PL195526B1 - Sposób wytwarzania heparyny - Google Patents

Sposób wytwarzania heparyny

Info

Publication number
PL195526B1
PL195526B1 PL98338007A PL33800798A PL195526B1 PL 195526 B1 PL195526 B1 PL 195526B1 PL 98338007 A PL98338007 A PL 98338007A PL 33800798 A PL33800798 A PL 33800798A PL 195526 B1 PL195526 B1 PL 195526B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
temperature
heparin
mixture
hours
mucosa
Prior art date
Application number
PL98338007A
Other languages
English (en)
Other versions
PL338007A1 (en
Inventor
Houdenhoven Francois Egbert Abraham Van
Adriamus Lambertus Maria Sanders
Zutphen Petrus Johannes Josephus Van
Original Assignee
Organon Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Organon Nv filed Critical Organon Nv
Publication of PL338007A1 publication Critical patent/PL338007A1/xx
Publication of PL195526B1 publication Critical patent/PL195526B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P19/00Preparation of compounds containing saccharide radicals
    • C12P19/04Polysaccharides, i.e. compounds containing more than five saccharide radicals attached to each other by glycosidic bonds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B37/00Preparation of polysaccharides not provided for in groups C08B1/00 - C08B35/00; Derivatives thereof
    • C08B37/006Heteroglycans, i.e. polysaccharides having more than one sugar residue in the main chain in either alternating or less regular sequence; Gellans; Succinoglycans; Arabinogalactans; Tragacanth or gum tragacanth or traganth from Astragalus; Gum Karaya from Sterculia urens; Gum Ghatti from Anogeissus latifolia; Derivatives thereof
    • C08B37/0063Glycosaminoglycans or mucopolysaccharides, e.g. keratan sulfate; Derivatives thereof, e.g. fucoidan
    • C08B37/0075Heparin; Heparan sulfate; Derivatives thereof, e.g. heparosan; Purification or extraction methods thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania heparyny przez enzymatyczna hydrolize bialka z tkanki blony sluzowej ssaków w mieszaninie wodnej, znamienny tym, ze obejmuje nastepujace etapy: – dodanie enzymu proteolitycznego do tkanki blony sluzowej; – inkubowanie i mieszanie enzymu i blony sluzowej w temperaturze otoczenia w czasie od 2 do 8 godzin; – podniesienie temperatury mieszaniny do 50 - 75°C; oraz – inkubowanie tej mieszaniny w tym zakresie temperatury w czasie od 1 do 6 godzin. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania heparyny, który obejmuje uproszczony sposób usuwania białek występujących w tkance zwierzęcej będącej źródłem heparyny.
Heparyna jest bardzo skomplikowanym glikozaminoglikanem składającym się z naprzemiennych sekwencji różnie siarczanowanych reszt kwasu uronowego i α-D-glukozaminy powiązanych wiązaniami α i β (1-4). Wskutek złożoności tej pierwszorzędowej struktury heparyna jest polidyspersyjnym heteropolisacharydem, który jest silnie heterogenny pod względem ciężaru cząsteczkowego, właściwości fizyko-chemicznych i aktywności biologicznej.
Heparynę stosowano już od dłuższego czasu jako środek przeciwkrzepliwy i przeciwzakrzepowy w leczeniu i zapobieganiu zakrzepicy żylnej. Występuje ona w różnych tkankach zwierzęcych imożna ją otrzymywać przez wyodrębnianie z nich. Obecnie większą część heparyny stosowanej do powyższych celów wyodrębnia się z błony śluzowej jelit wieprzowych. Proces wyodrębniania obejmuje hydrolizę błony śluzowej, a następnie ekstrakcję heparyny.
