PL210063B1 - Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym oraz podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym - Google Patents

Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym oraz podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym

Info

Publication number
PL210063B1
PL210063B1 PL367124A PL36712404A PL210063B1 PL 210063 B1 PL210063 B1 PL 210063B1 PL 367124 A PL367124 A PL 367124A PL 36712404 A PL36712404 A PL 36712404A PL 210063 B1 PL210063 B1 PL 210063B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
articles
drum
groups
group
tobacco industry
Prior art date
Application number
PL367124A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367124A1 (pl
Inventor
Siegfried Schlisio
Volkhardt Brasse
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL367124A1 publication Critical patent/PL367124A1/pl
Publication of PL210063B1 publication Critical patent/PL210063B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/47Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces
    • A24C5/471Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces by means of a connecting band
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/47Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces
    • A24C5/478Transport means for filter- or cigarette-rods in view of their assembling

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób łączenia elementów składowych artykułów tytoniowych, a także maszyna używana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów. Ponadto przedmiotem wynalazku jest bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym oraz podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym,
W osadzarkach filtrów mię dzy rozcię te i odsunię te od siebie w kierunku osi wzdł u ż nej laseczki tytoniowe jest wkładany filtr lub też ustnik, po czym grupa elementów składowych papieros-ustnikpapieros jest oklejana powleczonym klejem listkiem spajającym. Przy tym taki listek spajający jest doprowadzany przez walec ssący do nakładaka z określonym odstępem podziałowym grupy elementów składowych papierosy-ustnik. Pod pojęciem określonego odstępu podziałowego rozumie się tu w szczególności odstęp wyznaczony przez długość listków spajających.
Sposób i urządzenie określonego wyżej rodzaju służą w szczególności do konfekcjonowania papierosów z filtrem przemieszczających się w kierunku ich osi poprzecznej przez tak zwaną osadzarkę filtrów. Jej wydajność mierzona ilością artykułów obrabianych w jednostce czasu zmieniała się skokowo w miarę upływu czasu i musiała być dostosowywana do rosnącej wydajności poprzedzającej ją maszyny do wytwarzania pasm papierosowych.
W dokumencie DE-C-39 18 137 (odpowiednik US-5,054,346) opisano nakładak owijek w osadzarce filtrów. Powleczona klejem owijka jest doprowadzana jako ciągłe pasmo oraz jest rozcinana za pomocą przecinaka na poszczególne listki spajające. Po rozcięciu, pojedyncze listki są umieszczane na transportowanych porcjami grupach elementów składowych papieros-filtr-papieros.
Przy tym te ciągłe pasma owijkowe przed aparatem klejowym są transportowane ze stałą prędkością aż do punktu nanoszenia kleju. W strefie między tym punktem nanoszenia i walcem przysysającym rozcięte listki spajające, zmienia się długość przebiegu owijki stosownie do taktu produkcji. Po przecięciu i rozdzieleniu (odciągnięciu od siebie) listki owijkowe przytrzymuje się za pomocą walca ssącego i transportuje ze stałą prędkością, która jest większa od prędkości przebiegu ciągłego pasma owijkowego. Przy tym prędkość obwodowa walca ssącego odpowiada prędkości przemieszczanych porcjami grup elementów składowych papieros-filtr-papieros.
Długość drogi przebiegu owijki w strefie między nanoszeniem kleju i przecięciem na walcu ssącym skraca się ciągle podczas działania noża, tak że na drodze przebiegu przed walcem ssącym powstaje nadmiar owijki. Chociaż prędkość transportu ciągłego pasma owijki jest niższa od prędkości odprowadzania przez walec ssący, to zawsze jest do dyspozycji dostateczna długość owij ki, żeby nie przesuwała się ona względem walca podczas działania noża, co umożliwia dobre przecięcie. Po przecięciu następuje cofnięcie owijki względem walca ssącego wskutek wydłużenia drogi przebiegu owijki między punktem nanoszenia kleju i tym walcem i w rezultacie uzyskuje się prędkość przebiegu owijki odpowiadającą prędkości transportu produkowanych papierosów, która jest niższa od prędkości obwodowej walca ssącego. Tak więc prędkość przebiegu owijki waha się stale wokół wartości średniej, przy czym amplituda tych wahań prędkości jest wprost proporcjonalna do długości poszczególnego listka i odstępu transportowanych porcjami artykułów tytoniowych.
Celem wytworzenia wahań prędkości przebiegu owijki następuje cykliczna zmiana długości przebiegu owijki między aparatem klejowym i walcem ssącym, wobec czego występują zmiany naciągu przebiegającej owijki, co oddziałowuje na przebieg oklejania. Ten proces dostosowywania prędkości przebiegu owijki i artykułów tytoniowych, polegający na dopasowaniu prędkości przebiegu owijki, zbliża się powyżej określonej amplitudy wahań do granicy, która jest wyznaczona przez wytrzymałość na rozciąganie materiału owijki i jakość oklejania.
