltd.) v koncentráciách uvedených ďalej v tabuľkách č. 26 a 27. Po 24 hodinách bola rastlina inukolovaná postriekaním suspenziou spór fytoflory rajčiaku (Phytophtora infestans). Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 3 dni a bola meraná plocha poškodenia. Z plochy poškodenia bol vyrátaný faktor výskytu (%) ochorenia rovnakým spôsobom ako v príklade 1. Získané výsledky sú uvedené v tabuľkách č. 26 a 27.
Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný z Colbyho vzorca. V prípadoch s faktorom výskytu pri testovanom prostriedku nižším ako je faktor teoretický, môže testovaný prostriedok mať synergický účinok. V týchto prípadoch je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedená v tabuľkách č. 26 a 27 v zátvorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X7 x Y7)/100, kde X7 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej iba zlúčeninou č. 1; a Y je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej iba Kocide Bordeaux alebo Doitsu Borudo A.
Tabuľka č. 26
Preventívny efekt na fytoftoru rajčiaka (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | Kocide Bordeaux | |
í u ppm | U ppm | |
0,8 ppm | 9(47) | 47 |
0,4 ppm | 37 (50) | 50 |
0 ppm | 100 | 100 |
Tabuľka č. 27 | ||
Preventívny efekt na fytoftoru rajčiaka | ||
(Faktor výskytu; %) | ||
Zlúčenina č. 1 | Doitsu Borudo | |
200 ppm | 0 ppm | |
3 ppm | 0(31) | 31 |
1,5 ppm | 3(37) | 37 |
0 ppm | 100 | 100 |
Príklad 10
Test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Uhorka (kultivar: Suyo) bola pestovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola rastlina inokulovaná suspenziou spór peronospóry uhorkovej (Pseudoperonospora cubensis). Po 24 hodinách bolo na rastlinu nastriekaných 10 ml prostriedku obsahujúceho zlúčeninu č. 1 a alumíniumtris(etylfosfonát) (Fosetyl-aluminium) v zodpovedajúcich koncentráciách pomocou postrekovacej pištole. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 6 dní a bola meraná poškodená plocha prvého listu. Z poškodenej plochy bol vyrátaný faktor výskytu choroby (%) rovnakým spôsobom ako v príklade 1. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 28.
Teoretický faktor výskytu (%) môže byť vyrátaný z Colbyho vzorca. V prípadoch, kde je faktor výskytu pri testovanom prostriedku nižší ako teoretický, testovaný prostriedok môže mať synergický účinok. V týchto prípadoch je teoretická hodnota faktoru výskytu v tabuľke č. 28 uvedená v zátvorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X8 x Y8)/l00, kde X8 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej iba zlúčeninou č. 1; a Y8 je faktor výskytu (%) pri rastline ošetrenej len Fosetyl-aluminium.
Tabuľka č. 28
Liečivý efekt na peronospóru uhorkovú (Faktor výskytu; %)
Zlúčenina č. 1 | Fosetyl-Aluminium | ||
ZUiMJ ppm | 5 (JU ppm | U ppm | |
50 ppm | 12,5 (48,8) | 40 (55,3) | 65 |
0 ppm | 75 | 85 | 100 |
Príklad 11
Test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Príprava vodnej disperzie:
Rozptyľovač (aktivitu zvyšujúca zložka) uvedená ďalej v tabuľke č. 29 bol 500-krát alebo 1000-krát zriedený vodou a do pripravenej disperzie bola pridaná zlúčenina č. 1 v koncentrácii 100 ppm alebo 12,5 ppm. Na porovnanie bola rovnakým spôsobom pripravená vodná disperzia obsahujúca 100 ppm alebo 12,5 ppm zlúčeniny č. 1 bez aktivity zvyšujúcej zložky.
Test a výsledky:
Uhorka (kultivar: Suyo) bola kultivovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola rastlina inokulovaná suspenziou spór peronospóry uhorkovej (Pseudoperonospora cubensis). Po 15 až 24 hodinách bolo na rastlinu nastriekaných 20 ml na 0,25 m plochy vodnej disperzie pomocou postrekovacej pištole. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 4 až 6 dní a bola meraná poškodená plocha prvého listu. Z tejto plochy bol získaný kontrolný index podľa nasledujúceho hodnotiaceho systému. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 29
U11 Lt 11 V ry r v ., / . . Zavaznost ochorenia index______________________________________________
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je men4 šia ako 20 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky (neošetrená plocha).
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 20 % 3 alebo viac a menej ako 40 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 40 % 2 alebo viac a menej ako 60 % plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Plocha alebo dĺžka oblasti poškodenia je 60 % 1 alebo viac plochy alebo dĺžky poškodenia kontrolnej vzorky.
