SK282234B6 - Spôsob výroby n-metyl-3-(1-metyl-4-piperidinyl)-1h-indol-5-etánsulfónamidu a medziprodukt - Google Patents

Spôsob výroby n-metyl-3-(1-metyl-4-piperidinyl)-1h-indol-5-etánsulfónamidu a medziprodukt Download PDF

Info

Publication number
SK282234B6
SK282234B6 SK406-96A SK40696A SK282234B6 SK 282234 B6 SK282234 B6 SK 282234B6 SK 40696 A SK40696 A SK 40696A SK 282234 B6 SK282234 B6 SK 282234B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
methyl
compound
process according
mixture
Prior art date
Application number
SK406-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK40696A3 (en
Inventor
Philip Blatcher
Malcolm Carter
Roy Hornby
Martin Richard Owen
Original Assignee
Glaxo Group Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glaxo Group Limited filed Critical Glaxo Group Limited
Publication of SK40696A3 publication Critical patent/SK40696A3/sk
Publication of SK282234B6 publication Critical patent/SK282234B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D401/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom
    • C07D401/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings
    • C07D401/04Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings directly linked by a ring-member-to-ring-member bond

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Spôsob výroby N-metyl-3-(1-metyl-4-piperidinyl)-1H-indol-5- etánsulfónamidu a jeho fyziologicky prijateľných solí a solvátov spočíva v tom, že sa redukuje zlúčenina vzorca (II) alebo jej soľ. Zlúčenina vzorca (I) je použiteľná ako selektívna vazokonstrikčná látka na prípravu liečiv na liečbu migrény. Je tiež opísaný aj medziprodukt vzorca (II) a spôsob jeho výroby.ŕ

