SK12732002A3 - Spôsob hydrogenácie nitrilových funkčných skupín na amínové funkčné skupiny - Google Patents

Spôsob hydrogenácie nitrilových funkčných skupín na amínové funkčné skupiny Download PDF

Info

Publication number
SK12732002A3
SK12732002A3 SK1273-2002A SK12732002A SK12732002A3 SK 12732002 A3 SK12732002 A3 SK 12732002A3 SK 12732002 A SK12732002 A SK 12732002A SK 12732002 A3 SK12732002 A3 SK 12732002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
catalyst
solvent
hydrogenation
elements
raney
Prior art date
Application number
SK1273-2002A
Other languages
English (en)
Inventor
Vincent Boschat
Philippe Leconte
Original Assignee
Rhodia Polyamide Intermediates
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Polyamide Intermediates filed Critical Rhodia Polyamide Intermediates
Publication of SK12732002A3 publication Critical patent/SK12732002A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/30Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/44Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of carboxylic acids or esters thereof in presence of ammonia or amines, or by reduction of nitriles, carboxylic acid amides, imines or imino-ethers
    • C07C209/48Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of carboxylic acids or esters thereof in presence of ammonia or amines, or by reduction of nitriles, carboxylic acid amides, imines or imino-ethers by reduction of nitriles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu hydrogenácie nitrilových funkčných skupín na amínové funkčné skupiny.
Najmä sa týka spôsobu úplnej alebo čiastočnej hydrogenácie dinitrilových zlúčenín na diamínové alebo aminonitrilové zlúčeniny.
Hydrogenácia dinitrilov na príslušné diamíny je postupom, ktorý sa používal dlhý čas, najmä pri hydrogenácii adiponitrilu na hexametyléndiamín, jedného zo základných materiálov na prípravu polyamidu 66.
V nedávnych rokoch sa zaznamenal zvyšujúci sa záujem o hydrogenáciu (známu aj ako hemihydrogenácia) alifatických dinitrilov na aminonitrily, najmä o hydrogenáciu adiponitrilu na 6-aminokapronitril, ktorý vznikol buď priamo alebo cez kaprclaktám v polyamide 6.
Doterajší stav techniky
Tak patent US-A-5 151 543 uvádza postup selektívnej hydrogenácie alifatických dinitrilov na príslušné aminonitrily pri teplote 25 - 150°C, pri tlaku vyššom ako je atmosférický tlak, v prítomnosti rozpúšťadla v molárnom prebytku aspoň 2/1 s ohľadom na dinitril, pričom rozpúšťadlo pozostáva z kvapalného amoniaku alebo alkoholu s 1 až 4 atómmi uhlíka a anorganickej bázy,' ktorá je rozpustná v-uvedenom alkohole, v prítomnosti Raney katalyzátora a aminonitril sa izoluje ako hlavný produkt.
Patent WO-A-93/16034 nárokuje postup prípravy 6-aminokapronitrilu hydrogenáciou adiponitrilu v prítomnosti anorganickej bázy, komplexu tranzitného kovu, kde tranzitný kov má nízke oxidačné číslo a vybral sa z chrómu, volfrámu, kobaltu a železa, a Raney niklu ako katalyzátora za tlaku vodíka a pri teplote od 50°C do 90°C.
Patent WO-A-93/18603 uvádza hemihydrogenáciu alifatických dinitrilov na aminonitrily vodíkom v prítomnosti katalyzátora na báze prípadne aditívami doplneného Raney kobaltu alebo Raney niklu a silnej anorganickej bázy, kde východiskové hydrogenačné médium obsahuje vodu. Získajú sa tak aminonitril a/alebo diamín a nezreagovaný dinitril.
Všetky tieto hydrogenačné postupy vedú k požadovanému aminonitri.lu a uvádzajú sa, že sa dajú použiť na kontinuálnu priemyselnú produkciu.
Avšak, selektivita a výťažky týchto postupov sa musia zlepšiť, aby boli dostatočne schopné konkurencie.
Podstata vynálezu
Jedným z cielov tohto vynálezu je nájsť postup na hydrogenáciu nitrilových funkčných skupín v prítomnosti katalyzátora v zlepšenom výťažku a s vyššou selektivitou.
Z tohto hladiska vynález poskytuje postup hydrogenácie nitrilových funkčných skupín a amínové funkčné skupiny použitím vodíka v prítomnosti hydrogenačného katalyzátora a silnej anorganickej bázy, výhodne odvodenej od alkalického kovu alebo kovu alkalickej zeminy.