Tabuľka č. 29________________________________________
Kontrolný Kontrolný inAktivitu zvy- index Kon- Aktivitu zvy- dex Koncenšujúca zložka centrácia šujúca zložka tráciazlúče(rozptyľovač) zlúčeniny č. (rozptyľovač) ninyč. 1 1 (PPm) (PPm)
Č. | Riedenie | 100 | 12,5 | Č. | Riedenie | 100 | 12,5 |
1 | 500 x | - | 4 | 23 | 500 x | - | 4 |
2 | 500 x | - | 4 | 24 | 500 x | - | 4 |
3 | 500 x | - | 4 | 25 | 500 x | 4 | 4 |
4 | 500 x | 4 | 3 | 26 | 500 x | 4 | 4 |
5 | 500 x | 4 | 3 | 27 | 500 x | 4 | |
6 | 500 x | 4 | 2 | 28 | 500 x | 4 | |
7 | 500 x | 4 | 4 | 29 | 500 x | 4 | |
8 | 500 x | 4 | 4 | 30 | 500 x | 4 | |
9 | 500 x | - | 4 | 31 | 500 x | 4 | |
10 | 1000 x | 4 | 3 | 32 | 500 x | 4 | |
11 | 500 x | 4 | 33 | 500 x | 4 | ||
12 | 500 x | 4 | 34 | 500 x | 4 | ||
13 | 500 x | 4 | 35 | 500 x | 4 | 3 | |
14 | 500 x | 4 | 36 | 500 x | 4 | 4 | |
15 | 500 x | 4 | 37 | 500 x | 4 | 4 | |
16 | 500 x | 4 | 38 | 500 x | 4 | ||
17 | 500 x | 4 | 39 | 500 x | 4 | ||
18 | 500 x | 4 | 40 | 500 x | 4 | ||
19 | 500 x | 4 | 41 | 500 x | 4 | ||
20 | 500 x | 4 | 42 | 500 x | 4 | ||
21 | 500 x | 3 | - | 43 | 500 x | 4 | 3 |
22 | 500 x | 4 | 44 | 500 x | 4 | ||
45 | 500 x | 4 | 67 | 1000 x | 4 | ||
46 | 500 x | 4 | 4 | 68 | 500 x | 4 | |
47 | 500 x | 4 | 3 | 69 | 500 x | 4 | |
48 | 500 x | 4 | 4 | 70 | 500 x | 4 | 4 |
49 | 500 x | 4 | 4 | 71 | 500 x | 3 | |
50 | 500 x | 4 | 4 | 72 | 500 x | 4 | |
51 | 500 x | 4 | 4 | 73 | 500 x | 4 | |
52 | 500 x | 4 | 4 | 74 | 500 x | 4 | 4 |
53 | 500 x | 4 | 4 | 75 | 500 x | 4 | 4 |
54 | 500 x | 4 | 4 | 76 | 500 x | 4 | 4 |
Aktivitu zvyšujúca zložka (rozptyľovač) | Kontrolný index Koncentrácia zlúčeniny č. 1 (PPm) | Aktivitu zvyšujúca zložka (rozptyľovač) | Kontrolný index Koncentrácia zlúčeniny č. 1 (PPm) | |||
C. | Riedenie | 100 | 12,5 | C. | Riedenie | 100 12,5 |
55 | 500 x | 4 | 4 | 77 | 500 x | 4 |
56 | 500 x | - | 4 | 78 | 500 x | 4 |
57 | 500 x | 4 | 4 | 79 | 500 x | 4 |
58 | 500 x | 4 | 4 | 80 | 500 x | 4 |
59 | 500 x | 4 | 4 | 81 | 500 x | 4 |
60 | 500 x | 4 | 82 | 500 x | 4 | |
61 | 500 x | 4 | 83 | 500 x | 4 | |
62 | 500 x | 4 | 84 | 500 x | 4 | |
63 | 500 x | 4 | 85 | 500 x | 4 | |
64 | 500 x | 4 | 86 | 500 x | 4 | |
65 | 500 x | 3 | 4 | 87 | 500 x | 4 |
66 | 500 x | 3 | 4 | žiadny | 1 1 |
Príklad 12
Test liečivého účinku na fytofloru rajčiaka
Príprava vodnej disperzie:
Rozptyľovač (aktivitu zvyšujúca zložka) uvedená ďalej v tabuľke č. 30 bol 500-krát zriedený vodou a pridaná zlúčenina č. 1 v koncentrácii 400 ppm alebo 12,5 ppm za vzniku disperzie.
Na porovnanie bola rovnakým spôsobom pripravená vodná disperzia obsahujúca však sorbitan mastnej kyseliny ako povrchovo aktívne činidlo uvedené ďalej v tabuľke č. 30 (komparatívne rozptyľovače A, B alebo C) ako rozptyľovač a zlúčeninu č. 1 v koncentrácii 400 ppm. Na ďalšie porovnanie bola rovnakým spôsobom pripravená vodná disperzia obsahujúca 400 ppm alebo 12,5 ppm zlúčeniny č. 1 a neobsahujúca žiadnu aktivitu zvyšujúcu zložku.
Tabuľka č. 30
Porov-
návací rozptyľovač | Druh Označenie | Obchodný názov (výrobca) |
A | polyoxyetylén- polyoxyety- | APPLAUCH |
hexitan mastnej lénhexitan | (Kao Corpora- | |
kyseliny mastnej kyse- liny | tion) | |
B | polyoxyetylén- polyoxyety- | Alsoap 30 |
hexitan mastnej íénhexitan | (Sankei Chemi- | |
kyseliny mastnej kyse- | cal Co., Ltd, | |
liny | Takeda Chemical Industries, Ltd. | |
C | polyoxyetylén- oxysorbátpo- | Tween 20 (Wa- |
sorbitan mas- lyoxyetylén | ko pure Chemi- | |
tnej kyseliny sorbitan mo- | cal Industries, | |
nolaurát | Ltd.) |
Test a výsledky:
Rajčiak (kultivar: Panderosa) bol pestovaný v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia štyroch listov bola rastlina inokulovaná postrekom suspenzie zoosporangií spór peronospóry rajčiaku (Phytophtora infestans). Po 4 hodinách bolo pomocou postrekovacej pištole na rastlinu nastriekaných 20 ml na plochu 0,25 m pripravenej vodnej disperzie. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 3 dní a bola meraná poškodená plocha. Bol získaný kontrolný index podľa rovnakého hod notiaceho systému ako v príklade 11. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke 31.
Tabuľka č. 31
Liečivý účinok na fytoftoru rajčiaka (kontrolný index)
Kontrolný Kontrolný inAktivitu zvy- index Kon- Aktivitu zvy- dex Koncenšujúca zložka centrácia šujúca zložka tráciazlúče(rozptyľovač) zlúčeniny č. (rozptyľovač) niny č. 1 1 (PPm) (PPm)
Tľ | Riedenie | 100 | 12,5 | Č. | Riedenie | 100 | 12,5 |
7 | 500 x | 3 | - | 55 | 500 x | 3 | - |
19 | 500 x | 4 | - | 61 | 500 x | 3 | - |
22 | 500 x | 3 | - | 67 | 500 x | 4 | - |
23 | 500 x | - | 4 | 76 | 500 x | 3 | - |
25 | 500 x | - | 3 | 88 | 500 x | - | 3 |
27 | 500 x | 3 | - | 90 | 500 x | - | 4 |
35 | 500 x | 4 | - | Porovnávací | |||
39 | 500 x | - | 4 | A | 500 x | 2 | - |
42 | 500 x | - | 4 | B | 500 x | 2 | - |
43 | 500 x | - | 4 | C | 500 x | 2 | - |
46 | 500 x | - | 3 | žiadny | 1 | 1 |
Príklad 13
Test liečivého účinku na fytoftoru rajčiaka
Príprava vodnej disperzie:
Rozptyľovač (aktivitu zvyšujúca zložka) uvedený ďalej v tabuľke č. 32 bol 2000-krát zriedený vodou a do pripravenej disperzie bola pridaná zlúčenina č. 1 v koncentrácii 100 ppm. Na porovnanie bola rovnakým spôsobom pripravená vodná disperzia obsahujúca 100 ppm zlúčeniny č. 1 neobsahujúcej žiadnu aktivitu zvyšujúcu zložku.