Description

Vynález sa týka spôsobu výroby N-metyl 3-(l-metyl-4-piperidinyl)-lž/-indol-5-etánsulfónamidu a jeho fyziologicky prijateľných solí a solvátov.
Doterajší stav techniky
N -Metyl-3 -(1 -metyl -4-piperidinyl)-1 H- indol-5 -etánsulfónamid vzorca (I)
a jeho fyziologicky prijateľné soli a solváty sú známe látky, ktoré boli opísané v britskom patentovom spise č. GB 2 208 646. Tieto látky majú vazokonstrikčnú účinnosť a sú vhodné na liečenie migrény.
V uvedenom patentovom spise sa okrem iného opisuje spôsob výroby tejto látky, ktorý spočíva v redukcii príslušného l-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)indol-5-etánsulfónamidového derivátu a tiež postup, pri ktorom sa redukuje príslušný 3-(l-metyl-4-piperidinyl)indol-5-etánsulfónamidový derivát. Neopisuje sa však žiadny postup, pri ktorom by dochádzalo k redukcii 3-(1,2,3,6-tetrahydro-1 -metyl-4-pyridinyl)indol-5-etánsulfónamidového derivátu.
Teraz bolo neočakávane zistené, že zlúčeninu vzorca (I) je možné pripraviť v dobrom výťažku a s vysokou čistotou redukciou nového diénového medziproduktu.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvorí spôsob výroby N-metyl-3-(l-metyl-4-piperidinyl)-1 //-indol-5-etánsulfónamidu vzorca (I) alebo jeho soli, ktorý spočíva v redukcii zlúčeniny vzor-
(Π) alebo jej soli.
Redukciu je možné uskutočniť v prítomnosti vodíka a katalyzátora na báze ušľachtilého kovu, napríklad paládia, oxidu paládia, Raneyovho niklu, platiny, oxidu platiny alebo ródia, prípadne na nosiči, napríklad na aktívnom uhlí. Je však možné použiť tiež homogénny katalyzátor, ako tris(trifenylfosfln)ródium chlorid. Redukciu je možné uskutočniť vo vhodnom rozpúšťadle alebo v zmesi rozpúšťadiel, ako sú voda, alkohol, napríklad metanol alebo etanol, étery, napríklad dioxán, estery, napríklad etylacetát alebo amidy, ako dimetylformamid, reakcia dobre prebieha pri teplote 10 až 50 °C. Redukciu je možné uskutočniť tiež za podmienok katalytickej hydrogenácie, napríklad v prí tomnosti paládia a donoru vodíka, ako napríklad kyseliny mravčej alebo jej soli.
V zvlášť výhodnom uskutočnení spôsobu podľa vynálezu sa redukcia vykonáva v prítomnosti katalyzátora, ktorým je 10 % oxid paládia na aktívnom uhlí, výhodne pridaný do reakčnej nádoby vo forme vlhkej pasty, ktorá obsahuje napríklad 50 % hmotnostných katalyzátora.
Medziprodukt vzorca (II) a jeho soli sú nové zlúčeniny, ktoré taktiež tvoria súčasť podstaty vynálezu.
Vynález sa teda taktiež týka N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-1 -metyl-4-pyridinyl)-1 J/-indol-5-yl]cténsulfnamidu a jeho solí ako medziproduktu na výrobu výsledného produktu vzorca (I).
Vhodnými soľami sú napríklad adičné soli s organickými alebo anorganickými kyselinami, napríklad hydrochloridy, hydrobromidy, sulfáty, fosfáty, íumaráty, maleáty, kreatínsulfáty a metánsulfonáty.
Zlúčenina vzorca (II) alebo jej chránený derivát alebo soľ môžu byť pripravené kondenzáciou zlúčeniny vzorca (III)
H (III) alebo ich solí, kde
R1 znamená hydroxyskupinu a
R2 znamená atóm vodíka alebo
R1 a R2 spoločne tvoria dvojitú väzbu a
X znamená odštiepiteľnú skupinu, ako atóm halogénu, napríklad brómu alebo triflát (CF3SO3), s N-metylvinylsulfónamidom všeobecného vzorca (IV)
CH2 = CHSO2NZCH3 (IV), kde Z znamená atóm vodíka alebo ochrannú skupinu na aminoskupine, potom sa v prípade potreby a/alebo ak je to žiaduce, odstránia z takto získaného chráneného derivátu ochranné skupiny.
Typickými ochrannými skupinami pre aminoskupinu sú bežne používané známe skupiny, ktoré sa použijú bežným spôsobom, napríklad podľa publikácie Protective Groups in Organic Chemistry, Ed. J. F. W. McOmie, Plénum Press 1973 alebo Protective Groups in Organic Synthesis, T. W. Greene, John Wiley and Sons, 1981. Vhodnými ochrannými skupinami pre aminoskupinu sú napríklad terc.butyl, silyl, ako trimetylsilyl, aralkylové skupiny a acylové skupiny. Tieto skupiny je možné odstrániť bežným spôsobom.
Reakcia sa zvyčajne vykonáva v prítomnosti katalyzátora na báze paládia, napríklad kovového paládia alebo oxidu paládia na aktívnom uhlí alebo soli alebo komplexu paládia. Soli paládia, ktoré je možné použiť ako katalyzátory, sú napríklad soli organických kyselín, ako acetáty alebo soli anorganických kyselín, ako chloridy alebo bromidy. Komplexy paládia zahrnujú napríklad lítiumtetrachlórpaladát a komplexy bez voľnej valencie, napríklad bis-(dibenzylidénacetón)paládium a tetrakis(trifenylfosfín)paládium. Výhodným katalyzátorom je paládiumacetát.
Reakciu je možné uskutočniť v prítomnosti bázy, napríklad terciámej dusíkovej bázy, ako je trietylamín alebo tri-n-bufylamín, v prítomnosti uhličitanu alkalického kovu, ako napríklad uhličitanu sodného, hydrogenuhličitanu alkalického kovu, ako napríklad hydrogenuhličitanu sodného alebo octanu alkalického kovu, ako napríklad octanu draselného, prípadne v prítomnosti katalyzátora na prenos fázy, napríklad tetrabutylamóniumchloridu.
Reakciu je možné prípadne uskutočniť v prítomnosti fosílnu, napríklad triarylfosfmu, ako trifenylfosfmu alebo tri-o-tolylfosflnu alebo fosfínovaného polystyrénu alebo dvoj väzbového väzbového reťazca, ako napríklad difenylfosfin-(CH2)x-difenylfosfinu, v ktorom x znamená celé číslo 2, 3 alebo 4. Fosfln by mal byť použitý v prípade, že sa použije zlúčenina všeobecného vzorca (III), v ktorom X znamená atóm brómu.
Reakciu je možné vykonávať v prítomnosti alebo v neprítomnosti rozpúšťadla. Je možné použiť bezvodé prostredie alebo vodné prostredie s obsahom jedného alebo väčšieho počtu rozpúšťadiel. Vhodnými rozpúšťadlami sú nitril, ako napríklad acetonitril, ďalej alkoholy, napríklad metanol, amidy, napríklad dimetylformamid alebo dimetylacetamid, l-metyl-2-pyrolidinón, amid kyseliny hexametylfosforečnej a tiež voda. Reakcia dobre prebieha pri teplote 25 až 200 °C, výhodne 75 až 150 °C, napríklad 80 až 110°C.
Niektoré zlúčeniny všeobecného vzorca (III) sú známe a ich výroba je opísaná v GB 2 208 646.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (III) je napríklad možné pripraviť kondenzáciou zlúčeniny všeobecného vzorca (V)
Napríklad je možné zlúčeninu vzorca (II) pripraviť metyláciou zlúčeniny vzorca (VII) reduktívnou amináciou použitím vodného formaldehydu a hydroborátu sodíka vo vhodnom rozpúšťadle, napríklad metanole alebo použitím vodného formaldehydu a kyseliny mravčej pri teplote 100 °C (podmienky podľa Eschweiler-Clarka).
Reakciu je možné uskutočniť tiež použitím vhodného metylačného činidla, ako metylhalogenidu, metyltosylátu alebo dimetylsulfátu. Metyláciu je možné uskutočniť v inertnom organickom rozpúšťadle, napríklad v amidc, ako napríklad dimetylformamide, v éteri, ako tetrahydrofuráne, v alkohole, ako napríklad metanole alebo priemyselnom metylovanom alkohole alebo v nitriloch, napríklad v acetonitrile, výhodne v prítomnosti bázy. Vhodnými bázami sú napríklad uhličitany alkalických kovov, napríklad uhličitan sodný alebo draselný alebo hydrogenuhličitany alkalických kovov, ako hydrogenuhličitan sodný alebo draselný. Metylačná reakcia ľahko prebieha pri teplote v rozmedzí 25 až 100 °C.
Zlúčeninu vzorca (VII) je možné pripraviť tak, že sa nechá reagovať zlúčenina vzorca (VIII)
(VIII)
H
so zlúčeninou vzorca (IX)
kde X má uvedený význam, s piperidónom vzorca (VI)