Podlá tohto vynálezu postup zahŕňa stupeň kondicionovania katalyzátora, ktorý pozostáva zo zmiešania hydrogenačného katalyzátora, vopred stanoveného množstva silnej anorganickej bázy a rozpúšťadla, v ktorom silná anorganická báza nie je veľmi rozpustná. Podľa tohto vynálezu sa médium obsahujúce takto obohatený katalyzátor naplní do hydrogenačného reaktora a hydrogenácia sa uskutočňuje za bežných podmienok alebo postupmi známymi z literatúry.
Pod výrazom „hydrogenačný katalyzátor sa rozumejú najmä a výhodne Raney kovy, ako je Raney nikel alebo Raney kobalt, zmiešané oxidy s hydrotalcitovou (hydrotalcite) štruktúrou, aké sú uvedené v W097/10052, ale tiež kovy na nosičoch, najmä kovy skupiny VIII Periodickej sústavy prvkov, ako je nikel, kobalt, ruténium alebo ródium nanesené na nosiči, ktorými sú vo všeobecnosti oxidy kovov na aktívnom uhlí.
V prípade Raney kovov ich nestabilita pri kontakte so vzduchom vyžaduje ich použitie v kvapalnom médiu na skladovanie. Týmto kvapalným médiom je vo všeobecnosti voda.
Podľa vynálezu použité rozpúšťadlo vykazuje dobrú afinitu ku kvapaline na skladovanie, všeobecne k vode, čo umožňuje získať oddelenie fáz a tvorbu fázy obsahujúcej silnú anorganickú fázu vo vysokej koncentrácii.
Podľa výhodného uskutočnenia vynálezu sa silná anorganická báza pridáva k uvedenému médiu na skladovanie pred pridaním rozpúšťadla.
V prípade, že sa používajú iné katalyzátory, ktoré nevyžadujú kvapalinu na skladovanie, je užitočné a výhodné pridávať k zmesi vodu.
Výraz „afinita medzi rozpúšťadlom a kvapalinou na skladovanie alebo vodou znamená, že tieto zlúčeniny sú vzájomne rozpustné .
Rovnako tak aj výraz „nie príliš rozpustné .použitý na charakterizáciu rozpusznosti' silnej anorganickej bázy v rozpúšťadle sa má interpretovať tak, že znamená rozpustnosť menej ako 3% hmotnostné tejto bázy v čistom rozpúšťadle.
Podľa tohto vynálezu poradie pridávaných jednotlivých zlo4 žiek alebo zmesí je rozhodujúci.
V zhode s postupom podlá tohto vynálezu, prítomnosť rozpúšťadla vedie k oddeleniu fázy silnej anorganickej bázy alebo koncentrovaného roztoku silnej anorganickej bázy, tvoriacej druhú kvapalnú fázu obsahujúcu všetky alebo v podstate všetky množstvá bázy pridanej ku zmesi, táto fáza obsahuje silnú bázu, ktorá je a zostáva v tesnom kontakte s katalyzátorom, pričom prvá fáza je tvorená rozpúšťadlom a kvapalinou na skladovanie a prípadne rozpúšťadlom bázy, ak sa táto pridáva vo forme roztoku v rozpúšťadle, ako je voda.
Preto čiastočky katalyzátora prichádzajú do kontaktu s koncentrovaným roztokom, silnej anorganickej bázy, ktorá umožňuje, že katalyzátor sa uvedie do stavu pripojenia alebo adsorpcie molekúl silnej bázy na povrch tohto katalyzátora.
Použitie katalyzátora obsahujúceho molekuly silnej bázy na jeho povrchu umožňuje uskutočňovať hydrogenáeiu v lepšom výťažku a s lepšou selektivitou, ktorá sa vyjadruje poklesom vzniknutých nečistôt, ako sa uvádza v tu uvedených príkladoch.
Hydrogenačné katalyzátory môžu výhodne obsahovať okrem katalytických kovov dopujúce prvky, ktoré sa vybrali zo skupiny Ib, Ilb, IVb, VIb, a VlIIb Periodickej sústavy prvkov, ako sa publikovalo v Handbook of Chemistry and Physics (Weast, 5th edition 1970-1971) a hliníka, ktoré sa nachádzajú najmä v Raney kovoch.
Výraz „Raney kov” označuje najmä Raney nikel alebo Raney kobalt.
Silnými anorganickými bázami, ktoré sa hodia na uskutočnenie tohto vynálezu sú hydroxidy alkalických kovov alebo kovov alkalických zemín, ako sú napríklad LiOH, NaOH, KOH, RbOH, CsOH a ich zmesi.
Podľa inej charakteristiky tohto vynálezu kvapalným skladovacím médiom pre Raney nikel je voda.
Podľa ďalšej charakteristiky tohto vynálezu sa množstvo silnej bázy pridáva v štádiu úpravy katalyzátora medzi 0,1 mol a 50 mol na kg katalyzátora. Definitívne množstvo bázy sa stanovuje pre každý katalyzátor.
