SK279171B6 - Komplex piroxicamu a cyklodextrínu, spôsob jeho vý - Google Patents

Komplex piroxicamu a cyklodextrínu, spôsob jeho vý Download PDF

Info

Publication number
SK279171B6
SK279171B6 SK833-91A SK83391A SK279171B6 SK 279171 B6 SK279171 B6 SK 279171B6 SK 83391 A SK83391 A SK 83391A SK 279171 B6 SK279171 B6 SK 279171B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
piroxicam
cyclodextrin
complex
cyclodextrin complex
tablets
Prior art date
Application number
SK833-91A
Other languages
English (en)
Inventor
Fabio Carli
Paolo Chiesi
Original Assignee
Chiesi Farmaceutici S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chiesi Farmaceutici S.P.A. filed Critical Chiesi Farmaceutici S.P.A.
Publication of SK279171B6 publication Critical patent/SK279171B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B82NANOTECHNOLOGY
    • B82YSPECIFIC USES OR APPLICATIONS OF NANOSTRUCTURES; MEASUREMENT OR ANALYSIS OF NANOSTRUCTURES; MANUFACTURE OR TREATMENT OF NANOSTRUCTURES
    • B82Y5/00Nanobiotechnology or nanomedicine, e.g. protein engineering or drug delivery
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/54Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with at least one nitrogen and one sulfur as the ring hetero atoms, e.g. sulthiame
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K47/00Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient
    • A61K47/50Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient the non-active ingredient being chemically bound to the active ingredient, e.g. polymer-drug conjugates
    • A61K47/69Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient the non-active ingredient being chemically bound to the active ingredient, e.g. polymer-drug conjugates the conjugate being characterised by physical or galenical forms, e.g. emulsion, particle, inclusion complex, stent or kit
    • A61K47/6949Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient the non-active ingredient being chemically bound to the active ingredient, e.g. polymer-drug conjugates the conjugate being characterised by physical or galenical forms, e.g. emulsion, particle, inclusion complex, stent or kit inclusion complexes, e.g. clathrates, cavitates or fullerenes
    • A61K47/6951Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient the non-active ingredient being chemically bound to the active ingredient, e.g. polymer-drug conjugates the conjugate being characterised by physical or galenical forms, e.g. emulsion, particle, inclusion complex, stent or kit inclusion complexes, e.g. clathrates, cavitates or fullerenes using cyclodextrin
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/04Centrally acting analgesics, e.g. opioids
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P29/00Non-central analgesic, antipyretic or antiinflammatory agents, e.g. antirheumatic agents; Non-steroidal antiinflammatory drugs [NSAID]

