SK279698B6 - Systém na záznam a/alebo čítanie signálov na nosič - Google Patents

Systém na záznam a/alebo čítanie signálov na nosič Download PDF

Info

Publication number
SK279698B6
SK279698B6 SK6387-89A SK638789A SK279698B6 SK 279698 B6 SK279698 B6 SK 279698B6 SK 638789 A SK638789 A SK 638789A SK 279698 B6 SK279698 B6 SK 279698B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
type
cassette
cassettes
locking
drive
Prior art date
Application number
SK6387-89A
Other languages
English (en)
Other versions
SK638789A3 (en
Inventor
Wilhelmus J. F. Rath
Cornelis Ouwerkerk
Van Henegouwen C. M. Beijersbergen
Pieter G. Markus
Weele Paul J. F. Van
Original Assignee
Koninklijke Philips Electronics N.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koninklijke Philips Electronics N.V. filed Critical Koninklijke Philips Electronics N.V.
Publication of SK279698B6 publication Critical patent/SK279698B6/sk
Publication of SK638789A3 publication Critical patent/SK638789A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B19/00Driving, starting, stopping record carriers not specifically of filamentary or web form, or of supports therefor; Control thereof; Control of operating function ; Driving both disc and head
    • G11B19/02Control of operating function, e.g. switching from recording to reproducing
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B23/00Record carriers not specific to the method of recording or reproducing; Accessories, e.g. containers, specially adapted for co-operation with the recording or reproducing apparatus ; Intermediate mediums; Apparatus or processes specially adapted for their manufacture
    • G11B23/02Containers; Storing means both adapted to cooperate with the recording or reproducing means
    • G11B23/03Containers for flat record carriers
    • G11B23/0301Details
    • G11B23/0302Auxiliary features
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B23/00Record carriers not specific to the method of recording or reproducing; Accessories, e.g. containers, specially adapted for co-operation with the recording or reproducing apparatus ; Intermediate mediums; Apparatus or processes specially adapted for their manufacture
    • G11B23/02Containers; Storing means both adapted to cooperate with the recording or reproducing means
    • G11B23/03Containers for flat record carriers
    • G11B23/0301Details
    • G11B23/0311Wrong insertion preventing means

Landscapes

  • Automatic Tape Cassette Changers (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka systému na záznam a/alebo čítanie signálov na nosičoch informácií uložených v kazetách, obsahujúci kazety prvého typu a kazety druhého typu, pričom uvedené typy kaziet sú v podstate rozmerovo a tvarovo zhodné s výnimkou zodpovedajúcich lokálnych rozlišovacích znakov prvého typu a druhého typu, pričom systém ďalej obsahuje najmenej dve hnacie ústrojenstvá skonštruované na spolupôsobenie s kazetou po vložení kazety v správnej orientácii.
Doterajší stav techniky
Systém uvedeného typu je známy ako systém s kompaktnou kazetou (Compact Cassette Systém) na záznam a/alebo reprodukciu zvukových signálov na magnetickú pásku a z magnetickej pásky uloženej v kazete. Tento systém obsahuje kazety, v ktorých sú uložené rozličné typy magnetických pások.
Prvý typ kazety patrí k systému zahŕňajúcemu magnetickú pásku vybavenú magnetickou vrstvou na báze oxidu železa. Druhý typ kaziet obsahuje magnetickú pásku na báze oxidu chromičitého. Obidva tieto typy magnetických pások majú odlišné magnetické vlastnosti, v dôsledku čoho musí byť hnacie ústrojenstvo nastavené podľa typu magnetickej pásky, ktorá sa v danom okamihu v systéme používa. Toto nastavenie sa hlavne týka magnetickej hlavy a najmä nastavenia predmagnetizačného prúdu v cievke tejto magnetickej hlavy. Hnacie ústrojenstvo môže obsahovať zariadenie na automatické nastavenie predmagnetizačného prúdu podľa typu prevádzkovanej magnetickej pásky.
Obidva uvedené typy kaziet majú rozlišovacie znaky, pomocou ktorých môže hnacie ústrojenstvo rozlíšiť typ magnetickej pásky nachádzajúcej sa v kazete vloženej do systému. Rozlišovací znak na kazetách obsahujúcich magnetickú pásku na báze oxidu chromičitého je tvorený výrezom v zadnej stene kazety. Kazety obsahujúce magnetickú pásku na báze oxidu železa sa teda môžu od kaziet s magnetickou páskou na báze oxidu kremičitého líšiť tým, že uvedený výrez na svojej zadnej stene neobsahujú. Hnacie ústrojenstvo, ktoré je vhodné na spolupôsobenie s obomi typmi magnetických pások môže obsahovať skenovacie prostriedky, ktoré sú schopné detegovať prítomnosť alebo neprítomnosť uvedeného výrezu na zadnej stene kazety a ktoré potom automaticky nastavia správny predmagnetický prúd v cievke magnetickej hlavy.
Iným známym systémom uvedeného typu je videorekordérový systém V2000. Tento systém používa tri typy kaziet obsahujúcich rôzne dĺžky magnetickej pásky. Zostava otvorov vytvorených v hlavných stenách kaziet, ako je opísaná v patentovom spise US 4 339 776 môže byť detegovaná skenovacím zariadením hnacieho ústrojenstva a týmto spôsobom si hnacie ústrojenstvo samo stanoví dĺžku magnetickej pásky, s ktorou v danom okamihu pracuje.
V uvedených známych systémoch môžu byť kazety odlíšené jedna od druhej tým, že na puzdre kazety sú alebo nie sú vytvorené špecifické otvory alebo výrezy. Pokiaľ ide o zvyšnú časť kaziet, sú všetky uvedené kazety identické aspoň pokiaľ ide o ich vonkajšie rozmery a tvar, v dôsledku čoho môžu byť tieto kazety vložené do ľubovoľného hnacieho ústrojenstva prislúchajúceho k vymedzenému systému. Ale môžu existovať systémy, v ktorých sa požaduje, aby vstup niektorých typov kaziet do týchto systémov bol blokovaný a aby teda bolo zabránené vloženiu týchto typov kaziet do uvedených systémov.
Podstata vynálezu
Tento problém rieši systém na záznam a/alebo čítanie signálov z nosičov informácií uložených v kazetách obsahujúcich kazety prvého typu a kazety druhého typu, pričom uvedené typy kaziet sú v podstate rozmerovo a tvarovo zhodné s výnimkou zodpovedajúcich lokálnych rozlišovacích znakov prvého typu a druhého typu, pričom systém ďalej obsahuje najmenej dve hnacie ústrojenstvá skonštruované na spolupôsobenie s kazetou po vložení kazety v správnej orientácii, ktorého podstatou je, že uvedené hnacie ústrojenstvá obsahujú hnacie ústrojenstvo prvého typu, skonštruované na spolupôsobenie s kazetami prvého typu, ale nezlučiteľné s kazetami druhého typu, a hnacie ústrojenstvo druhého typu, prispôsobené na spolupôsobenie s kazetami druhého typu, ale nezlučiteľné s kazetami prvého typu, pričom hnacie ústrojenstvo prvého typu je vybavené blokovacím prostriedkom prvého typu, tvoriacim prekážku vo vsúvacej dráhe lokálneho rozlišovacieho znaku druhého typu, ale ponechávajúcim otvorenú vsúvaciu dráhu lokálneho rozlišovacieho znaku prvého typu, pričom hnacie ústrojenstvo druhého typuje vybavené blokovacím prostriedkom druhého typu, tvoriacim prekážku vo vsúvacej vodiacej dráhe lokálneho rozlišovacieho znaku prvého typu, ale ponechávajúcim otvorenú vsúvaciu dráhu lokálneho rozlišujúceho znaku druhého typu.
Výhodou vynálezu je, že teraz je možné použiť systémy, definované v úvode, v kombinácii s kazetami, ktoré môžu obsahovať úplne odlišné nosiče informácií, pričom je v dôsledku toho možné, že kazety i hnacie ústrojenstvá môžu byť do značnej miery zostavené z identických dielov. Prítomnosť rozlišovacích znakov na kazetách a pridružené blokovacie prostriedky umožňujú účinne zabrániť vloženiu kazety do hnacieho ústrojenstva, ktoré nie je určené na nosič záznamu obsiahnutý v tejto kazete. Okrem toho môže byť pôsobením uvedených blokovacích prostriedkov zabránené vloženiu kazety do hnacieho ústrojenstva nesprávnym spôsobom, t. j. spôsobom, pri ktorom nie je kazeta pri vkladaní do hnacieho ústrojenstva správne orientovaná.
Systém podľa vynálezu je napríklad vhodný na použitie v spojitosti s opticky snímateľnými nosičmi záznamu. Tieto nosiče informácií môžu mať natoľko odlišný charakter, že hnacie ústrojenstvo a použité číslicové elektronické zariadenia by mali byť do veľkej miery prispôsobené použitým nosičom informácii. Tak napríklad kazeta prvého typu môže obsahovať opticky snímateľnú dosku štandardného typu CD-ROM, zatiaľ čo kazety druhého typu môžu obsahovať vymazateľný magneticko-optický disk.