Podľa výhodného uskutočnenia tohto vynálezu sa silná báza pridáva do stupňa úpravy vo forme koncentrovaného roztoku alebo v čistej forme.
Ďalej, množstvo pridávaného rozpúšťadla závisí od stupňa jeho rozpustnosti vo vode alebo v kvapaline na skladovanie a od požadovanej koncentračnej hladiny vo fáze obsahujúcej silnú bázu. Výhodne sa hmotnostný pomer rozpúšťadla k vode (alebo kvapaline na skladovanie) rovná aspoň 1, výhodne je väčší ako .2 alebo rovný 2.
Podľa tohto vynálezu, sa rozpúšťadlo vyberá zo zlúčenín, ktoré majú afinitu (schopnosť solubilizácie) k vode alebo kvapaline na skladovanie Raney niklu, a ktoré nemajú afinitu (nízku solubilizačnú schopnosť) pre silnú organickú bázu. Koncept nerozpustnosti silnej anorganickej bázy v rozpúšťadle alebo presnejšie v kvapalnej fáze vzniknutej z rozpúšťadla a vody alebo kvapaliny na skladovanie znamená, že nízka rozpustnosť bázy je napríklad menšia ako 1% hmotnostné.
Vo výhodnom uskutočnení vynálezu je rozpúšťadlom výhodne amín, najlepšie amín zodpovedajúci tomu, ktorý sa získa hydrogenáciou alebo kvapalný amoniak v prípade, že sa hydrogenácia t ' uskutočňuje v prostredí kvapalného amoniaku. Tento výber rozpúšťadiel výhodne nezanáša do hydrogenačného média nové látky a tak umožňuje ľahkú a lacnú separáciu a prípadný recyklačný postup nepenalizuje proces z technického a ekonomického hľadiska.
V stupni úpravy sa katalyzátor môže udržiavať v inertnej atmosfére, výhodne v atmosfére vodíka alebo pod tlakom vodíka.
Spôsob podľa vynálezu sa najmä týka hydrogenácie dinitrilov, ako je adiponitril na diamíny, ako je hexametylendiamín (HMD) alebo čiastočnej hydrogenácie alebo hemihydrogenácie dinitrilov, ako je adiponitril na aminonitrily, ako je aminokapronitril. Naposledy uvedená reakcia je výhodná najmä na výrobu laktámov, ako je ε-kaprolaktám, získavaný cyklizačnou hydrolýzou aminonitrilu.
Všeobecne sa táto hemihydrogenačná reakcia môže uskutočňovať v prítomnosti vody, ktorá sa tu nachádza v množstve medzi 0,1 a 20% hmotnostných reakčného média alebo v prítomnosti inej zlúčeniny, napríklad kvapalného amoniaku, kde koncentrácia tejto zlúčeniny je výhodne menej ako 50% hmotnostných média.
Tak v špecifickom uskutočnení hemihydrogenácie východiskové hydrogenačné médium obsahuje vodu v pomere aspoň 0,5% hmotnostných s ohladom na kvapalné zlúčeniny reakčného média. Médium tiež obsahuje jeden alebo' viac diamínov a/alebo aminonitrilov, ktoré vznikli z dinitrilu hydrogenáciou vodíkom, a nezreagovaného dinitrilu v pomere na kombináciu týchto troch kvapalných zlúčenín od 80% do 99,5% hmotnostných s ohladom na všetky kvapalné zlúčeniny reakčného média.
Alifatické dinitrily, ktoré sa môžu použiť pri postupe podlá tohto vynálezu sú najmä dinitrily všeobecného vzorca I
NC-R-CN (I) kde R je nerozvetvená alebo rozvetvená alkylénová skupina s 1 až 12 atómmi uhlíka.
' ’ ‘ ' .1
Výhodne sa postup podlá tohtb vynálezu používa na dinitrily vzorca I, kde R je nerozvetvený alebo rozvetvený alkylénový zvyšok s 2 až 6 atómmi uhlíka.
Ako príklady možno uviesť najmä dinitrily, ako sú adiponitril, metylglutaronitril, etylsukcinonitril, malononitril, sukcinonitril, glutaronitril a ich zmesi, najmä zmesi adiponitrilu a/alebo metylglutaronitrilu a/alebo etylsukcinonitrilu, ktoré pochádzajú z rovnakého postupu na prípravu adiponitrilu.
V praxi, kde R=(CH2)4 je najčastejšie použitie adiponitrilu (ADN) v tomto postupe podľa vynálezu.
V postupe podľa tohto vynálezu taktiež možno pridávať silnú bázu do hydrogenačného média, ktorá je identická alebo rôzna od tej, ktorá sa používa na prípravu katalyzátora. Táto silná báza je obvykle hydroxid, uhličitan alebo alkoxid alkalického kovu alebo kovu alkalickej zeminy.
