SK283523B6 - Spôsob dopravy roztoku celulózy - Google Patents

Spôsob dopravy roztoku celulózy Download PDF

Info

Publication number
SK283523B6
SK283523B6 SK1484-95A SK148495A SK283523B6 SK 283523 B6 SK283523 B6 SK 283523B6 SK 148495 A SK148495 A SK 148495A SK 283523 B6 SK283523 B6 SK 283523B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pipe
solution
temperature
cellulose
spinning solution
Prior art date
Application number
SK1484-95A
Other languages
English (en)
Other versions
SK148495A3 (en
Inventor
Katharine Anne Wykes
Michael Colin Quigley
Original Assignee
Tencel Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=22087282&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK283523(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Tencel Limited filed Critical Tencel Limited
Publication of SK148495A3 publication Critical patent/SK148495A3/sk
Publication of SK283523B6 publication Critical patent/SK283523B6/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B1/00Preparatory treatment of cellulose for making derivatives thereof, e.g. pre-treatment, pre-soaking, activation
    • C08B1/003Preparation of cellulose solutions, i.e. dopes, with different possible solvents, e.g. ionic liquids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Pipeline Systems (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)

Abstract

Je opísaný spôsob dopravy roztoku celulózy vo vodnom N-metylmorfolín-N-oxide potrubím, pri ktorom teplota roztoku, vyjadrená v °C, v strede tohto potrubia sa riadi vzťahom 1000/(X + 0,19 x Dexp(1/2)) a teplota roztoku, vyjadrená v °C, na vnútornej stene tohto potrubia sa riadi vzťahom 1000/(Y + 0,23 x Dexp(1/2)), kde D predstavuje vnútorný priemer potrubia, vyjadrený v mm, X znamená číselnú hodnotu rovnú alebo väčšiu ako 5,0 a Y znamená číselnú hodnotu rovnú alebo väčšiu ako 5,4.ŕ

Description

Oblasť techniky
Tento vynález sa týka spôsobu dopravy roztoku celulózy v terciámom amín-N-oxide, najmä v N-metylmorfolín-N-oxide potrubím.
Doterajší stav techniky
Je známe, že sa celulózové vlákna môžu vyrábať vytláčaním roztoku celulózy vo vhodnom rozpúšťadle do koagulačného kúpeľa. Jeden z príkladov takéhoto spôsobu je opísaný v US patente č. 4 416 698 (McCorsley III), ktorého obsah sa tu zahŕňa do známeho stavu techniky. Celulóza sa rozpustí v rozpúšťadle, ktoré obsahuje terciárny amín-N-oxid (ktorý môže byť tiež nazývaný skrátene aminoxid), napríklad N-metylmorfolín-N-oxid (NMMO), Rozpúšťadlo môže tiež obsahovať podiel nerozpúšťadla celulózy, napríklad vodu. Výsledný roztok sa vytláča vhodnou dýzou za vzniku filamentov, ktoré sa koagulujú, premývajú vodou na odstránenie rozpúšťadla a sušia. Tento proces vytláčania a koagulácie sa zmieňuje ako „zvlákňovanie z rozpúšťadla“ a celulózové vlákno pritom vyrobené sa označuje ako celulózové vlákno „zvláknené z rozpúšťadla“. Je tiež známe, že sa celulózové vlákno môže vyrobiť vytláčaním roztoku celulózového derivátu do regeneračného a koagulačného kúpeľa. Príkladom takéhoto procesu je viskózový proces, pri ktorom derivátom celulózy je xanthát celulózy. Zvlákňovanie z rozpúšťadla má rad výhod oproti iným známym spôsobom výroby celulózového vlákna ako oproti viskózovému procesu, napríklad preto, že sa znižujú emisie do okolitého prostredia.
US patent č. 4 416 698 opisuje spôsob výroby roztoku celulózy v terciámom amín-N-oxide a spôsob výroby tvarovaných predmetov ako vlákna, z takého roztoku. Zmes terciámeho amín-N-oxidu s obsahom výhodného množstva vody a celulózy sa melie na rovnakú, vopred danú veľkosť častíc a dávkuje sa súčasne do zásobníka extrudéra. Výhodný teplotný rozsah v zásobníku extrudéra, na spracovanie zmesi celulózy a rozpúšťadla pritom rozpúšťajúceho celulózu, je od približne 90 do približne 140 °C. Degradácii celulózy sa dá vyhnúť alebo sa dá podstatne znížiť rozpustením celulózy v zásobníku extrudačného zariadenia, ktoré vytláča roztok za tvorby filmu alebo filamentu a ihneď sa zráža celulóza, predtým ako dôjde ku degradácii celulózy.