Podľa výhodného uskutočnenia vynálezu hnacie ústrojenstvá ďalej obsahujú hnacie ústrojenstvo tretieho typu, vybavené blokovacím prostriedkom tretieho typu, ponechávajúcim otvorenú vsúvaciu dráhu prvého lokálneho rozlišovacieho znaku vytvoreného na kazetách prvého typu a tiež vsúvaciu dráhu druhého lokálneho rozlišovacieho znaku, vytvoreného na kazetách druhého typu.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu je najmenej jedna z kaziet vybavená obdĺžnikovým plochým puzdrom s rovnobežnými stenami a obvodovými stenami zahrňujúcimi čelnú stenu orientovanú v zmysle zasúvania smerom k hnaciemu ústrojenstvu, pričom lokálne rozlišovacie znaky každej z oboch typov kaziet obsahujú šikmú časť zaberajúcu časť výšky kazety na najmenej jednom z čelných rohov kaziet. a ďaišiu časť uloženú vo zvyšku výšky kazety a obsahujúcu dosadaciu stenu na spolupôsobenie s blokovacím prostriedkom prvého a druhého typu.
Kazeta jedného typuje podľa ďalšieho znaku vynálezu vybavená obdĺžnikovým plochým puzdrom s rovnobežný2 mi hlavnými stenami a obvodovými stenami zahrňujúcimi čelnú stenu orientovanú v zmysle zasúvania smerom k hnaciemu ústrojenstvu, pričom lokálne rozlišovacie znaky každej z oboch typov kaziet obsahujú šikmú časť na celú výšku najmenej jedného z čelných rohov kazety.
Lokálne rozlišovacie znaky oboch typov kazety môžu podľa jedného uskutočnenia obsahovať vybranie uložené na uvedenom zvyšku výšky kazety, pričom toto vybranie je otvorené smerom k čelnej stene kazety a jc vymedzené dosadacou stenou na strane odvrátenej od čelnej steny kazety.
Podľa iného uskutočnenia môžu byť rozlišovacie znaky uložené iba na jednom z čelných rohov kazety, zatiaľ čo na kazetách prvého typu leží šikmá časť v mieste, kde je na kazetách druhého typu umiestnená uvedená ďalšia časť a naopak.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu šikmá časť leží v rovine lokálneho zrezania rohu kazety a orientovanej kolmo na čelnú stenu kazety, pričom uvedené vybranie je otvorené tak smerom k čelnej stene, ako i k priľahlej postrannej stene.
Podľa ďalšieho uskutočnenia vynálezu je najmenej jedno z hnacích ústrojenstiev vybavené čelným panelom majúcim pozdĺžny otvor na vloženie kazety do vodiacej dráhy vnútri hnacieho ústrojenstva, pričom blokovací prostriedok obsahuje blokovaciu západku, pohybovateľnú medzi blokovacou polohou vo vodiacej dráhe a uvoľňovacou polohou mimo vodiacej dráhy, a prítlačný prostriedok, ktorým je blokovacia západka pružne predpnutá smerom do blokovacej polohy, pričom západka vybieha do vodiacej dráhy v blokovacej polohe do vzdialenosti menšej ako je polovica výšky kazety v záberovej oblasti šikmej časti rozlišovacích znakov zodpovedajúcej správne vloženej kazete, zatiaľ čo mimo oblasť záberu šikmej časti je západka s predpätím vytlačovaná do blokovacieho záberu s dosadacou stenou alebo priečnou stenou.
Blokovací prostriedok v tomto uskutočnení môže obsahovať prvú a druhú blokovaciu západku, navzájom spriahnuté spojovacím mechanizmom obsahujúcim dva pastorky pripojené k zodpovedajúcim západkám a zaberajúcim do seba v pomere 1:1, pričom vykývnutie jednej zo západiek v zábere so šikmou časťou kaziet prvého typu alebo druhého typu z blokovacej polohy do uvoľňovacej polohy v prvom smere zodpovedá vykývnutiu druhej západky z blokovacej polohy do uvoľňovacej polohy v druhom smere.
Podľa ďalšieho uskutočnenia vynálezu má hnacie ústrojenstvo tretieho typu čelný panel s pozdĺžnym otvorom na zavedenie kaziet do vodiacej dráhy vnútri hnacieho ústrojenstva, pričom blokovací prostriedok tretieho typu obsahuje blokovaciu západku, pohybovateľnú medzi blokovacou polohou vo vodiacej dráhe a uvoľňovacou polohou mimo vodiacej dráhy a prítlačný prostriedok, ktorým je blokovacia západka pružne predpnutá smerom do blokovacej polohy, pričom blokovacia západka leží v dráhe rozlišovacieho znaku kazety vloženej v správnej orientácii a vybieha do vodiacej dráhy do vzdialenosti väčšej, ako je polovica výšky šikmej časti rozlišovacieho znaku zodpovedajúcej správne vloženej kazete, zatiaľ čo mimo oblasť záberu šikmej časti je západka s predpätím vytlačovaná do blokovacieho záberu s dosadacou stenou alebo priečnou stenou.
Podľa ešte ďalšieho uskutočnenia vynálezu najmenej jedno z hnacích ústrojenstiev obsahuje čelný panel s pozdĺžnym otvorom na zavedenie kaziet zodpovedajúceho typu na vodiacu dráhu vo vnútri hnacieho ústrojenstva, pričom v blízkosti vodiacej dráhy hnacieho ústrojenstva sú usporiadané skenovacie prostriedky vytvárajúce elektrický výstupný signál na základe detekcie typu a prítomnosti rozlišovacích znakov kazety, pričom blokovací prostriedok obsahuje blokovaciu západku s riadiacim vstupom spojeným so skenovacím prostriedkom a elektromagneticky pohybovateľnú medzi blokovacou polohou vo vodiacej dráhe a uvoľňovacou polohou mimo vodiacej dráhy.
Hnacie ústrojenstvo je podľa ďalšieho uskutočnenia vybavené vo svojom zavádzačom boxe na vkladanie kaziet výstupkom umiestneným v rohu zavádzacieho boxu a zapadajúcim do vybrania rozlišovacích znakov správne orientovanej kazety typu zodpovedajúcemu hnaciemu ústrojenstvu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príkladoch uskutočnenia s odvolaním na pripojené výkresy, na ktorých:
obrázok 1 zobrazuje perspektívny pohľad na hnacie ústrojenstvo a kazetu prislúchajúcu k systému podľa vynálezu, pričom uvedená kazeta je zobrazená v polohe, v ktorej je správne orientovaná a pripravená na vloženie do hnacieho ústrojenstva pozdĺžnym otvorom v čelnej stene;
obrázok 2 zobrazuje perspektívny pohľad na kazetu, ktorej roh umiestnený v ovále je zobrazený prerušovanou čiarou, pričom v tomto ovále môžu byť umiestnené rozlišovacie znaky, ktorých typ je znázornený na obrázkoch 3 A až 7B; obrázky 8-A1 až 8-C1 zobrazujú pôdorysy tej časti kazety, ktorá obsahuje rozlišovacie znaky zobrazené na obrázkoch 3A až 3C, priradeného blokovacieho prostriedku hnacieho ústrojenstva;
obrázky 8-A2 až 8-C2 zobrazujú príslušný bokorys k predchádzajúcim obrázkom 8-A1 až 8-C1;
obrázok 9-A1 až 9-C1 sú podobné obr. 8-A1 až 8-C1, ale vzťahujú sa ku kazetám, ktoré majú rozlišovacie znaky znázornené na obr. 6A až 6C;
obrázok 10 zobrazuje perspektívny pohľad na čelnú časť hnacieho ústrojenstva, ktoré je vybavené zasúvateľným a vysúvateľným zavádzacím boxom;
obrázok 11 zobrazuje pôdorys kazety s rozlišovacími znakmi na dvoch rohoch priradeným blokovacími prostriedkami hnacieho ústrojenstva;
obrázok 12 zobrazuje čelný pohľad v smere XII z obrázka 11; obrázok 13 zobrazuje pôdorys podobný pohľadu z obrázku 11, znázorňujúcim kazetu patriacu do rovnakého systému, ktorá však obsahuje znaky druhého typu a znázorňujúce priradené blokovacie prostriedky druhého typu;
obrázok 14 zobrazuje pohľad v smere XIV z obrázka 13; obrázok 15 zobrazuje perspektívny pohľad podobný pohľadu z obrázka 1, znázorňujúci iné uskutočnenie vynálezu; obrázok 16 zobrazuje blokovú schému znázorňujúcu ovládanie systému z obrázka 15.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obrázkoch 1 až 7B je použitý koherentný systém vzťahových značiek pre kazety a ich rozlišovacie znaky. Všetky kazety majú konštrukciu zobrazenú na obrázku 2. Kvôli rozlíšeniu týchto kaziet je za vzťahovú značku 2 kazety pripojené číslo obrázka, na ktorom sú znázornené rozlišovacie znaky kazety. Tak napríklad kazeta 2-3A z obrázka 1 má rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 3A.
Okrem toho všetky ostatné zodpovedajúce časti majú rovnaké vzťahové značky doplnené číslom obrázku. Tak napríklad všetky šikmé časti rozlišovacích znakov sú označené vzťahovou značkou 22 doplnenou číslom obrázka 1 až 7B, napríklad 22-3A označuje šikmú časť 22 rozlišovacích znakov na obrázka 3A. Ak sa uvedené špecifické časti systému podľa vynálezu opisujú iba všeobecne, potom je číslo obrázka vynechané. Tak môže byť napríklad uvedená kazeta 2 majúca šikmú časť 22. Ak je opäť urobený odkaz na obrázok 3, potom je potrebné tento odkaz chápať ako odkaz na obrázky 3A až 3C. To isté platí aj pre ostatné obrázky.
Iba základné prvky systému, t. j. kazeta 2, jej rozlišovacie znaky 24 a hnacie ústrojenstvo 6 sú podľa toho, či ide o kazetu, rozlišovacie znaky alebo hnacie ústrojenstvo prvého, druhého alebo tretieho typu označené prídavným písmenom A, B, C. Kazeta prvého typu je tak označená ako kazeta 6A prvého typu, rozlišovacie znaky druhého typu sú označené ako rozlišovacie znaky 24B druhého typu a hnacie ústrojenstvo tretieho typu ako hnacie ústrojenstvo 6C tretieho typu.
