PL198328B1 - Dwudrogowy pojazd do wyładunku szyn - Google Patents
Dwudrogowy pojazd do wyładunku szynInfo
- Publication number
- PL198328B1 PL198328B1 PL339464A PL33946400A PL198328B1 PL 198328 B1 PL198328 B1 PL 198328B1 PL 339464 A PL339464 A PL 339464A PL 33946400 A PL33946400 A PL 33946400A PL 198328 B1 PL198328 B1 PL 198328B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- vehicle
- rails
- frame
- guide
- rail
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B29/00—Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
- E01B29/16—Transporting, laying, removing, or replacing rails; Moving rails placed on sleepers in the track
- E01B29/17—Lengths of rails assembled into strings, e.g. welded together
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- Chain Conveyers (AREA)
- Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
- Handcart (AREA)
- Leg Units, Guards, And Driving Tracks Of Cranes (AREA)
- Escalators And Moving Walkways (AREA)
- Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
- Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
Abstract
1. Dwudrogowy pojazd do wy ladunku szyn z ram a, któr a mo zna podpiera c w zale zno sci od wyboru zarówno na podwoziach poruszaj acych sie po drodze, jak równie z na podwoziach do- stosowanych do jazdy po szynach, przezna- czony do roz ladowywania szyn z wagonów transportowych, znamienny tym, ze w stosun- ku do kierunku wzd lu znego pojazdu, na ka zdym ko ncu pojazdu (12) zaopatrzonego w ram e (4) s a umieszczone po dwa steruj ace urz adzenia (13), usytuowane obok siebie w kierunku poprzecz- nym pojazdu, zawieraj ace rolki prowadz ace (25) do obustronnego styku z aktualnie zdejmowan a szyn a (10) z wagonu transportowego. PL PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy dwudrogowego pojazdu do wyładunku szyn z ramą, którą można podpierać w zależności od wyboru zarówno na podwoziach poruszających się po drodze, jak również na podwoziach dostosowanych do jazdy po szynach, który to dwudrogowy pojazd przeznaczony jest do rozładowywania szyn z wagonów transportowych.
Tego rodzaju dwudrogowy pojazd do rozładowywania długich szyn z wagonów poruszających się po szynach jest już znany z angielskiego opisu patentowego 2 324 775A. Na ramie pojazdu osadzonej zarówno na podwoziach szynowych jak i na podwoziach poruszających się po drogach, są umieszczone suwnice, ułożyskowane przesuwnie w kierunku wzdłużnym pojazdu. Suwnicom tym są przyporządkowane dwa wysięgniki dające się przestawiać wzdłużnie odpowiednim napędom. Za pomocą tych wysięgników chwytane są każdorazowo dwie długie szyny i po uruchomieniu napędu przesuwu poprzez sanie suwnicy, ciągnięte są one do przeciwległego końca pojazdu.
Z literatury patentowej znane są ponadto liczne konstrukcje wagonów względnie pociągów dla załadunku lub wyładunku długich szyn na torach kolejowych. Na przykład z polskiego opisu patentowego nr 177737 i z jego odpowiednika EP0621372 znany jest pociąg do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn. Rama tego wagonu jest wyposażona w poziome układy licznych rolek z obrzeżami kołnierzowymi, po których przesuwa się długie szyny. Układy tych rolek są umieszczone jeden za drugim, poprzecznie do osi wzdłużnej wagonu.
Według polskiego opisu patentowego nr 181163, rama wagonu przeznaczonego do załadunku, wyładunku i transportu szyn zawiera prowadnicze rolki wzajemnie odległe od siebie w kierunku wzdłużnym wagonu do przemieszczania długich szyn pomiędzy poziomem toru a poziomem załadowczym, przy czym rama ta ma co najmniej jedną przepustową wnękę dla długich szyn, położoną pomiędzy jezdnymi podwoziami i zaopatrzoną w prowadnicze rolki. Według polskiego opisu patentowego nr 186 255 poruszający się po szynach wagon do zdejmowania długich szyn, zawiera urządzenie do uchwycenia i wyciągania tych szyn za pomocą łańcucha gąsienicowego prowadzonego wokół dwóch krążków zwrotnych. Natomiast według polskiego opisu patentowego nr 193 186 platforma ramy wagonu ma szynową prowadnicę, po której przemieszcza się dźwig własnymi napędami chwytającymi i przestawiającymi długie szyny podczas wyładunku.