Reakčné médium má zloženie, ktoré je odlišné podľa typu uskutočnenia postupu.
Je to z toho dôvodu, že postup sa uskutočňuje po šaržiach, ako je to v prípade testov v laboratórnom merítku alebo výrobných pokusov v malom merítku, a tak východiskové reakčné médium je postupne bohatšie o aminonitril a menej o diamín, zatial čo koncentrácia dinitrilu sa nasadzuje na začiatku hemihydrogenácie, alebo môže zostať relatívne konštantná, ak sa dinitril pridáva postupne v priebehu reakcie.
Naproti tomu, ak sa postup uskutočňuje kontinuálne, priemerná zmes reakčného média dosahuje hodnôt vopred stanovených stupňom konverzie a selektivitou reakcie.
Voda sa bežne nachádza v množstve menšom ako alebo rovnom 20%. Obsah vody v reakčnom médiu je výhodne medzi 0,5% a 15% hmotnostnými s ohľadom na spojené kvapalné zložky tohoto média.
Koncetrácia cielového aminonitrilu a/alebo príslušného diamínu a východiskového dinitrilu v reakčnom médiu je všeobecne medzi 85% a 98% hmotnostnými s ohľadom na spojené kvapalné zložky tohoto média.
Ako katalyzátory v tomto hemihydŕogenačnom postupe môžu byť Raney nikel a Raney kobalt a okrem niklu alebo kobaltu sa môžu vyskytovať reziduálne množstvá odlišných kovov z východiskovej zliatiny, ktorá sa použila na prípravu katalyzátora, čo je všeobecne hliník, jeden alebo viac prvkov, často známych ako dopovacie prvky, ako sú napríklad chróm, titán, molybdén, meď, volfrám, železo alebo zinok. Z týchto dopujúcich prvkov sa považujú za najvýhodnejšie chróm, meď, titán, železo a ich zmesi. Tieto dopujúce prvky obvykle reprezentujú hmotnostné s ohľadom na hmotnosť niklu alebo kobaltu od 0% do 15% a výhodne od 0% do 10%.
Použiteľné sú taktiež katalyzátory na báze ruténia naneseného na nosiči, zloženého z acetylénových sadzí. Tento katalyzátor obsahuje aj dopujúce kovové prvky, vrátane tých, ktoré sa uviedli pre Raney nikel.
Množstvo použitého katalyzátora je premenlivé v širokom rozmedzí podľa určitého typu katalyzátora a spôsobu uskutočnenia alebo vybraných reakčných podmienok. Napríklad sa môže uviesť použitie 0,5%· až 50% hmotnostných katalyzátora, vyjadreného ako hmotnosť kovu s ohľadom na celkovú hmotnosť reakčného média a všeobecne sa používa 1% až 35% hmotnostných.
Postup podľa vynálezu sa všeobecne uskutočňuje pri reakčnej teplote menšej alebo rovnej 150°C, výhodné nižšej alebo rovnej 120°C a ešte lepšie menšej alebo rovnej 100°C.
Konkrétne je táto teplota medzi teplotou miestnosti (asi 20°C) a 100°C.
Pred, súčasne s, alebo po zahrievaní sa v reakčnej nádobe upraví tlak vodíka, čo v praxi znamená medzi 0,10 MPa a 10 MPa a výhodne medzi 0,5 MPa a 5 MPa.
Ostatné podmienky sa riadia podlá hydrogenácie (kontinuálnej alebo v šaržiach) , v súlade s vynálezom a bežným technickým usporiadaním, ktoré sú samy o sebe známe.
Ďalej sa tieto podmienky modifikujú podľa stupňa konverzie dinitrilu na diamín podľa toho, či je žiaduca vysoká seiektivita na aminonitril alebo naopak úplná hydrogenácia dinitrilov na diamíny.
Nasledujúce príklady sú formulované tak, že vynález len bližšie objasňujú.
V týchto príkladoch sa používajú nasledujúce skratky:
ADN = adiponitril
ACN = aminokapronitril
HMD = hexametyléndiamín
DC = stupeň konverzie (% hmotn. prevedeného adiponitrilu)
YD = selektivita s ohľadom na prevedený východiskový substrát (mol % zlúčeniny ACN (YDACN) alebo HMD (YDHv3) získaného s ohľadom na celkové množstvo prevedeného ADN).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
0,806 g hydroxidu draselného v roztoku v 4,2 g vody sa v miešanom reaktore zmieša s 37,8 g hexametyléndiamínu.