Tento systém bol zvolený z dôvodu prehľadnosti a súčasne i vhodného rozlíšenia paralelných uskutočnení prvkov systému podľa vynálezu.
Na obrázku 1 je zobrazená kazeta 2 obsahujúca nosič informácií vo forme disku 4 a hnacie ústrojenstvo 6. Táto kazeta 2 patri k systému na záznam a snímanie signálov podľa vynálezu. Kazeta 2 je v podstate tvarovaná ako pravouhlé ploché puzdro, majúce jednu hlavnú stenu 8 na vrchnej strane a neznázomenú zodpovedajúcu hlavnú stenu na spodnej strane. Kazeta 2 ďalej obsahuje zadnú stenu 10, pravú bočnú stenu 11, ktorá prebieha paralelne so zodpovedajúcou ľavou bočnou stenou, ktorá na obrázku nie je vidieť, ako i čelnú stenu 14, ktorá je rovnako zrejmá z obrázku 2. Po hlavnej stene 8 je pohyblivo uložený klzný uzáver 16, pohyblivý zo znázornenej strednej polohy do otvorenej polohy v blízkosti rohu 18 kazety 2.
Systém podľa vynálezu ďalej zahŕňa kazety, ktorých vonkajšie rozmery a tvary sú v podstate identické s rozmermi a tvarmi zobrazenej kazety 2 za predpokladu, že sa neberú do úvahy lokálne rozlišovacie znaky jednotlivých kaziet. Rozlišovacie znaky kazety zobrazené na obrázku 1 sú umiestnené v rohu kazety 2, ktorý je protiľahlý k rohu 18, a budú detailnejšie opísané v nasledujúcom texte. Uvedené hnacie ústrojenstvo 6 je konštruované na spolupôsobenie s kazetou 2.
Okrem hnacieho ústrojenstva 6A systém podľa vynálezu zahrnuje ďalšie hnacie ústrojenstvá iného typu, symbolicky vyznačené označením hnacieho ústrojenstva (6B, 6C) druhého a tretieho typu na obrázku 1, ktoré nie sú vhodné na spolupôsobenie s kazetou 2-3A, ale ktoré sú vhodné na spolupôsobenie s uvedenými kazetami 2-3B druhého typu, ktoré sa od kazety 2-3A líšia iba rozlišovacími znakmi.
Na obrázkoch 3 až 9 sú zobrazené rozličné rozlišovacie znaky a zodpovedajúce blokovacie prostriedky hnacieho ústrojenstva, ktoré môžu byť použité v kombinácii napríklad s kazetami typu, ktorý je totožný s typom kazety 2 zobrazenej na obrázku 2. V prípade kazety 2 z obrázka 2 sú rozlišovacie znaky zobrazené na obrázkoch 3 až 7 umiestnené v ovále 20. Obrázky 3 až 7 sa výlučne vzťahujú na rozlišovacie znaky kazety umiestneným v uvedenom ovále.
Obrázky 3A až 3 C zobrazujú tri typy rozlišovacích znakov 24A, 24B a 24C vhodných pre tri typy kaziet 2A, 2B, 2C, prislúchajúcich k systému podľa vynálezu, pričom tretí typ kazety má rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 3 C a je konštruovaný na spolupôsobenie s hnacími ústrojenstvami tak prvého, ako i druhého typu.
V tomto uskutočnení systému podľa vynálezu obsahujú rozlišovacie znaky 24A kaziet prvého typu šikmú časť 22-3A, zatiaľ čo rozlišovacie znaky 24B kaziet druhého typu obsahujú šikmú časť 22-3B. Uvedená šikmá časť prekrýva iba časť výšky h kazety, a síce iba asi polovicu tejto výšky h kazety. Rozlišovacie znaky 24C zobrazené na obrázku 3C obsahujú šikmú časť 22-3C, ktorá prebieha cez celú výšku h kazety.
Rozlišovacie znaky kaziet prvého a druhého typu ďalej obsahujú zvyšnú časť výšky kazety, ktorá sa nachádza vo zvyšnej časti výšky h kazety a ktorá obsahuje dosadaciu stenu 21-3A resp. 21-3B určenú na spolupôsobenie s blokovacími prostriedkami. Rozlišovacie znaky kaziet prvého a druhého typu takto zahŕňajú vybranie 26-3A resp. 26-3B, nachádzajúce sa vo zvyšnej časti výšky h kazety a otvárajúce sa smerom ku čelu kazety. Uvedené dosadacie steny 21-3A a 21-3B sa nachádzajú v rovine, ktorá je odsadená od roviny, v ktorej prebieha čelná stena kazety.
Tieto rozlišovacie znaky kaziet sú rovnako ako všetky rozlišovacie znaky zobrazené na obrázkoch 3 až 7 umiestnené iba v jednom z obidvoch čelných rohov kazety 2. Ako je zrejmé s porovnania obrázkov 3A a 3B, nachádza sa šikmá časť v kazetách prvého typu v polohe, v ktorej sa v kazetách druhého typu nachádza uvedená zvyšná časť a naopak. To takisto platí pre rozlišovacie znaky zobrazené na obrázkoch 4 až 7. Pri kazete zobrazenej na obrázku 3C, ktorá predstavuje kazetu tretieho typu a prislúcha rovnako ku systému, ku ktorému patria taktiež kazety prvého a druhého typu zobrazené na obrázkoch 3A a 3B, zaberá šikmá časť 22-3C celú výšku kazety.
Dosadacia stena 21 rozlišovacích znakov 24A, 24B, 24C zobrazených na obrázku 4 tvorí časť čela kazety a nachádza sa teda v rovine, v ktorej prebieha čelná stena kazety. To znamená, že tu neexistuje vybranie identické s vybraním 26 z obrázka 3. V systéme obsahujúcom rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 4 je rovnako možné použiť kazetu tretieho typu, majúcu rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 3C. Takto je možné získať systém zahŕňajúci kazety piatich typov, ktoré majú rozlišovacie znaky zobrazené na obrázkoch 3 a 4. Pridružené štyri typy hnacích ústrojenstiev môžu obsahovať štyri typy blokovacích prostriedkov na spolupôsobenie s kazetami majúcimi rozlišovacie znaky zobrazené na obrázkoch 3A, 3B, 4A a 4B. Piaty typ kazety má rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 3C a je prijímaný všetkými štyrmi typmi hnacích ústrojenstiev.
V prípade rozlišovacích znakov zobrazených na obrázkoch 3 a 4 je šikmá časť 22 umiestnená v rovine, ktorá zrezáva rohovú časť kazety a ktorá prebieha kolmo na hlavnú stenu 8 kazety. Uvedené vybrania sa v tomto prípade otvárajú tak smerom k čelu kazety, ako i smerom k boku kazety. Výhoda tohto uskutočnenia bude opísaná v ďalej uvedenej časti opisu.
Rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 5 obsahujú šikmú časť 22, ktorá nezrezáva rohovú časť kazety a ktorá neprebieha v rovine kolmej na hlavnú stenu 8. Táto šikmá časť 22 rovnako nevybieha k bočnej stene 12 kazety 2, takže táto bočná stena 12 nie je perforovaná. Uvedená šikmá časť 22 je tu umiestnená v časti kazety, ktorá zaberá o niečo menej ako polovicu výšky kazety. Na opačnej strane kazety sa nachádza vybranie 26 vymedzené dosadacou stenou 24. Ani toto vybranie 26 sa neotvára smerom k bočnej stene 12 kazety 2.
Rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 6 sú v podstate rovnaké ako rozlišovacie znaky zobrazené na obrázku 5 s tým jediným rozdielom, že rozlišovacie znaky v tomto prípade vybiehajú i smerom k bočnej stene 12, takže táto bočná stena 12 je v tejto časti čiastočne otvorená.
Uskutočnenie rozlišovacích znakov zobrazené na obrázku 7 sa zasa podobá uskutočneniu zobrazenému na obrázku 6; v prípade rozlišovacích znakov zobrazených na obrázku 7 však nie je použité vybranie 26, takže dosadacia stena sa nachádza v rovine, v ktorej tiež leží čelná stena 14 kazety 2.
Obrázky 8 a 9 ilustrujú, aké jednoduché blokovacie prostriedky hnacieho ústrojenstva môžu byť použité na spolupôsobenie s kazetami vybavenými rozlišovacími znakmi typov zobrazených na obrázkoch 3 a 6.
Na obrázku 8 je smer 28, v ktorom je kazeta vkladaná do hnacieho ústrojenstva, zodpovedajúco označený.
Obrázky 8-A1 a 8-A2 sa vzťahujú na kazety prvého typu, majúce rozlišovacie znaky 24A zobrazené na obrázku 3A na spolupôsobenie s blokovacími prostriedkami 29 prvého typu na účely blokovania kaziet 2-3B druhého typu a na účely umožnenia voľného prístupu kaziet 2-3A prvého typu do hnacieho ústrojenstva. Uvedené blokovacie prostriedky 30 obsahujú blokovaciu západku 29, ktorá je otočná okolo osi 32 a ktorá na svojom konci nesie blokovaciu pätku 34. Táto blokovacia západka 29 je určená na použitie v hnacích ústrojenstvách typu zobrazeného na obrázku 1, majúcich čelný panel 36 s pozdĺžnym otvorom 38 na prechod kaziet do vodiacej dráhy 40 vnútri hnacieho ústrojenstva, pričom uvedená vodiaca dráha je symbolicky vyznačená prerušovanou čiarou.