US patent č. 4 426 228 (Brandner a kol.), ktorého obsah sa tu uvádza ako súčasť doterajšieho stavu techniky, opisuje roztok celulózy v rozpúšťadle, ktorým je terciárny amín-N-oxid, prípadne zmiešaný s nerozpúšťadlom pre celulózu a spôsob výroby tohto roztoku. Roztok môže obsahovať až 25 % hmotnostných nerozpúšťadla, napríklad vody. Roztok dodatočne obsahuje prísady, ktoré obmedzujú rozklad polyméra za zvýšených teplôt, takže roztok je iba slabo sfarbený a celulózové predmety z neho zhotovené majú zlepšené vlastnosti, ako napríklad pevnosť. Príkladom takejto prísady je propylgalát, používaný v množstve od 0,01 do 5 % hmotnostných, vztiahnuté na rozpúšťadlo. US patent č. 4 426 228 tiež opisuje spôsob výroby takéhoto roztoku, v ktorom je spracovaná celulóza a rozpúšťadlo, pri teplotách od 70 do 190 °C, kým sa celulóza nerozpustí. Roztok obsahujúci od 5 do 8 % hmotnostných celulózy sa mimoriadne výhodne vyrába spracovaním pri teplotách od 70 do 100 °C. S cieľom udržať čas spracovania taký krátky, ako je len možné a dosiahnuť vysokú rýchlosť výroby, sa môžu použiť teploty od 100 do 150 °C, alebo výhodne od 115 do 130 °C.
Je známe, že roztoky celulózy v terciámom amín-N-oxide majú vysokú viskozitu, najmä také roztoky, ktoré obsahujú viac ako približne 10% hmotnostných, napríklad od 10 do 25 % hmotnostných, celulózy. Roztoky obsahujúce tak relatívne vysokú koncentráciu celulózy sa účelne používajú pri priemyselnej výrobe vlákna a filmu, v oboch prípadoch na zníženie výrobných nákladov a najmä preto, že vytláčanie takýchto roztokov vedie k produkcii vlákna a filmu so zlepšenými fyzikálnymi vlastnosťami, napríklad so zlepšenou pevnosťou v ťahu. Je tiež známe, že viskozita takýchto roztokov klesá s nárastom teploty. Je preto žiaduce dopravovať takého roztoky pri vysokej teplote, s cieľom znížiť náklady na čerpanie, ktoré sú spojené s dopravovaním vysoko viskóznych roztokov.
Je tiež známe, že roztoky celulózy v terciámom amín-N-oxide, ako v N-metylmorfolin-N-oxide, sa ľahko degradujú, ak sa skladujú pri zvýšenej teplote. Takéto roztoky môžu zmeniť farbu, ak sa skladujú pri teplote nad približne 130 °C. Je tiež známe, že môže nastať neriadená exotermná reakcia, ak sa takéto roztoky skladujú pri teplotách nad približne 170 °C. Ďalej bolo tiež pozorované, že takáto neriadená exotermná reakcia môže nastať, i keď sa takéto roztoky skladujú po dlhšie časové obdobie pri teplotách značne pod 170 °C. Táto skutočnosť obmedzuje priemyselný vývoj a použitie procesov zvlákňovania z roztoku, pretože riziko neriadenej exotermnej reakcie nie je prijateľné na zariadení v priemyselnom meradle. Riziko je doteraz minimalizované v laboratórnom meradle a v meradle poloprevádzkového zariadenia tým, že sa roztok vytláča bezprostredne po svojej výrobe, takže sa zníži na minimum čas, v priebehu ktorého sa roztok skladuje. Ale takéto riešenie je menej ako uspokojujúce na výrobu v priemyselnom meradle, v oboch prípadoch, pretože je žiaduce nahradiť roztok v medziprodukčných výrobných operáciách, ako filtráciu medzi výrobou a vytláčaním, a pretože nie je možné zostaviť prvky na zariadení v priemyselnom meradle v takom úzkom priestorovom vzťahu ako prvky v laboratóriu alebo na poloprevádzkovom výrobnom zariadení.
