SE465262B - Linstyrning foer fordonsskjuttak - Google Patents
Linstyrning foer fordonsskjuttakInfo
- Publication number
- SE465262B SE465262B SE8604548A SE8604548A SE465262B SE 465262 B SE465262 B SE 465262B SE 8604548 A SE8604548 A SE 8604548A SE 8604548 A SE8604548 A SE 8604548A SE 465262 B SE465262 B SE 465262B
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- guide
- flexible cover
- cover elements
- shaped
- line
- Prior art date
Links
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 claims description 4
- 239000000356 contaminant Substances 0.000 description 11
- 238000005452 bending Methods 0.000 description 4
- 239000000463 material Substances 0.000 description 3
- 229920003023 plastic Polymers 0.000 description 3
- 238000002347 injection Methods 0.000 description 2
- 239000007924 injection Substances 0.000 description 2
- 230000000149 penetrating effect Effects 0.000 description 2
- 230000035515 penetration Effects 0.000 description 2
- 239000000428 dust Substances 0.000 description 1
- -1 for example Substances 0.000 description 1
- 239000011521 glass Substances 0.000 description 1
- 230000007257 malfunction Effects 0.000 description 1
- 239000002184 metal Substances 0.000 description 1
- 230000002787 reinforcement Effects 0.000 description 1
- 239000004576 sand Substances 0.000 description 1
- 239000012791 sliding layer Substances 0.000 description 1
- 229910001220 stainless steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 239000010935 stainless steel Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60J—WINDOWS, WINDSCREENS, NON-FIXED ROOFS, DOORS, OR SIMILAR DEVICES FOR VEHICLES; REMOVABLE EXTERNAL PROTECTIVE COVERINGS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES
- B60J7/00—Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs
- B60J7/02—Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs of sliding type, e.g. comprising guide shoes
- B60J7/04—Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs of sliding type, e.g. comprising guide shoes with rigid plate-like element or elements, e.g. open roofs with harmonica-type folding rigid panels
- B60J7/057—Driving or actuating arrangements e.g. manually operated levers or knobs
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Electric Cable Arrangement Between Relatively Moving Parts (AREA)
- Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
- Seal Device For Vehicle (AREA)
- Transmission Devices (AREA)
Description
465 262 10 15 20 25 30 35 2 helt eller delvis in under den bakre fasta takytan, fri- lägges profilhàlrummen i de båda sidostyrdelarna mer eller mindre. Profilhålrummen är härvid oskyddade mot inträngning av föroreningar, såsom exempelvis damm, sand, löv eller liknande. I profilhålrummen inträngande för- oreningar kan också intränga i de mot profilhålrummen öppna linstyrkanalerna och styrkanalerna, vilket kan leda till funktionsstörningar för skjuttaket, särskilt till tröghet i skjuttaksdrivningen. Sådana driftsstörningar kan helt naturligt uppträda oftare i sådana områden, exempelvis ökenområden, där man för det mesta eller till och med alltid kör med öppet skjuttak. Ändamålet med föreliggande uppfinning är att åstad- komma en linstyrning, vid vilken föroreningar vid öpp- ningsförskjuten taklucka inte kan tränga in i linstyr- ningens profilhàlrum och därmed inte heller i linstyr- kanalerna och styrkanalerna för takluckans styrskor.
Detta ändamål uppnås med en linstyrning, som är av det inledningsvis angivna slaget och kännetecknas därav, att även profilhålrummen i sidostyrdelarna utgående från områden mellan de främre styrelementen och takluckans främre kant framåt är väsentligen uppåt tillslutna me- delst flexibla täckelement, som ingripande i styrkana- lerna är förskjutbara i profilhålrummen och som med sina bakre ändar är förbundna med i takluckans förskjutnings- rörelser deltagande delar och med sina främre ändar sträcker sig in under den främre styrdelens täckdel även vid fullständigt öppningsförskjuten taklucka.
De enligt uppfinningen föreslagna flexibla täck- elementen utfyller i praktiken profilhålrummet, så att inga föroreningar uppifrån kan intränga i profilhålrummet vid öppningsförskjuten taklucka. Därvid förskjutes de flexibla täckelementen tillsammans med takluckan, varvid de vid takluckans stängningsförskjutning införes i den främre styrdelens profilhàlrum. Eftersom täckelementen är flexibla, bereder härvid den främre styrdelens avrundade hörn inga svårigheter. De flexibla täckelementens längd 10 15 20 25 30 35 465 262 3 är sådan, att täckelementen även vid fullständigt öpp- ningsförskjuten taklucka med sina främre ändar när in under den främre styrdelens fasta täckdel. Föroreningar kan därför inte intränga i något av takluckans förskjut- ningslägen. De mot föroreningar särskilt känsliga lin- styrkanalerna och styrkanalerna för takluckans styrskor är därför alltid skyddade.