Blokovacia západka 29 blokovacieho prostriedku 30 je otočné uložená okolo osi 32 medzi blokujúcou polohou, zobrazenou na obrázkoch 1 a 8-A1, v ktorej sa blokovacia pätka 34 nachádza vo vodiacej dráhe 40, a uvoľňovacou polohou, v ktorej sa uvedená blokovacia západka nachádza mimo uvedenú vodiacu dráhu 40 hnacieho ústrojenstva. Táto uvoľňovacia poloha nie je na obrázkoch zobrazená a vyžaduje otočný pohyb blokovacej západky zo zobrazenej blokujúcej polohy v smere 42.
Blokovacia západka 29 blokovacieho prostriedku 30 je tlačená smerom do blokujúcej polohy prítlačnými prostriedkami vo forme tlačnej pružiny 44, ktorá sa opiera o výstupok 46 blokovacej západky blokovacieho prostriedku 30. Kvôli zjednodušeniu nie je na obrázku 8 zobrazená ani tlačná pružina 44 ani výstupok 46.
Ako je zrejmé z obrázkov 1 a 8-A1, nachádza sa blokovacia pätka 34 blokovacieho prostriedku 30 vo vodiacej dráhe 40 rozlišovacích znakov kazety 24A vkladanej správne orientovaným spôsobom. Blokovacia pätka 34 vybieha do uvedenej vodiacej dráhy 40 vo vzdialenosti menšej, ako je polovica výšky h kazety, takže šikmá časť 22-3A spolupôsobí s blokovacou pätkou 34, pričom je blokovacia západka blokovacieho prostriedku 30 vytláčaná z blokujúcej polohy smerom do voľnej polohy v smere 42 a proti sile tlačného prostriedku 44 vo forme tlačnej pružiny a blokovacia západka potom teda neblokuje úplné vloženie kazety do hnacieho ústrojenstva.
Keby však bola do uvedeného hnacieho ústrojenstva zavedená kazeta 2-3B druhého typu, potom blokovacia pätka 34 dosadne na dosadaciu stenu 24-3B a tým zablokuje zavedenie tejto kazety do hnacieho ústrojenstva. Blokovacia pätka 34 rovnako zablokuje vloženie kazety, ktorá pri vkladaní do pozdĺžneho otvoru 38 hnacieho ústrojenstva nie je správne orientovaná, pretože na rohu 18 kazety sa nenachádza žiadna šikmá časť, ktorá by vytlačila blokovaciu západku blokovacieho prostriedku 30 do voľnej polohy v prípade, že je kazeta do hnacieho ústrojenstva vkladaná stranovo prevrátená. Ani na rohoch 48 a 50 zadnej steny 10 kazety sa nenachádza žiadna šikmá časť a kazeta teda bude blokovaná i v prípade, že sa do hnacieho ústrojenstva vkladá zadnou stenou 10 dopredu.
Blokovacia západka blokovacieho prostriedku 52 na obrázkoch 8-B1 a 8-B2 jc úplne identická s blokovacou západkou blokovacieho prostriedku 30. Táto blokovacia západka je však umiestnená na druhej strane vodiacej dráhy
40. Blokovacia západka 52 obsahuje blokovaciu pätku 54 a je otočné usporiadaná v smere 56 zo zobrazenej blokujúcej polohy do voľnej polohy. Je zrejmé, že hnacie ústrojenstvo typu zobrazeného na obrázku 1, ktoré však obsahuje blokovaciu západku blokovacieho prostriedku 52 je vhodné na spolupôsobenie so správne orientovanou kazetou 2-3B druhého typu.
Blokovací prostriedok 58 zobrazený na obrázkoch 8-C1 a 8-C2 má mierne zmenenú konštrukciu. Tento blokovací prostriedok 58 je určený na použitie v kombinácii s hnacím ústrojenstvom, majúcim čelný panel vybavený pozdĺžnym otvorom na zavedenie kazety do vodiacej dráhy vnútri hnacieho ústrojenstva. Rozdielna konštrukcia tohto blokovacieho prostriedku 58 spočíva v tom, že blokovacia západka 60 blokovacieho prostriedku 58 vybieha v tomto prípade do vodiacej dráhy hnacieho ústrojenstva vo vzdialenosti väčšej, ako je polovica výšky kazety.
V dôsledku toho je blokovací prostriedok 58 vhodný na použitie v kombinácii s hnacím ústrojenstvom tretieho typu, ktoré prijíma tak kazety 2-3A prvého typu, ako i kazety 2-3B druhého typu. Vzhľadom na to, že blokovacia západka 60 blokovacieho prostriedku 58 vybieha do vodiacej dráhy hnacieho ústrojenstva vo vzdialenosti väčšej ako je polovica výšky h kazety, bude blokovacia západka 60 v každom prípade spolupôsobiť so šikmou časťou 22 kazety v prípade, že je táto kazeta pri vkladaní do hnacieho ústrojenstva správne orientovaná. V prípade, že kazeta nebude pri vkladaní správne orientovaná, t. j. bude vkladaná s obrátením strán alebo zadnou stenou vopred, potom nebude môcť blokovacia západka 60 spolupôsobiť s rohom kazety majúcim šikmú časť, v dôsledku čoho dôjde k zablokovaniu kazety.
Obrázky 8-C1 a 8-C2 zobrazujú situáciu, v ktorej blokovaci prostriedok 58 spolupôsobí s kazetou 2-3C tretieho typu. Je zrejmé, že blokovací prostriedok 58 spolupôsobí správne i s kazetou tohto typu. Takéto kazety nie sú blokované blokovacím prostriedkom 30 alebo blokovacou západkou 52, pretože blokovacie pätky 34 alebo 54 môžu spolupôsobiť so šikmou časťou 22-3C kazety. Je potrebné poznamenať, že blokovací prostriedok 58 môže byť umiestnený buď pod, alebo nad uvedenou vodiacou dráhou hnacieho ústrojenstva bez toho, že by sa tým zhoršila funkcia uvedeného blokovacieho prostriedku 58.
Obrázok 9 zobrazuje rovnakým spôsobom ako obrázok 8, ako kazety 2-6A až 2-6C spolupôsobia s blokovacími prostriedkami 62, 64 a 66 vo forme západiek, obsahujúcimi zodpovedajúce blokovacie pätky 68, 70 resp. 72. Dve blokovacie západky blokovacích prostriedkov 66, uvedené na obrázku ako blokovacie západky 66-1 a 66-2 obsahujú zodpovedajúce blokovacie pätky 72-1 resp. 72-2.
Pri vkladaní kazety do hnacieho ústrojenstva sa kazeta pohybuje v smere 74. Otáčavý pohyb blokovacích západiek z ilustrovanej blokujúcej polohy do voľnej polohy je vyznačený šípkami ukazujúcimi smery 76, 78, 80-1 a 80-2.
Obrázky 9-A1 a 9-A2 zobrazujú, akým spôsobom umožňuje blokovacia západka blokovacieho prostriedku 62 voľný prechod kazete 2-6A prvého typu. Ak však je do tohto hnacieho ústrojenstva vkladaná kazeta 2-6B druhého typu, potom blokovacia pätka 68 dosadne na dosadaciu stenu 24-6B a zablokuje kazetu. Blokovacia pätka 64 z obrázkov 9-B1 a 9-B2 zasa naopak zablokuje kazetu prvého typu v spolupôsobení s dosadacou stenou 24-6A.
Zvláštnym znakom blokovacích prostriedkov zobrazených na obrázku 9-C1 a 9-C2 je to, že obsahujú prvú blokovaciu západku 66-1 a druhú blokovaciu západku 66-2.
Obidve uvedené blokovacie západky sú vzájomne spriahnuté spojovacím mechanizmom, zahrňujúcim pastorky 82-1 a 82-2. V dôsledku toho sa pohyb blokovacích západiek 66-1 a 66-2 prenáša z jednej blokovacej západky na druhú v podstate v prevodovom pomere 1:1, takže uvedené blokovacie západky môžu vykonávať synchrónny pohyb z blokujúcej polohy do voľnej polohy v smeroch 80-1 a 80-2 a naopak.
V dôsledku toho umožňujú blokovacie prostriedky 66 voľný prechod kazetám 2-6A prvého typu a kazetám 2-6B druhého typu a to následkom spolupôsobenia blokovacej západky 62-1 so šikmou časťou 22-6A a blokovacej západky 62-2 so šikmou časťou 22-6B.
V prípade, že je kazeta pri vkladaní do hnacieho ústrojenstva nesprávne orientovaná, potom dôjde k zablokovaniu tejto kazety následkom kooperácie blokovacích pätiek 72-1 a 72-2 s bočnou stenou kazety.
Obrázky 9-C1 a 9-C2 ukazujú spolupôsobenie medzi kazetou 2-6C tretieho typu s blokovacími západkami 66-1 a 66-2. Takáto kazeta nebude blokovacími západkami 62 a 64 blokovaná, pretože jedna z obidvoch šikmých častí 22-6C bude vždy spolupôsobiť s príslušnou blokovacou pätkou 68 a 70.
Všetky uskutočnenia systému podľa vynálezu opísané v predchádzajúcej časti opisu obsahujú blokovacie prostriedky tvorené jednoduchými mechanickými dielmi. Obrázky 15 a 16 však ukazujú, že môžu byť použité i úplne odlišné uskutočnenia systému podľa tohto vynálezu.
Z obrázka 15 je zrejmé, že hnacie ústrojenstvo 84 je i v tomto prípade vybavené čelným panelom 86, v ktorom je vytvorený pozdĺžny otvor 88 na prechod kaziet do vodiacej dráhy 90 vnútri hnacieho ústrojenstva. V zobrazenom uskutočnení systém obsahuje kazetu 92, ktorá je v mnohom podobná kazete 2. Kazeta 92 však obsahuje rozlišovacie znaky vo forme nálepky 96 prilepenej na bočnej stene 94 a vybavenej čiarovým kódom 98, obsahujúcim množinu čiernych čiar na bielom podklade.
