PL210076B1 - Szczelnie zamknięta kapsułka zawierająca co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju i sposób jej wytwarzania - Google Patents

Szczelnie zamknięta kapsułka zawierająca co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju i sposób jej wytwarzania

Info

Publication number
PL210076B1
PL210076B1 PL385854A PL38585406A PL210076B1 PL 210076 B1 PL210076 B1 PL 210076B1 PL 385854 A PL385854 A PL 385854A PL 38585406 A PL38585406 A PL 38585406A PL 210076 B1 PL210076 B1 PL 210076B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
capsule
beverage
wall
chamber
capsule according
Prior art date
Application number
PL385854A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385854A1 (pl
Inventor
Zenon Ioannis Mandralis
Jean-Paul Denisart
Tony Ward
Julien Gaillard
Original Assignee
Nestec Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=35414937&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL210076(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Nestec Sa filed Critical Nestec Sa
Publication of PL385854A1 publication Critical patent/PL385854A1/pl
Publication of PL210076B1 publication Critical patent/PL210076B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D81/00Containers, packaging elements, or packages, for contents presenting particular transport or storage problems, or adapted to be used for non-packaging purposes after removal of contents
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D85/00Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials
    • B65D85/70Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials for materials not otherwise provided for
    • B65D85/804Disposable containers or packages with contents which are mixed, infused or dissolved in situ, i.e. without having been previously removed from the package
    • B65D85/8043Packages adapted to allow liquid to pass through the contents
    • B65D85/8067Packages for several ingredients
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23FCOFFEE; TEA; THEIR SUBSTITUTES; MANUFACTURE, PREPARATION, OR INFUSION THEREOF
    • A23F5/00Coffee; Coffee substitutes; Preparations thereof
    • A23F5/24Extraction of coffee; Coffee extracts; Making instant coffee
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J31/00Apparatus for making beverages
    • A47J31/40Beverage-making apparatus with dispensing means for adding a measured quantity of ingredients, e.g. coffee, water, sugar, cocoa, milk, tea