Zmes sa mieša pri 80°C a vznikne dvojfázový systém. Organická fáza obsahujúca HMD sa analyzuje a stanoví sa obsah vody a obsah hydroxidu draselného. Výsledky sú nasledujúce:
Obsah vody: 8,2% hmotnostných
Koncentrácia hydroxidu draselného: 0,0287% hmotnostných.
Vodná fáza je tak približne 50% hmotn. roztokom hydroxidu draselného.
Množstvo hydroxidu draselného v organickej 'fáze je', 1,5% celkového množstva použitého hydroxidu draselného.
Príklady 2 a 3
Príklad 1 sa opakuje a zmieša sa 252 g HMD, 126 g etanolu a 5,76 g hydroxidu sodného v 42 g vody.
Analýzou organickej fázy získanej po miešaní sa zistilo, že obsahuje 7,16% hmotnostných vody a 0,3252% hydroxidu sodného.
Tieto výsledky ukazujú, že približne 25% použitého hydroxidu sodného sa našlo v organickej fáze, ktorá obsahuje rozpúšťadlo hydroxidu sodného, konkrétne etanol.
Obdobné testy sa uskutočnili, ale použitím 378 g HMD namiesto 252 g a získala sa koncentrácia hydroxidu sodného v organickej fáze 0,0496%. V tomto príklade sa v organickej fáze našlo 3,6% nasadeného hydroxidu sodného.·
Príklad 4
Analogicky podľa príkladu 1 sa 20 g Raney niklu v 18 g vody zmieša s 180,9 g hexametyléndiamínu a 0,896 g hydroxidu draselného v roztoku v 4,23 g vody. Zmes sa mieša pri 80°C.
Analýza organickej fázy na podklade HMD ukazuje, že obsahuje 10,2% hmotnostných vody a 0,0123% hmotnostných hydroxidu draselného. Množstvo hydroxidu draselného prítomného v organickej fáze je 2,8% nasadeného hydroxidu draselného. V priamom kontakte s katalyzátorom je teda 97,2% hmotnostných hydroxidu draselného.
Príklad 5
240 g HMD, 52 g vody a 6,4 g Raney niklu dopovaného s 1,5% hmotnostných chrómu sa umiestni do miešacieho reaktora. Pridá sa 0,462 ml roztoku 388 g/1 hydroxidu draselného tak, aby sa získal pomer KOH/Ni 0,5 mol/kg. Zmes sa mieša pri teplote 50,°C. Reaktor sa potom nátlakuje na 2,5 MPa'vodíka. ''
Do reaktora sa pridá 40 g adiponitrilu. Po 50 minútach reakcie sa médium ochladí a analyzuje plynovou chromatografiou na stanovenie celkového stupňa konverzie (DC) adiponitrilu (ADN), selektivity (YDACn) reakcie na aminokapronitril (ACN) a Poln koncentráciu média.
Toto polarografické číslo (Poln) reprezentuje príslušnú koncentráciu imínovej zlúčeniny v médiu. Stanoví sa polarograficky a vyjadruje sa v moloch imínovej funkčnej skupiny na tonu vzorky, ktorá sa má kvantitatívne stanoviť.
Stupeň konverzie ADN (DC): 83,8%
Selektivita pre ACN (YDACn) : 68,3%
Poln v mol/t: 21 í
Porovnávací príklad 6
Príklad 5 sa opakuje, ale hydroxid draselný sa pridá súčasne s adiponitrilom. Pridané množstvá sú identické.
Získali sa nasledujúce výsledky:
Stupeň konverzie ADN(DC): 81,1
Selektivita pre ACN(YDACn): 69,7
Poln v mol/t: 76
Tieto výsledky jasne ukazujú efekt stupňa prípravy katalyzátora na čistotu získaného produktu.
Príklad 7 a porovnávací príklad 8
Katalyzátor na podklade ruténia dopovaný 1% hmotnostným železa nanesený na nosič z acetylénových sadzí a predávaný pod názvom Y 70 sa získa nasledujúcim postupom:
g Y70 acetylénových sadzí, predávané SN2A, sa suspenduje do 800 ml vody. Suspenzia sa za miešania zahreje na 90°C. Pridá sa 1,8 g uhličitanu sodného v celkovom množstve 70 ml vody. Po jednej hodine sa pridá roztok 2,16 g hydrátu RUCI3 v 120 ml vody. Po jednej hodine sa prileje roztok 1 g hexahydrátu FeCl3 v celkovom množstve 70 ml vody. Po ďalšej hodine sa médium ochladí na teplotu 40°C.
Po filtrácii sa katalyzátor premyje 4 x 200 ml vody ohriatej na 40°C.
Katalyzátor sa suší v sušiarni 1 hodinu pri 120°C. Získa sa
21,3 g katalyzátora.