Test a výsledky:
Rajčiak (kultivar: Panderosa) bol kultivovaný v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia štyroch listov bola rastlina inokulovaná suspenziou zoosporangií spór fytoftory rajčiaku (Phytophtora infestans). Po 4 hodinách bolo pomocou postrekovacej pištole na rastlinu nastriekaných 20 ml na plochu 0,25 m pripravenej vodnej disperzie. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 3 dní a bola meraná poškodená plocha. Bol získaný kontrolný index podľa rovnakého hodnotiaceho systému ako v príklade 11. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke 32.
vodnej disperzie. Po 24 hodinách bola rastlina inokulovaná postrekom suspenziou zoosporangia spór fytoftory rajčiaku (Phytophtora infestans) a rastlina držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 3 dní. Bola meraná poškodená plocha a kontrolný index bol vyrátaný podľa rovnakého hodnotiaceho systému ako v príklade 11. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke č. 33.
Tabuľka č. 33
Preventívny účinok na fytoftoru rajčiaka (kontrolný index)
Aktivitu zvyšujúca zložka | ||
Zlúčenina č. 1 | Rozptyľovač č. 58 Rozptyľovač č. 91 (zriedené 500 x) (zriedené 500 x) | Žiadny |
1,6 ppm | 4 4 | 3 |
0,8 ppm | 4 4 | 1 |
0,4 ppm | 1 3 | 1 |
Príklad 15
Test liečivého účinku na peronospóru uhorkovú
Príprava vodnej disperzie:
Rozptyľovač (aktivitu zvyšujúca zložka) uvedený ďalej v tabuľke č. 34 bol 500-krát alebo 2000-krát zriedený vodou a do pripravenej disperzie bola pridaná zlúčenina č. 1 v koncentrácii 12,5 ppm. Na porovnanie bola rovnakým spôsobom pripravená vodná disperzia obsahujúca 12,5 ppm zlúčeniny č. la neobsahujúca žiadnu aktivitu zvyšujúcu zložku.
Test a výsledky:
Uhorka (kultivar: Suyo) bola pestovaná v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia dvoch listov bola rastlina inokulovaná postrekom suspenziou spór peronospóry uhorkovej (Pseudoperonospora cubensis). Po 15 až 24 hodinách bolo pomocou postrekovacej pištole na rastlinu nastriekaných 20 ml na plochu 0,25 m pripravenej vodnej disperzie. Rastlina bola držaná v komore pri 22 až 24 °C počas 5 dní. Bola meraná poškodená plocha a získaný faktor poškodenia (%). Výsledky sú uvedené v tabuľke č. 34.
Tabuľka č. 34
Liečivý účinok na peronospóru uhorkovú (pomer plochy bez poškodenia; %)
Tabuľka č. 32
Liečivý účinok na fytoftoru rajčiaka (kontrolný index)
Aktivitu zvyšujúca zložka Rozptyľovač č. 23 24 39 88 90 | Bez aktivitu zvyšujúcej zložky |
Kontrolný index 4 4 4 4 4 | 2 |
Riedenie aktivitu zvyšujúcej zložky | 23 | Rozptyľovač č. | žiad ny | ||||
24 | 39 | 88 | 89 | 90 | |||
500 x | 100 | 100 | 100 | 95 | 90 | 100 | 65 |
2000 x | 100 | 100 | 100 | 83 | - | 95 |
Príklad 14
Test preventívneho účinku na fytoftoru rajčiaka
Príprava vodné disperzie:
Rozptyľovač č. 58 alebo 91 (aktivitu zvyšujúca zložka) bol 500-krát zriedený vodou a do pripravenej disperzie bola pridaná zlúčenina č. 1 v predpísanej koncentrácii.
Na porovnanie bola rovnakým spôsobom pripravená vodná disperzia obsahujúca rovnakú koncentráciu zlúčeniny č. 1 a neobsahujúca žiadnu aktivitu zvyšujúcu zložku.
Test a výsledky:
Rajčiak (kultivar: Panderosa) bol kultivovaný v polyetylénových nádobách (priemer: 7,5 cm). Po dosiahnutí štádia štyroch listov bolo na rastlinu pomocou postrekovacej pištole nastriekaných 20 ml na 0,25 m2 plochy pripravenej (Poznámka: všetky časti nasledujúcich príkladov formulácií 1 - 14 a príklady referenčných formulácií sú indikované hmotnostné).
Príklad formulácie č. 1 (1) Zlúčenina č. 1 5 častí (hmotnostné, ďalej rovnako) (2) Hydrogenfosforečnan draselný 7 častí (3) Kremelina 82 častí (4) Dialkylsulfosukcinát 2 časti (5) Polyetylénalkylfenylétersulfát 4 časti
Uvedené komponenty boli zmiešané homogénne za vzniku zvlhčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 2 (1) Zlúčenina č. 1 5 častí (2) Dodekahydrát fosforečnanu sodného 16 častí (3) Kremelina 73 častí (4) Dialkylsulfosukcinát 2 časti (5) Polyetylénalkylfenylétersulfát 4 časti
Uvedené komponenty boli zmiešané homogénne za vzniku zvlhčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 3 (1) Zlúčenina č. 1 5 častí (2) Hydrogenfosforečnan draselný 18 častí (3) Petrolej 63 častí (4) Dialkylsulfosukcinát 2 časti (5) Zmes polyetylénfenylfenolového derivátu a polyoxyetylénsorbitan alkylátu 4 časti
Uvedené komponenty boli zmiešané homogénne za vzniku zvlhčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 4 (1) Kaolín 78 častí (2) Kondenzát (β-naftalénsulfonát sodný -
- formaldehyd 18 častí (3) Polyoxyetylénalkylarylsulfát 5 častí (4) Hydrátovaný amorfný oxid kremičitý 2 časti
Zmes uvedených komponentov, hydrogenfosforečnanu draselného a zlúčeniny č. 1 bola zmiešaná v hmotnostnom pomere 79 : 20 : 1 za vzniku zvlhčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 5 (1) Kaolín 78 častí (2) Kondenzát (β-naftalénsulfonát sodný -
- formaldehyd 2 časti (3) Polyoxyetylénalkylarylsulfát 5 častí (4) Hydrátovaný amorfný oxid kremičitý 15 častí
Zmes uvedených komponentov, zlúčeniny č. 1 a Metalaxylu boli zmiešané v hmotnostnom pomere 8 : 1 : 1 za vzniku zvlhčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 6 | |
(1) Zlúčenina č. 2 | 0,5 časti |
(2) Metalaxyl | 0,5 časti |
(3) Bentonit | 20 častí |
(4) Kaolín | 74 častí |
(5) Lignínsulfonát sodný | 5 častí |
Uvedené zložky boli zmiešané s množstvom vody dostatočným na granuláciu a následne granulované.