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Apparatus For Making Beverages (AREA)
  • Packging For Living Organisms, Food Or Medicinal Products That Are Sensitive To Environmental Conditiond (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest szczelnie zamknięta kapsułka zawierająca co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju i sposób jej wytwarzania.
Wynalazek dotyczy ogólnie produkcji napoju (np. cappuccino, latte macchiato) lub płynnego produktu spożywczego z kapsułki, mieszka, torebki, lub innego pojemnika zawierającego produkt.
Wynalazek dotyczy więc tylko takich pojemników zawierających produkt, które można umieścić w urządzeniu (takim jak np. maszyna dozująca napój) w celu napełnienia ich wnętrza płynem (zwykle wodą).
Poniżej opisanie zostanie tło wynalazku w odniesieniu do kapsułki. Należy rozumieć, że przykład kapsułki wybrano jako reprezentatywny przykład pojemnika zawierającego produkt, który może być umieszczony w urządzeniu wytwarzającym napój lub płynny produkt spożywczy.
Kapsułka zawiera co najmniej jeden składnik napoju lub produktu spożywczego. Napój można wytworzyć przez połączenie płynu ze składnikami zawartymi w kapsułce, gdy składnik znajdujący się w kapsułce zostanie połączony z płynem, na przykład z gorącą wodą, która została wprowadzona do wnętrza kapsułki. Następnie napój ten może być wydobyty z kapsułki.
Istnieje wiele możliwości wzajemnego oddziaływania między składnikiem (składnikami) napoju/produktu spożywczego i płynem, takich jak na przykład ekstrakcja, rozpuszczanie, zaparzanie, mieszanie itp., i wszystkie wchodzą w zakres niniejszego wynalazku, nawet pomimo, że poniższy opis dotyczy tylko kilku z nich, podanych w celach ilustracyjnych.
Typowe przykłady takich kapsułek to szczelne kapsułki zawierające paloną kawę mieloną w proszku. Kapsułki takie można umieścić w odpowiednio przystosowanych maszynach do zaparzania kawy. Po umieszczeniu kapsułki w maszynie do zaparzania kawy do kapsułki wprowadzana jest woda, która oddziaływuje na kawę w proszku zawartą w kapsułce. W rezultacie wytworzony zostaje napój kawowy, który zostaje wylany z kapsułki i nalany do naczynia (takiego jak kubek, szklanka lub innego) w postaci napoju.
Konsumenci szalenie cenią sobie wygodę takiego przygotowywania napoju, gdyż jest ono czyste i szybkie oraz może być przeprowadzone w sposób łatwy. Polega ono zasadniczo na włożeniu zamkniętej kapsułki zawierającej kawę w proszku do maszyny do zaparzania kawy i przyciśnięciu guzika.
Obecnie, zwłaszcza w przypadku delikatesów kawowych (np. cappuccino, latte mocchiato i podobnych napojów) konsumenci cenią sobie bardzo oryginalne wrażenie, które nadane zostaje kubkowi lub szklance z napojem, a które zawdzięcza on następującym trzem elementom:
a. Biała mleczna pianka pokrywająca wierzch napoju,
b. „Plama brązowej kawy zaznaczająca miejsce w białej mlecznej piance, przez które została wlana kawa, i
c. W przypadku naczynia szklanego (typowego dla np. latte mocchiato podawanego w barach w Niemczech), widoczne trzy warstwy w różnych kolorach tzn. biały na dnie (płynne mleko), brązowy w środku (ekstrakt kawy) i biały (mleczna pianka) na wierzchu.
Pojedyncza kapsułka znana w stanie techniki nie może dać w efekcie dwu fazowego, wielowarstwowego produktu, w którym dwa komponenty płynu pochodzące z dwóch różnych składników są nalewane oddzielnie, tak aby otrzymać na przykład napój z fazą mleczną i fazą kawową.
Istnieje obecnie zapotrzebowanie na produkcję napoju zawierającego co najmniej dwa komponenty napoju, które są wytwarzane i nalewane do naczynia niejednocześnie lecz w określonej sekwencji czasowej, tzn. w różnych przedziałach czasu podczas cyklu wytwarzania napoju. Typowym przykładem takiego napoju mającego kilka sekwencyjnie wytwarzanych komponentów napoju jest kawa typu cappuccino. W celu wytworzenia kawy typu cappuccino najpierw wprowadza się do naczynia piankę mleczną, i dopiero po pewnym okresie czasu od rozpoczęcia nalewania pianki mlecznej nalewa się do naczynia komponent kawowy.
Tak więc, zgodnie ze stanem techniki, w celu wytworzenia np. kawy typu cappuccino, najpierw wprowadza się kapsułkę zawierającą mleko w proszku lub mleko płynne, którą następnie należy zastąpić kapsułką zawierającą kawę w proszku. Jednakże ten sposób przygotowania kawy typu cappuccino jest niewygodny, czasochłonny i wymaga użycia dwóch różnych kapsułek.
Celem wynalazku jest więc poszerzenie zakresu napojów lub składników napoju, które można wytworzyć z jednej kapsułki.
PL 210 076 B1
Celem wynalazku jest zaproponowanie kapsułki do wytwarzania napoju zawierającego ponad jeden komponent lub fazę napoju, przy czym wiele komponentów lub faz napoju można wydobyć z kapsułki z pewnym opóźnieniem w stosunku do początku nalewania każdego z komponentów lub faz napoju.
Szczelnie zamknięta kapsułka według wynalazku zawiera co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju, a napój wytwarzany jest z niej za pomocą maszyny do zaparzania przez połączenie z płynem wprowadzonym do kapsułki pod ciśnieniem. Kapsułka według wynalazku charakteryzuje się tym, że wnętrze kapsułki jest podzielone na co najmniej dwie oddzielne komory pierwszą i drugą, zaś każda komora zawiera składnik napoju lub mieszankę składników napoju, natomiast pierwsza komora posiada właściwość uwalniania składnika lub mieszanki składników z opóźnieniem czasowym względem drugiej komory, gdy do kapsułki wprowadzony zostanie płyn w celu wytworzenia napoju.
Korzystnie, druga komora otacza pierwszą komorę.
Również korzystnie, pierwsza komora zawiera składnik kawowy.
Pierwsza komora może być wyznaczona lub ograniczona przez ściankę zawierającą materiał rozpuszczalny w wodzie.
W korzystnym wariancie wynalazku, druga komora zawiera mleko w proszku lub płynny koncentrat, lub nie mleczny zabielacz w postaci płynnej lub w proszku.
Ewentualnie, komory są oddzielone od siebie ścianką, która posiada właściwość otwierania połączenia między obiema komorami pod wpływem działania płynu wprowadzonego do wnętrza kapsułki.
Ściankę stanowi zewnętrzna powierzchnia składnika, tworząca stałą ściankę obejmującą całość tego składnika.
Grubość ścianki korzystnie wynosi co najmniej 0,5 mm i może być zmienna.
Ściankę może stanowić twardy cukierek [hard candy], ewentualnie wypełniony składnikiem napoju.
Ścianka korzystnie zawiera polisacharyd.
Ewentualnie ścianka zawiera sacharozę i syrop glukozowy.
Korzystnie, ścianka zawiera ponadto maltodekstrynę.
Również korzystnie, ścianka zawiera co najmniej 1%, korzystnie ponad 2% wagowych i nie więcej niż 6% wagowych wilgoci.
Dwie komory mogą być oddzielone od siebie ścianką wykonaną z materiału, który rozpuszcza się pod wpływem płynu.
Całkowita objętość kapsułki korzystnie wynosi między 20 ml a 60 ml.
Kapsułka korzystnie zawiera w sumie od 10 g do 30 g składników.
Druga komora korzystnie zawiera środek otwierający, który otwiera się pod wpływem ciśnienia, gdy do komory zostanie wtryśnięta woda.
Sposób według wynalazku dotyczy wytwarzania szczelnie zamkniętej kapsułki według wynalazku, zawierającej co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju, z której napój wytwarzany jest za pomocą maszyny do zaparzania przez połączenie z płynem wprowadzonym do kapsułki pod ciśnieniem, charakteryzuje się tym, że obejmuje etapy:
- wypełnienia skorupki składnikiem napoju metodą napełniania środka w celu wytworzenia drugiej komory zawierającej składnik napoju, i
- umieszczenia drugiej komory wewnątrz szczelnie zamkniętej kapsułki, przy czym ta część objętości kapsułki, która otacza drugą komorę, stanowi pierwszą komorę zawierającą składnik napoju.
Korzystnie, do napełniania środka stosuje się formierkę seryjną z wypełnieniem proszkowym.
Tak więc pierwsza komora może zawierać rozpuszczalną kawę w proszku lub płynny koncentrat. Druga komora może zawierać mleko w proszku lub płynny koncentrat, bądź też inny (mleczny albo nie mleczny) zabielacz w proszku lub w płynie.
Jeżeli pierwsza komora zawiera składnik kawowy a druga komora zawiera mleko w proszku lub płynny koncentrat, można wytworzyć napój typu cappuccino, przy czym wytwarzanie produktu mlecznego może rozpocząć się zanim zacznie być nalewany komponent kawowy. W rezultacie, w naczyniu powstaje oddzielna mleczna pianka i widoczna jest struktura wielowarstwowa.
Należy zauważyć, że wynalazek dotyczy również napojów, w których co najmniej dwa różne komponenty napoju nie są od siebie oddzielone, tzn. przynajmniej częściowo zachodzą na siebie lub mieszają się ze sobą w naczyniu.
PL 210 076 B1
Objętość i/lub ciężar składnika zawartego w drugiej komorze może być większa niż objętość i/lub ciężar składnika zawartego w pierwszej komorze. Obie komory mogą być ewentualnie oddzielone od siebie ścianką, która jest tak zaprojektowana, że otwiera przepływ płynu między obiema komorami pod wpływem płynu wprowadzonego do wnętrza kapsułki.
Jest wiele możliwości perforacji takiej ścianki lub sprawienia, że ścianka ta przynajmniej częściowo zniknie. Dobrym przykładem takiej możliwości jest co najmniej częściowe rozpuszczenie ścianki. Według wynalazku proponuje się w szczególności, poza środkami mechaniczno-fizycznymi, ścianki, które rozpuszczają się, pękają lub topią się pod wpływem wody wprowadzonej do wnętrza kapsułki.
Twardy cukierek [hard candy], czasem zwany cukierkiem wysokowrzącym [high-boiled sweet], ma twardą strukturę, szklisty wygląd i zwykle jest wytwarzany na bazie cukru i syropu glukozowego. Twardy cukierek [hard candy] jest płynem przechłodzonym w temperaturze otoczenia, którego zawartość części stałych wynosi powyżej 96% wagowych. Można również zastosować substytuty cukru takie jak izomalt, laktitol, maltitol lub hydrolizaty uwodornionej skrobi. W szczególności, dla lepszej kontroli własności wytrzymałościowych ścianki (tzn. wyższej wytrzymałości na złamanie podczas wytwarzania), ścianka może dodatkowo zawierać maltodekstrynę.
Ścianka może być na przykład twardą skorupką z wypełnionym środkiem. Jeżeli twarda skorupka wykonana jest z twardego cukierka [hard candy], można zastosować technologię wypełniania środka znaną z produkcji słodyczy.
Ścianka może zawierać co najmniej 1%, korzystnie ponad 2% wagowych wilgoci. Taka zawartość wilgoci jest korzystna w celu zmniejszenia ryzyka złamania ścianki podczas operacji wypełniania pierwszej komory składnikiem napoju.
W celu przeprowadzenia wypełniania środka można zastosować formierkę seryjną z proszkowym wypełnieniem, typu dostępnego na rynku z firm R. Bosch GmbH lub Nuovo Euromec.
Stosując kapsułkę według wynalazku można wytwarzać napój lub płynny środek spożywczy z kapsułki, sposobem obejmującym następujące etapy:
- najpierw dostarcza się kapsułkę, której wnętrze jest podzielone na kilka komór, przy czym co najmniej dwie komory zawierają składnik lub mieszankę składników,
- do jednej z komory wprowadza się płyn taki jak na przykład gorąca woda pod ciśnieniem, w celu rozpoczęcia wytwarzania i sączenia pierwszego komponentu napoju na bazie składnika zawartego w pierwszej komorze,
- po otwarciu połączenia między pierwszą a drugą komorą, pewnym odstępie czasu od rozpoczęcia wytwarzania pierwszego komponentu napoju, rozpoczyna się wytwarzanie komponentu napoju na bazie składnika zawartego w drugiej komorze.
Początkowo pierwsza i druga komora mogą być oddzielone od siebie ścianką, która zostaje perforowana lub rozpuszcza się albo rozprasza pod wpływem płynu wprowadzonego do kapsułki.
Można również wytwarzać napój typu cappuccino z pojedynczej kapsułki, która zawiera co najmniej pierwszą komorę zawierającą składnik mleczny i drugą komorę zawierającą składnik kawowy.
Najpierw do kapsułki wprowadzana jest woda. Następnie rozpoczyna się wytwarzanie pierwszego komponentu napoju na bazie mleka. W pewnym odstępie czasu od rozpoczęcia wytwarzania pierwszego komponentu napoju rozpoczyna się wytwarzanie komponentu napoju na bazie składnika kawowego. Proces ten jest w szczególności dostosowany do wytwarzania napoju typu cappuccino, gdzie najpierw nalewany jest do naczynia, takiego jak np. filiżanka, mleczny komponent napoju, a następnie nalewany jest kawowy komponent napoju.
Dalsze aspekty, cele i korzyści wynikające z wynalazku staną się jasne dla specjalisty po lekturze załączonych dokładnych opisów przykładów realizacji wynalazku z odniesieniem do załączonych figur rysunków.
Fig. 1 przedstawia pierwszy przykład realizacji kapsułki według wynalazku, której jedna przestrzeń (komora) otacza co najmniej jedną kolejną komorę, fig. 2 przedstawia kolejny przykład realizacji kapsułki według wynalazku, w którym co najmniej dwie komory rozmieszczone są obok siebie, fig. 3 przedstawia następny przykład realizacji wynalazku, w którym zewnętrzna powierzchnia składnika stanowi ściankę oddzielającą, która opóźnia wzajemne oddziaływanie ze składnikiem, fig. 4 przedstawia kolejny przykład realizacji kapsułki według wynalazku, przed wtryśnięciem wody pod ciśnieniem do zewnętrznej komory zawierającej pierwszy składnik, gdy kapsułka zawiera dwie drugie komory otaczające jeden lub więcej drugich składników, fig. 5 przedstawia kapsułkę z fig. 4, gdy pierwszy składnik rozpuszczony w płynie jest nalewany z kapsułki, zanim drugie komory rozpuszczą się lub
PL 210 076 B1 stopią w płynie, a fig. 6 przedstawia kapsułkę z fig. 4 gdy drugi(e) składnik(i) (rozpuszczony(e) w płynie) jest (są) nalewany(e) z kapsułki.
Jak wyjaśniono we wstępnej części niniejszego opisu, wynalazek proponuje pojedynczą kapsułkę, z której można wytworzyć różne komponenty (fazy) napoju zgodnie z zaplanowaną sekwencją czasową, co zwiększa potencjalny zakres produktów, które można wytworzyć z jednej kapsułki. Chociaż „sekwencja czasowa nie musi być bardzo dokładnie zaplanowana, konstrukcja kapsułki musi taka, aby wytwarzanie napoju z pierwszej komory zaczęło się przed opóźnionym wytwarzaniem napoju na bazie co najmniej jednego kolejnego składnika zawartego w kapsułce.
Pomimo, że w opisie i zastrzeżeniach stosowane jest określenie „kapsułka, należy rozumieć, że w ramach wynalazku mieszczą się także pojemniki torebkowe, które są przynajmniej częściowo wykonane są ze ścianek umożliwiających wpłynięcie płynu. Torebki takie są porównywalne z dobrze znanymi torebkami herbaty. Są to torebki zwane „mieszkami, których nie trzeba otwierać, ponieważ ich ścianki są przystosowane do przepuszczania płynu.
Okresy czasowe wytwarzania poszczególnych komponentów mogą na siebie zachodzić, nie jest potrzebny ich ścisły rozdział.
W dalszym opisie zakłada się, dla celów czysto ilustracyjnych, że dwu-fazowy napój jest kawą typu cappuccino, w którym najpierw należy nalać do naczynia produkt mleczny, zanim wytworzy się i naleje do niego komponent kawowy. Należy rozumieć, że kapsułka i sposób według wynalazku znajdują dużo szersze zastosowanie, oraz że istnieje o wiele więcej napojów i/lub płynnych produktów spożywczych (zup itp.), w których opóźniony czas wytwarzania poszczególnych komponentów na bazie jednej kapsułki może stanowić zaletę.
Należy zauważyć, że składnik może mieć dowolną postać, jak np. stałą, sproszkowaną, granulowaną, lepką lub płynną, jak również ich mieszanki.
W poniższym opisie należy rozumieć, że określenie „składnik odnosi się nie tylko do składnika pojedynczego, lecz także obejmuje mieszanki co najmniej dwóch substancji.
Kapsułka 1 przedstawiona na fig. 1 ma zewnętrzną ściankę, którą stanowi dolna połowa 7 i górna połowa 8, szczelnie połączone ze sobą na krawędzi 9. Możliwych jest wiele wariantów kształtu i/lub struktury kapsułki 1, pod warunkiem, że zewnętrzna powierzchnia kapsułki może pokryć wewnętrzną objętość zawierającą składniki napoju.
Przykład przedstawiony na fig. 1 jest podzielony na kilka komór. W tym przykładzie są trzy komory, tzn. główna komora 2 i dwie kolejne komory 3, 3', które są otoczone przez główną komorę 2. Jasne jest, że ilość komór (patrz fig. 1) może się zmieniać, pod warunkiem, że w objętości kapsułki 1 znajdzie się ich więcej niż jedna.
Określenie „komora główna nie musi oznaczać komory największej, lecz komorę, do której najpierw wprowadza się płyn i w której następnie rozpoczyna się wytwarzanie napoju.
Według wynalazku, co najmniej dwie ze wszystkich komór kapsułki 1 zawierają składnik lub mieszankę składników.
Składniki zawarte w różnych komorach mogą być różne lub te same. Mogą one być różne pod względem chemicznym i/lub fizycznym (tzn. ten sam składnik, lecz w innej postaci fizycznej, jak np. zagęszczony w stosunku do postaci luźnej).
W przedstawionym przykładzie komory 3, 3', otoczone komorą główną 2 kapsułki zawierają odpowiednio ten sam składnik napoju 5, 5', który jednak jest z założenia inny niż składnik napoju 6 zawarty w komorze głównej 2 kapsułki 1.
Ścianka dzieląca 4, 4', która dzieli wnętrze kapsułki 1 na różne komory może również stanowić składnik napoju lub płynnego produktu spożywczego.
Ścianka dzieląca może mieć strukturę zwartą lub wielowarstwową, złożoną z warstw różnych materiałów. Możliwe jest na przykład pokrycie, z jednej lub z obu stron, warstwy ścianki na bazie cukru warstwą zawierającą tłuszcz. Zaletą warstwy tłuszczu może być to, że chroni ona warstwę na bazie cukru przed rozpadem spowodowanym niepożądanym oddziaływaniem otaczającego ośrodka podczas przechowywania, tzn. przed wprowadzeniem wody.
Ścianki dzielące mogą składać się z dwóch lub trzech warstw.
Należy zauważyć, że zewnętrzne ścianki 7, 8 kapsułki 1 mogą być wykonane z materiału nieprzepuszczającego wody i/lub z materiału przepuszczającego wodę. Na przykład ścianki zewnętrzne mogą być wykonane z takiego materiału nieprzepuszczającego wody jak aluminium, tworzywo sztuczne, laminat aluminium/tworzywo sztuczne i/lub z takiego materiału przepuszczającego wodę jak papier filtrujący lub dowolna ich kombinacja.
PL 210 076 B1
Zamkniętą kapsułkę 1, pokazaną na figurach 1 do 3, można włożyć do znanych w stanie techniki urządzeń do wytwarzania napojów, np. kapsułkę 1 można umieścić w uchwycie kapsułki zanim urządzenie rozpocznie wytwarzanie napoju. W tym celu do wnętrza kapsułki 1, a konkretnie do głównej komory 2 kapsułki 1, wtryskuje się przez perforację górnej połowy 8 kapsułki 1 zwykle gorącą wodę pod ciśnieniem.
Gorąca woda pod ciśnieniem zaczyna działać na składnik napoju zawarty w głównej komorze 2.
Przed, podczas lub po rozpoczęciu wtryskiwania płynu do wnętrza kapsułki 1, np. w dolnej połowie 7 kapsułki 1 można wykonać jeden lub więcej otworów, przez które można napój lub komponent napoju sączyć z kapsułki 1.
W każdym razie woda, gdy tylko dostanie się do wnętrza kapsułki 1, zaczyna działać na składnik napoju 6 zawarty w głównej komorze 2. Jednak na początku wprowadzania wody nie będzie ona w stanie działać na składniki napoju 5, 5', zawarte w komorach 3, 3', z powodu obecności ścianek dzielących 4, 4'.
Podczas wzajemnego oddziaływania wody i składnika w głównej komorze 2, komponent napoju (powstały wskutek tego oddziaływania) jest sączony z kapsułki 1 zanim powstanie połączenie między komorą główną 2 i wnętrzem komór 3, 3'. Sączenie tego komponentu napoju z kapsułki 1 może być skutkiem otwarcia dolnej połowy 7 kapsułki środkami mechanicznymi. Na przykład ciśnienie, które narasta w komorze głównej 2 kapsułki 1 może spowodować rozdarcie, perforację lub inny rodzaj otwarcia dolnej połowy 7 kapsułki.
Wewnętrzne ciśnienie w komorze głównej może się również bezpośrednio lub pośrednio przyczynić do opóźnienia otwarcia ścianek dzielących 4, 4'. Na przykład, wewnętrzne ciśnienie może spowodować przyspieszenie rozpuszczenia, rozdarcie lub perforację, czy pęknięcie itp. ścianek dzielących 4, 4'.
Zgodnie z korzystnym przykładem realizacji wynalazku, ścianki dzielące 4, 4' między komorami odpowiednio 2 i 3, 3' są tak zaprojektowane, aby rozpuszczały się co najmniej częściowo w kontakcie z płynem, zwłaszcza z gorącym płynem pod ciśnieniem, takim jak woda. Z tego powodu, gdy trwa oddziaływanie na składnik napoju 6 i główną komorę 2, a napój na bazie tych składników 6 sączy się już z kapsułki 1, woda wtryśnięta do komory głównej 2 zetknie się też ze składnikami napoju 5, 5' zawartymi w komorach 3, 3', i wskutek tego rozpocznie się również, z pewnym opóźnieniem względem wytwarzania napoju na bazie składnika(ów) z komory głównej 2, wytwarzanie napoju na bazie składników 5, 5' kolejnych komór 3, 3'.
W rezultacie, w pewnym okresie czasu od rozpoczęcia wytwarzania pierwszego komponentu napoju 6 zawartego w komorze głównej 2, wytworzony zostanie drugi komponent napoju na bazie składników 5, 5' zawartych w komorach 3, 3' lub w końcu na bazie mieszanki składników 5, 5' i składnika napoju 6, który zostanie następnie przesączony przez dolną połowę skorupki 7.
Jeżeli w momencie rozpoczęcia oddziaływania wody i składników 5, 5' w komorach 3, 3' wzajemne oddziaływanie wody i składników 6 w komorze głównej 2 jest już zakończone, napój wysączony z kapsułki 1 nie zmieni się w mieszaninę, lecz pozostanie „czystym komponentem napoju na bazie składników 5, 5' zawartych w komorach 3, 3'.
Fig. 2 przedstawia inny podział wnętrza kapsułki 1, w którym jedna komora nie jest otoczona inną komorą, lecz dwie komory 2, 3 oddzielone ścianką 4 przylegają do siebie. Woda zostaje na początku wtryśnięta do przestrzeni 2 na fig. 2, w której rozpocznie się wytwarzanie komponentu napoju i uwalnianie go z kapsułki 1 przed doprowadzeniem wody do drugiej komory 3, tak by mogło się również tam rozpocząć wytwarzanie drugiego komponentu napoju i uwalnianie go z kapsułki z pewnym opóźnieniem względem rozpoczęcia uwalniania napoju z pierwszej komory.