Podstata vynálezu
Predmetom tohoto vynálezu je spôsob dopravy roztoku celulózy vo vodnom N-metylmorfolín-N-oxide, schopného tečenia potrubím, ktorého podstata spočíva v tom že teplota roztoku, vyjadrená v stupňoch Celzia, v strede tohto potrubia sa riadi vzťahom
1000/(X + 0,19 x >í D), v ktorom
D predstavuje vnútorný priemer potrubia, vyjadrený v mm a
X znamená číselnú hodnotu rovnajúcu sa alebo väčšiu ako 5,0 a teplota roztoku, vyjadrená v stupňoch Celzia, na vnútornej stene tohto potrubia, sa riadi vzťahom
1000/(Y + 0,23 x vl D), v ktorom
D predstavuje vnútorný priemer potrubia, vyjadrený v mm a
X znamená číselnú hodnotu rovnajúcu sa alebo väčšiu ako
5,4.
Hodnota X sa môže rovnať alebo je väčšia ako 5,0, pričom pri výhodnom uskutočnení tohto vynálezu je hodnota X od 5,25 do 5,75 a pri mimoriadne výhodnom uskutočnení hodnota X je 5,5. Ak sa vnútorný priemer potrubia meria v palcoch, hodnota 0,19 v uvedenom výraze by mala byť nahradená 0,98.
Hodnota pre Y sa môže rovnať alebo byť väčšia ako
5,4, pričom pri výhodnom uskutočnení tohto vynálezu hodnota Y je 5,65 alebo 6,15 a pri mimoriadne výhodnom uskutočnení hodnota Y je 5,9. Ak sa vnútorný priemer potrubia meria v palcoch, hodnota 0,23 v uvedenom výraze by mala byť nahradená 1,15.
Roztok celulózy v N-metylmorfolín-N-oxidu sa tu môže ďalej niekedy tiež označovať ako „zvlákňovací roztok“.
Zvlákňovací roztok môže napríklad obsahovať od 10 do 25 %, výhodne od 13 do 17 % hmotnostných, celulózy a od 7 do 13 % hmotnostných vody, pričom zvyšok tvorí N-mctylmorfolín-N-oxid. Zvlákňovací roztok výhodne obsahuje prísadu, ktorá obmedzuje rozklad polyméru pri zvýšených teplotách, ako je opísané napríklad v US patente č. 4 426 228, napríklad propylgalát. Zvlákňovací roztok výhodne obsahuje od 0,01 do 0,5 % hmotnostného, mimoriadne výhodne od 0,5 do 0,2 % hmotnostného, propylgalátu. Bolo zistené, že prítomnosť takejto prísady zvyšuje teplotu, pri ktorej zvlákňovací roztok môže byť skladovaný a dopravovaný bez toho, aby podliehal exotermnému rozkladu o niekoľko stupňov Celzia, napríklad o 5 až 10 °C.
Pri použití hodnoty 5,5 pre X alebo hodnoty 5,9 pre Y sa očakáva, že poskytnú bezpečnú hranicu aspoň približne 10 °C medzi teplotou zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia a teplotou, pri ktorej môže nastať samovoľný exotermný rozklad v priebehu operácie, keď zvlákňovací roztok obsahuje prísadu, ako je tu opísaná.
Potrubie má všeobecne vonkajší priemer aspoň 12,5 alebo 25 mm (0,5 alebo 1 palec), výhodne prinajmenšom 50, 75 alebo 100 mm (2, 3 alebo 4 palce). Potrubie môže mať vonkajší priemer až 300 mm (12 palcov), ale všeobecne vonkajší priemer nie je väčší ako 250 alebo 200 mm (10 alebo 8 palcov). Potrubie s vonkajším priemerom 150 mm (6 palcov) sa môže tiež použiť. Pritom potrubie s vonkajším priemerom 100 až 200 mm (4 až 6 palcov) môže byť výhodné. Jc potrebné poznamenať, že vzťahy definované pri spôsoboch celulózy podľa tohto vynálezu sa týkajú teplôt zvlákňovacieho roztoku k vnútornému priemeru potrubia, zatiaľ čo predchádzajúce čísla sa vzťahujú na nominálny vonkajší priemer potrubí. Potrubie je všeobecne špecifikované a na trhu sa predáva vo vzťahu k svojmu nominálnemu vonkajšiemu priemeru.