Príklad formulácie č. 7
(1) Zlúčenina č. 3 | 0,25 časti |
(2) Metalaxyl | 0,25 časti |
(3) Uhličitan vápenatý | 99,0 častí |
(4) Fosfát nižšieho alkoholu | 0,5 časti |
Uvedené zložky boli zmiešané za vzniku prášku.
Príklad formulácie č. 8 (1) Kaolín 78 častí (2) Kondenzát β-naftalénsulfonát sodný -
- formaldehyd 2 časti (3) Polyoxyetylénalkylarylsulfát 5 časti (4) Hydrátovaný amorfný oxid kremičitý 15 častí
Zmes uvedených komponentov, zlúčenina č. 1 a Kocide Bordeaux (obchodný názov) boli zmiešané v hmotnostných pomeroch 0,8 : 76,8 : 8 : 22,4 za vzniku zvhlčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 9 (1) Kaolín 78 častí (2) Kondenzát β-naftalénsulfonát sodný -
- formaldehyd 2 časti (3) Polyoxyetylénalkylarylsulfát 5 častí (4) Hydrátovaný amorfný oxid kremičitý 15 častí
Zmes uvedených komponentov, zlúčenina č. 1 a Deutch Bordeaux A (obchodný názov) boli zmiešané v hmotnostných pomeroch 5 : 67,2 : 27,8 za vzniku zvhlčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 10 | |
(1) Zlúčenina č. 1 (2) Sanpun Bordeaux Dust DL (obchodný názov, produkované Dai-ichi Noyaku K. K. a Hokko | 0,25 časti |
Chemical Industry Co. Ltd.) | 0,25 časti |
(3) Uhličitan sodný | 99,0 časti |
(4) Fosfát nižšieho alkoholu | 0,5 časti |
Uvedené zložky boli zmiešané za vzniku prášku.
Príklad formulácie č. 11 | |
(1) Zlúčenina č. 1 (2) Sanpun Bordeaux Dust DL (obchodný názov, produkované Dai-ichi Noyaku K. K. a Hokko | 0,5 časti |
Chemical Industry Co. Ltd.) | 0,5 časti |
(3) Bentonit | 20 častí |
(4) Kaolín | 74 častí |
(5) Lignínsulfonát sodný | 5 častí |
Uvedené zložky boli zmiešané so zodpovedajúcim množstvom vody dostatočným na granuláciu a granulované za vzniku granúl.
Príklad formulácie č. 12
(1) Zlúčenina č. 1 | 5 častí |
(2) Tris(etylfosfonát)hlinitý | |
(Fosetyl-aluminium) | 5 časti |
(3) Kremelina | 84 častí |
(4) Lignínsulfonát vápenatý | 2 časti |
(5) Dialkylsulfosukcinát | 4 časti |
Uvedené komponenty boli zmiešané homogénne za vzniku zvlhčiteľného prášku.
Príklad formulácie č. 13 (1) Zlúčenina č. 1 (aktívna zložka) 11,1 časti (2) Dispergačná zložka
SOPROPHOR FLK (obchodný názov, produkované
RHONE-POULENC) 1,1 časti (3) Dispergačné a zvlhčovacie činidlo
Supragil MNS/90 (obchodný názov) 1,1 časti (4) Dispergačné a suspenzné činidlo Vegum 1,7 časti (5) Močovina (pôsobí ako
protimrznúce činidlo) | 11,1 časti |
(6) Protipenivé činidlo SM5572F | |
(obchodný názov) | 0,1 časti |
(7) Destilovaná voda | 73,8 časti |
Uvedené komponenty (1) až (7) boli zmiešané a za mokra drvené, kým nedosiahla aktívna zložka veľkosť 2 gm za vzniku suspenzie. K 90 dielom vzniknutej suspenzie bolo pridaných 10 dielov aktivitu zvyšujúcej zložky, nasledované miešaním pomocou trepania za vzniku koncentrátu vodnej suspenzie.
Príklad formulácie č. 14 | |
(1) Zlúčenina č. 1 (aktívna zložka) | 10,0 časti |
(2) Dispergačná zložka SOPROPHOR FLK | |
(obchodný názov, produkované | |
RHONE-POULENC) | 1,0 časť |
(3) Dispergačné a zvhlčovacie činidlo | |
Supragil MNS/90 (obchodný názov) | 1,0 časť |
(4) Dispergačné a suspenzné činidlo Vegum | 1,5 časti |
(5) Močovina (pôsobí ako protimrznúce | |
činidlo) | 10,0 častí |
(6) Protipenivé činidlo SM557 2F | |
(obchodný názov) | 0,1 časti |
(7) Destilovaná voda | 66,4 časti |
(8) Aktivitu zvyšujúca zložka | 10,0 častí |
Uvedené komponenty (1) až (8) boli | zmiešané a za |
mokra drvené, kým nedosiahla aktívna zložka veľkosť 2 | |
pm za vzniku vodnej suspenzie. | |
Príklad referenčnej formulácie | |
(1) Kaolín | 78 častí |
(2) Kondenzát β-naftalénsulfonát sodný - | |
- formaldehyd | 2 časti |
(3) Polyoxyetylénalkylarylsulfát | 5 častí |
(4) Hydrátovaný amorfný oxid kremičitý | 15 častí |
Uvedené komponenty a anorganická fosforová zlúčenina boli zmiešané v hmotnostnom pomere 4 : 1 za vzniku 20 % zvhlčiteľného prášku anorganickej fosforovej zlúčeniny.
Priemyselná využiteľnosť
Prostriedky na kontrolu škodlivých bioorganizmov podľa predmetného vynálezu majú liečivé a/alebo preventívne účinky na hospodárske rastliny trpiace chorobami rastlín spôsobenými škodlivými bioorganizmami a môžu kontrolovať tieto škodlivé organizmy. Prostriedky obsahujúce aktivitu zvyšujúcu zložku majú zvýšené liečivé účinky a tak môže byť množstvo aktívnej zložky redukované.