W przykładzie przedstawionym na figurze 3 składniki z komór 3, 3' mogą być tak przygotowane, że zewnętrzna powierzchnia 9 tworzy stałą ściankę składnika, który przejmuje funkcję przegrody opóźniającej wzajemne oddziaływanie z płynem w taki sposób, by płyn nie mógł natychmiast zadziałać na cały składnik, zanim nie rozpuści się, lub nie stanie się przepuszczalna w inny sposób, zewnętrzna powierzchnia 9. Odpowiednim przykładem jest chrupka skorupka spójnego bloku kawy w proszku, która otacza luźną kawę w proszku, gdzie chrupka skorupka opóźnia działanie wody dochodzącej z zewnątrz na całość kawy w proszku.
Tak więc opóźnienie wytwarzania drugiego komponentu napoju można uzyskać przez chemiczną i/lub fizyczną obróbkę surowca na drugi składnik napoju, zwłaszcza obróbkę powierzchni tego składnika.
Natomiast na figurach 1 i 2 pokazano możliwości uzyskania opóźnienia przez oddzielenie składnika drugiego komponentu napoju.
PL 210 076 B1
Kapsułka przedstawiona na figurach od 1 do 3 jest szczególnie odpowiednia do wytwarzania napoju typu cappuccino na bazie jednej kapsułki. W tym celu komora główna korzystnie zawiera komponent w postaci mleka w proszku, podczas gdy komora 3, 3', w której wytwarzanie napoju jest opóźnione, może zawierać kawę w proszku i/lub mieszankę kawy w proszku i cukru.
W tym przypadku zabielacz mleczny, który daje białą piankę, zostaje rozpuszczony najpierw. Kawowy komponent napoju jest uwalniany z pewnym opóźnieniem i zostanie wlany pod powierzchnię białej pianki.
Dla takiej kapsułki cappuccino szczególnie korzystne jest wykonanie ścianek dzielących 4, 4' z materiału na bazie cukru, typu twardego cukierka [hard candy]. Ścianki mogą również zawierać maltodekstrynę w celu zapewnienia wytrzymałości cukierka na pękanie.
Kawa w proszku może być na przykład standardową kawą w proszku, suszoną rozpyłowo lub liofilizowaną.
Zamknięta w komorach 3, 3' kawa jest dobrze chroniona przed wodą wprowadzaną do wnętrza kapsułki 1, więc jej nawodnienie jest opóźnione. Zabielacz na bazie mleka w proszku poza „kawowym cukierkiem 3, 3' rozpuści się najpierw i utworzy białą piankę na powierzchni napoju. Następnie może rozpuścić się skorupka na bazie cukru, co w efekcie pozwala na rozpuszczenie zawartej w niej kawy w proszku i utworzenie kawowej fazy napoju.
W kolejnym przykładzie ścianki dzielące 4, 4' wykonane są z sacharozy i syropu glukozowego.
Wewnętrzna komora może mieć kształt np. owalny o wymiarach osi głównych odpowiednio 30 i 20 mm.
Należy zauważyć, że komory 3, 3' nie muszą być całkiem wypełnione składnikiem napoju. Stopień wypełnienia od 15 od 30%, korzystnie od 20 do 25% uznano za odpowiedni.
Grubość ścianek dzielących 4, 4' może wynosić na przykład od 1 do 3 mm wzdłuż dłuższego wymiaru owalu i od 3 do 5 mm wzdłuż krótszego wymiaru. Innymi słowy, grubość ścianki nie jest stała na wszystkich stronach ścianek dzielących 4, 4' otaczających komory 3, 3'.
Aby zmniejszyć ryzyko złamania ścianek dzielących 4, 4' zawartość wilgoci w ściankach może być ustalona na powyżej 1% wagowy, a korzystnie od 2 do 5% wagowych. Również dodatek maltodekstryny może zmniejszyć ryzyko złamania.
Całkowita objętość kapsułki może wynosić między 20 ml a 60 ml, korzystnie między 30 a 45 ml.
Kapsułka może zawierać 10 do 30 gramów, korzystnie od 15 do 20 gramów składników napoju (łącznie z ciężarem ścianek dzielących 4, 4').
W przypadku napojów typu cappuccino stwierdzono, że smaczny produkt daje zawartość mleka w proszku w granicach 5 do 15 gramów, zawartość kawy w proszku od 2 do 5 gramów i całkowita zawartość cukru w granicach 2 do 6 gramów.
Technologia wytwarzania takich kapsułek może pochodzić ze znanych technologii wytwarzania twardych cukierków z wypełnionym środkiem.
W tym celu stosuje się tzw. formierkę seryjną i technologię wypełniania proszkiem.
W procesie formowania seryjnego masa cukrowa (stanowiąca materiał budulcowy ścianek dzielących) jest gotowana i zagniatana do stanu pół-plastycznego, a następnie umieszczana na obrotowych wałkach stożkowych (formierce seryjnej). Rura do napełniania środka zostaje umieszczona w stożku cukru ukształtowanym w formierce. Składniki napoju, którymi napełniane są komory kapsułki zostają wprowadzone do rury do napełniania środka za pomocą, na przykład, przenośnika śrubowego. W miarę jak pół-plastyczna masa cukrowa przepływa przez końcówkę rury do napełniania środka, w masie cukrowej powstaje otwór, a masa wytłaczana jest do rury i zostaje wypełniona proszkiem napływającym z rury do napełniania środka.
Wypełniona rura cukrowa jest następnie podawana do kształtownika rury, aby uzyskać rurę o stałej średnicy i prędkość odpowiadającą pojemności formierki. Dysze formujące tną uzyskaną rurę, zamykają proszek wewnątrz twardej skorupki cukierka i prasują produkt w odpowiedni kształt. W końcu produkt zostaje ochłodzony a powstałe w ten sposób komory można umieścić w kapsułce 1, którą z kolei można następnie zamknąć.
Inny przykład kapsułki według wynalazku jest przedstawiony na figurach od 4 do 6.
W tym przykładzie realizacji wynalazku kapsułka zawiera środek otwierający, który otwiera się, aby wylał się napój, gdy wewnątrz kapsułki powstanie wystarczające ciśnienie. Szczegółowy opis systemu otwierającego znajduje się w zgłoszeniach patentowych WO 03/059 778 i EP 1 500 358 A1, a ich treść włączona jest do niniejszego zgłoszenia przez odniesienie.
PL 210 076 B1
Kapsułka z fig. 4 ogólnie zawiera miseczkę 10 i przebijalną przykrywkę 11 typu membrana, która jest zgrzana wzdłuż krawędzi brzegowej zgrzewu 12 do obrzeża miseczki. Miseczka zawiera wewnętrzny próg 13, który wyznacza granicę górnej komory 14. Na progu zgrzana jest membrana 15, która stanowi środek utrzymujący ciśnienie w kapsułce. Połączenie przykrywki 11, górnej komory 14 i membrany 15 tworzy zamkniętą komorę kapsułki, w której po wtryśnięciu dostatecznej ilości płynu pod ciśnieniem panuje podwyższone ciśnienie.
Środek umożliwiający otwarcie środka utrzymującego ciśnienie, tzn. membrany 15, umieszczony jest w dolnej komorze 16 miseczki, bezpośrednio pod membraną. Środek ten może się składać z elementu przebijającego 17 w kształcie płytki osadzonej w dolnej komorze 16, która współdziała w sprzężeniu z membraną 15 miseczki, gdy płyn pod ciśnieniem zostanie wtryśnięty do górnej komory 14.
Element przebijający lub płytka 17 może korzystnie zawierać jeden lub więcej występów. Jeszcze korzystniej, element zawiera wiele występów 18 rozmieszczonych na górnej powierzchni elementu i skierowanych w stronę membrany 15. Między występami powstają kanały lub zagłębienia 19 umożliwiające przepływ płynu, który wypływa z kapsułki. Kanały 19 mogą tworzyć różne wzory zależnie od kształtu i rozmieszczenia występów. Mogą one tworzyć wzór krzyżowy i w ten sposób przynajmniej częściowo oddzielać od siebie występy 18. W środku dolnej części kapsułki znajduje się wylot 20 płynu.
Jedno z ulepszeń kapsułki, w stosunku do cytowanych wyżej zgłoszeń patentowych, polega na wprowadzeniu przynajmniej drugiej komory 21, 22 zamkniętej wewnątrz głównej lub górnej komory 14. Drugie komory 21, 22 są komorami przeznaczonymi do uwolnienia składników lub mieszanek składników z opóźnieniem w stosunku do komory 14, gdy płyn zostanie wprowadzony do kapsułki.
Każda komora 21, 22 składa się na przykład z osłony z twardego cukierka [hard candy], utworzonej z węglowodanowej ścianki 4 lub z innego wyżej wspomnianego, rozpuszczalnego w wodzie materiału, w której zamknięte są składniki rozpuszczalne. Inny składnik jest umieszczony w komorze głównej 14 na zewnątrz osłony z twardego cukierka [hard candy]. Rozpuszczalny składnik w osłonach 21, 22 zawiera na przykład kawę rozpuszczalną, a składnik na zewnątrz osłony zawiera zabielacz w proszku, np. zabielacz mleczny lub nie mleczny.
Fig. 4 przedstawia kapsułkę przed wtryśnięciem do niej wody. Jak widać, osłony 21, 22 tworzą fizyczną przegrodę między oboma składnikami, np. rozpuszczalną kawą i zabielaczem.
Fig. 5 przedstawia początek przygotowywania napoju. Kapsułkę wkłada się do urządzenia do napoju, które zawiera na przykład uchwyt kapsułki 23 i system wtrysku wody 24.
System wtrysku wody obejmuje wtryskiwacz wody 25, który jest tak zaprojektowany, że wprowadza wodę pod ciśnieniem do wnętrz kapsułki, na przykład jest to wydrążona rurka, która przebija lub w inny sposób otwiera przykrywkę 11 kapsułki. Uszczelka 26 utrzymuje szczelność wprowadzania płynu do wnętrza kapsułki. Wodę można wtryskiwać w dowolnym miejscu, na przykład na brzegu, lub bliżej środka przykrywki. Jednak korzystne jest, aby wtryskiwacz wody 25 był tak usytuowany, aby nie przebijał osłon 21, 22 przy wprowadzaniu go do wnętrza komory głównej. Gdy woda zostaje wprowadzona do wnętrza komory, składnik zawarty w tej komorze zaczyna oddziaływać z wodą i wytwarzany jest pierwszy płynny komponent 27, który zostaje następnie wylany. Zazwyczaj osłony 21, 22 również zaczynają rozpuszczać się lub topić, lecz nie do tego stopnia, by płyn mógł oddziaływać z drugimi składnikami zawartymi wewnątrz wspomnianych osłon.
Po kilku sekundach wewnątrz kapsułki osiągnięte zostaje pewne ciśnienie, które jest dostateczne by spowodować otwarcie dodatkowego środka otwierającego kapsułkę. W szczególności, wewnętrzne ciśnienie powoduje, że środek utrzymujący ciśnienie, tzn. membrana 15, zostaje przebita przez elementy przebijające 17. Próg ciśnienia otwierającego określony jest przez takie czynniki jak grubość membrany, materiał, kształt/ilość występów, itp. W rezultacie, pierwszy komponent napoju 27 może przesączyć się przez przebitą/przeciętą membranę 15 poprzez małe perforacje/dziurki 28 i przez wylot napoju. Ciśnienie otwierające może być zawarte w zakresie od 1 do 20 barów ciśnienia względnego.
Należy zauważyć, że otwarcie kapsułki, tzn. przebicie membrany powinno korzystnie nastąpić przed stopieniem się osłon w stopniu dostatecznym do oddziaływania drugiego(ich) składnika(ów) z wodą, co pozwala uniknąć wymieszania się dwóch różnych komponentów napoju i niepożądanego wylania obu jednocześnie, a przynajmniej w istotnym wspólnym przedziale czasu.
Fig. 6 przedstawia ostatni etap, w którym osłony 21, 22 ostatecznie się rozpuściły lub stopiły i woda może oddziaływać na drugi(e) składnik(i) w celu przygotowania drugiego(ich) komponentu(ów) napoju 29. W konsekwencji, drugi komponent napoju jest również sączony przez perforowaną membranę 15 i przez wylot.

