CZ376899A3 - Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů a metoda pro kontrolu škodlivých bioorganismů používající tyto prostředky - Google Patents

Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů a metoda pro kontrolu škodlivých bioorganismů používající tyto prostředky Download PDF

Info

Publication number
CZ376899A3
CZ376899A3 CZ19993768A CZ376899A CZ376899A3 CZ 376899 A3 CZ376899 A3 CZ 376899A3 CZ 19993768 A CZ19993768 A CZ 19993768A CZ 376899 A CZ376899 A CZ 376899A CZ 376899 A3 CZ376899 A3 CZ 376899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
compound
active ingredient
ppm
composition
fungicide
Prior art date
Application number
CZ19993768A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ299415B6 (cs
Inventor
Norifusa Matsuo
Shigeru Mitani
Satoshi Araki
Yasuko Takii
Tomona Yamaguchi
Original Assignee
Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd. filed Critical Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd.
Publication of CZ376899A3 publication Critical patent/CZ376899A3/cs
Publication of CZ299415B6 publication Critical patent/CZ299415B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/48Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/501,3-Diazoles; Hydrogenated 1,3-diazoles

Description

Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů a metoda pro kontrolu škodlivých bioorganismů používající tyto prostředky.
Oblast techniky vynálezu
Tento vynález se vztahuje k prostředkům se znatelně zvýšeným kontrolním účinkem na škodlivé organismy, zvláště pak léčivým a/nebo preventivním účinkem na * nemoci rostlin, které jsou užitečné v zemědělství a zahradnictví a k metodám pro zvýšení účinků kontroly škodlivých organismů u činidel kontrolujících škodlivé bioorganismy .
Současny stav techniky
S odkazem na kombinaci aktivních složek (a) a (b) použitých v předmětném vynálezu (popsány níže), EP Patent No. 298196 popisuje, že imidazolová sloučenina použitá v předmětném vynálezu jako aktivní složka (a) je užitečná jako činidlo kontrolující škodlivé bioorganismy, s tím, že tato látka může být použita v kombinaci s dalšími fungicidy. EP Patent No. 298196 doplňuje, že kombinované použití imidazolové sloučeniny strukturně podobné imidazolové sloučenině použité v předmětném vynálezu jako aktivní složky (a) s jinými fungicidy jako jsou kyanamidové sloučeniny (například 120 (2-kyan-2-methoxyiminoacetyl)-3-ethylmočovina) a organické chlorné sloučeniny (např. tetrachoroisoftalonitril) vede ke zvýšení účinku. Dále EP Patent No. 337103 popisuje < činidlo kontrolující škodlivé mikroorganismy obsahující alespoň jednu imidazolovou sloučeninu strukturně podobnou imidazolové sloučenině použité v předmětném vynálezu * jako aktivní ingredienci a alespoň jednu aktivní ingredienci vybranou z kyanacetamidové sloučeniny, organické chlorné sloučeniny (zahrnující tetrachlorisoftalonitril), fenylamidové sloučeniny (zahrnující methyl-N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát), derivátu kyseliny skořicové, sloučeniny mědi a organofosfomé sloučeniny (zahrnující Fosetyl Aluminium).
Tyto patenty z hlediska předmětného vynálezu nepopisují ani nenavrhují kombinaci imidazolové sloučeniny jako aktivní složky (a) a anorganické fosforné sloučeniny, βmethoxyakrylátové sloučeniny nebo oxazolidindionové sloučeniny. Ani nepopisují nebo i
• · • · • ·
• · · · · · · • ······ · * • · · · · · ·· ·· ·· ···· nenavrhují vynikající kontrolní účinky, které mohou mít prostředky obsahující imidazolovou sloučeninu jako jednu z aktivních složek a alespoň jednoho člena vybraného ze skupiny sloučenin obsahujících kyanacetamidovou sloučeninu, organickou chlomou sloučeninu, fenylamidovou sloučeninu, derivát kyseliny skořicové, sloučeninu mědi a organofosfornou sloučeninu jako další aktivní složky.
Pokud se týče kombinace aktivní složky (a) a aktivitu zvyšující složky (c) (popsáno níže), EP Patent No. 298196 popisuje užitečnost imidazolové sloučeniny podle předmětného vynálezu jako činidla kontrolujícího škodlivé bioorganismy, s tím, že tato sloučenina může být formulována do různých forem společně s adjuvans. JP-A-Heisei-310 11003 (pojem “JP-A“ jak je zde používán znamená “neprozkoumaná publikovaná
Japonská patentová aplikace“) popisuje metodu pro kontrolu škodlivých bioorganismů, která zahrnuje aplikaci vodné disperze obsahující alespoň jednu imidazolovou sloučeninu podle předmětného vynálezu a sorbitanu vyšší mastné kyseliny jako povrchově aktivního činidla.
Imidazolová sloučenina reprezentovaná vzorcem (I) a mnoho dalších konvenčních činidel pro kontrolu škodlivých bioorganických činidel mají několik charakteristik pokud se týče kontrolních účinků. Některé vykazují nedostatečný účinek na některé škodlivé bioorganismy, některé jsou méně efektivní v léčbě než v prevenci, některé mají relativně nízkou dobu trvání residuálního efektu. Proto občas dochází k případům s pro praktické použití nedostatečnými kontrolními účinky na škodlivé bioorganismy. Ačkoli imidazolová sloučenina (I) vykazuje vynikající fungicidní účinky na Phycomycetes, má tendenci selhával ve vytváření dostatečného léčivého a/nebo preventivního efektu v závislosti na situaci a vývoji onemocnění. Proto bylo rovněž požadováno zlepšení tohoto aspektu.
Na druhé straně při praktických aplikacích činidel kontrolujících škodlivé bioorganismy obsahujících sloučeninu vzorce (I), je žádoucí minimalizovat množství používané sloučeniny pro úsporu nákladů při snaze kontrolovat množství rozdílných druhů biorganismů, dobu nemoci a periodu jejího výskytu, jak jen je to možné. Dále je požadováno, aby se u činidla kontrolujícího škodlivé bioorganismy obsahujícího imidazolovou sloučninu (I) jako aktivní složku s vynikajícím preventivním efektem zvýšil rovněž léčebný účinek.
Podstata vynálezu
Při řešení výše uvedených problémů autoři předmětného vynálezu zjistili, že kombinované použití imidazolové sloučniny (I) jako aktivní složky (a) a specifické sloučeniny jako aktivní složky (b) vede k neočekávaným výsledkům jako je redukce odpovídajících množství sloučenin, nebo rozšíření odpovídajícího kontrolního spektra ve srovnání s jejich individuálním požitím. Zjistili také, že kombinované použití aktivní složky (a) s aktivitu zvyšující složkou (c) způsobuje znatelné zvýšení kontrolního účinku, zvláště léčebného účinku ve srovnání s použitím samotné aktivní složky (a), čímž je možné redukovat množství aktivní složky (a). Předmětný vynález byl realizován na základě těchto objevů.
Předmětný vynález se vztahuje k prostředkům pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahujících (a) alespoň jednu imidazolovou sloučeninu representovanou vzorcem (I):
kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxylová skupina, a n představuje celé číslo od 1 do 5, jako aktivní složku, a (b) alespoň jednu anorganickou fosfornou sloučeninu a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes jako aktivní složku nebo (c) rozptylovač jako aktivitu zvyšující složku
Ve vzorci (I) zahrnuje nižší alkylová skupina nebo nižší alkylová skupina alkoxylové skupiny representovaná pomocí R alkylovou skupiny s 1 až 6 uhlíky, jako je methyl, ethyl, propyl, butyl, pentyl nebo hexyl, které mají buď rovný řetězec nebo řetězec rozvětvený. Je-li n větší než 3 substituenty R mohou být stejné nebo rozdílné.
• ·
Imidazolové sloučeniny reprezentované vzorcem (I) zahrnují následující sloučeniny:
4-chlor-2-kyan-l-dimethylsulfamoyl-5-(4-methylfenyl)imidazol (Sloučenina Č. 1), 4-chlor-2-kyan-l-dimethylsulfamoyl-5-(4-methoxylfenyl)imidazol (Sloučenina č.
2),
4-chlor-2-kyan-l-dimethylsulfamoyl-5-(4-ethylfenyl)imidazol (Sloučenina č. 3),4chlor-2-kyan-l-dimethylsulfamoyl-5-(3-methyl-4-methoxylfenyl)imidazol (Sloučenina č. 4).
Imidazolové sloučeniny vzorce (I) mohou být připraveny procesem popsaným například v EP Patent No. 298196 nebo EP-A-705823.
Anorganické fosforné sloučeniny jako aktivní složka (b) zahrnují kyselinu fosforečnou, kyselinu fosforitou, kyselinu hypofosforitou, kondenzovanou kyselinu fosforečnou, kondenzovanou fosforitou kyselinu a jejich soli. Soli zahrnují soli s alkalickými kovy (specifická hustota: nižší než 4), jako jsou alkalické kovy, kovy alkalických zemin, hliník, apod., těžké kovy (specifická hustota: 4 a více), jako je zinek, měď, nikl, mangan atd. a substituované a nesubstituované amonné soli.
Soli kyseliny fosforečné zahrnují primární fosforečnany (například dihydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan draselný, dihydrogenfosforečnan hlinitý, dihydrogenfosforečnan amonný, dihydrogenfosforečnan vápenatý), sekundární fosforečnany (například hydrogenfosforečnan sodný, hydrogenfosforečnan draselný, hydrogenfosforečnan amonný, hydrogenfosforečnan hořečnatý), terciální fosforečnany (fosforečnan sodný, fosforečnan draselný, fosforečnan zinečnatý, fosforečnan hlinitý, fosforečnan amonný, fosforečnan amonno-hořečnatý, fosforečnan hořečnatý, fosforečnan vápenatý).
Soli kyseliny fosforité zahrnují primární a sekundární fosforitany (např. primární a sekundární fosforitan sodný, primární a sekundární fosforitan draselný, primární a sekundární fosforitan vápenatý).
Soli kyseliny hypofosforité zahrnují hypofosforitan sodný, hypofosforitan bamatý a hypofosforitan vápenatý.
Kondenzované kyseliny fosforečné a jejich soli zahrnují polyfosforečné kyseliny (např. pyroforforečnou kyselinu) a polyfosforečnany (např. pyrofosforečnan sodný, pyrofosforečnan vápenatý, dihydrogenpyrofosforečnan sodný).
Kondenzované fosforité kyseliny a jejich soli zahrnují polymetafosforečné kyseliny (např. trimetafosforečnou kyselinu, tetrametafosforečnou kyselinu), a polymetafosfáty (např. trimetafosforečnan sodný, tetrametafosforečnan sodný, hexametafosforečnan sodný).
Fungicidy pro Phycomycetes, které mohou být použity jako aktivní složky (b) zahrnují:
β-methoxyakrylátové sloučeniny (např.
methyl-(E)-2-{2-[6-(2-kyanfenoxy)pyrimidin-4-yloxy]fenyl-3-methoxyakrylát, methyl-(E)-methoxyimino [a-(o-tolyloxy)-o-tolyl] acetát); oxazolidindionové sloučeniny (např. 3-anilino-5-methyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidin-2,4-dion); kyanacetamidové sloučeniny (např. l-(2-kyan-2-methoxyiminoacetyl)-3-ethylmočovina (běžný název:
Cymoxanil);
organické chlorné sloučeniny (např. tetrachlorisoftalonitril (běžný název: Chlorothalonil), pentachlornitrobenzen (běžný název: Quintozen)), fenylamidové sloučeniny (např. methyl-N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát (běžný název:
Metalaxyl),
2-methoxy-N-(2-oxo-l,3-oxazolidin-3-yl)aceto-2',6'-xylidid (běžný název:
Oxadixyl), (+)-a-2-chlor-N-(2,6-xylylacetamido)~Y-butyrolakton (běžný název: Ofurace), methyl-N-fenylacetyl-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát (běžný název: Benalaxyl), methyl-N-(2-furoyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát (běžný název: Furalaxyl), (+)-a-2-/N-(3-chlorfenyl)cyclopropancarboxamido/-y-butyrolakton (běžný název:
Cyprofuram), deriváty kyseliny skořicové (např. (E,Z)-4-[3-(4-chlorfeny 1)-3-(3,4-dimethoxyfenyl)akroyl]morfolm (běžný název: Dimethomorph)); měďné sloučeniny (např. organické nebo anorganické měďné fungicidy);
a organofosfomé sloučeniny (např tris(ethylfosfonát)hlinitý (běžný název: Fosetyl-aluminium), o-2,6-dichlor-p-tolyl-O,O-dimethyl-fosforothioát (běžný název: Tolclofosmethyl), (R,S)-S-(R,S)-.s'<?k-butyl-O-ethyl-2-oxo-2-thiazolidinyl-fosfonothioát,
S-benzyl-O,O-di-isopropyl-fosforodithioát (běžný název: Iprobenfos),
O-ethyl-S,S-diphenyl-fosforodithioát (běžný název: Edifenphos), ethyl-2-diethoxythiophoshoryloxy-5-methylpyrazolo(l,5-a)pyrimidine-6-karboxylát (běžný název: Pyrazophos)).
Z těchto sloučenin (E)-2-] 2-[6(2-kyanfenoxy)pyrimidin-4-yloxy]fenylí'-315 methoxyakrylát (dále označovaný jako “sloučenina (a)“), methyl-(E)-methoxyimino[a-(otolyloxy)-o-tolyl]acetát), (dále označovaný jako “sloučenina (b)“), a 3-anilino-5-methyl-5(4-fenoxy feny l)-l,3-oxazolidin-2,4-dion (dále označovaný jako “sloučenina (c)“) jsou popsány v Brighton Crop Prot. Conf Pests and Diseases, str. 435-443 (1992), tamtéž str.
403-410 (1992) a tamtéž str. 21-26 (1996).
Z výše uvedených organických sloučenin chloruje preferován tetrachlorftalonitril.
Z fenylamidových sloučenin je preferován methyl-N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-DLalaninát. Z organofosforných sloučenin je preferován tris(ethyl-fosfonát)hlinitý. Z měďných sloučenin jsou preferovány měďné anorganické fungicidy.
Mědné anorganické nebo organické fungicidy na které je odkazováno výše zahrnují fungicidní přípravky obsahující chemikálie (fungicidy apod.) jiné než jsou aktivní složky (a) a (b) přidávané k měďné sloučenině.
Anorganické měďné fungicidy zahrnují fungicidy obsahující oxosíran měďný, jako je Sanpun Bordeaux (obchodní název, produkováno Daiichi Noyaku K.K. a Hokko Chemical Industry Co., Ltd.) a Sanpun Bordeaux Dust DL (obchodní název, produkováno
Dai-ichi Noyaku K.K. a Hokko Chemical Industry Co., Ltd.), fungicidy obsahující oxychlorid měďný jako aktivní složku, jako je San Bordeaux (obchodní název, ·* produkováno Sankei Chemical Co., Ltd.), Doitsu Bomdo A (obchodní název, produkovaný Dai-ichi Noyaku K.K. a Hokko Chemical Industry Co. Ltd.), Do-cal Wettable Powder (obchodní název, produkováno Yashima Chemical Industry Co., Ltd.), Do-jet (obchodní název, produkováno Nissan Chemical Industries, Ltd.), atd.; fungicidy obsahující hydroxid měďnatý jako aktivní složku, jako je Kocide Bordeaux, Kocide DF, Kocide SD (obchodní název, oba produkovány firmou Griffin), atd.; a fungicidy obsahující bezvodý síran měďnatý, jako je Gandie Wettable Powder (obchodní název, produkováno Agro-Kanesho Co., Ltd.), atd.
Fungicidní prostředky obsahující anorganické měďné fungicidy a chemikálie (jako jsou fungicidy, atd.) jiné než jsou složky (a) a (b) zahrnují Bordeaux směs obsahující síran vápenato-měďný, fungicidy na bázi měď - síra, jako je Engei Bordeaux (obchodní název, produkováno Sankei Chemical Co., Ltd.) atd.; měďno-validomycinové fungicidy; měďnovalidomycin-ftalidové fungicidy; měďno-pyrifenoxové fungicidy; měďno-vinclozolinové fungicidy; měďno-ftalidové fungicidy; měďno-procymidonové fungicidy, jako je Scletane
Wettable Powder (obchodní název, produkováno Hokko Chemical Industry Co., Ltd); měďno-fosetylové prášky; měďno-metalaxylové fungicidy, jako je Ridomil Copper Wettable Powder (obchodní název, produkováno Nihon Nohyaku Co., Ltd.); měďnoiprodionové fungicidy, jako je Daisedo Wettable Powder (obchodní název, produkováno Yashima Chemical Industry Co., Ltd.);
měďno-iminoktadientriacetátové fungicidy; měďno-oxadixylové fungicidy; fungicidy na bázy měďno-oxolinové kyseliny; měďno-kasugamycinové fungicidy, jako je Kasumin Bordeaux Dust 3DL (obchodní název, produkováno Hokko Chemical Industry Co., Ltd.), Kasumin Bordeaux (obchodní název, produkováno Dai-ichi Noyaku K.K. a Hokko Chemical Industry Co., Ltd.), atd.; měďno-dithianonové fungicidy; měďno25 streptomycinové fungicidy, jako je Do-Stomy Wettable Powder (obchodní název, produkováno Nihon Nohyaku Co., Ltd.), atd.; fungicidy založené na hydrogenuhličitanu sodno-měďném, jako je G-Fine Wettable Powder (obchodní název, produkováno Yashima Chemical Industry Co., Ltd.); a měďno-organoměďné fungicidy, jako je Oxy Bordeaux (obchodní název, produkováno Synkyo Co., Ltd.), Kinset Wettable Powder (obchodní název, produkováno Agro-Kanesho Co., Ltd. ), Kinset Wettable Powder 80 (obchodní název, produkováno Agro-Kanesho Co., Ltd.), atd.
• ·
Z těchto anorganických fungicidů obsahujících měď je zvláště preferováno použití fungicidů obsahujících jednu nebo více aktivních složek vybraných ze skupiny zahrnující hydroxid měďnatý, oxosíran měďný, oxychlorid měďný, bezvodý síran měďnatý, a bazický síran vápenato-měďný.
Organické niěďné fungicidy zahrnují měďné 8-hydroxychinolinové fungicidy jako je Quinone-do Wettable Powder 40 nebo 80 (obchodní název, produkovaný Agro-Kanesho Co., Ltd.), Quinone-do Granules (obchodní název, produkováno Agro-Kanesho Co., Ltd.), Quinone-do Flowable (obchodní název, produkováno Agro-Kanesho Co., Ltd.), Oxinecopper (I) Wettable Powder (obchodní název, produkováno Tomono Agrica Co., Ltd.),