Vid en föredragen utföringsform är de flexibla täck- elementen med sina bakre ändar förbundna med takluckans främre styrelement. På detta sätt säkerställes att också profilhålrummen i omrâdet mellan de främre styrelementen och takluckans främre kant är täckta, så att framifrån under takluckans främre kant inträngande föroreningar inte kan nå profilhålrummen. De flexibla täckelementens direkta förbindning med de främre styrelementen sörjer för att de flexibla täckelementen störningsfritt deltar i förskjutningsrörelserna.
För styrning av de flexibla täckelementen inuti styr- delarnas profilhålrum är linstyrningen företrädesvis så anordnad, att de flexibla täckelementen har med inbördes avstånd anordnade, i sidled utskjutande styrfingrar för ingrepp i styrkanalerna. Några få över de flexibla täck- elementens längd fördelade styrfingrar är tillräckliga för att säkert hålla de flexibla täckelementen i profil- hålrummen. De flexibla täckelementens styrning i sidled övertages av täckelementens sidoytor i samverkan med de mot dessa under kvarlämnande av smala spalter vända sido- ytorna på styrdelarnas förtjockade sidoväggar. Denna styr- ning av täckelementen i sidled sörjer också för böjning av täckelementen vid införing i eller utföring ur den främre styrdelens avrundade hörn.
För att åstadkomma en linstyrning med jämn yta är det lämpligt att de flexibla täckelementens övre ytor är anordnade ungefär i linje med styrdelarnas närbelägna övre ytor.
I ett första utförande är de flexibla täckelementen bildade av en tunnväggig, i tvärsektion U-formig, nedåt 465 262 10 15 20 25 30 35 4 öppen stav, vars övre vägg tillsammans med en av sido- väggarna har på avstånd från varandra belägna slitsar, varvid den övre väggen och ifrågavarande sidovägg alltid har en genomgående slits, medan den andra sidoväggen i kvarstår intakt vid läget för slitsen. Härvid är således slitsarna genomgående riktade åt samma håll från en sida, ' som i området för linstyrningens avrundade hörn är vänd utåt. De av slitsarna icke berörda sidoväggsområdena sörjer för en elastisk flexibilitet i täckelementen.
I ett andra utförande är vart och ett av de flexibla täckelementen bildat av ett flertal på två olika sätt utformade kedjelänkar, vilka är växelvis uppradade på en lina eller liknande och av vilka den ena vid båda ändar är ungefär halvcylinderformigt konvext utformad och den andra är därmed formbundet ingripande ungefär halvcylin- derformigt konkavt utformad. Också vid dessa kedjelik- nande täckelement säkerställes att jämna, i det närmaste spaltfria ytterytor erhålles, vilka förhindrar inträng- ning av föroreningar.
I ett tredje utförande är vart och ett av de flexibla täckelementen bildat av i form och dimensioner överens- stämmande kedjelänkar, som vid båda ändar är halvcylinder- formigt konvext utformade och vid båda ändar har därmed koncentriskt utformade, ungefär halvcylinderformiga ur- tagningar, vilka sträcker sig ungefär till kedjelänkarnas horisontella mittplan och vilkas radie är något större än de halvcylinderformigt konvext utformade ändarnas radie, varvid en med cylinderkrökningen koncentrisk ledtapp är anordnad i urtagningen vid den ena änden och en motsva- rande lagerborrning är anordnad vid den andra änden. De i detta utförande utnyttjade kedjelänkarna har den för- delen att de är identiskt likadant utformade, om man bort- ser från styrfingrarna, som inte behöver vara anordnade pà varje kedjelänk. De beskrivna urtagningarna kan vid varje kedjelänks båda ändar utgå från en och samma sida av kedjelänken eller också från motstående sidor. I båda fallen erhålles en luckfri ledförbindning av kedjelänkarna 10 15 20 25 30 35 465 262 5 och därmed en tillslutning av profilhålrummen utåt.
Uppfinningen ska nu beskrivas närmare under hänvis- ning till bifogade ritningar, som visar olika utförings- exempel.
Fig l är en utbruten planvy och visar linstyrningen.
Fig 2 är en tvärsektion genom linstyrningen längs linjen II-II i fig l.
Fig 3 är en utbruten längdsektion genom linstyr- ningen längs linjen III-III i fig l och visar också en förskjutbar taklucka och en del av de med denna förbundna funktionsdelarna.
Fig 4 är en utbruten sektion längs linjen IV-IV i fig 3.
Fig 5 är en planvy och visar ett flexibelt täckele- ment vid en första utföringsform av uppfinningen.