vo vhodnom reakčnom prostredí v prítomnosti kyseliny alebo bázy pri teplote 0 až 120 °C. Zlúčeniny všeobecného vzorca (III), v ktorom R1 a R2 spolu tvoria dvojitú väzbu sa výhodne pripravujú v prítomnosti bázy, napríklad hydroxidu draselného pri vyššej teplote, napríklad za varu pod spätným chladičom. Na druhej strane zlúčeniny všeobecného vzorca (III), v ktorom R1 znamená hydroxyskupinu a R2 znamená atóm vodíka, sa výhodne pripravujú v prítomnosti bázy, napríklad hydroxidu draselného pri teplote miestnosti. Reakciu je možné uskutočniť vo vhodnom rozpúšťadle, napríklad v alkohole ako napríklad metanole alebo etanole.
Zlúčeninu vzorca (II) je možné pripraviť tiež metyláciou zlúčeniny vzorca (VII)
obvyklým spôsobom.
(IX) za použitia podmienok, ktoré boli opísané na prípravu zlúčenín všeobecného vzorca (III) zo zlúčenín vzorca (V) a (VI).
Zlúčeninu vzorca (II) je možné pripraviť tak, že sa kondenzuje zlúčenina všeobecného vzorca (X)
(X), kde L znamená vhodnú odštiepiteľnú skupinu, s metylamínom. Vhodnými odštiepiteľnými skupinami sú napríldad halogenované atómy, napríklad atóm chlóru a aryloxyskupiny, ako napríklad fenoxyskupiny.
Kondenzáciu je možné uskutočniť vo vhodnom reakčnom prostredí, napríklad v amide, ako dimetylformamide, v éteri, ako napríklad tetrahydrofuráne, v nitrile, ako napríklad acetonitrile, v halogénalkáne, ako napríklad dichlórmetáne alebo v zmesiach týchto rozpúšťadiel, prípadne v prítomnosti organickej bázy, napríklad pyridínu alebo trietylamínu alebo anorganickej bázy, napríklad uhličitanu vápenatého alebo hydrogenuhličitanu sodného. Reakciu je možné uskutočniť pri teplote -70 až 250 °C.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (X) je možné pripraviť reakciou zlúčeniny všeobecného vzorca (III), v ktorom R1 a
R2 spoločne tvoria dvojitú väzbu, so zlúčeninou všeobecného vzorca (XI)
CH2 = CHSO2Y (XI), kde Y znamená odštiepiteľnú skupinu L v uvedenom význame alebo skupinu, ktorú je možné na skupinu L premeniť napríklad hydroxyskupinu, pri použití uvedených podmienok na výrobu zlúčeniny vzorca (II) zo zlúčeniny všeobecného vzorca (III) a zlúčeninu vzorca (IV).
Zlúčeninu všeobecného vzorca (X) je napríklad možné pripraviť reakciou zlúčeniny všeobecného vzorca (III), v ktorom R1 a R2 spoločne tvoria dvojitú väzbu, so zlúčeninou všeobecného vzorca (XI), v ktorom Y znamená hydroxyskupinu s následnou reakciou s halogenačným činidlom, napríklad PC14 alebo SOC12 pri použití bežných postupov.
Zlúčeninu vzorca (II) je tiež možné pripraviť dehydratáciou zlúčeniny vzorca (XII) napríklad v prítomnosti kyseliny alebo bázy, ako napríklad hydroxidu draselného.
Zlúčeninu vzorca (XVI) je možné pripraviť reakciou zlúčeniny vzorca (VIII) so zlúčeninou vzorca (VI) s použitím podmienok, ktoré boli opísané na prípravu zlúčeniny všeobecného vzorca (III), v ktorom R1 znamená hydroxyskupinu a R2 znamená atóm vodíka zo zlúčenín vzorca (V) a (VI).
V prípade, že je žiaduce izolovať zlúčeninu vzorca (I) vo forme fyziologicky prijateľnej soli, je možné túto soľ vytvoriť bežným spôsobom, napríklad pôsobením príslušnej kyseliny vo vhodnom rozpúšťadle. Solváty zlúčeniny vzorca (I) je možné ľahko pripraviť kryštalizáciou alebo prekryštalizovaním z príslušného rozpúšťadla.
Praktické uskutočnenie vynálezu bude vysvetlené nasledujúcimi príkladmi, ktoré však nemajú slúžiť na obmedzenie rozsahu vynálezu. Všetky teplotné údaje sú uvedené v °C. Skratka IMS znamená priemyselný metylalkohol, DMF znamená N,N-dimetylformamid.
(ΧΠ) v prítomnosti kyseliny alebo bázy.
Zlúčeninu vzorca (XII) je možné pripraviť reakciou zlúčeniny vzorca (XIII)
(XIII) so zlúčeninou vzorca (XIV)
CHjSOjNHCHj (XIV), v prítomnosti silnej bázy, napríklad n-butyllítia.
Zlúčeninu vzorca (XIII) je možné pripraviť reakciou zlúčeniny všeobecného vzorca (III), v ktorom R1 a R2 spolu tvoria dvojitú väzbu, so zlúčeninou vzorca (XV)
HCON(CH3)2 (XV) v prítomnosti alkyllítia ako reakčného činidla.
Zlúčeninu vzorca (II) je možné pripraviť aj tak, že sa nechá reagovať zlúčenina vzorca (VIII) so zlúčeninou vzorca (VI) s použitím podmienok, ktoré boli opísané na prípravu zlúčeniny všeobecného vzorca (III) zo zlúčenín vzorca (V) a (VI).
Zlúčeninu vzorca (II) je možné získať aj dehydratáciou zlúčeniny vzorca (XVI)
(XVI),
Príklady uskutočnenia vynálezu
Medziprodukt 1
5-Bróm-3 -(1,2,3,6-tetrahydro-1 -metyl-4-pyridiny 1)- lB-indol
Postup A
Zmes 1 kg 5-brómindolu, 692 ml l-metyl-4-piperidónu a 30,6 g hydroxidu draselného v 6,0 litroch IMS sa varí v dusíkovej atmosfére 18 hodín pod spätným chladičom. Potom sa suspenzia ochladí na teplotu 5 až 10 °C, nechá sa 15 minút stáť a potom sa prefiltruje. Filtračný koláč sa premyje 300 ml metanolu a 800 ml vody a potom sa suší vo vákuu pri 50 °C. Vo výťažku 94 % sa získa 1,40 kg produktu vo forme bielej tuhej látky.
NMR: 2,31 (3H) s, 2,54 (2H + DMSO-ds) m, 2,61 (IH) m, 3,08 (2H) m, 6,12 (IH) m, 7,2 (IH) m, 7,27 (IH) dd, J = 8,5 Hz, 19 Hz, 7,40 (IH) d, J = 8,5 Hz, 7,50 (IH) s, 7,98 (IH) d, J = 1,9 Hz, 11,4 (IH) široký s.
Postup B
Zmes 5,0 g 5-brómindolu, 5,72 g 4-dihydroxy-l-metylpiperidínhydrochloridu a 2,28 g hydroxidu draselného v 45 ml 1-propanolu sa 5 hodín zohrieva v dusíkovej atmosfére na teplotu varu pod spätným chladičom. Potom sa suspenzia ochladí na teplotu miestnosti a prefiltruje sa. Filtračný koláč sa premyje 2 x 5 ml 1-propanolu a potom 2 x 10 ml vody, potom sa suší cez noc vo vákuu pri teplote 50 °C. Týmto spôsobom sa vo výťažku 6 % získa 5,7 g produktu ako biela tuhá látka.
NMR: 2,32 (3H) s, 2,54 (2H + DMSO-ds) m, 2,61 (2H) m, 3,08 (2H) m, 6,11 (1 H) m, 7,27 (IH) dd, J = 8,5 Hz, 7,40 (IH) d, J = 8,5 Hz, 7,49 (IH) s, 7,96 (IH) d, J = 1,9 Hz, 11,4 (IH) široký s.
Medziprodukt 2
5-Bróm-3-(4-hydroxy-l-metyl-4-piperidinyl)-l//-indoi
Zmes 490 g 5-brómindolu, 339 ml l-metyl-4-piperidónu a 15 g hydroxidu draselného v 3 litroch IMS sa mieša pod dusíkom pri teplote miestnosti celkom 24 hodín. Zmes sa ochladí na 7 °C a potom sa prefiltruje. Filtračný koláč sa premyje 300 ml etanolu a potom 800 ml vody, čím sa získa špinavobiely prášok, ktorý sa suší vo vákuu pri 50 °C celkom 24 hodín. Týmto spôsobom sa vo výťažku 73 % získa 563,8 g produktu.
NMR: 1,89 (2H) m, 2,03 (2H) m, 2,24 (3H) s, 2,55 (zakryté DMSO-dj) m, 4,70 (IH) s, 7,19 (IH) dd, J = 8,7 Hz, 2,0 Hz, 7,24 (IH) d, J = 2,3 Hz, 7,35 (IH) d, J = 8,7 Hz, 7,98 (IH) d, J = 2,0 Hz, 11,08 (IH) široký s.
Medziprodukt 3 (E)-N-metyl-2-(lZ/-indol-5-yl)eténsulfónamid
Zmes 45 g N-metyleténsulfónamidu, 60 g 5-brómindolu, 0,9 g paládiumacetátu, 18,6 g tri-o-tolylfosfínu a 90 ml trietylamínu v 300 ml izopropanolu sa zohrieva 18 hodín pod dusíkom na teplotu 85 °C. Potom sa reakčná zmes ochladí na teplotu miestnosti, prefiltruje sa a filtračný koláč sa premyje 30 ml izopropanolu. Filtrát a premývacia kvapalina sa spoja a odparia vo vákuu, čím sa získa 160 g žltohnedej tuhej látky. Tento materiál sa čistí chromatografiou na stĺpci silikagélu. Ako elučné činidlo sa použije zo začiatku zmes etylacetátu a cyklohexánu v pomere 1:1a potom etylacetát, čím sa vo výťažku 36 % teoretického množstva získa 26,4 g produktu vo forme žltého prášku. NMR: 2,55 (3H) d, J = 4,9 Hz, 6,51 (IH) m, 6,97 (IH) d, J = 15,5 Hz, 7,00 (IH) m, 7,43 (IH) d, J = 15,5 Hz, 7,42 (IH) d, J = 2,8 Hz, 7,45 (IH) d, J = 8,6 Hz, 7,49 (IH) dd, J = 8,6 Hz, 1,5 Hz, 7,90 (IH) s, 11,35 (IH) široký s.
Medziprodukt 4 (E)-N-metyl-2-[3-(4-hydroxy-l-metyl-4-piperidinyl)-lH-indol-5-yl)eténsulfónamid