Oxine-copper (I) Wettable powder 75 (obchodní název, produkováno Tomono Agrica Co., Ltd.), Oxine-copper (I) Wettable Powder 80 (obchodní název, produkováno Tomono Agrica Co, Ltd. a Nissan Chemical Industries, Ltd.), Oxine-copper (I) Flowable (obchodní název, produkováno Tomono Agrica Co., Ltd. a Nissan Chemical Industries, Ltd.), Doquline Wettable Powder 80 (obchodní název, produkováno Nihon Nohyaku Co., Ltd.), a Dokirin Flowable (obchodní název, produkováno Nihon Nohyaku Co., Ltd.), atd.; fungicidy na bázi hydroxynonylbenzensulfonátu měďného jako je Yonepon (obchodní název, produkováno Yonezawa Kagaku K.K.), atd.;
bis(ethylendiamin)bis(dodecylbenzensulfonát)měďnatý, jako je Sanyol (obchodní název, produkováno Otsuka Chemical Co., Ltd. a Yonezawa Kagaku K.K.), atd.; a fungicidy založené na tereftalátu niěďném.
Fungicidní přípravky obsahující organický měďný fungicid a fungicidy jiné než složky (a) a (b) zahrnují idipron - organoměďné fungicidy, organoměďné fungicidy založené na oxolinové kyselině, kaptan - thiuramorganoměďné fungicidy, dithianon organoměďné fungicidy, strepomycin - organoměďné fungicidy, thiabendazol 25 organoměďné fungicidy, fenarimol - organoměďné fungicidy, motorový olej organoměďné fungicidy, a guazatin - iminoktadienorganoměďné fungicidy.
Rozptylovač je používán jako zvyšující aktivitu složka (c). Příklady rozptylovačů pro použití podle předmětného vynálezu zahrnují povrchově aktivní činidla (s výjimkou sorbitanů vyšších mastných kyselin), parafinový olej, živočišný a/nebo rostlinný olej a minerální olej. Obecně nejsou rozptylovače konečně klasifikovány. Některé živočišné a/nebo rostlinné oleje a minerální oleje slouží jako povrchově aktivní činidla a existují rozptylovače nazývané pojivá, která nemohou být jasně klasifikována. Jakýkoli rozptylovač, který zvyšuje fyzikální vlastnosti imidazolových sloučenin vzorce (I), jako jsou fixační vlastnosti, penetrovatelnost, roztíratelnost a tekutost průduchy, může být použit podle předmětného vynálezu pro zvýšení efektů sloučeniny. Typicky mohou být fyzikální vlastnosti imidazolové sloučeniny vzorce (I) zvýšeny rozptyiovačem tak, že kontroly škodlivých bio-organismů je dosaženo s menším množstvím sloučeniny. Z výše uvedených rozptylovačů jsou preferována povrchově aktivní činidla (s výjimkou sorbitanů vyšších mastných kyselin), živočišné a/nebo rostlinné oleje a minerální oleje. Preferována jsou neionogenní povrchově aktivní činidla (s výjimkou sorbitanů vyšších mastných kyselin), zvířecí a/nebo rostlinné oleje a minerální oleje.
Vhodná neionogenní povrchově aktivní činidla, která mohou být použita jako aktivitu zvyšující složka (c) zahrnují polyoxyethylenalkylethery, polyoxyethylenalkylfenyl-ethery, polyoxyethylenarylethery, polyoxyethylengylkolalkylethery, polyoxyethylenestery mastných kyselin, polyoxyethylenestery mastných kyselin, polyoxyethylenamidy mastných kyselin, amine-Noxidy, jako je Aromox C/12W (obchodní název, produkováno Akzo Chemie), polyoxyethylenalkylaminy, glycerolové estery mastných kyselin, silikonová povrchově aktivní činidia, polyoxyethylenalkylthioetherpolyfosfátová povrchově aktivní činidla jako je Reider (obchodní název, pordukováno America Trading Company), estery kyseliny sírové s vyššími alkoholy a dialkylsulfosukcináty. Z těchto činidel jsou preferovnány polyoxyethylenalkylethery, polyoxyethylenalkylfenylethery, polyoxyethylenestery mastných kyselin, polyoxyethylenamidy mastných kyselin, silikonová povrchově aktivní činidla, estery kyseliny sírové s vyššími alkoholy, a dialkysukcináty. Ještě více preferovnána jsou silikonová povrchově aktivní činidla, polyoxyethylenalkylfenylethery a polyoxyethylenestery mastných kyselin. Nejvíce preferovanými jsou silikonová povrchově aktivní činidla, zvláště pak Dyne Amic (obchodní značka, produkováno Setre Chemical) a KINETIC (obchodní značka, produkováno Setre Chemical), SILWETT L-77 (produkováno Witco) a SLIPPA (produkováno Interagro).
Specifické příklady preferovaných neionogenních povrchově aktivních činidel jsou uvedeny níže v Tabulce č. 1. Navíc jsou mezi použitelnými povrchově aktivní činidly uvedeny - polyoxyethylenpolysilanether (druh silikonového povrchově aktivního činidla), ·· • · 9 ·
9 9 9
9 999
Renex 36 (obchodní názeb, polyoxyethylenalkylether produkovaný firmou Bayer AG), Crop Oil Extra (obchodní název pro polyoxyethylenalkylfenylether produkovaný Kalo, lne.), Ortho X-77 Spreader (obchodní název, produkováno firmou Chevron Chemical Company) a COOP Spreader Activator (obchodní název, produkováno Formland Industry).
00
0 0 ·
0 0 ♦
0 0 · ·0 *
0 0 0
000
0 0
0 ·
0· ·· 0000
Tabulka č. 1
Neionogenní povrchově aktivní činidla
Číslo Druh Označení Obchodní název (Výrobce)
1 polyoxyethylenalkylether Genapol LRO Fluid (Hoechst AG)
2 It adukt ethylenoxid - tso-C10oxoalkohol Lutensol TO 7 (BASF AG)
3 C10-oxoalkohol + ethylenoxid adukt ethylenoxid - C10oxoalkohol Lutensol ON 60 (BASF AG)
4 II AGRAL 30 (ICI Agrochemicals)
5 tt 90% nonylfenoxypolyethoxyethanol AGRAL 90 (ICI Agrochemicals)
6 »1 nonynfenylpolyethylenglykol- ether AGRAL PLUS (ICI Agrochemicals)
7 II ARKOPAL N-100 (Hoechst AG)
8 II kondenzát ethylenoxidu Citowett (BASF AG) nebo CITOWETT
9 Genapol X-60 (Hoechst AG)
10 II ethoxylovaný amin odvozený od mastné kyseliny Frigate® (ISK Biotech Europe, Ltd.)
11 polyoxyethylenarylether polyoxyethylentristryrylfenyl- ether SOPROPHOR®BSU (RHONE-POULENC)
12 polyoxyethylenalkylfenyl- ether polyoxyethylenoktylfenylether KUSARINO (Nihon Nohyaku Co., Ltd.)
13 II Noigen EA110 (Daiichi Kogyo Seiyaku Co., Ltd.)
14 polyoxyethylenalkylfenylether + ligninsulfonát Polyethylenglykolalkylfenolether (20%) + ligninsulfonát (12%) TOKUSEI RINO (Nihon Nohyaku Co., Ltd.)
·* ·♦ • * · * • · · · « · «·· ·· »· ·· ·» • » · * • · · • · · · • · ·
4999
Tabulka č. 1 (pokračování)
Číslo Druh Označení Obchodní název (Výrobce)
15 ester polyethylenglykolu a mastné kyseliny alifatický polyoxyethylenalkohol RHODASURF® 860/P
(RHONE-POULENC)
16 II aminoether odvozený od polyoxyethylenu a sojového oleje D-3605 (Takemoto Oils and Fats Co., Ltd.)
17 «1 ether odvozený od polyoxyethylenu a ricínového oleje D-230 N (Takemoto Oils and Fats Co.,Ltd.)
18 II ether odvozený od polyoxyethylenu a oleje z hroznových semínek D-233 N (Takemoto Oils and Fats Co., Ltd.)
19 II polyoxyethylenolejlether Noigen ET-120E (Daiichi Kogyo Seiyaku Co., Ltd.)
20 11 polyexyethylenester mastné kyseliny (70%) Spray Sticker (Nihon Nohyaku Co., Ltd.)
21 silikonové povrchově aktivní činidlo vhodná směs póly alky lenoxidem modifikovaného polymethylsiloxanu, neionogenního emulsifikátoru a methylované rostlinné oleje DyneAmic (Setre Chemical)
22 II vhodná směs polyalkylenoxidem modifikovaného polymethylsiloxanu a neionogenního povrchově aktivního činidla KINETIC (Setre Chemical)
23 11 silikon (Č. 23) polyalkylenoxidem modifikovaný polydimethylsiloxan SILWETT L-77 (Witco)
24 silikonové povrchově aktivní činidlo (č. 23 a směs lineárních alkoholových povrchově aktivních činidel) silikonon polyalkylenoxidem modifikovaný polydimethyl siloxan a směs lineárních povrchově aktivních alkoholů SLIPPA (Interagro) Organosilikon (Silwet L-77)
25 polyoxyethylenamid mastné kyseliny adukt ethylenoxidu a amidu mastné kyseliny Lutensol FSA10 (BASF AG)
• · « • * · • · · • * * >· ·* » 9 · ♦ • « · · • · ··· • · · ·· »* • · · · • · · • · · • · · »· ·<«·
Tabulka č. 1 (pokračování)
Číslo Označení Obchodní název (Výrobce)
26 oktylfenoxypolyethoxyethanol Cotowett PLUS (BASF AG) nebo CITOWETT PLUS
27 dilaurylesterpolyethylenglykolesterové rozpouštědlo c.s.p. COADJUVANT Chevron (Bayer AG)
28 polioxiester amino grass 80 g solvente Hi-Point (CARGIL)
29 polyoxyethylenesterová přírodní pryskyřice Sorpol 7261 (Toho Chemical Industry Co., Ltd.)
30 digíycerid mastné kyseliny + polyoxyethylenmonomethylether Sorpol 7337 (Toho Chemical Industry Co., Ltd.)
31 polyoxyethylenesterová přírodní pryskyřice Sorpol 7445 (Toho Chemical Industry Co., Ltd.)
32 trimethylnonylpolyethoxyethanol Surfactant WK
33 polyglykolalkylarylether TREND® (E.l.du Pont)
34 emulze kopolymerů ethylen-akrylová kyselina Poligen WE3 (BASF AG)
35 Pepol AH-053 Lot. No. 2184Y (Toho Chemical Industry Co., Ltd.)
36 benceno Surfonato de sodio ether 45 COADJUVANT TRITON ACT-M
37 Aceitte Minerál 85% COADJUVANT ACETITE ANPLUS
38 Aceitte Minerál 83% COADJUVANT ASSIST OIL
39 linear alcohol ethoxylate 7 mols EO Ethylan D257
• · • ·
φφφφ φ φ · · • · φφφ φφφ φφφ • φ φφφφ φ φφ φφ φφ φφφφ
Vhodná aniontová povrchově aktivní činidla, která mohou být použita jako aktivitu zvyšující složka (c) zahrnují aktivní činidla odvozená od kyseliny sírové, jako jsou estery alkylsírové kyseliny nebo její soli; povrchově aktivní činidla odvozená od sulfonových kyselin, jako je naftylmethansulfonáty a ligninové sulfonáty; soli mastných kyselin; povrchová činidla obsahující fluor s preferencí pro povrchově aktivní činidla odvozená od esterů kyseliny sírové a sulfonových kyselin. Příklady preferovaných aniontových povrchově aktivních činidel jsou uvedeny níže v Tabulce č. 2.
Tabulka č. 2
Aniontová povrchově aktivní činidla
Číslo Druh Označení Obchodní název (Výrobce)
40 ester vyššího alkoholu a kyseliny sírové sodná sůl sulfátu vyššího alkoholu Monoqen Y-100® (Daiichi
Koqvo Seiyaku Co., Ltd.)
41 dialkylsulfosukcinát natriumdialkylsulfosukcinát New Kalgen EP-70G (Takemoto Oils and Fats Co., Ltd.)
42 II natrium-di-2- ethylhexylsulfosukcinát Genopur SB 1970J (Hoechst AG)
43 natriumolejmethyltuarid Hostapon T Pow. H/C (Hoechst AG)
44 alkyldiglylkolethersulfáty založené na přírodních mastných alkoholech; RO-(EO)2-SO3Na Genapol LRO paste (Hoechst)
45 linosulfato de calcio 20 + 12 COADJUVANT RINO
Vhodná kationtové aktivní povrchová činidla, která mohou být použita jako aktivitu zvyšující přísada (c) zahrnují dialkylamoniové soli jako je NEEDS (obchodní název, produkováno Kao Corporation); a alkylamoniové soli jako je Arguard T/50 (obchodní název, produkováno Akzo Chemical) jak je ukázáno níže v Tabulce č. 3.
• · • · • · · · · · • · · · · · • · · · · · · · • · · · · ·· ·· ··
Tabulka č. 3
Kationtová povrchově aktivní činidla
Číslo Druh Označení Obchodní název (Výrobce)
46 dialkylamoniová sůl polynaftylmethansulfonát dialkydimethylamoniumpolyoxyethylenester mastné kyseliny NEEDS (Kao Corporation)
46 polyoxyethylenalyfatický amin RHODAMEEN® (RHONE-POULENC)
Živočišný nebo rostlinný olej, který může být použit jako aktivitu zvyšující přísada (c) zahrnuje rostlinný olej, jako je kukuřičný olej, sojový olej, lněný olej, slunečnicový olej, bavlníkový olej, olej z hroznových semínek; a živočišný olej, jako je hovězí lůj a rybí tuk (velrybí tuk). Patří sem také alkylované (např. methylované) rostlinné oleje jako je SCOIL (vyráběný společností MVRC). Specifické příklady vhodných živočišných a/nebo rostlinných olejů jsou uvedeny níže v Tabulce č. 4. Mezi těmito příklady jsou preferovány alkylované rostlinné oleje.
Tabulka č. 4
Živočišný a/nebo rostlinný olej
Číslo Druh Číslo Druh (Výrobce)
48 kukuřičný olej 53 sojová 90% emulze
49 emulze kukuřičného oleje 54 sojový olej
50 emulze kukuřičného oleje 55 SCOIL (MVRC)
51 emulze kukuřičného oleje 56 emulze lněného oleje (ICI Agrochemicals)
52 sojový olej 57 živočišný olej Ethokem (Midkem Agrochemicals)
Číslo Označení Druh Obchodní název
58 modifikovaný kokosový olej diethanolamidové/inertní složky a solubilizační činidla kokosový olej Seawet or SEA WET (SeaBorn Subsidiary Lané, lne.)
• · · • · ·
Parafinový olej, který může být použit jako aktivitu zvyšující přísada (c) zahrnuje produkt pocházející ze živočišného a/nebo rostlinného oleje, produkty pocházející z minerálních olejů (např. ropy) a směsi těchto olejů. Specifické příklady jsou uvedeny níže v Tabulce č. 5.
Tabulka č. 5 Parafinový olej
Číslo Druh Druh Obchodní název
59 parafinový olej ATPLUS411F (ICI Agrochemicals)
60 ATPLUS 411F (ICI Agrochemicals)
61 II neionogenní povrchově aktivní činidlo SUN OIL ADJUVANT (Schering Agrochemicals, Ltd.)
62 neionogenní povrchově aktivní činidlo založené na ropném parafinickém oleji OLEOTAN (Biomex)
63 11 II PRIME OIL
Minerální olej, který může být použit jako aktivitu zvyšující složka (c) zahrnuje strojní olej, palivový olej a silikonový olej. Příklady preferovaného minerálního oleje jsou uvedeny níže v Tabulce č. 6. Mezi těmito příklady je ISHIOIL (vyráběný firmou Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd.) nejvíce preferován.
• · ·· • · · • · ·
Tabulka č. 6 Minerální olej
Číslo Druh Druh Obchodní název
64 minerální olej (strojní olej) emulze strojního oleje
65 1! emulze strojního oleje (TOHO Chemical Industry Co., Ltd.)
66 minerální olej (palivový olej) emulze oleje naftových motorů
67 minerální olej minerální olej (98%) + tensio activo (2%) ISHIOIL (Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd.)
68 II směs parafinů těžkého rozsahu z ropy, polyolové estery mastných kyselin a polyethoxylované deriváty AGRI-DEX nebo Agri-Dex (Helena Chemical Company)
Výše uvedené rozptylovače tj. povrchově aktivní činidla (kromě sorbitanů vyšších mastných kyselin), živočišné a/nebo rostlinné oleje, parafinový olej, minerální olej, atd. mohou být kombinovány odpovídajícím způsobem pro použití jako aktivitu zvyšující přísada (c). Kombinace dvou nebo více rozptylovačů zahrnují rostlinný olej obsahující povrchově aktivní činidla, jako je Soy Dex (Helena Chemical Company), atd.; a parafinový olej zahrnující povrchově aktivní činidla jako je Oleo DP 11E (E.I. du Pont), Fyzol 11E (Schering Agrochemicals), Agri Dex (Helena Chemical Co.), Atplas 411 (ICI Agrochemicals), Herbimax (Love Land Industries, lne.), Competitor Crop Oil Concentrate (Red Pancéř Chemical), Actipron (Oil Co.), DASH (BASF AG), Atlas Adherb (Atlas Interlates, Ltd.), Cropspray (Tribart Farm Chemical), Agravia 11E (Wakker Chemie), Penetrator (Helena Chemical Co.), Atlus Adjuvant Oil (Atlus Interlates, Ltd.), atd. Směsné rozptylovače uvedené v Tabulce č. 7 jsou také zahrnuty.
• · t» c· · · • ·· · · · · · • · · · · · · • · ··· · · · · • · · · · · • · * · ·· ···· • · ·· > · · 4 » · · 4
I · · 4 ► ♦ · 4 • 9 tt
Tabulka č. 7 Směsné roptylovače
Číslo Označení Obchodní název
69 minerální olej + rostlinný olej emulze minerálního oleje + emulze sojového oleje
70 2-pyrrolidon + 1 -oktyl-2-pyrrolidon + 1-ethenyl-1hexadecylhomopolymer + kaliciumdodecylbenzensulfonát Agrimax 3H
Jak je uvedeno výše může být jakýkoli rozptylovač použit podle předmětného vynálezu pokud významně zvyšuje fyzikální vlastnosti imidazolové sloučeniny vzorce (I), což vede ke zvýšení účinků sloučeniny jakéhokoli druhu. Specifické ukázky rozptylovačů, které nemohou výt klasifikovány do kteréhokoli výše uvedeného druhu jsou ukázány níže v Tabulce č. 8. Přípravky pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahující alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složku (a) s inkorporovaným rozptylovačem použitelným jako aktivitu zvyšující přísada (c) v poměru podle předmětného vynálezu by měly vykazovat podobné efekty.
• · • ·
Tabulka č. 8
Nezařaditelné rozptylovače
Číslo Označení Obchodní název
71 Adherex MR (ISK Mexico)
72 Atlox-BI (Kao Corporation)
73 sol de olamina del acido dodecil benceno sulfuronico (33 %) + solvente (aqua) estabilizante e impurezas (67%) EXTRAVON® 40 (Ciba-Geigy Agrochemicals, Ltd.)
74 SUPER CORAL ADH-50 (Grupocoret)
75 SURFATE 30 (E.l.du Pont)
76 ALBOL INEUM AK (ICI Agrochemicals)
77 ATPLUS SL 92 (ICI Agrochemicals)
78 Nisseki Noyaku Oil Emulsion (Nippon Oil Co., Ltd.)
79 OLEO RUSTICA 11E (Hoechst AG)
80 SURF OIL (Hoechst AG)
81 ADJUVANT No. 1 (Toho Chemical Industry Co., Ltd.)
82 Acetite parafinico 81% Ulvapron®
83 X2-5309 (Toray Industries, lne.)
84 směs polymerizovaných alkylfenylhydroxypolyoxyethylenových pryskyřic a mastných kyselin (78%) + parafinový olej z ropy (22%) Helena Surfix (Helena Chemical Co.)
• · · · · » · · · · · • · ··· · · · ······ • · · · · · · ··· ·· ·· ·· ···· ·· ··
Tabulka č. 8 (pokračování)
Číslo Označení Obchodní název
85 Helena Suraid (Helena Chemical Co.)
86 COACJUVANT NATURAL OIL (Stoller Chemical Co.)
87 polioxy ester amino graso 42 COADJUVANT SP-SUPER
88 syntetický latex (45%) + primární alifatický oxyalkylovaný alkohol + inertní ingredience (45%) Bond (Loveland Industries, Inc.)
89 vyšší alkylpyrrolidony kombinované s ve vodě nerozpustnými polymery (pseudo kationtové polymery ) a povrchově aktivní látky Banka (dříve ANKA) (Interagro)
90 alkoxylované aminy (alkoxylovaný mastný aminový polymer)/ polysacharid (neionogenní povrchově aktivní látka založená na cukru a směs pufrů) ARMA (Interagro)