Również z niemieckiego opisu patentowego nr 29515354 znany jest pojazd do rozładunku długich szyn za pomocą podwozia gąsienicowego niezależnego od toru kolejowego, natomiast z amerykańskiego opisu patentowego nr 3 288 082 znane jest urządzenie do układania szyn, które podczas tego układania porusza się na szynach pomocniczych.
Zadanie niniejszego wynalazku polega na opracowaniu dwudrogowego pojazdu, omawianego typu, który przy minimalnym nakładzie konstrukcyjnym oraz uniknięciu kosztownej wymiany oprzyrządowania, może być wykorzystywany do szybkiego i prostego wyładowywania długich szyn.
Zadanie to zostało rozwiązane zgodnie z wynalazkiem za pomocą dwudrogowego pojazdu omawianego rodzaju.
Istota wynalazku polega na tym, że w stosunku do kierunku wzdłużnego dwudrogowego pojazdu, na każdym końcu pojazdu zaopatrzonego w ramę są umieszczone po dwa sterujące urządzenia usytuowane obok siebie w kierunku poprzecznym pojazdu, zawierające rolki prowadzące szynę przez obustronny styk z główką aktualnie zdejmowanej szyny z wagonu transportowego. Rama pojazdu z jednej strony ma urządzenie sprzęgowe do łączenia z jezdnym po szynach wagonem transportowym, a z drugiej strony ma urządzenie sprzęgowe do łączenia z jezdnym po drodze pojazdem pociągowym. Sterujące urządzenia dla prowadzenia wyładowywanych szyn są umieszczone każdorazowo parami na końcach dwudrogowego pojazdu oraz są ułożyskowane przesuwnie, niezależnie wzajemnie od siebie na prowadniczych dźwigarach, przebiegających poziomo i pionowo w kierunku wzdłużnym pojazdu. Każde sterujące urządzenie prowadzące szyny ma urządzenie blokujące osadzone na prowadniczym dźwigarze. Co najmniej jedna para sterujących urządzeń do prowadzenia szyn ma sprzęg do rozłącznego zamocowania zsuwni do uchwycenia i prowadzenia aktualnie zdejmowanej szyny. Dźwigary te są ułożyskowane przestawnie w pionie na prowadniczych słupach osadzonych na ramie pojazdu, są wzajemnie połączone ze sobą linowymi krążkami prowadzącymi liny, które to liny są przeznaczone do wyładowywania parami szyn z wagonu transportującego. Przewidziano też, że w ramie jest umieszczony silnik do energetycznego własnego zasilania napędów pojazdu. Ponadto na ramie pojazdu jest umieszczony kołowrót linowy do zdejmowania aktualnie rozładowywanych szyn w kierunPL 198 328 B1 ku wzdłużnym pojazdu, a do jednego z końców pojazdu jest zamocowana odchylnie kabina operatora wokół pionowej osi osadzonej w jego ramie.
Tak skonstruowany w swej istocie dwudrogowy pojazd według wynalazku, między innymi dzięki parom sterujących urządzeń, przestawnych poziomo i pionowo na obydwóch końcach pojazdu, zapewnia dokładne, nie dużymi siłami prowadzenie i centrowanie długich szyn począwszy od pociągu z załadunkiem szyn aż do ich składowania na wyznaczonym miejscu na torze. Wykorzystanie energooszczędnej siły rozładowczej koniecznej do wzdłużnego przesuwania ciężkich długich szyn jest możliwe też dzięki linie połączonej drugostronnie z torem lub też alternatywnie dzięki własnemu źródłu energii umieszczonemu na pojeździe.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie jego wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dwudrogowy pojazd do rozładowywania szyn w widoku z boku, fig. 2 - w widoku z góry, fig. 3 - pojazd w widoku z boku w jego wzdłużnym kierunku, fig. 4 - przedstawia część pojazdu w postaci sterującego urządzenia do prowadzenia szyn, fig. 5 i 6 - schematy pojazdu w widoku z boku i z góry, a fig. 7 i 8 - przykłady zastosowania pojazdu podczas rozładowywania długich szyn.