Zmes 2,0 g (E)-N-metyl-2-(l/f-indol-5-yl)eténsulfónamidu, 1,62 g l-metyl-4-piperidónu a 0,7 g hydroxidu draselného v 20 ml IMS sa mieša 22 hodín pri teplote miestnosti. Potom sa reakčná zmes odparí a odparok sa čistí chromatografiou na stĺpci silikagélu. Na elúciu sa použije zmes dichlórmetánu, etanolu a amoniaku v pomere 25 : 10 : 1, čím sa získa olej, ktorý státím tuhne na hnedú tuhú látku. Po rozotretí s éterom sa vo výťažku 64 % teoretického množstva získa 1,85 g produktu vo forme bieleho prášku.
NMR: 1,94 (2H) m, 2,10 (2H) m, 2,24 (3H) s, 2,46 (2H) m, 2,55 (2H + DMSO-dj) m, 4,69 (IH) široký s, 6,93 (IH) d, J = 15,4 Hz, 7,00 (IH) široký s, 7,25 (IH) d, J = 1,7 Hz, 7,42 (IH) d, J = 8,5 Hz, 7,45 (IH) d, J = 15,4 Hz, 7,49 (IH) dd, J = 8,5 Hz, 1,7 Hz, 11,12 (IH) široký s.
Príklad 1 (E)-N-metyl-2-[3-( 1,2,3,6-tetrahydro-1 -metyl-4-pyridinyl)-1 Z/-indol-5-yl]eténsulfónamid
Zmes 460 g N-metyleténsulfónamidu, 1 kg medziproduktu 1, 15,4 g paládiumacetátu, 315 g tri-o-tolylfosfinu, 960 ml trietylamínu a 400 g Celitu v 5 litroch dimetylformamidu sa zohrieva pod dusíkom 2,5 hodiny na teplotu 100 až 108 °C. Suspenzia sa ochladí na 5 °C, prefiltruje sa a filtračný koláč sa premyje 2 litrami DMF. Podiel 3,7 litrov filtrátu sa zmieša s 250 ml vody a 3,0 litrami cyklohexánu a zmes sa 10 minút mieša. Fázy sa oddelia a dimetylformamidová vrstva sa spätne extrahuje 1 x 3,0 litrami a potom 1 x 1,5 litrom cyklohexánu. Dimetylformamidový roztok sa zohreje na 90 °C a v priebehu 40 minút sa pridajú 2 litre vody. Zmes sa ochladí v priebehu 3 hodín na 10 °C a potom sa nechá 14 hodín stáť pri teplote 5 °C. Tuhý podiel sa prefiltruje, premyje sa 2 x 500 ml zmesi DMF a vody v pomere 2 : 1 s teplotou 10 °C a potom sa suší 18 hodín vo vákuu pri teplote 50 °C, čím sa vo výťažku 60 % teoretického množstva získa 323,2 g žltého prášku.
NMR: 2,33 (3H) s, 2,55 m, 2,57 široký s, 2,60 m (7H + + DMSO-dj), 310 (2H) m, 6,30 (IH) m, 7,00 (IH) široká rezonancia, 7,05 (IH) d, J = 15,7 Hz, 7,45 (IH) d, J = 8,4 Hz, 7,47 (IH) široký s, 7,51 (IH) d, J = 15,7 Hz, 7,54 (IH) dd, J = 8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,17 (IH) široký s, 11,38 (IH) široký s.
Príklad 2 (E)-N-metyl-2-[3-(l ,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)- l//-indol-5-yl]eténsulfónamid
Zmes 460 g N-metyleténsulfónamidu, 1 kg medziproduktu 1, 15,4 g paládiumacetátu, 315 g tri-o-tolylfosfinu, 960 ml trietylamínu a 400 g Celitu v 5 litroch DMF sa zohrieva pod dusíkom 2,5 hodiny na teplotu 100 až 108 °C. Suspenzia sa ochladí na 5 °C, potom sa prefiltruje a filtračný koláč sa premyje 2 litrami DMF. K 3,7 litrom filtrátu sa pri teplote 4 °C po kvapkách pridá 2,5 litra vody. Suspenzia sa ochladí na 5 °C, nechá sa 45 minút stáť a potom sa prefiltruje. Filtračný koláč sa premyje 1 litrom chladenej zmesi DMF a vody v pomere 7:5a potom ešte 1 litrom chladného IMS. Potom sa zvyšok uvedie do suspenzie v 2,76 litroch etylacetátu, suspenzia sa nechá 1 hodinu stáť pri teplote miestnosti a potom sa prefiltruje. Filtračný koláč sa premyje 500 ml etylacetátu a tuhý podiel sa oddelí a suší cez noc vo vákuu pri teplote 45 °C. Vo výťažku 69,3 % teoretického množstva sa týmto spôsobom získa 394,6 g výsledného produktu.
NMR: 2,32 (3H) s, 2,55 m, 2,56 d, J = 4,8 Hz, 2,60 m (7H + DMSO-d5), 3,09 (2H) m, 6,29 (IH) m, 6,99 (IH) q, J = 4,8 Hz, 7,04 (IH) d, J = 15,7 Hz, 7,44 (IH) d, J = 8,4 Hz, 7,46 (IH, široký s, 7,51 (IH) d, J = 15,7 Hz, 7,54 (IH) dd, J = 8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,17 (IH) široký s, 11,38 (1 H) široký s.
Príklad 3 (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-l/7-indol-5-yl]eténsulfónamid
Zmes 15,74 g N-metyleténsulfónamidu, 30,02 medziproduktu 1, 2,08 g paládiumacetátu, 7,21 g tri-o-tolyifosfínu a 28,7 ml trietylamínu v 90 ml DMF sa zohrieva 4 hodiny na teplotu 110 až 115 °C. Zmes sa ešte za horúca prefiltruje cez vrstvu hyflo. Filtrát sa ochladí na 0 až 5 °C a v priebehu 30 minút sa pridá 300 ml vody s teplotou 0 °C. Zmes sa potom mieša ešte 1,25 hodín pri teplote 0 až 5 °C a potom sa nechá stáť cez noc pri teplote 5 °C. Výsledný tuhý podiel sa prefiltruje, premyje sa 90 ml vody a potom sa filtračný koláč ešte ďalej odsáva 20 minút. Žltý tuhý podiel sa uvedie do suspenzie v 120 ml etylacetátu a pri teplote miestnosti sa nechá 3 hodiny stáť. Produkt sa prefiltruje, premyje sa 30 ml etylacetátu a potom sa suší vo vákuu cez noc pri teplote 55 °C, čím sa vo výťažku 82 % teoretického množstva získa 28,06 g výsledného produktu.
NMR: 2,31 (3H) s, 2,55 m, 2,56 d, (J = 4,8 Hz), 2,60 m (7H + DMSO-ds), 2,08 (2H) m, 6,28 (IH) m, 6,98 (IH) q, J = 4,8 Hz, 7,03 (IH) d, J = 15,7 Hz, 7,43 (IH) d, J = 8,4 Hz, 7,45 (IH) d, J = 1,9 Hz, 7,49 (IH) d, J = 15,7 Hz, 7,52 (1H) dd, J = 8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,16 (1H) široký s, 11,38 (1H) Príklad 6 široký s.
(E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)Príklad 4 -l//-indol-5-yl)eténsulfónamid (E)-N-metyl-2- [3 -(1,2,3,6-tetrahydro-1 -metyl -4-pyridinyl)-l/Tindol-5-yl]eténsulfónamidhydrochlorid
Zmes 320 g N-metyleténsulfónamidu, 700 g medziproduktu 1, 10,5 g paládiumacetátu, 140 g tri-o-tolylfosfínu, 670 ml trietylamínu a 280 g Celitu v 3,5 litroch DMF sa zohrieva na 85 °C. Zmes sa za horúca prefiltruje a filtračný koláč sa premyje 700 ml DMF. Filtrát sa ochladí na 15 až 20 °C a po kvapkách sa pridá 8,4 litra vody. Zmes sa nechá stáť pri teplote 8 °C a potom sa prefiltruje, produkt sa premyje 2,1 1 vody a potom sa suší cez noc vo vákuu pri teplote 40 °C. Surový produkt sa uvedie do suspenzie v 2,8 litroch etylacetátu a suspenzia sa nechá stáť 3 hodiny pri teplote 21 °C. Potom sa suspenzia prefiltruje a tuhý podiel sa premyje 700 ml etylacetátu. Vlhký filtračný koláč sa uvedie do suspenzie v 2,1 1 DMF, suspenzia sa ochladí na 15 °C a potom sa v priebehu 30 minút pri teplote nižšej než 25 °C pridá 210 ml koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej. Potom sa v priebehu 30 minút po kvapkách pridá ešte 1,4 1 etylacetátu. Po ďalších 30 minútach sa v priebehu 1 hodiny pridá ešte 5,6 1 etylacetátu. Produkt sa odfiltruje, premyje sa 1,4 1 etylacetátu a potom ešte 700 ml 2-propan-1-olu a potom sa suší cez noc vo vákuu pri teplote 45 ’C, čím sa vo výťažku 89,5 % teoretického množstva získa
791,5 g produktu.
NMR: 2,55 (3H) d, J = 5,0 Hz, 2,82 (2H) široký m, 2,89 (3H) s, 3,30 (1H) široký m, 3,58 (1H) široký m, 3,79 (1H) široký m, 3,98 (1H) široký m, 6,34 (1H) m, 7,05 (1H) q, J = 5,0 Hz, 7,07 (1H) d, J = 15,4 Hz, 7,47 (1H) d, J = 8,5 Hz, 7,50 (1H) d, J = 15,4 Hz, 7,58 (1H) dd, J = 8,5 Hz, 1,3 Hz, 7,62 (1H) d, J = 2,6 Hz, 8,22 (1H) široký s, 10,7 (1H) široká rezonancia, 11,68 (1H) široký s.
Príklad 5 (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-17f-indol-5 -yljeténsul fónami d
Zmes 30,08 g medziproduktu 2, 14,84 g N-metyleténsulfónamidu, 1,97 g paládiumacetátu, 6,81 g tri-o-tolylfosfínu a 27 ml trietylamínu v 90 ml DMF sa mieša a súčasne sa 4 hodiny zohrieva na teplotu 110 až 115 °C. Potom sa zmes prefiltruje pri teplote 90 °C a tuhý podiel sa premyje 30 ml DMF. K filtrátu sa po kvapkách pridá 300 ml vody, potom sa filtrát ochladí na 5 °C a nechá sa 30 minút stáť. Vzniknutá suspenzia sa prefiltruje, premyje sa 3 x 30 ml vody a potom sa prefiltruje za odsávania, v odsávaní sa pokračuje 1,5 hodiny. Vlhký filtračný koláč sa uvedie do suspenzie v 120 ml etylacetátu, suspenzia sa nechá 3 hodiny stáť, potom sa prefiltruje a zvyšok sa premyje 30 ml etylacetátu. Produkt sa suší 18 hodín vo vákuu pri teplote 55 °C, čím sa vo výťažku 85 % teoretického množstva získa 27,52 g produktu.