Fig 6 är en sidovy och visar det flexibla täckele- mentet enligt fig 5.
Fig 7 är en sektion längs linjen VII-VII i fig 6.
Fig 8 är en delvis utbruten planvy och visar ett flexibelt täckelement vid en andra utföringsform av upp- finningen.
Fig 9 är en delvis utbruten sidovy och visar det flexibla täckelementet enligt fig 8.
Fig 10 är en sektion längs linjen X-X i fig 9.
Fig ll är en planvy och visar ett flexibelt täckele- ment vid en tredje utföringsform av uppfinningen.
Fig 12 är en delvis utbruten sidovy och visar täck- elementet enligt fig ll.
Fig 13 är en tvärsektion längs linjen XIII-XIII i fig 12.
Fig 14 är en perspektivvy och visar en enskild kedje- länk i det i fig ll-13 visade täckelementet.
I fig 1 visas en i ett stycke utförd, ramliknande linstyrning, som består av en främre styrdel l, avrundade hörn 2 och en sidostyrdel 3. På grund av att linstyrningen är anordnad på spegelbildsliknande vis visas endast en del av den i körriktningen sett högra sidan av linstyr- 465 262 10 15 20 25 30 35 6 ningen. Styrdelarna 1-3 har genomgående en identiskt likadan profilering, såsom exempelvis framgår i fig 2.
Styrdelarna 1-3 har väsentligen U-formig tvärsektion med ett uppåt öppet profilhålrum 4, som nedtill är be- gränsat av en livvägg 5 och vid sidorna är begränsat av två förtjockade sidoväggar 6 och 7. I de förtjockade sidoväggarna 6, 7 är mot profilhâlrummet 4 öppna övre linstyrkanaler 8, 9 för upptagning av flexibla drivlinor (icke visat) för förflyttning av den i fig 3 visade för- skjutbara takluckan 10 och undre styrkanaler 11, 12 för takluckans 10 främre och bakre styrelements 14, 15 styr- skor 13 (fig 1, 3) anordnade på spegelbildsliknande vis.
Såsom särskilt framgår av fig 3, är båda styrelemen- ten 14, 15 förbundna med en långsträckt styrkuliss 16, på vilken takluckan 10, som i föreliggande exempel består av ett genomskinligt plast- eller glasmaterial men som också kan vara framställd av plåt, är höjdinställbart fäst medelst lagerbockar 18, som är anbringade på en tak- luckeförstärkningsram 17. Det främre styrelementet 14 har ett uppåt och framåt riktat lagerelement 19, på vilket styrkulissen 16 och därmed takluckan 10 är svängbart lag- rad medelst en horisontell lagertapp 20.
Det bakre styrelementet 15 har ett likaledes uppåt riktat manöverelement 21, på vilket är horisontellt an- ordnat ett styrfinger 22, som ingriper i en kulisslits 23 i styrkulissen 16 och som via den med det bakre styrele- mentet 15 ingripande flexibla manöverlinan (icke visad) styr takluckans 10 förskjutnings- och utsvängningsfunk- tioner. Styrelementen 14, 15 och de därmed förbundna de- larna befinner sig väsentligen i profilhâlrummet 4 i sido- styrdelen 3, resp ingriper däri.
Profilhålrummet 4 i den främre styrdelen 1 och i det avrundade hörnet 2 är uppifrån tillslutet medelst en täck- del 24 (fig 1, 2), så att inga föroreningar kan tränga in i profilhâlrummet 4 i området för den främre styrdelen 1, inklusive tillhörande avrundade hörn 2. Vid stängd tak- lucka 10 befinner sig det främre styrelementet 14 i styr- 10 15 20 25 30 35 465 252 7 delens 3 främre område och anligger mot täckdelen 24.
De flexibla täckelementen för profilhålrummet 4 ska nu beskrivas närmare med hjälp av tre olika utförings- exempel, som visas på ritningarna.
Den första utföringsformen framgår av fig l, 2 i förening med fig 5-7. Det däri visade och generellt med hänvisningssiffran 25 betecknade flexibla täckelementet är bildat av en tunnväggig, i tvärsektion U-formig, nedåt öppen stav, som exempelvis är framställd av rostfri stål- plåt. Staven har på regelbundna avstånd slitsar 26, som sträcker sig fullständigt genom den övre väggen 27 och den ena sidoväggen 28, medan den andra sidoväggen 29 är intakt. Det flexibla täckelementets 25 U-formiga profi- lering är så dimensionerad, att avståndet mellan sido- väggarnas 28, 29 ytterytor är något mindre än avståndet mellan de mot varandra vända ytorna på styrdelarnas 1-3 förtjockade sidoväggar 6, 7. Profileringens höjd är där- emot så avstämd med avseende på profilhålrummets 4 djup, att det flexibla täckelementets 25 övre yta är belägen i linje med de förtjockade sidoväggarnas 6, 7 övre ytor, såsom visas i fig 2 och 4. Dessa figurer visar också att det flexibla täckelementet 25 i praktiken utfyller profil- hålrummet 4, så att föroreningar utifrån inte kan in- tränga i linstyrkanalerna 8, 9 och styrkanalerna ll, 12.