Uwidoczniony na fig. 1 oraz fig. 2 dwudrogowy pojazd 1 ma ramę 4 pojazdu mogącą się wspierać w zależności od wyboru, zarówno na jezdnych podwoziach drogowych 2 poruszających się po drodze, jak i na jezdnych podwoziach szynowych 3 dostosowanych do jazdy po szynach, która to rama może być sprzęgana z jezdnym po drodze pojazdem pociągowym 6, za pośrednictwem urządzenia sprzęgowego 5. Kolejne urządzenie sprzęgowe 7, znajdujące się na przeciwległym końcu pojazdu jest przeznaczone do połączenia z jezdnym po szynach wagonem transportowym 8 pociągu 9 do rozładunku szyn, widocznego tylko częściowo na rysunku.
Na każdym końcu pojazdu 12 są umieszczone w stosunku do wzdłużnego kierunku oznaczonego strzałką 11 po dwa usytuowane wzajemnie obok siebie sterujące urządzenia 13 przeznaczone do wyładowywania długich szyn 10 załadowanych na pociągu 9, jak również do ich wzdłużnego prowadzenia i centrowania. Te sterujące urządzenia 13 rozmieszczone parami na każdym końcu pojazdu 12 i poprzecznie do wzdłużnej jego osi są w każdym przypadku niezależnie wzajemnie od siebie ułożyskowane przesuwnie poziomo na prowadniczych dźwigarach 14, zamocowanych do ramy 4 pojazdu. Co najmniej na jednym końcu pojazdu 12 prowadniczy dźwigar 14 jest ułożyskowany przestawnie w pionie na prowadniczych słupach 15 połączonych z ramą 4. Przestawianie w pionie wykonuje się na przykład za pomocą ręcznego napędu 16 odpowiedniego kołowrotu.
Na oddalonym od pociągu 9 końcu pojazdu 12 są połączone wzajemnie poprzez linowy krążek 17 kolejne obydwa prowadnicze słupy 15, rozmieszczone w kierunku poprzecznym pojazdu. Linowy krążek 17 ma możliwość obrotów wokół poziomej osi 18, przebiegającej pionowo do kierunku wzdłużnego pojazdu i jest przeznaczony zwłaszcza do podpierania pokazanych na rysunku linią punktową lin 19, stosowanych do zdejmowania szyn. Również ten krążek prowadzący linę jest połączony przestawnie w pionie na prowadniczych słupach 15 za pośrednictwem napędów 20 pokazanych też przykładowo w postaci odpowiednich kołowrotów. Sterujące urządzenia 13 usytuowane poniżej linowego krążka 17, przeznaczone do prowadzenia szyn, są wyposażone w urządzenia sprzęgowe 21 do rozłącznego zamocowywania zsuwni szyn 22 o przekroju poprzecznym, zbliżonym w zasadzie do kształtu litery U, przeznaczone do uchwycenia i prowadzenia rozładowywanej aktualnie szyny 10 (fig. 3).
Jak widać na fig. 4, sterownicze urządzenia 13 umieszczone parami na prowadniczym dźwigarze 14 mogą być blokowane przez swoje własne urządzenie blokujące 23, osadzone na tym prowadniczym dźwigarze. Również każde sterujące urządzenie 13 ma po dwie rolki prowadzące 25, osadzone obrotowo wokół pionowej osi 24, które są wyposażone w kołnierze 26 stykające się po obu stronach z główką 27 szyny 10. Każda rolka prowadząca 25 szyny jest obrotowo ułożyskowana na pionowym sworzniu 33 i zabezpieczona za pomocą zabezpieczającego sworznia 34 przed jej pionowym przemieszczaniem. Rolki prowadzące 25 są również połączone z nośnym kadłubem 30, podobnie jak rolka podstawowa 29 przewidziana do podpierania od spodu stopki szyny 28. Podstawowa rolka 29 osadzona obrotowo wokół osi 31, przebiegającej pionowo do kierunku wzdłużnego pojazdu i w płaszczyźnie poziomej, ma na każdym końcu kołnierz 32 do centrowania stopki szyny 28. Każde sterujące urządzenie 13 jest ułożyskowane przesuwnie w płaszczyźnie poziomej i pionowo do kierunku wzdłużnego pojazdu, na prowadzącej rolce 35 w prowadnicy 36 prowadzącego dźwigara 14. Dzięki już wspomnianemu urządzeniu blokującemu 23 istnieje możliwość blokowania przesuwów. Nośny kadłub 30 ma pomiędzy rolkami prowadzącymi 25 a rolką podstawową 29 wyżłobienie 37, dzięki któremu istnieje możliwość swobodnego przejścia specjalnego łubka 38, łączącego ze sobą wzajemnie dwie szyny 10.