W opisie DE-A-196 26 679 opisano osadzarkę filtrów dla dwupasmowej maszyny do produkcji papierosów, w której przewidziano dwie różne drogi przebiegu artykułów tytoniowych dla przylepiania i owijania listka owijkowego.
Z opisu EP-A-1 108 369 znane jest zaopatrywanie grup elementów składowych papieros-filtrpapieros w listki owijkowe, przy czym tylko każda pierwsza grupa z ciągu grup elementów składowych papieros-filtr-papieros jest zaopatrywana na pierwszym bębnie w listek owijkowy pierwszego aparatu owijkowego i każda druga grupa jest wyprowadzana z drogi przebiegu pierwszej grupy i jest zaopatrywana na drugim bębnie w listek owijkowy drugiego aparatu owijkowego. Owijanie listkami obu oddzielnych grup odbywa się również na oddzielnych owijakach. Dopiero po takim owinięciu następuje ponowne złączenie grup w naprzemienny ciąg grup elementów składowych.
PL 210 063 B1
Celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie wysokiej jakości obróbki artykułów tytoniowych na osadzarce filtrów, także przy zwiększonej wydajności produkcji, oraz utrzymanie nakładów konstrukcyjnych na możliwie niskim poziomie.
Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, polega według wynalazku na tym, że doprowadza się każdorazowo do nakładaka i zaopatruje w listek spajający, artykuły pierwszej i drugiej grupy z grup elementów składowych papieros-ustnik-papieros, podaje się do wspólnego owijaka artykuły pierwszej i drugiej grupy i owija się artykuły pierwszej i drugiej grupy listkiem spajającym na owijaku.
Korzystnie, artykuły pierwszej i drugiej grupy doprowadza się najpierw do pierwszego nakładaka, artykuły pierwszej grupy zaopatruje się w listek spajający z pierwszego nakładaka, potem artykuły pierwszej i drugiej grupy podawane są różnymi drogami transportowymi do wspólnego owijaka, przy czym artykuły drugiej grupy na ich drodze przebiegu są doprowadzane do drugiego nakładaka i zaopatrywane w listek spajający.
Korzystnie, zmienia się prędkość transportu artykułów pierwszej i/albo drugiej grupy przed i/albo po przekazaniu odpowiedniego listka spajającego.
W nastę pnej odmianie wykonania artykuł y pierwszej i/lub drugiej grupy hamuje się przed przekazaniem listka spajającego a ponadto artykuły pierwszej i/lub drugiej grupy przyspiesza się po przekazaniu listka spajającego.
Dalsze usprawnienie uzyskuje się przez to, że listki spajające po przekazaniu na artykuły pierwszej i/albo drugiej grupy są częściowo do nich dociskane. Takie dociskanie wolnego końca listka spajającego do grupy elementów składowych papieros-filtr-papieros opisano w europejskim zgłoszeniu patentowym nr 020 235 24.8, którego treść jest w całości przejmowana do niniejszego zgłoszenia patentowego. Do dociskania tego wolnego końca listka spajającego do artykułu tytoniowego przewidziano tu dociskacz wałkowy.
W dalszym rozwinięciu artykuł y drugiej grupy s ą pobierane z podajnika bę bnowego wspólnego dla artykułów pierwszej i drugiej grupy. Przy tym artykuły pierwszej i drugiej grupy przed pobraniem artykułów drugiej grupy są doprowadzane do nakładaka dla pierwszej grupy.
Korzystnie, artykuły pierwszej i drugiej grupy przed przekazaniem listka spajającego na pierwszą grupę są umieszczane naprzemiennie na podajniku bębnowym.
Ponadto korzystnie, artykuły pierwszej i drugiej grupy przy łączeniu grup artykułów są umieszczane naprzemiennie na podajniku bębnowym, tak że artykuły są doprowadzane do wspólnego owijaka.
W szczególności, listki spajające są przekazywane ze stałą prę dkoś cią na artykuły pierwszej i/albo drugiej grupy.
Maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, charakteryzuje się według wynalazku tym, że dla artykułów pierwszej i drugiej grupy z grup elementów składowych papieros-ustnik-papieros przewidziano każdorazowo nakładak i wspólny owijak.
Celem dopasowania prędkości nakładaków i podajników bębnowych przewidziano, że do nakładania listka spajającego na artykuły jest przewidziany co najmniej jeden podajnik bębnowy, który może mieć zmieniane odstępy podziałowe dla artykułów pierwszej i/lub drugiej grupy, przy czym zwłaszcza żeby zmieniać odstępy podziałowe artykułów, podajnik bębnowy jest ukształtowany korzystnie jako bęben wieloramienny. Przy tym podajnik bębnowy ma ramiona, dźwignie lub tym podobne elementy, których odstęp podziałowy zmienia się w kierunku transportu, tak że transportowane artykuły są przyspieszane albo hamowane względem (średniej) prędkości transportowej podajnika bębnowego.