Pred testom sa vysuší v sušiarni 10 hodín za zníženého tlaku pri 80°C. 2,4 g katalyzátora pripraveného uvedeným postupom,
4,8 g vody a 5 g 15N hydroxidu draselného sa pridá k 36 g HMD.
Médium sa mieša pri teplote 80°C a tlaku vodíka 2,5 MPa a k tomuto médiu sa pridá 36 g adiponitrilu.
Po reakcii sa médium analyzovalo.
Získali sa nasledujúce výsledky:
- Reakčný čas: 105 minút
- DC ADN: 67%
- Y DAcn: 75%
- Poln: 35 mol/t
Pri teste, pri ktorom sa používal porovnávací príklad 6 a množstvá a produkty používané v príklade 7, najmä pri použití rovnakého katalyzátora, sa získali nasledujúce výsledky:
- reakčný čas: 110 minút
- DC ADN: 68,5%
- Y Dacn : 73%
- Poln: 92 mol/t
??

Claims (20)

1. Spôsob hydrogenácie nitrilových funkčných skupín na amínové funkčné skupiny použitím vodíka v prítomnosti hydrogenačného katalyzátora a silnej anorganickej bázy odvodenej od alkalického' kovu alebo kovu alkalickej zeminy, vyznačujúci sa tým, že sa skladá zo stupňa kondicionovania katalyzátora, ktorý pozostáva zo zmiešania katalyzátora, vopred stanoveného množstva silnej anorganickej bázy, ktorá sa spojí s katalyzátorom a rozpúšťadla, v ktorom silná anorganická báza nie je príliš rozpustná, táto zmes obsahujúca kondicionovaný katalyzátor sa naplní do hydrogenačného reakčného média obsahujúceho zlúčeninu, ktorá sa má hydrogenovať a prípadne rozpúšťadlo.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa hydrogenačný katalyzátor vyberie zo skupiny zahŕňajúcej Raney kovy, kovy skupiny VIII Periodickej sústavy prvkov, nanesené na nosiči a zmiešané s oxidmi hydrotalcitovej štruktúry.
3. Spôsob podlá nároku 2, vyznačujúci sa tým, že Raney kovom je Raney nikel alebo Raney kobalt.
4. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že kovy zo skupiny VIII Periodickej sústavy prvkov sa vybrali zo skupiny zahŕňajúcej nikel, kobalt, ruténium a ródium a nosič sa vybral z oxidov ’ kovov, aktívneho uhlia alebo acetylénových sadzí.
5. ' Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že kvapalina známa ako skladovacia kvapalina spojená s používaním katalyzátora, najmä katalyzátora na báze Raney kovov, už uvedené rozpúšťadlo a uvedená kvapalina na skladovanie sú vzájomne rozpustné a silná anorganické báza nie je príliš rozpustná v roztoku rozpúšťadla a kvapaliny na skladovanie.
6. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že zmes na kondicionovanie katalyzátora obsahuje vodu. , '
7. Spôsob podľa nárokov 5 alebo 6, vyznačujúci sa tým, že voda je kvapalinou na skladovanie hydrogenäčného katalyzátora.
8. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlom je zlúčenina obsahujúca jednu alebo viac amínových funkčných skupín alebo kvapalný amoniak.
9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlom je amírtová zlúčenina vznikajúca hydrogenačnou reakciou alebo je identická so zlúčeninou vznikajúcou hydrogenačnou reakciou.
10. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa silná anorganická báza pridá do kvapalného média na skladovanie Raney kovu pred pridaním rozpúšťadla. ,
11. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že stupeň kondicionovania katalyzátora sa uskutočňuje v inertnej atmosfére.
12. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 10, vyznačuj ú c i sa t ý m, že sa stupeň kondicionovania katalyzátora uskutočňuje v atmosfére vodíka alebo pod tlakom vodíka.
13. Spôsob podlá jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa hydrogenuje dinitril na aminonitril a/alebo na diamín.
14. Spôsob podlá nároku 13, vyznačujúci sa tým, že dinitrilom je adiponitril a hydrogenáciou adiponitrilu sa pripraví aminokapronitril a/alebo hexametyléndiamín.
15. Spôsob podľa nárokov 13 alebo 14, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlom je hexametyléndiamín.
16. Spôsob podlá jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznáč u j ú c. i sa tým, že hmotnostný pomer rozpúšťadla ku kvapalnému médiu na skladovanie katalyzátora alebo vode v zmesi na kondicionovanie katalyzátora je aspoň rovný 1.
17. Spôsob podlá jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia katalyzátora v zmesi na kondicionovanie je menšia alebo rovná 30% hmotnostných, ktoré sa vyjadrujú ako hmotnosť kovu.