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka komplexu piroxicamu a cyklodextrínu, spôsobu výroby komplexov piroxicamu a cyklodextrínu a farmaceutických prostriedkov, ktoré tieto komplexy obsahujú.
Doterajší stav techniky
Piroxicam je nesteroidná protizápalová látka s analgetickým a protizápalovým účinkom.
Táto látka je ťažko rozpustná vo vode a v biologických tekutinách pri fyziologických hodnotách pH. Vstrebáva sa pomaly a postupne po perorálnom a rektálnom podaní, takže aj k protizápalovému a analgetickému účinku tejto látky dochádza pomaly.
Z toho, čo bolo uvedené, je zrejmé, že by bolo vhodné zlepšiť vstrebávanie uvedenej látky. Bolo navrhnuté zlepšiť biologické a farmaceutické vlastnosti tak, že sa táto látka spojí s cyklodextrínmi, t.j. vo vode rozpustnými, prirodzene sa vyskytujúcimi cyklickými látkami typu glykozidov.
V talianskom patentovom spise č. 1 196 033 (prihláška podaná 22. februára 1984) sa opisujú inkluzné komplexy piroxicamu a cyklodextrínu v molámom pomere 1 : 1 až 1:10, výhodne 1 : 2,5. Tento komplex má väčšiu rozpustnosť než samotný piroxicam a v dôsledku toho aj zlepšené farmakokinetické vlastnosti a okrem toho je lepšie znášaný sliznicou žalúdka.
Spôsob podľa uvedeného patentového spisu na výrobu inkluzných komplexov piroxicamu s cyklodextrínom je založený na tom, že sa piroxicam a cyklodextrín rozpustí vo vhodnom rozpúšťadle a vytvorený komplex sa izoluje v tuhom stave odparením, kryštalizáciou, lyofdizáciou alebo rozprašovaním.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je nový spôsob výroby komplexu piroxicamu s cyklodextrínom, podstatou tohto postupu je, že sa:
a) piroxicam a cyklodextrín zmieša v práškovej forme v tuhom stave a zmes sa zbaví plynov,
b) zmes sa melie v priestore, naplnenom parou,
c) získaný produkt sa suší vo vákuu a potom sa preoseje na odstránenie agregátov.
Vzniknutý produkt je komplex piroxicamu a cyklodextrínu, ktorého presýtenie je 272,3 mg/liter, uhol pri styku s vodou je 35° 89' a ktorého merný povrch je 2,07m2/g.
Tento komplex piroxicamu a cyklodextrínu s vysokou hustotou a veľkým povrchom pri veľmi jemných časticiach, takže je zvlášť výhodný na výrobu farmaceutických prostriedkov, ktoré je možné podávať perorálne, rektálne a miestne.
Postup je uskutočňovaný za sucha. V prvom stupni sa zmieša v miešacom zariadení piroxicam a cyklodextrín v jemne práškovom stave a výsledná zmes sa prípadne vo vákuu zbaví plynov pri teplote miestnosti alebo za slabého zahriatia.
V druhom stupni sa zmes piroxicamu a cyklodextrínu spoločne melie vo výkonnom mlyne s komorou, nasýtenou parou.
V treťom stupni sa produkt suší vo vákuu pri teplote miestnosti alebo za slabého zahriatia a potom sa nechá prejsť sitom na vylúčenie akýchkoľvek zhlukov. Použitý piroxicam a cyklodextrín má priemer častíc pod 0,250 mm a do mlyna sa obe zložky privádzajú v hmotnostnom pomere cyklodextrínu k piroxicamu 10 : 1 až 1 : 1.
Obe zložky sa spoločne melú 0,10 až 48 hodín, výhodne 0,25 až 4 hodiny.
Vzniknutý produkt sa pretlačí sitom s priemerom otvorov 0,250 mm a homogenizuje sa miešaním.
Produkt je charakterizovaný vysokou hustotou, veľkým povrchom a veľmi malými časticami, je dobre rozpustný a má malý uhol styku s vodou.
Ide o molekulový inkluzný komplex piroxicamu a cyklodextrínu, ako je možné dokázať spektrofotometricky v infračervenom svetle a diferenciálnou kalorimetriou. Na dôkaz skutočnosti, že skutočne ide o komplex, prikladáme príslušné grafy, získané diferenciálnou kalorimetriou, ako bude ďalej uvedené.