Rýchlosť toku zvlákňovacieho roztoku potrubím môže byť napríklad v rozsahu od 0,1 do 10 m/min, výhodne od 1 do 5 m/min.
Spôsoby podľa tohto vynálezu boli nájdené ako všeobecne menej uspokojujúce pre nádoby s veľkým priemerom, napríklad pre filtre a zásobníky, ktoré majú vnútorný priemer v rozsahu od približne 500 do približne 1000 mm (od približne 20 do približne 40 palcov), ako pre potrubie, ktoré má priemer približne 300 mm (približne 12 palcov) alebo menej. Takéto filtre a zásobníky sa môžu všeobecne prevádzkovať pri teplote, ktorá je o niekoľko stupňov nad teplotou pri spôsobe podľa vynálezu, prinajmenšom v priebehu kontinuálnej operácie.
Teplota zvlákňovacieho roztoku v potrubí, tak pri stenách tohto potrubia, ako aj v strede potrubia, sa môže riadiť tým, že sa potrubie vybaví termostatickým plášťom, napríklad dutým plášťom, ktorý' obsahuje cirkulujúcu kvapalinu prenášajúcu teplo, akou je voda. Teplota termostatického plášťa sa bežne udržiava pod teplotou zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia, aby sa dosiahlo určité vonkajšie ochladenie a pritom sa odstránilo určité množstvo tepla vznikajúceho nejakou exotermnou reakciou, ktorá môže nastať vo zvlákňovacom roztoku. Teplota termostatického plášťa je v podstate rovnaká ako teplota zvlákňovacieho roztoku pri stene potrubia. Bolo zistené, že pomalá exotermná reakcia môže nastať vo zvlákňovacom roztoku skladovanom pri teplotách značne nižších ako 170 °C, teda pri teplote, pri ktorej je známe, že nastáva samovoľný rozklad. Použitie takýchto vonkajších chladiacich prostriedkov je preto výhodné. Je potrebné zobrať do úvahy, na základe uvedených skutočností, že hodnota Y je výhodne vyššia ako hodnota X. Môže byť zvlášť vhodné, ak hodnota rozdielu (Y-X) je približne 0,4. Teplota zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia je všeobecne o približne 10 až približne 15 °C, výhodne o približne 11 až približne 14 °C, vyššia ako teplota zvlákňovacieho roztoku pri stene potrubia, hoci je potrebné vziať do úvahy, že tento výhodný teplotný rozdiel je v určitom rozsahu závislý od vnútorného priemeru potrubia. Teplota zvlákňovacieho roztoku sa môže riadiť vhodnou zmenou rýchlosti toku alebo teploty kvapaliny prenášajúcej teplo, ktorá pôsobí ako chladiace prostredie.
Minimálna teplota zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia je výhodne aspoň 100 °C, výhodnejšie aspoň 105 °C. Bolo zistené, že viskozita zvlákňovacieho roztoku je dostatočne nízka pre zvlákňovací roztok určený na čerpanie potrubím vo výrobnom závode priemyselného meradla, ak je aspoň taká ako pri minimálnej teplote. Zvlákňovací roztok obsahujúci približne 15 % hmotnostných celulózy môže mať viskozitu približne 2000 Pa.s, pri rýchlosti strihu 1 s'1 pri teplote 100 °C, 1500 Pa.s pri teplote 110 °C a 1000 Pa.s pri teplote 120 °C. Prvý znak tohto vynálezu poskytuje pre zvlákňovací roztok teplotu v senzore umiestenom v potrubí, ktorá môže byť 105 °C alebo vyššia, pre všetky rozmery potrubí až do vnútorného priemeru približne aspoň 300 mm (12 palcov). Výhodná teplota zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia je medzi minimálnymi a maximálnymi teplotami, ktoré sú tu zmienené.