91 modifikovaná ftalo/glycerinová pryskyřice (77%) + butanol (23%) LATRON B-1956 (Rohm & Haas Co.)
92 směs DL-1-menthenu (96%) + inertní složky (4%) LASTIC (Helena Chemical Co.)
Výše popsané fungicidy pro Phycomycetes mají charakteristicky jako aktivní složka (b) jeden nebo více preventivních účinků, léčivý účinek a schopnost penetrovat. Některé z anorganických fosforných sloučenin jako aktivní složky (b), které nejsou fungicidy mají jeden a nebo více preventivních účinkůů, léčivý účinek a schopnost pronikat podobnou fungicidům pro Phycomycetes.
Pojem fungicidy s preventivním účinkem znamená, že fungicidy mají schopnost zabraňovat onemocnění rostlin. Příklady takových fungicidů zahrnují β-methoxyakrylátové sloučeniny, oxazolidindionové sloučeniny, kyanacetamidy, organické chlorné sloučeniny, fenylamidové sloučeniny, deriváty kyseliny skořicové, měďné sloučeniny a organofosfomé sloučeniny.
Pojem fungicidy s léčivým účinkem znamená, že fungicid může migrovat tkáněmi rostliny a kontrolovat atakující škodlivé bioorganismy. Příkladem takových ···· · · · · · · * , ♦ ··· · * · ···· • · ··· · · · ··· * · » • · · · · · ···· «· ·· ·· ···· ·· ·» fungicidů jsou β-methoxyakrylátové sloučeniny, kyanacetamidy, fenylamidové sloučeniny, deriváty kyseliny skořicové a organofosforné sloučeniny.
Pojem fungicidy se schopností pronikat znamená, že fungicidy mají schopnost pronikat povrchem listů dovnitř. Příkladem takových fungicidů jsou β-methoxyakrylátové sloučeniny, oxazolidindionové sloučeniny, kyanacetamidy, fenylamidové sloučeniny, deriváty kyseliny skořicové a organofosforné sloučeniny.
Kromě vyjmenovaných fungicidů, je očekáváno, že i další fungicidy pro Phycomycetes s alespoň s jedním z účinků - preventivním, léčivým, schopností pronikat, budou vykazovat stejný účinek jaký je pozorován v předmětném vynálezu. Například dithiokarbamátové fungicidy mohou být zmíněny jako příklad fungicidů pro Phycomycetes, které mají pouze preventivní efekt.
Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu, které obsahují alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složku (a) a alespoň jednu anorganickou fosfornou sloučeninu jako aktivní složku (b) jsou zvláště vhodné pro zemědělské a zahradnické použití. Specificky vykazují vynikající účinky kontroly nemocí zemědělských rostlin jako je spálovitost rýže způsobená Pyricularia oryzae, spála listů rýže způsobená Rhizoctonia solani, antraknóza okurek způsobená Colletotrichum lagenarium, padlí okurkové plíseň způsobená Sphaerotheca fuliginea, plíseň okurková plíseň způsobená Pseudoperonospora cubensis, plíseň rajčatová způsobená
Phytophthora infestans, alternariová hniloba rajčat způsobená Alternaria solani, melanóza citrusů způsobená Diaporthe citri, peniciliová hniloba citrusů způsobená Penicillium digitatum, strupovitost hrušní způsobená Venturia nashicola, alternariová skvrnitost listů jabloně způsobená Alternaria mali, vřetenatka révová způsobená Plasmopara viticola, plíseň šedá způsobená Botrytis cinerea, sklerotiniová hniloba způsobená Sclerotinia sclerotiorum a nemoci způsobené cizopasnými houbami, atd.; a půdní nemoci způsobené fytopatogenními houbami, jako je Fusarium, Pythium, Phizoctonia, Verticillium a Plasmodiophora, atd. Prostředky podle předmětného vynálezu vykazují zvláště vynikající výsledky při kontrole nemocí jako je plíseň bramborová způsobená Phytophthora infestans, phytoftorová hniloba papriky způsobená Phytophthora capsici, phytoftorová plíseň melounu způsobená
Phytophtora drechsleri, fytoftorová hniloba tabáku způsobená Phytophtohora nicotianae variatna nicotianae, plíseň rajčatová způsobená Phytophthora infestans, plíseň okurková • · · · · ·· · * · · « • · · · ·<* · » · · V • ······ · « · · · « « • · · » · · · · · « • · ♦ · ·· · · β · «· »β nebo melounová způsobená Phytophthora infestans, plíseň okurková nebo melounová způsobená Pseudoperonospora cubensis, plíseň zelí nebo čínského zelí způsobená Peronospora brassicae, plíseň cibule způsobená Peronospora destructor, houbová choroba cibule způsobená Phytophthora porri, hnědá hniloba melounu způsobená
Phytophthora capsici, vřetenatka révová způsobená Plasmopara viticola a různé neoci v půdě způsobené např. Aphanomyces, Pythium. Prostředky mají prodloužené reziduální účinky a vykazují zvláště vynikající léčivé účinky. Je proto možné kontrolovat nemoci léčbou po infikaci. Protože prostředky mají systémovou aktivitu je možné kontrolvat nemoci lodyhy a listoví ošetřením půdy.
Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu, které obsahují alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složku (a) a fungicid pro Phycomycetes jako aktivní složku (b) mají vynikající baktericidní účinky při aplikaci na hospodářské rostliny, například zeleninu s plody (např. okurky, rajčata, lilek, atd.); obiloviny (např. ríže, pšenice, atd.); zelenina se zrníčky; ovoce (např. jablka, hrušky, vinné hrozny, citrusy, atd.); brambory, atd., které mohou být infikovány, nebo je podezření, že by mohly být infikovány patogenními houbami. Vykazují vynikající kontrolní účinky na onemocnění, jako je padlí, plíseň, antraknóza, plíseň šedá, peniciliová hniloba, sklerotiniová hniloba, strupovitost, alternariová skvrnitost, bakteriální skvrna, černá skvrna, melanóza, plíseň bramborová, alternariová hniloba, spálovitost, spála listů, vadnutí atd. Prostředky také vykazují vynikající kontrolní účinky na půdní nemoce způsobené Phycomycetes jako je Pythium a jinými rostlinnými patogeny, jako je Fusarium, Rhizoctonia, Verticillium, Plasmodiophora, atd. Prostředky mají prodloužený residuální účinek a vykazují zvláště vynikající léčivý účinek. Je proto možné kontrolovat onemocnění léčbou po infikaci. Protože prostředky mají systémovou aktivitu je možné kontrolvat nemoci lodyhy a listoví ošetřením půdy.
Prostředky obsahující sloučeniny mědi jako fungicidy pro Phycomycetes vykazují vynikající preventivní účinky a prostředky obsahující organofosfomé sloučeniny jako fungicidy pro Phycomycetes vykazují vynikající léčivé účinky.
Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahující alespoň jednu imidazolovou sloučeniny vzorce (I) jako aktivní složku (a) a kyanacetamidovou sloučeninu, fenylamidovou sloučeninu nebo derivát kyseliny skořicové jako fungicid pro ···· ♦· · »♦·· • · ··· · · · · · 9 9 9 9 • · · 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9999 99 99
Phycomycetes jako aktivní složku (b) vykazují vynikající kontrolní účinek na nemoci způpsobené Phycomycetes, jako jsou nemoci rostlin např. plíseň okurek, melounů, zelí, čínského zelí, cibulí, dýní a vinných hroznů; hnilobu brambor, paprik, sladké papriky, melounů, dýní, tabáku a rajčat; houbovou chorobu cibule,; hnědou hnilobu melounu;
nemoce pocházející ze zeminy způsobené patogenními houbami, jako je Pyťhimum, atd. Má také vynikající kontrolní účinky na nemoce způsobené Plasmodiophora.
Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahujcící alespoň jednu imidazolovou sloučeninu obecného vzorce (I) jako složku (a) a β-methoxyakrylátovou součeninu, oxazolidindionovou sloučeninu nebo organickou chlornou sloučeninujako fungicid pro Phycomycetes jako aktivní sožku (b) vykazují vynikající kontrolní účinek proti nemocem způsobených Phycomycetes, jako jsou nemoci rostlin, např. spálovitost rýže; spála listů rýže; antraktnóza okurek; plísně okurek, melounů, zelí, čínského zelí, cibule, dýní a hroznů; padli pšenice, ječmene okurek; plíseň brambor, paprik, sladkých paprik, melounů, dýní, tabáku a rajčat; skvrny na listech pšenice; hniloba rajčat; melanóza citrusů; hniloba citrusů;nrušňová strupovitost; alternariová skvrnitost listů jabloně; houbová choroba cibule; hnědá hniloba melounu; různé choroby jako je plíseň šedá, sclerotiniová hniloba, rez a bakteriální skvrna; rpzné půdní choroby způsobené patogenními houbami, atd. jako je Fusarium, Pythium, Rhizoctonia, Verticillium, atd. Má také vynikající kontrolní účinky na nemoci způsobené Plasmodiophora. Prostředky vykazují zvláště vynikající kontrolní účinky na nemoci jakoe phytophthorová hniloba brambor, paprik, sladkých paprik, melounů, dýní, tabáku, rajčat, atd. a plíseň okurek, melounů, zelí, čínského zelí, cibule, dýní, vinných hroznů, atd.
Prostředky obsahující aktivní složky (a) a (b) podle předmětného vynálezu vykazují kontrolní účinek proti zemědělsky a zahradnicky škodlivému hmyzu jako jsou křísi (Delphacidae), zápředníček polní (Plutella xylostella), křísek (Nephotettix cincticeps) zrnokaz (Callosobruchus chinensis), blýskavka (Spodoptera litura), mšice broskvoňová (Myzus persicae) atd.; svilušky, jako je sviluška chmelová (Tetranychus urticae), sviluška (Tetranychus cinnabarinus), sviluška citrónová (Panonychus citri), atd.; a hlístice jako je hlístice (Meloidogyne incognita), atd.
Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahující aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c) podle předmětného vynálezu jsou zvláště vhodné pro použití v
9 • · · · · 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9 999 999 «
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 99 9 zemědělství a zahradnctví. Škodlivé bioorganismy které mohou být kontrolovány pomocí těchto prostředků zahrnují patogenní houby rostlin způsobující nemoci rostlin, jako je spálivost rýže; spála list rýže; antraknóza okurek;, plíseň okurková, padlí okurek, molounů, zelí, čínského zelí, cibule a vinných hroznů; plíseň rajčat; melanózu citrusů;
peniciliovou hnilobu citrusů; hrušňovou strupovitost; alternariovou skvrnitost listů jabloně; různé nemoci rostlin jako je plíseň šedá, sklerotiniová hniloba, rez, atd.; patogenní houby pocházející z půdy způsobující rozdílné choroby rostlin jako je Fusarium, Pyťhium, Rhizoctonia, Verticillium, Plasmodiophora, atd.; hmyz, jako jsou křísí, zápředníček polní, křísek (Nephotettix cincticeps), zrnokaz, blýskavka, mšice broskvoňová atd.; svilušky, jako je sviluška chmelová, sviluška (Tetranychus cinnabarinus), sviluška citrónová, atd.; a hlístice jako je hlístice (Meloidogyne incognita), atd.
Více specificky jsou účinné na phytophthorovou hnilobu brambor, paprik, sladkých paprik, melounů, dýní, takáku a brambor a plíseň okurek, meounů, zelí, čínského zelí, cibule, dýní a hroznového vína. Prostředky obsahující aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c) mají rodloužený reziduální účinek a vykazují nejen vynikající preventivní účinky, ale i vynikající léčivé účinky. Je proto možné kontrolovat chorobu léčbou po infikování.
Aktivní složky zahrnující další pesticidy popsané níže společně s aktivními složkami (a) a (b) a aktivitu zvyšující složkou (c), které vytváří prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu mohou být formulovány do různých forem, jako jsou emulsifíkační koncentráty, prachy, prášky, vodné roztoky, granule, suspense koncentrátů atd., společně s dalšími adjuvans do vhodných zemědělských přípravků. Aktivní složka (a) (imidazol vzorce (I)), aktivní složka (b) a další specifické sloučeniny mohou být smíchány a formulovány, nebo může být každá z nich formulován odděleně a poté smíchána. Při použití může být prostředek použit jako takový nebo zředěný s odpovídajícím ředidlem například vodou na předem stanovenou koncentraci.
Příkladem adjuvans, která mohou být použita jsou nosiče, emulsifikátory, suspendační činidla, zahušťovadla, stabilizátory, disperganty, rozptylovače kromě složek použitých jako činidla zvyšující aktivitu (c), povrchově aktivní činidla, zvlhčovadla, penetrační činidla, činidla proti zamrznutí, protipěnivá činidla atd. Tyto přísady jsou přidávány odpovídajícím způsobem podle potřeby.
• · · · ·» «· ·· 9t ···* · · · · * « « * • · · · ·· · · · · t • ♦ ··· · 9 « · ·· « « * • · · · · · · * · « ·· 99 99 9999 9· 99
Nosiče jsou členěny na tuhé a kapalné nosiče. Tuhé nosiče zahrnují zvířecí a rostlinné prášky (např. škrob, cukr, celulosové prášky, cyklodextrin, aktivní uhlí, sojové prášky, obilné prášky, řezankové prachy, dřevné prachy, rybí prášky, práškové mléko, atd.) a minerální prachy (např. mastek, kaolin, bentonit, komplexy bentonit - alkylamin, uhličitan vápenatý, síran vápenatý, hydrogenuhličitan sodný, zeolit, křemelina, jíl, alumina, křemen, prášková síra, hašené vápno atd.). Příkladem kapalných nosičů jsou voda, rostlinné oleje (např. sójový olej, bavlníkový olej), živočišné oleje (např. hovězí lůj, rybí olej, atd.), alkoholy (nap.l ethanol, ethylenglykol atd.), ketony (např. aceton, methylethylketon, isophoron atd.), ethery (např. dioxan, tetrahydrofuran atd.), alifatické uhlovodíky (např. kerosen, petrolej, kapalný parafin atd.), aromatické uhlovodíky (např. toluen, xylen, trimethylbenzen, tetramethylbenzen, cyclohexan atd.), halogenované uhlovodíky (např. chloroform, chlorbenzen atd.), amidy kyselin (např. dimethylformamid atd.), estery (např. ethylacetát, glyceridy mastných kyselin atd.), nitrily (např. acetonitril atd.), sloučeniny obsahující síru (např. dimethylsulfoxid atd.), N-methyl-2-pyrrolidon,
Ν,Ν-dimethylformamid atd. Rozptylovače (kromě těch použitých jako aktivitu zvyšující složky (c )) nebo povrchově aktivní činidla zahrnují póly oxy ethylensorbitany masných kyselin.
V prostředcích obsahujících alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složky (a) a alespoň jednu anorganickou sloučeninu fosforu jako aktivní složku (b) je hmotnostní poměr (a) ku (b) obvykle 1:300 do 300:1, přednostně 1:100 až 100:1, přednostněji 1:50 až 5:1 a nejpřednostněji 1:50 až 1:10.
V prostředcích obsahujících alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složku (a) a alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes jako aktivní složku (b), je hmotnostní poměr (a) k (b) 1:10000 až 10000:1, přednostně 1:1000 až 1000:1 a přednostněji 1:100 až 1000:1. Zvláště v přípravcích obsahujících alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složku (a) a alespoň jednu kyanacetamidovou sloučeninu jako aktivní složku (b) (fungicid pro Phycomycetes) je tento poměr přednostně 1:300 až 5:1. Při použití měďných sloučenin a/nebo organofosfomých sloučenin jako aktivní složky (b) (fungicid pro Phycomycetes), je hmotnostní poměr (a) k (b) obvykle 1:2000 až 2000:1, přednostně 1:300 až 300:1, přednostněji 1:100 až 100:1, zvláště přednostně 1:5 0 až 5:1.
• · 0 0 · 0· ·
9 9 9 9 9 9
9 999 999 9
9 9 · 9 9 «· 00 0000 ·· 00
0 0 · 0
0 · ·
9 9 9 • 0 0 0
0 00
V přípravcích obsahujících aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c) je hmotnostní poměr (a) k (c) obvykle 1:5000 až 2000:1, přednostně 0,05:99,95 až 90:10, přednostněji 0,2:99,8 až 80:20.
Metoda pro kontrolu škodlivých bioorganismů zahrnující aplikaci prostředků pro 5 kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu je také zahrnuta do rozsahu předmětného vynálezu.
Při použití prostředků pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahujících alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) je aktivní složku (a) a alespoň jednu anorganickou fosfornou sloučeninu jako aktivní složku (b), použitá koncentrace aktivní složky (a) a (b) nemůže být obecně definována, protože se liší v závislosti na např. ošetřované rostlině, metodě ošetření, formě prostředku a množství prostředku, který má být aplikován. Například imidazolová sloučenina vzorce (I) a anorganická fosforná sloučenina jsou požívány v koncentracích 1 až 1000 ppm a 1 až 5000 ppm, při ošetření postřikem listů a 10 až 10 000 g/ha a 10 až 50 000 g/ha při aplikaci do země.
Při použití prostředků pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahujících alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složku (a) a alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes vybraný ze skupiny obsahující β-methoxyakrylátovou sloučeninu, oxazolidindionovou sloučeninu, kyanacetamidovou sloučeninu, organickou chlornou sloučeninu, fenylamidovou sloučeninu a derivát kyseliny skořicové jako aktivní složku (b), nemohou být používané koncentrace aktivních složek obecně definovány, protože se liší v závislosti na použitém fungicidu, chráněné rostlině, metodě ošetření, formě prostředku, množství prostředku, který má být aplikován, časování ošetření, druhu škodlivého mikoroorganismu, který má být kontrolován. Pro aplikaci na listy jsou imidazolová sloučenina vzorce (I) a fungicid používány v koncentracích 0,01 až 1000 ppm a 0,01 až