W opisie patentowym USA nr 5607840 opisano sposób hydrolizy tkanki błony śluzowej. Sposób ten obejmuje hydrolizę wodnej mieszaniny zawierającej błonę śluzową ssaków za pomocą enzymu proteolitycznego w temperaturze około 55°C, adsorpcję polianionów do żywicy anionowymiennej i następnie odzyskiwanie anionów z żywicy i hydrolizatu białka z przetrawionego wodnego roztworu. Dla stabilizacji surowego materiału błony śluzowej i do zapobiegania wzrostowi bakterii do roztworu wprowadza się sole w postaci zmiatacza tlenu albo substancje bakteriobójcze.
Zawartość heparyny w wodnym środowisku zawierającym błony śluzowe jest bardzo niska i wzwiązku z tym należy przerabiać duże ilości tkanek błony śluzowej. Zatem ze względów ekono3 micznych proces hydrolizy prowadzi się w reaktorach o objętości większej niż 50 m3. W czasie reakcji temperaturę utrzymuje się na stałym poziomie w ciągu ponad 24 godzin i mieszaninę miesza się energicznie, stosując skomplikowane wyposażenie.
Zazwyczaj instalacje do ekstrakcji heparyny nie są zlokalizowane w bliskiej odległości od rzeźni, gdzie gromadzi się błony śluzowe i konieczny jest transport na długich odległościach. Zwłaszcza wprzypadku większych odległości jest to przyczyną dostarczania do urządzeń produkcyjnych surowca o niskiej jakości i powoduje wzrost kosztów.
Celem wynalazku jest dostarczenie nowej i prostej drogi wyodrębniania heparyny z tkanki błony śluzowej.
Sposób według wynalazku obejmuje następujące etapy:
- dodanie enzymu proteolitycznego do tkanki błony śluzowej;
- inkubowanie i mieszanie enzymu i błony śluzowej w temperaturze otoczenia w czasie od 2 do 8 godzin;
- podniesienie temperatury mieszaniny do 50-75°C; oraz
- inkubowanie tej mieszaniny w tym zakresie temperatury w czasie od 1do 6 godzin.
Etap „wstępnej hydrolizy” w temperaturze pokojowej polepsza znacznie wydajność proteolizy. Po podwyższeniu temperatury hydrolizę można kontynuować korzystnie w obecności substancji adsorbującej polianion w temperaturze poniżej 50°C. Trawienie można prowadzić w pojemnikach o średniej pojemności.
Proces ten ma tę zaletę, że można go prowadzić na względnie małą skalę. Proces ten nadajesię do prowadzenia w miejscach, gdzie produkowana jest surowa błona śluzowa i w związku z tym transport surowego materiału jest zbędny. Ponadto, nie są tu potrzebne żadne specjalne kwalifikacje.
Czas trwania inkubacji w temperaturze 50 - 75°C wynosi korzystnie mniej niż 4 godziny. Korzystnie czas inkubacji wynosi więcej niż 1godzinę. Temperaturę zwiększa się korzystnie do60-70°C.
Temperaturę można łatwo podwyższać drogą bezpośredniego dostarczania ciepła np. przez ogrzewanie pojemnika zawierającego wodny roztwór błony śluzowej. Na przykład temperaturę 60 - 70°C można szybko uzyskać za pomocą zwykłego płomienia gazowego, a także np. przez dodawanie pary. Tak uzyskaną temperaturę można utrzymywać drogą umiarkowanego ogrzewania w ciągu kilku godzin. Można też zewnętrzne doprowadzanie ciepła zatrzymać po osiągnięciu żądanej temperatury, pozostawiając mieszaninę w pojemniku do stopniowego ochładzania do temperatury otoczenia. Ze względu na stopniowe obniżanie temperatury mieszanina utrzymuje temperaturę około 50°C w cią-gu kilku godzin. I tak początkowo hydroliza białka zachodzi w temperaturze powyżej 50°C. Po usunięciu zewnętrznego źródła ciepła temperatura obniża się i hydroliza przebiega dalej w niższej temperaturze. Nie ma ograniczeń dla czasu inkubacji w obniżonej temperaturze, jednak korzystnie stosuje sięczas
PL 195 526 B1 inkubacji poniżej 24 godzin, a zwłaszcza inkubację prowadzi się w ciągu nocy. Kontynuowanie przedłużonej inkubacji w temperaturze pokojowej nie jest warunkiem zasadniczym, lecz okazuje się, że ma korzystny wpływ na wydajność heparyny. Podobnie stwierdzono, że etap „wstępnej inkubacji” w temperaturze pokojowej polepsza wydajność heparyny.