Slitsarna 26 ger täckelementet 25 en ledad struktur och åstadkommer naturligtvis också dess böjflexibilitet. Åtminstone tre av de av slitsarna 26 åstadkomna delarna har i ett stycke därmed utformade utåt parvis bockade styrfingrar 30, som är försedda med ett glidskikt 31 och ingriper förskjutbart i styrkanalerna ll, 12. Vid den bakre änden har det flexibla täckelementet 25 i sin övre vägg 27 en medbringarborrning 32 (fig 5), i vilken ett på det främre styrelementet l4 anbringat medbringarstift 33 (fig 3, 4) ingriper uppifrån.
På grund av medbringarstiftets 33 ständiga ingrepp i medbringarborrningen 32 följer det flexibla täckelemen- tet 25 alla förskjutningsrörelser, varvid det sidostyres 465 262 10 15 20 25 30 35 8 med sina sidoväggar 28, 29 mot de mot varandra vända ytorna på styrdelarnas l-3 förtjockade sidoväggar 6, 7 och varvid det medelst de i styrkanalerna ll, l2 ingri- pande styrfingrarna 30 hindras från att uppåt föras ut ur profilhålrummet 4. På grund av slitsarna 26 böjes det flexibla täckelementet 25 i sin sidovägg 29 elastiskt i f området för det avrundade hörnet 2. Vid helt tillsluten taklucka 10 befinner sig det flexibla täckelementet 25 väsentligen under täckdelen 24 i den främre styrdelens l och det avrundade hörnets 2 profilhålrum 4. Vid helt öpp- ningsförskjuten taklucka befinner sig det flexibla täck- elementet 25 med sin främre ände fortfarande under täck- delen 24, så att hela den friliggande längden av profil- hålrummet 4 i sidostyrdelen 3 är tillsluten medelst det flexibla täckelementet 25. Vid den elastiska böjningen av det flexibla täckelementet 25 i området för det av- rundade hörnet 2 utvidgar sig slitsarna 26 kilformigt, såsom visas i fig 1. Såsom visas i fig 3, befinner sig det flexibla täckelementets 25 bakre ände på grund av sin förbindning med det främre styrelementet 14 bakom den P av kantspaltstätningen 34 bildade främre kanten av tak- X luckan l0, så att föroreningar inte heller framifrån kan tränga in under takluckans 10 främre kant in i profil- hålrummet 4.
Vid den andra utföringsformen av det flexibla täck- elementet 25', vilken visas i fig 8-10, är ett flertal på två olika sätt utformade kedjelänkar 35 och 36 växel- vis anordnade, vilka kedjelänkar har en inte närmare be- tecknad centrumborrning, med vilken de är uppradade på en flexibel och elastisk lina 37 eller liknande, och vilka hålles mot varandra oskiljbart från linan 37 medelst änd- plomber 38.
Kedjelänkarna 35, 36, av vilka endast en kedjelänk 35 visas i tvärsektion i fig 10, har en väsentligen över- ensstämmande tvärsektion, som i det närmaste utfyller tvärsektionen för profilhålrummet 4 i styrdelarna 1-3.
Den för det flexibla täckelementets 25'rörelse i området 10 15 20 25 30 35 465 262 9 för det avrundade hörnet 2 erforderliga böjningsförmågan möjliggöres genom lämplig utformning av kedjelänkarnas 35, 36 ändar. Härvid är kedjelänkarna 35 vid båda ändarna på överensstämmande sätt något halvcylinderformigt kon- vext utformade, medan kedjelänkarna 36 vid båda ändarna på överensstämmande sätt är ungefär halvcylinderformigt konkavt utformade. Cylinderkrökningarna vid de båda kedjelänkarna är därvid anpassade till varandra för ett formbundet ingrepp. Vid den bakre änden, dvs i den sista kedjelänken 35, finns en medbringarborrning 32' för in- grepp med det främre styrelementets l4 medbringarstift 33. I det visade exemplet har samtliga kedjelänkar 35 parvis anordnade, i sidled utskjutande styrfingrar 30' för ingrepp i styrdelarnas 1-3 styrkanaler ll, 12. Det är emellertid också möjligt att förse endast några av kedjelänkarna 35 eller samtliga kedjelänkar 36 eller endast några av kedjelänkarna 36 med styrfingrar 30'.