I keď je predmetný vynález opísaný v detailoch a s odkazmi na špecifické uskutočnenia vynálezu, každému odborníkovi v danej technike bude jasné, že môžu byť urobené rôzne zmeny a modifikácie bez odklonu od predmetu a rozsahu vynálezu.
Claims (14)
1. Prostriedok na kontrolu škodlivých bioorganizmov, vyznačujúci sa tým, že obsahuje (a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina a n predstavuje celé číslo od l do 5 ako aktívnu zložku, a (b) aspoň jednu anorganickú zlúčeninu fosforu a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku, alebo (c) rozptyľovač ako aktivitu zvyšujúcu zložku, pričom rozptyľovač obsahuje silikónové povrchovo aktívne činidlo alebo minerálny olej.
2. Prostriedok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obsahuje (a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I)
Ál
SOBÍCH,), kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina a n predstavuje celé číslo od 1 do 5 ako aktívnu zložku, a (b) aspoň jednu anorganickú zlúčeninu fosforu a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku.
3. Prostriedok podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že aktívna zložka (b) je aspoň jedna anorganická zlúčenina fosforu.
4. Prostriedok podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že anorganická zlúčenina fosforu je zlúčenina vybraná zo skupiny pozostávajúcej z kyseliny fosforitej, kyseliny fosforečnej, kyseliny fosfomej, kondenzovanej fosforitej kyseliny a kondenzovanej kyseliny fosforečnej a ich solí.
5. Prostriedok podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že imidazolová zlúčenina a anorganická zlúčenina fosforu sú v hmotnostnom pomere 1 : 300 až 300:1.
6. Prostriedok podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že aktívna zložka (b) je aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes.
7. Prostriedok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že fungicídom je zlúčenina vybraná zo skupiny pozostávajúcej z /3-metoxyakrylátovej zlúčeniny, oxazolidíndiónovej zlúčeniny, kyánacetamidovej zlúčeniny, organickej zlúčeniny chlóru, fenylamínovej zlúčeniny, derivátu kyseliny škoricovej, zlúčeniny medi a organickej zlúčeniny fosforu.
8. Prostriedok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že fungicídom je zlúčenina vybraná zo skupiny pozostávajúcej z metyl-(E)-f2-2-[6-(kyánfenoxy)pyrimidin-4-yloxy]fenyl}-3-metoxy-akrylátu, metyl-(E)metoxyimín[a-(o-tolyloxy)-o-tolyl]acetátu, 3-anilino-5-metyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidin-2,4-diónu,
1- (2-kyán-2-metoxyiminoacetyl)-3-etylmočoviny, tetrachlórizoftalonitrilu, pentachlómitrobenzénu, metyl-N-(2-metoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátu,
2- metoxy-N-(2-oxo-1,3-oxazolidin-3-yl)aceto-2,6-xylididu, (±)-a-2-chlór-N-(2,6-xylylacetamido)-'y-butyrolaktónu, metyl-N-fenylacetyl-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátu, metyl-N-(2-furoyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátu, (±)-a-2-[N-(3-chlórfenyl)cyklopropánkarboxamido]-7-butyrolaktónu, (E,Z)-4-[3-(4-chlórfenyl)-3-(3,4-dimetoxyfenyl)akroyl]morfolínu, anorganického fungicídu na báze medi, organického fungicídu obsahujúceho meď, tris(etyl fosfonátu/hlinitého, 0-2,6-dichlór-p-tolyl-O,O-dimetylfosforotioátu, t/?,.Sj-.S'7/?,5J-sek-butyl-0-etyl-2-oxo-2-tiazolidinylfosfonotioátu, S-benzyl-0,0-diizopropylfosforoditioátu, 0-etyl-S,S-difenylfosfoditioátu a etyl-2-dietoxytiofosforyloxy-5-metylpyrazolo(l,5-a)pyrimidín-6-karboxylátu.
9. Prostriedok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že fungicídom je zlúčenina vybraná zo sku piny pozostávajúcej z metyl-(E)-{2-2-[6-(kyánfenoxy)pyrimidin-4-yloxy]fenylJ-3-metoxy-akrylátu, metyl-ŕ7ľjmetoxyimín[a-(o-tolyloxy)-o-tolyljacctatu,
3-anilino-5-metyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidín-2,4-diónu, l-(2-kyán-2-metoxyiminoacetyl)-3-etylmočoviny, tetrachlórizoftalonitrilu, metyl-N-(2-metoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátu, (7ľ,ZJ-4-[3-(4-chlórfenyl)-3-(3,4-dimetoxyfenyl)akroyl]morfolínu, anorganického fungicídu na báze medi a t r i s (etyl fosfonátu)hl in itého.
10. Prostriedok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že imidazolová zlúčenina a fungicíd sú v hmotnostnom pomere 1:10 000 až 10 000 : 1.
11. Prostriedok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obsahuje:
(a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina a n predstavuje celé číslo od 1 do 5 ako aktívnu zložku, a (c) rozptyľovač ako aktivitu zvyšujúcu zložku, pričom rozptyľovač obsahuje silikónové povrchovo aktívne činidlo alebo minerálny olej.
12. Prostriedok podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že imidazolová zlúčenina a aktivitu zvyšujúca zložkasú v hmotnostnom pomere 1 : 5000 až 2000 :1.
13. Spôsob kontroly škodlivých bioorganizmov zahŕňajúci aplikáciu prostriedku na kontrolu škodlivých bioorganizmov na škodlivé bioorganizmy, vyznačujúci sa tým, že prostriedok obsahuje (a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I)
15. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že prostriedok obsahuje (a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (1) kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina a n predstavuje cclc číslo od 1 do 5 ako aktívnu zložku; a (c) rozptyľovač ako aktivitu zvyšujúcu zložku, pričom rozptyľovač obsahuje silikónové povrchovo aktívne činidlo alebo minerálny olej.
16. Spôsob zvýšenia účinku činidla na kontrolu škodlivých bioorganizmov obsahujúceho ako aktívnu zložku aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I) kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina a n predstavuje celé číslo od 1 do 5, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa spoločné použitie rozptyľovača (c) ako aktivitu zvyšujúcu zložku, s aktívnou zložkou, pričom rozptyľovač obsahuje silikónové povrchovo aktívne činidlo alebo minerálny olej.