Vzhľadom na jeho vlastnosti, je možné komplex piroxicamu a cyklodextrínu podľa vynálezu výhodne použiť na výrobu farmaceutických prostriedkov s analgetickým, protizápalovým a protireumatickým účinkom, tieto prostriedky je možné podávať perorálne, rektálne a miestne. Napríklad tablety, pripravené s obsahom komplexu podľa vynálezu majú oveľa vyššiu rýchlosť rozpúšťania než bežne dodávané prostriedky, ktoré obsahujú piroxicam.
Pokusy in vivo dokázali, že komplex podľa vynálezu sa oveľa rýchlejšie vstrebáva v porovnaní s bežne dodávanými prostriedkami s obsahom piroxicamu, ktorý netvorí komplex.
Prostriedky na perorálne a rektálne podanie obsahujú 10 až 50 mg uvedeného komplexu v jednotlivej dávke, zatiaľ čo na miestne podanie prostriedok obsahuje 0,2 až 5 % hmotnostných komplexu. V tabletách s obsahom 40 až 60 % hmotnostných komplexu piroxicamu a cyklodextrínu je možné kvôli rýchlemu rozpadu a vysokej rýchlosti rozpúšťania pridať ešte koloidný oxid kremičitý, laktózu, zosietený polyvinylpyrolidón, stearan horečnatý alebo škrob alebo jeho karboxymetylový derivát ako pomocné látky.
Je nutné uviesť, že spôsob podľa vynálezu je ekonomický a z priemyselného hľadiska veľmi jednoduchý a znižuje náklady na náročnosť a na zariadenie.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je vysvetlený na pripojených výkresoch, kde na obr. 1 je znázornený priebeh diferenciálnej kalorimetrie pre komplex podľa vynálezu a na obr. 2 je znázornený priebeh diferenciálnej kalorimetrie pre piroxicam.
Obe skúšky boli uskutočnené na zariadení Perkin-Elmer DSC7. V oboch prípadoch je na osi x nanesená teplota v stupňoch Celzia a na osi y vývoj tepla v mW. V porovnaní oboch výkresov je celkom zrejmé, že produktom podľa vynálezu je komplex piroxicamu. Okrem toho je tavné teplo v prípade piroxicamu 109,21 J/g, zatiaľ čo celkové tavné teplo pre komplex je len 0,098 J/g.
Praktické uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu na výrobu komplexov piroxicamu a cyklodextrínu, dôkaz vlastností tohto komplexu, výroba farmaceutických prostriedkov a ich podanie in vivo budú vysvetlené v nasledujúcich príkladoch.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 g Piroxicamu a 12 g B-cyklodextrínu sa pretlačí sitom s priemerom ôk 0,250 mm a mieša 10 minút vo vhodnom zariadení. Zmes sa potom vloží do komory vysokoenergetického rotačno-odstredivého mlyna v hmotnostnom pomere 1 : 55 s prostriedkami na mletie.
Mlecia komora je nasýtená parou, ktorá sa privedie otvorením ventilu medzi komorou a zásobníkom pary a zmes sa potom melie 2 hodiny. Na konci tohto postupu sa produkt vyberie, pretlačí sa sitom s priemerom ôk 0,250 mm a homogenizuje sa miešaním.
Príklad 2
200 g Piroxicamu a 1720 g β-cyklodextrínu sa pretlačí sitom s priemerom ôk 0,250 mm a vloží do komory vysokoenergetického vibračného mlyna spolu s mlecím prostriedkom v hmotnostnom pomere 1 : 2,34.
Mlyn sa udržuje na minimálnej vibračnej frekvencii a práškový materiál sa vystaví na 15 minút pôsobeniu prúdu pary otvorením ventilu medzi komorou a zásobníkom pary. Ide o miešací a aktivačný systém.
Po tomto stupni sa zmes skutočne melie ešte 4 hodiny. Potom sa produkt vyberie, pretlačí sa sitom s priemerom ôk 0,250 mm a homogenizuje sa miešaním.
Fyzikálne a chemické vlastnosti komplexu piroxicamu (P) a B-cyklodextrínu (B-CD).
Dôkaz interakcie medzi oboma látkami v produktoch z príkladov 1 a 2 bol dokázaný spektrofotometricky v infračervenom svetle a diferenciálnou kalorimetriou.
V tabuľke 1 sú uvedené kalorimetrické údaje, ktoré boli stanovené za nasledujúcich podmienok: počiatočná teplota 35 °C, konečná teplota 240 °C, rýchlosť zahriatia bola 10 °C/minútu.