Kedjelänkarna 35, 36 kan vara formsprutade av ett lämp- ligt plastmaterial.
För beskrivning av den tredje utföringsformen av det flexibla täckelementet 25" hänvisas nu till fig ll-14.
I detta fall består det flexibla täckelementet 25" av i form och dimensioner överensstämmande kedjelänkar 39, av vilka en visas i fig 14. Kedjelänkarna 39 har en tvär- sektion (fig 13), som i det närmaste utfyller tvärsek- tionen för profilhålrummet 4 i styrdelarna l-3. Kedje- länkarna 39 är så utformade, att de sedda uppifrån är halvcylinderformigt konvext utformade vid båda ändarna, varvid likaledes ungefär halvcylinderformiga urtagningar 40, av vilka en befinner sig i kedjelänkens 39 översida och en befinner sig i dess undersida, är utformade kon- centriskt med varsin av de båda halvcylinderformiga änd- avrundningarna. Urtagningarna 40 sträcker sig från kedje- länkens översida resp undersida till kedjelänkens 39 tänkta horisontella mittplan. Urtagningarnas 40 kröknings- radie är något större än krökningsradien för kedjelänkens 39 halvcylinderformigt konvext utformade ändar, så att 465 262 10 l5 20 25 30 35 l0 kedjelänkens nedan närmare beskrivna ingrepp med närbe- lägna länkar är möjligt med ringa rörelsespel.
Vid sin ena ände har kedjelänken i urtagningen en med cylinderkrökningarna koncentrisk ledtapp 4l, medan den vid sin andra ände har en motsvarande lagerborrning 42 för upptagning av den närbelägna kedjelänkens ledtapp 41, vilken lagerborrning likaledes är koncentrisk med cylinderkrökningarna. Några eller samtliga kedjelänkar 39 kan ha i sidled utskjutande styrfingrar 30" för ingrepp i styrdelarnas 1-3 styrkanaler ll, 12. 'z Såsom visas i fig ll och 12, kan de på detta sätt utformade kedjelänkarna 39 tätt ingripande i varandra förbindas med varandra, varvid vid varje förbindnings- ställe mellan två kedjelänkar den ena kedjelänkens halv- cylinderformigt konvext utformade ände ingriper i den närbelägna kedjelänkens urtagning 40. Dessutom ingriper den ena kedjelänkens ledtapp 41 i den närbelägna kedje- länkens lagerborrning 42. Pâ grund av de enskilda kedje- länkarnas 39 utformning kan det flexibla täckelementet 25" utan vidare anpassa sig till profilhålrummets 4 krök- ning i det avrundade hörnet 2. Vid det flexibla täckele- mentets 25" bakre ände, dvs i den sista kedjelänken 39, finns en medbringarborrning 32" för ingrepp med det främre styrelementets 14 medbringarstift 33. För att förbättra det böjliga täckelementets 25" anpassning till snäva krökningsradier i området för det i det avrundade hörnet 2 befintliga profilhàlrummet 4 kan kedjelänkarna förses med en välvd ytteryta 43, såsom visas i fig 11. Kedjelän- karna kan även i detta utförande formsprutas av plast- material.
Det är inte nödvändigt att urtagningarna 40 är ut- formade i kedjelänken 39 från olika sidor. Båda urtag- ningarna 40 kan också vara utformade i kedjelänken 39 från en och samma sida. I detta fall vrides endast varandra närbelägna kedjelänkar 39 vid hopsättning av det flexibla täckelementet 25" l80° kring sin längdaxel, så att de kan sättas samman.
Claims (7)
1. Linstyrning för fordonsskjuttak, vilken består av två med varandra parallella sidostyrdelar (3), som samtidigt förskjutbart styr en förskjutbar takluckas (10) främre och bakre styrelements (14, 15) styrskor (13), och en främre styrdel (1), som är ansluten till de båda sido- styrdelarna via avrundade hörn (2), varvid samtliga styr- delar väsentligen har en uppåt öppen, U-formig tvärsek- tion, som bildar ett profilhålrum (4) och i vars förtjoc- kade sidoväggar (6, 7) mot profilhålrummet öppna övre linstyrkanaler (8, 9) och undre styrkanaler för styr- skorna är spegelbildslikt anordnade, varvid profilhål- rummet i området för den främre styrdelen är tillslutet medelst en täckdel (24), att även profilhålrummen (4) i sidostyrdelarna (3) ut- k ä n n e t e c k n a d därav, gående från områden mellan de främre styrelementen (14) och takluckans (10) främre kant framåt är väsentligen uppåt tillslutna medelst flexibla täckelement (25), som ingripande i styrkanalerna (ll, 12) är förskjutbara i profilhålrummen (4) och som med sina bakre ändar är för- bundna med i takluckans (10) förskjutningsrörelser del- tagande delar och med sina främre ändar sträcker sig in under den främre styrdelens (1) täckdel (24) även vid fullständigt öppningsförskjuten taklucka.