Jako reaktor można stosować np. pojemnik stalowy, lecz nie ma tu specjalnych wymagań.
Alternatywnie temperaturę można podwyższać przez dodawanie 1 - 3 objętości wodnego rozpuszczalnika o temperaturze 80- 100°C. Korzystnie stosuje się wodę, lecz można też stosować rozcieńczone roztwory soli. Korzystnie temperatura wody jest temperaturą wrzenia. W zależności od powiększania objętości wzrasta pojemność cieplna. W związku z tym temperaturę można utrzymywać na żądanym poziomie przez dostateczny czas, przy czym równocześnie następuje powoli proces ochładzania. Dodatkową zaletą dodawania wody jest zmniejszenie lepkości roztworu, co prowadzi do lepszej przesiewalności kompleksu adsorbent-heparyna, ważnej w procesie ekstrakcji heparyny. Ponieważ nie jest wymagane bezpośrednie ogrzewanie, można stosować pojemniki z różnych materiałów, np. z tworzyw sztucznych.
Dogodną drogą prowadzenia sposobu według wynalazku jest gromadzenie błon śluzowych w czasie dnia pracy i rozpoczynanie hydrolizy przez dodawanie enzymu proteolitycznego w czasie składowania surowego materiału w pojemniku. Pod koniec dnia temperaturę można podwyższać do 50-75°C i ewentualnie utrzymuje się ją na stałym poziomie w ciągu kilku godzin, a następnie prowadzi się inkubację przez noc, przy czym temperatura obniża się stopniowo do temperatury pokojowej.
Korzystnie mieszaninę miesza się w czasie procesu hydrolizy w celu uzyskania jednorodnego roztworu i w celu wytworzenia dobrego kontaktu pomiędzy adsorbentem i roztworem zawierającym heparynę.
Roztwór zawierający błonę śluzową można otrzymywać drogą dyspergowania tkanek zwierzęcych w wodzie. Tkanki można uzyskiwać np. od bydła, psów, świń i owiec. Tkanki mają składniki śródbłonowe lub śluzówkowe. Heparyna występuje np. w płucach, jelitach, skórze i wątrobie różnych zwierząt. Korzystnie stosuje się jelitową błonę śluzową pochodzenia wieprzowego.
Do reakcji można stosować wiele enzymów pod warunkiem, że wykazują aktywność proteolityczną. Odpowiednie enzymy są znane, np. proteazy z mikroorganizmów, trypsyna, chymotrypsyna. Odpowiednim enzymem do stosowania w procesie hydrolizy alkalicznej jest enzym dostępny w handlu pod nazwą maxataseR. Stosunek enzymu do substratu wynosi zazwyczaj około 0,02- 0,2%. W sposobie według wynalazku można również dodawać środek konserwujący obecny zazwyczaj w roztworze tkanki błony śluzowej. Korzystnie jako środek konserwujący stosuje się pirosiarczyn sodu, lecz można też stosować inne środki konserwujące, takie jak np. propionian wapnia albo fenol. Ilość dodawanego pirosiarczynu wynosi około 0,5-5 kg na 100 litrów błony śluzowej. Środek konserwujący dodaje się korzystnie podczas gromadzenia tkanki błony śluzowej.