PL 198 328 B1
W dalszej części opisu jest bliżej opisany sposób działania dwudrogowego pojazdu 1 będącego przedmiotem niniejszego wynalazku.
Dwudrogowy pojazd 1 jest przesuwany za pomocą pojazdu pociągowego 6 przy osadzeniu jezdnych podwozi drogowych 2 na torze 39. Kiedy tylko obydwa jezdne podwozia szynowe 3 zostaną umieszczone nad torem 39 następuje ich opuszczanie za pomocą napędów 40, aż obydwa jezdne podwozia drogowe 2 zostaną podniesione z toru 39. Zasilanie energią obydwóch napędów 40 może być dokonywane poprzez dokładniej nie pokazany przewód zasilania od strony pojazdu pociągowego 6 albo z własnego źródła energii przy wykorzystaniu silnika 45. Po doczepieniu dwudrogowego pojazdu 1 za pomocą urządzenia sprzęgowego 7 do pociągu 9 z ładunkiem szyn 10 następuje odczepienie i oddalenie pojazdu pociągowego 6.
Do wyjęcia danej szyny 10 z pociągu 9 stosuje się linę 19, którą mocuje się za pomocą głowicy zaciskowej 41 zarówno do zdejmowanej szyny 10, jak i drugostronnie do szyny toru 39. W tym celu przeciągane są obydwie liny 19 poprzez prowadzący linowy krążek 17. (patrz fig. 1), przewidziane do jednoczesnego wyjmowania dwóch szyn 10. Dzięki ruchowi postępowemu pociągu 9 załadowanego szynami, ciągnionego lokomotywą w kierunku pokazanym strzałką 42, wytwarzane są siły konieczne do wyjęcia szyn tak, że jednocześnie dwie szyny 10 przesuwane są do dwóch przednich sterujących urządzeń 13. Dzięki uruchomieniu obydwóch napędów 16 do przestawy w pionie oraz odpowiedniemu przesuwowi poprzecznemu obydwóch sterujących urządzeń 13 mogą one zostać doprowadzone we właściwe położenie w pionie i na boki. Urządzenia te, ustawione w takim położeniu, umożliwiają uchwycenie obydwóch końców szyn 10 aktualnie wyciąganych. W tym też celu usuwane są zabezpieczające sworznie 34 i zdejmowane są z pionowych sworzni 33 rolki prowadzące 25 za pomocą uchwytów 43 (patrz fig. 4).
Potem następuje ponownie krótka jazda pociągu 9 do przodu z ładunkiem szyn. Kiedy tylko wyciągane w ten sposób szyny zostaną wprowadzone do nośnego kadłuba 30 danego sterującego urządzenia 13, po wtórnej regulacji położenia tego sterującego urządzenia 13 za pomocą napędów 16, rolki prowadzące 25 mogą być ponownie osadzone na pionowych sworzniach 33 i zabezpieczone. Dzięki temu wyklucza się w niezawodny sposób przechył szyny 10. Po dalszej jeździe do przodu pociągu 9 z ładunkiem szyn następuje dalsze przesuwanie do przodu końcówek szyn w kierunku strzałki 11 do przeciwległego końca pojazdu 12. Po odpowiednim przestawieniu w pionie linowego krążka 17 za pomocą napędów 20 można tak zmieniać położenie w pionie obydwóch końców szyn względnie ugięcie liny zdejmowanych aktualnie szyn 10, aby możliwe było wprowadzenie końców szyn do obydwóch sterujących urządzeń 13 usytuowanych poniżej linowego krążka 17. W tym celu wspomniana już wcześniej linia 19 jest zastępowana kolejną, krótszą liną. Po wprowadzeniu szyny 10 do wyżłobienia 37 nośnego kadłuba 30, nasadzane są ponownie obydwie rolki prowadzące 25. Dzięki odpowiedniemu przesuwowi poprzecznemu obydwóch sterujących urządzeń 13 wzdłuż prowadniczego dźwigara 14 następuje teraz usytuowanie obydwóch końców szyn 10 tak, że przy dalszym wyciąganiu ma miejsce ich odkładanie na żądany rejon toru 39.