2. Linstyrning enligt patentkravet 1, k ä n n e - t e c k n a d därav, att de flexibla täckelementen (25) med sina bakre ändar är förbundna med takluckans (10) främre styrelement (14).
3. Linstyrning enligt patentkravet 1 eller 2, k ä n n e t e c k n a d därav, att de flexibla täckele- menten (25) har med inbördes avstånd anordnade, i sidled utskjutande styrfingrar (30) för ingrepp i styrkanalerna (ll, 12).
4. Linstyrning enligt något av patentkraven 1-3, k ä n n e t e c k n a d därav, att de flexibla täckele- 465 262 10 15 20 25 30 12 mentens (25) övre ytor är anordnade ungefär i linje med styrdelarnas (l, 3) närbelägna övre ytor.
5. Linstyrning enligt något av patentkraven 1-4, k ä n n e t e c k n a d därav, att de flexibla täckele- menten (25) är bildade av en tunnväggig, i tvärsektion »à U-formig, nedåt öppen stav, vars övre vägg (27) tillsam- mans med en av sidoväggarna (28) har på avstånd från var- andra belägna slitsar (26), varvid den övre väggen (27) och ifrågavarande sidovägg (28) alltid har en genomgående slits (26), medan den andra sidoväggen (29) kvarstår in- takt vid läget för slitsen (26).
6. Linstyrning enligt något av patentkraven l-4, k ä n n e t e c k n a d därav, att vart och ett av de flexibla täckelementen (25') är bildat av ett flertal på två olika sätt utformade kedjelänkar (35, 36), vilka är växelvis uppradade på en lina (37) eller liknande och av vilka den ena (35) vid båda ändar är ungefär halvcylinder- formigt konvext utformad och den andra (36) är därmed formbundet ingripande ungefär halvcylinderformigt konkavt utformad.
7. Linstyrning enligt något av patentkraven l-4, k ä n n e t e c k n a d därav, att vart och ett av de flexibla täckelementen (25") är bildat av i form och dimensioner överensstämmande kedjelänkar (39), som vid båda ändar är halvcylinderformigt konvext utformade och vid båda ändar har därmed koncentriskt utformade, ungefär halvcylinderformiga urtagningar (40), vilka sträcker sig ungefär till kedjelänkarnas horisontella mittplan och vilkas radie är något större än de halvcylinderformigt konvext utformade ändarnas radie, varvid en med cylinder- krökningen koncentrisk ledtapp (41) är anordnad i urtag- ningen (40) vid den ena änden och en motsvarande lager- borrning (42) är anordnad vid den andra änden.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE3537964A DE3537964C1 (de) | 1985-10-25 | 1985-10-25 | Kabelfuehrung fuer Kraftfahrzeug-Schiebedaecher |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE8604548D0 SE8604548D0 (sv) | 1986-10-24 |
| SE8604548L SE8604548L (sv) | 1987-04-26 |
| SE465262B true SE465262B (sv) | 1991-08-19 |
Family
ID=6284428
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE8604548A SE465262B (sv) | 1985-10-25 | 1986-10-24 | Linstyrning foer fordonsskjuttak |
Country Status (10)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4752099A (sv) |
| JP (1) | JPS62101517A (sv) |
| CA (1) | CA1282814C (sv) |
| DE (1) | DE3537964C1 (sv) |
| FR (1) | FR2589108B1 (sv) |
| GB (1) | GB2181999B (sv) |
| IT (1) | IT1197310B (sv) |
| MX (1) | MX161400A (sv) |
| NL (1) | NL192436C (sv) |
| SE (1) | SE465262B (sv) |
Families Citing this family (28)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| USRE34098E (en) * | 1987-08-20 | 1992-10-13 | Webasto Ag Fahrzeugtechnik | Frame arrangement for a vehicle roof |
| DE3727720C2 (de) * | 1987-08-20 | 1994-11-17 | Webasto Ag Fahrzeugtechnik | Rahmenanordnung für ein Fahrzeugdach |