Aby bolo možné dokázať úplnú tvorbu komplexu, bolo stanovené ešte teplo pri roztavení piroxicamu samotného pri jeho teplote topenia 202 až 203 °C.
Tabuľka 1
Diferenciálna kalorimetria (DSC)
komplex Ρ/β-CD teplota topenia ('C) tavné teplo J/g
príklad 1 189.0 14,2
príklad 2 192,3 7.5
Fyzikálno-chemické vlastnosti a farmaceutické vlastnosti komplexu
Sú stanovené údaje zmáčavosti vodou, ktoré boli stanovené analýzou uhla pri styku s vodou, ďalej je uvedená hustota (héliový pyknometer), špecifický povrch, stanovenie porozimetricky s použitím medi (tabuľka 2).
Tabuľka 2
Fyzikálno-farmaceutické vlastnosti rôznych komplexov v porovnaní s východiskovým materiálom
zlúčenina hustota styk s vodou uhol špecifický povrch (»2/S)
piroxicam 76*
lyofilizovaný
Ρ/β-CD 1,51 45'50’ 0,30
Ρ/β-CD, sušený
rozprašovaním 1,29 54'79' 0.85
Ρ/β-CD z pri-
kladu 1 1,74 35'89' 2,07
Boli tiež uskutočnené testy na kinetiku rozpúšťania komplexu piroxicamu a B-CD v 500 ml octanového pufra s pH 5,0 pri 125 otáčkach/minútu a teplote 37 °C. Množstvo produktu, aspoň lOx vyššie než je potrebné na nasýtenie roztoku, bolo vložené do skúšobného zariadenia, vybaveného kontinuálnou prietokovou bunkou, ktorá dovoľovala kontinuálnu spektrofotometrickú detekciu rozpusteného piroxicamu vo veľmi krátkom čase l až 5 sekúnd. Tento postup poskytuje už niekoľko minút po začiatku rozpúšťania údaje, ktoré sú veľmi dôležitými parametrami na biofarmaceutické hodnotenie tohto produktu.
Porovnanie rozpustnosti rôznych komplexov piroxicamu a B-CD, pripravených rôznymi postupmi a nekomplexovaného produktu je uvedené v tabuľke 3.
Tabuľka 3
zlúčenina rozpustnosí (8/1) C__ (presýtenie) Ug/l)
piroxican 30 30
lyofi 1izovaný
komplex P/p-CD 81 883.2
Ρ/β-CD, sušený
rozprašovania 73,1 317,9
Ρ/β-CD z pri-
kladu 1 80,2 272.3
Rozpustnosť bola meraná po dosiahnutí rovnovážneho stavu pri uvedenom pokuse.
Príklad 3
Tablety s rýchlym rozpadom a vysokou rýchlosťou rozpúšťania boli pripravené takto: 30 % hmotnostných spoločne mletého piroxicamu a cyklodextrínu sa pridá ku koloidnému oxidu kremičitému a zmes sa pretlačí sitom s priemerom ôk 1,0 mm. Potom sa pridá zvyšok mletého produktu a zmes sa mieša ešte 15 minút.
Potom sa pridá zvyšok pomocných látok a zmes sa mieša ešte 15 minút a potom sa lisuje na tablety.
Jedna tableta má nasledujúce zloženie:
spoločne mletý piroxicam/cyklodextrín 215 mg
koloidný oxid kremičitý 10 mg
laktóza, sušená rozprašovaním 87 mg
škrob 10 mg
karboxymetylový derivát škrobu 20 mg
zosietený polyvinylpyrolidón 50 mg
stearan horečnatý 8 mg
celkom 400 mg
Tablety mali tvrdosť približne 10 kgp a priemerný čas rozkladu 2 minúty a 30 sekúnd. Údaje o rozpúšťaní sú uvedené v tabuľke 4.
Príklad 4
Tablety s ešte rýchlejším rozpadom a rýchlejším rozpúšťaním je možné vyrobiť tak, že sa všetky zložky vrátane spoločne mletého piroxicamu a cyklodextrínu zmiešajú, pretlačia sa sitom s priemerom ôk 0,42 mm a potom sa ešte ďalej miešajú.
Získaná zmes sa potom spracuje na tablety, jedna tableta má toto zloženie:
spoločne mletý piroxicam a cyklodextrín 210,32 mg koloidný oxid kremičitý 3mg laktóza, sušená rozprašovaním 130,68 mg zosietený polyvinylpyrolidón 50mg stearan horečnatý 6mg celkom 400mg
SK 279171 Β6
Tablety mali priemerný čas rozpadu 1 minútu a 30 sekúnd a veľmi rýchlo sa rozpúšťali, ako je zrejmé z tabuľky
4.
Rýchlosť rozpúšťania tabliet s obsahom komplexu piroxicamu a β-cyklodextrínu
Rýchlosť rozpúšťania tabliet z príkladu 2 bola porovnávaná s rozpúšťaním podobných farmaceutických prostriedkov, ktoré obsahovali ako svoju účinnú zložku inkluzný komplex piroxicamu a β-cyklodextrínu, získaný rôznymi postupmi a so štandardným bežným prostriedkom, ktorý obsahuje piroxicam.