W alternatywnym rozwinięciu przewidziany jest podajnik bębnowy z, w szczególności przestawnymi obrotowo, segmentami dźwigniowymi. Segmenty dźwigniowe korzystnie są umieszczone odchylnie na korpusie bębna, przy czym w wyniku odchylania segmentów dźwigniowych podczas obrotu podajnika bębnowego następuje przyspieszenie lub hamowanie transportowanych artykułów względem prędkości obrotowej podajnika bębnowego.
Ponadto korzystnie jest, gdy dla przynajmniej wolnego końca listka owijkowego jest przewidziany co najmniej jeden organ dociskający ten listek do artykułów pierwszej i/albo drugiej grupy, tak że zmniejsza się odstęp podziałowy na podajniku bębnowym częściowo połączonych elementów składowych i listek owijkowy jest lepiej przyklejany do grup artykułów w następującym dalej układzie owijania.
W korzystnym ukształ towaniu przewidziano wielofunkcyjny bę ben dla artykuł ów pierwszej i drugiej grupy.
Bęben wielofunkcyjny według wynalazku charakteryzuje się tym, że przynajmniej wolny koniec listka owijkowego jest dociskany do grupy artykułów i następna grupa artykułów jest pobierana z po4
PL 210 063 B1 dajnika bębnowego. W tym przypadku taki bęben wielofunkcyjny łączy w sobie funkcję elementu dociskowego i bębna odbierającego. Dzięki pełnieniu obu tych funkcji, które mogą być wykonywane jednocześnie, skraca się proces produkcyjny na tej maszynie. Oprócz tego zmniejszają się koszty, ponieważ zamiast dwóch organów roboczych potrzebny jest tylko jeden organ.
Zadanie wynalazku rozwiązuje się ponadto poprzez opisany wyżej bęben wielofunkcyjny przeznaczony do artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym.
Podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, charakteryzuje się według wynalazku tym, że posiada przestawne obrotowo segmenty dźwigniowe dla artykułów. Dzięki takim segmentom mogą być zmieniane odstępy podziałowe między artykułami lub też grupami artykułów, tak że artykuły są przyspieszane albo hamowane na podajniku bębnowym. Celem uniknięcia powtórzeń odsyłamy do wywodu dotyczącego wyżej opisanych segmentów dźwigniowych.
Poza tym segmenty dźwigniowe mają korzystnie, rowkowe gniazda na artykuły, tak że artykuły mogą być transportowane bez uszkodzeń na osadzarce filtrów.
Ponadto korzystnie jest, gdy odstęp dwóch rowkowych gniazd na segmencie dźwigniowym jest większy niż długość wolnego końca listka owijkowego między artykułami.
Korzystnie, przewidziano na segmencie dźwigniowym co najmniej jeden element odstępowy dla ustalenia wolnego końca listka owijkowego.
Sposób według wynalazku umożliwia pracę jednopasmowej osadzarki filtrów z dużą prędkością, ponieważ układ doprowadzania owijek do artykułów jest ukształtowany podwójnie, tak że połowa artykułów (pierwsza grupa) jest zaopatrywana w listki spajające przez jeden nakładak a druga połowa (druga grupa) jest zaopatrywana w te listki przez drugi nakładak. Poza tym kolejny jednopasmowy układ owijania artykułów ma prostszą i bardziej zwartą budowę niż ten znany ze stanu techniki. Poza tym redukuje się koszty przewidując tylko jeden owijak.
Jeżeli zmienia się prędkość transportu artykułów pierwszej i/albo drugiej grupy przed i/albo po przekazaniu odpowiedniego listka spajającego to możliwe jest dopasowanie prędkości przebiegu artykułów i doprowadzania owijek poprzez celowe sterowanie prędkością artykułów tytoniowych. Dopasowanie to może nastąpić przed, podczas i po przyklejeniu listków spajających, niezależnie od ich prędkości w pozostałej części strumienia produkcyjnego i prędkości przebiegu owijek w osadzarce filtrów. Podczas zmiany prędkości artykuły tytoniowe są gromadzone i przemieszczane pojedynczo, parami lub w dowolnej wielokrotności. Przy tym zmienia się nie tylko prędkość, ale także odstęp artykułów tytoniowych.
Zmiana prędkości przy hamowaniu i przyspieszaniu oznacza zarówno redukcję jak też zwiększanie prędkości transportowanych artykułów tytoniowych w stosunku do ich prędkości wyjściowej lub też średniej prędkości transportowej. Decydujące jest funkcjonalne oddzielenie zmiany prędkości przebiegu owijki od prędkości transportu i odstępu oklejanych listkiem owijkowym artykułów tytoniowych. W danym miejscu i czasie potrzebne jest wyrównanie prędkości transportowej owijki i artykułów tytoniowych tylko dla przyklejenia listków do artykułów pierwszej i/albo drugiej grupy. Tak więc następuje dostosowanie prędkości doprowadzania owijek i prędkości transportu oklejanych artykułów tytoniowych.