| DE3727719C2 (de) * | 1987-08-20 | 1994-07-21 | Webasto Ag Fahrzeugtechnik | Rahmenanordnung für ein Fahrzeugdach |
| DE8809026U1 (de) * | 1988-07-14 | 1989-11-23 | Farmont Produktion GmbH & Co KG, 4000 Düsseldorf | Schiebedach |
| US5026113A (en) * | 1988-09-09 | 1991-06-25 | Sky-Top Sunroofs Ltd. | Sliding and venting sunroof |
| US6533349B2 (en) * | 1998-07-27 | 2003-03-18 | Inalfa Industries B.V. | Open roof construction for a vehicle |
| NL1009743C2 (nl) | 1998-07-27 | 2000-01-28 | Inalfa Ind Bv | Open-dakconstructie voor een voertuig, alsmede een met een dergelijke open-dakconstructie uitgevoerd voertuig. |
| EP1424234B1 (en) | 1998-07-30 | 2011-03-16 | Inalfa Roof Systems Group B.V. | An open roof construction for a vehicle |
| NL1011864C2 (nl) | 1999-04-22 | 2000-10-24 | Inalfa Ind Bv | Open-dakconstructie voor een voertuig. |
| NL1011859C2 (nl) | 1999-04-22 | 2000-10-24 | Inalfa Ind Bv | Open-dakconstructie voor een voertuig. |
| US6199944B1 (en) | 1999-06-04 | 2001-03-13 | Asc Incorporated | Spoiler sunroof |
| NL1012646C2 (nl) | 1999-07-20 | 2001-01-23 | Inalfa Ind Bv | Open-dakconstructie voor een voertuig. |
| NL1012645C2 (nl) * | 1999-07-20 | 2001-01-23 | Inalfa Ind Bv | Open-dakconstructie voor een voertuig. |
| NL1012647C2 (nl) | 1999-07-20 | 2001-01-23 | Inalfa Ind Bv | Open-dakconstructie voor een voertuig. |
| NL1013053C2 (nl) | 1999-09-15 | 2001-03-16 | Inalfa Ind Bv | Open-dakconstructie voor een voertuig. |
| EP1193098B1 (de) * | 2000-09-27 | 2008-01-02 | Webasto AG | Dichtungssystem für einen Stützhebel an einem öffnungsfähigen Fahrzeugdach |
| DE10101477C2 (de) * | 2001-01-12 | 2002-11-07 | Cts Fahrzeug Dachsysteme Gmbh | Abdeckelement zur Abdeckung der Führungsmechanik eines Schiebedeckels |
| DE10238064A1 (de) * | 2002-08-20 | 2004-03-04 | Arvinmeritor Gmbh | Dachmodul mit verschiebbarem Deckel und starrer Dichtleiste |
| US7677812B2 (en) * | 2006-07-31 | 2010-03-16 | Tyco Electronics Corporation | Strain relief boot for cable connector |
| JP5399473B2 (ja) * | 2008-04-25 | 2014-01-29 | サイレント グリス インターナショナル アーゲー | カーテン装置用キャリッジ |
| EP2305500B1 (en) * | 2009-10-05 | 2013-09-25 | Inalfa Roof Systems Group B.V. | Open roof construction for a vehicle |
| JP6063143B2 (ja) * | 2012-04-10 | 2017-01-18 | ベバスト ジャパン株式会社 | サンルーフ装置 |
| EP2993254B1 (en) * | 2013-04-30 | 2020-08-12 | Asahi Kasei Kabushiki Kaisha | Gasket and electrolyser |
| JP6295823B2 (ja) * | 2014-05-20 | 2018-03-20 | アイシン精機株式会社 | 車両用ルーフ装置 |
| CN104149584A (zh) * | 2014-07-26 | 2014-11-19 | 安徽省地坤汽车天窗科技有限公司 | 一种汽车天窗滑道防尘装置 |
| CN110997376B (zh) | 2017-08-03 | 2023-02-17 | 英纳法天窗系统集团有限公司 | 用于车辆的开放式车顶构造 |
| EP3647094B1 (en) | 2018-11-05 | 2022-10-26 | Inalfa Roof Systems Group B.V. | Roof system for a vehicle |
| EP3792091B1 (en) | 2019-09-10 | 2022-06-15 | Inalfa Roof Systems Group B.V. | Roof assembly for a vehicle and a method of assembling |
Family Cites Families (6)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE1283687B (de) * | 1962-09-26 | 1968-11-21 | Golde Gmbh H T | Schiebedachkonstruktion fuer Kraftfahrzeuge |
| DE1946161C3 (de) * | 1969-09-12 | 1978-09-14 | Rockwell Golde Gmbh, 6000 Frankfurt | Schiebedach für Kraftfahrzeuge |
| DE2656622C2 (de) * | 1976-12-14 | 1982-07-01 | Kurt 8000 München Hennig | Energieführungskette zur Aufnahme von Energieführungsleitungen |
| JPS54129617A (en) * | 1978-03-30 | 1979-10-08 | Aisin Seiki Co Ltd | Device for guiding automotive slidable roof and method of assembling the same |