Ako je zrejmé z tabuľky 4, majú tablety, ktoré obsahujú komplex piroxicamu a β-cyklodextrínu väčšiu rýchlosť rozpúšťania, ktorá oveľa prevyšuje rovnakú vlastnosť pri bežnom prostriedku, ktoiý obsahuje kryštalický piroxicam. Je nutné uviesť, že podstatné rozdiely sú tiež medzi rôznymi komplexmi piroxicamu a β-cyklodextrínu. Rozdiel medzi tabletami z príkladu 3 a tabletami z príkladu 4 zrejme dokazuje dôležitosť spôsobu výroby a vhodnej voľby pomocných látok.
Tabuľka 4
Rýchlosť rozpúšťania rôznych tuhých prostriedkov na perorálne podanie s obsahom piroxicamu alebo komplexov piroxicamu a β-cyklodextrínu
Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetické skúšky boli uskutočnené u zdravých dobrovoľníkov tak, aby bolo možné stanoviť dôležitosť týchto vlastností in vivo. Rôzne prostriedky s obsahom komplexu piroxicamu a β-cyklodextrínu, pripraveného rôznym spôsobom ako lyofilizáciou, rozprašovaním a spoločným mletím boli porovnávané navzájom a s bežne dodávaným prostriedkom.
Prostriedky boli podávané dobrovoľníkom zvyčajným
zlúčení n» prostriedok podiel v rozpustený po rôznej dobe (s)
60 120 180 240 300 600
piroxicaa komplex Ρ/β·φ pripravený roz- kapsuly 0,00 3,02 44,00 57,08 78,62 93,6«
praíovaní· komplex Ρ/β-CD pripravený lyo- tablety 16,69 50,62 80,58 79,99 104,34 107,59
filizáciou tablety 9,33 24,97 42,69 59,39 74,64 101,64
komplex Ρ/β-CD tablety
z príkladu 2 Príklad 3 22,13 67,00 93.59 97,11 98,12 98, B8
komplex Ρ/β-CD tablety
z príkladu 2 Príklad 4 31,44 85,83 100,14 101,59 101,9J 102,13
spôsobom perorálne a bolo pozorované aj vylučovanie účinnej látky.
Pre všetky farmaceutické formy bola podávaná dávka 20 mg piroxicamu. Koncentrácie piroxicamu v plazme boli vyhodnotené vysokotlakovou kvapalinovou chromatografiou.
Výsledky týchto skúšok sú uvedené v tabuľke 5. Je zrejmé, že bolo možné pozorovať podstatné rozdiely v obsahu účinnej látky v plazme v priebehu prvých 120 minút po podaní rôznych prostriedkov.
Bolo potvrdené, že komplexy sa rýchlejšie vstrebávajú než bežné prostriedky s obsahom piroxicamu, okrem toho však bolo tiež dokázané, že dôležité je aj zloženie farmaceutického prostriedku, pokiaľ ide o pomocné látky.
Farmakokinetické vlastnosti uvedených komplexov v sebe odrážajú najmä rýchlosť rozpúšťania a kinetiku solubilizácie.
xp = 0,05 v porovnaní s kapsulami piroxicamu
Cmax = maximálna koncentrácia v plazme
Tmax = čas do dosiahnutia maximálnej koncentrácie
AUC = plocha pod krivkou na koncentráciu v čase v rozmedzí 0 až 2 hodiny a 0 až 24 hodín po podaní.
Tabuľka 5
Hodnoty v plazme a farmakokinetické parametre pre odlišné tuhé orálne prostriedky s obsahom piroxicamu a komplexu P/B-CD (N = 4, dvojitá slepá skúška)
obsah v piane (jij/aL) Oi*SE) po rôznej dobe (h) Cmx Tmi AlX(0-2h) AUC(0-24h)
0.25 0,50 1.0 2.0 4.0 1.0 24,0 Mj/al.h |t|/al.h pg/al.h
pirozica· 9.31 1.37 1.44 1,41 1,26 to, 21 1,37 1,02 1.63 4,60 ±0.15 tl,90 2.41 29,10
kapsuly *0,20 i0,27 *0.23 SO,21 ±0.32 ±0,09 ±0.39 ±4,41
lyofilito- 1.27* 2.25 2,08 2.22» J, 87 2.04 1.31 2.40’ 3.10 3.76 42.10
vaný Ρ/βtablety *0,15 tO, 18 tO.OS tO,15 SO,14 *0.13 SO ,03 SO.08 *1,60 tO, 14 tl.10
T/ŕ-CD, su 0,92 *0.20 1.39 2,1í 2,31 1.84 1,84 ±0,17 1,25» 2,3í 1,30 3.52 39.78
iený raxyraiovanl· tablety to. 2í td. 23 *0,31 40.10 ±0,08 t0.28 ±0,30 SO .44 ±3,32
M-C0 t 1,5** 2,31 J .98 2,1í» 1,68 1,80 1,27 2,34» 0,88 3.82» 39,19
príkladu 4 tablety *0.11 *0,D7 tC.13 *0.12 ±0,10 *0.11 ±0,04 ±0.06 ±0.038 ±0.17 *1,17
PATENTOVÉ NÁROKY
1. Komplex piroxicamu a cyklodextrínu, ktorého presýtenie je 272,3 mg/liter, uhol pri styku s vodou je 35° 89' a ktorého merný povrch je 2,07m2/g.