1000 ppm, přednostně 0,1 až 500 ppm a 0,1 až 500 ppm. Při použití prostředků pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahujících alespoň jednu imidazolovou sloučeninu vzorce (I) jako aktivní složku (a) a měďnou sloučeninu a/nebo organofosfornou sloučeninu jako složku (b), použité koncentrace aktivních složek nemohou být obecně definovány protože se liší v závislosti na např. druhu použitého fungicidu, ošetřované rostlině, metodě ošetření, formě prostředku, množství aplikovaného prostředku, časování ošetření, druhu kontrolovaného škodlivého bioorganismů. Například imidazolová sloučenina vzorce (I) a • · · 0 »»»» »00 0 0 0 0 0 00 » 000» 0 0 000 000 000000 00 0 00» 0»0» 0» 0» 00 0000 »0 »0 fungicid jsou používány v koncentracích 0,01 až 1000 ppm a 1 až 5000 ppm, při ošetření na listy a 10 až 10 000 g/ha a 10 až 50 000 g/ha při ošetření do půdy.
Při použití přípravků obsahujících aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c), nemůže být koncentrace těchto složek obecně definována, protože se liší v závislosti na např. rostlině, která má být ošetřena, metodě ošetření, formě přípravku a množství aplikovaného přípravku. Například aktivní složka (a) a aktivitu zvyšující složka (c) jsou používány v koncentracích od 0,1 až 10 0000 ppm a 0,01 až 50 ppm při ošetření na listy a 0,01 až 100 kg/ha a 0,1 až 0,5 kg/ha při aplikaci do půdy. Prostředky obsahující aktivní složky (a) a (b) mohou být použity jako směs nebo v kombinaci s např. jinými pesticidy, hnojivý a ochrannými látkami, ke zvýšení efektů a účinků. Užitečné pesticidy zahrnují baktericidní sloučeniny kromě těch používaných jako aktivní složky (a) a (b), fungicidy, insekticidy, acricidy, nematicidy, protivirová činidla, atraktanty, herbicidy a regulátory růstu rostlin. Zvláště směsi nebo kombinace těchto prostředků pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu a jedna nebo více aktivních složek fungicidů jiných než složky použité jako aktivní složky (a) a (b) mohou způsobit například zvýšení rozsahu kontrolovatelných bioorganismů, časování ošetření a kontroly aktivity škodlivých bioorganismů. Imidazolová sloučenina vzorce (I) jako aktivní složka (a), anorganická fosforná sloučenina a/nebo fungicid pro Phycomytes jako aktivní složka (b) a aktivní složka(ky) fungicidů jiných než ty použité jako aktivní složky (a) a (b) mohou být odděleně formulovány a smíchány při použití, nebo jedna nebo alespoň dvě z nich mohou být smíchány a formulovány do jednoho prostředku.
Je-li alespoň jedna imidazolová sloučenina vzorce (I) jako aktivní složka (a) kombinována s alespoň jednou anorganickou fosfornou sloučeninou a/nebo alespoň jedním fungicidem pro phycomycetes jako aktivní složkou (b), prostředky připravené těsně před použitím manifestují další zvýšení kontrolního efektu nad přípravky připravenými dříve. Je proto výhodné, když prostředky obsahující aktivní složku (a) a, pokud je to požadováno, také různá adjuvans a prostředky obsahující aktivní složku (b) a, pokud je požadováno, různá adjuvans jsou balena odděleně a dodávána jako přípravek ve dvou baleních. Například aktivní složka (a) a aktivní složka (b) mohou být rozpuštěny v odpovídajících kapalných nosičích a baleny odděleně, nebo jsou aktivní složka (a) a směs aktivní složky (b) a jiných fungicidů rozpuštěny v odpovídajícím kapalných nosičích a baleny odděleně.
• 9 99
9 9
9 9
9 9 • · 9 9
99 • « · • φ · · · * · • · · · · · · • · · · 9 9
9 999 9 9 9
9 9 9 9 9
V metodě pro kontrolu škodlivých bioorganismů používající prostředky obsahující aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c), mohou být tyto prostředky použity jako směs s výše popsanými jinými pesticidy, které mohou způsobit další zvýšení účinku. Typickými příklady jiných užitečných pesticidů jsou azolové sloučeniny jako je
Triflumizole (běžný název), atd.; quinoxalinové sloučeniny jako je Quinomethionát (běžný název), atd.; benzimidazolové sloučeniny jako je Benomyl (běžný název), atd.; pyridinaminové sloučeniny jako je Fluazinam (běžný název), atd.; deriváty sulfénových kyselin jako je Dichlofluanid (běžný název), atd.; izoxazolové sloučeniny jako je Hydroxyisoxazol (běžný název); dikarboxyimidové sloučeniny jako je Procymidone (běžný název), atd.; benzanilidové sloučeniny jako je Fiutolanil (běžný název), atd.; a benzamidové sloučeniny jako je (7?,5)-4-chlor-N-[kyan(ethoxymethyl]benzamid, atd.
Preferovaná provedení prostředků pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu obsahujících aktivní složky (a) a (b) jsou ukázána níže pouze pro ilustrativní účely bez omezení jiných provedení.
(1) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes mají preventivní účinek.
(2) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes mají léčivý účinek.
(3) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes mají schopnost pronikat.
(4) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina a/nebo jeden fungicid pro Phycomycetes mají preventivní a léčivý účinek.
(5) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes mají preventivní účinek a schopnost pronikat.
·· ·· ·· ·· ···· · · · · • · · · · · 9 · *·· » · « 9
9 9 9 9 9
99 99 9999
9 9
9 9
9 9
9 9 9
99 (6) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes mají léčivý účinek a schopnost pronikat.
(7) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina a/nebo jeden fungicid pro Phycomycetes mají preventivní účinek, léčivý účinek a schopnost pronikat.
(8) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde aktivní složka (b) je alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina.
(9) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů, kde aktivní složka (b) je alespoň 10 jeden fungicid pro Phycomycetes.
(10) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (9), kde fungicid pro Phycomycetes je sloučenina vybraná ze skupiny obsahující β-methoxyakrylátovou sloučeninu, oxazolidindionovou sloučeninu, kyanacetamidovou sloučeninu, organickou chlornou sloučeninu, fenylamidovou sloučeninu, derivát kyseliny skořicové, měďnou sloučeninu a organofosfornou sloučeninu.
(11) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (9), kde fungicid pro Phycomycetes je β-methoxyakrylátová sloučenina a/nebo oxazolidindionová sloučenina.
(12) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (9), kde fungicid pro
Phycomycetes je sloučenina vybraná ze skupiny sloučenin obsahující kyanamidovou sloučeninu, organickou chlornou sloučeninu, fenylamidovou sloučeninu, derivát skořicové kyseliny, měďnou sloučeninu a organofosfornou sloučeninu.
(13) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodů (9), (10) nebo (11), kde fungicid pro Phycomycetes je β-methoxyakrylátová sloučenina.
(14) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (13), kde βmethoxyakrylátová sloučenina je methyl-(£)-2-{2-[6-(kyanfenoxy)pyrimidin-4yloxyjfenyl} -3-methoxyakrylát nebo methyl-(£)-methoxyimino[a-(o-tolyloxy)-otolyl] acetát.
(15) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodů (9), (10) nebo (11), kde fungicid pro Phycomycets je oxazolidindionová sloučenina.
φφ φφ • φ φ φ φ φ φ φ • φ φ φ • φ φ φ φφ φφ (16) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (15), kde fungicid pro Phycomycetes je 3-anilino-5-methyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidin-2,4-dion.
(17) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodů (9), (10) nebo (12), kde fungicid pro Phycomycetes je kyanacetamidová sloučenina.
(18) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (17), kde kyanacetamidová sloučenina je l-(2-kyan-2-methoxyiminoacetyl)-3-ethylmočovina.
(19) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodů (9), (10) nebo (12), kde fungicid pro Phycomycetes je organická chlorná sloučenina.
(20) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (19), kde organická chlorná sloučenina j e tetrachlorisoftalonitril nebo pentachlornitrobenzen.
(21) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (19), kde organická chlorná sloučenina je tetrachlorisoftalonitril.
(22) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (9), (10) nebo (12), kde fungicid pro Phycomycetes je fenylamidová sloučenina.
(23) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (22), kde fenylamidová sloučenina je alespoň jedna sloučenina vybraná ze skupiny obsahující methyl-N-(2methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát, 2-methoxy-N-(2-oxo-l,3-oxazolidin-3yl)aceto-2',6'-xylidid, (+)-a-2-chlor-N-(2,6-xylylacetamido)-y-butyrolakton, methyl-Nfenylacetyl-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát, methyl-N-(2-furoyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát, (+)-a-2-[N-(3-chlorfenyl)cyclopropancarboxamido]-y-butyrolakton.
(24) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (22), kde fenylamidová sloučenina je methyl-N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát.
(25) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (9, (10) nebo (12), kde fungicid pro Phycomycetes je derivát skořicové kyseliny.
(26) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (25), kde derivát kyseliny skořicové je (£,Z)-4-[3-(4-chlorfenyl)-3-(3,4-dimethoxyfenyl)akroyl]morfolin.
(27) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (9), (10) nebo (12), kde fungicid pro Phycomycetes je měďná sloučenina a/nebo organofosforná sloučenina.
(28) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (27), kde měďná sloučenina je anorganický měďný fungicid a/nebo organický měďný fungicid.
·· 0* 00 * 00 0 0 00 0
0 0 0 0 0 0
0 000 000 0 0 0 0 0 0 0
00 00 0000
0 (29) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (28), kde aktivní složka anorganického měďného fungicidu je alespoň jeden člen vybraný ze skupiny obsahující hydroxid měďnatý, oxysíran měďný, oxychlorid měďný, bezvodý síran měďnatý, zásaditý síran měďnato-vápenatý.
(30) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (27), kde organofosforná sloučenina je alespoň jeden člen vybraný ze skupiny obsahující tris(ethylfosfonát), o-2,6-dichlor-p-tolyl-O,O-dimethylfosforothioát, (R,S)-S-(R,S)-sek.butyl-O-ethyl-2-oxo-2-thiazolidinylfosfothioát, S-benzyldiisopropyfosforothioát, Oethyldifenylfosforodithioát a ethyl-2-diethoxythiofosforyloxy-5-methylpyrazolo(l ,510 a)pyridimidin-6-carboxylát.
(31) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (27), kde organofosforná sloučenina je aluminium-tris(ethylfosfonát).
(32) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle bodu (27), kde hmotnostní poměr alespoň jednoho imidazolu vzorce (I) k měďné sloučenině a/nebo organofosforné sloučenině je 1:2000 až 2000:1.
Preferovaná provedení aplikace prostředků obsahujících aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c) na škodlivé bioorganismy jsou popsána níže pouze pro ilustraci bez jakéhokoli omezení.
(1) Prostředky obsahující aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c) mohou být aplikovány na škodlivé bioorganismy ve formě vodné disperze. Při tomto postupu je vodná disperze nastříkána na místa, kde se vyskytuje škodiivý bioorganismus, nebo se očekává jeho výskyt jako je listoví užitkové rostliny nebo půda. Vodná disperze je zvláště účinná pro aplikaci na listoví. Vodná disperze je připravena např. (i) dispergováním aktivní složky ve vodě a následným přidáním aktivitu zvyšující složky;
(ii) dispergováním prostředku obsahujícího aktivní složku a aktivitu zvyšující složku ve vodě; nebo metodou podobné (i) nebo (ii). Vodná disperze pro aplikaci je připravena z 1 litru vody na 0,1 až 10 000 mg prostředku pro kontrolu škodlivých bioorganismů, takže má koncentraci aktivní složky 0,1 až 10 000 ppm. Vodná disperze je rozstřikována v množství 100 až 10 000 1/ha.
99 ·· ·* » 9 9 9 • · · »
9 999 • 99 (2) Prostředky obsahující aktivní složku (a) a aktivitu zvyšující složku (c) mohou být aplikovány ve formě vodné suspenze stejným způsobem jako v případě vodné disperze. Koncentrace aktivní složky ve vodné suspenzi je 0,1 až 10 000 ppm. Vodná suspenze je nastřikována v množství 100 až 10 0001/ha.
Příklady testů prostředků pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu v zemědělských nebo zahradnických fungicidech jsou uvedeny níže pro ilustraci.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Prostředek pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahující sloučeninu č. 1 a anorganickou fosfornou sloučeninu uvedenou níže v Tabulce č. 9 v koncentraci 100 ppm a 2 000 ppm byl připraven smícháním vodné suspenze koncentrátu sloučeniny č. 1 a 20% zvlhčitelného prášku anorganické fosforné sloučeniny. 20% zvlhčitelného prášku anorganické fosforné sloučeniny bylo připraveno ve shodě s Příkladem referenční formulace uvedeným níže.
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stádia dvou listů byla rostlina inokulována postřikem suspenze spor plísně plísně okurkové (Pseudoperonospora cubensis). Po 24 hodinách byla rostlina postříkána výše připraveným přípravkem v množství 10 ml na nádobu pomocí postřikovači pistole. Pro srovnání byl stejný test proveden s použitím 10 ml prostředku obsahujícího 2 000 ppm anorganické fosforné sloučeniny a žádnou sloučeninu č. 1, nebo 10 ml prostředku obsahujícího 100 ppm sloučeniny č. 1 bez anorganické fosforné sloučeniny. Rostlina byla držena v komoře při 22 - 24°C po dobu 6 dní a byla měřena poškozená plocha prvního listu. Z této plochy byl vypočítáván podle následujícího vzorce faktor výskytu nemoci (%). Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 9.
»* *» ·· 99 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • · ··· · · * ·«···· • · · · · 9 9 9 9 9
99 99 9999 99 99
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100 kde a je plocha poškození ošetřené rostliny; b je plocha poškození kontrolní (neošetřené) rostliny.
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten podle následujícího Colbyho vzorce. V případech kde je faktor výskytu u testovaných prostředků nižší než teoretický faktor, testovaný prostředek může vykazovat synergický účinek. V těchto případech je v Tabulce č. 9 teoretický faktor účinku (%) uveden v závorkách.
Teoretický faktor účinku (%) = (X1 x Y’)/100, .10 kde X1 je faktor účinku (%) pro rostlinu ošetřenou pouze sloučeninou č. 1; a Y1 je faktor účinku (%) pro rostlinu ošetřenou pouze anorganickou fosfornou sloučeninou.
·· ·· • · · » • · · · • · ··· · • * · »· ·· ·· ·* ·· ·· • · · · · · · · • · · > · · 9 • · «····· • · · · · · · ♦ · ··«· 99
Tabulka č. 9
Léčivý účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Anorganická fosforná sloučenina, 2 000 ppm Sloučenina č. 1
100 ppm 0 ppm
Na3Po4 x 12H2O 0 (90,2) 95
AI(H2PO4)3 5 (95) 100
H2(PO3H) 12,5 (71,3) 75
Na2HPO3 x 5H2O 0 (85,5) 90
k2hpo4 2,5 (90,2) 95
Na2HPO4 2,5 (95) 100
žádná 95 100 (kontrola)
Příklad 2
Test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Prostředek pro kontrolu škodlivých bioorganismů obsahující sloučeninu č. 1 v předepsané koncentraci a anorganickou fosfornou sloučeninu uvedenou níže v Tabulce č. 10 v koncentraci 250 ppm byl připraven smícháním vodné suspenze koncentrátu sloučeniny č. 1 a 20% zvlhčitelného prášku anorganické fosforné sloučeniny. 20% zvlhčitelného prášku anorganické fosforné sloučeniny bylo připraveno ve shodě s Příkladem referenční formulace uvedeným níže.
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stadia se dvou listů byla rostlina inokulována nastříkáním suspenze spor plísně plísně okurkové (Pseucloperonospora cubensis'). Po 24 hodinách bylo nastříkáno 10 ml na nádobu výše připraveného prostředku pomocí postřikovači pistole. Pro srovnání byl stejný test uskutečněn s prostředkem obsahujícím 250 ppm anorganické fosformé sloučeny a žádnou sloučeninu č. 1, nebo 10 ml na nádobu prostředku obsahujícího sloučeninu č. 1 v předepsané koncentraci a neobsahujícího žádnou anorganickou fosfornou sloučeninu. Rostlina byla držena při 22 - 24°C čtyři • ·· · · · · · · · · • · ··· · · · · ·· ·· · dny a byla měřena poškozená plocha prvního listu. Faktor výskytu nemoci (%) byl vypočten podle následujícího vzorce. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 10.
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100, kde a je poškozená plocha ošetřené rostliny; a b je poškozená plocha kontrolní (ne ošetřené) rostliny.