Wartość pH można doprowadzać do pH 7-9 za pomocą reagentu alkalicznego. Zazwyczaj dodaje się wodorotlenku sodu w ilości około 0,8-1,2 kg/100 litrów błony śluzowej. Najczęściej stosowane enzymy proteolityczne wykazują optymalną aktywność przy tej wartości pH. Doprowadzanie do tej wartości może następować podczas etapu „wstępnej hydrolizy”, jak również w czasie etapu inkubacji w wyższej temperaturze.
Korzystnie w sposobie według wynalazku można ekstrahować heparynę z hydrolizatu, dodając w czasie hydrolizy adsorbent w ilości wystarczającej do związania heparyny występującej w roztworze hydroliżującym. Korzystnie adsorbent dodaje się na początku procesu inkubacji w podwyższonej temperaturze.
Adsorbentem jest korzystnie żywica anionowymienna, którą dodaje się w ilości wystarczającej do związania polianionów występujących w roztworze błony śluzowej. Takie żywice anionowymienne są dostępne w handlu. Zazwyczaj dodaje się je w ilości 2 litrów na 100 litrów błony śluzowej. Do ekstrakcji heparyny z trawionego roztworu można również stosować adsorbenty powinowactwa specyficzne dla heparyny.
Całkowite stężenie soli w hydrolizacie powinno być dobrane w zakresie zapewniającym prawie ilościowy wychwyt przez żywicę, co jest ważne dla efektywności wiązania polianionów z żywicą jonowymienną i jest to na ogół stężenie 0,1- 0,5 molowe. Dodatkowo w czasie procesu hydrolizy do soli obecnych w błonie śluzowej zazwyczaj dodaje się również środki konserwujące i sole metali alkalicznych albo sole amonowe.
Po zakończeniu procesu hydrolizy adsorbent odsiewa się. Następnie zaadsorbowaną heparynę eluuje się za pomocą roztworu o wysokim stężeniu soli i heparynę poddaje się dalszej obróbce. Tak
PL 195 526 B1 więc sposób według wynalazku obejmuje sposób wyodrębniania heparyny przez dalsze etapy odsiewania adsorbentu z heparyną i eluowania heparyny z adsorbentu.
W celu zapewnienia optymalnego uzyskiwania heparyny pożądane jest, aby roztwór soli stosowany do eluowania wykazywał wystarczająco wysoką siłę jonową dla zapewnienia zasadniczo całkowitego uwolnienia heparyny z adsorbentu. Jedną z dróg odzyskiwania heparyny z kompleksu heparyny z substancją anionowymienną jest eluowanie za pomocą NaClw stężeniu 2-4 molowym.
Sposób według wynalazku umożliwia obróbkę niezaadsorbowanego materiału, to jest błony śluzowej, na miejscu wytwarzania, ponieważ sposób ten jest łatwy do przeprowadzenia i wymaga tylko minimalnego wyposażenia do prowadzenia hydrolizy. Tak więc sposób według wynalazku można prowadzić nawet w środowisku o niskim wyposażeniu technicznym z ubogą infrastrukturą.
Następujące przykłady bliżej wyjaśniają wynalazek i nie stanowią ograniczenia zakresu wynalazku.
Przykład 1
Do 250 kg wieprzowych błon śluzowych, stabilizowanych za pomocą 0,5% pirosiarczynu sodu, dodaje się 200 g maxataseR i mieszaninę miesza się w temperaturze pokojowej. Po upływie 4 godzin błony śluzowe ogrzewa się do temperatury 69°C za pomocą podgrzewacza na płomień gazowy w ciągu około 70 minut. Dodaje się NaOH (1500 g), uzyskując wartość pH 7,3 i dodaje się 3,5 litra wymieniacza anionowego. Następnie mieszaninę pozostawia się do ochłodzenia przez noc, mieszając. Wcelu ułatwienia oddzielania wymieniacza jonowego mieszaninę ogrzewa się następnego dnia przed odsiewaniem wymieniacza jonowego. Wymieniacz jonowy przemywa się 3,5% roztworem soli i eluuje za pomocą 14% roztworu soli. Eluowaną heparynę wytrąca się metanolem. Wydajność heparyny wynosi 36100 U/kg błon śluzowych w eluacie i 34300 U/kg w osadzie. Aktywność i jakość jest porównywalna z surową heparyną pochodzącą z procesu standardowego.