NMR: 2,31 (3H) s, 2,55 m, 2,56 d, J = 4,8 Hz, 2,6 m, (7H + + DMSO-dj), 3,08 (2H) m, 6,28 (1H) m, 6,98 (1H) q, J = 4,8 Hz, 7,03 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,43 (1H) d, J = 8,4 Hz, 7,45 (1H) d, J = 1,9 Hz, 7,50 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,53 (1H) dd, J = 8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,16 (1H) široký s, 11,39 (1H) široký s.
Zmes 115 g N-metyleténsulfónamidu, 250 g medziproduktu 1, 3,85 g paládiumacetátu, 77,5 g tri-o-tolylfosfínu, 240 ml trietylamínu a 100 g Celitu v 1,25 litroch DMF sa zohrieva 2 hodiny pod dusíkom na teplotu 100 až 110 °C. Potom sa suspenzia ochladí na 20 °C, prefiltruje sa a filtračný koláč sa premyje 500 ml DMF. Filtrát a premývacia kvapalina sa spoja a premiešajú so 125 ml vody a 1,5 litrami cyklohexánu. Fázy sa oddelia a dimetylformamidová fáza sa spätne extrahuje 1 x 1,5 litrami a 1 x 0,75 litrami cyklohexánu. K dimetylformamidovému roztoku sa pridá 125 ml trietylamínu. Potom sa v priebehu 20 minút pri teplote nižšej alebo rovnajúcej sa 35 °C pridá ešte 1,0 litrov vody. Suspenzia sa v priebehu 30 minút ochladí na 5 °C a potom sa nechá 1,5 hodiny stáť. Tuhý podiel sa odfiltruje, premyje sa 2 x 250 ml zmesi DMF a vody v pomere 2:1a potom ešte 125 ml vody a potom sa suší 18 hodín vo vákuu pri teplote 50 °C, čím sa vo výťažku 69 % teoretického množstva získa 194,3 g výsledného produktu vo forme žltého prášku.
NMR: 2,33 (3H) s, 2,5 m, 2,56 široký s, 2,61 m (7H + + DMSO-dj), 3,10 (2H) m, 6,30 (1H) m, 7,08 (1H) široká rezonancia, 7,04 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,44 (1H) d, J = 8,4 Hz, 7,46 (1H) s, 7,47 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,54 (1H) dd, J = 8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,18 (1 H) široký s, 11,4 (1H) široký s.
Príklad 7 (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-lfí-indol-5-yl]eténsulfónamid
Roztok 100 g medziproduktu 1 a 46 g N-metyleténsulfónamidu v 300 ml DMF a 70 ml 5 M kyseliny chlorovodíkovej sa pridá v priebehu 0,75 hodiny za miešania k zmesi 31,3 g tri-o-tolylfosfínu, 1,54 g paládiumacetátu, 40 g Celitu a 144 ml trietylamínu v 200 ml DMF pod dusíkom pri teplote 100 °C. Reakčná zmes sa potom mieša ešte 4 hodiny pri teplote 100 °C, potom sa ochladí na teplotu miestnosti, prefiltruje sa a filtračný koláč sa premyje 2 x 100 ml DMF. Filtrát a premývacia kvapalina sa spoja a premiešajú s 50 ml vody a 600 ml cyklohexánu. Fázy sa oddelia a dimetylformamidová vrstva sa spätne extrahuje 1 x 600 ml a 1 x 300 ml cyklohexánu. K dimetylformamidovému roztoku sa pridá 48 ml trietylamínu. Potom sa v priebehu 15 minút pri teplote 35 °C alebo nižšej pridá ešte 400 ml vody, suspenzia sa ochladí na 5 °C a nechá sa stáť 1 hodinu. Tuhý podiel sa odfiltruje, premyje sa 2 x 100 ml zmesi DMF a vody v pomere 2:1, potom sa suší vo vákuu cez noc pri teplote 50 °C, čím sa vo výťažku 68 % teoretického množstva získa 76,9 g produktu vo forme žltého prášku.
NMR: 2,32 (3H) s, 2,55 m, 2,56 d (J = 4,8 Hz), 2,60 m (7H + DMSO-ds), 3,09 (2H) m, 6,28 (1H) m, 6,98 (1H) q, J = 4,8 Hz, 7,03 (1H) d, J = 17,5 Hz, 7,43 (1H) d, J = 8,4 Hz, 7,45 (1H) s, 7,47 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,53 (1H) dd, J = 8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,17 (1H) široký s, 11,4 (1H) široký s.
Príklad 8 (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)- l/7-indol-5-yl]eténsulfónamid
Zmes 43,08 g N-metyleténsulfónamidu, 100 g medziproduktu 2, 1,45 g paládiumacetátu, 29,5 g tri-o-tolyl6 fosfinu, 90 ml trietylamínu a 40 g Celitu v 500 ml DMF sa zohrieva 4 hodiny pod dusíkom na teplotu 100 až 110 °C. Suspenzia sa ochladí na 20 °C, prefiltruje sa a filtračný koláč sa premyje 200 ml DMF. Filtrát a premývacia kvapalina sa spoja a premiešajú s 50 ml vody a 600 ml cyklohexánu. Fázy sa oddelia a dimetylformamidová vrstva sa spätne extrahuje 1 x 600 ml a 1 x 300 ml cyklohexánu. K dimetylformamidovému roztoku sa pridá 45 ml trietylamínu. Potom sa v priebehu 15 minút pri teplote 35 °C alebo nižšej pridá ešte 400 ml vody, suspenzia sa ochladí v priebehu 1,5 hodiny na 5 °C a potom sa nechá ešte 1 hodinu stáť. Potom sa tuhý podiel odfiltruje, premyje sa 2 x 100 ml zmesi DMF a vody v pomere 2 : i, 50 ml vody a potom sa suší vo vákuu 18 hodín pri teplote 50 °C, čím sa vo výťažku 67 % teoretického množstva získa 76,7 g produktu vo forme žltého prášku.
NMR: 2,33 (3H) s, 2,55 m, 2,57 s, 2,62 m, (7H + DMSO-ds), 3,10 (2H) m, 6,30 (1H) m, 7,0 (1H) široká rezonancia, 7,05 (1H) d, J = 15,7, 7,44 (1H) d, J = 8,4 Hz, 7,46 (1H) s, 7,48 (1H) d, J = 16,7 Hz, 7,55 (1H) d, J= 8,4 Hz, 8,18 (1H) široký s, 11,4 (1 H) široký s.
Príklad 9 (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)- l/7-indol-5-yl]eténsulfónamid
Zmes 3,93 g medziproduktu 3, 3,42 g l-metyl-4-piperidónu a 1,41 g hydroxidu draselného v 35 ml IMS sa varí 17 hodín pod spätným chladičom. Suspenzia sa ochladí na teplotu miestnosti a prefiltruje sa. Filtračný koláč sa premyje 5 ml IMS, potom 10 ml vody a potom ešte 5 ml IMS, potom sa vysuší vo vákuu. Surový produkt sa rozotrie s 30 ml vody, roztok sa prefiltruje, filtračný koláč sa premyje 10 ml vody a suší sa vákuu pri teplote 50 °C, čím sa vo výťažku 42 % teoretického množstva získa 2,30 g produktu vo forme svetložltej tuhej látky.
NMR: 2,35 (3H) s, 2,57 (2H + DMSO-d5) m, 2,60 (3H) s, 2,64 (2H) m, 3,12 (2H) m, 6,32 (1H) m, 7,07 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,47 (1H) d, J = 8,4 Hz, 7,49 (1H) s, 7,53 (1H) d, J = 15,7 (Hz), 7,56 (1H) dd, J = 8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,20 (lH)s.
Príklad 10 (E)-N-metyl-2-[3-(l ,2,3,6-tetrahydro-l -metyl-4-pyridinyl)-1 H-indol-5-yl]eténsulfónamid
Zmes 1,0 g medziproduktu 4 a 90 mg hydroxidu draselného v 15 ml INS sa varí 20 hodín pod spätným chladičom. Roztok sa ochladí na teplotu miestnosti a vytvorená žltá zrazenina sa prefiltruje. Tuhý podiel sa premyje 3 x x 5 ml vody, potom 2 x 2 ml IMS, potom sa suší vo vákuu, čím sa vo výťažku 17 % teoretického množstva získa 0,16 g produktu vo forme žltého prášku.
NMR: 2,35 (3H) s, 2,57 (2H + DMSO-dj) m, 2,59 (3H) s, 2,64 (2H) m, 3,12 (2H) m, 6,22 (1H) m, 7,02 (1H) široká rezonancia, 7,07 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,47 (1H) d, J = 8,4 Hz, 7,49 (1H) s, 7,50 (1H) d, J = 15,7 Hz, 7,57 (1H) dd, J =8,4 Hz, 1,6 Hz, 8,20(1 H) s.
Príklad 11 (E)-N-metyl-3-( 1 -metyl-4-piperidinyl)- l/f-indol-5-etánsulfónamidhydrochlorid
Zmes 10 kg (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-lff-indol-5-yl]eténsulfónamidu a 10 kg 10 % oxidu paládia na aktívnom uhlí ako 50 % vlhká pasta, ktorá sa pridá po dvoch podieloch, v 50 1 DMF, 20 1 vody a 15 1 2 M roztoku kyseliny chlorovodíkovej sa hydrogenuje
18.5 hodín za atmosférického tlaku. Potom sa katalyzátor odfiltruje. Filtračný koláč sa premyje 20 litrami vody. Filtrát sa odparí vo vákuu na objem približne 30 litrov a ochladí sa na 20 °C. V priebehu 1 hodiny sa pridá 70 litrov etylacetátu a výsledná suspenzia sa ochladí na 5 °C a nechá sa 30 minút stáť. Produkt sa odfiltruje, premyje sa 20 litrami etylacetátu a potom sa suší vo vákuu cez noc pri teplote 40 až 50 °C, čím sa vo výťažku 81,6 % teoretického množstva získa 9,34 g produktu. Podiel 2,0 kg tohto tuhého produktu sa nechá prekryštalizovať zo 6,0 litrov horúcej vody, čím sa vo výťažku 70 % získa 1,40 kg produktu vo forme bielych kryštálov.