Claims (7)

1. Komplex piroxicamu a cyklodextrínu, ktorého presýtenie je 272,3 mg/liter, uhol pri styku s vodou je 35° 89' a ktorého merný povrch je 2,07m2/g.
2. Spôsob výroby komplexov piroxicamu a cyklodextrínu podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sa
a) piroxicam a cyklodextrín zmieša v práškovej forme v tuhom stave a zmes sa zbaví plynov,
b) zmes sa melie v prítomnosti pary,
c) získaný produkt sa suší vo vákuu a potom sa preoseje na odstránenie agregátov.
3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že sa cyklodextrín a piroxicam mieša v hmotnostnom pomere 10 : 1 až 1 : 1.
4. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že sa zložky spoločne melú 0,10 až 48 hodín.
5. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že sa zložky spoločne melú 0,25 až 4 hodiny.
6. Farmaceutický prostriedok s analgetickým, protizápalovým a protireumatickým účinkom, vyznačujúci sa tým, že ako svoju účinnú zložku obsahuje komplex piroxicamu a cyklodextrínu podľa nároku 1, v množstve 40 až 60 % hmotnostných.
7. Farmaceutický prostriedok podľa nároku 6, vyzná í u j ú c i sa tým, že obsah komplexu piroxicamu a cyklodextrínu je v rozmedzí 0,25 až 5 % hmotnostných.
SK833-91A 1990-03-27 1991-03-27 Komplex piroxicamu a cyklodextrínu, spôsob jeho vý SK279171B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT19829A IT1241088B (it) 1990-03-27 1990-03-27 Procedimento per la preparazione di complessi piroxicam/ciclodestrina,prodotti ottenuti e loro composizioni farmaceutiche