18. Spôsob podlá jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje dopingové prvky.
19. Spôsob podlá nároku 18, vyznačujúci sa tým, že ako Rany kov sa použije Raney nikel a dopujúci prvok alebo prvky sa vybrali z prvkov skupín Ib, Ilb, IVb, Vllb a VIII Periodickej sústavy prvkov.
20. Spôsob podlá nároku 18, vyznačujúci sa tým, že sa ako Raney kov použije Raney kobalt a dopujúci prvok alebo prvky sa vybrali z prvkov skupín Ib, Ilb, IVb, VIb, Vllb a VIII Periodickej sústavy prvkov.
SK1273-2002A 2000-03-08 2001-03-07 Spôsob hydrogenácie nitrilových funkčných skupín na amínové funkčné skupiny SK12732002A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0002997A FR2806081B1 (fr) 2000-03-08 2000-03-08 Procede d'hydrogenation de fonctions nitriles en fonctions amines
PCT/FR2001/000687 WO2001066511A1 (fr) 2000-03-08 2001-03-07 Procede d'hydrogenation de fonctions nitriles en fonctions amines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK12732002A3 true SK12732002A3 (sk) 2003-04-01

Family

ID=8847881

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1273-2002A SK12732002A3 (sk) 2000-03-08 2001-03-07 Spôsob hydrogenácie nitrilových funkčných skupín na amínové funkčné skupiny

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6790994B2 (sk)
EP (1) EP1265845B1 (sk)
JP (1) JP2003525924A (sk)
KR (1) KR100586668B1 (sk)
CN (1) CN1212306C (sk)
AR (1) AR029487A1 (sk)
AT (1) ATE344790T1 (sk)
AU (1) AU2001239356A1 (sk)
BR (1) BR0109261B1 (sk)
CA (1) CA2403210A1 (sk)
DE (1) DE60124378T2 (sk)
FR (1) FR2806081B1 (sk)
IN (1) IN211182B (sk)
MX (1) MXPA02008765A (sk)
PL (1) PL365069A1 (sk)
RU (1) RU2242460C2 (sk)
SK (1) SK12732002A3 (sk)
TW (1) TWI259832B (sk)
UA (1) UA75349C2 (sk)
WO (1) WO2001066511A1 (sk)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1587780B1 (en) * 2003-01-31 2015-05-20 DSM IP Assets B.V. Process for the catalytic hydrogenation of a nitrile
WO2007031488A2 (de) * 2005-09-15 2007-03-22 Basf Se Verfahren zur hydrierung von nitrilen zu primären aminen oder aminonitrilen und dafür geeignete katalysatoren
FR2892118B1 (fr) 2005-10-18 2010-12-10 Rhodia Recherches & Tech Procede de fabrication d'hexamethylene diamine et d'aminocapronitrile.
DE102005060488A1 (de) * 2005-12-15 2007-06-28 Basf Ag Verfahren zur Hydrierung von Nitrilen zu primären Aminen oder Aminonitrilen und dafür geeignete Katalysatoren
ES2548395T5 (es) * 2011-04-15 2022-02-21 Radici Chimica Spa Proceso mejorado para la producción de hexametilendiamina
MY165219A (en) 2012-01-18 2018-03-09 Rennovia Inc Process for production of hexamethylenediamine from 5 - hydroxymethylfurfural
RU2017122812A (ru) 2014-12-02 2019-01-09 Арчер-Дэниелс-Мидлэнд Компани Способ получения 2,5-бис-гидроксиметилфурана, 2,5-бис-гидроксиметилтетрагидрофурана, 1,6-гександиола и 1,2,6-гексантриола из 5-гидроксиметилфурфураля
CN104888800B (zh) * 2015-05-12 2018-04-27 常州鑫邦再生资源利用有限公司 一种复合金属的炭催化剂的制备方法
TWI565686B (zh) * 2015-11-26 2017-01-11 南亞塑膠工業股份有限公司 一種n,n’-雙(3-胺基丙基)-1,2-乙二胺的製備方法
CN108686660B (zh) * 2018-04-24 2020-06-26 浙江大学 一种用于异佛尔酮腈还原胺化合成异佛尔酮二胺的催化剂及其制备方法和应用
CN111054432B (zh) * 2019-12-16 2021-09-03 中国科学院大连化学物理研究所 用于制备己二胺的催化剂及其制备方法与应用
US20230128673A1 (en) 2020-03-25 2023-04-27 Basf Se Process for the preparation of hexamethylenediamine by hydrogenation of adiponitrile in the presence of raney nickel and a basic co-catalyst
CN111995526A (zh) * 2020-09-22 2020-11-27 江苏扬农化工集团有限公司 一种固定床加氢合成己二胺的方法