Koniec dokumentu kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina a n predstavuje celé číslo od 1 do 5 ako aktívnu zložku, a (b) aspoň jednu anorganickú zlúčeninu fosforu a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycetes ako aktívnu zložku alebo (c) rozptyľovač ako aktivitu zvyšujúcu zložku, pričom rozptyľovač obsahuje silikónové povrchovo aktívne činidlo alebo minerálny olej.
14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že prostriedok obsahuje (a) aspoň jednu imidazolovú zlúčeninu vzorca (I)
SthlKCHĎ, kde R je nižšia alkylová skupina alebo nižšia alkoxylová skupina a n predstavuje celé číslo od 1 do 5 ako aktívnu zložku, a (b) aspoň jednu anorganickú zlúčeninu fosforu a/alebo aspoň jeden fungicíd pre Phycomycete, ako aktívnu zložku.
Applications Claiming Priority (6)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP12338297 | 1997-04-25 | ||
JP19049497 | 1997-06-30 | ||
JP20257597 | 1997-07-11 | ||
JP22711397 | 1997-08-08 | ||
JP23897397 | 1997-08-19 | ||
PCT/JP1998/001889 WO1998048628A1 (en) | 1997-04-25 | 1998-04-23 | Composition for controlling harmful bio-organisms and method for controlling harmful bio-organisms using the same |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK144499A3 SK144499A3 (en) | 2000-07-11 |
SK284631B6 true SK284631B6 (sk) | 2005-08-04 |
Family
ID=27526990
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1444-99A SK284631B6 (sk) | 1997-04-25 | 1998-04-23 | Prostriedok a spôsob na kontrolu škodlivých bioorganizmov, a spôsob zvýšenia účinku činidla na takú kontrolu |
Country Status (27)
Country | Link |
---|---|
US (3) | US6375965B1 (sk) |
EP (1) | EP0979034B1 (sk) |
KR (1) | KR100454622B1 (sk) |
CN (4) | CN101692832A (sk) |
AR (1) | AR015603A1 (sk) |
AT (1) | ATE233049T1 (sk) |
AU (1) | AU752101B2 (sk) |
BG (1) | BG64070B1 (sk) |
BR (2) | BR9815483B1 (sk) |
CA (4) | CA2706631C (sk) |
CZ (1) | CZ299415B6 (sk) |
DE (1) | DE69811654T2 (sk) |
DK (1) | DK0979034T3 (sk) |
ES (1) | ES2191933T3 (sk) |
HK (1) | HK1024143A1 (sk) |
HU (1) | HU228251B1 (sk) |
IL (1) | IL132435A (sk) |
NO (1) | NO323600B1 (sk) |
NZ (1) | NZ500548A (sk) |
PL (2) | PL194862B1 (sk) |
PT (1) | PT979034E (sk) |
SK (1) | SK284631B6 (sk) |
TR (1) | TR199903152T2 (sk) |
TW (1) | TW518209B (sk) |
UA (1) | UA67739C2 (sk) |
WO (1) | WO1998048628A1 (sk) |
ZA (1) | ZA983506B (sk) |
Families Citing this family (42)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2001042169A1 (en) * | 1999-12-10 | 2001-06-14 | Alastair James Forsyth | Buffered phosphorus containing solution |
KR100357422B1 (ko) * | 2000-03-08 | 2002-10-18 | 주식회사 이즈텍 | 식물의 자가불화합성을 조절하는 방법 |
DE10063046A1 (de) * | 2000-12-18 | 2002-06-20 | Basf Ag | Fungizide Mischungen |
US20040029944A1 (en) * | 2001-01-16 | 2004-02-12 | Thomas Grote | Fungicide mixtures |
CN100512645C (zh) * | 2001-01-22 | 2009-07-15 | 巴斯福股份公司 | 杀真菌混合物 |
US20040191289A1 (en) * | 2001-07-30 | 2004-09-30 | Shigeru Mitani | Compositions for controlling plant pathogenic bacterium and method of controlling plant pathogenic bacterium |
US20040038825A1 (en) * | 2001-08-10 | 2004-02-26 | Leland Jarrod Ethan | Water soluble uv-protective coatings for biological pesticides and process for making same |
DE60215558T2 (de) * | 2002-04-17 | 2007-08-02 | Agribiotec S.R.L. | Benutzung von pflanzlichem öl als adjuvantien für fungizide, bakterizide, insektizide oder herbizide substanzen |
US7792683B2 (en) | 2002-11-07 | 2010-09-07 | Siemens Industry, Inc. | Method and system for address information distribution |
EP1585390A1 (de) | 2002-11-15 | 2005-10-19 | Basf Aktiengesellschaft | Fungizide mischungen auf der basis von imidazolderivaten |
FR2853894B1 (fr) * | 2003-04-16 | 2007-02-23 | Cerexagri | Procede de fabrication d'hydroxosulfates de cuivre et compositions fongicides cupriques les contenant |
PL1769679T3 (pl) | 2004-07-16 | 2011-06-30 | Ishihara Sangyo Kaisha | Bakteriobójcza kompozycja do stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie oraz sposób zwalczania chorób roślin |
US7494670B2 (en) * | 2005-06-10 | 2009-02-24 | United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy | Composition and process for removing and preventing mildew and fungal growth |
EP1952689A4 (en) * | 2005-11-22 | 2012-12-12 | Ishihara Sangyo Kaisha | GERMICIDAL COMPOSITION FOR AGRICULTURAL AND GARDENING APPLICATIONS AND METHOD FOR CONTROLLING PLANT DISEASES |
US7524516B2 (en) * | 2006-01-26 | 2009-04-28 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy | Corrosion inhibiting mildew remover kit |
JP2009531362A (ja) * | 2006-03-29 | 2009-09-03 | バイエル・クロツプサイエンス・アクチエンゲゼルシヤフト | 殺虫剤のための浸透増強剤 |
DE102007013360A1 (de) | 2007-03-16 | 2008-09-18 | Bayer Cropscience Ag | Penetrationsförderer für insektizide Wirkstoffe |
DE102007013363A1 (de) | 2007-03-16 | 2008-09-18 | Bayer Cropscience Ag | Penetrationsförderer für fungizide Wirkstoffe |
EP2001290A2 (de) * | 2006-03-29 | 2008-12-17 | Bayer CropScience AG | Penetrationsförderer für fungizide wirkstoffe |
DE102007013362A1 (de) | 2007-03-16 | 2008-09-18 | Bayer Cropscience Ag | Penetrationsförderer für herbizide Wirkstoffe |
EP1844654A1 (de) * | 2006-03-29 | 2007-10-17 | Bayer CropScience GmbH | Penetrationsförderer für agrochemische Wirkstoffe |