Zmiana prędkości umożliwia poza tym zmniejszenie odstępu transportowanych artykułów tytoniowych podczas przyklejania, co pozwala ustabilizować proces produkcyjny. Jednocześnie minimalizuje się odstęp potrzebny do rozdzielenia listków owijkowych, przy czym zmniejszają się zmiany prędkości przebiegu owijek wytwarzane przez odciąganie owijek (przez oscylator nakładaka). Dzięki temu powstaje mniej wahań naciągu na drodze przebiegu owijek między miejscem nanoszenia kleju i przecięciem pasma owijkowego. W rezultacie uzyskuje się poprawę nanoszenia kleju, możliwe jest dokładniejsze oklejenie, zmniejszają się zanieczyszczenia, niższe jest prawdopodobieństwo rozerwania owijki i następuje usprawnienie przecinania. Tak więc wynalazek zapewnia niezawodną i stabilną produkcję przy zmniejszeniu wrażliwości metody na zmiany właściwości materiału obrabianego.
Wynalazek - nie ograniczając jego ogólnej idei - zostanie bliżej przedstawiony w przykładach wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym kolejne figury przedstawiają: fig. 1 - osadzarkę filtrów z dwoma nakładakami owijek, ukazaną schematycznie w przekroju częściowym i widoku z przodu; fig. 2 - ukazany w przekroju częściowym układ bębnów według wynalazku; fig. 3 - następny układ bębnów według wynalazku, w alternatywnym wykonaniu i fig. 4a, 4b - segment dźwigniowy ukazany w widoku z przodu i przekroju poprzecznym.
Na rysunkach te same lub takie same elementy i/albo części są oznaczone identycznymi odnośnikami, tak że zrezygnowano z ich ponownego opisu.
PL 210 063 B1
Na fig. 1 przedstawiono osadzarkę filtrów w widoku z przodu i przekroju częściowym, przy czym osadzarka ta poprzez układ bębnów T służący do doprowadzania laseczek tytoniowych z niepokazanej na rysunku maszyny do wytwarzania pasm tytoniowych odbiera laseczki tytoniowe o podwójnej długości użytkowej. Na drodze przebiegu do bębna grupującego 21 laseczki tytoniowe są przecinane i rozstawiane. Na bęben grupujący 21 są transportowane przez następny układ bębnów M odcinki filtrowe o podwójnej długości, które każdorazowo są wstawiane między dwie laseczki tytoniowe odsunięte od siebie w kierunku osi podłużnej. Tak więc na bębnie grupującym 21 powstaje ciąg rozmieszczonych posobnie w kierunku osi poprzecznej grup elementów składowych papieros-ustnik-papieros.
Zgrupowane na bębnie 21 artykuły 50, 60 (patrz fig. 1 lub fig. 3) są przekazywane na podajnik bębnowy 22 i transportowane do nakładaka 10.1 dla pierwszej grupy 50. W DE-C-39 18 137 opisano szczegółowo nakładak, który w całej rozciągłości jest ujęty w treści tego zgłoszenia.
Powleczone klejem i transportowane pasmo owijkowe jest rozcinane na listki owijkowe 40.1 (patrz fig. 2, 3) na bębnie tnącym 12.1 za pomocą noży bębna nożowego 13.1. Rozcięte listki owijkowe 40.1 są przekazywane na artykuły 50 pierwszej grupy na podajniku bębnowym 22.
Następnie artykuły 50, 60 (patrz fig. 2) są przemieszczane do wałkowego dociskacza 23.1, który dogniata przedni koniec listka owijkowego 40.1 do artykułów 50. Potem artykuły 50, 60 są dalej doprowadzane do bębna odbierającego 24, przy czym bęben 24 pobiera z bębna 22 artykuły 60 drugiej grupy, które nie są zaopatrzone w listek spajający.
Bęben odbierający 24 przekazuje pobrane artykuły 60 drugiej grupy na podajnik bębnowy 25, który transportuje artykuły 60 drugiej grupy do drugiego nakładaka 10.2 (patrz fig. 2). Drugi nakładak 10.2 posiada walec nożowy 13.2, który przecina pasmo owijkowe współpracując z walcem ssącym
12.2. Rozcięte listki spajające są przekazywane i przyklejane na artykuły tytoniowe lub też grupy elementów składowych papieros-ustnik-papieros 60. Następnie przedni koniec listka spajającego jest dogniatany za pomocą wałkowego dociskacza 23.2 do artykułów 60 na podajniku bębnowym 25, który przemieszcza artykuły 60 drugiej grupy na bęben 26.
Podajnik bębnowy 26 przejmuje jednocześnie transportowane podajnikiem bębnowym 22 artykuły 60 pierwszej grupy, tak że artykuły pierwszej (50) i drugiej (60) grupy są umieszczane naprzemiennie na bębnie 26. Następnie artykuły pierwszej i drugiej grupy 50, 60 są transportowane do owijaka 27 z klockiem rolkowym, tak że listki spajające są całkowicie owijane wokół grup elementów składowych papieros-ustnik-papieros 50, 60. Potem owinięte artykuły 50, 60 są przekazywane na podajnik bębnowy 28 i następny podajnik bębnowy 29 i są udostępniane do dalszej obróbki na osadzarce filtrów.