Spracovanie celulózy a rozpúšťadla na rozpustenie celulózy môže poskytnúť zvlákňovací roztok s vyššou teplotou, ako ktorú vyžadujú spôsoby podľa tohto vynálezu a v takomto prípade zvlákňovací roztok môže byť ochladený na požadovanú teplotu krátko po rozpustení tým, že sa vedie vhodným výmenníkom tepla. Môže byť žiaduce vytláčať zvlákňovací roztok vo forme vlákna alebo filmu pri vyššej teplote, ako ktorá sa vyžaduje pri spôsoboch podľa tohto vynálezu, napríklad na dosiahnutie optimálnych vlastností v pevnosti a v takom prípade sa zvlákňovací roztok môže ohriať na požadovanú teplotu krátko pred vytlačením tým, že sa vedie vhodným výmenníkom tepla. Príkladom vhodného typu výmenníka tepla je kotlový výmenník tepla, kde sa zvlákňovací roztok vedie trubicami, pričom trubice sú vybavené statickými mixérmi, ktoré slúžia na miešanie zvlákňovacieho roztoku a tak zlepšujú účinnosť výmenníka tepla a prostredie prenášajúce teplo prechádza plášťom. Takéto výmenníky tepla sú dostupné napríklad vo firme Kenics Corporation. Iný príklad vhodného typu výmenníka tepla zahŕňa komoru vybavenú trubicou vybavenou zákrutami, pričom prostredie prenášajúce teplo sa vedie komorou nad trubicami. Tieto typy výmenníka tepla sú dostupné napríklad od spoločnosti Gebrueder Sulzer AG pod ochrannou známkou „Sulzer SMR“.
Použitie spôsobov podľa tohto vynálezu dovoľuje, aby sa zvlákňovanie celulózy z rozpúšťadla uskutočňovalo bezpečne v priemyselnom meradle. Spôsoby podľa vynálezu majú výhodu v tom, že sa medzi rozpúšťacie zariadenie a vytláčací aparát môžu zaradiť ďalšie predmety použité pri procese, napríklad filtre, mixéry a pufrovacie zásobníky. Spôsoby majú ďalšiu prednosť v tom, že potrubie obsahujúce zvlákňovací roztok nie je potrebné vyprázdňovať, ak by sa doprava zvlákňovacieho roztoku zastavila z akejkoľ
SK 283523 Β6 vek príčiny, napríklad aby sa umožnila údržba zariadenia ako výmena filtra. Zvlákňovací roztok v potrubí sa výhodne ochladzuje na nižšiu teplotu, napríklad približne 80 °C, v priebehu takej poruchy cirkuláciou studenej kvapaliny na prenos tepla termostatickým plášťom. Zvlákňovací roztok takto ochladený sa môže ohriať na požadovanú teplotu na dopravu po odstránení poruchy zvýšením teploty kvapaliny na prenos tepla. Ale takého ďalšie predmety použité pri procese sa výhodne vyprázdňujú v priebehu takej poruchy a neskoršie sa znovu naplnia.
Praktické skúsenosti a príklady potvrdzujú dôležitosť spôsobov podľa tohto vynálezu, najmä na zníženie výskytu nežiaducej exotermnej reakcie na prijateľne veľmi nízku úroveň. To je mimoriadne pozoruhodné tým, že vzťahy, o ktoré sa opierajú, nemajú zrejmý teoretický základ. Je mimoriadne prekvapujúce, že majú zahŕňať druhú odmocninu lineárneho rozmeru, totiž vnútorného priemeru potrubia, skôr ako buď rozmer samotný alebo jeho druhú alebo tretiu mocninu, ktoré sú úmerné ploche povrchu a objemu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude teraz vysvetlený najmä s ohľadom na pripojené výkresy, kde:
Obr. 1 je graf hodnoty 1000/T oproti Ί D, kde T znamená teplotu zvlákňovacieho roztoku, vyjadrenú v stupňoch Celzia, a D znamená vnútorný priemer potrubia.
Obr. 2 je graf T oproti D, kde T a D majú rovnaké významy ako na obr. 1.
V súvislosti s obr. 1, čiara 1 zodpovedá vzťahu
1000/T = 5,5 + 0,98 x D, ktorý predstavuje vzťah medzi výhodným maximom teploty zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia a vnútorným priemerom potrubia. Čiara 2 zodpovedá vzťahu
1000/T = 5,9 + 1,15 x D, ktorý predstavuje vzťah medzi výhodným maximom teploty zvlákňovacieho roztoku pri stene potrubia a vnútorným priemerom potrubia. Čiara 3 zodpovedá teplote 105 °C, čo je výhodná minimálna teplota zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia. Experimentálne body predstavované štvorčekmi zodpovedajú teplote zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia a experimentálne body predstavované krížikmi zodpovedajú teplote zvlákňovacieho roztoku pri stene potrubia, ako sú zaznamenané v tabuľke 1 ďalej.