US7815807B2 (en) * | 2006-06-26 | 2010-10-19 | Bassett Brian D | Surfactant-based water treatment for irrigated soils |
WO2008037376A2 (de) * | 2006-09-30 | 2008-04-03 | Bayer Cropscience Aktiengesellschaft | Verbesserung der biologischen wirkung von agrochemischen zusammensetzungen bei applikation in das kultursubstrat, geeignete formulierungen und ihre anwendung |
JP5395483B2 (ja) * | 2008-03-31 | 2014-01-22 | 石原産業株式会社 | 農薬水性懸濁剤組成物 |
JP5611535B2 (ja) * | 2008-04-17 | 2014-10-22 | 石原産業株式会社 | 有害生物防除剤組成物及び有害生物の防除方法 |
EP2288262B1 (en) * | 2008-04-22 | 2017-04-26 | Bayer Cropscience LP | Method of treating citrus plants to reduce bacterial infections |
JP5939557B2 (ja) | 2008-08-19 | 2016-06-22 | 石原産業株式会社 | 農薬有効成分の分解を抑制する方法 |
CN101658177B (zh) * | 2009-07-22 | 2013-06-12 | 深圳诺普信农化股份有限公司 | 一种含有氰霜唑的复配杀菌组合物 |
KR101775399B1 (ko) * | 2010-03-01 | 2017-09-06 | 니폰 가야꾸 가부시끼가이샤 | 유해생물 방제 조성물 |
CN102113487A (zh) * | 2010-12-30 | 2011-07-06 | 陕西美邦农药有限公司 | 一种含氰霜唑与甲氧基丙烯酸酯类化合物的杀菌组合物 |
CN103749459A (zh) * | 2010-12-30 | 2014-04-30 | 陕西美邦农药有限公司 | 一种含氰霜唑与甲氧基丙烯酸酯类化合物的杀菌组合物 |
CN103749458A (zh) * | 2010-12-30 | 2014-04-30 | 陕西美邦农药有限公司 | 一种含氰霜唑与甲氧基丙烯酸酯类化合物的杀菌组合物 |
EP2524601A1 (en) * | 2011-05-17 | 2012-11-21 | Bayer CropScience AG | Active compound combinations comprising a phosphorous acid derivative and cyazofamid |
CN103444718B (zh) * | 2011-08-31 | 2015-05-13 | 陕西上格之路生物科学有限公司 | 一种含有丁香菌酯的杀菌组合物 |
ES2386125B1 (es) * | 2012-05-23 | 2013-05-14 | Fmc Foret, S.A. | COMPOSICION FITOFORTIFICANTE CON PROPIEDADES BIOCIDAS QUE COMPRENDE PARTICULAS FOTOCATALITICAS DE TiO2 Y UN AGENTE DE SOPORTE |
JP2014131979A (ja) * | 2012-12-06 | 2014-07-17 | Ishihara Sangyo Kaisha Ltd | 油性懸濁状有害生物防除剤組成物 |
ES2685043T3 (es) * | 2013-04-16 | 2018-10-05 | Upl Limited | Composición fungicida |
CN104351207A (zh) * | 2014-11-07 | 2015-02-18 | 江苏丰登作物保护股份有限公司 | 一种含氰霜唑和噁唑菌酮的杀菌组合物及其应用 |
CN105123747B (zh) * | 2015-09-08 | 2017-04-12 | 天津蕴农科技有限公司 | 用于杀线虫的噻唑膦可溶性液剂及其制备方法 |
CR20180486A (es) * | 2016-04-15 | 2018-12-07 | Ishihara Sangyo Kaisha | Método para mejorar los efectos controladores del fungicida aril fenil cetona contra enfermedades en plantas y método para el control de enfermedades en plantas |
CN108284126B (zh) * | 2018-03-10 | 2021-03-09 | 通化鑫鸿新材料有限公司 | 一种污染土壤的净化修复剂及净化修复处理方法 |
CN112400879B (zh) * | 2019-08-23 | 2021-10-12 | 中国农业大学 | 多羧酸类化合物对真菌和卵菌附着胞的抑制活性及其在防治植物病害中的用途 |
Family Cites Families (25)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3250808A (en) * | 1963-10-31 | 1966-05-10 | Du Pont | Fluorocarbon ethers derived from hexafluoropropylene epoxide |
DE2024909B2 (de) * | 1970-05-22 | 1977-09-29 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Verfahren zur herstellung von n-hydroxyalkyl-perfluoralkansulfonamiden und einige n,n-bis-(hydroxyalkyl)-perfluor-alkansulfonamide |
TR19072A (tr) * | 1973-11-26 | 1978-05-01 | Pepro | Fosforlu tuerevler ihtiva eden fungisid terkipler |
US4262072A (en) * | 1979-06-25 | 1981-04-14 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Poly(ethylenically unsaturated alkoxy) heterocyclic protective coatings |
US4321404A (en) * | 1980-05-20 | 1982-03-23 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Compositions for providing abherent coatings |
US4472480A (en) * | 1982-07-02 | 1984-09-18 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Low surface energy liner of perfluoropolyether |
US4614667A (en) * | 1984-05-21 | 1986-09-30 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Composite low surface energy liner of perfluoropolyether |
US4654233A (en) * | 1984-11-21 | 1987-03-31 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Radiation-curable thermoplastic coating |
CA1339133C (en) * | 1987-03-13 | 1997-07-29 | Rikuo Nasu | Imidazole compounds and biocidal composition comprising the same for controlling harmful organisms |
US4855184A (en) * | 1988-02-02 | 1989-08-08 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Radiation-curable protective coating composition |
MY129863A (en) * | 1988-03-11 | 2007-05-31 | Ishihara Sangyo Kaisha | Biocidal composition |
AU608420B2 (en) * | 1988-03-15 | 1991-03-28 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Polymer claddings for optical fibre waveguides |
US4929692A (en) * | 1989-01-11 | 1990-05-29 | Ciba-Geigy Corporation | Crosslinked copolymers and ophthalmic devices made from vinylic macromers containing perfluoropolyalkyl ether and polyalkyl ether segments and minor amounts of vinylic comonomers |
JPH0311003A (ja) * | 1989-06-08 | 1991-01-18 | Ishihara Sangyo Kaisha Ltd | 有害生物の防除方法 |
US5239026A (en) * | 1991-08-26 | 1993-08-24 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Low loss high numerical aperture cladded optical fibers |
US5206228A (en) * | 1991-10-29 | 1993-04-27 | Rhone-Poulenc Ag Company | Control of arthropod pests with phosphorous acid and mono-esters and salts thereof |
US5148511A (en) * | 1991-11-04 | 1992-09-15 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Low refractive index plastics for optical fiber cladding |
US5609990A (en) * | 1995-02-08 | 1997-03-11 | Imation Corp. | Optical recording disk having a sealcoat layer |