Hnacie ústrojenstvo 84 obsahuje skcnovacic prostriedky usporiadané v blízkosti vodiacej dráhy 90 a určené na detekciu typu a prítomnosti čiarového kódu 98, pričom uvedené skenovacie prostriedky obsahujú optický snímač 100 čiarového kódu.
Hnacie ústrojenstvo 84 ďalej obsahuje blokovacie prostriedky 102, zahrnujúce blokovaciu západku 104, ktorá je pod kontrolou uvedeného optického snímača 100 elektromagneticky pohyblivá medzi blokujúcou polohou vo vodiacej dráhe 90 a voľnou polohou zvonka vodiacej dráhy 90. Ak optický snímač 100 skanuje čiarový kód kazety, ktorá má byť prijatá hnacím ústrojenstvom, potom sa v dôsledku zodpovedajúceho výstupného signálu optického snímača prestaví blokovacia západka 104 z blokujúcej polohy do uvoľňovacej polohy. Vo všetkých ostatných prípadoch dôjde ku zablokovaniu kazety blokovacou západkou 104 a v dôsledku toho k zabráneniu vloženia kazety do hnacieho ústrojenstva 84.
Obrázok 16 zobrazuje blokovú schému obvodu, ktorý sprostredkuje spolupôsobenie medzi snímačom 100 čiarového kódu 98 a elektromagnetickými blokovacími prostriedkami. Snímač 100 optického kódu obsahuje optický systém 106, prostredníctvom ktorého sa na nálepku 96 s čiarovým kódom 98 zameria svetelný lúč. Odrazené svetlo je potom modulované čiarovým kódom 98 a takto modulované svetlo je prijaté optickým snímačom čiarového kódu. Optoelektronické prostriedky obsiahnuté v snímači čiarového kódu vytvoria výstupný signál, ktorý je symbolicky vyznačený šípkou 108, pričom uvedený výstupný signál zodpovedá informácii obsiahnutej v čiarovom kóde 98. Tento výstupný signál sa privádza do porovnávacieho obvodu 110, ktorý má za úlohu porovnať takto získanú infor máciu zakódovanú v čiarovom kóde s informáciou uloženou v pamäti 112.
Rozlišovacie znaky typu kazety, ktorá má byť prijatá hnacím ústrojenstvom 84 sú uložené vhodne zakódovaným spôsobom v uvedenej pamäti 112. V porovnávacom obvode 110 sú teda porovnané detegované rozlišovacie znaky s rozlišovacími znakmi uloženými v pamäti 112. Iba v prípade, kedy je v porovnávacom obvode 110 zistená totožnosť detegovaných a v pamäti uložených rozlišovacích znakov, je výstupný signál 114 porovnávacieho obvodu 110 privedený do zosilňovača 116a získaný zosilnený výstupný signál je potom privedený do kontrolného obvodu 120 pre blokovacie prostriedky 102. Uvedený kontrolný obvod nakoniec aktivuje elektromagnetické blokovacie prostriedky, čo má za následok, že sa blokovacia západka 104 prestaví do voľnej polohy, kedy sa nachádza mimo vodiacu dráhu 90 hnacieho ústrojenstva 84.
Do kontrolnej jednotky 120 môžu byť privedené aj ďalšie vonkajšie signály, ako napríklad signály vyznačené šípkami 122 a 124, ktoré slúžia napríklad na prevádzkové účely alebo na diaľkové ovládanie blokovacích prostriedkov.
Systém podľa vynálezu zobrazený na obrázkoch 15 a 16 má veľkú pružnosť. V podstate môže tento systém zahŕňať neobmedzený počet kazetových typov, pričom podkategória rozlišovacích znakov uložená v zakódovanej forme v pamäti 112 definuje pre ktorú podkategóriou kazetových typov je dané hnacie ústrojenstvo vhodné.
Skenovacie prostriedky a blokovacie prostriedky môžu byť úplne odlišné od skenovacích prostriedkov a blokovacích prostriedkov znázornených na obrázkoch. V podstate je možné použiť skenovacie prostriedky konštruované na spolupôsobenie s rozlišovacími znakmi zobrazenými na obrázkoch 3 až 7. Týmito skenovacími prostriedkami môžu byť napríklad optické skenovacie prostriedky. Rovnako je možné použiť systém zahrňujúci kazety majúce rozlišovacie znaky prispôsobené na spolupôsobenie s jednoduchými mechanickými blokovacími prostriedkami, ale v spojení s elektricky ovládateľnými blokovacími prostriedkami.
Takto je možné použiť systém zahrnujúci zariadenia úplne odlišnej vnútornej konštrukcie, ktoré však prijímajú iba jeden špecifický typ kazety alebo špecifický počet kazetových typov prislúchajúcich k tomuto systému.
Vynález sa taktiež týka systémov, v ktorých hnacie ústrojenstvo neobsahuje čelný panel s pozdĺžnym otvorom na vloženie kazety do vodiacej dráhy hnacieho ústrojenstva. Tieto systémy môžu obsahovať iné prostriedky na vloženie kazety do hnacieho ústrojenstva. Tak napríklad na obrázku 10 je zobrazené hnacie ústrojenstvo 122 prislúchajúce k systému podľa vynálezu, ktoré je vybavené zavádzajúcim boxom 124. Okrem toho má toto hnacie ústrojenstvo 122 čelný panel 126, opatrený pozdĺžnym otvorom 128, cez ktorý môže byť uvedený zavádzači box 124 zasúvaný smerom dovnútra hnacieho ústrojenstva v smere 130. Tento typ hnacieho ústrojenstva je preto rovnako ako hnacie ústrojenstvo zobrazené na obrázku 1 vhodný na začlenenie hnacieho ústrojenstva do väčších systémov, kedy môže byť toto hnacie ústrojenstvo vsunuté do zostavy ostatných blokov a kedy je teda prístupný iba čelný panel tohto hnacieho ústrojenstva.
Rovnako je však možné použiť zavádzači box, ktorý je umiestnený na vrchnej strane hnacieho ústrojenstva a ktorý môže byť vybavený vekom na uzatvorenie tohto zavádzacieho boxu. Je zrejmé, že takéto hnacie ústrojenstvo musí byť zvrchu prístupné a nie je teda vhodné na začlenenie do väčších systémov, pokiaľ však toto hnacie ústrojenstvo nie je umiestnené mimo takéhoto väčšieho systému.
SK 279698 Β6
Zavádzači box 124 je konštruovaný na prijatie kazety 2-3B. V rohu tohto zavádzacieho boxu 124 sú vytvorené vybiehajúce prostriedky tvorené v danom prípade výstupkom 132 v tvare pravouhlého bloku 132, na ktorom je usporiadaný šikmý trojuholníkový blok 134. Uvedený pravouhlý blok výstupku 132 zodpovedá vybraniu 26-3B kazety 2-3B a trojuholníkový blok 134 zodpovedá šikmej časti 22-3B. Pravouhlý blok výstupku 132 a vybranie 26-3B do seba zapadajú ako pozitív a negatív. Rovnako ako do seba zapadajú trojuholníkový blok 134 a šikmá časť 223B
Zavádzači box 124 teda prijme kazetu iba v prípade, že je pri vkladaní do zavádzacieho boxu 124 správne orientovaná. Pri akomkoľvek inom usporiadaní kazety, narazí kazeta na časť 136 zavádzacieho boxu, ktorá vybieha nad pravouhlým blokom výstupku 132 a trojuholníkovým blokom 134. Kazeta 2-6A a kazety 2-6C prislúchajúce k rovnakému systému nemôžu byť nikdy správne vložené do zavádzacieho boxu 124, pretože tieto kazety nemajú vhodné vybranie na spolupôsobenie s pravouhlým blokom výstupku 132 zavádzacieho boxu 124.
Všetky doposiaľ opísané systémy podľa vynálezu obsahovali kazety majúce rozlišovacie znaky usporiadané iba na jednom rohu kazety. Aj keď je toto usporiadanie rozlišovacích znakov v mnohých prípadoch rozhodne výhodnejšie vzhľadom na dôvody uvedené v predchádzajúcej časti opisu, nie je toto usporiadanie rozlišovacích znakov vždy nevyhnutné. Tak napríklad na obrázkoch 11 až 14 sú zobrazené alternatívne kazety 138 a 140 prvého resp. druhého typu prislúchajúce k alternatívnemu systému vynálezu.
I v tomto prípade kazety obsahujú nosič informácii v tvare disku. Tieto kazety môžu rovnako obsahovať uzáver 142 resp. 144, ktorý je posuvne usporiadaný na vrchnej hlavnej stene kazety medzi uzatvorenou polohou v strednej časti kazety a otvorenou polohou v okrajovej časti kazety. Kazety 138 a 140 sú v obidvoch prípadoch zobrazené s krytmi tvorenými uzávermi 142 a 144 v otvorenej polohe.
Kazeta 138 má rozlišovacie znaky prvého typu usporiadané na oboch čelných rohoch kazety. Tieto rozlišovacie znaky sa podobajú rozlišovacím znakom zobrazeným na obrázku 4D a obsahujú šikmé časti 146 a 148 vybiehajúce do polovice výšky kazety. Tieto rozlišovacie znaky' ďalej obsahujú dosadacie steny 150 a 152 nachádzajúce sa v rovine, v ktorej prebieha čelná stena 154 kazety 138. Tieto dosadacie steny 150 a 152 zaberajú zvyšnú časť výšky kazety.