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK279171B6 true SK279171B6 (sk) 1998-07-08

Family

ID=11161628

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK833-91A SK279171B6 (sk) 1990-03-27 1991-03-27 Komplex piroxicamu a cyklodextrínu, spôsob jeho vý

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5164380A (sk)
EP (1) EP0449167B1 (sk)
JP (1) JPH04221314A (sk)
KR (1) KR0175934B1 (sk)
AT (1) ATE157883T1 (sk)
AU (1) AU644417B2 (sk)
CA (1) CA2039052C (sk)
CZ (1) CZ280164B6 (sk)
DE (1) DE69127566T2 (sk)
DK (1) DK0449167T3 (sk)
ES (1) ES2107430T3 (sk)
FI (1) FI102461B (sk)
GR (1) GR3025305T3 (sk)
HU (1) HU217834B (sk)
IE (1) IE910969A1 (sk)
IL (1) IL97693A (sk)
IT (1) IT1241088B (sk)
MA (1) MA22089A1 (sk)
NO (1) NO178456C (sk)
NZ (1) NZ237583A (sk)
PT (1) PT97176B (sk)
RU (1) RU2034544C1 (sk)
SK (1) SK279171B6 (sk)
ZA (1) ZA912282B (sk)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5254541A (en) * 1991-11-15 1993-10-19 Merck Frosst Canada, Inc. (Quinolin-2-ylmethoxy)indole/cyclodextrin complex
IL111184A (en) * 1993-10-08 2000-08-13 Farmarc Nederland B V Of Cito Crystalline inclusion complex of diclofenac with unsubstituted beta-cyclodextrin
ZA959469B (en) * 1994-11-15 1996-05-15 South African Druggists Ltd Pharmaceutical composition
US6465016B2 (en) 1996-08-22 2002-10-15 Research Triangle Pharmaceuticals Cyclosporiine particles
US7255877B2 (en) 1996-08-22 2007-08-14 Jagotec Ag Fenofibrate microparticles
IT1295289B1 (it) * 1997-10-07 1999-05-04 Telos S R L Co-macinati per uso cosmetico e dermatologico
US6979456B1 (en) 1998-04-01 2005-12-27 Jagotec Ag Anticancer compositions
ATE259220T1 (de) 1998-05-29 2004-02-15 Skyepharma Canada Inc Gegen hitzeeinwirkung geschützte mikropartikel und verfahren zur terminalen dampfsterilisation derselben
SK288117B6 (sk) * 1998-11-20 2013-09-03 Skyepharma Canada Inc. Rapidly dispersing solid dry therapeutic dosage form
US20060073188A1 (en) * 1999-03-31 2006-04-06 Pierre Fabre Medicament Fast-dissolving isotropic expanded microporous composition or structure for pharmaceutical, veterinary, dietetic, food or cosmetic use and method for obtaining same
ITMI20012749A1 (it) * 2001-12-21 2003-06-21 Chiesi Farma Spa Procedimento per la preparazione mediante trattamento con microonde di composti di inclusione tra farmaco e ciclodestrine e prodotti ottenut
FR2868315B1 (fr) * 2004-04-01 2006-07-14 Pierre Fabre Medicament Sa Procede de preparation d'un compose d'inclusion soluble de substances actives dans une molecule hote avec l'aide d'un agent d'interaction par fluide supercritique
EP1729813B1 (fr) 2004-04-01 2011-04-06 Pierre Fabre Medicament Complexes d'inclusions comprenant du piroxicam, une cyclodextrine et l'arginine
US8715731B2 (en) * 2006-03-22 2014-05-06 Isp Investments Inc. Process of reducing the bitter taste of water soluble actives by co-grinding the active with β cyclodextrin
JP5552400B2 (ja) * 2010-09-07 2014-07-16 東亜薬品株式会社 生薬類の苦味・不快味をマスキングした顆粒剤、及び口腔内速崩壊錠
CN102008450B (zh) * 2010-12-10 2013-01-30 杭州艾瑞莎生物医药科技有限公司 一种药物-环糊精纳米颗粒及其制备方法
ITMI20120092A1 (it) 2012-01-26 2013-07-27 Micro Macinazione S A Compositi di inclusione farmaco-carrier preparati con processo di attivazione meccano-chimica mediante mulini a getto di fluido ad alta energia
ITUB20161027A1 (it) * 2016-02-24 2017-08-24 Altergon Sa Preparazioni farmaceutiche oromucosali ad elevata biodisponibilita’ a base di ciclodestrina e sucralosio
US10532102B2 (en) 2016-08-19 2020-01-14 Foresee Pharmaceuticals Co., Ltd. Pharmaceutical composition and methods of uses
KR102337124B1 (ko) * 2021-05-13 2021-12-10 (주)바이오제닉스 탈모 개선용 복합 파우더 및 이를 포함하는 모발용 화장료 조성물

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5920230A (ja) * 1982-07-19 1984-02-01 チバ−ガイギ−・アクチエンゲゼルシヤフト ピルプロフエン含有薬剤
IT1196033B (it) * 1984-02-22 1988-11-10 Chiesi Farma Spa Composto ad attivita' antiinfiammatoria ottenuto per complessazione con beta-ciclodestrina e relative formulazioni farmaceutiche
JPS6165805A (ja) * 1984-09-10 1986-04-04 Nippon Ekishiyou Kk 防殺虫フイルムの製造方法
US4579846A (en) * 1984-10-11 1986-04-01 Pfizer Inc. Antiinflammatory compositions and methods
US4672061A (en) * 1985-01-28 1987-06-09 Pfizer Inc. Antiinflammatory compositions and methods
IT1196307B (it) * 1984-10-22 1988-11-16 Chiesi Farma Spa Formulazioni farmaceutiche acquose di piroxicam monoidrato
US4888343A (en) * 1986-09-15 1989-12-19 Bristol-Myers Company Pharmaceutical compositions for relief of dysmenorrhea and/or premenstrual syndrome and process
US5081118A (en) * 1987-10-26 1992-01-14 Pfizer Inc. Benzothiazine dioxide derivatives
US5068226A (en) * 1987-12-07 1991-11-26 Cyclex, Inc. Pharmaceutical preparations containing cyclodextrins and their use in iontophoretic therapies
IT1216686B (it) * 1988-04-01 1990-03-08 Chiesi Farma Spa Formulazioni farmaceutiche acquose di piroxicam e procedimento per laloro preparazione.
CA1321192C (en) * 1988-04-20 1993-08-10 Abdul Majid Inclusion complexes of cyclodextrins by agglomeration
IT1227626B (it) * 1988-11-28 1991-04-23 Vectorpharma Int Farmaci supportati aventi velocita' di dissoluzione aumentata e procedimento per la loro preparazione