Na fig. 2 przedstawiono schematycznie w szczegółach przemieszczanie artykułów pierwszej i drugiej grupy 50, 60 z grup elementów składowych papieros-ustnik-papieros od bębna grupującego 21 do bębna odbierającego 24.
Z bębna grupującego 21 artykuły 50, 60 są przekazywane na podajnik bębnowy 22. Podajnik 22 posiada ruchome ramiona z gniazdami rowkowymi na artykuły 50, 60, tak że istnieje możliwość zmiany odstępu między umieszczonymi naprzemiennie artykułami 50, 60, przy czym następuje dopasowanie prędkości artykułów 50, 60 na podajniku bębnowym 22 do prędkości walca ssącego 12.1. Uzyskuje się to dzięki temu, że przed przekazaniem listka spajającego 40.1 na artykuły 50, 60 następuje spowolnienie odpowiednich artykułów 50, 60, tak że w miejscu przekazania listka spajającego 40.1 na artykuł 50 listek ten i odpowiedni artykuł 50 mają jednakową prędkość. Po przekazaniu listka spajającego 40.1 następuje przyspieszenie artykułów 50, 60 na podajniku bębnowym 22. Wreszcie przedni koniec listka spajającego 40.1 jest dogniatany do artykułu 50 za pomocą wałkowego dociskacza 23.1. Podczas transportu artykułu 50 z jego listkiem spajającym 40.1 na bębnie 22 do bębna 26 (fig. 1) artykuły drugiej grupy 60 niezaopatrzone jeszcze w listek spajający są transportowane przez bęben odbierający 24 na podajnik bębnowy 25 (fig. 1).
Procesy hamowania i przyspieszania są realizowane niezależnie od prędkości transportowej bębna 22 w zasadzie w strefie miejsca przekazywania listka spajającego 40.1 na artykuły 50, jednakże odbywa się to także celem dopasowania prędkości przy odbieraniu lub też oddawaniu artykułów 50, 60 i dogniataniu listka owijkowego 40.1 do grupy artykułów 50.
W, nieprzedstawionym tu, rozwinięciu ramiona są ukształtowane tak, że segment wieloramienny mieści kilka artykułów 50, 60. W szczególności na segmencie wieloramiennym mogą mieścić się w odpowiednich gniazdach rowkowych odpowiednio artykuł pierwszej grupy i artykuł drugiej grupy 60. Przy tym odstęp tych gniazd jest ukształtowany tak, że podczas nakładania listka owijkowego 40.1 na artykuły pierwszej grupy 50 wolny koniec listka spajającego między artykułami 50, 60 nie dotyka do poprzedzającego lub też następującego artykułu.
PL 210 063 B1
Poprzez zmianę odstępu między artykułami pierwszej grupy 50 i artykułami drugiej grupy 60 powstaje poza tym dostateczny odstęp na to, żeby listki spajające 40.1 mogły być podawane z pierwszego nakładaka 10.1 na artykuły 50 nie dotykając artykułów drugiej grupy 60.
Na fig. 3 przedstawiono alternatywne wykonanie, przy czym dogniatanie przedniego końca listka spajającego 40.1 do artykułów 50 odbywa się za pomocą organu dociskowego 33 ukształtowanego tak, że jednocześnie pobierane są artykuły 60 niezaopatrzone w listek spajający. Tak więc organ dociskowy 33 łączy w sobie funkcje dociskacza wałkowego 23.1 z fig. 2 i bębna odbierającego 24. Celem dostosowania prędkości artykułów 50, 60 do prędkości transportu listków spajających 40.1, 40.2 przewidziano na podajnikach bębnowych 22 lub też 25 segmenty dźwigniowe 35 lub 36, tak że przestawienie obrotowe segmentów dźwigniowych 35 lub 36 powoduje zmniejszenie prędkości transportowanych artykułów 50, 60 przed miejscem przekazania odpowiednich listków spajających 40.1,40.2 na artykuły 50, 60, a po przekazaniu listków spajających 40.1,40.2 następuje przyspieszenie. W tym celu bębny 22, 25 są ukształtowane identycznie pod względem funkcjonalnym.
Segment dźwigniowy 35 podajnika bębnowego 22 ma do transportu obu grup artykułów 50, 60 po jednym gnieździe rowkowym dla grupy artykułów 50 i grupy artykułów 60. Odstęp gniazd rowkowych na segmencie dźwigniowym 35 jest wyznaczony tak, że po nałożeniu listka spajającego 40.1 zakończenie tego listka nie dotyka tylnej grupy artykułów 60. Natomiast segment dźwigniowy 36 podajnika bębnowego 25 ma tylko jedno gniazdo na grupę artykułów 60, ponieważ na drodze przebiegu grupy artykułów 60 są doprowadzane niezaopatrzone jeszcze w listek spajający artykuły 60 drugiego nakładka 10.2 (patrz fig. 1). Segmenty dźwigniowe 35, 36 są umieszczone odchylnie na kole podziałowym podajników bębnowych 22 lub też 25 i mają kształt zwężający się ku środkowi bębna. Poza tym segmenty dźwigniowe 35, 36 mają trzpieniowe elementy odstępowe 39, które nie dopuszczają do przylgnięcia listków spajających 40.1,40.2 do segmentów dźwigniowych.