Kazeta 138 má obvodové steny 154,198,196 a 194 zahrnujúce čelnú stenu 154 orientovanú v zmysle zasúvania smerom k hnaciemu ústrojenstvu. Lokálne rozlišovacie znaky kaziet obsahujú v rohoch na čelnej stene 154 šikmú časť 146, 148 zaberajúcu časť výšky na najmenej jednom z čelných rohov kaziet, a ďalšiu časť uloženú vo zvyšku výšky kazety a obsahujúcu dosadaciu stenu 150,152 na spolupôsobenie s blokovacím prostriedkom 262. V rohoch medzi čelnou stenou 154 a postrannými stenami 194, 198 sú tak vymedzené vybrania 190,192.
Blokovací prostriedok 262 obsahuje dve hákovité blokovacie západky 156 a 158 na protiľahlých stranách kazety 138. Na obrázku 11 sú tieto hákovité blokovacie západky 156 a 158 zobrazene v blokujúcej polohe, pričom sú však otočné do voľnej polohy okolo vertikálnych osí 164 a 166 v smere 160 a 162.
Blokovacie západky 156 a 158 sú typu, ktorý môže byť použitý v hnacom ústrojenstve, do ktorého sú kazety vkladané cez pozdĺžny otvor v čelnom panele. Obsahujú blokovacie pätky 168 a 170, ktoré vybiehajú do vodiacej dráhy vo vzdialenosti menšej, ako je polovica hrúbky kazety. V situácii zobrazenej na obrázkoch 11 a 12 nie je kazeta 138 blokovaná blokovacími západkami 156 a 158. Pri akejkoľvek inej orientácii, ako je tá, ktorá je zobrazená, budú kazety blokované.
Kazety 140, ktorých zástupca je zobrazený na obrázku 13, majú rozlišovacie znaky druhého typu, ktoré sú však usporiadané iba na jednom z čelných rohov kazety. Tieto rozlišovacie znaky obsahujú šikmú časť 172 prebiehajúcu cez celú výšku kazety. Pridružená jediná blokovacia západka blokovacieho prostriedku 174 je otočná zo zobrazenej blokujúcej polohy do voľnej polohy okolo osi 176 v smere 178 vyznačenom zodpovedajúcou šípkou. Voľný koniec blokovacej západky blokovacieho prostriedku 174 nesie blokovaciu pätku 180, ktorá vybieha do vodiacej dráhy hnacieho ústrojenstva vo vzdialenosti väčšej, ako je polovica hrúbky kazety. V zobrazenej situácii nie je vkladanie kazety 140 inhibované blokovacou západkou blokovacieho prostriedku 174. V inej ľubovoľnej orientácii kazety bude vkladanie kazety inhibované blokovacou západkou blokovacieho prostriedku 174. Kazeta 140 má čelnú stenu 182, zadnú stenu 202 a postranné steny 200, 204.
Blokovacie prostriedky zobrazené na obrázku 11 neprijmú kazetu zobrazenú na obrázku 13, pretože i v prípade, kedy je kazeta 140 pri zavádzaní do hnacieho ústrojenstva správne orientovaná, dosadne blokovacia západka 158 na čelnú stenu 182 a zablokuje tak kazetu 140. Pri akejkoľvek inej orientácii kazety zablokuje kazetu aspoň jedna z blokovacích západok 156 a 158.
Blokovacie prostriedky zobrazené na obrázku 13 budú zasa naopak inhibovať prijatie kazety 138 prvého typu zobrazené na obrázku 11. Dokonca i v prípade, kedy bude kazeta 138 pri vkladaní do hnacieho ústrojenstva správne orientovaná, bude blokovacia pätka 180 blokovacej západky blokovacieho prostriedku 174 spolupôsobiť s dosadacou stenou 150, v dôsledku čoho dôjde k zablokovaniu kazety 138. Pri akejkoľvek inej orientácii kazety 138 bude blokovacia západka blokovacieho prostriedku 174 rovnako blokovať zavedenie tejto kazety do hnacieho ústrojenstva.
V systéme obsahujúcom kazety prvého a druhého typu zobrazenom na obrázkoch 11 až 14, je rovnako možné použiť hnacie ústrojenstvo tretieho typu, ktoré je vhodné na spolupôsobenie s kazetami 138 prvého typu a s kazetami 140 druhého typu. Takéto hnacie ústrojenstvo musí mať iba jednu blokovaciu západku usporiadanú na rovnakom mieste ako je usporiadaná blokovacia západka blokovacieho prostriedku 174 z obrázka 13. Táto jediná blokovacia západka bude mať však tvar blokovacej západky 156 z obrázka 11.
Okrem uskutočnení zobrazených na pripojených obrázkoch, sú možné i iné alternatívne uskutočnenia, v ktorých sa používajú v súlade s vynálezom kazety, ktoré majú všetky jednotný štandardný typ, ale pre určité štandardizované rozlišovacie znaky môžu selektívne spolupôsobiť s hnacími ústrojenstvami rozdielnych štandardizovaných typov. Tiež i charakter nosiča informácií môže byť odlišný od opticky snímateľného média v tvare disku zobrazeného na pripojených obrázkoch. Môže ísť o nosiče ľubovoľného typu, akými sú napríklad magnetický disk alebo opticky, magneticky alebo iným spôsobom čitateľná páska a podobne.
Rovnako môžu byť použité aj iné druhy rozlišovacích znakov. Tak napríklad môže kazeta obsahovať elektronické pamäťové prvky, ako napríklad ROM- alebo RAM-čipy, ktoré môžu byť prístupné cez elektrické kontakty umiestnené zvonka kazetovej steny tak, že môžu byť skenované mechanickými klznými kontaktami hnacieho ústrojenstva. Rozlišovacie znaky v takomto uskutočnení budú obsahovať rozlišovaciu informáciu prítomnú v uvedenom čipe.
Na transport kazety do hnacieho ústrojenstva a z hnacieho ústrojenstva môžu byť použité prostriedky poháňané motorom. Motorom môže byť takto poháňaný zavádzači box 124 z obrázka 10. Zavádzači box z obrázka 10 môže byť kombinovaný s uskutočnením na obrázkoch 15 a 16, pričom zavádzači box musí v tomto prípade obsahovať perforovanú alebo transparentnú bočnú stenu, čo umožňuje, aby informácia zakódovaná v čiarovom kóde a predstavujúca rozlišovacie znaky kazety vkladanej do hnacieho ústrojenstva bola čitateľná optickým snímačom usporiadaným v blízkosti vodiacej dráhy hnacieho ústrojenstva. V tomto uskutočnení už nie je potrebný pravouhlý blok 132 a trojuholníkový blok 134. Kontrolný obvod 120 môže uvádzať do činnosti motorový pohon zavádzacieho boxu 124 v prípade, že optický snímač deteguje prijateľný kód vkladanej kazety.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Systém na záznam a/alebo čítanie signálov na nosičoch informácií uložených v kazetách obsahujúcich kazety prvého typu a kazety druhého typu, pričom uvedené typy kaziet sú v podstate rozmerovo a tvarovo zhodné s výnimkou zodpovedajúcich lokálnych rozlišovacích znakov prvého typu a druhého typu, pričom systém ďalej obsahuje najmenej dve hnacie ústrojenstvá skonštruované na spolupôsobenie s kazetou po vložení kazety v správnej orientácii, vyznačujúci sa tým, že uvedené hnacie ústrojenstvá obsahujú hnacie ústrojenstvo (6A, 122, 84) prvého typu, skonštruované na spolupôsobenie s kazetami (2A) prvého typu, ale nezlučiteľné s kazetami (2B) druhého typu, a hnacie ústrojenstvo (6B) druhého typu, prispôsobené na spolupôsobenie s kazetami (2B) druhého typu, ale nezlučiteľné s kazetami (2A) prvého typu, pričom hnacie ústrojenstvo (6A, 122) prvého typu je vybavené blokovacím prostriedkom (30, 62, 262, 102) prvého typu, tvoriacim prekážku vo vsúvacej dráhe lokálneho rozlišovacieho znaku (24B) druhého typu, ale ponechávajúcim otvorenú vsúvaciu dráhu lokálneho rozlišovacieho znaku (24A) prvého typu, pričom hnacie ústrojenstvo (6B) druhého typu je vybavené blokovacím prostriedkom (52, 64, 174) druhého typu, tvoriacim prekážku vo vsúvacej vodiacej dráhe (40) lokálneho rozlišovacieho znaku (24A) prvého typu, ale ponechávajúcim otvorenú vsúvaciu dráhu lokálneho rozlišujúceho znaku (24B) druhého typu.
  2. 2. Systém podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že hnacie ústrojenstvo ďalej obsahuje hnacie ústrojenstvo (6C) tretieho typu, vybavené blokovacím prostriedkom (58, 66) tretieho typu, ponechávajúcim vsúvaciu dráhu prvého lokálneho rozlišovacieho znaku (24A) vytvoreného na kazetách (2A) prvého typu a tiež vsúvaciu dráhu druhého lokálneho rozlišovacieho znaku (24B), vytvoreného na kazetách (2B) druhého typu.
  3. 3. Systém podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že najmenej jedna z kaziet (2A, 2B) je vybavená obdĺžnikovým plochým puzdrom s rovnobežnými hlavnými stenami (8, 138) a obvodovými stenami (10, '12, 14, 18; 154, 198, 196, 194) zahrnujúcimi čelnú stenu (14, 154) orientovanú v zmysle zasúvania smerom k hnaciemu ústrojenstvu (6A, 6B), pričom lokálne rozlišovacie znaky (24A, 24B) každej z oboch typov kaziet obsahujú šikmú časť (22, 146, 148) zaberajúcu časť výšky kazety na najmenej jednom z čelných rohov kaziet, a ďalšiu časť uloženú vo zvyšku výšky kazety a obsahujúcu dosadaciu stenu (21, 150, 152) na spolupôsobenie s blokovacím prostriedkom (30, 62, 162, 52, 64) prvého a druhého typu.