Claims (21)

1. Szczelnie zamknięta kapsułka zawierająca co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju, z której napój wytwarzany jest za pomocą maszyny do zaparzania przez połączenie z płynem wprowadzonym do kapsułki pod ciśnieniem, znamienna tym, że wnętrze kapsułki (1) jest podzielone na co najmniej dwie oddzielne komory (2, 14, 3, 21, 22) pierwszą i drugą, zaś każda komora zawiera składnik napoju lub mieszankę składników napoju, natomiast pierwsza komora (3, 21, 22) posiada właściwość uwalniania składnika lub mieszanki składników z opóźnieniem czasowym względem drugiej komory (2, 14), gdy do kapsułki wprowadzony zostanie płyn w celu wytworzenia napoju.
2. Kapsułka według zastrz. 1, znamienna tym, że druga komora (2, 14) otacza pierwszą komorę (3, 21, 22).
3. Kapsułka według zastrz. 2, znamienna tym, że pierwsza komora (3, 21, 22) zawiera składnik kawowy.
4. Kapsułka według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwsza komora (3, 21, 22) jest wyznaczona lub ograniczona przez ściankę zawierającą materiał rozpuszczalny w wodzie.
5. Kapsułka według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienna tym, że druga komora (2, 14) zawiera mleko w proszku lub płynny koncentrat, lub nie mleczny zabielacz w postaci płynnej lub w proszku.
6. Kapsułka według zastrz. 1, znamienna tym, że dwie komory (2, 3) są oddzielone od siebie ścianką (4, 4', 9), która posiada właściwość otwierania połączenia między obiema komorami (2, 3) pod wpływem działania płynu wprowadzonego do wnętrza kapsułki (1).
7. Kapsułka według zastrz. 6, znamienna tym, że ściankę (9) stanowi zewnętrzna powierzchnia składnika, tworząca stałą ściankę obejmującą całość tego składnika.
8. Kapsułka według zastrz. 6 albo 7, znamienna tym, że grubość ścianki (4) wynosi co najmniej 0,5 mm.
9. Kapsułka według zastrz. 6 albo 7, znamienna tym, że grubość ścianki (4) jest zmienna.
10. Kapsułka według zastrz. 6 albo 7, znamienna tym, że ściankę (4) stanowi twardy cukierek [hard candy].
11. Kapsułka według zastrz. 10, znamienna tym, że ściankę (4) stanowi twardy cukierek [hard candy] wypełniony składnikiem napoju.
12. Kapsułka według zastrz. 6 albo 11, znamienna tym, że ścianka (4) zawiera polisacharyd.
13. Kapsułka według zastrz. 11, znamienna tym, że ścianka (4) zawiera sacharozę i syrop glukozowy.
14. Kapsułka według zastrz. 12 albo 13, znamienna tym, że ścianka (4) zawiera ponadto maltodekstrynę.
15. Kapsułka według zastrz. 10, znamienna tym, że ścianka (4) zawiera co najmniej 1%, korzystnie ponad 2% wagowych i nie więcej niż 6% wagowych wilgoci.
16. Kapsułka według zastrz. 1, znamienna tym, że dwie komory (2, 14, 3, 21, 22) są oddzielone od siebie ścianką (4) wykonaną z materiału, który rozpuszcza się pod wpływem płynu.
17. Kapsułka według zastrz. 1, znamienna tym, że całkowita objętość wynosi między 20 ml a 60 ml.
18. Kapsułka według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera w sumie od 10 g do 30 g składników.
19. Kapsułka według zastrz. 1, znamienna tym, że druga komora (14) zawiera środek otwierający (15, 17), który otwiera się pod wpływem ciśnienia, gdy do komory (14) zostanie wtryśnięta woda.
20. Sposób wytwarzania szczelnie zamkniętej kapsułki zawierającej co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju, z której napój wytwarzany jest za pomocą maszyny do zaparzania przez połączenie z płynem wprowadzonym do kapsułki pod ciśnieniem, określonej zastrz. 1-19, znamienny tym, że obejmuje etapy:
- wypełnienia skorupki składnikiem napoju metodą napełniania środka w celu wytworzenia drugiej komory (3) zawierającej składnik napoju, i
- umieszczenia drugiej komory (3) wewnątrz szczelnie zamkniętej kapsułki (1), przy czym ta część objętości kapsułki (1), która otacza drugą komorę (3), stanowi pierwszą komorę (2) zawierającą składnik napoju.
21. Sposób według zastrz. 20, znamienny tym, że do napełniania środka stosuje się formierkę seryjną z wypełnieniem proszkowym.
PL385854A 2005-11-10 2006-11-06 Szczelnie zamknięta kapsułka zawierająca co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju i sposób jej wytwarzania PL210076B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP05024566A EP1785369A1 (en) 2005-11-10 2005-11-10 Beverage ingredient containing capsule having several compartments
PCT/EP2006/068121 WO2007054479A1 (en) 2005-11-10 2006-11-06 Beverage ingredient containing capsule having several compartments