Tabuľka 1
D (mm) D (palec) stred (’C) stena
50,8 2 146 133
76,2 3 140 127
101,6 4 133 121
152,4 6 125,5 114
203,2 6 121 109
254 10 117 105
Experimentálne body v tabuľke 1 sú stanovené empiricky, na dosiahnutie bezpečnej hranice aspoň 10 °C medzi teplotou zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia a teplotou pri ktorej môže prísť k samovoľnej exotermnej reakcii, ak zvlákňovací roztok obsahuje od približne 0,05 do približne 0,2 % hmotnostného propylgalátu. Pozoruje sa, že súhlas medzi príslušnými vzťahmi a experimentálnymi bodmi je vynikajúci.
V súvislosti s obr. 2, čiara 1 predstavuje vzťah teploty zvlákňovacieho roztoku v strede potrubia k vnútornému priemeru potrubia, ak X znamená 5,5, čiara 2 predstavuje vzťah teploty zvlákňovacieho roztoku pri stene potrubia k vnútornému priemeru potrubia, ak Y znamená 5,9 a čiara 3 zodpovedá teplote 105 °C. Experimentálne body z tabuľky 1 sú predstavované štvorčekmi a krížikmi, ako na obr. 1.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob dopravy roztoku celulózy vo vodnom N-metylmorfolín-N-oxide, schopného tečenia potrubím, vyznačujúci sa tým, že teplota roztoku, vyjadrená v stupňoch Celzia, v strede tohto potrubia sa riadi vzťahom
    1000/(X + 0,19 x V D), v ktorom
    D predstavuje vnútorný priemer potrubia, vyjadrený v mm a
    X znamená číselnú hodnotu rovnajúcu sa alebo väčšiu ako 5,0 a teplota roztoku, vyjadrená v stupňoch Celzia, na vnútornej stene tohto potrubia, sa riadi vzťahom
    1000/(Y + 0,23 x'J D), v ktorom
    D predstavuje vnútorný priemer potrubia, vyjadrený v mm a
    X znamená číselnú hodnotu rovnajúcu sa alebo väčšiu ako
    5,4.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že X predstavuje hodnotu rovnajúcu sa alebo väčšiu ako 5,25.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že X predstavuje hodnotu rovnajúcu sa alebo väčšiu ako 5,5.
  4. 4. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že Y znamená hodnotu rovnú alebo väčšiu ako 5,65.
  5. 5. Spôsob podľa niektorého nárokov 1 až 3, vyzná č u j ú c i sa tým, že Y predstavuje hodnotu rovnajúcu sa alebo väčšiu ako 5,9.
  6. 6. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že roztok obsahuje 10 až 25 % hmotnostných celulózy a 7 až 13 % hmotnostných vody.
  7. 7. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že roztok obsahuje propylgalát, v koncentrácii od 0,05 do 0,2 % hmotnostných ako prísadu, ktorá obmedzuje rozklad pri zvýšenej teplote.
  8. 8. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že uvedený vonkajší priemer potrubia je aspoň 50 mm.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa t ý m , že uvedený vonkajší priemer potrubia nie je väčší ako 300 mm.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa t ý m , že uvedený vonkajší priemer potrubia je v rozsahu 100 až 200 mm.
  11. 11. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že teplota roztoku v strede potrubia je aspoň 100 °C.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa t ý m , že teplota roztoku v strede potrubia je aspoň 105 °C.
  13. 13. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že teplota roztoku v strede potrubia je o 10 až 15 °C vyššia ako teplota roztoku na vnútornej stene tohto potrubia.
  14. 14. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že teplota roztoku v potrubí sa riadi pomocou plášťa položeného na potrubí.
  15. 15. Spôsob podľa nároku 14, vyznačujúci sa t ý m , že voda cirkuluje termostatickým plášťom, ktorý je dutý plášťom.
  16. 16. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že rýchlosť toku roztoku celulózy potrubím je v rozsahu od 0,1 do 10 m/min.