  4. 4. Systém podľa nárokov 1, 2 alebo 3, v y z n a čujúci sa tým, že kazeta (2A, 2B, 2C) jedného typu je vybavená obdĺžnikovým plochým puzdrom s rovnobežnými hlavnými stenami (140) a obvodovými stenami (182, 200, 202, 204) zahrnujúcimi čelnú stenu (182) orientovanú v zmysle zasúvania smerom k hnaciemu ústrojenstvu (6A, 6B, 6C), pričom lokálne rozlišovacie znaky (24A, 24B, 24C) každej z oboch typov kaziet obsahujú šikmú časť (172) na celú výšku najmenej jedného z čelných rohov kazety (2A, 2B, 2C).
  5. 5. Systém podľa nároku 3, vyznačujúci sa t ý m , že lokálne rozlišovacie znaky (24A, 24B) oboch typov kazety obsahujú vybranie (26, 190, 192) uložené na uvedenom zvyšku výšky kazety, pričom toto vybranie je otvorené smerom k čelnej stene (14, 154) kazety aje vymedzené dosadacou stenou (21, 150, 152) na strane odvrátenej od čelnej steny (14, 154) kazety.
  6. 6. Systém podľa nároku 3, vyznačujúci sa t ý m , že rozlišovacie znaky (24A, 24B) uložené iba na jednom z čelných rohov kazety, zatiaľ čo na kazetách (2A) prvého typu leží šikmá časť (22) v mieste, kde je na kazetách (2B) druhého typu umiestnená uvedená ďalšia časť a naopak.
  7. 7. Systém podľa nárokov 3, 4 alebo 5, v y značujúci sa tým, že šikmá časť (22; 164, 148; 172) leží v rovine lokálneho zrezania rohu kazety a orientovanej kolmo na hlavné steny (8, 138, 140) kazety, pričom uvedené vybranie (26, 190, 192) je otvorené tak smerom k čelnej stene (14, 154), ako i k priľahlej postrannej stene (12; 194,198; 200).
  8. 8. Systém podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že najmenej jedno z hnacích ústrojenstiev (6A, 6B) je vybavené čelným panelom (36) majúcim pozdĺžny otvor (38) na vloženie kaziet (2A, 2B) do vodiacej dráhy (40) vnútri hnacích ústrojenstiev (6A, 6B), pričom blokovaci prostriedok (30) obsahuje blokovaciu západku (29) pohybovateľnú medzi blokovacou polohou vo vodiacej dráhe (40) a uvoľňovacou polohou mimo vodiacej dráhy, a prítlačný prostriedok (44), ktorým je blokovacia západka (29) pružne predpnutá smerom do blokovacej polohy, pričom západka vybieha do vodiacej dráhy (40) v blokovacej polohe do vzdialenosti menšej ako je polovica výšky kazety v záberovej oblasti šikmej časti (22) rozlišovacích znakov (24A, 24B) zodpovedajúcej správne vloženej kazete, zatiaľ čo mimo oblasť záberu šikmej časti (22) je západka (29) s predpätim vytlačovaná do blokovacieho záberu s dosadacou stenou (21) alebo priečnou stenou (10, 14).
  9. 9. Systém podľa nároku 8, vyznačujúci sa t ý m , že blokovaci prostriedok obsahuje prvú a druhú blokovaciu západku (66-1, 66-2) navzájom spriahnuté spojovacím mechanizmom obsahujúcim dva pastorky (82-1, 82-2) pripojené k zodpovedajúcim západkám (66-1, 66-2) a zaberajúcim do seba v pomere 1 : 1, pričom vykývnutie jednej z blokovacich západiek (66-1) v zábere so šikmou časťou (22A-6, 22B-6) kaziet (2A-6, 2B-6) prvého typu alebo druhého typu z blokovacej polohy do uvoľňovacej polohy v prvom smere (80-1) zodpovedá vykývnutiu druhej blokovacej západky (66-2) z blokovacej polohy do uvoľňovacej polohy v druhom smere (80-2).
  10. 10. Systém podľa nárokov 2 alebo 7, vyznačujúci sa t ý m, že hnacie ústrojenstvo (6C) tretieho typu má čelný panel (36) s pozdĺžnym otvorom (38) na zavedenie kaziet do vodiacej dráhy (40) vnútri hnacieho ústrojenstva (6C), pričom blokovaci prostriedok (58) tretieho typu obsahuje blokovaciu západku (60) pohybovateľnú medzi blokovacou polohou vo vodiacej dráhe (40) a uvoľňovacou polohou mimo vodiacej dráhy (40) a prítlačný prostriedok (44), ktorým je blokovacia západka (60) pružne predpnutá smerom do blokovacej polohy, pričom blokovacia západka (60) leží v dráhe rozlišovacieho znaku (24C) kazety vloženej v správnej orientácii a vybieha do vodiacej dráhy (40) do vzdialenosti väčšej, ako je polovica výšky šikmej časti (22) rozlišovacieho znaku (24C) zodpovedajúcej správne vloženej kazete, zatiaľ čo mimo oblasť záberu šikmej časti (22) je západka (60) s predpätím vytlačovaná do blokovacieho záberu s dosadacou stenou (21) alebo priečnou stenou (10, 14).
  11. 11. Systém podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že najmenej jedno z hnacích ústrojenstiev (84) obsahuje čelný panel (86) s pozdĺžnym otvorom (38) na zavedenie kaziet (92) zodpovedajúceho typu na vodiacu dráhu (90) vnútri hnacieho ústrojenstva, pričom v blízkosti vodiacej dráhy hnacie ústrojenstvo obsahuje skenovací prostriedok (100) na vytváranie elektrického výstupného signálu na základe detekcie typu a prítomnosti rozlišovacích znakov (24A, 24B, 24C) kazety, pričom blokovací prostriedok (102) obsahuje blokovaciu západku (104) s riadiacim vstupom spojeným so skenovacím prostriedkom (100) a elektromagneticky pohybovateľnú medzi blokovacou polohou vo vodiacej dráhe (90) a uvoľňovacou polohou mimo vodiacej dráhy (90).
  12. 12. Systém podľa nárokov 1 a 5, vyznačujúci sa tým, že hnacie ústrojenstvo (122) je vybavené vo svojom zavádzačom boxe (124) na vkladanie kaziet výstupkom (132) umiestneným v rohu zavádzacieho boxu (124) a zapadajúcim do vybrania (26) rozlišovacích znakov (24A, 24B) správne orientovanej kazety (2A, 2B) typu zodpovedajúcemu hnaciemu ústrojenstvu (122).