Na fig. 4a, 4b przedstawiono w przekroju cząstkowym segmenty dźwigniowe 35 podajnika bębnowego 22, widziane z przodu lub też ukazane w przekroju poprzecznym. Segmenty dźwigniowe 35 są ukształtowane z dwoma gniazdami na artykuły 50, 60, które są przejmowane z bębna grupującego
21. Segmenty dźwigniowe 35 mogą odchylać się na osi obrotu 37, która jest ukierunkowana równolegle do osi obrotu bębna 22. Podczas obrotu bębna 22 segment dźwigniowy jest odchylany za pomocą mechanizmu wodzącego 38 (fig. 4b), w którym krzywka porusza się w prowadnicy. Segment dźwigniowy 36 bębna 25 jest ukształtowany analogicznie funkcjonalnie, przy czym przewidziane są tylko gniazda na grupę artykułów 60.
Każdy segment dźwigniowy 35 ma po jednym gnieździe rowkowym na artykuł pierwszej grupy 50 i artykuł drugiej grupy 60. Między tymi gniazdami są przewidziane elementy odstępowe 39, które po przyłożeniu listka spajającego 40.1 do artykułów pierwszej grupy 50 zapobiegają przyleganiu listka spajającego do segmentu dźwigniowego. Odstęp między gniazdami rowkowymi jest wyznaczony tak, że zakończenie listka spajającego 40.1 nie dotyka grupy artykułów 60.
W innych, nieprzedstawionych tu odmianach realizacji artykuły 50, 60 mogą być umieszczone na bębnie 22 na ruchomych promieniowo i/albo stycznie dźwigniach.
Dzięki temu wynalazkowi można zwiększyć prędkość osadzania filtrów na osadzarce przy dużej zmienności formatu, ponieważ owijka artykułów tytoniowych jest doprowadzana dwudrogowo i zaopatrzone w listek spajający grupy elementów składowych papieros-filtr-papieros są owijane jednopasmowo na wspólnym owijaku.

Claims (22)

1. Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, znamienny tym, że doprowadza się każdorazowo do nakładaka (10.1, 10.2) i zaopatruje w listek spajający (40.1, 40.2), artykuły pierwszej i drugiej grupy z grup elementów składowych papieros-ustnik-papieros (50, 60), podaje się do wspólnego owijaka (27) artykuły pierwszej i drugiej grupy (50, 60) i owija się artykuły pierwszej i drugiej grupy (50, 60) listkiem spajającym (40.1,40.2) na owijaku (27).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły pierwszej i drugiej grupy (50, 60) doprowadza się najpierw do pierwszego nakładaka (10.1), artykuły pierwszej grupy (50) zaopatruje się w listek spajający z pierwszego nakładaka (10.1), następnie artykuły pierwszej i drugiej grupy (50, 60) podaje się różnymi drogami transportowymi do wspólnego owijaka (27), przy czym
PL 210 063 B1 artykuły drugiej grupy (60) na ich drodze przebiegu doprowadza się do drugiego nakładaka (10.2) i zaopatruje w listek spajający.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zmienia się prędkość transportu artykułów pierwszej i/albo drugiej grupy (50, 60) przed i/lub za miejscem przekazywania listka spajającego (40.1,40.2).
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły pierwszej i/lub drugiej grupy (50, 60) hamuje się przed przekazaniem listka spajającego (40.1,40.2).
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły pierwszej i/lub drugiej grupy (50, 60) przyspiesza się po przekazaniu listka spajającego (40.1,40.2).
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że listki spajające (40.1, 40.2) po przekazaniu na artykuły pierwszej i/lub drugiej grupy (50, 60) dociska się do nich częściowo.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły drugiej grupy (60) pobiera się z podajnika bębnowego (22) wspólnego dla artykułów pierwszej i drugiej grupy (50, 60).
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły pierwszej i drugiej grupy (50, 60) przed przekazaniem listka spajającego (40.1, 40.2) na pierwszą grupę (50, 60) umieszcza się naprzemiennie na podajniku bębnowym (22).
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły pierwszej i drugiej grupy (50, 60) przy łączeniu grup artykułów umieszcza się naprzemiennie na podajniku bębnowym (26).
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że listki spajające (40.1,40.2) przekazuje się ze stałą prędkością na artykuły pierwszej i/lub drugiej grupy (50, 60).
11. Maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, znamienna tym, że dla artykułów pierwszej i drugiej grupy (50, 60) z grup elementów składowych papieros-ustnikpapieros posiada każdorazowo nakładak (10.1, 10.2) i wspólny owijak (27).
12. Maszyna według zastrz. 11, znamienna tym, że do nakładania listka spajającego posiada co najmniej jeden podajnik bębnowy (22, 25), który ma zmienialne odstępy podziałowe dla artykułów pierwszej i/lub drugiej grupy (50, 60).