Jak tylko końce aktualnie zdejmowanych szyn 10 (nie pokazane bliżej na rysunku) osiągną końce szyn załadowanych na pociągu 9 graniczącym z dwudrogowym pojazdem 1, dokonuje się poprzez już wymienione specjalne łubki 38 połączenia z dwoma następnymi zdejmowanymi szynami 10. Takie połączenie zakładkowe jest ułatwione poprzez odpowiedni dopasowujący przesuw pionowy lub poprzeczny obydwu sterujących urządzeń 13. Dla dalszego wyjmowania połączonych ze sobą szyn 10 nie jest już konieczne użycie liny 19, gdyż obecnie siły wyciągające te szyny wytwarzane są już przez siły tarcia wyciągniętych uprzednio, rozłożonych na torze 39 szyn 10.
Po wyciągnięciu wszystkich kolejnych szyn 10 z pociągu 9, następnie podnosi się obydwa jezdne podwozia szynowe 3 dwudrogowego pojazdu 1 tak, że ten pojazd przechodzi na pewną odległość w stan przejezdności po drodze za pomocą pojazdu pociągowego 6. Jest rzeczą celową, aby przewidzieć umieszczenie na każdym końcu pojazdu 12 zarówno urządzenie sprzęgowe 7 do doczepiania pojazdu do jazdy po szynach, jak i kolejne urządzenie sprzęgowe 5 do doczepiania pojazdu do jazdy po drodze. Dzięki temu udało się uzyskać w zależności od istnienia konkretnych warunków na placu budowy większą elastyczność eksploatacji roboczej dwudrogowego pojazdu 1.
Na fig. 5 jest uwidoczniony dwudrogowy pojazd 1 wykonany jako ciągnik siodłowy, w którym zdejmowanie szyn liną odbywa się za pomocą hydraulicznego kołowrotu linowego 44. Do przestawiania w pionie sterujących urządzeń 13 przy prowadzeniu szyn, stosuje się bliżej nie pokazane napędy hydrauliczne. Do energetycznego zasilania różnych napędów może być wykorzystane własne źródło
PL 198 328 B1 i silnik 45 umieszczony na ramie 4 pojazdu. W trakcie eksploatacji roboczej pojazd pociągowy 6 jest odczepiany od ramy 4 pojazdu i usuwany z placu budowy.
Dwudrogowy pojazd 1 według fig. 6 ma kabinę operatora 46, która połączona jest odchylnie wokół pionowej osi 47 z ramą 4 pojazdu. Podczas cyklu zdejmowania szyn kabina operatora 46 jest odchylana w położenie pokazane liniami punktowymi, co umożliwia swobodne odkładanie szyn.
Kabina operatora 46 dwudrogowego pojazdu 1 pokazana na fig. 7, podczas eksploatacji roboczej jest odchylana do góry z położenia drogowego, uwidocznionego linią punktową, w położenie robocze tak, że zapewnione jest swobodne odkładanie szyn 10 na tor 39.
Kolejny zgodny z wynalazkiem wariant dwudrogowego pojazdu 1 pokazany na fig. 8, ma trzy niezależne od siebie pary prowadniczych słupów 15, które w każdym przypadku mają jedną parę przestawczych w pionie sterujących urządzeń 13 przeznaczonych do prowadzenia szyn. Obydwa prowadnicze słupy 15, graniczące bezpośrednio z pociągiem 9 zawierającym ładunek szyn są na stałe połączone z ramą 4 pojazdu, natomiast obydwie pozostałe pary prowadniczych słupów 15 są ułożyskowane przesuwnie wraz z przynależnymi, sterującymi urządzeniami 13, w prowadnicy 48 ramy 4 w kierunku wzdłużnym pojazdu.