SK6387-89A 1988-11-10 1989-11-10 System for recording and/or reading signals on/from information carriers in cassettes SK638789A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8802763A NL8802763A (nl) 1988-11-10 1988-11-10 Systeem voor het registreren en/of uitlezen van signalen op informatiedragers in cassettes.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK279698B6 true SK279698B6 (sk) 1999-02-11
SK638789A3 SK638789A3 (en) 1999-02-11

Family

ID=19853198

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK6387-89A SK638789A3 (en) 1988-11-10 1989-11-10 System for recording and/or reading signals on/from information carriers in cassettes

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5325243A (sk)
EP (1) EP0368416B1 (sk)
JP (1) JP2679850B2 (sk)
KR (1) KR0175291B1 (sk)
CZ (1) CZ281416B6 (sk)
DD (1) DD285655A5 (sk)
DE (1) DE68921290T2 (sk)
ES (1) ES2071644T3 (sk)
HK (1) HK62196A (sk)
NL (1) NL8802763A (sk)
RU (1) RU2067323C1 (sk)
SK (1) SK638789A3 (sk)

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3178005B2 (ja) * 1991-01-21 2001-06-18 ソニー株式会社 ディスクカートリッジ
DE4135371A1 (de) * 1991-10-26 1993-04-29 Thomson Brandt Gmbh Lesegeraet fuer einen statischen speicher einer kassette
US6101070A (en) * 1993-09-30 2000-08-08 Sony Corporation Method and apparatus for determining information and a cassette for use therewith
JPH0817159A (ja) * 1994-06-29 1996-01-19 Sony Corp ディスクカートリッジ
JP2898886B2 (ja) * 1994-09-20 1999-06-02 松下電器産業株式会社 ディスクカートリッジ
US5548571A (en) * 1994-10-03 1996-08-20 Eastman Kodak Company Method and apparatus for identifying data storage disks
US5675566A (en) * 1994-10-31 1997-10-07 Sony Corporation Recording and/or reproducing apparatus and a cartridge for a recording medium
US6067214A (en) * 1995-02-14 2000-05-23 Iomega Corporation Data cartridge marker for foreign object detection
US5986838A (en) 1995-02-14 1999-11-16 Iomega Corporation Thin retroreflective marker for data storage cartridge
US6097562A (en) * 1995-02-14 2000-08-01 Iomega Corporation Disk drive for detecting a retroreflective marker on a data storage cartridge
US5638228A (en) * 1995-02-14 1997-06-10 Iomega Corporation Retroreflective marker for data storage cartridge
US5793573A (en) * 1995-06-07 1998-08-11 International Business Machines Corporation Hybrid actuator servo actuated tape drive having a pivotally mounted motion transmission member
US5677806A (en) * 1995-06-07 1997-10-14 International Business Machines Corporation Head locking apparatus in a servo system so that the head can read and write data on a tape without servo trucks
US5710681A (en) * 1995-06-07 1998-01-20 International Business Machines Corporation Pivot bearing having no moving parts for use in a high density data tape drive
JPH09231713A (ja) * 1995-12-20 1997-09-05 Fuji Photo Film Co Ltd 磁気ディスクカートリッジおよび磁気ディスク駆動装置
JPH09297984A (ja) * 1996-05-02 1997-11-18 Alps Electric Co Ltd 記録再生装置
US5901134A (en) * 1996-02-20 1999-05-04 Sony Corporation Disk cartridge
TW473706B (en) 1997-07-14 2002-01-21 Sony Corp Structure for preventing misinsertion of disc cartridges
US6181662B1 (en) 1997-09-26 2001-01-30 Iomega Corporation Latent irradiance discrimination method and marker system for cartridgeless data storage disks
US6201662B1 (en) 1998-09-25 2001-03-13 Iomega Corporation Latent illuminance discrimination marker with reflective layer for data storage cartridges
US6359745B1 (en) 1997-09-26 2002-03-19 Iomega Corporation Latent illuminance discrimination marker system for data storage cartridges
US6264107B1 (en) 1997-09-26 2001-07-24 Iomega Corporation Latent illuminance discrimination marker system for authenticating articles
US6091563A (en) * 1997-09-26 2000-07-18 Iomega Corporation Latent illuminance discrimination marker system for data storage cartridges
US5992011A (en) * 1997-10-29 1999-11-30 Iomega Corporation Method of assembling a baffle to a detector for detecting a retroreflective marker
JPH11242848A (ja) * 1997-12-25 1999-09-07 Sony Corp 記録媒体カートリッジの誤挿入防止構造
JPH11317039A (ja) * 1998-02-16 1999-11-16 Sanyo Electric Co Ltd ディスクカ―トリッジ及びディスクプレ―ヤ
US6297923B1 (en) 1998-11-13 2001-10-02 Iomega Corporation Disk-cartridge detection system incorporating an angled light emitter/detector
JP2001250363A (ja) * 2000-03-02 2001-09-14 Sony Corp ディスクカートリッジ装置及びディスクカートリッジ
US6693858B2 (en) * 2001-03-21 2004-02-17 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Data cartridge detector
US20030206372A1 (en) * 2002-05-01 2003-11-06 Warmenhoven Coen J. Same size non-compatible next generation cartridge
US7340749B2 (en) * 2002-12-03 2008-03-04 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Method and apparatus to detect presence of or a size of a data cartridge
KR100517505B1 (ko) * 2003-07-22 2005-09-28 삼성전자주식회사 디스크 카트리지의 로딩 장치
KR100490437B1 (ko) 2003-07-22 2005-05-18 삼성전자주식회사 디스크 카트리지의 로딩장치
US7088539B2 (en) * 2003-11-18 2006-08-08 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Apparatus for detecting media
JP2006268918A (ja) * 2005-03-22 2006-10-05 Fuji Photo Film Co Ltd 記録ディスクカートリッジおよびディスクドライブ
US20070272758A1 (en) * 2006-05-23 2007-11-29 Kulkarni Subodh K Cartridge and system for duplicating optical disks
JP4748038B2 (ja) * 2006-11-24 2011-08-17 ソニー株式会社 再生装置

Family Cites Families (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3755641A (en) * 1970-02-05 1973-08-28 M Rackman Mating configurations for connectable components
US3820796A (en) * 1972-09-29 1974-06-28 Alps Motorola Two channel and four channel autoselector device for cartridge type tape players
US3839736A (en) * 1972-11-24 1974-10-01 T Hoshall Record tape cartridges
US4012011A (en) * 1974-10-21 1977-03-15 Olympus Optical Co., Ltd. Tape cassette
JPS5151312A (en) * 1974-10-31 1976-05-06 Matsuki Seisakusho Jugen 8 toratsukugatateeputo kasetsutoteepuno rokuonsaiseisochi
JPS53123910A (en) * 1977-04-04 1978-10-28 Funai Electric Co Device for preventing wrong insertion of cassette
US4205853A (en) * 1978-11-29 1980-06-03 Rca Corporation Record side identification apparatus for video disc player
US4261527A (en) * 1978-12-18 1981-04-14 Ford Aerospace & Communications Corporation Apparatus for preventing damage to a tape player head
US4268877A (en) * 1979-03-23 1981-05-19 Minnesota Mining And Manufacturing Company Recording and/or playback machine which affords use of various sized magazines
WO1981001907A1 (en) * 1980-08-05 1981-07-09 Budapesti Radiotechnikai Gyar Indicator device for cassettes loaded with magnetical information carrier
US4385958A (en) * 1981-08-06 1983-05-31 E. I. Du Pont De Nemours And Company Label cassette and system for mounting same
US4482929A (en) * 1982-06-22 1984-11-13 International Business Machines Corporation Magnetic recording disk cartridge
JPS5938963A (ja) * 1982-08-25 1984-03-03 Canon Inc 記録媒体装填制御装置
USH79H (en) * 1983-05-23 1986-07-01 Magnetic recording disk cartridge
US4723185A (en) * 1983-09-17 1988-02-02 Canon Kabushiki Kaisha Recording and/or reproducing apparatus
JPS60195790A (ja) * 1984-03-16 1985-10-04 Matsushita Electric Ind Co Ltd テ−プカセツト
US4760476A (en) * 1984-05-15 1988-07-26 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Drive mechanism for a magnetic disk reading head
JPS6171463A (ja) * 1984-09-14 1986-04-12 Pioneer Electronic Corp 記録デイスク情報再生装置
JPS61199268A (ja) * 1985-02-28 1986-09-03 Toshiba Corp 情報処理装置
JPS61214186A (ja) * 1985-03-19 1986-09-24 Seiko Epson Corp カ−トリツジ
US4860128A (en) * 1985-04-24 1989-08-22 Nintendo Co., Ltd. Recordable data device having identification symbols formed thereon and cooperating data processing system having registering symbols
JPS6214368A (ja) * 1985-07-11 1987-01-22 Victor Co Of Japan Ltd デイスク駆動装置
KR870001564A (ko) * 1985-07-29 1987-03-14 와타리 스기이찌로 정보기억매체 및 그 정보처리장치
US4736356A (en) * 1986-07-14 1988-04-05 Optotech, Inc. Optical disk drive
WO1988000756A1 (en) * 1986-07-18 1988-01-28 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Tape cassette
US4841378A (en) * 1986-10-02 1989-06-20 Short Takes, Inc. Video camera enablement system utilizing a video cassette characteristic
US4839752A (en) * 1987-11-19 1989-06-13 Verbatim Corporation Temperature/humidity floppy disk cassette defeat mechanism
US5121271A (en) * 1988-10-31 1992-06-09 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Cassette holder device capable of receiving large and small size cassettes
JPH0610530Y2 (ja) * 1989-01-24 1994-03-16 ティアツク株式会社 カートリッジ誤挿入防止機構
JPH0346158A (ja) * 1989-07-14 1991-02-27 Teac Corp ディスク装置
JP2730226B2 (ja) * 1989-11-30 1998-03-25 ソニー株式会社 デイスク装置

Also Published As

Publication number Publication date
EP0368416A1 (en) 1990-05-16
KR0175291B1 (ko) 1999-04-15
JP2679850B2 (ja) 1997-11-19
KR900008490A (ko) 1990-06-04
DE68921290T2 (de) 1995-09-07
NL8802763A (nl) 1990-06-01
CZ281416B6 (cs) 1996-09-11
DE68921290D1 (de) 1995-03-30
CZ638789A3 (en) 1993-03-17
RU2067323C1 (ru) 1996-09-27
ES2071644T3 (es) 1995-07-01
JPH02276063A (ja) 1990-11-09
HK62196A (en) 1996-04-19
US5325243A (en) 1994-06-28
DD285655A5 (de) 1990-12-19
SK638789A3 (en) 1999-02-11
EP0368416B1 (en) 1995-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279698B6 (sk) Systém na záznam a/alebo čítanie signálov na nosič
CA1242360A (en) Magnetic tape cassette box with occupancy indicating means
KR900010131Y1 (ko) 자기 테이프 카세트
US5610789A (en) Tape cartridge with a gate member slidably mounted an access door
HU219079B (hu) Zárható nyílású tárolólemez
US20070274001A1 (en) Band-Pass Delta-Sigma Ad Modulator For Ad-Converting High Frequency Narrow Signal With Higher Precision and Lower Consumption
EP1058260A1 (en) Disk cartridge and disk player
EP0449330B1 (en) Tape cassette loading system
EP0574944A2 (en) Shutter-type tape cassette
EP0657882A2 (en) Disc cartridge apparatus
US6570841B1 (en) Disk cartridge and disk player
EP1136995B1 (en) Bar code reader device and method for its use in a media autochanger
US5495374A (en) Automatic loader mechanism for magnetic tape cartridge with tension control
US6463027B1 (en) Disc case
JP3438297B2 (ja) カートリッジアダプタ
EP1227490B1 (en) Cartridge in which disk is stored
JPS60143491A (ja) 磁気デイスクカ−トリツジ
KR100274513B1 (ko) 자기기록재생장치
EP0340988A2 (en) A memory card and an apparatus for processing the same
US6024314A (en) Apparatus for loading and unloading a recorder for selectively receiving various types of cassette
JP2540883B2 (ja) テ―プカセットの誤消去防止装置
JP3254980B2 (ja) カセットアダプター
JP2955751B2 (ja) 記録ディスクドライブ装置
JPH06111532A (ja) テープカセットの誤消去防止装置
JPH1092142A (ja) ディスクカセット