Przykład 2
Do 100 kg wieprzowych błon śluzowych, stabilizowanych za pomocą 1% pirosiarczynu sodu, dodaje się 80 g maxataseR i mieszaninę miesza się w temperaturze pokojowej. Po upływie 2 godzin błony śluzowe ogrzewa się do temperatury 65°C przez dodawanie 120 litrów wrzącej wody w ciągu około 10 minut. Wartość pH zmienia się przez dodanie 630 ml 33% roztworu NaOH (wartość zmierzona 7,3) i dodaje się 3,5 litra wymieniacza anionowego. Temperatura wyjściowa wynosi 65°C, po upływie 1 godziny temperatura wynosi 61°C, po upływie 2 godzin 56°C, a po upływie 3 godzin 52°C. Mieszaninę pozostawia się do ochłodzenia w ciągu nocy. Wymieniacz jonowy odsiewa się w temperaturze 28°C i przemyty wymieniacz jonowy eluuje się. Wydajność heparyny wynosi 30500 U/kg błon śluzowych w eluacie i 26400 U/kg w osadzie. Aktywność i jakość jest porównywalna z surową heparyną pochodzącą z procesu standardowego.
Przykład 3
Do 47,5 kg błon śluzowych, stabilizowanych za pomocą 0,5% pirosiarczynu sodu, dodaje się 80 g maxataseR w temperaturze 30°C, mieszając. Po upływie 4 godzin dodaje się dodatkowo 55,5 kg błon śluzowych i mieszaninę miesza się w ciągu dalszych 2 godzin w temperaturze pokojowej (26°C). Następnie mieszaninę ogrzewa się w ciągu 40 minut do temperatury 65°C przez wprowadzanie gorącej pary do mieszaniny. Wartość pH doprowadza się do 7,2 za pomocą 550 g NaOH, po czym miesza się w ciągu 1 godziny i następnie dodaje się 1 litr wymieniacza jonowego. Wyjściowa temperatura wynosi 65°C, po upływie jednej godziny wynosi 62°C, a po upływie 2 godzin 53°C. Mieszaninę pozostawia się do ochłodzenia przez noc, przy czym temperatura wynosi wtedy 27°C. Wydajność heparyny wynosi 40000 U/kg w eluacie i 38700 U/kg w osadzie.
P r z y k ł a d 4
Do 3 kg wieprzowej błony śluzowej w izolowanej kolbie, stabilizowanej za pomocą 0,5% pirosiarczynu sodu, dodaje się 2,3 g maxataseR i mieszaninę miesza się w temperaturze pokojowej. Po upływie 5,5 godzin utrzymywania w temperaturze 30°C błony śluzowe ogrzewa się do temperatury 64°C przez dodawanie 5,4 litra wrzącej wody. Dodaje się 35 ml 33% roztworu NaOH, uzyskując wartość pH 7,6, po czym do daje się 110 ml wymieniacza anionowego. Następnie mieszaninę pozostawia się do ochłodzenia. Po upływie około 16 godzin temperatura wynosi 41°C i wymieniacz jonowy odsiewa się. Wydajność heparyny w eluacie wynosi 32200 U/kg błon śluzowych. Aktywność i jakość są porównywalne z surową heparyną pochodzącą z procesu standardowego.