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385854A1 PL385854A1 (pl) 2009-01-19
PL210076B1 true PL210076B1 (pl) 2011-11-30

Family

ID=35414937

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385854A PL210076B1 (pl) 2005-11-10 2006-11-06 Szczelnie zamknięta kapsułka zawierająca co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju i sposób jej wytwarzania
PL06829938T PL1948530T3 (pl) 2005-11-10 2006-11-06 Kapsułka zawierająca składnik napoju posiadająca kilka przegródek

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL06829938T PL1948530T3 (pl) 2005-11-10 2006-11-06 Kapsułka zawierająca składnik napoju posiadająca kilka przegródek

Country Status (23)

Country Link
US (1) US8062682B2 (pl)
EP (2) EP1785369A1 (pl)
JP (1) JP5139313B2 (pl)
KR (1) KR101387210B1 (pl)
CN (1) CN101304927B (pl)
AU (1) AU2006311041B2 (pl)
BR (1) BRPI0618446A2 (pl)
CA (1) CA2629224C (pl)
DK (1) DK1948530T3 (pl)
ES (1) ES2390976T3 (pl)
HK (1) HK1123536A1 (pl)
HU (1) HUP0800387A3 (pl)
MA (1) MA29952B1 (pl)
MY (1) MY148130A (pl)
NO (1) NO20082400L (pl)
PL (2) PL210076B1 (pl)
PT (1) PT1948530E (pl)
RU (1) RU2433943C2 (pl)
SI (1) SI1948530T1 (pl)
TW (1) TW200734255A (pl)
UA (1) UA94918C2 (pl)
WO (1) WO2007054479A1 (pl)
ZA (1) ZA200805023B (pl)