CN115779956B (zh) * 2022-12-07 2024-04-09 万华化学集团股份有限公司 一种己二腈加氢催化剂的制备方法与应用

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE758296A (fr) * 1969-11-07 1971-04-01 Rhodiatoce Procede de fabrication d'hexamethylenediamine
DE2238452A1 (de) * 1972-08-04 1974-02-14 Davy Ashmore Ag Verfahren zur kontinuierlichen herstellung von hexamethylendiamin durch hydrierung von adiponitril
FR2619377B1 (fr) * 1987-08-12 1989-12-08 Rhone Poulenc Chimie Procede de fabrication de la methyl-2 pentanediamine par hydrogenation du methyl-2 glutaronitrile
BR9408460A (pt) * 1993-12-28 1997-08-05 Rhone Poulenc Chimie Processo de hidrogenação catalítica de nitrilas em aminas com o auxílio de um catalisador do tipo níquel de raney
KR100337068B1 (ko) * 1993-12-28 2002-11-23 로디아 쉬미 니트릴을아민으로수소화하는촉매,그것의제조방법그리고상기촉매를사용하는수소화법
FR2738757B1 (fr) * 1995-09-15 1997-10-31 Rhone Poulenc Fibres Nouveaux composes metalliques utilisables comme catalyseurs
US5898085A (en) * 1997-03-28 1999-04-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Production of 1,3-diaminopentane by hydrogenation of 3-aminopentanenitrile
FR2773086B1 (fr) * 1997-12-29 2000-02-11 Rhone Poulenc Fibres Procede de regeneration d'un catalyseur d'hydrogenation procede d'hydrogenation de composes comprenant des fonctions nitriles

Also Published As

Publication number Publication date
DE60124378D1 (de) 2006-12-21
BR0109261A (pt) 2003-06-03
EP1265845A1 (fr) 2002-12-18
ATE344790T1 (de) 2006-11-15
DE60124378T2 (de) 2007-10-04
MXPA02008765A (es) 2003-04-14
RU2002126613A (ru) 2004-02-27
EP1265845B1 (fr) 2006-11-08
KR100586668B1 (ko) 2006-06-07
AU2001239356A1 (en) 2001-09-17
FR2806081A1 (fr) 2001-09-14
CA2403210A1 (fr) 2001-09-13
BR0109261B1 (pt) 2013-11-19
IN2002DE00935A (sk) 2005-01-21
US20030144552A1 (en) 2003-07-31
UA75349C2 (en) 2006-04-17
WO2001066511A1 (fr) 2001-09-13
IN211182B (sk) 2007-11-09
RU2242460C2 (ru) 2004-12-20
KR20020079992A (ko) 2002-10-21
JP2003525924A (ja) 2003-09-02
US6790994B2 (en) 2004-09-14
AR029487A1 (es) 2003-07-02
FR2806081B1 (fr) 2003-03-14
TWI259832B (en) 2006-08-11
PL365069A1 (en) 2004-12-27
CN1420861A (zh) 2003-05-28
CN1212306C (zh) 2005-07-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5986127A (en) Aminonitrile production
JPH06507909A (ja) ジニトリルのアミノニトリルへの選択的低圧水素化
SK12732002A3 (sk) Spôsob hydrogenácie nitrilových funkčných skupín na amínové funkčné skupiny
SK9902000A3 (en) Method for regenerating a hydrogenation catalyst, method for hydrogenating compounds comprising nitrile functions
JP2938975B2 (ja) ジニトリルをアミノニトリルに半水素化する方法
CA2263111C (en) Catalysts suitable for preparing aliphatic alpha-, omega-aminonitriles by partial hydrogenation of aliphatic dinitriles
US6521779B1 (en) Hemihydrogenation method for dinitriles
KR100402525B1 (ko) 지방족알파,오메가-아미노니트릴의제조방법
EP0618895A1 (en) METHOD FOR PRODUCING AMINONITRILES BY PARTIAL HYDROGENATION OF NITRILES WITH TWO OR MORE NITRILE GROUPS.
RU2220132C2 (ru) Получение аминонитрилов (варианты)
JPH04221325A (ja) 2−ペンテンニトリルを用いたアミン類のシアノブチル化
US6635781B1 (en) Method for hemihydrogenating dinitriles to form aminonitriles
JP2004530719A (ja) ジニトリル類のアミノニトリル類への半水素化方法
US6710201B2 (en) Aminonitrile production
US5902883A (en) Cyanobutylation of ammonia, alkylamines and hydrazine with 3-pentenenitrile, 4-pentenenitrile or mixtures thereof
JP4323310B2 (ja) ジニトリル類のアミノニトリル類への半水素化方法
RU2284989C2 (ru) Способ получения аминонитрила, улучшения выхода и/или селективности по аминонитрилу и каталитическая композиция