Ponieważ każdorazowo mogą być zdejmowane dwie szyny 10 za pomocą kołowrotu linowego 44, występuje cierne połączenie sterujących urządzeń 13 umieszczonych na drugiej i trzeciej parze prowadniczych słupów 15. W ten sposób, w połączeniu z ruchem szyn 10 mogą być przesuwane wzdłuż prowadnicy 48 sterujące urządzenia 13 wraz z prowadniczymi słupami 15.
Claims (10)
1. Dwudrogowy pojazd do wyładunku szyn z ramą, którą można podpierać w zależności od wyboru zarówno na podwoziach poruszających się po drodze, jak również na podwoziach dostosowanych do jazdy po szynach, przeznaczony do rozładowywania szyn z wagonów transportowych, znamienny tym, że w stosunku do kierunku wzdłużnego pojazdu, na każdym końcu pojazdu (12) zaopatrzonego w ramę (4) są umieszczone po dwa sterujące urządzenia (13), usytuowane obok siebie w kierunku poprzecznym pojazdu, zawierające rolki prowadzące (25) do obustronnego styku z aktualnie zdejmowaną szyną (10) z wagonu transportowego.
2. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że jego rama (4) ma z jednej strony pierwsze urządzenie sprzęgowe (7) do łączenia z jezdnym po szynach wagonem transportowym (8) oraz z drugiej strony drugie urządzenie sprzęgowe (5) do łączenia z jezdnym po drodze pojazdem pociągowym (6).
3. Pojazd według zastrz. 1, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tym, że sterujące urządzenia (13) prowadzące szyny są umieszczone każdorazowo parami na końcach pojazdu (12) oraz są ułożyskowane przesuwnie, niezależnie wzajemnie od siebie na prowadniczych dźwigarach (14) przebiegających poziomo i pionowo do kierunku wzdłużnego pojazdu.
4. Ptoazd według zas^z. 1, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tym, że każde ssi^r^i^ująi^e (13) prowadzące szyny ma urządzenie blokujące (23) osadzone na prowadniczym dźwigarze (14).
5. Pcoazd według zassrz. 1, znamienny tym, żeco najmniej j edna para sterujących urządzeń ((3) do prowadzenia szyn ma sprzęg (21) do rozłącznego zamocowania zsuwni (22), o przekroju poprzecznym w zasadzie w kształcie litery „U”, do uchwycenia i prowadzenia aktualnie zdejmowanej szyny (10) w kierunku wzdłużnym pojazdu.
6. Pooazd według zastrz. 3, znamienny tym, że prowadzące dźwigary (14) są ułożyskowane przestawnie w pionie na pionowych prowadniczych słupach (15) osadzonych na ramie (4) pojazdu.
7. Pcoazd według 6, tym. że obydwa prowadnicze słupy (15) umieszczone każdorazowo parami na końcu pojazdu (12) są wzajemnie połączone ze sobą linowym krążkiem (17) prowadzącym linę, osadzonym obrotowo wokół poziomej osi (18) przebiegającej pionowo do kierunku wzdłużnego pojazdu.
8. Proiazd według zastrz. 1, znamienny tym, że w ramie (4) jest umieszczony siinik (45) do energetycznego własnego zasilania napędów (40) znajdujących się na dwudrogowym pojeździe (1).
9. Pooazd według zastrz. 1, znamienny tym, że na ramie (-4) pooazdu jest umieszczony kołowrót linowy (44) do zdejmowania aktualnie rozładowywanych szyn (10) w kierunku wzdłużnym pojazdu.