Przykład 5
Do 115 kg wieprzowych błon śluzowych, stabilizowanych za pomocą 1% pirosiarczynu sodu, dodaje się 88 g maxataseR i mieszaninę miesza się w temperaturze pokojowej. Po upływie 2 godzin błony śluzowe ogrzewa się do temperatury 65°C przez dodawanie 133 litrów wrzącej wody w ciągu
PL 195 526 B1 około 10 minut. Wartość pH zmienia się przez dodawanie 880 g NaOH (pH 7,75) i dodaje się 4 litry wymieniacza anionowego. Następnie dodaje się 108 g maxataseR. Wyjściowa temperatura wynosi 65°C, po upływie 1 godziny temperatura wynosi 60°C, po 2 godzinach temperatura wynosi 57°C, a po 3 godzinach 54°C. Po upływie 3 godzin wymieniacz jonowy odsiewa się. Wymieniacz jonowy przemywa się, następnie eluuje się i wytrąca się heparynę. Eluat heparyny zawiera 20500 U/kg błon śluzowych, a osad zawiera 17565 U/kg. Aktywność i jakość jest porównywalna z surową heparyną pochodzącą z procesu standardowego .
Przykład 6
Do 100 kg wieprzowych błon śluzowych, stabilizowanych za pomocą 1% pirosiarczynu sodu, dodaje się maxataseR i mieszaninę miesza się w temperaturze pokojowej. Następnie błony śluzowe ogrzewa się do temperatury 68°C za pomocą podgrzewacza na płomień gazowy w ciągu 60 minut. Dodaje się NaOH, uzyskując wartość pH 7,2. Następnie dodaje się 2,1 litra wymieniacza anionowego. Następnie mieszaninę chłodzi się do chwili, gdy temperatura opadnie poniżej 60°C, po czym stosuje się dodatkowe ogrzewanie, utrzymując temperaturę powyżej 60°C. Po upływie 3 godzin wymieniacz jonowy odsiewa się. Wymieniacz jonowy przemywa się i przechowuje w temperaturze 5°C w celu przetransportowania do zakładu przetwórczego.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania heparyny przez enzymatyczną hydrolizę białka z tkanki błony śluzowej ssaków w mieszaninie wodnej, znamienny tym, że obejmuje następujące etapy:
    - dodanie enzymu proteolitycznego do tkanki błony śluzowej;
    - inkubowanie i mieszanie enzymu i błony śluzowej w temperaturze otoczenia w czasie od 2 do 8 godzin;
    - podniesienie temperatury mieszaniny do 50 - 75°C; oraz
    - inkubowanie tej mieszaniny w tym zakresie temperatury w czasie od 1 do 6 godzin.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że inkubację w temperaturze 50 - 75°C prowadzi się w czasie od 1-4 godzin.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że temperaturę podwyższa się do 60 - 70°C.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że po podniesieniu temperatury obejmuje dalsze inkubowanie, podczas którego roztwór oziębia się do temperatury otoczenia.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że temperaturę podwyższa się przez bezpośrednie dostarczanie ciepła.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że temperaturę podwyższa się przez dodawanie 1 - 3 objętości wodnego rozpuszczalnika o temperaturze w zakresie 80 - 100°C do wodnej mieszaniny zawierającej tkankę błony śluzowej.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że jako wodny rozpuszczalnik stosuje się wrzącą wodę.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do mieszaniny w czasie hydrolizy dodaje się adsorbent w ilości wystarczającej do związania heparyny występującej w roztworze hydrolizującym.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że obejmuje dalsze etapy odsiewania adsorbenta wraz z heparyną i odzyskiwania heparyny z adsorbenta.