US5677050A (en) * | 1995-05-19 | 1997-10-14 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Retroreflective sheeting having an abrasion resistant ceramer coating |
US6030924A (en) * | 1997-05-07 | 2000-02-29 | American Cyanamid Company | Solid formulations |
US7351470B2 (en) * | 1998-02-19 | 2008-04-01 | 3M Innovative Properties Company | Removable antireflection film |
JP2002202402A (ja) * | 2000-10-31 | 2002-07-19 | Fuji Photo Film Co Ltd | 防眩性反射防止フィルムおよび画像表示装置 |
US20020115820A1 (en) * | 2001-01-25 | 2002-08-22 | Fang Wang | Hyperbranched fluorinated multifunctional alcohols and derivatives |
US6689900B2 (en) * | 2001-02-09 | 2004-02-10 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Fluorinated crosslinker and composition |
US7094829B2 (en) * | 2002-05-24 | 2006-08-22 | 3M Innovative Properties Company | Fluorochemical composition comprising a fluorinated polymer and treatment of a fibrous substrate therewith |
-
1998
- 1998-04-23 TR TR1999/03152T patent/TR199903152T2/xx unknown
- 1998-04-23 DE DE69811654T patent/DE69811654T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 PL PL336466A patent/PL194862B1/pl unknown
- 1998-04-23 US US09/403,368 patent/US6375965B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 BR BRPI9815483-4A patent/BR9815483B1/pt active IP Right Grant
- 1998-04-23 BR BRPI9816301-9A patent/BR9816301B1/pt active IP Right Grant
- 1998-04-23 SK SK1444-99A patent/SK284631B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1998-04-23 CN CN200910204985A patent/CN101692832A/zh active Pending
- 1998-04-23 IL IL13243598A patent/IL132435A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-04-23 UA UA99105794A patent/UA67739C2/uk unknown
- 1998-04-23 DK DK98917663T patent/DK0979034T3/da active
- 1998-04-23 PL PL380817A patent/PL194974B1/pl unknown
- 1998-04-23 AU AU70810/98A patent/AU752101B2/en not_active Expired
- 1998-04-23 CA CA2706631A patent/CA2706631C/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 CN CN2007101123954A patent/CN101091488B/zh not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 HU HU0000881A patent/HU228251B1/hu unknown
- 1998-04-23 NZ NZ500548A patent/NZ500548A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-04-23 CA CA2589329A patent/CA2589329E/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 CA CA002287165A patent/CA2287165C/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 CN CN2007101123973A patent/CN101099462B/zh not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 ES ES98917663T patent/ES2191933T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 EP EP98917663A patent/EP0979034B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 CA CA2589378A patent/CA2589378E/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 AT AT98917663T patent/ATE233049T1/de active
- 1998-04-23 CZ CZ0376899A patent/CZ299415B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-04-23 CN CNB988064154A patent/CN1330238C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-23 PT PT98917663T patent/PT979034E/pt unknown
- 1998-04-23 KR KR10-1999-7009793A patent/KR100454622B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1998-04-23 WO PCT/JP1998/001889 patent/WO1998048628A1/en active IP Right Grant
- 1998-04-24 AR ARP980101934A patent/AR015603A1/es active IP Right Grant
- 1998-04-24 TW TW087106382A patent/TW518209B/zh not_active IP Right Cessation
- 1998-04-24 ZA ZA983506A patent/ZA983506B/xx unknown
-
1999
- 1999-10-22 NO NO19995164A patent/NO323600B1/no not_active IP Right Cessation
- 1999-10-22 BG BG103830A patent/BG64070B1/bg unknown
-
2000
- 2000-06-15 HK HK00103612A patent/HK1024143A1/xx not_active IP Right Cessation
-
2001
- 2001-12-27 US US10/026,700 patent/US7001605B2/en not_active Expired - Lifetime
-
2005
- 2005-07-21 US US11/185,673 patent/US7323188B2/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK284631B6 (sk) | Prostriedok a spôsob na kontrolu škodlivých bioorganizmov, a spôsob zvýšenia účinku činidla na takú kontrolu | |
KR100392825B1 (ko) | 2-이미다졸린-5-온을 함유하는 살진균성 조성물 및 이를 이용한 농작물 병원성 진균류의 퇴치방법 | |
KR19980701807A (ko) | 클로로니코티닐 계의 살충제 및 피라졸, 피롤 또는 페닐이미다졸 기를 가진 살충제를 함유하는 살충제 복합물 | |
JP4187271B2 (ja) | 2―イミダゾリン―5―オンを成分とする新規な殺菌剤組成物 | |
CA2547336A1 (en) | Corrosion inhibitors for aqueous pesticide formulations | |
CZ291286B6 (cs) | Nové herbicidní prostředky obsahující 4-benzoylizoxazoly a aclonifen | |
JP4163789B2 (ja) | 有害生物防除剤組成物および有害生物の防除方法 | |
RU2203546C2 (ru) | Композиция для борьбы с грибковыми заболеваниями культурных растений и способ борьбы с ними | |
JPH115706A (ja) | 有害生物防除剤組成物、有害生物の防除方法ならびに有害生物防除効果を増強する方法 | |
AU2002300275B2 (en) | Composition for controlling harmful bio-organisms and method for controlling harmful bio-organisms using the same | |
JP4522504B2 (ja) | 有害生物防除用組成物および有害生物の防除方法 | |
MXPA99009802A (en) | Composition for controlling harmful bio-organisms and method for controlling harmful bio-organisms using the same | |
BRPI9816300B1 (pt) | composição para controlar bioorganismos nocivos e processo para controlar bioorganismos nocivos utilizando-se a mesma | |
JPS61225103A (ja) | 除草組成物 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK4A | Expiry of patent |
Expiry date: 20180423 |