10. Pcoazd według zastrz. 1, znamienny tym, że rama (4) pcoiazdu na jednym z jego końców jest połączona odchylnie z kabiną operatora (46) wokół pionowej osi (47) osadzonej w tej ramie (4).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE29906181U DE29906181U1 (de) | 1999-04-06 | 1999-04-06 | Zweiwegefahrzeug zum Abladen von Schienen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL339464A1 PL339464A1 (en) | 2000-10-09 |
PL198328B1 true PL198328B1 (pl) | 2008-06-30 |
Family
ID=8071878
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL339464A PL198328B1 (pl) | 1999-04-06 | 2000-04-04 | Dwudrogowy pojazd do wyładunku szyn |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1043448B1 (pl) |
CN (1) | CN1113011C (pl) |
AT (1) | ATE275672T1 (pl) |
CZ (1) | CZ13042U1 (pl) |
DE (2) | DE29906181U1 (pl) |
DK (1) | DK1043448T3 (pl) |
PL (1) | PL198328B1 (pl) |
Families Citing this family (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB2379701A (en) * | 2001-09-17 | 2003-03-19 | Balfour Beatty Plc | Rail installation |
GB2453754A (en) * | 2007-10-17 | 2009-04-22 | W & D Mcculloch | Apparatus and methods for handling railway rails and ancillary components |
CN101559793B (zh) * | 2009-05-08 | 2012-01-11 | 湖北万山宏业汽车零部件有限公司 | 公铁两用轨道辅设牵引车 |
ITMI20110440A1 (it) | 2011-03-21 | 2012-09-22 | Sistemi Ferroviari S R L | Attrezzatura per il collegamento di rotaie e la movimentazione delle stesse, particolarmente durante lo scarico da un carro di trasporto |
ES2522923B1 (es) * | 2014-01-27 | 2015-09-08 | Ferrovial Agromán S.A. | Plataforma ferroviaria para la descarga de trenes carrileros |
CN106044576B (zh) * | 2016-08-08 | 2017-10-17 | 中铁工程机械研究设计院有限公司 | 一种轨行及轮行组合式隧道铺轨起重机及施工方法 |
RU179430U1 (ru) * | 2017-10-02 | 2018-05-15 | Федеральное государственное казенное военное образовательное учреждение высшего образования "ВОЕННАЯ АКАДЕМИЯ МАТЕРИАЛЬНО-ТЕХНИЧЕСКОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ имени генерала армии А.В. Хрулева" | Универсальная колесная пара для транспортировки рельсов и звеньев железнодорожного пути |
CN109667204B (zh) * | 2017-10-17 | 2020-06-30 | 中车沈阳机车车辆有限公司 | 钢轨导向装置及钢轨运输车 |
CN109264620B (zh) * | 2018-09-14 | 2024-03-22 | 湖北时瑞达重型工程机械有限公司 | 一种用于铁路电气化施工的多功能公铁两用高空作业车 |
CN111254765B (zh) * | 2018-12-03 | 2022-03-01 | 中车沈阳机车车辆有限公司 | 钢轨防翻装置及长钢轨运输车组 |
CN114654947B (zh) * | 2022-03-28 | 2023-05-05 | 江苏徐工工程机械研究院有限公司 | 一种公铁两用车的转向架支撑机构及公铁两用车 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR1363164A (fr) * | 1963-02-06 | 1964-06-12 | Sncf | Dispositif pour le chargement et le transport de rails en tronçons longs d'un seul tenant ou en éléments éclissés |
US3288082A (en) * | 1965-02-10 | 1966-11-29 | Brosnan Dennis William | Rail handling apparatus |
US3605297A (en) | 1968-08-05 | 1971-09-20 | Marmon Group Inc | Railroad ballast plow |
GB2052406B (en) | 1979-05-25 | 1983-06-29 | Matisa Ltd | Road/rail vehicle |
EP0556161A1 (fr) | 1992-02-14 | 1993-08-18 | Ivo Cicin-Sain | Dispositif roulant pour voies ferrées |
CN2136234Y (zh) * | 1992-06-24 | 1993-06-16 | 北京铁路局太原科学技术研究所 | 平板拖车钢轨、电杆装卸机 |
DE19524285A1 (de) * | 1995-07-04 | 1997-01-09 | Robel Georg Gmbh & Co | Schienenladewagen |
DE29515354U1 (de) * | 1995-09-26 | 1997-01-30 | Hermann Wiebe Grundstücks- und Maschinenanlagen KG, 27313 Dörverden | Fahrzeug zum Verladen von Schienen |