Families Citing this family (99)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7640843B2 (en) 2003-01-24 2010-01-05 Kraft Foods R & D, Inc. Cartridge and method for the preparation of beverages
DE602007007894D1 (de) * 2007-04-24 2010-09-02 Nestec Sa Verfahren zur Herstellung eines geschäumten Milchgetränkes ausgehend von einer Kartusche und Kit für solch eine Herstellung
US11832755B2 (en) * 2007-07-13 2023-12-05 Adrian Rivera Brewing material container for a beverage brewer
US10722066B2 (en) * 2010-12-04 2020-07-28 Adrian Rivera Windowed single serving brewing material holder
DE102007039322B4 (de) * 2007-08-20 2011-07-21 Krüger GmbH & Co. KG, 51469 Instant-Kaffeezubereitung mit verbesserter Schaumbildung
ITMO20070323A1 (it) 2007-10-22 2009-04-23 Illycaffe Spa Contenitore
EP2070454B1 (en) * 2007-12-12 2015-07-15 Nestec S.A. Beverage production machines comprising a plurality of core units
BRPI0906633B1 (pt) * 2008-01-24 2018-09-18 Nestec Sa cápsula com filtro antimicrobiano integrado
US8043645B2 (en) 2008-07-09 2011-10-25 Starbucks Corporation Method of making beverages with enhanced flavors and aromas
US20120070542A1 (en) * 2010-09-16 2012-03-22 Starbucks Corporation D/B/A Starbucks Coffee Company Instant beverage cartridges and methods
JP4278706B1 (ja) * 2008-08-20 2009-06-17 ユーシーシー上島珈琲株式会社 飲料用抽出フィルター及びその製造方法
DE102009048233B4 (de) 2008-10-06 2018-12-13 Volkswagen Ag Vorrichtung zur Zubereitung von flüssigen Lebensmitteln, inbesondere zur Zubereitung von Heißgetränken, Suppen oder dergleichen und Mehrkammerbehälter, insbesondere zur Verwendung in der Vorrichtung
ES2622298T3 (es) 2009-06-17 2017-07-06 Koninklijke Douwe Egberts B.V. Sistema, cápsula y procedimiento para la preparación de una cantidad predeterminada de bebida
WO2011054402A1 (en) * 2009-11-09 2011-05-12 B.V. Cindy J. Beverage brewing devices
DE102010006509B4 (de) * 2010-02-02 2014-03-27 Rebekka Ellenrieder Kapsel mit zwei Behältern für eine Kaffeemaschine, Verwendung derselben zum Bereiten eines Mischgetränkes in einer Kaffeemaschine sowie Verfahren zum Bereiten eines Mischgetränkes
EP2701561A2 (en) * 2010-06-01 2014-03-05 Oded Loebl Coffee maker
GB2480827B (en) 2010-06-01 2012-06-06 Kraft Foods R & D Inc Improvements in the preparation of beverages and liquid food products
WO2011153587A1 (en) * 2010-06-11 2011-12-15 Breville Pty Limited Milk frother
HUE048820T2 (hu) * 2010-07-22 2020-09-28 K Fee System Gmbh Adagkapszula vonalkóddal
US8361527B2 (en) 2010-09-02 2013-01-29 Keurig, Incorporated Beverage cartridge
USD647399S1 (en) 2010-09-02 2011-10-25 Keurig, Incorporated Beverage cartridge
USD637484S1 (en) 2010-09-02 2011-05-10 Keurig, Incorporated Beverage cartridge
USD647398S1 (en) 2010-09-02 2011-10-25 Keurig Incorporated Beverage cartridge
CN102442484A (zh) * 2010-10-13 2012-05-09 王智毅 浓度/口味调整方法
EP2444339A1 (en) * 2010-10-25 2012-04-25 Nestec S.A. A capsule for preparation of a beverage
ES2603575T3 (es) 2011-05-26 2017-02-28 The Richards Corporation Máquina de café expreso universal
GB201110848D0 (en) * 2011-06-24 2011-08-10 Mars Inc Beverage preparation apparatus and method and beverage capsules for use therein
CA2788283C (en) 2011-09-01 2019-11-26 2266170 Ontario Inc. Beverage capsule
ITBO20110524A1 (it) 2011-09-14 2013-03-15 Macchiavelli Srl Metodo ed impianto per la preparazione di una bevanda
US20140106036A1 (en) * 2012-08-03 2014-04-17 1675119 Ontario Inc. Beverage cartridge
ES2640722T3 (es) * 2012-10-12 2017-11-06 Nestec S.A. Tarjeta para contener ingredientes de bebida o comida
EP2730523B1 (en) 2012-11-12 2016-04-06 2266170 Ontario, Inc. Beverage capsule and process and system for making same
US9227778B2 (en) * 2012-12-11 2016-01-05 Victor M. Aviles Beverage cartridge
CN103082870B (zh) * 2013-01-24 2015-05-13 宁波全景电器技术有限公司 一种咖啡萃取系统
US9783361B2 (en) 2013-03-14 2017-10-10 Starbucks Corporation Stretchable beverage cartridges and methods
KR20150136533A (ko) 2013-04-03 2015-12-07 2266170 온타리오 인크. 캡슐 기계 및 부품
EP2993996B1 (en) 2013-05-10 2018-06-06 Juicero, Inc. Juicer cartridge
CA2912723C (en) 2013-05-23 2017-02-07 2266170 Ontario Inc. Capsule housing
US10611507B2 (en) * 2013-08-20 2020-04-07 2266170 Ontario Inc. Capsule with control member
EP2862448A1 (de) * 2013-10-15 2015-04-22 DMK Deutsches Milchkontor GmbH Wasserlösliche Kaffeezubereitungen
US10314319B2 (en) * 2013-11-20 2019-06-11 2266170 Ontario Inc. Method and apparatus for accelerated or controlled degassing of roasted coffee
DE102014000187B4 (de) * 2014-01-08 2016-12-08 Axel Nickel Kapsel bestehend aus einem Pressling mit einer ummantelnden Schicht
US10442610B2 (en) 2014-03-11 2019-10-15 Starbucks Corporation Pod-based restrictors and methods
WO2015139140A1 (en) 2014-03-21 2015-09-24 2266170 Ontario Inc. Capsule with steeping chamber
US20170208988A1 (en) * 2014-07-21 2017-07-27 Abbott Laboratories Hot and cold water delivery to pod containing nutritional composition
DK3186169T3 (en) * 2014-08-04 2018-12-10 Nestec Sa PACKING AND PROCEDURE FOR BEVERAGE DRINKING
US9877495B2 (en) 2015-01-09 2018-01-30 Starbucks Corporation Method of making a sweetened soluble beverage product
KR101998063B1 (ko) 2015-02-04 2019-07-09 록 덴탈 아게 치과용 재료를 위한 혼합 캡슐, 및 치과용 재료를 조제하기 위한 방법
RU2015111652A (ru) * 2015-03-31 2016-10-27 Чинарбек Орозонович Отунчиев Порционная капсула для приготовления в кофемашине напитка кофе, обогащенного по меньшей мере одной добавкой
PL225608B1 (pl) 2015-04-30 2017-04-28 Mokate Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Kapsuła do napojów
PL236781B1 (pl) 2015-04-30 2021-02-22 Mokate Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Kapsuła do napojów i sposób otrzymywania napojów
ES2674236T3 (es) 2015-07-07 2018-06-28 Swiss Coffee Innovation Ag Cápsula que contiene bebida en polvo instantánea, en especial para la preparación de café hervido
DE202015008065U1 (de) * 2015-09-01 2016-12-02 LigaLife GmbH & Co. KG Kapsel für eine Erzeugung eines flüssigen Lebensmittels, Verwendung einer Kapsel für eine Erzeugung eines flüssigen Lebensmittels, System aus Kapsel und Vorrichtung sowie Vorrichtung zur Erzeugung eines flüssigen Lebensmittels
WO2017063943A1 (en) * 2015-10-16 2017-04-20 Nestec S.A. Kit for delivering a multi-layered beverage
ITUB20155389A1 (it) * 2015-11-09 2017-05-09 Sarong Spa Capsula per bevande
PT108987A (pt) 2015-11-27 2017-05-29 Novadelta - Comércio E Indústria De Cafés S A Componente edível derivado de café, sistema de produtos edíveis apresentando o referido componente edível e uso do referido sistema
PT108986B (pt) 2015-11-27 2022-10-31 Novadelta Comercio E Ind De Cafes Lda Revestimento edível, sistema de produtos edíveis apresentando o referido revestimento edível e uso do referido sistema
PL3420497T3 (pl) 2016-02-23 2022-02-07 Société des Produits Nestlé S.A. Kod i pojemnik systemu do przygotowywania napojów albo produktów żywnościowych
TWI722097B (zh) 2016-02-23 2021-03-21 瑞士商雀巢製品股份有限公司 用於一飲料製備機器或食品製備機器的容器、附接至容器的附接件以及編碼製備資訊之方法
TWI642395B (zh) 2016-02-23 2018-12-01 耐斯泰克公司 容器及可在一飲料或食品製備機器之一代碼處理子系統的一或多個處理器上執行的電腦程式、飲料或食品製備系統及使用該系統製備一飲料或食品的方法、編碼製備資訊之方法及其代碼之用途、非暫時性電腦可讀取媒體及附接至一飲料或食品製備機器之附接件
TW201741203A (zh) 2016-02-23 2017-12-01 Nestec Sa 用於製備一飲料或食品之系統的代碼與容器
TWI788279B (zh) 2016-02-23 2023-01-01 瑞士商雀巢製品股份有限公司 用於製備一飲料或食品之系統的代碼、方法與容器,用於編碼製備資訊之代碼與方法,及包含電腦程式之非暫時性電腦可讀取媒體
TWI721084B (zh) 2016-02-23 2021-03-11 瑞士商雀巢製品股份有限公司 用於飲料或食品製備機器之容器、經組態以用於附接至該容器之附接件、飲料或食品製備系統、經組態以用於附接至該機器之附接件、編碼製備資訊之方法、製備該飲料或食品之方法、代碼用於在該容器上編碼製備資訊之用途及電腦程式產品
CN111166174B (zh) 2016-03-01 2022-12-16 贝塔什股份有限公司 饮料机和与饮料机一起使用的胶囊
US20170252994A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicing system with juicer cartridge restraints
US20170252996A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer cartridge with secondary flow channel
US10543652B2 (en) 2016-03-03 2020-01-28 Fresh Press LLC Press
US20170252998A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer cartridge with flow disruptor
US20170252990A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer cartridge geometry
US20170252991A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer with flexible seal
US20170252999A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer with juicer cartridge orientation feature
US20170252993A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer cartridge with coupling
US20170251863A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Angled juicing system
US20170252995A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer cartridge with outlet separator
US20170252997A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer cartridge with sanitary seal
US20170253000A1 (en) * 2016-03-03 2017-09-07 Juicero, Inc. Juicer with locking mechanism
US9963291B2 (en) * 2016-04-06 2018-05-08 Altria Client Services Llc Multicompartment capsules of a beverage forming apparatus and methods of making thereof
CA3041722A1 (en) 2016-11-09 2018-05-17 Pepsico, Inc. Carbonated beverage makers, methods, and systems
RU2760374C2 (ru) 2016-12-23 2021-11-24 Р.П. Шерер Текнолоджис, Ллс Матрица для мягких гелевых капсул с несколькими наполнителями/отделениями
EP3568362B1 (en) 2017-01-16 2020-10-14 Société des Produits Nestlé S.A. Cartridge and machine for multi-component beverage preparation
US20180201436A1 (en) * 2017-01-16 2018-07-19 Christopher M. Savage Cartridge with Internal Liquid Flow Control Barriers
CN106927152B (zh) * 2017-04-27 2019-01-01 北京天材科技有限公司 一种咖啡胶囊及全自动咖啡机
GB201706836D0 (en) * 2017-04-28 2017-06-14 Mars Inc Beverage preparation capsules
CN107021302A (zh) * 2017-05-19 2017-08-08 深圳鼎加弘思饮品科技有限公司 具备多种配方混合调配的胶囊结构及其冲泡方法
AU2018312777B2 (en) 2017-08-08 2023-08-24 Societe Des Produits Nestle S.A. Container with a code encoding a sequence of foodstuff or beverage preparation operations
JP7250781B2 (ja) 2017-10-06 2023-04-03 ソシエテ・デ・プロデュイ・ネスレ・エス・アー 容器、調製マシン及び調製情報を符号化するための2値コードを使用するシステム
JP2021506693A (ja) * 2017-12-21 2021-02-22 ペプシコ・インク 飲料を作製するための多成分一過性飲料ポッド
EP3511266A1 (de) * 2018-01-15 2019-07-17 Axel Nickel Getränkepulver und füllstoff enthaltende kapsel, insbesondere zur zubereitung von gebrühtem kaffee
EP3536637B1 (en) * 2018-03-05 2020-09-16 Nootrie AG Capsule for preparing a beverage
USD890569S1 (en) 2018-06-19 2020-07-21 Bartesian Inc. Beverage capsule receiving adaptor
US20220033172A1 (en) * 2018-09-27 2022-02-03 Eric Favre Capsule for beverage machine and injector head thereof
EP3901240A4 (en) * 2018-12-21 2022-11-09 Schatz, Richard Michael ALCOHOLIC BEVERAGE COMPOUND CONTAINED IN A SINGLE-USE CAPSULE FOR INSTANT PREPARATION
IT201900007713A1 (it) * 2019-05-31 2020-12-01 Imper Spa Capsula monouso per macchine di erogazione di bevande in forma di infuso, in particolare caffè
GB2587321B (en) * 2019-08-15 2023-06-07 Douwe Egberts Bv Beverage ingredient containers, methods of making and methods of using the same
US11583130B2 (en) * 2019-10-18 2023-02-21 Timothy Arthur Bindon Beverage brewing assembly
IT201900019259A1 (it) * 2019-10-18 2021-04-18 Imper Spa Capsula monodose per macchine di erogazione di bevande in forma di infuso
US11805934B1 (en) * 2020-10-21 2023-11-07 Adrian Rivera Brewing material lid and container for a beverage brewer
CN113854832A (zh) * 2021-09-07 2021-12-31 无锡鼎加弘思饮品科技有限公司 一种可改变冲泡模式的胶囊结构
WO2024105138A1 (en) * 2022-11-18 2024-05-23 Societe Des Produits Nestle S.A. Beverage or foodstuff preparation system