NMR: 2,1 (4H) m, 2,64 (3H) d, J = 4,9 Hz, 2,78 (3H) s, 3,04 m, 3,11 široký m, (5H), 3,33 (2H) m, 7,02 (2H) m, 7,14 (1H) široký s, 7,31 (1H) d, J = 8,2 Hz, 7,60 (1H) široký s, 10,75 (1H) široká rezonancia, 10,9 (1H) široký s.
Príklad 12 (E)-N-mety]-3-(l-metyl-4-piperidinyl)-l//-indol-5-etánsulfónamidhydrochlorid
Zmes 500 g (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-lff-indol-5-yl]eténsulfónamidu a 700 g 10 % oxidu paládia na aktívnom uhlí vo forme 50 % vlhkej pasty, ktorá sa pridáva po troch podieloch, v zmesi 3 litre DMF, 3 litre vody a 1,5 litra metanolu sa hydrogenuje 24 hodín za atmosférického tlaku. Suspenzia sa prefiltruje a filtračný koláč sa premyje 500 ml vody. Filtrát sa odparí na približne 2 litre destiláciou vo vákuu. V priebehu 10 minút sa pridá 5 litrov etylacetátu a zmes sa ochladí na 5 °C. Produkt sa odfiltruje, premyje sa 1 litrom etylacetátu a suší sa cez noc vo vákuu pri teplote 45 °C, čím sa vo výťažku
90.1 1 % teoretického množstva získa 453 g produktu. Po prekryštalizovaní z 1,36 litrov horúcej vody sa vo výťažku
71.2 % získa 324,0 g produktu vo forme bielych kryštálov. NMR: 2,1 (4H) m, 2,64 (3H) d, J = 4,9 Hz, 2,79 (3H) s, 3,04 m, 3,11 široký m, (5H), 3,33 (2H) m, 3,47 (2H) m, 7,02 (2H) m, 7,14 (1H) široký s, 7,31 (1H) d, J = 8,2 Hz, 7,60 (1H) široký s, 10,65 (1H) široká rezonancia, 10,9 (1H) široký s.
Príklad 13 (E)-N-metyl-3-(l-metyl-4-piperidinyl)-l//-indol-5-etánsulfónamidhydrochlorid
Roztok 25 g (E)-N-metyl-2-[3-( 1,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-1 /7-indol-5-yl]eténsulfónamidu v
244.5 ml vody s obsahom 5,5 ml kyseliny metánsulfónovej sa hydrogenuje za atmosférického tlaku v prítomnosti 25 g 10 % oxidu paládia na aktívnom uhlí, vo forme 50 % vlhkej pasty, ktorá sa pridáva v dvoch podieloch. Po 18 hodinách príjem vodíka ustane a katalyzátor sa odfiltruje. Filtrát sa odparí vo vákuu na objem približne 50 ml a pridá sa 10 ml koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej. Zmes sa ďalej odparuje, väčšina vody sa odstráni azeotropnou destiláciou s 3 x 100 ml IMS. Približne 100 ml výslednej suspenzie sa nechá stáť 1,5 hodiny pri teplote 5 °C, potom sa suspenzia prefiltruje a tuhý podiel sa premyje 2 x 100 ml diizopropyléteru. Vo výťažku 66 % teoretického množstva sa získa
18.5 g svetložltej tuhej látky, ktorá sa suší 20 hodín vo vá
SK 282234 Β6 kuu pri teplote 55 °C. Podiel 15 g sa nechá prekryštalizovať z vody, čím sa vo výťažku 88 % získa 13,2 g produktu ako špinavobiele kryštáliky.
NMR: 2,1 (4H) m, 2,64 (3H) d, J = 4,9 Hz, 2,79 (3H) s, 3,04 m, 3,11 široký m, (5H), 3,33 (2H) m, 3,47 (2H) m, 7,0 (2H) m, 7,13 (1H) široký s, 7,31 (1H) d, J = 8,2 Hz, 7,60 (1H) široký s, 10,6 (1H) široká rezonancia, 10,9 (1H) široký s.
Príklad 14 (E)-N-metyl-3-(l -metyl-4-piperidinyl)- l/Z-indol-5-etánsulfónamidhydrochlorid
Zmes 10 kg (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-ljy-indol-5-yl]eténsulfónamidu a 10 kg 10 % oxidu paládia na aktívnom uhlí vo forme 50 % vlhkej pasty, pridanej v dvoch podieloch, v zmesi 50 litrov DMF, 35 litrov vody a 15,75 litrov 2 M roztoku kyseliny chlorovodíkovej sa hydrogenuje 20,5 hodín pri atmosférickom tlaku. Potom sa katalyzátor odfiltruje a filtračný koláč sa premyje 40 litrami vody. Fíltrát sa odparí vo vákuu na objem približne 30 litrov a potom sa ochladí na 18 °C. Potom sa v priebehu 1 hodiny pridá 70 litrov etylacetátu, výsledná suspenzia sa ochladí na 5 °C a nechá sa 1 hodinu stáť. Produkt sa odfiltruje, premyje sa 20 litrami etylacetátu a suší sa cez noc vo vákuu pri teplote 40 až 50 °C, čím sa vo výťažku 79,0 % teoretického množstva získa 8,87 kg produktu. Podiel 0,2 kg tohto tuhého produktu sa nechá prekryštalizovať z 1 litra horúcej zmesi IMS a vody v pomere 4:1, čím sa vo výťažku 71,7 % získa 0,143 g produktu vo forme belavých kryštálov.
NMR: 2,1 (4H) m, 2,64 (3H) d, J = 4,9 Hz, 2,78 (3H) s, 3,04 m, 3,11 široký m, (5H), 3,33 (2H) m, 3,47 (2H) m, 7,0 (2H) m, 7,13 (1H) široký s, 7,31 (1H) d, J = 8,2 Hz, 7,58 (1H) široký s, 10,5 (1H) široká rezonancia, 10,9 (1H) široký s.
Príklad 15 (E)-N-metyl-3-(l-metyl-4-piperidinyl)-l//-indol-5-etánsulfónamidhydrochlorid
Zmes 8,6 kg (E)-N-metyl-2-[3-( 1,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-1 //-indol-5 -yl] eténsulfónamidu a 2,58 kg 10 % oxidu paládia na aktívnom uhlí vo forme 50 % vlhkej pasty v zmesi 86 litrov DMF a 12,3 kg 1 M kyseliny chlorovodíkovej sa hydrogenuje 21 hodín za atmosférického tlaku. Potom sa katalyzátor odfiltruje. Filtračný koláč sa premyje 30 1 zmesi DMF a vody v pomere 1:1. Fíltrát a premývacia kvapalina sa spoja a pri teplote 75 až 80 °C sa na 2 hodiny pridá 0,86 kg aktívneho uhlia na odfarbenie. Potom sa suspenzia prefiltruje a tuhý podiel sa premyje 2 x 30 litrami zmesi DMF a vody. Filträty z oboch hydrogenácií je možné spojiť na ďalšie spracovanie. K tomuto roztoku sa potom pridá 1,72 litrov 2 M kyseliny chlorovodíkovej a potom sa roztok zahustí vo vákuu na približne 52 litrov. Pridá sa 120 litrov etylacetátu a výsledná suspenzia sa ochladí na 3 °C a nechá sa 1 hodinu stáť. Produkt sa prefiltruje, premyje sa 2 x 26 litrami etylacetátu a potom sa suší sa cez noc pri teplote 40 až 50 °C, čím sa vo výťažku 83 % teoretického množstva získa 15,96 kg výsledného produktu. Po prekryštalizovaní z 206 litrov horúcej zmesi IMS a vody v pomere 7 : 1 sa vo výťažku 84 % získa 13,02 kg produktu vo forme jemných belavých kryštálov. NMR: 2,1 (4H) m, 2,64 (3H) d, J = 4,9 Hz, 2,78 (3H) s, 3,04 m, 3,11 široký m, (5H), 3,33 (2H) m, 3,47 (2H) m,
7,02 (2H) m, 7,12 (1 H) široký s, 7,31 (1H) d, J = 8,2 Hz, 7,62 (1H) široký s, 10,9 (2H) široká rezonancia.
Príklad 16 (E)-N-metyl-3-( 1 -metyl-4-piperidinyl)-1 W-indol-5-etánsulfónamidhydrochlorid
Zmes 100 g (E)-N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-mety1-4-pyridinyl)-17/-indol-5-yl]eténsulfónamidu a 30 g 10 % oxidu paládia na aktívnom uhlí vo forme 50 % vlhkej pasty v zmesi 1 litra DMF a 150 ml 2 M kyseliny chlorovodíkovej sa hydrogenuje 48 hodín pri atmosférickom tlaku. Potom sa katalyzátor odfiltruje. Filtračný koláč sa premyje 200 ml zmesi DMF a vody v pomere 1:1. Fíltrát a premývacia kvapalina sa spoja a pridá sa 10 g aktívneho uhlia na odfarbenie a zmes sa nechá stáť 2 hodiny pri teplote 75 až 80 °C. Potom sa suspenzia prefiltruje, tuhý podiel sa premyje 400 ml zmesi DMF a vody v pomere 1:1a pridá sa 10 ml 2 M kyseliny chlorovodíkovej. Potom sa filtrát odparí vo vákuu na objem približne 300 ml, potom sa ochladí na 30 °C. V priebehu 30 minút sa k filtrátu pridá 700 ml etylacetátu, výsledná suspenzia sa potom ochladí na teplotu 0 až 5 °C a nechá sa 30 minút stáť. Produkt sa izoluje filtráciou vo vákuu, premyje sa 150 ml etylacetátu a potom 2 x 150 ml IMS. Vlhký filtračný koláč po premytí IMS sa nechá prekryštalizovať z 1,315 litrov horúcej zmesi IMS a vody v pomere 7:1, čim sa vo výťažku 54 % teoretického množstva získa 60,1 g produktu vo forme jemných belavých kryštálov.
NMR: 2,1 (4H) m, 2,62 (3H) d, J = 4,9 Hz, 2,78 (3H) s, 3,02 m, 3,10 široký m, (5H), 3,31 (2H) m, 3,47 (2H) m, 6,98 (2H) m, 7,11 (1H) široký s, 7,29 (1H) d, J = 8,2 Hz, 7,58 (1H) široký s, 10,5 (1H) široká rezonancia, 10,9 (1H) široký s.