  17. 17. Spôsob podľa nároku 16, vyznačujúci sa t ý m , že rýchlosť toku roztoku celulózy potrubím je v rozsahu od 1 do 5 m/min.
SK1484-95A 1993-05-28 1994-05-20 Spôsob dopravy roztoku celulózy SK283523B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/069,184 US5354371A (en) 1993-05-28 1993-05-28 Transport of solutions of cellulose through pipes
PCT/GB1994/001091 WO1994028213A1 (en) 1993-05-28 1994-05-20 Transport of solutions of cellulose through pipes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK148495A3 SK148495A3 (en) 1996-12-04
SK283523B6 true SK283523B6 (sk) 2003-09-11

Family

ID=22087282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1484-95A SK283523B6 (sk) 1993-05-28 1994-05-20 Spôsob dopravy roztoku celulózy

Country Status (28)

Country Link
US (2) US5354371A (sk)
EP (1) EP0668941B2 (sk)
JP (1) JP3473770B2 (sk)
KR (1) KR100301788B1 (sk)
CN (1) CN1039250C (sk)
AT (2) AT855U1 (sk)
AU (1) AU677663B2 (sk)
BR (1) BR9406110A (sk)
CA (1) CA2163269A1 (sk)
CZ (1) CZ286774B6 (sk)
DE (1) DE69400311T3 (sk)
DK (1) DK0668941T3 (sk)
ES (1) ES2092410T5 (sk)
FI (1) FI106637B (sk)
GR (1) GR3021215T3 (sk)
HK (1) HK1004572A1 (sk)
HU (1) HU217089B (sk)
MY (1) MY110979A (sk)
NO (1) NO309872B1 (sk)
PH (1) PH30824A (sk)
PL (1) PL172875B1 (sk)
RU (1) RU2135650C1 (sk)
SG (1) SG46714A1 (sk)
SK (1) SK283523B6 (sk)
TR (1) TR28379A (sk)
TW (1) TW239109B (sk)
WO (1) WO1994028213A1 (sk)
ZA (1) ZA943389B (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5526840A (en) * 1993-05-24 1996-06-18 Courtaulds Fibres (Holdings) Limited Emergency dump tank for congealable materials
EP0787166A1 (en) * 1994-10-20 1997-08-06 Courtaulds Fibres (Holdings) Limited Stabilised solutions of polysaccharide
AT403057B (de) * 1995-05-09 1997-11-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper
AT408547B (de) * 1995-09-26 2001-12-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zum transportieren einer lösung von cellulose in einem wässrigen tertiären aminoxid
DE19542533C2 (de) * 1995-11-15 2002-11-07 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Herstellung von Sensormaterial und seine Verwendung
US6306334B1 (en) 1996-08-23 2001-10-23 The Weyerhaeuser Company Process for melt blowing continuous lyocell fibers
US6331354B1 (en) 1996-08-23 2001-12-18 Weyerhaeuser Company Alkaline pulp having low average degree of polymerization values and method of producing the same
US6210801B1 (en) 1996-08-23 2001-04-03 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making same
US6471727B2 (en) 1996-08-23 2002-10-29 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making the same
US6773648B2 (en) 1998-11-03 2004-08-10 Weyerhaeuser Company Meltblown process with mechanical attenuation
DE10016307C2 (de) * 2000-03-31 2002-05-08 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Herstellung und Verarbeitung einer Celluloselösung
DE10024540A1 (de) * 2000-05-18 2001-01-18 Lurgi Zimmer Ag Fluidleitungsstück mit Innentemperierung
DE10033406A1 (de) 2000-07-08 2002-01-17 Alceru Schwarza Gmbh Vorrichtung und Verfahren zum sicheren Fördern und Handhaben von spinnfähigen Celluloselösungen
US6500215B1 (en) 2000-07-11 2002-12-31 Sybron Chemicals, Inc. Utility of selected amine oxides in textile technology
US6706162B1 (en) * 2000-09-25 2004-03-16 Applera Corporation High speed, high resolution compositions, methods, and kits for capillary electrophoresis