Also Published As

Publication number Publication date
RU2034544C1 (ru) 1995-05-10
AU7383891A (en) 1991-10-03
HUT60738A (en) 1992-10-28
ATE157883T1 (de) 1997-09-15
IT9019829A1 (it) 1991-09-27
FI911448A0 (fi) 1991-03-26
ZA912282B (en) 1991-12-24
IE910969A1 (en) 1991-10-09
KR0175934B1 (ko) 1999-03-20
IT1241088B (it) 1993-12-29
NO911216D0 (no) 1991-03-25
EP0449167B1 (en) 1997-09-10
IL97693A0 (en) 1992-06-21
FI911448A (fi) 1991-09-28
NO178456B (no) 1995-12-27
IL97693A (en) 1995-03-30
KR910016333A (ko) 1991-11-05
PT97176A (pt) 1991-11-29
CS9100833A2 (en) 1991-10-15
CA2039052C (en) 2002-07-30
GR3025305T3 (en) 1998-02-27
PT97176B (pt) 1998-07-31
CZ280164B6 (cs) 1995-11-15
IT9019829A0 (it) 1990-03-27
EP0449167A1 (en) 1991-10-02
DE69127566T2 (de) 1998-02-12
FI102461B1 (fi) 1998-12-15
US5164380A (en) 1992-11-17
NO911216L (no) 1991-09-30
DK0449167T3 (da) 1998-03-09
AU644417B2 (en) 1993-12-09
NO178456C (no) 1996-04-03
HU911016D0 (en) 1991-10-28
JPH04221314A (ja) 1992-08-11
NZ237583A (en) 1992-08-26
MA22089A1 (fr) 1991-10-01
DE69127566D1 (de) 1997-10-16
HU217834B (hu) 2000-04-28
FI102461B (fi) 1998-12-15
ES2107430T3 (es) 1997-12-01
CA2039052A1 (en) 1991-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279171B6 (sk) Komplex piroxicamu a cyklodextrínu, spôsob jeho vý
EP1109536B1 (en) New solid dose form of nanoparticulate naproxen
US5202129A (en) Process for micronizing slightly-soluble drug
JPS59101423A (ja) 新規なニフエジピン固形製剤
JPH05262642A (ja) 難溶性薬物の固体分散体の製造方法
US8367106B2 (en) Compressed solid dosage form manufacturing process well-suited for use with drugs of low aqueous solubility and compressed solid dosage forms made thereby
HU226619B1 (en) Process of making dosage units containing at least one progestogen by wet granulation
McGinity et al. Dissolution and uniformity properties of ordered mixes of micronized griseofulvin and a directly compressible excipient
JP2916227B2 (ja) ビタミンb▲下1▼▲下2▼類含有組成物
CN106822006A (zh) 一种阿哌沙班片及其制备方法
EP3897729B1 (en) A sustained release composition comprising a methylcellulose
JPH11189547A (ja) 安定化されたニコランジル製剤及びその製造方法
EP1729735B1 (en) Compressed solid dosage form manufacturing process well-suited for use with drugs of low aqueous solubility and compressed solid dosage forms made thereby
DE60309356T2 (de) Zusammensetzung, durch zusammen vermahlen eines wirkstoffes mit einem n-vinyl-2-pyrrolidon/vinylacetatkopolymers erhältlich
JPH09309829A (ja) ニトレンジピン含有経口投与製剤およびその製造法
JP2964195B2 (ja) ピロキシカム錠及びその製造法
CN112336711B (zh) 一种赖氨葡锌口腔崩解片
JP2864885B2 (ja) ニセルゴリン含有経口投与製剤
Banerjee Preparation and In-Vitro Characterization of Repaglinide Solid Dispersion
EP2098223A1 (en) Compressed solid dosage form
EL-GARHYP1P et al. FORMULATION AND EVALUATION OF FLURBIPROFEN SUSTAINED RELEASE MATRIX TABLETS USING AN ALTERNATIVE TECHNIQUE AS POTENTIAL ECONOMIC APPROACH
JPWO2003072095A1 (ja) ソファルコン含有組成物

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100327