Claims (16)

1. Spôsob výroby N-metyl-3-(l-metyl-4-piperidinyl)-lH-indol-5-etánsulfónamidu vzorca (I) (I) alebo soli tejto látky, vyznačujúci sa tým, že sa redukuje zlúčenina vzorca (II) (Π) alebo jej soľ.
2. Spôsob podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c i sa t ý m , že sa redukcia vykonáva v prítomnosti vodíka a katalyzátora na báze ušľachtilého kovu.
SK 282234 Β6
3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako katalyzátor na báze ušľachtilého kovu použije paládium, oxid paládia, Raneyov nikel, platina, oxid platiny alebo ródium, prípadne na aktívnom uhlí ako na nosiči.
4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako katalyzátor na báze ušľachtilého kovu použije oxid paládia na aktívnom uhlí.
5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako katalyzátor na báze ušľachtilého kovu použije 10 % oxid paládia na aktívnom uhlí.
6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že sa oxid paládia pridáva do reakčnej zmesi vo forme vlhkej pasty.
7. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že sa redukcia vykonáva v prítomnosti vodíka a homogénneho katalyzátora.
8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že sa ako homogénny katalyzátor použije tris(trifenylfosfln)ródiumchlorid.
9. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 8, v y značujúci sa tým, že sa redukcia vykonáva v rozpúšťadle, obsahujúcom vodu alebo alkohol, éter, ester alebo amid alebo v zmesi týchto rozpúšťadiel.
10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako rozpúšťadlo použije voda, metanol, etanol, dioxán, etylacetát, dimetylformamid alebo zmes týchto rozpúšťadiel.
11. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 10, v y značujúci sa tým, že sa redukcia vykonáva pri teplote 10 až 50 °C.
12. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sa redukcia vykonáva za podmienok pre katalytický prenos vodíka.
13. Spôsob podľa nároku 12, vyznačujúci sa t ý m , že sa redukcia vykonáva s použitím paládia v prítomnosti donoru vodíka.
14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako donor vodíka použije kyselina mravčia alebo jej soľ.
15. N-Metyl-2-[3 -(1,2,3,6-tetrahydro-1 -metyl-4-pyridinyl)-l/7-indol-5-yl]etcnsulfónamid a jeho soli ako medziprodukty na výrobu produktu vzorca (I).
16. Spôsob výroby N-metyl-2-[3-(l,2,3,6-tetrahydro-l-metyl-4-pyridinyl)-l//-indol-5-yl]eténsulfónamidu a jeho solí, vyznačujúci sa tým, že sa
A) kondenzuje zlúčenina všeobecného vzorca (III)
CH2 = CHSO2NZCH3 (IV), kde Z je atóm vodíka alebo ochranná skupina na aminoskupine, prípadne sa, ak je to nevyhnutné alebo žiaduce, odštiepia ochranné skupiny zo získaného chráneného derivátu,
B) metyluje sa zlúčenina vzorca (VII) (VII)
C) zlúčenina všeobecného vzorca (X) (X), kde L znamená odštiepiteľnú skupinu, sa kondenzuje s metylamínom,
D) zlúčenina vzorca (XII) sa dehydratuje v prítomnosti kyseliny alebo bázy,
E) zlúčenina vzorca (VIII) sa nechá reagovať so zlúčeninou vzorca (VI) alebo sa
F) dehydratuje zlúčenina vzorca (XVI).
kde
R1 znamená hydroxyskupinu,
R2 znamená atóm vodíka alebo
R1 a R2 tvoria dvojitú väzbu,
X znamená odštiepiteľný atóm, ako napríklad atóm halogénu, napríklad brómu alebo odštiepiteľnú skupinu, napríklad triflát (CF3SO3), alebo soľ tejto zlúčeniny, s N-metylvinylsulfónamidom všeobecného vzorca (IV)
MeNHSOj
H
SK406-96A 1993-09-29 1994-09-27 Spôsob výroby n-metyl-3-(1-metyl-4-piperidinyl)-1h-indol-5-etánsulfónamidu a medziprodukt SK282234B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939320115A GB9320115D0 (en) 1993-09-29 1993-09-29 Process
PCT/EP1994/003216 WO1995009166A1 (en) 1993-09-29 1994-09-27 Process for the preparation of n-methyl-3-(1-methyl-4-piperidinyl)-14-indole-5-ethanesulphonamide