Family Cites Families (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2976155A (en) * 1959-01-30 1961-03-21 John Heller Method of making frozen confection
FR1503185A (fr) * 1966-12-02 1967-11-24 Unilever Nv Sachet filtrant pour infusion de café
US3695894A (en) * 1970-05-27 1972-10-03 Gen Mills Inc Method of glazing hard candy coatings
CH605293A5 (pl) * 1976-12-17 1978-09-29 Nestle Sa
US4775048A (en) 1983-05-05 1988-10-04 Alfredo Baecchi Dispensing unit for manually-operated hot drink dispensing machine with pre-manufactured throwaway capsules of two sizes
US4826695A (en) 1986-03-26 1989-05-02 Joseph Tanner Beverage infusion device and method of use
CH658780A5 (de) * 1986-05-12 1986-12-15 Peter Greither Filterkoerper, insbesondere mit tee oder dergleichen stoffen gefuellter filterbeutel.
CN2046346U (zh) * 1989-01-19 1989-10-25 颜振顺 组合式伸缩冲泡装置
US5047252A (en) * 1989-02-22 1991-09-10 Nestec S.A. Beverage infusion device and method
GB9007133D0 (en) 1990-03-30 1990-05-30 Gen Foods Kraft Ltd Comestibles containing packages
GB9305461D0 (en) 1993-03-17 1993-05-05 Gen Foods Ltd Beverage packages
WO1995007648A1 (en) 1993-09-17 1995-03-23 Mars G.B. Limited Beverage brewing
US5554400A (en) * 1994-08-25 1996-09-10 The Procter & Gamble Company Infusion beverage product comprising co-agglomerated creamer and sweetener suitable for bag and filter pack brewing
DE69532041T2 (de) 1994-09-16 2004-07-01 Kraft Foods North America, Inc., Northfield Schäumende kaffeesahne und heisser instant cappuccino
GB2301015B (en) * 1996-03-12 1997-04-23 Nestle Sa Soluble coffee beverage product
US6287616B1 (en) 1996-08-21 2001-09-11 Nestec S.A. Cold water soluble creamer
US5895672A (en) 1998-01-13 1999-04-20 Cooper; Barry Patrick Wesley Product and process for preparing a tea extract
GB2333947A (en) * 1998-02-10 1999-08-11 James Andrew Haydon Beverage making apparatus
DE19838631A1 (de) 1998-08-26 2000-03-02 Benjamin Blumenschein Sockelgestell für Haushaltsgeräte
DE19838637A1 (de) * 1998-08-27 2000-03-02 Juergen Dabelow Behälter mit Zuschlagstoffen für Getränke
EP1151673A3 (en) * 2000-05-03 2002-01-02 Societe Des Produits Nestle S.A. Confectionery product having a filling
ES2223002T3 (es) 2000-09-06 2005-02-16 Mars, Incorporated (A Corporation Of Delaware, Usa) Procedimientos y aparato de preparacion de bebidas.
GB2372735A (en) * 2001-03-01 2002-09-04 George Demetriou Beverage package
CA2439991C (en) 2001-03-16 2007-05-22 The Procter & Gamble Company Beverage brewing devices for preparing creamy beverages
DE60304325T2 (de) 2002-01-16 2006-09-07 Société des Produits Nestlé S.A. Geschlossene kapsel mit öffnungsmittel
AU2003260341A1 (en) * 2002-09-20 2004-04-08 Nestec S.A. Method, device, and capsule for preparing a foamy liquid food
ITBO20030062A1 (it) * 2003-02-13 2004-08-14 Ima Spa Capsula utilizzabile per la preparazione di una bevanda infusa.
DE60316426T2 (de) 2003-07-23 2008-06-19 Nestec S.A. Vorrichtung und Verfahren zur Ausgabe von Getränken mit verschiedener Schaummenge aus Kapseln
US20060051475A1 (en) * 2004-09-03 2006-03-09 Fornaguera Joan F Confectionery depositing apparatus and product and method of producing same

Also Published As

Publication number Publication date
MA29952B1 (fr) 2008-11-03
RU2433943C2 (ru) 2011-11-20
ZA200805023B (en) 2009-10-28
US8062682B2 (en) 2011-11-22
EP1948530B1 (en) 2012-07-11
HK1123536A1 (en) 2009-06-19
HUP0800387A2 (en) 2008-10-28
ES2390976T3 (es) 2012-11-20
DK1948530T3 (da) 2012-07-30
US20080317931A1 (en) 2008-12-25
PT1948530E (pt) 2012-07-20
MY148130A (en) 2013-02-28
UA94918C2 (ru) 2011-06-25
WO2007054479A1 (en) 2007-05-18
AU2006311041B2 (en) 2012-08-30
NO20082400L (no) 2008-05-26
EP1785369A1 (en) 2007-05-16
JP2009515781A (ja) 2009-04-16
KR101387210B1 (ko) 2014-04-21
BRPI0618446A2 (pt) 2011-08-30
AU2006311041A1 (en) 2007-05-18
PL1948530T3 (pl) 2012-12-31
CN101304927B (zh) 2011-08-10
EP1948530A1 (en) 2008-07-30
CA2629224C (en) 2014-09-23
RU2008123539A (ru) 2009-12-20
CN101304927A (zh) 2008-11-12
CA2629224A1 (en) 2007-05-18
KR20080070652A (ko) 2008-07-30
HUP0800387A3 (en) 2009-08-28
JP5139313B2 (ja) 2013-02-06
TW200734255A (en) 2007-09-16
PL385854A1 (pl) 2009-01-19
SI1948530T1 (sl) 2012-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL210076B1 (pl) Szczelnie zamknięta kapsułka zawierająca co najmniej jeden składnik do wytwarzania napoju i sposób jej wytwarzania
US10343839B2 (en) Food capsule with multiple compartments
JP5595921B2 (ja) 容器
KR101790816B1 (ko) 음료 및 액체 식료품 제조에서의 개선
EP1594763B1 (en) A capsule to be used to prepare an infused beverage
AU2011281607B2 (en) A capsule for the preparation of a food product in a food preparation machine at high pressure
KR20130140038A (ko) 음료의 제조용 캡슐
JP2018538048A (ja) 飲料調製システム及びカプセル
BRPI0906642A2 (pt) cápsula culinária
KR20150070237A (ko) 캡슐 기반 식품 제조 시스템
ITBO940161U1 (it) Confezione carta-filtro di prodotti alimentari solubili