DE19700463A1 (de) | 1997-01-09 | 1998-07-16 | Robel Georg Gmbh & Co | Schienenverfahrbarer Wagen zum Abziehen langverschweißter Schienen von Transportwagen |
DE29704533U1 (de) * | 1997-03-13 | 1997-06-26 | Georg Robel GmbH & Co, 81371 München | Zwischenlage zur Höhenmäßigen Distanzierung und Abstützung von Langschienen |
DE19725700A1 (de) * | 1997-06-18 | 1998-12-24 | Robel Georg Gmbh & Co | Schienenladewagen zum Abladen von Langschienen |
-
1999
- 1999-04-06 DE DE29906181U patent/DE29906181U1/de not_active Expired - Lifetime
-
2000
- 2000-03-20 AT AT00105849T patent/ATE275672T1/de active
- 2000-03-20 EP EP00105849A patent/EP1043448B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2000-03-20 DE DE50007651T patent/DE50007651D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2000-03-20 DK DK00105849T patent/DK1043448T3/da active
- 2000-04-04 PL PL339464A patent/PL198328B1/pl not_active IP Right Cessation
- 2000-04-05 CZ CZ200313851U patent/CZ13042U1/cs not_active IP Right Cessation
- 2000-04-05 CN CN00104963A patent/CN1113011C/zh not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE50007651D1 (de) | 2004-10-14 |
DK1043448T3 (da) | 2005-02-28 |
CN1269301A (zh) | 2000-10-11 |
EP1043448B1 (de) | 2004-09-08 |
CZ13042U1 (cs) | 2003-02-24 |
EP1043448A1 (de) | 2000-10-11 |
ATE275672T1 (de) | 2004-09-15 |
CN1113011C (zh) | 2003-07-02 |
DE29906181U1 (de) | 1999-06-17 |
PL339464A1 (en) | 2000-10-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2361801C2 (ru) | Способ и устройство для разгрузки ленточных рельсов с железнодорожных вагонов | |
US4249467A (en) | Mobile apparatus for receiving and laying as assembled track switch or crossing section | |
RU2132895C1 (ru) | Вагон для разгрузки погруженных на транспортные платформы длинномерных рельсов | |
US4160418A (en) | Mobile apparatus for continuous track renewal | |
CZ285348B6 (cs) | Kolejnicový nákladní vůz | |
JPH07309231A (ja) | 軌框輸送装置 | |
CA2702308A1 (en) | Apparatus and method for handling railway rails | |
PL198328B1 (pl) | Dwudrogowy pojazd do wyładunku szyn | |
PL173876B1 (pl) | Maszyna do podbijania toru | |
HU177489B (en) | Moving apparatus for continuous changing respectively improving track consists of rails and sleepers | |
RU2117721C1 (ru) | Машина для укладки рельсового пути | |
JPH0778321B2 (ja) | 軌道盤を取上げ又は敷設しかつ運搬する機械 | |
CZ292118B6 (cs) | Zařízení pro pokládání kolejnic | |
CZ273487A3 (en) | Mobile device for removing or lying, as well as transport of track panels | |
US2671414A (en) | Rail re-layer | |
RU2312779C1 (ru) | Устройство для погрузки самоходной техники на железнодорожную платформу | |
CZ291416B6 (cs) | Železniční nákladní vůz pro vykládání dlouhých kolejnic | |
CZ287131B6 (en) | Railway wagon | |
RU2229993C2 (ru) | Способ погрузки самоходной техники на железнодорожную платформу и железнодорожное транспортное средство для осуществления способа | |
CZ20001217A3 (cs) | Dvoucestné vozidlo s vozovým rámem pro vykládání na dopravním vagonu uložených kolejnic | |
SU1729859A1 (ru) | Транспортна система | |
RU23441U1 (ru) | Рельсовозный состав | |
SU52665A1 (ru) | Способ укладки пути звень ми | |
SU280401A1 (pl) | ||
UA118852U (uk) | Вантажний вагон |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20140404 |