13. Maszyna według zastrz. 12, znamienna tym, że podajnik bębnowy (22, 25) jest ukształtowany jako bęben wieloramienny.
14. Maszyna według zastrz. 12, znamienna tym, że podajnik bębnowy (22, 25) zawiera segmenty dźwigniowe (35, 36) korzystnie przestawne obrotowo.
15. Maszyna według zastrz. 11, znamienna tym, że zawiera co najmniej jeden element (22.1,
23.2, 33) przynajmniej dla wolnego końca listka owijkowego (40.1,40.2) dociskający ten listek do artykułów pierwszej i/lub drugiej grupy (50, 60).
16. Maszyna według zastrz. 11, znamienna tym, że posiada co najmniej jeden wielofunkcyjny bęben (33) dla artykułów pierwszej i drugiej grupy (50, 60).
17. Maszyna według zastrz. 16, znamienna tym, że bęben wielofunkcyjny (33) jest ukształtowany tak, że przynajmniej wolny koniec listka owijkowego (40.1) jest dociskany do grupy artykułów (50) a następna grupa artykułów (60) jest pobierana z podajnika bębnowego (22).
18. Bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, znamienny tym, że bęben (33) jest ukształtowany tak, że przynajmniej wolny koniec listka owijkowego (40.1) jest dociskany do grupy artykułów (50) a następna grupa artykułów (60) jest pobierana z podajnika bębnowego (22).
19. Podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, znamienny tym, że posiada przestawne obrotowo segmenty dźwigniowe (35, 36) dla artykułów (50, 60).
20. Podajnik bębnowy według zastrz. 19, znamienny tym, że segmenty dźwigniowe (35, 36) mają rowkowe gniazda na artykuły (50, 60).
21. Podajnik bębnowy według zastrz. 20, znamienny tym, że odstęp dwóch rowkowych gniazd jest większy niż długość wolnego końca listka owijkowego (40.1) między artykułami (50, 60).
22. Podajnik bębnowy według zastrz. 19, znamienny tym, że dla ustalenia wolnego końca listka owijkowego (40.1, 40.2) jest przewidziany na segmencie dźwigniowym (35, 36) co najmniej jeden element odstępowy (39).
PL367124A 2003-04-11 2004-04-08 Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym oraz podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym PL210063B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP03008450A EP1466535B1 (de) 2003-04-11 2003-04-11 Verfahren zum Vereinigen von Rauchartikelkomponenten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367124A1 PL367124A1 (pl) 2004-10-18
PL210063B1 true PL210063B1 (pl) 2011-11-30

Family

ID=32865004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367124A PL210063B1 (pl) 2003-04-11 2004-04-08 Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym oraz podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym

Country Status (8)

Country Link
US (1) US20040200486A1 (pl)
EP (2) EP1466535B1 (pl)
JP (1) JP2004337162A (pl)
CN (1) CN100415129C (pl)
AT (2) ATE412346T1 (pl)
DE (2) DE50303565D1 (pl)
ES (1) ES2262920T3 (pl)
PL (1) PL210063B1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10354135B4 (de) * 2003-11-19 2009-12-10 Hauni Maschinenbau Ag Anordnung zur Herstellung von Filterzigaretten
ITBO20040521A1 (it) * 2004-08-09 2004-11-09 Gd Spa Metodo e macchina per realizzazione di sigarette col filtro
DE102005012810A1 (de) 2005-03-17 2006-10-05 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren zur Herstellung von Filterzigaretten
DE102005019682A1 (de) * 2005-04-26 2006-11-09 Hauni Maschinenbau Ag Fördertrommel der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102005027554B4 (de) * 2005-06-14 2007-11-22 Hauni Maschinenbau Ag Fördertrommel der Tabak verarbeitenden Industrie mit Hebelsegmenten
DE102005031701A1 (de) * 2005-07-05 2007-01-11 Hauni Maschinenbau Ag Selbstreinigende Filteransetzmaschine
DE102006019329A1 (de) * 2006-04-24 2007-10-25 Hauni Maschinenbau Ag Abstandshalter einer Fördertrommel der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102007002491B3 (de) 2007-01-11 2007-10-11 Hauni Maschinenbau Ag Fördern und Übergabe eines stabförmigen Artikels der Tabak verarbeitenden Industrie
GB0809135D0 (en) * 2008-05-20 2008-06-25 British American Tobacco Co Apparatus and method for making a smoking article
DE102008035383B4 (de) 2008-07-29 2013-02-07 Hauni Maschinenbau Ag Fördertrommeln der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102008063847B4 (de) 2008-12-19 2010-08-05 Hauni Maschinenbau Ag Taumelscheibe, Fördertrommel und Maschine der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102011007091A1 (de) 2011-04-08 2012-10-11 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung und Verfahren zum Bearbeiten von stabförmigen Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie
DE102011007428A1 (de) * 2011-04-14 2012-10-18 Hauni Maschinenbau Ag Förderung von stabförmigen Artikeln der Tabak verarbeitenden Industrie
US10888110B2 (en) 2013-03-15 2021-01-12 Hauni Maschinenbau Gmbh Modular machine for processing and/or testing rod-shaped articles, and related methods

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1173006B (de) * 1957-01-02 1964-06-25 Hauni Werke Koerber & Co Kg Vorrichtung zum Hintereinanderstaffeln von von stabfoermigen Gegenstaenden, etwa Filterstaeben abzuschneidenden Stab-, etwa Filterstabteilen
US3010561A (en) * 1957-12-26 1961-11-28 Koerber & Co Kg Filter mouthpiece cigarette making machines
GB1046538A (en) * 1964-08-04 1966-10-26 Tabak & Ind Masch Apparatus for wrapping sheets around tubes such as cigarettes
FR1414956A (fr) * 1964-08-04 1965-10-22 Tabak & Ind Masch Dispositif pour enrouler une petite feuille de liaison autour de groupes formés de préférence par une embouchure double de cigarette et deux cigarettes
DE1258773B (de) * 1964-11-14 1968-01-11 Hauni Werke Koerber & Co Kg Vorrichtung zum Umrollen von stabfoermigen Tabakartikeln, wie Zigaretten, und von Filtern mit einem Umhuellungsblatt
US4745932A (en) * 1985-07-10 1988-05-24 G.D. Societa Per Azioni Filter assembly machine
US4841993A (en) * 1987-03-03 1989-06-27 Korber Ag Method of and machine for making filter cigarettes
IT1207721B (it) * 1987-06-08 1989-05-25 Gd Spa Macchina mettifiltro
IT1229428B (it) * 1988-06-11 1991-08-08 Hauni Werke Koerber & Co Kg Dispositivo di taglio.
IT1259802B (it) * 1992-11-20 1996-03-26 Gd Spa Dispositivo di rullatura per macchine mettifiltro.
IT1266304B1 (it) * 1993-04-23 1996-12-27 Gd Spa Metodo per la realizzazione di sigarette col filtro
IT1278160B1 (it) * 1995-01-17 1997-11-17 Gd Spa Unita' di rullatura per la realizzazione di sigarette col filtro
IT1311424B1 (it) * 1999-12-13 2002-03-12 Gd Spa Metodo e macchina per la realizzazione di sigarette col filtro.
DE10141703A1 (de) * 2001-08-25 2003-03-06 Hauni Maschinenbau Ag Übertragungsvorrichtung und Verfahren zum Übertragen von Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie

Also Published As

Publication number Publication date
JP2004337162A (ja) 2004-12-02
ES2262920T3 (es) 2006-12-01
DE50310723D1 (de) 2008-12-11
CN100415129C (zh) 2008-09-03
PL367124A1 (pl) 2004-10-18
EP1595463B1 (de) 2008-10-29
US20040200486A1 (en) 2004-10-14
EP1466535B1 (de) 2006-05-31
EP1595463A1 (de) 2005-11-16
ATE327688T1 (de) 2006-06-15
EP1466535A1 (de) 2004-10-13
ATE412346T1 (de) 2008-11-15
DE50303565D1 (de) 2006-07-06
CN1541576A (zh) 2004-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL210063B1 (pl) Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym oraz podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym
WO2006004111A1 (ja) フィルタロッドの製造機
ITBO20120582A1 (it) Macchina assemblatrice per la produzione di sigarette e relativo metodo di assemblaggio.
US20070102102A1 (en) Process and apparatus for folding and applying onserts onto consumer goods
US3094128A (en) Mouthpiece cigarette making machine
US2367911A (en) Continuous process for forming cigar bunches
ITBO20120614A1 (it) Macchina assemblatrice per la produzione di sigarette e relativo metodo di assemblaggio.
US4103596A (en) Apparatus for feeding and cutting cigarette filter wrapper material
ITBO970421A1 (it) Metodo ed unita' di alimentazione di collari per pacchetti rigidi di sigarette ad una linea di impacchettamento continua.
US5782063A (en) Method for overwrapping packets of cigarettes
ITBO20110331A1 (it) Metodo e macchina mettifiltro per realizzare sigarette con filtro.
CN106998792A (zh) 吸烟制品组装机及制作吸烟制品的方法
JP2006254911A (ja) フィルターシガレットを製造するための方法
WO2006019026A1 (ja) ロッド製造機内に包装ウエブを導く段取り装置
US3267820A (en) Manufacture of mouthpiece for cigarettes
JPH10327837A (ja) たばこ加工産業における棒状の物品間の端面側の間隔を変更するための装置
JP2006211951A (ja) ダブルトラック型フィルタロッド製造機
US2145528A (en) Manufacture of filter plugs or wads for cigarettes
US2798495A (en) Manufacture of mouthpiece cigarettes
EP3639680B1 (en) Production line and method for the production of rod-shaped articles of the tobacco industry
WO2017187502A1 (ja) ロッド製品の製造装置
PL208640B1 (pl) Sposób i urządzenie do łączenia elementów składowych artykułów do palenia
US2646048A (en) Method of and apparatus for making mouthpiece cigarettes
GB776777A (en) Improvements in or relating to mouthpiece cigarettes and to their manufacture
US20040221856A1 (en) Filter tipping machine with double tipping paper feed