| DE3221487C2 (de) * | 1982-06-07 | 1989-12-14 | Rockwell Golde Gmbh, 6000 Frankfurt | Kabelführung für Kraftfahrzeug-Schiebedächer |
| JPS60185721U (ja) * | 1984-05-21 | 1985-12-09 | 日本トムソン株式会社 | 直線運動用ころがり軸受の防じん装置 |
-
1985
- 1985-10-25 DE DE3537964A patent/DE3537964C1/de not_active Expired
-
1986
- 1986-08-28 CA CA000517112A patent/CA1282814C/en not_active Expired - Lifetime
- 1986-09-08 US US06/905,001 patent/US4752099A/en not_active Expired - Lifetime
- 1986-09-09 NL NL8602265A patent/NL192436C/nl not_active IP Right Cessation
- 1986-09-25 GB GB08623125A patent/GB2181999B/en not_active Expired
- 1986-09-30 IT IT21860/86A patent/IT1197310B/it active
- 1986-10-02 MX MX3934A patent/MX161400A/es unknown
- 1986-10-08 JP JP61238158A patent/JPS62101517A/ja active Granted
- 1986-10-24 FR FR868614843A patent/FR2589108B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1986-10-24 SE SE8604548A patent/SE465262B/sv not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| GB8623125D0 (en) | 1986-10-29 |
| FR2589108A1 (fr) | 1987-04-30 |
| NL8602265A (nl) | 1987-05-18 |
| IT1197310B (it) | 1988-11-30 |
| GB2181999A (en) | 1987-05-07 |
| IT8621860A0 (it) | 1986-09-30 |
| US4752099A (en) | 1988-06-21 |
| MX161400A (es) | 1990-09-21 |
| NL192436B (nl) | 1997-04-01 |
| JPH0251766B2 (sv) | 1990-11-08 |
| SE8604548D0 (sv) | 1986-10-24 |
| NL192436C (nl) | 1997-08-04 |
| IT8621860A1 (it) | 1988-03-30 |
| DE3537964C1 (de) | 1987-02-19 |
| CA1282814C (en) | 1991-04-09 |
| FR2589108B1 (fr) | 1990-02-02 |
| JPS62101517A (ja) | 1987-05-12 |
| SE8604548L (sv) | 1987-04-26 |
| GB2181999B (en) | 1989-01-11 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| SE465262B (sv) | Linstyrning foer fordonsskjuttak | |
| US5231932A (en) | Suspension conveyor system | |
| US7992921B2 (en) | Engery guide chain system and sliding door system | |
| US5242042A (en) | Escalator having lateral safety boundaries | |
| SE442816B (sv) | Navelstrengklemma | |
| PL125179B1 (en) | Chain-type scraper conveyor | |
| HU183982B (en) | Konveyor | |
| PT100039A (pt) | Elemento desgastavel substituivel para a extremidade de uma draga | |
| KR19990082607A (ko) | 안내 멈춤 장치를 갖춘 에너지 가이드 체인 | |
| ITMI970668U1 (it) | Guida magnetica migliorata | |
| KR960013910B1 (ko) | 경편기용 자카드 바 | |
| US3688889A (en) | Driven handrail system | |
| GB2221832A (en) | Wiper blade | |
| CN101713451B (zh) | 链条运行导靴 | |
| US6857516B1 (en) | Hinge rod retention clips in modular plastic conveyor belt edges | |
| US5131723A (en) | Guide for a hewing machine mounted on a conveyor | |
| GB2054702A (en) | Rack and pinion advancing mechanism preferably for mining machines | |
| US4661007A (en) | Corner guide assembly | |
| KR101060447B1 (ko) | 드래그 체인 시스템의 체인 링크의 측면 부재, 드래그 체인 시스템의 체인 링크, 및 드래그 체인 시스템 | |
| ATE199431T1 (de) | Zylinderschloss für schliessanlagen | |
| EP0532347A1 (en) | A guide track | |
| EP1592631B1 (en) | Slat sortation conveyor | |
| SE449196B (sv) | Drivanordning for forflyttning av endbeslaget i ett passivt sekerhetsbelte | |
| HUP0003061A2 (hu) | Legalább egy futósínen vezetett tolófal | |
| EP2703321B1 (en) | Link for conveyor chain, conveyor chain and method of assembling the same |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| NAL | Patent in force |
Ref document number: 8604548-1 Format of ref document f/p: F |
|
| NUG | Patent has lapsed |
Ref document number: 8604548-1 Format of ref document f/p: F |