PL98338007A 1997-07-16 1998-07-09 Sposób wytwarzania heparyny PL195526B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP97202213 1997-07-16
PCT/EP1998/004939 WO1999003893A1 (en) 1997-07-16 1998-07-09 Process for the production of heparin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL338007A1 PL338007A1 (en) 2000-09-25
PL195526B1 true PL195526B1 (pl) 2007-09-28

Family

ID=8228564

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98338007A PL195526B1 (pl) 1997-07-16 1998-07-09 Sposób wytwarzania heparyny

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6232093B1 (pl)
EP (1) EP0996642B1 (pl)
JP (1) JP4455680B2 (pl)
KR (1) KR100515706B1 (pl)
CN (1) CN1109048C (pl)
AR (1) AR013223A1 (pl)
AT (1) ATE315588T1 (pl)
AU (1) AU739225B2 (pl)
BR (1) BR9810881B1 (pl)
CA (1) CA2294780C (pl)
CZ (1) CZ299281B6 (pl)
DE (1) DE69833205T2 (pl)
DK (1) DK0996642T3 (pl)
ES (1) ES2256954T3 (pl)
HR (1) HRP980399B1 (pl)
HU (1) HU225240B1 (pl)
IL (1) IL133363A (pl)
NO (1) NO320786B1 (pl)
PL (1) PL195526B1 (pl)
TR (1) TR200000086T2 (pl)
TW (1) TW581814B (pl)
UY (1) UY25097A1 (pl)
WO (1) WO1999003893A1 (pl)
ZA (1) ZA986289B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2284535A1 (en) * 2002-03-11 2011-02-16 Momenta Pharmaceuticals, Inc. Low molecular weight heparins
KR20050012816A (ko) 2002-06-19 2005-02-02 캔 테크놀로지스 인코포레이티드 점막 부산물을 포함하는 동물 사료 조성물
US6933372B2 (en) * 2003-03-07 2005-08-23 Warner-Lambert Company Method to produce a solid form of heparin
CN100425624C (zh) * 2006-05-11 2008-10-15 中国农业大学 一种同步提取肝素钠和猪肠粘膜抗菌肽的方法
CN100439402C (zh) * 2006-10-12 2008-12-03 孙红 采用卵磷脂液膜分离法提取肝素的方法
US9139876B1 (en) 2007-05-03 2015-09-22 Momenta Pharmacueticals, Inc. Method of analyzing a preparation of a low molecular weight heparin
WO2010110654A1 (en) 2009-03-24 2010-09-30 Van Hessen Bv Method for preparation of heparin from mucosa
CN102791742B (zh) * 2010-01-19 2014-12-24 动量制药公司 评价肝素制剂
WO2012115952A1 (en) 2011-02-21 2012-08-30 Momenta Pharmaceuticals, Inc. Evaluating heparin preparations
KR101447123B1 (ko) 2014-02-27 2014-10-06 박상협 헤파린의 추출 방법
CN104086672A (zh) * 2014-06-10 2014-10-08 安徽申奥生物科技有限公司 一种粗品肝素钠的生产方法
WO2020013346A1 (en) 2018-07-11 2020-01-16 Ajinomoto Co., Inc. Method for enzymatic sulfurylation of alcohols and amines using bacterium of the family enterobacteriaceae
KR102180261B1 (ko) * 2019-03-19 2020-11-18 중앙대학교 산학협력단 돈육 부산물 유래 헤파린의 추출 방법
KR102104367B1 (ko) 2019-09-02 2020-04-24 팜앤바이오 주식회사 헤파린나트륨의 제조장치 및 제조방법
CN115028757A (zh) * 2022-06-29 2022-09-09 江苏麦德森制药有限公司 一种肝素钠的脱色方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH617963A5 (pl) * 1973-10-05 1980-06-30 Derivati Organici Lab
HU177887B (en) * 1979-03-21 1982-01-28 Richter Gedeon Vegyeszet Process for preparing a raw material containing heparin