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten z Colbyho vzorce. V případech kde je faktor výskytu u testovaného prostředku nižší než teoretický, testovaný prostředek může vykazovat synergický účinek. V těchto případech je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedena v Tabulce č. 10 v závorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X2 x Y2)/l 00, kde X2je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze sloučeninou č. 1; a Y2 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze anorganickou fosfornou sloučeninou.
Tabulka č. 10
Léčivý účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Anorganická fosforná sloučenina, 2 000 ppm Sloučenina č. 1
50 ppm 12,5 ppm 0 ppm
Na3Po4 x 12H2O 0 (77) 3 (81) 90
AI(H2PO4)3 0 (85) 0 (90) 100
H2(PO3H) 0 (64) 3 (68) 75
Na2HPO3 x 5H2O 0 (72) 3 (77) 85
k2hpo4 0 (81) 5 (86) 95
Na2HPO4 3 (85) 3 (90) 100
Žádná 85 90 100 (kontrola)
• φ • · • · · · φφφ φ φ φ φφφφ φ φφφ φ φ φ φ φ · φ φ φ φφφφ φφ φφ
Příklad 3
Polní test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Pět sazeniček okurky (kultivar: Tokiwa Kohai Hikari No. 3, typ P) bylo pěstováno v dvoulistém stadiu na rozdělené ploše (3 m2) pole umístěného v Kusatsu City, Shiga, Japonsko 10.5., 1997. Prostředek obsahující 50 ppm sloučeniny č. 1 a 1500 ppm anorganické fosforné sloučeniny uvedené níže v Tabulce č. 11 byly nastříkány v množství 500 ml na plochu pomocí postřikovacího stroje malých rozměrů 10.6. a 17.6. Pro srovnání byl ten samý polní test proveden s použitím prostředku obsahujícího pouze 1500 ppm anorganické fosforné sloučeniny nebo prostředku obsahujícího poouze 50 ppm sloučeniny č. 1. Všechny listy byly 23.6. ohodnoceny kontrolním indexem v souladu s následující stupnicí hodnocení. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 11. Umělá infekace patogenními plísněni nebyla provedena, takže nemoc byla spontánní.
Kontrolní index Závažnost onemocnění
5 Plocha nebo délka oblasti poškození je menší než 3% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku (neošetřená plocha).
4 Plocha nebo délka oblasti poškození je 3% nebo více a méně než 5% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
3 Plocha nebo délka oblasti poškození je 5% nebo více a méně než 10% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku
2 Plocha nebo délka oblasti poškození je 10% nebo více a méně než 30% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
1 Plocha nebo délka oblasti poškození je 30% nebo více plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
·· ·· ·· ·· ·· ·· • · · · ···· · · · · 4 4 4 4 44 4 4 · 4 · • 4 444 44 4 · 44 44 4 • 4 4 · · · ····
Tabulka č. 11
Polní test s plísní okurkovou (kontrolní index)
Anorganická fosforná sloučenina 1500 ppm Sloučenina č. 1
50 ppm 0 ppm
Alexin 95 PS1 5 1
Phytex 200 SL2 5 1
žádná 3 1
Poznámka: 1 Vodný roztok s koncentrací kyseliny fosforité 600 g/1 (dostupná od Masso).
2 Vodný roztok s koncentrací kyseliny fosforité 200 g/1 (dostupná od Horticura cc).
Příklad 4
Test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stadia se dvěma listy byla rostlina inokulována suspenzi spor plísně okurkové (Pseudoperonospora cubensis). Po 24 hodinách bylo na rostlinu nastříkáno 10 ml prostředku obsahujícího sloučeniny uvedené v Tabulkách č. 10 až 19 v odpovídajících koncentracích pomocí postřikovači pistole. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po dobu 6 dní a byla měřena poškozená plocha prvního listu. Z této plochy byl vypočten faktor výskytu nemoce (%) podle následujícího vzorce. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulkách č. 12 až 19.
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100, kde a je poškozená plocha ošetřené rostliny; a b je poškozená plocha kontrolní (ne ošetřené rostliny).
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten z Colbyho vzorce. V případech, kde je faktor výskytu u testovaného prostředku nižší než teoretický, testovaný prostředek • · · · · ·· · • · · « · · · • · ··· · · · · • · · · · · • · · · ·· ···· může vykazovat synergický účinek. V těchto případech je teoretická hodnota faktoru výskytu v Tabulkách č. 12 až 19 uvedena v závorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X3 x Y3)/100, kde X3 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze sloučeninou č. 1, 2 nebo 3; a Y3 je faktor výskytu (%) rostliny ošetřené pouze sloučeninou (a) (například methyl-(E)-2-{2-[6(2-kyanfenoxy)pyrimidin-4-yloxy]fenyl}-3-methoxyakrylát), sloučeninou (b) (například methyl-(E)-methoxyimino[a-(o-tolyloxy)-o-tolyl]acetát), Cymoxanil, Metalaxyl nebo
Dimethomorph.
Tabulka č. 12
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Sloučenina (a)
63 ppm 2 ppm 0 ppm
500 ppm 0 (0,5) 5(10) 10
125 ppm 5 0(5) 5
31 ppm 5 5 (50) 50
8 ppm 0(5) 5(100) 100
0 ppm 5 100(100) 100
Tabulka č. 13
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Sloučenina (b)
500 ppm 125 ppm 0 ppm
500 ppm 10 0(10) 10
125 ppm 0(5) 0(5) 5
31 ppm 10(50) 0(50) 50
8 ppm 10 (100) 10 (100) 100
0 ppm 100 100 100
Tabulka č. 14
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 3 Sloučenina (a)
125 ppm 0 ppm
125 ppm 0(10) 10
31 ppm 0(5) 5
8 ppm 0 (50) 50
2 ppm 10(100) 100
0 ppm 100 100
Tabulka č. 15
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 3 Sloučenina (b)
500 ppm 125 ppm 0 ppm
125 ppm 5(10) 10 10
31 ppm 5(10) 5(10) 10
8 ppm 5(50) 10(50) 50
2 ppm 50 10(50) 50
0 ppm 100 100 100
• · * · · · · · • ······ ·
Tabulka č. 16
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Cymoxanil
31 ppm 8 ppm 2 ppm 0 ppm
8 ppm 0(7) 15(70) 85 70
2 ppm 2 (10) 15(100) 85 (100) 100
0,5 ppm 10 50 (100) 70 (100) 100
0,125 ppm 7(10) 100 100 100
0 ppm 10 100 100 100
Tabulka č. 17
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 2 Cymoxanil
31 ppm 0 ppm
125 ppm 5(7) 10
31 ppm 5(7) 10
8 ppm 5(35) 50
2 ppm 5(70) 100
0 ppm 70 100
Tabulka č. 18
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Metalaxyl
2 ppm 0,5 ppm 0 ppm
8 ppm 20 (42) 10 (70) 70
2 ppm 7(60) 70 (100) 100
0,5 ppm 35 (60) 85 (100) 100
0,125 ppm 70 100 100
0 ppm 60 100 100
Tabulka č. 19
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Dimethomorph
31 ppm 8 ppm 0 ppm
8 ppm 0(35) 4 (42) 70
2 ppm 4(50) 50 (60) 100
0,5 ppm 20 (50) 85 100
0 ppm 50 60 100
Příklad 5
Test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stadia se dvou listů byla rostlina inukolována postříkáním suspensí spor plísně plísně okurkové (Pseudoperonospora cubensis). Po 18 hodinách bylo na sazeničky nastříkáno 20 ml suspense prostředku obsahujícího sloučeninu č. 1 a sloučeninu (c) (3-anilino-5-methyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidin-2,4-dion) v koncentracích • 0 » 0 0 <
I 0 0 <
k 0 0 4
00 uvedených v Tabulce č. 20 pomocí postřikovači pistole. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po dobu 5 dní a byla získána průměrná plocha poškození ze které byl vypočten faktor výskytu (%) stejným způsobem jako v Příkladě 1. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 20.
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten z Colbyho vzorce. V případech kde je faktor výskytu u testovaného prostředku nižší než teoretický, testovaný prostředek může vykazovat synergický účinek. V těchto případech je teoretická hodnota faktoru výskytu v Tabulce č. 20 uvedena v závorkách.
o Teoretický faktor výskytu (%) = (X4 x Y4)/100, kde X4 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze sloučeninou č. 1; a Y4 je faktor výskytu (%) rostliny ošetřené pouze, sloučeninou (c).
Tabulka č. 20
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Sloučenina (c)
800 ppm 400 ppm 200 ppm 0 ppm
200 ppm 0(4) 0(13) 0 (48) 87
100 ppm 0(5) 0 (14) 0 (52) 95
50 ppm 0(5) 0(14) 0(52) 95
0 ppm 5 15 55 100
Příklad 6
Test léčivého účinku na plíseň rajčat
Rajče (kultivar: Ponderosa) byl kultivován v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stadia čtyř listů byla rostlina inokulována postřikem suspensí • · · · • · · · • ♦ 9 9
9 999
9 9
zoosporangia plísně rajčat {Phytophthora infestans). Po 6 hodinách bylo na rostlinu nastříkáno 10 ml na nádobu prostředku obsahujícího sloučeninu č. 1 a Cymoxanil, Metalaxyl nebo Dimethomorph v koncentracích uvedených v Tabulkách č. 21 a 23 pomocí postřikovači pistole. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C 3 až 5 dní. Byly měřeny oblasti poškození a vypočten faktor výskytu (%) stejným způsobem jako v Příkladě 1. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulkách č. 21 až 23.
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten z Colbyho vzorce. V případech, kde je faktor výskytu u testovaného prostředku nižší než teoretický, testovaný prostředek může vykazovat synergický účinek. V těchto případech je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedena v Tabulkách Č. 21 až 23 v závorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X5x Y’)/100, kde X3 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze sloučeninou č. 1; a Y5 je faktor 15 výskytu (%) rostliny ošetřené pouze preparáty: Cymoxanil, Metalaxyl nebo
Dimethomorph.
Tabulka č. 21
Léčivy efekt na plíseň rajčat (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Cymoxanil
2 ppm 0,5 ppm 0 ppm
500 ppm 0(10) 4(10) 10
125 ppm 70 (85) 60 (85) 85
31 ppm 70 (100) 85 (100) 100
8 ppm 85(100) 100 100
0 ppm 100 100 100
• · · · ·* ·· • · · · · · · • · · · · · • ♦····· · φ • · · · · · • ·
Tabulka č. 22
Léčivý efekt na plíseň rajčat (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Metalaxyl
8 ppm 2 ppm 0,5 ppm 0 ppm
500 ppm 2 2 0(7) 10
125 ppm 0(13) 2(13) 10(59) 85
31 ppm 7(15) 7(15) 20 (70) 100
8 ppm 7(15) 10(15) 60 (70) 100
0 ppm 15 15 , 70 100
Tabulka č. 23
Léčivy efekt na plíseň rajčat (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Dimethomorph
31 ppm 8 ppm 0 ppm
500 ppm 0 (8,5) 0(10) 10
125 ppm 4(72) 20 (85) 85
31 ppm 60 (85) 70 (100) 100
8 ppm 30 (85) 100 100
0 ppm 85 100 100
Příklad 7
Polní test na plíseň okurkovou
Sedm sazenic okurky (kultivar: Tokiwa Kohai Hikari No. 3, typ P) bylo pěstováno na oddělených plochách (5 m2 pro každou rostlinu) na poli umístěním v Kusatsu City, Shiga, Japonsko od 5.5. 1995. Prostředek obsahující sloučeninu č. 1 a Chlorothalonil v odpovídajících koncentracích uvedených níže v Tabulce č. 24 byl nastříkán na rostliny v množství 500 až 750 ml na plochu pomocí malého stříkacího přístroje 30.5. a 6.6.
Pozorované listy byly studovány 14.6. a získán kontrolní index podle následujícího • φ φφ φφ φφ φφ φφ φφ φφφφ φφφφ φφφ φφφφ φφ φφφφφ φ φφφ φφφφ φφ φφφφ φφ φφ hodnotícího systému. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 24. Umělá infekce patogenními houbami nebyla provedena, takže onemocnění bylo spontánní.
Kontrolní index Závažnost onemocnění
5 Plocha nebo délka oblasti poškození je menší než 7% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku (neošetřená plocha).
4 Plocha nebo délka oblasti poškození je 7% nebo více a méně než 10% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
3 Plocha nebo délka oblasti poškození je 10% nebo více a méně než 20% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
2 Plocha nebo délka oblasti poškození je 20% nebo více a méně než 30% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
1 Plocha nebo délka oblasti poškození je 30% nebo více plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
Tabulka č. 24
Léčivý účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Chlorothalonil
400 ppm 0 ppm
12,5 ppm 5 3
0 ppm 1 1
Příklad 8
Test preventivního účinku na plíseň okurkovou 15
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stadia se dvou listů byla sazenička postříkána pomocí postřikovači pistole 10 ml prostředku obsahujícího sloučeninu č. 1 a Doitsu Borudo A (obchodní název pro oxychlorid měďný ve formě zvlhčitelného prášku produkovaný Hokko Chemical
Industy Co., Ltd.) v koncentracích uvedených níže v Tabulce č. 25.
to · • · ·· «to ·· ·· to··· ···· • · · · · · · • · ··· · · · · • · · · · · ·· ·· ·· ···· • to
Po 24 hodinách byla rostlina inukolována postříkáním suspensi spor plísně okurkové (JPseucloperonospora cubensis). Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po dobu 6 dní a měřena plocha poškození prvního listu. Ztéto plochy byl vypočten faktor výskytu (%) podle následujícího vzorce. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 25.
Faktor výskytu (%) = (a/b) x 100, kde a je plocha poškození u ošetřené rostliny; b je plocha poškození u kontrolní 10 (neošetřené) rostliny.
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten z Colbyho vzorce. V případech, kde je faktor výskytu u testovaného prostředku nižší než teoretický, testovaný prostředek může vykazovat synergický účinek. V těchto případech je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedena v Tabulce č. 25 v závorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X6x Y6)/100, kde X6 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze sloučeninou č. 1; a Y6 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze Doitsu Borudo A.
Tabulka č. 25
Preventivní účinek na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Doitsu Borudo A
50 ppm 0 ppm
0,2 ppm 0(7) 7
0,025 ppm 70 (100) 100
0 ppm 100 100
• · · « « « « ·· ····
Příklad 9
Test preventivního efektu na plíseň rajčat
Rajče (kultivar: Panderosa) bylo kultivováno v polyethylenových nádobách (průměr: 7,5 cm). Po dosažení stadia dvou listů byla sazenička postříkána pomocí stříkací pistole 10 ml prostředku obsahujícího sloučeninu č. 1 a Kocide Bordeaux (obchodní název pro oxid měďnatý ve formě zvlhčitelného prášku produkovaný firmou Griffin) nebo Doitsu Borudo A (obchodní název pro oxychlorid měďný ve formě zvlhčitelného prášku produkovaný Hokko Chemical Industry Co., Ltd.) v koncentracích uvedených níže v Tabulkách č. 26 a
27. Po 24 hodinách byla rostlina inukoiována postříkáním suspensí spor plísně rajčat (Phytophthora infestans). Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po dobu 3 dní a byla měřena plocha poškození. Z plochy poškození byl vypočten faktor výskytu (%) onemocnění stejným způsobem jako v Příkladě 1. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulkách č. 26 a 27.
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten z Colbyho vzorce. V případech s faktorem výskytu u testovaného prostředku nižším než je faktor teoretický, může testovaný prostředek vykazovat synergický účinek. V těchto případech je teoretická hodnota faktoru výskytu uvedena v Tabulkách č. 26 a 27 v závorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X7x Y7)/100, kde X7 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze sloučeninou č. 1; a Y7 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze Kocide Bordeaux nebo Doitsu Borudo A.
44 4« *4 44
444 4 4 4« 4 4
4444 44 4 4
4 4·· 4 4 « 444
4 4 4 4 4 4
44 44 4444 44
Tabulka č. 26
Preventivní efekt na plíseň rajčat (Faktor výskytu; %í
Sloučenina č. 1 Kocide Bordeaux
50 ppm 0 ppm
0,8 ppm 9(47) 47
0,4 ppm 37 (50) 50
0 ppm 100 100
Tabulka č. 27
Preventivní efekt na plíseň rajčat (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Doitsu Borudo
200 ppm 0 ppm
3 ppm 0(31) 31
1,5 ppm 3(37) 37
0 ppm 100 100
Příklad 10
Test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stadia dvou listů byla rostlina inokulována suspenzí spor plísně okurkové (Pseudoperonospora cubensis). Po 24 hodinách bylo na rostlinu nastříkáno 10 ml prostředku obsahujícího sloučeninu č. 1 a aluminium-tris(ethylfosfonát) (Fosetyl20 aluminium) v odpovídajících koncentracích pomocí postřikovači pistole. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po dobu 6 dní a byla měřena poškozená plocha prvního listu. Z poškozené plochy byl vypočten faktor výskytu nemoce (%) stejným způsobem jako v Příkladě 1. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 28.
*· 0« ·· ·· ·* · +
0·· · · · 0 · · · · «000 · · « · < 0 « 0 9 999 99 9 » 99 99 » • · 0 000 000· ·· ·» 00 0000 00 00
Teoretický faktor výskytu (%) může být vypočten z Coibyho vzorce. V případech, kde je faktor výskytu u testovaného prostředku nižší než teoretický, testovaný prostředek může vykazovat synergický účinek. V těchto případech je teoretická hodnota faktoru výskytu v Tabulce č. 28 uvedena v závorkách.
Teoretický faktor výskytu (%) = (X8x Y8)/100, kde X8 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze sloučeninou č. 1; a Y8 je faktor výskytu (%) u rostliny ošetřené pouze Fosetyl-aluminium
Tabulka č. 28
Léčivy efekt na plíseň okurkovou (Faktor výskytu; %)
Sloučenina č. 1 Fosetyl- Aluminium
2 000 ppm 500 ppm 0 ppm
50 ppm 12,5 (48,8) 40 (55,3) 65
0 ppm 75 85 100
Příklad 11
Test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Příprava vodné disperze:
Rozptylovač (aktivitu zvyšující složka) uvedená níže v Tabulce č. 29 byl 500 krát nebo 1000 krát zředěn vodou a do připravené disperze byla přidána sloučenina č. 1 v koncentraci 100 ppm nebo 12,5 ppm. Pro srovnání byla stejným způsobem připravena vodná disperze obsahující 100 ppm nebo 12,5 ppm sloučeniny č. 1 bez aktivitu zvyšující složky.
9 · · * · ·· · · ·· • ·· 9 · · · 9 · · 9 ·
9 9 9 99 9 999·
999999 9 9 99 · · 9
9 · 9 9 9999
99 99 9999 99 99
Test a výsledky:
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr:
7,5 cm). Po dosažení stadia se dvěma listy byla rostlina inokulována suspenzí spor plísně okurkové (Pseudoperonospora cubensis'). Po 15 až 24 hodinách bylo na rostlinu nastříkáno 20 ml na 0,25 m2 plochy vodné disperze pomocí postřikovači pistole. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po dobu 4 až 6 dní a byla měřena poškozená plocha prvního listu. Z této plochy byl získán kontrolní index podle následujícího hodnotícího systému. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 29
Kontrolní Index Závažnost onemocnění
4 Plocha nebo délka oblasti poškození je menší než 20% plochy nebo
délky poškození kontrolního vzorku (neošetřená plocha).
3 Plocha nebo délka oblasti poškození je 20% nebo více a méně než
40% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
2 Plocha nebo délka oblasti poškození je 40% nebo více a méně než
60% plochy nebo délky poškození kontrolního vzorku.
1 Plocha nebo délka oblasti poškození je 60% nebo více plochy nebo
délky poškození kontrolního vzorku.
• · • · · · · ·· · · ·· · • · a · a · · a · · « • a a a a a a a · · · · · · • a · aaa aaaa aa ·· aa ···· e · aa
Tabulka č. 29
Aktivitu zvyšující složka (rozptylovač) Kontrolní index Aktivitu zvyšující složka (rozptylovač) Kontrolní index
Koncentrace sloučeniny Koncentrace sloučeniny
č. 1 (ppm) č. 1 (ppm)
Číslo Ředění 100 12,5 Číslo Ředění 100 12,5
1 500 x - 4 23 500 x - 4
2 500 x - 4 24 500 x - 4
3 500 x - 4 25 500 x 4 4
4 500 x 4 3 26 500 x 4 4
5 500 x 4 3 27 500 x - 4
6 500 x 4 2 28 500 x - 4
7 500 x 4 4 29 500 x - 4
8 500 x 4 4 30 500 x - 4
9 500 x - 4 31 500 x - 4
10 1000 x 4 3 32 500 x - 4
11 500 x - 4 33 500 x - 4
12 500 x - 4 34 500 x - 4
13 500 x - 4 35 500 x 4 3
14 500 x - 4 36 500 x 4 4
15 500 x - 4 37 500 x 4 4
16 500 x - 4 38 500 x - 4
17 500 x - 4 39 500 x - 4
18 500 x - 4 40 500 x - 4
19 500 x - 4 41 500 x - 4
20 500 x - 4 42 500 x - 4
21 500 x 3 - 43 500 x 4 3
22 500 x - 4 44 500 x - 4
• β · · · · • · · · · · · • · · · · · « ·
Tabulka č. 29 (pokračování)
Aktivitu zvyšující složka (rozptylovač) Kontrolní index Aktivitu zvyšující složka (rozptylovač) Kontrolní index
Koncentrace sloučeniny Koncentrace sloučeniny
č. 1 (ppm) č. 1 (ppm)
Číslo Ředění 100 12,5 Číslo Ředění 100 12,5
45 500 x - 4 67 1000 x - 4
46 500 x 4 4 68 500 x - 4
47 500 x 4 3 69 500 x - 4
48 500 x 4 4 70 500 x 4 4
49 500 x 4 4 71 500 x - 3
50 500 x 4 4 72 500 x - 4
51 500 x 4 4 73 500 x - 4
52 500 x 4 4 74 500 x 4 4
53 500 x 4 4 75 500 x 4 4
54 500 x 4 4 76 500 x - 4
55 500 x 4 4 77 500 x - 4
56 500 x - 4 78 500 x - 4
57 500 x 4 4 79 500 x - 4
58 500 x 4 4 80 500 x - 4
59 500 x 4 4 81 500 x - 4
60 500 x - 4 82 500 x - 4
61 500 x - 4 83 500 x - 4
62 500 x - 4 84 500 x - 4
63 500 x - 4 85 500 x - 4
64 500 x - 4 86 500 x - 4
65 500 x 3 4 87 500 x - 4
66 500 x - 4 žádný 1 1
Příklad 12
Test léčivého účinku na plíseň rajčat
Příprava vodné disperze:
Rozptylovač (aktivitu zvyšující složka) uvedená níže v Tabulce č. 30 byl 500 krát zředěn vodou a přidána sloučenina č. 1 v koncentraci 400 ppm nebo 12,5 ppm za vzniku disperze.
Pro srovnání byla stejným způsobem připravena vodná disperze obsahující však sorbitan mastné kyseliny jako povrchově aktivní činidlo uvedené níže v Tabulce č. 30 «··· » · · ···· • ······ t · * · · · · • · · · · · · · · · ·· ·· ·· ···· ·· ·· (komparativní rozptylovače A, B nebo C) jako rozptylovač a sloučeninu č. 1 v koncentraci 400 ppm. Pro další srovnání byla stejným způsobem připravena vodná disperze obsahující 400 ppm nebo 12,5 ppm sloučeniny č. 1 a neobsahující žádnou aktivitu zvyšující složku.
Tabulka č. 30
Srovnávací rozptylovač Druh Označení Obchodní název (výrobce)
A polyoxyethylenhexitan mastné kyseliny polyoxyethylenhexitan mastné kyseliny APPLAUCH (Kao Corporation)
B polyoxyethylenhexitan mastné kyseliny polyoxyethylenhexitan mastné kyseliny Aisoap 30 (Sankei Chemical Co., Ltd, Takeda Chemical Industries, Ltd.
C polyoxyethylensorbitan mastné kyseliny oxysorbátpolyoxyethylensorbitan monolaurát Tween 20 (Wako pure Chemical Industries, Ltd.)
Test a výsledky:
Rajče (kultivar: Panderosa) bylo kultivováno v polyethylenových nádobách 10 (průměr: 7,5 cm). Po dosažení stadia čtyř listů byla rostlina inokulována postřikem suzpenzí zoosporangia spor plísně rajčat (Phytophthora infestans). Po 4 hodinách, bylo pomocí postřikovači pistole na rostlinu nastříkáno 20 ml na plochu 0,25 m2 vodné disperze připravené výše. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po 3 dny a byla měřena poškozená plocha. Byl získán kontrolní index podle stejného hodnotícího systému jako v
Příkladě 11. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce 31.
Tabulka č. 31
Léčivy účinek naplíseň rajčat (kontrolní index)
Aktivitu zvyšující složka (Rozpty lovač) Kontrolní index Aktivitu zvyšující složka (Rozpty lovač) Kontrolní index
Koncentrace sloučeniny Koncentrace sloučeniny
č. 1 (ppm) č. 1 (ppm)
Číslo Ředění 400 12,5 Číslo Ředění 100 12,5
7 500 x 3 - 55 500 x 3 -
19 500 x 4 - 61 500 x 3 -
22 500 x 3 - 67 500 x 4 -
23 500 x - 4 76 500 x 3 -
25 500 x - 3 88 500 x - 3
27 500 x 3 - 90 500 x - 4
35 500 x 4 - Srovnávací
39 500 x - 4 A 500 x 2 -
42 500 x - 4 B 500 x 2 -
43 500 x - 4 C 500 x 2 -
46 500 x - 3 žádný 1 1
Příklad 13
Test léčivého účinku na plíseň rajčat
Příprava vodné disperze:
Rozptylovač (aktivitu zvyšující složka) uvedená níže v Tabulce č. 32 byl 2000-krát zředěn vodou a do připravené disperze byla přidána sloučenina č. 1 v koncentraci 100 ppm.
Pro srovnání byla stejným způsobem připravena vodná disperze obsahující 100 15 ppm sloučeniny č. 1 neobsahující žádnou aktivitu zvyšující složku.
Test a výsledky:
Rajče (kultivar: Panderosa) bylo kultivováno v polyethylenových nádobách (průměr: 7,5 cm). Po dosažení stadia čtyř listů byla rostlina inokulována suzpenzí zoosporangia spor plísně rajčat (Phytophthora infestans). Po 4 hodinách bylo pomocí postřikovači pistole na rostlinu nastříkáno 20 ml na plochu 0,25 m2 vodné disperze připravené výše. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po 3 dny a byla měřena poškozená plocha. Byl • · · · · · • · · · · · · · • · · · · · · • ······ · · • · · · · · • · · · 9 9 · · 9 9 získán kontrolní index podle stejného hodnotícího systému jako v Příkladě 11. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce 32.
Tabulka č. 32
Léčivy účinek na plíseň rajčat (kontrolní index)
Aktivitu zvyšující složka Bez aktivitu zvyšující složky
Roztylovač č. 23 24 39 88 90
Kontrolní index 4 4 4 4 4 2
Příklad 14
Test preventivního účinku na plíseň rajčat
Příprava vodné disperze:
Rozptylovač č. 58 nebo 91 (aktivitu zvyšující složka) byl 500 krát zředěn vodou a do připravené disperze byla přidána sloučenina č. 1 v předepsané koncentraci.
Pro srovnání byla stejným způsobem připravena vodná disperze obsahující stejnou koncentraci sloučeniny č. 1 a neobsahující žádnou aktivitu zvyšující složku.
Test a výsledky:
Rajče (kultivar: Panderosa) bylo kultivováno v polyethylenových nádobách (průměr: 7,5 cm). Po dosažení stadia čtyř listů bylo na rostlinu pomocí postřikovači pistole nastříkáno
20 ml na 0,25 m2 plochy vodné disperze připravené výše. Po 24 hodinách byla rostlina inokulována postřikem suzpenzí zoosporangia spor plísně rajčat (Phytophthora infestans) a rostlina držena v komoře při 22 až 24°C po 3 dny. Byla měřena poškozená plocha a kontrolní index byl vypočten podle stejného hodnotícího systému jako v Příkladě 11. Získané výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 33.
• ·· · · · · · ♦ · » · ··«· · · · · · · · • ······ · · · · · · · • · · · · · «··· ·· ·· ·· ···· ·· ··
Tabulka č. 33
Preventivní účinek na plíseň rajčat (kontrolní index)
Sloučenina č. 1 Aktivitu zvyšující složka
Rozptylovač č. 58 (zředěno 500 x) Rozptylovač č. 91 (zředěno 500 x) Žádný
1,6 ppm 4 4 3
0,8 ppm 4 4 1
0,4 ppm 1 3 1
Příklad 15
Test léčivého účinku na plíseň okurkovou
Příprava vodné disperze:
Rozptylovač (aktivitu zvyšující složka) uvedený níže v Tabulce č. 34 byl 500 krát nebo 2000 krát zředěn vodou a do připravené disperze byla přidána sloučenina ě. 1 v koncentraci 12,5 ppm.
Pro srovnání byla stejným způsobem připravena vodná disperze obsahující 12,5 ppm sloučeniny č. 1 a neobsahující žádnou aktivitu zvyšující složku.
Test a výsledky:
Okurka (kultivar: Suyo) byla kultivována v polyethylenových nádobách (průměr: 7,5 cm). Po dosažení stadia dvou listů byla rostlina inokulována postřikem suspenzí spor plísně okurkové (Pseudoperonospora cubensis). Po 15 až 24 hodinách bylo pomocí postřikovači pistole na rostlinu nastříkáno 20 ml na plochu 0,25 m2 vodné disperze připravené výše. Rostlina byla držena v komoře při 22 až 24°C po dobu 5 dní. Byla měřena poškozená plocha a získán faktor poškození (%). Výsledky jsou uvedeny v Tabulce č. 34.
• ·
Tabulka č. 34
Léčivy účinek na plíseň okurkovou (poměr plochy bez poškození; %)
Ředěni aktivitu Zvyšující složky Rozpty lovač č.
23 24 39 88 89 90 žádný
500 x 100 100 100 95 90 100 65
2000 x 100 100 100 83 - 95
(Poznámka: všechny části následujících Příkladů formulací 1 - 14 a Příklady referenčních formulací jsou indikovány hmotnostně).
Příklad formulace č. 1
(1) Sloučenina č. 1 (hmotnostně, dále stejně) 5 částí
(2) Hydrogenfosforečnan draselný 7 částí
(3) Křemeiina 82 části
15 (4) Dialkylsulfosukcinát 2 části
(5) Polyethylenalkylfenylethersulfát 4 části
Výše uvedené komponenty byly smíchány homogenně prášku. za vzniku zvlhčitelného
20 Příklad formulace č. 2
(1) Sloučenina č. 1 5 částí
(2) Dodekahydrát forečnanu sodného 16 částí
(3) Křemeiina 73 části
25 (4) Dialkylsulfosukcinát 2 části
(5) Polyethylenalkylfenylethersulfát 4 části
Výše uvedené komponenty byly smíchány homogenně za vzniku zvlhčitelného prášku
Příklad formulace č, 3 (1) Sloučenina č. 1 5 částí (2) Hydrogenfosforečnan draselný 18 částí (3) Petrolej 63 části (4) Dialkylsulfosukcinát 2 části (5) Směs polyethylenfenylfenolového derivátu a polyoxyethylensorbitan alkylátu.
části
Výše uvedené komponenty byly smíchány homogenně za vzniku zvlhčitelného prášku.
Příklad formulace č, 4
(1) Kaolin 78 částí
(2) Kondenzát β-naftalensulfonát sodný - formaldehyd
18 částí
(3) Polyoxyethylenalkylarylsulfát 5 částí
(4) Hydratovaný amorfní oxid křemičitý ’ 2 části
Směs výše uvedených komponent, hydrogenfosforečnanu draselného a sloučeniny č. 1 byla smíchána v hmotnostním poměru 79:20:1 za vzniku zvlhčitelného prášku.
Příklad formulace č. 5 (1) Kaolin 78 částí (2) Kondenzát β-naftalensulfonát sodný - formaldehyd části (3) Polyoxyethylenalkylarylsulfát 5 částí (4) Hy drátovaný amorfní oxid křemičitý 15 částí
Směs výše uvedených komponent, sloučeniny č. 1 a Metalaxylu byly smíchány v hmotnostním poměru 8:1:1 za vzniku zvlhčitelného prášku.
9 9 9 9 9 99 9 9 9 9
9 9 9 9 · 9 · 9 9 9 9
9 9 9 · 9 9 9 9 9 9 » ··· · 9 9 9 9 9 9 9 · • φ «' ··· · 9 · ·
9 9 9 99 99 9 9 · · ··
Příklad formulace č. 6
(1) Sloučenina č. 2 0,5 části
(2) Metalaxyl 0,5 části
(3) Bentonit 20 částí
(4) Kaolín 74 částí
(5) Ligninsulfonát sodný 5 částí
Výše uvedené složky byly smíchány s množstvím vody dostatečným pro granulaci
a následně granulovány.
Příklad formulace č. 7
(1) Sloučenina č. 3 0,25 části
(2) Metalaxyl 0,25 části
(3) Uhličitan vápenatý 99,0 části
(4) Fosfát nižšího alkoholu 0,5 části
Výše uvedené složky byly smíchány za vzniku prášku.
Příklad formulace č. 8
(1) Kaolin 78 částí
(2) Kondenzát β-naftalensulfonát sodný - formaldehyd 2 části
(3) Polyoxyethylenalkylarylsulfát 5 částí
(4) Hy drátovaný amorfní oxid křemičitý 15 částí
Směs výše uvedených komponent, Sloučeniny č. 1 a Kocide Bordeaux (obchodní název) byly smíchány ve hmotnostních poměrech 0,8:76,8:8:22,4 za vzniku zvhlčitelného prášku.
Příklad formulace č. 9 (1) Kaolin 78 částí
• φ tt ·· ·· ·· • · · · · · · *
Φ · · · · · · φ φ ΦΦΦ ΦΦΦ Φ « φ Φ · · Φ φ · ·· · · ···♦ (2) Kondenzát β-naftalensulfonát sodný - formaldehyd 2 části (3) Polyoxyethylenalkylarylsulfát 5 částí (4) I-Iydratovaný amorfní oxid křemičitý 15 částí
Směs výše uvedených komponent, sloučenina č. 1 a Deutch Bordeaux A (obchodní 5 název) byly smíchány ve hmotnostních poměrech 5:67,2:27,8 za vzniku zvhlčitelného prášku.
Příklad formulace č. 10 (1) Sloučenina č. 1 0,25 části (2) Sanpun Bordeaus Dust DL (obchodní název, produkováno Dai-ichi Noyaku K.K. a
Hokko Chemical Industry Co. Ltd.) 0,25 část (3) Uhličitan sodný 99,0 části (4) Fosfát nižšího alkoholu 0,5 části
Výše uvedené složky byly smíchány za vzniku prášku.
Příklad formulace č. 11 (1) Sloučenina č. 1 0,5 části
(2) Sanpun Bordeaux Dust DL (obchodní název, produkováno Dai-ichi Noyaku K.K. a
Hokko Chemical Industry Co. Ltd.) 0,5 části
(3) Bentonit 20 částí
(4) Kaolín 74 části
(5) Ligninsulfonát sodný 5 částí
Výše uvedené složky byly smíchány s odpovídajícím množstvím vody dostatečným pro granulaci a granulovány za vzniku granulí.
Příklad formulace č. 12 (1) Sloučenina ě. 1 5 částí « · ·· ·· (2) Tris(ethylfosfonát)hlinitý (Fosetyl-aluminium) 5 částí (3) Křemelina 84 části (4) Ligninsulfonát vápenatý 2 části (5) Dialkylsulfosukcinát 4 části
Výše uvedené komponenty byly smíchány homogenně za vzniku zvlhčitelného prášku.
Příklad formulace č. 13 (1) Sloučenina č. 1 (aktivní složka) 11,1 části (2) Dispergační složka SOPROPHOR FLK (obchodní název, produkováno RHONEPOULENC) 14 části (3) Dispergační a zvlhčovači činidlo Supragil MNS/90 (obchodní název) 1,1 části (4) Dispergační a suspenzí činidlo Vegum 1,7 části (5) Močovina (působí jako protimrznoucí činidlo) 11,1 části (6) Protipěnivé činidlo SM5572F (obchodní název) 0,1 části (7) Destilovaná voda 73,8 části
Výše uvedené komponenty (1) až (7) byly smíchány a za mokra drceny dokud 20 nedosáhla aktivní složka velikosti 2pm za vzniku suspenze. K 90 dílům vzniklé suspenze bylo přidáno 10 dílů aktivitu zvyšující složky, následované mícháním pomocí třepání za vzniku koncentrátu vodné suspenze.
Příklad formulace č. 14 (1) Sloučenina č. 1 (aktivní složka) 10,0 části (2) Dispergační složka SOPROPHOR FLK (obchodní název, produkováno RHONEPOULENC) 1,0 části (3) Dispergační a zvhlčovací Činidlo Supragil MNS/90 (obchodní název) 1,0 části (4) Dispergační a suspenzní činidlo Vegum 1,5 části (5) Močovina (působí jako protimrznoucí činidlo) 10,0 části • · 9· · · ·· · · ·· ···· · · · · · · 4 ·
119 1 11 · 4 · · *
1 111 9 1 1 1 11 11 9
1 111 9 111 ·· 91 44 1991 ·· *· (6) Protipěnivé činidlo SM5572F (obchodní název) 0,1 části (7) Destilovaná voda 66,4 části (8) Aktivitu zvyšující složka 10,0 části
Výše uvedené komponenty (1) až (8) byly smíchány a za mokra drceny dokud 5 nedosáhla aktivní složka velikosti 2pm za vzniku vodné suspenze.
Příklad referenční formulace (1) Kaolin 78 částí (2) Kondenzát β-naftalensulfonát sodný - fonnaldehyd 2 části (3) Polyoxyethylenalkylarylsulfát 5 částí (4) Hydrátovaný amorfní oxid křemičitý 15 částí
Výše uvedené komponenty a anorganická fosforná sloučenina byly smíchány v hmotnostním poměru 4:1 byla smíchána za vzniku 20% zvhlčitelného prášku anorganické fosforné sloučeniny.
Průmyslová aplikovatelnost
Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů podle předmětného vynálezu mají léčivé a/nebo preventivní účinky na hospodářské rostliny trpící nemocemi rostlin způsobenými škodlivými bioorganismy a mohou kontrolovat tyto škodlivé organismy. Prostředky obsahující aktivitu zvyšující složku vykazují zvýšené léčivé účinky a tak může být množství aktivní složky redukováno.
I když je ředmětný vynález popsán v detailech a s odkazy na specifická provedení vynálezu, každému zběhlému v dané technice bude jasné, že mohou být učiněny různé změny a modifikace bez odklonu od ducha a rozsahu předmětného vynálezu.
1. Prostředek pro kontrolu škodlivých bioorganismů, který se vyznačuje tím, že obsahuje (a) alespoň jednu imidazolovou sloučeninu reprezentovanou vzorcem (I):
·· ·· *· ·· • · · · ···· « · · · · · * • · ··· · 9 9 9 ♦ · · · · · ·· 99 99 9999 ··
9 9
9 9
9 9
9 9 • 9 99