US20040035003A1 (en) * 2000-11-01 2004-02-26 Stiles Sharidan Lorraine Personal shaving razor
EP2565504A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Verbindungsstück einer Transportleitung
EP2565572A1 (de) * 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Wärmetauscherleitungsystem

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
US4246221A (en) 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
DE3034685C2 (de) * 1980-09-13 1984-07-05 Akzo Gmbh, 5600 Wuppertal Cellulose-Form- und Spinnmasse mit geringen Anteilen an niedermolekularen Abbauprodukten
AT392972B (de) 1988-08-16 1991-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von loesungen von cellulose sowie einrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
AT395724B (de) 1990-12-07 1993-02-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von celluloseformkoerpern
GB9220407D0 (en) * 1992-09-28 1992-11-11 Courtaulds Plc Pipeline
US5526840A (en) 1993-05-24 1996-06-18 Courtaulds Fibres (Holdings) Limited Emergency dump tank for congealable materials

Also Published As

Publication number Publication date
HU217089B (hu) 1999-11-29
AU6727194A (en) 1994-12-20
US5401304A (en) 1995-03-28
DE69400311T3 (de) 2006-08-03
SK148495A3 (en) 1996-12-04
TW239109B (sk) 1995-01-21
ZA943389B (en) 1995-01-23
CZ286774B6 (en) 2000-07-12
FI955740A (fi) 1995-11-28
US5354371A (en) 1994-10-11
NO954812L (no) 1995-11-27
JP3473770B2 (ja) 2003-12-08
RU2135650C1 (ru) 1999-08-27
NO309872B1 (no) 2001-04-09
KR100301788B1 (ko) 2001-10-22
AU677663B2 (en) 1997-05-01
WO1994028213A1 (en) 1994-12-08
BR9406110A (pt) 1996-02-06
EP0668941B2 (en) 2006-01-04
CN1039250C (zh) 1998-07-22
JPH08510819A (ja) 1996-11-12
PL172875B1 (pl) 1997-12-31
GR3021215T3 (en) 1996-12-31
FI955740A0 (fi) 1995-11-28
DE69400311D1 (de) 1996-08-22
PH30824A (en) 1997-10-17
ES2092410T5 (es) 2006-08-16
ATE140489T1 (de) 1996-08-15
TR28379A (tr) 1996-05-16
EP0668941B1 (en) 1996-07-17
CN1123040A (zh) 1996-05-22
NO954812D0 (no) 1995-11-27
PL312220A1 (en) 1996-04-01
HU9503239D0 (en) 1996-01-29
DK0668941T3 (da) 1996-11-25
AT855U1 (de) 1996-06-25
HK1004572A1 (en) 1998-11-27
DE69400311T2 (de) 1996-11-28
CZ314595A3 (cs) 1998-04-15
ES2092410T3 (es) 1996-11-16
FI106637B (fi) 2001-03-15
HUT72910A (en) 1996-06-28
EP0668941A1 (en) 1995-08-30
KR960702550A (ko) 1996-04-27
SG46714A1 (en) 1998-02-20
MY110979A (en) 1999-07-31
CA2163269A1 (en) 1994-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK283523B6 (sk) Spôsob dopravy roztoku celulózy
US4163770A (en) Melt-spinning acrylonitrile polymer fibers
US3324061A (en) Preparing aqueous solutions of polypyrrolidone
EP2486175B1 (en) A process of manufacturing low fibrillating cellulose fibers
US4526620A (en) Cellulose carbamate solutions
JPH0798843B2 (ja) ポリプロピレンペレット
US3360598A (en) Process of dry spinning an aromatic polycarbonamide fiber
US4478971A (en) High temperature extruded polyvinyl alcohol monofilament and process for the preparation thereof
EP0316571B2 (en) Process for preparation of porous shaped articles
KR100417019B1 (ko) 압출 제품 제조방법
CN218115679U (zh) 用于通过管道输送可流动的纤维素溶液的系统
US20180179667A1 (en) Process for the production of acrylic or modacrylic fibers
US2087016A (en) Viscose process and apparatus
RU2075560C1 (ru) Способ получения раствора целлюлозы для изготовления формованных изделий
JPS59163413A (ja) アクリル系重合体組成物の溶融紡糸方法
JPS6056737B2 (ja) セルロ−ストリアセテ−ト濃厚溶液の製造法
JPS6094615A (ja) アクリル系重合体組成物の溶融紡糸法
KR20160010514A (ko) 컴팩트 중합체 겔 및 이로 제조한 섬유