EP0421508B1 (en) * 1989-10-04 1993-12-15 Akzo Nobel N.V. Sulphated glycosaminoglycuronan with antithrombotic activity
AU5681094A (en) * 1992-11-30 1994-06-22 Celsus, Inc. Protein hydrolysate derived from mucosal tissue

Also Published As

Publication number Publication date
DE69833205D1 (de) 2006-04-06
NO320786B1 (no) 2006-01-30
ZA986289B (en) 1999-05-04
AU739225B2 (en) 2001-10-04
KR20010014387A (ko) 2001-02-26
BR9810881A (pt) 2000-09-26
HUP0003064A2 (hu) 2000-12-28
UY25097A1 (es) 1999-01-11
CN1109048C (zh) 2003-05-21
KR100515706B1 (ko) 2005-09-15
US6232093B1 (en) 2001-05-15
CZ2000138A3 (cs) 2000-07-12
NO20000189D0 (no) 2000-01-14
TW581814B (en) 2004-04-01
NO20000189L (no) 2000-03-14
ES2256954T3 (es) 2006-07-16
IL133363A (en) 2005-08-31
CN1264391A (zh) 2000-08-23
IL133363A0 (en) 2001-04-30
TR200000086T2 (tr) 2000-08-21
JP4455680B2 (ja) 2010-04-21
AU9071598A (en) 1999-02-10
DE69833205T2 (de) 2006-07-20
CA2294780C (en) 2008-03-04
ATE315588T1 (de) 2006-02-15
CA2294780A1 (en) 1999-01-28
HRP980399B1 (en) 2003-04-30
HRP980399A2 (en) 1999-04-30
EP0996642B1 (en) 2006-01-11
AR013223A1 (es) 2000-12-13
CZ299281B6 (cs) 2008-06-04
HUP0003064A3 (en) 2003-01-28
DK0996642T3 (da) 2006-05-08
WO1999003893A1 (en) 1999-01-28
BR9810881B1 (pt) 2009-01-13
PL338007A1 (en) 2000-09-25
HU225240B1 (en) 2006-08-28
JP2002508805A (ja) 2002-03-19
EP0996642A1 (en) 2000-05-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195526B1 (pl) Sposób wytwarzania heparyny
Mateo et al. A new, mild cross‐linking methodology to prepare cross‐linked enzyme aggregates
Matoh et al. Boron and calcium, essential inorganic constituents of pectic polysaccharides in higher plant cell walls
Plummer Jr et al. Human plasma carboxypeptidase N. Isolation and characterization.
US3451996A (en) Method for the preparation of heparin
JP2002500013A (ja) ヒトプロインシュリンの製造方法
JPS5928492A (ja) 細胞培養系よりの血しよう蛋白質の分離
CN105112478B (zh) 一种鱿鱼皮活性多肽的制备方法
Kida et al. Enzymatic hydrolysis of the horn and hoof of cow and buffalo
NZ196044A (en) Oligopeptides derived from collagen; nutrient compositions
WO2010110654A1 (en) Method for preparation of heparin from mucosa
US3167485A (en) Water insoluble modified enzymes
EP0248618A2 (en) Isolation of bioactive, monomeric growth hormone
MXPA00000579A (en) Process for the production of heparin
CN1318568C (zh) 一种蛋白胨及其制备方法
CN104561203A (zh) 利用猪肺制备胶原蛋白的方法
WO2023082523A1 (zh) 一种提高罗非鱼头骨制备硫酸软骨素提取率的方法
JP2003210182A (ja) 好熱性エンドグルカナーゼ
FI73239B (fi) Foerfarande foer framstaellning av ett insulinderivat.
US4532214A (en) Method for isolation of aminoacylase
CN115259367B (zh) 一种食品废水用厌氧颗粒污泥的增殖培菌的方法
EP0059182B1 (en) A process for isolating aminoacylase enzyme from a mammal kidney extract
CN112142873A (zh) 一种高效提取高质量肝素钠的制备工艺
CN114292416A (zh) 一种高效能木质素提取工艺
JP2004024026A (ja) キトサン加水分解活性に関与する機能性を有するポリペプチド、該ポリペプチドをコードする遺伝子、該遺伝子を含むベクター及び該ベクターを導入した形質転換体