Claims (20)

Patentové nároky (I) kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxylová skupina; a n představuje celé číslo od 1 do 5, jako aktivní složku, a
1- (2-kyan-2-methoxyiminoacetyl)-3-ethylmočovina, tetrachlorisoftalonitril, pentachlomitrobenzen, methyl-N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát,
2- methoxy-N-(2-oxo-l,3-oxazolidin-3-yl)aceto-2',6'-xylidid,
25 (+)-a-2-chlor-N-(2,6-xylylacetamido)-y-butyrolakton, methyl-N-fenylacetyl-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát, methyl-N-(2-furoyl)-N-(2,6-xylyl)-DL-alaninát, (+)-a-2-[N-(3-chlorfenyl)cyclopropancarboxamido]-y-butyrolakton, (E,Z)-4-[3-(4-chlorfenyl)-3-(3,4-dimethoxyfenyl)akroyl]morfolin,
30 anorganický měďný fungicid, organický měďný fungicid, • to ·· to·*· • to ·· • · · · · • to · to · • to ··· · · ·· ·· tris(ethylfosfonát)hlinitý,
O-2,6-dichlor-p-tolyl-O,O-dimethylfosforothioát, (Á,ó)-5-(/?,ó)-sek.-butyl-O-ethyl-2-oxo-2-thiazolidinyl-fosfonothioát,
S-benzyl-O,O-diisopropyl-fosforodithioát,
O-ethyl-S,S-difenylfosfodithioát a ethyl-2-diethoxythiophoshoryloxy-5-methylpyrazolo(l,5-a)pyrimidine-6karboxylát.
2. Prostředek podle nároku 1, který se vyznačuje tím, že obsahuje:
20 (a) alespoň jednu imidazolovou sloučeninu reprezentovanou vzorcem (I):
kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxylová skupina; a n představuje celé číslo od 1 do 5, jako aktivní složku, a (b) alespoň jednu anorganickou fosfornou sloučeninu a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes jako aktivní složku.
3-anilino-5-methyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidin-2,4-dion, l-(2-kyan-2-methoxyiminoacetyl)-3-ethylmočovinu, tetrachlorisoftalonitril, methyl-N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninát, (£’,Z)-4-[3-(4-chlorfenyl)-3-(3,4-dimethoxyfenyl)akroyl]morfolin, anorganický rněďný dungicid a tris(ethylfosfonát)hlinitý.
20 10. Prostředek podle nároku 6, který se vyznačuje tím, že imidazolová sloučenina a fungicid jsou v hmotnostním poměru 1:10000 až 10000:1.
3. Prostředek podle nároku 2, který se vyznačuje tím, že aktivní složka (b) je alespoň jedna anorganická fosforná sloučenina.
4. Prostředek podle nároku 3, který se vyznačuje tím, že anorganická fosforná sloučenina je sloučenina vybraná ze skupiny obsahující kyselinu fosforitou, kyselinu
5 sorbitanů vyšších mastných kyselin, parafinového oleje, živočišného oleje, rostlinného oleje a minerální oleje.
5. Prostředek podle nároku 3, který se vyznačuje tím, že imidazolová sloučenina a anorganická fosforná sloučenina jsou ve hmotnostním poměru 1:300 až 300:1.
5 fosforečnou, kyselinu hypofosforečnou, kondenzovanou fosforitou kyselinu a kondenzovanou kyselinu fosforečnou a jejich soli.
6. Prostředek podle nároku 2, který se vyznačuje tím, že aktivní složka (b) je 10 alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes.
7. Prostředek podle nároku 6, který se vyznačuje tím, že fungicidem je sloučenina vybraná ze skupiny obsahující β-methoxyakrylátovou sloučeninu, oxazolidindionovou sloučeninu, kyanacetamidovou sloučeninu, organickou chlornou sloučeninu, feny lam i novou sloučeninu, derivát kyseliny skořicové, měďnou sloučeninu a
8. Prostředek podle nároku 6, který se vyznačuje tím, že fungicidem je sloučenina vybraná ze skupiny obsahující:
methyl-(£)-2-{2-[6-(kyanfenoxy)pyrimidin-4-yloxy]fenyl}-3-methoxyakrylát, methyl-(£)methoxyimin[a-(o-tolyloxy)-o-tolyljacetát,
20 3-anilino-5-methyl-5-(4-fenoxyfenyl)-l,3-oxazolidin-2,4-dion,
9 9 9 9 9 9 9
99 9 99 9 9 9 99 (c) rozptylovač jako aktivitu zvyšující složku.
9 9 9 · · · · ·· ······
9 9 9 9 · 9 9 9
9 · *·· • · · «· ·· ·· ·· ·· ··
9. Prostředek podle nároku 6, který se vyznačuje tím, že fungicidem je sloučenina vybraná ze skupiny obsahující:
methyl-(£)-2-{2-[6-(kyanfenoxy)pyrimidin-4-yloxy]fenyl}-3-methoxyakrylát, methyl-(£)methoxyimin[a-(o-tolyloxy)-o-tolyl]acetát,
9 9 9 9 9 9 · · · · · • 9 ··· ·9 · · · · ·· ·
99 9 999 9999
99 99 99 9999 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
• 9*9 ·9 ·· ·· ··
10 oleje.
11. Prostředek podle nároku 1, který se vyznačuje tím, že obsahuje:
(a) alespoň jednu imidazolovou sloučeninu reprezentovanou vzorcem (I):
kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxy lová skupina; a 30 n představuje celé číslo od 1 do 5, jako aktivní složku, a
99 ·« • » · · • · · ·
12. Prostředek podle nároku 11, který se vyznačuje tím, že aktivitu zvyšující složka (c) je alespoň jeden člen vybraný ze skupiny obsahující povrchově aktivní činidla kromě
13. Prostředek podle nároku 11, který se vyznačuje tím, že aktivitu zvyšující složka (c) je alespoň jeden člen vybraný ze skupiny obsahující povrchově aktivní činidla kromě sorbitanů vyšších mastných kyselin, živočišného oleje, rostlinného oleje a minerálního
14. Prostředek podle nároku 11, který se vyznačuje tím, že imidazolová sloučenina a aktivitu zvyšující složka jsou ve hmotnostním poměru 1:5 000 až 2 000:1.
15 obsahuje:
(a) alespoň jednu imidazolovou sloučeninu reprezentovanou vzorcem (I):
(I) kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxylová skupina; a n představuje celé číslo od 1 do 5, jako aktivní složku, a
25 (b) alespoň jednu anorganickou fosfornou sloučenina a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes jako aktivní složka nebo (c) rozptylovač jako aktivitu zvyšující složku.
15. Metoda pro kontrolu bioorganismů zahrnující aplikaci prostředku pro kontrolu škodlivých bioorganismů na škodlivé bioorganismy, kferá se vyznačuje tím, že prostředek
15 organofosfornou sloučeninu.
15 (b) alespoň jednu anorganickou fosfornou sloučeninu a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes jako aktivní složku nebo (c) rozptylovač jako aktivitu zvyšující složku.
16. Metoda podle nároku 15, která se vyznačuje tím, že prostředek obsahuje:
(a) alespoň jednu imidazolovou sloučeninu reprezentovanou vzorcem (I):
kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxylová skupina; a n představuje celé číslo od 1 do 5, jako aktivní složku, a (b) alespoň jednu anorganickou fosfornou sloučenina a/nebo alespoň jeden fungicid pro Phycomycetes jako aktivní složku.
17. Metoda podle nároku 15, která se vyznačuje tím, že prostředek obsahuje:
(a) alespoň jednu imidazolovou sloučeninu reprezentovanou vzorcem (I):
NC-
R)n (I) <
kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxy lová skupina; a n představuje celé číslo od 1 do 5, jako aktivní složku; a (c) rozptylovač jako aktivitu zvyšující složku.
18. Metoda podle nároku 17, která se vyznačuje tím, že prostředek je ve formě vodné disperze.
19. Metoda pro zvýšení účinku kontroly škodlivých bioorganismů činidla pro kontrolu škodlivých bioorganismů, která se vyznačuje tím, že jako aktivní složku obsahuje alespoň jednu imidazolovou sloučeninu reprezentovanou vzorcem (I):
kde R je nižší alkylová skupina nebo nižší alkoxylová skupina; a a· aa ·· ·· aaa a « a « a a a a a « a aaa a a i • a a · a <
aa aaaa aa aa aa aa i a a a · i a a a a i a aaa a a » a a a aa aa n představuje celé číslo od 1 do 5, která zahrnuje použití rozptylovače (c), jako aktivitu zvyšující složky s aktivní sloužkou.
20. Metoda podle nároku 19, která se vyznačuje tím, že aktivitu zvyšující složka (c) 5 je alespoň jeden člen vybraný ze skupiny obsahující povrchově aktivní činidla kromě sorbitanů vyšších mastných kyselin, parafinového oleje, živočišného oleje, » rostlinného oleje a minerálního oleje.
CZ0376899A 1997-04-25 1998-04-23 Prostredek a zpusob pro kontrolu škodlivých bioorganismu a zpusob zvýšení úcinku cinidla pro takovou kontrolu CZ299415B6 (cs)