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK40696A3 SK40696A3 (en) 1996-10-02
SK282234B6 true SK282234B6 (sk) 2001-12-03

Family

ID=10742727

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK406-96A SK282234B6 (sk) 1993-09-29 1994-09-27 Spôsob výroby n-metyl-3-(1-metyl-4-piperidinyl)-1h-indol-5-etánsulfónamidu a medziprodukt

Country Status (32)

Country Link
US (2) US5659040A (sk)
EP (1) EP0721453B1 (sk)
JP (1) JP3411284B2 (sk)
CN (2) CN1132509A (sk)
AP (1) AP529A (sk)
AT (1) ATE228124T1 (sk)
AU (1) AU682219B2 (sk)
CA (1) CA2170645C (sk)
CO (1) CO4290351A1 (sk)
CZ (1) CZ287581B6 (sk)
DE (1) DE69431759T2 (sk)
DK (1) DK0721453T3 (sk)
ES (1) ES2187534T3 (sk)
FI (1) FI111162B (sk)
GB (1) GB9320115D0 (sk)
HK (1) HK1004218A1 (sk)
HR (1) HRP940613B1 (sk)
HU (1) HU226828B1 (sk)
IL (1) IL111071A (sk)
IS (1) IS1877B (sk)
MY (1) MY117934A (sk)
NO (1) NO309324B1 (sk)
NZ (1) NZ274159A (sk)
PE (1) PE18195A1 (sk)
PL (1) PL178456B1 (sk)
PT (1) PT721453E (sk)
RU (1) RU2143428C1 (sk)
SG (1) SG49322A1 (sk)
SI (1) SI0721453T1 (sk)
SK (1) SK282234B6 (sk)
WO (1) WO1995009166A1 (sk)
ZA (1) ZA947516B (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6861448B2 (en) * 1998-01-14 2005-03-01 Virtual Drug Development, Inc. NAD synthetase inhibitors and uses thereof
EP1047692B1 (en) 1998-01-14 2004-07-21 The Uab Research Foundation Methods of synthesizing and screening inhibitors of bacterial nad synthetase enzyme, compounds thereof and methods of treating bacterial and microbial infections with these inhibitors
US6673827B1 (en) 1999-06-29 2004-01-06 The Uab Research Foundation Methods of treating fungal infections with inhibitors of NAD synthetase enzyme
WO2006010078A2 (en) * 2004-07-08 2006-01-26 Dr. Reddy's Laboratories Ltd. Polymorphic form of naratriptan hydrochloride
WO2006010079A2 (en) * 2004-07-08 2006-01-26 Dr. Reddy's Laboratories Ltd. Process for preparing naratriptan hydrochloride
CN1315821C (zh) * 2004-12-16 2007-05-16 上海美通生物科技有限公司 制备n-甲基-3-(1-甲基-4-哌啶基)-1,4-吲哚-5-乙硫胺的改进法
US20080015214A1 (en) * 2005-10-24 2008-01-17 Bignan Gilles C 3-piperidin-4-yl-indole orl-1 receptor modulators
WO2009118753A2 (en) * 2008-03-07 2009-10-01 Usv Limited Process for preparation of naratriptan hydrochloride
CN101676283A (zh) * 2008-09-17 2010-03-24 北京德众万全药物技术开发有限公司 一种那拉曲坦的制备方法
WO2011021000A2 (en) 2009-08-20 2011-02-24 Cipla Limited A process for the synthesis of naratriptan
CN101792411B (zh) * 2010-03-26 2012-05-30 常州晟永光电材料有限公司 一种合成乙磺酰胺的方法
CN103073484B (zh) * 2013-01-28 2014-10-22 山东诚创医药技术开发有限公司 一种甲哌卡因及其光学对映体的制备方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8719167D0 (en) * 1987-08-13 1987-09-23 Glaxo Group Ltd Chemical compounds
US4997841A (en) * 1987-08-13 1991-03-05 Glaxo Group Limited Indole derivatives
GB8819024D0 (en) * 1988-08-10 1988-09-14 Glaxo Group Ltd Chemical compounds
GB8903036D0 (en) * 1989-02-10 1989-03-30 Glaxo Group Ltd Chemical compounds

Also Published As

Publication number Publication date
MY117934A (en) 2004-08-30
WO1995009166A1 (en) 1995-04-06
EP0721453A1 (en) 1996-07-17
JP3411284B2 (ja) 2003-05-26
FI111162B (fi) 2003-06-13
HK1004218A1 (en) 1998-11-20
HU9600814D0 (en) 1996-05-28
SK40696A3 (en) 1996-10-02
PL178456B1 (pl) 2000-05-31
NO961252L (no) 1996-03-28
DK0721453T3 (da) 2003-03-17
DE69431759D1 (de) 2003-01-02
CA2170645C (en) 2005-11-15
NO961252D0 (no) 1996-03-28
ATE228124T1 (de) 2002-12-15
US5659040A (en) 1997-08-19
CN1132509A (zh) 1996-10-02
CZ287581B6 (en) 2000-12-13
CO4290351A1 (es) 1996-04-17
JPH09502991A (ja) 1997-03-25
CZ76896A3 (en) 1996-06-12
US5786473A (en) 1998-07-28
RU2143428C1 (ru) 1999-12-27
ZA947516B (en) 1995-06-12
CN1332166A (zh) 2002-01-23
AU7810194A (en) 1995-04-18
IL111071A0 (en) 1994-11-28
PL313740A1 (en) 1996-07-22
NO309324B1 (no) 2001-01-15
HU226828B1 (en) 2009-11-30
PE18195A1 (es) 1995-07-27
AP9400676A0 (en) 1994-10-31
AU682219B2 (en) 1997-09-25
HRP940613A2 (en) 1997-06-30
FI961378A0 (fi) 1996-03-26
ES2187534T3 (es) 2003-06-16
CA2170645A1 (en) 1995-04-06
NZ274159A (en) 1997-09-22
HUT75642A (en) 1997-05-28
IS1877B (is) 2003-06-20
SG49322A1 (en) 1998-05-18
PT721453E (pt) 2003-03-31
HRP940613B1 (en) 2003-10-31
IL111071A (en) 1998-10-30
DE69431759T2 (de) 2003-07-03
EP0721453B1 (en) 2002-11-20
IS4212A (is) 1995-03-30
FI961378A (fi) 1996-03-26
AP529A (en) 1996-09-09
SI0721453T1 (en) 2003-04-30
GB9320115D0 (en) 1993-11-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5834493A (en) Indole derivatives as 5-HT1A and/or 5-HT2 ligands
CA2234619A1 (en) Substituted heteroaromatic ring derivatives
KR20070050966A (ko) 디하이드로프테리디논의 제조방법
JPH10503501A (ja) 抗喘息、抗アレルギー、抗炎症及び免疫修飾作用を有するインドール、インダゾール、ピリドピロール及びピリドピラゾール誘導体
SK282234B6 (sk) Spôsob výroby n-metyl-3-(1-metyl-4-piperidinyl)-1h-indol-5-etánsulfónamidu a medziprodukt
AU2005273430B2 (en) Methods for producing isoindole derivatives
JPH04134077A (ja) イソオキサゾール化合物
IE60013B1 (en) Heterocyclic carboxamides
WO2011039782A1 (en) Processes for preparing imatinib and pharmaceutically acceptable salts thereof
AU600813B2 (en) Aliphatic carboxamides
JP2740250B2 (ja) ヘテラ―脂肪族カルボクサミド誘導体、その製造方法、該化合物の中間体および該化合物を含有するロイコトリエン拮抗作用を有する薬学的組成物
US5747513A (en) Derivatives of 2-amino-1,2,3,4-tetrahydronaphthalene active on the cardiovascular system
KR20010024258A (ko) 포스포리파제 저해제로 사용되는9,10-디히드로-9,10-에타노안트라센 유도체
NO164899B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk aktive imidazolylindolforbindelser.
JPS58164577A (ja) 4―ベンジル―1―(2h)イソキノロン誘導体
AP192A (en) Carbamoyl derivatives.
JPS6230989B2 (sk)
JPH06100540A (ja) 5−イソキノリンスルホン酸アミド誘導体
US5578728A (en) Process for the preparation of a benzo(a)quinolizione derivative
KR100362982B1 (ko) N-메틸-3-(1-메틸-4-피페리디닐)-1h-인돌-5-에탄술폰아미드의제조방법
JPH10204084A (ja) 3−(3−ピリジルメチルアミノ)−3,4−ジヒドロ−2(1h)−キナゾリノン誘導体の製造方法及び中間体化合物
EP1698611A1 (en) Process for producing phenylacetic acid derivative
TW202225146A (zh) 用於製備(s)-5-胺基-3-(4-((5-氟-2-甲氧基苯甲醯胺基)甲基)苯基)-1-(1,1,1-三氟丙烷-2-基)-1h-吡唑-4-甲醯胺之方法及中間體
JP2024511422A (ja) 5-{5-クロロ-2-[(3s)-3-[(モルホリン-4-イル)メチル]-3,4-ジヒドロイソキノリン-2(1h)-カルボニル]フェニル}-1,2-ジメチル-1h-ピロール-3-カルボン酸誘導体を合成するための新規な製造方法及び医薬化合物を製造するためのその適用
JP2003530404A (ja) 3−アミノ−1,5−ベンゾジアゼピン誘導体の製法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20090927