Applications Claiming Priority (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP12338297 1997-04-25
JP19049497 1997-06-30
JP20257597 1997-07-11
JP22711397 1997-08-08
JP23897397 1997-08-19

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ376899A3 true CZ376899A3 (cs) 2000-05-17
CZ299415B6 CZ299415B6 (cs) 2008-07-16

Family

ID=27526990

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0376899A CZ299415B6 (cs) 1997-04-25 1998-04-23 Prostredek a zpusob pro kontrolu škodlivých bioorganismu a zpusob zvýšení úcinku cinidla pro takovou kontrolu

Country Status (27)

Country Link
US (3) US6375965B1 (cs)
EP (1) EP0979034B1 (cs)
KR (1) KR100454622B1 (cs)
CN (4) CN1330238C (cs)
AR (1) AR015603A1 (cs)
AT (1) ATE233049T1 (cs)
AU (1) AU752101B2 (cs)
BG (1) BG64070B1 (cs)
BR (2) BR9815483B1 (cs)
CA (4) CA2589378E (cs)
CZ (1) CZ299415B6 (cs)
DE (1) DE69811654T2 (cs)
DK (1) DK0979034T3 (cs)
ES (1) ES2191933T3 (cs)
HK (1) HK1024143A1 (cs)
HU (1) HU228251B1 (cs)
IL (1) IL132435A (cs)
NO (1) NO323600B1 (cs)
NZ (1) NZ500548A (cs)
PL (2) PL194862B1 (cs)
PT (1) PT979034E (cs)
SK (1) SK284631B6 (cs)
TR (1) TR199903152T2 (cs)
TW (1) TW518209B (cs)
UA (1) UA67739C2 (cs)
WO (1) WO1998048628A1 (cs)
ZA (1) ZA983506B (cs)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001042169A1 (en) * 1999-12-10 2001-06-14 Alastair James Forsyth Buffered phosphorus containing solution
KR100357422B1 (ko) * 2000-03-08 2002-10-18 주식회사 이즈텍 식물의 자가불화합성을 조절하는 방법
DE10063046A1 (de) 2000-12-18 2002-06-20 Basf Ag Fungizide Mischungen
WO2002054870A2 (de) * 2001-01-16 2002-07-18 Basf Aktiengesellschaft Fungizide mischungen auf der basis von imidazolderivaten
MXPA03006033A (es) * 2001-01-22 2003-09-10 Basf Ag Mezclas fungicidas.
DE60222438T2 (de) * 2001-07-30 2008-06-12 Ishihara Sangyo Kaisha Ltd. Zusammensetzung zur bekämpfung von pflanzenpathogenen bakterien und verfahren zur bekämpfung von pflanzenpathogenen bakterien
US20040038825A1 (en) * 2001-08-10 2004-02-26 Leland Jarrod Ethan Water soluble uv-protective coatings for biological pesticides and process for making same
CA2482927C (en) * 2002-04-17 2008-10-28 Agribiotec S.R.L. Use of vegetable oil as an adjuvant for substances having a fungicide, bactericide, insecticide and herbicide activity
US7792683B2 (en) 2002-11-07 2010-09-07 Siemens Industry, Inc. Method and system for address information distribution
EA007899B1 (ru) 2002-11-15 2007-02-27 Басф Акциенгезельшафт Фунгицидные смеси на базе производных имидазола
FR2853894B1 (fr) * 2003-04-16 2007-02-23 Cerexagri Procede de fabrication d'hydroxosulfates de cuivre et compositions fongicides cupriques les contenant
SI1769679T1 (sl) * 2004-07-16 2011-04-29 Ishihara Sangyo Kaisha Baktericidni sestavek za agrikulturno ali hortikulturno uporabo in postopek za zatiranje rastlinske bolezni
US7494670B2 (en) * 2005-06-10 2009-02-24 United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Composition and process for removing and preventing mildew and fungal growth
US20090163567A1 (en) * 2005-11-22 2009-06-25 Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd Germicide composition for agricultural and gardening applications and method for controlling plant disease
US7524516B2 (en) * 2006-01-26 2009-04-28 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Corrosion inhibiting mildew remover kit
US20100298448A1 (en) * 2006-03-29 2010-11-25 Bayer Cropscience Ag Penetration enhancers for fungicidal agents
DE102007013363A1 (de) 2007-03-16 2008-09-18 Bayer Cropscience Ag Penetrationsförderer für fungizide Wirkstoffe
EP1844654A1 (de) * 2006-03-29 2007-10-17 Bayer CropScience GmbH Penetrationsförderer für agrochemische Wirkstoffe
DE102007013362A1 (de) 2007-03-16 2008-09-18 Bayer Cropscience Ag Penetrationsförderer für herbizide Wirkstoffe
EP2001291A1 (de) * 2006-03-29 2008-12-17 Bayer Cropscience Ag Penetrationsförderer für insektizide wirkstoffe
DE102007013360A1 (de) 2007-03-16 2008-09-18 Bayer Cropscience Ag Penetrationsförderer für insektizide Wirkstoffe
US7815807B2 (en) * 2006-06-26 2010-10-19 Bassett Brian D Surfactant-based water treatment for irrigated soils
WO2008037376A2 (de) * 2006-09-30 2008-04-03 Bayer Cropscience Aktiengesellschaft Verbesserung der biologischen wirkung von agrochemischen zusammensetzungen bei applikation in das kultursubstrat, geeignete formulierungen und ihre anwendung
JP5395483B2 (ja) * 2008-03-31 2014-01-22 石原産業株式会社 農薬水性懸濁剤組成物
JP5611535B2 (ja) * 2008-04-17 2014-10-22 石原産業株式会社 有害生物防除剤組成物及び有害生物の防除方法
US8546360B2 (en) 2008-04-22 2013-10-01 Bayer Cropscience Lp Method of treating citrus plants to reduce bacterial infections
JP5939557B2 (ja) 2008-08-19 2016-06-22 石原産業株式会社 農薬有効成分の分解を抑制する方法
CN101658177B (zh) * 2009-07-22 2013-06-12 深圳诺普信农化股份有限公司 一种含有氰霜唑的复配杀菌组合物
CN102781232B (zh) * 2010-03-01 2014-07-30 日本化药株式会社 有害生物防除组合物
CN102113487A (zh) * 2010-12-30 2011-07-06 陕西美邦农药有限公司 一种含氰霜唑与甲氧基丙烯酸酯类化合物的杀菌组合物
CN103749459A (zh) * 2010-12-30 2014-04-30 陕西美邦农药有限公司 一种含氰霜唑与甲氧基丙烯酸酯类化合物的杀菌组合物
CN103749458A (zh) * 2010-12-30 2014-04-30 陕西美邦农药有限公司 一种含氰霜唑与甲氧基丙烯酸酯类化合物的杀菌组合物
EP2524601A1 (en) * 2011-05-17 2012-11-21 Bayer CropScience AG Active compound combinations comprising a phosphorous acid derivative and cyazofamid
CN103444718B (zh) * 2011-08-31 2015-05-13 陕西上格之路生物科学有限公司 一种含有丁香菌酯的杀菌组合物
ES2386125B1 (es) * 2012-05-23 2013-05-14 Fmc Foret, S.A. COMPOSICION FITOFORTIFICANTE CON PROPIEDADES BIOCIDAS QUE COMPRENDE PARTICULAS FOTOCATALITICAS DE TiO2 Y UN AGENTE DE SOPORTE
JP2014131979A (ja) * 2012-12-06 2014-07-17 Ishihara Sangyo Kaisha Ltd 油性懸濁状有害生物防除剤組成物
BR112015021575B1 (pt) * 2013-04-16 2021-09-08 Upl Limited Composição fungicida compreendendo ciazofamida e hexametilenotetramina, processo para o seu preparo e método de tratamento
CN104351207A (zh) * 2014-11-07 2015-02-18 江苏丰登作物保护股份有限公司 一种含氰霜唑和噁唑菌酮的杀菌组合物及其应用
CN105123747B (zh) * 2015-09-08 2017-04-12 天津蕴农科技有限公司 用于杀线虫的噻唑膦可溶性液剂及其制备方法
IL262291B2 (en) * 2016-04-15 2024-03-01 Ishihara Sangyo Kaisha A method for increasing the control results of an aryl phenyl ketone fungicide on plant disease and a method for controlling plant diseases
CN108284126B (zh) * 2018-03-10 2021-03-09 通化鑫鸿新材料有限公司 一种污染土壤的净化修复剂及净化修复处理方法
CN112400879B (zh) * 2019-08-23 2021-10-12 中国农业大学 多羧酸类化合物对真菌和卵菌附着胞的抑制活性及其在防治植物病害中的用途

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3250808A (en) * 1963-10-31 1966-05-10 Du Pont Fluorocarbon ethers derived from hexafluoropropylene epoxide
DE2024909B2 (de) * 1970-05-22 1977-09-29 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von n-hydroxyalkyl-perfluoralkansulfonamiden und einige n,n-bis-(hydroxyalkyl)-perfluor-alkansulfonamide
TR19072A (tr) * 1973-11-26 1978-05-01 Pepro Fosforlu tuerevler ihtiva eden fungisid terkipler
US4262072A (en) * 1979-06-25 1981-04-14 Minnesota Mining And Manufacturing Company Poly(ethylenically unsaturated alkoxy) heterocyclic protective coatings
US4321404A (en) * 1980-05-20 1982-03-23 Minnesota Mining And Manufacturing Company Compositions for providing abherent coatings
US4472480A (en) * 1982-07-02 1984-09-18 Minnesota Mining And Manufacturing Company Low surface energy liner of perfluoropolyether
US4614667A (en) * 1984-05-21 1986-09-30 Minnesota Mining And Manufacturing Company Composite low surface energy liner of perfluoropolyether
US4654233A (en) * 1984-11-21 1987-03-31 Minnesota Mining And Manufacturing Company Radiation-curable thermoplastic coating
CA1339133C (en) * 1987-03-13 1997-07-29 Rikuo Nasu Imidazole compounds and biocidal composition comprising the same for controlling harmful organisms
US4855184A (en) * 1988-02-02 1989-08-08 Minnesota Mining And Manufacturing Company Radiation-curable protective coating composition
MY129863A (en) * 1988-03-11 2007-05-31 Ishihara Sangyo Kaisha Biocidal composition
AU608420B2 (en) * 1988-03-15 1991-03-28 Minnesota Mining And Manufacturing Company Polymer claddings for optical fibre waveguides
US4929692A (en) * 1989-01-11 1990-05-29 Ciba-Geigy Corporation Crosslinked copolymers and ophthalmic devices made from vinylic macromers containing perfluoropolyalkyl ether and polyalkyl ether segments and minor amounts of vinylic comonomers
JPH0311003A (ja) * 1989-06-08 1991-01-18 Ishihara Sangyo Kaisha Ltd 有害生物の防除方法
US5239026A (en) * 1991-08-26 1993-08-24 Minnesota Mining And Manufacturing Company Low loss high numerical aperture cladded optical fibers
US5206228A (en) * 1991-10-29 1993-04-27 Rhone-Poulenc Ag Company Control of arthropod pests with phosphorous acid and mono-esters and salts thereof
US5148511A (en) * 1991-11-04 1992-09-15 Minnesota Mining And Manufacturing Company Low refractive index plastics for optical fiber cladding
US5609990A (en) * 1995-02-08 1997-03-11 Imation Corp. Optical recording disk having a sealcoat layer
US5677050A (en) * 1995-05-19 1997-10-14 Minnesota Mining And Manufacturing Company Retroreflective sheeting having an abrasion resistant ceramer coating
US6030924A (en) * 1997-05-07 2000-02-29 American Cyanamid Company Solid formulations
US7351470B2 (en) * 1998-02-19 2008-04-01 3M Innovative Properties Company Removable antireflection film
JP2002202402A (ja) * 2000-10-31 2002-07-19 Fuji Photo Film Co Ltd 防眩性反射防止フィルムおよび画像表示装置
US20020115820A1 (en) * 2001-01-25 2002-08-22 Fang Wang Hyperbranched fluorinated multifunctional alcohols and derivatives
US6689900B2 (en) * 2001-02-09 2004-02-10 E. I. Du Pont De Nemours And Company Fluorinated crosslinker and composition
MXPA04011630A (es) * 2002-05-24 2005-03-31 3M Innovative Properties Co Composicion fluoroquimica que comprende un polieter fluorado y tratamiento de un sutrato fibroso con la misma.

Also Published As

Publication number Publication date
CA2589329E (en) 2013-08-06
IL132435A0 (en) 2001-03-19
US20020142021A1 (en) 2002-10-03
IL132435A (en) 2005-03-20
US7001605B2 (en) 2006-02-21
DK0979034T3 (da) 2003-06-10
CA2287165C (en) 2009-07-21
WO1998048628A1 (en) 1998-11-05
SK144499A3 (en) 2000-07-11
AU752101B2 (en) 2002-09-05
BG64070B1 (bg) 2003-12-31
NZ500548A (en) 2002-08-28
DE69811654D1 (de) 2003-04-03
BR9815483B1 (pt) 2014-02-04
UA67739C2 (uk) 2004-07-15
AU7081098A (en) 1998-11-24
US6375965B1 (en) 2002-04-23
CN101091488B (zh) 2011-10-19
NO995164L (no) 1999-12-21
BR9815483A (pt) 2002-02-05
TW518209B (en) 2003-01-21
HU228251B1 (en) 2013-02-28
KR20010020212A (ko) 2001-03-15
CA2589378E (en) 2012-04-10
TR199903152T2 (xx) 2000-05-22
PT979034E (pt) 2003-07-31
EP0979034A1 (en) 2000-02-16
NO995164D0 (no) 1999-10-22
CA2589329A1 (en) 1998-11-05
BR9816301B1 (pt) 2013-06-04
SK284631B6 (sk) 2005-08-04
CN101091488A (zh) 2007-12-26
CA2589329C (en) 2011-01-25
HUP0000881A3 (en) 2002-01-28
KR100454622B1 (ko) 2004-11-03
US7323188B2 (en) 2008-01-29
CA2706631A1 (en) 1998-11-05
NO323600B1 (no) 2007-06-18
ATE233049T1 (de) 2003-03-15
CN101099462A (zh) 2008-01-09
PL194974B1 (pl) 2007-07-31
CN101099462B (zh) 2010-06-16
PL336466A1 (en) 2000-06-19
CZ299415B6 (cs) 2008-07-16
CN1261253A (zh) 2000-07-26
PL194862B1 (pl) 2007-07-31
EP0979034B1 (en) 2003-02-26
CN101692832A (zh) 2010-04-14
US20050255171A1 (en) 2005-11-17
HUP0000881A2 (en) 2000-07-28
ZA983506B (en) 1998-11-02
CA2706631C (en) 2013-03-12
HK1024143A1 (en) 2000-10-05
AR015603A1 (es) 2001-05-16
CN1330238C (zh) 2007-08-08
ES2191933T3 (es) 2003-09-16
CA2589378C (en) 2010-06-22
BG103830A (en) 2000-07-31
CA2589378A1 (en) 1998-11-05
CA2287165A1 (en) 1998-11-05
DE69811654T2 (de) 2003-10-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ376899A3 (cs) Prostředky pro kontrolu škodlivých bioorganismů a metoda pro kontrolu škodlivých bioorganismů používající tyto prostředky
US8802708B2 (en) Agricultural or horticultural bactericide composition and method of controlling plant disease
JP4187271B2 (ja) 2―イミダゾリン―5―オンを成分とする新規な殺菌剤組成物
JP4163789B2 (ja) 有害生物防除剤組成物および有害生物の防除方法
RU2203546C2 (ru) Композиция для борьбы с грибковыми заболеваниями культурных растений и способ борьбы с ними
JPH115706A (ja) 有害生物防除剤組成物、有害生物の防除方法ならびに有害生物防除効果を増強する方法
AU2002300275B2 (en) Composition for controlling harmful bio-organisms and method for controlling harmful bio-organisms using the same
MXPA99009802A (en) Composition for controlling harmful bio-organisms and method for controlling harmful bio-organisms using the same
JP4522504B2 (ja) 有害生物防除用組成物および有害生物の防除方法
JP4058166B2 (ja) 有害生物防除剤組成物および有害生物の防除方法
BRPI9816300B1 (pt) composição para controlar bioorganismos nocivos e processo para controlar bioorganismos nocivos utilizando-se a mesma

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20180423